Operette-avond van „Danza r r J A A L S De Minderbroeders in Alkmaar Men ni PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Vrijdag 24 October 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN Zaak-Weber in derde ronde Zijn houding als bioscoopexploitant UIT OUDE TIJDEN Muziek maakte veel goed Tribunaal- uitspraken J Gerard Worm Prof. Dr. (Wiilibrord) Lampen voor Oud Alkrriaar" Marktberichten Het Twee Het projec Voor de derde maal kwam gis teren voor het tribunaal de zaak- Weber op het tapijt. Nadat de eerste kamer hem maatregelen had opgelegd, die door de Hoge Autoriteit te zwaar werden ge oordeeld, terwijl tevens nader on derzocht moest worden, hoe We ber zich als bioscoopexploitant had gedragen, nam de tweede kaïper de bioscoopbond in de arm, die een rapport en een deskun dige zond, met het resultaat, dat het tribunaal hierin geen houvast had, om Weher het recht te ont nemen het beroep van bioscoop houder uit te oefenen. De zaak werd aangehouden voor nader on derzoek. Dit had tot gevolg, dat bij de derde behandeling de ten lastelegging werd aangevuld met de bepaling, dat Weber de vijand hulp en steun had verleend door zijn bioscoop voor Duitse voor stellingen beschikbaar te stellen. Er bleek uit het proces-verbaal, dat enkele personen, kennelijk fi guren uit het kamp van een bios coop-exploitant, voor wie Weber als een concurrent beschouwd kan worden, bezwarende verklaringen hadden afgelegd. Ter zitting ver schenen deze figuren niet, om hun verklaringen met een eed te be vestigen. Er was een verklaring van de bioscoop-exploitant C. de Lange, dat Weber projectieplaatjes met poli tieke p^ipaganda had vertoond. Weber's verweer hierop was, dat deze plaatjes, waarvan hij slechts de tekst van zijn opdrachtgever aan het reclamebureau had doorgege ven, alleen voor besloten voorstel lingen van NSDAP e.d. werden ge bruikt. In voorstellingen, die onder zijn verantwoording werden gedraaid, werden ze niet vertoond. De zeer wijfelachtlge verklaring in deze van zekere de Wit werd door Mr. Schol ten in twijfel getrokken; als derge lijke plaatjes voor volle zalen wa ren vertoond, zouden er wel andere getuigen te vinden ziin geweest. Voorts had Weber ziin cassière. die portretten van het Prinselijk paar in de cassa had hangen, verzocht die foto's te verwijderen, zulks om incidenten te voorkomen. Mr. Scholten vond, dat een cassa des tijds geen geschikte plaats was voor dergelijke foto's en de houding van Weber in dezen niet laakbaar. Zijn operateur, J. Smeets, even als voornoemde cassière thans bij de andere bioscoophouder in dienst, had verklaard, dat Weber hem overgehaald had lid van de nsb te worden, hetgeen door W. ten stel ligste werd ontkend. Een andere oud-bediende Tjeer- tes had verklaard, dat Weber het personeel had toegesproken en ge zegd had, dat hij alleen nsb-ers in dienst wilde hebben. Ook dit ont kende W. pertinent. Hij had meest niet-n.s.b.-ers in dienst. Tjeertes, die verklaard had hieirop ontslag genomen te hebben, was echter in dienst gebleven en een week later na een arbeidsconflictje ontslagen. Voorts kwamen enkele concept brieven ter sprake, die Weber in Juli 1940 aan de Ortscommandant had geschreven, om hem mede te delen, dat hij twee plaatsen voor hem gereserveerd had. Hij was toen nog geen nsb-er en zijn houding verschilde toeij. niet van die van de rest der Ned. "bevolking, zoals Mr. Scholten betoogde. Wij zouden in dit verband kunnen herinneren aan een circulaire van B. en W. van die dagen, waarin het gemeenteperso- neel tot medewerking met de Duit sers werd verplicht; en werden vanwege het gemeentebestuur de Duitsers niet in het eerste hotel ter stede gebracht met de mededeling aan de hotelhouder, dat hij ervoor moest zorgen, dat het de heren aan niets ontbrak? Wat de filmvertoningen voor de weermacht betreft, hiervoor werd zijn theater gevorderd; hieraan ver diende hij niet, want de vergoeding bedroeg f25.waarvan cassière, operateur en licht moest worden betaald; het geld, dat Weber tijdens de bezetting verdiende, verdiende* hij aan het Nederlandse publiek. Dat hij voor Vreugde en Arbeid de onschuldige film Suikerfreule ver toonde, zoals de scherpzinnige PRA- rechercheur ook nog had ontdekt, kon hem volgens Mr. Scholten niet aangerekend worden, want ook bes te Nederlanders verhuurden hun zaal aan deze organisatie. Ook de advertenties kwamen ter sprake, waarvan enkele teksten niet door de beugel konden; de ver dediger wees er echter op, dat de advertentieteksten evenals de films verplicht waren en dat dit feit alle bioscoophouders ten laste kon wor den gelegd. Mr. Scholten maakte er vooral bezwaar tegen, dat het oiulerzoek in deze eenzijdig was geweest en geen vergelijkend materiaal was overgelegd, zoals in een behoor lijk onderzoek van de PRA dient te geschieden. Er was nóg een brief; of liever een ontwerp van een brief, die nooit verzonden was en daarom niet f 136,800 VERKOCHT VOOR f 76577. 24 Oct. De bouw en inrichting van het weeshuis heeft de ge meente veel geld gekost. In 1867 werd n.m. besloten een subsidie te verstrekken van f 85.000 in jaarlijkse termijnen van f2000 en de rente van 5 pet. voor het nog niet verstrekte bedrag. Deze laatste bepaling kostte de ge meente in 43 jaar f92450 aan rente. Tevens werd een contract gesloten waarbij aan de R.K. f 40 p.er wees en per jaar tot 18-jarige leeftijd gedurende 40 jaren zou worden uitgekeerd. Een lening was niet mogelijk en men was genoodzaakt om f 136800 N. S. te verkopen voor f 76577. Neemt men het verlies plus rente en subsidie bij elkaar dan blijkt dat een en ander f 237.673 heeft gekost. Het gebouw is naar wij menen steeds te groot geweest voor het aantal wezen dat er verhleef. ten laste gelegd kon worden. Terecht merkte Mr. Scholten op, dat andere bioscoophouders, zelfs de n.s.b.-er Wilson uit Hoorn, zich niet voor hun houding als bioscoop exploitant te verantwoorden hadden en hij vond, dat ook hier „gelijke monniken, gelijke kappen" moest worden toegepast en zijn cliënt fei ten, die anderen niet ten laste zijn gelegd, niet mogen worden aange rekend, omdat een of andere con current er de aandacht op vestigt. PViter meende, dat het tribunaal ue zaak objectief moet beoordelen. Geen bioscoophouder kon ontko men aan het vertonen van Duitse films. De instantie in Den Haag, die de weermacht-voorstellingen regelde, legde later ook beslag op zijn theater voor de voorstellingen van de NSDAP; hier nam Weber, aldus Mc Scbolten een passieve houding aan, doch nergens blijkt, dat hij gesolliciteerd heeft naar voorstellingen van weermacht of n.s.b. Toen in '44 de landwachter Fr. 'de Munk zijn theater wilde hu ren voor de W.A.-Frontzorg, wei gerde Weber met de mededeling, dat hij al gedwongen moest verhu ren, doch niets voelde om het vrij willig te doen; waarop de Munk naar een andere bioscoophouder ging, waarmee hij een contract sloot voor een middag- en avondvoorstel ling, welke echter, door omstandig heden niet doorgingen. Mr. Scholten vond geen aanlei ding tot verzwaring van de door de lste kamer opgelegde maatregelen; voor vermindering van de interne ring kan spr. niet pleiten, omdat die over 14 dagen om is. Burgemeester Koelma gaat. heen Prof. mr. A. Koelma zal om gezondheidsredenen zijn ambt als burgemeester van Alkmaar neerleggen. Het her stel van zijn gezondheid zal nog enige maanden vergen en daarna moet hij rustiger leven. Het professoraat in Rotterdam zal hij na zijn herstel weer waarnemen. Het zou echter meten met twee maten zijn, als Weber uit het recht ontzet werd het beroep van bioscoophouder uit te oefenen. Dan zou tegen alle andere bios coophouders, die Duitse films vertoonden, eenzelfde maatregel moeten worden genomen. Recht spraak mag geen kwestie zijn van toeval, doch moet de distribue rende rechtvaardigheid betrach ten. Weber heeft niet bewust ge streefd naar nat. soc. propaganda door zijn bioscoop. Daarom ge looft PI. niet, dat er aanleiding is tot ontzetting uit het recht het beroep van bioscoopexploitant uit te oefenen. Dat zou mijn cliënt, aldus PI., die 53 jaar is en geen ander beroep kan kiezen, brode loos maken. Dat is niet noodza kelijk, noch gewenst. Voorts wees PI. op de onbillijke maatregel inzake verbeurdverkla ring; als regel wordt 1/3 verbeurd verklaard, doch met de exceptio neel hoge verbeurdverklaring, die de lste kamer meende te moeten opleggen, is de rechtvaardigheid niet gediend. Ook is het niet recht vaardig de vermogensaanwas gedu rende de internering verbeurd te verklaren, waarvan de fiscus ook zijn portie al neemt. Na dit klemmend betoog van Mr. Scholten, bepaalde Mr. Windhausen de uitspraak op 6 Nov. a.s. Donderdagavond gaf de Alk- maarse Operettevereniging „Danza" haar eerste avond van dit seizoen in 't Gulden Vlies. Voordat het voetlicht aanflitste heette de heer Tom de Munk de aanwezigen wel kom en bracht het publiek op de hoogte van enige wijzigingen in de vereniging. Er was nl. een nieuwe dirigent, de hper Jac. Jansen, ter wijl de regie werd gevoerd door de heer Piet Kleef. Het gegeven van de op te voeren Operette „Gasparone" verschilde weinig met dat van andere derge lijke werken: een licht en luchtig geval, dat de zonzijde van het leven beziet, soms door een wel wat fri vole bril. Op Sicilië was het een honderd jaar geleden een ideaal oord voor struikrovers en het is be grijpelijk dat de burgerij angstig wordt als zij de naam hoort fluiste ren van een berucht rover, Gaspa rone, die afkomstig is van het land der Abruzzen. Er vinden overvallen plaats, er wordt gesmokkeld, een gravin wordt gekoppeld aan de stupide zoon van een corrupte bur gemeester, die achteraf blijkt de naam van de rover, die reeds lang gevangen zat, te misbruiken voor zijn vreemde praktijken. Een vreemdeling, die aanvankelijk ver dacht wordt van de overvallen, blijkt de Gouverneur van het eiland te zijn en zuivert de atmosfeer, ter wijl hij als beloning de gravin mee naar huis mag nemen. De opvoering had zijn goede en kwade zijden. Zangtechnisch bleven er vele wensen onvervuld en ook wat voordracht en dictie betreft viel er nog wel wat te verbeteren. Daartegenover stond dat de rollen er uitstekend inzaten en dat de regie, op een enkele kleinigheid na wel voor haar taak berekend bleek. Goed spel, een zuivere dictie en een prachtige voordracht gaf Truus Schot te zien. De vreemdeling, Ed Bilars, was vaak onverstaanbaar en deed min of meer onwerkelijk aan. Tom de Munk gaf een prima bur gemeester weg en dan was er nog Sora, de Spaanse, die vlot en over tuigend spel te zien gaf. De overige rollen brachten het er minder goed vanaf. In het derde tafereel, dat ons verplaatst naar het marktplein te Trapani, lagen de sterkste momen ten. Daarin gaven een achttal dans meisjes een keurig stukje ballet weg. Annemarie Kühne wist met haar solodans de juiste sfeer te tref fen en verdient mede om haar uit- KAASMARKT ALKMAAR Aangevoerd 13 stapels fabrieks- kaas f 63.50; 3 stapels boerenkaas f 62.50 per 50 kilo. Aanvoer 31000 kg. R. Gelmers, Den Helder; 3 jaar internering met aftrek, waarvan 8 mnd. voorw. met 3 jaar proeftijd (ing. 2 Nov.). A. de Vos, Bergen, 3 jaar internering met aftrek, waar van 5 mnd. (ing. 5 Nov. a.s.) voorw. D. Falkena, Den Helder; 1 jaar in ternering; (einde 1 Mrt. '48); G. v: Os, Den Helder, onderzoek hervat. KI.Edel, Berkhout, internering voor de tijd van detentie; R. v d. Kuur, Zwolle, 1 jaar en 3 mnd.'in ternering; proeftijd 3 jaar; K. Ot- jes, Beemster, 1 jaar en 10 mnd. internering; J. Stolp, Beemsteir, 2 jaar en 5 mnd. internering. In alle gevallen ontzetting uit de rechten. De kranfenst-rijd De uitspraak in het kort geding, waarin de N.V. Dagblad voor Nrd.- Holland van Sprekend Papier te Schagen stopzetting eiste van de door deze onrechtmatig uitgegeven ex-illegale bladen, werd gisteren door mr. Krabbe aangehouden. Mr. Krabbe wilde eerst nagaan wie van de zijde van de gefuseerde pers de opdracht gaf tot dit kort geding en gelastte overlegging der bewijsstukken. Men zal zich herinneren dat mr. Dijkstra, optredend namens Spre kend Papier, de rechtsgeldigheid van deze opdracht betwistte. Het stichtingsbestuur van de Nw. Schager heeft gisterenmiddag be sloten zich achter de uitgave van de bladen door de N.V. Sprekend Papier te Schagen te stellen, waar door ze zich losmaakt van de fusie, waartoe ze per 1 Oct. was toege treden. Tenslotte vernemen we, dat de faillissementsaanvrage van 't Dag blad voor Noord-Holland door een der aandeelhouders dezer N.V. is stekende leiding der dansen een extra vermelding. In enkele tafere len kwamen er kwesties aan de orde, voornamelijk tussen het café- houders-echtpaar, die niet voor een openbare discussie geschikt zijn en derhalve ietwat banaal aandeden. De décors van de fa. Groothuizen voldeden goed, vooral die in het derde tafereel; voorts was er uit stekende grime van de heer Steen bergen uit Amsterdam, terwijl de costumes door de Fa. Ridderikhoff uit Hoorn keurjg verzorgd waren. Aan het slot werden de dames en de hoofdrol-spglers bloemen aange boden, de dirigent werd met siga ren bedacht. L. S. De muzikale vertolking. De muzikale vertolking, welke „Danza" van Millöcker's Gasparone gaf o.l.v. Jac. Jansen hebben we met gemengde gevoelens beluisterd. Naast veel lofwaardigs waren er ook momenten, welke in vocaal op zicht zéér zwak waren, en dit be trof de rol van de „Vreemdeling" en enkele andere solisten!?). Met name willen we er twee noemen, nl Truus Schot, die de Carlotta- partij keurig zong met grote vitali teit en nuancering en Tom de Munk die als Nasoni met grote vaardig heid zijn partij -wist te zingen. De koren klonken zuiver en be schaafd, maar konden in het begin niet tegen het orkest op, hetgeen zich spoedig herstelde. De sterkste kant van deze opvoe ring was wel de orkest-begeleiding van „Het Zaans Operette Orl^pst". Dit ensemble verdient wel een bij zonder compliment voor de wijze waarop het 'de muzikale intenties van de dirigent wist te volgen. Vooral ook het koper leverde een respectable prestatie! Belangrijk was. dat de oneven wichtigheid bij de 'vocale solisten, door het orkest meer dan eens uit stekend werd gecamoufleerd en het geheel zeer aanvaardbaar maakte. W. SCHREURS. LEVERANTIES AAN DE WEERMACHT Terzake levering van bouwma terialen aan de puitse weermacht en aan weermachtsaannemers moest zich voor de 2de Kamer van het tribunaal verantwoorden de jeugdige directeur van de N. V. Het Eiland, M. A. v. d. Heijden, die na eerst volontair in deze zaak te zijn geweest, adjunct-directeur en later directeur werd. Ook zijn nede-directeur J. Lakeman ver scheen voor het hekje; ook hem was ten laste gelegd het welbewust in strijd handelen met de belangen van het Ned. volk. Hij had aan salaris, dividend en tantième f 16.000, getoucheerd van de N.V. Het Eiland, waarin hij, even als de V. B., waarvan hij direc teur is, aandelen in had. De omzet ten bedroegen in '41 f 417.000, in '42 f 457.000 en ih '43 f 823.000. Mr. A. Leesberg Jr. herinnerde eraan hoe v. d. H. op zeer jeug dige leeftijd een grote verant woording kreeg en daarom wel licht niet het juiste beleid voerde, dat hij over had genomen van de vorige directeur, de heer Rijmer wiens afspraken hij moest nako men. Pl.*T;telde in het licht, dat v. d. H. voor de goede Nederland se zaak ook verdiensten had; hij had tijdens de bezetting een ge allieerd militair en andere onder duikers gehuisvest. Na '43 waren de leveranties te ruggelopen; overigens deed Het Eiland zaken met de Duitsers, om ook de burgers aan materiaal te kunnen helpen. PI drong er bij het Tribunaal op aan zijn jonge cliënt een kans te geven en zich eventueel tot 'n voorwaardelijke straf te beper ken. Zijn verdediging in de zaak- Lakeman begon mr. Leesberg met zijn ontstemming er over te uiten, dat hier een complex van onervaren ambtenaren heeft sa- mengesponnen, om in het rap port over zijn cliënt onware en bewust onjuiste motiveringen aan te voeren, om hem als pro fiteur te brandmerken. In het dossier aldus pl. komt een factuur van dè V. B. voor, die met deze zaak niets te maken h^eft, hetgeen er op wijst, dat men L. bewust zwart wilde maken. Ook waren er concepten van niet verzonden brieven waar mee aangetoond had moeten wor den, dat L. toen hij in gijzeling was, op de hoogte was van de le veranties aan de weermacht, ter wijl uit correspondentie van L. die niet in het dossier ligt, blijkt, dat hij er over klaagde, dat hij door v. d. H. niet op de hoog te werd gehouden. L. kon, toen hij in gijzeling was, niet normaliter handelen; eerst na zijn terugkomst kon hij er zich mee bemoeien en heeft hij ook gepTotesteerd. De heren Couwenhoven en Les- terhuis getuigden, dat het niet mogelijk was vanuit het gijzelaars kamp zich met de zaak te be moeien. Pl. drong tenslotte aan op vervallenverklaring van de dag vaarding. Uitspraak 6 Nov. Onze agenda Cinema: „De verdachte", volwassenen. Victoria: „Gejaagd in de nacht", 18 jaar. Harmonie: „Walvis in zicht", 14 jaar. A.B.T.: „Mijn meisje is een gangster", 14 jaar. Gulden Vlies: 8 uur: Propa- ganda-avond Blindenbond. ZATERDAG: Stadhuis: 10 uur v.m., ver gadering „De Schermeer". zuiver wol bij IN DE HOUTTIL Herenmodes - Herenhoeden Herenkleding NIW. IN .-kegelconcou rs ALKMAAR. De deelname aan de verschillende vrije baanwedstrij- den blijft nog altijd groot. Ook de propagandawedstrijd, waaraan door een ieder kan worden deelgenomen, mocht zich in een groeiende be langstelling verheugen. Geen wonder overigens, dat de belangstelling voor dit Niwin-con- cours groot is, want het aantal prij zen is werkelijk mooi en groot in aantal. Nog altijd komen er nieuwe prijzen binnen. Het spreekt vanzelf, dat de stand in de diverse wedstrijden enige wij ziging heeft ondergaan, daarom volgt hieronder de stand van Woensdag avond: Vrije baan superklasse: 1. Jac. van Spanje 454x; 2. J. de Bakker 453 x; 3. W. v. d. Bosch 45—2 x; 4. W. Lagas 45—44; 5. C. H. de Lange 444x; 6. T. Bonsema 442x; 7. C. Sieuwerts 44; 8. G. J. Genefaas 44. Senioren-klasse: 1. A. Winder 45; 2. E. Brink 42; 3. S. Bouma 42; 4. J. Boom 42; 5. J. Langedijk 41; 6. R. Brugman 38; 7. H. Meijroos 38. Junioren-klasse: 1. Nieuwveen 44; 2. R. Elema 43; 3. M. Timmer 41; 4. C. Stroomer 41; 5. C. Zwart 41; 6. J. Brink 41; 7. J. Kokkes 38. Damesklasse A: 1. Mevr. Bosch 43; 2. Mevr. Berk hout 37; 3. Mevr. Kokkes 36. Damesklasse B: 1. Mevr. v. Spanje 4038; 2. Mv. Plas 40; 3. Mej. Stadegaard 39; 4. Mevr. Metselaar 382 x; Mevr. v. Lingen 38. Vrije baan Hamburger telling Superklasse: 1. J. de Bakker 120—2 x; 2. W. v. v. d. Bosch 120-w2 x; 3. J. Eickholt 120; 4. G. J. Genefaas 120; 5. B. Ma- sée 120; 6. P. Hendriks 120. Senioren-klasse: 1. H. Meijroos 114; 2. E. Brink 110; 3. Burgering 110; 4. J. Hessels 101; 5. H. de Visser 100; 6. P. Hartkamp 90; 7. J. Klerk 90. Damesklasse: 1. Mevr. Plas 114; 2. Mevr. Bosch 108; 3. Mevr. Berkhout 106; 4. Mej. Nelis 106; 5. Mevr. Kokkes 88. Propagandabaan: 1. v. d. Capelle 41; 2. Lacroix 39; 3. Mevr. Brink 38; 4. J. Haasbroek 36; 5. Heeren 36; 6. De Lent 29 en 7. Fels Sr. 22. Donderdagavond was het een zeer drukke avond voor de korpswed strijd. De uitslagen dezer wedstrij den waren: Superklasse: Z.E.K.Z. 348. Seniorenklasse: Sociëteit 286; Cubo 332; Z.E.K.Z. 282. Juniorenklasse: Sociëteit 198, 235. Damesklasse: Zet 'm op I 301; Zet 'm op II 202; Ophouden wint 270. De stand is nu: Superklasse: O.K.A. 385; Z.E.K.Z. 348. Seniorecklasse: Op de lat, Purmerend 348; de Club 339; Op de lat. Alkmaar 336; Cubo 332; O.K.A. II 323; De Unie 321; Met zijn Tienen 312; Onder Ons 300; Houthalers 299; G.G.P. Schagen 293; Sociëteit 286; Z.E.K.Z. II 282. Juniorenklasse: De Club 269; T.O.G. 269; Met zijn Tienen 259; De Unie 249; Cubo II 235; Op de lat 232; Houthalers 227; G.G.P. 215. Damesklasse: W.I.K. 312; Zet 'm op 301; Onder Ons 279; Ophouden wint 270; W.I.K. II 266; Zet 'm op II 202. QE ST. LAURENTIUSPAROCHIE bezit een handschrift, daterend uit het jaar 1747, waarin pastoor van Kleef, de herder van de toenmalige St. Mathiaskerlc aan de St. Jacobsstraat, het een en ander vertelt over de geschiedenis der Minderbroeders in Alkmaar. Dit handschrift is eens uitgeleend en in de loop van de negentiger jaren zoek gpraakt, totdat Deken Horning het in 1910 te Amsterdam weer machig werd op n verkoping voor de som van veertig gulden. Vijf eeuwen kloostergeschiedenis Franciskanen in ons land Met deze gegevens begon prof. Lampen O.F.M. Woensdagavond zijn lezing voor de leden van „Oud Alkmaar" in het Wap§n van Heems kerk, een lezing waarvoor overgro te belangstelling was. Na in het kort de stichtingsge schiedenis van de orde der Minder broeders te hebben nagegaan ver telde pater Lampen hoe in 1217 de eerste Franciskanen naar ons land kwamen. Zij konden met de taal niet overweg en die zending mis lukte. Caesarius van Spiers pakte de zaak in 1228 beter aan. Met 27 helpers stichtte hij kloosters te Leu ven, Den Bosch en Diest. In 1240 kwam Utrecht aan de beurt en acht jaar later vinden wij reeds minder broeder-kloosters in Dordrecht, Groningen, Bolsward, Zierikzee en Kampen. In 1308 staan ook Deven ter en Roermond op de lijst. Het was omstreeks die jaren dat er in de orde van St. Frans een hervor ming plaats vond. Johannes van Capistrano en Bernardinus van Sienna voerden efen strengere tucht in en riepen de beweging der Ob servanten in het leven. In Alkmaar Het zou echter nog tot 1447 duren aleer de orde zich in Alkmaar ves tigde. Op het „Hgjlige veld", het Doelenveld stichtten zij een kloos ter met kerkje dat echter reeds in 1476 werd afgebroken. Toen gingen de paters naar de Paardenmarkt. Het Bolwerk bij het Texelse hek heeft nog lang de naam van Fran- ciskaner Bolwerk gedragen. In 1468 werd de kerk ten noorden van de Paardenmarkt gewijd. Men heeft daarvan in 1800 nog fundamenten gevonden, ook in 1852 en in 1922 stiet men op keldermuren en ge beenten. De Franciscanen preekten, gingen op ziekenbezoek, stonden sterven den en ter dood veroordeelden bij en mochten enige malen per jaar een bedeltocht langs de huizen ma ken. De Alkmaarse Minderbroeders stonden goed bekend en hun kloos ter was beroemd tot in verre om trek. Driemaal, in 1473, 1499 en in 1534 werd er het provinciaal kapit tel gehouden. De stedelijke over heid droeg dan bij in de kosten en zat mee aan de maaltijden. De Pa ters deden vaak in Hoorn dienst. De paters verdreven In 1566 werd echter alles anders ook in Alkmaar braken godsdienst twisten uit. De Kerk werd door 'n bende bestorm^ en lelijk toegeta keld. Een jaar later stelde de stad een dertigtal bewakers aan om „Kerksmijterije" tie voorkomen. De stad betaalde toen een schade van 222 guldens. Toen in 1571 twee Spaanse vendels in de stad werden ondergebracht wilden de Spanjaar den de beeldenstormers bestraffen, maar de paters wisten het te voor komen. Geen rancuneuse houding dus. Toen de vreemde soldeniers de stad verlaten hadden namen de Geuzen er in 1572 hun intrek en dat zulks niet veel goeds voor de paters betekende weten wij wel uit de geschiedenis. De Paters wilden vluchten maar op verzoek van de vroedschap bleven zij. Dat is hun dood geweest. De goede burgemees ters werden afgezet en vier paters werclgn door de bende van Focke Abelszoon naar Enkhuizen gevoerd en vermoord. Met de afbraak van de Franciskanerkerk in 1574 ein digde de eerste periode der Alk maarse Franciskanen. Teruggekeerd Een vijftigtal jaren later, toen de gemoederen al weer rustiger waren, keerde pater Buitendijk terug om hier een statie te stichten. In de tegenwoordige Schoutenstraat ver- reeds zijn kerkje en de pater was zo bemind dat de bevolking hem niet wilde laten gaan toen hij elders door zijn oversten benoemd werd. Tot aan zijn dood in 1640 bleef hij dan ook op zijn post. Pater Anto- nius van Hasselt knapte de kerk nog wat op. In 1674 kwam zijn op volger pater Nuyts die meldde dat in 1684 40 kinderen gedoopt wer den, 10 huwelijken werden gesloten en 30 stervenden werden bediend. Er waren toen 500 communicanten. In 1729 was er grote sterfte onder de parochianen en liep het aantal communicanten aanmerkelijk terug. Doch onder pater Vos werd de oude toestand weer hersteld. In re gelmatige volgorde zien wij dan een hele rij van paters met of zonder assistenten de revue passeren tot dat in 1834 onder pater Spermake ring er pogingen gedaan worden van de vier kerken er drie te ma ken. Natuurlijk heeft de pater zich daartegen verzet maar toen in 1853 de kerkelijke Hiërarchie hersteld werd moest de paterskerk er toch aan geloven. In dat jaar werd be paald dat van de vier Alkmaarse kerken er twee zouden overblijven. Het ging er nu maar om welke ker ken er zouden verdwijnen. In Lei den stond iets dergelijks te gebeu ren. Uiteindelijk werd bepaald dat in Leiden de Dominicanen zouden verdwijnen. De Franciskanen kre gen een kerk in de Haarlemmer straat, twintig jaar geleden een aan de Haagweg, kort daarna een H.B.S. met grote kapel, zodat Lei den practisch Franciscaans is. Hier in Alkmaar wonnen de Dominica nen het, zij hebben er twee ker ken van de drie. Maar dat alles kostte tijd, veel tijd. en het duurde tot 1859 eer alles zijn beslag had. De Mathiaskerk werd onderge bracht bij de Laurentius, de statie der Minderbroeders bij die der Do minicanen. In beide kerken is nog altaarzilver te zien van de Fran ciskanerkerk afkomstig. Dat is de geschiedenis der Fran ciscanen in Alkmaar. Nog zijn ze er niet geheel verdwenen, nog vaak, doet de Hoogeerw. Deken een be roep op de paters assistenten uit Nieuwe Niedorp, zodat nog gere geld de bruine pijen op onze preekstoelen verschijnen. De heer H. Ringers, voorzitter van Oud-Alkmaar, dankte de spre ker voor zijn interessante voor dracht en deelde nog mede, dat bij ontstentenis van de penningmees ter, de heer Moens. deze functie zal worden waargenomen door de heer Lutjeharns. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.l. te De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Geleidelijk kouder De Bilt, 24 Oct. Matige, in het Noorden van het land later vrij krachtige Oostelijke wind. Plaatselijk nevel of mist, ove rigens meest zwaar bewolkt weer met hier en daar nog yh§e lichte regen. Daling van tempe ratuur. (Auteursrechten voorbehouden KNMI). DOKTERSDIENST Zondag 26 Oct. 1947. Rayon West-Friesland (West) Dr. Van der Meer te Westwoud, telef. 2601. Dr. Schrgm te Spanbroek, tel. 215 (K 2263). Dr. De Vries te Bennieigbroek, tel. 251 K 2299). BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren; Willy zv W. Reijswoud en P. C. Postma. Ondertrouwd: G. P. Kramer en L. Lagas; P. A. Boots en E. A. M. Verhagen; N. J. P. Eenhoorn en A. C. Heyjer; Th. Bootsma en C. M. van der Horst; D M. Zevenhek en C. M. Jonker; J. Keijzer en N. Blok ker; G. Visser en A. C. Adams. Gehuwd: P. Hoekstra en W. Meij er. Overleden: Harry K. Mooy, oud 9 jaar; Maartje van den Hooff, oud 17 jaar; Antje Kroon, oud 84 jaar, weduwe van J, de Geus. Gouden jubileum Bergen's harmonie Op 18 November a.s. hoopt Ber gen's Harmonie haar 50-jarig be staan te herdenken door een jubi leum-avond, te geven in „De Rus tende Jager". In de afgelopen zomer werd ter gelegenheid van dit jubileum een groot Nationaal Muziekconcours ge houden, welk concours it) elk op zicht bijzonder goed is geslaagd, dank zij de medewerking van vele ingezetenen. Bergen's Harmonie heeft in haar 50-jang bestaan zeker de erkente lijkheid van de Bergenaren ver diend, immers zij staat altijd ge reed om nationale en dorpsfeesten met muziek op te luisteren. Zij wordt dan ook meestal de onmis bare genoemd. Niet alleen de vereniging echter jubileert. De heer Pranger, de emi nente dirigent, viert het zilveren jubileum. Onder zijn leiding is Ber gen's Harmonie geworden een mooie en bloeiende vereniging. Ook onder de leden zijn ver scheidene jubilarissen, waarvan en kele reeds vanaf de oprichting of onmiddellijk daarna met de Harmo nie verbonden zijn. De jubileumavond is dus een bij- zondere avond, die de belangstel ling van de Bergenaren zeker ver dient. Wij wensen de vereniging, de heer Pranger en alle andere jubi larissen proficiat en nog vele jaren. Naar wij vernemen heeft Bergen's Harmonie ingeschreven voor liet groot internationaal muziekconcours te Alkmagf, te houden op 9 en 16 November a.s. Op Zondag 16 Nov. komt Bergen's Harmonie uit in de afd. uitmuntendheid. Wij wensen haar veel succes. GEESTMERAMBACHT LANGEDIJK In de dezer da gen gehouden vergadering van de Coöp. Werkvereniging „Geestmer- ambacht" heeft de heer L. Malle- kote, leraar aan de Rijkstuinbouw school te Hoorn, een lezing gehou den over „De grondbewerking in het algemeen". Spr. vestigde er de aandacht van de aanwezigen op, hoe men in pro ductiviteit van de grond sinds 1860, toen voor het eerst daarnaar een onderzoek werd ingesteld, is voor uitgegaan. Voor deze vooruitgang zijn vijf factoren aan te wjjzen: be mesting, rassenveredeling, ziekte bestrijding en zaadontsmetting, be tere ontwatering en grondbewer king, die van veel betekenis is. Hij ging in het kort na, welke eisen de planten voor hun ontwik keling stellen aan de grond. De toepassing van kunstmest is door wetenschappelijk onderzoek zeer tot ontwikkeling gekomen. Over de rassenveredeling, die in 1900 zijn intrede deed, zou veel te zeggen zijn. Daarover zal een aparte lezing worden gehouden. Vergeleken bij Denemarken, Duitsland, Frankrijk en Engeland komt Nederland meest al aan de kop, een enkele maal als goede tweede. In vele streken kan het nog beter, want er wordt nogal eens iets verwaarloosd. Deze vijf punten brengen een goede oogst en deze weer: deviezen. Hierna besprak de heer Mallekote verschillende de tails van de grondbewerking. Jammer, dat er niet meer leden waren om deze zeer leerzame le zing aan te horen. Tenslotte werd nog mededeling gedaan van de aanschaffing van een nieuwe trekker en een sproeiwagen, terwijl nog een fraismachine ver wacht wordt. De aandacht der leden werd er op gevestigd, dat hoe meer leden van de diensten der coöperatie ge bruik maken, des te voordeliger dit voor henzelf is. De prijs voor twee paarden per dag is f 43.—, de trek ker kost f 15.per werkuur. PROGRAMMA L. S. V. V. LANGEDIJK. LSVV gaat Zondag op bezoek bij de hekke- sluiters N. Nied'orp 1. Na het goede resultaat van de vorige Zondag moet daar gewonnen worden. De reserves gaan naar Wierin- gerwaard II en zullen daar vech ten voor de eerste overwinning, die ze na 4 wedstrijden nog steeds niet te pakken hebben. Het derde gaat wederom naar Alkmaar om Alkmaar 3 partij te geven. Zorg nu eens voor een ver rassing, jongens. Zaterdagmiddag spelen c en d thuis om 3 uur en 4,15 uur tegen RK AFC f en RK AFC b. AANBEVELING GEMEENTE-ONTVANGER ZIJPE Burgemeester en wet houders dezer gemeente hebben de aanbeveling voor de benoeming van een Gemeente-ontvanger als volgt samengesteld: 1. J. H. Bos te Alkmaar (adj.- commies bij het Gem. Ver.bur.); 2. H. G. F. Smakman te Driehuis (adj.-commies ter Secretarie van Velsen). I^PNINGBOUW 1948 ZIJPE. De gemeente Zijpe mag voor het jaar 1948 voorlopig reke nen op een toewijzing van 27 nieuw te bouwen woningen. Het zullen niet anders dan arbeiders- of kleine middenstandswoningen mogen zijn. DE BRANDWEER RUKTE UIT SINT PANCRAS. Gisteravond omstreeks 7 uur ontstond er in een schuur van de heer D. Leyen, aan de Benedenweg een binnenbrandje. Het was ontstaan doordat men bij de gladiolen stookte tegen de nacht vorst. De brandweer was spoedig ter plaatse aanwezig, doch de be woners hadden reeds met emmers water weten te blussen. De schade was gering. „NUT EN VERMAAK" BESTAAT 20 JAAR 'T VELD In de ledenvergade ring van de R.K. Propagandaclub „St. Paulus" op Zondag 9 October van het jaar 1927 werd besloten tot oprichting van een kath. toneelclub, welke volgens voorzitter Impink zou strekken tot nut en vermaak; onzer parochianen, in de hoop hier mee tevens te kunnen bijdragen aan de veredeling van de kermis en tenslotte tot verlichti'hg in de onder houdskosten van het destijds wèl bestaande patronaatsgebouw. De heren P. Noordstrand, Th. J. Stade gaard en C. VVijnker werden resp. voorzitter, secretaris en penning meester, terwijl de onderwijzer J. H. Verlaan tot regisseur werd ge kozen. Een van de eerste toneel avonden werd gevuld met drie to neelstukken, nl. „Het vierde gebod" (drama in 1 bedrijf), „De Hoofd rol" (klucht in 2 bedrijven) en „Het lokkende ongeluk". De ontvangsten van deze avond bedroegen f 108.75 en een bedrag van f 103.33 exclu sief zaalhuur werd uitgegeven. In de vergadering van 6 Sept. 1933 'werd besloten om ook voor de da mes -de gelegenheid open te stellen om als lid toe te treden. In dat jaar werd mej. A. Droog Pd. met meerderheid van stemmen tot pen- ningmeesteresse gekozen. Altijd hebben bestuur en leden hun beste krachten gegeven om de parochia nen op geregelde tijden zowel op nuttige als op vermakelijke wijze een gezonde ontspanningsavond te bezorgen. Wij mogen hierbij in herinnering brengen de succesvolle opvoeringen van „De Witte Non", „De Rozenkrans", „Het Biechtge heim". Niettegenstaande de moei lijkheden van allerlei aard is deze vereniging er toch in geslaagd zich in het leven van onze St. Martinus- parochie een waardige plaats te verSveren. Bij gelegenheid van haar 20-jarig bestaan zal op Zondag 26 en Dins dag 28 October worden opgevoerd het toneelstuk „Mensen in nood" door Will. Brakenberg. (Zie adver tentie in dit nummer.) VIERING VAN HET FEEÜ3T VAN CHRISTUS KONING IN DE PAROCHIE ST. DIONISYUS HEERHUGOWAARD A.s. Zon dag gaat de parochie van de H. Dio- nysius het Feest van Christus Ko ning op bijzondere wijze vieren. Het zal gevierd worden als een grote Appèldag voor alle leden van onze Parochiële Jeugd en Stands organisaties, de dag waarop zij in en door hun organisaties starten met het Jaarprogram der Kath. Actie „Reddend Christendom" door hulde en trouw aan Koning Chris tus. Aan de vooravond van dit Feest, Zaterdag van 78 uur, houden de Parochiële Jeugdgroepen een Ko- ningswake, w.aarbij onder lofzangen uit de Metten van het Feest de Ko ningstroon gereed gemaakt wordt. Bij gunstig weer zal een stoet van Welpen, Gidsen, Verkenners enz. met kaarsen, bloemen en vlaggen langs de voortuin der pastorie trek ken vanwaar de Altaarkroon in pro cessie naar de kerk wordt ge bracht. De kerktoren zal deze avon den door schijnwerpers verlicht zijn. Zondagmorgen is er om kwart voor acht gezongen H. Mis voor de leden der Jeugdorganisaties en om half tien de Hoogmis voor die der Standsorganisaties. Onder beide H.H. Missen wordt de predicatie gehouden door de WelEerwaarde Heer H. Brans Kapelaan te 't Veld, over Reddend Christendom. Om 3 uur n.m. is er groot Appèl voor alle leden der Jeugd- en Standsor ganisaties voor de Kerk. Op het trompetgeschal vanuit de kerktoren zal de Jeugd aantreden en zullen allen openlijk de Belofte vgn trouw afleggen, waarna Aan U o Koning der Eeuwen wordt gezongen. Een plechtig Lof besluit het Ker kelijk gedeelte van deze dag Des avonds om half acht'wordt in de zaal v. d. Heiligenberg een feestelijke Bijeenkomst gehouden door de Kath. Jeugdkring „in Blij de Vlucht" (de K.A. Werkgroepen der mann. en vrouw. Jeugd) waar op de betekenis van het Jaarpro- grf™ woord, gezang en spel tot uitdrukking wordt gebracht. Voor deze bijeenkomst zijn de plaatse- kJkf Geestelijke en Wereldlijke Autoriteiten uitgenodigd, alsmede ae besturen der Standsorganisaties en van de Par. Jeugdraad. Het Comité verzoekt alle paro- emanen van St. Dionysius de vlag uit te steken, zo mogelijk reeds Za terdag in de namiddag en zich te tooien met de Geel-Witte speldjes, die Zaterdag en Zondag zullen worden aangeboden. Al met al een pracht-programma voor de Viering van het Feest van Christus Koning. Wij roepen de leden der Standsor ganisaties op om Zaterdag en Zon dag aanwezig te willen zijn en ook m de toekomst mee te werken aan het Jaarprogram der K.A., hetgeen ook het program der Standsorgani saties is.... Reddend Christendom. inm°haEI/KAR"FEL- 23 October. li ii In „aardappelen noordeling ~1140' Schotse grof 7.30: beve- o^n^ v1!01010-6°; grove late 7.80 q fin nnnia^e 10'40;. eigenh. 9.50— 9.60, 6000 kg. voerbieten 3.10; 300 kg. anduwe 6.80; 14500 kg. groene kool 5.80—9.30; 63500 stuks bloem kool I 0.350.65; afw. 0.170.43; Sr 40 zak slabonqp 2 zak fd. dubb. 0.94 I.01; 26000 kg. bieten I 4.30—6.40' id II 2 40—3; modjo 1.60; 7000 kg. rode kool 8.3014.30; 43000 gele kool 2 10 —6; 3,200 kg. witte kool 7.80—10.90; 20 baal breekpeen II 8.60; id. Ill 7.10; 140 baal uien grof 16.5017' id grote 16.40—17.10; id. drielingen 8.70—9.20; id. nep 1515.20. LANGEDIJKER GROENTECEN TRALE. 3000 kg. aardappelen bevelanders 9.809.90; 47000 kg. rode kool 9.10—13.40; 60.000 kg. gele kool 4.607.10; 70000 kg. groene kool 10.1015.70; 50000 kg. witte kqpl 9— 12.40; 52000 kg. andijvie 8.20—12.20; 5500 kg. peen II 8.10—8.50; id. Ill" 7.60—8; 13000 kg. bieten 6.80—7.10; 4300 kg. uien 17.5017.70; 800 stuks bloemkool 6474. AVENHORN, 23 Oct. 1947. 3250 kg Bevelanders 9.3010.20; 105 kg spruitkool 2121.200 st. bloemkool I 43—46.24700 kg witte kool 8.6011.50; 37800 kg rode kool 6.5011.10; 29450 kg gele kool 4.30 6.70; 16200 kg groene kool 6 10.10; 550 kg Chinese kool 56.30; 9800 kg uien: grote maat 18.40 19.20, gewone maat 16.2017.90, drie lingen 8.108.60, nep 16.20—16.70; 33750 kg bieten: I 5.30—7.20, II 2.80 4.20; 20 zak dubb. slabonen 12.20 15.30; 54600 kg wortelen 7.30 8.20. In Washington munistische ac deren van het het laatste wo Rep. J. Pamell edigd organisatie zake uit het be professor v. d. der hoogtepunl die de heer Th der Tweede Ka der Diocesane den werd. Spreker stelt vast, dat de midi bundeld is om i gebied te kunne de arbeiders en Op staatkundig soms terrein ver de gemeentelijk jonge krachten vc lege plaatsen on delijke cijfers toe hoe ons land mi noodtoestand ver] al Indië in verho oorlog een achtt van 1200 millioen zichzelf reeds aa denken. De middenstani zeer als de ande pen onder de dr last gebukt en schuilt er in het ren door het F voor de prijzen comsumptieve ui bouwingen e.d. d Onaangename als het verbod zetbelasting op te wentelen, zijl volg. Spr. noem ook onrechtvaari veerd. De loor De heer Hooy tot de behandelin prijspolitiek. Hij schap van de m vaststelling der erbij betrokken, overleg is zuiver prijzen zijn voor voorbaat reeds Een grove noemde spreker doorberekenen v ten. Dit en de omzetbelasting lijke rekenvaardig ste greintje welv denstanders perst gaf hij het voorbe denier, die bij ee zend gulden per komen komt van Deze toestand nier tot zwarte De publ drjjfsorg Zoals we hierbi ven zal fle commis het einde van dit van het vraagstuk telijke bedrijfsorg hebben. De heer dit verband de ov bied van prijzen dig en te theoret de middenstand de overheid zelf zen zal bepalen, en documentatie onontbeerlijk en langs opgerichte voor economische van drs. Vlek de king zal verlenen ZATERDAG HILVERSUM 7.00 Nieuws; 7.1 Morgengebed; 8. vecimbel; 9.35 C kleuters; 10.15 Radio ziekenbezoe 12.33 Lunchconcer 13.15 Boekbespreki concert; 14.00 14.20 Engelse les 15.15 Debutanten kiosk; 16.30 Gregoriaans; 18. tuur van Lord Nieuws en Kath vestre trio; 19.45 den; 20.12 De Gei Lichtbaken Henri Een koets vol verl end-serenade; 23.00 Nieuws en HILVERSUM 7.00 Nieuws; 7.15 Nieuws en gram selecties; 10.20 10.35 Liederen vat 10.55 Orgel; 12 orkest; 12.33 Orke Ned. Strijdkrachte Harmonie-orkester de gram.; 16.45 ma's uit de Were Radio Philh. Orl 18.30 Ned. Str Nieuws; 2005. „Don Quichotte „The Ramblers" Hobby-hoek voo 23.30 Nachtsirene

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2