Nieuw DUITSLAND: Een der centrale problemen van onze economische moeilijkheden DE AMERIKAANSE DE VRIJHEID HULP ZAL BEZORGEN ONS Voor Alkmaar en omgeving Reeds 5724 cholera-slachtoffers UIT DE KERMIS DER WERELD Ramadier in de Assemblee Communisten liegen er weer lustig op los Opera van Jan Engelman en Hendrik Andriessen „Op- en uitbouw van de economie in Europa zonder Duitsland ondenkbaar Gehele volk zal misschien worden ingeënt De jure-erkenning moet primair zijn Handtastelijkheden amper voorkomen In opdracht van de Regering Advertenties voor het Zaterdagnummer Feiten van vandaag binnenkort VERLOPEN jc lig bij ons in op uw tijd hier- te kunnen kopen. Schocnenhandel, e, Telefoon 374. INC ALKMAAR voor bijzondere arbeid. >r werkgevers. ijpende verandering in de ndere arbeid en de wijze lie werkgevers, die tot ;re desbetreffende aanvra- 5 ook, boeren en tuinders, elde data te vervoegen bij nde nieuwe aanvraagfor- de 13e periode 1947 en le 1 '48). igesloten buitengemeenten: tot en met Dinsdag 3 No- ïde* uitreikplaatsen, onder s oude naamlijsten en de knemers. Het invullen en formulieren kan dan on- dienen de nieuwe formu- Gebouw Ridderstraat van tot en met Vrijdag 31 Oc- meer dan 30 werknemers rdag 1 November 1947 in verschijnen. m van indiening der nieu- >rden bekend gemaakt. Hit 1 moeten plaats vipden in :ot en met 7 November '47 tamkaarten van alle werk- •nkaarten derhalve tijdig ier straat bereikt was, Is van geen ophouden, sleepje naar de haven- stond. Hij wilde, juist et paardenspel gedaan in om de paaltjes be- HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) WOENSDAG 29 OCTOBER 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11366 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank CENTRAAL PROBLEEM van onze economische moeilijkheden is op het ogenblik de situatie in Duitsland! Wij weten hqj, maar het is goed, dat er, ter vergadering van de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Duitsland, gisteren te Utrecht ge houden, nog eens sterk de aandacht op gevestigd is. Dit ge schiedde in redevoeringen van de voorzitter van deze Kamer, oud-minister Gelissen, minister Mansholt en mr. H. F. van Meer, directeur van de Trust-maatschappij voor de handel van Neder land met het buitenland. Ir. Gelissen meende, dat Duitsland ook in de toekomst een grote rol zal spelen in de Europese economi sche verhoudingen, de op- en uitbouw van de economie in Europa is zonder Duitsland ondenkbaar! Belangrijke mededelingen op vergadering in Utrecht De heer Gelissen zeide o.a. niet te kunnen inzien, waarom het nodig is, dat de daarvoor verantwoorde lijke autoriteiten zolang wachten met het herstellen van normale verhoudingen. Dit herstel moet er toch van komen, ho,e men de zaak ook keert of wendt. Het is betreu renswaard, aldus spr., dat ruim twee jaar na de wapenstilstand het volgens het verdrag van Potsdam overeengekomen herstel der econo mische eenheid van Duitsland nog niet is verwezenlijkt. Waarom kan men niet, voorzien van paspoort en visum en verder voor eigen risico naar Duitsland gaan om zaken te doen? Men kan nooit vrede krijgen, zo lang .men de oorlogsverhoudingen in stand houdt! Wij moeten losbre ken uit de economische gevange nissen der schijneconomie, waarin wij ons thans bevinden. Er zit vol gens ir. Gelissen een dualisme in de politiek met betrekking tot Duits land; men beseft enerzijds, dat een arm Duitsland ook betekent een arm Europa en anderzijds is men bang, dat een economisch sterk Duitsland opnieuw tot agressie zal overgaan. De vraag is echter deze: is de Duitse agressie even volkomen geëindigd met de dood van Hitier, zoals dit met de Franse agressie het geval is geweest na de val van Napoleon. Voorts moet men zich de vraag stellen, of niet een ander groot volk in het stadium van agressie is gekomen en de Duitse agressie voorgoed tot het verleden behoort, alleen al, om dat Duitsland dan zelf aan agres sie bloot staat. De Minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, gaf een beschou wing over de betekenis van "Duits land, als achterland voor de Neder landse agrarische producten De Minister zeide o.m., dat het Duitse volk na 1933 weer tot een Henry Wallace, de vroegere vice-president van de U.S.A. beoefent thans het journalisten- vak en bevindt zich momenteel in Palestina. Tijdens een bezoek van de Moskee van Omar in het oude Jeruzalem moest hij, de traditie getrouw, zijn schoe nen uitdoen voor hij het ge bouw mocht betreden. centrum van economische macht is gekomen, waarvan de Europese welvaart vrijwel volkomen afhan kelijk was. Van onze voor-oorlogse export ging 15 naar Duitsland, dat na Engeland onze b.este klant was. Op onze beurt waren wij de beste klant van Duitsland en na men 8'/j van de Duitse export af. Men zou willen, aldus minister Mansholt, dat deze cijfers onze ge allieerde vrienden voortdurend in vurige letters voor de ogen dansten, opdat zij er voortdurend aan her innerd zouden worden, dat een wel varend West-Europa tot de onmo gelijkheden behoort, wanneer het Duitse achterland een barre woeste nij is. De minister gaf daarna veel be langwekkend en overtuigend cijfer materiaal, om te bewijzen, van hoe veel belang de agrarische sector is in de economische verhoudingen met Duitsland (en dus ook voor onze vaderlandse economie). Hier zijn een paar cijfers: de agrarische export naar Duitsland bedroeg 73 vanonze totale export naar Duits land (in het topjaar 1928), zij be droeg 30 van onze agrarische export naar alle landen, deze was op haar beurt 58 van het totaal- generaal onzer export. De achter uitgang was vooral door de autar kische maatregelen van Duitsland groot en door de oorlog schrikba rend. In 1946 bedroeg de totale agrari sche export naar Di^sland nog maar 12 van de totale export naar alle landen. Voor 1947 voor spelde de minister een daling tot 6 Voorspellingen over een toekom stige ontwikkeling zijn min of meer speculatief. Pas wanneer de Duitse export zich zover heeft hersteld, dat de thans door de bezettende mogendheden ingevoerde en be taalde voedingsmiddelen met de Duitse export betaald zullen kun nen worden, zal de Duitse overheid meer zeggenschap hebben en zal de thans bestaande richtlijn, volgens welke slechts voedsel mag worden geïmporteerd, dat gopdkoop is per calbrie, ongeacht de aldus ontstane eenzijdigheid der samenstelling van het voedselpakket, door een soepe ler regeling vervangen kunnen worden. Verreweg het belangrijkste acht te de minister voor ons de gecom bineerde Amerikaans-Britse zone, waarna hij voor West-Duitsland, als een gebied dat voor de oorlog het grootste deel van de import aan zich* trok, vaststelde, dat dit deel van Duitsland, wil de bevolking weer redelijk gevoed worden, in de toekomst nog lange jaren voedsel zal moeten importeren. Hij ging vervolgens de exportkansen onzer voornaamste landbouwproducten na en concludeerde, dat de situatie zo is, dat onze agrarische export naar Duitsland momenteel zeer grote moeilijkheden ondervindt, doordat het de bezettende mogendheden zijn, die de gelden er voor beschik baar moeten stellen. Men impor teert alleen voedsel dat per calorie het goedkoopst is, de kwaliteit wordt verwaarloosd. De Minister deed een beroep op de werkkracht, het initiatief en het doorzettingsvermogen van zijn toe hoorders om de kansen, die er voor ons land zijn, ten volle uit te buiten. De regering staat met sympathie achter u! Nokrasji Pasja, de Egyptische premier, heeft verklaard, dat de schippers van de Nfjl, die van de delta naar de Boven-Nfjl zijn blijven varen, de oorzaak zijn van de verspreiding der cholera. Hij verklaarde, dat indien de epide mie gedurende de winter blijft heersen, de gehele bevolking in geënt zal worden, daar de immu niteit slechts drie tot zes maan den duurt. Millioenen Egyptische ppndfn zul len gebruikt moeten worden om in het buitenland grote hoeveelheden serum aan te kopen. In de strijd tegen de cholera-epi- demie. die het economische leven van Egypte reeds bijna verlamd heeft, wordt de regering gehinderd door de onwetendheid van de Egyp tische boeren, die zelfs de elemen taire begrippen van lichamelijke hygiëne verwaarlozen. Te xNozetta bijvoorbeeld heeft eenmenigte ste nen geworpen naar een ambulance, die een verdacht geval naar het hospitaal bracht. De ongeveer 1500 personen, die in een isoleringskamp bij Alexan- drië zijn ondergebracht, zijn in op stand gekomen en hebben met ste nen en stokken de bewakers aan gevallen, bij een poging om uit te breken. Een 15-tal soldaten werd hierbij gewond. De poging tot uitbreken werd ondernomen, nadat men te weten was gekomen, dat 15 der kampbe woners inderdaad aan cholera le den. De meesten dergenen uit VERBORGEN DUITSE ACTIVA ONTDEKT Ter waarde van 30 millioen dollar Het Duitse Nieuwsbureau in de Britse zone meldt, dat de speciale Engels - Amerikaanse financiële commissie te Duesseldorf verbor gen Duitse activa in de Ver. St. ter waarde van dertig millioen dollar heeft ontdekt, blijkens het rapport voor Duitsland over de maand September. Men bevond tevens, dat negen ondernemingen in ZuidAmerika, Turkije, Portu gal, Zweden en Zwitserland door Duitsers worden beheerd. Alexandrië, die van aandoening met cholera worden verdacht, worden in dit kamp ondergebracht. De orde in het kamp werd, na aankomst van versterking voor de bewakers, her steld. Het bekend worden van het fèit, dat zoveel inwoners van Alexandrië reeds in observatie zijn, heeft in de stad zelve grote onge rustheid veroorzaakt. Volgens dei laatste opgave zijjf thans reeds 5724 personen aan cholera gestorven en er worden ongeveer 900 nieuwe ge vallen per dag geregistreerd. Polen eist xijn goud terug Het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft een nota van de Poolse regering ontvangen, waarin Polen de teruggave eist van meer dan 100 ton goud, dat door de Duit sers gestolen zou zijn en zich nu in de handen der westelijke geallieer den zou bevinden. Te Washington en Parijs zijn nota's van dezelfde inhoud overhandigd. De ontmanteling van de Duitse oorlogsindustrie in de Britse zone: 682 fabrieken, waarvan 496 in de Britse zone gelegen, zijn door de bezettingsautoriteiten voor ontmanteling aangewezen. Gani en Tanrzil met •Uno-commissie naar Djogja Bij de voortgezette algemene be schouwingen van het werkcomité van het K.N.I.P. betoogde Maroeto Nitimihardjo, dat een de jure-er- kenning van de republiek primair moet zijn bij de besprekingen, die door tussenkomst van de drielan- dencommissie zullen plaats vinden. Volgens hem behoorde zelfs niet meer over de souvereiniteitskwes- tie te worden gesproken, daar de Veiligheidsraad de republiek toch ook als gelijkwaardig aan Neder land behandelt, alhoewel die raad nog niet naet zovele woorden heeft verklaard, dat de republiek een on afhankelijke staat is. Indien echter een of ander lid deze kwestie zou bespreken, dan is spreker er van overtuigd, dat dit een ineenstorten van het Nederlandse imperium be tekenen zou. De volgende sprekers waren van mening, dat Djokja te veel aandacht aan de buitenlandse en te weinig aan de binnenlandse kwestie be steedde. Tenslotte verzocht de voor zitter van het werkcomité,- Assaat, de regering zo spoedig mogelijk op deze algemene beschouwingen te antwoorden, zo meldt „Antara. De Uno-commissie heeft gisteren middag een communique uitgege ven, waarin wordt medegedeeld, da', de republikeinse vice-premier, dr. A. K. Gani, en de vice-minister van buitenlandse zaken, mr. Tamzil, he den de reis van de commissie naar Djokja zullen meemaken, 't Franse HET HUWELIJK VAN PRINSES ELISABETH Ernstig misnoegen in Kath. kringen De Katholieken in Engeland to nen zich ernstig ontevreden over het feit, dat terwijl afgevaardigden van alle godsdienstige belijdenissen uitgenodigd zijn om hun aanhanke lijkheid aan de kroon te betuigen bijhet huwelijk van Prinses Eliza beth, alleen de vertegenwoordigers der Katholieke Kerk hiervan zijn uitgesloten. Niet alleen de Staatskerk ontving 'n desbetreffende uitnodiging, maar ook de Vrije Kerken, de Kerk van Engeland, de Quakers en twee Jood se gemeenschappen. Radio Vaticana gaf als haar me ning te kennen, dat hieruit op nieuw de onbevredigende positie der Engelse katholieken is geble ken. Op een protest van de Catholic Herald deelde het Home Office mede: „Dit privilege is op verschil lende tijden door verschillende vors ten toegestaan. Enkele dezer privi leges dateren nog van 1660. De Rooms Katholieke Kerk behoort echter niet tot deze geprivilegieerde lichamen." Verscheidene katholieke en niet- katholieke leden van het Britse Hoger- en Lagerhuis hebben uiting gegeven aan hun misnoegen en on tevredenheid met deze onbevredi gende gang van zaken. persbureau A.F.P. meldt voorts, dat ook twee Chinese leden van de republikeinse delegatie de commis sie zullen vergezellen. Het ligt in het voornemen van de commissie om Donderdag weer in Batavia terug te zijn. HET NIEUW gevormde kabinet-Ramadier heeft zich gisteren aan de Assemblee voorgesteld. De premier verklaarde, dat hij de nationale vergadering had bijeengeroepen teneinde haar te kennen in de besluiten,genomen door de nieuwe regering. Over het plan-Marshall zei Ramadier, dat, mocht dit plan niet aan de verwachtingen voldoen, er in Frankrijk en Europa een economische crisis zou ontstaan, waarvoor geen oplossing zou kunnen worden gevonden. Ramadier werd door de afgevaardig den, met uitzondering van de communisten, luide toegejuicht. Bij het debat kwam het tot een felle woordenwisseling tussen de premier en de communisten. MIJNEN EN COMMISSIES De Tsjecho-Slowaak- se minister van indu strie heeft verklaard, dat de nationale kolen mijnen een groot te kort hebben geboekt. Er waren te veel com missies, die zich met de mijnen bemoeiden, zo zeide hij! Komt meer voor! HE WIND DEED NIET MEE! De publicatie van de onafhankelijkheid van Birma werd een paar dagen uitgesteld daar de Birmaanse minister president door een or kaan in Calcutta werd opgehouden. Afhanke lijke onafhankelijkheid. ER TUSSEN UIT Na een spannende jacht wist de Engelse politie een Duitse mo torboot in te halen. Aan boordbevonden zich 8 Duitsers en een Duitse vrouw, die ille gaal Duitsland wilden verlaten. „Wie schön ist die Heimat", zongen ze deze keer niet. HIJ VERGAT TE TROUWEN Toen Cecilia West- Wood Zaterdag van En geland in Canada arri veerde om met haar verloofde te trouwen, bleek hij verdwenen te zijn. Zij verklaarde dat hij dikwijls zijn geheu gen kwijt was. Hij was blijkbaar ook nu alles van de trouwpartij vergeten. VLEES EN SLA Australische vegeta riërs zonden 2000 vlees bonnen aan de rege ring met het verzoek het vlees naar Enge land te sturen. Men vergat te vermelden of ze een schip vol sla er voor terug wilden heb ben. SPULBAAS Ramadier begon zijn verklaring met er aan te herinneren, dat Frankrijk een delicate en moeilijke tijd doormaakt. Hij betoogde, dat het noodzakelijk is, niet toe"* te ge ven aan de eisen tot algemene loonsverhoging. Echter is de rege ring bereid, in overleg met de vak verenigingen, tot herziening van de minimum-lonen over te gaan. Zon der de partij van de Gaulle of de communisten te noemen, sprak Ra madier zijn afkeuring uit over de politiek, die aanstuurt op de vor ming van „twee groeperingen". Met betrekking tot de R.P.F. zeide hij: „Er is een nieuwe partij. Wij ken nen haar leider. Ik denk. dat we spoedig haar program zullen ken nen. Herziening van de Grondwet en ontbinding van het Parlement zijn de leuzen der nieuwe partij. Het zijn altijd deze woorden ge weest, waarvan de vijanden zich bedienden. Herriot, de voorzitter der Assemblee, die na Ramadier het woord nam, legde er de nadruk op, dat de Assemblee immer op de bres zou staan voor de Republikeinse in stellingen. Jacques Duclos, leider der com munistische fractie, opende het algemeen debat. Hij bestreed het program der regering en zeide, dat Frankrijk in zijn buitenlandse handel volkomen afhankelijk was van de dollar. Het plan-Marshall noemde hij een bedreiging van de Franse souvereiniteit. Ramadier viel hem echter in de rede en ver klaarde krachtig, dat Frankrijk niet ondergeschikt was aan welke vorm van buitenlands imperialis me ook. „De Amerikaanse hulp zal ons de vrijheid bezorgen." (Bij deze woorden werd de Franse premier door alle afgevaardigden, behalve de communisten, enige mi nuten toegejuicht.) Duclos richtte vervolgens zijn aan val op de Amerikaanse financiële wereld- en zeide, dat onderhandelin gen gevoerd werden voor de ver koop van de Franse Spoorwegen als onderpand voor de Amerikaanse lening. Jules Moch, Minister van Ver voer, sprak vdeze bewering tegen en noemde haar „laster van de Huma- nité". Ramadier eiste van Duclos, bewijzen aan te voeren voor zijn verklaring. Indien hij dat niet kon, moest hij zijn mond maar houden (applaus voor Ramadier). Duclos keerde zich hierna tegen de regeringsafgevaardigden en wond zich hoe langer hoe meer op, waar bij hij herhaaldelijk werd ge- interumpeerd. Toen hij Ramadier ervan beschuldigde De Gaulle en Wallstreet in de kaart te spelen, Sjerd hij door voorzitter Herriot in e rede gevallen. Ramadier stond op en zeide tot Duclos: „Uw woorden zijn niets meer waard na al wat u gezegd hebt." Het kwam bijna tot handtastelijk heden toen Duclos zich wendde tot de afgevaardigde Mutter, die de ontbinding van de communistische partij geëist had. Hij zou door de Gestapo uit de gevangenis bevrijd zijn. Mutter sprong hierop van zijn plaats en wilde Duclos te lijf gaan. Tien communisten versperden hem evenwel de weg. Er ontstond een handgemeen, waaraan door een zaalwachter een eind gemaakt werd. Mutter slingerde Duclos in het ge zicht: „U liegt". Nadat Duclos tenslotte had verze kerd, dat De Gaulle niet aan de macht zou komen, stelde Ramadier de vertrouwenskwestie. Duclos maakte bekend, dat de communisti sche partij haar vertrouwen in de regering van Ramadier niet zou uitspreken. Hij zeide echter niet, of zijn partij tegen zou stemmen dan wel zich van stemming zou onthou den. Donderdagmiddag zal de As semblee weer bijeenkomen. HET MINISTERIE van O.K. en W. houdt zich sinds de be vrijding bezig met het verlenen van opdrachten aan Nederlandse scheppende kunstenaars. Het heeft tot nu toe echter één ding ver zuimd: hieraan een tijdige en 'n duidelijke publicatie te geven. Men moet toevallig eens een kun stenaar, die voor een opdracht in aanmerking gekomen blijkt te zjjn, tegenkomen, om hieromtrent iets te vernemen en het is geen wonder, dat men in de pers op dit punt allerlei voorbarige en tegenstrijdige berichten tegen komt. Men zou eigenlijk wel eens wil len weten, welke personen het De partement bij het toekennen van muzikale prijzen en opdrachten van advies dienen. Waarvoor is het no dig, om in die dingen zulk een ge heimzinnigheid te betrachten? Na verschillende gissingen en vergis singen is thans aan het licht geko men, dat het Ministerie aan de dichter Jan Engelman en de com ponist Hendrik Andriessen de op dracht heeft verleend, om een ope ra, altlians een muziekdramatisch werk te schrijven, dat in het Jubi leumjaar 1948 in zoveel mogelijk Nederlandse steden zal worden op gevoerd. De keuze van librettist en componist wettigt - de verwachting, dat uit deze opdracht iets bijzonders voort zal vloeien. Jan Engelman heeft zich reeds meerdere malen met de opera beziggehouden, zij 't dan als vertaler en tekstbewerker. Hij is onze meest muzikale dichter en in zijn vertellingen van „De ont voering uit het Serail"., van Mozart en „Hoffman's vertellingen" van Offenbach heeft hij bewezen een tekst te ^kunnen schrijven, die aan de speciale eisen der vocaliteit in hoge mate voldoet. Bovendien heeft hij ook op toneelgebied zijn krach ten reeds menigmaal met goed suc ces beproefd.Men denke aan „Tu- randot" dat hij voor rde Groningse, en „Jan Klaassen", dat hij voor de Delftse studenten schreef, en aan 't Mysteriespel, dat hij voor de Sint Willibrordusherdenking maakte. Engeman heeft kijk op toneel en op muziek. Voor het hem thans op gedragen opera-libretto koos hij als uitgangspunt een der legendes uit de Metamorfosen" van Ovjdius, 'n thema, dat hij al lang in gedachten heeft. Onlangs is hij naar Capri ver trokken, om zich in dit werk te Wij vestigen er de aan dacht van H.H. Adverteerders op, dat het Nieuw Noordhol lands Dagblad a.s. Zaterdag 1 November in verband met het Hoogfeest van Allerheili gen niet zal verschijnen. De krant van Vrijdag is dus te vens het Zaterdagnummer. Advertenties daarvoor moe ten zo vroeg mogelijk, uiter lijk Donderdagnamiddag in ons bezit zijn. DE DIRECTIE DE VERKIEZINGEN IN DENEMARKEN Winst1 voor socialisten en liberalen De eerste uitslagen van de Deen se parlementsverkiezingen duiden op verlies voor conservatieven, links-radicalen en communisten en op winst voor soc.-democraten en de regeringspartij (links-liberalen) De opkomst was minder groot dan bij de voorafgaande verkiezingen, toen 86,3 procent van de stemge rechtigden hun stem uitbrachten. Communistische relletjes te Parijs Verscheidene duizenden com munisten hebben, gisteravmid ge tracht in het Etoilekwartier van Parijs een vergadering te versto ren, waaropuit diverse Oost- Europeese landen uitgeweken per sonen het woord zouden voeren ten behoeve van „door de Sov jet-Unie onderdrukte volken." Er verzamelde zich zoveel publiek bij het vergaderlokaal, dat het ver keer werd gestremd en de politie genoodzaakt was de straat schoon te vegen. Extra personeel van de politie stond gereed om in geval van ongeregeldheden op te kunnen treden. De demonstranten trachten onder het zingen van de Internatio nale en de Marseillaise het dubbele politiecordon te verbreken, hetgeen tenslotte gelukte. Zij verzamelden zich voor het lokaal en er klonken uitroepen: „Weg met de fascisten", „De Ga'ulle achter de tralies" en Sluit Ramadier op". Kort daarna maakte de politie bekend, dat de vergadering niet zou doorgaan. Niettegenstaande deze bekendma king-.werden de genodigden in het vergaderlokaal toegelaten. De com munistische burgeme'ester van Saint Denis, die de Franse driekleur droeg klom in een lantaarnpaal en begon de menigte toe te spreken. Hier en daar geraakten demonstranten slaags met de politie. Enkele perso nen werden gewond, onder wie drie filmoperateurs, die de gebeurtenis sen aan het verfilmen waren. De politieversterkingen moesten in actie komen en men slaagde er in. de menigte een eind terug te dringen. Om 10 uur begonnen de demonstranten zich te verspreiden. Intussen was de vergadering begon nen. Er waren enige honderden deelpemers, onder wie een groot aantal vrouwen. verdiepen in een omgeving, die voor de beste inspiratie borg staat. Hij heeft op Capri het klimaat ge vonden, dat bij zijn dichterschap past. Dezer dagen stuurde hij mi] een ansichtkaart met een paar zeer geestdriftige zinnen: „Neptunus en de sirene'n leven hier werkelijk; ieder ogenblik kan men Virgilius en Ovidius achter een cypres of een bloeiende agave zien uitkomen. En de jongetjes tussen de olijven zin gen als engelen". Zie, dit doet iets goeds verwachten.. Intussen is Hen drik Andriessen in he.t herf^ige klimaat van Utrecht al'met de or kestrale gedeelten begonnen. Hij heeft zich enige dagen per week geheel vrijgemaakt, om zich aan deze veelomvattende opdracht te wijden. Zijn vertrouwdheid met de vocale techniek en zijn 'veelzijdige fantasie doen ons van Andriessen als opera componist veel (verwachten. Engel man en Andriessen zijn niet toeval lig bijeengeplaatst, want in de oor logsjaren hebben zij tesamen reeds ernstige plannen gesmeed op dit gebied. Nu wij in ons land in de Neder landse opera een instelling bezitten, die tot uitnemende prestaties in staat is, en een sterke vat heeft op het publiek, is inderdaad het mo ment rijp, om ook onze scheppende kunstenaars in het opera-bedrijf te betrekken. Daarom is deze opdracht in ieder opzicht toe te juichen. W. P. Heden begint te Amsterdam het proces tegen de 58-jarige kunst schilder Han van Meegeren, die be schuldigd wordt van het verkopen van schilderijen, daarbü opzettelijk, listiglijk en bedricgelijk te doen voorkomen of die schilderijen door oud-Hollandse meesters waren ge schilderd. Generaal Clay, de Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland heeft een groot scheepse actie aangekondigd tegen het communisme. Bij^de verkie zingen in Denemarken hebben de links-liberalen 26 zetels, de sociaal democraten 9 zetels gewonnen, ter wijl de communisten van 18 op 9 zetels kwamen. In de sovjet zone zijn een dertigtal sociaal-de mocratische functionarissen gear resteerd. Dinsdag is op 69-jarige leeftijd overleden Mevrouw Lebrun, de echtgenote van de vroegere pre sident van Frankrijk. Gisteren is verklaard, dat de onderzoekingen in Hollywood meer bewijzen van com munistische activiteit hebben opge leverd dan in enige andere plaats waar een onderzoek naar on-Ame- rikaanse activiteit werd ingesteld. Admiraal Zacharias heeft in een publicatie medegedeeld, dat de Ver. Staten thans beschikken over atoombommen, die 50 maal grotere uitwerkingskracht hebben dan die van Hirosjima en Nagasaki. Churchill heeft in het Lagerhuis een motie ingediend, waarin de rege ring wordt beschuldigd van het voeren van een partij-politiek en onmachtig wordt verklaard te kun nen regeren. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Donderdagavond. KOUD Matige, later weer nu en dan krachtige Oostelijke wind en meer bewolking. Droog en koud Maandag: 1 dode en 8 gewonden Het Nederlands Militair commu nique van Dinsdag meldt, dat de Nederlandse verliezen, volgens de tot dusverre ontvangen gegevens, op 27 October bedragen 1 gesneuvelde en 8 gewonden. De Partij van de Vrijheid en de politieke situatie Het nieuw gekozen hoofdbestuur van de Partij van de Vrijheid kwam dezer dagen in vergadering bijeen ter bespreking van enkele actuele kwesties. T.a.v. de vorming van een comité ter oprichting van een nieuwe politieke partij de demo cratische Volkspartij onder lei ding van Mr. P. J. Oud, was men van oordeel, dat het te betrguren zou zijn, indien, naast de confessio nele, socialistische en communisti sche partijen, niet een krachtige middenpartij zou kunnen worden gevormd. Het hoofdbestuur vere nigde zich met -de uiteenzetting van de voorzitter n.a.v. het door Mr. Oud geschreven artikel in het Al gemeen Handelsblad en ging accoord met het streven naar sa menwerking van in wezen politiek gelijk gezinden. Verder was men van mening, dat ten krachtigste stelling genomen moest worden tegen het commu nisme en dat een einde moest wor den gemaakt aan de door de Partij van de Arbeid steeds meer doorge- voerde^ staatsbemoeiing, welkt strijd is met het streven vaiT%e Par- voerde^ staatsbemoeiing, welke -in strijd is met het streven vafte Par tij van de Vrijheid. De nadruk werd er echter op gelegd, dat daarbij niet in negativisme vervallen moet wor den en dat speciaal de arbeiders wereld betrokken moet worden in het dragen van verantwoordelijk heid. rof. Romme aanhoorden, mr. dr. P. J. Witteman, -aalmoezenier, minister- H. van Maarseveen, a 57; Present v. Engeland Jox Orange 2576; Gro- :roon 2045; Jac Enbel 16; pel 1370; Notarisappel Beurré Clarigeau 1244; □urandeau 1245; Bonne 58; Comtesse de Paris Conference 1841; Doyenne ce 2575; Legypont 17—42 aboureur 1038; Gieser n 16—40; Winterjan 11—32; se Louw 1234; William 1139; Nouveau Poiteau Gratiool 13—24; Sint Ger- 22. KARSPEL, 27 Oct. 7500 kool 8.60—13.90; 22.500 kg 1 3.50—5.90; 1500 kg groene 013.90; 6000 kg witte kool i; 400 kg andijvie 12.20 10 kg uien grof 17.6017.80; ar 17.40—17.80; drieling i; nep 15.30—17.70; 10.000 n I 5.80—6.70; 3000 kg kro- ,702.90; 5500 kg peen IX I; 10.500 kg peen III 6.80 00 stuks bloemkool I 4467 d 24^-43; stek 4—17.10. UIZEN, 27 Oct. Aange- lor 26 vaartuigen: 392 pond 312.88; 2.089 pond snoek- >3—0.57; 405 pond blei 0.11 032 pond bot 0.440.53. AAR, 27 Oct. Aange- afgenomen door de Cen- 0 vette koeien; 48 pinken; alveren; 35 nuchtere kalve- :ht) en 13 vette schapen. boenders 24.50; 130 jonge 512; 42 konijnen 213; mtjes 0.50—2, per stuk. AAR, 27 Oct. Andijvie spinazie 22—68; postelein wortelen 61J6; tomaten ;roene kool 7.5019; spruit- -78; rode kool 7.5015; gele 111, prei 1222; uien 9 n 47.50; druiven 761.J1; 01 I A 55—72; I 35—50; II tomkommers 823; knol- 5—11.50; wortelen 819; 14; peterselie 13; sla 10; aardappelen 810.50; 1030; peren 1238.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1