DE VERRE STEM (j RADIO r SLECHTE TOESTANDEN IN INTERNERINGSKAMPEN? Gil Robles en Priëto voerden besprekingen te Londen Hollywood Handelaar in oud-ijzer haalt luchttorpedo uit de Waal „Geen werk" dan ontevredenheid J Om Franco de genadeslag te geven Steeds heviger strijd in China Met een jeep dwars door Afrika Kardinaal Frings bij Kardinaal de Jong Waalbrug aan groot gevaar ontsnapt Veestapel in Septem ber teruggelopen Goede moed J NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 22 October 1947 3 (Van onze speciale verslaggever) JA, DE POLITIEKE DELINQUENTEN zijn er nog en het ziet er niet naar uit, dat in de nabije toekomst de tribunalen en Bijzondere Gerechtshoven hun taak zullen beëindigd hebben, welke mi nisteriële uitspraak ook ten spijt. Het Nederlandse volk gaat deze trainering van rechtspraak wel een beetje te ver en door alle mogelijke geruchten betreffende de onmenselijke toestanden in de interneringskampen worden de gemoederen keer op keer in beroering gebracht en worden grote woorden, als broeinesten voor het communisme, gebezigd. Onze taak een zo objectief mogelijke voorlichting te bevorderen getrouw, zijn we er op uit getrokken en hebben uit zeer goede bron argumenten en verkla ringen vernomen en zelfs enkele dingen gezien, die we onze le zers niet menen te mogen onthouden. De accommodatie Betreffende de accommodatie kan over het algemeen niet geklaagd worden. Ook hier heeft de kamp leiding een zeer grote taak toebe deeld gekregen. Men kan over het algemeen zeggen dat huisvesting en voeding zeer goed zijn te noemen en de extremen van behandeling, zoals die uit de eerste tijd na de bevrijding wel bekend zijn, kunnen gevoegelijk gedurende de laatste twee jaar als niet meer voorkomend beschouwd worden. Ontsnappingen Vanzelfsprekend komen deze voor, doch door een goede selectie van de bewakers zijn deze beperkt geworden. Men heeft echter vaak met zeer vernuftige methoden te maken. Vooral in het geval als een van de gedetineerden voor de be vrijding voor de een of andere reden in een Duits concentratie kamp gevangen heeft gezeten en Vele factoren Werkverschaffing zeer belangrijk De accomodatie Ontsnappingen Er zijn ontelbare factoren, die de geest in een interneringskamp be heersen, factoren, die niet\ altijd door de kampleiding kunnen wor den achterhaald, maar waarvan het grootste gedeelte toch bekend is en waartegenover maatregelen kunnen worden geplaatst, die, als een tegen gift bedoeld, grote veranderingen ten goede tot gevolg kunnen heb ben, aldus onze goed geïnformeerde zegsman. Allereerst de ontevredenheid. In derdaad kan die er heersen maar deze komt dan hoofdzakelijk voor door de wijze van berechting. Vele delinquenten wachten reeds zeer lange tijd op hun eerste verhoren en anderen schijnen steeds niet aan de beurt te komen, bovendien zijn de uitspraken van schijnbaar gelij ke gevallen zo uiteenlopend, dat de delinquenten, die zwaarder gestraft worden dan hun confrater nu niet bepaald in een opperbest humeur kunnen zijn. Als tweede factor is de concentratie der kampen, zoals die de laatste tijd op grote schaal heeft plaats gevonden. Eerst werden de delinquenten naar een kamp overgebracht, dat het dichtst bij hun woonplaats gelegen was. Thans zijn echter door de vermindering van het totaal aantal geïnterneer den een aantal kampen opgeheven, waardoor de delinquenten soms honderden kilometers van hun woonplaats vandaan zitten. Hier door werd een bezoek van familie leden zo goed als uitgesloten. Als derde factor dienen we de samen stelling van een kamp nader te be zien. Door het op vrije voeten stel len van de z.g. lichte gevallen zijn de zwaardere gevallen achtergeble ven en ook deze zijn weer onder te verdelen. We vinden natuurlijk er onder de fanatieke nationaal socia listen, die hun theorie niet willen vergeten en kost wat kost hun ideo logie willen handhaven. Zij zijn het meestal die het meeste in de richting van het communisme uit gaan. Verder vinden we er degenen die, verplicht in Duitsland tewerk gesteld, dienst hebben genomen bij de SS e.d. Alleen om betere be staansmogelijkheden te verwerven. Verder vinden we nog de groep zwakkelingen die om wille van de smeer de Hitlerkandeleer likten. Zij zijn het, die om hun positie te verbeteren ook nu bereid zijn alles te doen, of zich bekeerd verklaren of elk systeem dat hun voordelen kan brengen te steunen. Werkverschaffing zeer be langrijk. Inderdaad blijkt uit het boven staande dat er ontevredenheid kan heersen in de interneringskampen maar de kampleiding kan op vele manieren een compensatie hiervoor vinden. Volgens onze expert is één factor van zeer groot belang n.l. de werk verschaffing. Men tracht op allerlei manieren de kampbewoners aan het werk te houden en zij werken op het land, in de fabriek en voor de wederopbouw. Men ontneemt de gedetineerden op deze manier de kans om veel samenspraken te hou den, waardoor vaak minder ge schikte elementen in staat zouden zijn de rustige collega's op te ruien en met verkeerde ideeën te be smetten. Het werk wordt bovendien gesti muleerd door een finantiële rege ling. Van het bedrag, dat de delin quent door zijn arbeid n.l. verdient gaat 10% naar huis, 7naar een z.g. spaarkas en 3% krijgt hij om in de cantine te gebruiken. Men krijgt 2 maal per maand bezoek en post, terwijl vooral op Zondag de recrea tie de speciale aandacht heeft. Naast het bijwonen van de godsdienstige plechtigheden (voor het geestelijk welzijn werken er aalmoezeniers) kunnen de geïnterneerden in de cantine het nodige vermaak vin den. Bovendien zijn er toneel avondjes en filmvoorstellingen en de cantine wordt voor de verkoop bijzonder goed bevoorraad. PROGRAMMA DONDERDAG 23 OCTOBER HILVERSUM II (415 M) KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym; 7.30 Morgengebed; 8.00 Nieuws en gr. pl. 9.35 Concert; 11.00 Radio-ziekenbe zoek; 11.45 Don Kozakkenkoor; 12.00 Angelus; 12.03 Orgel; 12.33 Lunch concert; 13.00 Nieuws en Kath. Nieuws; 13.20 Boekbespreking; 13.25 Lunchconcert; 13.45 Voor de vrouw. NCRV: 14.00 „The Sound Mixers"; 14.40 Voor de vrouw; 15.00 Orgel; 16.45 Gr.pl.; 17.00 „Radio Jeugdjour naal"; 17.50 Rijk Overzee; 18.30 Ned. koren en harpen; 19.00 Nieuws; 19.55 Bach-koraal; 20.00 Nieuws; 21.50 „De vaart der volken"; 22.30 Nieuws; 23.40 Gr. pl. en sluiting. HILVERSUM I (301 M) AVRO 7.00 Nieuws; 8.00 Nieuws en gr. pl.; 9.30 Brandenburgs concert; 10.30 Voor de vrouw; 10.50 Voor de kleu ters; 11.00 De Romancers; 12.00 Zang en piano; 13.00 Nieuws; 14.00 Voor de vrouw; 15.00 „Voor zieken en gezonden"; 17.00 AVRO-kaleidoscoop 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.15 The Skymasters; 20.00 Nieuws; 20.15 Radio Philharmonisch Orkest; 21(15 „De gevangene van Zenda"; 22.35 „In de schijnwerper". Serie programma gewijd aan Ned. com ponisten en auteurs; 23.00 Nieuws en gr. platen. hierdoor in de leer van het ont snappen zeer goed thuis is. Dat er ondanks de verscherping van de bewaking toch nog ontsnappingen voorkomen is hoofdzakelijk te wijten aan het tewerkstellen. De ontsnappingen vinden meestal op weg naar of van het werk plaats en dan natuurlijk nog op zeer slimme manieren. Uit het bovenstaande moge wel blijken, dat de toestanden in onze interneringskampen heus niet zo slecht zijn als men dikwijls wel wil voorgeven. En juist omdat slechts de zwaardere gevallen nog deze kampen bevolken kunnen we niet anders dan tevreden zijn. Dat er echter spoedig een eind moet worden gemaakt aan het wachten op een veroordeling kan de wens van het gehele Nederlandse volk worden geacht. Kan men het per slot van reke ning iemand kwalijk nemen, dat hij graag wil weten waar hij aan toe is? V. E. Hardop gedacht Jobus eet met lange tan den zijn maaltje stamppot en verwijt Jobusina, dat ze nog steeds geen spek van de wilde zwijnen heeft te pakken gekregen. Jobusi na, niet op haar mondje gevallen, zegt dat ze wel weet dat de weg naar 's mans hart door de maag loopt. Hierop weet Jobus niet anders te antwoorden dan dat dezelfde weg maar dan tot het vrouwenhart met textielpunten is gepla veid, waarop Jobusina hem gevoegelijk voor wild zwijn uitscheldt. Batavia: Het Rode Kruis doet in de gebieden onder Nederlandse controle wonderen met het veel te weinige materiaal dat het heeft. Te Londen is bekend gemaakt, dat er tijdens het weekend te Londen „belangrijke besprekin gen" hebben plaats gehad tussen Gil Robles, Spaanse monarchis tische leider in ballingschap, en Indalecia Prieto, leider Socialis tische Partij, eveneens in bal lingschap. Deze besprekingen hadden plaats na de afzonder lijke bijeenkomsten, die deze beide leiders onlangs met de Britse minister van buitenlandse zaken, Bevin, hebben gehad. Prieto bevestigde Maandag tij dens een interview, dat genoemde besprekingen werdén gevoerd. Hij verklaarde voorts, dat er, naar hij hoopte, spoedig een uit alle par tijen bestaande regering zou kun nen worden gevormd, „om gene raal Franco de genadeslag te geven". Een spoedig te houden vergadering van alle partijen te Parijs zal de eerste stap zijn „voor het stichten van een coalitie-rege ring in Spanje". „Wij verwachten de steun van Groot-Brittannië, de V. S. en Frankrijk als voorhoede van de V. N.". Prieto zette de doelstellingen van de voorgestelde regering, waarin alle partijen vertegenwoor digd zullen zijn, uiteen: 1) het vormen van een voorlopige rege ring in Spanje; 2) het verlenen van amnestie aan alle politieke schuldigen en het verschaffen van politieke vrijheid en vrijheid' van religie, meningsuiting en vergade ring; 3) het houden van een ple bisciet, opdat het volk kan beslis sen, welke soort regering het in de toekomst wil hebben. Het is de politiek der Spaanse socialisten, aldus zeide Prieto, alle partijen, die Franco vijandig ge zind zijn, te overtuigen déze prin cipes te aanvaarden. „Op het ogen- De gevechten tussen de commu nisten en de Centrale Regering in Mandsjoerije zijn de laatste 24 uur in hevigheid toegenomen, daar op nieuw verschillende communisti sche eenheden de Soengari-rivier zijn overgestoken. Naar wordt ge meld, bevinden zich drie belang rijke steden van de regering, Kirin, Tehwei en Foesjoen, in een critieke positie. Generalissimus Tsjiang Kai Sjek is voor de tweede maal in 10 dagen te Peking aangekomen om besprekingen met de militaire lei ders te voeren over de toestand in Mandsjoerije. Militaire regeringskringen zijn pessimistisch gestemd en verklaren, dat alles zal afhangen van de tij dige aankomst van versterkingen. Men merkt echter op, dat de garni zoenen te Tsjangtsjoeng en Kirin meer dan 50.000 goedgewapende elite-troepen tellen. blik hebben wij moeilijkheden met de beide uitersten. De republikei nen willen een republiek, voor het volk zich hierover uitspreekt. De monarchisten willen een monarchie voor het plebisciet. Indien er een compromis kan worden gevonden, zal de dag niet ver meer zijn, dat er een vrij Spanje kan worden ge boren. Kabinetscrisis in Oostenrijk voorkomen Oscar Helmer, de Oostenrijkse minister van binnenlandse zaken, en dr. Joseph Kraus, tweede secre taris van dat ministerie, hebben gisteren hun ontslag ingediend als protest tegen het ontslaan door de Sowjets van drie commissarissen van politie in drie belangrijke steden in de Russische zon,e, zo wordt van welingelichte zijde ver nomen. De Oostenrijkse president, Ren ner, is er echter in geslaagd hen voor het kabinet te behouden, zo wordt van welingelichte zijde ver klaard. Een officieel eommuniqueé zegt, dat Helmer en Graf aan de Presi dent hadden medegedeeld, dat de ontslagenen door de commissie voor de discipline geheel onschul dig waren bevonden. Naar verluidt, zal deze zaak door de geallieerde bestuursraad te We nen grondig bestudeerd worden. Schotse mijnwerkers opnieuw in staking In het Schotse steenkoolgebied Lanarkshire zijn Maandag meer dan 6000 mijnwerkers in staking gegaan, daar zij ontevreden waren over de vorderingen van de onderhandelin gen om loonsverhoging. Het centrum van de stakingsactie is Blantyre, waar een maand geleden gedurende een week gestaakt is. De arbeiders gingen daarna weer aan het werk in de verwachting, dat hun eisen om loonsverhoging onmiddel lijk in beschouwing zouden worden genomen. Nieuwe Apostolische prefect Uit Rome is bericht ontvangen, dat Pater A. van Oorschot van de Congregatie der Witte Paters be noemd is tot Apostolisch Prefect in Afrika. Hij werd 28 JanuaTi 1899 te Heeswijk geboren en priester gewijd in 1923. Gedurende 24 ja ren is hij in de missie werkzaam. Op het ogenblik is hij pastoor te Chunya in Oost-Afrika. Audiëntie Dr. P. A. Kasteel De Gouverneur van Curacao, Dr. P. A. Kasteel, die thans hier te lan de vertoeft, is bereid hen, die hem over Curagoase aangelegenheden wensen te spreken, aan het Depar tement van Overzeese Gebiedsdelen te ontvangen op Vrijdag 24 October a.s. tussen 9.30 en 12 uur. Een tocht dwars door Afrika, die door enkele inwoners van Doetinchem zal worden onderno men, is thans definitief in kruiken en kannen. De expeditie zal be staan uit de heren J. L. Steve- rink, foto-reporter, A. de Waard, journalist, beiden te Doetinchem, en de Life-reporter B. Burman te Amsterdam. Naar wij vernemen is het de bedoeling, dat zij zich einde November te Rotterdam in schepen op een der boten van de KNSM, die hen naar Casablanca zal brengen. Vandaar zullen zij dwars door Afrika trekken. Het doel van de reis is het verzamelen van gegevens over de tegenwoor dige levensomstandigheden in dit werelddeel, en het inwinnen van inlichtingen betreffende aldaar heersende politieke en sociale toe standen. De reis zal naar schatting 9 maanden duren. De jongelui hebben zich een jeep-amphibie of zgn. „duck" aangeschaft, teneinde de Afrikaanse rivieren over te kunnen steken. Hiermede willen zij de tocht langs de Afrikaanse Westkust volbrengen. Kardinaal Frings, aartsbis schop van Keulen en voorzitter van de jaarlijkse Duitse bis schoppenconferentie te Fulda, heeft op diens uitnodiging een tweedaags bezoek gebracht aan kardinaal de Jong te Utrecht. De beide Kerkvorsten hebben in deze persoonlijke ontmoeting, de eerste sinds het uitbreken van de oorlog, de toestand van de Katholieke Kerk in Duitsland en de hiermede samenhangende problemen uitvoerig besproken. Kardinaal de Jong wilde op de ze wijze tot uitdrukking brengen, met welke belangstelling men hier in Nederland de ontwikkeling van het godsdienstig leven in Duits land volgt. De beide kardinalen ontvingen een delegatie van het Katholieke Genootschap voor Geestelijke Ver nieuwing, waarvan Kardinaal de Jong beschermheer is, in audiën tie. De delegatie bestond uit: prof. Pater dr. -A. Emmen O.S.M., prof. dr. J. J. M. van der Ven, dr. K, J, Hahn en de heer H. Nelissen. Er- werd een uitvoerige bespreking gehouden over de mogelijkheid, het culturele en geestelijke leven van de Duitse katholieken van Nederland uit, te steunen. Kardi naal Flings wees op de zorgwek kende materiële toestand, die de ontwikkeling van het geestelijk leven zeer belemmert, maar was er van overtuigd, dat het cultu rele contact tussen Nederlandse en Duitse katholieken, door middel van lezingen, boekenacties e.d. in de kringen van katholieke jeugd zorg, arbeiders en universiteiten, van zeer groot belang zou zijn. Kardinaal Frings betreurde het gebrek aan een katholiek dag- of weekblad in Duitsland, waardoor zich het katholiek denken niet sterk genoeg in het publieke leven kan doen gelden. De doelstelling van het katholieke genootschap voor geestelijke vernieuwing vond zijn bijzondere waardering. Centrum van communisti sche activiteit? De commissie voor on-Ameri- kaanse activiteit uit het Huis van afgevaardigden is een onderzoek naar" veronderstelde communisti sche en revolutionnaire invloeden te Hollywood begonnen. Uit Hol- lywood zijn stemmen opgegaan, volgens welke het gehele onder zoek „in strijd met de wet is, om dat de werkelijke bedoeling is de inhoud van films voor te schrij ven met behulp van censuur en politieke intimidatie." De filmspeler Adolphe Menjou verklaarde voor de commissie, dat Hollywood een der voornaamste centra van communistische activiteit in de Verenigde Staten is. De „meesters in Moskou", aldus de acteur, „willen de film voor hun doel gebruiken. Zij beogen de om verwerping der Amerikaanse rege ring. Over Charlie Chaplin, die communistische sympathieën zou hebben, zei Menjou, dat hij als mi litaire en financiële expert dienst moest doen. De film „Mission to Moscow" achtte hij een „volkomen onbehoorlijk stuk werk,' en de film „North Star" had nooit gemaakt moeten worden. Maar, zei hij, ge lukkig hebben ze alle twee geen succes gehad. Tenslotte gaf hij te kennen, dat degenen, die antifascis tische films gemaakt hadden, nu maar eens anti-communistische films moesten produceren. In tegenstelling tot hetgeen Men jou zei, verklaarde de filmcriticus John Charles Moffitt, dat Holly wood juist krachtig weerstand had geboden aan het communisme, ter wijl Broadway geheel door het communisme beheerst zou worden. Jach Warner, wiens maatschappij gedurende de oorlog de film „Mis sion te Moscow" heeft vervaardigd, deelde mee, dat hij drie schrijvers had ontslagen, omdat zij „on-Ame- rikaanse opvattingen verbreidden". Hij verzekerde, dat er geen com munisten in Hollywoud waren. Daarna getuigde Louis B. Mayer, wiens onderneming de film „Song of Russia" de wereld inzond. Men vermoedt, dat de commissie wil be wijzen, dat deze en andere films geïnspireerd zijn door „revolution naire" bedoelingen. Positie Nederlandse schepen „Cottica", ParamariboAmsterdam 20 October van Trinidad. „Duivendijk" 20 October van Vic toria (B.C.) naar Vancouver. „Johan de Wit", AmsterdamJava 20 October van Algiers. „Johan van Oldenbarnevelt", Ba taviaAmsterdam, pass. 20 October kaap Guardafui. „Kota Baroe", JavaRoterdam, 20 October te Aden. „Oranje", 20 October van Aden naar Singapore. ..Oranjefontein", BeiraAmster dam, pass, 20 Oct. kaap Finisterre. Engeland zal verse ha ringen uitvoeren naar het Roergebied. Nederland zal voor het vervoer zor gen en krijgt niet de vie- zen maar deviezen ervoor. In de suikerfabriek werken arbeiders. In die suikerfabriek is er suiker. Dameskousen, links gewe ven, werden met suiker gevuld en over de muur geworpen. Met de aldus gevormde damesbenen gingen twee arbeiders naar huis. Slotscène: Arbeiders tussen vier muren. O, zoete rust. ;j; Een 13 jarige Am sterdamse jongen werd slachtoffer van de z.g. tramtrossen. Resultaat: schedelbasisfractuur. Prinses Juliana heeft de Gouverneur van Curacao, Dr. Kasteel, in audiëntie ontvangen. Sijtje, het bekende meisje van Mar ken gaat naar Engeland en zal voor de BBC een praat- jg houden. Zij ontving af gelopen zomer 3000 kinde ren in haar huis. Wat een huis! Wat een huis! In Vriendjespolitiek! r'; Siga renmakers in Leiden zijn gaan staken. Sigaren duur der, dan ook meer salaris, redeneren ze. In de ge meente Bocholz blijkt een groeve harde natuursteen Rotterdam klom een 4 ja rig kind op een vrachtauto en viel er af. Aan de be komen verwondingen over leden. jji Tribunaal den Haag heeft tegen de ex- burgemeester van Delft 4 jaar geadviseerd. ïj; Een directeur van de zuivelfa briek in Hoenderloo voor zag zijn vrienden en ken nissen van bonloze boter. te bevatten. Het zal mar mer kunnen vervangen. Maandagmiddag is een 40-jarige arbeider, die in het ruim van het ms. „Ta- rakan" aan de Javakade te Amsterdam bezig was een hijs te bevestigen, door een luik getroffen, dat door een draaiende kraan van 10 m. hoogte naar be neden werd geslingerd. De man is met een schedel basisfractuur naar het O. L. V. Ziekenhuis overge bracht. De zesjarige A. S. te Leiden is in de Spoor- haven aldaar, verdronken. Het jongetje was niet tij dig thuis teruggekeerd waarop omwonenden in de omgeving, waar het kind had gespeeld, zijn gaan dreggen. Na enige tijd werd het lijkje opgehaald. 5j; De 62-jarige kunst schilder R. R. te Amster dam viel van de eerste etage van de trap en werd op slag gedood. Bij het zoeken naar kolen op het spoorwegemplacement aan de Vierhavenstraat is de 9-jarige L. M. van H. uit de Taanderstraat, door een spoorwagon overreden en op slag gedood. Een zekere Gerrit Gerrits uit Nijmegen heeft op een paar passen afstand van de Nijmeegse hoofd pijler onder groot gevaar voor eigen leven een torpedo ont dekt en op het droge gehaald, het uurwerk uit elkaar geknutseld en onmiddellijk het Hollands-Duitse gemaal hij het Meertje gewaar schuwd. Door de vondst en roekeloze de- montering is de Waalbrug en het grote-weg-verkeer van Nederland aan een ontzettend gevaar ont snapt. Een kleine aanvaring met de bom of een ander ongelukje had de brug de lucht in kunnen doen gaan. Oüd ijzer. Gerrit Gerrits zwerft altijd graag langs de Waal, op zoek naar oud ijzer. De Waal is nu heel laag en dan komt heel wat boven langs de kant. Wanneer hij op een goede dag de punt van het gevaarte boven het water ontdekt, meent hij weer 'n stuk oud ijzer te hebben gevonden. Zijn kameraad Cornells van Brenk uit de Grotestraat denkt, dat het aluminium is. Neen, ijzer zegt Ger rits. Wedden? Ja, om een tientje. Wanneer het water nog meer zakt, verliest Gerrits zijn weddenschap. Nu liikt het wel op een vliegtuig koepel of op de punt van een V-l, in geen geval op oud ijzer meer. Dat ziet .hij nu ook wel. Donderdag 16 October neemt hij het besluit om het ding er uit te halen, 's Morgens om acht uur is hij er al. Hij heeft een ijzeren paal geno men en lussen gemaakt van beton- draad. Aan de bom zitten ringen en toen is hij gaan trekken. Tegen een uur of twaalf had hij het hele ding op het strand. De bom is zwart gelakt. Aan de punt zit een scheef getrokken schroef en aan het eind het uurwerk met een handvat. De bom is duizend kilo zwaar en twee meter lang. Bo vendien staat een pijl op de bom in de richting van de neus met aan WILDE ZWIJNEN TE MAASTRICHT Een troep wilde zwijnen is in de nacht van Maandag op Dinsdag tot midden in de bebouwde kom van Maastricht doorgedrongen. -Van de 8 stuks zijn er zeven afgemaakt. Late voorbijgangers signaleerden de die ren in het Villapark, waarna zij on middellijk de politie hebben ge waarschuwd. Deze heeft de wilde zwijnen opgedreven naar een vrij stuk park, waar het terrein werd afgezet. Toen het dag werd, is met behulp van enkele jagers het wild bijeengedreven, waarna 5 kleine en een middelgrote van de dieren zijn neergeschoten. Een groot zwijn is vermoedelijk ontsnapt. Ongeveer tegelijkertijd is nog een exemplaar aangetroffen zwemmend in een ge deelte van het kanaal midden in de stad. Het is met een lasso op de kant gehaald en daar gedood. beide zijden een letter. Het roer is verbrijzeld. Het grote gevaar is thans gewe ken. De torpedo-bom is veilig op geborgen. Jammer voor Gerrit Ger rits, want hij heeft zich reeds in de handen gewreven om al het alumi nium, dat aan de luchttorpedo zit. Nu moet hij v. Brenk nog een tientje betalen De toestand van Minister Huysmans Naar wij vernemen is de minis ter van economische zaken, dr. Huysmans thans in zoverre her steld, dat hij zeer waarschijnlijk in de eerste helft van November al zijn werkzaamheden op het departement zal kunnen hervat ten. In September j.l. waren in Ne derland 2231057 runderen en 1043279 varkens, aldus blijkt uit de cijfers van de herfsttelling '47, gepubliceerd1 in het Statistisch Bulletin van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Ten opzichte van September 1946 betekent d'it voor de rundveestapel een achter uitgang van rond 78.000 stuks en voor de varkensstapel van rond 125.000 stuks. Bij het rundvee vertonen de ru brieken jongvee over de gehele linie een teruggang in vergelijking met September 1946. Bij de melk en kalfkoeien vertonen de rubrie ken lx en 2x gekalfd een kleine vooruitgang, doch 3x gekalfd en ouder een teruggang, waardoor 'het totaal van 1.290.090. ongeveer 23.000 lager ligt dan in September 1946. De teruggang van de varkens stapel wordt voornamelijk ver oorzaakt door de vermindering van het aantal biggen beneden 6 weken, dat met 181.734 stuks onge veer 75.000 stuks lager ligt dan in September 1946. Aanzienlijk is ook de vermindering van het aantal varkens van 6095 kg van 190.633 in September 1946 tot 175.987 in de zelfde maand van 1947. Vervallen postzegels Op 1 Januari 1948 worden de vol gende series postzegels buiten ge bruik gesteld en verliezen dus hun geldigheid voor frankering: a. Oorlogszegels: b. de z.g. Natio nale Hulpzegels 1947; c. Prmsesse- zegels 1946; d. Kinderzegels 1.946. Een chemische fabriek in Stratford in Engeland, welke in opdracht van de Engelse regering werkt, is geteisterd door een geweldige explosie. Hierbij werden drie mensen gedood. De oorzaak van het ongeluk is onbekend. De politie op zoek naar de slachtoffers. 90 Godsgezanten vertrekken (Vervolg van pag. 1) West-Friesland natuurlijk present Hierna hebben we nog tijd om een praatje met diversen van de vertrekkenden te maken en hoe kan het ook anders, vanzelfsprekend ontmoeten we na broeder Benedic- tus nog andere afgezanten van katholiek West-Friesland, die blij zijn door middel van ons dagblad nog enige woorden tot de achter- blijvenden te kunnen richten. Broeder Rogerius uit Alkmaa» verklaart, dat hij' blij is naar een Bandoengs weeshuis te kunnen vertrekken. Hij groet vanaf de „Ta- binta" alle kennissen en familie leden. Pater Does uit Heerhugo- waard wenst alle weldoeners Gods beste zegen toe gn vergeet zijn fa milie natuurlijk niet. Pater Borst uit Heiloo, die voor de tweede maal naar Palembang vei-trekt, is pok blij weer naar Indië te kunnen gaan. Ook hij dankt weldoeners en groet zijn familie. Dan zoeken we naar de Hoornse vertegenwoordiger in het grote con tingent, naar pater Schneiders, die voor de tweede maal naar Flores vertrekt. Hij blijft twee uur lang onvindbaar, doch we houden vol en plotseling wordt ons aanhouden beloond en komt het gitzwarte hoofd van de Hoornse pater opda gen. Na een verblijf van l'/s jaar in Nederland, gaat pater J. J. G. Schneiders, die tot de orde van S.V.D. behoort, met een blij hart weer naar het seminarie op Flores terug. Hij zal minstens 10 jaar weg blijven en blijft rekenen op de steun en het medeleven van katho liek Hoorn. Vanzelfsprekend groet ook hij alle kennissen en speciaal zijn familie. Dan is het tijd om het schip te verlaten. In de beste stemming, die mogelijk is, laten wij onze missio narissen achter. Veel orden zijn er onder vertegenwoordigd. We noe men er enkele: Capucijnen, Jezuie- ten, Miss. van het H. Hart, Fraters van O.L. Vrouw van het H. Hart Utrecht, Broeders van de Onbevl. Ontvangenis van Maria, Broeders van Oudenbosch, Broeders van Huijbergen, van Dongen, Fraters van Tilburg, Lazaristen en Kruis heren. Allen vertrekken zij om met een groot enthousiasme weer te kunnen gaan werken voor het zieleheil van hen, die nog geheel onbekend zijn met het ene ware geloof. Hun werken onder de tro penzon zal een grote wilskracht vergen, maar we zijn er van over tuigd, dat ze met Gods zegen en steun van het Thuisfront hun en thousiasme van gisteren zullen be houden en dat geen enkele teleur stelling dit zal kunnen doven. Op de kade wuifden honderden in het schermerdonker van een schei dende dag de vertrekkende „Ta- binta" een laatste vaarwel toe. WIM VAN EEKEREN. IET aan de kleinmoedigen, aan de twijfelaars, aan de futlozen behoort de toekomst, maar aan de mensen met pit, met geest en durf, aan wie flink zijn en dapper. De beste oplos sing voor alle moeilijkheden is, ze niet te ontlopen, ze niet te vluchten, maar er door heen te gaan, dwars er door. Aan zout zakken en slappelingen hebben we niets. Men schiet er niet mee op, bij de pakken te gaan neer zitten. Aanpakken, de handen uit de mouwen steken, werklust en energie hebben, doorzettings- en uithoudingsvermogen tonen, dat brengt ons weer op de been. Als de geest maar gezond is, als we innerlijk maar veerkracht bezitten, dan komen we alles te boven! Wat het ook is: moeilijk heden met ons zelf, met ons werk, met de kinderen, met an deren. Moed moeten we hebben en behouden. Mped verloren, al verloren. Daarom: goede moed. MARCUS FEUILLETON door PETE FALCON 40. „Wat een verrassing voor je, hè, dat ik zo maar voor je bed stond." „Hoe kwam je binnen," vroeg Fred. „Doodeenvoudig," antwoordde nu Burns. „Door een onvoorzichtigheid van jou. Je had vannacht met je slaperige gezicht je deur niet afge sloten. Indien een van de bendele den zo geniaal was geweest om je te volgen, dan had het er slecht voor je uitgezien." William keek op zijn horloge. „Nog vijf minuten en we moeten vertrekken." Hij bleef voor het ra diotoestel staan en knikte waarde rend. „Dat is een mooi stukje werk van je, Fred. Zo hebben we ze bij de politie niet. Nu zonder gekheid een mens weet nooit hoe het hem op het laatste ogenblik kan mee lopen zal ik die experimentele golflengte nog eens afdraaien ik heb het idee. dat je met nog meer levensvreugde de tocht over de oceaan zal aanvaarden, als je die verre stem nog eens had gehoord." Fred kon zijn verontwaardiging niet onderdrukken. „Wil, ik kan geen bewondering voelen voor jouw manier om met mijn gevoelens te spotten en Burns kwam naast hem staan en legde een hand op zijn schouder. „Je vergist je, kerel, ik meende het ik had je graag dat genoegen ge gund. Maar nu is het onze tijd. Kom mee." Fred was sprakeloos onder zoveel blijk van medegevoel bij een man, die zich een reputatie had verwor ven in alles wat de vrouw recht streeks of zijdelings onaangenaam kon zijn. Maar Burns wandelde reeds naar de deur, dus greep hij zijn koffer en volgde hem Terwijl de wagen van Burns met grote snelheid reed in de richting van het New Yorkse vliegveld, was Fred nog niet bekomen van zijn verbazing over de minzaamheid van Burns om het radiotoestel te willen inschakelen. Hij nam zijn vriend van terzijde op. Deze keek strak voor zich uit langs de brede ver keersweg, de handen vast aan het stuur, een milde trek op zijn ge zicht. „Waarom bood je zo vriendelijk aan om die stem voor me op te zoe ken?" informeerde Fred plotseling. Het antwoord liet even op zich wachten. „Ochehik kan me jouw romantische gevoelens als het er op aan komt wel indenken. Tenslot te ook een kwestie van eigenbelang ik heb het meeste aan een assi stent, die de zaken zo opgewekt mo gelijk bekijkt." „Toch blijft het me onverklaar baar," merkte Fred verder op. „Ik had bij jou enig begrip voor derge lijke „onzinnige" gevoelens, zoals je ze een paar dagen geleden nog kwalificeerde, niet verwacht." De inspecteur gromde iets onver staanbaars en zijn metgezel zag, dat de naald naar negentig klom. „Denk je om mijn leven alsje blieft", merkte hij droogjes op. Opnieuw klonk er onverstaanbaar gegrom vervolgens daalde de naald naar tachtig. „Hoe zou miss Mary Regan het maken?" vroeg Fred na enige mi nuten van stilzwijgen. Tegelijkertijd wierp hij opnieuw een zijdelingse blik naar de inspec teur. Hij stelde vast, dat de trek van voldoening op zijn gezicht plaats maakte voor grimmigheid. „Zou je denken, dat Finnemore haar inderdaad ongemoeid zal la ten?" Eerst nu keek de inspecteur hem aan. „Indien ik merk, dat het meisje iets is overkomen," sprak hij met bijzondere nadruk, „dan zal dat hele schoelje, maar in het bijzon der Finnemore weten wie Burns is" De naald steeg weer naar negentig. Fred knikte. In de verte doemde het enorme gebouwencomplex op van het vliegveld. „Vind je miss Mary erg sympa thiek, William?" vroeg hij zonder omwegen. „Word ik nu het mikpunt van spotternijen in het vervolg?" De stem van de inspecteur verried niet dc minste verwarring ze klonk beheerst als altijd. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3