Stalin telde alleen divisies r r n MIDDENSTANDSPERIKELEN Nieuwe Ned. toneelorganisatie Alle Duitse partijen protesteren tegen het ontmantelingsplan DEVERRESTEM NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 18 October 1947 3 Samenwerking tussen overheid en artist Duitse adviesraad gaat uiteen Onthullingen van Byrnes op de Yalta-conferentie Katholieke Actualia J U wordt uitgenodigd J Zou Sinterklaas weer komen?De chocoladefabrieken rekenen er vast op dat hij bij hun inkopen zal gaan doen. Er heerst daar op het ogenblik een grote drukte. U ziet hier in een der chocolade- tabrieken de afdeling borstplaten. pR IS WELLICHT geen enkel onderwerp, waar zoveel over ge- I- schreven is als over onze Middenstand en terecht, want als we de zakenlieden zelf eens «rustig aanhoren, blijkt er terecht een reden tot bezorgdheid. Het aantal geschriften op dit gebied is legio, en het ligt geheel niet in ons voornemen dit aantal nog met een te vermeerderen. Wel menen we in het kader van de g;ote vraagstukken op Middenstandsgebied "even een ruimte te mpeten besteden aan een voornaam redmiddel, zo niet het laatste op het gebied der sanering, aan de Inkoopcombinaties. Want ze( zijn niet alleen het hoofdvraagstuk van de studiekringen rond de sanering van de Middenstand, maar ze vormden ook de hoofd schotel van het Middenstandscongres zo juist gehouden te 's-Hertogenbosch. die niet gauw doet vrezen voor een overbelasting. Ten slotte zijn er veel afnemers met een massale klandizie en dus met enorme, gezamenlijke afzet. Een afzet, die wondergoed de toets en de strijd kan doorstaan met die der grootbedrijven. In de regeling der aansprakelijk heid, die WA, UA, of GA kan zijn, zit natuurlijk de kracht der com binatie naar buiten en ten opzichte van derden. Over dit geheel, aldus dr. Tobi, moet een koepel staan van econo men en organisatoren, die voor de combinatie strijden en vechten, als was het een trust, qpncern of groot bedrijf. Ieder lid deelt mee in de winst, in de aankoop en is verzekerd van goed, van dessin zelfs, als dadelijk de markt vrij is en de combinatie De Inkoop-combinaties in het algemeen In het Septembernummer van de economische publicaties over 1947 spreekt dr. Tobi zeer uitvoerig over dit belangrijke onderwerp. De in koopcombinaties zijn niets nieuws en reeds jaren voor de oorlog be stond het verschijnsel, dat winke liers vrijwillig gezamenlijk inkoch ten om zodoende een hogere winst te kunnen bedingen en daardoor sterker te staan tegenover de groot bedrijven. Twee grote, scherp ge scheiden richtingen hebben zich daarbij ontwikkeld, namelijk zij, die aangesloten waren bij een groter be drijf, dat zelf inkocht, opborg in de grote magazijnen en op aanvraag doorstuurde aan de aangesloten le den. Over de eerste spreken we niet, de levensvatbaarheid van dezulken is zeer klein en ze kwamen op als paddestoelen en verdwenen als de sneeuw voor de zon. Waarom? Omdat hier bij nader inzien, geen enkel voordeel te be halen is. Ieder lid krijgt zelf de goe deren thuis, alleen kan 'n reizigers- bezoek worden uitgespaard. Meer niet. De andere hebben zich echter we ten te ontwikkelen tot een grootte, die verbazingwekkend is, toonaan- ge.vend in handelskringen en de grootbedrijven naar de kroon steekt, want hier kan men ontzettende or ders plaatsen, enorme bestellingen doen, deze zelf opslaan en verdelen onder de aangesloten lede#. Zelf fungeert men dan als gros sier. Het spreekt vanzelf, dat bij een dergelijke combinatie de kern en de opzet economisch en organisatorisch doeltreffend en opperbest moet zijn, want anders loopt het verkeerd met de gevolgen van dien. Deze combi naties moeten: 1. Een flink aantal leden hebben, waaronder enkele kapitaalkrach tigen. 2. De finantiële aansprakelijkheid moet goed geregeld zijn en de contributie niet gering. 3. De combinatie moet beschikken over eigen magazijnen en over eigen voorraden. 4. Een goede, bedrijfs-economisch geschoolde commissie moet zor gen voor de leiding en voor de organisatie. Zijn deze voorwaarden vervuld, dan kunnen we werken en pas dan. Door de bundeling van winkeliers, door de samenvoeging, heeft men een omzet en dus een afzet die rij kelijk mee kan dingen in de rij der afzetcijfers van de grootbedrijven. Wat de trust, het grootbedrijf al leen doet, dat doen we hier samen, ja er bestaat kans, dat de midden stand daardoor nog sterker en nog groter is. - Nu kan men blokorders plaatsen op de beurs en gehele voorraden contant wegslepen. Wegslepen voor de neus vanandere, massale in- koopbedrijven. De voordelen van de combinatie springen nu duidelijk in het oog. Er is geld, er zijn finantieel aansprake lijke leden en er is een opslagruimte Truman's brief op het den, hebben een be- nater Barnabas Kim collectivisme was ge- devaart ondernomen P een dertigjarige ^el geschrapt even- naar O L. Vr. van priester, die ruim drie a„ls de verklaring van Saal in de provmcie weken geleden van het door de Sovjets bezette Noord Korea wor(jen verbannen, Prins-Aartsbisschop ^vlsf, °n S",a H,.'' gevangen genomen of van Gurk, Mgr. Jo- ,ee -,a^r onder folteringen ter seph Koestner, eele- e au y dood worden gebracht breerde een pontifica- Kathnfieke mTssio^a °P andere Plaatse" le dienSt' °P het tCT" Katholieke missions- dg der ge_ yan d£ plechtig_ kans ziet, tot aankoop van bijv. ge hele voorraden. Ook combinatie elders Ook aap combinatie elders denkt men tegenwoordig en de tijd zal niet zo heel ver afliggen, dat onze werklieden en' ambachtslieden ge zamenlijk naar buiten optreden, in gemeenschappelijke werkplaatsen werken, dit ter besparing van de krachten, die dan aangewend kun nen wordeni n de strijd naar bui ten. Versnippering en verspilling van krachten voorkomen in het eigen huis*en als één blok naar buiten optreden, want niet de belangen van één, van het individu gelden, maar de belangen van een stand, van een bepaalde groep. Zo was het eens in de tijd der Gilden, zo zal het pok weer moeten worden nu, willen^ we straks de dans macabre,rond de kapitaals boom ontspringen. Enkele namen Hoewel we menen, dat we hier de opzet en het streven van deze inkoopcombinaties reeds voldoende hebben weergegeven, willen we toch nog een enkele naam noemen. Een der best georganiseerde in koopverenigingen is St. Homobonus G.A. te Rotterdam. In 1947 waren er bij aangesloten 462 leden met 553 zaken. De combinatie beschikt over voldoende opslagruimten en fun geert eensdeels als inkoper, and<y- deels als grossier. De leiding is voorbeeldig te noemen en- de inko pen beliepen soms blokorders van meer dan een millioen gulden per beursdag. In 1946 beliep de omzet meer dan f 16.000.000. De leden kopen goedkoper dan elders, delen aan "het einde van het jaar mee in de winst der combina tie en staan iets af aan de reserves, die op zich alweer massaal zijn te noemen. Dr. Tobi noemt nog verder de Coöp. Inkoopvereniging „Door Een dracht Sterk U.A." te Den Haag, die een reputatie heeft verworven op het gebied van de kruideniers- bedrijven; de werkwijze is hier iets anders. De kortingsbedragen wor den gestort op een rekening, die de leden hebben bij de spaarbank van de Middenstandsbank. De 'leiding, waarvan in wezen "alles afhangt, is hier ook weer voorbeeldig te noe men. De toekomst Hoe het verder zich alles zal ont-, wikkelen, we weten het niet, doch onze lezer moge zelf beoordelen, of niet de inkoopcombinatie een der beste middelen en wapens is in de struggle for life. Vanzelfsprekend, dat niet iedere branche zich leent voor zulk een combinatie, want we moeten be schikken over een gijote variatie in het aantal door de betrokken win kels gevoerde artikelen. Tevens moeten de aangesloten leden zich zelf niet nummer één plaatsen, maar de belangen van de leden. Want slechts samenwerking kan hier helpen en het is op deze sa menwerking, dat St. Homobonus draait en het is deze samenwer king, die hier onze Middenstand moet helpen. De samenwerking, die zo dringend geboden is! JOS. VAN GEMERT Jr. OOK DE „PROVINCIE" HEEFT DE AANDACHT Maakten wij onlangs gewag van het feit, dat het toneelge zelschap „De Start" dat in het seizoen '46'47 met zoveel suc ces optrad, zou worden ontbon den, waaraan wjj de conclusie vastknoopten, dat er nog wel hejt een en ander zou geschieden in de toneelwereld, thans, met de intrede van het nieuwe seizoen is het mogelijk, mede aan de hand van de ons verstrekte ge gevens, enige verwachtingen te uiten betreffende de toekomst, die er dank zij of trots de overheidsbemoeiing, de tijd zal dit nog moeten leren, voor het oog althans vrij rooskleurig uit ziet. Het toneel heeft in Nederland een geheel veranderd aspect ge kregen. Dat R ierbij het toeval eens een keer geen rol gespeeld heeft, hetgeen bij vorige gelegenheden maar al te vaak en niet tengvoor- dele van het toneel, het geval was, behoeft in het geheel niet betreurd te worden. De nieuwe toneelorganisatie, zo als die zich dit seizoen en hope lijk nog vele andere nadien aan het publiek zal presepteren, is tot stand gekomen als het gevolg van een voorbeeldige samenwerking tussen overheid en spelers. Eén dergelijke samenwerking is tot op heden nog nooit in ons land ver toond. Het heeft zelfs, zoals op UNESCO-conferenties te Parijs is gebleken in de gehele wereld zijn weerga nog niet gevonden. Reeds onder dë^bezétting werden plan nen tot een dergelijke samenwer king intens^f voorbereid en, het mag zeker tot dankbaarheid stem men dat deze plannen in betrek kelijk korten tijd verwezenlijkt konden worden. Het is verheugend dat in dé overheidsmaatregelen, die zich in de overeenkomst met het Nederlandse toneel manifes teren, tot uiting komt dat men ook van hpgerhand inziet, welk een belangrijke plaats het toneel in neemt in het culturele leven van ons land. Er is een Coörddnatie-bureap opgericht ol. van ®r. Hunningher die als een der voornaamste ta ken heeft, dat de gezelschappen zodanig geëxploiteerd worden, dat de leiding, zqjvel commercieel als artistiek volledig verantwoord is. Een en ander komt hierop neer dat zich voorlopig vjjf ge zelschappen met dit bureau ver bonden hebben. Deze hebben ge zamenlijk een speelplan opge steld. dat alleszins bevredigend mag worden genoemd en waar bij vooral in het oog springt dat ook de provincie, tot nu toe veelal een stiefkindje, het vol le pond zal krijgen. De Start is verdeeld in een Rot terdams en een Amsterdams gezel schap. Van het» eerste berust dé leiding bij Ko Arnoldi die met Remmelts, Richard Flink en Paul Storm de' regie zal verzorgen. Mie- ke FlinkVerstraete. Rie Gilhuis, Willy Haak en Ko van Dijk ma ken met nog een dozijn andere spelers en Georgette Hagendoorn als gast deel uit^ van de ti^iep, die de Rotterdamse'Schouwburg, met gemeente-subsidie, zal gaan be spelen. In Amsterdam zal Van Dal- suf met Defresne de scepter'gaan zwaaien. Met Louis Saalborn zullen zij de regie voeren terwijl zij zich verzekerd hebben van de mede werking van Marie Faassen, Loudy Nijhoff, Carla dé Raedt, Marie Smithuijsen, Frits van' Dijk, Paul .Huf, Louis van Gasteren, Jacques 'Snoek en Robert de Vries, die met nog enkele anderen de Amsterdam se planken bespelen* De' repertoi res van deze gezelschappen verto nen zoals begrijpelijk veel over eenkomst. Dit jaar krijgen wij PauluT onder de Joden, Van ander Ras, Driekoningenavond, Rebecca. Gaslicht, Veel leven om niets, om er maar enkele te noemen. Voorts stukken van Sartre, Shakespeare, Anouilh, Priestly en Goethe. „Comedia" die voornamelijk ook in de hoofdstad zal spelen, zal haar eigen karakter blijven behouden. De leiding berust hier bij Cor Her mus, Guus Oster, artistiek leider, voert de regie met Cruys Voorberg en Johan de Meester terwijl Peter Sjaroff als gastregisseur op zal treden. Mimi Boesnach, Joeki Broedelet, Ank van der Moer, de jubilerende Rika Hopper alsmede Bod de Lange en Henk Rigters, eveneens tot deze, ruim dertig man tellende troep, die verreweg de grootste is. Dan komt nog de Haag se Comedie onder Cees Laseur die met Fie Carelsen, Piet Bron .en Paul Steenbergen en een tiental anderen Den Haag' tot residentie heeft. Deze gezelschappen zijn ech ter niet aan de reeds genoemde gemeenten gebonden, zij zullen na tuurlijk ook elders 'spelen. Het Ne derlands Volkstoneel, dat wel een zeer bijzondere geaardheid bezit, zal onder Sterneberg en Ben Groe- neveld, door het gehele land trek ken. Onder de spelers vinden wij o.a. Julia Cuypers, Nel Knoop en Alex Faassen. Ook deze drie laatste gezelschappen hebben een zeer aan trekkelijk repertoire. Hoewel al deze gezelschappen via het Coördinatie Bureau over leg plegen over repertoire en plaats van optreden, zullen zij toch hun eigen karakter behouden tot uiting komend in een eigen stijl en een eigen visie op de toneelspeelkunst. Gezien dé resultaten die in enke le weken tijds werden bereikt kun nen wij niet anders dan deze gang van zaken toejuichen en de hoop uitspreken dat het voorbeeld van déze vijf spoedig door anderen ge volgd moge worden. Het zal èn de kunst èn het publiek ten goede komen. UIT EIGEN LAND V.- Communisten trachten politieke munt te slaan Zowel de Duitse partijen van de linker- als van de rechtervleugel hebben 't ontmantelingsplan voor de Duitse industrie als „catastro- phaal" en „gevaarlijk" gedood verfd. De secretarissen-generaal van het gemeenschappelijke bestuur der „Ik vond Stalin oprecht. Bij verscheidene gelegenheden heb ik overeenkomsten met hem gesloten, wanneer ik dit met Molotov kon. Er is in de wereld ruimte voor de ideologieën van de Sovjet-Unie en de Ver. Staten, evenzeer als er ruimte is voor de volkeren van de SovjetUnie en de Ver. Staten. De Ver. Naties zijn onze beste zo niet de enige hoop voor het verzoenen van de tegenstellingen, die tussen ons bestaan", aldus sprak Byrnes in zijn geboortestad Spartanburg, naar aanleiding van zijn pas verschenen boek, waarvan we hieronder enkele passages betreffende de Yalta-conferentie weergeven. De Russen waren hun aanval op de Duitse Oostgrens begonnen en de toestand was reeds zodanig dat Ro- sevelt en Stalin aan het wedden waren geslagen, wie het eerste Ber lijn zou bereiken. De Amerikaanse bedoeling was op de conferentie definitieve afspraken te maken voor Wat doen we met Duitsland? Op het moment, dat de Yalta- conferentie op Zondag 4 Februari 1945 werd geopend, was het tegen offensief der Duitsers in de bloe derige sneeuw van de Ardennen tot staan gebracht en maakten de geallieerden voorbereidingen om de aanval over de Rijn te lanceren. maar was niet pro de Gaulle. Hij haalde bij verschillende gelegenhe den de conferentie van Casablanca aan, bij welke gelegenheid de Gaul le zich met Jeanne d'Arc, als gees-^ telijk leider, en met Clemenceau, als politiek leider, vergeleek. Roo-' sevelt drong niét op een Franse vertegenwoordiging in de controle- raad aan. Door toedoen van Byrnes en Hopkins veranderde hij echter zijn standpunt eh bewoog Stalin alsnog Frankrijk in de raad zitting te geven. Betreffende de Duitse herstelbeta lingen verklaarde de vroegere Rus sische gezant te Londen: „Ons plan is dat op twee manieren herstelbe talingen van Duitsland moeten wor den gevraagd. Allereerst het weg nemen van de nationale rijkdom. Dit betekent fabrieken, land, ma chinerieën, werktuigen, treinmate- riaal en beleggingen in buitenland se ondernemingen. Ten tweede jaarlijkse betaling van oorlogs schuld voor een tijdvak van 10 jaar Z. H. de Paus, dat Carinthie, welke mo- vertegenwoordigers menteel onder Britse der Kera somtijds controle staat. De rissen en protestantse zendelingen te „liqui deren", die weigeren hun positie te mis bruiken om tegen de Ver. Staten gerichte propaganda te voeren. Hij zeide, dat hijzelf met terechtstelling be dreigd was, indien hij weigerde in zijn pre ken erop te wijzen dat „de verkiezingen in wisselde brieven ver- hejd hadden de oor- minkt. In de Rus- logsblinden een hou- sische bezettingszone ten kruis van tien van Duitsland bestaat meter hoogte opge- onder de' Katholieken steld, ter nagedachte- de V.S. kapitalistisch grote vrees, dat spoe- nis aan hun gesneu- zijn en slechts voor dig alle godsdiengton- velde kameraden. derricht op de^cho- De Paus heeft verle- len zal worden afge- den Zondag tweemaal schaft. De reden, die via de radio tot Ame- voor deze maatregel rika gesproken. De zal worden opgegeven eerste maal sprak Zij- is, dat de leerlingen ne Heiligheid naar „te zeer vermoeid ra- aanleiding van 't 33e ken" om zulke lessen congres der conferen- van de briefwisseling bij te wonen, omdat ties van St. Vincen- tussen president Tru- deze lesuren niet in tius, dat te Orleans man en Z.H. de Paus. het gewone lesrooster gehouden werd. Ver- Zij is door de Poolse kunnen worden opge- volgens richtte Hij het censuur vrij gegeven nomen. Twintig- woord tot de Argen- en in de pers gepu- duizend Oostenrijkse tijnse katholieken in bliceerd doch in aan- ex-krijgsgevangenen, verband met het te zienlijk verkorte die kortgeleden in Buenos Aires gehou- vorm. De critiek in hun land terugkeer- den Maria-congres. een bepaalde klasse, terwijl de Sovjet-Rus sische verkiezingen 'n voorbeeld zijn van ware en echte demo cratie." A Eerst dezer dagen heeft Polen kennis kunnen nemen De vroegere Amerikaanse minister van Buitenlandse Za ken James Byrnes heeft het gepresteerd om reeds een jaar na zijn aftreden zijn memoires te boek te stellen. Qnder de veel zeggende titel van „Speaking frankly" (Openhartig gespro ken) geeft hij 'n overzicht van de diverse conferenties, terwijl hij in een tweede deel zijn visie geeft op d£ huidige wereld situatie. Zijn recept betreffende de behandeling van de „Rus sische kwestie" heeft in UNO kringen onrust veroorzaakt. Men ziet in Byrnes' conclusie, die niet meer of minder zggt, dan dat de Russen niet zullen rusten voor zij geheel Europa in hun macht hebben, een groot gevaar voor de verhoudin gen tussen Oost en West. Wij menen onze lezers enkele uittreksels uit het zeer inte ressante boek van Byrnes niet te mogen onthouden. Hierbij geven we zijn verslag van de bekende Yalta-conferentie, waar de vroegere minister als enige vertegenwoordiger van een Westerse mogendheid aanwezig was. De opbrengst van het boek komt de liefdadigheid ten goede. de opbouw van een internationale vredesorganisatie, maar door de snelle opmars der troepen diende men ook de "politieke en militaire problemen van Europa" aan de orde te stellen. Roosevelt bêgön daarom meteen de vraag te stellen: „Wat zullen we met Duitsland doen?" Stalin wilde de voorwaarden van de Duitse overgave, de toekomstige vorm van het Duitse rijk, de her stelbetalingen en een eventuele Franse bezettingszone bespreken. Stalin vond, zo schrijft Byrnes, dat Joego-Slavië en Polen meer recht op controle in Duitsland hadden dan Frankrijk, Stalin stemde toe in een Franse bezettingszone louter en alleeen omdat dat betekende dat er gebied van de Britse en Ameri kaanse zones af zou gaan. Stalin wilde echter niet dat Frankrijk in de Geallieerde Controleraad zitting zou hebben, want zo zeide hij: „Ik kan het Frankrijk niet vergeven dat Frankrijk in deze oorlog de poor ten voor de vijand geopend heeft". Zeer goed gehumeurd antwoordde Churchill echter, dat de controle- raad een zeer exclusieve club was, waarvoor het intrede-geld niet min der dan 5 millioen soldaten be droeg. Stalin vond de Gaulle zeer „pn- realistisch" en v,ond het verwon derlijk dat de Gaulle voor Frank rijk dat niet veel gevochten had, de zelfde rechten opeiste als de Russen, Engelsen en Amerikanen, die al het vechten voor hun rekening hadden moeten nemen. Roosevelt bewon derde Frankrijk en het Franse volk na de oorlog. „Duitse ondernemin gen met oorlogspotentieel mpest vcjjgens «de Russische delegatie in ternationaal eigendom worden van 3 mogendheden, gedurende een tijd, zoals die mogendheden zelf zouden aangeven. De herstelbetalingen zouden minimaal 10 milliard dollar moe ten bedragen, waarvan Rusland de helft zou moeten hebben. Churchill als eerste hierop ant- iwoordend herinnerde aan de eerste wereldoorlog. Het verloop na deze oorlog was zeer teleurstellend, want Radden de Ver. Staten Duitsland toen geen geld geleend, dan zou de oorlogsschuld van Duitsland, die een milliard pond sterling bedroeg, nooit betaald zijn kunnen worden. Hij verklaarde dat een verslagen Duitsland nooit aan Rusland alleen een bedrag van 215 millioen p'ond sterling zou kunnen betalen. Bo vendien schilderde hij de zware verliezen van Engeland gedurende deze tweede wereldoorlog en "vond het eerlijk ook de andere getroffen landen een behoorlijk deel der her stelbetalingen toe te zeggen. „Ten tweede", zo zeide Churchill, „in mijn gedachten komt een beeld op van een verhongerend Duitsland. Als wij Duitsland's economie zoda nig behandelen, dat we 80 millioen mensen aan een hongerdood over laten, dan kunnen we op ons gemak gaan zitten en zeggen: net goed, maar zullen we genoodzaakt wor den ze te laten leven, wie zal dit dan betalen?" „Als je een paard bezit en je ver langt dat dit dier een wagen trekt dan moet, je hem een zekere hoe veelheid koren geven of op zijn minst hooi!" „Maar het paard behoort U niet te trappen", antwoordde Maisky. Churchill ging toen over tot een niet-trappènde illustratie en zeide: „Als je een auto bezit, dan moet je er een zekere hoeveelheid benzine in doen om tè kunnen rijden. Ik ben er voor1 de* kwestie van de herstel- betalingendoor een qommissie te laten onderzoeken met het doel zo veel te krijgen als menselijk ge sproken mogelijk is." Roosevelt' verklaarde, dat Ampri- ka Duitsland na de eerste wereld oorlog duizenden millipenen dollars leende en zo zeide hij: „Dat mag niet weer gebeuren". Vadertje Stalin mengde zich in de discussie en gaf als mening, dat de oorzaak varide moeilijkheden de laatste maal was geweest dat de herstelbetalingen in geld werden verlangd. Toen kwam de vraag naar voren de Duitse 'mark in bui tenlands geld om te zetten. Dit was de rots waarop de herstelbetalingen stuksloegen." In alle vragenprobje- men bleek bij Stalin alleen het aantal divisies mee te tellen en zelfs toen men de mening van Z. H. de Paus besprak vroeg hij: „Hoe veel divisies heeft die?" In de dagen, die op Yalta volg den, bjanden de geallieerde legers zich een weg door Duitsland en ge combineerde luchtaanvallen legden stad op stad in puin en het bleek steeds duidelijker dat niemand Churchill var^repliek zou kunnen dienen, die had verklaard dat Duitsland niet in staat zou zijn de verliezen, die het de bevolking van de diverse geallieerde landen had toegebracht, goed te maken. Gemeentekas spoorloos verdwenen De gemeentekas van Eethen (N.B.) is spoorloos verdwenen. Het tijdstip waarop de kas welke on geveer f 4700 bevatte verdwenen is, valt niet juist te achterhalen. De Rijkspolitie tast volkomen in het duister. christelijk democratische unie en de christelijk socialistische partijen noemden het program een „inmen ging in het Duitse economische le ven, waarvan de gevolgen, op poli tiek, economisch en sociaal terrein" nog niet zijn te overzien". Volgens de verklaring is reeds thans te zeg gen, dat het wegvoeren van Re fa- bfieksinstallaties een daling van de productie zal teweeg brengen. In politiek opzicht zal de uitvoering van het program „negatieve mach ten". in de hand werken, waardoor de gehele wederopbouw van Duits land in gpvaar wordt gebracht, al dus de verklaring. - Het hoofdkwartier van de commu nistische partij in Noordrijn-Westfa- len verklaarde, dat de ontmanteling een ernstig gevaar zou scheppen voor de economische basis .van het demócratisclfe herstel en het ver richten van herstelbetalingen in fa- brieksgoederen zou kunnen belem meren. Het onder Sowjet-Russische con trole staande radiostation Berlijn meldt, dat "de Duitse adviesraad in de Britse zóne uit protest tegen het ontmantelingsplan is uiteenge gaan. Tegen de Britse wensen in heb ben de gedelegeerden 4> geweigerd hun werk voort te zetten en heb ben zij de vergaderzaal en bloc verlaten, aldus radio Berlijn. Naar het Duitse persbureau in* de Britse zóne meldt, heeft de Duitse adviesraad voor de Britse zóne gis teren haar. werk onderbroken, daar de leden zich naar hun woonplaat sen wilden begeven om aldaar de reacties op het ontmantelingsplan te bestuderen. „De pers, die, dank zij de uitno diging, flink tussen de palmen zat, kon echter van het geheel niets ver staan en moet zodoende hiermede tevreden zijn." Deze woooden kon den we een weekje geleden in bijna alle grote en kleine bladen lezen in het verslag van het inwerking stellen van het geheel herbouwde electriciteitsbedrijf te Geertruiden- berg. Het is duidelijk en na onze «persoonlijke informatie bleek het maar al te zeer, dat de vertegen woordigers van de pers tijdens bo vengenoemde plechtigheid zo niet onbehoorlijk, dan toch zeer onhof- gelijk behandeld werden. Ondanks de uitnodiging. Inderdaad wor- den elke dag onze redactietafels over stroomd met uit nodigingen voor alle mogelijke bü- eenkomsten en plechtigheden en vanzelfsprekend is de publiciteit in vele gevallen onontbeerlijk en in alle gevallen niet te vesmaden. Toch moeten onze journalisten dikwijls ervaren, dat men hen als ongewenste gasten beschouwt en worden zij dikwijls in de aangename zijde van dergelijke gelegenheden in het geheel niet of nauwelijks be trokken. Wij bedoelen hier natuur lijk mede, dat de redacteuren van de Nederlandse pers dikwijls ver stoken blijven van een goede plaats, waardoor zij niet in staat zijn zo volledig mogelijk indrukken op te vangen en een «zo goijd mogelijk verslag te leveren. Ook bedoelen wij de wijze, waarop dikwijls ver frissingen e.d., rondgedeeld aan de genodigden, op dikwijls kwetsende wijze de persmensen voorbijgaan, ondanks dat zij, ook genodigd zijn. Heus, de Nederlandse journalist is niet van het buite'nlandse ïtype, dat bekendstaat do'or zijn brutali teit envrijpostigheid. Het is meer de evenwichtige schrijver, die zijn taak zo .volledig mogelijk en zo waarheidsgetrouw wil verrichten, .doch daarvoor in de gelegenheid moet worden gesteld. Door de ont wikkeling en kennis, die van de journalist,geëist wordt, behoort hij niet tot degenen, die zonder meer voorbijgegaan en opzij geschoven kunnen worden. Goddank zijn de voorbeelden, zo als we aan het begin van dit arti kel aanhaalden, niet talrijk, doch ze bestaan en dit is een verkeerde toestand, die als een rotte plek uit gesneden moet worden, wil de di recte omgeving niet besmet worden. Het dienen van het algemeen be lang is de ideologische grondslag van elk journalistiek beroep en als zo danig dient de Nederlandse bevol king dit ook te beschouwen. De pers is een machtig middel en kan de goede zaak dienen, müs het ten goede wordt aangewend. Heeft het publiek en de overheid hier dan geen taak, teneinde de journalisten zo gemakkelijk mogelijk te 'laten werken en hierdoor een steeds stij gend peil van ons perswezen te be reiken? Laten we hopen, dat de palmpn- geschiedenis van Geertruidenberg, die zo duidelijk in de Nederlandse pers werd afgekeurd, in de toe komst zich niet zal herhajen. Dan zal het' de Nederlandse jour- nalist gemakkelijk vallen, zich niet alleen genodigd te zien, maar ook genodigd te voelen. E. De voorzitter zeide, dat geen der leden ontkent, dat Duitsland tot herstelprestaties'verplicht is „nadat het Europa geplunderd heeft, doch hij betreurde het, dat, de raad geen gelegenheid heeft gehad om bespre kingen te voeren over wat de beste methode voor het verrichten van de herstelpr'estaties zou zijn. Een woordvoerder van de sociaal democratische partij te Hajinover, aldus de correspondent van de Daily Telegraph,- heeft gezegd, dat de com munisten voorgestéld hadden een bijeenkomst te beleggen van «verte genwoordigers uit de gehele Britse zóne om het doen vqp gezamenlijke stappen tegen de voorgenomen ont manteling van Duitse fabrieken te bespreken. Urk, dat terleden jaar tijdens de vorstperiode geheel geïspleerd was, behoeft zich nu niet meer ongerust te maken, want de nieuwe weg, waaraan men thans met man en macht bezig is, zal voor 1 Dec. a.s. geheel voltooid zijn. FEUILLETON dpor PETE FALCON 37. De auto reed langs de drukste verkeerswegen en het ge volg "was, dat ik ze door oponthoud bij stopsignalen kwijt raakte. En dat was achteraf bekeken, juist hun be doeling. „Om mij gemakkelijker te pakken kunnen nemen", zei Fred, terwijl hij voorzichtig "de pijnlijke plekken aan hoofd en kaak afdroogde. „Nou, toen heb ik gedaan wat ik jiVi al opgedragen had, vervolgde Burns. Ik draaide codenummer 070 en in formeerde waar verleden'jaar in genieur Wransky werd neergescho ten. Ik kreeg het adres in de Lom- bell-street, waar, zoals later bleek, jij en miss ifegan gevangen zaten. Ik nam voorzichtig poolshoogte, vond de tent gesloten „Wegens re organisatie". Dat beviel me niet. Mijn eerste werk was een straatje om te lopen en te proberen de ach terkant te bereiken. Dat ailes kost te me nog al wat tijd, want ik moest het zo onopvallend mogelijk doen. Van achteren zat de zaak eveneens potdicht, maar ik zag een glimp van licht. Toen nam ik de huizen in ogenschouw, ljep op de hoek 'n groot pand binnen, slaagde er in onopgemerkt op dak te komen en op nummer 17 via een dakraam weer "binnen te komen. De rest be grijp je wel. Op mijn tocht naar be neden kwam ik niemand tegen, maar in de zaal van dat café had ik pech, doordat Finnemora met een bewonderenswaardige tegenwoor digheid van geest de grote plafond lamp aan stukken schoot. Kerel, wat zit je me nou aan te staren?" Inderdaad keek Fred hem, met een overhemd half over zijn hoofd, in stomme verbazing aan. „Ik begrijp niet," zei hij eindelijk, waar jij de koelbloedigheid van daan haalt om in donker zo maar eyen- jes wat daken over te klauteren.." „Ach wat", weerde Burns af. „Datzijn van die afgezaagde hel dendaden, die op jullie nog indruk maken. Wat is "'er nou voor verschil tussen die zware karweien die onze soldaten in de oorlog hebben opge knapt en zo'n tochtje langs een paar schoorstenen? Laat je toch niet opwarmen door de herinnering aan opwindende verhalen in de tective-romans. Wij moeten een be paald doel bereiken en daarbij ma ken we gebruik van de lessen uit onze opleidingstijd en uit onze practijk." „Ik moet weer denken aan die St. Nicolaas met zijn knecht in Neer land, waarover'mijn vader mij ver- telde. Die maakte ook^yan die toch ten over de^daken en dan nog wel te paard. Zeg!" riep Fred ineens uit „nou ik aan die St. Nicolaas denk heb je je nog enig idee gevorpjd hoe ze bij die safe zijn gekomen in het' huis van mr. Regan? „Ja", glimlachte de inspecteur. „Alle hulde aan jou. Jij hebt me de oplossing aan de hand' gedaan door het Sinterklaasverhaal, dat je af stak in .'de werkkamer van onze vriend Regan." „En je hebt in de schoorsteen ge keken zonder iets 'te vinden?" „Terwijl jij sliep Fred," vertelde Burns, „heb ik 't zogenaamde routine werk gedaan met de bedoeling in de kortst mogelijke tijd„een totaalbeeld te krijgen van hetgeen zich tot dus verre in verband met de'zaak heeft afgespeeld. Het was wel nacht, maar je weet, dat in urgente gevallen zo iets voor ons politiemannen geen beletsel is." „Heb je vannacht mr. Regan nog informeerde Fred. „Kan ik een poosje buiten en bo vendien krijg ik gelegenheid om mijn schade in te halen maar dat merk je straks wel. Ik zal je alle details besparen, maar ik heb kun nen vaststellen, dat Finnemore enkele handlangers had zitten bij die Italiaanse schoorsteenfirma Braconi Cy, die de Engelse schouw bij Regan bouwde. Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3