c 1 De Valera, strijder voor lerlands vrijheid DEVERRESTEM Groot enthousiasme voor het 'ekenapostolaat van de Kerk 462 millioen kinderen De schroef van de „Willem Ruys" mag niet over de Moerdijkbrug J GRAFISCH WERK, r jostzegelactie Katholieke Actie Vrouwelijke Jeugd Groot verlangen naar eenheid Den Haag heeft gesproken maar de heer Ruiters maakt zich niet bezorgd Katholieke Actualia DE NIEUWE RONTGEN-INSTALLATIE VAN HET ST. ELISABETHZIEKENHUIS TE ALKMAAR Een kostbaar instrumentarium dat aan alle te stellen eisen voldoet Van dominion tot onafhankelijke staat de kunst van zwart en wit J riiet stopgezet hillende kanten werd d, hoe het staat met 'elactie voor het zieke n het St. El. Ziekenhuis verpleegd werd. Ook agd, of we het millioen elkaar hebben, beginnen met namens e al degenen te bedaiv- >te of kleine hoeveelhe- n. De patiënte, die mo- het Sanatorium Helio- k aan Zee verpleegd >t daar in zoverre te lat de dokters haar uit- ir Zwitserland kunnen Dit zal echter nog wel den duren. n onze actie nog niet imdat wij op geen dui- unnen zeggen hoe dicht ioen genaderd zijn. Na- ft onze redactie wel iets oen dan postzegels te zij is er in geslaagd an- nden, die de postzegels ken, tellen en in pakjes erzamelen, hetgeen ook ge tijd in beslag zal ne- iereikten ons verzoeken gowaard en De Rijp, om ten daar ook een inza- ouden. Wij willen deze vel in overweging ne- ast de toezegging doen, eht na telling blijken, lioen postzegels over- de overbodige zegels evallen zullen reserve- mocht U nog postze- t sympathieke doel wil- zendt ze aan een van IX. Red. N.H.D. ts om 1.30. Het 2e speelt VIOS II en zal probe- ;r zo'n goed succes te vorige week. Aanvang vastgestelde wedstrijd i. is uitgesteld, de"adsp. om 12 uur tegen AFC b De heer P. v. Til uis, stalling en erf on- rkocht aan P. Dam, al- 1RAS. De instru- j van de heer A. Vol- geheel gereed geko rd hedenmiddag om 3 1. DRAS. De collecte van de Prins Bern- ing te Sint Pancras racht de somma van SOLLEN CULTUUR De Algem. Ver. Dollencultuur, afdeling eiloo kwam in verga- m in café 't Centrum sprake kwam het voor broek, inhoudende de chaffing van de sane- gelen. Nuijens sprak stimu- rd'en voor het voorstel terwijl voorzitter ier tegen was en wees gevaren aan de alge- fing van de sanerings verbonden. Hij wees de vrije teglt van de relke vooraf "voor de er dit jaar niet lonend repliek dienende, zei jens, dat ook de sane- en eens in de 3 jaar eteeld worden. Hierna voorstel in stemming, mmen, tegen 35 stem- rt werd besproken een i jhr. mr. Van Nispen tn om in de a.s. winter )t het houden van een een zgn. opinie- Dok dit werd' in stem- ht met als resultaat 44 voor het voorstel. ^.-vergadering Langedijk 5IJK. De Katholieke veging in onze Paro- Woensdagavond haar im met een zeer matig envergadering, waarin optrad het Hoofdbe- in 't Veld met als on- eddend Christendom in rsmilieu". Het knapen- leester Niewint zorgde uzikale omlijsting én liedjes ten gehore uit roperette. fan 't Veld, hierna het •ijgende, wees erop, dat ;se wereld op een gek- ijkt. Er heersen chao- inden. Men is ingesteld ie. Momenteel, de groei LB. bewijst dat, is er [evaar voor een over- het bolsjewisme. Toch er waarschuwen en wel jultuurbolsjewisme. Dit wat wordt bijgebracht, stukje, drupje voor vel een opgaan in het >t opgaan in uitsluitend evrediging. naar stoffelijke bevre- Let een uitvloeisel van orlog. De oorzaken lig- ?per. De wereld is niet ntrisch, maar antropos- .w.z. God staat niet t middelpunt, maar de n deze omgeving dringt ook hier bestaat ge- zermaterialisering. Men lichtsbetrachting, men tot arbeidsverzaking. cing en bevrediging luister. Tegen de twee ngen van'deze tijd, het 2wisme en het Ame- lie beide ingesteld zijn •ialisering. moeten wij irbeiders, alle dagen de iden. Hebt idealisme, ipieel, hebt waarachti- jr uw vaderland, waar voor de arbeid, houdt, oog door 'n juiste op- trent huwelijk en hu- -. Hebt waarachtige zin ihoeftebevrediging. Het ar lotsverbetering is voor een goed geeste-9 :en zekere mate van idig is, maar vermate- t. de punten, welke spr. nderstreepte. Speeiaal de aandacht op de het morgengebed: Ik mijn werken en lijden zo begonnen is goed knapenkoor nog enige gehore had gebAcht. >r Clarijs, die ter ken- mwezig was, er zijn over uit, dat er in deze i'p opgewekt vereni- estaat. Z. E-el'w. spoor- om ijverige leden van •ganisatie te zijn. NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 25 October 1947 PAG. 3 Het doet goed eens in dagblad kolommen te kunnen schrijven over een idealistische beweging, die veel doet verwachten"'En het stemt tot blijdschap te mogen constateren, dat dit juist dewe- ging betreft die de Paus zelf vraagt n.l. de Katholieke Actie. Onder leiding van de nationale voorzitster mej. R. Vendrik en de nationale directeur G. Groothuis kwamen uit de vijf Nederlandse Bisdommen in het afgelopen week end bijeen een groot aantal ver antwoordelijke leidsters van de vrouwelijke jeugd. Men kwam samen op Bouvig- ne, waar eens mgr. Frencken zo vruchtbaar werkte vftor de vrou welijke jeugd van Nederland. Na de oorlog heeft de katholieke vrou welijke jeugd iets groots verricht in Nederland. Wat tot dan toe onbekend was kreeg na de bevrijding zijn be slag: Er ontstond een Katholieke Nationale Vrouwelijke Jeugdbewe- ging in het Gidsenspel. Alle vijf diocesen kozen één methode voor hun jeugdwerk. Dit geldt hoofd zakelijk voor de jeugd onder 17 jaar. Ook voor het jeugdwerk bo ven 17 jaar is eén^eenheid in me thode groeiend. Maar wat op deze studiedagen verblijdend was, was dit,* men heeft in Nederland een groter eenheid gevonden, dat is de eenheid' van methode. Ondanks diocesane verschillen in werkwijze hebben de leidinggevende leidsters der verschillende cKflSpsen hun eenheid gevonden in dWfeatholieke Actie. Zij ontvingen ieder van eigen Bisschop de persoonlijke zending, dat betekent dat zij als leken officeel zijn ingeschakeld bij het zielzorgwerk van de Kerk in Nederland. Zij vormen het offi ciële lekenleger, waarvan de kerk zich wil bedtenen voor haar Apos tolaat. Dit werd erkend als een heidsbasis en op die gedachte kwam men bijeen. Men ontkomt niet aan de in druk: deze dagen waren het feest van de eenheid, niet als een oogst feest maar als startpunt voor gro ter werkzaamheid. Het zijn kostbare dagen van be zinning geweest. Van verschillende kanten werd belicht de hoge roe ping die de leek ontvangt in de Katholieke Actie. Het mooie was dat dit gebeurde door priester en leek. Hiermee werd treffend' dui delijk dat in deze tijd de leek mee verantwoordelijkheid gaat dragen naast de priester voor het Rijk van Christus. Dir. G. Groothuis leidde in over: „Hoe de Hiërarchie de leek roept" en dr. ir. F. Téllegen, Nationaal Voorzitter van de Ka tholieke Actie, sprak over: „Hoe de leek zijn taak aanvaardt." Niet alleen de inleidingen waren van hoog gehalte, ook de daarop volgende besprekingen getuigden van de hoge opvatting, die de jeugd heeft van haar Apostolaat, waartoe de Kerk haar roept in deze tijd. Bijzonder kwam dit tot uiting na de prachtige inleiding van dr. W. Deltijk, leraar aan het Aarts bisschoppelijk Seminarie te Apel doorn, die sprak over „Lekenspiri-1 tualiteit". Toen viel te beluisteren een groot verlangen naar.verdie ping van eigen geestelijk leven als noodzakelijke vjporwaarde voor het apostolaat. Het gevolg van deze dagen onder anderen is een hevig beroep op het Nationaal Secretariaat om op alle mogelijke manieren te bevor deren de waardering voor de ker kelijke uitverkiezing, neergelegd in de zending van de Katholieke Actie, om zo te. komen tot een na tionaal eenheidsfront Van leken apostelen voor de vrouwelijke jeugd. - Deze nationale studiedagen wa ren de eerste in de geschiedenis van de Katholieke Actie vrouwe lijke jeugd in Nederland. De wens werd uitgesproken deze spoedig te herhalen. Hier groeit iets zeer be langrijks onder de Katholieke Vrouwelijke Jeugd in Nederland. Er werden telegrammen gezonden naar het Nederlands Episcopaat met de belofte van gehoorzaam heid en trouw en dank voor de gegeven opdracht in het leken- apostolaat en de trouw aan het Vaderland vond zijn uitdrukking in een telegram van aanhankelijk heid gericht aan de Prinses Regen- tes. t Het waren dagen van idealisme en bezieling, die veel doen ver wachten. Collectief ontslag leraren? Op 31 October, a.s. zal de alge mene vereniging van leraren bjj het Middelbaar Onderwijs in „Es- planada" te Utrecht ^büeenkomen in een buitengewone algemene vergadering. Men zal de mogelijk heid bespreken van de actie tot collectieve ontslagaanvrage in sa menwerking met de andere lera renorganisaties in verband met het uitblijven van de verbetering in hun salariëring. Door hongersnood bedreigd „De helft van de wereldbewoners is niet ver van hongersnood af, 40»/» hiervan zijn kinderen", al dus heeft Chester Bowles, voor zitter van de internationale ad viescommissie voor een beroep der V.N. op de, mensheid in 't be lang der kinderen, te Lake Suc cess medegedeeld. 462 millioen kinderen hebben zo dringend nodig, dat een groot deel van hen, zelfs met de uiterste krachtsinspanning onzerzijds, weinig hoop heeft in leven te blijven. De commissie wil een beroep doen op de gehele wereld om een dag loon te storten in het internationale noodfonds voor kinderen, een on derdeel van de V.N! In Europa ver keren 60 millioen kinderen in ge vaar. in het verre Oosten 140 mil lioen, aldus Chester Bowles. Naar zijn schatting lijden alleen in Euro pa 4.5 millioen kinderen aan t.b.c. Aan de verklaring van Bowles ging de algemene instemming van de sociale commissie der V.N. met het rapport van het noodfonds vooraf. Positie Nederlandse schepen „Amstelland" 23 Oct. van IJmui- den naar Buenos Aires. „Maaskerk", 23 Oct.' van Lagos naar TakoradL „Nigerstroom", 24 Oct. van Loan- da te Lobito. „Sloterdijk", JavaRotterdam, 23 Oct. te Colombo. „Stuyvesant, AmsterdamWest- Indië, 24 Oct. van Trinidad. „Tabinta", RotterdamBatavia, pass. 23 Oct. Ouessant. „Veendam" New-YorkRotterdam pass. 23 Oct. 17.50, Scilly. De schroef van de „Willem Ruys" mag niet over de Moerdijkbrug. Ziedaar het laatste nieuws over het transport, dat sinds enige da gen veel gemoederen bezig houdt. Den Haag heeft gesproken en daarmee is de zaak fini, aldus de directeur van de N.V. H. J. van Ruiten's transporten te Bergschen- hoek, met wie we een onderhoud hadden. Zoals men weet ligt van Breda af de rijbrug aan de linkerkant. Bij een doorzetten van het transport, beladen gelijk tot nu toe, bedroeg de „speling" op de brug slechts 20 c.m. Dat is te riskant, had een in genieur van waterstaat in Brabant verklaard. „Wanneer U de speling nu een halve meter kunt maken, neem ik er genoegen mee". Eilacie, hij had niet gerekend op hogere machten De schroef op de truc werd ver schoven en de speling werd zelfs 5 centimeter meer dan de gevraagde halve meter, verzekerde de heer Ruiten. Er was zo geen gevaar meer voortbeschadiging van de brugkant en dus dacht ik: dat komt voor el kaar. Maar vandaag besliste Den Haag anders. De residentie kwam niet met een fiat over de brug en dus komen wij er niet over. „Ik vroeg naar de reden van de wei gering, maar het antwoord bleef uit". Hoe het nu verder gaat? „Ik maak me geen ogenblik bezorgd", lachte de heer Ruiten. „We rijden de schroef naar het haventje, waar vroeger de pont aankwam en ver trok. Eerst dacht ik eraan om de schroef met een bok naar de over- •kant te varen en daar weer op de truck te laden, maar de beslissing van Den Haag gaat zelfs zover, dat we niet eens meer op de rijksweg mogen komen. Ik ben derhalve ge noodzaakt alles via het natte ele ment te doen. Of de bok zal het ge vaarte gaan overladen op 'n schuit, of ze zal het, hangend aan de ket ting, zelf helemaal naar Rotterdam vervoeren". hun steentje bij voor de wederopbouw van d.e abdij van Monte Cassino. Als eerste bij drage zonden zij aan de abt een bedrag van 700 Pond. 9 De Rus sische schismatieke metropoliet van Le ningrad en Novgorod, e Engelse protes- Slavische autoriteit Franse bezettings- tanten dragen ook verklaarde te dien zone. 9 zÜn ope- aanzien het volgen- ningsrede op net de: „In ons land zijn 38ste onderwijs-con- er nog steeds Heden, gres voor zijn dio- die hopen op iets, dat cees, kondigde Mgr. uit het Westen moet Richard J. Cushing, komen. Deze ver- aartsbisschop van wachting moet de Boston, aan, dat er bodem worden inge- thans in de Ver. Sta- slagen: wij moeten ten 10.800 Katholieke laten zien, dat het scholen zijn, waarop Gregórius, maakt een Westen niet in staat onderwijs wordt gege- reis door Amerika om is, een enkele van ven door 101.000 lera- de Russische Kerken zijn agenten te red- ren én onderwijzers en in de V.S. te winnen den, of het nu een die bezocht worden voor nauwere gees- militair als Mihaïlo- door 2.865.600 leerlin- telijke aansluiting bij witsj, een posticus gen. Mgr. Cushing het patriarchaat van als Petkov, een boe- wees in het bijzonder Moskou. Zoals be- renleider als Maniu op de uitstekende be kend is, heeft de Russisch-orthodoxe aartsbisschop van New York, Mgr. Vi- talis, zich reeds se dert lang tegën een dergelijke nauwe aansluiting verzet want, zo verklaarde hij, „de Orthodoxe Kerk in Amerika was en is niet onder geschikt aan de pa- heeft triarch van Moskou", lijk 9 Mgr. Dr. Eivard Bcrggrav uit Oslo, die door zijn onver schrokken houding tegenover de Duitse of een aartsbisschop trekkingen welke be- betreft. De aarts- staan tussen het ka- bisschop van Keulen, tholieke en het open- Kardinaal Frings, bare onderwijs in de Ver. St. De St. Mi- chaelskerk te Fulda, welke tussen 818 en 'in een herder- schrijven uit drukking gegeven aan zijn verwach- 822 onder leiding van ting, dat het herstel Eigil, de vierde abt aan de Keulse Dom van Fulda, werd ge- tegen Augustus 1948 bouwd, is thans weer bezetting en de rege- zover gevorderd zal gerestaureerd. In de ring Quisling bekend zijn, dat het grootste jongste wereldoorlog is, werd door de ko- gedeelte weer voor werd dit kleinood der ning van Noorwegen de eredienst in ge- met het grootkruis bruik zal kunnen van St. Olaf onder- worden genomen, scheiden. In zeer De meer dan 5.000 goed ingelichte krin- Roemeense katholie- gen wordt aangeno- Duitse bouwkunst uit de tijd der Karolin- gers zwaar bescha digd. 9 Alle Duitse Christelijke jeugdver- men, dat in Joego slavië een nieuw proces tegen Mgr. Stepinac in voorbe reiding is, en dit in verband met het pro ces tegen Generaal Maskow. Een com- ken, met inbegrip enigingen hebben op van de Duitsers uit 12 October in het Roemenië, worden in Olympia stadion te de Westzone van Berlijn een gemeen- Duitsland door één schappelijke demon- priester verzorgd. stratie gehouden, wel- 4.000 wonen in de ke georganiseerd was Britse, 1.000 in de m samenwerking tus- Amerikaanse en on- scn katholieken en munistische Joego- geveer 200 in de protestanten. Een tweede schroef De vraag is maar, wat er met de tweede reserveschroef moet gebeu ren. De „Willem Ruys" is immers een dubbelschroefschip en 't spreekt vanzelf, dat er daarom twee reser- veschroeven zijn. Het tweede exem plaar bevindt zich nog op de fa briek endeze ligt niet aan het water. „Maar wie er ook aan twij felen mocht, of de tweede editie door het verbod, van de weg ge bruik te maken, ooit de „Willem Ruys" zal bereiken, ik in ieder ge val niet", gaf de heer Ruiten te kennen. „Ook deze schroef zal nog bijtijds arriveren". Blijf altijd sportief „Is dit karwei geen financiële te genvaller?" informeerden wij. „Laat ik er ook 's oen keer wat bijleggen", antwoordde de heer Rui ten lachend, „je moet altijd spor tief blijven en het valt heus wel mee. Alles heeft immers ook z'n goede zijde. Zo dacht de eigenaar van het huis ook, toen we zijn ge vel moesten slopen. „Ga je gang maar" had hij gezegd, „het kost je geen cent en ik heb tenminste een kansje op een bouwvergunning, Tot nu toe heb ik daarnaar kunnen fluiten". Het diagnostiek-apparaat. Het therapie-apparaat aangevuld met enkele kleine apparaten voor contact- en oppervlaktej.herapie, waarvan de aflevering nog even op zich laat .wachten maakt het mogelijk aan elke behoefde op het gebied van stralenbehandeling te voldoen. De gehele Röntgen-afdeling is door inwen dige verbouwing aangepast agn de nieuw- ontstane behoefte en telt drie afdelingen: de donkere kamer voor het ontwikkelen en eventueel afdrukken der röntgenfilms, de diagnostiek-afdeling en de therapie-kamer, met annex een geïsoleerde ruimte voor de schakelingen, van waaruit de bedienende zuster "in samenwerking met de röntgeno loog de patiënt tijdens de bestraling kan blijven observeren. Tussen diagnostiek- en therapie-ruimte is een reeks kleedkamertjes aangebracht, waardoor een vlugge behan deling van de patiënten kan worden ver zekerd en nodeloos tijdsverlies wordt .voor komen. Een betere accommodatie op sanitair gebied, alsmede een practische oplossing voor het foto-archief completeren het ge heel. Om de uitstraling der Röntgen-stralen te voorkomen, was het nodig, wanden, plafond en vloeren van de therapie-kamer te isole ren.- Daar het hiervoor bij uitstek geschikte barium-cement niet beschikbaar was, is de ze kamer aan alle kanten met een onzicht bare 2 cm. dikke loodlaag bekleed, welke dezelfde stralenwerende capaciteit heeft als een bariumlaag van 5 cm. Niet minder dan 2000 kg. lood is hieraan verwerkt.Het glas I^E NIEUWE Röntgen-afdeling van het St. Elisabeth-Ziekenhuis, die deze dagen werd ingewijd en in gebruik genomen, is uitgerust met 'n vooi oorlogse Siemens-apparatuur van de beste kwaliteit, geleverd door Almarc te Amsterdam. Ze omvat de meest geperfectioneerde installaties voo Röntgen-diagnostiek en Röntgen-therapie en hierdoor is het thans mogelijl aan alle röntgenologische eisen, die het moderne algemene medische onder zoek stelt te voldoen. Ook alle voor röntgen-bestraling in aanmerking komen de ziektegevallen, kunnen thans in het St Elisabeth-Ziekenhuis met naar d< tegenwoordige stand van de medische wetenschap te verkrijgen resultaa< behandeld worden. Het diagnpstiek-apparaat is van een groot vermogen, dat in combinatie met de binnenkort nog te leveren bijzonder toegeruste onder - zoektafel en eventuele hulp apparaten de behandelen de röntgenoloog in staat stelt vrijwel elk modern röntgen onderzoek uit te voeren. in de deur naar de bedieningskamer is spe ciaal vervaardigd loodglas van 20 mm. dik te. dat eveneens uitstraling voorkomt. Het therapie-apparaat, waarvan vooral de bombe het eigenlijke uitstralings-appa- raat opvalt, werkt met een spanning van 200.000 volt. De bombe, die tijdens de be handeling sterk verhit wordt, behoudt door een vol-automatische olie- en waterkoeling de gewenste constante temperatuur. Nadat het apparaat door de behandelende röntgenoloog i? gestéld, schakelt het auto matisch de hoogspanning uit, als de v^jKiste hoeveelheid stralen is toegediend, terwijl 'n andere automatiek ervoor zorgd, dat de hard heid van de stralen door de juiste filtering automatisch wordt geregeld. De aankoop van dit kostbare instrumen tarium kon nog juist bijtijds vóór het be gin van de algemene schaarste aan instru menten en machineriën, die gedurende de oorlog in Nederland ontstond, worden ge daan en met een zekere angstvaHigheid voor de bezetter worden opgeborgen ge houden. De lezer zal uit een en ander be grepen hebben, dat met de ingebruikname van deze geperfectionneerde installatie 'n nieuwe mijlpaal is bereikt in de geschiede nis van het St. Elisabeth-Ziekenhuis, dat in Noordelijk Noord-HoHand zo'n belangrijke plaats inneemt. Moge de nieuwe Röntgenafdeling van dit ziekenhuis aan haar doel beantwoorden en tot in lengte van jaren strekken tot heil van de lijdende mensheid. Het therapie-apparaat. QE GRONDWET, die op 25 October 1922 in de Nationale Ver gadering vanIerland, de Dail Eireann, werd aangenomen, was het noodzakelijke gevolg van het Verdrag te Londen, geslo ten op 6 December 1921. Daarbij werd aan Ierland, zonder Ulster, zelfbestuur verleend binnen het Britse Gemenebest en kreeg het de status van Dominion. Voor sommigen betekende dat verdrag en die grondwet een grote winst en de afsluiting van een eeu wenlange strijd tussen Engeland en het groene Erin. Veel meer anderen hebben zich uit opportuniteitsoverwegingen Alom in het land is de suikerbietencampagne in volle gang en volgens de beschikbare gegevens zal het een goede opbrengst geven. De „Haven" der suikerfabriek in Halfweg is wat men noemt geheel volgeboekt. Na het Rotterdams museum Boy mans is thans de expositie van Kathe Kollwitz haar werken in het Amsterdams gemeentemuseum on dergebracht. 22 April 1945 overleed Kathe Kollwitz te Moritzburg in de verontachtzaming en eenzaamheid, waartoe het nationaal-socialisme haar sedert 1933 had veroordeeld. De uiterlijke levensomstandigheden zijn onscheidbaar verweven met haar kunst. In al haar grafisch werk, waar van thans 94 grafieken (lijnetsen, litho's, houtsneden) en 14 tekenin gen in Amsterdam te bezichtigen zijn, vinden we de tragiek, die een gevoelige vrouwenziel beroeren kan. Zwitserse musea en particu liere verzamelingen hebben vele van de geëxposeerde stukken afge staan. H^el het werk van deze grote te kenaarster is gericht op het gevoel, dat zij had voor sociale verantwoor delijkheid en mededogen. Zij had één groot ideaal: de verbroedering der mensheid. In haar eerste ver halende werken, speciaal in We versopstand en Boerenoorlog, vin den we een dramatisch-naturalisti- sche inslag. Deze dramatische kracht drukt op al haar werken, vooral als zij de etskunst gaat beheersen en zij de verschillende methoden kan uitbui ten. We denken in dit verband b.v. aan de Hamburgse kroeg. Soms bezit de uitbeelding van wat haar voor ogen stond een me lodramatisch verloop, doch zij be reikt hierdoor dat bepaalde mistoe standen sterk worden geaccentu eerd, met het gevaar echter dat het hoofdmotief vervaagd en de bij komstigheden een onrustige indruk gevén. Nadat haar vorm plotseling een voudiger wordt (1912) zien we na de eerste wereldoorlog haar werk een nieuwe frisheid krijgen en wordt met vernieuwde scheppings kracht de indrukken van de oor logsellende en het lijden opnieuw fel-realistisch uitgebeeld, waarbij de kunstenares de moeder als vrouw en echtgenote tot centrale figuur kiest. We "krijgen nu inplaats van haar gebruikelijke detaillering en exactheid een monumentaler, abstracter en meer stylereiide op vatting te zien. Het beste doen we, b.v. „Afscheid" met „De drie toe-' schouwers" (1925) te vergelijken. Haar houtsneden van die latere tijd zijn expressionistisch en de mo gelijkheden ervan volkomen uitge buit. In haar cyclussen, „Oorlog" en „Het proletariaat" worden de wan hoop en ellende van de na-oorlogse tijd op vaak benauwende wijze uit gebeeld. Na in 1933 door de nazi's verdreven te zijn heeft Kathe Koll witz in de eenzaamheid zich voor namelijk beziggehouden met het thema der dood en de cyclus, die dit werk samenvat is wel het hoog ste wa't zij bereikt heeft. Hoewel verre van compleet is de tentoonstelling in Amsterdam zoda nig samengesteld dat de ontwikke ling van het werk duidelijk te vol-( gen is. Alleen hierdoor is een be zoek aan het gemeentemuseum niet alleen verantwoord maar ook aan te bevelen voor ieder, die gevoel heeft voor goede teken- en grafi sche kunst. W. v. E. neergelegd bij deze tractaten en be schouwden ze slechts als een rust punt, een adempauze op de weg naar het grote en enige doel: de volkomen onafhankelijkheid van Ierland. Dan was er nog een derde groep, die weigerden zowel grondwet als verdrag te erkennen. Onder leiding van Eamon (Edmond) de Valéra beschouwden ze beide als verraad aan de heilige Ierse zaak. Daarom verliet De Valéra met zijn aanhang de Dail en nam geen deel aan de samenstelling der grondwet. Zel^ verliet hij zijn organisatie, de „Sinn Fein" (Wij, zelf) en stichtte de „Fi- anna Fail", die in de komende jaren als de grote politieke macht in Ierland zou optreden en de volko men vrijheid van Ierland wilde. Binnen het Britse Imperium Het grote verschil tussen de op vattingen der ondertekenaars van verdrag en grondwet en die van De Valéra lag in de totaal verschillen de beoordeling van Ierland's verle den. Voor de eerste groep was Ierland door de grondwet weer terugge keerd in de rij der naties. Voor hen Begon het conflict IerlandEnge land op de rampzalige vierde Juni 1800, toen het Ierse parlement was ontbonden en de „Wetgevende Unie tussen Groot Brittannië en Ierland in werking trad. Voortaan moesten de Ierse afgevaardigden naar Lon den, maar een Katholieke Ier kon* onmogelijk parlementslid worden, de Test-act bestond nog en verbood aan een Katholiek elke openbare functie. Zo werd 75% van Erin's bevolking verlaagd tot een onmon dige groep, over wie alleen maar geregeerd kop worden, zonder dat zij 'stem in het kapittel had. Wel had Daniël O'Connel in 1829 bereikt, dat de Test-act buiten wer king kwam en door de Emancipa- tion-bill werd aan de Katholieken toegang tot het Britse Parlement verschaft. Toch waren het meer de Engelse Katholieken, die van de Emancipatie»yet profiteerden, dan Ierland, dat vanuit Westminster be stuurd bleef. Het verdrag van 1921 en de grond wet van 1922 maakten daaraan een einde en daarom alleen al zal de gebeurtenis van 25 October 1922 in Ierland's historie blijven genoemd als een immer gedenkwaardig feit. Het onafhankelijke Ierland Voor de Valéra en zijn „Fianna Fail" was deze opvatting zeer een-, zijdig. Voor hen was het conflict' veel ouder en veel gecompliceerder. Het ging niét'om een of andere be stuursvorm, het ging om godsdienst, faal en cultuur, om het gehele volksbestaan en die tegenstelling was alleen op te heffen door volle dige onafhankelijkheid. Voor De Valéra was Ierland het glorieuze land, waar vanuit de ko ningshallen van Tara een model staat werd bestuurd, waar in Rahan, maar bovenal in het beróemd.e Clonmacnoise de grote kloosterge meenschappen leefden, Clonmacnoise het mausoleum van lerlands vor sten. Voor De Valéra was Ierland ge knecht door de Noormannen, maar bevrijd in de slag van Ckmtarf (1014) toen de grote Brian Böramha zijn land van de overheersing ver loste; daarna gevallen in Engelse handen toen 'een O'Connor in 1171 zijn volk aan Hendrik II verraden' heeft. In taal en cultuur met Enge land verschillend, sinds 1534 ook in geloof, was Ierland eeuwenlang steeds geknecht door het grote zus- tereiland. Voor hem was Daniël O' Connell een groot man, zeker, maar zijn verkiezing te Clare in 1828 was geen bijdrage tot lerlands vrijheid, het was een zich neerleg gen bij het onvermijdelijke. Toen hijzelf in Oost Clare gekozen werd als afgevaardigde (1916) had hij de leuze aangeheven: „De Ierse Repu bliek vrij en volkomen los van Engeland". Eamon' de Valéra ging niet naar Westminster en zijn 73 geestverwanten evenmin, hun plaatsen in het Parlement bleven leeg. Daarom zag hij de grondwet van 1922 slechts als een onnodig opont houd. Men moest verder op de weg naar het doel, dat door geheel Ier land's verleden werd gedicteerd: naar de vrijheid. Ierland na 1922 Fel en zonder verpozen weerde zich de Fianna Fail en Ierland heeft voor het grootste deel geestdrift meegestreden. De ontwikkeling vi Erin na 1922 is dan ook niet h werk van Arthur Griffith of Mike Collins, de ondertekenaars van h verdrag, ook niet van Cosgrave, d na hun dood hun politiek voortzetl maar van Eamon de Valéra. I grote stembuszege van 1932 maak hem tot president van de Ierse Vr: staat. Reeds het volgende jaar we: de eed van trouw aan Engelanc koning uit de grondwet geschraj Intussen was de' grondwet v; 1922 reeds ongeveer dertig mali gewijzigd en een moeilijk te hant ren instrument geworden. In 19 werd daarom een geheel nieuv samengesteld en dit schonk aan I Valéra de gelegenheid om bijna zijn idealen te verwezenlijken. Bij die grondwet kreeg de Ie~ Vrijstaat de naam Eire (Irelanc Ierland wordt verklaard te zijn ec souvereine, onafhankelijke, dem crat-ische staat. De nationale vl; is de driekleur groen-wit-oranj De officiële taal is het Iers, het E' gels mag daarnaast nog gebrui worden. Aan het hoofd staat ei president, voor zeven jaar gekoze Aan een Engels gouverneur-gen raai wordt natuurlijk niet gedacl Als eerste president van Eire we' gekozen de 78-jarige dichter i schrijver Dr. Douglas Hyde, die c 25 Juni 1938 zijn ambt aanvaardd Maar de*grootste macht bleef ai de premier Eamon de Valéra. Bén wens kon nog niet verweze lijkt worden: een verenigd Ierlan De graafschappen van Ulster vo men nog een deel van het Verenij Koninkrijk. In de regel is men Nederland gewoon te spreken v: „het Protestantse Ulster". Dat zeer onjuist, de godsdienstverhol dmg is 9 7 en feitelijk terrorisee Belfast het land, waar twee graa schappen in meerderheid protests de overige sterk katholiek zij Juist Ulster was eens het centru der Ierse onafhankelijkheidsbew ging; in de dagen'van Elisabeth i Cromwell. Door stelselmatige inf tratie vanuit Engeland en deport tie der katholieke bevolking is L' ster geworden wat het'nu is. Het is de droom van de nu 65 jarige De Valéra, dat ook ülste eens zal behoren tot Eire, he land van schoonheid, het land waar nog verspreid de ruïnes va oude, verweerde kastelen onde hun dekkleden van klimop ligge: als stille wakers over een lanc waar, zoals de legende zegt: „DE ENGELEN HUN VLEUGE1 VOUWDEN OM TE RUSTEN... W. van de Pas FEUILLETON door PETE FALCON 43. Kan het je instemming weg dragen, waarde assistent?" besloot Burns glimlachend. „Ja", antwoordde Fred peinzend. „Alleen ik vraag me af hoe je de bevrijding van miss Regan geschei den wilt houden van het in handen krijgen der documenten, of liever, hoe wil je het een doen, zonder de kans van slagen voor het andere te behouden. En wat onderneem je het eerste?" Burns ging rechtop zitten en keek Fred aan. „Kerel, ik klop me zelf steeds meer op de schouder om mijn inval, dat ik jou tot mijn helper heb ge kozen. Indien we daar twijfel ik op grond van de genomen maatrege len niet aan die bende terugvin den, wat zal dan onze grootste szorg zijn het meisje of de documenten? Dat is het 'm juist, waar ik over zit te peinzen." De beste oplossing zou zijn, indien jp beide tegelijk kon ondernemen. .Het lijkt mij, dat we daarop moeten aansturen", merkte Fred op. „Het zou inderdaad het beste zijn" beaamde de inspecteur. „Maar wat we op het ogenblik, daarover zeg gen, berust louter op speculaties. Alles hangt er van af welkrapport ons wordt gebracht bij onze aan komst op Schiphol. Enfin geduld hebben! Neem me niet kwalijk ke rel, maar nu zal ik toch proberen mijn verloren nachtrust in te halen." Fred wilde nog iets zeggen, maar Burns nestelde zich reeds behage- lijk in zijn hoek en sloot de ogen. En de vraag, die hij had willen stel len was juist, althans naar zijn me ning zeer belangrijk. Zou Finne- more met zijn mannen zijn vertrok ken zonder instructies achter te laten om Burns en hem in het oog te houden. Zou dat het geval zijn geweest, dan móest er rekening worden gehouden met de mogelijk heid, dat per code-telegram de on geveer zes uur eerder in Amster dam arriverende bende was ge waarschuwd, desnoods door een 'rechtstreeks naar het vliegtuig af gezonden radio-boodschap. Voor een diplomatiek vliegtuig. Voor een diplomatiek vliegtuig zou in" dat ge val onder een of ander voorwendsel wijziging van de route een kleinig heid zijn. Ofwel, men nam maatre gelen om Burns en hem bij aan komst „op te vangen". Of be stond de mogelijkheid, dat er iemand mee aan boord was gegaan om hen te „schaduwen"? Fred kon bijna de opwelling niet bedwingen om Burns wakker te schudden en hem van zijn twijfel op de hoogte te stellen. Doch de inspecteur blei nu werkelijk onder zeil te zijn. Vreemd hier op misschien di zend meter hoogte. Het vliegtu vloog onverpoosd voort. Onder h dreven wolken als dichte, ondoc dringbare mistbanken en door e opening was nu en dan de onmet lijke watervlakte van de oceaan zien. Wie van de 22 overige passagie zou'als lid van de Finnemoreben in aanmerking kunnen komen? 1 stewardess bediende een paar rij voor hem. Hij wenkte haar. „Bestaat hier, als aan boord v een schip, ook gelegenheid om passagierslijst in te zien?" vroeg I „Mijnheer vergist zich, juffrou Hij heeft mij verkeerd begrepen.' Fred staarde in stomme verbazi naar inspecteur Burns, die kla wakker was, rechtop zat en 1 woord had gericht tot de steward! Het meisje knikte even glimlache en liep naar voren. „Ik dacht dat je sliep," zei Fr onthutst. „Gelukkig niet," antwoordde Bur „want dan had je misschien je e< ste domme streek begaan." „Domme streek!" protesteer I Fred enigszins verontwaardigd. I hield er rekening mee, dat...." De inspecteur boog .zich naar hc toe en viel hem fluisterend in rede: „Ik begrijp het beste kerel. overwoog de mogelijkheid, dat i ook hier aan boord van het vlie tuig zouden kunnen worden gesct duwd." (Wordt vervolg!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3