Nieuuu IK BEN BLIJ GETOOND TE HEBBEN TALENT TE BEZITTEN Polen wil Nederland dreigen met economische sancties Nieuwe industrie bespaart ons tien millioen aan deviezen rman Bouber onsants JBLICATIE N DIT BLAD! Voor Alkmaar en omgeving Na het Congres VAN MEEGEREN TOT ZUN RECHTERS: Kunstcritici hinderden hem bij de uitoefennig van zijn bedrijf Deskundigen of deskundigen als getuigen I' Vermeersaan de lopende band Autobandenfabriek in Enschedé Extra brandstoffen Commissie van Drie bij Soekarno Extra suiker Feiten van vandaag Vier arbeiders Lagerhuis verwerpt 1 t, 27 Oct. Uien 14—20 1.10; andijvie 1418; 55; blauwe druiven 90- Lebel,17—28; Calville urré Clairgeau 2438; Comice 4578; Emile 32; Legypont 2240; ureur 2042; Zwijn- jnpeer 1625; Sint Ger- Gieser Wildeman 15 in 1425; Winterlouw iool 1925; Eva Baited ogin Elza 1420; Nou- i 1018; Dekker's Glorie ré d'Alex. Lucas 1530; Pippin 4580; Gl. van. 52; Calebas 1735. 5CH ARWOUDE, 29 Oct. rd: 270.000 kg witte kool 3700 kg rode kool 7.20 kg gele kool 5.106; roene kool 14.8017.10; ïjvie 16.20—19.60; 4500 kg ing II 8.30; III 8.70—9.10; appelen: blauwe eigenh. 7 Oct. 45 schapen immeren 2840; 12 koei- 9 graskalveren 150200; 75—475; 120 kippen 2-4; kalveren (levering). RSPEL, 28 Oct. 7500 ol 12.10—14.40; 300 kg .80; 8500 kg gr. kool 1500 kg witte kool 8.90 kg uien: driel. 9.209.40 5.30; dubbele 9.5010.40; iten I 5.70—6.70; 4800 kg 12.000 kg peen II 8.40 kg III 6.20—7.20; 7000 ikool I 5671; afw. 28 14.90. END, 28 Oct. Kaas. Aan- stapel wegende 175 kg, 0+ 83 p. 50 kg. arkt. 1463 runderen, 828 n levering; 233 gqjde- -450, stug; 134 melk- -725, matig; 40 pinken 1; 22 stieren levering; 22 n 90—200 stug; 122 nuch- en levering; 65 schapen n levering; 8 vette var- ng; 156 pinken levering; varkens 3575 stug; 528 37 stug; 502 schapen en schapen 5595, goed, 35—58 goed; 168 bokken 10—60 stug; 94 paarden 'g' markt: 4700 oude kippen witte en rode) f 1.75 tot kg. 1100 oude kippen en uwe) f 2.45 tot f 3.— per :nnen f 6— tot f 9.50 per jonge hanen (witte en 10 tot .f 3.per kg. 1600 ide eenden f 2.50 tot f 3.50 450 konijnen f 1.tot stuk. 90 ganzen f 12. per stuk. door H. Bouber ,en inbegrepen. Donderdag 30 Oct. .11 aan Casino Ier voorstelling: aap Kwak JENENBONNEN !et CDK deelt mede, dat nenbonnen, gemerkt, in >t en met H of AA tot en mber niet meer voor het op 30 November a.s. bij ren. Fabrikanten moeten iber a.s. óp de voor hen bij de distributiedienst, r materiaal ter vervaar- ukrijgen. Inlevering der t geschieden op opplak te .bpnnen per soort moe- eelvouden van 50 stuks. 0 stuks wordt verkregen. »n van de B of C-serie HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incL incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum ƒ2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Buiten God is nergens veilig (Vondel) DONDERDAG 30 OCTOBER 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11367 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN, HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230): SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (KJJ240). Bank'Noorderbank oij ganger haalde een waren niets dan lege. een akelig straaltje lar uit!" jammerde de zat zout in!" En met waar de vissen, dors- senuwachtig omhoog naar huis. HET EERSTE Partijcongres van de Katholieke Volkspartij had een algemeen-politieke en een tech- nisch-organisatorische betekenis. Vandaag een enkel woord over de eerste. Daarbij dient voorop te staan, wat nog niet overal schijnt te zijn begrepen, dat het congres, overeenkomstig het reglement, een beperkte bevoegdheid heeft. Pogin gen, om die bevoegdheid eniger mate uit te breiden, zijn op de des betreffende Partijraad niet gelukt. Men ziet evenwel nog al eens over het hoofd, dat het in de KVP anders is dan in sommige andere partijen. Daar heeft men het Partij congres als leidend lichaam. De KVP had al, sinds 1934, als alge meen-leidend en hoogste wetgevend lichaam de Partijraad, waarin de afdelingen, via de kringen, traps gewijs vertegenwoordigd zijn. Het nieuwe reglement, dat in Mei 1947 is vastgesteld, heeft het uitsluitende doelkan het congres omschreven: het aanhoort de verslagen der orga nisatorische en politieke werkzaam heden en is bevoegd wensen ken baar te maken aan het P.B., dat ge houden is deze te doen behandelen in de organen der Partij, welke daartoe geëigend zijn. Dat het con gres reglementair geen „orgaan" van de Partij is, werd in Mei jl. door de Partijraad uitdrukkelijk vastgesteld! Het congres was derhalve o.a. te beschouwen als een soort advise rende vóórvergadering; het beslis sende werk gebeurt later, in de organen der Partij. Toch had het P.B. de opzet van het congres door de instelling van zeven secties al een zeer brede grondslag gege ven en ook door de wijze, waarop diverse actuele problemen daar werden behandeld d.i. ingeleid en bediscussieerd kregen deze secties al politieke betekenis. De voornaamste politieke betekenis was echter o.i. gelegen in de rede van de voorzitter der Partij, de heer Andriessen en in die van de voorzitter der Fractie, professor Romme. De partijvoorzitter gaf, volgens zijn taak overeenkomstig de tekst van het reglementsartikel, een over zicht over de werkzaamheden der Partij over de afgelopen - en hij deelde de plannen mee voor de nieuwe periode. Over zijn rede werd niet gediscussieerd, over die van de fractievoorzitter weinig. Het reglement vermeldt over deze discussie-mogelijkheid niets. Waar- orn m het ene geval niet, in het andere wél de gelegenheid tot vra- §el?wórd gegeven, was niet duidelijk, maar dit-is ook een orga- nisatie-kwestie, die we later behan delen. Beide redevoeringen vulden elkaar aan. Ten onrechte heeft men tegenspraak geconstateerd tussen deze twee uiteenzettingen. Dat er verschil in accent was, is o.i. duidelijk. De voorzitter van een politieke partij dient op gezette tijden de propaganda niet te verwaarlozen, de fractievoorzitter kiest zijn formuleringen nóg meer verantwoord. Met name was het op dit congres volkomen ad rem, dat de partij voorzitter flinke scheuten zout leg de op enige slakken van het >'Vrye Volk". Het is ons niet dui delijk, waarom dit» eer en meer zou strijden tegen de „samenwer- kingsgedachte", dan de uitlatingen- zelve, die het „Vrije Volk" zich ver oorloofde. Niemand zal het recht van het „V.V." betwisten, om te schrijven wat het meent te moeten schrijven, maar dan betwiste men ook niet het recht c.q. de plicht om tegenover deze uitlatingen een an dere mening te stellen. Duidelijk heeft de partijvoorzitter bovendien zeer constructief enige actuele punten voor de komende periode gesteld. Hij deed dit ten aanzien van de gezinspolitiek zeer gedetailleerd, maar ook positief ten aanzien van enige andere kwesties (bedrijfsorganisatie, middenstand, enz.). Er zouden aanknopingspunten voor een nuttig debat geweest zijn! De rede van prof. Romme was gedegen, glashelder en overtuigend. Hij sprak, opzèttelijk tegen de ach tergrond van meningsverschillen met de P.v.d.A., als zijn overtuiging uit, dat in de bestaan'de verhoudin gen samenwerking tussen K.V.P. en P.v.d.A. noodzakelijk is, om een program van christelijke vooruit strevende politiek, zoals is neerge legd in het kabinetsprogram-Beel, te kunnen nastreven. Maar hij be nadrukte ook, dat de kracht en de waarheid van het beginsel ten alle tijde boven de samenwerking gaan. In dit verband leek ons onjuist de conclusie van een criticus, dat Romme in het hooggestemde slot van zijn rede ten onrechte verband zocht met de betekenis van het Hoogfeest van die dag, het feest van Christus' Koningschap. Romme zei n i e t, dat men alles, v^pt hij gezegd had, zou mogen ver geten, als men maar niet het feest van Christus-Koning vergat, maar: dat men alles, wat hij gezegd had, desnoods zou mogen vergeten, als men maar niet vergat, dat dit poli tieke congres plaats had op het feest van Christus-Koning, ómdat het politieke werk door de K.V.P. gesteld wordt in Zijn dienst en óm dat het de taak van de K.V.P. is, Gods wetten, de leer van Christus- Koning, door de practische beoefe ning der staatkunde te helpen in het openbare leven van staat en maatschappij tot gelding te bren gen. Dat is actuele katholieke poli tiek, ook nü en door dit welge slaagde eerste Partijcongres is de noodzaak van die politiek opnieuw met een krachtige ruk naar voren gebracht! WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag avond tot Vrijdagavond: WEINIG VERANDERING Tijdelijk krachtige wind tussen Oost en Zuidoost. Over het al gemeen vrij veel bewolking, ■aar droog en koud weer. K werd miskend. Ik wilde door het vervaardigen van een werk, dat voor een oude meester kon door gaan, tonen, dat ik tot iets in staat was, dat algemeen als goede kunst erkend werd", aldus de 58-jarige Han van Meegeren op een vraag van de president van de Amsterdamse rechtbank, nadat de kunstschilder het ten laste gelegde erkend had. Eindelijk was dan de dag aange broken, waarop het proces kon be ginnen tegen de kunstschilder, die kans had gezien talrijke deskundi gen te misleiden door eigen geschil derde doeken te doen voorkomen als te zijn vervaardigd door de oud- Hollandse meesters: Johannes Ver meer van Delft en Pieter de Hoogh. Na een verblijf van acht jaar In Frankrijk keerde verdachte in 1940 in Nederland terug met de door hem vervaardigde doeken: „Interi eur met kaartspelende vrouw" in de stijl van Pieter de Hoogh, „Chris- tuskop", „het laatste Avondmaal", „Christus en de overspelige vrouw" en „de zegening van Jacob door Isaac" in de stijl van Johannes Ver meer. Han van Meegeren op naar de rechtzaal. weg Han van Meegeren had door het nemen van allerlei proeven en het gebruik maken van verven, zoals zij in de 17e eeuw werden gebruikt, de methode ontdekt zijn schilderijen zo te vervaardigen, dat zij de indruk moesten wekken door oude meesters geschilderd te zijn. Hij slaagde er in een verf soort samen te stellen, waarvan het bindmiddel niet in alcohol oplost. In plaats van de thans als bind middel gebruikelijke lijnolie, ge bruikte hij namelijk een soort kunsthars. Voorts voorzag van Mee geren zich van twee verfstoffen, nl. lapsis lazuli en zinnober, die in het bijzonder in de 17e eeuw in gebruik waren. Na zijn repatriëring vestigde Han van Meegeren zich te Laren en toen begon hij de schilderijen van de hand te doen tegen prijzen, die uiteraard alleen voor oude doeken "worden betaald. Door middel van de makelaar Strijbis, de kunsthandelaar Hoogen- dijk, de gepensionneerde Indische ambtenaar Kok en de kunsthandel de I^>er werden de doeken in geld omgezet. De kunsthandel de Boer verleende bemiddeling bij de ver koop van het doek: „de voetwas sing van Jesus" aan Dr. D. Hanne- ma, directeur van het Museum Boy mans, die hierbij optrad als verte genwoordiger van het Rijk en niet minder dan één millioen honderd Politieke delinquentei\ naar Indië? Het wnd. Hoofd van de Algemene Dienst van het Departement van Verkeer en Waterstaat te Batavia, zal binnnenkort naar Nederland gaan om aldaar overleg te plegen met de gecommitteerde voor Indi sche Zaken bij het Departement van Overzeese gebiedsdelen en met de directie van de Stichting voor toe zicht* op de politieke delinquenten over de uitzending van 3 k 400 Ne derlandse politieke delinquenten naar Hollandia en Biak. zeventig duizend gulden neer telde In de rechtzaal In de grote zaal van de Vierde Kamer der Amsterdamse rechtbank was het stampvol. Niet minder dan 40 binnen- en buitenlandse journa listen hadden hun plaatsen dicht bij „de groene tafel". Voorts was er grote belangstelling uit ambtelijke en juristen-kringen. Een speciale plaats was gereserveerd voor de Spaanse gezant te Den Haag: Le Due de San Lucas la Mayor terwijl, ook de echtgenote van de kunst schilder zich een plaats op de voor ste rij zag toegewezen. Aan de wan den van de zaal hangen de doeken, die straks door de Rechtbamc zul len worden bekeken. Niet minder dan 20 getuigen, waaronder 11 deskundigen moeten we dit laatste woord tus sen aanhalingstekens plaatsen? vulden verder de zaal. We zien daaronder Prof. van Dam, die in 1943 secretaris-generaal was van het departement van Op voeding en Cultuurbescherming. Ook de bemiddelaars behoorden tot de getuigen alsmede de reder D. G. van Beuningen, die zich door de „deskundige" Hoogendijk de „Chris- tuskop" zag aangesmeerd. Het is tien uur als de verdachte in gezelschap van zijn verdediger, Mr. E. Heldring, de zaal binnen komt. Onmiddellijk zien we de pers fotografen van hun stoelen oprijzen en flitsen de blitzlampen aan. De zitting Nadat de Rechters achter de groene tafel hadden plaats geno men en de gebruikelijke vragen aan de verdachte waren gesteld, werd als eerste getuige gehoord Prof. Dr. Coremans, directeur van het Centrale Laboratorium van Belgische Musea. Deze verklaarde, dat de betreffende schilderijen in deze tijd zijn vervaardigd, doch zo danig, dat zij de schijn wekken als zouden zij in de 17e eeuw zijn ge schilderd. Aan de hand van in de rechtszaal geprojecteerde lantaarn plaatjes geeft deze getuige een toe lichting over de techniek, die van Meegeren bij de vervaardiging van zijn doeken zou hebben toegepast. De echte ciUquelureT* die op de 17e eeuwse doeken voorkomt, verklaar de Prof. Coremans, loopt geheel door de dikte van de verflaag. Bij de schilderstukken van Van'Meege ren is de craquelure slechts aan de boven- en onderlaag van het verf- dek aanwezig. Dit is voor het oog natuurlijk niet zichtbaar maar is met'X-stralen aan te tonen. De conclusie van getuige was, dat volgens zijn'physische en chemische onderzoekingen de doeken onmoge lijk in de 17e eeuw kunnen zijn ge maakt. Bij het verhoor van getuige Dr. W. Froentjes, scheikundig adviseur van het Departement van Justitie, verklaarde verdachte dat hij een soort kunsthars als bindmiddel ge bruikte. Hierbij kreeg de verf, na verhitting, de bijzondere hardheid, welke de 17e eeuwse verfsoorten kenmerkte. De makelaar Strijbis, die vervol gens voor het hekje kwam, betoog de. dat hij niet veel moeite had ge had de schilderijen te plaatsen. Eerr andere bemiddelaar, de heer Hoogendijk, vertelde, dat hij op vreemde wijze geböeid werd door de hem aangeboden schilderstuk ken. „Achteraf beschouwd begrijp ik niet hoe ik mij heb kunnen laten misleiden. Doch in de tijd waarin de koop geschiedde, in de oorlogs tijd, waar alles op geheimzinnige wijze werd gedaan, schijn ik zeer suggestibel te zijn geweest. Ik liet mij ook leiden door de overweging, dat ik door het aankopen kon voor komen, dat de doeken naar Duits land gingen. De „Christuskop", die mij het eerst werd aangeboden, was zo mooi, dat ik zonder meer in de echtheid geloofde en elk volgend schilderij, dat ik kreeg genoot mijn vertrouwen en zo ik al in de aan vang enige twijfel gehad heb, was dit bij de Volgende aanbiedingen niet meer aanwezig. Op het ogen blik begrijp ik nog niet hoe ik er in kon vliegen." Volkomen normaal De psychiater, Prof. Dr. L. van der Horst, zeide, dat het psychia trisch onderzoek van Van Meege ren had uitgewezen^dat hij geeste lijk volkomen normaal is, doch hy persensitief. Daarom acht getuige het aannemelijk, dat iemand met het karakter van verdachte ertoe komt dingen te doen, die moreel n)et geheel verantwoord zijn, om zich zelf te handhaven. Iemand met van Meegeren's psychische structuur komt er gemakkelijk toe door een verkeerd optreden de wereld te willen bewijzen, dat- hij wel wat kan. Dr. Hannema, directeur van het Museum Boymans vertelde over de aankoop van het doek „de voetwassing van Jesus", dat, toen hij dit schilderij zag, hti on middellijk de gelijkenis ontdekte met „de Emmaüsgangers" en da delijk had aangenomen, dat het een echte „Vermeer" was. Prof. van Dam verklaarde, dat hij het schilderij met toestemming van het departement van financiën had gekocht, waarbij de echtheidsvraag in het geheel niet ter sprake was gekomen. Men wist niet beter of men had met een echte „Vermeer" te doen. Verdachte aan het woord Toen Prof. J. G. van Gelder, des tijds directeur van het Rijksbureau voor kunsthistorische documentatie zijn verklaringen aflegde, ontspon zich een gesprek tussen hem en de verdachte. Van*Meegeren: „U verklaart, dat U een „feeling" had. dat ik iets te doen zou hebben gehad met de schilderijen, die werden aangebo den." Prof. van Gelder antwoordde be vestigend waarop van M. vroeg: „wanneer had U Uw feeling?" Getuige gaf hier als antwoord: 1943. „Maar" zo repliceerde van Meegeren, „toen was mijn „voet wassing" nog nergens aangeboden". Prof. Van Gelder zeide hierop toch vermoed 'te hebben, dat Van Mee geren iets uitstaande had met de oude meesters, die op de markt kwamen. Verdachte zeide hierop niet te begrijpen hoe Prof. van Gel der dan toch adviseren kon te ko pen. Hier ziet men Han van Meegeren op de beklaagdenbank zitten. Het gerechtshof was herschapen in een museum, want overal aan de wand hingen de valse of echte schilderijen. Hiermede is het getuigenver hoor afgelopen en gaat de presi dent de verdachte verschillende vragen stellen. Het ten laste ge legde erkennende gaf verdachte als reden op te zijn gaan schil deren in de stijl der oude mees ters omdat hij zich miskend voel de. „Ik wilde tonen, dat ik tot iets in staat was, dat algemeen als goede kunst erkend werd." Toen de president opmerkte, dat verdachte voor zijn schilderijen wel heel wat geld ontving .antwoordde verdachte, dat dit wel nodig - was omdat anders het werk a priori niet echt zou zijn. De president schijnt de bewering van verdachte volgens welke het niet ging om het vele geld niet erg aannemelijk. Maar van Meegeren betoogt, dat hij gedreven werd door een drang naar schoonheid, yerder zegt hij blij te zijn nu het geld kwijt te zijn, na getoond te hebben talent te bezitten waar de kunstcritici mij hinderden mijn be roep uit te oefenen. Dezelfde critici hebben mijn werk van de 17e eeuw se stijl als goede kunstproducten aanvaard en zelfs zonder meer ge loofd, dat zij vervaardigd waren door een meester als Johannes Vermeer. (Requisitoir op pagina 3) Tijdens het gisteren in de Veilig heidsraad voortgezette debat over Indonesië, verzocht de alge vaardigde van Polen, Julius Katz aan'Nederland een waarschuwing te richten, dat de V.N. zich ge dwongen zouden kunnen zien om economische sancties, blokkade inbegrepen, toe te passen, wanneer de Nederlandse strijdkrachten in gebreke blijven de door de Vei ligheidsraad gegeven order om het vuren te staken op te volgen. De afgevaardigde zeide, dat het duidelijk is dat Nederland de order niet wil opvolggn. Hij diende een resolutie in, waarin de Veiligheids raad wordt verzocht er bij de Ne derlandse regering op aan te drin gen al haar strijdkrachten uit In donesisch gebied terug te trekken en de Nederlandse regering te wij zen op het feit, dat het niet voldoen aan de voorlopige maatregelen tot bijlegging van het geschil het nood zakelijk kunnen maken strengere maatregelen te nemen. De Britse afgevaardigde Cadogan trok de resolutie, waarin werd aan gedrongen op de vaststelling van 'n voorlopige demarcatielijn in ten gunste van een Amerikaanse reso lutie, waarin op partijen een beroep wordt gedaan door gezamenlijk overleg te komen tot naleving van de order staakt het vuren en de De vliegende baby weer in moeders armen Popelend van ongeduld stond het artsen-echtpaar van Eek uit Am sterdam Woensdagmiddag op het platform van Schiphol op de terug keer van hun 16 maanden oud zoontje te wachten. Herman, die in de Temple University Clinic te Philadelphia een operatie die zes minuten duurde aan zijn longen heeft ondergaan, waarbij een aantal ingedrongen lakschilfertjes werden •verwijderd, was niet lastig geweest tijdens de vhicht in de Constella tion „Venlo"nso vertelde de stewar dess aan Herman's moeder. De nieuwe autobandenfabriek van Nederland en Amerika, een combinatie van „Vredesteyn", naar wie de nieuwe fabriek is genoemd, en van „Goodrich", is Woensdag in Enschede onder enorme belangstel ling duizend genodigden! ge opend. Het kapitaal is voor 80% ,van Nederlandse zijde gefourneerd en voor ongeveer 20% door de Amerikaanse Goodrich. Er is on middellijk met de productie van binnen-'en buitenbanden begonnen, de dagproductie bedraagt voors hands 300 stuks, en zal binnenkort worden opgevoerd tot 500. De nieu we industrie bespaart ons land on geveer tien millioen aan deviezen en zal maximaal aan 200 arbeiders werk geven. Minister Mansholt heeft, als mi nister van Economische Zaken a.i. bij de opening van de belangstel ling der regering blijk gegeven, en hij constateerde in een redevoering, dat deze nieuwe onderneming zal kunnen bijdragen tot de economi sche ontwikkeling van ons land. Met name een goed functionerend verkeersapparaat, waarvoor de pro ducten van dit bedrijf een onmis bare schakel zijn, is voor deze ont wikkeling van de allergrootste be tekenis. Nog steeds start een groot deel van de autobestuurders met angst en vreze hun wagen, vooral wan neer zij een langere reis in het. vooruitzicht hebben. Grote hoe veelheden banden zullen nodig zijn om hierin verbetering aan te brengen. Wanneer deze fabriek in bedrijf zal zijn genomen, zal het binnen landse verbruik nog voor een gro ter deel kunnen worden gedekt door eigen productie. Dit is voor 'n land als Nederland, dat moet woe keren met zijn bezit aan buiten landse valuta, van buitengewoon grote betekenis. De.fabriek is uitgevoerd in. zgn. eierschaalbouw. Alle kabels en lei dingen, met uitzondering van de stoom-condens- en brandleiding, liggen in speciale goten onder de vloeren, waardoor het efect van de open halbouw ongeschonden blijft. Met een fabrieksschoorsteen van 51 meter hoogte en een bovendia- meter van 1.75 meter, opgetrokken uit niet minder dan 300.000 stenen, hopen de architecten, J. D. en A. E. G. Postma uit Deventer en Rotter dam, het ongerief van vlieg-as te voorkomen en een grote trek onder de ketels te verkrijgen. Buiten de zgn. Amerikaanse pa tentmachines zijn alle machines in de fabriek in Nederland gefabri ceerd. Zware motoren, electrisch bediend vanuit een centraal punt, zoemen een lied van totaal 4000 p.k. De stroom, die betrokken wordt van het G.E.B. te Enschede, komt het bedrijf binnen met 'n spanning van 10.000 volt en wordt daar ge transformeerd naar lagere spannin gen. Als'de fabriek op volle toeren draait zullen er 200 arbeiders te werk zijn gesteld. commissie van drie verzocht wordt partijen te helpen bij het bereiken van overeenstemming daarover. In de resolutie wordt de commissie en partijen verzocht de order staakt 't vuren uit te leggen als het vermij den van het- gebruik van strijd krachten om het gebied, dat op 4 Augustus in handen van een der partijen was, te vergroten. Nadat België en Australië hadden verzocht, de commissie van drie al le mogelijke steun te verlenen en gèen oordeel overde kwestie te vel len alvorens de commissie rapport heeft uitgebracht, werd het debat tot Vrijdag verdaagd. Bij INKWARTIERING EN GEBOORTEN Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat van 1* November 1947 t.m. 30 April 1948 extra brand stoffen kunnen worden verstrekt wegens inkwartiering van militai ren. Formulieren kunnen bij de plaatselijke distributiedienst wor den afgehaald. Van 1 November af zal wederom een rantsoenbon voor één eenheid vaste brandstoffen worden ver strekt bij bevallingen. De uitrei king van deze bon zal geschieden tegelijk met de derde verstrekking van kaartjes voor extra levens middelen Indien deze derde ver strekking ree'ds vóór 1 November is geschied, ïal de brandstoffen- bon uitgereikt worden tegelijk met de stamkaart, textielkaart en le vensmiddelenkaart van de baby. Desgewenst kan men een extra hoeveelheid gas of electriciteit verkrijgen in plaats van een brand- stoffenbon. De Drie-mogendhedencommissie, vergezeld door dr. Gani en Tam- zil kwam gisterenmorgen in de Republikeinse hoofdstad aan, waar zij door verschillende hoge func tionarissen werd ontvangen. In de middag vond een onderhoud plaats met Soekarno, Sjarifoed- din en de vice-premiers Gani en Setyadjit. Onderwerp van de besprekingen was de kwestie, welke neutrale of voor beide partijen aanvaardbare plaats voor de komende onderhan delingen zou worden gekozen. De besprekingen werden, volgens Radio Djogja, in een vriendschappelijke sfeer gevoerd en op verschillende detailpunten werd overeenstemming bereikt. Van de zijde der Drielan- dencommissie werd medegedeeld, dat „veel vordering" was gemaakt. Voor de komende besprekingen te Batavia vertoeven thans te Bata via of zullen daar spoedig arrive ren: twee minister van Oost-Indo- nesië en verder vertegenwoordigers van West-Borneo, Sumatra's Oost kust, Oost-Borneo, van de groot Dajakraiad alsmede een afgevaar digde van de contactcommissie van West-Java. Fabrieken van Bruynzeel in Suriname De bouw van een triplexfabriek in Suriname voor rekening van de N.V. Bruynzeel's Fabrieken is be gonnen. Men hoopt het bedrijf in het voorjaar in bedrijf te stellen. Zowel in Suriname als op Borneo, waar alleen een grote zagerij opge richt zal worden, zijn voorlopige fabrieken, die het hout zagen voor de bouw van de definitieve com plexen. In de personeelsstaf voor Suri name is geheel voorzien, «ivoor Bor neo zullen nog enkele voorzienin gen getroffen moeten worden. met St. Nicolaas en Kerstmis verband met St. Nicolaas en Kerstmis zal twee maal een extra rantsoen van 200 gram suiker wor den verstrekt. Deze extra suiker wordt voor alle leeftijden beschik baar gesteld. Het Poolse parlement heeft een commissie benoemd voor onderzoek naar de werkzaamheden van de voormalige vice-president Mikalo- zyk en andere afgevaardigden, die onlangs het land verlaten hebben. Te Antwerpen zal 28 November een internationale socialistische conferentie beginnen, welke zal trachten de tweede (socialistische) internationale weer op te richten. David Weitzman, een Labour-lid van het Britse parlement, is tot 12 maanden gevangenisstraf veroor deeld wegens overtreding van de voorschriften voor de fabricatie van toiletartikelen. De communisti sche secretaris van het Italiaanse verbond van vakverenigingen heeft te kennen gegeven, dat een alge mene staking niet is uitgesloten. Opnieuw is een vliegtuig met Roe meense politieke vluchtelingen, waaronder tien officieren, in Tur kije geland. bij ontploffing gedood Toen gisterenmiddag een ploeg van acht arbeiders, die als D.U.W.- arbeiders graafwerk verrichten aan de Linge bij Echteld, aan het schaften waren in een houten keetje, deed zich plotseling een enorme ontploffing voor, die het tentje volkomen verwoestte. Drie arbeiders werden op slag gedood, een vierde zo ernstig gewond, dat hij later in het ziekenhuis over leed terwijl de drie overigen ern stige verwondingen opliepen en naar het ziekenhuis te Tiel wer den overgebracht. Het is nog niet uitgemaakt of een mijn zich in de grond onder het tentje bevond, dan wel dat de ar beiders de mijn uit de Linge heb ben opgevist en naar de keet heb ben getransporteerd. De namen der slachtoffers, allen uit Nijmegen afkomstig, luiden: ge dood werden de 48-jarige J. F. Jans sen, de 21-jarige P. A..Otten, de 47- jarige P. van der Linden en de 58- jarige W. Baste. De overige gewon den zijn P. de Jager, T. Marneef en A. T. Plink. De achtste arbeider bleef gespaard, omdat hij juist naar een café in de nabijheid was ge gaan. Hadji Agoes Salim weer fe Batavia De republikeinse minister van buitenlandse zaken, Hadji Agoes Salim, is gisterenmiddag per KLM- Skymaster van zijn wereldreis te Batavia teruggekeerd. Tijdens zijn reis, die zeven maanden geduurd heeft, bracht Salim bezoeken aan het Midden-Oosten, India, Lake Success en Londen. Op een pers conferentie verklaarde de minister, dat prof. Schermerhorn te Londen contact heeft gehad met Sjahrir, hetgeen echter niets ongebruikelijks ^was. Salim deelde mede, dat Sjah rir zich naar New Delhi begeven had, vanwaar hij zich met Djokja in verbinding zou stellen. Na de terugkeer van de drielanden-com- missie, hoopte Salim heden naar Djokja te vertrekken, waar hij zich van de toestand op de hoogte zou stellen. Brand bij Bruynzeel Vannacht om half twee ontstond brand in een der droogtrommels van de fineerafdeling der N.V. Bruynzeel's fabrieken. Tot tweemaal toe laaide het vuur op. Naast de fabrieksbrandweer werdén drie kringen van de gemeentelijke brandweer gealarmeerd. Met vier stralen werd het vuur bestreden. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Eenige grote gaten in't dak en het verlies van een partij fineer vormden de schade. motie van wantrouwen Het Britse Lagerhuis heeft Woens dagavond met 348 tegen 201 st. het amendement van Churchill op het antwoord op de troonrede verworpen. Het amendement, dat Dinsdag door Winston Churchill werd inge diend, behelsde een beschuldiging aan het adres van de regering, die een partijpolitiek voerde, leide^ schap miste, geen bestuursgeschikP heid bezat en niet de verzekering zou hebben gegeven, dat maatrege len genomen zouden worden ter bestrijding van de economische cri sis. Arthur Greenwood, die onlangs is afgetreden als geheimzegelbe waarder, verklaarde zich vóór een onmiddellijke nationalisatie van de staalindustrie en beschouwde het wetsontwerp ter beknotting van de bevoegdheden der lords als een „zeer twijfelachtig politiek middel". Attlee, eerste minister, besloot het debat over het amendement met te zeggen, dat „Churchill het altijd doet voorkomen, alsof hij niet het standpunt van .een partij, maar een nationaal standpunt weer geeft. Hij verklaarde nooit 'n rede te hebben gehoord, die de feiten van de economische toestand zo voorbijzag als de rede, die Chur chill Dinsdag hield.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3