Titanenstrijd tussen techniek en natuur 'i 1 DE VERRE STEM |j RADIO Ajax redde de Beverwijk 14 J r n r Wijngaarden in het vlakke land NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 21 October 1947 Verschoven romantiek om een oude muur UITSTEL BETALING VERMOGENSHEFFINGEr Katholieke Actualia Onderhandel niet meer met Soekarno Ter geruststelling J DE GAULLE, WAT NU? HET WAS een van de laatste na-zomerse dagen, toen het groenten- en fruitcentrum Westland een daverend feest vier de ter geladenheid van het driehonderdjarig bestaan van de parochie Poeldijk, waar tevens het Dekenaat Monster gevestigd is, met als deken de oud-Schagenaar Deken Kuijs. Vlaggen hin gen te wapperen in de zeewind (rood-wit-blauw en geel-wit wed ijverde in schone harmonie met elkaar) en de zon kaatste ontel bare stralen en schitteringen uit de honderden fruitkassen. Bij die gelegenheid gebeurde het ook, dat het standbeeld van pastoor Verburg werd omkransd en in bloemen gezet; van hem, die de vader van het geloof werd genoemd en die als tweede erenaam met recht de vader van de edele druif mocht heten. Een eenvoudig standbeeld is het, dat grote stuk steen, geplaatst op het middenveld van een der groot ste Westlandse veilingen. Lange haren, kuitbroek en de hand, die het peinzende gezicht steunt. Zo is deze priester, de va der van het geloof in het land ach ter het Zuid-Hollandse duin, drie honderd jaar lang het zinnebeeld gebleven van deze hoek van Neder land. Hij was de eerste, die in de tijd der Reformatie het geloof weer nieuw leven gaf en als middel hier voor de edele, onovertroffen druif gebruikte, zoals een ander zijn machtig woord, zijn verschrikkelij ke donderstem, of zijn liefde voor de kinderen benutte. Pastoor Verburg nam heel een voudig en stukje van een wijnrank en plantte dit, beschut door een steensmuurtje, in de prachtige geestgronden. Daarop deed God en de natuur de rest. Dat wil zeggen, de ranken scho ten omhoog langs de steensmuur, klommen nog hoger en trokken links en rechts loten over de harde ondergrond, totdat prachtige dauw- glanzende trossen van deze Gods- gave in de zon te rijpen hingen. In wandelstok en biezen mand Driehonderd jaren is deze schone fruit-cultus in het Westland be oefend met het gevolg, dat nu hon derden kassen langs de wegen en diep in het' land staan, zodat het nu ongeveer tot een industrie is uitge groeid. Overal in deze streek tussen Nieuwe Waterweg en Residentie klimmen de verwarmingspijpen bo ven de dorpen uit en doen denken aan een fabriekscentrum. Maar dan een.centrum van moe der natuur, die met behulp van altijd maar doorwerkende mensen de blauwe, witte, donkere en lichte trossen' te voorschijn tovert bij honderden, neen duizenden tegelijk. Dank zij bovendien de originele handigheid van enkele Hollandse reizigers. Want in de negentiende eeuw trok men naar Maas- en Ourthe- vallei, om daar de formidabele wijngaarden te bewonderen en om te proeven van de heerlijkste zoet heid, die daar uit de druiventeelt werd te voorschijn gehaald. Te bewonderen en.... te smok kelen. Want een paar handige en geslepen ondernemers sneden, te gelijk met de overrijpe trossen, wat ranken af en smokkelden die in wandelstok en biezenmand naar de lage landen en speciaal naar het onovertroffen Westland, dat toen al met zijn fijne groententeelt een voorname plaats innam. En dank zij deze deviezenovertreding profi teerde het Westland van de natuur lijke goedheid der duingronden en men plantte en stekte, verbeterde en cultiveerde. Allereerst met de eenvoudige steensmuur, later over trokken met een glazen afdak of met leien, totdat eindelijk de te genwoordige glazen kassen overal verrezen. De abrikozenmuren, waar aan de voet de druiven groeiden en boven de rand de abrikozen rijp werden, waren dus verdwenen en ook de schietramen en de muurkassen, na eindeloos veel ge-experimenteer. Nu is de cultuur zo enorm toege- PROGRAMMA nomen, dat het Westland tien vei lingen telt, terwijl bij iedere veiling ongeveer vierhonderd leden zijn aangesloten. Op die manier is het nu 90k mogelijk geworden, dat overal in Europa en ver daarbuiten de Westlandse druiven verschijnen (maar zeg het niet hardop, want dan komt een stortvloed van klachten los over de export) de grote bedauwde Alicante en de kleine overzoete Frankenthaler, maar ook de zachte Golden Champion met de prachtige volle witte huid. En daarnaast klimmen heel voor zichtig en teer de perzikken, wollig, met halfrode wangen, ze slurpen de Juli- en Augustus-zon met gulzige halen in de ramen en kleuren op in wonderlijke tinten. Maar wanneer u daar wandelt tus sen die fabriek van moeder natuur, loop dan niet te veel met uw neus in de wind, want voor uw voeten kruipen de slingers van de meloen over het pad, om hier en daar, zo maar voor het grijpen, hiln grote zware last neer te leggen. De lucht geurt er van de heerlijkste vruch ten-aroma en met een wonderlijk gevoel wandelt u rond in deze lust hof van veelsoortige groei en bloei. Daartussen staat men plotseling voor de resten van de landgoederen der Hollandse Graven en op 'n oude paardenstal staat het jaartal 1601. De slotmuren zijn gebruikt voor abri- kozensteunen en de kwekerijen dra gen nog de romantiek der laat-mid- deleeuwen. Wat doet het er toe, de romantiek is enkel wat jaren verschoven in deze golven van heerlijkste odeur. Een plechtige ceremonie. Het 'mooiste ogenblik is wel, wan neer u door de teler heel voorzichtig en toch resoluut een tros Alicanten, Frankenthalers of Golden Champions in uw wijd-geopende handen wordt gelegd en die plechtige ceremonie begint van het plukken zuigen, in tens proeven en weer plukken en nog intenser proeven, totdat de schuwheid en schroom verdwenen is en ge met handen vol deze heerlijk heden naar u toehaalt en er gretig, gulzig en stil tegelijk alle likeur uit haalt. Dat is het steeds terugkerende mo ment, waarop ge, een paar seconden maar, heel stil moet blijven staan en na het intens proeven, even uw ogen over die verwarmingspijpen laat dwalen, totdat ge, al is het dan maar die seconden, maar boven ziet, hoog de blauwe lucht in, om dat onuit sprekelijk wonder van deze edelste aller vruchten. Ge kunt de tuinder geen groter compjjment maken, dan te blijven eten zoals dit hoort: niet plukken, maar happen met volle mond en diep-zuchtend van deze heerlijkhe den. Zo leeft men in het Westland het leven van de tovenaar, in dienst van de natuur en men snoeit tot op de stam, ieder jaar weer, men krent de roeden af, fijn en nauwkeurig en men verwarmt en begiet, een beetje angstig voor de droogte, die over- dadig-veel zout te voorschijn haalt, en dan plukt men maanden lang. Maanden lang trekken de Wagens naar de veilingen, schuren' de boten langs de walkant en stapelen zich vol met al deze natuurwonderen, waarover z'ch eigenlijk niemand meer verbaast. Verbaas u echter gerust een enkele keer. wanneer de trossen in uw handen liggen en strijk voorzichtig en behoedzaam over die wonderlijke glans. Daarna zal de ceremonie van het proeven-door-en-döor er des te vreugdevoller om worden. T. v. d. H. De Minister van Financiën heeft bepaald, dat de belastingschuldige die niet binnen de daarvoor wet telijk gestelde termijnen in staa' is, anders dan met buitengewooi bezwaar, de door hem verschul digde Vermogensaanwasbelastin of vermogensheffing ineens te be talen of ten volle te betalen, een verzoekschrift om uitstel van be taling kan indienen ten kantor» van de Ontvanger, houder van het kohier waarop de aanslag voor komt, tegen door deze af te geven gedagtekend ontvangbewijs. Nopens de afgifte van 't ontvang bewijs en de dagtekening daarvan stelt de Ontvanger dadelijk een door hem gewaarmerkte aantekening op het verzoekschrift. Deze aantekening levert volledig bewijs op van haar inhoud. Door de afgifte van het bovenbe doeld ontvangbewijs wordt de be.- lastingschuldige geacht voorlopig uitstel van betaling te hebben ver kregen totdat op het verzoekschrift is beslist, dan wel totdat heirt is me degedeeld, dat dit buiten behande ling of verdere behandeling blijft. De Ontvanger kan aan dit voor lopige uitstel voorwaarden verbin den en het te allen tijde door opzeg ging onmiddellijk doen eindigen. Op het verzoek om uitstel wordt beslist door de Minister van Financiën. In dien echter de aanslagen in de be lastingen, waarvoor geheel of ge deeltelijk uitstel wordt gevraagd, te zamen niet meer bedragen dan f 10.000, kan op het verzoek om uit stel eveneens worden beslist door de directeur van 's rijks belastingen. Over het bedrag van de aanslagen, dat bij de afgifte van het ontvang bewijs nog niet is betaald, is inte rest verschuldigd. Deze interest wordt berekend over het tijdvak tus sen de vervaldag en de dag der be taling. De rentevoet bedraagt dertig cent per geheel bedrag van f 100. voor elke na de vervaldag ingegane kalendermaand. Parijs was in last door de grote transportstaking, cjje heden .ge ëindigd is. De weinige autobussen die dienst deden, stonden- onder zware militaire bewaking. Ook werden militaire voertuigen ingeschakeld om de bewoners der Franse hoofdstad naar hun werk te vervoeren. HILVERSUM I: 7.00 nieuws; 7.30 muziek aan het ontbijt; 8.00 nieuws; 8.18 musette; 9.00 gram.; 10.00 mor genwijding; 1035 Deanne Durbin; 11.30 non-stop; 12.00 stafmuziek; 13.20 Corduwener; 13.45 dansorkes- ten; 14.15 jeugdconcert; 17.15 orgel spel; 17.35 Ramblers; 19.15 gram.; 20.15 concertgeb. orkest; 22.15 Mar- lando; 23.15 avondklanken. HILVERSUM II: 7.00 nieuws; 7.30 gram. muziek; 8.30 morgenklanken; 9.36 Mozart en Reger; 10.30 morgen dienst; 11.00 pianorecital; 11.30 ka mermuziek; 12.15 Sangh en spel; 13.15 Mandolinata; 13.45 musette; 14.00 triomf-programma; 15.00 strijk kwartet; 15.45 gram. 16.20 zingende jeugd; 17.30 Hawai-klanken; 18.00 piano-duo; 19.00 nieuws; 19.30 cul tureel geluid; 20.15 parelende klan ken; 21.45 orgel; 22.30 nieuws; 23.00 kwartet; 23.30 avondklanken. DOORDRENKT met het zilte water ligt het slik aan de Schelde- oever te blinken in de late herfstzon. Krabben met hun grim mige tengels waggelen voort in een logge gang. Waaiervormige schelpjes schijnen met half open mondjes te luisteren naar de wind. Een speelgoedemmertje herinnert aan het afgelopen zomer seizoen. Ver aan de einder tekent de opkomende vloed zich als een zilveren streep ai Een geur van zout, zeewier en zand om ringt dit alles, dat Scheldestrand heet. Hier wilden jaren geleden in het kader van de Westwal de Duitsers een van hun zonderlingste plannen uitvoeren. Aan de ingang van Zee land werd in het land rond de stad Bergen op Zoom een tankgracht gegraven, die bij een eventuele in vasie het aanvallende leger zou moeten stuiten. Deze tankgracht kwam uit in de rivier de Wester-Schelde en daar deze bij eb de slikken droog legt, besloot men een tankgracht te bag geren, die vol met water aan het zelfde doel zou beantwoorden als de tankgracht. De grootste Neder landse baggermolen, de „Bever wijk", werd gevorderd en men be gon aan het werk, dat waterbouw kundigen als uiterste dwaasheid kwalificeerden. Men kwam echter niet ver. In Juni 1944 werd de in vasie een feit en steeds meer en meer bestookten de „Typhoons" de Duitse transportverbindingen en ontdekten al spoedig het vreemde gevaarte in de Wester-Schelde, dat vanuit de lucht op een klein oor- logsscheepj'e leek. De baggermolen werd beschoten, doch dit vuur werd (voor ons vanzelfsprekend) niet be antwoord en door middel vande inlichtingendienst kwam men spoe dig genoeg alle details te weten. Bom na bom daalde op de bagger molen neer, die spoedig omkantel de en in de door haar gegraven tankgracht' neerkwam, ten prooi van alles wat de Schelde in zich bergt: schelpen, mosselen, zeewier en krabben. Na de bevrijding van ons land is men begonnen aan de berging van hèt kostbare gevaarte te denken. De fa. Gebr. Bijkers Handelsonder neming te Rotterdam tezamen met het Bouw- en Montagebedrijf Rot terdam hebben het werk aangeno men en hier begon een lange lij densweg van twee jaar zand zuigep, duiken, gaten dichten en afwachten temidden van de storm, regen en vorst. «v*! Het werk vlotte niet al te best. De molen heeft een lengte van 48 meter en het gewicht was door het binnengespoelde zand bijna ver dubbeld. Eindelijk slaagde men er in de molen te keren en hierna heeft men met drijvende bokken, die een hefvermogen van 75 ton elk hebben, geprobeerd beweging in het gevaarte te krijgen. Öet lukte niet. Een paar motorlieren met een De „Beverwijk 14" wegzakkend in het rivierslik. (Foto H. Tobias) Volgens een bericht van Westminster, zal Gezelschap van het in „Der Sonntag", het de bisschop van Ber- Goddelijk Woord heeft blad van de Evange- lijn, kardinaal Conrad tot generaal gekozen lische Kerk van het i jn Preysing, binnen- de Hoogeerw. Pater land Saksen, verkreeg kt :t een bezoek aan L. Crosse Kappenberg een jonge onderwijze- Engeland brengen. 0 De nieuwe generaal res, die in opdracht Z.H. de Paus heeft het was sinds 1938 provin- van de Evangelische voornemen tot begin ciaal van Oostenrijk. Kerk godsdiensfonder- November in Castel f'Di. Josef Cavalier-, richt geeft aan 700 Gandolfo te blijven, docent aan de Univer- kinderen, de volgende De geneesheren zijn siteit van. Boedapest, resultaten, toen zij de over de gunstige 're- die in Hongarije voor vraag stelde wie Jezus sultaten, welke het al bekendheid bezit was: van de 480 kin- verblijf op Castel Gan- om zijn verzet tegen deren uit de voorste- dolfo voor de gezond- de anti-semitische den wist slechts 1.5 heid van de Paus maatregelen van de pet. een antwoord te reeds gehad heeft, nazi's tijdens de bezet geven, van 178 kinde- zeer tevreden. De ting, is benoemd tot ren uit de grote stad slechts 7 pet., van 45 dorpskinderen echter 90 pet. 39 op de 45 dorpskinderen en 13 op de 163 stadskinde ren kenden de chris telijke inhoud van het Kerstfeest, voor de overigen beduidde laatste dagen zijn de Hongaars gezant bij audiënties van pel- de H. Stoel. 0 Het Kerstmis slechts „zon- grims en bisschoppen, Kath. Genootschap v. newende" of „het die hun bezoek „ad Geestelijke Vernieu- Kerstmannetje". Voor limina" brengen, nog wing is in samenwer- en na de maaltijden vermeerderd. Vati- king met de Neder- werd in zegge één van caanse kringen ver- landse Caritas Missie de gezinnen, waartoe wachten, dat de Paus een boekenactie be de 700 kinderen be- op 4 November, de gonnen voor Duits- hoorden, een gebed dag waarop de ponti- land. Reeds hebben zij uitgesproken. 0 Gug- ficale Requiem voor hiertoe met succes een lielmo Giannini, de de overleden kardina- beroep gedaan op ver leider van de Italiaan- leu wordt gehouden, scheidene katholieke se „Uomo Qualunque" weer in het Vaticaan instellingen, om ge- Me Partij van de Ge- zal zijn teruggekeerd, bruikte Duitse lectuur wone Man) is van het Op 9 November begint die gemist kan wor- protestantisme naar de wederom een reeks den, aan hen af te Katholieke Kerk over- van Zalig- en Heilig- staan. Thans wensen gegaan. 0 Op uitno- verklaringen in dè St. zij dit beroep te deen diging van kardinaal Pieter. 0 Het gene- op alle katholieken Griffin, aartsbisschop raal-kapittel van het van Nederland. Treinontsporing bij Zwijndrecht Maandagmorgen omstreeks 7 uur zijn op het inhaalspoor tussen Zwijndrecht en Barendrecht twee ledige kolenwagens ontspoord van de werktrein, die materiaal voor de baanverzwaring loste. De hoofd sporen in beide richtingen tussen Barendrecht en'Zwijndrecht waren versperd. Omstreeks half twaalf was de stremming in het treinverkeer opge heven. Fabrieksinstollaties als herstelbetaling naar Haarlem In het kader van de ontmanteling van de Duitse fabrieken kan mede gedeeld worden, dat een deel van de Westphaelisch Anhaltische Spring stof A. G. te Allendorf werd toege wezen aan de C. V. Chemische Fa briek Risd te Haarlem. Met de de montage is enige tijd geleden reeds begonnen en begin 1948 worden de eerste wagons te Haarlem verwacht. Positie Nederlandse schepen „Delftdijk", VancouverRotter dam, 19 Oct. van Cristobal, wordt 2 Nov. te Liverpool verwacht; „Jo- han de Wift", AmsterdamJava, 20 Oct. te Algiers; „Kota Gede", pass. 19 Oct. 10 uur Gibraltar, wordt 24 Oct. aan de Hoek van Holland verwacht; „Noordam", Rotterdam New-York, pass. 10 Oct. om 3.20 Scilly; „Sloterdijk", JavaRotter dam, 18 Oct. van Singapore; „Veen- dam". 25 Oct. ca. 5 uur van New- York voorgaats Nieuwe Waterweg verwacht; „Westerman", 18 Oct. v. New York naar Rotterdam. De overwinnaar met zijn prooi. De „Ajax" met de „Beverwijk" in haar takels. hefvermogen van 40 ton werden er aan toegevoegd. Er werd geploeterd en gezwoegd, totdat na 2 jaar hard werken er eindelijk succes geboekt werd en men de eerste beweging in de baggermolen kon constate ren. De molen kwam eerst op één zij te liggen en dan centimeter na centimeter kwam de emmerladder naar boven. Dit was het lang verbeide ogen blik en onmiddellijk werd Europa's grootste drijvende bok, de „Ajax", naar Bergen op Zoom gehaald om hulp te bieden. Deze bok met een hefvermogen van 330 ton slaagde er in de molen drie meter hoger te lichten. De „Ajax" moest echter hierna behulpzaam zijn bij het plaatsen van de laatste overspan ning van de Moerdijkbrug en eerst Dinsdag jl. kon onder het toeziend oog van de heer D. Bijkers en zijn uitvoerder A. Kaptein het werk worden voortgezet. Stoomketels puften, lieren knarsten, men werkte om nog vóór de gevreesde Wester stormen het verder arbeiden on mogelijk zouden maken, de molen te lichten, 's Avonds werd onder het licht van schijnwerpers door gewerkt en eindelijk boekte de „Ajax", gesteund door een tweede bok, de „Phoenix", met een hef vermogen van 250 ton, succes. De molen kon dwars over de tank gracht worden gelegd. Vrijdag jl. was eindelijk hjet grote moment aangebroken. Langzaam m_aar zeker rees het gevaarte en eindelijk hing het geheel in de ta kels van de grote reus „Ajax". Hiermede werd wederom een groots werk met succes bekroond en werd wederom eeri kostbare prooi aan het water ontrukt, v. E. REUS VRIJGESPROKEN Wegens gebrek aan bewijs Het bijzonder gerechtshof te Am sterdam heeft de 52-jarige C. Reus uit Hoogkarspel wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. R. was er van beschuldigd in September 1944 als „ordebewaarder" een aantal illegale werkers te hebben verraden, in Ja nuari 1945 een adres te hebben aan gegeven waar men naar de Engelse zender luisterde On aangifte te heb ben gedaan, dat bijeenkomsten van ondergrondse werkers bij een zeke re Peters werden gehouden. De procureur-fiscaal had tegen R. een gevangenisstraf van 8 jaar ge- eist. Vergadering Wereld bibliotheekvereniging De jaarlijkse algemene ledenbij eenkomst der wereldbibliotheek werd Zaterdag te Breda gehouden. Het belangrijkste van deze bijeen komst was, dat er een VlaamsBel gische groep der vereniging werd opgericht, waarvan tot bestuursleden werden benoemd de litteratoren Frans Alofs, Karei Jonckheere (die kortelings de staatsprijs voor littera tuur in België verkreeg), Luc Inde- stege, Bert Pelclcmans en J. C. Win- terink (afgevaardigde van 't hoofd bestuur) Ter vergadering bleek dat het aantal leden thans bedraagt 31.284, waarvan 8.403 in België woonachtig zijn. Mr. de Beaufort besloot de dag met het uitreiken van boekwerken aan de eregasten. „Rijkseenheid1' zendt telegram aan Dr. Beel Het Nationaal Comité Hand having Rijkseenheid heeft zich in een telegram tot de minister president gericht. Hierjn wordt o.a. gezegd, dat het comité met diepe ontsteltenis kennis heeft genomen van berichten van de zjfde der republiek en van Ne derlandse zijde, volgens wc^ke thans door de regering zou zijn besloten tot nieuwe onderhande lingen. Het comité waarschuwt met de grootste klem tegen opnieuw ope nen der onderhandelingen met Soekarno c.s. Na het vernietigend oordeel in woord en geschrift van de regering hier en in Indië over de republiek, na de publicatie van het officieel verslag der Indische regering omtrent de door de re publiek gepleegde gruwelen zou het aanknopen van- nieuwe onderhan- i delingen met deze republiek niet anders kunnen worden genoemd dan een nationale verned'ering en een smaad voor Nederland. In j verband met de uiterst scherpe. I maar juiste requisitoiren over de republiek van de Nederlandse ver- i tegenwoordiger in de Veiligheids raad, waarin het fictief karakter der republiek, haar onmacht en onwil, zomede haar mateloze gru welen geconstateerd worden en in verlqand ook met de belediging, door*Sjahrir in dat college geuit tegen Nederland en het Neder landse leger, vraagt het comité zich af„ welk oordeel de wereld zich zou moeten vormen over Ne derland en zijn regering, die des ondanks met deze tegenpartij we derom zou gaan onderhandelen. Tenslotte verzoekt het comité drin gend de overgrote meerderheid van het Nederlandse volk te willen ge ruststellen door categorische te genspraak van voornoemde be richten. Brabantse pionier in het goud Op 18 December a.s. hoopt Dr. P. C. de Brouwer te Hilvarenbeek de dag te herdenken, waarop hij 50 jaren geleden de H. Priesterwijding ontving. Om deze zielzorger, classi cus, leraar, pionier en bezieler van het gezonde Brabantisme te huldigen heeft zich een Brabants Comité ge vormd. Het ligt in de bedoeling de gouden doctor te huldigen op Zon dag 21 December a.s. Een bloemle zing van zijn geschriften zal worden uitgegeven. Braziliaanse adelborsten naar ons land Zaterdag 1 November zal in de Amsterdamse haven arriveren het opleidinszeilschip van de Brazili aanse Marine „Almirante Saldan- ha". Het schip, dat onder zijn be manning 60 Braziliaanse adelbors ten telt brengt een officieel bezoek aan ons land, waarbij de Koninklij ke Marine als gastvrouwe optreedt. Voor het verblijf van de Brazili aanse marinegasten, dat vief dagen zal duren, is het programma vast gesteld, waaronder een befcoek aan het koninklijk instituut voor de ma rine te Willemsoord en een officiële ontvangst op het kastdeel „Oud- Wassenaar". Natuurlijk ontbreken ook de traditionele tochtjes naar Volendam en door de Amsterdamse grachten niet. Zes Amsterdamse agenten in arrest De dienst van de centrale controle van de Amsterdamse politie heeft Zaterdag zes agenten van het Poli tiebureau Warmoesstraat, onder ver denking van het plegen van onre gelmatigheden, gearresteerd en op het hoofdbureau ingesloten. Een der arrestanten, die allen uit de dienst zijn geschorst,'is een oudere agent, die vermoedelijk zijn vijf jongere collega's op het verkeerde pad heeft gebracht. De arrestatie is het gevolg van een uitgebreid onderzoek, dat de interne controledienst van de politie heeft ingesteld. De prijs voor pasfoto's Voor pasfoto's is, zoals bekend, 'n maximumprijs vastgesteld van 0.75 per 3, stuks en voor elke 3 afdruk ken meer 0.25. Het directoraat-generaal van de prijzen vestigt er de aandacht op, dat voor z.g. spoedopnamen, welke binnen enkele uren klaar zijn, niets extra /nag worden bedongen. Hardop gedacht „Als iets niet is wat het behoort te zijn dan doet men het beste aan iemand te vragen wat het eigen lijk is." Deze wijze woor den, op de achterkant van zijn missiekalender, in dachtig, snelde Jobus naar buurman Barend en slin gerde hem in dit verband „Linggadjati" voor de voe ten Kalm antwoordde deze: „Linggadjati was een lollie waar men van twee kan ten aan likte". q „En nu?", vroeg Jobus achterdochtig. „NuNu zitten ze op het houtje te bijten". UET IS haast onvermijdelijk, dat ons, wanneer wij de toe standen in de wereld over zien, een zekere angst bekruipt, een gevoel van bezorgdheid, een be zwaring van ons gemoed. Wij vragen ons af: waar gaat dat heenwat moet daarvan terecht komen? Staan ons verschrikke lijke tijden te wachten, dreigen ons ernstige dingen? Inderdaad is er alle reden, zich bezorgd te maken. Wie dat niet doet, is eenvoudig blind, lichtzinnig, op pervlakkig. Hij beseft niet wat er op het spel staat. Maar we moeten niet wankelmoedig wor den, ons niet laten neerdrukken, niet gaan twijfelen. Er staat in de Introïtus van vorige Zondag dit grote, machtige woord uit het boek Esther, dat eveneens in zorgvolle tijden werd gespro ken: „In Uw wil, Heer, is alles gesteld en er is niemand die aar. Uw wil kan weerstaan Gij zijt de Heer van alles." Laat deze wetenschap ook ons gerust stellen! MARCUS HET WERELD GEBEUREN Op het ogenblik, dat in de huidige takingskwestie de Franse regering weer een grote slapheid van han delen aan de dag legt, die een dui delijk symptoom is van de bestaande gezagscrisis, zijn in Frankrijk de gemeenteraadsverkiezingen gehou den, met het voorlopige resultaat, dat generaal de Gaulle meer dan 40 procent van de kiezers achter zich blijkt te hebben. De commu nisten handhaafden zich, doch boek ten geen winst. De M.R.P. (partij van Bidault) en de andere centrum partijen leden een groot verlies, meestal ten bate van de 6 maanden oude partij van de Gaulle, „Ras- semblement du Peuple Francais". Vanzelfsprekend is de verhouding i tussen de democratische groepen en de communisten verscherpt en het woord is thans aan de regering, die haar zwaartepunt van links naar rechts zal moeten verleggen. Het parlement, dat eerst 13 November bij elkaar zou komen, dient echter thans zo spoedig mogelijk hier de eerste stap in die richting te onder nemen. Terecht verwacht men daarom, dat Ramadier het parle ment spoedig zal bijeen roepen. Dat de R.P.F., met te suggereren, dat Frankrijk aan de vooravond van een wereldoorlog staat, de Fransen het besef bij wilde brengen, dat het de hoogste tijd is zich onomwonden uit te spreken voor een der twee uitersten, die elkaar met de wapens moeten gaan bestrijden, is een con clusie, die door het optreden van de R.P.F. tijdens de verkiezings campagne ten volle onderstreept wordt. Van de vorming der .Komintern" te Belgrado maak ten de Gaullis- len een te dank- oaar propagan- iistisch gebruik Het succes van de Gaulle is ook toe te schrijven aan de slappe houding van de regering tegenover de di verse stakingen. Men schijnt niet met kracht te willen optreden tegen de vakvereniging, de C.G.T., waar van de leden vooral in de metro staking zich niet ontzagen de werk willigheid van de .autonomen" en de christelijken aap. te tasten. Ook de felle communistische agitatie, die in de verkiezingsstrijd dikwijls fel oplaaide (roste Thorez een socialis tische tegenspreker niet met beide vuisten af?), hebben eei> zekere moeheid bij de Franse bevolking doen ontstaan. Moeheid op politiek gebied (30 pet. der kiezers stemden niet), moeheid op economisch ge bied (stakingen ontwrichtten de productie) en moeheid op financieel gebied (dollarnood) Als laatste hoop hebben velen weer de ogen gericht op generaal de Gaulle en hun restje vertrouwen in zijn handen gelegd. Wat zal hij echter nu doen? Ons inziens is de basis om een centrale regering te vormen, die zonder directe mede werking van de Gaulle een pro- i gramma zou kunnen uitvoeren vol gens de door hen aangegeven richt lijnen, te zwak en te experimenteel om voor de Gaulle niet op een sprong terug in de afgrond van slap gezag te gelijken. Hij zal zijn pas gewonnen kracht daaraan niet verspillen. De rege ring kan op deze manier niet uit haar impasse geraken en een machtsovername door de Gaulle lijkt de enige oplossing in deze voor Frankrijk kritieke dagen. Dan kan met vaste hand en zelfs indien no dig op drastische wijze de regering van Frankrijk gebaseerd worden op principes van ware democratie, zo. nodig dictatoriaal getint en kan met open visier gestreden worden tegen de Russische invloed, door - een einde te maken aan het com munistische gewroet met inbegrip van de C.G.T. en zijn stakingen. Laat de nieuwe partij van de Gaulle ook een beetje totalitair gekarak teriseerd worden en laten de com munisten de Gaulle beschuldigen van onderworpenheid aan het An- glo-Amerikaanse trustkapitaal, het is de enige manier om Frankrijk uit de diepe modderpoel van poli tieke verwarring en sociaal-econo mische hulpeloosheid te bevrijden. De Gaulle i" teruggekeerd en hij is een te i# alistische figuur om niet aan de oproep tot deze plicht gehoor te geven. Sic transit. Behandeling Indonesische kwestie opnieuw uitgesteld Voor de derde maal heeft de Veiligheidsraad besloten de behan deling van de Indonesische kwestie uit te stellen en wel tot heden 21 October. Toen de vergadering werd ge opend maakte de Sowjet-afgevaar- digde Andrei Gromyko nl. bezwaar, dat de vergaderingen van de Veilig heidsraad en van de algemene ver gadering samenvielen. De voorzitter, Sir Alexander Cadogan, stemde met dit bezwaar niet in en verweet Gro myko, dat hij met zijn bezwaren ge wacht had, totdat de vergadering geopend werd. De zitting werd na 20 minuten verdaagd. FEUILLETON f door PETE FALCON 39 „Zwijg en luister. Onze vriend, de butler Parker, heb ik onofficieel achter grendel laten zetten, maar voor de deur achter hejn werd ge sloten, had ik nog een praajje met hem. De vent zat het dwars, dat hij zijn vrijheid verloor, terwijl de an deren zich. zonder zich iets van hem aan te trekken, uit de voeten had den gemaakt. Toch, dat moet ik zeggen, sloeg hij niet door. Ik had er echter al een vermoeden van door ons eerste verhoor in de Lom- bellstreet dat onze vriend Fin- nemore door zeer invloedrijke bui tenlandse diplomatieke relaties on gehinderd en voor onze politie on aantastbaar het land zou kunnen verlaten. Natuurlijk met de' docu menten en met miss.Regan. Ik heb het vermoeden, dat een machtige staat in Oost-Europa tenslotte de opdrachtgever is in deze spionnage- affaire en noemde tijdens mijn ge sprek nadrukkelijk de naam van dat land. Ik wil niet zeggen, dat Parker schrok, maar ik zag toch wel, dat hij even een onrustige be weging maakte. Mijn volgende gang was toen naar onze Buitenlandse Diplomatieke Dienst en daar ver telden ze me, dat er vannacht om half drie halsoverkop een groot oceaanvliegtuig van dat land was gestart naar de luchthaven Schiphol in Nederland. Alles was diplomatiek netjes in orde gemaakt, doch let wel: na half een. Er moesten plot seling enige diplomaten naar hun regering terug in verband met het halen van instructies voor hun ge dragslijn op de Vergadering van de Verenigde Naties. Mijn kop er af, dat Finnemore met enkele leden van zijn bende en met Miss Regan ook aan boord zijn". „Wat een ingewikkelde geschie denis ik wordt er draaierig van," was het enige wat Fred kon zeggen. „Begrijpelijk. Maarik zou die draaierigheid maar opzij zetten, want om acht uur gaan ook wij per oceaanvliegtuig naar Schiphol." Burns keek op van zijn horloge. „Pak een kofer over een kwar tier moeten we de deur uit." Fred staarde hem stomverbaasd aan. „Wij.... wij., over de oceaan naarhakkelde hij. „Ja, vind je het soms niet prettig kennis te maken met het geboorte land van. je vader al is het dan onder enigszins eigenaardige om standigheden?" „Dat niet., maar., eh.. ik moet even wennen aan die opeenvolging van sensaties." Burns legde de hand op zijn schouder. „Kerel, leer dat van mij. nieuwsgierig aan. „Kerel," prees de inspecteur, „ik heb er werkelijk genoegen in, zoals jij aan verschillende zaken denkt. Mr. Regan heeft het. mij opgegeven. Het voornaamste zijn natuurlijk de documenten, daaronder begrepen 'n correspondentie met de Geheime af deling van het Ministerie van Oor log. Verder vijftigduizend dollar aan effecten en lach niet.een gra- mofoonplaat. Die laatste twee zaken hebben ze waarschijnlijk meegeno men om niet de kans te lopen dat daarop later vingerafdrukken zou den worden ontdekt. Geld heeft dit soort schurken meestal niet nodig daar zorgen hun opdrachtgevers wel voor en die gramofoonplaat had volgens mr. Regan niets met de zaak uit te staan." Laat je nooit overbluffen, ook niet door de meest onverwachte gebeur tenissen. Houd alleen het doel voor ogen die documenten moeten weer in onze handen." „En miss Regan," grinnikte Fred, die al weer van zijn verrassing was bekomen, vergaet haar vooral niet, oude vrouwenhater." „Loop naar de bliksem," ant woordde Burns. „Maak voort, want dat vliegtuig wacht niet." „Nog één vraag, Wil. Wat is er volgens mr. Regan uit de brandkast gehaald?" Fred keek zijn vriend Fred was inmiddels met zijn toi let gereed gekomen en pakte haas tig wat kledingstukken in een kof fer. De inspecteur begon de kamer op en neer te lopen en verkeerde zichtbaar in een goede stemming. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3