Nieuw r Mikolajczyk aan executie ontsnapt Nel van Vliet Ambtenaren kunnen naar Indië VAN SCHRIJVEN EN SPREKEN, DRUKKEN EN DENKEN Voor Alkmaar en omgeving Poolse oppositieleider thans in Engeland Anti-communistische propaganda Voor tijdelijke en vrijwillige plaatsing bij de Gouvernementsdienst Premier Attlee Afzonderlijke vrede met Duitsland c J Wrijving tussen Moskou en Londen J Na-pret van wéér een Congres mF Hulde aan van Kleffens Feiten van vandaag Spionnagecomplot in Hongarije ontdekt J HooicredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) DINSDAG 4 NOVEMBER 1947 s 43e JAARGANG - NUMMER 11370 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draaf singel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank Z.H. de Paus heeft dezer dagen op Castel Gandolfo de leden van de Rota, een der pauselijke rechtbanken, ontvangen en hen geprezen voor hun werk tot verdediging van het huwelijk als Sacrament. Naar te Berlijn uit betrouwbare bron wordt vernomen, is Mikolajc zyk, sinds hij twee weken geleden spoorloos verdwenen was, de gast geweest van hooggeplaatste Britse en Amerikaanse functionarissen in Duitsland. Alle officiële bronnen te Berlijn, bewaarden Maandagavond echter de grootste zwijgzaamheid over het verblijf van de vroegere Poolse par tijleider in Duitsland. in Duitsland begonnen In het met vergunning van de Amerikaanse autoriteiten verschij nende Berlijnse blad ,.der Abend" wenden- in -de— -midd ageditie van Maandag foto's gepubliceerd van Stalin en Ribbentrop, toen deze in 1938 een ontmoeting hadden. Een hele pagina was gewijd aan de voornaamste episoden van de Sov jetDuitse betrekkingen in de pe riode van de ondertekening van het SovjetDuitse nonagresie- pact van 1938 tot de overeen komst van Potsdam in 1945 toe. Ook een foto van de ontmoeting van Molotof met Duitse generaals werd afgedrukt. Verklaard werd, dat getracht was een onbevooroordeeld beeld te1 geven van de Sowjet-Duitse be trekkingen. Verder bevatte de pa gina geen commentaar. Z. H. DE PAUS verlengt' zijn verblijf op Castel Gandolfo Naar uit Rome gemeld wordt heeft Z. H. de Paus, Wiens terug keer naar het Vaticaan op het begin dezer maand vastgesteld was, beslo ten Zijn verblijf op Castel Gandolfo met het oog op het aanhoudend mooie weer te verlengen. Volgens 'n Romeins blad zou Z. H. de Paus daarbij gelegenheid vinden om de sociale encycliek, welke volgens reeds maanden lopende geruchten verwacht wordt, op te stellen. In Vaticaanse kringen is dit gerucht evenwel tot heden niet bevestigd. Mikolajczyk, de leider der Pool se oppositie, is in Engeland aan gekomen met toestemming van de Britse regering. Dit werd gisteren in het Lagerhuis onder gejuich medegedeeld door Mayhew, de onderstaatssecretaris van bui tenlandse zaken. Na zijn aankomst in Engeland stond Mikolajczyk in de woning van zijn echtgenote een interview toe, waarin hij verklaarde, op 18 October te hebben vernomen, dat hij van de parlementaire onschend baarheid zou worden ontheven en kort daarop door een Pools militair gerechtshof ter dood zou worden veroordeeld. Hierop haij de leider der Poolse oppositie besloten zijn land te verlaten. De vlucht „De communisten in Polen willen bloed vergipten, om hun macht te vergroten en ik heb dit willen voorkomen", aldus Mikolajczyk. „Als ik zou zijn veroordeeld, zou den leden van mijn partij tot re- pressailles zijn overgegaan, die in bloed zouden zijn gesmoord. Dat heb ik willen vermijden en daar om ben ik ontsnapt". Sprekends over zijn vlucht, zei- de Mikolajczyk: „Ik reisde eerst nggr West-Polen en vandaar door de Sowjet-Russische zóne van Duitsland naar de Britse zóne, waar ik Zaterdag j.l. aankwam. Eerst toen kon ik Rustig een nacht slapen. Ik ben verder alleen in een vliegtuig van de R.A.F. in Engeland aange komen. Mikolajczyk zeide nog geen plan nen voor de toekomst te hebben. Misschien zal hij naar de V.S. gaan, waar hij verschillende goede vrien den heeft onder de aldaar vertoe vende politieke ballingen uit Oost- Europa. De vroegere Poolse partijleider zeide niets te weten over het lot van zijn medewerkers, die met hem ge vlucht zijn. Hij hoopte, dat zij nog in leven zijn en verwacht spoedig van hen te horen. Naar officieus te Washington is bekend gemaakt, zal aan Stanislaw Mikolajczyk in de V.S. asyl wor den verleend, indien hij zich daar heen wil begeven. Een list Een intieme vriend van Mikolajc zyk verklaarde, dat de Poolse boe renleider zijn vlucht begon, nadat hij een telegram uit Poznan had ontvangen, waarin hem werd be richt, dat zijn moeder ziek was. De veiligheidspolotie te Warschau heeft het. telegram waarschijnlijk voor echt aangezien. Mikolajczyk reisde per trein naar de Sowjetzöne van Duitsland, daar niemand verwacht te, dat hij deze weg zou durven kie zen. Zwemmen verbetert eigen wereldrecord Tijdens het club-uur gisteravond van de „Robben" in het overdekte zwembad te Hilversum heeft Nel van Vliet het wereldrecord op de 400 M. schoolslag met 9.8 sec. ver- bete^. Het oude record stond, evenals alle andere records school slag, op haar naam met 6 min. 8.4 sec., gemaakt te Hilversum op 1 De cember 1946. Nel van Vliet wist de 400 meter te zwemmen in 5 min. 58.6 sec., welke tijd de drie tijdop nemers de heren Armbrust, Ver voort en Teeseling (resp. 5 min. 58.6 sec., 5 min. 58.6 sec. en 5 min. 54.6 sec.) met gering onderling ver schil vaststelden. De tussentijden waren: 100 M.: 1 min. 23 sec., 200 M.: 2 min. 54.6 sec., 300 M. 4 min. 28 sec., 400 M. 5 min. 58.6 sec. GENERAAL SPOOR binnenkort naar Nederland Van bevoegde zijde deelt men te Den Haag mede, dat er sprake is van een bezoek van generaal Spoor of een zijner naaste mede werkers aan Nederland. Dit be zoek zal binnenkort verwacht kun nen worden en zal ten doel hebben de bespreking van personele en materiele vraagstukken betref fende de Nederlands» strijdkrach ten in ietdonesië. DE INDISCHE gouvernements- diensten hebben een nijpend tekort aan bekwaam ambtelijk ervaren personeel in de min of meer leidende posities, in het bij zonder aan academisch gevormde accountants, economen en juris ten. Dit heeft de minister-presi dent en minister van overzeese gebiedsdelen doen besluiten een schrijven te richten aan zijn ambt genoot van binnenlandse zaken, waarbij er op is gewezen, dat de Nederlandse Overheid hier hulp kan bieden door ervaren en des kundige ambtenaren indien zij hiertoe bereid zijn voor enkele jaren ter beschikking te stellen voor de opbouw van Indonesië. Deze beschikbaarstelling zou zo danig geschieden, dat de bedoelde ambtenaren na hun terugkeer niet alleen verzekerd zijn van herplaat sing, maar dat zij ook in hun pro motie niet worden geschaad. Amb tenaren, die tijdelijk bij de Indische Gouvernementsdienst worden gede tacheerd, behouden hun positie, hun Nederlandse pensioenrechten en ontvangen boven hun Nederlands salaris een z.g. troepentoeslag dan wel, indien* dit in bepaalde geval len voordeliger mocht uitkomen, een salaris op basis van de Indische bezoldigingsregelingen, in beide ge vallen vermeerderd met een bonus, welke na terugkeer hier te lande wordt uitbetaald. De minister van binnenlandse in ons land gearriveerd De Engelse premier Attlee, die, zoals gemeld, vandaag een bezoek' aan Zeeland zal bren gen, is gisterenavond, in gezel schap van zijn echtgenote, in een 4-motorige York-machine van de R.A.F., op Schiphol aan gekomen. Attlee werd verwelkomd door de Engelse ambassadeur te den Haag, Sir Nevjlle Bland, Baron van Boetzelaer, de minister van buitenlandse zaken en de lucht vaart-attaché van de Engelse ambassade. Onmiddellijk na zijn aankomst wandelde de premier door de douaneloods na de voor hem gereedstaande auto en vertrok naar de resi dentie, waar hij de nacht door bracht op de Engelse ambas sade. zaken heeft bovengenoemd schrij ven van de minister-president ter kennis gebracht van de gemeente besturen. Hoewel min. Witteman zegt zich bewust te zijn, dat het af staan z"j het ook tijdelijk van vakbekwame ambtenaren onder de huidige omstandigheden niet te onderschatten bezwaren met zich brengt, is hij er van overtuigd, dat met het oog op de grote belangen, welke in Indië op het spel staan, men bereid zal zijn in deze alle medewerking te verlenen. Voorts is het bèvoegde Neder landse gezag door de minister-pre sident verzocht niet tot indienstne ming of aanstelling van tijdelijk voor recuperatie hier te lande ver blijvende ervaren Indische ambte naren over te gaan, dan na vooraf gaand overleg met het departement van Overzeese gebiedsdelen. Indien conferentie der Grote Vier mislukt In een rede op de universi teit te Ann Harbour in Michigan heeft senator Arthur Vanden- berg gepleit voor een afzonder lijke vrede met Duitsland indien de conferentie Van ministers van buitenlandse zaken te Lon den deze winter op het dode punt mocht blijven steken. Hoewel Vandenberg het plan- Marshall steunt, is hij van me ning, dat het herstel van de Duitse economie het kernpunt is van het Europese herstel. Vandenberg beschuldigde de de USSR ervan, dat zij, de be palingen van de overeenkomst van Potsdam schendende, het tot stand komen van de econo mische eenheid van Duitsland belemmert. MINISTER JONKMAN weer hoofd van Overzeese Gebiedsdelen. Naar het ANP van officiële zij de verneemt, heeft Zijne Excellen tie minister Jonkman met ingang van gisteren wederom de leiding van het departement van Over zeese gebiedsdelen op zich geno men. 15 Millioen doden in tweede wereldoorlog In de thans in bewerking zijnde nieuwe uitgave van de Encyclopaedia Britannica wordt het aantal doden en vermisten van de legers van 57 geallieerde mogendheden en vijanden in de tweede we reldoorlog op 15 millioen ge schat. De verliezen van de Sovjet legers zouden 7.500.000 man bedragen, die van de Duitse legers 2.800.000, de Franse legers 200.000 en de Amerikaanse 295.000. V- Generaal Hilton, van spionnage beschuldigd Het Britse departement van buitenlandse zaken heeft een officieel rapport ontvangen van de Engelse Ambassade te Moskou over de sedert twee maanden te Moskou ver toevende Engelse militaire at taché generaal-majoor Hilton, die beschuldigd wordt van spionnage. Volgens een brief in de Praw- da zou Hilton foto's hebben ge maakt van een fabriek te Mos kou. Toen er fabriekswachten aankwamen, ging Hilton, die versleten kleren droeg en op een nabij gelegen spoorweg brug foto's van het fabrieksge bouw had staan maken, er van door. Hij werd echter achter haald en voor de directie van de fabriek geleid, waar hij zich door middel van zijn diploma tieke papieren bekend maakte. Hilton zou hebben verklaard, dat hij aan het zoeken was ge weest naar een plek om te skieën. In het rapport van de Britse ambassade wordt bevestigd, dat Hilton korte üjd is vastge houden en gefouilleerd is, waar bij geconstateerd is, dat hij geen camera bij zich had. In officiële kringen te Londen be schouwt men deze kwestie als een aangelegenheid van plaat selijke aard. Han. van Meegeren bezoekt- Braziliaans opleidingsschip Op uitnodiging van de com mandant van het Braziliaan se opleidingsschip de „Almi- rante de Saldanhas", heeft de kunstschilder Han van Mee- geren met zijn echtgenote gistermorgen in gezelschap van de vice-consul van Bra zilië een bezoek gebracht aan de oorlogsbodem. De commandant, Hugo Mo- raes de Pontes, toonde veel belangstelling voor het werk van Van Meegeren en liet zich door de kunstenaar de bijzonderheden vertellen van het proces en van zijn schil derstechniek. WIJ WAREN DUS met twee honderd publicisten bijeen in het Jaarbeursrestaurant in Utrecht, op de dag der z.g. her vorming en op de dag der 144 dui zend getekenden. Schrijvers en sprekers, drukkers en denkers. Het is gek, dat er altijd lawaai gemaakt wordt in het Jaarbeursgebouw, als er vergadering is. Ik heb het al ze ker driemaal meegemaakt, dat er hinderlijk getimmerd wordt, als de Partijraad van de K.V.P. bijeen is en nu bromde en ratelde er een pneumatische hamer, die blijkbaar moeite had, het beton te bewerken, dat in verband met de restauratie geslecht moet worden. Met alle res pect voor de wederopbouw hoop ik, dat het Jaarbeursgebouw tijdens zijn verbouwing niet tneer voor ver gaderingen verhuurd wordt, ten minste niet aan de K.V.P. en de katholieke publicisten, omdat der gelijke bijeenkomsten, volgens Jiet recht van vereniging en vrije me ningsuiting ongehinderd" moe ten kunnen plaats hebben! Pastoor Nolet had er het meest hinder van en toch was zijn „les" van Le Sage ten Broek voor de hedendaagse publiciteit van belang. Ik vrees, dat zij nu niet voldoende tot haar recht kwam. En men moest er juist „bij-blijven", om de les te kunnen proeven, want ze zat er in. Ook nu immers zijn er nog wei mensen, die er maar slecht toe kun nen komen, de katholieken mee te tellen als vol-waardige vaderlanders en ook nu dient de katholieke pu bliciteit met verdraagzaamheid en achting voor de tegenstander er alles op te richten, de katholie ken in ons land tot aanzien te bren gen! Ook nu zijn er feiten, ook uit het buitenland, mede te delen, die de katholieken tot bemoediging kun nen strekken enook nu zijn waarschuwingen tegen verkeerde lectuur urgent, zonder dat verzuimd worde, positieve propaganda te ma ken voor het goede boek! Dan was er veel psychologie. De wetenschap van het zieleleven. Wij lijden aan psychologie, zei minister Gielen later, we leven in de eeuw van de psychologie, zei pater Creighton, en tegelijk in de eeuw der onzekerheid. Maar met onze beginselen hebben wij de zekerheid, zei Wim van Gent, en de psycho logie is dan ook aan de orde ge steld voor de practische toepassing. In de lezing van prof. Buytendijk staat ook nog, dat de psychologie de laboratoria is ontvlucht, en voort vluchtig is als een hond in een grote stad. Heel de samenleving is een psychologische roman geworden van.... slecht allooi. Maar de psy choloog weet waar hij zoekt: in het volwaardige bestaan van de mens. Op het congres was het nog wel eens een toer, deze slechte hond bij zijn staart te grijpen! Er was een meneer, die zei, dat de „Linie" te hoog is voor de man met de pet. Toch hebben wij lezers onder de arbeiders, zei pater Min- derop. En een Capucijn, die met het „Volksweekblad" zwaaide, beweer de zo maar, dat de katholieke pu bliciteit niets doet voor de genoem de man met de genoemde pet. Dat is echter evident onjuist. De gewes telijke en de plaatselijke pers doet dat wel en het veertiendaagse tijd schrift „Herstel" van de K.A.B. ver richt geestelijk en cultureel uitste kend werk. Ik wil maar zeggen: men kan wel eens gauw wat be weren, maar het behoeft daarom nog niet juist te zijn, ook al zegt een Capucijn het. Hans Hermans gooide een knup pel in het hoenderhok. Schichtig sprongen de regionale kippen op en de landelijke hanen zwegen, op een na, die de stelling poneerde, dat de uitgroei van sommige gewestelijke organen tot semi-grote kranten een gevaar betekende voor de groten. Ja, ja, Rusland schreeuwde moord en brand, dat het doorFinland bedreigd werd. Maar hoor eens, er is een probleem. Natuurlijk zijn grote roomse kranten onmisbaar, maar de gewestelijke pers is dat eveneens, en ook zij heeft met de wijzigingen, juist ook in de psycho-- logie van de lezer, rekening te hou den. Uiteraard houdt men geen jjjjbliciteitscongres om kwesties van concurrentie uit te vechten. Mis schien werd het probleem iets over schat. Voor zover het er is, dient het te worden opgelost en nader bestudeerd, in vakkundig gezel schap op brede basis. Met.de psychologie der katholieke pu bliciteit voor ogen! Mr. Jan Derks sprak over het gesproken woord. .Soms is spreken zilver en zwijgen goud, wat niet on vriendelijk bedoeld is. integendeel. Het gesprokent woord van Derks was nl. soms meer dan zilver of goud, het was vaak brillant. Er zou nog wel wat over te zeggen zijn. Sommige congressisten wilden nl. altijd wat anders dan de congres leiding of de inleiders.* Dan zou ik wel hebben kunnen vragen, waar om of er niets gezegd werd over de publiciteitswaarde van het. niet-gesproken woord. Dat is soms veelzeggend, zij het, dat dit meer voorkomt tussen Romeo's en Julia's. Toch wist Frederik van Eeden al te vertellen van dingen, die onzeg bare uiting baarden en het is be kend, dat er soms momenten zijn, dat 'n gehoor zich hult in een wel sprekend stilzwijgen. En over een geschreven woord kan men soms sprakeloos zijn De sector van het boek werd vol gens een spreker „aangesneden". Toen dat gebeurd was, beweerde Anton van Duinkerken, dat er veel te weinig boeken van katholieke auteurs in katholieke kringen wor den „opengesneden". Het is gek, dat de klacht „Catholica non leguntur" nog gehoord wordt. Dat is vooral jammer, als het waar is, wat de Balzac beweert, dat een boek 10 pet. inspiratie is en 90 pet. trans piratie, het is dus vooral jammer van de transpiratie. Maar badi nage a part de klacht van prof. van Duinkerken was juist en zal niet tevergeefs geuit zijn. Want 't congres is nu al geslaagd, zei mr. Derks en wat zal het dan worden, als alle kwesties in de „daartoe geëigende organen" verder met gulden woorden worden door gepraat en vooral doorged acht. Dat zal ook naast inspiratie veel transpiratie vergen, maar nu al die drukkers en schrijvers en sprekers en denkers malkanderen gevonden hebben in een nuttig en gezellig samenzijn, zullen de vele ingeleide en opgeworpen denkbeelden nader aan de orde moeten komen. Om, Katholiek-Nederlands, en Neder lands-Katholiek zoals de Kardi naal het zei „onze rijke geeste lijke en culturele krachten in dienst te steil» van ons dierbaar vader land". H. N. S. NIJMEEGSE UNIVERSITEIT krijgt' steun van Amerika De Amerikaanse commissie voor hulpverlening aan de R.K. Uni versiteit te Nijmegen heeft mede gedeeld, dat een besuursraad is samengesteld als volgt: Voorzitter Hugh Gibson, voormalig ambassa deur in België; Vice-voorzitter Spyros P. Skouras, bioscoop-eige naar; Penningmeester Henry Mann leden van de Raad zijn: Herbert Hoover, generaal Lames M. Gavin, lt„ kol. Robert H. Wienecke; Myron Taylor, afgevaardigde van de Amerikaanse presicent bij het Va ticaan; James Farley, voormalig voorzitter van de democratische partij; professor P. Debye van de Cornell University; de weleerw. heer P. Mommersteeg fungeert als secrearis. De commissie heeft haar zetel gevestigd in het RCA-gebouw te New York. Zij heeft een ge ïllustreerde brochure uitgegeven, waarin een nog niet aanvaard ontwerp voor een nieuw univer siteitsgebouw van de hand van architect Raphael Hume voor komt. ■i Jhr. Dr. A. Loudon, oud-ambas sadeur van Nederland in de Ver. Staten, wiens benoeming tot lid van de Raad van State verwacht wordt. (A.N.P. P.) Onze „landsadvocaat" ontvangt ere-doctoraat De Nederlandse ambassadeur te Washington, mr. van Kleffens, en de Amerikaanse senator Van denberg hebben Maandag het eredoctoraat in de rechten ont vangen van de Michigan Univer sity bij de slotviering van het eeuwfeest van de Nederlandse nederzetting Anarbor. Bij zijn promotie werd mr. van Kleffens aldus toegesproken: „Hij hielp zijn land door de gevaren van de oorlog heen en als afgevaardig de in de Veiligheidsraad verdedigde hij de waardigheid en onafhanke lijkheid der kleine landen. In zijn heldere en logische uiteenzettingen trachtte hij het gezag van de Raad te versterken in het belang van de vrede en veiligheid. Thans streeft hij ernaar de banden, die onze lan den verenigen te verstevigen." Senator Vandenberg zeide ver heugd te zijn de eer met zijn vriend Van Kleffens te mogen delen. Van denberg bracht in herinnering, dat Nederland de goede diensten van de Veiligheidsraad in het Indonesische geschil aanvaard had. Nederland zo wel als de tegenpartij gaven direct gehoor aan het verzoek der V.N. om het vuren te staken. Aan weerskan ten werden beschuldigingen geuit, dat het bestand gesehonden werd. De V.N. moeten geschillen regelen, aldus Vandenberg. „Ik ben er zeker van, dat Neder land dit standpunt ook inneemt". Mr. van Kleffens wees in zijn antwoordred-e erop, dat er een „ge deeltelijke verduistering" bestond van het internationale recht in de betrekkingen tussen de landen en noemde het een onheilspellend te ken, dat het Internationale Hof slechts één zaak op de agenda had staan, terwijl er geschillen in over vloed waren. Relletjes in Triest Volgens een correspondent van het Joego-Slavische persbureau Tanjoeg, aldus meldt Tass uit Bel grado, hebben Italiaanse nationa listen zich te Triest aan nieuwe uitdagingen en gewelddaden schul dig gemaakt. Tijdens voorstellin gen in verschillende theaters al daar hebben Italiaanse fascisten nationalistische pamfletten ver spreid, tijdens het spelen van het orkest fascistische liederen aange heven en andere onregelmatige daden gepleegd. Onder degenen, die hierover hun verontwaardiging te kennen gaven, werden harde klappen uitgedeeld. De bezettings autoriteiten treffen in dit verband geen enkele maatregel, .aldus de correspondent. Rusland heeft het Amerikaanse voorstel tot verdeling van Palestina met ingang van 1 Juli 1948, van de hand gewezen. De Sovjets willen, dat het Britse mandaat 1 Jgjiuari a.s. eindigt. Het Amerikaanse militaire gerechtshof te Neurenberg heeft de generaal der S.S. Pohi schuldig verklaard aan misdaden tegen de mensheid. John Gilbert Winant, die in oorlogstijd Ameri kaans ambassadeur in Groot-Brit- tannië was, heeft zelfmoord ge pleegd. Bij de gemeenteraads verkiezingen in Noorwegen hebben de arbeidspartij en de communis tische partij tezamen 48.9 pet. van het totaal aantal uitgebrachte stem men behaald. De Amerikanen en Britten zullen aan de Duitsers on geveer tienduizend voertuigen ter beschikking stellen als hulp bij het transport van voedsel en brandstof in de komende winter. Volgens de definitieve uitslagen van de ge meenteraadsverkiezingen in Enge land' en Wales, heeft de Labour- partü 652 zetels verloren en de Conservatieven 621 zetels gewon nen. Minister Spaak naar Nederland De Belgische minister-president Paul Henri Spaak heeft de uitno diging van het Comité van Belgisch —NederlandsLuxemburgse samen werking om te 's Gra^pnhage en te Amsterdam te komen spreken aan genomen. Zijn serie lezingen valt in de eerste helft van Januari 1948. Verschillende arrestaties De Hongaarse regering heeft in een communique medegedeeld, dat weer een spionnagecomplot is ontdekt. In het communique wor den een achttal namen genoemd van personen, die in dit verband gearresteerd zijn of gezocht wor den. Het zijn o.a. Kurthy, de vroegere leider van de jeugdafdeling van de in Juli opgeheven rechtse partij van de vrijheid en een ander vooraan staand -gewezen lid dezer - partij. Voorts de particuliere secretaresse van Pheiffer, Varga en een ambte naar van het ministerie van voor lichting. Volgens het communique zijn de ware leiders van het complot de journaliste Pisky-Schmid en de officier van justitie Gabér, in Sep tember naar het buitenland uitge weken. De leden van het complot zouden tot taak hebben gehad ver trouwelijke mededelingen te doen over de binnenlandse toestand van Hongarije aan hun opdrachtgevers en mede te werken aan de vlucht van bepaalde Hongaarse onderda nen naar het buitenland. In verband met deze ontdekking van een spionnagecomplot is volgens het Hongaarse ministerie van binnen landse zaken, Jack Gwynn, corres pondent van Associated Press, uit het land gewezen. De secretaresse van A.P., Elisabeth Pallos, is, met enkele andere personen, gearres teerd. Nieuwe burgemeesters Naar wij vernemen, is bin nenkort de benoeming te ver wachten van de heer mr. F. C. Cremers, griffier bij de Provin ciale Staten van Zuid-Holland, tot burgemeester van Haarlem. Daarmee zal Haarlem een ka tholieke burgemeester krijgen. Tot burgemeester van Breda zal worden benoemd de burge meester van Roosendaal, mr. Claudius A. Prinsen. Commissie van goede diensten te Djocja Maandagmorgen is de Com missie van goede diensten met haar staf in twee vliegtuigen naar Djogja vertrokken. Inmid dels is via Antara uit Djogja het bericht gekomen, dat het gezelschap aldaar geland is en ontvangen is door de sultan, de minister van onderwijs, de staatssecretaris Pringgodigdo, Maria Ulfah Santoso en mr. La- tuharhary. In het gezelschap reisden verder, behalve Gani en Tamzil, ook nog mee de voormalige minister van voor lichting, Mohammed Natsir en de huidige vice-voorzitter van dit ministerie, Sjahboeddin Latif. Verschillende correspondenten maakten de reis mee. Mr. Witteman spreekt Nogmaals vestigen er de aandacht op, dat de Mi nister van Binnenlandse Za ken Z. Exc. Dr. Mr. P. J. Wit teman, hedenavond om 9 uur via Hilversum II zijn eerste radiorede tot het Ne derlandse volk zal houden over het onderwerp: „Hoe houden wij de toekomst". Het is ons niet toegestaan te pu bliceren waarover de Minister zal spreken. Echter kunnen we wel mededelen, dat een ieder moet luisteren, omdat het een zaak betreft, die ge héél het Nederlandse volk bijzonder raakt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1