ALKMAAR EN OMSTREKEN PELS' WIJNEN r Gemeenteraad van Schoorl BEEMSTER EN OMSTREKEN PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 4 November 1947 UIT OUDE TIJDEN De geborduurde ba!" V. J nen- DEURWAARDER R. KOUDEN- BURG 25 JAAR BIJ DE RECHTBANK Het was Zaterdag 25 jaar gele den dat de deurwaarder R. Kou- denburg aan de Arrondissements rechtbank te Alkmaar werd be ëdigd. De heer Koudenburg begon zijn carrière, nadat hij aan de H.B.S zijn studie had voltooid, als notarisklerk in Amsterdam en in de Zaanstreek. In 1917 deed hij zijn candidaats- examen deurwaarder en hij solli citeerde verschillende malen bij diverse colleges In die tijd ging het echter niet zo erg makkelijk en naar de jubilaris ons mede deelde, kwam het dikwijls voor, dat ongestudeerden werden aan gesteld als deurwaarder. Op 1 September 1922 werd de heer J. C. Klein eervol ontslagen als deurwaarder en de heer Kou denburg waagde het voor de zo veelste maal om te solliciteren. Hoewel hij bij de benoeming in Alkmaar als tweede op de aanbe veling stond, was het geluk deze maal met hem. Hij werd door het Hof (hetgeen in die tijd gebrui kelijk was) als zodanig benoemd en op 1 November 1922 werd hij beëdigd. De twee andere „baan tjes" zette hij aar. de kant en ce .-.eer Koudenburg begon de laatste étappe van zijn loopbaan aan de Arrondissementsrechtbank te Alk maar. Naar de jubilaris ons verzeker de, heeft hij in de achter hem lig gende jaren steeds prettig ge werkt. Nimmer heeft hij last ge had met het publiek, integendeel hij kon er altijd goed mee op schieten. Wij feliciteren de jubilaris nog eens vanaf deze plaats, evenals zijn echtgenote, die hem al die tijd trouw terzijde heeft gestaan. MUZIEKCONCOURS EXCELSIOR ALKMAAR. Nadat Excelsior Zaterdag ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan zelf een gqg£- geslaagd concert heeft gegeven voor de donateurs staat voor a.s. Zaterdag 8 November a.s. op het programma een concert van het bekende beroapsorkest van de Amsterdamse Politie. Uitgevoerd zullen worden o.a. de ouverture Die Fledermaus, Tweede Hongaar se Rhapsocie, Ouverture Willem Teil, Slavise Rhapsolie en andere bekende werken. Wegens de zeer grote belangstelling voor dit con cert heeft het bestuur van Excel sior besloten kaarten in voorver koop te geven aan d'e adressen vermeld in een advertentie in het nummer van gisteren. Een ver dere aanbeveling voor dit concert is naar onze mening niet nodig, want: een prima corps, lage en- tréeprijs eneen behoorlijk verwarmde zaal. ST. NICOLAASFEEST KAB. ALKMAAR. Het Vrouwen Werk Comité van de KAV, par. St. Laurentius organiseert een St. Nicolaasfeest voor de kinderen van de leden der KAB. De leeftijds grens is gesteld van 4 jaar tot en met 7 jaar. De ouders kunnen de kinderen voor deelname opgeven op Woensdag 5 November des na middags tussen 2 uur en 5 uur bij c'e volgende adressen: Mevr. v. d, Berg, Overdiepad 23, Mevr. Brugman, Vondelstraat 21 b. mevr. Leek, Zeglis 37. Bij dè opgave moet voor ieder kind één ons suiker of een snoep- bon worden ingeleverd. DE „VRIJHEID" IN DE MELK HANDEL (Ingezonden.) Nu de „Hitler-dictatuur" in de melkhandel dreigt te worden inge voerd, wordt het m.i. hoog tijd, dat de overheid ook een woordje mee gaat spreken en te kennen geeft, dat die krasse maatregelen, die het bestuur van de melkhandelaren heeft genomen, té ver gaan. De bedoeling is immers, dat de stad, voor wat betreft de melk- voorziening, wordt verdeeld in een groot aantal wijken en elke melk handelaar krijgt zijn vast afgeba kend gebied aangewezen. De huisvrouw heeft geen keus meer te maken. ze krijgt no. zo veel van de lijst aan de deur en heeft deze te accepteren, al ware hij haar grootste vijand. Een groter nadeel is echter te wachten voor de melkhandelaren zelf. Tot dusver was er toch nog altijd gelegenheid om door middel van nette bediening, geschikt uur komen, hard werken, een grotere omzet te bereiken, waardoor het inkomen werd vergroot. Het was de weg om een gezonde werklust te behouden en door aan houden vooruit te komen, welke mogelijkheden door de distributie van de melk wel grotendeels zijn vervallen. Maar er zal toch wel weer eens een andere tijd komen in ons land van melk en boter, mogelijk is die tijd korter bij dan we vermoeden. En wat zal dan de melkhande laar met zijn vaste wijk doen? Waarom zal hij dan zich nog gaan inspannen? Zijn klantjes zijn ge- Watervoorziening! 4 NOVEMBER: Een drietal personen vroegen 4 Nov. 1879 concessie voor de aanleg van een waterleiding van Egmond aan de Hoef naar Alk maar, onder beding dat de gemeen te 5 pet. van f 200.000 <zf>u betalen tegen de halve zuivere winst. De watervoorziening was hier niet best. In 1875 was bepaald dat bij elke nieuwe woning een regenbak moest komen. De raadscommissie die het ver zoek moest behandelen, pieende dat men afwijzend moest staan wegens het risico voor de gemeente en adviseerde zulks ondanks dat de toestand in Alkmaar lang niet best was, want reeds in het voor jaar 1879 stonden door de droogte vele regenbakken leeg. Het werd 1884, toen opnieuw een aanvraag binnenkwam van Ir. Dirk de Leeuw te Amsterdam voor de tijd van 50 jaar, maar nu van Bergen naar Alkmaar. Voor de ge meente was deze aanvraag om kleurloos, reukeloos en smakeloos water te leveren, voordelig en de raad besloot om aan De Leeuw en P. Langeveld te Hardinxveld voor een tijdvak van 100 jaar concessie te verlenen. teld, een ander kan er niet komen (als dat tenminste wel het geval zou zijn heeft de regeling niet de minste zin), hij bedient zijn wijk, is om 12 uur klaar en heeft zijn kostje verdiend! Zover gaat alles goed. maar nu zijn collega. Die is met zijn wijk be gonnen en verdiende ook de kost. Maar zijn gezin kost extra, doordat het zich uitbreidt of dat de kinderen gaan leren. Mogelijkheden om meer te verdienen zijn er niet of mis schien nog iets in 't zwart?? Buiten zijn wijk mag hij geen melk verkopen, dan maar extra in gespannen om boter, kaas of iets anders te verkopen, al was het aan het andere einde van de wereld, er moet toch iets verdiend worden! En zo zal men dan de eerzame melkhandelaar, met of zonder melk, terwille van de boterham toch zien kruisen door alle straten van onze stad, zodat het motief, waarom het hier „gesaneerd" zou worden, feite lijk geen zin meer heeft. Dat dit experiment door de meeste handelaren zelf is aanvaard, be wijst in het geheel niet, dat het daarom juist is en wel daarom, om dat de meesten van hen de conse quenties er van niet kunnen over zien, de schoonste zijde van de me daille is hen natuurlijk getoond. Indien de winst niet genoeg is om in een normaal bedrijf een bestaan te hebben, ware het m.i. beter de melkprijs iets te verhogen, dat zal de meeste huismoeders aangenamer zijn dan het hen opdringen van een melkhandelaar. Waar blijft boven dien de consequentie van een maat regel zoals deze. Kruisen de bak kers de slagers niet even hard door de stad en ontmoet men de kolen- en groenteboer ook niet in alle uiterste hoeken? Neen melkhande laren, let op uw saeck en laat U niet gelijkschakelen tot een. bedrijfsschapsambtenaar; in 't ver leden hebt ge getoond uw zaak zelf te kunnen beheren, waarom zou U nu dat niet meer kunnen? Geen Hitlermethoden, leve de vrijheid! F. Vorstenbosch Spoorstraat 23. ■'e vraag naar onze arti kelen is nog steeds gro ter dan de mogelijkheid' aan die vraag te vol doen Toch behoeven niet genéél bij uw feest dis te ontbreken. ALKMAAR TEL. 2585 NEDERLANDSE BILJARTBOND (N.B.B.) District Alkmaar Uitslagen dezer week: A _lrl neep' Onder Ons-Drie Ruiten 6-2 B-klasse* AlcmariaO.O. Castricum 6—4 Volharden—Driesprong 7—3 Driesprong—Alcmaria 10—0 Excelsior—O.O. Castricum niet gesp. C-klasse: Drie Ruiten—Optimisten 0—10 VolhardenExcelsior B. niet gesp. Onder Ong—Excelsior A. 64 Gekr. ValkZ.E.K.Z. 46 D-klasse groep 1: Harmonie A—Drie Ruiten A 4—6 Lindenhoek A—Alcmaria A 64 Driesprong A—Optimisten 46 D-klasse groep 2: VolhardenLindenhoek B 82 Alcmaria B.—Driesprong B. 64 Drie Ruiten BOnder Ons 64 Panthatlon: G. WesselsA. J. de Wit (225 57/2) 2—0 J. MoeijesC. Honing (225 57/2) 2—0 G. WesselsA, J. de Wit (bandst.) 02 J. MoeijesC. Honing (idem) 20 Stand per 3 „November 1947: A Irl a qcp' Onder Ons 1196 219 7 5 14 Drie Ruiten 1324 214 5 7 10 Optimisten 936 115 4 4 8 B-klasse: Excelsior 2105 422 14 6 28 Driesprong 2043 501 12 2 11 26 Alcmaria 1940 627 10 2 13 22 O.O. C'cum 1730 469 10 10 20 Volharden 1700 395 6 2 12 14 C-klasse: O.O. Alkm. 1608 558 13 7 26 Optimisten 1637 553 12 1 7 25 Excels. A. 1712 503 11 1 8 23 Z.E.K.Z.? 1391 591 10 1 9 21 Excelsior B. 1177 353 9 1 5 19 Drie Ruiten 1577 501 7 13 14 Volharden 1027 419 7 8 14 Gekr. Valk 1238 458 4 16 8 D-klasse groep I: Drie Ruiten 1339 600 13 7 26 Driespr. A. 1162 576 11 9 22 Lindenhoek A. 992 434 8 7 16 Optimisten 910 455 8 7 16 Alcmaria A. 1204 626 8 12 16 Harmonie A, 873 453 7 8 14 Excelsior 746 472 5 10 10 D-klasse groep 2: O.O. Alkm. 1128 650 13 7 26 Drie Ruit B. 1168 700 13 -»• 7 26 Alcmaria B. 664 583 9 6 18 Driespr. B. 1044 679 8 1 11 17 Harmonie B. 691 518 7 1 7 15 Volharden 850 467 6 9 12 Lindénh. B. 514 490 3 12 6 Panthatlon: J. Moeijes 8 4 16 G Wessels 6 15 13 C. Honing 6 6 12 A. J. de Wit 3 18 7 ALKMAAR. Wat de toeschou wers in „De geborduurde bal" voor gezet kregen, mocht op 't eerste ge zicht meer dan vreemd lijken. Open doek, improvisatie van décor en geluid, rechtstreeks contact met het publiek in de zaal en een spel, dat afwisselde met acteerkunst en nor male gezelschapssfeer, dat alles was een aanfluiting van de zo hei lig geprezen toneelwetten en een bespotting van de goede zeden, die in de toneelwereld als een adel brief worden vereerd (en gehono reerd)^ Dat'alles op het eerste gezicht, d.w.z. de eerste minuten die het stuk deden inluiden. Maar, wakker geworden uit de overgang van werkelijkheid naar fantasie, of lie ver het gefantaseerde Hemelse Rijk van sprookje en volksoverlevering hebben de toeschouwers met de proloogzegger (Frits van Dijk, die de comedie voor zijn „hoogwaar dige toeschouwers" optoverde met zijn verrukkelijke waaiermimiek) gewandeld in dit lustoord van over daad aan mimiek, verbeeldings kracht en vooral persoonlijke durf, om te geloven aan de onwerkelijk heid in de werkelijkheid. Toneel is geboren in 't brein van het volk, spontaan en heerlijk-pri mitief en het bleef dit, tot men dit kinderlijke spel ging snoeren in 't keurslijf van plichten en rechten. Sindsdien is de rijke fantasie ver anderd in een (weliswaar gouden) kastje van kunstmatig gevormde edelstenen. Welnu, S. E. H. Siung heeft één ogenblik het gouden kastje wegge stopt en riep de fantasie van het volk terug uit de bestofte schat kamers der herinnering. Het resul taat was, dat „De geborduurde bal" te voorschijn kwam, spelend ip China, doorweven met vele confu- ciaanse wijsheden en bijna-onbegrij- pelijke conflictjes. Maar daarom is er een Westerse prinses in opgeroe pen, om o heel even maar heerlijk door Hare Majesteit Parel- stroom te worden bedot om haar gepolitoerde manieren. C'est tout. Generaals vechten om een gedichtje en om koninkrijken. Mandarijnen verstoten hun dochters en kruipen dan in het stof voor de machtige grootheid, die groeide uit de tuin man-schoonzoon. Deze had overi gens heel veel geluk, toen hij de Geborduurde balopving en zo Parelsnoer meevoerde via armlede en krotwoning naar de zaligheden van heersen en gebieden. Het Amsterdams Toneelgezelschap van Albert v. Dalsum speelde het voor de abonnementsserie in het Gulden Vlies, waarbij in alles Van Dalsum te herkennen viel, toen hij „Het Chinese tuinhuis" jaren ge leden opvoerde, van Wang Yun (Louis Saalborn) eerste Minister, tot de adjudanten en dienagpn toe. Alleen de vervaarlijke ganzenpas van de generaals Wei (L. v. Gaste ren) en Su (Joh. Fiolet) was te Westers. Mies Hagens gaf als Parel- stroom veel van zichzelf en de tuin man (die begenadigde godenzoon, die alleen in sprookjes koning wordt) Shieh Ping Kwei werd zeld zaam goed door Johan Schmitz ge bracht. Zo bezien is „De geborduurde bal" een evenement in het seizoen '47-48, dat om de eenvoud en de durf het succes meer dan waard is, want gouden kastjes zijn er al te veel gekomen en men zou door die ver blinding de diamanten herinnering gaan vergeten. En vergeten is de grofste belediging, zeker in het riik der schone muze. T. v. d. H. BqJIets des Arts de Paris Voor deze Balletgroep onder ar tistieke leiding van Jean Weidt was in het Gulden Vlies een bevredi gende belangstelling, en in artistie ke zin gesproken had dit ensemble wel njéér appreciatie verdiend. Wat was de factor, waardoor dit ensem ble het auditorium van het begin tot het einde wist te boeien. Dat was niet uitsluitend het genre „Ballet" en ook niet speciaal het genre dans-theater, maar het was een zeer vernuftige combinatie van beide, met grote vakmanschap en charme gedemonstreerd, en hier mede zouden» we de essentie van de voorstelling willen typeren. Het Ballet fragment „Odé Apres L'Orage" geïnspireerd op muziek van Chopin en Serkin had uitne mende momenten, en suggestief was de lugubere indruk van de spook verschijningen. De technische per fectie van de groep dansen waren wel zéér opvallend. Het Indiaans ballet „La Viétime" boeide door een Uitstekend getroffen sfeer en de expressie van de Prinses (M. Roe lens) en de Prins (P. Deugnac) was in één woord subliem te noemen. Na de pauze het grote ballet ..Abel et ses Frères", op muziek van Ponchieli en Tschaikovsky, en al weer was hier de grote symphoni- sche eenheid in de groepsdansen de sterkste zijde. Phenomenaal was wel het dansen van F. Bauvery als „Lisa" de vriendin van Abel. Wan neer men de beschikbare ruimte met kennis van zaken weet te ge bruiken, zijn de resultaten verras send, en hier konden de dilettanten balletten een prachtige les van mede nemen. De muziek moest jammer genoeg worden uitgevoerd op een vleugel, welke bovendien niet in uitnemende conditie bleek te verkeren, maar het is ook zeer moeilijk in deze tijd steeds instru menten beschikbaar te hebben wel ke voor honderd procent voor het gestelde doel geschikt zijn. Deson danks heeft het „Ballgt des Arts de Paris", onvergetelijke indrukken nagelaten, en had hiervoor van het publiek een dankbaar en stormach- tig applaus in ontvangst te nemen. W. SCHREURS DRANKWET Ingekomen is een verzoek van de heer J. C. Boots, alhier, om een verlof A verlof voor de verkoop van zwak-alcoholische drank in het klein zowel voor het gebruik ter plaatse voor welke het verlof geldt, als voor gebruik elders in het perceel Lombardsteeg nr. 17. Binnen twee weken na^dagte- kening dezer bekendmaking kan een ieder schriftelijke bezwaren tegen het verlenen van dit verlof indienen. CLANDESTIENE SCHAPEN- SLACHTING^OP GROTE SCHAAL ALKMAAR. Op vermoeden dat clandestiene slachting plaats vond, heeft de politie de vorige week een inval gedaan in een wo ning aan de Hoeverw'eg alhier. De politie trof daar aan een vers ge slacht schaap, terwijl op het erf na onderzoek een aantal schapenhui den werden opgegraven. In totaal werden 8 personen aangehouden, t. w. de bewoners van dit huis, twee slagers en later nog enige tussen personen. De slachtingen vonden reeds geruime tijd plaats. Het vlees werd behalve in Alk maar ook jn Amsterdam verkocht. In beslag werden genomen 2 le vende schapen en slagersgereed schap. Voorts werd proces-verbaal opgemaakt tegen een aantal kopers, alsmede tegen de leveranciers van de schapen. Na afloop van het onderzoek zijn 3 personen overgebracht naar het huis van bewaring. ALKMAAR VERLOTING „RANDERS" Prijzen gevallen op nos. 27, 30, 49, 71, 194, 310, 553, 626, 633, 691, 748, 837, 870, 895. Af te halen tot 15 November bij J. Dirks, kapper, Frieseweg. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren: Albertus z. v. J. Visser en M. C. M. Haring; Hermina J. d. v. A. Hoffman en B. Volbeda; Cornelis, z. v. N. Klaren- beek en A. Schong; Agatha. M. M. d. v. N, Vreker en M. C. Doffer; Harmen J., z. v. H. Bakker en A. Brouwer Getrouwd: Theodorus G. Sinnige en Afra M. Breed. Overleden: Anna C. Kruyer, oud 4 jaar; Arie Roos, oud 79 jaar, geh. met A. Fensen; Willebrordus Gouds blom, oud 68 jaar, geh. met A. Groot KLAAS BOOT IN DE TURNPLOEG Naar wij vernamen is de bekende Alkmaarse turner. Klaas Boot. in de turnploeg gekozen, die voor Ne derland tegen België zal uitkomen. Onze agenda Cinema: „De Boekanier", volwassenen. Victoria: „Paniek*, vol wassenen. Harmonie: „Zonsonder gang", 14 jaar. A.B.T.: „Mijn vrouw heeft een baantje", alle leeftijden. Harmonie: 8 uur, Bonds- avond A.N.W.B. KASTELEINS EN KELLNERS VOETBALDEN ALKMAAR. De op het Sport park gespeelde voetbalwedstrijd tus sen de elftallen van de kasteleins en kellners mocht zich in een zeer grote belangstelling verheugen. Het mooie doel, dat met deze wedstrijd werd beoogd, steun aan de Alkmaarse Ver. tot bestrijding der t.b.c., mag zeker volkomen geslaagd worden genoemd. Deelnemers en officials vertrokken van Hecker en in optocht voorafge gaan door een flink corps tamboers en hoornblazers. Langs de gehele route was de belangstelling zeer groot, waarvan de kellners een han dig gebruik maakten door voor het sympathieke doel te collecteren. De tribqnes waren flink bezet, terwijl ook velen zich langs de lij nen schaarden. De kasteleins betraden het eerst 't veld. Zij waren gekleed in veler lei costuums: er waren Indianen, kaasdragers, clows, ja wat al niet. Zelfs Ghandi ontbrak niet! De kell ners lieten lang op zich wachten, zij kwamen in officiëel costuum, in rok en met het onmisbare servet. De eerste helft waren de kellners in de meerderheid en de Oranje reus in het doel der kasteleins kon niet verhinderen, dat zijn doel drie maal werd doorboord. Daar tegen over staat dat hij enige malen op waarlijk meesterlijke wijze een doelpunt wist te voorkomen, He kasteleins wisten een verdiend te- genpunt te scoren. Na de rust kwamen de kasteleins verwoed opzetten en wisten de ach terstand in te lopen en zo waar met 54 te winnen. De toeschouwers hebben onge twijfeld met genoegen naar deze wedstrijd gezien. Er is hartelijk ge lachen om de grandiose mistrappen en de vermakelijke spelmomenten. Toch is er gevoetbald ook, daar voor zorgden die spelers in beide elftallen die blijk gaven in voorbije jaren wel eens aan deze sport te hebben gedaan. Het was een wel geslaagde middag en de Alkm. Ver. tot bestrijding der t.b.c. is er wel bij gevaren. Vermelden we nog, dat de fa. Hoed de landauers .gratis beschik baar, stelde, evenals de heer Boon zijn auto's. DAMMEN Hoofdklasse Competitie Na een spannende wedstrijd heeft D.D.D. in IJmuiden toch nog haar meerdere moeten erkennen. Lange tijd hebben de Alkmaarders de lei ding gehad en in de allerlaatste ogenblikken ging de overwinning of 'n gelijk spel nog verloren, doordat twee partijen verloren gingen, 'n Gelijk spel had zeker verdiend ge weest. Ondanks de nederlaag kan D.D.D. zeker op een goed geslaagde wedstrijd terug te zien, daar het tiental 'n goed geheel vormde. Tot slot de gedetailleerde uitslag: 1. L. RavenstijnC. Suyk 11 2. H. Kruider—B. Dukel 1—1 3. N. OudH. Laros 02 4. M. HemelsA. Ligthart 02 5. J. Schuit—T. Postma 11 6. L. VerverT. Dukel 20 7. G. WoonlijkJ. v. Straten 02 8. H. J. TimmermanKrikke 11 9. H. J. ToepoelNanne 20 10. J. JornaSmit 1—>1 HUIZE „ST. AUGUSTINUS" Door het wegvallen van een re- ge,1 is een zin in het artikel over Huize „Stj Augustinus" in ons num mer van gister onleesbaar gewor den. Wij laten de zin nog eens in z'n geheel volgen. „Het oude ziekenhuis in de Em- mastraat het St. Elisabeth-Ge- sticht werd nu geheel en al om gebouwd en ingericht tot pension en biedt thans als Huize St. Augus tinus met zijn ruime kamers en mooie tuin een onbezorgd en rustig verblijf aan dames en heren. K.J.M.V. ALKMAAR. Woensdagavond gaan we op reis, we steken de grote plas over naar onze West! We gaan een kijkje nemen op St. Maarten, Aruba en Curasao. De moeite van de reis zal zeker, rijkelijk beloond worden. Pater B. V. Boradori O.P. Deken van het Franse gedeelte van St. Maarten, zal ons een pracht kleurenfilm over zijn eiland verto nen. Zo'p film te zien is een zeld zaamheid. Ook andere films, die deze missionaris eveneens zelf heeft opgenomen, zal jullie de schoonheid van onze West tonen en tevens een kijkje geven op het opofferende missionarisleven. We rekenen na tuurlijk op een gïpte opkomst, K.J.M.V.-ers. Ook je vrienden zijn van harte welkom. De lezing van Pater v. Boven O.S.B. zal de volgende week plaats hebben. MARVA-SCHRIJVER PEET UIT INDIE TERUG ALKMAAR. Blijkens medede ling van het Ministerie van Marine zal de Marva-schrijver eerste klasse H.-M. A. Peet, wonende te Alkmaar morgen met het s.s. „Johan van Ol- denbarnevelt" uit Indië in Neder land terugkeren. K. A. B. HEILOO. Ondanks de belang stelling, die veel' groter kon zijn, heerste in het K.J.B.-huis een in tieme sfeer. De voorzitter had met zijn belevenissen in de kampen van Amersfoort en Buchenwald grote aandacht. Wij hopen, dat hij dit onderwerp t.z.t. nogmaals zal aan roeren. Na deze kwam de hersen gymnastiek, die een zeer spannend verloop had. Eerst in de laatste ronde wist onze „big" John Kraak man. zijn groep het beslissende punt te bezorgen. De daaraan ver bonden groepsprijs wordt a.s. Woensdag uitgereikt. Woensdag 5 November staat een van onze bij zondere leerzame culturele avonden op het programma. Op deze avond zal de bijenteelt hoogtij vieren. Een bekende spreker en in het dagelijks leven ook bijenhouder, zal het nut en de bij in het algemeen met lichtbeelden verzorgen. Het bestuur heeft kosten noch moeite gespaard deze interessante avond te organi seren. Daarom verwacht zij alle leden zonder uitzondering en zo lang zich plaatsruimte biedt ook de niet-K. J. B.-ers. Een mooie gele genheid om eens kennis te maken met onze culturele avonden. Jon gemannen van 2024 jaar schaam je niet, laat je aanwezigheid schit teren. HEILOO. Woensdag 12 Nov. des avonds 8 uur zal de heer A. J. v. d. Knaap in het Brunogebouw spreken over: „De school voor het .arbeiderskind". Het R.K. Gem. Koor o.l.v. de heer P. Groot zal voor de musicale omlijsting zorgen! Dit be looft een zéér interessante en leer zame avond te worden. Iedere K. A. B.-er komt natuurlijk! FANCY-FAIR Op 21, 22 en 23 November orga niseren de Gidsen en Verkenners van Heiloo een Fancy-Fair in het Bruno-gebouw. Kosten noch moeiten zijn gespaard om het geheel zo aangenaam en aantrekkelijk mogelijk te maken. Het is een fancy-fair in moderne stijl, toegerust met film en foto graaf (dit is geen gijntje, maar echt) De bedoeling is natuurlijk, dat bei de verenigingen er financieel op vooruit zullen gaan. Gidsen en Ver kenners zullen er voor zorgen, dat het voor iedere beurs mogelijk is 'n paar pleizierige dagen te hebben. Wij vertrouwen er dan ook op dat alle parochianen deze gelegenheid zullen aangrijpen, om zich voor een luttel bedrag enige uren te amuse ren. U hebt pleizier, Gidsén en Ver kenners worden er beter van (al thans wat hun kas betreft). Begint dus vast te sparen en spreekt erover met vrienden en kennissen. Ook belangstellenden van buiten Heiloo zijn van harte wel kom. R.K. THUISFRONT Het Par. Com. van Kath. Thuis front heeft een Kerst-actie op touw gezet voor de Heilooër jongens in Indië. Het ligt in de bedoeling ieder der 48 jongens een pakket te zen den waarin verpakt zullen worden: een „knijpkat", schrijfpapier, zak agenda, versnaperingen etc. Men begrijpt dat dit kosten met zich brengt. Het comité heeft circulaires De raad dezer gemeente hield de zer dagen zijn achtste openbare ver gadering in 1947, onder voorzitter schap van burgemeester Mr. C. A. J. Jochems. Ingekomen was een schrijven van de gemeente Alkmaar, d.d. 22 Oct. j.l.. dat met terugwerkende kracht tot 1 Augustus 1947 de gasprijs voor Schoorl met een halve cent per m3 was verhoogd. B. en W. waren van oordeel, dat deze maatreggl niet billijk genoemd kan worden. Im mers het gasbedrijf kan de aange slotenen geen heffing achteraf op leggen, zodat het bedrijf een scha de zou hebben van ongeveer f 400. Daar dit vermoedelijk niet de be doeling van de gemeente Alkmaar zal zijn, hebben B. en W. verzocht de verhoging met ingang van ge noemde datum (22 Oct.) te mogen laten ingaan. Het gevolg van een en ander is, dat de gasprijs in Schoorl per 1 November gebracht zal worden van 12 op 13 cent per m3. Van Ged. Staten was de goedkeu ring ontvangen op de door de raad vastgestelde Politieverordening. De ze zal zo spoedig mogelijk worden afgekondigd, waarmee hij dus van kracht is geworden. Het oorspronkelijke bouwplan aan de Gortersweg en omgeving stuitte op dergelijke bezwaren, dat B. en W. dit plan hebben laten va ren. Er zijn nu nieuwe terreinen onder de loupe genomen, waarover het oordeel van de Raad in comité zal worden gevraagd. a. De rekening en verantwoor ding van Maatschappelijk Hulpbe toon. In ontvangst en uitgaaf gewo ne dienst f 7.759,13. Met een na delig saldo van nihil. b. idem van de Gem. Vleeskeu ringsdienst. In ontvangst en uitgaaf gewone dienst 3.914.54. Met een nadelig saldo van 1.858.77. In ontvangst en uitgaaf kapitaal- dienst 4.000.Met een saldo van nihil. c. idem van het Gasdistributie- bedrijf. In ontvangst en uitgaaf ge wone dienst 20.785.96. 20.215.59. Met 'n voordelig saldo van 570.37. In ontvangst en uitgaaf kapitaal- dienst 7.640.07. 3.978.26. Met een nadelig saldo van 3.661.81. d. balans, benevens winst- en verliesrekening van de woning bouwvereniging met een nadelig saldo voor de bouwblokken A en B te zamen ad 2.781.14. c. tot voorlopige vaststelling van de gemeenterekening voor 't dienst jaar 1944: In ontvangst en uitgaaf gewone dienst 218.918.27. 168.945.17. Met een nadelig sal do ad 49.973.10. In ontvangst en uitgaaf kapitaal- dienst 592.715.79—556.764.21. Met een nadelig saldo van 35.951.58. De Commissie tot nazien der di verse rekeningen over 1944 rap porteerde bij monde van de heer N. Kaag en adviseerde tot goed keuring. De bedragen kwamen overeen met de boeken en waar in dit jaar de uitvoering geheel was gelegd in handen van de burge meester, wenste de commissie op de afzonderlijke bedragen in de re- xenmg genoemd, niet in te gaan. De Gem. Rekening '44 eindigde voor de gewone dienst met 'n na delig saldo van bijna 50.000.— en voor de Kap.-dienst met 'n nade lig slot van bijna 36.000.—. Vervolgens kwam aan de orde het voorstel van B. en W. tot aan koop van een sneeuwruimer, waar van de kosten zijn geraamd op 500.In de sneeuwperiode in het voorjaar is wel gebleken, dat de gemeente de beschikking dient te hebben over een goede sneeuw ruimer. Het plan is de nieuwe sneeuwschuiver, waarvan de kos ten aanmerkelijk lager zullen lig gen dan aanvankelijk werd ge raamd, te bevestigen aan de ge meente-vrachtauto. Het sneeurui. men kan dan in eigen beheer plaats vinden en de kosten, welke in het verleden zeer hoog wareij, zullen vermoedelijk lager worden. De Raad ging met dit voorstel accoord. Voorstel van B., en W. machtiging te verlenen tot benoeming van een ambtenaar ter secretarie tegen een salariëring van 1930.per jaar, inclusief alle verhogingen. Waar de werkzaamheden ter secretarie be langrijk zijn toegenomen, waarbij is te denken aan de uitbreiding van het gemeentelijk belastingge bied. de uitvoering van het Consu- mentencrediet, alsmede de Nood wet Ouderdomsvoorziening, is het te begrijpen, dat de aanstelling van een vierde ambtenaar noodzakelijk is geworden. Hij zal in het bijzon der worden belast met financieel- administratieve werkzaamheden. Zowel van de zijde van Ged. Sta ten als van de Minister van Bin nenlandse Zaken bestaat tegen aan stelling geen bezwaar, waarbij de Raad zich aansloot. Op voorstel van B. en W. besluit de Raad te bepalen, dat de herzie ning van het Uitbreidingsplan dezer gemeente in voorbereiding is. Hierdoor krijgen B. en W. de be voegdheid, om op grond van het be paalde in artikel 6 sub 4 en 5 der Woningwet, om bouwplannen, welke in strijd zijn met het te verwachten Uitbreidingsplan, te weigeren. rondgezonden waarop men kan in tekenen voor een héél pakket of 'n gedeelte daarvan. Wij vertrouwen dat iedere katholiek naar best ver mogen deze actie zal steunen. Im mers, als wij het Kerstfeest vieren, zitten onze jongens vèr van ons af. Juist bij deze Hoogtij-feesten mist men de huiselijke kripg het meest. Laten wij de jongens, die toch lang niet voor hun pleizier weg zijn. tonen dat wij volop met hen mede leven en om hun denken. Dit is niet alléén noodzakelijk, maar bovenal een eretaak! Er wordt véél gevraagd de laatste tijd, de tijdsomstandighe den zijn moeilijk, maar het comité rekent ten volle op U. Mocht U geen circulaire ontvangen hebben of is deze zoekgeraakt, wendt U dan tot de heer J. Scjiut. Herenweg 32 secretaris van het Par. Com. van Kath. Thuisfront. BROEK OP LANGEDIJK EEN LAFFE DIEFSTAL Ten nadele van de heer W. is een partij bloemkool gestolen van een akker aan het Oosterdel. De politie stelt een uitgebreid en streng on derzoek in. BONNEN HANDEL NOORD-SCHARWOUDE. Te gen mej. R. van D. is proces-verbaal opgemaakt terzake handel in bon- Een tiental inwoners van Oud karspel en Noordscharwoude zal zich voor de rechter moeten ver antwoorden wegens het ongeoor loofd gebruik maken van consumen- ten-crediet bonnen. AKERSLOOT 40-JARIG BESTAAN R.K. BOERENLEENBANK Ruim 160 leden en genodigden waren 28 Oct. j.l. bijeen, toen dhr. P. Schouten als voorzitter der feest commissie opende met gebed en daarna deh oop uitsprak, dat dit -feest mocht bijdragen tot meerdere groei en bloei der Bank, die van zeer groot nut en belang voor onze gemeenschap is, vooral voor de vele kleinere zelfstandigen. Woorden van hulde en waarde ring werden gericht tot Bestuur en Raad van Toezicht voor hun \jele moeite en opofferingen steeds in 't belang der Boerenleenbank ver- richt. De kassier, die ook reeds in 194d z'n zilveren ambtsjubileum in stilte gevierd heeft werd dank gebracht voor zijn accurate en immer onver flauwde toewijding. Hierna volgde het optreden van het Cabaret onder leiding van Daan Pool. Het hier gebodene overtrof alle verwachtingen. Spel, spelers en décors, alles was onberispelijk. Namens de aanwezigen werd door de voorzitter aan het Cabaret dank gebracht. De grote stilte en het me deleven en het onbedaarlijke ap plaus bewezen de waardering voor deze kostelijke en amusante voor stelling, Een collecte voor Kath. Thuis front bracht f 65.op. Onder opgewekte muzikale klan ken bleef men in gezellig samenzijn nog een poos bijeen. DAMMEN HEILOO. De uitslag van de 6e ronde van het eerste tiental is als volgt: K. Tuinman—H. Verwer 2—0 J. GeuzebroekA. Kroon 1 1 J. de Geus—C. de Graaf 2—0 J. Sprenkeling—C. Adrichem 0—2 S. de Geus—A. Dekker 02 De stand is nu: 1. H Verwer en J. de Geus 8 pt., 2. A. Dekker 7 pt. en 1 afg. partij, welke practisch yemise is; 3. C. de Graaf 7 pt.; 4. J. Geuzebroek 6 pt.; 5. K. Tuinman 5 pt. en 1 afg. par tij; 6. A. Kroon, C. Adrichem en J. Sprenkeling ieder 4 pt.. en 1 afg. partij; 7. S. de Geus 3 pt. Deze ronde was buitengewoon spannend. De beide leiders, Verwer en de Graaf verloren hun partij. Door de keurige overwinning van J. de Geus op de Graaf, staat hij nu mede aan de kop. Uitstekend werk verrichtte A. Kroon door remise te spelen tegen Geuzebroek! Alhoewel bij het eindspel van deze partij Geuzebroek ietg sterker stond, wist Kroon, door fijne combinatie, Geu zebroek tot remise te dwingen. Als Kroon in de volgende ronden vol weet te houden, kunnen er nog be langrijke veranderingen in de kop groep plaats vinden. Ook Dekker is momenteel in topvorm. De span ning stijgt bij de week. We zijn be nieuwd! BURGERLIJKE STAND EGMOND-BINNEN Geboren: Johannes Maria, d. v. J. Klaver en M. W. Liefting; Cornelia Helena Maria Theresia, d. v. G. Boender maker en J. C. van der Maat; Maria Melonie, d. v. E. Zonneveld en M. J. Verdonck; Martinus Fredericus Jacobus, z. v. C. van de Reep en A. Teeling; Cornelis Anthonius Wouterius, z. v.- Th. Castricum en J. Th. Wittebrood; Maria Adriana. d. v. G. Apeldoorn en M. Schuijt; Petronella Maria, d. v. M. H. Snoek en M. Bijvoet. Overleden; Trijntje Orij, oud 77 jaar, echtgenote van H. Gooijer; Aafje Ranzijn, oud 90 jaar, weduwe van A. Wittebrood. Gehuwd: Jacobus Cornelis van Westerop te Heiloo en Elisabeth Kraakman alhier. ZONDAGSDIENST DOKTOREN LANGEDIJK-ST. PANCRAS. Tijdens het a.s. weekend wordt voor Langedijk en St. Pancras de praktijk waargenomen door Dr. Wilmink te Zd. Scharwoude. GESLAAGD ZUIDSCHARW OUDE. Onze plaatsgenoot de heer J. de Geus Pz. slaagde gisteren voor het exa men Diploma Makelaar. Van de 30 candidaten slaagden er slechts 3. 'n Prachtig resultaat dus voor onze plaatsgenoot. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.l. te De Bilt, geldig tot Woensdagavond: TIJDELIJK REGEN! Vrij veel bewolking met tij delijk enige regen. Meest matige wind, hoofdzakelijk uit westelijke richtingen. Wei nig verandering van tem- peratuur. TOT WEDERDIENST BEREID EGMOND A. D. HOEF. De meeste mensen zijn wel tot wederdienst be reid. Zo ook Tony Hamilton, die zich in een onbewaakt ogenblik tot pleegvader opwerpt van een doch ter, die hij nog nooit gezien heeft. In het blijspel van P. Mossinkhoff, dat Zaterdagavond door de R.K. Toneel vereniging „Inter Nos" in de zaal van P. Mooi ten tonele werd ge bracht, geeft dit Tot wederdienst bereid aanleiding tot tal van com plicaties, die in een blijspel nu een maal thuis horen. Het stuk doet denken aan Pyg malion van B. Shaw, waarin even eens een haveloos volksmeisje tot dame wordt omgevormd. Al deze verwikkelingen te omschrijven, zou ons te ver voeren en we volstaan met te vermelden, dat er zeer vlot werd gespeeld. De regisseur Valke- ring had het weer danig onder de knie, hetgeen we van hem gewend zijn. De rollen van Olivier en Char- ly behoorden wel tot de meest suc cesvolle. Zondag 16 November zal het stuk nogmaals worden opgevoerd en we twijfelen er niet aan of velen zullen van deze gelegenheid om eens flink te lachen gebruik maken. LATE BUSDIENST EGMONDEN. Naar wij vernemen zal waarschijnlijk met ingang van 15 Nov. een late busdienst worden ingelegd. Deze bus zal op Zaterdag, Zon- en feestdagén om 23.15 naar Egmond vertrekken en om 23.40 weer naar Alkmaar vertrekken. DE INSTALLATIEFILM SINT-PANCRAS. Dezer dagen werden drie voorstellingen gegeven van de film betreffende de instal latie van de burgemeester. Des mid dags voor de schoolkinderen en des avonds twee maal voor de groteren, en niet anders kan gezegd worden, dan dat het programma zeer in de smaak is gevallen van de talrijke aanwezigen, die de grote zaal van de heer J. Bouwstra tot in de uiter ste hoeken vulde. De installatiefilm, opgenomen door Flandria uit Alk maar, gaf een zeer aardig en duide lijk beeld van het gehele verloop van de installatievan 1 Mei j.l. Vooral de vele bekenden, die we op het witte doek zagen verschij nen, ontlokten velen uitroepen en applaus. De extra film, die werd vertoond van het 25-jarige jubileum van de oud-burgemeester Kroonen- burg,van elf jaar geleden, werd zeer óp prijs gesteld en werd met aandacht gevolgd. De zeer aardige bijfilms, waaronder optraden Stan Laurel, Olivier Hardy, Charly Chap lin en een tekenfilmpje voor de schoolkinderen, deden de zaal meer dan eens dreunen van het lachen. Tenslotte mogen wij vooral niet verzuimen te noemen het optreden van het Accordeon Epsemble „Con Animato" uit Langedijk o.l.v. M. Verburgt. Zij werden verdiend na elk nummer hartelijk toegejuicht. De opening geschiedde dor de heer s Kloosterboer, terwijl de burge meester er nog een dankwoord aan toe voegde. Wij kunnen ter"ë' zien op een zeer geslaagde en ge zellige avond. Voor de Politierechter De ex-Alkmaarder, Franciscus B„ zat op 20 April jl. gezellig te borre len bij London. Als een echte dron ken man voelde hij zich sterk en rijk en vooral zijn sterkte wilde hij beproeven op een tafelgenoot, ze kere H. uit Bergen. Het gevolg was, dat B. gisteren wegens mishande ling terecht stond bij de politierech ter, die hem veroordeelde tot een boete van f30.— subs. 18 dagen. Een drama-in-zakformaat was de volgende zaak. Cornelia van T. uit Heiloo was op 4 September in haar tuintje aan het gras snijden, toen een buurmeisje in de aangrenzende tuin een luchtje kwam scheppen. «Cornelia zei toen: „Kind. wat word je mager", waarop het buurmeisje boos ten antwoord gaf: „Kijk naar je eigen, slet". Dit nam Cornelia niet en met het mes in de vuist stormde zij naar de andere kant, de serre in. Verder kwam ze niet, want de moeder van het buur meisje gaf te kennen, dat zij niet op Cornelia's bezoek was gesteld, derhalve schopte ze Cornelia de deur uit! De President, Mr. v. d. Wall Bake, informeerde belang stellend waarom Cornelia had ge zegd, dat het „kind" mager werd. „Ik vond, dat ze er slecht uit zag" was het logische antwoord. Na het getuigenverhoor requireerde Mr. Meischke vrijspraak en de verdedi ger, Mr. De Groot, sloot zich hierbij aan. Uitspraak conform met de raad, om voortaan niet meer van dergelijke opmerkingen te maken. Dat beloofde Cornelia. De Oudorper Gerrit V. had bij zijn buurman een zg. éénruiter ge stolen. De uitspraak luidde conform de eis, f20.of 10 dagen. Pieter G. uit Alkmaar had, toen hij gedemobiliseerd werd, van zijn sergeant verschillende legergoede- ren ten geschenke aangenomen. Eis: f40.of 20 dagen. Uitspraak: f30. of 18 dagen. Drie kleine vissertjes uit Noord- Scharwoude, Hendrik O., Maarten O. en Reindert S. waren in verbo den viswater aan 't hengelen ge gaan. Inplaats, dat zij een vis aan de haak sloegen, sloeg de waterpo- litie hén aan de haak: Hendrik en Maarten moeten nu 14 dagen zitten en Reindert 7 dagen, maarniet aan de waterkant! ZUSTER LUDOVICA OVERGEPLAATST WEST-BEEMSTER. De Eerw. Zuster Ludovica van onze Bewaar school gaat heden heen naar Zoeter - woude en de Eerw. Zuster Catha- rina van Zoeterwoude zal haar plaats hier innemen. Gedurende 8 jaren heeft de Eerw. Zuster Ludovica haar beste krachten gegeven aan de vorming van onze kleuters, die haar allen lief hadden en de moeders zullen haar, die thans is vertrokken, vol liefde en dank baarheid gedenken. 9 NIEUWE DISTRICTSMODERATOR K.A.J.M. WEST-BEEMSTER. Kapelaan Vlaar van Volendam, die districts moderator was van onze K.A.J.M. (Katholieke Actje Jonge Mannen) is nu districtsmoderator geworden van onze K.A.J.V. (Kath. Actie Jonge Vrouwen). In zijn plaats is benoemd de WelEerw. Heer van der Pas, eveneens kapelaan te Volen dam. BURGERLIJKE STAND DE RIJP. Overleden: G. Schil der, 56 jaar. BURGERLIJKE STAND PURMEREND Geboren: Monte Albert z. v. Gerlof Visser en van Neeltje Stijl, wonende te Lands meer; Jan z. v. Jan Rem en van Louisa Blokker; Maria Theodora d. v. Johannes Martinus Ooteman en Theodora Carolina Groot; Max z. v. Jacob Vijzelaar en Immetje Her mina de Waal; Klaas z. v. Klaas Hiemstra en Johanna Maria Heins. Ondertrouwd: Jan Martin Arends en Ida Anna Lantwaard. Getrouwd: Jacob Cornelis de Rid der en Aaltje Box. Overleden: Margaretha Maria Oudejans oud 74 jaar, echtgenote van Quirinus de Ruijter; Mattheus Adrianus de Jong, 56 jaar, echtge noot van Geertruida Maria Jonk. BURGERLIJKE STAND GRAFT. Ondertrouwd: P. Jant jes en L. Szmaj. Gehuwd: C. J. de Heer en J. Ka bel; J. G. Timmer en M. Roelofsen; P. Jantjes en L. Szmaj.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2