DE VERRE STEM RADIO UIT DE KERMIS DER WERELD De ordening van het vervoer Raad van Heerhugowaard Nieuwe Niedorps Raad kan het in 10 minuten r j NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 4 November 1947 PAC. Nieuw wetsontwerp ingediend en nog meer op komst Zo zal het elke terrorist gaan" Het verbieden van bokswedstrijden Zaterdag: 6 doden en 16 gewonden BAAS BOVEN BAAS Gemeenteraad van Wieringermeer Even na-kaarten De cholera bedreigt de wereld. In Egypte eiste de cholera reeds 9000 slachtoffers. Het lijkt er echter op dat de epidemie thans iets terugloopt, mede dank zij de hulp van vele landen aan Egypte, Pakistan en India. (Penkala P.) Overigens is in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake het wetsontwerp betreffende intrekking van het vierde uitvoeringsbesluit enz., medegedeeld, dat een ontwerp van wet tot wijziging van de .Wet Autopersonenvervoer zich in gevorderde staat van voor bereiding bevindt. In deze nieu we regeling zal o.a. aandacht worden geschonken aan de mogelijkheid, om schadeloos stelling toe te kennen bij het niet verlengen van een vergun ning. Het ligt in de bedoeling, de thans aan de Spoorwegen tverleende vergunning voor tij delijke busdiensten, die het spoorwegvervoer vervangen of aanvullen, door een definitieve vergunning volgens W.A.P. te vervangen! Bij de Tweede Kamer is inge diend een ontwerp van wet tot rege ling van het vervoer van goederen met vrachtauto's. De beijkte vorm voor overheids bemoeiing op dit terrein acht de Re gering een vergunningstelsel, dat dan ook hier te lande is toegepast ten aanzien van de Spoorwegen, het personenvervoer langs de weg en de Luchtvaart. De vervoerstakken, die thans uit hoofde van de daarbij betrokken belangen nog regeling vereisen, zijn het goederenvervoer langs de weg en dat te water. Naarmate het ver voerwezen meer tot een eenheid sa mengroeit, is het bovendien nodig, er zorg voor te dragen, dat elke tak daarbinnen zijn plaats krijgt, die hem naar aard en economisch ka rakter toekomt. Dat is de coördina tie in het vervoerwezen. Deze is uiteraard onmogelij^, indien bepaal de takken van het vervoer wette lijke regeling zouden missen. Hiermede is de noodzakelijkheid van indiening van een wetsontwerp als het onderhavige ter regeling van het goederenvervoer langs de weg aangegeven. Dit wetsontwerp zal, naar de Mi nister zich voorstelt, spoedig door een tweede, tot regeling van het goederenvervoer te water, worden gevolgd. Daarnaast zal nog een par tiële herziening van de wet auto vervoer personen nodig zijn. Wanneer deze ontwerpen wet zijn geworden, dan is daarmede het ge heel van wettelijke maatregelen ver kregen, op grond waarvan binnen elke vervoerstak ten dienste van de onderscheidene daarbij betrokken belangen juiste verhoudingen kun nen worden geschapen en verder de grondslag voor de juiste verhouding tussen de verschillende vervoers takken kan worden gelegd. In hoe verre voor deze laatste de co ördinatie nog afzonderlijke wet telijke bepalingen zullen nodig zijn, zal eerst blijken, wanneer het geheel der wettelijke bepalingen ter rege ling van de onderscheidene^ ver voerstakken zelf enige tijd zal hebben gewerkt. programma WOENSDAG 5 NOVEMBER HILVERSUM II (415 M). NCRV 7.00 Nieuws; 8.00 Nieuws; 9.00 Och tend ziekenbezoek; 11.15 „De Wart- burg", hoorspel; 12.33 Ned. Kamer koor; 13.00 Nieuws;' 13.45 Metropole- Orkest; 16.15 Zingende jeugd; 16.45 Voor onze jongens en meisjes; 18.30 Radio volksuniversiteit; 19.00 Nieuws 19.45 Engelse les; 20.15 Oratorium Elias (Mendelssohn); 22.30 Nieuws. HILVERSUM I (301 M) VARA; 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym; 8.00 Nieuws; 8.50 Voor de huisvrouw; 10.20 Kookpraatje; 11.00 Non-stop programma; 12.33 Platteland; 13.00 Nieuws; 13.20 The Ramblers; 15.00 „Jelle van Sipke Frontje", serie hoorspel voor de jeugd; 18.45 Voor de zieken; 17.15 Orgel; 17.30 Ned. Volksherstel; 18.00 Nieuws; 18.15 Vara-varia; 18.30 Ned. Strijdkrach ten; 20.15 Concertgebouw orkest; 21.00 Levenden werken van Felix Mendelssohn; 22.45 Poezië; 23.00 Nieuws en gr. platen. International Service Canadian Broadcasting Corporation „CANADA ROEPT NEDERLAND" Golflengte 16.84 en 19.58 M) Programma voor November 'sMaandags: 5.305.45 n.m.Voorde vrouw; 7.308.00 n.m. Nieuws. Poli tiek overzicht. Vogels in Canada. 's Dinsdags: 7.308.00 Landbouw- en oogst overzicht. 's Woensdags, 5.305.45 n.m. Kin deruitzending. 7.308.00 Nieuwsbe richten. Cultureel ovèrzicht. 's Donderdags, 7.30—8.00 n.m. Economisch overzicht. De ontdek king vap Canada. 's Vrij<Jggs: 7.308.00 n.m. Nieuws Arbeidsoverzicht. Sport in Canada. 's Zaterdags: 7.308.00 n.m. Under Blue Canadian Skies. Populaire mu ziek. 's Zondags: 7.308.00 n.m. Nieuws Classieke muziek. U 15 jaar geëist tegen politiecommandant. Twee urnen had de corpscom mandant der staatspolitie te Velsen, de 44-jarige P. J. A. uit Driehuis, op de vensterbank van zijn werk kamer staan. De urnen bevatten de as van twee neergeschoten illegalen. „Zo zal het elke terrorist gaan", placet de commandant aan bezoe kers te zeggen. „Ik zal niet rusten voor het hele Gooi is leeggehaald", zei S. Vele inwoners van Naarden en omgeving hebben bemerkt, dat het S. ernst was met deze gorden. Als commandant in Velsen heeft hij manschappen geleverd voor de grote razzia's in die stad op 26 No vember en 11 December 1943. De procureur-fiscaal bij het Am sterdamse Bijz. Gerechtshof, mr. J. Besier eiste gisteren tegen hem een gevangenisstraf van vijftien jaar en ontzetting uit de beide kiesrechten voor de duur van het leven. In verband met het feit, dat in vele gevallen burgemeesters weige ren toestemming te verlenen tot het houden van openbare bokswedstrij den, heeft de minister van binnen landse zaken een brief gericht aan de gemeentebesturen. In dit schrij ven deelt de minister mede advies te hebben ingewonnen van zijn ambtgenoot van O. K. en W„ die van mening is, dat. wanneer bij het beoefenen van de bokssport aan redelijke voorwaarden van organi satorische, technische en opvoed kundige aard zal worden voldaan, geen vrees behoeft te bestaan, dat deze sportbeoefening zou leiden tot toestanden, welke uit een oogpunt van openbare orde en veiligheid niet wenselijk zijn. Teneinde de zekerheid te hebben, dat inderdaad aan eisen als bo/en bedoeld, is voldaan, verdient het aanbeveling, dat geen toestemming voor het houden van een bokswed strijd wordt gegeven, indien niet blijkt, dat de wedstrijd is georgani seerd door of met instemming van een organisatie, welker reglementen en doelstellingen de goedkeuring wegdragen van de minister van onderwijs, kunsten en wetenschap pen. Als zodanige organisatie kan worden beschouwd de Nederlandse Boksbond, welks secretariaat en bondsbureau zijn gevestigd te Am sterdam, Frans van Mierisstraat 63. Hoofdprijzen Staatsloterij ƒ2000.—: 14406 ƒ1500.—: 16266 1000.—: 3285 6619 en 7258 400.—: 9475 15687 en 19601 200.—; 20241 100.—: 1582 2060 7372 en 12420. GEEN BIER In het Engelse stadje Olympia werd een ten toonstelling van bier brouwerijen geopend. Men kon er volop cho colademelk drinken. Bier was er niet te krijgen. EN GEEN MELK Maar het bier stond wat dit betreft niet al leen. Op de jaarlijkse zuiveltentoonstelling viel er ook geen drup peltje melk te bewon deren. Een enkel glaas je bier werd er wel ge tapt. Op de bierten toonstelling vond men het meest jeugdige, op de zuivel dito meestal oudere lui. HET IS BINNEN KOELER, HEREN Twee gevangenen in Canada trachtten te Ontsnappen. Zij bonden de gevangenbewaarder vast en sloten twee an dere gevangenen, die weigerden hen te hel pen, op in een koel kast. Zij waren dus zo wel heet- als koud ge bakerd. NIET UIT HAAT OF NIJD In Venetië hebben 500 gondeliers gepro testeerd tegen het toe laten van motorboten op de „Grand Canal". De grote golven, die de motorboten veroor zaken, ondermijnen vol gens de gondeliers de waardigheid van de oude Venetiaanse ge bouwen. Hoe wellui dend spreekt hier de liefde voor historie,.... en eigen portemonnaie. PESSIMISTEN. De gemeenteraad van een dorpje heeft in de laatstgehouden raads vergadering besloten drienieuwe sneeuw ploegen te kopen. NIEUWE VEGERS VEGEN SCHOON. Een straatveger in Finchley kreeg van de gemeenteraad een belo ning van 150 gulden, nmdat hij een middel tje had gevonden, waardoor bezems lan ger meegaan. Of het niddel soms uit minder zegen bestaat werd er niet bij vermeld. SPULBAAS. neemt afscheid van, secretaris van Herpen Onder voorzitterschap van bur gemeester Sutmaii Meyer kwam Maandagavond de voltallige raad van Heer Hugowaard bijeen ten einde een flinke agenda af te wer ken en tevens om officieel af scheid te nemen van de secretaris de heer H. van Herpen, die bin nenkort de gemeente gaat verla ten om zijn werkkracht aan een andere gemeenschap te wijden. Met een kort woord van welkom opende de burgemeester de verga dering om daarna over te gaan tot de vaststelling der notulen hetgeen geen moeilijkheden medebracht. Hetzelfde was het geval met een aantal binnengekomen stukken, die na voorlezing als kennisgeving wer den aangenomen. Medegedeeld werd dat Ged. Sta ten geen bezwaar hadden gemaakt tegen het toekennen van een sub sidie van f 25.voor de Alkmaar- se land- en tuinbouwtentoonstelling. Ook de begroting 1947 en de eerste wijziging daarvan hebben de goed keuring van Ged. Staten kunnen wegdragen. Een voorstel van B. en W. om ingevolge een verzoek van de bur gemeester van Langendijk om ge zamenlijk me) de gemeente Koedijk een verguld zilveren medaille be schikbaar te stellen als wisselprijs voor onderlinge wedstrijden tussen de brandweren van deze plaatsen werd zopder discussie aangenomen. Met bloedend hart moest de burge meester mededelen dat het P.W.N. wegens materiaalschaarste voorlopig niet in staat is tot uitbreiding over te gaan van het niet rendabele net aan de Jan Glijnisweg. De leden van de raad moesten daar genoegen mede nemen, maar dhr. A. Stroo- per drong er op aan om deze zaak toch in de gaten te houden. Met de Ned. Middenstandsbank zal de gemeente, evenals dat in het lopende jaar geschiedde, voor 1948 een rekening-courant overeenkomst sluiten tot een bedrag van f 35.000. Ook zal de gemeente, naar behoef te, kasgeldleningen sluiten' tot een maximum van f 100.000 en wel ter financiering van de uitgaven in '48. Bouwen kost geld Voor de thans in aanbouw zijnde twaalf woningen zal ook het Rijk een steentje bijdragen. Voor de aan koop van gronden is een voorschot toegekend van f 7025 en voor de bouwwerkzaamheden zelf een be drag van f 171025— In het exploi tatietekort van vijf woningen, die door oorlogsgeweld verwoest wer den, zal het Rijk 90% bijdragen, ter wijl er 75»/o zal worden gegeven voor zeyen andere woningen. De heer L. van Graft zag gaarne dat er geen woning zou worden toegewezen aan hen die huurschuld hebben. Blijkens een schrijven van de Directie van de volkshuisvesting is de nieuwbouw voor 1948 vastge steld op 9 maal 285 m3. Voor Heerhugowaard-Noord en Centrum is een uitbreidingsplan in voorbereiding, daarin is ook opge nomen de bouw van een bijzondere school en de aanleg van een kerk hof. Aan de plannen voor Zuid en 't Kruis wordt nog gedokterd. Nieuwe politieverordening In het venten op straat zal door de gemeente, door een nieuwe po- litie-verordening, wat meer regel maat worden geschapeg. Voortaan is het verboden zonder schriftelijke vergunning van Bur gemeester en Wethouders een stand plaats in te nemen met ijskarretjes, fruitwagens, haringstandjes e.d. Op een desbetreffende vraag van de heer De Groot antwoordde de bur gemeester, dat het niet in de bedoe ling» lag, de mensen die geregeld met dergelijke lekkernijen komen, uit te sluiten of te hinderen, doch slechts om enige ordening te schep pen. Het verplaatsingskogtenbesluit zal voortaan gelijk zijn aan dat van het Rijk. Afscheid gemeentesecretaris Verreweg het belangrijkste punt vtan de agenda was het afscheid van de heer Van Herpen, die, zo als gezegd, de gemeente gaat ver laten. Namens de Raad, het College van B. en W„ ja de gehele gemeente, sprak de burgemeester een hartelijk woord tot de vertrekkende ambte naar. Het is ongeveer een jaar gg- leden dat de heer Van Herpen hier in dienst trad en de verwachtingen, aldus de burgemeester, waren hoog gespannen. Deze zijn niet beschaamd geworden. De gedegen kennis van het administratief recht gepaard aan zijn gaven als raadsman der gemeente, maakten de secretaris tot een goede kracht. Hij was een deskundig ambtenaar, zakelijk en correct. Hier paste niets dan hulde en lof. Het was de burgervader aangenaam, met deze man samen te mogen werken, ook de verhouding met het amtyenarencorps was voor treffelijk. Namens de raad dankte de burgemeester dan ook de heer Van Herpen voor zijn toewijding en plichtsbetrachting. De heer Quant, het oudste raads lid, sloot zich namens zijn collega's bij de woorden van de burgemees ter aan. De heer De Bruin zeide, dat de Partij van de Arbeid er geen spijt van heeft gehad, destijds de benoeming van de heer Van Herpen te hebben gesteund. De heer Specker sprak namens het personeel en bood de vertrek kende functionaris een boekwerk ter herinnering aan. De heer Van Herpen, die in deze het laatste woord mocht hebben, dankte allereerst voor het betoonde medeleven en wees vooral op de goede verstandhouding die hij mocht hebben met ieder afzonder lijk. Daar was de burgemeester, die een goede buur en een goede vriend was geweest, daar zijn al die me'. dewerkers, die zijn taak zo aanmer kelijk hebben verlicht. „Hier heb ik met genoegen ge werkt, ik zal aan Heer Hugowaard de aangenaamste herinneringen be waren," aldus besloot de heer Van Herpen zijn toespraak. Beëdiging nieuwe secretaris Vervolgens legde de heer G. Spec ker, de opvolger van de heer Van Herpen, de eed af in handen van de voorzitter, waarna deze laatste de nieuwe functionaris keigiachtig toesprak. De nieuwe secretaris heeft zich reeds doen kennen als een ijverig en nauwgezet ambtenaar en allerwege wordt verwacht, dat ook deze keuze een goede zal blijken te zijn. „Wij hebben geen kat in de zak gekocht." Daarna was het woord aan de heer Geuzebroek, die er blij om was dat er in de raadszaal nooit politiek, in de slechte betekenis van het woord werd bedreven en spoorde de nieuwe secretaris aan om, evenals zijn voorganger, zake lijk te zijn. Ook de heer Posthof, het hoofd der O. Lagere School, deed nog een duit in het zakje door de beide se cretarissen, de komende en de gaande, toe te spreken. Aan het slot van deze gedenk waardige zitting gaf de heer Spec ker een resumé van zijn plannen. Hij is allerminst genegen om St. Bu- reaucratius te gaan aanbidden, doch aan de andere kant wil hij toch orde op zijn zaken hebben. Hij zal zijn werk zo goed mogelijk verrichten en de zaken overzichtelijk houden. Bij zijn moeilijke taak hoopt hij op de steun van al zijn medewerkers en dan zal het waarachtig wel gaan. Het Eerste Kamerlid Zegering Hadders, die door het Bijz. Gerechtshof te Assen werd veroordeeld tot een geldboete van f 10.000.of drie maanden hechtenis, heeft cassatie aangetekend. ;j; Onder grote belangstelling heeft Vrijdag oud-minister en oud-lid der Tweede Kamer prof. dr. J. H. A. Logemann zijn ambt aanvaard als ge woon hoogleraar in het Staats- en Administratief Recht van Ned.-Indië, aan de Rijksuniversiteit te Lei den. Een groep jagers ontdekten Vrijdagmiddag in de Betuwe vier grote wilde zwijnen. De jagers legden aan en schoten, doch de zwijnen wisten te ontkomen. De Weense kunstschattententoonstel- ling te Amsterdam is we- deropi verlengd en wel tot 9 November a.s. H.M. de Koningin heeft Vrijdagmid dag de Breitnertentoonstel- ling in het S^ed. Museum te Amsterdam bezocht, :Jc dracht van Abessinië in Zweden waren gebouwd, streken Vrijdagmorgen, op weg naar Addis Abeba, voor enkele uren neer op Schiphol. Zaterdagmid dag is de 11-jarige Arie Wolvers uit Alphen a.d. R. Vrijdagmorgen is te Am sterdam, tengevolge van 't omvallen van een petro leumkachel, de derde eta die met zijn vader per fiets op weg was naar Hoog- Made, onder een passeren de veeauto geraakt en op ge van een woning geheel slag gedood, Het 2000ste uitgebrand. ij; Zestien schip van dit jaar kwam op twee-motorige duikbom- 2 November in de haven menwerpers, die in op- van Amsterdam aan. In 1946 waren in totaal 1706 schepen de Amsterdamse haven binnen gelopen, ij; De Hilversumse recherche heeft een viertal Hilver summers gearresteerd, die de laatste weken in een aantal villa's in het Gooi heeft ingebroken, ij; Zater dagmiddag is de generaal- majoor der mariniers Von Freytag Drabbe, na een be zoek aan de mariniers-bri gade in Indonesië, op Schiphol teruggekeerd, ij; Dr. E. van Raalte, parle mentair redacteur, vierde Zaterdag onder grote be langstelling zijn dertigjarig jubileum als journalist. Hij is benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nas sau. Het Nederlandse communiqué van Zaterdag meldt, dat de ver liezen aan' Nederlandse zijde be droegen 6 gesneuvelden en 16 ge wonden. Op West Java en Oost Java werd krachtig opgetreden tegen omzwervende benden, die onze troepen aanvielen. Op Mid den Java waren republikeinse strijdgroepen in de randgebieden actief. Nederlandse detachemen ten bij Seemowono werden met automatische wapens beschoten. Qp Java en Sumatra werden Ne derlandse posten door republi keinse benden beschoten. A. C. de Bruyn zestig jaar Qe voorzitter van de Katho lieke Arbeidersbeweging in Ne derland, het lid der Eerste Ka mer, de heer A. C. de Bruyn, wordt morgen zestig jaar. De heer de Bruyn vervuld legio functies in het katholieke en openbare leven en doet dat met grote toewijding en kennis van zaken. Hij is een grote kracht in de K.A.B., die na de oorlog onder zijn leiding we derom tot een monumentale hoogte is uitgegroeid. Het is de mannen in Nieuwe Nie- dorp wel toe vertrouwd. Amper tien minuten na het openingswoord van Burgemeester Baken stonden de diverse pers-vogels wederom op de blauwe steentjes. Het voltallig college had zich eerst bezig gehouden met de inge komen stukken, vooraleer zij zich zette tot de hoofdschotel: het bou wen van een dubbele woning naast de openbare school. En dit is zo maar geen gewone dubbele wo ning. Daarin zullen eerlang ,n.l. de bovenmeester en de gemeentesecre taris hun ambtelijke leden kunnen neerplanten. De architecten Reijen- dam en Hermans te Alkmaar ver vaardigden het bestek, dat spreekt over een bouwkosten van ca. f30.000.Het onrendabele bedrag hiervan zal pl.m. f40.p. M3 ofwel f19.000 groot zijn. De minister heeft reeds goedgevonden dit voor rijks rekening te nemen, in dier voege, dat jaarlijks f796.zal worden ver goed. De raad keurde het voorstel goed, doch drong aan op onmiddel lijk beginnen. De districtsschoolartsendienst-re- geling gaat aan verschillende euvels mank. De raad paste een doelma tige zuivering toe, zodat de rege ling thans weer geschikt is voor de tegenwoordige, uiteraard nogal ge wijzigde, omstandigheden. De Bur gemeesters Plesman van Koedijk, en Breebaart van Zijpe, werden door de raad candidaat gesteld voor regent van het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar. Mevr. de Wed. Pouwer-Polder- man kreeg op haar verzoek een tegemoetkoming overeenkomstig art. 13 der L.O. wet, voor haar kin deren, die de school te Middenmeer bezoeken. De rekening over 1946 geeft voor de gewone dienst een nadelig slot van f505.55, en voor de kapitaal- dienst een batig saldo van f18.611.84. Volgens traditie zal een commis sie uit de raadsleden zich over deze stukken ontfermen. Mr. C. J. v. d. Molen is benoemd tot commies op de Prov. Griffie te Zwolle. Dus had hij ontslag ver zocht als gemeente secretaris. Maar het zit de hr. v. d. Molen niet mee, om aldaar een woning te vinden. Sterker, het schijnt hem onmoge lijk. Dus namen B. en W. het voor stel om hem ontslag te verlenen weer terug, om het aan te houden tot de volgende vergadering. Oorspronkelijk mocht Nw. Nie- dorp 18 woningen bouwen. Deze toewijzing liep terug tot 8. Hiervan zullen er nu 2 gebouwd worden (z. b.) zodat 6 stuks op verwezen lijking wachten. De plannen hier voor moeten voor Januari a.s. in gediend zijn. Het is evenwel een publiek geheim, dat de architecten met werk overladen worden. B. en W. vrezen dan ook, niet ten on rechte, dat er vöör Januari nog geen plannen zijn. De burgemees ter zou daarom, tezamen met de Opzichter, wederopbouw tot het geven van uitstel willen bewegen. Sluiting. Een opvolger van Caruso? Amerikaanse critici en musici houden de jonge tenor, Mario Lan- sa, die ng zijn komst in Hollywood direct door Metro-Goldwyn-Mayer geëngageerd werd, voor de groot ste tenor sinds Caruso. Vrijdagmiddag vergaderde de ge meenteraad van Wieringermeer in het Noodraadhuis te Lutjekolhorn. Het raadslid v. d. Molen en secre taris Nap waren beiden wegens ziek te afwezig. Na voorlezing van het gebeds formulier, werd medegedeeld, dat bij K.B. van 8 October het inrichten en instandhouden van een land- bouwhuishoudschool is toegestaan. Aan het adres van de gemeente raad van Diever zal ook deze ge meente adhaesie betuigen. De gemeente- en bedrijfsrekenin- gen zijn onderzocht en accoord be vonden. De begroting is juist nog op tijd gereed gekomen, maar de memorie van toelichting niet. Beide stukken zullen aan de afdelingen worden gezonden ter behandeling. Sijmen betaal Bij art. 155 van de suppl.-begro- ting drukte de heer Zoodsma zijn verwondering uit voor het feit, dat hier f 225.— was gevoteerd door 't maken van een uitbreidingsplan. Hij meende dat Federopbouw dit betaalde. Voorzitter deelde mede. dat de aanvankelijk zeer onduidelijke richtlijnen deze conclusie mogelijk maakten. Nu heeft de gemeente ech ter Prof. Wieger Bruin verzocht dit werk uit te voeren. Op de salarisverordening, en op de instructie van de geneesheer werden een aantal weinig ingrij pende correcties toegepast. Aan de fam. A. Poljes, L. Hoeve- naars, G. Keegstra, L. Kieviet, J. J. Leyten, J. Lanting en K. de Rooy werden vergoeding voor het ver voer van schoolkinderen toegekend, overeenkomstig de vastgestelde re geling. Ged. Staten hebben reeds mede gedeeld, accoord te gaan met het plan om de noodschool te Slootdorp te verbouwen tot landbouwhuishoud school. B. en W. stelden nu voor, de daarvoor noodzakelijke verbou wingen te gunnen aan: timmerwerk Kiewiet en Impink te Medemblik voor 4572.schilderwerk fa. Kingma te Leeuwarden voor 433., electrische geleidingen en sanitair gebr. Ponsen te Weesp f 870. De heer Addens meent vernomen te hebben, dat de heer Kiewiet heeft gecollaboreerd. Voorzitter zal dit onderzoeken. De heer Zoodsma kreeg op zijn desbetreffende vraag ten antwoord, dat wel aannemers uit Wieringermeer hadden inge schreven, doch dat deze beduidend hoger waren. Sneeuweconomie Het voorstel, tot het aankopen van een zandstrooier en twee voor span sneeuwploegen werd z.h.s. aan vaard. De Heer Zoodsma meende te we ten, dat een rapport nopens het we- genonderhoud zou worden inge diend. Zolang de onderhoudspicht niet vaststaat, is dit besluit'vrij nut teloos. Volgens voorzitter wordt op het ogenblik over de overdracht van de wegen met het Hoogheemraad schap onderhandeld. Dit is een be langrijke zaak, die met bedacht zaamheid moet worden geregeld. Maar ook indien de wegen naar deze instantie overgaan, blijft het sneeuwruimen in de dorpen toch nog nodig. Overigens zullen de Provincie, de Polder, het Heemraadschap en de gemeente tezamen een volledig „sneeuwruimplan Wieringermeer" ontwerpen, waarbij dan al het voor handen zijnde materiaal wordt in geschakeld. Zo zal o.m. een con tract worden afgesloten met de eige naar van een of meer Bulldozers. De heer Horst weer er op, dat 't sneeuwruimen veel goedkoper kan geschieden. Juist het vervoer per auto heeft schatten gekost, en dit is z.l. slechts in uitzonderingsgeval len noodzakelijk. B. en W. zijn ontvankelijk voor iedere suggestie. Zij zullen dit in dc oren knopen. Hardop gedacht Iemand heeft een mo torfiets uitgevonden, die opgevouwen gepakt kan worden in een koffer. Vol gens Johus zal de moderne man van de toekomst niet verzuimen een dergelijk exemplaar mee op reis te nemen evenmin als het lieve kleine radio-tje, dat in je hoed gebouwd kan worden, het electrische type-machinetje, dat in je vestzak kan, het televisie apparaat dat onder de re vers van je overjas schuil gaat en het inklapbare vliegtuig aan een touwtje. De vrijheid dit alles te mogen doen zal leiden tot vrede en welvaart. 3—2 2—2 0—12 GESNEUVELD IN INDONESIË De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Marine: Korp. mar. J. Bijdemast uit Am sterdam; mr. Ie kl. O.V.W. M. H. Smit uit Badhoevedorp; mar. 3e kl. P. K. Stam uit Delft. Koninklijke Landmacht: Aalmoezenier L. A. Th. Allard uit 's-Gravenhage. Gesneuveld 29 October 1947 nabij Pagardewa. Sold. C. J. van Spronsqp uit 's-Gravenzande; korp. M. Volwerk uit Eemnes (Utr.); Ie luit. A. van der Hoeven uit Oostvoorne; sold. J. Hofman uit Gouda. Sold. Ie kl. G. de Jong uit Mid- woud (N.H.). Gesneuveld 25 Oct. 1947 te Malang. Majoor F. J. G. M. Knaapen uit 's-Gravenhage; sold. H. Kroezen uit Hoogeveen; serg. J. Luinstra uit Leeuwarden; serg. J. Morrem uit Amersfoort. Sold. S. van Es uit Den Helder. Gesneuveld 27 Oct. 1947 te Medan. Sold. A. Versnel uit Rotterdam. Kon. Ned.-Indisch Leger: Kapt. der inf. A. van Zuuren uit 's-Gravenhage; Jav. korp. inf. Rach- mat. UITSLAGEN Zaterdagmiddag-competitie Afd. C Dindua 3Blauw Wit 3 Adsp. H SSV DTS b Kaag vogels bVrone b Jun. F Sijbekarspel aDindua a 40 Adsp. R Hollandia dDindua a 02 Twisk aDindua b 40 Adsp. CC RKEDO bAlw. Forward c 42 Adsp. GG RKAFC f—ZAP b 0—1 Adsp. JJ 4 Wit Rood bValken c 42 Valken bBlokkers b 90 Zondag-programma 2 Nov. Junioren C Alkm. Boys aWest Frisia a 21 Schagen aHelder a 24 G De RijpM'dam 10 SVA a—DREO a 1—4 F West Frisia bHOSV a 11 J Wit Rood aSEW a 30 J Zouaven aAlw. Forward a 41 RKDVO a—Woudia a 0—1 KGB a—Valken b 3—1 Valken aStrandvogels a 01 K VZV a—Geel Zwart a 8—1 ZAP b—ZAP a 1—1 Hollandia T. aLSVV a 0—1 Adspiranten J HRC aSchagen a 10 K Alcm. Victrix aSchoorl a 90 L Alkm. Boys cAlkmaar a 05 Alcm. Victrix dDTS c 11 N Schagen cAlcm. Victrix e 30 O Kaagvogels aCall.oog a 41 N. Niedorp aPetten a 03 P Winkel Succes b 60 Watervogels bWiron b 10 R MFC b—W. Frisia d 2—1 W. Frisia cHEO a 30 U RKDVO aStrandvogels a 50 V Woudia aAlw. Forward a 34 Blokkers aZwaagdijk a 05 Q Meerv. A. aLimmen a 80 USVU a—RKAFC a 1—1 y Kolp. Boys aKSV a Z VZV a—LSW a DD Strandvogels bW.friezen EE Meerv. A. bLimmen b RKAFC c—USVU c FF KSV bKolp. Boys b Berdos bRKAFC e HH ZAP c—SRC c uitgest. 2—1 i 02 4—0 4—0 0—1 0—6 5—0 TAFELTENNIS Door de fusie met de R.K. Tafel tennis Bond heeft de Afdeling Nrd. Hollands Noorderkwartier van de N.T.T.B. een belangrijke uitbrei ding ondergaan. Enkele R.K. ver enigingen hebben zich reeds aange sloten en een groots opgezette actie heeft ten doel om alle tafeltennis- enhousiasten uit de kop van Noord- Holland in de Afdeling te vereni gen. Door middel van demonstra tie, training, wedstrijden en de com petitie zal het spelpeil nog verder worden opgevoerd, terwijl de sterk ste spelers reeds in training zijn van Sido, de finalist van de we reld-kampioenschappen te Parijs. Dat het spelpeil al behoorlijk is, blijkt door het deelnemen van twee teams in de Overgangsklasse, de laatste stap naar de Hoofdklasse, waarin zij de twee eerste wedstrij den wisten te winnen. Verder wordt er gespeeld in een 2e en 3e klasse, alsmede een Dames-afdeling. Op het wedstrijd-programma staan o.a. 2 ster-tournooien voor de tien sterk ste Dames en Heren en het kam pioenschap van de Afdeling, terwijl ook aan de veelbelovende en zwak kere spelers gedacht is. Zo staat er weer een belangrijk tafeltennis- seizoen voor de deur, waarvan de belangrijkste wedstrijden in de pers aangekondigd zullen worden. WIJZIGING WET RAAD VAN STATE Bij de Tweede Kamer is in gediend een ontwerp van wet tot wijziging van de wet van 1861, regelende de samenstel ling en de bevoegdheid van de Raad van State. Ter toelichting van de voorgestelde wijziging wordt gezegd, dat, gezien de achterstand bij de wetstoepas sing de eerstkomende jaren een groter aantal geschillen van be stuur verwacht kan worden dan in normale tijden. Om een be hoorlijke behandeling van de geschillen te waarborgen zou het, naar de mening van de minister van binnenlandse za ken, mogelijk moeten worden gemaakt, dat de afdeling voor de geschillen van bestuur zich in twee of meer kamers kan verdelen. Dit is de meest een voudige oplossing. Zodra het aantal geschillen tot een meer normale hoogte is teruggelopen, kan deze verdeling ongedaan worden gemaakt. EERTIEN dagen geleden is het nu, dat een nagenoeg geheel bezette zaal te Alkmaar heeft genoten van de schone, kunstzinnige avond, die gebo den werd bij wijze van erkente lijkheid voor hetgeen door meerdere lezers van onze krant gedaan is ten behoeve van noodlijdend Hongarije. Maar te gelijkertijd bedoelde deze bij eenkomst een aanbeveling te zijn, onze actie te blijven steu nen. Er is in het sympathieke Hongaarse land zoveel gebrek aan voedsel en kleding. Daarbij vergeleken leven wij hier min of meer in een paradijs. Laat dat een aansporing voor u zijn, om wat u missen kunt en wilt (duurzame levensmiddelen, schoeisel, kleren e.d.), beschik baar te stellen voor onze be proefde broeders en zusters in Christus, daar aan de Donau. Zend uw bijdrage aan een van onze bureaux. De verzorging van de pakketten, wejke zeer ingewikkeld is, nemen vrienden van Hongarije geheel belange loos op zich. Doet ook u niet in offervaardigheid voor hen on der! MARCUS rEUILLETON door PETE FALCON 50. Toch moet hij niet de waarheid hebben gesproken, want toen we na uren vliegen waren ge daald en uit het vliegtuig stapten, hoorde ik het personeel Frans spreken. Het waren verschrikkelijke uren, die toen volgden. Ik kon tegen niemand iets zeggen en practisch geen voet verzetten. Finnemore was weggegaan en liet twee mannen als bewakers achter. Maar begrijpt u goed hoe dat geschiedde. Ze zaten of liepen naast mij als gewone ge leiders, nadat me van tevoren was ingefluisterd, dat elke poging om met iemand in contact te komen of te ontvluchten me noodlottig zou worden „De schurken!" viel Burns haar in de rede. „En had u geen enkel vermoeden waar u was. Zag u niemand „Het was nacht," viel Mary de inspecteur op haar beurt in de rede. „Ze gingen regelrecht met mij naar een auto, die buiten het vliegveld wachtte. Toen volgde er een waan zinnig snelle rit. Een keer stopten wij voor douanecontrole, maar ze konden zonder enige visitatie door rijden. Ik vermoed dat het aan de Nederlandse grens was." „Dat wijst op speciale papieren," merke Fred op, terwijl hij opzette- lijk knikte in de richting van miss Strebing. „Dat moet wel," antwoordde deze dame minzaam. „Ik heb Mary ook al gezegd, dat het gewoonweg ver bijsterend is hoe dia. mensen alles blijken te hebben voorbereid." „En hoe is het verder gegaan, miss Regan?" vroeg Burns. „Na dat alles zal u toch wel niet gedroomd hebben, dat u betrekkelijk kort daarna hier bij ons zpu zitten?" „O nee, lachte Mary. „Maar dat heb ik aan miss Strebing te dan ken." „Niet overdrijven Mary," weerde deze af. „Tenslotte heeft het toeval daarbij een grote rol gespeeld." „Wij arriveerden na een autotocht van ongeveer vijf uur in Amster dam. Voor een groot oud huis, dat aan het water lag, moest ik uitstap pen. Het was allemaal erg griezelig. Het klinkt u misschien gek in de oren, maar ik was werkelijk blij in de hall van dat huis weer een be kend gezicht te zien, al was het dat van die afschuwelijke Finnemore. Ik begon er namelijk aan te twijfe len of ik nog wel in werkelijkheid leefde en of ik geen nachtmerrie doormaakte. Gedurende de gehele rit hadden die mannen geen woord tegen me gesproken ik kreeg eigenlijk de indruk, dat ze in grote spanning verkeerden Op dit ogenblik gaf Burns met zijn voet onder tafel een wenk aan Fred. En terwijl Mary Regan verder vertelde hoe ze iets te eten had ge kregen in het huis, dat uiterst chi que was gemeubileerd en ze vervol gens naar een kamer was gebracht, waar ze doodmoe op bed viel, ter wijl de deur zorgvuldig werd ge grendeld, wendde Fred zo onge dwongen mogelijk het hoofd naar zijn vriend. De inspecteur luisterde gespannen, doch benutte een gele genheid om Fred met een bijna on merkbare hoofdbeweging op de in gang van het café opmerkzaam te maken. Bij de deur stondep drie heren, van wie er een een gesprek voerde met de portier. Deze knikte enige malen, kreeg een fooi en ver volgens nam het drietal plaats aan een tafeltje vlak bij het raam. Zou er achter dit doodgewone tafereel iets schuilen? vroeg Fred zich af. Noch de portier, noch een der heren had ook maar een enkele keer in hun richting gekeken. Hij probeer de de blik van Burns weer tp van gen, doch deze sloeg geen acht op hem en luisterde aandachtig naar Mary Regjn. „De volgende ochtend was het al laat ongeveer tien uur toen er op mijn deur werd geklopt. Ik kreeg het bevel voort te maken en te zor gen, dat ik binnen een kwartier klaar was. Buiten op de- gang stond een van die vreselijke mannen op me te wachten en beneden kon ik aan een ontbijttafel iets ete». Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3