Vernieling van 'toudeeri stichting van het nieuwe Petten voor het nageslacht vastgelegd ALKMAAR EN OMSTREKEN UIT OUDE TIJDEN BEEMSTER EN OMSTREKEN Wijngaa Verschoven De Hongaarse avond Vier millioen bereikt Commissaris der Koningin onthult monument WAT DOET DE J.V.C.? Met deze betekenisvolle circu- laire is de J.V.G. van de St. Lau- rentius in dit nieuwe verenigings jaar in zee gegaan. Aan de vele bestaande clubs (missieclub, man doline- en toneelclub) werd een nieuwe toegevoegd: de handwerk- club. die, met behulp van twee eerwaarde zusters van de Oude gracht, geleid wordt door de dames R. Mol en M. Praat. Op deze club kan men allerlei nuttig handwerk beoefenen: naaien, borduren, tegel schilderwerk, figuurzagen enz. Dins dag om 7.30 uur wordt deze club, die 12 leden telt, officieel geopend. Nog enkelen kunnen zich aanmel- den bij de leidster of bij mej. J. Winder. De J.V.G. beschouwt echter het cursuswerk als haar voornaamste taak. Met veel moeite is een kook cursus tot stand gekomen, die on der leiding van de eerw. zusters op Dinsdag en Woensdag wordt gege ven in de school V.G.L.O. aan de Laat. De Dinsdagcursus is volge boekt, voor Woensdag zijn nog en kele plaatsen open. Schriftelijke opgave bij mej. J. Wonder. De naaicursus, die verleden jaar een groot succes was, begint a.s. Maandag. Om 7.30 uur zal zij ge opend worden door den moderator in de school aan de Laat. Deze is geheel volgeboekt. 18 leden gaven zich hiervoor op. De kookcursus begint 28 Oct. Er bestaan plannen om nog meer cur sussen te geven, doch dit is nog niet volledig uitgewerkt. De J.V.G. St. Laurentius. die mo menteel 78 leden telt, bewijst, dat ze er zijn mag. Er wordt hard gewerkt en het belooft ook dit jaar veel te worden. Het bestuur is thans aldus samengesteld: kap. B. Voets, mode rator, mej. J. Winder, Frieseweg 53, voorzitster, mej. F. Duncher, dr. Schaepmankade 2, secretaresse en als leden mej. E. Lampen, leidster van de meisjesclub, mej. T. v. Veg- ten. (toneelclub), mej. J. Oost (man doline), mej. B. Bussink (sociale hulpdienst) en mej. R. Mol en M. Praat (handwerkclub). Wij wensen de J.V.G. veel succes. Het jubilee van de meisjesclub. Zondag werd het 15-jarig bestaan van de meisjesclub gevierd. Na de Hoogmis, tot intentie van de club opgedragen, verzamelden allen zich in het Jeugdhuis voor een feestelijk ontbijt, waar de H.E.H. deken Ja cobs aan de club een enveloppe met inhoud aanbood, om hun mooie werk voort te zetten. Tevens werd aan mej. Lampen, die de club 15 jaar lang heeft geleerd, hartelijk dank gebracht voor haar vele werk. Na mens de club werd haar een kope ren bloemvaas aangeboden en ook het bestuur van de J.V.G. liet zich niet onbetuigd en kwam met een koperen strijkbout aandragen. Ter gelegenheid van dit jubilee wordt aan de leden en de donateurs een feestavond aangeboden op Zon dag 26 October. De toneelclub zal dan opvoeren het mooie stuk: „Pa rachutisten geland", een verzetstuk uit de oorlogstijd. Daar dit stuk buitengewoon is zal het Maandag nog eens worden herhaald. Daar voor kan men kaarten bekomen te gen 25 cent voor leden en 50 cent voor niet-leden Donderdagavond om 8 uur en Zaterdag om 7.30 uur in het Jeugdhuis. Om de missie te steunen, zal onder de pauze een kleine verloting worden gehouden. Wij vertrouwen vast, dat velen deze mooie avonden zullen meemaken en altijd sympathie zullen tonen voor het werk van de J.V.G. Niwin-kegelwedstrijdcn Gisteravond zijn op de banen van De Unie de kegelwedstrijden be gonnen, waarvan de baten bestemd zijn voor het werk v^n de Niwin. De voorzitter van de Alkm. Ke gelbond, de heer Joh. Diepen open de de wedstrijden met een opwek king dit concours door een grote belangstelling en een grote deel name te steunen. Daarna sprak de voorzitter van het Alkmaarse Niwin comité, de heer Fels, Deze wees er op, dat men door het meeleven met onze jon gens in Indië een goed werk doet. Immers daardoor voelen deze jon gens, dat er in het Vaderland aan hen gedacht wordt en dat wanneer zij weer in het Vaderland terugke ren, zij zich weer thuis gevoelen. Tot slot sprak nog de voorzitter van de wedstrijd-commissie, de heer A. M. Middelhoff. De belangstelling op deze eerste avond was zeer groot en met recht mag verwacht worden, dat dit ook de volgende avonden het geval zal zijn. De eerste avond zette in de korps- i wedstrijd O.K.A. voor de super klasse goed in met 385 hout. De stand in de korpswedstrijd is: Superklasse: O.K.A. 385. Hoogste werper: P. Hendriks. Seniorenklasse: O.K.A. 323. De Unie 321, Onder Ons 300. Hoogste werper: M. Witte. Junioren klasse: T.O.G. 269, De Unie 241. T.O.G. 131. Hoogste wer per: Olie *71. Drietallen O.K.A. 168. Damesklasse: Onder Ons 279. Hoogste werpster: Mevr. Hekkert 68. Vermelden we nog, dat de heer Witte er wederom voor had zorg gedragen, dat de banen keurig in orde waren. OOK VROEGER KENDE. MEN EIJN TRIBUNAAL. 21 cct. Een keizerlijk decreet van 21 October 1811 had hier een tribunaal gesteld van le in stantie. Echter "de Alkmaarse rechtbank heeft meermalen een rechtsgebied moeten missen en zelfs heeft opheffing gedreigd. Bij wet van 22 December 1828, door de gebeurtenissen van 1830" niet in werking getreden, werd Noord Holland verdeeld in 3 Arrondissementen, waarvan Alkmaar no. 2 was. Ingevolge de wet van 28 April 1835 werd bepaald dat Haarlem het 4e Ar rondissement zou mogen huis vesten, waardoor Alkmaar acht gemeenten moest afstaan. Dat veelal rechters met geld werden benoemd blijkt wel uit de o.i. geringe salarissen in 1877. De president genoot f 3500, 4 rech ters elk f 2500, de officier f 3500, de subs, officier f 2500, de grif fier f 1800 en de subs, griffier f 1200. De kantonrechter had f 2500, de amb. O.M. f 1200 en de griffier f 800 en emolumenten. Van dit salaris kon men dus wel moeilijk nog wat stand ophou den en moest eigen bezit bij springen. Mef de Willem Barendsz op de Walvisvaart' Voor eon totaal gevulde zaal in Het Gulden Vlies hield* Maandag avond j.l. de bekende natuurlief hebber Jan Strijbosch een lezing over zijn belevenissen aan boord van de Willem Barendsz. Zoals men weet heeft Jan Strij bosch de tocht meegemaakt en deze gedeeltelijk verfilmd. Gok deze smalfilm werd vertoond. De spreker wist zo boeiend te vertellen van zijn belevenissen, dat we even enkele uurtjes waren aan de gebieden rond deze stille Zuid zee. We zien het flensen en het ko ken op het moederschip. We zien de beesten aan boord komen, waar ze 'stuk worden gesneden. We zien, hoe van een dier van honderd ton, een stroom bloed van tien ton het dek bedekt. We duizelen, als „Ome Jan" goochelt met getallen. Een tong van tweeduizend kilo, een vin vis van dertig meter en een hart van achthonderfl kilo. Ook moeten we de vele prachtige natuuropna men van ijsbergen en vogels be wonderen. „Ome Jan", zoals hij aan boord genoemd -werd, weet ook zo leuk en grappig te vertellen, dat de zaal aanhoudend proest van het lachen. Zeer voldaan keerden alle bezoe kers dan ook huiswaarts. En meer respect hebben we ge kregen voor de mannen van de Willem Barendsz, die ver weg van huis, temidden van cadavers van honderden kilo's zorgen voor de vetpositie van het moederland. DE „VANDERSTENG" TE ALKMAAR Maandagmiddag jl. bracht het contactvaartuig van Onze Marine éen bezoek aan Alkmaar en ging ter bezichtiging liggen aan de Bier kade te Alkmaar. De heer Bijlsma, die ons rond leidde op en over en door het totaal nieuwe schip, was zo vriendelijk ons er een en ander van te vertel len. Het betreft hier een schip, dat door de havens en steden van Ne derland' zal trekken, om ons volk weer opnieuw een grote liefde voor de zee bij te brengen. De zee, waaraan zoveel mensen en generaties hun leven hebben verpand, en waarop het volk van Nederland zulke grote offers heeft gebracht in de juist voorbije oor logsgruwelen. Het schip heeft een diepgang van twee meter, is 43 meter lang en ruim zes meter hoog. Alles aan boord is piekfijn en hypermodern, temeer, omdat dit nodig is voor een volledige inlichting van het publiek. Ggen kosten, noch moeite is er aan gespaard en het geheel heeft de kapitale som gekost van bijna een millioen. Veel ervan is geschon ken door firma's, fabrieken en par ticuliere instellingen, die beseften, dat het hier een vooruitzien betreft en dat we dus onze jeugd en ons volk weer vertrouwd moeten ma ken met de zee, met de scheepvaart en met het marinewezen. Marine, niet in de betekenis van marine als onderdeel van het leger, maar marine, nl. heel het zeewezen be treffende. Dus zowel de koopvaart als de zeevisserij is er bij betrokken. De „Van der Steng", zo heet het schip, heeft reeds een bezoek ge bracht aan Den Helder en aan Utrecht. In gebruik genomen in September jl., waren vooral de suc cessen te Utrecht van grote omvang. Op één avond had men hier ruim duizend bezoekers. Ook in het Zuiden denkt men veel publiek te trekken en dat mag ook wel, want het is een geheel particuliere instelling, die op eigen gelegenheid zo het volk van Neder land weer sea-minded wil maken. Het volgende jaar wil men er reizen mede maken, zelfs over zee en rijke lui kunnen het schip voor enkele weken huren. Alles hebben we erop bezichtigd en bewonder^. De "adiohut, de stuurhut, de bioscoop^ il en de slaaphutten voor officieren en ma trozen. Het schip telt 13 koppen en leidt ook jongens op voor de grote na vigatie. Het is genoemd naar de legendarische figuur, de zeerob en matroos van alle tijden, „Van der Steng". Een bezoek kunnen we ten volle aanbevelen en zelfs aanraden; over al mag men rondkijken en een zweem van de oude zeeliefde van het volk van Nederland zal er stel lig in uw hart ontluiken. De machinekamer verbaast u, de... Maar enfin, gaat u zelf even kij ken, want de „Van der Steng" ligt heden van 25 en van 79 nog ter bezichtiging aan de Bierkade te Alkmaar. Voor een geringe toe gangsprijs kunt «u u zelf van een en ander overtuigen. ODEON De Operettevereniging „Odeon" zal eind Januari o.l.v. Joh. Kuiper opvoeren „De Zigeuner-Baron" van Johan Straus. "We willen hier tijdig de aandacht op vestigen, te meer daar dit gezelschap met haar eerste optreden verleden jaar zo'n groot succes had. kajottersnieuws Voor klaar, achter klaar? Spelen maar! Alleen hoeven wij eerst geen kwartje te zetten, want op onze Kajotters-speelavond gaat alles met een dichte duitenzak. De scha kers kruipen in een hoekje, daar kunnen ze beter nadenken. De biljarters zetten v. d. Poll voor schut. Dat kleine vlugge tafelten- nisballetje vliegt over en weer De sjoelbakken zijn geen ogenblik in rust. Damstukken worden ge heimzinnig verschoven en moch ten er nog enkele lege hoekjes zijn dan werden die fluks bezet door kaart- en bridgespelers. De KAJ- band zorgt voor. het rhythmische gecfeelte van de avond en jullie zorgen voor de rest. 7.30 Congregatie. (Goed, praten we niet meer over). .nieuwe bonnen Voor het afhalen van bonkaar ten 713, schoenenbonnen en extra- kaarten voor a.s. en jonge moe ders zijn morgen aan de b§urt, zij, wier familienaam begint met de letter S. tot Smit. dierenbescherming Ter beschikking een klein her dershondje, een wit hondje en een zwart poesjg. Eigenaar of liefhebbers kunnen zich vervoegen om 7,30 uur des avonds bij C. Verwer, Inspecteur Dierenbescherming, Baanstraat te Alkmaar. DE A.M.H.C. NAAR BATH De Alkmaar Mixed Hockey Club die in September de Hockeyers uit Bath ontving gaat 31 October niet twee elftallen en enkele officials, totaal een gezelschap van 28 per sonen een tegenbezoek brengen aan Bath. Dit gezelschap zal vanaf Schiphol met een speciaal toestel van de K.L.M. vertrekken en rechtstreeks vliegen naar het vliegveld Whitchurch, dat tussen Bath en Bristol is gelegen, wa^f zij door een K.L.M.-official zullen worden ontvangen en door een spe ciaal voor deze gelegenheid ge charterde douane zullen worden gecontroleerd. Het verblijf in Bath duurt tot 4 November 's avonds; in die tijd zullen gespeeld worden een heren en een dames-wedstrijd en twee mixed-wedstrijden. Ook zullen de Alkmaarders op het Stadhuis in Bath ontvangen worden, terwijl enkele feestavonden en trips in de omgeving eveneens op het pro gramma staan. Op de heenreis zal het vliegtuig laag over Bath vliegen en een aantal Alkmaarse vlaggetjes uit gooien, waartussen één vlaggetje met de nationale kleuren; degene, die dit ene vlaggetje weet te be machtigen, zal bij de ontvangst op het stadhuis in Bath een speciaal geschenk uit Alkmaar in ontvangst hebben te nemen. De terugreis zal met hetzelfde vliegtuig worden gemaakt, dat ge durende het verblijf van de AMHC in Bath op 't vliegveld Whitchurch blijft staan. AANGEREDEN DOOR ONVOORZICHTIGHEID Maandagmiddag omstreeks een uur fietsten twee leerlingen van de ambachtsschool op de Singel bij de St. Jozephkerk, zij letten niet op 't verkeer en sjpegen plotseling links af de Nassaulaan in. Het gevolg van deze onhandige manoeuvre was dat zij werden aangereden door een auto die met een behoorlijke vaart vanaf het gerechtsgebouw kwam. De beide knapen werden tegen de grond gesmakt en de auto liep lichte schade op. C. de J. uit de P. C. Hooftstraat kwam er nogal goed vanaf, zijn makker J. P. uit de Tweede Landdwarsstraat liep een flinke hoofdwonde en een hersen schudding op. Omstanders, later ge holpen door dr. Bartstra, verleen den de eerste hulp waarna de on fortuinlijke knaap naar 'het Cen traal Ziekenhuis werd vervoerd. NAAR DE MISSIE OP JAVA Heden vertrok met de „Tubinta" voor de tweede maal naar Ned. Oost7lndië onze oud-stadgenoot de Eerw. Broeder Benedictus (P. Hes) van de Congregatie van de H. Aloy- sius te Oudenbosch. 1000STE WITTE NON De 1000ste opvoering van het suc cesstuk „De Witte Non" zal plaats vinden Zaterdag 25 October in 't Gulden Vlies te Alkmaar, aanvang 8 uur. door Willem Goossens Volks toneel. Nog éénmaal brengt dit gezel schap op veelvuldig verzoek dit zo boeiende en romantische toneelspel met een keur van medewerkenden van de meest prominente artisten van ons land. De gehele Neder landse pers was eenparig vol lof ert schreef enthousiaste artikelen over deze vertoning. Na een triomf-tocht door Nederland zal men ook hier nog eenmaal dit successtuk kunnen aanschouwen waarvan de baten van de programmaverkoop voor het goede doel van Thuisfront zijn. Willem Goossens en zijn Volksto neel brengt deze voorstelling in ge heel nieuwe bewerking en met hun eigen décors. Wij raden een ieder aan om deze bijzondere voorstelling te bezoeken. De kroon op een werk van naastenliefde Sedert de tijd dat Arpad met zijn Magyaren bezit nam van de vlakte tussen Donau en Theis, ruim duizend jaar geleden, en overging tot het katholieke geloof, het geloof van West Europa, is er heel wat gebeurd. De Hongaren hebben in die tien eeuwen tijden van voorspoed, maar ook van grote tegenspoed gekend en het zijn vooral de laatste decennia geweest die, in een periode waar in tweemaal een wereldoorlog los brandde, onnoemelijk leed over duizenden en duizenden zonen en dochteren van de trotse Arpad, bjj ons bekend als de Heilige koning Stefanus, gebracht heeft. Een ding hebben de Hongaren al tijd weten te behouden, een sterk Godsvertrouwen en een hoop op een goede toekomst. Daarbij heeft het aan hulp voor dit dappere volk nooit ontbroken en het zijn de Ne derlanders geweest op. wie Honga rije nimmer tevergeefs een beroep heeft gedaan. Ook nu weer, na een oorlog die het land wellicht meer dan West-Europa teisterde, wordt er in vele plaatsen van ons land een hulpactie op touw gezet en Alkmaar is daar geenszins bij ach tergebleven. Naar. wij vernamen heeft het comité, dat het initiatief nam tot steunverlening aan Honga rije reeds meer dan f3500 bijeen, verkregen uit een drietal collectes die door Mgr. Knebel, die momen teel in ons land vertoeft, door een predicatie worden ingeleid. Naast dit finantieel succes hebben zich tweehonderd en tien gezinnen be reid verklaard een Hongaars kind voor korte of langere tijd op te ne men. Uit dankbaarheid voor dit alles werd Maandag door de Hongaren in „het Wapen van Heemskerk" een Hongaarse avond aangeboden waar voor vrij veel belangstelling was. Zo zagen wij onder de talrijke aan wezigen de Hoogeerwaarde Heer Jacobs, Deken "van Alkmaar, pas toor Biesta O.P. en de heer E. J. M. Stumpel, directeur van' het Noord Hollands Dagblad, een der initiatief nemers en stuwers van de actie voor de Hongaren. De heer C. D. Kooter sprak vanaf het nodium. dat versierd was met de Koninklijk Hongaarse vlag, een kort welkomstwoord en lichtte het doel van de avond met enkele woor den toe. Uit het meer dan overla den programma noemen wij de Hongaarse dansen, muziek en zang, waarbij vooral Lenke Angela, Hajnalka en Lajos Toth veel succes oogstten. De heer Joh.van Engelen speelde op zeer verdienstelijke wijze Hongaarse rhapsodiën van Liszt. Een brillante aanslag, gevoel volle vordracht en vooral het gees telijk beheersen van deze moeilijke muziek maakte de vertolking van deze liederen der poezsta tot een waar genot voor de toehoorders. Voorts was er nog Rie Kramer die volksliederen voordroeg en een aan tal andere medewerkers o.a. de dichteres Erzsebet Szakal de Kisjo- ka die uit eigen werk voordroeg. Na afloop werden de dames bloe men aangeboden. Mgr. Knebel vertolkte de dank der Hongaren voor hetgeen reeds in korte tijd tot stand was gekomen en prees de Hollanders als een volk dat altijd voor vrijheid en recht had gevochten. Reeds meer dan zeven en twintig jaar reikt Holland Hon garije de helpende hand en men is daar dan ook zeer dankbaar voor. Dat Alkmaar daarbij goed voor de dag komt stemt tot grote tevre denheid. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren; Hendri- cus J„ zoon van N. Delwel en A. M. W. van Aanholt; Johannes A. M.. zoon van B. J. Haring en C. M. Ver- berne; Catharina M. W.. dochter v. J. H. Mooy en P. Heiblom. Overleden: W. Blokker, 39 jaar; A. Verdonk, 57 jaar; H. G. Niekten, 70 jaar; P. Jonker, 62 jaar; J. Olof, 75 jaar. Diepenbrock's „Missa in die fesfo" Op Zondag 26 October zal om 11 uur in de St. Dominicuskerk op de Laat onder de Solemnele Hoogmis Diepenbroek's vermaarde „Missa in die festo", door het Willem Heydt- koor uit Nijmegen, onder leiding van Simon Terpstra, worden uit gevoerd. Om twee redenen is het van be lang de aandacht op dit gebeuren te vestigen. Allereerst is daar de unieke gelegenheid, om een kerk- muzikale schapping van de hoogste orde (door Mgr. van Schaik ge- noenjd „een groots werk van mach tige, diep godsvruchtige, waarlijk liturgische inspiratie") te horen ver tolken door een voortreffelijk ge schoold koor, dat zich 2 jaren op de studie en uitvoering van dez^ technisch even moeilijke als aesthe- tisch sublieme compositie toelegt onder leiding van een dirigent, die het als zijn roeping beschouwj, de geestelijke weelde en rijkdom van Diepenbrock's muzikaal en diep ge lovig genie tot het kerkbezoekend volk in Nederland te brengen. Vervolgens is er het schone doel, dat de Nijmeegse zangers met deze uitvoering -nastreven. In Nijmegen werden tengevolge van het bombar dement in Februari 1944 en de nazi brandstichting bij de bevrijding, vier katholieke kerken in de bin nenstad verwoest; 4 orgels werden mede het slachtoffer van deze oor logsrampen. Daar de koorzanger zijn orgel na aan het hart ligt en bij de wederopbouw van kerken pas op de laatste plaats aan de aan schaffing van een orgel kan ge dacht worden, hebben verschillende zangers uit diverse Nijmeegse pa rochiekerken zich verenigd tot een koor, om in de Nederlandse kerken door een verantwoorde uitvoering van Diepenbrock's meesterwerk op verheven wijze dank te brengen aan de gelovigen, die op de dag der uitvoering onder de stille H.H. Mis sen en de Hoogmis hun gulle bij dragen storten in het kerkorgel fonds. Voor de Politierechter Een onderwijzer uit Bergen, Piet B., die ook als correspondent optrad voor „de Vrije Alkmaarder", had in één van zijn pennevruchten in dit blad een dorpsgenoot beledigd, die als boswachter door de gemeente was aangesteld. De boswachter, die eigenlijk van beroep is kapitein op de grote vaart, was nu juist met éen boot naar Zweden, zodat de politie rechter het nodig oordeelde om de zaak voor onbepaalde tijd aan te houden. Intussen kan de correspon derende onderwijzer zijn licht eens opsteken ovsr het veel omvattende begrip „Vrijheid van drukpers".... Nicolaas A. uit Schermerhorn had verkering. Een kennis van hem wilde dit tegen de moeder van A. zeggen en zodoende kregen zij ruzie. Volgens het dossier was er een beetje jaloersigheid in het spel. In ieder geval maakte A. zich zo kwaad dat hij een stoel greep en die op het hoofd van de medeaanbidder in stukken sloeg. Behalve de schade aan de stoel ontstaan, zal hij ook een boete moeten betalen van 25. Eventueel kan hij voor 15 dagen op vacantie gaan naar de strafgevange nis. k.j.b. heiloo Woensdag 22 October na het Lof congregatie. Daarna verplichte bij eenkomst in het K.J.B.-gebouw. De hoofdschotel van deze avond is een leting met lichtbeelden over het leven van de Paus in zijn Vaticaan. Deze wordt gehouden door kape laan Tamis, die zelf in het Vaticaan werkzaam is. Mannen, komt op tijd. de verschillende groepen zijn sa mengesteld en worden die avond bekend gemaakt. Niemand kan een reden hebben om weg te blijven, daar voortaan de Woensdagavond in onze parochie alleen voor onze ver eniging is. OOK DIE WEG WORDT OPGEKNAPT Hedenmorgen is men begonnen met het wegbreken en opruimen van het door Duitse dekkingsgaten totaal verbrokkelde fietspad langs de grote weg Alkmaar-Omval-Pur- merend. Zeer binnenkort gaat men hier over tot het aanleggen van een nieuw fietspad. Dit zal een belangrijke verbete ring zijn voor het snelverkeer in de richting Hoorn en Purmerend. DAMMEN De vierde ronde bracht de vol- gende uitslagen: Geuzebroek—Sprenkeling 02; AdrichemVerwer 11 KroonTuinman afgebr. J. de GeusDekker 02 De GraafS. de Geus 20 De stand op de ranglijst is thans: 1. De Graaf, 7 punten. 2. Verwer, 6 punten. 3. en 4. J. de Geus en Sprenkeling ieder 4 punten. 5. en 6. Tuinman en Dekker, ieder 3 punten. 7. en 8. S. de Geus en J. Geuze broek, ieder 3 punten. 9. Adrichem, 2 punten en 1 afgebr. partij. 10. A. Kroon, 1 punt en 1 afgebr. partij. s. v. w. nieuws HEERHUGOWAARD. Het eerste speelde thuis tegen Zee macht I en moest met 0—5 de meerdere van de Jantjes erken nen. Wie echter denkt, dat het een eenzijdige wedstrijd was ver gist zich!" Zeker Zeemacht was be ter, hun aanvallen waren gevaar lijker en doordat de SVW^aanval faalde had het Zeemacht achter trio (dat er trouwens zijn mag) een gemakkelijke taak. Zeemacht heeft spoedig succes met een prachtgoal, 01. Eén aan SVW toegekende strafschop wordt gemist.. Kort daarna maakte Zee macht er 02 van. Na dé rust maakt de keeper van SVW een fout en het is 03. De verdediging van SVW, die het hard te verantwoorden krijgt, weet een aanval niet te "keren en het wordt 04 en kort daarna een schot in de uiterste hoek, 05. Het tweede elftal 'verloor met 41 van Berdps 2. SVW 3 verloor bij KSV 1 met 2—0. De aspiranten a wonnen thuis met 71 van Hugo Boys a en ook de b-tjes wisten bij AFC d! te winnen. ambtenaren voetballen HEERHUGOWAARD. De Heerhugowaardse ambtenaren heb- BIJ DE VEILING DE TUINBOUW TE GROOTEBROEK Juist voor het ter perse gaan be reikte ons gisteren het nieuws, dat. aan de Veiling het omzetcijfer van de 4 Millioen was bereikt. Voor dat de dagelijkse veiling een aanvang nam, deelde de Voor zitter, A. de Boer Szn. mede dat het heden een heuglijke dag was waar op een mijlpaal wer(d gepasseerd. Het bereiken van de '4 Mill, bete kent voor Tuinders en Bestuur dat de zorgen verlicht werden doch nog niet verdwenen. Immers, het jaar is nog niet ten einde, er kan nog zo veel gebeuren, 2/3 van de bloem kool staat nog ten velde, de z.g. „tussensoort" en de komende weers gesteldheid is van doorslaggevende betekenis voor de uiteindelijke be drijfsresultaten. De scherpe Oosten wind van heden, brengt ernstige vrees in de harten der Tuinders, indien de vorst haar intrede zou doen zou dit een catastrofe beteke nen voor hen. De Regering maakt dan wel be zwaar tegen de hoge prijzen, dit in het belang van de consument, en verlangt maximum vastgestelde prijs, doch diezelfde Regering is in gebreke gebleven toen er producten geveild werden welke beneden een lonende prijs lagen, een nu in te voeren maximum prijsvaststelling is alzo niet aanvaardbaar. Dat de vrees voor vorst niet on gegrond is, bewijst het nu reeds tengevolge der lage temperatuur snelle teruglopen van de aanvoer. Kwamen er verleden week Maan dag 200, thans slechts 130 schuiten. ■Door de koude staat de groei der bloemkool stil. Er zijn nog enkele andere feiten te constateren. Waren verleden jaar op deze dag reeds 8 ton pootaardap- Ijplen verveild nu 2'/» ton. Een groot kwantum zit nog in de kuilen. De Voorzitter dankte tenslotte de Betaalmeester Willebrands en zijn staf van personeel die tesamen hard hebben moeten werken om de vele cijfers te verwerken, ook' aan de immer accurate Stationschef der Nederl. Spporwegen, de Transport en Schipperij en waar de samen werking tussen Handel en Tuinders zeer bevredigend is, gaan we met hoop de toekomst tegemoet, naar de 6 Millioen!? ben de returnwedstrijd in Lange- dijk tegen hun collega's gespeeld. Na een zeer spannende wedstrijd wonnen de Langedijkers met 43, dank zij het uitstekend werk van hun keeper. Het feest van de Eerwaarde Zusters Wij mogen nog wel even terug komen op de viering van het eeuw feest van de Zusters Franciscanes sen, mede aan de hand van nadere gegevens, die wij tot onze spijt met enige dagen vertraging ontvingen. In plechtige optochP van Bruidjes, Gidsen met haar Guido's en de schoolkinderen, die het baartje volgden, waarop de reliquie van St. Franciscus, werden de zusters die tot bovengenoemde congregatie behoren van het klooster afgehaald en de kerk ingeleid. De Hymne Iste Confessor werd gezongen, waarna een Plechtige H. Mis als Dankoffer aan God werd opgedragen. Het zangkoor verraste de zusters met een meerstemmige mis. Het altaar was buitengewoon mooi versierd. De Herder v. d. parochie sprak op het feest een zeer waarderend woord over het mooie werk, dat in de parochie van De Beemster door DE BEVOLKING van Zijpe in het algemeen en van Petten in het bijzonder beleefde Maandag 20 October een dag van grote betekenis. Toen werd n.l. onder aanwezigheid van talrijke prominente figuren door Mr. Baron de Vos van Steenwijk, com missaris der Koningin in deze provincie, het uit stenen van de verwoeste kerk opgetrokken monument onthuld, dat voor het na geslacht de drievoudige vernieling en het bijzondere karakter van het thans te bouwen dorp, vastlegt. Zoals te dezen gebruikelijk werden bij deze gelegenheid vele hoogdravende, maar toch ook zeer behartigenswaardige woorden gesproken. Het meest belang wekkende was evenwel de uitlating van Ir. de Vassy, die over eenkomstig de op handen zijnde besluiten van de regering, aan de slachtoffers der vernieling een alleszins bevredigende schade regeling in het vooruitzicht stelde. geslacht willen vastleggen, wat Pettens bevolking aan moed en vastberaden doorzettingsvermogen „ondanks alles" bezit. Tenslotte maakte hij nog gewag van de voor beeldige samenwerking tussen de gemeente en haar inwoners ener zijds en de overheidsinstanties in de meest uitgebreide zin anderzijds. Baron de Vos van Steenwijk hield eveneens een hooggestemde rede, waaruit nochtans een waar schuwende ondertoon te beluisteren viel. „Deze gebeurtenis verdient", aldus spr.. „de aandacht van het gehele land omdat hier wederop bouw verricht wordt zoals men dat overal zo gaarne zou zien. Het bestaan van een vertrouwens commissie uit de bevolking, enig in het land, zag hij als het zinnebeeld van Petten^ toekomst: bestuurd door mensenrdie waarlijk het ver trouwen der bewoners genieten. Rondziende naar het buitenland, constateerde hij met voldoening, dat Nederland waarachtig zo'n slecht figuur niet slaat bijv. tegen over Londen waar nog slechts wei nig puin geruimd en practisch in 't geheel nog niet gebouwd werd. Slechts wanneer het gebrek aan ar- beidslust en prestaties wordt over wonnen, en Nederlands bevolking zich met ontzegging van al het strikt overbodige en met mannen moed aan het herstel wijdt, kan met vertrouwen verwacht worden, dat de honderden millioenen ver slindende wederopbouw van het Vernielde, inderdaad tot een goed einde kan worden gebracht. Ter loops wees hij hierbij op de om standigheid dat alleen de wederop bouw van Petten rond 2 millioen gulden zal vorderen. Hij eindigde Pettens nijvere bevolking, goed deels uit arbeiders bestaande, had immers door spaarzaamheid en vlijt vrijwel alle verwoeste huizen in eigendom. Het ligt dan ook voor de hand, dat zij niet zullen rusten, voordat zij wederom een woning, in de volle zin van het woord het hunne kunnen noemen. Genodigden Onde de velen, die deze bijzon dere gebeurtenis door hun aanwe zigheid luister bij zetten, merkten wij op: Staatsraad dr. Deckers, oud minister, voorzitter van het ANVV, de Commissaris der Koningin, ir. de Vassy hoofd van de Wederop- bouwdienst, ir. Meijerink met zijn staf van Volkshuisvesting, mej. v. d. Ban, hoofdarchitecte van de Prov. Planologische dienst, Den Brink v. Rijkswaterstaat, mr. Kamp, Dijk graaf en de heer Broersma. secre taris van het Hoogheemraadschap, de burgemeesters van Den Helder, Barsingerhorn, St. Maarten, Wie- ringerwaard, Schagen, loco-burgem. Slingerland van Alkmaar, de zeven architecten onder aanvoering van de heer Drexhage, mr. Zeiler secr. van de Fed. van VVV's, leden der vertrouwencommissie Petten en ve le anderen. Mr. D. Breebaart, Burgemeester van Zijpe verwelkomde de schare, in het bijzonder Mr. baron de Vos van Steenwijk, verhaalde Pettens recente geschiedenis en legde nog eens to meer de nadruk op het ve le schoons dat dit dorp en zijn om geving de bezoeker biedt. Wij, al dus spr., hebben niet als eenmaal romulus en Remus, die getweeën de Eeuwige stad stichtten, geen spoor willen nalaten van hetgeen hier is geschiedt, doch voor het na- met de verwachting uit te spreken, dat zowel Pettens bevolking als al le Nederlanders doordrongen zul len zijn van de noodzaak, nu sober te zijn. voor de welvaart van hun kinderen. Terwijl tientallen "foto- en film apparaten o.a. van Polygoon, een waar „vuur" openden, onthulde de Commissaris het statige monument. (Een opnamewagen van radio Hil versum legde al het gesprokene op de zwarte schijf vast). Na deze eenvoudige plechtigheid voerden ir. Meijerink, Hoofd Ingen. van Volkshuisvesting en ir. de Vas sy van „Wederopbouw" het woord. Laatstgenoemde zag in deze ont hulling. de vaste wil Van Zijpe, Provincie en Nederland om het door een niets ontziende vijand ver woeste dorp, mooier en beter op te bouwen. En dan volgde de boven geschet ste mededeling: Het gemeentebe stuur wil de huizen in eigendom van de bewoners overdragen. Welnu binnenkort kan een nieu we rijksregeling voor oorlogs slachtoffers tegemoet worden ge zien. die het financieel mogelijk zal maken, dat de vrije burgers van Petten zonder overzware lasten in hun eigen huizen kun nen wonen. Staatsraad, oud-min. Deckers, trok een lijn tussen Petten en West Ka- pelleDhet een door de bezetter, het ander vrijwillig verwoest, doch evenals in het verleden Holland en Zeeland, eendrachtig streefden naar een grote toekomst. Mr. A. F. Kamp, Dijkgraaf van 't Hoogheemraadschap, de instelling waar ruim 90% van Pettens bevol king als werknemer mee is ver bonden, kende de arbeidslust van deze mensen, die van vader op de zoon, generaties lang, aan de Honds- bosse gestreden hebben tegen de aloude vijand: het water. Deze ar beidzame mensen zullen 'weldra, door geen zeegeweld meer opge schrikt, wonen in het door duinen beschutte nieuwe Petten. In trein 8.28 In het kleuterhuis Trein 8.28, het enigste door de bezetter gespaarde gebouw van betekenis, was een alleszins aanlokkelijke koffiemaal tijd aangericht. Hier was het dat Burgemeester Breebaart, als herin nering aan deze dag, aan Mr. Baron de Vos van Steenwijk een in lijst gevatte kaart aanbood, voorstellende Zijpe 250 jaar geleden, gedrukt met een uit dien tijd stammende koper-, gravure. Tafelredenaars Tijdens deze maaltijd voerden weer velen het woord. Zo herin nerde Burgemeester Ritmeester van Den Helder aan de gelijksoor tige omstandigheden voor de bewo ners van Petten en Den Helder. Geen hunner wist wanneer en waarheen te gaan, of wanneer en waarheen terug te keren. Maar de vijand heeft ons niet klein gekre gen. Onze geliefde Vorstin keerde weer, en haar onderdanen zien ook weldra het ogenblik daar om hun eigen „plekje grond" weer in bezit te nemen. Kerels als de Petteners vormen de ruggegraat van ons volk. Mag Petten gr zich niet op beroe men, dat zolang de reddingsdienst bestaat, nog geen schipbreukeling hier is verdronken, doch dat allen zonder uitzondering werden gered! Het zijn mensen aan wie bijna alles kan worden gevraagd, en die des ondanks veel weten te geven. Ze zijn niet gemakkelijk, maar als men ze nodig heeft, kan men op hen re kenen. Weth. v. Slingerland verhaalde van de goede verstandhouding tus sen Alkmaar en Zijpe, reeds date rend uit -de eerste dagen der bedij king. Hij verwachtte dat Petten weldra in een adem genoemd zou worden met de badplaatsen Bergen aan Zee, Egmond aan Zee, enz. Oud Burgem. Eriks van Petten, huldigde Mr. Breebaart voor zijn groot aandeel in de totstandkoming van het heropbouwplan. Een primeur Weldra zal te Petten, aldus de heer Geense, lid van de vertrou wenscommissie, een zeer bijzonder monument worden opgericht, en wel een tehuis voor ouden van da gen, dat door de bewoners zelf reeds is betaald. Het is reeds heel lang geleden, dat de gezamelijke dijkwerkers, een oude afgeleefde collega een onbe zorgde oude dag gaven, door vrij- willigë bijdragen. Dit systeem is steeds voortgezet. Later gaven de dijkwerkers, die het toch warempel niet zo breed hadden, ieder een gulden in de week. Nu de noodwet ouderdomsvoorziening is ingevoerd, is het aldus gevormde fonds echter niet meer nodig. Aangezien geen enkele om schrijving voor de bestemming van gelden bestaat, is geheel in overeenstemming met de bedoe ling, besloten van dit geld een tehuis voor ouden van dagen te stichten. Raadslid Raatgers kon in alle oprechtheid getuigen, dat onder de jasjes van Burgemeester, Wethou ders en alle raadsleden een warm hart voor Petten klopt. Nadat nog velen hun .wensen en meningen hadden verkondigd, sprak Burgemeester Breebaard het slot woord. dat de dank inhield jegens allen, die hun bijdrage leveren aan de herrijzenis van Petten. de Eerw. Zusters, gedurende haar 37-jarig verblijf aldaar is tot stand gebracht. Door de zusters wordt niet alleen op de scholen zeer vruchtbaar, gewerkt, aldus Z. E., maar door haar gebed al 's morgens vroeg, smeken zij Gods zegen over de arbeid in de parochie af. De zusters zijn volgens de Z. E. Heer Pastoor, een niet genoeg te waarde ren hulp voor 'de ouders omdat ze in blijde Franciscaanse geest, de geest van opoffering en gebed aan de kinderen leren. De Z. E. spreker feliciteerde en dankte de zusters voor haar lichtend voorbeeld van deugd en arbeidzaamheid. De heer J. Poel feliciteerde na mens het schoolbestuur dat zo nauw met het wel en wee van de school verbonden is de Eerw. Overste en zusters. Namens het kerk- en schoolbestuur en de dank bare parochianen werd een Missale voor de kapel aangeboden. De heer C. van Baar feliciteerde hartelijk namens de oud-leerlingen van de school. Spreker zeide, dat hoe ouder men wordt des te beter waardeert en beseft van welk een grote waarde het katholiek onder wijs is voor de opvoeding. Spreker bracht hulde en dank aan de Eerw. overste en zusters en zeide onder meer, dat door katholieken en niet- katholieken het onderwijl als op hoog peil staande, beoordeeld wordt. Namens alle oud-leerlingen bood spreker een couvert aan waarin een som gelds voor gebrandschilderde ramen in de refter. Waarlijk, alles was voor de Overste en zusters een heel grote verrassing. Dit deed ook de Eerw. Overste in haar dank woord uitkomen. H. E. dankte voor alles hartelijk en zeide dat het goe de dat er in die 37 jaar verricht is, met Gods hulp en tot Zijn eer en glorie, is tot stand gekomen. 16 Oct. werd het toneelspel voor de kinderen weer opgevoerd, nadat zij de H. Mis hadden bijgewoond. Na het toneelspel gingen ze naar school waar zij echt feestelijk ont haald werden. Moge God rijkelijk zegenen, allen die hebben meegewerkt, om deze dagen zo mooi te doen slagen. BEEMSTER. Naar wij verne men zal de firma Petiet en Fritsen van Aarle-Rixtel voor onze paro chiekerk een Angelusklokje lenen en plaatsen, zolang het nog niet klaar zijnd bestelde klokje gereed is - BEEMSTER. Voor de cursus E.H.B.O. te West-Beemster hebben zich 30 personen opgegeven, zodat de opzet alleszins geslaagd mag heten. Dr. J. G. Wegdam treedt als docent op. de ii. mis ZUID-SCHERMER. Woens dagavond om half acht precies houdt de zeereerw. heer B. W. Kloes in het café van dhr. P. van Saase een lezing met lichtbeelden over de H. Mis. De bijeenkomst is toegankelijk voor volwassen dames en heren. zuid-schermer gaat vooruit ZUID-SCHERMER. Erarede vorig jaar' nog slechts 'n enkel lichtje in de omgeving van het „Zwarte Kerkje", thans verlicht daar ten hele reeks lampen, ge klemd aan de hoge houten palen van het bovengrondse electrische net. de Zuidervaart. Nog is het 's avonds wel eens zoeken naar de smalle, hoge brug getjes, die de huizen met de weg verbinden (de lampen gaan zo vroeg uit) een verbetering is het! In het kader van de modernise ring gaat het bovengrondse net zich bescheiden in de grond' terug trekken. De buurtbewoners sloeg de schrik om het hart: onze straat lantaarns! Het schijnt mee te val len. Reeds groeien uit de graszo den, waar de kabel werd gezaaid, ijzeren onderstukken van lan taarnpalen. Als er nu maar genoeg komen! HET WAS ee: groenten- en de ter gel^genh parochie Poeldijl is, met als dekei gen te wapperen ijverde in schone bare stralen en s gelegenheid geb Verburg werd or vader van het g< met recht de vad Een eenvoudig st dat grote stuk ste< het middenveld var ste Westlandse veil Lange haren, kui hand, die het pei steunt. Zo is deze der van het geloof ter het Zuid-Hollar honderd jaar lang gebleven van deze 1 land. Hij was de e tijd der Reformatie nieuw leven gaf en voor de edele, onoi gebruikte, zoals 'et machtig woord, zijr ke donderstem, of i de kinderen benutte Pastoor Verburg voudig en stukje vi en plantte dit, be: steensmuurtje, in geestgronden. Daarop deed Goc de rest. Dat wil zeggen, c ten omhoog langs klommen nog hoge links en rechts lotei ondergrond, totdat glanzende trossen v gave in de zon te In wandelstok Driehonderd jaren fruit-cultus in het oefend met het gev( derden kassen lang diep in het'land sta: ongeveer tot een in groeid. Overal in de Nieuwe Waterweg klimmen de verwar ven de dorpen uit t aan een fabriekscen' Maar dan een.eer der natuur, die me altijd maar doorwe de blauwe, witte, d( trossen' te voorsch honderden, neen dui Dank zij bovendien handigheid van en! reizigers. Want in de neg trok men naar Ma vallei, om daar i wijngaarden te bev, te proeven van de heid, die daar uit werd te voorschijn Te bewonderen e kelen. Want een p geslepen onderneme gelijk met de overri ranken af en smok wandelstok en bieze lage landen en spi onovertroffen Westl al met zijn fijne gi voorname plaats ir zij deze deviezenov teerde het Westland lijke goedheid der men plantte en stel en cultiveerde. All eenvoudige steensrrv trokken met een met leien, totdat e genwoordige glazen verrezen. De abrikozenmure voet de druiven gre de rand de abrikoz waren dus verdwei schietramen en de r eindeloos veel ge-ex Nu is de cultuur HILVERSUM I: 7 muziek aan het ontt 8.18 musette; 9.00 gi genwijding; 1035 E 11.30 non-stop; 12, 13.20 Corduwener; ten; 14.15 jeugdconc spel; 17.35 Rambler 20.15 concertgeb. or! lando; 23.15 avondkl HILVERSUM II: 7 gram. muziek; 8.30 9.35 Mozart en Rege: dienst; 11.00 pianori mermuziek; 12.15 S: 13.15 Mandolinata; 14.00 triomf-program kwartet; 15.45 gram, jeugd; 17.30 Hawai- piano-duo; 19.00 nie tureel geluid; 20.15 ken; 21.45 orgel; 22.! kwartet; 23.30 avoni Volgens een be in „Der Sonntag" blad van de Ev; lische Kerk van land Saksen, verl een jonge onderv res, die in opd van de Evangel Kerk godsdiensfo: richt geeft aan kinderen, de voR resultaten, toen ~z vraag stelde wie was: van de 480 deren uit de voc den wist slechts pet. een antwoor geven, van 178 k ren uit de grote slechts 7 pet., va dorpskinderen e 90 pet. 39 op d dorpskinderen e: op de 163 stadsk: ren kenden de c telijke inhoud var Kerstfeest, voor overigen bedui: Kerstmis slechts newende" of Kerstmannetj e". en na de maalt werd in zegge éér de gezinnen, wa de 700 kinderen hoorden, een g uitgesproken. 4D lielmo Giannini, leider van de Ital se „Uomo Qualur (de Partij van de wone Man) is va: protestantisme na Katholieke Kerk gegaan. 9 Op u diging van kard Griffin, aartsbiss

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2