Nieuw NEGENTIG GODSGEZANTEN vertrekken met de „Tabinta" UIT DE KERMIS DER WERELD Zomer 1948 verkiezingen Brazilië neemt stelling tegen de Sovjet-Unie De Gaulle voorlopig geen premier van Frankrijk Het boek van Dr. Melchior Voor Alkmaar en omgeving Partijcongres Een unicum in de scheepvaart geschiedenis Commissie van Drie Diplomatieke betrekkingen verbroken Verkiezingen voor Assemblee zijn eerst nodig Sociale wantoestanden op een moderne walvisvaarder Beperking rechten Engelse Hogerhuis Feiten van vandaag fm ÊÊltm ms - M HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten- DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum ƒ2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.bpr. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig Vondel WOENSDAG 22 OCTOBER 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11360 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200. HOORN: 'Draaf singel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank VERHEUGENDE mededelingen hebben wij gehoord op een persbijeenkomst van de Katholieke Volkspartij. Voor het eerste Partij congres, dat de K.V.P. organiseert op 25 en 26 October a.s. heb ben zich 1300 deelnemers opgege ven! Wie zei ook weer dat er geen belangstelling meer bestaat voor de politiek? Wie ontkent de innerlijke kracht van de Partij en wie beweert dat er geen leven in zit? Deze grote deelname aan dit eer ste katholieke politieke congres is in elk geval geen bewijs dat het „een dooie boel" is in de Partij! Zeker, met voorzitter Andriessen, die dit uitsprak, zijn wij het eens wij hebben het in andere functie aan den lijve ondervonden dat de Partij in haar onderste lagen nog hechter gefundeerd moet wor den en de algemene propaganda- plannen zijn daar ook op gericht. Aan de doorwerking tot in de lagere organen, van de gedachte, dat de Partij niet alleen een ver kiezingsapparaat is, maar een be weging, die de staatkundige begin selen in volle omvang op alle ter reinen uitdraagt en propageert, on derricht en vormt aan de door werking jgan die gedachte ontbreekt nog veel. De „Opmars", het uitstekende voorlichtingsblad, heeft nog geen 50.000 abonné's, hetgeen onvoldoen de is bij ruim 400.000 Partijleden. Er komen voortdurend nuttige en practische brochures van de pers, maar ze worden onvoldoende ver spreid. De zo nodige vorming gaat nog niet naar wens, de contributie afdracht basis van de Partij- financiën blijft een zorgenkind. En zo is er meer; de Partijleiding weet dat en sluit er haar ogen niet voor. Terecht stelt zij zich op het standpunt, dat er „aan de voet", bij de afdelingen dus, moet worden be gonnen. Van daaruit;moet de K.V.P. starten, om zich te ontworstelen aan de problemen, waaronder wij op staatkundig gebied bedolven dreigen te raken. Dit schijnt ons het voornaamste aspect van het komende. Partij congres, waar een zevental dringen de pgpblemen direct aan da orde komen en waar de Partij voor het eerst rechtstreeks met haar afdelin gen demonstratief naar buiten treedt. Voor het eerst ook staat het Par tijbestuur hier direct tegenover de vertegenwoordigers van de afdelin gen; het is een wapenschouw en een getuigenis, dat het katholieke volks deel zich thuis gëvoelt in de ICV.P: Ook als klankbord van wat in de Partij leeft, zal dit eerste samen treffen van 1300 KVP-afgevaardig- den uit heel het land zijn waarde hebben. In dit verband is het van belang, eens te bezien, hoe groot de be langstelling is voor de verschillen de sectievergaderingen! De kroon spant die voor de be drijfsorganisatie. Het blijkt dat 750 deelnemers zich over deze bran dende kwestie willen beraden. Daarna volgt het actuele vraag stuk van de lonen en prijzen, waar bij ook het steeds meer nijpende probleem van de classificatie aan de orde komt; hiervoor hebben zich 550 personen opgegeven. Aan de behandeling van het grote vraagstuk van de dag, het Commu nisme, zullen 500 congresgangers deelnemen. 260 zijn er voor het onderwerp „Oorlogsschade", waarin de Partij haar standpunt eigenlijk al duide lijk heeft bepaald; 250 deelnemers bevolken de sectie voor Overheid en zedelijkheid, en 225 willen meer weten over de politiek met betrek king tot West-Indië. Dan is er nog, Zondagmorgen, de sectie voor Volkshuisvesting, waar toe alle congresdeelnemers toegang hebben. Van de andere secties wor den er drie gehouden op Zaterdag middag en drie op Zaterdagavond. Zaterdagmorgen spreken in plenaire zitting drs. Albering, de Partij-secre taris, en de heer Andriessen, de Partij-voorzitter, Zondagmiddag spreekt de fractie-voorzitter, prof. Romme, waarna het congres wordt besloten met de aanvaarding van een aantal resoluties, waarin de mening van het Congres over de verschillende kwesties wordt vast gelegd; daarmee kan en zal de Partij-leiding haar voordeel doen. Het eerste Partij-congres van de Katholieke Volkspartij is terecht 'n unieke gebeurtenis 'genoemd. Aan de technische organisatie is alle zorg besteed en wij vertrouwen dat het zal slagen en aan zijn doel be antwoorden: het begin te zijn van een nieuwe ontwikkeling in de Partij, naar hoger organisatorisch niveau, dieper bezinning en war mer bezieling! (Van onze speciale verslaggever) EEN SCHELLE FLUIT en de laatste niet-passagiers verdwijnen van de „Tabinta", het 9000 ton grote passagierschip der Mij. „Nederland". De loopplanken worden ingehaald. Nog een laatste groet klinkt er van de kade en dan langzaam maar zeker maakt het zeekasteel zich van de kade los en de grote reis is begon nen, de grote reis naar Indië van 450 mannen, waarvan er ne gentig zich voor de eerste, tweede, ja zelfs derde keer opmaken om in ons zwaarbeproefde Indië ons Katholiek geloof te verkon digen. Negentig missionarissen maken het s.s. „Tabinta" tot een troepenschip, troepen van het leger van Christus Koning. Boven dien betreft het een unicum in de geschiedenis van de maat schappij „Nederland". Nog nooit is zo'n groot contingent missio narissen tegelijk naar onze Oost vertrokken. Nog nooit heeft een Nederlands schip een zo'n kostbare lading afgezanten van Ka tholiek Nederland vervoerd. Kapel met 13 altaren. Oorspronkelijk was de „Tabinta" een vrachtschip, dat later voor troe pentransport werd gebruikt. On langs werd het door de Nederlandse regering gecharterd en in een week tijds werd het opgeknapt, geverfd en zelfs een grote houten wastobbe op het dek geplaatst, zal dadelijk de passagiers de kans geven van de zwemsport te genieten. De vracht- ruimen zijn met zeilen bedekt en een geïmproviseerde, maar daarom niet minder comfortabele, recreatie zaal ontstond. In het ondertussendek zijn de missionarissen ondergebracht, ter wijl vlakbij een kapel is ingericht, die, in het witgroen uitgevoerd, een aantal altaren bezit, dat de moge lijkheid biedt voor dertien priesters om tegelijk de H. Mis te lezen. Ook de andere passagiers zullen in staat zijn een H. Mis bij te wonen. Als bijzonderheid is nog te ver melden, dat op hetzelfde schip onze Koninklijke Familie eertijds de reis naar Noorwegen maakte. Een passend uitgeleide. „Grote God, jij ook hier". Een gezette pater Capucijner schudt hartelijk de hand van een collega, die hij blijkbaar het laatste in een of ander Jappenkamp ontmoette. Doch het is niet de enige aange name en plotselinge ontmoeting, want alle missionarissen worden op het dek verzameld en het ziet, zo als de omroeper van de wereldom roep het uitdrukt, zwart van de paters. „Haha,- Be-ne-dic-tus", een zangerige uitroep vergezelt het handgeschud van een oud patertje met een Oudenbossche broeder, die uit Alkmaar afkomstig is. Wij heb ben nog net even kans hem een paar woorden te ontfutselen, alvo rens hij met een grote groep, waar van kapitein Verwey het middel punt vormt, op de gevoelige plaat wordt gezet. Hij vraagt me zijn dank over te brengen aan allen, die meehielpen zijn missie-actie op de scholen met veel succes te doen slagen. Speciaal denkt hij hierbij aan de kinderen en hun ouders en wenst al zijn weldoeners Gods beste zegen toe, terwijl hij vanzelfspre kend zijn familie hartelijk groet. Het gezelschap, dat zich op het dek verzameld heeft, is, ondanks dat het allen missionarissen zijn, toch iets. of wat heterogeen. We zien het zwart van de paters en de traditionele broedprstoog afgewis seld met de bruine pij der Capu- cijners, terwijl het wit-zwart van de Kruisheren niet ontbreekt. Vertegenwoordigers van drie bis- "dommen doen de missionarissen uitgeleide: rector Schrama voor het bisdom Haarlem, directeur Smul ders voor Utrecht en rector van Poppelen voor Breda. Rector Schrama spreekt de ver zamelde missionarissen namens ka tholiek Nederland toe en belooft hen, dat de katholieken van Neder land hen zullen blijven volgen met hun gebeden en materiële steun. Hij verklaart, dat velen in Indië hunkeren naar hun komst en dat er een groot tekort is aan missio narissen in Indië. Hij is er zeker van, dat door de offers en het harde werk de vertrekkenden de beste resultaten zullen boeken. Pater van den Akker uit Herpen dankt de spreker voor deze woor den en zegt, dat allen rekenen op het achterblijvend Thuisfront. Hij hoopt dat allen, die thans vertrek ken, met een groot enthousiasme en wilskracht zullen blijven werken voor Indië en dat spoedig steeds meer militairen uit Indië zullen vertrekken en steeds meer soldaten Gods naar Indië zullen komen. Ook de kapitein van de „Tabinta", de heer Verwey, laat zich niet onbe tuigd en wenst allen, ook namens de bemanning, een goede reis .en behouden vaart. Pater Meffert, rec tor van de priesters van het H. Hart, wijst hierna nog op het vele werk, dat de Maatschappij „Neder land" belangeloos voor de missio narissen heeft gedaan. In een week tijd werd het schip opgeknapt en een kapel ingericht. Hij dankt spe ciaal de heren Admiraal en Jonker en wenst verder de missionarissen een goede reis. (Vervolg pag. 3) ZONDER UITSTEL'NAAR INDONESIë De voorzitter der commissie, van drie heeft zich, naar uit Sydney wordt gemeld, in verbinding ge steld met de Nederlandse minis ter-president en te kennen gege ven, dat de commissie voornemens is zich zonder uitstel naar Indo nesië te begeven. De ministerjpresident heeft de voorzitter telegrafisch medege deeld, dat namens de Nederlandse regering de luitenant-gouverneur- generaal alle gewenste hulp zal verlenen en samen met jhr. van Vredenburch het eerste contact met de commissie zal opnemen. De commissie wordt einde van deze week in Batavia verwacht. Voor het vertrek der 90 missionarissen, het grootste contingent dat ooit gelijk naar de missie vertrok, sprak rector H. Schrama van het missiecentrum in het bisdom Haarlem de missionarissen een afscheidswoord toe, waarbij ook de kapitein van de „Ta binta" aanwezig was. /"NP een persconferentie van de K.V.P. waarover het hoofdarti kel nadere bijzonderheden mee deelt, heeft de voorzitter, de heer Andriessen, de verwachting uitge sproken, dat tegen de zomer van 1948 weer algemene verkiezingen zullen plaats hebben, zulks in ver band met de Grondwetsherziening. Het nieuwe kiesreglement, dat ontworpen is en waarover wij reeds enkele bijzonderheden hebben me degedeeld, zal volgens het voorstel van het Partijbestuur, belangrijke wijzigingen ondergaan, welke in de Partijraadsvergadering van 13 De cember aan de orde komen. De voornaamste is, zoals men weet, dat wederom wordt teruggekomen op het systeem der z.g. qualiteitszetels; thans wil men echter niet alleen bepaalde kwaliteiten maar ook des kundige personen definitief als can- didaat doen aanwijzen. Dit zal geschieden door de ver- kiezingsraad wiens samenstelling een wijziging ondergaat. Ook komt er een nieuw stern-systeem ter be paling van de volgorde. Het aantal deskundigen-zetels zal ongeveer een derde van het aantal te verwachten zetels bedragen. Op inhoud en be tekenis van het ontwerp-kiesregle- ment komen we dezer dagen terug. Het Braziliaajjse departement van buitenlandse zaken te Riji de Janeiro maakte gisteren bekend, dat Brazilië de diplomatieke be trekkingen met Rusland heeft verbroken. Brazilië had tevoren de Vqr. Sta ten. van het besluit in kennis ge steld etl Amerika is bereid gevon den de Braziliaanse belangen te Moskou te behartigen. Een woord voerder van het Amerikaanse de partement van buitenlandse zaken heeft met nadruk gezegd, dat de Ver. Staten aan Brazilië „absoluut geen advies" hebben gegeven in zake het afbreken der diplomatieke betrekkingen. In een door het Braziliaanse mi nisterie van buitenlandse zaken uitgegeven communique wordt ge-, zegd, dat de Sowjetpers hevige aanvallen op de Braziliaanse presi dent en de strijdkrachten heeft ge daan en dat de Sowjet-Unie niet heeft geantwoord op een desbe treffende protestnota van Brazilië, daar die in onvriendschappelijke bewoordingen zou zijn vervat. La ter heeft Brazilië in een tweede nota verklaard, dat het bij een dergelijke houding van de Sowjet- Unie niets anders kon doen dan de diplomatieke betrekkingen verbre ken. Door middel van de Ameri kaanse ambassade te Rio de Janeiro is heden door de Sowjet-Unie de ontvangst van de tweede Brazi liaanse nota bevestigd. Minder communistische stemmen in Parijs Jean Catroux, de pers-chef van, Generaal De Gaulle heeft gisterenavond medegedeeld!, dat de Generaal geen candidaat voor het premierschap !s. In dien ontbinding van het parle ment en nieuwe verkiezingen zouden plaats hebben, zou aan gezagsaanvaarding te denken zijn. Volgens de Grondwet kun nen verkiezingen eerst in Juni van het volgend jaar plaats heb ben. Twee-derde van de As semblee zou eerst de Grondwet moeten wijzigen om de verkie zingen eerder te doen plaats hebben. Ook in de Parijse buitensteden, die van ouds een communistisch bolwerk vormen, kregen de com munisten minder stemmen, of- schoon het percentage van het to- taal-stemmenaantal in hun voor deel hetzelfde bleef. Waarnemers zijn van mening, dat dit betekent, dat een aantal arbeiders zich van stemming onthielden. Oppaerkelijk is, dat zij in ande re grote steden als Marseille en de textielstad Tourcoing, eveneens verliezen boekten, terwijl de RPF in stemmenaantal aan de spits De alles en allen beheersende „bonus" De „Willem Barendsz" gold voor 'n moderne Walvisvaarder. Dat was hij ook wat de technische outillage van deze drijvende traanfabriek be treft; wellicht ook wat de voor zorgsmaatregelen voor het leven aan boord van 'n kleine 300 man betreft; het is alleen jammer, dat het bij voorzorgsmaatregelen bleef, waar in de praktijk bitter weinig van terecht gekomen was. Natuurlijk was de tocht naar de Zuidpool geen vacantietripje; er moesten walvissen gevangen wor den, zoveel Tnogelijk; hoe meer hoe beter en de vangst moest meteen verwerkt worden tot traan; daar om was de „Willem Barendsz" ifiet 'n gewoon schip en waren de sche- op de vleugelen deb liefde Twee Zweedse ver loofden, die in Rome geen toestemming kon den krijgen voor hun huwelijk, stegen op in een vliegtuig en wer den buiten Italiaans grondgebied door een Zweedse pastoor ge trouwd. Of ze een wo ning hebben werd er niet bij gezegd. hou je vast!!! Een amateur-aardbe vingen-profeet heeft voorspeld dat er deze week twee grote aard schokken zullen plaats vinden. Hou je "vast, we gaan de hoek om. dramatisch eindpunt Drie Engelse jockey's, die aan de wedrennen, de z.g. „National Hunt" deelnamen, eindigden op een draagbaar. Een noodslachting bleek noodzakelijkVan de paarden natuurlijk. WEKKERS TEKORT! Toen de Engelse mi- ker te maken om te vertellen dat het bed tijd is. hij zag EN BETERDE Een 9 jarige joggen, die aan een bloedziekte leed, toonde beterschap nadat er een cowboy- nister van bevoorrading film zijn siaapkamer op een congres van arbeiders in de staal industrie vroeg of er nog vragen waren, sprong een zekere Joe Williams op en zei, dat er een tekort aan wek kers was, „Ik moet om 4 uur 's morgens op zei hij en als ik te laat kom wordt het gerappor teerd", zo klonk het. Spulbaas vindt wel dat Williams een wek ker nodig heeft, speciaal om hem overdag wak- was vertoond. Aha, ein delijk iets goeds van de film. niet meer doen hoor! Een lid van de La bour partij, Lord Chor- ley, heeft voorgesteld Churchill als straf voor zijn critiek op de rege ring zijn sigaren af te nemen. Had men dan liever dat Churchill een vuile pijp ging roken? SPULBAAS pelingen geen gewone zeelui. Het was een geperfectionneerde fabriek met arbeiders van verschillende nationaliteiten; behalve Nederlan ders waren er ook Skandinaviërs, Far-oërers en Zuid Afrikaanders aan boord. Gedurende de 4 maan den, dat het vangstseizoen duurt, wordt er hard gewerkt; dag en nacht, in twee ploegen, die elk 12 uur aan één stuk in touw zijn. Zon en feestdagen zo goed als door de week. Vele van deze 72 werkuren in de - week, waren weliswaar dub- bel-betaalde overuren, doch als een onzichtbare zweep zo schrijft dr. Melchior striemde de bonus, van 1.3 ct. per vat traan over de ruggen der werkers. De bonus, die extra geld in 't laadje bracht, die hen allen te pakken had, joeg hen voort. Aan de bonus werd alles opgeofferd; het genot om het natuurschoon in de Poolzee, de rust op z'n tijd, de hygiëne aan boord en de goede verstandhouding tussen de leiding op de brug en de mannen in de fabriek. Deze werden als onder delen van de grote walvissenver- slindende machine, slechjs ge smeerd en aan het werk gehouden door de bonus. Verbijsterend was de toestand op hygiënisch gebied, zoals dr. Mel chior die beschrijft in zijn boek; het personeel, dat belast was met het schoonhouden van wasplaats e.d. werd ook al op de d,ekken aan het werk gezet, voortgedreven door de alles- en allen-beheersende bo nus. En als de scheepsdokter, voor wie de arbeider Iets meer 'is dan een machine-onderdeel, er aanmer kingen over'maakt, krijgt hij van de Schiermonnikoger kapitein te horen, dat de hygiëne aan boord een zaak is, die de kapitein alleen aangaat. De gevolgen bleven niet uit; het grootste gedeelte der be manning zat vol steenpuisten en zweren. Ook de geestelijke verzor ging werd aan de bonus opgeofferd; lezingen en voordrachten werden afgelast; de radio, die op de Jagers afleiding bracht, moest zwijgen op het fabrieksschip; dat zou maar af leiden; de leesbibliotheek werd potdicht afgesloten, vier maanden lang. Tijd voor recreatie werd de mannen niet gegeven. Gedurende de hele reis is er tweemaal zeven uren met Kerstmis en Oudejaar vrij gegeven. Slechts één borrel in de week werd deze stoere zeelui, deze harde werkers in de Zuidpool- kou, gegund. Geen wonder, dat er opvarenden waren hoofdzakelijk Skandinaviërs die op andere wijze hun zucht naar alcohol zoch ten te bevredigen. Zij „organiseer den" alcohol uit het laboratorium, dronken spiritus' of lotion van de kapper; er waren er zelfs, die de inhoud van' 12 dozen schoensmeer uitpersten en zich bedwelmden aan de enkele druppels methyl-alcohol, die zij op deze wijze wisten te be machtigen. Dr. Melchior vertelt verder, hoe tenslotte, omdat vanuit Kaapstad nauwelijks verse vruchten en groenten werden meegenomen, ook de hygiëne van de voeding even zeer werd verwaarloosd als die van het lichamelijk en ggestelijk wel zijn van de bemanning op deze „moderne" Nederlandse walvisvaar der. En dat, terwijl er twee enthou siaste Nederlandse artsen aan boord waren, die beiden behoorlijke erva ring hadden als scheepsdokter bij vier verschillende maatschappijen. Na hun eerste klachten was hun door de gezagvoerder echter na drukkelijk gezegd, zich uitsluitend met de behandeling der zieken te bemoeien. Ook de 'directeur van de rederij, die tot Kaapstad aan boord was, bleef doof voor de ernstige klachten der scheepsartsen en maakte zich er met "'een „ik ben hier maar passagier" van af. Dat de gespannen houding tussen medische staf en gezagvoerder wel eens tot conflicten aanleiding gaf, ligt voor de hand.' Wij verwijzen weer naar dr" Melchior's boek. De grote fout .van de leiding van deze eerste expeditie, de fout: de arbeider, de mens als 'n stuk ma chine te beschouwen, heeft zich aan het eind van de reis gewroken. Men was al 'n paar dagen op de terugtocht naar Nederland, toen het bericht kwam, dat de vangst periode met 10 dagen verlengd werd. Maar nu weigerde de be manning verdere medewerking. Overal was zij al die maanden buiten gelaten;'het contact met de bewoonde wereld was alleen het voorrecht van de brug geweest; over de resultaten der expeditie was de bemanning nooit ingelicht. Het schip, dat enige dagen op de terugreis was, begon al weer een bewoonbaar schip te worden; de bovenlaag van het dek en de vuile werkkielen warén overboord ge gooid. Tien dagen verlenging van het vangstseizoen betekende voor de bemanning weer tien dagen in die proest van vuil en bloed en blubber. Vier maanden lang waren zij on mondige slaven geweest; nu was het contact tussen de brug en het per soneel niet meer te herstellen. Het rit ging niet door. Het werd een nette muiterij zo schrijft dr. Melchior, maar het was 'n droevig slot! Ook over de ontvangst in patria fkraakt de scheepsarts harde noten, die de rederij wel zwaar op de maag zullen zijn gevallen. Alleen .dr. Melchior schreef 'n boek over de eerste Walvisvaart van de „Willem Barendsz". Maar hij staat niet alleen in zijn scherp oordeel. De rijkscontroleur ter wal visvaart, de heer W. Hillenius, die eveneens op de persconferentie van dr. Melchior aanwezig was, onder schreef wat deze over de expeditie openbaar had gemaakt. Jan Strijtaos, die door de omstan digheden aan boord zeer gedepri meerd was en er niet van kon schrijven, was op 28 Febr. reeds met een hartgrondig „Goddank" op de „Nacella" overgestapt, die de eerste lading traan naar Nederland bracht. Hij maakte dus de laatste maanden niet mee. Desondanks meende hij tegen de eerste publica ties van dr. Melchior in het geweer te moeten komen. Hij was echter later zo eerlijk zijn verklaringen in te trekken en'Dr. Melchior in het gelijk te stellen. De directie van de Mij. voor de Walvisvaart had reeds maanden voor het^tweede vertrek van de „Willem Barendsz" kennis kunnen nemen van diens manuscript. Laten wij hopen, dat zij er haar voordeel en lering uit getrokken heeft en dat het doel, dat de koene dr. Mel chior zich met zijn boek gesteld had: een wettelijk-geregelde positie van scheepsarts en schepelingen, bereikt zal worden. Fr. O. staat. Het staat te bezien of dé comm.unisten deze verliezen de volgende Zondag in de platte landsgebieden zullen inhalen. In tussen is het duidelijk, dat zij sinds de oorlog hun eerste opmer kelijke verliezen in Parijs en grote industrie-centra geleden hebben. Naarmate het trage proces van de telling én schifting der stem men vordert, krijgt men een dui delijker beeld van de omvang van de Gaulles overwinning. Uit de meer volledige cijfers, die nu be schikbaar zijn, blijkt duidelijk, d:at de Gaullisten niet alleen de stem men van rechtsen, radicalen en meer dan de helft der MRP heb ben opgeslorpt, maar ook dat in Parijs en enkele andere grote ste den de RPF onder de socialisten aanhangers vond. In de binnenstad van Parijs verwierf de RPF 661.000 stemmen of 55,9 pet. van het to taalaantal. In dit getal zijn begre pen al degenen, die verleden jaar op rechts op de radicalen stemden, meer dan 70 pet. van de stemmen, die verleden jaar op de MRP en ongeveer een derde van die, welke op dé socialisten of kleine groepe ringen werden uitgebracht. In Parijs liep het communistische stemmenaantal terug van 400.500 tot 319.000. Het Franse ministerie van bin nenlandse zaken heeft het volgen de overzicht gegeven van de uit slag van 344 gemeenten van meer dan 9000 inwoners, Parijs inbegre pen. Er werden in die gemeenten totaal 4.925.547 st. uitgebracht. RPF 38,6 pet.; Comm. 29,3 pet.; Soc. 15 pet.; MRP 10„1 pet.; Radi calen 4,2 pet.; Anderen 2 6 pet. Uit een vergelijking met de op ,10 November gehouden algeme ne verkiezingen blijkt, dat in deze 344 gemeenten gezamenlijk de communisten bijna 15 pet. van de in November 1946 op hen uitge brachte stemmen hebben verloren De socialisten verloren ruim 15 pet. en de MRP 60 pet. Prinses Marijke weer naar het ziekenhuis Prinses Marijke is gisteren voor 'n korte nabehandeling in het gasthuis voor ooglijders te Utrecht opgeno- Op 13 Mei een week nadat het Braziliaanse hoge gerechtshof de communistische partij onwettig' had verklaard vertrok de Sowjet- Russische ambassadeur te Rio de Janeiro naar Moskou. De ambas sadeur verklaarde echter, dat zijn reis geheel om persoonlijke rede nen geschiedde. De communistische partij in Bra zilië had bij de laatste verkiezin gen aanzienlijke successen geboekt en naar schatting telde zij 600.000 leden. Na de v.orming van de „Komin tern" deden geruchten de ronde, dat Brazilië de diplomatieke betrekkin gen met de Sowjet-Unie zou ver breken, doch op 5 October sprak de Braziliaanse minister van bui tenlandse zaken, Fernandes, deze berichten tegen. Attlee, de Britse minister-presi dent heeft gisteren een toelichting gegeven op de in de Engelse troon rede o.m. aangekondigde beperking van de rechten van het Hogerhuis. Er zal een wetsontwerp worden ingediend tot wijziging van de Parliament act van 1911 om de tijd, dat het Hogerhuis een wets ontwerp kan ophouden, van twee jaar tot één jaar te verkorten. Attlee achtte het verstandig om deze regeling in te voeren, voordat zich een ernstige kwestig zou voor doen, en de leiding van het Hoger huis in minder verantwoordelijke handen zou zijn geraakt dan zij thans is. „Het is 'n wijze voorzorgs maatregel". Hierop interrumpeerde Churchill door te zeggen, dat het 'n overwogen daad van sociale agressie was. IN DON ESI E-DEBAT Voor onbepaalde tijd uitgesteld De Veiligheidsraad heeft het debat over Indonesië voor onbepaalde tijd uitgesteld. Naar Aneta verneemt, zal de Phi- lippijnse afgevaardigde, generaal Ro- mulo, de raad voorst,ellen. dat de militaire stafcommissie der V. N. een poging doet om de vijandelijkheden in Indonesië te doen beëindigen.. De Hongaarse president heeft het gratieverzoek van dr. George Do- nath, die wegens een complot tot omverwerping van de Hongaarse redering ter dood was veroordeeld, verworpen. De executie zal morgen plaats hebben. In de afgelopen 24 uur zijn numeriek sterkere com munistische strijdkrachten in de verwoede strijd om Mandsjoerije ge worpen. De Griekse regering heeft het plan ongeveer 20.000 plat telandsbewoners te doen evacueren om militaire operaties te verge makkelijken. Truman heeft elf leiders uit beide huizen van het Congres uitgenodigd voor een nieu we conferentie over het plan-Mar shall en de tussentijdse hulp. De Franse regering weet nog niet welke houding zij zal aannemen ten aan zien van de Palestijnse kwestie. Prins-Regent Karei van België zal op 28 October te Parijs arriveren voor een officieel bezoek van vier dagen aan de Franse president. Bij een brand in een tehuis voor ouden van dagen in Wunsiedel (Noord-Beieren) zijn 28 personen om het leven gekomen. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.l. te De Bilt, geldig tot Donderdagavond. PLAATSELIJK ENIGE REGEN Tijdelijk toenemende bewol king met plaatselijk enige regen voornamelijk in het Zuid-Westelijk gedeelte van het land. Overdag wat minder zacht. Meest matige wind tus sen Zuid-Oost en Zuid-West - |||l§| 3 (iptfyi ■4- li E Z SS Mk ,é*r- 1 1 1 'V> I 1 i b ÉÉI&j s*- - - i §12 TL 1 iin In het dorpje Petten (gemeente Zijpe) werd een monument onthuld door de Commissaris der Koningin, Mn Baron de Vos van Steen- wijk. Dit monument werd opgebouwd uit stenen van de vernielde kerk, welke in 1943 door de Duitsers totaal werd vernield, doch thans weer wordt opgebouwd. i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1