Nieuw AANSPORING aan de Duitse arbeiders Gesneuveld in Indonesië Frans koopvaardijpersoneel krijgt 15 pet. loonsverhoging Truman heeft „vrij veel succes Tiet K. N.l. P is ongerust Voor Alkmaar en omgeving Nationaal reveil Maar de Parijse Metro rijdt nog niet V.S. willen Groenland blijven gebruiken BONNEN voor brandstoffen BONNEN voor fietsbanden Om medewerking te weigeren bij de ontmanteling Om geld te krijgen voor Europa Feiten van vandaag .Naar 25 pet. huurverhoging 35.890 kg. goud voor Nederland Het beslissende feit HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig Vondel ZATERDAG 18 OCTOBER 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11357 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELÖER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank DE BEWEGING, die zich aan dient onder de naam van „Na tionaal Reveil", en die zich, blij kens het artikel van gisteren, op maakt, om actie te voeren voor de stichting van een West-Europese Democratische Unie, is niet alleen een sociale en culturele, maar ook een politieke beweging, met een uitgesproken mening. Zij maakt zich, zo schijnt het ons uit haar geschriten toe, schuldig aan wat men tegenwoordig noemt „Ger- brandismen" en soortgelijke dingen. Ondanks het feit, dat men zich zegt te bekennen tot democratische op vattingen, maakt haar methode van propaganda wel eens een min of meer totalitaire indruk. Haar bin nenlandse politiek, die o.a. spreekt over de „ziekte van de Partij van de Arbeid", waaraan ons land lij dende is, is in het algemeen gericht tegen de politiek, welke de Rege- ï-.ci op nei ogenblik voert. Dit al les maakt op ons een merkwaardige indruk. Het doet ons, zacht gezegd, aarzelend staan tegenover de doel stellingen van „Nationaal Reveil". De leuzen der vereniging van alle goede Nederlanders, gesecondeerd door diverse gemeenplaatsen van propagandistische aard, doet ons, met alle respect voor de eerlijke vaderlandse bedoelingen van de leiders, die aarzeling nog sterker gevoelen. Een enkel woord even over die ziekte van de P. v. d. A. (waarvan wij trouwens geen last hebben). Juist deze week haalt het nummer van de steeds beter-wordende „Op- marsch" twee citaten aan uit ver schillende bladen. De een zegt, dat de P.v.d,A. in de Regering alles te vertellen heeft, de ander beweert, dat de Katholieken hun stempel drukken op het huidige beleid. Beide zien spoken. De werkelijk heid is anders. Wanneer daarom een beweging als Nationaal Reveil op dergelijke wijze de tegenwoordi ge Regeringspolitiek afwijst, kan eigenlijk ook de vraag gesteld wor den, hoe het zit met die term Na tionaal. Er is in het verleden al genoeg misbruik van gemaakt. En wij geloven, dat het ons volk niet smaakt, dat zich een verzameling lieden opwerpt, die zich, ongeroe pen, naast en tegenover bestaande eerlijke politieke partijen, opwier pen als degene, die lfet summum van Nationaal Reveil zal brengen. Wij hebben genoeg van dergelijke bewegingen ondervonden, om ge reserveerd te staan. Wanneer dan ook een beweging als Nationaal Reveil een op zich zelf, principieel gezien, goede laat het zijn discutabele zaak als de oprichting van een West-Euro- pese Democratische Unie aanbe veelt, dan vraagt men zich af, of zij daartoe - wel de meest-geroe- pene is. Gezien haar gepronon ceerde politieke opvatting, die af wijkt van de in ons land gangbare. En het gaat hier toch om een poli tieke zaak, die dus terrein is van Regering, Volksvertegenwoordiging en politieke partijen. Het is onzin te beweren, of te veronderstellen, dat de bonafide politieke partijen zich van de overwegingen, die wij alle kennen, en die ook Nationaal Reveil laat gelden, niets zouden aantrekken. Het is onjuist, te bewe ren, dat de bonafide politieke par tijen met name het Communistische gevaar zouden negeren. Afgezien nog van de evidente waarheid, dat het Communistisch gevaar niet al leen in de politiek bestreden wordt of worden moet! Voor alle mogelijkheden van Na tionaal Reveil staan die partijen ook open. Met name de Katholieke Volkspartij stelt haar werk op de basis van oude beginselen, in het licht van nieuwe idealen, zoals prof. mr. Romme nog pas op het Kringappél in Alkmaar verklaarde. Haar buitenlandse politiek is niet aarzelend, maar houdt, zoals alle staatkunde moet doen, rekening met de practische werkelijkheid. En als men op de persconferentie van Nationaal Reveil zegt, dat ook het volk 'in«de buitenlandse politiek moet meespreken, dan zeggen wij, dat dit slechts in indirecte zin het geval kan zijn. De massa kan de dessous van de politiek niet beoor delen, zeker niet die van de inter nationale politiek. Dat is op de eer ste plaats een zaak van de verant woordelijke regeerders, en het is volkomen nationaal gevoeld, dunkt ons, wanneer wij ons volk opvoe den ook in die zin, dat het vertrou wen moet stellen in zijn vertegen woordigers en in zijn regeerders! Het staat buiten twijfel, dat de bes te mogelijkheden van oplossing der huidige moeilijke en ingewikkelde internationale 'vraagstukken, ook voor West-Europa, de aandacht zul len hebben ook in het nieuwe licht, dat de nieuwe communistische sa menspanning daarop werpt. Maar als Nationaal Reveil succes wil hebben met de beïnvloeding van de politieke partijen en verdere be volkingsgroepen, dan moet het niet beginnen, met de eerlijke politiek van die partijen, in het huidige Re geringsbeleid belichaamd, te ver ketteren. Het feest van de Rozenkrans wordt in Rome nog met grote plechtigheid gevierd. Op bovenstaande foto trekt een processie langs het Colosseum. Vertegenwoordigers van de re gering en afgevaardigden van het koopvaardijpersoneel in Frank rijk hebben, na langdurige bespre kingen, overeenstemming bereikt over het loon. Van officiële zijde wordt vernomen, dat de regering een loonsverhoging van ongeveer 15 proeent aan de zeelieden heeft toegestaan. Heden zal door de plaatselijke afdelingen van de vakvereniging over het voorstel worden gestemd. Men hoopt, dat de stakers Zondag of Maandag het werk zullen hervatten. De transportstaking te Parijs duurt inmiddels nog voort. De stad is nu reeds vier dagen van metro en autobusdiensten verstoken ge weest. Donderdag hoopte men nog, dat het besluit van de onafhanke lijke vakvereniging van metro-per soneel, die de staking heeft ont ketend, om het werk te hervatten, het mogelijk zou maken dé dienst weer te openen. De oppositie van de C.G.T. is echter voldoende zulks te verhinderen.,Dit vakverbond ver klaarde Vrijdag in een communique: „Ondanks de grootspraak van de regering loopt de metro niet" Het is mogelijk gebleken vier autobus lijnen te laten rijden, hetgeen nau welijks bijdraagt tot de oplossing van het vervoersprobleem. De en kele bussen rijden onder bescher ming van militaire politie. Een agent neemt bij de chauffeur plaats en een andere bij de conducteur. De directeur van de metro heeft bekend gemaakt, dat werkwilligen zich kunnen laten inschrijven. De onderhandelingen met de C.G.T. duren voort. Hoewel een groot aan tal metro-employe's klaar staat om aan het werk te gaan, kan hier van door gebrek aan stroom nog niets komen. Uit het feit, dat Rama- dier Vrijdagmiddag een conferentie met militaire autoriteiten heeft ge- Nieuwe waardebonnen consumentencrediet Bij beschikking van de minister van financiën zijn met ingang van 20 October a.s. wederom waarde bonnen van het consumentencrediet geldig verklaard, n.l. de bonnen 18, 22 en 23. In antwoord op de verklaring van de Deense minister van bui tenlandse zaken, Rasmussen, die te kennen had gegeven, dat hij de Amerikaanse regering om volledige evacuatie van Amerikaanse troe pen enz. uit Groenland zou ver zoeken, heeft een woordvoerder van het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken gezegd, dat de V.S. een nieuw verdrag met Dene marken willen sluiten, waarbij on der erkenning der Deense souve- reiniteit de V.S. en het Westelijk Halfrond verdedigingsinstallaties zouden mogen hebben. had, leidt men» af, dat de regering bereid is het rollend materieel op te vorderen en, wanneer het per soneel blijft staken, de diensten door militairen te laten verrichten. Later heeft Ramadier besprekingen gevoerd met de minister van bin nenlandse zaken, het hoofd van de veiligheidsdienst en de chef van de inlichtingendienst. Na deze bespre king verklaarde de minister van binnenlandse zaken, Depreux, dat de toestand Zich naar zijn mening iets beter Het aanzien en de C.G.T. door de „vastberadenheid" der re gering wel op haar standpunt zou terugkomen. Later wordt gemeld, dat de vrij willige bus-chauffeurs, die Vrijdag vier Parijse buslijnen in dienst heb ben gehouden, Vrijdagavond hebben geweigerd verder te werken, daar de vijandige houding der leden van de C.G.T. hun dit onmogelijk zou maken. Ofschoon iedere bus door militaire troepen werd bewaakt, beklaagden de chauffeurs zich erover, dat pos ters van de C.G.T. hen met scheld woorden en dreigementen hadden overstelpt. Met ingang van 20 October worden geldig verklaard de bonnen 76 en 77 van de kaart TA 707 en bon 76 van de kaart TB 707 (kamerbewo ners) Elk dezer bonnen geeft recht op het betrekken van' drie eenheden vaste brandstoffen. Teneinde het de handel mogelijk te maken de bestel lingen regelmatig uit te voeren, is het noodzakelijk, dat de bonnen prompt worden ingeleverd. De bezorging zal in gedeelten plaats hebben, zodat aflevering van alle eenheden tegelijk niet kan-wor den verlangd. Men dient zich voor de winter op de totaal beschikbaar gestelde 12 eenheden, resp. 6 eenheden voor ka merbewoners, in te stellen, daar een hoger rantsoen helaas niet zal kun nen worden verstrekt. De brandstoffenkaarten TA 707 en TB 707 dienen zorgvuldig te worden bewaard. De aandacht wordt voorts geves tigd op de folder, welke het rijksko- lenbureau via de handel zal ver spreiden. Zij bevat belangrijke me dedelingen omtrent de huisbrand voorziening in het algemeen en raadgevingen voor het stoken. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat t.m. 30 November a.s. op de bon C 31 van het inschrij- vingsbewijs voor vervanging van fietsbanden BI 611 een tourbuiten band verkrijgbaar is. Verder is eveneens tot genoemde datum op bon A 13 van het inschrij- vingsbewijs voor eerste jmontage 'n buitenband en op bon B 13 van dit inschrijvingsbewijs een binnenband verkrijgbaar. De banden kunnen rechtstreeks op de bovengenoemde bonnen be trokken worden. Inwisseling tegen een bandenbon bij de distributie- dienst is niet nodig. Weer 308 doden in Egypte In de afgelopen 24 uur zijn 520 nieuwe gevallen van cholera en 308 sterftegevallen geregistreerd. Slowaakse parlements leden gearresteerd De twee Slowaakse afgevaardig den in de Tsjecho-Slowaakse natio nale vergadering, dr. Bugar en dr. Hempny, wier parlementaire on schendbaarheid gisteren is opgehe ven, zijn thans gearresteerd. Beide afgevaardigden zijn voormalige se cretarissen-generaal van de Slo waakse Democratische Partij. De eerste Duitse volkswagens vpor verkoop aan particulieren zijn in Nederland, aangekomen. Het is te hopen dat nog vele vah deze wagentjes zullen volgen. Ook de Duitse ministers confereren De verwachting dat de arbeiders in het Ruhrgebied zullen weige ren mede te werken aan de ont manteling der fabrieken, is gro ter geworden tengevolge van het feit, dat, volgens de berichten, de vakverenigingsorganisatie in de Engelse zóne in een geheime cir culaire aan alle afdelingen van de vakvereniging de arbeiders, die wegens weigering om mede te werken ontslagen worden, volle dig loon belooft. In sommige kringen beschouwt men deze circulaire als een open lijke uitnodiging aan de arbeiders, niet aan de ontmanteling mede te werken en verwacht men, dat het algemeen congres van vakvereni gingen in de Engelse zóne, dat Maandag bij Herford geopend zal worden, resoluties in deze geest zal nemen. Generaal Robertson heeft de lei ders der vakbonden in het Ruhr gebied bijeen geroepen voor een nieuwe conferentie over het de montageplan, die Zaterdagochtend te Düsseldorf zal worden gehouden. Naar de voorzitter van de vakbond voor de Britse zóne, Hans Boeckler, verklaarde, zullen de vakbonden alles doen, wat in hun vermogen ligt, om een matigende invloed uit te oefenen op de zeer bewogen stemming, die onder de arbeiders heerst. De publicatie van de lijst heeft tot nog toe niet geleid tot scherpe reacties van andere aard dan de1 mondelinge en schriftelijke protesten, die uit alle organen dei- Duitse openbare mening opwellen. In vakbondskringen wordt daadwer kelijk verzet ook niet verwacht, voordat de arbeiders metterdaad tot demontage-arbeid worden opgeroe pen. Vrijwel eenstemmig zijn de Duitse commentaren het er over eens, dat het plan vergaande politieke gevol gen zal hebben. Broeckler zeide ons, dat een toenemende radicali sering der bevolking te vrezen is, waarvan uitsluitend de communis tische partij profijt zal trekken. Karl Arnold, eerste minister van Noord-Rijnland-Westfalen, heeft in een telegram aan de voorzit ter van de economsiche raad te Frankfort, dr. Erich Koehler, aan gedrongen op de onmiddellijke bijeenroeping van een conferen tie van eerste-ministers van de staten in de Brits-Amerikaanse zóne van Duitsland. Aan deze conferentie, welke Ar nold nodig acht als gevolg van de overhandiging der lijst van te ont mantelen fabrieken, moeten even eens de ministers van economie en de centrale commissie van de eco nomische raad deelnemen. De voor naamste industrieën kunnen niet op korte termijn worden gesloten, al dus Arnold, indien er niet voldoen de maatregelen zijn genomen om 'n chaos te voorkomen. Een termijn van veertien dagen is niet lang ge noeg om alle betrokken problemen op te lossen en bezwaren tegen de lijst in te dienen. Arnold, die alle eerste-ministers in de beide zones heeft opgeroepen tot een conferentie met de econo mische raad te Frankfort over de ontmanteling, verklaarde voorts, dat de regering van Noord-Rijnland Westfalen het militaire bestuur ge vraagd heeft om verlenging van de termijn van veertien dagen, waar in de Duitse voorstellen betreffen de eventuele wijzigingen in het ont mantelingsplan moeten worden in gediend. Arnold sprak de overtuiging uit, dat een onderzoek zal uitwijzen, dat er in werkelijkheid geen over capaciteit aanwezig is en hij noem de het daarom een misvatting der bezetters te spreken van wegnemen van overmatige capaciteit. Hij acht te het practisch onmogelijk arbei ders uit het productieproces vrij te maken voor het verrichten van ontmantelingswerk. Vele sleutelbe- drijven kunnen niet eenvoudig wor den weggennomen zonder dat er een volkomen chaos ontstaat. Zou men dit toch doen. dan zou de ont manteling een letterlijke actie te gen het verstand zijn en stopzetting van de wederopbouw betekenen. Gistermorgen hebben de vakbond leiders met het militaire bestuur over de ontmanteling geconfereerd. Ongeluk bij de Hoogovens Door een defect aan d'e kabel baan, die bij het bouwen van een zout'oods van de Mekog ge bruikt wordt, is een staaldraad naar beneden gekomen. De Alft- maarse arbeider C. Ploeger werd vrij ernstig gewond. Tien Griekse communisten geëxecuteerd Tien van de 52 Griekse commu nisten, die 14 September door de krijgsraad te Saloniki ter dood werden veroordeeld, zijn Vrijdag terechtgesteld. Men gelooft, dat de executie van de overigen zal vol gen. President Tnjman heeft Don derdag medegedeeld, dat zjjn po gingen om gelden voor de be hoeftige Europese landen te vin den vóórdat het Congres stap pen ondernam, „vry veel succes" hadden gehad. Door deze ver klaring van Truman worden de in Washington in omloop zijnde berichten, dat de regering voor lopig besloten heeft dit jaar geen speciale vergadering van het congres bijeen te roepen waarschijnlijker. Truman legde er de nadruk op, dat een speciale zitting nog „mogelijk" was. Niettemin versterken zijn opti mistische uitlatingen over het ver krijgen van gelden na het vrijge ven van 140 millioen dollar voor Frankrijk het geloof, dat de Ame rikaanse regering besloten heeft, te wachten op het tijdstip dat het congres in Januari bijeenkomt vóór het te verzoeken het program van tussentijdse hulpverlening ad 800 millioen dollars goed te keu ren. .Truman hekelde „de geweldige speculatie" op de Amerik. goe derenbeurzen, dié de prijzen op de binnenlandse markt omhoog deden vliegen en het verkrijgen van graan voor de export bemoei lijkte. Hij onthulde dat Tom Clark de Amerikaanse minister van jus titie, een» onderzoek naar de spe culatie, vooral op de graanmarkt van Chicago, instelde. Met de voedselbesparingscampagne was men volgens Truman „een eind in de goede richting gekomen." Hij beschreef de actie als „een poging om deze natie van de vrije onderneming iets te laten doen waar andere naties alleen met methoden van een politiestaat toe te bewegen zijn". Hij gaf evenwel toe, dat in enkele noodgevallen de laatste methoden haar nut had den. Truman maakte het duidelijk, dat nog steeds alle pogingen in het werk gesteld werden om de nodige gelder voor Italië, Frankrijk en Oostenrijk te verkrijgen, teneinde deze landen tot Januari vooruit te helpen. Met verwijzing naar de ber-distributi,e van geroofd goud', het vrijgeven door de Export-Im port Bank van gelden voor Frank rijk en de vergoeding aan Frank rijk voor het verblijf van Ameri kaanse strijdkrachten zeide de pre sident, dat „ook pogingen in andere richtingen worden gedaan." COMMISSIE-GENERAAL EERVOL ONTSLAGEN Bij K.B. van 13 October 1947 is aan de heren prof. ir. W, Scher merhom en M. J. M, van Poll met ingang van 15 November 1947 eer vol ontslag verleend als commis saris-generaal voor Nederlandsch- Indië, onder dankbetuiging voor de belangrijke diensten, onder buiten gewone omstandigheden door hen aan den lande bewezen. M inderheidsnota advies radioraad Het lid van de Radioraad Mevr. B. Boon-van der Starp heeft bij het advies, dat die raad aan de mi nister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft uitgebracht over het toekomstige radiobestel een minderheidsnota gevoegd, waarin zij haar afwijkende mening ten aanzien van dit advies moti veert. De behandeling van de Indone sische kwestie in de Veiligheids raad is opnieuw uitgesteld, nu tot a.s. Maandag, reden: de voorzitter is ziek. Voor de eerste maal in de geschiedenis heeft een muzel man, als gezant van Egypte, zijn ge loofsbrieven aan Z.H. de Faus over handigd. Het geschiedde, voor het eerst sedert de oorlog, op Gastel Gondolfo. De Gezant zei in een Franse rede, dat de Koning van Egypte zich gelukkig achtte, zijn krachten te mogen voegen bij die van Z.H., opdat er gerechtigheid en vrede moge heersen in deze wereld. De Paus verklaarde in zijn toe spraak, dat het, om tot een vrede onder de volkeren te komen, het meest wenselijk was, dat ieder van hen aan de verbetering der levens omstandigheden, aan de verheffing der moraliteit en aan de ordening van sociale verhoudingen zou mede werken. Per schip zijn een aan tal drachtige koeien naar Indië ver voerd, het begin vormend van een nieuwe rundveestapel voor Indone sië. De Arabische jeugd is opge roepen zich onverwijld aan te mel den voor de militaire dienst in Pa lestina. Aan de Perzische zijde van de grens met Sovjet-Rusland is de staat van beleg afgekondigd. In Griekenland is de noodtoe stand uitgeroepen. O Naar het A.N.P. verneemt zijn de prins en de prinses-regentes voor nemens op 18 November naar En geland te gaan teneinde op 20 No vember de huwelijksplechtigheid bij te wonen van prinses Elisabeth en Lord Mountbatten. De aanmeldingsbureaux voor vrijwilligers in Arabië worden overstroomd door mannen die „Palestina willen redden van de Joden". Het vrijwilligersleger in Arabië groeit bij de dag voor de „Heilige Moslem Oorlog". Over de oplossing van de Indonesische kwestie Het republikeinse persbureau Antara verneemt uit kringen, die in nauw contact met het republi keinse kabinet staan, dat de repu blikeinse regering haar standpunt inzake de komende besprekingen met de Nederlanders reeds aan haar Australische vertegenwoordiger in de commissie van drie heeft ken baar gemaakt. Verder verneemt Antara, dat de recente debatten 'in de Veiligheids raad ten aanzien van de Indone sische kwestie in de kringen van het werkcomité van de K.N.I.P. „ernstige ongerustheid" hebben ge wekt. In deze kringen acht men een rechtvaardige oplossing slechts mogelijk, indien de Nederlandse troepen overeenkomstig het Russi sche voorstel op (je oude demarca tielijn terugtrekken. Zegslieden van Antara schuiven de schuld voor de „vertraging" in de oplossing van het geschil op Amerika. Een ander Antara-telegram zegt, dat het kabinet besloot in te stem men met het voorstel van Hadji Agoes Salim om de komende Neder lands-Indonesische besprekingen te doen plaats vinden te Lake Success. Frans broodrantsoen tot eind 1947 gewaarborgd In een Frans regeringscommuni qué wordt verklaard, dat de voor ziening van broodgraan tot het einde van 1947 op basis van het huidige broodrantsoen is verzekerd' In de Verenigde Staten kunnen belangrijke aankopen voor het eerste semester van 1947 worden gedaan, terwijl met Argentinië, Australië en de Sowjet-Unie on derhandelingen gaande zijn, die gunstige uitzichten bieden. De regering maakt bekend, dat in de afgelopen week tot haar leedwezen de navolgende verlie zen zijn gerapporteerd: Koninklijke Marine Marinier 1 OVW J. Put uit Heer len. Op 10 October 1947 aan beko men verwondingen overleden. Kon. Ned. Landmacht Korporaal P. A. de Lange uit Schiedam. Gesneuveld 6 Oct. 1947 (plaats niets vermeld). Soldaat J. Groot uit Zaandam. Gesneuveld 7 October 1947 bij kampong Kawoeng Girang. Soldaat le kl. L. Hagen uit Vlaardingen. Gesneuveld 7 October 1947 bij Singaparna. Soldaat E. Lan- gerak uit Bergambacht. Gesneuveld 7 October 1947 te Cheribon. Soldaat A. M. B. Stapel uit Rotterdam. Ge sneuveld 7 October 1947 bij Singa parna. Sergeant A. Brand uit Nij megen. Gesneuveld 9 October 1947 bij Tasikmalaja. Soldaat L. 'Broek man uit Zeist, gesneuveld 9 Octo ber 1947 in omgeving Moentjoel. Resolutie Bond van Huiseigenaren Tijdens een gisteren in de Haagse Dierentuin gehouden drukbezochte vergadering van de Nederlandse Bond van Huis- en Grondeigenaren, werd een resolutie aangenomen, waarin verwondering werd uitge sproken over het feit, dat nog steeds de huur als sluitstuk op de loon- en prijspolitiek wordt gebezigd. Deze politiek moet in steeds sneller tempo tot verdere verwaarlozing en verval van de bestaande woningvoorraad voeren. Hierdoor wordt de financiële positie der particuliere huiseigena ren evenals de volkshuishouding in hoge mate geschaad. Daarom wordt er bij de Regering op aangedrongen op korte termijn de huren met 25% te verhogen, als eerste stap op de weg een behoorlijk onderhoud mo gelijk te maken en verdergaand ver val te kunnen stuiten. Verder is de resolutie van mening dat het publiek ervan doordrongen moet zijn, dat voortgaan op de tegenwoordige voet, roofbouw betekent op het maatschap pelijk bezit en, naast voortgaand ka- pitaalsverHes. in de toekomst ver groting van huisvestingsmogelijkhe den, met de daaraan verbonden neer drukkende gezins- en sociale wan verhoudingen, met zich brengt. De drieledige commissie %voor de teruggave van het muntgoud onder leiding van Russell Hadoor, (V.S.) en Sir Desmond Morton, (Ver. Ko ninkrijk) en Jacqpes Rueff, (Frank rijk), heeft medegedeeld dat een hoeveelheid van 128.468 kg. zuiver goud is beschikbaar gekomen ter verdeling onder de landen, die tij dens de tweede wereldoorlog van hun muntgoud werden beroofd door Duitsland. Op dit totaal zag België zich 90.649 kg„ Luxemburg 1.929 kg. en Nederland 35.890 kg. goud toegewezen. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bildt, geldig tot Zondagavond. KOUDE NACHT Koude nacht met op vele plaatsen lichte, hier en daar zware nachtvorst en vorming van nevel- of mistbanken, die in de ochtend weer oplossen. Morgen overdag: enkele over drijvende wolkenvelden, onge veer dezelfde temperatuur als vandaag. Weinig wind. Soldaat P. J. de Fouw uit Den Haag. Gesneuveld 9 October 1947 omge ving van Moentjoel. Korporaal M. Smeets uit Echt. Gesneuveld 9 Oct. 1947 omgeving Moentjoel. Soldaat A. v. d. Kreeke uit Wolphaart^dijk. Gesneuveld 10 October 1947 bij Soekanegara. Soldaat G. H. Tijssen uit Oirsbeek (L.). Gesneuveld 10 October 1947 te Salatiga. Soldaat F. Reniers uit Nieuw-Ginneken. Gesneuveld 12 October 1947 te Soerabaja. Kon. Ned.-Indische Leger Menadonees korp. inf. R. Ulang. Gesneuveld 10 October 1947. Timo- rees sold, le kl. D. Latoedasan, Ge sneuveld 10 October 1947. Ambon- nees sold. 2e kl. M. Lohulalan. Ge sneuveld 10 October 1947. Ambon- nees sold. 2e kl. J. Tahaparij. Ge sneuveld 11 October 1947. Emissie van de „Koninklijke Naar aanleiding van de haar ge stelde vragen deelt de directie van de koninklijke Nederlandse Maat schappij tot exploitatie van petro- lqumbronnen in Nec'erlandsch Indië mede, dat in verband met uitbreidingsplannen inderdaad het voornemen bestaat binnen afzien bare tijd een beroep te doen op de kapitaalmarkt. De desbetreffende voorstellen zijn echter voorlopig nog niet voor publicatie vatbaar „TROUW" vindt het nodig, nog 'n keer. in een breed uitgesponnen hoofdartikel, terug te komen op de kwestie van de aparte plaats, welke Kardinaal de Jong innam bij de plechtigheid van de eedaflegging van Prinses Juliana. Het blad is van mening, dat het beslissende feit is, dat het hier om een kerkelijke autoriteit gaat, dat de Kerken gelijk moeten worden be handeld. Dat men binnen de Rooms Katho lieke Kerk een Kardinaal ziet en eert, doet daar, volgens „Trouw", niets aan af, en ook het feit, dat een internationaal-protocolaire usance aan zulk een Prins der Kerk de rang van een Prins van de bloede zou verlenen, doet daar ook niets aan af. De wrevel over de vermeende voorrang van de Katholieke Kerk brengt „Trouw" wel tot ontrouw aan de logica. Ten eerste immers is vastgesteld, dat Kardinaal de Jong is uitgenodigd als Grootkruis van de Nederlandse Leeuw. Hebben de andere Kerken .een dignitaris met zulk een titel? Ten tweede „zou" een Kardinaal met internationaal-protocolaire als Prins van den bloede worden be schouwd, maar een Kardinaal wórdt beschouwd als zodanig. Dat is inder daad een mede beslissend feit. Men kan moeilijk de feiten weg wuiven, om daar eigen meningen voor in de plaats te zetten en die als feiten voor te stellen. Het beslissende feit is niet, dat het hier om kerkelijke autoriteiten gaat en dat de Kerken gelijk moeten worden behandeld, evenmin als de staten, waarmee ons land officiële betrekkingen onderhoudt, gelijk be handeld worden bij dergelijke gele genheden. Als een land een ambas sadeur heeft, erkent ook de diploma tieke etiquette hem als hoger in rang dan een gezant of een zaakge lastigde. En om die diplomatieke etiquette gaat het. De Kardinaal is uitgeno digd als Grootkruis van de Neder landse Leeuw, en wordt als Prins van den bloede erkend. Dat gaf hem recht op voorrang boven anderen, die deze titels niet hebben. „Trouw" kan het, uit bepaalde overwegingen, onaangenaam vinden, het blad zal het moeten aanvaarden. Als een beslist feit.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1