ALKMAAR EN OMSTREKEN UIT OUDE TIJDEN Katholieke Boeren en Tuinders SLEC IN INI PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag'22 October 1947 J V. en de huidige landbouwproblemen „Geen Vele f Werkverscl belar De acco Ontsna Nieuwe Röntgeninstallatie in het St. Efisabeths- ziekenhuis te Alkmaar Hedenmorgen werd door de Z. E. Heer E. Stolwijk, directeur van de congregatie der Zusters Augusti- nessen, tevens voorzitter van het bestuur van het ziekenhuis, de ge heel-vernieuwde röntgen-installatie van het St. Elisabethziekenhuis in gewijd. Door het in gebruik nemen van deze nieuwe röntgenafdeling heeft het ziekenhuis een zeer belangrijke verbetering van zijn uitrusting on dergaan. Tegelijkertijd is Dr. Th. Franken, die kortgeleden zijn op leiding tot röntgenoloog en röntgen- therapeut afsloot, als leider van de nieuwe afdeling geïnstalleerd. Daartoe werd hij in de loop van de morgen in besloten kring door het voltallige personeel van het zieken huis ontvangen, waarbij hij tesa- men met zijn echtgenote werd ver welkomd door Rector Stolwijk en de Geneesheer-Directeur, Dr. Jun- gerhans. Na deze korte en eenvoudige on derbreking van de gewone gang van zaken in het drukke ziekenhuis leven, toog eenieder weer aan zijn dagelijkse bezigheden. Door bijzon dere omstandigheden is aan de in gebruikneming van deze röntgen afdeling geen openbare luister ge geven. Wij menen echter in een nadere beschouwing op deze nieuwe uitrusting van het röntgenbedrijf in het St. Elisabethziekenhuis te moeten terugkomen, aangezien deze geperfectioneerde outillage een be langrijke aanwinst is ten behoeve van het medische onderzoek en de geneeskundige behandeling van de zieken uit Alkmaar en omgeving. NIWIN-kegelwedstrijden Evenals de eerste avond was ook op de tweede avond van het Niwin- concours de belangstelling weer zeer groot. Verschillende dames- en he- r<yi clubs kwamen weer voor de korpswedstrijd uit, terwijl de deel name aan de overige wedstrijden eveneens zeer druk was. Reeds op de eerste avond werd verschillende malen 5x9 gewor pen, zodat men er van verzpkerd kan zijn, dat de strijd op de'vrije baan zeer spannend zal zijn. Maar de Alkmaarse middenstand heeft zich niet onbetuigd gelaten en voor dit concours vele en mooie prijzen beschikbaar gesteld, hetgeen de deel name niet weinig zal animeren. Bovendien is er ook een Niwin- propaganda-wedstrijd, waaraan niet- leden van de A.K.B. kunnen deelne men. Hiervoor zijn mooie prijzen uitgeloofd. De stand van de vrije-baan-wed- strijden was Maandagavond; Superklasse W. v. d. Bosch 45-2 x, J. de Bak ker 45, J. van Spanje 45, T. Bonsema 44, C. Siewerts 44, W. Lagas 44. Senioren A. Winder 45, E. Brink 42, S. Bor- ma 42, Jn. Boom 42, J. Langedijk 41. Junioren M. Timmer 41, C. Stroomer 41, C. Zwart 41. Dames A Mevr. Bosch 43, mevr. Kokkes 36. Dames B Mevr. Plas 40, mevr. van Spanje 38, mevr. Hekket 35, mevr. Metse laar 35, mevr. Winder 35. Hamb. telling W. v. d. Bosch 120-2 x, J. de Bak ker 120, B. Masée 120, P. Hendriks 120, J. Eickholt 114, E. Brink 110, W. Lagas 104 Dames Haipb. telling Mevr. Bosch 120-2 x, J. de Bak- mevr. Hekket 63. Propaganda-baan v. d. Capelle 41, J. de Haas 34, Fels 22. De uitslagen van de korpswedstrij den luiden: Senioren: De Club 339, Houthalers 299, G.G.P., Schagen 293. Junioren: De Club 269. Houthalers 227, G.G.P., Schagen 215. Dames: WIK 1, 312; WIK 2, 266. De stand is thans: Superklasse: O.K.A. 385. Seniorenklasse: De Club 339; O.K.A. 2, 323; De Unie 321: Onder Ons 300; Houthalers 299; G.G.P. 293. Juniorenklasse: De Club 269, TOG 269, De Unie 241, Houthalers 227, G.G.P. 215. TOG 131. Damesklasse: WIK 312, Onder Ons 279, WIK 2, 266. VISWEDSTRIJD CENTR. NED. HENGELAARS VERBOND AFD. ALKMAAR Begunstigd door fraai weer hield Zondag 19 October het C.N.H.V. Afd. Alkmaar haar 2e visconcours te Burgervlotbrug. Gevist werd 4 maal een half uur uitsluitend op rnaatbaars. 111 leden waren pre sent en hebben een 46-tal maat- baarsen weten te verschalken. Op merkelijk was het dat thans veel minder ondermaatse baars werden gevangen. De wedstrijd had een vlot verloop, zodat om 12 uur op Koedijk met de prijsuitreiking kon worden begonnen. Door de voor zitter werden hier met een kort woord een 23-tal prijzen aan de winnaars overhandigd. De eerste prijswinnaars waren als volgt: N. Burgering' Jr. een paar laarzen; H. van Dam, Akerslaan, idem en een snoer; P. H. Rusch, Snaar- manslaan een hengel; P. Pool, Cudorperdijkje, een visaker en 50 sigaren voor de grootste baars; J. J. Molenaar, Druivenlaan, een wekker. Het Weeshuis. 22 OCTOBER: Voor de zoveelste keer zouden de wezen weer eens een eigen tehuis krijgen. In 1867 werd nl. het Sint Elizabeth Gast huis en wat er nog over was van het Middelhof, afgebroken voor 't nieuwe weeshuis, dat in 1869 werd in gebruik genomen. In 1785 waren Mannen- en Vrou wengasthuis verenigd. De prove niers waren in 1800 uitgekocht en nadat er eerst enige jaren barak ken waren gebruikt was dat deel ziekenhuis geworden. In 1817 kreeg het burgerwees huis dit deel toegewezen in ruil voor het eigen gesticht dat voor kazerne in gebruik was genomen. Toen later de wezen voor een deel naar koloniërs waren gezon den waren de gebouwen aan de Gasthuisstraat tot 1858 magazijn voor het garnizoen. De ingebruikname had op Zon dag 17 October plaats. Het re gende na afloop van de kerkdienst in de Grote kerk zo geweldig, dat de wezen per daartoe bestelde rij tuigen naar hun nieuwe huis wer den gebracht. HUIZE „SINT AUGUSTINUS" De feesten op kerkelijk gebied volgen elkaar in snel tempo op. Mochten wij nog kortgeleden het zilveren bestaansfeest van de Sint Jozefparochie vieren, binnenkort zal het gouden feest worden gevierd van Huize „Sint Augustinus", het bekende pension in de Emmastraat, dat door de oudere Alkmaarders nog zo dikwijls „het oude ziekenhuis" genoemd wordt. De feestdag valt op 24 November. Voor de bewoners zal het feest worden, voorbereid door 'n triduum, geleid door een pater van het H. Sacrament uit het klooster te Brakkenstein. Bealve door een ker kelijke viering, hopen de bewoners van Huize St. Augustinus ook in ge paste ontspanning het jubileum te vieren. STICHTING DOORGANGSHUIZEN Officiële opening huize „Parkzicht". Enige maanden geleden maakten wij in ons blad melding van de sociaal en maatschappelijk prach tige „Stichting Doorgangshuizen", wier doel het is, mensen te hel pen. die staande aan de zelfkant van het leven, met hun vrijheid dikwijls geen raad weten en daar door weer in verkeerde handen komen. Ter bevoegder plaatse hebben wij geïnformeerd naar de gang van zaken van deze instelling. Ons is gebleken, dat men in de afge lopen tijd niet heeft stilgezeten. Huize „Parkzicht", het doorgangs huis voor meisjes is keurig inge richt en bereidt zich voor op de officiële opening. Ondertussen heeft het onderdak en hulp ver leend aan een tiental personen, die daar door verschillende ver enigingen geplaatst werden. Mo menteel verleent het ook gastvrij heid aan een grote familie, die voor enige tijd is opgenomen, tot dat voor haar een geschikte wo ning gevonden is. In het bestuur der Stichting heeft een mutatie plaats gevonden. Werd dit tot nu toe gevormd uit leden van verschillende sociale en charitatieve instellingen, in de toe komst zal het voornamelijk be staan uit personen, die zich met de reclassering van de gevallen me demens bezig houden, zulks in ver band met het bijzondere doel der stichting. Een loterij met prachtige prijzen is in volle gang. Verdere inlichtingen worc'en gaarne ver strekt door het secretariaat der Stichting, Jan van Scorelkade 51, A'kmaar Harmonie: „Alleen in de nacht", 18 jaar. Victoria: „Je moet maar bof fen", alle leeft. Cinema: „De Stenen Bloem", alle leeftijden. A.B.T.: „Kampioen op Sok ken", 14 jaar. Wapen van Heemskerk: „Oud Alkmaar", lezing door prof. W. Lampe OFM 8 uur. ALS HET CARILLON SPEELT Iedere Vrijdagmorgen om kwart voor elf begint beiaardier B. J. van der Veen met zijn klimtocht naar het bovenste deel van de Waagtoren, want om elf uur moet hij beginnen met zijn carillpnspsl. Nauwelijks zijn dan ook de laatste slagen van het elfde uur wegge storven over de drukke stad of Van der Veen begint met zijn re pertoire. Een beiaardier en een carillon, ze zijn beide erg zeldzaam en daarom hebben we hem tijdens het spelen eens een bezoek ge bracht. We hoorden van hem, hoe A'kmaar een tamelijk gaaf en mooi carillon bezit dai 35 klokken telt en dus op de cis- en dis-klok na volledig is. Deze kokken ont breken echter wel meer, want ze zijn niet vaak nodig en men kon ze dus wel weglaten, temeer daar ze erg duur zijn. Het bespelen van zulk een carillon is niet alleen een kunst, die nog weinig musici trekt, maar het is tevens een zwaar werk. „De jas moet uit, want met geweld wordt er geslagen op de toetsen, en hard moeten de voet pedalen bewerkt worden." Vanaf de toetsen lopen tamelijk dikke ijzerdraden naar de klokken, die stil hangen. De klepels echter worden tegen de klokkewand ge trokken, al of niet met geweld, wat het verschil in nuance geeft. Een goed beiaardier is goud waard want deze doet de klokken zingen naar zijn inzicht en volgens de tonen van zijn hart. En als onder aan de toren de kopers en verkopers en vreemde lingen staan en al of niet luisteren naar het spel in de toren, dat, af gewisseld met het draven van de paardjes en de zware slagen van het uurwerk, duurt tot twaalf uur, zit hoog boven het gejoel der stem men beiaardier Van der Veen, die zijn vrolijke klanken uitstrooit met milde hand over de schone daken van de stad. Eens was de beiaardier dë man, die lief en leed verkondde met zijn klokken, nog is hij geblgven de speler hoog in de lucht met een mooi uitzicht op alles, wat aan zijn voeten krioelt en beweegt. Is het wonder, dat in het halfduis ter van de Waagtoren een stukje van vroeger eeuwen is blijven voortleven? DAMMEN Hoofdklasse-competitie. Alkmgar Zondag speelde D.D.D. I tegen Jos. Blankenaar II uit Amsterdam. Beide clubs verschenen met inval lers. De strijd ging vrijwel gelijk op met de Alkmaarders iets in het voordeel. Dit wisten zij te behou den tot het einde, zodat de over winning na een rustige wedstrijd veilig'was. De gedetailleerde uit slag luidt: D. D. D. I Jos. Blankenaar II 1. L. RavenstijnA. Remmers 11 2. H. KruiderK. A. Jakschtov 20 3. N. Oud—P. Faber 1—1 4. M. HemelsJ. Frans 11 5. J. SchuitE. Hubelmeyer 11 6. L. VerverC. Potharst 20 7. G. WoonlijkA. Knol 1—1 8. P. J. Smolenaars J. Verb. v. Mourik 02 9. H. J. Timmerman A. v. d. Berg 11 10. J. JornaF.- Sierhuis 20 Totaal 128 DE 24e WERELDSPAARDAG. De macht van het kleine. Als ieder Nederlander, klein en groot 1 cent per dag spaart, be draagt de gezamenlijke besparing per jaar bijna vijf en dertig mil- lioen gulden. Met die éne dage lijkse cent van alle Nederlanders kunnen dus bruggen gebouwd of hersteld worden, en wegen verbe terd. Die bruggen en wegen be sparen het verkeer het maken van omwegen. Daardoor besparen wij weer benzine, banden en zelfs hele auto's', want door de kortere afstanden en betere wegen is er minder slijtage, zodat de wagens langer meegaan. En met de aldus gespaarde deviezen kunnen we. Lijkt het u te veel op de pot met honing uit de fabel van Lafontai- ne? En toch is het zo en het is zelfs maar één voorbeeld van de mogelijkheden, die' de spaarzaam heid ons opent. Het is maar één van de vele manieren, waarop dë macht van het kleine tot uiting kan komen. Maar om deze macht te kunnen uitoefenen, moeten de vele klein tjes tezamen één grote macht kun nen worden en daarvoor zorgt nu de spaarbank. Wie zijn spaargeld naar de spaarbank brengt, wordt mede-bouwer aan wegen en brug gen. „Dat is nu alles goed en wel," zegt de man, die aan zichzelf denkt, „maar wat schiet ik er zelf mee op?" Dat zal u meevallen: In de eer ste plaats zorgt de spaarbank er voor dat de kleine besparingen, waarvoor men nu eenmaal geen staatspapieren of aandelen kan kopen, toch rente dragen. „Maar ik kan niet sparen, ik kom zelfs te kort," zegt een ander. Tien tegen één, dat degene, die dat zegt, toch spaart. Een degelijke huisvrouw zei ons onlangs: „Ik heb nooit gespaard en ik heb het mijn kinderen ook nooit geleerd." Stilzwijgend antwoord: een ver baasd gezicht. „Ja," zegt ze dan, „ik heb natuurlijk wel altijd wht OEjzij gelegd voor dë grote dingen, kleren en zo." Onze wedervraag: „Maar noemt u dat dan geen spa ren?" We moeten elkaar niet mis verstaan. Sparen is niet over heb ben. Juist als we tekort komen, moeten we sparen, want dat is dan de enige manier om te kunnen ko pen, wat we nu eenmaal toch no dig hebben. Het mag misschien wat langer duren, maar ook voor ons zelf vormen de vele kleintjes op de duur het bedrag, dat wij nodig hebben, voor de grotere aan schaffingen. En dan is het spaar geld bij de spaarbank veilig. Vei lig niet alleen tegen brand, dief stal enz. maar ook tegen de verlei ding het geld voor iets anders te gebruiken. „En dan is u toch ook nog medebouwer aan bruggen en wegen. Dat is het wonder van het sparen. Het nut van de Wereld- spaardag is dit, dat hij ons aan leiding geeft ons op d'e waarde van het sparen voor enkeling en samenleving te bezinnen. Ongeval met dodelijke afloop ALKMAAR. Gistermiddag om streeks 5 uur werd de 9-jarige H. Mooy, wonende aan de Noorderkade op de Friese brug door een auto overreden en ernstig gewond. Na overbrenging naar het St. Elisabeths ziekenhuis werden hem de laatste H.H. Sacramenten toegediend. He denmorgen is het knaapje aan de bekomen verwondingen overleden. P.T.T.-CHAUFFEUR OP 'T MATJE Op 16 November van het vorige jaar veroorzaakte de Alkmaarder J. B„ in dienst bij de P.T.T. als chauffeur, op de Helderse weg een aanrijding, waarbij de echtgenote van Dr. Vroom uit Den Helder ern stig werd gewond. Reeds eerder was dit geval dooi de kantonrechter behandeld, die B. een boete oplegde van f 6.Giste ren stond B. wederom terecht, nu voor de Meervoudige Kamer. De Officier van Justitie eiste bevesti ging van het vonnis van de kanton rechter, echter met dien verstande, dat de boete wordt verhoogd tot f 25.Uitspraak 4 November. GEDENKTEKEN GEVALLEN N.S.-PERSONEEL ALKMAAR. De Directie der N.V. Nederlandse Spoorwegen heeft het plan opgevat om door het plaatsen van blijvende gedenk tekenen getuigenis af te leggen van gevoelens van eerbied en dankbaarheid ten opzichte van die leden van het personeel, die in de oorlogsdagen en gedurende de bezettingsjaren tengevolge van oorlogshandelingen of terreur het leven hebben verloren. In overleg met de Personeelraad is besloten te Utrecht een monu ment te doen verrijzen, waarin de nagedachtenis wordt geëerd' van alle leden van het Spoorwegper soneel, die in de strijd zijn geval len. Opdat echter de herinnering overal in den lande ook plaatse lijk zou blijven voortleven is be sloten, daar, waar oorlogsdoden te betreuren zijn, gedenkplaten te doen aanbrengen, waarin ge grift zullen staan de namen van hen, die tengevolge van de oorlog zijn omgekomen. De onthulling van de eerste ge denkplaat zal plaats vinden te Alk maar en wel op Woensdag 29 Oc tober a.s. NIEUWE BONNEN. ALKMAAR. Voor het afhalen van bonkaarten 713, schoenenbon nen en extra kaarten voor a.s. en jonge moeders zijn morgen aan de de beurt, zij, wier familienaam begint met de letter S vanaf Smit tot einde letter S en T. L.T.B.-vergadering te Langedijk LANGEDIJK De afd. Lange dijk van de L.T.B. vergaderde Maandagavond in de Burg. Voor zitter Duijves opende met welkom en sprak zijn verheugenis uit over de grote opkomst. Een bijzonder woord van welkom richtte spreker tot de heer Peraer, die hedenavond zal spreken over de coöperatie. De voorzitter wijdde enige woor den aan de nagedachtenis van de overleden geestelijk adviseur, de Zeereerw. Heer Pastoor Moons. Voor zijn zielerust werd een Onze Vader en Weesgegroet gebeden. De nieuwe geestelijk adviseur is Pastoor Clarijs geworden, die een hartelijk welkom werd toegeroepen. Hierna werd het woord gegeven aan de heer Peraer, die zou spreken over de Coöperatie Coöperatie, aldus spr„ betekent samenwerken, om gemeenschappe lijk het hoofd te bieden aan moge lijke gevaren. Uit de nood der tij den in de crisisperiode 18801887 is de coöperatie geboren. Toen in 1880 werd men door het heilige moeten gedwongen tot coöperatie. Er kwamen coöperaties op bijna alle gebieden. Thans in 1947 dwingt de tijd nog tot coöperatie. Er zijn nog vele wantoestanden. Er dreigen nog vele gevaren. Spreker besprak de grote trust- en kartelvormingen en de onnoemelijke sommen, welke deze ondernemingen aan winst boeken. Het is ook thans nog noodzake lijk om tot coöperatie over te gaan, om samen te werken op alle ter reinen, teneinde aan de opkomende gevaren het hoofd te bieden. Ver volgens besprak spr. de nieuwe Aan- en Verkoopcoöperatie van de L.T.B. In de andere bisdommen heeft men bloeiende coöperaties. In het Haarlemse Diocees ontbrak deze coöperatie tot nu toe. Als men als lid van de nieuwe coöperatie toe treedt, dan is men aansprakelijk voor een maximum bedrag van f 150, nl. f 50 inschrijfgeld en f 100 aansprakelijkheid. Spreker spoorde allen aan om toe te treden als lid en de kat niet uit de boom te kijken. Hierop volgde een levendige ge- dachtenwisseling, waaruit bleek, dat de tuinders-leden van de vei lingen Noordermarktbond en L.G.C. statuair de verplichting op zich hebben genomen om al hun pro ducten groenten en aardappelen te veilen. Zij zullen dus niet hun producten via de Centrale In- en Verkoopvereniging van de L.T.B. kunnen afzetten. Wel kunnen de tuinders hun benodigdheden, kunst mest, bestrijdingsmiddelen etc., ko pen bij de nieuwe coöperatie. Na nog enige bespreking volgde sluiting onder dank. H. S. V. HEILOO. Woensdag trainen: Welpen van 15.3016.30; adspiran- ten 16.3017.30: derde elftal en ju nioren 18.4519.45; 1ste en 2e elftal 2021 uur. A.s. Zondag speelt HSV I tegen OFC I (Oostzaan). OFC is 'n ploeg waar ter dege rekening mede ge houden dient te worden. Dunkt er om HSV-ers, de punten moeten in Heiloo blijven. SINT PANCRAS. Gisternacht zijn in de gemeente St. Pancras 2 rijwielen ontvreemd. Een door mid del van inbraak en een die onbe heerd buiten was achter gelaten. SINT PANCRAS. Op 20 Octo ber jl., omstreeks 21 uur, is op de Twuyverweg te Sint Pancras aange reden door een bestuurder van een motorrijwiel, de aldaar wonende van P„ oud 67 jaar, die plotseling de weg overstak. Hij bekwam een ernstige hoofdwond en is op advies van Dokter Destrée overgebracht naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar. Door de Rijkspolitie wordt een nader onderzoek naar de schuldvraag ingesteld. MEERVOGELS SLAAT DE LEIDERS AKERSLOOT. Direct na de aftrap neemt Zaanse Boys het spel in handpn maar de achterhoede van M. is in prima vorm. Na 10 min. denken we dat Z. de leiding zal nemen als hun midvoor doorbreekt. De M keeper stopt de bal maar half; weer wordt ingeschoten: de keeper herstelde zich zeer snel en redt een zeker doelpunt. Langzaam maar zeker komt M er beter in en de aanvallen van M zijn zeer ge vaarlijk. Keer; op keer komen de M-ers met mooi opgebouwde aan vallen voor het Z doel, maar doel punten blijven uit, totdat de M- linksbuiten schitterend voorzet en midvoor Putter met een prachtige omhaal M de leiding geeft.. Met de ze stand gaat de rust in. Na de thee is het weer M die de toon aangeeft maar de Z achterhoede weet het gevaar te keren. Toch moet zij zwichten als de M rechtsbinnen de bal mooi vrij speelt, door geeft naar de rechtsbuiten die voorzet en onze aanvoerder onhoudbaar scoort 20. M is nu niet meer te houden en steeds moet de Z keeper handelend optreden. Met verre schoten zet de M spil zijn buitenspelers opnieuw aan het werk en met succes. De M rechtsbuiten zwenkt met de bal naar binnen en na een schijnbewe ging schiet hjj in de uiterste hoek, 30. Nog een kwartier is er te spe len, maar de M achterhoede denkt er anders over als verleden week en staat rotsvast te verdedigen. Met M in de aanval fluit scheidsrechter Beumer onder luid gejuich van de Meervogelsaanhang het einde. TERUG NAAR FLORES! HEERHUGOWAARD. Dat was mijn wens vanaf de eerste dag dat ik landde in ons goede oude va derland. Ondanks al het goede dat ik gedurende dit verlofjaar hier heb ondervonden, ben ik blij mor gen weer te mogen terugkeren. Het missieland van Flores is mijn twee de vaderland. Veel goeds heb ik ondervonden en veel steun voor mijn missiewerk. Mijn hartelijke dank aan alle goede vrienden en weidoeners! Speciaal aan de fir-- ma's in Alkmaar en Schagen, die mij goederen hebben geschonken ten behoeve van mijn missie. Een missionaris mag nog wel iets vra gen, eer hij vertrekt. Bij vele.n staan waarschijnlijk ergens in een 'donker hoekje porceleinen of andere beel den, die niet meer „in de mode" zijn. Zoudt U die niet willen af staan voor de Florinezen, die nog niet zo'n moderne smaak hebben? En misschien hebt U nog een lan taarn staan uit de verduisteringstijd, een heel gewone stormlamp, petro leum of kaarslantaarn. Ook een prachtig cadeau voor een missiona ris, die zijn vele katechisten van een lamp moet voorzien om hun werk te kunnen doen in de donke re dorpjes. Beide artikelen worden in dank aanvaard door W. Does, Oostdijk, Heerhugowaard, die ze aan mij zal doorsturen. (Natuurlijk bedoel ik beelden en lampen, die nog héél zijn!). Vaarwel vrienden en bekenden! Gods beste zegen over U allen en over al Uw belangen! Bidt voor het missiewerk! PATER C. DOES S.V.D. Missionaris Toda Beloe, Flores, Oost-Indonesië BRONZEN KRUIS VOOR DE TWEEDE MAAL HEER-HUGOWAARD. Onlangs was het een grote dag voor de ge- pensionneerde korporaal-machinist der Koninklijke Marine C. J. Zut, wonende Stuartstraat 83 te Alkmaar en voorheen te Heer-Hugowaard. De heer Zut heeft in het Paleis op de Dam van Prins Bernhard per soonlijk voor de tweede maal het Bronzen Kruis ontvangen. Hij deelde ons mede, dit te hebben gekregen voor langdurig varen op H.M.'s on derzeeboot de O 19. De heer Zut heeft gedurende de oorlog steeds op vijandelijk gebied gevaren. Hij is in Curacao begonnen en in Australië geëindigd. Voor de 150 personen, die gedeco reerd werden waren er slechts 2 a 3 DOM GERRITSEN SPREEKT TE SCHOORL Dezer dagen vergaderde de L.T.B. onder leiding van de heer N. Kaag in het Verenigingsgebouw te Ca- trijp. De voorzitter deelde mede, dat nog steeds geen stro beschikbaar kon worden gesteld. Spr. zal zich in verbinding stellen met de Voed- selcommissaris. opdat door vorde ring het benodigde stro kan wor den verkregen. Voor de boekhqgdcursus hebben zich 18 deelnemers aangemeld. Daar men er niet in is geslaagd, een ge diplomeerd leraar Landbouwboek- houden te vinden, heeft de heer Maeijer, hoofd van de R.K. Bijz. School zich bereid verklaart deze cursus te geven, mits de Rijksland- bouwconsulent hiervoor toestem ming verleend, wat vermoedelijk 't geval zal zijn. Hoogstwaarschijnlijk zal binnen kort ook in Schoorl een wolmani- seer-inrichting worden gesticht. Een kleine hoeveelheid gebruikt Amerikaans legergoed zal eerdaags disponibel worden gesteld voor de ledgn, tegen billijke prijzen. 7 November zal hier de Oogst- dankdag worden gevierd. De leden worden dringend verzocht hun beste producten in de kerk aan te bieden die verdeeld zullen worden onder de armen van de parochie, onder leiding van de Z.E. Heer Pastoor. Vervolgens werd het door het Hoofdbestuur aanbevolen winter- programma onder de loupe geno men en het kernwerk besproken. Men zal trachten te maken wat er van te maken is. Rede Dom. Gerritsen Hierna verkreeg pater Gerritsen het woord, die begon met er op te wijzen, dat het zeer moeilijk is te spreken over het huidige land- en tuinbouwbeleid van de regering, 't Kleine boerenprobleem houdt nauw verband met de aanwas der bevol king en is juist daardoor een ka tholiek probleem geworden, waar voor wij ons ten sterkste interesse ren. De grote fout van het kleine be drijf is vaak dat het een groot be drijf in het klein wil zijn. Deze kleine bedrijven zullen moeten om schakelen naar een meer intensieve teelt van zaden en pootgoed. Scan dinavië met name zal zeer gaarne onze zaden afnemen, daar zij deze door haar klimaat niet zelf kan te len. Men moet met de tijd meegaan en aanbieden wat het buitenland vraagt. De groenten-export biedt weinig perspectief, zolang Duitsland niet weer gaat afnemen. Duitsland heeft altijd een sleutelpositie inge nomen in Europa en zonder een goed woordje <te willen doen voor dit land, meent de Eerw. spreker, dat hij geen woord teveel zegt, wan neer hij beweert, dat Duitsland, dat ingeheid was op de industrie, deze weer*moet gaan beoefenen. De gro vere groenten zal Duitsland zelf gaan verbouwen, doch voor de fij nere is hij aangewezen op import. Duitsland moet het evenwicht in Europa weer herstellen, om te voor komen dat Rusland met Europa gaat doen wat hij wil. Wat de landbouwpolitiek betreft, deze moet zich ontwikkelen in inter nationale richting. Internationaal moet de weg naar de geleide eco nomie worden ingeslagen, want bij vrije prijsvorming zullen wij steeds meer achterop geraken. De veebedrijven staan er op het ogenblik zeer slecht voor, vooral ook door de uitzonderlijk droge zo mer. De wereldboterprijs is veel te laag. Wij kunnen de boter niet le veren zoals Nieuw-Zeeland voor f 1.75 per kg„ doch moeten een pro ductieprijs hebben van f 4.50. Onze enigste redelijke kans voor export bestaat in het produceren van vol vette Hollandse kaas, waardoor wij tevens ons botervet kwijtraken. Bo vendien heeft men in het buiten land graag ons fokvee, dat daar een zeer goede indruk maakt. Vooral Palestina, dat zelf geen vee kan fokken, moet steeds jong vee im porteren. Sprekende over de prijzenpoli tiek, betoogde Pater Gerritsen, dat de levensmiddelen nergens zo goed koop zijn als ijier. In Jeruzalem b.v. is de melkprijs 70 cent per liter; in Rome 30 cent en in België 23 cent. Het kostprijs-berekenen geschiedt alleen met de meest rationele be drijven, wat lang niet altijd verant woord is. In de geleide economie mag geen fout worden gemaakt. De staat mag slechts aanvullend optre den, daar waar het particulier ini tiatief tekort schiet. Het regeringsbeleid ligt in de lijn van de laatste verkiezingen. Het is dus de taak bekwame mannen af te vaardigen naar de vertegenwoordi gende, lichamen. Als afweermiddel tegen een som tijds parasiterende middenstand be val spr. aan de coöperatieve afzet- en inkoopverenigingen. Ons probleem moet democratisch worden opgelost, niet door vrije handel maar door geleide economie. Velen zijn er, die de prestatie en 't belang van onze volksgroep niet willen inzien. Een leger van amb tenaren maakt ons het leven niet gemakkelijker. Op iedere 10 Neder landers is 1 ambtenaar en bij die 9 zijn vrouwen en kinderen nog inbe grepen. Wij wensen slechts een re delijk en aan onze stand aangepast bestaan. Maar dan moeten we ook goede boeren en tunders zijn. Kunnen al len hier niet een bedrijf stichten, die dit wensen, haar emigratie een uitkomst zijn. maar dan in katho liek verband. Het is hard nodig dat een en ander katholiek wordt ge organiseerd, niet alleen wat emigra tie betreft, maar bijv. ook om er voor te zorgen, dat de Noordoostpol der ons niet geheel ontglipt. Katholieke boeren en tuinders, besloot Dom. Gerritsen, weest op uw hoede, sluit U nauw aaneen in uw eigen L.T.B., zorg voor ontwik keling op allerlei gebied; durf aan cultuur te doen; lees eens een goed boek; doe aan muziek; pak een hoofdartikel van de krant eens aan. Vraagt niet wat heb ik aan de L. T. B„ doch wat heeft de L.T.B. aan mij. C. Kaandorp. die voor de tweede maal het Bron zen Kruis ontvingen. Nederland mag trots zijn op deze mannen! CURSISTEN VAN DE N.R.K.M. Kadercursussen worden uitgeno digd, in federatief verband de leer stof tijdens een maandelijkse avond vergadering onder leiding van een der docenten te komen doornemen. Deze vergaderingen zijn hoogst waarschijnlijk te Anna Paulowna als meest centraal gelegen punt. Gegadigden gelieven zich vóór 1 November op te geven bij hun plaat selijk afdelingsbestuur. BRIDGE HEER-HUGOWAARD. In de returnwedstrijd Heerhugowaard Schermerhorn, welke jongstleden Zaterdagavond bij Hein Veenboer werd gehouden heeft Heerhugo waard een goede revanche geno men. Schermerhorn won in haar eigen plaats met 480 punten. Thans won Heerhugowaard in A groep met 2540 punten in de B groep met 170 punten en in de C groep met 2730 punten, Öit grote succes is, zo meldt men ons, vooral te danken aan de tactische wijze waarop de voorzitter A. Tesselaar zijn club had ingedeeld. Hij had n.l. de geroutineerde speler Jb. Buurman in de B groep en de pri ma "speler Peppelenbosch in de C groep ingedeeld, waardoor deze afdelingen een goede overwinning behaalden. Aan het einde van deze pleizierige en gezellige avond sprak de heer Tesselaar nog een woord, waarin hij vooral de eclatante overwinning van de club memo reerde en zich tevens bewust was, dat Schermerhorn op een goede revanche rekende. Tot de volgen de maal heren en»dan s.v.p. een uitnodiging. OUDERSCHOOL STARTTE MET SUCCES 't VELD. Dinsdag 14 October om even over achten opende voorzitter C. Jong Jz. van de Bond van het Gezin de eerste der 5 ouderavonden die deze voortvarende beweging in haar schild voert. Hij had nu eens het echte voorrecht, om een 130 ouders te verwelkomen uit Oude- en Nieuwe-Niedorp, in het stemmig en gezellig herschapen parochie-huis te 't Veld. Met heilige durf en een dito werklust hadden de Eerw. Zusters, enkele J.V.G.-ers en de heren be- stuurderen alles tot in de puntjes verzorgd. In zijn openingswoord zette voor zitter Jong even in enkele woorden het doel dezer avonden uiteen: te genover en temidden van de vaag heid en verwarring van de moderne wereld te stellen de klare overtui ging en de rustige wetenschap der katholieke ouders. Toen kreeg de spreker, de Weleerw. Heer Kape laan H. Brans het woord. Na een opdracht van deze 5 avon den aan zijn eigen ouders bouwde hij rustig, ernstig en enthousiast zijn betoog op. Vanuit Gods kijk op de verhouding man-vrouw, de voort planting. en de lichamelijke en gees telijke eigenaardigheid van de va der en de moeder bereikte spreker de verheffing van deze ordening tot een sacrament: dit is een mysterie dat groot is. Voortdurend wierp spr. helder licht in de zaal, door vele ont ledingen van moderne huwelij.ks- practijken, duidelijke voorbeelden en waarachtige geneesmiddelen te geven. Men luisterde vijf kwartier gespannen, al wist spreker meerma len de geestige noot te treffen. Na enige practische conclusies onder grote stilte ontvangen te hebben be zichtigden de ouders de frisse expo sitie van goede lectuur in deze, en voorbereid door de firma Coebergh uit Haarlem. De ouders gingen per bus huiswaarts gelijk ze waren ge komen als een beter mens, en ze wisten, dat zij die er niet waren ge weest, heel wat hebben gemist. BURGERLIJKE STAND ZIJPE. Geboren: Yke. dochter van P. Schaatsenberg en A. Nop- pert; Pieter, zoon van G. Snip en A. C. van der Waarde; Cornelis N„ zoon van A. J. Schilder en A. J. Zwemmer; Cornelis A„ zoon van P. L. Rens en B. K. Bakelaar; Andries, zoon van J. de Vries en N. Brom- mer. Ondertrouwd: J. Bouwen en G. Tromp; J. B. Haan en A. I. M. Pij- penseel. Gehuwd: W. Rampen en T. Zee man; J. Dalenberg en M. Bouwen. Overleden: C. Dekker, 81 jaar; J. Breed, 76 jaar; A. Strooper, 91 jaar; P. J. M. Kriellaars, 20 jaar. ONDERHANDSE VERKOOP LIMMEN. De heer P. Dam heeft het perceel, huis en tuin, aan de Uitgeesterweg, bewoond door J. Cluft, onderands verkocht aan J. B. Schoen, alhier. R.K. HANDBALCLUB A. O. G. A.O.G. had Zondag j.l. de strijd tegen Assendelft. De wedstrijd was in het begin nadelig voor A.O.G., want nog vóór de pauze was de stand 02. Doch na de rust scheen het, of er een geheel uitgerust elf tal speelde. Hier en daar hoorde men de tegenspelers uitroepen: „We krijgen geen puntje meer" en A.O.G. mocht er zelf in slagen een doel punt te maken. Goed zo A.O.G. Daar moet het heen! Denkt aan de trainingsavond van Woensdag a.s. van 89 uur in het gymnastieklokaal van de St. Bavo- school aan de Nieuwstraat, want vandaar moet het begin komen van de victorie. FANCY-FAIR EEN SUCCES DE RIJP—GRAFT. Onder ge weldig veel belangstelling werd op Zaterdagavond de door diverse afde lingen van de jeugdverenigingen in de parochie De Rijp voorbereide fartfcy-fair geopend. Aanwezig waren vele genodigden w.o. Burgem. Da lenberg en verschillende afgevaar digden van diverse verenigingen. De organisator Pater Frankhuizen sprak een welkomstwoord en dankte in t bijzonder Burgem. Dalenberg voor zijn belangstelling. Na de aanwezigen een plezierige avond te hebben toegewenst en de wens uitgesproken te hebben, dat deze fancy-fair moge slagen, zongen de in een rij opgestelde gidsen, wel pen en verkenners het lied „Hoort, zegt het voort" waarmee deze avond werd geopend. Spoedig was het in de zaal van de heer Blokdijk een gezellige drukte, welke verhoogd werd door een mu- ziekplaatje. De goed verzorgde stands w.o. rad van avontuur, balgooierstent, sjoel bak, fruittent, waarzeggerstent, de reis om de wereld enz. en een gezel lige theetuin, maakten goede zaken. Ook Zondag van 211 uur was de zaal doorlopend goed bezet en trok vooral het personeel van 't rad van avontuur in clownspak veel publiek. Wij vernamen dat de resultaten heel gunstig waren. De omzet bedroeg 1800 gulden. Een woord van dank is hier ze ker op zijn plaats voor het vele werk dat is verzet, vooral door de heren H. Kaptein, D. Blokdijk, Hop man Pielage enz. en niet te vergeten de mannen achter de schermen. Ok de heer C. v. d. Klooster die Zondagavond een hele voorraad ar tikelen beschikbaar stelde droeg veel bij tot het uiteindelijk groot succes. Het directe doel van deze fancy- fair is zeker bereikt. Doch ook het indirecte doel is dicht benaderd n.l. onze jeugd opvoeden, vormen en lei den tot moreel sterke mensen waar op men bij de opbouw van de nieu we maatschappij kan rekenen. VERGADERING WITTE KRUIS DE RIJP. Op Maandag 20 Oct. vergaderde de afd. de Rijp van het Witte Kruis. Op deze heel slecht bezochte ver gadering werd door bedanken om gezondheidsredenen van de heer Jac. Put, als secretaris benoemd Ds. Keu- ning. De voorzitter dhr Sieswerda, dank te de heer Put voor het vele werk dat hij in de meer dan 12 jaar welke hij als bestuurslid zitting had, heeft verricht. Ook werd Ds. Keuning benoemd als afgevaardigde voor de algemene vergadering welke gehouden zal worden op 4 November te Amster dam. Over de aanvraag om subsidie, ter bestrijding van het exploitatietekort en de kosten voor uitbreiding en vernieuwing, van het sanatorium Heideheuvel, werd afwijzend be schikt. Bedoelde subsidie zou be dragen zoals voorgesteld f 0.25 per lid. De ontvangsten en uitgaven wer den begroot voor het komende jaar als volgt: ontvangsten f 715.uit gaven f 800.de bedragen vour de afd. t.b.c.-bestrijding waren: ont vangsten f 3655.uitgaven f 3940. zodat de ontvangsten zullen moeten worden opgevoerd, om de balans enigszins sluitend te maken, en men het heilzame werk, wat men denkt te doen op gebied van de t.b.c.-be strijding zal kunnen volbrengen. UITSLAGEN R.K. NOORDER HANDBALKRING D.W.O. 1Vliegens Vlug 1 10 D.W.O. 2—Vliegens Vlug 2 1—4 D.O.S. 3Vliegens Vlug 3 20 Zo heeft D.W.O. toch nog voor een verrassing gezorgd eri aan de Polderse meisjes een halt toegeroe pen. Knap zo D.W.O., jullie kunnen het dus wel! De reserves van Vlie gens Vlug bleken toch sterker te zijn. Door deze overwinning komen ze aan de kop van de lijst, terwijl het derde elftal zich nog steviger nestelt op de onderste plaats, door de nederlaag tegen de D.O.S.-Junio ren. Toch de moed niet verliezen. Zondag vanwege Christus Koning alles vrij en dan allen weer met moed aan de slag! 100.000 VATEN ZUURKOOL Onze zuurkool-reporter vertelde in zijn reportage over de zuurkool, dat de fabriek van Kramer dit jaar 100.000 vaten zuurkool moest produ ceren. Hij heeft echter de capaciteit van deze fabriek wel wat overschat; die 100.000 vaten vormen de totale productie der gezamenlijke zuurkool fabrieken; hiervan maakt de fabriek van Kramer er 16.000. Egmonder op het matje Voor de Meervoudige Kamer van het Arrondissementsgerecht te Alk maar, stond gisteren terecht de Eg monder Petrus J. B„ die was ge dagvaard in zake houtdiefstal. Petrus was zelf niet verschenen, doch wel een tweetal getuigen. Verdachte had destijds verklaard, dat hij de buit, enige planken en deurkozijnen, had meegenomen van zijn werk. Hij was namelijk werk zaam in Broek op Langendijk, waar een verbrand veilingsgebouw werd gesloopt. Zijn werkgever, de heer P. „de G„ die als getuige werd ge hoord, ontkende daarentegen, dat B. het bedoelde hout van het werk had genomen. Alles wat hout was, was verbrand, alleen enige ruwe planken waren nog over, doch die waren gebruikt voor de steiger. Deze bewering had verd. dus uit zijn duim gezogen. De tweede getuige, de wacht meester der Rijkspolitie J. C. K., kwam dan ook met een geheel an der verhaal naar voren. Bij hem was aangifte- gedaan, dat uit een perceel in de Bergstraat verschil lende planken en kozijnen waren gestolen en na onderzoek bleek, dat verdachte zich hieraan had schuldig gemaakt. Ten overvloede toonde de President deze getuige enige stukken hout, die de wacht meester herkende, als te zijn ge sloopt uit bedoeld perceel. Mr. Holsteijn, de Officier van Justitie, vond het feit, dat ver dachte er om heeft gelogen, zeer ernstig en eiste derhalve een zware geldboete van f 100.—, subsidair 30 dagen rechtenis. Over 14 dagen uitspraak. PRIJSUITREIKING LANGENDIJK. Zaterdagavond vond in de kolfbaan van de heer C. van Liempt de prijsuitreiking plaats van de zomermatch van de Lange- dijker kolfbond. De uitslagen luid den: Korpswedstrijd. Ie klasse: Hier werd de le korps- prijs gewonnen door het korps van „Vriendenkring" met 1622 p. in 4 banen. 2e klasse: Het korps van „Ons Genoegen" zegevierde hier met 1341 p. 3e klasse: Weer was het 'n korps van „Vriendenkring" dat de zege palm behaalde met 1351 p. Personeelwedstrijd: le klasse: le pr. G. Mettes met 573 p., 2e pr. G. Hop met 567 p.; 3e pr. G. Deutekom met 551 p., 4e pr. P. Molenaar 535 p.; 5e pr. P. Gelder 520 p. en 6e pr. C. Plakman 518 p. 2e klasse: le pr. Th. Maars 484 p.; 2e pr. P. Bergen Az., 476 p.; 3e pr. P. Kat, 472 p.; 4e pr. P. v. d. Welle 471 p.; 5e pr. C. Hopman 464 p.; 6e pr. P. Jes 457 p.: 7e pr. P. Goet 450 p.; 8e pr. J. Bruin Jbz. 440 p. en 9e pr. D. Plakman 432 p. 3e klasse: le pr. T. Mienes 468 p.; 2e pr. J„ Blom 467 p.; 3e pr. C. v. Liempt 461 p.: 4e pr. C. Groot 452 p.; 5e pr. St. de Rijke 452 p.; 6e pr. C. Bruin Jz„ 449 p.; 7e pr. Th. Com mandeur, 440 p.; 8e pr. Joh. Schuit 437 p.; 9e pr. Jb. Prijs 432 p.; 10e pr. P. Glas 431 p.; He pr. F. Hink 430 p.; 12e pr. Abr. v. d. Veer 418 p 13e pr. Jb. Beers 410 p. en 14e pr. J. v. d. Ham 406 p. De uitslag van de op deze avond gebruikelijke verrassingswedstrijd luidde: le pr. P. Gelder 88 p.; 2e pr. J. J. Rein 85 p.; 3e pr. K. Dekker 74 p.; 4e pr. C. Plakman 73 p.; 5e pr. A. Eecen 68 p.; 6e pr. G. Hop 68 p. BONNEN HALEN. WAARLAND. Vrijd'ag 24 Oct. is in het café Jonker gelegenheid tot het afhalen der nieuwe bon kaarten. Asdan zal aan de recht hebbenden tevens nieuwe schoe nenbonnen worden uitgereikt. JA, DE POLIT] naar uit, dai Gerechtshoven nisteriële uitspr trainering van mogelijke geru de internerings beroering gebr voor het comi mogelijke voor] getrokken en h ringen vernome zers niet mener Er zijn ontelbai geest in een inte heersen, factoren door de kampleic den achterhaald, grootste gedeelte waartegenover m worden geplaatst, gift bedoeld, gre ten goede tot ge\ ben, aldus onze g zegsman. Allereerst de o derdaad kan die deze komt dan 1 door de wijze var delinquenten wa lange tijd op hui en anderen schijn de beurt te kome de uitspraken va: ke gevallen zo ui delinquenten, die worden dan hun bepaald in een c kunnen zijn. Als de concentratie c die de laatste tijc heeft plaats gevor de delinquenten overgebracht, dal hun woonplaats g zijn echter door van het totaal a den een aantal k waardoor de d honderden kiloir woonplaats vandé door werd een bi leden zo goed als derde factor dien stelling van een i zien. Door het op len van de z.g. 1 de zwaardere gei ven en ook deze verdelen. We vin onder de fanatiel listen, die hun t vergeten en kost logie willen han het meestal die I richting van het gaan. Verder vine die, verplicht in gesteld, dienst he de SS e.d. Alleen staansmogelijkhed Verder vinden u zwakkelingen die smeer de Hitler Zij zijn het, die verbeteren ook n te doen, of zich of elk systeem di kan brengen te si Werkvers langrijk. Inderdaad blijk staande dat er o heersen in de i maar de kamplei manieren een coi vinden. Volgens onze e: van zeer groot bs verschaffing. Men manieren de kam werk te houden het land, in de f wederopbouw. M gedetineerden op kans om veel san den, waardoor i schikte elementen zijn de rustige co en met verkeerdi smetten. Het werk word muleerd door ee ling. Van het bec quent door zijn gaat 10% naar h z.g. spaarkas en 3 de cantine te geb 2 maal per maan terwijl vooral op tie de speciale aai het bijwonen var plechtigheden (v< welzijn werken kunnen de geïnt cantine het nodif den. Bovendien avondjes en film de cantine wordt bijzonder goed bc DONDERDAG HILVERSUM II 7.00 Nieuws; 7.15 Morgengebed; 8.0( 9.35 Concert; ll.< zoek; 11.45 Don K Angelus; 12.03 Oi concert; 13.00 I Nieuws; 13.20 Boi Lunchconcert; 13. NCRV: 14.00 „Th 14.40 Voor de vr 16.45 Gr.pl.; 17.00 naai"; 17.50 Rijk koren en harpen; Bach-koraal; 20.00 vaart der volkei 23.40 Gr. pi. en s! HILVERSUM I 7.00 Nieuws; 8.00 9.30 Brandenburg Voor de vrouw; 1 ters; 11.00 De Ror en piano; 13.00 I de vrouw; 15.00 gezonden"; 17.00 i 18.00 Nieuws; 18 19.15 The Skymas 20.15 Radio Philh 21:15 „De gevang 22.35 „In de scl programma gewi. ponisten en aute en gr. platen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2