Nieuuu Ramadier reorganiseert zijn kabinet „NIEUW AMSTERDAM" EEN DRIJVENDE METROPOLE pleegde Minder ministers, teneinde beter de moeilijkheden te bestrijden Ook Chili breekt met Rusland en Tsjecho-Slowakije Arbeiders in Rijnland weigeren te „ontmantelen" een jaar :oop gevraagd: itersramen; iteringen Z.-H. Langedijk i RIJDEN Voor Alkmaar en omgeving Franse Regering wankelt Dinsdag spoedbijeen- komst Assemblee Verontwaardiging in Praag Mg r. Dr. H. A. Poels ere-doctor van Tilburg MARGARINE inplaats van boter 3000 verplaatste personen NAAR ONZE MIJNEN VRIJWILLIG MINDER BENZINEGEBRUIK? Regentes ontvangt ministers Dr. Gani spreekt met de Nederlanders Commissie van Drie Zaterdag te Batavia Maarschalk Tito ziek Dinsdag: 3 doden en 10 gewonden PHILIP MOUNTBATTEN bij auto-ongeluk gewond RIJKSPERSONEEL IS ONTEVREDEN Na acht jaar weer zeewaardig passagiersschip Een zeekasteel in cijfers Schoenenbon om de acht weken Geef geen derde Bestandsbevel" Van Kleffens in de Veiligheidsraad Tweede Kamer komt 5 November bijeen Luchtpost voor Tunis Feiten van vandaag EERSTE STEENLEGGING DON BOSCO-INSTITUUT DE SCHROEF VAN DE „WILLEM RUYS" Nog steeds te Zevenbergen 25; Zoete Bellefleur 17 y Seedling 716; Cox >in 17—62; Groninger Notaris-appel 1452; Engeland, 628; Rei- 524; Sterappel 1540. eurré Alexander Lucas Clairgeau 523; Beur- 616; Boerengroen 5 de Terlemont 723; 826; Comtesse de Conseiller de la Cour 3 né du Cornice 37; St. er 317; Gieser Wilde- Hertogin Elsa 318; 416; Legipont 829; iteau 3—16; Seigneur 1—16; Soldat Laboureur rjan 626; Zwijndrecht- 6—21. VRSPEL, 21 Oct. 240 reien: Schotse grof 7.30; 0.9011; grove late 9.10- ,e io Bevelanders Eigenh. 9.20—9.60; 2750 4 4010.80; groene kool 50—13.80; 55.000 stuks .47—0.75; afw. 0.28—£.44 31.000 kg bieten I 6 —3.30; modjo 1.402; kool 9.80—16; 18500 kg 90—6.60; 5400 kg witte L4.10; 70 baal breekpeen III 5—6.20; 240 baal 6.4017; grote 16.10— 8.60—9; nep 14.6014.80. iCHARWOUDE. 22 Oct. 55.000 kg witte kool 18.000 .kg rode 7.6014; s 7 90—8.40; 19.000 kg —18.40; 25.000 kg andij- 1.30; 800 kg uien 16.70; lapp. Bevelanders 9.80 jzende op z'n Duitse aagd: „Wil je die mee- arop verd. had geant- ït niet!". je", had de officier hem „die huwelijksacte wel Verd. deed vervol- rhaal hoe hij aan zijn v was gekomen: hij had ziekenhuis, waar beiden erden ontmoet; zij deed s anti-nazi en wilde iem naar Holland. En goed voor hem had ge it hij haar op haar ver- iwen. resident hem erop wees oppervlakkig had ge- beter zijn huwelijk met lokter had kunnen uit- t het Duitse huwelijk verklaard, zei verd. dat gheden aanleiding ga- spoedig huwelijk, 'etuige te Pas verklaard i. gunstig bekend stopd van Justitie, Mr. A. W. quisitoir. Hij achtte het egde wettig en ovgrtui- rn; B. had opzettelijk lisje Dokter verzwegen s gehuwd was. Aan het t de Nederlandse offi- n de officier betwijfeld ;ehouden is, hechtte spr. Hij neemt ook niet Nederlandse officier, liet bevoegd is, een der- raak zou doen. Verd. icier wap niet te goeder apzettelijk niet te Hoorn indam getrouwd, omdat erdere personen over luwelijk had gesproken, genover hem hadden at hij dit tweede huwe- ;ht sluiten. ;eg zijn eerste huwelijk t meisje D. om te voor- rok zij strafbaar zou m hij het risico door en dubbel huwelijk aan ewel de wet hier een van 4 jaren mogelijk de Off. rekening hou- rmstandigheden, die een ijn van deze eigenaar- volstaan met de eis van ;enisstraf. Dver 14 dagen. zonder verwarming, moet in goede staat en. Betaling contant m 432 K 1742 or bizondere arbeid. »ling. kunnen land- en l MD 223/83 afhalen :kgever dient per be vragen. Dr: Donderdag 23 Oct. ;t. 9,30—12 uur. aderdag 23 Oct. 9,30 ig 24 Oct. 9,30—12 uur. rrijdag 24 Oct. 24 u. tiekantoor; Vrijdag 24 Oct. 912 uur. t N.H. Kerk: Vrijdag iv de opklappende s eqn bal door de ldige plons in de rater bijna tot aan had de goeie man HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur; Fr. Otten- DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig Vondel DONDERDAG 23 OCTOBER 1947 1 43e JAARGANG NUMMER 11361 BUREAUX; ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383'(K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank DAMADIER heeft zijn kabinet gereorganiseerd. Uit Parijs werd gisterenmiddag gemeld, dat alle leden van het kabinet, uitgezonderd de premier, hadden beslpten af te treden, teneinde Ramadier in staat te stellen een „beperkte" regering te vormen met minder ministers, wier activiteit meer geconcentreerd zou kunnen zijn teneinde de economische situatie beter het hoofd te kunnen bieden. Hedenmorgen vroeg wer den de namen van de leden van het nieuwe kabinet bekend gemaakt. De nieuwe regering bestaat uit elf ministers, Ramadier inbegrepen, en één staatssecre taris. Het afgetreden kabinet bestond uit twintig ministers. Waarnemers te Parijs zijn van mening, dat twee factoren de on verwachts snelle ontwikkeling kunnen verklaren: le* het voorlopige succes van Ge neraal de Gaulle bij de gemeente raadsverkiezingen en 2e. de ontevredenheid van alle rajiicale, onafhankelijk conserva tieve en M.R.P.rministers ten aan zien van de voorwaarden, waarop de socialistische minister van Ar beid, Daniël Mayer, de vervoers- staking heeft opgelost. Reeds vroeger op de dag had Ro bert Schuman, de minister van fi nanciën en behorende tot de M.R.P. zijn ontslag ingediend op grond van het feit, dat de regering een niet te rechtvaardigen zwakheid tegenover de eisen der stakers bij de vervoers diensten had getoond. In het nieuwe kabinet zal de lei ding over de economische aangele genheden in één ministerie van na tion.- economie worden geconcen treerd. Twee- socialisten en ver schillende ministers, die worden vereenzelvigd mqt de groep van generaal de Gaufle hebben geen deel meer aan de regering. De M. R. P.-rhinisters Schuman, Bidault en Teitgen zijn aan de regering ge bleven. Het oude kabinet Ramadier had gisterenmorgen nog besloten tot vervroegde bijeenroeping van de Assemblee op Dinsdag a.s. met het oog op de ernst van de omvang der huidige problemen. Een woordvoerder van de minis terraad verklaarde, dat met het parlement o.m.de door de uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen geschapen toestand zal worden be sproken. Voorts zal worden besproken de door het algemeen vakverbond ge- eiste algemene loonsverhoging eh het importprogram. In het kabinet is over deze problemen van ge dachten gewisseld en men is tot de conclusie gekomen, dat de omvang en ernst ervan het noodzakelijk maken, dat het parlement wordtin- gelicht opdat het zijn goedkeuring kan hechten aan de behandeling van de kwesties. Francois Mitterand,minister voor de belangen van gedemobiliseerden, heeft medege£eel<j, dat het bijeen roepen van het parlement op 28 de zer zijn oorzaak vindt meer in de ernst van de economische en soci ale problemen dan in de uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen. De C.G.T. staat op het standpunt, dat l^et huidige minimumloon van 8000 frs. tot 10.500 frs per maand moet worden verhoogd. De regering heeft reeds eerder beloofd het loonpeil op 1 December te herzien, doch Dins dag heeft de C.G.T. geëist, dat de regering onmiddellijk een loonsver hoging van ongeveer 15»/o toestaat, hangende de in December te nemen beslissing. Het is waarschijnlijk, zo vervolg de Mitterand, dat Ramadier 28 Oct. een verklaring in het parlement af legt en de vertrouwenskwestie stelt. De regering zal de door ambtenaren en spoorwegpersoneel gevraagde herclassificatie van*betrekkingen en loonsverhogingen niet in overwe ging nemen alvorens zij door het parlement zijn besproken. Functionarissen van de Franse ambassade te Washington hebben verklaard, dat de Franse reserves zijn gedaald tot 455.000.000 dollar plus het :,veel kleinere bedrag" waarover het Franse stabilisatie fonds beschikt. De senaat van de Katholieke Economische Hogeschool te Til burg heeft besloten bij gelegenheid van het vierde lustrum der hoge school het doctoraat in de econo mische wetenschappen „honoris causa" te verlenen aan Mgr. dr. H. A. Poels, oud-hoofdaalmoezenier van de arbeid, wegens zijn verdien sten op practisch en wetenschappe lijk sociaal-economisch terrein. De ere-promotie, waarbij prof. magister dr. F. A. Weve O.P., hoog leraar in de sociologie, als promo tor zal optreden, zal plaats vinden in aansluiting op de lustrumviering, en wel op Zaterdag 22 November aanstaande. De voor deze winter gereserveerde botervoorraad geeft niet de moge lijkheid het aandeel boter in het totale vetrantsoen ongewijzigd te handhaven. Een aantal keren zal voor personen van 5 jaar en ouder 125 gram boter in het veertien daagse rantsoen vervangen moeten worden door 125 gram margarine, zodat voor deze groep het rantsoen dan geheel uit margarine en/of vet bestaat. Deze omwisseling zal voor de eerste maal geschieden in het rantsoen, dat in de bonnenlijst van 6 November a.s. bekend wordt ge maakt. Het rantsoen boter voor kin deren van 05 jaar wordt niet ge wijzigd. Chili heeft thans, evenals Bra zilië, de betrekkingen met de Sovjet-Unie en Tsjecho-Slowakije verbroken. Onmiddellijk na deze bekendmaking ging de Chileense regering over tot de arrestatie van meer dan 200 communistische leiders en personeelsleden van 't officiële orgaan der communisti sche partij en communistische leiders van het vakverbond. De Chileense regering is tot deze maatregelen overgegaan, doordat stakende mijnwerkers dynamiet naar soldaten hebben gegooid, als mede doordat het vooruitzicht van een door de communisten geleide staking bij de spoorwegen bestond. Het nieuws van de verbreking der diplomatieke betrekkingen tussen Chili en Tsjecho-Slowakije is in politieke en diplomatieke kringen te Praag ingeslagen als een bom. Het is voor de eerste maal, dat Tsjecho-Slowakije of een Tsjecho- Slowaakse diplomatieke vertegen woordiging beschuldigd wordt van inmenging in de binnenlandse aan gelegenheden van een ander land, en ook voor het eerst, dat Tsjecho- Slowakije in verband wordt ge bracht met de Sowjet-Unie en een communistische partij in Chili. Het Tsjecho-Slowaakse ministerie van buitenlandse zaken beschuldigt de Chileense regering in een offi ciële verklaring ervan „kennelijk denkbeeldige redenen aangevoerd te hebben voor de verbreking der diplomatieke betrekkingen". De stap, die 'onfatsoenlijk geacht Naar Reuter meldt zullen 3000 ver plaatste personen, uitsluitend mijn werkers met hun gezinnen, uit de Britse zóne van Duitsland in Neder land worden toegelaten volgens een Woensdag te Genève getekende overeenkomst tussen een vertegen woordiger van het Engelse Ministe rie van Buitenlandse Zaken en A. Paulen. hoofdingenieur bij de Neder landse Staatsmijnen. Deze immigran ten kunnen na tvijf jaar de Neder landse nationaliteit verkrijgen, aldus Reuter. Naar wij vernemen hebben de ge zamenlijke verkeers- en vervoers- bonden aan de minister van Econo mische Zaken een constructief voor stel gedaan, dat beoogt met alle be schikbare middelen een vrijwillige rationalisatie van benzine tot stand te brengen. Men verwacht hiervan een groter effect dan van restrictie of distributie van deze belangrijke brandstof. wordt, kan niet bijdragen tot de bevestiging van de vrede, aldus de verklaring. De Tsjecho-Slowaakse zaakgelas tigde ontving Dinsdagmiddag be richt vair de verbreking der diplo matieke en consulaire betrekkingen met landen die door communisten beheerst worden. Hiermede zouden dus de Sowjet- Unie en Tsjecho-Slowakije bedoeld zijn. De Chileense regering zou de maatregelen genomen hebben ten gevolge van de internationale pro paganda onder de stakende mijn werkers. In verband met het laatste kan, aldus de verklaring, de rege ring van Chili geen enkele concrete klacht naar voren brengen. Voorts werd het gebruik van ideologische argumenten bij de internationale betrekkingen veroordeeld. H. K. H. Prinses-Regentes heeft heden de minister van Oorlog, de heer A. H. J. L. Fievez en de mi nister van Verkeer en Waterstaat, ir. H. Vos, op Paleis Soestdijk ont vangen. BATAVIA, 23 Oct. (AFP) Uit be trouwbare bron wordt vernomen, dat de republikeinse vice-pre mier, Dr. Gani, de laatste dagen particuliere besprekingen heeft gevoerd met verschillende Neder landse autoriteiten te Batavia, voornamelijk met de secretaris van de Lt. Gouverneur Generaal. Dit betekent het eerste contact tussen Nederlahders en republi keinen sinds het uitbreken der vijandelijkheden. De besprekin gen zouden in overeenstemming zijn met de wensen van de Com missie van Drie. Gisteren deelde AFP mede, van bevoegde zijde te hebben verno men. dat de drie-landencommissie haar eerste officiële boodschap aan de republikeinse regentng gezonden heeft. De republikeinse regering wordt daarin verzocht zich in ver binding te stellen met de Neder landse autoriteiten, nog vóór de commissie in Indonesië zal zijn aan gekomen. De boodschap was gericht aan dr. Gani, die haar weer aan Djogja heeft doorgegeven. Gisteravond zou het republikeinse antwoord worden verwacht. De commissie zal a.s. Za terdag te Batavia arriveren en on middellijk contact opnemen met de republikeinse en Nederlandse auto riteiten. Te Belgrado wordt vernomen, dat Maarschalk Tito, de Joegoslavische premier, reeds verscheidene dagen ziek is. Vqn officiële zijde w<jrc!t ge meld; dat de Nederlandse verlie zen op 21 October volgens tot dus verre ontvangen berichten hebben bedragen 3 gesneuvelden en 10 gewonden. Cp verschillende plaat sen werden benden verdreven en uiteengejaagd. In de omgeving van Garoet werd bovendien een hoeveelheid' dum-dum-munitie buit gemaakt. Luitenant Philip Mountbatten, de verloofde van Prinses Elizabeth van Engeland, werd Woensdagavond licht gewond doordat zijn sport-twoseater bij Cirencester (Gloucestershire) van de weg afsliptè. Luitenant Mountbatten, die zich alleen in de wagen bevond, liep lichte kneuzin gen op en verrekte zijn knie. De auto werd tamelijk zwaar bescha digd. De verwondingen zijn van dien aard, dat Mountbatten zijn ge wone werk kan blijven verrichten. Het algemeen bestuur van de cen trale van verenigingen van perso neel in 's Rijks dienst hield te Am sterdam zijn najaarsvergadering. In deze vergadering, waar uit alle delen des lands en uit bijna alle Rijksdiensten vertegenwoordigers der ambtenaren aanwezig waren, heerste een zeer ontevreden stem ming over de lage salariëring van het Rijkspersoneel. Aan de voorzit ter van de salariscommissie ad hoe werd verzocht deze commissie op zeer korten termijn in vergadering bijeen te roepen. Na 108 uur, dat is vijf dagen en vijf nachten, opgesloten te zijn geweest in een mijn onder de grond, slaagde de reddingsploeg van de mijn Ressaix te Peronne les Binche er in, de slachtoffers eindelijk te bevrijden. Hier ziej men Charles Carlier, een van de slachtoffers, die zwak glimlachend rondkijkt in de heldere wereld. De eerste klasse eetzaal op de „Nieuw-Amsterdam" (Van onze eigen verslaggever) Rotterdam verbeidt het grote ogenblik, dat de gerestau reerde „Nieuw Amsterdam", het vlaggeschip van de „Holland- Amerika-lijn", na acht jaar weer de eerste reis naar New York als zeewaardig passagiersschip gaat maken. In September 1939 was de „Nieuw-Amsterdam" (die in Mei 1938 officiéél in dienst kwam ter vervanging van het oude schip van die naam) weer uitge varen naar New York, de oor log brak uit, het schip werd ge charterd als troepentransport-, schip en het werd April 1946 voordat het terugkeerde, totaal „uitgewoond". Na 18 maanden is het nu weer „fit", als passa giersschip. En hoe! Een weelde voor het oog, dit prachtig ingerichte zeekasteel, met zijn interieur-als-een-paleis, met zijn kostelijke producten wan Nederlandse architectuur, zijn be wonderenswaardige prestaties van befaamde kunstenaars (schilders, glazeniers, beeldhouwers, graveurs, e.a.) en zijn edele voortbrengselen van ambachtskunst en handwerk. Het was nodig, dat er heel wat gebeurde! Sinds deze oceaan-stomer op 14 Mei 1940 met 600 verbijsterde en opgewonden toeristen, een West- Indië-„cruise" (toeristentocht) on derbrekend, in New-York terug kwam, heeft het schip een avon tuurlijk bestaan doorgemaakt en de maalstroom van de oorlog bijna wonderlijk overleefd. Het schip werd tot troepen transportschip „omgebouwd", de weelderige suites, prachtige ver trekken en hutten met moderne uitrusting en artistieke versiering werden uitgeschakeld of door be timmering met planken beschermd. De bioscoop-zaal (plaats biedend aan 300 mensen) en de prachtige Grand Hall werden slaapzalen, waarin de „kooien" werden opge stapeld, luxe-hutten voor twee per sonen werden verblijf voor 18 man! Van één dek verdwenen alle hut ten, om plaats te maken voor dui zenden hangmatten enz. enz. Het schip, kreeg in Singapore een bewa pening van 36 kanonnen! De reus vervoerde duizenden manschappen, maar hield deson danks nog een tijd lang zijn be faamde service hoog om in de eer ste oorlogsjaren tal van vorstelijke personen en hoge politieke digni tarissen aan boord te nemen. Slechts éénmaal werd het schip door een rechtstreekse vijandelijke aanval bedreigd, dat was op Kerst dag 1944, juist buiten Halifax, maar escorterende destroyers wisten door diepte-bommen de bedreigende duikboot uit de weg te ruimen. In zes jaar en 7 maanden heeft de „Nieuw-Amsterdam" 500.000 mijlen afgelegd, d.i. twintig maal de we reld rond; er waren bijna 400.000 man troepen vervoerd naar alle hoeken der wereld; eenmaal 8000 tegelijk! De eigenlijke restauratie-werk zaamheden begonnen in Augustus 1946 en vorderden ruim een jaar, vóór datalles „beredderd" was. Hier moest meer, daar minder diep worden ingegrepen. De bewa pening moest worden opgeruimd, honderden hutten herbouwd en vernieuwd. Alle rubber moest nieuw worden aangelegd en 85 pet. van de tapijten! De president-directeur sprak ook van „kleinigheden", die* weinig in het oog vallen, als bijv. de vernieuwing van.. 30.000 vlam pijpen van 6 meter! Maar nu is alle misère voorbij. De „Nieuw-Amsterdam" staat a.h.w. op het punt om te vertrekken. Dit zal 29 October gebeuren, onder com mando van kapitein A. Dekema, die in Augustus 1945 reeds het com mando van kapitein G. J. Barendse had overgenomen, toen deze met pensioen ging, na zelf kapitein J. J. Bijl in November 1942 te zijn opgevolgd. En Rotterdam zal juichen, zoals het juichte met 30.000 tegelijk, toen de Koningin het schip doopte in April 1937 en toen in April 1946 de van binnen gehavende reus thuis kwam uit de oorlog, als een over winnende held; de kinderen ver- f\E gerestaureerde „Nieuw- Amsterdam" meet 36.667 br. reg. ton, is ruim 231 M. lang, bijna 27 M. breed en 33 M. hoog. He4 schip biedt plaats aan 1232 passagiers en heeft een gemiddelde be manning van 650 personen, waaronder 550 man „bedie nend personeel". De voor oorlogse bouwkosten bedra gen 15 millioen gulden, de restauratie kostte enige mil- lioenen meer. Zou men zo'n schip nu weer bouwen, dan zou er zeker 50 millioen mee heenga'an en de bouw, die normaal 2 jaar vordert, zou dan 4 jaar duren. Het schip heeft 11 dekken. De electri- sche installatie omvat 375 electromotoren van totaal 5440 P.K. Er staan meer tref fende cijfers in het boekje van 48 pagina's, dat „Feiten en Cijfers" van dit zeekasteel geeft. Er zijn 15.000 electri- sche lampen m aangebracht, er staan 3750 stoelen en 550 tafels. Het servies omval 17.000 borden, schotels en schalen, 18.000 glazen, karaf fen, enz.; ruim 400.000 stuks linnen vermeldt de inventa ris verder, en voor één reis met volle bezetting moet de provisiekast o.m. 10.000 kg suiker opbrengen, 45.000 eieren en 15.000 liter bier! welkomden het schip met zwaaien de nationale vlaggetjes en opgepak te menigten stonden aan de water kant. Zo zal het a.s. Woensdag weer zijn en dan wenst niet alleen heel Rot terdam, maar heel Nederland dit drijvend Metropole gelukkige vaart en behouden thuiskomst, vele ma len. (Vervolg op pag. 3) Te Velbert, in het Rijnland, heb ben 60 arbeiders van de staalfir- ma van August Engels, waarvan een gedeelte voor herstelbetaling ontmanteld zou worden, „op or der van hun vakvereniging" j.l. Woensdag geweigerd aan de ont manteling te werken. Dit is de eerste aanwijzing, dat de arbeiders van het Ruhrgebied zich tegen de ontmanteling zullen verzetten, zoals verleden week was aangekondigd. Waarnemers menen, dat de sta king te Velbert een gevolg is van de berichten, dat het bestuur der vakvereniging in de Britse zone van Duitsland verklaard zou heb ben, dat de stakers volledige uit betaling zouden ontvangen, indien zij wegens staking ontslagen zou den worden. Men verwacht Donderdag verdere aanwijzingen van de vakverenigin gen, na een vergadering van drie dagen van delegaties der vakver enigingen uit de vier bezettingszo nes. De minister-presidenten van de Britse en Amerikaanse bezettings zone van Duitsland en de burge meesters van Bremen en Hamburg hebben na besprekingen te Wiesba den verklaard, dat de voorgenomen ontmanteling van Duitse industri ële oorlogsondernemingen in het II GEBRUIKELIJK was, dat een maal per zes weken een cijfer werd bekend gemaakt, dat aan de genen, wier stamkaart op dit cijfer eindigde, recht op een schoenenbon gaf. Van deze regel zal zo ver nemen wij door het Centraal Distributiekantoor worden afgewe ken" De cijferaanwijzing zal in het vervolg eenmaal per acht weken plaats vinden. Men heeft tot deze maatregel be sloten teneinde het publiek zoveel mogelijk van dienst te zijn. De schoenenbonnen kunnen nu gelijk tijdig met de levensmiddelenkaar ten, welke een tocht eenmaal per acht weken eveneens nodig maken, in ontvangst 'worden genomen. Een en ander zal echter niet betekenen, dat er nu minder schoenen worden gedistribueerd. Er is momenteel een systeem in studie, dat een cijfer aanwijzing garandeert, waarmede, ondanks de aanwijzing van eenmaal ppr acht weken, per achttien maan den evenveel bonnen worden ver strekt dan thans het geval is. De Veiligheidsraad heeft giste renmorgen het debat over Indo nesië, dat aanvankelijk voor on bepaalde tjjd was uitgesteld, her vat. Bij de opening deelde voor zitter Cadogan mede, dat het complete Consulaire Rapport Dinsdagavond uit Batavia was ontvangen. Van Kleffens verzocht de Veiligheidsraad geen „inflatie" in instructies te scheppen door een derde Bestandsbevel uit te geven. Nederland kon de nieuwe Ame rikaanse resolutie, welke er bij beide partijen op aandringt het reeds ge geven bestandsbevel uit te voeren, ten dele niet aanvaarden. Het gaat echter accoord met het vooiS*estelde verzoek aan de Commissie van Drie om de partijen behulpzaam te zijn bij het bereiken van overeenstem ming over de nakoming van het bevel. In antwoord op de critiek, dat Nederland het bestandsbevel 'had genegeerd, zeide van Kleffens, dat de eigenlijke vraag was, wa'arom van dit bevel was afgeweken. „Wij hebben zoveel mogelijk gevolg ge geven aan de uitnodiging om het vuren te staken, doch niet blinde lings, niet, indien een te letterlijk gehoor geven aan het beroep dood, gevaar of ellende zou hebben be tekend voor grote bevolkingsgroe pen. Daarom hebben wij ons ge noodzaakt gezien zuiveringsopera- tieSHiit te voeren. Wij hebben gehandeld, zoals de meeste landen hier in gelijke om standigheden hadden 'gedaan. Van Kleffens legde er nogmaals de nadruk op, dat Nederland voor nemens was „werkelijke eij geen zogenaamde vrijheid" in Indonesië te brengen. De Tweede Kamer is bijeengeroe pen tegen Woensdag 5 November des namiddags te één uur. Aan de orde komen o.a. het wets ontwerp tot nadere vaststelling van het bedrag van de accijns op bier en het voorstel van de heer van der Goes van Naters tot het houden van een enquete naar de gebeurtenissen, verband houdende met de Duitse inval in Nederland en naar het be leid der opeenvolgende kabinetten te Londen. Nu de luchtdienst Amsterdam Johannesburg voortaan via Tunis zal gaan in plaats van via Tripolis (Libië) kan met deze dienst lucht post worden meegegeven voor Tu nis. De verzending van luchtpost voor Tunis via Parijs blijft hiernaast gehandhaafd. De PTT-kantoren ver strekken nadere inlichtingen. kader der herstelbetalingen éen sterke weerslag op de Duitse eco nomie en ernstige materiële en psy chologische gevolgen zal hebben. „Het bevel is een eenzijdige daad, geheel ter verantwoording van de bezettende mogendheden, zonder me dewerlcing en verantwoording van Duitsers verricht". Onder erkenning dat Duitsland verplicht is tot het doen van herstelbetalingen wordt er in deze verklaring op .gewezen, dat! door deze herstelbetalingen het leven van het Duitse volk niet in gevaar gebracht'mag worden en de geestelijke en economische toelatiqg van het Duitse volk tot de gemeen schap der volkeren niet mag wor den belemmerd. De M.R.P., de partü der Franse katholieken, heeft verklaard, haar aandeel in de regering te accepte ren in afwachting van de besluiten der Nationale Vergadering. Ra madier heeft over zijn gereorgani seerd kabinet gezegd, dat de rege ring de mogelijkheid moest hebben snel besluiten te kunnen nemen. De Bijenkorf heeft hoger beroep aangetekend tegen het vonnis van de tuchtrechter tot betaling van een half milliard gulden boete. Byr nes heeft voorgesteld, dat de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk zul len beraadslagen over een vredes verdrag met Duitsland ongeacht de houding van Rusland. Het spoor wegverkeer in Egypte is voor vier dagen stilgelegd om de verbreiding van de cholera-epidemie te stuiten. Italië heeft aan de Ver. Staten een spoedlening aangevraagd van 172 millioen dollar. Don Juan heeft laten weten, dat Gil Robles niet bevoegd is namens hem be sprekingen te voeren met de ver bannen socialistische leider Priëto. In het Britse Lagerhuis kwam het tot een incident toen een com munistisch lid protesteerde tegen de „verkwistende uitgaven" voor het huwelijk van Prinses Elisabeth. Nabij het. Instituut Don Bosco, een instituut voor vakopleiding te Leus den, legde Woensdagmiddag het dochtertje van Minister dr. Jos. J. Gielen, in tegenwoordigheid van haar vader en moeder, de secretaris van de Minister-President, de Ip- specteur voor het Don Bosco-werk in de provincie, Pater H. Bortoluzzi, de eerste steen van een der in aan bouw zijnde gebouwen, welke in de toekomst in een cirkel om een op te richten kapel zullen worden op getrokken. Na de inzegening van de steen hanteerde het dochtertje* van de minister de troffel en metselde de steen in de reeds opgetrokken muur in. Tijdens deze handeling bracht een jongenskoor enkele lie deren ten gehore. In de Stadsschouwburg te Haarlem vond, na afloop van de jubileum voorstelling van „Het Glazen Pa leis" de huldiging plaats van Rika Hopper ter gelegenheid van haar 50-jarig toneeljubileum. De voor zitter van het huldigingscomité, de heer J. B. Schuil, sprak en huldig de Rika Hopper namens de Haar lemse burgerij. De reserveschroef van de „Wil lem Ruys" die zoals gemeld, Zondag in Zevenbergen, is blijven steken, staat nog steeds op het marktplein te Zevenbergen op verder vervoer te wachten. Verder transport zal al leen mogelijk zijn, als de transport onderneming een vervoervergunning zal zijn toegewezen door het mini sterie van Verkeer en Waterstaat. Het vervoer zou. volgens de trans portonderneming, gemakkelijk over de Moerdijkbrug kunnen plaats vin den. Alleen zal de schroef dan zo op de truck moeten worden gejegd. dat met een behoorlijke speling tussen de bladen van de schroef en de brugspijlen de tocht over het Hollands diep kan worden onder nomen. De schroef trekt in Zevenbergen enorme belangstelling, zodat de po litie het gevaarte liever vandaag dan morgen zou zien vertrekken. A

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1