HOEDEN „SCHOLA PUBLICA" PELS' WIJNEN FILMS VAN DE WEEK BLOEMBOLLENVEILING WESTFRIESLAND Raad van Heiloo besluit de noodschool te verbeteren PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 25 October 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN Van Tuitjehom tot Limmen UIT OUDE TIJDEN Gerard Worm J J Onze postzegelactie Vorige week verscheen in dit blad de eerste bekendmaking, dat te Alkmaar een ljatholieke volks universiteit wordt opgericht onder de naam van Schola Publica. Sinds dien worden van vele,, kanten in lichtingen gevraagd over deze nieu we instelling. Voor wie is deze Schola bestemd? Voor iedereen, die ervan over tuigd is, dat zijn schoolopleiding en zijn vakstudie uiteraard slechts een beperkt terrein bestrijken. Voor iedereen dus, die na het verlaten van de schoolbanken zijn geest nog verder wil verrijken. Alle wetenschap is niet uit boe ken te halen,' elke mens heeft be hoefte aan het levende woord. Van een deskundig en toegewijd spre ker gaat nu eenmaal meer bezieling uit dan van een boek. De Schola Publica stelt alle ka tholieken van Alkmaar en omge ving in staat, om over allerlei on derwerpen, die stuk voor stuk onze belangstelling waard zijn, op een aangename wijze deskundige voor lichting te ontvangen. Er wordt gevraagd, of het pro gram der Schola eik jaar beperkt zal bljjven tot zes lezingen per seizoen. Neen, zeker niet! De plannen gaan veel verder. Gedacht is aan toneel, film, aan causerie en cursorische voor drachten, aan zelfwerkzaamheid van een aAntal leden enz. Maar eerst moet de eenvoudige opzet van het eerste seizoen sla gen. Eerst moet er door een grote deelname een gezonde finantiële basis gelegd zijn. Het Comité heeft de kosten van het lidmaatschap uiterst laag ge steld. De mogelijkheid, dat de Schola Publica verder wordt uitge bouwd, ligt dus louter en alleen in het aantal deelnemers; ligt in han den van de katholieken van Alk maar en omgeving. De eerste reactie was gelukkig gunstig. Van Tuitjenhorn tot Lim men meldden zich donateurs en abonnees. In de week,die komen gaat, moet het aanmeldingen rege nen in de brievenbus van de secre- een zonnewijzer zal voortaan de tijd aanwijzen De restauraties aan de Grote Kerk te Alkmaar lopen ten einde. Don derdagmorgen is men begonnen met het wegwerken van de omheining langs de Gasthuisstraat, zodat ook aan die zijde de gerestaureerde kerk kan worden bewonderd. De door gang naar het postkantoor is weer vrij en dit bespaart een omloopje rond de kerk. Aan de zijde van de Koorstraat wordt momenteel een zonnewijzer aangebracht, die de uren zal aan geven op de wijze van vroeger. Het is een hardstenen plaat van bijna een meter in het vierkant. Gemaakt naar het oude model en erboven troont dan ook het jaartal Anno 1781. Op de plaat zelf zijn de uur- strepen gegrift, die uitlopen van een zonnesymbool op de plaat aan de bovenzijde. Aan de rand staan de uürcijfers en op de plaat zelf zijn de tekens gegraveerd van de zonneriem of zoodiac. Deze tekens en streken zijn verguld. Een metalen stang, die stil staat, wordt op de plaat bevestigd en wel zo, dat de schaduw van deze stang, zo gauw het twaalf uur is, totaal samenvalt met de uurstreep van 12 uur. De andere uren zijn dan ook pre cies aangegeven, want op twaalf uur elke middag staat de zon op haar hoogste punt in het Zuiden. Ejyi dat noemt men culmineren. De schaduw moet dan samenvallen met de' uur- lijn van twaalf uur op de plaat. De zonnewijzer is zo opgesteld, datmen steeds zon vangt en dus voortaan de juiste tijd lean aflezen enkele meters boven de grond op de eerste pilaar aan de Koorstraat. Bij het verzetten van de tijd, moet natuurlijk ook de stang verzet wor den, doordat dan de culminatie ver andert. De tekens van de dierenriem heb ben betrekking op de loop van de aarde rond de zon en geven dus de jaargetijden aan. Het geheel zal stellig het bouw werk een streekje meer verlenen van het vroegere aanschijn en van de vroegere schoonheid. dierenbescherming Zwervend is te Koedijk aange troffen een rasechte ruwharige Fox Terrier, reu, wit-zwarte vlekken, bruine snoet en tamelijk jong. In formatie Dr. den Hartogh te Koe dijk. Ter beschikking een jong klein wit-zwart hondje, teef, plm. 3 maanden oud, zindelijk. Adres: C. Verwer, Baanstraat te Alkmaar. nieuwe bonnen Voor het afhalen van bonkaarten 713, schoenenbonnen en extra- kaarten voor a.s. en jonge moeders zijn a.s. Maandag aan de beurt, zij. wier familienaam begint met de letter W, X, IJ en Y en Z. speldjesdag ned. kath. vrouwen beweging De collectrices voor de speldjes dag op het feest van Christus Ko ning worden verzocht om hun at tributen op te halen hedenmiddag tussen 5 en 6 uur in het R.K. Mili tair Tehuis op de Laat. ARMENZORG. 25 Cct. Het was in October 1721 dat Joost Jansz. Boeken- cogen en Griet Maas een fonds stichtten waaruit moest plaats vinden een uitkering aan kin deren die op 1 Aïei van elk jaar, het Burgerweeshuis een jaar te voren hadden verlaten. Het fonds werkte onder een bewind voerder en heeft het lang ge houden buiten de overheid. Ech ter een K. B. van 13 Nov. 1859 maakte een eind aan het werk van de bewindvoerd'e- m- J A. Kluppel voor dit fonds dat van af genoemde datum, inge.v'oige artikel 13 van het K.B., kwam onder beheer van het Ministerie van Financiën. In de loop der jaren hebben vele wezen hier een uitkering gehad. Hun aan tal was vroeger ook veel groter dan thans. Zo waren er in 1800 in het weeshuis 149 kinderen welke werden verpleegd door 8 suppoosten. taris, de heer J. Dominicus, Roe mer Visscherstraat la. Iedereen kent de condities: Men wordt lid voor fl.50 per jaar en be taalt dan per avond 50 cent; men wordt donateur voor f7.50 per jaar en heeft dan gratis toegang tot alle avonden, met recht op een gereser veerde plaats. Is iemand verhin derd een avond bij te wonen, dan kan de lidmaatschapskaart worden uitgeleend. Op 14 November zal Neerlands gevierde sprekey, dr. Anton van Duinkerken op solemnele wijze (dat is hem toevertrouwd) de Schola Publica openen, hopelijk onder overgrote belangstelling. Daarom: meldt U aan enDow it now! F. Holthuizen, Modérator by in de Houttil Herenmodes - Herenhoeden Herenkleding; APOTHEKEN De Zondags- en nachtdienst der apotheken wordt in de komende week waargenomen door apotheek Wanna, Ritsevoort 5. DE SWEEPSTAKE EN DAMESRENNEN Abusievelijk is in de advertentie, welke Donderdag in ons blad stond, vermeld, dat de rennen om 2.30 uur beginnen. De aanvang is echter be paald op 1.30 uur. ESPERANTISTEN BIJEENKOMST Woensdagavond 22 October vond in het Kath. Meisjes Clubhuis in de Nieuwstraat een conversatieavond plaats van de R.K. Esperantoclub „Ni Triumfos". Op deze avond werd afscheid ge nomen van de Eerw. Br. Elburg. een van de oprichters van „Ni Trium fos", die binnenkort naar Brazilië zal vertrekken, om aldaar de leiding van een drukkersbedrijf op zich te nemen. Hem werd door de voorzit ter, de heer Hoebe een Esperanto- boekwerk aangeboden als aanden ken, aan de vereniging. Het ligt in de bedoeling in Novem ber wederom een conversatie-avond te beleggen. DR. MELCHIOR KOMT SPREKEN Voor de afd. Stand van de R.K. Onderwijzersvereniging komt dr. A. Melchior, schrijver van het gerucht makende boek over de eerste wal visvaart van de Willem Barends. op 17 November een causerie houden over deze eerste walvisvaart. DE PARADIJSVLOEK Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de afd. Alkmaar Bui ten van de R.K. Oriderwijzersver. op 26 November zal door de Bergen se spelers in het .Gulden Vlies een heropvoering worclen gegeven van „De Paradijsvloek". FAILLISSEMENTSAANVRAAG GEWEIGERD De door een der aandeelhouders van de N.V. Dagblad voor Noord- Holland gedane faillissementsaan vraag dezer N.V. is door de Alk- maarse Rechtbank afgewezen. RUITJE INGEGOOID Een bewoonster uit de Doelen straat deed aangifte dat in de af gelopen nacht door vechtende per- spnen een ruit in haar woning is ingeslagen. K.A.B.-hoekje In Sept. 1948 zal de K.A.B. in ons Bisdom haar 60-jarige bestaan vie ren. Hiertoe is reeds een feestcom missie gevormd. Ongetwijfeld is er reden tot feestvreugde, als we bedenken, dat in die jaren zoveel tot stand is ge bracht in het belang van de arbei dersstand. Zowel op stoffelijk als op geestelijk gebied. Toch zijn er nog grote en drin gende noden, welke van ons een grote krachtsinspanning zullen vra gen, om deze te lenigen. Om een voorbeeld te noemen, er komen bij het Dioc. bestuur regel matig dringende verzoeken binnen, om moeders van grote gezinnen die rust nodig hebben, in een rusthuis op te nenien. Ontroerende brieven zijn daarbij. Tot heden kon onze beweging daar echterweinig aan doen. Bij gelegenheid van ons 60-jarig bestaan hoopt de feestcommissie nu, aan het Dioc. bestuur een feest gave te kunnen aanbieden, in de vorm van een bijdrage van f 1,— per lid. voor dit móóie doel. Met dit geld zal de grondslag gelegd wor den voor een fonds, hetwelk de uit zending van rustbehoevende moe ders zal financieren. Binnenkort'zullen wij op ae ver gaderingen een uitgewerkt plan bespreken, om in onze afdeling dit prachtige streven te steunen St. Louis gaat herleven Enige tijd geleden deed St. Cae- cilia een oproep tot de jeugd, be treffende de heroprichting van St. Louis. Hiervoor kunnen 'gegadigden tot 17 jaar zich nog opgeven. Velen bleven achterwege, wijl men het ge schrevene betreffende de leeftijd verkeerd heeft begrepen. Jongens, die er iets voor voelen kunnen het best zelf even de secre taris raadplegen. De concerten voor de donateurs zijn in voorbereiding en zullen, zo als ieder jaar, ook nu weer prima worden verzorgd. De bode is reeds op pad voor het aanbieden van de jaarlijkse kwitan ties. St. Caecilia rekent weer volle dig op de medewerking van alle muziekliefhebbers, ook op die van andere belangstellenden. Mogen we onze donateursactie en onze bonactie, voor het aankopen uan nieuwe clarinetten en uniformen nog eens bij U aanbevelen. RESTAURATIES Vrijdagmorgen is men ook begon nen met het vernieuwen en restau reren van de kademuren langs de Lindegracht te Alkmaar. HERRIE IN DE WAGEN Woensdagavond werd de politie om assistentie gevraagd door een chauffeur van de N.A.C.O.-bus die een lastige passagier in zijn wagen had, die zich niet wilde verwijde ren. Door de politie is de man op de straatsteentjes gezet terwijl een an dere passagier tegelijkertijd aan gifte deed wegens mishandeling. DE ROLLENDE SCHOENSMEER- DOOSJES Een bakfietsbestuurder wilde gis teren vanaf de" Langestraat de Pas- toorssteeg inrijden. Zijp wagen, die geladen was met doosjes schoen smeer, kantelde, en honderden doosfes rolden over de weg, met het gevolg dat het verkeer ongeveer 10 minuten werd gestremd. ^"'eleidelijk keren de goede dingen uit het verleden terug. Zo kunnen thans ook weer in bescheiden kwantum geleverd worden. ALKMAAR TEL. 2585 CINEMA AMERICAIN In „de Verdachte", van Robert Siodmak maken wij kennis' met een geheel nieuwe creatie van de beken de karakterspeler Charles Laughton een mens wien het geluk in zijn schoonste vorm tegemoet treedt om plotseling daarna slachtoffer te wor den van de meest tragische omstan digheden. Philip Marshall, een eer zaam tabakshandelaar, is ongeluk kig- getrouwd en het is de jonge Mary Grey die enig licht in zijn tragisch leven brengt. Zijn vrouw Cora komt daarachter en dreigt hem geheel te gronde te richten. De tot het uiterste gedreven man vermoord zijn vrouw doch als hij later met Mary getrouwd is, wordt hij door inspecteur Huxley achtervolgd. Deze heeft geen bewijs voor zijn vermoe dens en neemt een buurman, een verlopen figuur in de arm, die Mar- -hall chanteert. Om zijn geluk te kunnen behouden besluit Marshall de chanteur te vergeven. Zijn lijk wordt later gevonden. Op het mo ment dat Marshall met zijn vrouw naar betere oorden zal vertrekken weet Huxley op zijn eergevoel te werken en geeft hij zich over. Met de verkeerde oplossing van een huwelijksconflict, moord, kun nen wij het ^ot eens zijn, de film is dan ook voor volwassenen. Het gebruikelijke nieuws, een mooi filmpje van het Amerikaans Philhar- monisch Orkest, waarbij de typi sche plaatsing oj>valt en een teken film gaan dit uitstekende werk vooraf. HARMONIE WALVIS IN ZICHT De walvisvaarder „Willem Ba- rendsz". die thans voor de tweede maal op weg is naar de Zuidelijke Poolzee, staat in het middelpunt van de belangstelling; niet 't minst door het boek van dr. A. Melchior en wat de kranten daarover publiceren. Het is daarom interessant deze documen taire film van Polygoon-Profilti, een extract uit de 9000 m. film, die de Polygoon-cineast H. de Boer over de expeditie heeft opgenomen, te %aan zien. Uit de oorspronkelijke opname, waarvan de vertoning 51/2 uur in be slag zou nemen, heeft Rita Roland 'n documentaire gemonteerd, die onge veer een uur in beslag neemt. Het spannende moment van deze film, die tenslotte een aaneenrijging is van journaal-opnamtn, is de vangst van de eerste walvis. Van het natuurschoon in de met ijsbergen bezaaide Zuidpoolzee en van de pinquin-kolonie op Dassen- eiland werden boeiende opnamen gemaakt. Van de critische beschou wingen. die een eerlijk man als dr. Melchior in zijn boek aan de expe ditie wijdt, treft men in dit extract van de 9000 m„ die opgenomen zijn, vanzelfsprekend niets aan. Voor de jeugd is het eveneens een leerzaam programma, dat deze week in de Harmonie wordt gedraaid; ook de interessante documentaire film van de fokkerij,, van renpaar den, die vooraf ging, draagt hiertoe bij. VICTORIA THEATER GEJAAGD DOOR DE NACHT In „Gejaagd door de nacht" geeft de begaafde Engelse regisseur Carol Reed ons een filmwerk, dat keihard is in zijn s'oort en derhalve bewon dering afdwingt van het begin tot aan het einde. Onder leiding van Johny, de idealistische leider van een illegale actie in Engeland, wordt er een overval gepleegd op een bank, ditmaal om geld te hebben voor het financieren van de illega liteit. Doch van het begin af aan loopt het mis. Johny is pas ontsnapt uit een ge vangenis en schiet, want de alarm- schel gaat te snel over, de bankier neer. Dit deprimeert hem en van nu af aan is hij een slag achter op de an deren. Hij mist de auto, wordt erin getrokken en valt' er uit. Gewond door een schot, gewond door de val, strompelt hij voort, geholpen door velen. De gewonde man strompelt van de ene schuilplaats naar de andere, van de ene vriend naar de andere. Kathleen, die hem liefheeft, zoekt troost bij vader Tom, de geliefde pastoor van het dorp. Deze heeft hem gekend als jongen op de gods dienstlessen en wil hem helpfen voor de eeuwigetpcht. Kathleen vindt hem en wil hem,brengen naar een schip, dat hem mede zal voeren de zeeën over. En dan hpt dramatische einde van dit keihard filmwerk. Omgeven door een cordon van politieagenten valt er een schot in de nacht en treft de vluchtende m®. Een machtig*filmwerk met James Mason. Robert Newton en Kathleen Rij an, dat het zien overwaard is. Een film van emoties en aardige scènes. ALKM. BIOSCOOPTHEATER MIJN MEISJE IS EEN GANGSTER De hoofdfilm van deze week „Mijn meisje is een gangster" is de ver filming van een van Edgar Wallace's deeteetive-storys. Een aardig meisje is leidster van een bende gangsters en het is niet zo heel verwonderlijk, dat de detec tive, die met het onderzoek is be last, verliefd op haar wordt. Al gaat alles niet direct op wiele tjes toch krijgt tenslotte de detective zijn mooie gangster en wordt de rest van de bende ingerekend. Een aardige film met dikwijls spannende avonturen, maar waarbij de komische noot toch niet ont breekt. In het voorprogramma be halve het nieuws een wat zot ker- misfilmpje en een aardige teken film. Onze agenda Cinema: „De Verdachte", Volwassenen. Victoria: „Gejaagd in de Nacht", 18 jaar. Harmonie: „Walvis in zicht", 14 jaar. A.B.T.: „Mijn meisje is een gangster", 14 jaar. Gulden Vlies: 8 uur, „De Witte Nort" Zondag: Gulden Vlies: 8 uur, Danza met „Gasparone" BIJTIJDS Procesverb. werd opgemaakt tegen iemand die nu pas aangifte kwam doen dat hij alle distributiebeschei den vermiste, terwijl hij deze al in Januari was kwijt geraakt. „PIJL EN BOOG" AFGESCHAFT Door de politie is er reeds her haaldelijk op gewezen dat het spel met pijl en boog op de openbare weg niet is toegestaan. Onlangs werd een knaap in zijh oog getrof fen en gisteren kreeg wederom een jongentje een pijl in zijn oog. Waarschijnlijk zal hij zijn oog moe ten missen. Be politie heeft reeds tal van deze „wapens" in beslag ge nomen en rekent hierbij op de me dewerking van ouders en onderwij zers. MUNDUS VULT DEfjJPI De Vrije Alkmaarder plaatste gis teren bij het bericht over het heen gaan van Burgemeester Koelma een foto met een onderschrift, dat dit de bekende foto was van de instal latie van burgemeester Koelma. Bij nadere beschouwing bleek het echter een foto te zijn van de installatie van burgemeester Van Kinschot te Leiden. De redactie dacht wellicht: Mundus vult decipi. HET ALCMARIA-ELFTAL In de wedstrijd tegen De Spar taan komt Alcmaria met 't volgen de elftal uit: Brouwer doel; Maas- sen en Helderman achter; Baden- huizen, Mulder en Godvlief mid den; Bijl, Wit, Schmidt, v. Wierin- gen, de Buijzer voor. Zoals men ziet zijn er wederom enige wijzigingen in het elftal aan gebracht. Dat Helderman weer als achterspeler is opgesteld, vindt zijn oorzaak in 't feit, dat Hendriks ge blesseerd is. Mulder is weer in de middenlinie opgenomen, terwijl in de voorhoede heel wat veranderin gen zijn gekomen. Swaerts heeft plaats gemaakt voor Bijl, die jnet Wit nu de rechtervleu gel vormt. Voorts hebben v. Wie- ringen en Schmidt van plaats ver wisseld. 't Zijn belangrijke verande ringen, het is te hopen, dat zq het verhoopte succes brengen! A.F.G.-nieuws Programma zo uct.: a.F.C. I— Vrone I 2.30; A.F.C. 3—Hollandia 3 12 uur; Watervogels 2A.F.C. 2; Fo resters 2—A.F.C. 4; S.S.V. 2—A.F.C. 5. Junioren: A.F.C. aPurmerend a 12 uur. Adspiranten: Hugo Boys a— A.F.C. b 12 uur; A.F.C. c—Limmen b 1.15 uur; Kolp. Boys bA.F.C. d 12 uur; Vios bA.F.C. e 12 uur; L.S.V.V. cA.F.C. f; Hollandia b A.F.C. g; L-S.V.V. d—A.F.C. h. Alle elftallen behalve de A ad- spiranten komen op het groene tapijt. AFC-ers zorgt weer voor een keur van uitslagen, waar wij trots op, kunnen zijn. Het eerste vooral heeft wat goed te maken, veel wil len wij niet zeggen, jullie weet het, maar één ding wil ik toch schrij ven: S^peelt van de eerste tot de laatste minuut met al het vuur en enthousiasme, dat in je zit, toont de juiste AFC-gee^t. Sportliefhebbers van Alkmaar en omgeving, het is Zondag aan de Westerweg t.o. de Krocht weer iets goeds, komt en moedigt ze aan, want dat hebben ze nodig! Dus tot Zondag aan de Wes terweg!! De P.P.C.-er. RANDERS-PROGRAMMA Opstelling voor a.s. Zondag: De Rijp IRanders I. Blom, doel; Zwakman en Temming achter; Van Berkum, Th. Schot, P. Teijgler, midden; J. Stroet, J. Teygler, C. van Opzeeland, H. Bakker, Th. Bakker, voor. Randers' IIBergen II 2.30 uur. Kolping Boys IIRanders III 2.30. Randers IV—-Alcmaria VII 111.30. Adspiranten b—Koedijk b 1.15 u. Zaterdagmiddag: Jong Holland adsp.Randers adsp. Welpen a-b Alcmaria a-b 4 uur. Politie-inspecteur rookte in beslaggenomen eigaretten Gistermiddag is de jonge inspec teur van politie W„ van het bureau Kattenburg, te Amsterdam gear resteerd, wegens het zich toeëigenen van een gedeelte der partij eigaret ten, destijds op eqn Grieks schip in de Amsterdamse haven in beslag ge nomen ep bestemd voor de zwarte handel. De inspecteur verkocht deze eigaretten aan een Pool door bemid deling van een Makelaar in huizen. Alle drie betrokkenen zijn aange houden. H. W„ die na de bevrijding adj.- inspecteur van politie in Alkmaar was, werd daar in Juli 1946 wegens ongeschiktheid ontslagen, doch #aagde er door middel van protec tie opnieuw in een plaats bij de Am sterdamse politie te bemachtigen. HEILOO Vrijdagavond kwam de Raad onder voorzittersèhap van Burgemeester Kalff bijeen. Afwezig door ziekte de heer Bosma (Comm.) De notulen van vergadering 12 September j.l. werden onveran derd goedgekeurd. Het nieuwe raadslid, de heer J. P. Senff (P. v. d. A), dje in de plaats van J. de Vries is gekomen, werd beëdigd. De Voorzitter heet het nieuwe Raadslid welkom en hoopt dat hij met vrucht zal mogen arbei den in deze functie in het belang der gemeente. Het voorstel van B. en W. tot het aangaan van een geldlening ad f131.000 en tot conversie van enkele bestaande leningen werd aangeno men. Ook het voorstel van B. en W. tot wijziging van de gemeente-be groting 1946-'47, naar aanleiding van enkele opmerkingen van Ged. Staten werd aangenomen. Dit be troffen enige administratieve wijzi gingen. Aangezien Gedeputeerde Staten er op aandringen, het vergunnings recht voor de vérkoop van sterke drank in het klein, hetgeen tot he den f10.voor elke f50.huur waarde bedraagt te verhogen tot het door de Drankwet .toegestane ma?, ad f12.50 voor elke f50. huurwaarde, stelden B. en W. voor hiertoe over te gaan. Dit geschiedde. Vervolgens werd de heer P. Kraakman (R.K.), benoemd als commissaris der vereniging voor Volkshuisvesting met 10 stemmen voor, 1 blanco. Hierna werd op voorstel van B. en W. de heer J. P. Senff (PvdA) benoemd als lid in de commissie voor openbare werken in de plaats van de heer J. de Vries. De heer J. Bolten (R.K.) vraagt of in de commissie van sociale za ken waarin de heer de Vries zitting heeft, ook 'n ander benoemd moet worden. Voorzitter antwoordt dat de heer de Vries indien hem dit ambieert aan kan blijven. Het voorstel van B. en W. om een bedrag, voor herstel van de nood school, beschikbaar te stellen, hield nog al wat in. I^e heer Kraakman (R.K.) zegt dat dit punt eigenlijk niet meer behandeld hoeft te wor den, aangezien men reeds druk doende is om schoorstenen etc. op de noodschool te bouwen. Spr. noemt dit „het paard achter de wa gen spannen" en had het beter ge vonden dat dit punt eerst in de commissie vait openbare werken behandeld was geworden, alvorens tot de bouw over te gaan. Dit fs nu al de derde maal dat zoiets gebeurt. Spr. achtte de commissie van open bare werken nutteloos en stelde voor om deze dan maar te liquide ren. Ook waren er aanmerkingen van spr. ten aanzien van de ver richtte werkzaamheden. Volgens spr. had men kunnen volstaan met vier in plaats van 8 schoorstenen en hij geeft 'n voor niet ingewijden zéér moeilijk te volgen beschou wing over het bouwen van schoor stenen. Spr. concludeert dat, moch ten B. en W. weer beslissingen ne men zonder eerst de commissie van openbare werken of de Raad er in gekend te hebben, de R.K. fractie zich het recht voorbehoudt de aan vraag voor eventuele benodigde gelden tegen, te stemmen. Voorzitter toont aan .dat de ver bouwing zeerdringend was, aangë-; zien -de kinderen in de lokalen niet meer voldoende beschermd waren tegen de regen en dat de brand verzekeringen met de bestaande NIWIN KEGELCONCOURS Aan de corpswedstrijd namen gis terenavond 4 clubs deel, 3 heren- en I damesclub. De resultaten waren: Superklasse: T.O.P. 347; Senioren klasse: Alcmaria 338; De Burg-Onze Club 311; T.O.P. II 281; Junioren klasse: De Burg-Onze Club 235; Alcmaria II 234; Damesklasse: Vre- delust, Schagen 296, 218. De stand is thans; Superklasse: O.K.A. 385, Z.E.K.G.' 348, T.O.P. 347. Senioren- klasse: Op de Lat, Purmerend 348, De Club 339, Alcmaria 338, Op de Lat, Alkmaar 336, Cubo 332, O.K.N. II 323, De Unie 321, Met zijn Tienen 312, De Burg - Onze Club 311, On der Ons 300, Houthalers 299, G.G.P. Schagen 293, Sociëteit 286, Z.E.K.Z II 282, T.O.P. II 281. Juniorenklasse: De Club 269, T.O.G. 269. Met zijn Tienen 259, De Unie 249, Cubo II 235, De Burg - Onze Club 235, Alc maria 234, Op de Lat 232, Houtha lers 227, G.G.S. 215. Damesklasse: W.I.K. 312, Zet 'm op 301, Vredelust 296, Onder Ons 279-, Ophouden wint 270, W.I.K. II 266, Vredelust 218, Zet 'm op II 202. NEDERLANDSE KATHOLIEKE VROUWENBEWEGING (R.K. Vrouwenbond) De collectrices voor de speldjes dag op het feest van Christus Ko ning worden verzocht haar speldjes en bussen vanmiddag tussen 5 en 6 uur af te halen in het R.K. Militaire Tehuis op de Laat, waar ook Zon dagmorgen het Centrale punt is. Dames, wij yekenen op uw activi teit. Van deze gelegenhejjl mogen we zeker wel gebruik maken om deze collecte bij al onze geloofsge noten aan te bevelen. Het is onze eerste collecte waar van we de opbrengst goed zullen besteden, o.a. aan de breiactie enz. Secretaresse N.K.V.B. De aanvoer van gladiolen was wel iets groter, ofschoon de massa nog moet komen. Kwalijeit was beter dan vorige week, waardoor de prij zen ook wel iets hoger waren dan toen. Door het prachtige herfstweer zijn de kwekers te druk bezig met planten, enz. om aan de afzet van gladiolen te denken. Besteed werd voor: Acca Laurentia 14 op 0.600.65 12—14 0.45—0.55, 10—12 0.30—0.40, 8 10 0.100.30; Allard Pierson 14 op 1—1.16, 12—14 1.00, 10—12 0.45—0.55, 8—10 0.30; J. S. Bach 14 op 2.95— 3.05, 12—14 2.95—3. 10—12 2—2:40, 8 10 1.25; Bitt o Haeven 1214 1.15 —1.35, 10—12 0.75—0.85, 8—10 0.55; Early Sunrise 14 op 1.451.60, 1214 1.35—1.55, 10—12 1.10—1.15, 8—10 0.70; Goldlac 10—12 0.55, 8—10 0.50; Hopmans Glorie 1214 1.10, 1012 0.55; Lilac Wonder 14 op 11.05, 12 —14 0.95—1.05, 10—12 0.65—0.80; Mar Foch 12—14 1.05, 10—12 0.55; Maske rade 12—14 1.30, 10—12 0.80, 8—10 0.55; Normandië 14 op 3.95, 1012 3.90, 8—10 3.40; Orange Queen 12 14 1.55, 8—10 0.40, 10—12 0.80; Oranje- Impergtor 14 op 1.45. 1214 1.15; Oranje Perfect 14 op 1.051.25, 12 14 1—1.10, 10—12 0.65—0.70, 8—10 0.45; Purper Beauty 14 op 2.95, 12 14 2.75, 1012 2.40; Rose van Lima 14 op 1.95—2.05, 12—15 1.85—2, 10— 12 1.80—1.95, 8—10 1.60—1.65; Red Fox 12—14 1.30, 10—12 0.95, 8—10 0'.500.60; Regenboog 1214 11.05; Royal Dream 14 op 1.30—1.35; Sweet Seventeen 10—12 4.95, 8.10 3.15; Sla- mans Glorie 1012 3.35, 810 2.90; Sneeuwprinses 14 op 0.70, 1214 0.40—0.50, 10—12 0.20—0.30; Sema- rang 12—14 0.85, 10—12 0.70, 8—10 0.45; Slamans Joy 14 op 1.201.45; 12—14 1.10, 10—12 0.80; van Tienho ven 14 op 1.25—1.35, 12—14 1.05—1.25 10—12 1—1.10 8—10 0.70; Willy Der by 14 op 1.40; Lilium Regale 24 op 27.10, 22—24 15.10—19.70, 22—22 13, 18—20 8.40—11; 16—18 2.90—5.10; Li lium Creelmans 2224 20, 2022 15.40. Alles per 100. Plantgoed tul pen: Albino 1.301.40; Bartigon 0.40 ->-0.60; Brillant Sar 0.90; Clara Butt 0.551; Campfire 0.70, Copland Ri val 0.50; Crown Imperial 1; Couluer Cardinal 0.90, Electra 0.951.10; Feuerzauber '0.55; Golden Harvest 0.60—1.10; Gen. de Wet 0.95—1.30; Mothersday 0.95; Mad Leferber 0.55 Mr. v. d. Hoeff 0.65; Oranje Nassau 1.10; Purper Copland 0.50: Peach Blossom 11.10, Rose Copland 0.50 —1.20, Sonja 0.20, Violet Queen 1.20, Will. Copland 0.55, Will. Pitt 0.55; Withe Sail 1.30; Yellow Giant 0.75; Zenober 0.400.60. Alles per kilo. toestand geen genoegen namen en dus de leermiddelen etc. niet verze kerd konden worden. Verder zegt de voorzitter dat hij niet vast beloven kan dat er in de toekomst door B. en W. niet plotse ling 'n beslissing buiten de Raad om genomen zal worden. Dit hangt ge- hèel af van de urgentie van 'n be paald geval. Wethouder Rus merkt nog op dat de bouw van de schoorstenen ur gent was -en dat de gemeente-archi tect, de heer Torcke, dit had afge werkt. Als, zoals de heer Kraakman opmerkte, de schoorstenen verkeerd of onsolide gebouwd zijn komt dit voor rekening van de gemeente architect. De Wethouder zal zich echter gaan overtuigen. De heer Groot (R.K.) onder streept de woorden van de heer Kraakman en vraagt vervolgens of het werk aan de noodschool is aan besteed. Voorzitter antwoordt ont kennend. De heer Groot vraagt dan of B. en W. er in de toekomst aan willen medewerken om bouw-ob- jecten boven de f1000.te doen aanbesteden .onder belanghebbende gemeentenaren. Voorzitter merkt op dat B. en W. zéér zeker hierop zul len toezien dat dit gebeurt. De heer Vermeulen (Chr.) spreekt woorden van waardering voor het ingrijpen van B. en W. inzake verbouwing noodschool, aangezien dit dringend nodig was. De heer Groot die met het antwoord van de Voorzitter nog niet tevreden was en een méér omlijnde toezegging wenste inzake aanbesteding van eventuele bouw- objecten werd door de Voorzitter het woord ontnomen aangezien vol gens de voorzitter hierover al ge noeg gepraat was! (Dit bevreemdde ons enigszins aangezien de heer Groot opkwam voor een deel der Heilooër middenstand, 't Had wel wat weg vandictatuur). Vervolgens werden de heren D. de Jager (PvdV.), Heyne (R.K.) en Senff (PvdA.) benoemd in de com missie die de gemeenterekening zal bestuderen, van het grondbedrijf en van het fonds Armengoederen over het jaar 1946. Hierna werden de geloofsbrieven van het nieuwbenoemde lid van de geme.enteraad, de heer K. Hareman (R.K.) onderzocht en in prde be vonden en volgde sluiting. UIT BEEMSTER EN OMSTREKEN LANDELIJKE RIJVERENIGING Een dezer dagen kwamen de le den en ruiters der Landelijke Rij- vereniging, afdeling Beemster in vergadering bijeen. Na de opening met de christelijke groet heette de voorzitter de leden hartelijk welkom. Hij deelde mede, dat het zomerseizoen nu gesloten was en dat deze vergadering o.a. belegd was, om nader gezamenlijk overleg te plegen omtrent hét win- terprogramma. De instructeur van de zomer diensten, de heer J. Dekker werd hartelijk dank gezegd voor het vele' werk door hem in de afgelopen zomer de Ruiterij van de Beemster bewezen. DJfarna kwam het verze keringswezen ter sprake, de leden kunnen zich namelijk verzekeren tegen ongevallen bij oefeningen en wedstrijden. Het voorstel, 'tot samepwerkihg inzake een paardencursus tussen Ürsem en Schermerhorn werd met veel enthousiasme aangenomen. De plannen dienaangaande zullen na der worden uitgewerkt. Het blijkt onmogelijk te zijn om op Woens dagavond te oefenen. Daarom zal men telkens met vijf leden tegelijk oefenen op Zaterdagmiddag van twee tot half vier. Om de week met vijf leden. Bij de rondvraag dankte instruc teur Dekker voor de taart en voor de bewezen hulde, en nadat de Z. E. Heer Pastoor een opwekkend woord had gesproken, werd op gebruike lijke wijze de vergadering gesloten. B. en W. van Purmerend bezoeken Rotterdam B. ep W. van Purmerend, verge zeld van leden van de Gemeente raad, bracHten. vandaag een bezoek aan Rotterdam, waar zij de vee markt bezichtigden. DÈ H. MIS ZUID-SCHERMER. Pastoor F. C. van Beukering z.g. merkt in zijn bekend boekje over de Mis op, dat rond het H. Misoffer vaak meer „misverstand" dan „Misverstand" bestaat. Wij willen deze bewering noch beamen, noch tegenspreken, maar het was ongetwijfeld een goe de gedachte van de Herder der St. Michaëlparochie, pastoor B. W. Kloes, om voor zijn parochianen de kennis van, en de belangstelling voor de Mis nog eens te verfrissen. Woensdagavond werd het eerste deel van de Mis behandeld. De Mis is het hoogtepunt van de Katholie ke Eredienst. Vandaar de, grote zorg en liefde, waarmee de 'heilige Handelingen worden omringd. Die eerbied spreekt uit de omvangrijke voorbereidingen, uit de kostbare vaatwerken, uit de rijke versierin gen. De priester -draagt het Offer niet alléén op. Hij dbet dit mét en na mens de gelovigen,- welke verte genwoordigd worden door de mis dienaar, welke laatste, mede door zijn nabije assistentie, een voorna me taak heeft te vervullen. De aanbieding van het offer der gelovigen de zinnebeeldige ga ven van brood en wijn is niet het voornaamste offer. Het eigen lijke Offer is het' Offer van Chris tus zelf by de Consecratie. De belangstelling voor de lezing was verheugnd groot. KOLPING BOYS-NIEUWS OUDORP. Het eerste elftal heeft Zondag een uitwedstrijd tegen Con Zelo I. Het zal in Waarland zeker niet gemakkelijk zijn om de winstpunten te veroveren, maar als ieder zijn best doet zal het wel ge lukken. De overige elftallen spelen allen thuis. Zo ontvangt K.Boys 2 haar plaatsgenote Randers 3, dat erg wis selvallig speelt. - Na het goede suc ces van vorige week is thans een kleine overwinning voor onze jon gens, mogelijk. Adsp. a krijgen bezoek van Vios a De winnaar van deze wedstrijd komt op de bovenste plaats. Dat zal er dus aan spannen: De b-adspiranten tenslotte spelen ♦eeds om 12 uur tegen AFC d. Wat denken jullie van de uitslag, jon gens? Een gelijk spel is er al. R.K.V.V. HUGO BOYS H. H. WAARD NQORD Het ■eerste gaat 'morgen 'n zware uit wedstrijd tegemoet en wel naar S.R.C. I. 't Zal zeker niet meevallen om daar winst te halemtmaar pro beren zulien de Boys 't zeker. Ver- Nog niet stopgezet Van verschillende kanten werd ons gevraagd, hoe het staat met onze postzegelactie voor het zieke meisje, dat in het St. El. Ziekenhuis te Alkmaar verpleegd werd. pok werd gevraagd, of we het millioen zegels al bij elkaar hebben. Laten wij beginnen met namens onze patiënte al degenen te bedan ken, die grote of kleine hoeveelhe den stuurden. De patiënte, die mo menteel in het Sanatorium Helio- mare te Wijk aan Zee verpleegd wordt, hoopt daar in zoverre te herstellen, dat de dokters haar uit zending naar Zwitserland kunnen adviseren. Dit zal echter nog wel enige maanden duren. Wij hebben onze actie nog niet beëindigd,, omdat wij op geen dui zenden na kunnen zeggen hoe dicht we het millioen genaderd zijy. Na tuurlijk heeft onze redactie wel iets anders te doen dan postzegels te tellen, doch zij is er in geslaagd an deren te vinden, die de postzegels zullen afweken, tellen en in pakjes van 1000 verzamelen, hetgeen ook nog wel enige tijd in beslag zal ne men. Intussen bereikten ons verzoeken uit Heer Hugowaard en De Rijp, om voor patiënten daar ook een inza meling te houden. Wij willen deze verzoeken wel in overweging ne men en alvast de toezegging doen, dat wij, mocht na telling blijken, dat het millioen postzegels over schreden is, de overbodige zegels voor deze gevallen zullen reserve ren. Daarom, mocht U nóg postze gels voor dit sympathieke doel wil len afstaan, zendt ze aan' een van onze bureaux. Red. N.H.D. trek per fiets om 1.30. Het 2e speelt thuis tegen VIOS II en zal probe ren om weer zo'n goed succes te behalen als vorige week. Aanvang 2.30 uur. De vastgestelde wedstrijd voor de Jun. is uitgesteld, de"adsp. spelen thuis om 12 uur tegen AFC b LIMMEN. De heer P. v. Til heeft zijn huis, stalling en erf on derhands verkocht aan P. Dam, al hier. ST. PANCRAS. De instru mentmakerij van de heer A. Vol kers Jr. is geheel gereed geko men en werd' hedenmiddag om 3 uur geopend. ST. PANCRAS. De collecte ten behoeve van de Prins Bern- hard Stichting te Sint Pancras heeft opgebracht de somma van f 29,92 BLOEMBOLLENCULTUUR LIMMEN. De Algem. Ver. van Bloembollencultuur, afdeling Limmen—Heiloo kwam in verga dering bijeen in café 't Centrum alhier. Tey sprake kwam het voor stel Grootebroek, inhoudende de algehele afschaffing van de sane ringsmaatregelen. De heer A. Nuijens sprak stimu lerende woorden voor het voorstel Grootebroek, terwijl voorzitter Valkering hier tegen was en wees op de grote gevaren aan de alge hele afschaffing van de sanerings maatregelen verbonden. Hij wees hier o.a. op de vrije teelt van de gladiolen, welke vooral (voor de kleine kweker dit jaar niet lonend is. Hem van repliek dienende, zei de heer Nuijens, dat ook de sane ringsproducten eens in d'e 3 jaar voor niets geteeld worden. Hierna kwam het voorstel in stemming. Voor 43 stemmen, tegen 35 stem men. Als 2e punt werd besproken een voorstel van jhr. mr. Van Nispen tot Pinnerden om in de a.s. winter te komen, tot het houden van een referendum, een zgn. opinie onderzoek. Ook dit werd' in stem ming gebracht met als resultaat 44 tegen en 34 voor het voorstel. K.A.B.-vergadering te Langedijk LANGENDIJK. De'Katholieke Arbeidersbeweging in onze Paro chie opende Woensdagavond haar winterprogram met een zeer matig bezette ledenvergadering, waarin als spreker optrad het Hoofdbe stuurslid Van 't Veld met als on derwerp „Reddend Christendom in het arbeidersmilieu". Het knapen koor van Meester Niewint zorgde voor de muzikale omlijsting én bracht enige liedjes ten gehore uit een zigeuneroperette. De heer Van 't Veld, hierna het woord verkrijgende, wees erop, dat de na-oorlogse wereld op een gek kenhuis gelijkt. Er heersen chao tische toestanden. Men is ingesteld op de materie. Momenteel, de groei van de K.A.B. bewijst dat, is er nog' geen gevaar voor een over heersing van het bolsjewisme. Toch moet spr. hier waarschuwen en wel tegen het cultuurbolsjewisme. Dit is datgene, wat wordt bijgebracht stukje voor stukje, drupje voor drupje en wel een opgaan in het materiële, het opgaan in uitsluitend stoffelijke bevrediging. De zucht naar stoffelijke bevre diging is niet een uitvloeisel van de laatste oorlog. De oorzaken lig gen veel dieper. De wereld is niet maar theocentrisch, maar antropos- centrisch, d.w.z. God staat niet meer in het middelpunt, maar de mens. Ook in deze omgeving dringt het door en ook hier bestaat ge vaar voor vermaterialisering. Men lacht om plichtsbetrachting. men nodigt uit tot arbeidsverzaking. plichtsverzaking en bevrediging van eigen luister. Tegen de twee grote stromingen van'deze tijd, het cultuurbolsjewisme en het Ame rikanisme, die beide ingesteld zijn op vermaterialisering. moeten wij Katholieke arbeiders, alle dagen de strijd aanbinden. Hebt idealisme, weest principieel, hebt waarachti ge liefde voor uw vaderland, waar achtige zin voor de arbeid, houdt, uw gezin hoog door *n juiste op vatting omtrent huwelijk en hu welijkstrouw. Hebt waarachtige zin voor uw behoeftebevrediging. Het streven naar lotsverbetering is goed, omdat voor een goed geeste-i lijk leven een zekere mate van welstand nodig is, maar vermate- rialiseer niet. Dit waren de punten, welke spr. uitvoerig onderstreepte. Speeiaal vestigde spr. de aandacht op de woorden van het morgengebed: Ik offer U al mijn werken en lijden op. Een dag zo begonnen is goed begonnen. Nadat het knapenkoor nog enige liederen ten gehore had gebracht, sprak Pastoor Clarijs, die ter ken nismaking aanwezig was, er zijn verheugenis over uit, dat er in deze parochie .zo'p opgewekt vereni gingsleven bestaat. Z. E-efw. spoor de allen aan om ijverige leden van hun standsorganisatie te zijn.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2