tl Nieuw 6 a 7 milliard dollars aan Europa voor het komende jaar Ui Haagse oplichters Verdienden één ton met hun practijken enbonnen Poolse regering in ballingschap negeert Mikolajczyk Ned. voorstellen overhandigd iren de volgende n: lel N.V., Alkmaar MIJDEN Voor Alkmaar en omgeving Plan-Marshall wordt opgesteld Washington adviseert ook hulp te vragen aan Canada en Zuid-Amerika 3 milliard voor Valuta-stabilisatie Pfeiffer uit Hongarije gevlucht? De zwaarste straf geëist tegen Maniu Gegadigden voor 'n nieuwe auto liepen er voor duizenden in Onsympathiek Parachutisten op Z.-Borneo uitgeworpen \RWOUDE, 4 No*. ;te kool 914.60; 20000 il 8.30—14.80; 23000 kg 16—22.—; 16000 kg an- -14.10; 8006 kg kroten: II 4.20—4.40; 5500 kg II 9.40—10.30, IV 5.30— R, 3 Nov. Bl. Eigenhei- Bonte 10—11; Tomaten I 50—74 per 100 kg.; —68 per 100 stuks; Ro- -16; Savoye kool 612; il80; Boerekoól 813; -48 per 100 kg; sla 3 krop; Andijvie 426; Wortelen 5—12; Uien ingen 14; Prei 826; Irankenthalers 70110, 145 per 100 kg. Appels: [leur 16—41, Bismarck- Bramley Seedling 7 ir Kroon 841; Notaris- Present van Engeland tte, goud 842. Peren: exander Lucas 932; tirgeau 10-4& Beurrê -21; Boerengroen 417; Paris 518; Doyenné 3472; Durandeau 19 e Charneux (Legip.) 10 ;rmain peer 418; Gie- m 5—46; Kamperveen 4 au Poiteau 627; Soldat 10»—36; Vertilon 8—30; 732; Zwijndrechtse -29 per 100 k/ EMBER rid, dat ouderzorgen in ujv gezin op te i. U zegt tegen Uzelf: oplossers van deze is, dat U een nieuw luis van de Stichting osde Kind" en speelt Loterij ten bate van lerming. Door één lot acht series. Alle acht iecember plaats. Uw nee, onverschillig of U kunt voor f 1, :rijgen. In elke serie iets als hoofdprijzen, zen als radio's, stof- ;voel, dat U een daad iet Katholieke kind en toch ook een goed behoort te worden larop U de oplossing chrijft, op de adres ruiten d,e verplichte er. Wilt u meerdere neerd'ere malen mee- Dor de rebus), neem larten. estellen voor de Na- uizend weet te plaat- ïonderd gulden, voor gulden als premie. is aan STICHTING OOSDE KIND, afd. irrelaan 8, Rijswijk extra port niet. U het wint het radio- 'ens verneemt u dan Bestellingen van ,ag om aan hetzelfde >ij Min. beschikking 17 brandstoffen. Spoedige spoedige bevoorrading g en levert uw bonnen aan ons Hoofdkantoor, jkantoor, Laat 211 en ogal schemerig was, ig klaargezette vuil- ideel. hij was er over c de keuken binnen, len vloog en de op- 't op mevrouws hoofd soep terecht kwam... Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E- J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig Vondel WOENSDAG 5 NOVEMBER 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11371 - BUREAUX: ALKMAAR: Langesfraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank TE WASHINGTON is bevestigd, dat het Ameri kaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken bezig is met het opstellen van de grote lijnen van het plan- Marshall. Welingelichte kringen verklaren, dat de Amerikaanse regering aan het Congres 6 a 7 milliard dollars zal vragen voor de financiëring van het eco nomisch herstel van Europa voor het moeilijke jaar 1948. In dit bedrag van 6 a 7 milliard zijn niet be grepen de 642 millioen dollars, welke nodig zijn voor de tussentijdse dringende hulp aan Frankrijk en Italië en ook de 400 millioen dollars voor de drin gende behoeften van de bezette gebieden vallen buiten dit bedrag. Vrijdag a.s. hoopt men klaar te zijn met het opstellen van de grote lijnen van het plan, dat voorstelt hulp te verlenen tot in 1951, teneinde de 16 landen, wel ke aan de conferentie van Parijs hebben deelgenomen, in staat te stellen hun productie te verho gen. Verdere hulp zal ieder jaar worden bepaald, waarbij rekening gehouden zal worden met de ver kregen resultaten en met de toe stand van de beschikbare Ameri kaanse hulpbronnen. De Amerikaanse regering zou voorts aan het Congres verzoeken een bedrag beschikbaar te stellen van 3 milliard dollars voor de sta bilisatie van de valuta der 16 Euro pese landen. Er schijnt echter nog geen definitieve beslissing te zijn geomen over de wijze, waarop het genoemde 'bedrag zal worden ge bruikt. Men vraagt zich in Amerikaanse kringen b.v. nog af, of een bepaal de hoeveelheid goud aan de 16 Europese landen zal worden over gedragen of te hunner beschikking zal worden gehouden door bemid deling van het. internationale Mo netaire Fonds. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken stuit, wat dit laatste bedrag betreft, op een hevige oppositie in het Amerikaanse Congres. Het ministe rie wijst er evenwel op. dat dit crediet, op lange termijn bezien, zal leiden tot een besparing in dollars, daar het verstrekken van dit cre diet het vertrouwen in de valuta van de Europese landen zal doen oenemen, terwijl bovendien Canada en de landen van Latijns Amerika hierdoor zullen worden aangemoe digd om die valuta als betaling voor hun leveranties te aanvaarden. De Amerikaanse regering zou het toejuichen, indien de 16 Europese landen een beroep zouden doen op Canada en de Latijns Amerikaanse landen, waarbij zou worden ge vraagd op welke wijze en op welke Voorwaarden Canada en de Latijns Amerikaanse landen zouden kunnen medewerken aan het plan Marshall. Indien aan deze oproep gevolg zou worden gegeven zouden de landen van Europa en Amerika een gede tailleerd pla kunnen uitwerken met betrekking tot de aankopen in Ame rikaanse landen, buiten de V.S. Zoltan Pfeiffer, leider van de Hongaarse Onaihazikelqkhenls- partij (oppositie), is Dinsdag nit het parlementsgebouw te Boeda pest verdwenen, kort voordat hü, naar men verwachtte zich tot het parlement zou richten in verband met de eisen van de openbare aanklager tot zijn arrestatie. Enige dagen geleden werd Pfeif fer, wiens partij reeds beschuldigd was van fraude bij de nationale verkiezingen in Augustus, er van beschuldigd, dat hij verleden jaar als minister van justitie de vrijla ting van een gearresteerd lid der Hongaarse SS heeft, bewerkstelligd. De openbare aanklager eiste toen, dat de parlementaire onschendbaar heid van Pfeiffer zou %worden op- opgeheven, zodat er een aanklacht tegen hem zou kunnen worden in gediend en hij gearresteerd zou kunnen worden. Dinsdagmorgen had Pfeiffer in het parlementsgebouw een onder houd met minister-president Din- nyes, doch toen de voorzitter van het parlement hem uitnodigde zijn rede te houden, kon men hem niet vinden. Pfeiffer's naam werd Maandag avond in verband gebracht met de beweerde ontdekking van een spionnageorganisatie, toen de mi nister van binnenlandse zaken de arrestatie bekend maakte van Var- ga, persoonlijk secretaris van Pfeif fer, en van Stirling, die lid van Pfeiffer's partij werd genoemd. Het is uitgelekt, dat het verdwij nen van Pfeiffer uit de parlements gebouwen in het geheel geen be dekt karakter droeg. Pfeiffer bleek afwezig, toen hij werd opgeroepen wn W spreken. Controle? Wat de nog op te lossen proble men betreft, heeft een Amerikaanse persoonlijkheid verklaard, dat de Amerikaanse regering niet van mening is, dat een overeenkomst met de 16 Europese skaten moet worden gesloten inzake het uitoe fenen van controle op de uitgaven van de Europese landen. Het is echter mogelijk, dat het Amerikaan se Congres hierop zal aandringen en het zal dan noodzakelijk zijn een tussenweg te vinden, waarbij de verzekering wordt verkregen, dat de ontvangen credieten en gelever de producten op de juiste wijze worden besteed. Voorts zou de Amerikaanse regering wensen, dat de geleverde producten niet vrij wel onmiddllijk weer worden Uit gevoerd, doch zij zou er de voor keur aan geven, dat die uitvoer zal geschieden in de vorm van fa brikaten. Men noemde b.v. de uit voer van auto's, welke kunnen wor den vervaardigd uit Jtaal, geleverd Denkt U ook aan onze militai ren. In verschillende plaatsen van ons land zijn schildwacht huisjes opgesteld, waarin men lectuur ten behoeve van onze militairen kan werpen. door de V. S. Ten slotte zou men bij de uitvoering van het hulppro gramma gedeeltelijk moeten uit gaan van beschikbare hoeveelheden zoals b.v. voor granen, terwijl het andere deel van de hulp zou moeten worden vastgesteld in dollars. Wat het gebruik van de dollarcredieten betreft, zullen de Europese landen de volle vrijheid moeten hebben om de goederen daar te kopen waar zij het goedkoopst verkregen kun nen worden. In het belang van het Roemeense volk Maniu, de 74-jarige Roemeen se boerenfletidler, werd gisteren door de openbare aanklager ko lonel Alexander Georgescu, in een requisitoir, dat twee uur duurde, schuldig verklaard aan hccgverraad jn de ergste graad, doordat hij zou hebben samen gewerkt met de leider van de Amerikaanse missie te Boeka rest en hulp uit het buitenland gevraagd zou hebben om de Roemeense regering omver te werpen. De aanklager eiste oplegging van de „zwaarst mogelijke straffen, welke in het belang van het Roe meense volk" zouden zijn. Ook Ion Mihalach, plaatsvervangend leider van de boerenpartij werd aan hoogverraad in de ergste graad schuldig verklaard. Aangaande beschuldigde Stricea zei de openbare aanklager, dat hij slechts berecht wordt wegens me deplichtigheid!. Stricea, die het Hof mededelingen heeft gedaan over ontmoetingen met Amerikanen, is de enige, aldus de aanklager, die niet actief aan de samenzwering heeft deelgenomen. Hij wist echter van het misdrijf en heeft de autoriteiten niet gewaarschuwd'. In zijn pleidooi heeft Maniu's verdediger verklaard, dat Maniu op de hoogte was van het plan der vier andere beschuldigden om Roemenië te verlaten en dat hij voornemens was zelf te ontsnap pen, indien zij daarin niet zouden slagen. De verdediger deed een be roep op het Hof om de hoge leef tijd van Maniu en zijn gedrag tij dens het proces in aanmerking te nemen. Verkeersonderwijs op de lagere scholen De K.N.A.C. heeft de Minister van Onderwijs verzocht de Lager Onderwijswet zo te wijzigen, dat het geven van verkeersonderwijs verplicht wordt. Het theoretische en practisehe verkeersonderwijs zou dan onder het vak Aardrijkskunde worden gegeven. AFDELING „OPLICHTING" van de Centrale Recherche der U Haagse politie heeft een geval van oplichting tot klaarheid gebracht, dat beschouwd mag worden als de grootste zaak sinds de oorlog. Een taxi-chauffeur, die een ver gunning had aangevraagd voor een nieuwe auto, doch hierop nog niets had vernomen, kwam in contact met iemand, die er voor kon zor gen, dat de aanvrage spoedig zou worden behandeld. Deze iemand was de 63-jarige H. van R., houder van een Handelsinstituut aan de Regentesselaan in Den Haag. Van R. beweerde, dat hij over verschil lende relaties bij de Rijksverkeers inspectie beschikte en dat hij het wel in orde zou brengen. Hiervoor was echter een bepaald bedrag no dig, n.l. om een ambtenaar om te kopen, voor welk bedrag Van R. een kwitantie aan de chauffeur overhandigde. Voorts stelde hij een schrijven op aan de Rijksverkeers inspectie, waarin hij de verlangens van de taxi-ondernemer naar voren bracht, welk schrijven hij door zijn slachtoffer liet tekenen, terwijl hij er ook zelf zijn handtekening onder plaatste. De betrokkene, door deze min of meer officiële handelingen gerustgesteld, vertrok in de ver wachting binnen afzienbare tijd in een nieuwe auto rond te -rijden. Doch hü was niet de enige, die met Van R. in contact gebracht werd, want verscheidene gega digden naar een nieuwe wagen vonden eveneens de weg naar de Regentesselaan, waar zij een be drag variërend tussen duizend en twee duizend gulden armer en een illusie rüker werder. De zaken van de heer Van R. b,eg»nnen op deze wijze zo goed te lópen, dat hij het niet meer alleen afkon. Hij riep daarom de bemid deling in van de 33-jarige auto handelaar A. A. een gewezen politiek delinquent uit Rotterdam en de 86-jarige autohandelaar H. N. uit Den Haag. Zij traden als „reizigers op provisiebasis" voor Van R. op. Hun taak bestond er uit relaties te maken voor Van R., onder zakenlieden en taxichauf feurs, kortom onder gegadigden naar aankoopvergunningen voor auto's. Zo opereerden zij in Haar lem, Rotterdam, Vlaardingen, Gou da, Delft, Amsterdam, Maassluis, Schiebroek en verschillende andere plaatsen. De aldus verkregen „klanten" werden met de „directeur" in con tact gebracht, die er dan wel voor zorgde, dat zij de nodige contan ten beschikbaar stelden. Met het ondertekenen van de brieven die Van R. uiteraard nimmer verstuurde beoogde hij een wapen in handen te hebben tegenover diegenen, die te lastig werden als zü geen aankoopver gunning kregen. Hij dreigde dan naar de politie te zullen lopen, waarbij natuurlijk aan het licht zou komen, dat de betrok kenen zich mede aan corruptie schuldig maakten. Uitbreiding van zaken Door deze manipulaties met aan koopvergunningen voor auto's kreeg Van R. omstreeks 50.000.bin nen. Dit was hem echter nog'niet genoeg en hij breidde zijn trans acties uit tot tap-, slijt-, bedrijfs- en huisvestingsvergunningen. Ook deze wist hij door het omkopen van ambtenaren te verkrijgen, waar voor de gegadigden echter eveneens bepaalde bedragen moesten beta len. Dit soort „zaken" leverde hem nog eens 25.000.op, doch weder om zocht hij naar nieuwe wegen. Hij ging handelen in toewijzingen alcohol, boter, metaalwaren en schaarse artikelen, waarbij telken male A. en N. voor het eerste con tact zorgden. Daarbij verzorgde hij ook nog belastingzaken. Er kwamen mensen bij hem, die meenden te hoog aangeslagen te zijn voor de belasting. Van R. zou dit wel even jn orde maken, want hü had toevallig vele rela ties bij de belastingen. Zijn cliën ten stortten een bepaald bedrag, waarmee zij dan verder van alle zorgen af zouden zijn. Van de al dus verkregen bedragen betaalde Van R. een klein gedeelte inder daad aan de fiscus, doch het grootste deel verdween in zün eigen zak. Met laatstgenoemde practijken. die hij o.a. uitoefende in Ede, Ederveen, Tilburg en Groningen, verdiende Van R. wederom een bedrag van omstreeks 25.000, zo dat hij in totaal circa 100.000. met zijn oplichterspractijken heeft verdiend. De Centrale Recherche, door een taxi-chauffeur gewaarschuwd voor een geval met een aankoopvergun ning voor een auto, stelde een on derzoek in in de woning van v. R. Van R. werd met zijn beide assi stenten gearresteerd en aan een scherp verhoor onderworpen. Aanvankelijk ontkenden de he ren ten stelligste iets van deze practijken af te weten, doch door de veelheid van bewijzen Van R. hield er eer volledige administra tie op na, die geheel in handen van de politie wes gevallen vielen zij tenslotte docr de mand. Van R. is herhaaldelijk met de politie in aanraking geweest en heeft verschillende veroordelingen terzake va» op..chting, valsheid in geschrifte en verduistering achter de rug, terwijl hij ook in België voor soortjelijke feiten reeds ver oordeeld ii. Ook het strafblad van de beide rertegenwoordigers A. en N. is verr; van schoon. Door zija optreden wierp Van R. een blaart op het ambtenarencorps dat hij of'deze wijze als „corrupt" aanmerkt;, terwijl hij totaal geen relaties net ambtenaren bezat. De Ceitrale Recherche zet het onderzoec met kracht voort. Zij acht het geenszins uitgesloten, dat deze za;k nog omvangrijker zal blijken zijn, dan zij nu reeds is. Volgens het Republikeinse Pers bureau Antara heeft (le Commis sie van Goede Diensten Maandag de Nederlandse voorstellen bij de Republikeinse regering ter tafel gebracht, zulks met inachtneming van vroegere onderhandelingenen verdere punten van het program ma. Dinsdagavond meldde Antara, dat Joseph Scott', van de staf van Gra ham, naar Bandoeng gevlogen is met een brief voor de voorzitter van de Nederlandse contactcommis sie, Abdoel Kadir. De brief zou de Republikeinse voorstellen betreffen de de plaats van de komende onder handelingen inhouden. Scott keert heden naar Djogja terug. De com missie wordt niet vóór Donderdag te Batavia terugverwacht. De com missie van goede diensten heeft te Djogja een permanente contact commissie ingesteld, waarvan het lidmaatschap mee rouleert met het voorzitterschap van de Commissie van goede diensten. Deze wqek be staat de commissie uit de Amerika nen Alfred Brooks en Charlton Ogburn. Amsterdamse P.R.A. ii gemeentedienst Pei 1 December ms. gaat de politi-'ke recherche, afdeling voor de lijzondere rechtspleging te Amsïrdam over in gemeente- hancfn. De leiding zal van die da tum af berusten bij de hoofd inspecteur van politie J. J. Haye, thais chef van de P. R. A. te Haélem. Het personeel, voor zo- verhet niet in gemeentedienst is, kort per 1 Januari 1948 in be- taliig bij de gemeente. D vroegere chef van de Am- stedamse P. R. A., mr. Engels, is pet 1 November eervol ontslag veteend, na zijn functie sedërt 1 Mart 1946 te hebben vervuld. Mr. Egels keert in de normale advo- csénpractijk terug. OOK OOSTENRIJK KRIJGT GOUD TERUG Groot-Brittannië, de V. S„ Frank- )|k en Oostenrijk hebben een pro lcol getekend, waarbij aan laatst- ïnoemd land een gedeelte wordt legekend van het goud, dat door e Duitsers was geroofd en door de eallieerden weer is achterhaald. De Driemogendheden-Commissie e Brussel, die belast is met het 'crdelen van het goud, had reeds lekend gemaakt, dat 26.187 kg goud s gereserveerd als Oostenrijks aan- leel.* Eerst breken met politiek verleden Groepen Polen in ballingschap hebben zich thans voor of teggn de uit Polen gevluchte boerenlei der Mikolajczyk verklaard. De romp van de vroegere Poolse re gering in Londen verklaarde bij monde van Adam Pragier: „wij staan niet in connectie met Miko lajczyk en wensen dat ook niet". Deze regering in ballingschap be staat voornamelijk uit rechtse ele menten, sinds de socialisten zijn uitgetreden. Leider is de comman- dant van de Poolse nationale gar- de ten tijde van de opstand in Warschau, generaal Bor-Komorows- ki. In het te Londen verschijnende Poolse bjad Dzietnik Polski wordt de terugkeer van Mikolajczyk naar Polen in 1945 als verraad aan de nationale zaak beschouwd. De „re gering in ballingschap" zal slechts betrekkingen met Mikolajczyk aan knopen, als die breekt met zijn po litiek verleden. In een uitzending van radio War schau wordt gezegd, dat de vrien den van Mikolajczyk de vlucht van hun leider, trachten voor te stellen als een moedige daad. „Het is niet verwonderlijk", aldus radio War schau, „dat hij na een geheimzin nig en gevaarlijk avontuur van twee weken in de woning van zijn echtgenote terechtkwam. Zulke wonderen geschieden niet zonder de hulp van een organisatie. In dit geval was het een vliegtuig van de R.A.F. Volgens een Amerikaanse corres pondent is er een speciale organi satie, die in dergelijke gevallen de rol van voorzienigheid speelt. Mi kolajczyk was slechts een Engelse sleutel, maar zelfs die functie kon hij niet lang vervullen". Een woordvoerder van het Britse departement van buitenlandse za ken ontkent met klem, dat een Brits vliegtuig Mikolajczyk van Polen naar Berlijn gebracht zou hebben. Hij voegde er nog aan toe, dat de Britse autoriteiten niet de hand hebben gehad in Mikolojczyk's reis door de Sowjetzöne. Op de vraag, of Mikolajczyk het asylrecht zou genieten antwoordde Reuters zegs man, dat politieke-asylverlening 'n oude Britse traditie is, waarvan ook „zulke belangrijke persoonlijkheden als Garribaldi en Lenin gebruik hebben gemaakt. Mikolajczyk, heeft tijdens een in terview verklaard, dat hij naar de V. S. zal gaan om vrienden te be zoeken. Hij had nog niet besloten of hij zich bij de internationale or ganisatie der boerenpartijen zou voegen, welke haar hoofdkwartier te Washington heeft en een aantal politici van Oost-Europa, die in ballingschap in de V. S. leven, om vat. „Wat thans in Polen gebeurt", al dus zeide Mikolajczyk, „betekent, dat het land steeds meer onder com munistische controle komt en dat er meer druk op het volk zal wor den uitgeoefend, ingevolge de vor ming van de Kominform." Volgens Mikolajczyk zouden de commu nisten nog geen vijf procent van het aantal stemmen hebben, indien er vrije verkiezingen worden gehou den. maar de terreur heeft steeds grotere vormen aangenomen; de stemming is zeer gespannen. Hij zeide, dat de toestand in Polen ver ergerd is, omdat de comunisten zeggen, dat de V. S. naar oorlog drijven en „vele Polen zich er toe hebben laten brengen dit te gelo ven". Cholera-epidemie neemt af In Egypte is een lichte afneming van de cholera-epidemie geregis treerd. Het gemiddelde aantal nieuwe gevallen is gedurende de laatste zes dagen van 1000 per dag tot minder dan 500 teruggelopen. 50 pet. dezer gevallen had een do delijke afloop. De herfst met zijn prachtige stemmingen is er. Elk jaargetijde heeft zijn aparte sfeer en schoonheid en niets kan mooier zijn dan de prachtige herfsttinten. Sjahrir bij Egyptische premier Dinsdag heeft Sjahrir een onder houd gehad met de Egyptische pre mier Nokralji Pasja, met wie hij verschillende politieke vraagstuk ken, voortvloeiend uit de situatie in Indonesië, besproken heeft. Het is niet onmogelijk, dat Sjah rir zich over enige weken naar Australië zal begeven. Duitse Katholiekendag in 1948 Het centraal comité van de ver eniging van Duitse katholieken, heeft zijn bestuursleden voor een vergadering in Koeningstein gecon voceerd, om de organisatie voor te bereiden van de Duitse katholie kendag het volgende jaar in de stad Mainz. Het onderwerp, dat behandeld zal worden, luidt: „De katholieke chris ten tegenover de werkelijkheden van deze tijd". Maandag: 3 doden en. 3 gewonden Van officiële zijde te Batavia wordt medegedeeld. dat de Ne derlandse verliezen Maandag be droegen drie gesneuvelden en drie gewonden. Op Java en Sumatra moest tegen infiltrerende benden worden opgetreden. Verder wer dén verschillende Nederlandse posten en patrouilles beschoten. Mac ArHiur candidaat voor het presidentschap? Volgens de „Baltimore Sun" zou generaal Douglas MacArthur, de geallieerde opperbevelhebber in Ja pan, een „zegevierende terugkeer" naar de Verenigde Staten, in de aanstaande lente, voorbereiden, om zich van republikeinse zijde candi daat te laten stellen voor het pre sidentschap van de Ver. Staten. Twee vrachtwagens, een Naco-bus en motor, reden Maandagmorgen gelijktijdig uit verschillende richtingen naar het kruispunt Keem— weg naar Zwaag in de na bijheid van Hoorn. Zij stort ten zich op elkaar en richt ten een ravage aan. De bus werd geramd en reed het café „Wie weet nog hoe" binnen. De voormuur werd qeheel ingedrukt. Een won der was het, dat geen der 34 schoolkinderen, welke zich in de bus bevonden, ge deerd werd. Een vrachtwa gen uit Wommels verloor door de schok zijn onderstel, en was oorzaak, dat de be stuurder van de motor en zijn duo-rijdster een salto maakten. Ook zij werden echter wonder boven wonder niet gewond, terwijl de mo tor onbeschadigd bleef. Op de bovenste foto; de vracht wagen die het onderstel ver loor. Onder: de Naco-bus met zijn neus in het café. VAN TWEE KANTEN hebben dominée's de protestantse her denking van de z.g. „hervorming" misbruikt, om onsmakelijke taai uit te siaan tegen de Kerk van Rome en de activitei.t van de Nederlandse Katholieken. Daar is allereerst in Drachten ds. Lamberts met een aanvankelijk principiële uiteenzetting, die niette min opwekte tot strijd tegen „de machtswellust van Romê". Ds. Ybe- ma had het over barricaden, met welke „Róme" de gelovigen van Christus scheidt, maar hij was gi thans van oordeel, dat men niet de spot moest drijven met brave Room sen, die „ons vaak beschamen door hun offervaardigheid, toewijding en geestdrift". Met de derde spreker was het helemaal mis. Nu bleek nog duidelijker, waarom deze mee ting uitgerekend in Drachten moest worden gehouden, het centrum van katholiek apostolaat ln Fries land! Thans was het ds. Oldeman uit Tiel, de secretaris van de be ruchte evangelische maatschappij, die een serie verdachtmakingen lanceerde tegen de katholieke kerk en haar bedienaren. Dr. Beel, de minister-president krijgt zijn orders van de Bisschop van Brabant, Rome hangt het Du.\se systeem aan en is behept ihet deA superioriteitswaan van hetherrenvolk!! Kardinaal „annexeert" Nederland, dat door Schaepman geëmancipeerd is, enz. En dan deze lafhartige insinuatie: „fijne figuren zijn er in de kloos ters, maar fijne figuren waren er ook in Duitland"!! (Zij zijn in elk geval niet in de Ev. Mij.!!!) In dezelfde geest noemde ds. S. v. d. Woude op een bijeenkomst in de Evangelisch Lutherse kerk te Am sterdam „de macht van Rome een dreigend gevaar". Hij gaf daarbij allerlei schijnbare complimentjes, zoals de KRO die de beste pro gramma's heeft. de katholieke kranten, die de beste zijn, e.d. meer, maar dat alles was dé flu- wele hand, die diende, om daar naast te slaan: het is alles om de macht te doen, Rome koopt grond in Friesland, Rome koopt grond en boerderijen in Noordhqiland (waarom -spreekt ds. niet over de protestantse servituten?); en ook hier: „Rome annexeert Nederland" en tenslotte komen ook de Jezuïe ten met hun „Linie" nog even om de hoek kijken. Het is alles een bar onsympathiek, onsmakelijk gedoe, en dat anno 1947, in tijden en omstandigheden als wij nu beleven! Terwijl heel andere machten als een dreigend gevaar aanstormen, die als ze ook bij ons succes zouden hebben dominé's en' evangelische maat schappijen e.d. evenmin zouden spa- Ven! In dit verband is de kwalifica tie „onsympathiek" veel te zacht. „Gevaarlijk" en,dom" zou juister zijn! Paarden naar Frankrijk Het ligt in de bedoeling van de Franse staat het totale contingent van 5000 trekpaarden nog dit jaar af te nemen. Oorspronkelijk was het voornemen voor 1 December a.s. slechts 3000 paarden te kopen. Thans is overeengekomen, dat de overige 2000 stuks eveneens voor 1 December zullen worden aange kocht. De Nederlandse exporteur ontvangt als doorsneeprijs f 1190 per paard. Een officieel communique van de Ned.-Indische regering meldt, dat blijkens verklaringen van een in Zuid-Borneo gevangen geno men parachutist een groep van 20 republikeinse parachutisten, onder leiding van Majoor Raden Soe- prapto en Kapitein Soepardjo van de T.N.I. op 12 October j.l. in het landschap Kotawaringin op Zuid- Borneo zou zijn uitgeworpen. Deze groep zou in een Dakota met een Amerikaans piloot zijn overge vlogen. De parachutisten waren aanzienlijk bewapend en zij hadden de opdracht de bevolking tot een opstand aan te zetten, om dan te vens een kern van gewelddadig op treden te vormen. Volgens het com munique worden de andere leden van de groep opgespoord. De zegs man verklaarde tevens, dat andere soortgelijke avonturen in het .voor nemen liggen, terwijl de organisatie van deze actie van Djogja zou uit gaan. Het communique eindigt met te verklaren, dat, mocht zich een herhaling van soortgelijke acties voordoen, de regering zich genood zaakt zal zien geëigende maatrege len te treffen. Verkeersongeluk fe Hoorn v__

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1