PYAMA'S EEN NIEUWE HERFST, een nieuwe melkboer UIT OUDE TIJDEN NIWIN-kegelwedstrijden r m. of vr. kracht Wt MA geëist PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Donderdag 30 October 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN Hoe zal het publiek reageren? Gerard Worm Vrijheid voor de Vrijdenkers HANDSCHOENEN Gerard Worm V.J J Nieuwe uitgaven Een aardig kinderboek Familieberichten Advertenties Th. J. Domsté, Hermine Boode, NIET doorgaat Te koop aangeb.: Méént 2, Alkmaar Keuringsdienst Noordholl. van de N.A.K. woonhuis, winkelhuis, kantoor STOFKNOPEN Besuyen Co., ALKMAAR: Laat 149 ALS U VANDAAG S. J. BLANKEN DAAL ADVERTEERT IN DIT BLAD! i Het is nog niet zo lang geleden, dat er in Alkmaar's straten 112 melkboeren het edele koevocht dis tribueerden; dat was een aantal, dat velen onder hen een behoorlijk be staan onmogelijk maakte. Gedeel telijk saneerde de melkhandel zich zelf tot er 72 slijters overbleven. Maar ook deze 72 zwierven tot dusver uit over de hele stad, van Heilooerdijk naar Bergerhof, van de Westerweg tot de Omval; er werd heel wat tijd vermorst en vele klan ten kregen hun melk wel wat laat op de dag. Het is dan ook voor namelijk uit economische motieven, dat de georganiseerde melkhandel het voorbeeld van andere plaatsen, o.a. Den Helder, Enkhuizen en Hei- loo, gaat volgen en de stad heeft verdeeld in wijken, waar voortaan slechts één melkboer zal komen venten. Van de 72 melkslijters zijn er zes uitgekocht en hun klanten zijn over de andere wijkslijters verdeeld, zo dat er straks nog 66 melkboeren, elk in zijn eigen wijk, de melk zul len rondbrengen. Het voordeel voor de slijters zelf is, dat zij veel minder tijd nodig zullen hebben, om hun omzet af 'te leveren en wellicht ook met minder personeel zlulen kunnen werken. Toch is deze regeling niet zonder strijd zover gekomen; er waren melkboeren, die, vooral onder de katholieke melkslijters en o.i. zeer terecht bezwaren hadden, die gedeeld werden door 't hoofd bestuur en de bondsadviseur van de katholieke vakbond. Het voornaamste principiële be zwaar was wel, dat een jonge melk- slijter niet die uitbreiding aan zijn omzet zal kunnen geven, die een eventuele uitbreiding van zijn ge zin vraagt en wie op het standpunt staat, zoals wij, dat een gezonde maatschappij niet kan bestaan zon der gezonde, flinke gezinnen, zal dit bezwaar delen. Ook de persoonliike vrijheid en het eigen initiatief worden door deze regeling beknot en de energie, om door hard werken zijn zaak uit te breiden, wordt er door gedood. Wordt hem op deze wijze ook niet de levensvreugde., die de arbeid geeft, ontnomen? En is er ook geen gevaar, dat de stimulans, om zijn bedrijf zo hygiënisch moeelijk in te richten, door deze min of meer ge dwongen wijkindeling gaat. ver dwijnen? Het was od deze gronden, dat ir. Huisman, Rijkszuivelconsulent voor Consumntiemeikanneelegenheden, zich op de ..Melkdag" te Wagenin- gen tegen de wijkverdeling keerde. Wij ontvingen over deze kwestie van verschillende zijden ingezonden stukken; één ervan plaatsten wij reeds dezer dagen: in een ander schrijven, dat kennelijk van de zijde der katholieke melkslijters komt, worden de boven aangehaalde be zwaren aangevoerd, waaraan inzen der de conclusie koppelt, dat de melkhandel op deze wijze bezig is 7'ohzelf do nek om te draaien en dat op deze vrijwillige regeling eens een van bovenaf opgelegde dictato riale regeling zal komen, waarin de melkhandel niets te zeggen zal hebben. Ook van „een huisvrouw" ont vingen wij een schriiven; zij maakt zich de tolk van vele huismoeders, die haar melkboer, die soms al tien tallen jaren aan de deur komt, als een soort familiebezit zijn gaan be schouwen. Zij yoelt er niéts voor om zo'n stuk familiebezit opzij te moeten zetten. Zij heeft al vele huismoeders horen protesteren te gen de aanstaande regeling en die nog liever de melk aan de winkel van de „oude getrouwe" gaan halen, dan een nieuwe melkboer te accep teren. Wanneer, zo schrijft zij, straks de melk van de bon zal gaan en ieder weer vrij is zoveel melk te kopen als hij wil, dan haalt heel die wijk indeling niets uit, want dan wordt er een grotere omzet gemaakt dan bij het bonnensysteem. Zij maakt er bezwaar tegen, dat de consumenten in deze regeling niet zijn gekend en vindt dat niet bevorderlijk voor de goede ver standhouding tussen consumenten en middenstand. Tenslotte roept zij alle huismoe ders op tegen deze dwang te pro testeren. In een dezer dagen vanwege de melkhandel gehouden persconferen tie werd o.m. medegedeeld, dat er een wijkcommissie en een klachten- commis'sie is ingesteld. Ook werd medegedeeld, dat de tegenstanders hun oppositie hebben laten varen, ofschoon zij hun principiële bezwa ren blijven handhaven; om echter een chaos te voorkomen, hebben zij hun medewerking aan deze rege ling, die nog slechts een voorlopig karakter draagt, toegezegd. Wanneer er daartoe aanleiding Onbewoond huis gecamoufleerd ALKMAAR. Reeds sinds de bevrijding staat in de Nassaulaan een groot woonhuis Huize Nassau onbewoond. Ook is het al enige tijd geleden, dat er in de Raad mede gedeeld werd, dat het zal dienen voor huisvesting van fabrieks meisjes. Sinds enige tijd echter zijn de ramen van gordijnen voor zien en is er een bordje op aan gebracht, dat de indruk moet ves tigen of het alreeds zijn bestem ming gekregen heeft. De vraag rijst: Is dit maar ca mouflage en kan dit grote woon huis niet dienstbaar gemaakt wor den aan de bewoning door één of meer gezinnen? Cf kan dit huis niet toegewezen worden aan mr. Meischke. tgn behoeve van wie in de Wilhelminalaan in Mei reed's een woning gevorderd is, die een huisvader van een groot gezin voor zich gekocht had omdat zijn ge zin te klein gehuisvest was? Bijna een half jaar staat dit huis al leeg op kosten van de eigenaar, die na de vordering van zijn eigendom thans bezig is tot in de hoogste rechtsinstantie zijn recht te zoeken. Moet dat huis in de Nassaulaan nog langer leeg staan. O.i. kunnen de fabrieksmeisjes als ze ooit komen wel hier en daar op ka mers gaan wonen. Misschien wil de woningcommissie er eens over praten bestaat, zal de regeling na enige tijd worden herzien; slechts twee melkslijters zijn tegenstander ge bleven en ofschoon hun ook een wijk werd toegewezen, zullen zij hun oude klanten blijven bedienen. Aangezien er' geen dwang van bovenaf aanwezig is het Bedrijf schap Zuivel neemt nog slechts aanvragen in behandeling, die vóór 1 Nov. zijn ingediend zal hier tegen weinig te doen zijn. Het zal voor het gróótste deel van het pu bliek afhangen, of deze nieuwe wijkindeling zal slagen. Ook op de vergadering van de Ned. R.K. Middenstandsbond afd. Alkmaar kwam de kwestie ter sprake. Nadat de heer v. d. Peet de bezwaren van de tegenstanders uit eengezet had, gaf de directeur van het Diocesaan Bureau, Jan Bakker, zijn mening; hij verwachtte, dat deze saneringsverschijnselen zich binnen enkele jaren ook in andere branches zullen voordoen; hij er kende de bezwaren, doch betoogde, dat op de eerste plaats gestreefd moet worden naar verhoging van de winstmarge in de melkhandel. Zo zullen dus binnenkort de Alk- maarse huismoeders op 'n goede morgen een andere melkboer voor de deur zien staan; van beide zij den zal dit gebeuren wellicht met gemengde gevoelens worden tege moet gezien. De praktijk zal uit maken, of de wijkindeling slaagt en zal blijven bestaan. Wij willen er nog op wijzen, dat de wijkindeling alleen de distri butie van melk betreft en dat ieder vrij blijft om boter, kaas e.d. bij zijn oude melkboer te kopen. Ook de melk mag men zelf van de win kel van zijn oude melkboer halen, doch dat zal voor de meeste nuis- vrouwen wel ondoenlijk zijn. "N bij IN DE HOUTTIL Herenmodes - Herenhoeden Herenkleding Zaterdag 1 Nov. gesloten Dodelijke aanrijding Dinsdagavond om ca. 9 uur is op de Kennemerstraatweg onder Hei- loo een ernstig verkeersongeval ge beurd. De circa 40-jarige A. Heij- mans uit de Schermer, wonende aan de Zuidervaart aldaar, kwam uit de richting Heiloo aanrijden op zijn motor; voor hem reed een luxe auto, die moest uitwijken voor een melkauto, komende uit de richting Alkmaar, welke de Nic. Beetsweg wilde inrijden. Doordat H. vermoe delijk deze melkauto te laat op merkte, kwam hij er met zijn mo tor onder terecht. Zwaargewond moest hij naar het Centraal Zieken huis te Alkmaar woeien vervoerd, waar hij gisterenmorgen aan de ge volgen is overleden. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. J.V.G. LAURENTIUS Vanavond geeft de J.V.G. Lauren- tius haar derde avond. Aanvang om 8.15 uur. Er zijn kaarten te verkrij gen a 50 ct. (niet-leden) aan de zaal. Niemand mag deze gelegen heid verzuimen om een mooi stuk meisjestoneel „De Parachute ge land" te zien. DE ONTZETVIERING 29 Oct. Er was bijna geen jaar of de Overheid behandelde na 8 October de wijze waarop deze dag was gevierd geworden. Zo was er 29 October 1776 een voorstel van Burgemeesteren om de ontzetviering af te schaffen en alleen op de le Zondag na 8 October 's middags een dank zegging in d'e kerken te houden. Dit besluit vloeide voort uit de „insolenties en moedwillighe den 's jaars, zo op 8 October als. enige dagen te voren en daarna begaan door een menigte onbe zonnen en spoorloze burgers en andere van buiten inkomende mensen, met het schieten van vuurroeren, pistolen enz. mits gaders met het werpen van voet zoekers, klappers en moordsla- gen van een importante grote en zwaarte, dezelve met speciën te vullen, waard'oor mensen en ge bouwen niet onbeschadigd zijn gebleven." De wnd. hoofdredacteur van de Vrije Alkmaarder ep Nieuwe Scha- ger, A. Eriks, kan het maar niet verkroppen, dat het de Vrijdenkers niet wil lukken in Alkmaar een openbare vergadering te houden. Reeds in een nabeschouwing over de laatstgehouden raadsvergadering, waarin de communisten, gesteund door een deel van de fractie van de P.v.d.A., probeerden de houding van de loco-burgemeester, die uit vrees voor ordeverstoring een mee ting van de Dageraad in de Muziek - tuin verbood, te desavoueren, trok hij van leer tegen de belagers van de vrijheid, die de Vrijdenkers wil den verhinderen in het openbaar hun dwaalleer te verkondigen. Dat het verbod alleen uitgevaar digd was uit vrees voor ordever storing, wilde hij niet inzien en naar zijn mening lagen aan het ver bod slechts principiële bezwaren ten grondslag. Dat de beide wethouders van de P.v.d.A. zich achter hun collega, de loco-burgemeester, stelden, is voor ons een aanwijzing, dat zij het mo tief, dat de heer van Slingerland aanvoerde: vrees voor ordeversto ring, zonder meer accepteerden. Maar de heer Eriks kon zich niet tot die hoogte opwerken en neemt het de beide P.v.d.A.-wethouders nóg kwalijk, dat zij zich niet tegen de houding van de loco-burgemees ter hebben verzet. De houding van de loco-burge meester weet de heer Eriks niet beter te kwalificeren dan door de minder-parlementaire uitdrukking van „de kachel aanmaken", terwijl hij even later spreekt van kleinzie lige knechterij, waartegen nooit ge noeg kan worden geprotesteerd. Hij vond het daarom goed, dat de Dage raad een protestvergadering uit schreef, die in het Wapen van Heemskerk zou worden gehouden. Ook deze „protest"-vergadering kon geen doorgang vinden, omdat de zaalhouder in een aponiem schrijven, waarin hij bedreigd werd met kapotte ruiten en persoonlijke molestatie, aanleiding vond zijn zaal niet ter beschikking te stellen. Nu zijn wij het met onze collega Eriks eens, dat het niet heldhaftig is een anoniem schrijven te sturen; overigens had de zaalhouder ook zonder deze brief rekening kunnen houden met mogelijke ordeversto ring- Maar niet eens zijn wij het met de wnd. hoofdredacteur van de Vrije Alkmaarder, waar hij het voorstelt, alsof na de Victorie, die bij Alk maar begon, de vrijheid van geloof en vrijheid van meningsuiting het resultaat was van de vrijmaking van Spanje. Als hij de geschiedenis van de jaren na Alkmaar's Ontzet eens nauwkeurig bestudeert, zal hij tot de conclusie komen, dat het met de vrijheid van geloof voor de katho lieken al heel treurig gesteld was; niet alleen werden deze terugge drongen naar hun schuilkerken en moesten zij hoge belastingen beta len, wilden zij hun godsdienstoefe ningen houden, maar zij werden ook vervolgd, soms tot de dood, omwille van hun geloof. En zij hadden het heel wat zwaarder te verduren dan de Vrijdenkers, die de heer Eriks thans in bescherming meent te moeten nemen. Overigens is het wel eens goed, dat de Vrije Alkmaarder zich in zijn ware gedaante toont, zodat de katholieken, die dit blad wellicht nog thuis gestuurd krijgen, weten wat zij er aan hebben; een krant, die de Dageraad in bescherming neemt, hoort in een katholiek ge- zin niet thuis. Brandweeroefening met nevel ALKMAAR. Bijna honderd brandweercommandanten uit d'e provincies Utrecht en Noordhol land waren gistere^ naar Alkmaar gekomen, om hier de demonstra ties bij te wonen, die werden ge houden met een nieuwe Ameri kaanse blussings-methode; het blussen met nevel. Deze methode wordt momenteel toegepast bij d'e Amerikaanse zeemacht, op de viegdekschepen en daar worden de resultaten bevredigend genoemd. De firma Kronenburg uit Cul&m- borg voerde de demonstratie uit op het terrein achter d'e Rembrandt- straat De leidende figuren in het Nederlandse brandweerwezen wa ren echter niet zo content met de ze nieuwe vinding. Zij zijn van mening, dat deze blussingsmetho- de niet zo doeltreffend is, als d'e gebruikelijke, zodat het waar schijnlijk is, dat de brandjes en branden in Nederland- voorlopig nog wel met gewoon water zullen worden bestreden. De proefnemin gen zullen echter worden voort gezet. RAADSVERGADERING Het ligt in de bedoeling van de loco-burgemeester een raadsverga dering te beleggen tegen Donderdag 13 November a.s., 2 uur n.m. ALKMAAR. De uitslagen en standen van de korpswedstrijden van het zo uitstekend geslaagkie Niwin-kegelconcours hebben wij reeds in ons nummer van Maandag opgenomen. De uitslag van de diverst andere wedstrijden volgt hieronder: Vrije baanwedstrijd Superklasse: J. de Bakker 45 7x: G. J. Gene- faas 45 4x 44 2x; J. van Spanje 45 4x 42 2x; C. H. de Lange 45 2x 44 5x; C. Klerk 45 44 3x; W. v. d. Bosch 45 —44 43 2x; W. Lagas 45—4441; A. v. d. Oever 45—43; A. Köllmann 4542; T. Bon- sema 44 2x; Q. Jonker 444240; Joh. Diepen 4442. Afd. Junioren: A. v. Rietschoten 44 3x; G. J. Nieuwveen 44 2x; J. Kayer 4342 2x J. Brink 4341 2x; C. Stroomer 41 2x; C. Timmer 41—37; J. Stuif bergen 41; G. J. Nieuwendijk 40-39; J. Plas 4037; M. Marquering 40; G. van Hilten 40, K. Kossen 40, J. Mantel 40 en A. de Boer 4038. Seniorenklasse: E. Brink 45—43—42 3x; A. Winder 45—43—42; B. Willers 45—42—41; J. Doets 4541; S. Bouma 44; M. de Haas 43 2x; R. Elema 4342; W. Scheepmaker 4340 2x; A. Kös- ter 43—40; W. Burdorf 43; G. v. d. Post 424140 2x; A. Ruiter 42 41—40; J. L. Metselaar 42—41; J. Boom Sr. 42; J. Boom Jr. 42; J. de Jong 41 2x 40. Afd. Dames: A: Mevr. Bosch 43; Mevr. Kok- kes 4037; Mevr. Eykholt 4036. B: Mevr. R. Plas 42; Mej. Nelis 41 2x; Mevr. Hoogland 41-40; Mevr. Köllmann 41; Mevr. v. Spanje 40 2x; Mevr. Schermer 4038; Mevr. Peet oom 40—37; Mevr. Metselaar 38 2x. Vrije Baan Hamburger telling. Afd. Superklasse: J. de Bakker 120 6x; G. J. Gene- faas 120 5x; A. Köllmann 120 3x 114 3x 110—108; C. Klerk 120 3x 114 3x 110—104; W. v. d. Bosch 120 3x114 3x. Vrije Baan Hamburger telling. Afd. Senioren en Junioren: B. Masée 120106; J. de Jong 120104 2x; J. Jonkers 12084; M. Bak 116; J. Hessels 114; E. Brink 110—106; A. Koppe 110—100; P. Bur gering 110. Afd. Dames: Mevr. R. Plas 114; Mevr. Bosch 108; Mej. Nelis 106 104; Mevr. Berkhout 106; Mevr. Köllmann 100; Mej. Stadegaard 89. NIWIN propaganda-wedstrijd: Heren: v. d. Capelle 41; S. Kopjes 40; Lacroix 39; Madder 38, J. Haas broek 36 3x; De Lint 36—35. Dames: Mej. Groen 3835; Mevr. Brink 38; Mevr. v. d. Post 36—34; Mej. Rolff 34; Mevr. Hessels 29. Jongens: Kees Klerk 32; Kees de Bakker 29; Kees' Kayer 23. bij IN DE HOUTTIL Herenmodes - Herenhoeden Herenkleding Zaterdag 1 Nov. gesloten Onthulling gedenkteken voor gevallen spoorweg mannen Woensdagmorgen werd in te genwoordigheid van vele genodig den, stationsambtenaren en spoor wegpersoneel, in de hal van het stationsgebouw te Alkmaar door de adjunct-chef van dienst, de heer F. J. Heyligers uit Utrecht, een gedenkplaat onthuld ter na gedachtenis aan drie, tijdens de bezetting gevallen, leden van het N.fv-personee!. De heer F. F. de Bruyn, chef al gemene dienst, heette de aanwezi gen in de tweede klas wachtkamer namens de directie welkom en deel de mede, dat Alkmaar de eerste plaats was waar een gedenkplaat onthuld werd. Het ligt n.l. in de bedoeling van de directie der N.S. om in alle stations, waarvan perso neel tijdens de jaren '40'45 door oorlogshandelingen of verzetsdaden om het leven zijn gekomen, een ge denkplaat te doen aanbrengen. In Utrecht zal een groot monument verrijzen voor alle gevallen spoor wegmannen. De heer Heyligers, die daarna het woord kreeg, herdacht met en kele welgekozen woorden de ma chinist A. J. C. Hoep, die op 14 Oc tober 1942 tijdens een beschieting van loc. 1655 te Obdam dodelijk ge troffen werd; de leerling-machinist J. Kusters, die op 3 Mei 1943 bij de beschieting van loc. 5549 door vier vliegtuigen in de buurt van Heer- Hugowaard gedood werd en de ma chinist H. Porte, die tijdens een va- cantiereis bij Oldebroek, terwijl hij gewonde kameraden hulp verleen de, door terugkerende vliegtuigen op een machine beschoten werd. Voorts wees de spreker erop, dat hoeveel er veel veranderd is in de afgelopen jaren na de bevrijding en wij nu vooruit moeten zien, er toch in ons verlangen leeft hen te ge- rtenljpn die bij de uitvoering van hun vaak moeilijke plicht het offer van hun leven moesten brengen. Namens de personeelraad der N.S. sprak de heer F. Landskroon en herinnerde aan de moeilijke tijd voor het spoorwegpersoneel, dat niet voor de vijand wilde werken, maar toch moest zorgen dsd het eco nomisch leven voortgang kon vin den. Het is een troost voor de nabe staanden, dat men de gevallen ka meraden altijd zal blijven gedenken. Onder doodse stilte verrichtte daarna de heer Heyligers, door het weg schuiven van een gordijn, de in de spoorwegateliers ontworpen gedenkplaat in de hal van het sta tion. Nadat namens de directie en het personeel van Alkmaar een tweetal kransen was gelegd, werd de korte,doch indrukwekkende plechtigheid, die o.a. werd bijge woond door wethouder van Slin gerland en dr. Steensma, beëindigd. Onze agenda Cinema: „De Verdachte", vol wassenen. Victoya: „Gejaagd i. d. nacht", 18 jaar. Harmonie: „Walvis in zicht", 14 jaar. A.B.T.: „Mijn méisje is een gangster", 14 jaar. Gulden Vlies: Pianoconcert Theo v. d. Pas. Café Haring, Oude Gracht 37: Vergadering K.F.A. EEN SPEL VAN HANDENGEKLAP en de faal der hoeven Het was Woensdag jl. op de na jaarspaardenmarkt te Alkmaar weer aardig druk en van heinde en ver waren de kopers en verkopers, de liefhebbers en de handelaren naar Alkmaar getogen, om getuige te zijn van het zeldzame schouwspel. Want de paardenhandel heeft een geheel eigen aspe.ct en slechts de kenner weet zich terechj in de taal van klepperende hoeven en handenge klap. Even brachten we er een bezoek. Statig stappen de boeren en fokkers, beladen met de onafscheidelijke rij zweep, op en neer tussen de paar den. De veulens hebben steeds een bijzondere bekoring voor de jeugd en wij allen zagen ons een derge lijk dier meerdere malen beloofd en toegezegd door een boer of een goede vad en moeder Wanneer we een kenner eens aan spreken op de markt, is het goed, dat het maar steeds bij beloven is gebleven, want een goed paard heeft zoveel in, dat we ons afvra gen, of er nog wel goede paaiden over zijn. Tenminste we hoorden zoveel gebreken en fouten opsom men, dat het pred,caat goed en best slechts enkele dieren zal sieren. Er zijn er, die loens zijn; er zijn er, die te breed zijn in het achter stel; deze hebben te vroeg de las ten des levens getorst. Andere zijn kreupel of draaien niet feilloos links- en rechtsom,. Die heeft een pareloog en dat daar is vurig ge maakt met gember en peper. Zo gaat'onze zegsman door en als we horen, hoe liefhebbers en kopers er zo ook over denken, begrijpen we iets van de handel in deze dieren. Manen worden opgestreken, veu lens worden betast en gebitten wór den gekeurd; waarachtig, na enige oefeningen kunnen we ook de leef tijd aan het gebit aflezen. We trekken af, en laten een markt achter met dravende paarden en kletsende hoeven, met loerende boe ren en scherp toeziende keurmees ters, met handige verkopers en handenklappende paardenhandelaars, die spreken in een latijn, dat alleen verstaanbaar is voor de kenner en de doorgewinterde paardenhande laar. Nog even draven de viervoeters en een wereld van handengeklap en een taal van loven en bieden en knipoogjes. Die avond hadden veel paarden een andere meester, terwijl andere de levensavond hadjjen bereikt. De najaarspaardenmarkt is voor bij en Alkmaar heeft weer een schat van edele viervoeters binnen haar muren gezien, die het hart hebben gestolen van alle diervrienden in en over de gehele wereld. J. v. G. Bij het Holl. Uitgevershuis te Amsterdam verscheen een aardig kinderboek, „Hommel Honniman", dat nog door de bekende, onlangs overleden schrijfster Anke Servaes, in samenwerking met Rein Valk- hoff werd geschreven. Het sprook jesachtige verhaal, in eenvoudige kindertrant geschreven, verplaatst de jeugdige lezers in het wereldje der insecten met een bijenkorf als middelpunt; een dankbaar en te vens leerzaam onderwerp om de fantasie der kinderen bezig te hou den. Het schrijverspaar Servaes Valkhoff weet zo ongemerkt de jeugdige lezers menige goede en edele gedachte mee te geven, waar door dit kinderboek tot een van 't goede soort gerekend kan worden. Het is in flink Tormaat in prettige letter gedrukt en smaakvol ge- illustreerd door Pam. G. Rueter, die zich uitstekend wist aan te passen aan de gave tekst. Fr. O. ATHLETIEK VOOR DAMES Nu de onlangs opgerichte R.K. Athletiekvereniging voor heren uit stekend marcheert en de training onder deskundige leiding goede vordering maakt, zijn er onder de dames stemmen opgegaan om ook in de gelegenheid gesteld te wor den deze mooie sport te beoefenen. Welnu, deze gelegenheid wordt de R.K. dames thans geboden. Onder deskundige leiding kunnen zij de athletiek, de oudste aller sporten, beoefenen. Men kan zich daartoe opgeven bij de secretaris der R.K. Athletiekvereniging: P. C. M. Ven- neker, Houtweg 17. VERPLEEGSTERS-EXAMEN ST. ELISABETH-ZIEKENHUIS In het ziekenhuis slaagden dezer dagen voor het eindexamen zieken verpleging diploma A negen leer ling-verpleegsters, n.l.: de eerw. Zr. Ludovica (mej. C. C. M. Luijben) en de dames: Zr. A. M. Berger, Zr. C. Hoogerwerf, Zr. E. C. Konijn, Zr. W. J. Post, Zr. M. Ruijter, Zr. J. M. Tichelaar. Zr. A. G. M. Vasen en Zr. G. J. Wubben. Er werden geen candidaten afgewezen. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR Geboren: Jolanda M„ dochter van G. Pissana en C. van Lienen; Lourens T., zoon van C. J. Droge en-A. J. van 't Sant; Gerard, zoon van N. J. de Winde en C. C. de Jong. Gehuwd: Leonardus P. van de Leygraaf en Catharina Metselaar; Jan Kemp en Elisabeth de Rooy. De boerderij van de Priorij EGMOND-BINNEN. Op het Feest van Christus-Koning werd alhier de in de loop van de vorige week opgeleverde boerderij van de Adelbertus Priorij, alhier, door de Hoogeerw. Pater Pricjr van het klooster ingezegend. Met de bouw van deze boerderij was reeds vóór de oorlog een begin gemaqkk toen indertijd het werkkamp „Vredes- steyn" aan de Paters Benedictijnen om een werkobject vroeg. Deze boerderj; werd groot opgezet, om in de toekomst de voedselvoorzie ning te kunnen verzorgen van de toekomstige Abdij, waarvan de eer ste plannen plaats boden voor 120 monniken. Wanneer men nu weet, dat een voltallige Abdij jaarlijks enige duizenden gasten pleegt te ontvangen, zal men begrijpen, dat ypor zelfs maar een gedeeltelijke zelf verzorging van een dergelijk klooster wel het een en ander no dig is. Tijdens de oorlog werd de nog niet-voltooide boerderij her haaldelijk bezet door de Duitse Wehrmacht, die er tot 70 paarden stalde. De bezettingsschade der boerderij was groot. Overbevolking van het klooster noopte de Paters een gedeelte van de boerderij als woonruimte in te richten, in af wachting van een grotere uitbrei ding van het klooster, waarmee thans een begin gemaakt wordt. Het herstelwerk der bezettings schade werd uitgevoerd door de Firma G. Tervoort en Zn. alhier, onder leiding van de Architecten GiesenBenschop, Amersfoort. De zelfden voerden de verdere afbouw tegelijkertijd uit, een en ander tot grote bevrediging der opdracht gevers. De vorige week kon het werk definitief worden opgeleverd. Zondag werd onder belangstelling van het gehele Convent der monni ken, van de architect en de aanne mer eerst het woongedeelte inge zegend. Vervolgens werden de daar op te hangen kruisbeelden gewijd. Daarna ging men de stallen zege nen, waarin ook gewijde Benedic- tus-medailles werden opgehangen. Vanouds bestaat het gebruik deze in de stallen op te hangen, om het vee op Sint Benedictus' voorspraak te vrijwaren van ziekten en onge val. Ten slotte werden de werktui gen gezegend. Het geheel vormde een eenvoudige, doch sprekende plechtigheid. Koedijk bestelt nieuwe klinkerweg op Oostwijk KOEDIJK In de gisteren ge houden raadsvergadering van Koe dijk is besloten aan B. en W. een crediet te verlenen van f 18.000. voor de aanleg van een nieuwe klinkerweg op Oostwijk. Het ver slag komt morgen. RAAD ZIJPE ZIJPE De gemeenteraad ver gadert Vrijdag 31 October. De agenda vermeldt o.a.: voorstel van B. en W. tot het verlenen van een bijdrage aan het R.K. Lyceum te Alkmaar; benoeming van een ge meente-ontvanger; voorstel inzake toekenning van reisgeldvergoeding aan on- en minvermogende ouders, die hun niet meer leerplichtige kin deren onderwijs laten genieten aan een onderwijsinrichting buiten de gemeente. B. en W. vragen hier voor een crediet van f 300.voor 1947. AANRIJDING ST. PANCRAS Het 6-jarig dochtertje van de heer Frederiks, dat zeer slecht kan zien en steeds aan de hand van een ander naar school wordt gebracht, werd, door dat het gisteren plotseling de weg overstak, aangereden door een mo torrijder, zekere van E., gemeente opzichter te Langedijk. Het kind werd ernstig aan het oog gewond; de motorrijder, wien geen schuld treft, kwam met de schrik vrij, of schoon hij een flinke buiteling maakte. TUITJENHORN - Voorlopig pro gramma voor a.s. Zondag 2 Novem ber: Rangers 1Hollandia 1 2.30 u.; Hollandia 2Dirkshorn 2 2.30 uur; Holl. jun. aL.S.V.V. a 1 uur; Holl. adsp. a—Hollandia 8 3.45 uur. Za terdag: Hollandia cHoll. d, 2.30 u. Supporters voor de wedstrijd in den Helder kunnen zich opgeven bij Th. Duin, tel. 207. Het eerste elf tal vertrekt 1 uur per autobus. Training.. Donderdagavond zijn we natuurlijk allen present! (nie mand uitgezonderd). Een goede voorbereiding dus voor de wedstrij den van a.s. Zondag. ZANGVERENIGING URSEM Vanavond geen zang wegens ziekte van de dirigent. De volgende week gaat alles weer ge woon door. UIT BEEMSTER EN OMSTREKEN Seizoenopening der Kajotters BEEMSTER. Vrijdagavond opende de KAJ haar wintersei zoen. Begonnen werd met het lied1: Aan u, o Koning der Eeuwen. Ver volgens sprak de voorzitter een rede uit waarin hij o.a. het vol gende mededeelde: 1. Er zullen de komende winter drie sprekers worden uitgenodigd n.l. Districtsaalmoezenier Vlaar, de heer Nootebos en de Nationale Kajottersvoorzitter Georg de Vos. De onderwerpen die zij zullen be handelen zijn: De geestelijkheid en het verenigiingsleven; De jonge man en het huiselijk leven; en De verhouding KABKAJ. 2. In elke vergadering zal door een bestuurslid of zo mogelijk door een lid een lezing worden gehou den. Voorlopig zijn de volgende onderwerpen vastgesteld: a, Ar- beidsliefde; b. Het reizend publiek en de jongeman; c. Frankrijk. 2. De KAJ zal er aan medewer ken dat de soirée van de dans club ook cultureel een geslaagde avond wordt. 4. De plannen bestaan voor een Kerstpakkettenactie voor ouden van dagen. De aalmoezenier wilde betref fende een tweetal punten iets op merken en wel: Zal een actie van de KAJ alleen voor de Kerstpak ketten wel voldoende effect op leveren? Spr. raadde aan om con tact te zoeken met de Kath. Actie die ook plannen van die strekking heeft. Wat de lezingen door be stuur en leden betreft, hoopte spreker dat dit punt geen plan zonder meer zou blijven, maar dat er een concrete vorm aan zou wor den gegeven. Bertus Konijn sprak vervolgens over: Reddend Christendom. Spr. signaleerde een al-om optredende geestelijke vervlakking. Slechts door.een levendig en beleefd ge loof is deze geestesstroming te ke ren en kunnen beschaving en wat daarmee samenhangt behouden blijven. De dictatuur van het mo derne heidendom kan slechts door ons reddend Christendom worden bezworen. Spr. eindigde met de oproep mee te bouwen aan het ideaal: Christus terug naar de wereld en de wereld terug naar Christus. De verdere avond werd gevuld met een door de leden zelf verzorgd bont program. Bij deze onze oprechte dank aan allen, die zorg hebben gedragen voor mijn verpleging in het St. Elisabethziekenhuis, in het bijzonder aan alle zusters en verpleegsters, dokter Groenhardt en dokter Schermerhorn. Mej. Wed. S. BROUWER Huidarts, Alkmaar AFWEZIG 1 tot en met 4 November Logopaediste Alkmaar, Boojpkampstr 2 Bergen, Eeuwigelaan 28 AFWEZIG tot 3 November B.z.a. Net meisje voor de huishouding, 4 dg. p. wk. Brieven nr. 12293 bur. v. dit blad. GEVRAAGD: Een flink R.K. MEISJg, zelfstandig kunnende wer ken. Voor dag of dag en nacht. Huiselijk verkeer. HORNIACK, Houttil 54, boven Worm's Herenmode magazijn, Alkmaar. Het bestuur der Operette Vereniging „Danza" deelt mede, dat in verband met Allerzielen op Zon dag 2 Nov. a.s, de op voering van dé Operette Gasparone Zij, die voor deze avond reeds kaarten hebben, kunnen deze omruilen voor de opvoering op Zaterdag 1 Nov. a.s. of het betaalde bedrag te rug ontvangen bij een der voorverkoop-adressen. Nette R.K. Naaister vraagt voor enkele dagen p. week vaste naaihuizen. Geen verstelwerk. Br. nr. 12312 bur. van dit blad. Te koop ong. 20 snees rode kool. Te bevr. bij L. VISSER, Dijkstaal, te St. Maarten. Te koop: 15000 kg voeder bieten (groenkraag) bij C. MUL Heerhugowaard G182 2 radiotoestellen met U. K. G.; 1 radiotafel; 1 electr gram. met pic-up. Te koop aangeboden: voeraardappelen f 7.50 per 100 kg. Franco thuis. S. BAKKER, Veenhuizen E66 Heerhugowaard N Nassauplein 43 te Alkmaar vraagt voor spoedige indiensttreding een om opgeleid te worden als analist (e) voor serologisch onderzoek op lanbouwkundig gebied. Laboratorium-ervaring is gewenst. Uitvoerige sollicitaties (alleen schriftelijk) met opgave van opleiding, huidige en vroegere werkkring vóór 7 Nov. a.s te richten aan bovenstaand adres. Te KOOP of te HUUR gevraagd of iets dergelijks. Alleen panden op de beste stand van Alkmaar komen in aanmerking. Brieven aan bur. van dit blad onder no. 12314A. LEREN JEKKER te koop gevraagd Anthoniusstr. 4, Alkmaar Te koop: een prima merk Damesrijwi nzole en en n.amesrijwiel zonder ban den. Landstraat 19, Alk maar. Aangeboden voor heer een zonnige zit-slaapkamer op eerste stand. Liefst zonder pension. Brieven no. 12328 bureau van dit blad. Gevonden op 25-10-'47 in de gem. Oudorp N.H. gou den dames zegelring. Ter. te bek. tegen adv. kosten, Benedenweg 140, te Sint Pancras. GAAT U TROUWEN? Wii kunnen U helpen aan MOOIE SERVIEZEN, 6- of 12-pers., zonder punten ep, de prijs is billijk. Even een berichtje en U wordt thuis bezocht. Br. nr. 12309 bur, v. d. blad. Th. G. Krejjgermaat Mient 1 Alkmaar Tel 3256. choc letter 100 gr 45 ct 150 gr 75 ct. 250 gr 125 ct. Bensdorp Bussum Bovenaan NU NOG RUIME KEUZE in onze winkels chocolade figuren 100 gram 60 ct. borstplaatjes alle smaken 100 gr. 25 ct. een proef neemt met ons brood zijn er morgen weer enige tevreden mensen bij gekomen U en wij! DE ALKMAARSE BROODFABR. BAANGRACHT 2 ALKMAAR TELEF. 2869 Filialen: Boonkampstraat 7 St. Annastraat 31 Er wordt aan huic bezorgd Het proces tegei belangstelling, r De officier van Wassenbergh, erk quisitoir dat verd. de kunstcritici om en dat dit misschii zijn van zijn talen' successen plaatste domper, omdat hi der misdaad heei heeft verdachte, a de beroemde oude digd door werker en onder hun naai brengen. Verdachl Zen der kunst bez dit alleen maar or rijken. Het aureoo zich wil sieren, ve: motieven andere z doen voorkomen. Het aanvankelijl dachte, leidde hen- officier, steeds mi sneller tempo „Vi lopende band te -ve Aangemoedigd d besteedde hij aan niet meer zoveel z eerste „De Emm mooiste doek, dat heeft. Wat de Emmau zeide de officier, c nog over de gehe! kunstexperts zijn, ven, dat het doek meer is. Zij beschi als „het schoonste Vermeer". Thans echter, aid onomstotelijk kom< dat de Emmausgan re stukjfen niet zij de 17de eeuw, doch deskundigen die m belast waren, nem schilderijen door zouden kunnen z Dat van Meegeren vervaardigd heeft, door zijn eigen bel de in zjjn atelier soorten en ander n De officier besloc met aan te voeren, te ten laste gelegd wezen is. Ook achi wezen het in art. van strafrecht omsc het valselijk aanbrt turen op kunstvoor Rekening houde dachte's toestand senbergh tegen een gevangenisstra van twee jaren. De verdediger, n gewaagde in zijn p buitengewoon grote gaafdheid van Van ook in het psychj wordt geschetst. N: dere intelligentie, a ger, heeft Van Mei gaafdheid tot schilc Men moet Van M iemand, die niet c motieven geleid we gewone, zelfzuchtig bij hem een rol sp< De verdediger v noodlottig het oori voor een schilder ziekcritici of lil kunnen de musici niet veel schade bi theaterbiljet en ei geen dure dingen laat zich niet iich door het oordeel v Met de schilders is hun werk veroordi hun werk vrijwel i En het is dan oc dat Van Meegeren, in opstand kwam te die zijn werk als pi teel uitkreten, terv overtuiging had, dal onjuist en onrechtva voorbeelden gaf de kunstcritici, die vri van Meegerens weri „Vermeers" Emmaus VRIJDAG 30 OCTO HILVERSUM II 7.00 nieuws; 7.15 och morgengebed; 8.00 ni tendconcert- 10.15 ui boeken; 11.00 radi 11.35 als de ziele lui gelus; 12.33 lunch nieuws; 13.15 boekbi lunchconcert; 14.00 i glorietijdperk; 15.30 ven" hoorspel; 16.30 muziek; 18.00 dinerm derlands Katholieke nieuws;* 19.30 licht nieuws; 20.12 de gey operaconcert; 21.50 van Kanaan", luiste: avondgebed; 23.00 n nieuws; 23.20 dansorl HILVERSUM I (31 7.00 nieuws: 7.15 och nieuws; 8.50 voor t 10.30 voor de vrouw van Godfried Bomar Vaudevilleorkest; 12.; 13.00 nieuws; 13.15 14.00 „kookkunst"; 15 zijn dichters; VARA kamerorkest; 18.00 Ned. strijdkrachten; 1 orkest; 21.30 radi( Swing and Sweet; 23.15 symphonisch V: eert.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 4