I Hondenplaag wordt bestreden Onmidde moet c NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Vrijdag 17 October 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN UIT OUDE TIJDEN BEEMSTER EN OMSTREKEN De kwestie van het huisvuil ouder de loupe Komende en verleden sneeuw-affaires Marktberichten Marshall d Praktijkexai GLOBE 'MG. 2 KLACHTEN OVER HET BUS- VERKEER Zojvel uit Heerhugoupard ais uit Koedijk en Warivenhuizen bereiken ons klachten over onvoldoende ma teriaal op de verschillende buslij nen van de Naco. Een lezer uit Heerhugowaard, die sinds de ophef fing van het station Noord-Schar- woude aangewezen is op de bus, om zijn dagelijkse werkkring te Alk maar te bereiken, schreef ons, dat hem herhaaldelijk is overkomen dat de bus hem 's morgens liet staan; niet alleen de bus van kwart over zeven, doch zelfs die van kwart over negen, zodat hij tegen elf uur op zijn werk in Alkmaar kwam. Hij betreurt het dat de Spoorwegen er toe zijn overgegaan het station Noord-Scharwoude te sluiten, alvo rens zich er van te overtuigen, dat lie dochtermaatschappij de Naco het vervoer voor de volle 100 pet. kon overnemen. Eenzelfde klacht bereikte ons uit Warmenhuizen en Koedijk, waar vooral in de morgenuren de bus vol was, zodat scholieren en abon nees niet meer mee konden. Wij hebben ons n.a.v. deze klach ten tot de Naco-directie gewend, die ons verzocht onze lezers te vragen hun klachten rechtstreeks tot haar te richten. Toegegeven werd, dat in de eerste dagen nadat de nieu we dienstregeling inging, hier en daar passagiers niet niee konden; er is en er wordt echter naar ge streefd, vooral daar waar op de spitsuren zulks nodig blijkt; 't bus materiaal uit te breiden; getracht zal worden, dat het niet meer voor komt, dat passagiers moeten blijven staan. In ons verslag over de nieuwe lijn naar Friesland kwam voorts de passage voor, dat overwogen wordt van de twee-uursdienst op Friesland een uurdienst te maken; hierin von- den enkele briefschrijvers aanlei ding om op te merken, dat het be ter ware eerst de diensten, die in Noord-Holland over te weinig ma terieel beschikken, te perfection- neren. Wij kunnen in dit verband nog opmerken, dat de uitbreiding van de dienst op Friesland tot een uurdienst als verre toekomstmuziek beschouwd moet worden en dat eerst aandacht besteed zal worden aan voldoende materieel op de lij nen in Noord-Holland. Wij hopen intussen, dat de Naco erin zal sla gen. spoedig zoveel materieel in dienst te stellen, dat klachten als deze zullen uitblijven. FIAT EXECUTIE GEWEIGERD Op 15 Juli van het vorig jaar leg de de eerste kamer van het Tribu naal aan Annic Proot een gecombi neerde straf op, waarbij een voorw. straf van twee jaar internering. Aangezien het toentertijd in de Bijz. Rechtspleging nog niet moge lijk was een voorw. straf op te leg gen dit werd eerst na Aug. 1947 mogelijk weigerde de Hoge Auto riteit het fiat executie, zodat besch. nog eens, nu voor de tweede kamer van het Tribunaal, terecht moest staan. Mr. Windhausen behandelde deze zaak op zeer menselijke wijze en vond het niet nodig de zaak nog eens op te rakelen, zodat mr. C. Smal terstond gelegenheid kreeg voor zijn pleidooi. Deze herinnerde er aan. dat besch. door beroerde le vensomstandigheden gederailleerd, buiten haar Wil door Duitsers om ringd werd en zo is gekomen tot de gedragingen, die haar ten laste waren gelegd. Hij wees er voorts op, hoe destijds in het heetst van de strijd een zeer zware straf tegen besch. was uitgesproken en hoe er, mede met het oog op het uitsteken de gedrag, dat zijn cliënte in het kamp aan de dag legde, geen aan leiding is tot verdere internering: hij drong daarom aan op invrijheid stelling. Uit het dossier en de ver klaringen van getuigen is wel ge bleken. dat besch. nooit enige ver raderlijke daad heeft gepleegd, in tegendeel, velen vooral geduren de de zes weken, dat zij op de Orts- kommandantur werkzaam was h°eft geholpen, om zo uit handen van de Duitsers te krijgen of te halen of te voorkomen, dat zij naar Duitsland zouden worden gestuurd. Ook dat in hotel Proot steeds naar de radio geluisterd werd, was haar bekend, doch dit geheim was bij haar veilig. Tegenover anderen heeft zij zich steeds correct gedra gen. PI. vroeg het Tribunaal met een en ander rekening te willen houden en geen verdere internering op te leggen. Uitspraak 30 Oct. a.s. DON BOSCO-NIEUWS Zondag 19 October a.s. te 3 uur en S uur en Maandag 20 October om 8 uur zal in het Patronaatsge bouw aan het Varnebroek het twee de deel van de spannende verken nersfilm Padvindersavonturen vertoond worden voor de donateurs. Kaarten hiervoor af te halen bij Hopman Grooff, Eikenbergstr. 54, te Alkmaar. GESLAAGD Voor de op 6, 7, 8 en 9 October gehouden examens te Schiedam, slaagde voor Costumière de dames T. Noort, Alkmaar; G. Ploeger, Sint Pancras; A. van Gebergen en N. Borst, St. Maarten. Voor Coupeuse de dames S. de Vlugt, Alkmaar en N. Strooper Tuitjehorn. HINDERWET Bij besluit van 15,October 1947 is aan de heer S. Schaaf, alhier, vergunning verleend tot het op richten van een timmermanswerk plaats. waarin 3 electromotoren resp. van 4, 2 en 1 P.K. zullen worden gebezigd in het perceel Oudegracht 279, alhier. Het geld werd goed bewaard 17 OCT. Een verslag over het op 17 October 1869 geopende Wees huis bevatte o.a. het volgende: De verstandelijke ontwikkeling der wezen was weinig te roemen. Hun aantal was 51 protestanten en 36 rooms-katholieken. Artikel 5 van het gewone regle ment bepaalde: De eigendomsbewijzen van in schrijvingen op Grootboeken en verdere waardepapieren en inge komen gelden, worden bewaard in een ijzeren kist met drie sloten staande in een gesloten kast in de regentenkamer. De voorzitter had de grote sleu tel, de secretaris en de maand- regent ieder een kleine sleutel van de kist. De boekhouder (pen ningmeester) had weer een sleu tel van de kast. Niemand kon dus zonder een ander iets doen. De huisorde bepaalde o.a.: slor- digen en stouten moestep aan een aparte tafel; zomers stond men om 6 uur, 's winters om 7 uur op. Ruilen van spijs e.d. was ver boden. Wat gebroken werd of be schadigd moest van het zakgeld worden betaald. COMMISSIE VAN ADVIES In het Gemeenteblad van Alk maar nr. 1923 is opgenomen het besluit van de Gemeenteraad van 10 October 1947 tot vaststelling van een" Verordening, regelende de werkkring en samenstelling van de commissie van advies, als bedoeld in artikel 8 van de Woon- ruimtewet 1947, Stbl. H 291. VEILIG VERKEEK Door de Vereniging voor Veilig Verkeer is uitgegeven ten behoeve van de leden dezer vereniging „Het Verkeersboekje 1947." Het is een handig boekje, waarin het verkeers probleem volledig wordt besproken. Dat bij het steeds toenemend weg gebruik veilig verkeer geen over dreven luxe is, moge blijken uit de staat van ongevallen. Het jaar 1946 kende niet minder dan 10922 onge vallen, waarvan het resultaat was: 518 doden en 2919 ernstig gewon den. terwijl daarnaast nog 2057 lichtgewonden voorkwamen. De Ne derlandse vereniging voor veilig verkeer heeft afdelingen in elke grote plaats in Nederland. Belang stellenden in Alkmaar kunnen zich wenden tot het secretariaat, geves tigd op het politiebureau alhier. De minimum contributie bedraagt f 1. per jaar. De leden dezer vereniging ontvangen het Verkeersboekje 1947 gratis. CHINA-FILM IN HET GULDEN VLIES Onder zeer grote belangstelling heeft Donderdagavond j.l. Pater J. Th. van Schie van de Congregatie van het Goddelijk Woord in het Gulden Vlies een firn vertoond over het grote, nog merendeels te weinig bekende missieland China. Pater van Schie. die hier elf jaren heeft vertoefd, lichtte een en ander toe in een boeiende causerie rond deze rolprent. We zagen eerst de missie-- huizen van deze congregatie te Steijl, Uden en Helvoirt. Daarna het vertrek der missionarissen naar China en toen veel beelden over dit land zelf. Peking, de hoofdstad met de vele paleizen van de ex-keizer. Scenes uit de „verboden stad" en uit het volksleven. Steeds heerst er grote vreugde, als de pater komt voor ziekenbezoek of voor de catechisa- tie. We "zien een bisschop het vorm sel toedienen en zien zusters aan het werk in de weeshuizen en m t hospitaal. De Chinezen met hun eetstokjes hadden even ons aller hart gestolen en bij het einde had Pater Van Schie een dankbaar applaus in ont vangst te nemen. Stellig zullen we China en oe missies aldaar °P de a s- Missiezon dag niet vergeten. JOHAN KAART MET EEN NIEUW BLIJSPEL ALKMAAR. Een ieder heeft ongetwijfeld genoten van „Mpderne Tijd", het stuk. dat tijdens de laat ste kermis zeer veel succes gehad heeft. Steeds weet Johan Kaart een goed blijspel te vinden, in tegen stelling tot vele andere gezelschap pen, die er nog steeds niet in slagen iets dergelijks te vinden. Daarom verheugt het ons te kunnen bevich- tcn, dat Dinsdag 21 October Jolian Kaart en zijn Komedianten beslag hebben weten te beleggen op het nieuwste blijspel van N. C. Hunter Alle Rec'hten Voorbehouden". In dit vrolijke stuk in 3 bedrijven wer ken mede: Johan Kaart, Helene van Berck, Joh. Valk, Lia Dorana, Ben Aerden, Piet Urban en Mimi Lint- velt. De regie is van Johan Kaart. Waar in deze tijd behoefte bestaat aan een echt vrolijke avond, raden wij onze lezers aan Dinsdag 21 Oct. voor 't Gulden Vlies te reserveren. Voor de Tuchtrechter De Alkmaarders U. .de B. en W. A. hadden turf verkocht voor 6 ct. per stuk. Zij verweerden zich, door te zeggen, dat de turfverkopers uit Limmen zelfs een kwartje durfden vragen, Sodat zij hun prijs buiten gewoon voordelig achtten. Mr. Pe ters, uit Amsterdam, gaf toe, dat de prijs van 6 cent in dat geval niet zo gek was, doch moest toch een veroordeling laten volgen, omdat de verdachten zich nu eenmaal niet aan de geldende prijsvoor- schriften hadden gehouden. Zij moeten nu elk f 20 aan Vadertje Staat betalen, terwijl de in beslag genomen turf verbeurd werd ver klaard. De banketbakker H. W. KI. uit Bergen had gebakjes te duur ver kocht. Omdat verdachte sinds enige tijd de banketbakkerij vaarwel heeft gezegd, wilde de Tuchtrechter volstaan met een waarschuwing. Merkbaar opgelucht verliet verd. de rechtszaal. Vergezeld van een buffetjuffrouw mej. W.. verscheen de Castricumse ijsverkoper K. voor de groene tafel. Hem was ten laste gelegd, dat hij zijn ijsco's te duur had verkocht. ..Mientje", zoals mej. W. door ver dachte werd genoemd, verklaarde echter, dat het haar schuld was. Inplaats van 2 „bolletjes" had zij er één in gedaan, hoewel K. haar uitdrukkelijk had gezegd, dat het er 2 moesten zijn. Omdat het be trekkelijk buiten v'erdachte's schuld was gebeurd, volstond de tuchtrech ter met een waarschuwing. „Ja, ziet U", aldus verd. „Mientje was een beetje confiïus van de jongemannen die wel eens kwamen....". De Tuchtrechter geloofde het wel en liet Mientje met haar patroon ver trekken. P. N. v. d. M. uit Alkmaar had een servies en enige glazen te duur verkocht. Dat grapje kost hem f 30. Niet minder dan 60 cent per me ter berekende de Alkmaarder Nic. Z. voor zijn kippengaas, terwijl de prijs slechts 38 cent is. Zodoende had hij plm. f 60 te veel ontvan gen. Mr. Peters legde Z. een boete op van f 100. Hoewel iedereen zo langzamer hand weet, dat de vishandelaren voor de gebakken bokking niet meer dan 10 cent mogen vragen, kijkt niemand er vreemd van op. wanneer hij toch 3 stuivers moet neertellen. Het mag dan waar zijn, dat de „vissies-venters" met verlies werken, wanneer zij een dubbeltje rekenen, maar de prijsvoorschrif- ten moeten toch in acht worden ge nomen. Deshalve werd Nic. D. uit Alkmaar voor dit feit beboet met f 20. terwijl hij ook nog eens f 20 moet betalen, omdat hij de schelvis te duur verkocht. Hij deelde de tuchtrechter terloops mee, dat hij nu nog 4 bekeuringen heeft lopen. Wat zullen de bokkings nu duur worden! PAS" OP VOOR GLADDE WEGEN Gisteravond omstreeks 12 uur reed een vrachtauto over dé Kennemer- straatweg in de richting van de stad. Ter hoogte van de Gomanstraat raak te de bestuurder door gladheid van de weg de macht over het stuur kwijt, zodat de wagen begon te slin geren. Tengevolge daarvan kwam de vrachtauto in een plantsoentje terecht bij de Vier Staten, waarvan de hekken, de paden en het trottoir beschadigd werden. Ook de auto liep lichte schade op. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. De remmen bleken goed in orde te zijn. VERKEERSOVERTREDINGEN Gisteren werden door de politie wederom een groot aantal verkeers overtredingen geconstateerd. Vooral bij de tunnel aan de Bergeroverweg. Men schijnt het nooit te leren. Ook werd nog een auto in beslag genomen, die niet voorzien bleek te zijn van een deugdelijke stuurin richting. Hoofdprijswinnaar L.T.M.-verloting SCHAGEN. Naar wij vernemen heeft de zeer slecht met aardse goe deren bedeelde Nieuwstraatbewoner Swierts de hoofdprijs der Hoornse L.T.M.-verloting, bestaande uit 2 vette koeien, gewonnen. Gefelici- teerd. LIJK AANGESPOELD PETTEN. Het lijk van de ong. 10 dagen geleden te Schooj-1 ver dronken Hollandse militair K. is gisteren nabij de Hondsbosse Zee wering aangespoeld. BELANGRIJK NIEUWS VOOR DE BOUWVAKKEN HEILOO. Zondag 26 Oct. a.s. viert de R.K. Bouwvakarbeiders bond afd. Heiloo in haar afdeling het 30-jarig bestaan van de lande lijke bouwvakbond „St. Joseph". Binnenkort ontvangt ieder lid het programma thuis. 's Morgens- 8 uur een H. Mis tot intentie van de levende en overle den leden met gezamenlijke H. Communie. Daarna gemeenschap pelijk ontbijt in het Brunogebouw voor de leden met hun echtgenoten of verloofden. Installatie van de nieuwe Geeste lijk Adviseur en 26 jeugdleden. 's Avonds 8 uur in het Brunoge bouw feestavond; toneel, declamatie en muziek, o.a. medewerking van het R.K. Toneelgezelschap ,,'t Mas ker". Deze dag moet voor alle bouw vakarbeiders een echte feestdag zijn. Het devies is: vóór 26 Oct. alle R.K. bouwvakkers van Heiloo lid van „St. Joseph"!! R.K. TONEELVER. „ST. JAN" De R.K. Toneelvereniging opende Woensdagavond het toneelseizoen. Na een welkomstwoord van de Geestelijk Adviseur, de Weleerw. Heer Kapelaan B. Plouvier, waarbij deze tevens dank bracht voor de geslaagde wervingsacties voor do nateurs, werd opgevoerd het to neelstuk „Regina" vap A. Boere. Een boeiend toneelstuk van be gin tot einde. Het is Regina v. d. Meulen, uitstekend vertolkt door Mevr. Wijbenga-Tie'/ e, die door haar hoogmoed meent anderen haar Wil te kunnen opleggen. Zij gaat zelfs zover, dat ze een pleegdochter aanneemt met de bedoeling het meisje, Angele, goed vertolkt door Gitta Tiebie, te kneden als echt genote voor haar enigste zoon An- dré (Ben Tiebie) geen rekening houdend met de gevoelens der kin deren. Doch dat niet alleen, zij is een feeks voor haar ondergeschikten en pachters. Van Hoofd, de pachtboer, kan hierover meepraten, als hij na 27 jaar trouw de pacht te heb ben betaald, uitstel vraagt en van de hoeve dreigt te worden gezet. Het is een zonderling, zich noemen de Dokter Aart Donis, erfgenaam van een nevenliggende hoeve, die zich tegen de „Koningin van het Polderland" durft te verzetten. In zijn jonge leven eens afgestoten vanwege zijn misvormigheid bezit hij niettemin een gouden hart. Hij verwijt de heerseres, dat 'Zij teksten uit de Bijbel slechts-alleen ten eigen voordele uitlegt. De dialogen zijn. mooi en treffend. De vertolking ge schiedde op voortreffelijke wijze door Aat Groot. De trots van „Re gina" wordt geheel gebroken als zij verneemt dat haar zoon een mede student tijdens een studentenbijeen komst zwaar lichamelijk letsel heeft toegebracht. Een happy-end even wel voor Angela die thans door me dewerk /ig van Dokter Aart Donis met haar geliefde kan huwen. Een pracht toneelavond waartoe iedere speler het zijne heeft bijge dragen. Een succes voor de regis seur Jac. van Baar en niet in het minst voor de toneelvereniging St. Jan. Er is werkelijk genoten van het sublieme spel dezer amateurs. BURGERLIJKE STAND SCHOORL. Geboren: Jacobus H., zoon van A. Kager en C. G. de Waard; Neeltje C„ dochter van D. Kooij en C. T. Mink; Theresia M„ dochter van A. Kooijman en C. Sijs; Muus C„ zoon van C. Beets en C. C. Bakker. Ondertrouwd: J. Bakker en M. Schellinger; C. de Jager en W. F. Selhorst; J. Blokker en M. H. Smit. Overleden: M. Hoogvorst, 55 jaar, echtg. van A. Jongerling; K. Oost- indie, 80 jaar, wedn. van E. Snip; T. van Assem, 55 jaar, wed. van P. G. Wever. MODERNE VEILIGHEID 'T VELD. De hoek Prov. Weg- Velderweg, beter bekend als De WeelOude Niedorp, is een bijzon der trefpunt voor het wegverkeer. TenminsteWoensdag botste een vrachtauto met Wieringermeer- arbeiders pardoes tegen een niet matige snelheid naderende luxe auto. Donderdag werd een herha ling ten beste gegeven. Toen reed de z.g. „schoolbus" die kinderen van en naar school rijdt eigen dom van de firma Peereboom, op diezelfde hoek tegen een andere luxe auto. In beide gevallen werd aanzienlijke schade veroorzaakt. Het kon wel zaak zijn. dat hier aan wat wordt gedaan. Straks val len er slachtoffers en wie draagt dan de schuld? BRIDGEN HEERHUGOWAARD. Er be staat in Heerhugowaard een brid geclub, zonder naam, maar een feit is dat er gezellig gewerkt wordt. Elke Donderdagavond ko men de .heren bijeen in café H. Veenboer en spelen daar hun spel. Momenteel heeft de club dertig leden. Er wordt een onder linge competitie gespeeld. Er zijn natuurlijk prima spelers en ook spelers, die het spel nog niet on der de knie hebben. Maar als je er niets van kunt en je voelt er wat voor, dan ben je Donderdag avond welkom. Zaterdagavond 18 Oct. a.s. wordt er een duplice wedstrijd- ge speeld tegen Schermerhorn. Vorige maal was Schermerhom een paar punten sterker, maar we vermoeden dat het nu anders om zal zijn. We wensen de heer Tesselaar en zijn discipelen veel succes. Egmondzeeër Reddings brigade paraat voor volgend seizoen Woensdagavond, vergaderde de Egmondzeeër Reddingsbrigade on der voorzitterschap van pastoor J. A. J. van Zanten in de zaal van de heer N. Kager aan de Voorstraat. In zijn openingswoord wees de voorzitter er op dat des zomers de Brigade vooral in het openbaar werkt maar nu hgt win terseizoen op handen is, de tijd is a angï broken om binnenshuis te werken om in alle opzichten klaar te zijn voor het volgende seizoen. De brigade kan geen winterslaap gaan houden, maar er dient te wor den aangepakt. Allereerst kwam de cursus E H.B.O. ter sprake.» Er zullen twee cursussen worden gegev-en, een voor de diplomabezitters, voor verlenging van ihun diploma en een cursus voor beginners. Tijdens de vergadering gaven zich reeds voldoende leden óp voor het vol gen van de cursus voor beginners. De lestaren werden - vastgesteld op Dinsdagavond te 8 uur in het zaaltje van het Wijkgebouw van het Witte Kruis. Vervolgens kwam het zwemmen in de overdekte te Alkmaar ter sprake. Besloten werd, evenals ver leden jaar om des Woensdags te gaan oefenen.. Hierna werd de uitnodiging van de Alkmaarse Reddingsbrigade be sproken voor de Brigade-dag, te houden op Zondagmiddag 23 No vember a.s. Besloten werd tijdens de oefenuren a.s. Woensdag hier over nader te beslissen. In verband mot het 20-jarig be staan van de Brigade, in het vol gend jaar, werd1 besloten in de maand Januari een feestavond te organiseren voor de leden, en tij dens het badseizoen het jubileum in het openbaar te gedenken. Een commissie werd benoemd, om een en ander nader uit te werken. In deze commissie kregen zitting Mej. IJ. Koeman en de heren H. Wes- selingh en C. Groen. Tot ordonnans werden aangewe- zen de heren KI. Lampe en J. Vis- i ser. Gemeenteraad van De Rijp DE BOUW VAN DE TILBRUG WOKDX UITGESTELD De Gemeenteraad van De Rijp vergaderde Dinsdagavond. Na de opening door de voorzitter, burge meester Dalenberg, werden de no tulen van de vorige vergadering voorgelezen en onveranderd goed gekeurd De meeste ingekomen stukken warm hamerstukken, die zonder meer voor kennisgeving werden aangenomen. Aan de Nederlandse Verenigmg van Brandweercom mandanten werd- dit jaar geen subsidie verleend en op voorstel van het Ministerie van Financiën stellen B. en W. voor, alsnog niet over te gaan tot een hermeting, want ae kosten zijn zeer hoog en zruden voor de helft ten laste ko men an deze toch al erg armlas tige gemeente. Het vermenigvuldigheidscii Eer voor liet schoolgeld voor het lager o i der wijs werd- voor 19471948 vastgesteld op 2. Het bedrag der uitgavgn volgens artikel 55 van de l.o. wet bedraagt voor het openbaar L.G. in deze gemeente over 1946 f 2534,27. De raad kon zich accoord verklaren met het voorstel van B. en W. betreffende het toeken nen van de twee procent vacantie- toeslag voor het gemeentepersoneel. Het maximum hiervan bedraagt f 50. Aan de heer G. Schreuder is met ingang van 16 October eervol ont slag verleend als onderwijzer aan de openbare Lagere School te De Rijp. De benoeming van een nieu we onderwijzer werd aangehouden in verband met het intrekken van de sollicitatie door de heer G. N. Verschoor te Appingedam. De lijst vermeldde verder nog twee candidaten. Aan de heer C. de Ruiter werd op zijn verzoek eer vol ontslag verleen^ als secretaris van het gemene wees- en armen huis. In zijn plaats is benoemd- de heer K. G. de Jong, kantoorhou der van de P.T.T. te De, Rijp. De consulent van de L. O. had aangedrongen op een betere reini ging van het gymnastieklokaal. De heer D. Klinkhamer is hier mede belast voor een vergoeding van f 7 per week. De heer D. Spaarman is benoemd tot commissaris van de Mij tot be vordering van de Nijverheid. In de Commissie Woonruimte- ,wet 1947 werd benoemd: P. Keu- ning, J. de Lange, P. Roemer, D. Rijkes en J. B. Sassen, Daarna werden nog enkele reclames inzake de hondenbelasting behandeld, het verkeer en de toestand der brug gen kwamen ook nog ter sprake. Laat in de avond sloot de ver gadering, want nog lang werd er gedebateerd over de Tilbrug. Het eind van het lied is, dat er met de bouw gewacht wordt tot begin 1948 en dé Ged. Staten gaan hiermede accoord. De bussen moe ten dus nog voorzichtig rijden, maar het komt, en dan zijn ze in de Rijp er al blij mee. DE RIJP EN GRAFT Het dertig jarig bestaan van de L.T.6. De plaatselijke afdeling van de L.T.B. te De Rijp en Graft vierde Woensdag 15 October j.l. haar der tigjarig bestaan met zulk een luis ter en unieke festiviteiten, dat dit feest hier niet geheel verzwegen mag worden. Des morgens werd begonnen met een plechtige H. Mis Tn de paro chiekerk. Deze H. Mis werd door alle leden en hun vrouwen bijge woond cn schier allen naderden ter H. Tafel. De predikant sprak in zijn feest rede over het mooie werk der tuin ders en boeren als oerproducenten van de allereerste levensbehoeften. Zij moeten echter het werk hunner vaderen voortzetten en nog meer strijders worden voor de goede zaak en voor Gods Kerk. Met de .dringende bede: Veni Sancte gpiri- tus, „kom Heilige Geest" besloot de predikant zijn mooie toespraak, waarin ook het vele goede werk van deze afdeling van de L.T.B. werd herdacht en Gods zegen werd afgesmeekt op de weg naar het gouden festijn. RAADSVERGADERING GRAFT Op 13 October vergaderde de raad onzer gemeente. Na opening door de voorzitter burgemeester J. Dalen- berg, werd door deze' medegedeeld, dat de N.V. Naco gunstig had be schikt op het verzoek betreffende 't laten doorrijden van de bus tot het Rijper Raadhuis. Ook kon men me dedeling doen van een plan waarin het vernieuwen der straten wordt uitgewerkt. De ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Op het verzoek van de vereniging van Ned. Brandweercommandanten, waarbij wordt verzocht, een subsi die te ontvangen ad. f 25.werd af wijzend beschikt. Na een discussie over het voorstel van Ged. Staten tot vrijwillige sa menwerking inzake bouw- 'en wo ningtoezicht. waarbij de heer Mid delkoop opmerkte dat de radd hier in eigenlijk weinig had in te bren gen, werd overeenkomstig het voor stel van B. en W. besloten mede te delen tot samenwerking bereid te zijn. Eer* bijdrage ad. f JjJOO.tot ver betering van de Noordeindermeer- dijk, werd overwogen. Aan het verzoek van B. en W. van de gemeente Diever, betreffende ad- haesie te betuigen bij het streven naar opheffing classificatie der ge meentes zal worden voldaan. De kosten ad. f 30.verband hou dende met het bezoeken van de school voor buitengewoon lager on- deMrijs, door het zoontje van den heer S. zal door de gemeente wor den betaald, evenzo voorlopig de te maken reiskosten'. De heer N. Keyzer werd benoemd tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim. De bijdrage voor het exploitatie tekort van het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar, wordt breedvoerig be sproken. Wethouder Heynis voelt er niet veel voor deze bijdrage te verlenen en meende dat eerder overgegaan diende te worden tot verhoging van liggeld, waarbij de voorzitter op merkte dat dit niet mogelijk is in verband met prijsvoorschriften. Het voorstel van B. en W. waarbij rekening werd gehouden met het feit dat ook gebruik wórdt gemaakt van het ziekenhuis te Purmerend, zodat een kleiner bedrag, als voor gesteld in het verzoek, wordt toege kend wordt. Hierna aangenomen. Op het door de commissie „Bui tengemeenten Centraal Ziekenhuis te Alkmaar" gedane verzoek, om 'n bijdrage ter dekking van de onkos ten, in verband met het bezoeken van gemeentes welke nog niet bij dragen, in de eerder genoemde ex ploitatiekosten, wordt besloten de gevraagde een cent per inwoner toe te kennen. Met algemene stemmen gaat hier na het voorstel tot verhoging der jaarwedde voor de wethouders on der de hamer door. De benoeming van een commissie, ingevolge art. 8 der woningruimte- wet 1947, welke tpt taak heeft B. en W. van advies te dienen of het vor deren van woonruimte vond plaats op een gemoedelijke wijze. De voorgestelde personen worden allen met 6 tegen 1 stem gekozen. De wijziging van de begroting 1946 werd z.h.s. goedgekeurd. Bij de rondvraag verklaarde dhr. Middelkoop zich nog lang niet te vreden over de genomen maatrege len, inverband met de in de vorige vergadering genomen besluiten be treffende de verordening, regelende verschillende maatregelen te nemen naar aaijleiding van de zgn. hon denplaag. Ook vroeg hij aandacht te besteden aan de volgens hem, niet aanbevelenswaardige gewoonte, om vuilnis te werpen in sloten en het deponeren van mest langs de openbare weg. De heer Taam informeerde naar de mogelijkheid, tot het maken van eep. los- en laadplaats bijv. bij de Wittebrug, ook heeft spr. het over een voor vuilnisbelt gebruikt slootje en vraagt of de op de Grafterlaan geplaatste bomen eerste kwaliteit zijn. Dhr. S. Heinis zag gaarne aandacht besteedt aan de brandweer, op Oost en West en Starmeer. Dhr. L. Bruin stelt voor dat bij brand omliggende brandweerkorp sen uitrukken zonder voorafgaand verzoek. Dhr. Caton vraagt of het mogelijk is een paar lichtpunten te plaatsen langs de Kanaaldijk in het bijzonder bij de bushaltes. Met de hierop volgende debatten blijkt dat, wat betreft de honden men algemeen van oordeel is dat 'n verhoging van de belasting geen ver betering zal brengen. Getracht zal worden een oplossing te vinden en bij excessen krachtig op te treden. De brandweer is al verschillende malen breedvoerig besproken, ook met omliggende gemeenten. Centra lisatie wordt heel goed geacht, ma- teriaglschaarste enz. is oorzaak van het uitblijven van definitieve plan nen. Besloten was al de motorspuit uit De Rijp bij eventueel vernieu wen van de Tilburg, onder te bren gen bijv. op Graft. Ook betreffende de maatregelen te nemen in verband met het ver vuilen van sloten en dergelijke, zijn verschillende besprekingen gevoerd o.a. met het polderbestuur. Algemeen was men van oordeel dat het huis vuil moet worden opgehaald, de mo gelijkheid tot samenwerking met De Rijp is door B. en W. reeds bespro ken. Overwogen wordt te trachten een gemeentewerkman voor deze veel omvattende werkzaamheden te vin den. Tot slot werd toegezegd, alle aan dacht te besteden aan de verschil lende nog niet behandelde klachten en werd de vergadering te ruim elf uur gesloten. Na de H. Mis was er een gezellige maaltijd in Het Stadhuis van Am sterdam, waar de heer Daan Blok dijk op de hem eigen wijze als voorzitter van de feestcommissie de leden en de gasten hartelijk welkom heette. Zeer tot zijn spijt kon de Z. E. Heer Pastoor wegens drukke werkzaamheden en bijgevolg een buitenslands verblijf niet aanwezjg zijn op dit schone feest. Hierna be gon de receptie. Deze receptie, die om 1 uur begon, werd druk be zocht en onder de talrijke aanwezi gen zagen we o.a. de burgemeester van De Rijp en Graft, de heer Da lenberg, verder de burgemeester van Langedijk, de heer Bruin van de Langedijker Groentencentrale, het bestuur van de veilingvereni ging Beemster, Purmerend en Om streken en bestuursleden van standsorganisaties uit De Rijp en uit de omtrek. Burgemeester Eldert. die de mor genfeesten had bijgewoond, was verhinderd verder aan het festijn deel te nemen. Tijdens deze receptie voerden meerderen het woord. Allen her dachten het feest van de organisa tie, die met ruim honderd leden er thans zeer zeker wel zijn mag. „Ge groeid als kool", aldus een der sprekers. De feestrede werd gehouden dooi de huidige voorzitter, de heer G. Visser uit Graft, die de pioniers en oprichters van deze L.T.B. herdacht en Jacob Smit, de ruim tachtigja rige, die nog aanwezig was, even naar voren haalde. De oud voorzit ter. de heer J. P. Poel werd een ge dachtenis aangeboden; vijfentwintig jaren is hij bestuurslid geweest en biina altijd voorzitter. Namens de R.K. Middenstands bond De Hanze sprak de heer Ger- ben de Jong. Bloemstukken werden aangeboden, ook namens de Hol landse maatschappij van Landbouw. „En vol goede moed, met het vuur der pioniers op, achter het nieuwe vaandel naar 1967, naar het gouden jubileumfeest." Het waren de slotwoorden van deze middag. Om acht uur des avonds begon het avondfeest, dat ook volledig ge slaagd mag worden genoemd. Aan één stuk door, tot diep In de avond, was het toneel bezet met voordragende en zingende leden, die hier blijk gaven van meer kennis dan alleen tuinbouw en landbouw. De vrolijke Klanken van Ger Hop deden het overige en hoogst vol daan, niet het minst over de unieke leiding van het feestcomité gingen de leden in de nacht met hun vrouwen huiswaarts. Het L.T.B. feest is voorbij, maar nog lang zal men ervan spreken, want de' L.T.B. is de tuinder en de boer en deze vormen weer de on ontbeerlijke grondlaag van onze ge hele samenleving. EENDRACHT MAAKT MACHT DE RIJP. De jeugdbeweging heeft zeer veel steun nodig zowel moreel als finantieel. Op 18 en 19 Oct. wordt een fancy fair ge houden. Juist door de aanwezigheid kun nen de parochianen blijk geven onze Jeugdbeweging een goed hart toe te dragen. ,De jeugd- heeft deze waardering nodig. Verkenners, welpen en gidsen, geven het beste om alles op hoog peil te brengen. Alleen wanneer de gehele pa rochie blijk geeft van sympathie en medeleven, kanons jeugdwerk slagen en slagen van jeugdwerk betekent succesvol bouwen aan een gezonde toekomst. Met recht hoopt men dat de te houden fancyfair een volledig succes wordt. BURGERLIJKE STAND DE RIJP. Geboren: Afina Annie, dochter van J. Houtman en van A. Kroon. BURGERLIJKE STAND PURMEREND: Geboren: Catha- rina Cornelia Johanna, dochter van Frits Carel Reijers en Cath. van Heusden; Franciscus Hemicus, zoon van Fr. A. M. de Jager en Hendr. Steur (Edam); Anna Antonia Ma ria, dochter van Antonius Visser en Anna Mokry; Johan Nicolaas, zoon van Jan Rijnierïe en Maartje Beum- kes. Ondertrouwd: Jacob Cprnelis de Ridder, 24 jaar en Aaltje Box, 24 jr. Overleden: Jan Kalf, 72 jaar, won. te Ilpendam; Gijsbertus van der Horst, 76 jaar, wed.n. van Neeltje Out (Monnickendam). Geertje Schilder, 56 jaar, wed. v. Nicolaas Woestenburg (De Rijp). Jannetje Heijn, 16 jaar, dochter van IJzak IJsbrand Heijn en Gerritje Heijtman (Jisp). De Zijpe heeft goed geboerd Als gebruikelijk hanteerde Dijk graaf C. Tiel Woensdagmiddag de voorzittershamer tijdens de verga dering van Heemraden en hoofdin gelanden van de Zijpe en Hazepol- der, in „Het Wapen van de Zijpe". Hij kon allereerst mededelen, dat het gehele uitgestrekte wegennet nu is hersteld. Eerst zijn de gaten met bituum dichtgemaakt en ver volgens het gehele wegdek overge- teerd. In totaal werd 150 ton tegr gebruikt. Het was dus gelukkig, dat de Zijpe een grde toewijzing had. Bovendien is een geheel nieuwe sneeuwploeg besteld, welke medio December zal worden afgeleverd, en voor op de polderauto kan worden gemonteerd. Het behoeft evenwel geen verwondering te wekken, dat de voorzitter de wens uitsprak, dit instrument weinig te mogen gebrui ken;; De vergadering benoemde Dijk graaf Tiel met bijna algemene stem men wederom tot afgevaardigde bij het Heemraadschap der uitwateren- de sluizen. Gelijk alle overheidsinstellingen verleende ook dit vergaderende col lege de 2 pet. toelage aan haar werknemers. Daarnaast werd echter een min of meer complete loonronde ingeluid. De vergadering besloot n.l. z. h. st. tot het verlenen van een 10 pet. tijdelijke salarisverhoging aan al het personeel in dienst van het wa terschap. Hierdoor wordt dit salaris op een redelijk peil gebracht. De heren Schilder, Schuit en Eriks rapporteerden, dat de boeken en be scheiden van de ontvanger keurig in orde waren bevonden. Het hoofd stuk Algemeen bestuur had f25177.04 ontvangen, f23609.77 uitgegeven en aldus f-1567.37 overgehouden. Voor het hoofdstuk sloot- en weggelden zijn deze cijfers over 1946 respect, f 75710.10, f 63072,58 en f 12637.46. Op het totaal uitgaven van f 162838,30 bleef een saldo van niet minder dan f42592,84 in kas. Na een rapport inzake de geloofs brieven, werden toegelaten de nieu we hoofdingelanden H. Jonker (pol der B); P. J. Vlam (Zg), S. Borst (E) en P. Nierop (Q) en de herbe noemden Swan, Komen en P. G. de Wit. Tijdens de rondvraag vestigde de heer de Wit de aandacht op de grote zandbank in de egalement voor1 de molen van Wildeboér. Deze bank heeft tijdens de afgelopen zo mer het waterinlaten ernstig be lemmerd. De heer Vlam wees op de deso late toestand van de brug te Buf- gerbrug. waar pijlers en dek ernstig zijn vervallen. Andere heren vertelden hetzelfde van de bruggen te St. Maartens brug, Schagerbrug en Oudesluis. Volgens voorzitter zal hierin wor den voorzien. De polder heeft hout toegewezen gekregen. De heer Schuit haalde het sneeuwdrama van vorige winter nog eens op. Het scheen, aldus deze spreker, dat noch gemeente noch polder wisten wie de verantwoor delijkheid droeg voor»het sneeuw ruimen. Er werd gepraat en getele foneerd, maar er gebeurde niets. Tenslotte belastte het Prov. Bestuur de polder»met de verantwoordelijk heid. Dit'is nu wel heel aardig. Maar wie betalen de kosten, niet de weggebruikers, maar de land eigenaars, en dit zijn, dat is maar al te zeer bekend, juist degenen die het minst van de wegen gebruik maken en het bovendien het slechts kunnen betalen. Op aangrijpende wijze illustreerde hij de armoede van de boerenrenteniers, die zelfs uit een groot bedrijf nauwelijks vol doende putten om de op het bedrijf rustende lasten te betalen, laat staan van een levensonderhoud. En dezulken moeten juist nu het sneeuwruimen bekostigen. Ingeval de polder verantwoordelijk is dient in ieder geval de gehele gemeen schap bij te dragen. Spr. drong er dan ook met klem op aan. om het gemeentebestuur om een bijdrage te vragen. Dit overleg moet nu plaatsvinden. Als de sneeuw er een maal ligt is er geen tijd meer voor praten.o Voorzitter vertelde nog, dat de sneeuw vorig jaar reeds f 9500. had gekost. Dat niettemin niet alles ruim gehouden kon woden lag aan de voortdurende wind, maar daar: naast aan het gebrek aan medewer king van de zijde der burgerij. In de dorpen waar de burgerij de schop ter hand nam, was alles ruim. Hij zou beide punten met de burge meester bespreken. Avondbetrouwbaarheidsrit voor auto's en motoren De Motorclub „Hoorn" houdt Za terdagavond a.s. een avondbetrouw baarheidsrit door Westfriesland, af stand 100 K.M. Het vertrek heeft plaats als de duisternis is ingevallen, terugkomst omstreeks half twaalf. De start en de finish zijn bij Hotel „De Roskam". De deelname staat open voor automobilisten en motor rijders. Het zal een goede testproef zijn voor motorrijders. De gemid delde snelheid bedraagt 36 K.M. per uur. Er zullen verschillende con- tröleposten «verdekt zijn opgesteld, die herkenBSar zijn aan op en neer- bewegende zaklantaarns. Wie 1 min. te vroeg of te laat komt krijgt 1 strafpunt, wie de controle mist 50 strafpunten, wie de controle ver keerd binnenrijdt 30 strafpunten. Er bestaat gelegenheid tot inschrij ving voor automobilisten en motor rijders uit geheel Noord-Holland, а.s. Zaterdag 18 October, des nam. van 5 uur af, bij Hotel „De Ros kam", aan de Veemarkt. LANGEDIJK, 16 October. 2000 kg. aardappelen, bevelanders 10.10; 40.000 kg. rode kool 6.4013.80; 28.000 kg. gele kool 6.10—7.60; 67.000 kg. groene kool 710.60; 110.000 kg. witte kool 8.3011.50; 36.000 kg. an dijvie 5.809.60; 12.000 kg. bieten б.106.50; 1.500 kg. bloemkool 53 72. BLOKKER, 15 October. tien 1218; spruitkool 3960; spinazie 3140; bospeen 1219; rode kool 5.309; gele kool 3.50—7.90; bloem kool 2243; slabonen 113127; an dijvie 1215; tomaten 3242; blau we druiven 851. WARMENHUIZEN, 17 Oct. 5000 kg aardappelen: Bevelanders 9.60 10.20; 38.00ij kg rode kool 6.40—14.20 54.000 kg witte kool 10.8012.00; 12.300 kg gele kool 4—8.20; 5800 kg groene kool 13.60; 9200 kg andijvie 49.40; 2900 kg bieten 5.90; 3200 kg uien 15.9016.20; 3600 kg peen 7.50- 8.00. BOVENKARSPEL, 16 Oct. 860 baal aardappelen: Yselster 10.10; Schotse grof 8.30; Bevel. 10.1010.20 grove late 9.309.60; blauwe 10.10 10.20; Koopm. bl. 10.2010.30; Eig. 9.509.60; 13.500 kg groene kool 8.9012.10; 650 kg andijvie 99.50; 3000 kg voerbieten 2.90; 83.500 stuks bloemkool: le 3763; afw. 2035; stek 724; 8 zak dubb. slabonen 98—1.10; 36.000 kg bieten I 5.20—7.00 II 2.60; modjo 1.90—3.70; 8000 kg rode kool 8—13.90; 30.500 kg gele kool 4.606.90; 14.000 kg witte kool 6.1011.80; 7 baal breekpeen: II 8.30 III 5.70; IV 3.20; 230 baal uien grof 16.10—16.80; grote 16.20—16.80; drie lingen8.10—8.50; nep 11.80—14.50. NOORDSCHARWOUDE. 11600 kg. witte kool 5.5011.80; 16000 kg. rode kool 712.40; 18000 kg. gele kool 5.607.90; 6000 kg. groene kool /7.709.70; 12000 kg. andijvie 89.40; 2000 kg. slabonen 1.06—1.28; 2500 kg. uien 16.60—16.80; grove 16.8,0—16.90; drielingen 7.60; 11000 kg. aardappe len bevelanders 7.8010.20; bl. eigh. 10.50. BEEMSTER, 15 October. aard appelen bonte 911; blauwe 12; sla bonen 521.14; z. dr. 741.46; snij bonen 2067; tomaten a 3856; id. c 3344; bloemkool 256; rode kool 49; savoye kool 38.50; spruitkool 1638; spinazie 643; postelein 16; sla 216; andijvie 816; radijs 2.50; bieten 37; wortelen 515; uien 17 26; id. drielingen 9; id. nep 1214; prei 6.5013; druiven frankentha- lers 55; id. alicant 70; boerengroen 315; zoete bellefleur 1844; Bis- marck-appel 514; Bramley Seed ling 517; Cox Oranje Peppin 8 44; Groninger Kroon 827; Present van Engeland 524; Reinette, goud 1037; Beurré Alexander Lucas 4 19; Beurré Clairgeau 316; Confé rence 318; Comtesse de Paris 316 Conseiller de la Cour 312; Duchess Williams 313; St. Germain peer 3 16; Gieser Wildeman 5—28; Herzo- gin Elsa 317; Kamperveen 315; Legipont 634; Louise Bonne 16; Maagdenpeer 418; Nouveau Poi- teau 314; Soldat Laboureur 419; Vertilon 21; Winterlouwtje 318; Winterjan 325; Zwijndrechtse wijn peer 417. MEDEMBLIK, 16 Oct. 30000 stuks bloemkool: IA 4163.I 29 53.IB 13—32.1450 kg rode kool 8.5012.16400 kg gele kool 5.20 7.10; 31800 kg groene kool 7.20 10.afw. 4.60—6.90; 24000 kg witte kool 8.10—10.80, afw. 1.90—7.80; 240 kg slabonen 941.26; 68700 kg bie ten: I 5.70—6.90, H 3.20—3.40, stek 2.102.90; 13500 kg uien: gew. 15.60 16.grof 15.6015.80, drielingen 7.80—8.40, nep 11.40—11.90, stek 7.408.50; eigenhiemers 9.70—9.90; bl. eigenheimers 10.1010.50; andij- wie 8.2017.10; appel Bramhs 28. Wist U dat ook I In de Watergraa) met de bouw van welke voor atoc ondergebracht. Bi dit onbekend Marshall, de Air nister van buiten heeft op de slotz bijeenkomst van li (een van de twee kaanse vakveren klem gewezen op noodzakelijkheid tussentijdse maatr het congres nog r tijd heeft om een op lange termijn kaanse hulp te ovc te voeren, om eei achteruitgang van tiek, economisch gisch, te voorkomi Marshall ging dé var, het plan Marsh en herhaalde de v de V. S. er van mc zijn, dat de deelnei al het mogelijke in len stellen om de ta te bereiken, die voorgesteld, en de financiële hervorr aanbrengen. Marsh; de deze landen, dat tuatie meer dan e zelfs een heroische eist.. Bij herhaling nac'ruk op, dat het het wereldherstel e een is van product innerde zijn Amer er aan. dat verhoe onvermijdelijk zwa vereist, hetgeen aé kant weer meer, nie sel noodzakelijk m; wees op het enorme gehele wereld van teit der Amerikaan en fabrieken. Sprekende over se politiek der V. hall, dat het in de de traag, of de m vrij zal worden gi sociaal, politiek Geschenk voo pleegou Alle Zweedse p! Nederlandse kinder; genomen hebben, oi dagen een boekw „Holland fosterbarn hetgeen betekent: derland van de plee boekwerk, dat met tige foto's, gedrukt papier een uitsteken van ons land, is eer het comité „aande pleegouders". Mondelinge, Scl Schriftelijk-M Opleidin Ned., Eng., Duits, Verdronkenoc ZATERDAG 18 HILVERSUM II. 7.00 nieuws. 7.15 oi morgengebed. 8.00 n 9.35 Internt. Cabaret kleuters. lipo zieki Angelus. 12.33 lunc nieuws. 13.15 boekb lunchconcert. 14.00 1 14.20 Engelse les. 1! stenaars stellen zich schoonheid van he 17.00 „De Wigwan derde avontuur var tit", vertellihg. 19. kath. nieuws. 19.45 l den. 20.12 de ge wc lichtbaken Henri d< c&baret. 22.40 boe c het rooien. 22.45 av nieuws. 23.15 Rotte: monisch Orkest. HILVERSUM I (3 nieuws. 7.15 och nieuws. 8.18 Malandc rumba-orkest. 10.20 11.00 voor de arbeid bedrijven. 12.00 Ca 12.33 orgel. 13.00 N< ten. 14.15 harmonie toneel en school. 16 om en nabij de twin concert. 18.00 nieuv praatje. 18.30 Ned. 19.00 cello-recital. 20 Vara-varia. 22.00 D( 22.35 The Ramblers hoek voor de puzzle platen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2