„SCHOLA PUBLICA' FILMS VAN DE WEEK MID PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD -Zaterdag 18 October 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN Onze strijd voor de Katholieke Cultuur UIT OUDE TIJDEN Alkmaarder bouwde in drie weken een race-wagen Missie-Zondag Avenhorn krijgt conservenfabriek u a EEN OUD POORTJE, dit in vree- ger eeuwen toegang gpf tot de z.g, Latijnse school te Alkmaar en dat destijds de binnenplaats afsloot van het Murmellius-Gymnasium, toen dit nog ln het gebouw naast het Landbouwhuis was onderge bracht, werd voor het nageslacht bewaard, toen het een plaatsje kreeg in de Westelijke gevel van hat fraaie Gymnasium-gebouw in de Berger Hout. Dit oude poortje draagt tot op schrift de woorden „Schola Publica" hetgeen erop wijst, dat die oude Latijnse school voor eenieder toe gankelijk was, Naast dit oude poortje sal voortaan ook een nieuwe cultu rele Instelling de herinnering aan deze Schola Publica op bijzondere wijze levend houden. In het Koepel-Comité van de katholieke organisaties te Alk maar werd het initiatief geboren, om te komen tot de oprichting van een voor ieder toegankelijke cul turele instelling, die men een ka tholieke volksuniversiteit zou kunnen noemen, die gedurende 't winterseizoen de organisatie van een aantal culturele avonden ter hand zou nemen. Onder de stuwende leiding van Rector dr. F. Holthuizen werd hier toe een comité gevormd, dat dit ini tiatief ter verwezenlijking overnam; dit comité is als volgt samengesteld: dr. F. Holthuizen, moderator; dr, H. J. M. Hofstee, voorzitter; J. Do- minicus, (Roemer Vlsseherstr. 1 a) secretaris.; P, Hilbrand, penning meester; mej, G. Buys, Fr. A. H, Otten en I. Tervoort, leden. In alle stilte en bescheidenheid heeft het comité de eerste steen ge legd van dit onstoffelijke gebouw vap culturele waarde, dat de naam zal dragen van „Sehola Publica", waarmee te kennen wordt gegeven, dat deze instelling voor eenieder open staat. De doelstelling van „Schola Pu blica" wordt kernachtig uitgedrukt in het onderwerp, dat Anton van Duinkerken op de feestelijke ope ningsavond van Schola Publica zal bespreken: Onze strijd voor de ka tholieke cultuur. Heft comité prijst zich gelukkig de welbekende litterator, historicus en apologeet Prof. Dr. Anton van Duinkerken bereid te hebben ge vonden de Schola Publica te ope nen, Wie deze begaafde spreker al eens eerder hoorde, zal onB toege ven, dat het comité voor de ope ningsavond geen. betere keus had kunnen doen. En zij, die hem al licht wél als schrijver Ijcnnèn, maar nóg nimmer zijn gespróken woord konden beluisteren, mogen deze unieke gelegenheid niet ongebruikt laten voorbijgaan, om met een van Neerlands grootste geesten kennis' te maken. Zij kunnen verzekerd zijn -van een inhoudvolle, vlotte causerie, met de nodige humor, de ze gemoedelijke Brabanter eigen, voorgedragen. Het comité legde de eerste steen van Schola Publica, aan Katholiek Alkmaar de taak het gebouw in zijn volle hoogte, breedte en diepte op te metselen tot een hecht en solied bouwwerk, tot een burcht in onze striid voor de katholieke cultuur. Wjit verder het programma van het eerste winterseizoen van Sehola Publics aangaat, kunnen wij mede delen, dat het comité het volgendp schema heeft opgezet: In Dec, zal Drs, Tij. Zwftrtkruis, leraar van Ha- geveld spreken over de positie der Engelse Katholieken; dr. R. Tennis sen. leraar natuurkunde aan het R.K. Lyceym zal op een volgende avond spreken over Geheimen van Leven en Dood en daarna lichtbeel den vertonen. Prof. Dr. Willibrord Lampe Q.F.M. zal over de Martela ren van Alkmaar komen spreken; Dr. Sis Heyster, de bekende paeda- goge, komt spreken over „Het Ge zin na de oorlog"; onze plaatsgenoot de hecr Th. Hout, de bekende wichelroedeloper zal een causerie EEN SNUFJE VOOR DE MOEDERS Bij de fa. Hildering aan de Zaad- graeht alhier zagen wij gisteren het nieuwste op het gebied van kinder wagens. Door de Tilburgse fabrikant Van Delft is n.l. een nieuw type kin derwagen gelanceerd dat in de toe komst zeker zal voldoen. De wagen is n-1. zodanig gefabriceerd dat de bak er uit kan genomen worden en als wieg of reiswieg kan worden gebruikt, Het overblijvende „chas sis"' kan opgevouwen worden en neemt practisch geen ruimte in. Wil men later oen wandelwagentje aan schaffen. dan behoeft men slechts een andere „bak" te kopen en in de onderbouw van de kinderwagen te plaatsen. Alles zit zo makkelijk in elkaar dat Papa zelfs niet de hel pende hand behoeft te reiken. De hele combinatie is vooral geschikt voor hen die klein behuisd zijn en hoewel de aanschaffingskosten iets hoger liggen dan bij een gewone kinderwagen, de voordelen zijn aan merkelijk groter. Voor verdere bij zonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. INVLOED VAN HET STADS BESTUUR OP KERKELIJK TERREIN. 18 OCT. De Vroedschap bewil* iigde in 1778 op een verzoek van de kerkeraad (jegens zwaren "dienst, door ouderdom van Teerhuis en zwakte van Hulles- heim en vacatures in de ringl, de Dinsdagavondbeurten af te sehaffen, van October tot het begin der passiestaffen. Ook op Dcnde"rdagavond was _er een dienst. In het rapport wordt de verwachting uitgesproken dat de predikanten door de verminde ring der predikbeurten des te meer gelegenheid' zullen verkrij gen om, door uitgewerkte leer redenen de ijver der gemeente ter beoefening der wekelijkse godsdienst aan te moedigen, waarschijnlijk zou dan het aan tal kerkgangers Donderdags enigszins toenemen. Er was nog een ander pufit. Want blijkbaar werd een collecte gehouden voor de Diaconie, althans de Vroed schap vond de schadp welke de ze zou lijden geen heletsel van halang. De dominees hadden het dus vroeger blijkbaar drukker dan tegenwoordig. houden over Geheime Natuur krachten, waarna Dr. Frans van Cauwelaert uit Antwerpen spreken zal over de Nederlands-Vlaamse betrekkingen. Overwogen wordt nog een muziek-avond in het pro gramma in te lassen. Het comité heeft ernaar gestreefd een program ma samen te stellen, dat elk wat wils biedt en hoopt door een alge mene deelname en door een groot aantal abonnees en donateurs daar toe in staat gestéld, het volgend jaar met een nog beter programma te komen. In de loop van de volgende week gaat er van het comité een circu laire uit. waarin nadere bijzonder heden zijn vermeld; wij verwijzen voorts naar een advertentie in dit nummer, waarin mededelingen zijn gedaan omtrent donateurschap en abonnement van Schola Publica. Wij vertrouwen, dat het initiatief van het Comité in brede kring de grootste waardering en aandacht verdient en dat de katholieken van Alkmaar en omgeving door een al gemene daadwerkelijke belangstel ling aan deze waardering uiting zul len geven. 1 NIEUWE BONNEN Voor het afhalen van bonkaar ten 713, schoenenbonnen en extra- kaarten voor a.s. en jonge moe ders zijn a.s. Maandag aan de beurt, zij, wier familienaam be gint met de letter O en P. A.O.G.-NIEUWS A.s. Zondag worden alle leden van de A.O.G. verwacht om half vijf op het AFC-terrein, voor de wedstrijd ACG I—Assendelft I. Komt nu allen, dan kunnen wij voltallig de strijd beginnen! Het Bestuur BURGERLIJKE STAND Geboren: Gerrl Dipa, d. v. J. Dijk en N. Gerritsen; Anne J„ d. v. F. G. Hqnig en N. Abbing; Marianna, d. v, C. P. Visser en A. Slegts; Sil vester C„ z. v. C. S. Halma en C. Madder; Jacob, z. v. J. Hoogland en A- E. van Vliet; Geortruida E„ d. v. C. Blom en A. de Groot. Ondertrouwd; C, Kok en M. van Geenhuizen; J. H. van der Wajle en H. W. Philippo; A. J. Kalden- hoven en B, M. v. d. Velde; S. Plak- man en R. Vogelpoel; S, C. Erkamp en A. C, A. Bakker; H. Bruin en A. Wolfert; A. J. M. Middelhof! en C. van den Houten. Overleden: Evert Ilbrink, oud 66 jaar, weduwnaar van A, B. Snjj- ders; Johannes J. Sanders, oud 2 maanden. ,In het filmjournaal van de afge lopen week werd vertoond een eigen ontwerp van een miniatuur race wagen, gebouwd door de Alkmaarse student Paul Kerssemakers. Het betreft hier een miniatuur racewagen, die echter niet tijdig genoeg klaar was voor de races te Noordwij k. Het geheel is een miniatuur-uit voering van een volslagen race wagen en is bijkans vier m. lang. De breedte is 90 centimeter, Vooral de carrosserie is een geheel eigen ontwerp en is gebouwd bij de firma Vlug alhier door de onver moeide constructeur C. Gaarthuis. De uitwendige bouw bestaat uit alluminium, waarvan de achterzijde gepolijst is. Het goheel staat op miniatuur autowielen en wordt' voortgedreven door een Sax motor 98 cc met een sterkte van nagenoeg pk. De racewagen weegt 65 kilo en kan een snelheid halen van 60 kilometer. Carr Sport, zo heet de wagen, staat momenteel op een show te Tilburg en de bouwer heeft hem afgemaakt voor zijn studies. Het geheel is in drie weken ver vaardigd. P. Kerssemakers, die be zig is aan het ontwerpen van andere modellen, wil het volgend jaar te Noord wijk uitkomen met een 500 cc klassewagen, In dit type werd voor het eerst de onafhankelijke wielvering toege past, terwijl "de inwen.dige chassis- bouw zodanige constructie heeft, dat bij botsingen en dergelijke 't eigen lijke chassis geen schade kan op lopen, De bouwer noemde de chassis- construotie van Gaarthuis zulk een verbetering, dat hij met zijn proe ven voort wil gaan op deze weg. Laten we hopen, dat we nog meer zullen boren van deze koene Alk maarse autoconstructeur egt bouwer. Amsterdamse Ballet Combinatie Voor deze jonge kunstenaars die in ieder geval blijk gaven over veel talent te* beschikken, had men gaar ne de zaal van het Gulden Vlies geheel gevuld gezien, maar dit moest helaas een onvervulde wens blijven. In het wel wat overladen programma viel zeer veel te bewon deren, al is het ensemble ooki nog niet geheel daar waar het feitelijk moet zijn, we bedoelen hiermede dat in de grotere ensemblestukken zoals „Les étoiles imaginaires", de Chopin Suite e.a, de syncronebe- wegingen nog meer nauwkeurigheid verlangen, want anders dreigt de totaal-indruk van de dansgroep wat onrustig te worden, We twijfelen er echter niet aan of dit zwakke plek je in de techniek zal men wel te boven weten- te komen. Overigens waren prachtig de vier dansen in oude stijl van Scarlatti. Marie-Jeanne v.'d. Veen gaf weer charmante en pure danskunst in „für Elise" van Beethoven. Pelléas en Mélisande van Debussy was een uitnemende creatie van Maseha ter Weeme en Max DoQyes. De pianisten Sini van den Brom en Rita Swarts, wisselden elkaar aan de vleugel af en bleken tegen hun zware taak opgewassen te zijn. Na de pauze het grote ballet „Ver zet" choreografie vap Florrie Ro- drigo. Hoewel dit grote werk sterke herinneringen aan iets dergelijks van het Zweeds Danstheater op riep, bezat het toch karakter en suggestieve uitbeelding. De schrijf ster van de muziek, Lise van de Weerdt, maakte gebruik van een Spaanse melodie, en de treurmars van Mendelssohn, over de rest is zwijgen wel de beste eritiek. Het besluit van de avond vormde wel hef hoogtepunt. „Op de Tandem" door Marie-Jeanne v. d. Veen en Johan Mitterbreiner was in één woord kostelijk. Alleszins bekoor lijk was ook het laatste nummer „De Tarantella" van Rossini. We hopen dat het ensemble, het zich in de toekomst kan permitteren de mu zikale begeleiding met twéé vleu gels te doen plaats hebben, hetgeen voor de grotere dansen feitelijk noodzaak is. Nogmaals juist omdat er in deze Nederlandse Balletgroep veel talent aanwezig is, hopen we dat ze steeds een stimulerende be langstelling zal ondervinden om al zo te komen tot een balletkunst waar Nederland trots op kan zijn. Het succes was groot, veel bloemen, en een enthousiast publiek. W. Sehreurs A.F.C.-nieuws L.S.V.V. I—A.F.C. I 2.30 uur; A.F.C. II—Texel II 2.30 uur; Limmen II—A.F.C. IV 2.30 uur. Adsp.: D.R.E.O. a—A.F.C. a 1 uur; A.F.C. bVIOS a 12 uur; A.F,C. c—Vitessse b 1 uur; A.F.C. e—N.S.V. b 1.15 uur; A.F.C. dS.V.W. b 12 uur; A.F.C. g^-V.Z.V. b 4 uur; Hollandia c—A.F.C. h 4 uur. A.F.C.-ers, zorgt voor een record aantal punten uit deze 10 wedstrij den. Het eerste vertrekt 1.30 vanaf de Paardenmarkt en werkt voor de volle 100 pet. Tot Zondag! De P.P,C.-er. NAAR DE MISSIE Op 21 October vertrekt met het s.s. „Tabinta" naar Nederlands Oost- Indië onze oud-stadgenoot de Eerw. Broeder Rogerius (C, A. J. Caarls) van de congregatie van de H. Aloy- sius te Oudenbosch om in Bandoeng de verzorging van Javaanse meisjes op zich te nemen. Wij wensen hem een goede reis en een zegenijke arbeid toe, PROGRAMMA DE RANDERS Randers I—MFC I; Hollandia 3Randers 2 Hugo Boys 2Randers 3 Randers 4LSVV, 12 uur. Adspiranten: Foresters ARanders A Randers BAlkmaar A, 5 uur. Welpen (Zaterdag): Randers BAlkm. Boys B Randers AAlkm. Boys A. Katholiek Inlichtingenbureau Bij al de Verenigingen, die op Katholiek terrein sedert de bevrij ding tot stand zijn gekomen, of op nieuw te voorschijn zijn getreden, komt er sedert enige tijd een, waar voor de speciale agndacht wordt ge vraagd: Het Katholiek Inlichtingen bureau, Schrik niet geachte lezer. Het gaat nu niet speciaal en op de eerste plaats om een finantiële bijdrage of voor een lidmaatschap, waaraan finanfiële offers zijn verbonden, neen het Katholiek Inlichtingen Bu reau is opgericht, uitsluitend om U van dienst te zijn, inlichtingen te verstrekken, en zo mogelijk voor U problemen pp te lossen, zowel op Godsdienstig, Sociaal als op econo misch gebied. Het Katholiek Inlich tingen Bureau houdt elke Zaterdag avond zitting in het St. Vinceptius- GebOuw Laat 194, en wel van 7 tot 8 uur, Door deskundigen worden U In lichtingen verstrekt, en waar de een U voorlichting geeft op gods dienstig gebied, daar geeft ae ander raad en voorlichting op sociaal of economisch gebied. Zij grijpt als eerj raderwerk inpen en wordt dienstig gemaakt aan de belangen van elk, die voorlichting of raad nodig heeft. Problemen en vragen waar U, zoals dat gewoon lijk gaat reeds geruime tijd Uw hoofd mee pijnigt worden door het Bureau opgelost- Deze vragen kun nen heel uiteenlopend zijn: moeilijk heden in het huwelijksleven, opvoe dingsmoeilijkheden, loonaangelegen- heden, verzekeringskwesties, be roepskeuze, vragen over verenigin gen en cursussen onz, Voor al wje biermede te kampen heeft, staat het Burgdu des Zater dagsavonds open, en de indeling is wel zo geregeld, dat niemand die zich tot het Bureau wendt, iets te horen krijgt van hetgeen een ander vraagt. Ieder kan ?ich dan ook met volle gerustheid tot het bureau wenden, en wij hopen te ervaren, dat het aantal belanghebbenden tel kens groter wordt. DE K.J.M.V. MAG MEE Omdat de Katholieke Midden- standshapdelsgchool Woensdag 22 October 10 jaar bestaat wil ze de blommetjes 'ns buiten zetten en er zijn zoveel van die fleurkes dat de feestvorkens, ondanks hun vervaar lijke gezoem, honingzuigende ras genoten er bij moeten halen, KJMV-ers er wordt nu 'n beroep op jullie genietzucht gedaan, zorg, dat je Woensdagavond om 8 uur in 't Gulden Vlies bent om te gaan luisteren naar de verhalen van Pa Pinkelman's Vader, Godfried Bo- mans. Damesbezitterg hoeven niet alleen te koAien, Na de geestelijke Bomansborrels kunnen jullie je jo ligheid op de dansvloer voortzet ten, De heer J. van Bcrkym zal 't ontstuimige verkeer regelen. Toegangskaarten voor de feest avond zijn gratis (heus geen mop) verkrijgbaar bij de heer Frans Spie- keman op de Heul, die Zaterdag- en Maandagavond na 7 uur spreekuur heeft. Ook niet lid-zijnde jonge- vrouwen, die KJMV-bloed in zieh menen te voelen bruisen, zijn wel kom. KANTONGERECHT Een rol van niet minder dan 171 beschuldigden, meestal overtreders van de motor- eri rijwielwet; dat was het programma Vrijdagmorgen in de zittingszaal "van het Kanton gerecht te Allernaar. In heel de stoet van komenden en gaanden, die al of niet benoet wer den, kwam heel eyon een lichtje schijnen, toen B. uit Langedljk voorkwam. Deze had het met zijn buurvrouw aan de stok gehad over zijn schapen. De beestjes vonden, dat er inde wei van B. te wefnig gras stond, waren het hek overge wipt en hadden dé slabonen opge geten van de buurvrouw. Weliswaar had deze eeji vcgoe- irg gekregm van de eigenaar maar het hek was nog kappt. aldus de juffrouw. De kantonrechter vond dat het nu ging over de schade aan de bo nen en gaf B. vier gulden boete of twee dagen hechtenis. „Een nette weggebruiker bent U, en daarom maar vier gulden boete," Dit hoorde ,J. W. uit Bergen tegen zich zeggen, die in de afgelopen zo- merdrukte op het fietspad van de Zeestraat in Bprgen bij het passeren van een groepje fietsers een dame aanreed. Ze viel bewusteloos, maar J. W. hielp haar en informeerde ook later nog vaak naar het slachtoffer. De kantonrechter prees deze nette manier van optreden en gaf de milde straf van vier gulden boete. „DE STENEN BLOEM" IN CINEMA AMERICAIN Het komt de laatste tijd slechts zelden voor, dat in Alkmaar een film wordt geprolongeerd. En zon der op de plannen \an de directie van Cinema Amerieuin vooruit te lopen, zouden we toch de hoop uit willen spreken, dat deze fiim xa.nger dan zeven dagen in Alkmaar zal draaien. „De Stenen Bloem" is een prachtig stuk filmwerk, dat niet al leen uitmunt door gaaf spel, maar bovenal door schitterende natuur opnamen in kleuren. De mogelijkhe den met de moderne kleurenfilm zijn inderdaad legio, doch wat in deze Russische rolprent valt te ge nieten, is moeilijk onder wqorden te brengen. Dat moet men zelf gaan zien en niemand zal er spijt van hebben, wanneer hij deze week de gang naar de Doelenstraat maakt. De inhoud komt in het kort op het volgende neer. Een naohtwaker van een grote fabriek vertelt aan een groepje jonge fabrieksarbeiders een sprookjesachtig verhaal over de meester steensnijder Prokopiteh en diens leerling Danila. Van zijn baas krijgt Prokopiteh de opdracht, om een juwelenkistje te maken. Pro kopiteh wordt eehter ziek en kan de opdracht niet gestand doen. Om dat er grote moeilijkheden dreigen voor hem, wanneer het werk niet op tijd af komt, voltooit Danila het werk en oogst hiermede veel succes. Hij krijgt dan de opdracht om een oeker te maken, die op een bloem lijkt. Als voorbeeld neemt hij een bloem, die hij van zijn geliefde heeft gekregen. Iedereen vindt de beker piooi, behalve Danila zelf. Hij hoort iets over de stenen bloem en rust piet, alvorens hij dit wonder heeft aanschouwd. Op ziin trouwdag verdwijnt Danila. Na lang zoeken ontmoet hij de bergvrouw, die hem meeneemt naar de stenen bloem. WanneeF Danila de bloem heeft ge zien, houdt de bofgvrouw hem ge vangen, Zij vraagt hem keer op keer tep huwelijk, doch Danila blijft trouw aan zijn gemalin, Hoe hij t'en slotte toch weer met haar ver enigd komt, willen we liever niet verklappen. Vooral gaat behalve het weke lijkse nieuws, een komipeh teken filmpje in technicolor, alsmede een interessant éépactertje over Iran. Victoria-theater In het uitgebreide voorprogram ma van deze week ziet men. behal ve het nieuws uit bulten- en binnen land w.o. een reportage van de beëediging van H. K. H. Prinses Ju- lana tot Regentes ook het aardige en wérkelijke goedé poppenfilmpje van de Honig's fabrieken. De hoofd film „Je moet maar boffen" is een aaneenschakeling van grappen. Een niet al te snuggere Amerikaanse journalist boft werkelijk, wanneer hij, ongewild en met veel geluk er in slaagt een bende gevaarlijke spionnen te ontmaskeren. Dat dit niet zonder de nodige dolle avontu ren gebeurt, ligt voor de hand, Een film begrijpelijkerwijze zon der inhoud, maar de vermakelijke avonturen kunnen de bezoekers, die zieh eens willen ontspannen, wel amuseren, Harmonie,theater Deze keer weer eens een Pathé- product dat af is. Op een der stil ste plekjes van Montmartre, in het hartje van Parijs, wordt op geheim zinnige wijze een jong meisje ver moord. Inspecteur Pascal weet alleen dat .de moordenaar epn bekende sehlager zong „Seul dans la nuit", Het spoor leidt dan naar een zanger, een bioloog, kortom, naar allerlei personen, van wie vermoedt wordt dat zü met deze zaak iets te maken kunnen hebben. Pierre Laurent weet het verhaal op een even spannende als onverwachte wijze te laten ein digen. In het voorprogramma de eeds aflegging van H, K, H. Prinses Ju liana ais regentes en een prima re clamefilmpje in kleuren van Joop Geesink- Geestig, vlot en met zeer originele vondsten. Een program ma dat 18-jarigen met genoegen zul len en kunnen zien. Het reclamefilmpje van Geesink draait deze week -in alle theaters. Alkmaars Bioscoop Theater Als steeds is George Formby weer goed op dreef in de film „Kampioen op sokken", die deze week ge draaid wordt in bet A-B.T. Er is een bepaald soort mensen, die hou den van George en deze moeten stellig de sensationele motorfilm gaan zien, waar de kampioen op sokken, opdanks malleur, fraude en pech toch de race van Mann wint. Vooraf gaat wereldnieuws. K.A.B.-hoekje Een onzer grootste vakafdelin- gen, nl. de Transportarbeidersbond vergadert op Woensdag 22 Oct. a.s. in de zaal Beemster, Waagpleln. Vanzelfsprekend worden alle le den verwacht maar bovendien re kent het bestuur dat ook ongeor ganiseerde vakgenoten tegenwoor dig zullen zijn. Ook zij zijn van harte welkom. Onder het transportbedrijf be horen de vojgende beroepen: chauffeurs, arbeiders in het kaas- bedrijf, brandstoffenbedrijf, gros- siepderijen" baggerbedrijf, maga zijnbedienden en pakhuisknechts, havenarbeiders en zeevarenden en verder'alle losse arbeiders uit ge varieerde bedrijven. Ook de bin- nenbeurtvaart valt ln zijn geheel onder het transportbedrijf. Laat een aansporing langs deze weg niet tevergeefs zijn. Wij verwach ten alle belanghebbenden op de zeer belangrijke vergadering, HeJ nut van een optreden in organisatieverband1 zal nader wor den uiteengezet door de voorzitter die speciaal zal benadrukken de noodzaak van een Kath. organisa tie. Nieuwe leden kunnen zich steeds opgeven bij G. Brakenhof, Oudor- perdijkje No, 50 en J. Pureveen, Polderstraat 7, terwijl iedere Za terdag zitting wordt gehouden bij A. Haring, Oudegracht 130. APOTHEKEN De Zondags- en nachtdienst der apotheken wordt de komende week waargenomen door Dr. H, Hartongh van Ark, Langestraat 1, TE DURE BORRELS De politie te Alkmaar heeft pro ces-verbaal opgemaakt tegen twee caféhouders, die sterke drank als likeur en genever te duur verkoch ten. Ook werd een leverancier-zwart- handelaar gearresteerd en aange houden in verband met deze leve ranties. Ze moeten deze drank ver kopen voor 40 cent per glas en ze vroegen 50 of 00 cent, GEVONDEN Aan het bureau van politie be vindt zich een handwagen, waar van de eigenaar onbekend is. Voor inlichtingen gelieve men zich te wenden op het Bureau van Politie kamer 12. GEVAARLIJK Gistermorgen wierp een juffrouw wonende aan een perceel aan de Geesterweg haar driepits-petrole- umstel, dat in brand was gevlogen, door het*opepstaande raam pardoes naar buiten. Twee juist passerende dames k\\;amen met de schrik vrij. De juffrouw 1 beweerde dat de gor dijnen anders in brand waren ge vlogen. STOUTE JOPIE Gistermiddag om half een werd op het bureau van politie aangifte gedaan van vermissing van twee kinderen, een jongetje van 7 en een meisje van 3 jaar. Een ander kind beweerde, dat het jongetje Jopie in de Singelgracht was gevallen te genover de Stuartstraat. De politie ging aanstonds aan het dreggen. Tegen een uur werd Jopie eehter ontdekt op de Molenbuurt. Hij Was inderdaad in het water gevallen «n was uit angst voor straf met zijn zusje weggelopen. BENOEMING ALKMAAR. H. M. de Sonna- ville, ambtenaar ter Secretarie te Bergen," is benoemd tot regent van het Provenhuis (Huis van Achten) te Alkmaar, Woningbouwvereniging SINT PANCRAS, Op Vrijdag 10 October jl, heeft de heer P. A. in 't Hout, secretaris van de Natio nale Woningraad, op een bijeen komst een uiteenzetting gegeven pver de financiering van de wo ningbouw en vooral over de finan ciële bijdrage van Rijkswege ten aanzien van de woningbouw. Particulieren, die over enigszins belangrijke eigen middelen beschik ken en dus enig risico kunnen aan gaan, kunnen heel goed op grond van de „Financieringsregejing 1947" met financiële bijdrage van het rijk en de gemeente een eigen woning bouwen, Ook is komen vast te staan, dat arbeiders en kleine middenstanders die niet of slechts met moeite de noodzakelijke 20 Pet. van dé bouw som bijeen kunnen brengen en die ook niet in staat zijn om bepaalde andere risico's te dragen, in het al gemeen niet op grond van deze financieringsregeling gebruik die nen te maken. Voor *de voorzfening in de be hoefte aan woningen voor deze groepen is het gewenst te komen tot de oprichting van*een wpning- bouwvereniging in onze gemekte, 't Gemeentebestuur juicht de op richting daarvan toe en beeft zejfs het initiatief daartoe op bovenga- nogmde bijeenkomst genomen, Reeds heeft zieh voorlopig een aantal in gezetenen als lid der vereniging opgegeven. Behalve leden/belanghebbenden, dus de toekomstige bewoners, kun nen ook als lid worden ingeschre ven leden/belangstellenden. De oprichting van een woning bouwvereniging is voor onze ge meente van groot belang belangheb benden en belangstellenden kunnen zich als üd opgeven tot Vrijdag 24 October a.s. ten Gemeentehuize. PROGRAMMA LSVV LANGEDIJK, Zondag speelt LSVV I tegen R,K, AFC I, Dit zal een spannende strijd worden, daar LSVV geheel volledig zal zijn, RK AFC beschikt over een goede ploeg, zodat het een spannende strijd zal worden. Aanvang 2,30 u. LSVV II gaat ZAP II met een bezoek vereren en er mag wel een wonder gebeuren als de reserve's er in slagen één puntje mee naar huis te brengen,' of ze moeten uit een ander vaatje gaan tappen, stuk voor stuk, beter plaatsen en kijken wat je doet, jongens, dan zal het al veel beter gaan. Aanvang 2,80 uur. LSW III gaat naar Alkmaar om een partijtje tegen Randers III te geven, er kunnen nog wel wat punten bij, dus grijp je kans. Aan vang 12 uur. Junioren A spelen thuis om 1 uUr tegen Vies Jun, A, Adspiran ten A gaan naar hun grootste eon- current ZAP a. Dus jongens breng deze wedstrijd tot een goed einde, dan zijn jullie al een heel stuk OP weg. Aanvang 12 uur. De B-tjes zullen thuis vechten tegen Zeevo gels a, met de zware opgaaf het ongeslagen record te behouden. Aanvang 12 uur. Zaterdag ZAP B tegen LSVV c, 4 uur. KATHOLIEK THUISFRONT 'T VELD In de laatst gehouden vergadering van het Kath. Thuis front werd zowel door de Secr. als door de Penningmeester een duide lijk overzicht van de stand van za ken gegeven. Sinds de oprichting (2 Oct, 1946) heeft de opbrengst der intekenlijsten bedragen f 910.41. Ver der wer.d ontvangen "een gift van een particulier, groot f 25.-, van de Supportersver. f 5.-, terwijl de vas tenavondcollecte heeft opgebracht f 47.57 en die van Pater Wubbels f 163.50. De netto-opbrengst van de ten bate van onze afdeling gehou den uitvoering door „Nut en Ver maak" heeft bedragen f 125 en die van de spejdjesverkoop f 14.06. Voor „Veldgeschut" werd ontvangen bru to f75.62. De voetbalwedstrijd VZV —Con Zelo heeft opgeleverd f 65.75, terwijl dé collecte op de bruiloft van Andr. Dekker en P. SUJkerman f 30,— in het laadje heeft gebracht. Aan het Hoofdbureau ln Den Haag werd afgedragen f 225.10, Voor di verse abonnementen werd betaald f 197,77. Verder werd uitgegeten voor pakketten f 255.63, voor recla me en dlvyse onkosten f 123.88, voor H. Missen f 200,t-, voor papier enz. f 116.prentjes Biddend Leger f 28.10-en een bedrag van f 200, werd gereserveerd. In i^rband met de Sinterkjaas- en Kerstactie werd tot alle pajajhi- anen en in het bijzonder tot dwjon- geren een oproep gedaan om door een extra geldelijke bijdrage deze beide acties goed te laten slagen. Daar een algemene briefwissejjng hier en,daar wel eens iets te wen sen overlaat, zal worden getracht om onder jongeren een bgn, schrijf club op te richten. De Penningmeester W. S. Bierman die zich op verdienstelijke wijze van zijn taak heeft gekweten, heeft zich door bijzondere omstandigheden ge noodzaakt gezien deze funetie neer te leggen. In zijn plaats werd Annie Wijnker tot Penningmeesteresse ge kozen, Ter ontlasting van de Secretaris P. Mirck, tevens gewestelijk Com missaris van het Kath, Thuisfront werd Pé Bruin Gz. als vierde lid aan he bestuurd toegevoegd, terwijl J. Put onze afdeling in de Contact- raad zal vertegenwoordigen. Ook voor het volgende jaar wordt weer op de volle medewerking van alle parochianen gerekend. R.K, KUNSTKRING W ARMENHUIZEN Maandag 20 October hoopt de R,H- Kunst kring het seizoen te openen met het succesvolle toneelstuk „Moderne Tijd" gespeeld door de Komedian ten o.I.v. Johan Kaart. HOLLANDIA NIEUWS TUïTJENHORN Het program ma voor a.s. Zondag luidt: Hollan dia T. IIOudesluis III 230 uur; Holl. T. Junioren A—ZAP A 1 uur; Holl, T. Adsp. AK.S.V. A. 12 uur; Holl. T. Adsp. C—RKAFC H Za terdagmiddag 4 uur. PROPAGANDA-AVOND R.K. E.H.B.O. HEILOO. De voorzitter, dr, Jansen, opende de bijeenkomst met de christelijke groet en heette alle aanwezigen hartelijk welkom, in 't bijzonder de Z.Eerw. Heer Pastoor, de "afgevaardigden van 't provinciaal oestuur en de besturen der uitge nodigde verenigingen. Hierna kreeg de Weleerw. Kapelaan Laberberg het woord, die in het kort het be lang van een R.K. EHBO uiteen zette. Hij wees erop, dat de EHBO steunt op de plicht van naasten liefde, die een bovennatuurlijke deugd is en dus op het terrein der Kerk ligt. Vervolgens wees hij erop dat op een R.K. cursus ook meer werk gemaakt wordt van de geeste lijke eerste hulp en tenslotte, dat een R.K. EHBO beter waarborgen biedt tegen zedelijke gevaren. De conclusie moet dus zijn: Katholie ken horen thuis in een R.K. EHBO. Daarna werden aan de reeds ge slaagde leden het diploïna en insigne uitgereikt door de Z.Eerw. Heer Pastoor. Het Wit-Gele Kruis bood een verbandtrommel aan. Deze wordt geplaatst op de hoek vao de Stationsweg en de Rijksstraatweg (Hoetjes, Kanaalweg 148), waar dus bij eventuele ongelukken daar ter plaatse, materiaal gehaald kan wor den, Vervolgens kreeg de heer Smit Uit Amsterdam het woord, die na een korte schets over het ontstaan en de groei der R.K. EHB,0 in Ne derland, een warm pleidooi hield over de noodzaak van de eerste hulp. In aansluiting hierop werd door de leden een demonstratie ge geven van het aanleggen van ver banden. Vermelcjon wij nog, dat 23 nieuwe leden ziph opgegeven heb ben. Hierna volgde sluiting van deze interessante en zéér geslaagde avond Zij die zich alsnog als lid willen opgeven, kunnen dit "doen bij Dr, Jansen,- mej. Tamis en mej. A. Morsch. R.K. BOUWVAKHE WEGING „ST. JOSEPH" BESTAAT 30 JAAR HEILOO. Zondag 26 Oct, viert de afd- Heiloo van de R.K.B.B -„St, Joseph" haar 30-jarig bestaan, Hes morgens 8 uur wordt een H. Mis opgedragen met Algemene H. Communie der leden, waarna ge meenschappelijk ontbijt, 's Avonds 20 uur wordt een gezel lige avond gehouden in het Bruno- gebnuw met medewerking ven de heer J, Schut (declamator) en het Gem, Toneelgezelschap ,,'t Masker" dat een blijspel in twee bedrijven „De Slanke lijn" op zal voeren. H. S. V. HEILOO. A.s. Zondag gaat HSV I op bezoek bij Zeevogels I in Egmond a.d, Hoef, Dit zal geen ge makkelijke strijd worden, alhoewel wij, gezien de resultaten van de af gelopen weken, op een overwinning rekenen. H.S.V, II ontvangt Vitesse II op bezoek, Ook in deze wedsfrijd zal de spanning niet ontbreken. De wedstrijd begint om 14,30 uur. HSV III gaat naar Castricum om Vitesse III te bekampen. HSV a-junioren zullen de strijd aanbinden tegen ADO b-junioren. Naar Wij vernemen bestaan er plannen, om de verlichting, welke bij avondtraining gebruikt wordt, uit te breiden en fond het genele veld te pjaatsen. Dit zal \^>or HSV weer een stap in de goede richting zijn! UNIEKE TONEELAVOND OP KOMST ZIJPE. Ook in de gemeente Zijpe vangt de plaatselijke afdeling van de Stichting 19401945 een in zamelingsactie aan in het kader van de Stichtingsweek, welke van 20 tot 25 October zal worden gehouden en waarover u elders in dit nummer kunt lezen. Naast Hjsteollectes, enz. LIST IS yog maar kort geleden, dat hier in ons eigen Noord- Holland een missiebisschop werd gewijdDe krant heeft er vol van gestaan. Er waren ver- slagen van de wijdingsplechtig heid. Er waren ook beschrijvin gen van het volk en het land, waar de wijdeling werkzaam is voor de uitbreiding van het ge loof, van öjis geloof dat het enig ware is en waardoor alleen zo wel wij als alle mensen zalig kunnen worden. Wij hebben het geluk, onverdiend, vanaf onze geboorte dit geloof te bezitten. Maar millioenen andere men sen in de wereld, ook zelfs in onze allernaaste omgeving, be zitten dat voorrecht niet. Het is onze taak en onze plicht, mee te werken aan de verkondiging van het Evangelie, de blijde Boodschap die voor alle mensen is bestemd. God heeft het heil van anderen in ónze handen ge legd. Daar zijn wij mede ver antwoordelijk voor. Door ons gebed, door ons geestelijk en stoffelijk offer, door ons vopr- beeïd van echte geloofs-beleving vooral. MARCUS zal ook een toneelavond ten bate van de Stichting worden gegeven. Op 25. October, 's avonds om 19.30 .uur, zal in zaal Kossen te St. Maar tensbrug het toneelspel „Dokter Bavlno" worden opgevoerd, door de gezamenlijke toneelverenigingen uit Breezand en Anna Paulowna. Over de inhoud van dit stuk in drie be drijven kunt u elders in ons blad onder het nieuws uit Schageij een en ander lezen. Het belooft eon zeer goede avond te worden en het is zaak, dat een ieder zieh tijdig van kaarten voorziet. Vermoede lijk zullen deze u ln de loop der volgende dagen worden aangebo den, Bezoekt deze goede toneel- avond en steunt daardoor het" Stlchtingswerk, Ook te 't Zand zal dit toneelspel worden opgevoerd. Dit zal geschieden op Zaterdag avond 1 November ln zaal Bpeld- man. Ook de bewoners van Noord- Zijpe komen dus in de gelegenheid deze unieke avond te bezoeken! Gisteravond werd in de zaal van C. Ooteman te Avenhorn de oprich tingsvergadering gehouden van een Coöperatieve Conservenfabriek te Avenhorn, Deze vergadering werd geleid door het bestuur der Coöp. Land- en Tuinbouw- en Marktver. Avenhorn en Omstr. Nadat de voorzitter, de heer J. J. Bakker, een woorjl van welkom heeft gesproken, worden door do secretaris', de heer N. W. Seuren de statuten van de opgerichte fa briek voorgelezen. Als adviseur dient Notaris Wit voor de toelich- ting. De fabriek zal voorlopig een ca paciteit hebben van 140 wagons v itte kool, terwijl 3 instellingen met grote kapitaalreserve voor het grootste gedeelte garant zijn. Men zal elk jaar een teeltplan op stellen, terwijl het bestuur, dat uit 5 leden zal bestaan, wordt gecon troleerd door een commissie van toezicht. Vier en veertig leden traden toe en het bestuur van de Coöp, fabfiek zal bestaan uit de heren Beemster- •boer, voorzitter; J. J. BakEer, vice- voorzitter; leden: P. Groot, Berk hout; A, Schaap, Ursem en C. Bee- repoot, Berkhout! Als secretaris zal de heer N, W. Seuren optreden, UIT BEEMSTER EN OMSTREKEN Hef Lied van de. Arbeid Men moet onder de mensen zijn om te horen, hoe corrupt onze Ne derlandse wereld thans"' is. RVI, PRA, Marine ete. etc. De mensen klagen steen en been en geven met bezwaard hart hun zuur verdiende geld aan de nij pende armen van de fiscus. Poch^daar went men aan en dan ga je er maar eens tussen udt, om te horen, hoe vreugdevol alom en overal het lied van de arbeid klinkt, In Schermerhom ploft uren ach tereen monotoon en dof het hei blok neer op de heipalen. Er wordt een nieuw schoollokaal gebouwd. In de Beemster reppen ziph ve le handen, er komt,een nieuw lo kaal voor de huishoudschool, In Purmerend rijen zich de hui zen aaneen en zo gaat het alom. Men bouwt en werkt. Op weg naar huls, hoor je de traetoren snorren over de velden en wegen. Vlug brengen ze hup last van vuile en smerige suiker bieten naar de schepen en wa gens. De mensheid werkt en dan is het even stil, want wie zal op- makgn, wat hier verdiend wordt? Waar zal dg volgende corruptie zich voordoen? Je „maat" onderweg begint er ook al over en je gaat alleen rijden. Alléén; om het vreugdevolle lied te horen van de arbeid. BEEMSTER. Wij maken onze lezers er op attent dat 31Qctpber a.s, de laatste schouw de zgn! na schouw over kavel- en notsleten wordt gehouden in de gehele'polder. LOSLOPENDE HONDEN HEEBHUGO WAARD. -? Daar het meer en meer voorkomt, 'dat in nachtelijke uren honden op de openbare weg worden aangetrof fen, dient hiervoor te worden 'ge waarschuwd'. Volgens de polltie- vei'ordening zijn de houders en tffir- zorgers van honden ver^eht te zorgen, dat hun honden n|Pll uur 's avonds niet op de weg rondlo pen. DE DIENSTPLICHT HEERHUGOWAARD. Voor de lichting 1949 zijn 59 Mrspnen ingeschreven. Van de 56 bekeur den liehting 1948, ziin er 10 voor alle diensten ongeschikt. mm Zou Sinlerkl er vast op c op het ogen CR IS WEI E schreven we de zak( een reden t is legio, en met een te gfote vraag mpeten best op het gebi zijn niet all< sanering vc schotel vai 's-Hertogenk De Ink algemej In het Sepl economische spreekt dr. T dit belangrijl koopcombinai en reeds jare stond het vei liers vrijwilli ten om zodoi te kunnen b< sterker te sta bedrijven. Tv scheiden ric daarbij ontwi aangesloten w drijf, dat zelf grote magazi doorstuurde den. Over de ee de levensvatl is zeer klein paddestoelen sneeuw voor Waarom? C inzien, geen halen is. lede deren thuis, bezoek word niet. De andere ten te ontwil die verbazing ge.vend in h grootbedrijve want hier ka ders plaatser doen, deze ze onder de aan Zelf fungee sier. Het spreek dergelijke coi opzet econom doeltreffend i want anders de gevolgen naties moetei 1. 2. 3. 4. Een flint waaronde tigen. De finan moet goe contribut' De combi over eige eigen vot Een goed geschoold gen voor organisat: Zijn deze dan kunnen Door de bun door de sam een omzet er kelijk mee k afzetcijfers v; Wat de tru lefen doet, da ja er bestaat stand daardo groter is. Nu kan mi op de beurs contant wegs de neus van koopbedrijve: De voordeli springen nu is geld, er zij lijke leden er Pater Ba een priester, c weken g het door bezette 1 wist te heeft ver de autorit het plan 1 Katholiek rissen en zendelinge deren", d hun posit bruiken oi Ver. Stat propagand Hij zeide, met terecl dreigd wa weigerde ken erop 1 „de verk de V.S. 1 zijn en s een bepa; terwijl de sische ver voorbeeld ware en i cratie." dagen h kennis ku van de b tussen pri man en Z. Zij is doo censuur en in de bliceerd d zienlijk vorm. De

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2