Nieuw JE DOET ZOVEEL iftlORN'S Waarom, waarom, waarom? Satelliet-stoten van Rusland voor de Verenigde Naties? KOLENPRIJZEN IN FRANKRIJK met zestig procent verhoogd Acties bij Poerworedjo PHEIFFER OOK IN VEILIGHEID Voor Alkmaar en omgeving De parlementaire enquête over het Londense beleid R.S. Stierkalveren it, Stolpen Conferentie over Duitsland Plaats der besprekingen Vakbonden bieden verzet Wegens schending der vredesverdragen K.R.O.-personeel is ontstemd Ondernemingsraden Duitse steenkool productie Feiten van vandaag Extra rantsoen vlees Aftlee aan het Nederlandse volk I zich wat prijs betreft laven. De aanvoer van was heden groot, waar- ets te groot, want de e aanmerkelijk. Naar ras veel vraag, er wer- ok vrij hoge prijzen roduct besteed. Dp note- ruiven liep ook iets om- elfde geldt voor uien. kool is de belangstelling zeer matig. [edijker Veiling- eekoverzicht open week kenmerkte 'n massale aanvoer van te kool. Na 'n verbod van n werd de aanvoer m.i.v. 7 October 1947 weer vrij- l hiervan is 'n royaal ge- aakt. De prijzen stimu- ze massale aanvoer, want l er zijn en ze stegen nog De eerste dagen brach- igen tot f 12.Later in teeg dit tot f 13.De itering was f 13.60 per rige producten werden ïgevoerd. ol steeg ook in prijs, elijk was het f 12.40 tot r de mooiste partijen van ;r maand, op het einde sk rees dit tot f 16.per k de overige sorteringen deze stijging, il bleef laag in prijs. De liepen van f 5.tot cool was graag. Er wer- besteed tot f 22.per 1 een scherp contrast met product. blijft ook graag. Deze >n de noteringen weer Het scheelt nogal eens elke dag men komt en tig men is. De prijzen van f 10 tot f 19.60. >ok brandduur. De grove Doven f 20.per 100 kg. uien kon de f 20.net delingen stegen tot f 8.80 bieten werden wein%! De prijs van de peen de. Zo werd voor sorte- f 9.70 per 100 kg betaald rtering III tot boven f 10. Poters. van pootaardappelen liet :h wachten, maar thans er, dat grotere kwantums rzonden. Via de particu- sl en de Stichting B.E.A. laatste weken verschei- as verladen. De telers hopen dat nter nog 'n belangrijk zal worden verzonden, ziet er tegen op om het winter over te bewaren. FIJNGïURIG G.PAT IK ET? PET? IN POE EN TOCH.. 15 OVER MIJN THEE -IEE O? MIJN BON ,10-j. 4872 kg, 3.94, 192 3088 kg, 4.36, 134 kg, ,1-j. 4867 kg, 4.30, 209 5607 kg. 4.38, 246 kg, 2,2-j. 2666 kg, 4.32, 115 5442 kg, 4.24, 230 kg, 2,1—j. 3669 kg, 3.99, 146 5845"kg, 4.27, 250 kg, M 6,3—j. 5845 kg, 4.27, 1-j. 4588 kg, 4,10, 188 k|, ren 2,6-j. 3499 kg, 4.57-, PRIJZEN woonde te Kaplaars- 1. Na drie kwartier sn te hebben, nader- i aanbouw. Men was r glas er in op te inuiven. „Wat voert- :ht mijnheer Pimpel. HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God. is 1 nergens veilig (Vondel) DONDERDAG 6 NOVEMBER 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11372 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm-), 2047 (red-), K 2200 HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank Te Hedel is een van de grootste paardenmarkten gehouden die alom in het land van heinde en ver belangstelling trok. Een kijkje op deze paardenmarkt, waar men haast over de koppen der paarden kan lopen. (Van onze parlementaire redacteur) WAAROM zijn in het kamp Saksenhausen van de 1800 Neder landse gevangenen er meer dan 1500 overleden, terwijl er van de 1500 Noren, die er vertoefden, slechts 2 stierven? Het antwoord is duidelijk: de Noren werden door hun uitgeweken Regering geholpen, maar de Nederlanders niet. Waarom stuurde het Militair Gezag de Nederlandse Regering uit Brabant weg, toen zij zich in het bevrijde Zuiden wilde vestigen? Waarom moesten Goseling en zijn metgezellen in korte tijd als gijzelaar ten onder gaan, terwijl in Indië geïnterneerde Duitsers een leven tje als een prins leidden? Waarom werd generaal Reynders in Februari 1940, toen het land in alarmtoestand verkeerde, van zijn commando als opperbevelhebber ontheven? Deze vragen stelde de heer v. d. Goes van Naters Woensdagmiddag in de Tweede Kamer. En het waren warempel geen vragen, die alleen in hemzelf leefden, neen het waren vragen, die brandden in het hart van ieder Kamerlid, in het hart van geheel het Nederlandse volk. Het vurige verlangen daarop een ant woord te krijgen spruit niet voort uit een zucht om de verantwoorde lijke mensen voor de strafrechter te slepen, noch uit een zucht naar historische bijzonderheden, maar vindt zijn reden in de plicht van de Staten-Generaal om de politieke verantwoordelijkheid vast te stellen over een tijdperk, waarin Regerin gen zonder controle van de Staten Generaal vrijelijk bet bewind uit- oeienden. Zowel de heer Komme (KVPJ als de heren Boerema (PvdVl, Wage naar (CPN) en Donker (PvdA) waren het er van meet af aan roe rend over eens, dat juist daarom de Kamer het zich tot een plicht moest rekenen, de door de heer v. d. Goes voorgestelde parlementaire enquete naar het Londens beleid te doen in stellen. En al was dit voorstel een unicum in de Nederlands-parlemen taire geschiedenis, omdat de enquete zich in feite hooit op het staatkun dig terrein bewoog, toch moest zij naar de mening van deze grote troep tiit de meerderheid, worden aanvaard. Moeilijkheden en heel veel arbeid, die zich misschien over meer dan een jaar zou uitstrekken, staan voor de deur. De kosten kun nen misschien wel f50.000 bedragen, maar deze obstakels mochten de aanvaarding van het voorstel niet beletten. Zij mochten ook geen reden zijn om de uitvoerbaarheid te betwijfelen, zoals de heer Tiianus (CH) in een sceptische bui scheen te doen. Men moest doorzetten. Tegen dit vrij algemene gevoelen van de Kamer kwam de heer de Wilde, waarschijnlijk meer als per soon dan als vertegenwoordiger van de A.R. fractie in opstand. Met te verklaren, dat de Kamer niet voor rechter mocht gaan spelen, laadde hij ongetwijfeld de schijn op zich psychologisch volkomen ver klaarbaar overigens Prof. Ger- brandy tegen alle mogelijke aantij gingen te willen beschutten. Maar de vrees, dat dit zou kunnen ge beuren achtten Prof. Romme en de heer v. d. Goes, zij het dan niet geheel ongegrond, dan toch sterk overdreven. Want het gaat er niet om de vuile was buiten te hangen, maar om de schone was uit te stal len. Bovendien zullen vele zake lijke dingen b.v. over het Indië- beleid naar voren komen, die nu nog van nut zullen zijn, aldus de KVP-leider. Men moet de stemming afwach ten om te zien of deze vrees be zworen is. Onwaarschijnlijk, dunkt ons. want aan het eind van de de batten kwam, paradoxaal genoeg Aposf. Vicaris van Soerabaja repatrieert Mgr. M. Verhoekx, Apostolisch Vicaris van Soerabaja, is na een af wezigheid van meer dan 10 jaar, per s.s. „Oranje" van Batavia naar Am sterdam vertrokken. Direct na aan komst in het vaderland zal de mis sie bisschop zijn 83-jarige moeder in zijn geboortedorp Velddriel (Gld.) bezoeken. Mgr. Verhoeks werd in 1941 be noemd tot Apostolisch Vicaris. Ten gevolge van de oorlog moest de bis schopswijding worden uitgesteld tot 8 Mei 1943. Twee jaar lang heeft de bisschop vertoefd in de gevangenis te Soe rabaja en tenslotte tot aan de capi tulatie van Japan in een kamp te Bandoeng. dezelfde soort van vrees bij nie mand minder dan de heer v. d. Goes om de hoek kijken. Hoewel hij bij hoog en laag betoogde, dat objectief alles in de noteringen moest wor den opgenomen, verzette hij. „zich met hand en tand ertegen, dat ook het eerste optreden van, het Kabi- nct-Schermei'horn „onder de loupe" zou komen. Vreesde hij,-dat het ook wel eens „onder de hamer" zou kun nen komen? Onbegrijpelijk was zijn verzet in ieder geval, want de hele Kamer, met uitzondering van de PvdA. Was van mening, dat het on derzoek. hetwelk een periode van vijf maal twaalf maanden zou be slaan, gerust met, laten we zeggen vier maanden, kon worden uitge breid. Temeer omdat de heer v. d. Goes zelf wel het M.G. tot het bit tere einde in de enquete-commissie wilde behandeld zien! Morgen wordt deze zaak bij stem ming uitgevochten. Alsdan zal de Kamer zich ook wel achter de wet scharen. Mr. Ie Poole werd als nieuw lid geïnstalleerd. Dinsdag beginnen de debatten over de be groting 1948. begint- heden te Londen Hedenmiddag half vijf (Ned. tijd) zal te Londen de eerste vergade ring beginnen van de conferentie der plaatsvervangers van de vier ministers van buitenlandse zaken, aldus een woordvoerder van het Britse Ministerie van Buitenlandse Zaken. De drie punten op de agenda der plaatsvervangers zijn: de procedure voor de onderhandelingen over het Duitse vredesverdrag, de politieke structuur van Duitsland en schade loosstelling voor staatsburgers der verenigde volken in Duitsland. nog niet vastgesteld De commissie van goede diensten heeft te Djogja een verklaring uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat nog geen beslissing is geno men omtrent de plaats, waar de Nederlands-Indische besprekingen zullen worden gehouden. Gisteren hebben de Republikeinse autori teiten in een vergadering voor stellen dienaangaande ingediend. De commissie heeft op verzoek der partijen eveneens voorstellen gedaan, welke alle nog door het Ne derlandse contact-lichaam te Bata via moeten worden besproken. De Republiek heeft aan de com missie van goede diensten verder nog een tweetal memoranda voor gelegd, handelend over de procedure voor de komende besprekingen en voor de uitvoering van de resolutie van de Veiligheidsraad van 1 Nov. Deze memoranda zullen aan het contact-lichaam te Batavia worden voorgelegd. Hedenmorgen vroeg, keert de commissie naar Batavia terug. Graham is deze week de voorzit ter der drielanden-commissie. Grahams adviseur, Scott, is met een brief voor de Nederlandse con tactcommissie naar Batavia terug gevlogen. Te Djogja heeft een kabinetszit ting plaats gehad, waar Hadji Agoes Salim het een en ander uiteenzette over zijn reis van 7 maanden in het buitenland. Soekarno was bij deze zitting aanwezig. MAATREGELEN VAN DR. VAN MOOK Tegen, hef verspreiden van leugens Bij ordonnantie van de lt. gotiver- neur-generaal is art. 171 van het Wetboek van Strafrecht gewijzigd en aangevuld: Hij, die door het ver spreiden van een leugenachtig be richt of een leugenachtige medede ling opzettelijk onrust onder de be volking verwekt, wordt gestraft met een gevangenisstraf van ten hoog ste drie jaren. Hij, die een bericht verspreidt of een mededeling verspreidt of doet verspreiden, waardoor onder de be volking onrust kan worden gewekt, wordt indien men redelijkerwijs moet vermoeden, dat het bericht of de mededeling leugenachtig is, ge straft met een boete van ten hoog ste driehonderd gulden of met een gevangenisstraf van ten hoogste een jaar en zes maanden. FRANSE regering heeft de ■'subsidies op de steenkool af geschaft met als gevolg, dat de kolenprijs met bijna zestig pro cent is verhoogd. De regering heeft dit besluit en nog andere economische maatregelen getrof fen ondanks het feit, dat de vak bonden zich hiertegen hadden verklaard. Deze maatregelen hebben grote onrust gewekt in de gelederen der georganiseerde werknemers. De communistische bladen zijn een felle campagne tegen de prijzen- politièk der regering begonnen terwijl de vakbonden het offensief tegen de regeringspolitiek hebben geopend met te verklaren: 1- Dat zij geen verantwoordelijk heid op zich nemen voor de ver hoging van de prijs en dat zij in de toekomst zullen weigeren om met de nationale commissie voor de prijzen, die de regering van ad vies dient, samen te werken. 2. Dat zij een overeenkomstige verhoging van de minimum-lonen zullen eisen. In andere kringen brengt men de beslissing der Franse regering, om het in evenwicht brengen van het budget en de stabilisatie d'er valuta voor te laten gaan bij alle andere kwesties, in verband met de overeenkomst der conferentie van 16 landen, volgens welke elk land stappen zal doen om het budget in evenwicht te brengen en ermee zal ophouden zijn toevlucht te nemen tot leningen bij zijn Staatsbank. Een hernieuwing van de sub sidie op steenkool zou de staat 50 milliard francs per jaar kosten. Dit is meer dan een twaalfde van het gehele jaarlijkse budget. Qe prijs van de kolen bedraagt nu 2160 francs per ton. In officiële kringen geeft men toe, dat de prijsverhoging tenge volge zal hebben, dat transport, electriciteit, gas, cement, staal en andere producten van sleutel industrieën duurder worden. Stakingen. De Parijse vakvereniging van arbeiders bij de drinkwatervoorzie ning heeft besloten vandaag met een langzaam-aan-staking te be ginnen, die zich tot een volledige staking zal ontwikkelen indien de lonen niet worden verhoogd. De 4500 gemeentereinigers, die Dins dag eveneens om loonsverhoging in staking waren gegaan, besloten gisteren hun staking voort te zet ten tot hun eisen geheel zouden zijn ingewilligd. Toen de stakers voor het stad huis wilden demonstreren, richtte de politie sterke barricades op en dreef de stakers terug. De demon stranten verzamelden zich op korte afstand van het politie cordon, waar zij door een commu nistisch raadslid werden toegespro ken. Engeland en het lot der Oosterse oppositieleiders LORD JOWITT, de lord Chan cellor, heeft gisteren in het Britse Hogerhuis medegedeeld, dat Engeland overweegt het schenden door de satelliet-staten der Sovjet-Unie van de vredes verdragen met deze landen geslo ten, voor de Verenigde Naties te brengen. Dit was het antwoord op de klacht van Lord Vausittart, vroeger de eerste diplomatieke adviseur van de regering, over het lot der oppo sitieleiders in Oost-Europa. Lord Vansittart eiste een herziening van de verdragen, „wegens het voortdu rend niet-nakomen der verplichtin gen om de rechten van de mens en de elementaire vrijheden te be schermen". Hij zeide, dat het op de lange duur onmogelijk is een stelsel te handhaven, waarbij de trouwe ge bonden en de trouweloze vrij is. Hopelijk kan er voor het lot van de oppositieleiders in Oost-Europa nog iets worden gedaan. Het verdrag met Bulgarije is ge schonden, en dat zal steeds blijven gebeuren, daar het systeem van eli mineren van personen strijdig is met het verdrag. Dé verdragen moe ten herzien worden, aldus Vansit tart, als de Sowj et-Unie haar satel lietstaten niet dwingt hun verplich tingen na te komen. Hij stelde voor, het gehele onder werp aan de Verenigde Naties voor te leggen of, een nieuw principe in de internationale betrekkingen in te voeren, volgens hetwelk verdra gen, die geschonden worden, auto matisch ongeldig worden, wanneer de benadeelde partij, zulks wenst. In zijn antwoord aan Vansittart zeide Lord Jowitt nog, dat Vansit tart in grote trekken gelijk had. Over uitzending van Hervormings-spel in eigen studio Onder het personeel van de Ka tholieke Radio Omroep is ontstem ming ontstaan over de uitzending op Vrijdag 31 October van het luis terspel „De Wartburg" door de N.C.R.V. Dit luisterspel, dat het le ven van Maarten Luther ten grond slag had, werd die dag van de K.R.O.-studio uit met behulp van het technische personeel van de Ned, Radio-Unie, dat in deze studio werkzaam is uitgezonden. De strek king echter was van dien aard, dat het katholieke personeel er zich door gekwetst achtte en de herha ling. welke Woensdagmorgen zou geschieden, weigerde van deze stu dio uit te zenden. Deze herhaling is derhalve gistermorgen vanuit de A.V.R.O.-studio geschied. Bij de radioverenigingen bestaat overigens een gentleman-agreement, dat programma's waarvan de in houd tegen "de overtuiging en op vattingen van een der omroepver enigingen indruist niet in de studio van die omroepvereniging worden uitgezonden. Door een misverstand was zulks ditmaal toch geschied. Van officiële zijde wordt te Ba tavia gemeld, dat reeds geruime tijd in het Nederlands, gebied in de omgeving van Poerworedjo overlast is ondervonden van al daar ondernomen activiteiten. Deze activiteiten culmineerden op 3 November in het tot ontploffing brengen van een mijn op Neder lands gebied, waardoor 4 Neder landse militairen werden gedood, 3 zwaar en 1 licht gewond. Het terza ke ingestelde onderzoek wees uit, dat deze activiteiten geschiedden in opdracht van het T.N.I.-commando. Om een herhaling te voorkomen is het in de nabijheid van Bandjarne- gara gelegen verantwoordelijke stafverkeer van de T.N.I. op ge- eigende wijze gecorrigeerd, aldus de officiële mededeling. Overigens neemt de activiteit in de randgebie den toe. Op West- en Midden-Java moesten Republikeinse strijdkrach ten uit Nederlands gebied worden verdreven. Op Java zowel als op Sumatra worden Nederlandse pa trouilles en posten beschoten. Hoe de Poolse boerenleider Mikolajczijk ontvluchtteOp 20 October j.l., toen de leider van de Poolse boerenpartij, Mikolajc zijk, vernam dat zijn arrestatie een kwestie van enige dagen was, ontvluchtte hij uit Warschau. Zijn weg leidde via Lodz en Kalisz naar de Russische zone. Op 3 November arriveerde hij op het vliegveld Manston in Kent, nadat hij enige uren tevoren in de Britse zone van Duitsland een R.A.F.-vliegtuig had bestegen. Hier een kaartje van deze emotionele ontsnappingsvlucht. Hij meende dat Petkofs leven niet gered zou zijn door de weigering het vredesverdrag te ratificeren. Als er een stalen gordijn is kan "ngeland het beste vertegenwoor digers daarachter hebben, om te rapporteren, wat daar gebeurt, op dat kan worden getracht de zaken recht te zetten. Lord Jowitt zeide verder dat het duidelijk is, dat Engeland de zaak spoedig zal moeten voorbrengen. Maar dat hij er geheel zeker van wenst te zijn, dat hij over de best gefundeerde aanklacht beschikt. Lord Jowitt staat geen nietigver klaring der verdragen voor, daar de regering het niet wenselijk acht de diplomatieke betrekkingen met de betrokken landen te verbreken. De commissie ter bestudering van het vraagstuk ener wettelijke rege ling van de Ondernemingsraden, 21 Dec. 1946 ingesteld door de Minister van Sociale Zaken, heeft 19 Sept. '47 haar rapport uitgebracht, dat thans, voorzien van een voorwoord van de Minister, in druk is verschenen. De commissie, die onder leiding stond van mr. dr. A. A. van Rhijn, heeft haar denkbeelden geformuleerd in een „ontwerp van èen hoofdstuk ener wettelijke regeling van de pu bliekrechtelijke organisatie van het bedrijfsleven" en een „schets voor passages uit de M.v.T. op het Wets ontwerp Publiekrechtelijke Bedrijfs organisatie". „Een overzicht van wettelijke of andere regelingen met betrekking tot ondernemingsraden in het bui tenland" completeert als aanhangsel het rapport, dat verkrijgbaar is bij het staatsuitgeverijbedrijf. met sprongen omhoog De kolenproduetie in de Britse zone blijft met sprongen omhoog gaan en bereikte Dinsdag de 273.000 ton per dag. Daarmede is de produc tie, sedert Amerikaanse care-pak- ketten als aanmoedigingspremie voor mijnwerkers in uitzicht wer den gesteld, in een maand tijd met 30.000 ton per dag gestegen. Het hoofd van de Britse kolencontrole, Collins, had juist enkele dagen te voren de verwachting uitgesproken, dat met Kerstmis een productie van 280.000 ton zou zijn bereikt. De jongste productiecijfers begin nen het in het begin van dit jaar gestelde doel (een productie van 300.000 ton aan het einde van 1947) binnen het bereik der mogelijkheden te brengen. De stijging is ten dele te danken aan het feit, dat in de loop van dit jaar 17.000 nieuwe mijnwerkers naar de Ruhr werden gezonden. Staking belemmert vertrek van „Queen Mary" Het 81.000 ton metende Britse Oceaanscfip „Queen Mary" is niet op tijd uit Southampton kunnen vertrekken. De stewards en stokers van de „Queen Mary" besloten gisteren het werk neer te leggen. De stokers en stewards bespraken gisteren de kwestie of zij vandaag al of niet het werk zullen hervatten. Het schip had volgens dienstrooster Woensdag moeten vertreKTcen, doch 200 leden van de bemanning beslo ten in sympathiestaking te gaan met de zeelieden te Liverpool, die hogere lonen eisen. MACKENZIE KING in de Staten-Generaal Op 13 November a.s. zullen de beide Kamers der Staten-Generaal" de Canadese minister-president Mackenzie King in verenigde vergadering ontvangen. Op de Dam te Amsterdam is men bezig met de bouw van een verkoopkantoor voor de certificaten van de Nationale Monumen ten Commissie voor Oorlogsgedenktekens, waarvan de verkoop 10 November a.s. zal beginnen. Koopt U ook een stukje Amster damse grond? De Roemeense Kamer heeft Woensdagavond met 187 tegen 5 stemmen een motie van wantrou wen jegens de minister van buiten landse zaken, Tatarescu, aangeno men, in verband met het verdwij nen van ministeriële stukken, waar van tijdens het proces tegen Maniu gebleken zou zijn. De burge meester van Bratislawa en lid van de Slowaakse Christelijke Partij »s gearresteerd onder beschuldiging van deelneming aan een samenzwe ring. Een Zweedse personentrein is bij Goeteburg in botsing gekomen met een goederentrein en tengevolge daarvan in brand geraakt. Er zijn reeds vier doden geteld en talrijke gewonden. De Nederlander Witte- man, die reeds 20 jaar in Engeland woont en onlangs veroordeeld was wegens het verbergen van gesmok kelde zaden en bloembollen, is door Engeland uitgewezen. Te Dubai, een plaats aan de Perzische Golf in Irak, is thans ook cholera geconsta teerd. Alle lucht- en scheepsverbin dingen met het betrokken gebied zijn gestaakt. De Amerikanen hebben aan de Duitsers hun vissers vloot, die als herstelbetaling aan de Ver. Staten was afgestaan, op leen- basis teruggegeven. Marshall heeft medegedeeld, dat zijn gehele program voor hulpverlening aan Europa Maandag gereed is om aan de Congrescommissie te worden overgelegd. Labour heeft thans definitief bij de gemeenteraadsver kiezingen in Schotland 66 zetels verloren. Volgens een officiële mededeling is er geen reden om gebrek aan peulvruchten te ver wachten. Behalve het reeds in de bon- henlij st bekend gemaakte extra rantsoen vlees van 100 gram wordt nog een extra rantsoen van 100 gram beschikbaar ge steld. Voor personen van 5 jaar en ouder is voor de komende periode dus 600 gram vlees aangewezen. In verband hier mede maakt het C.R.K. bekend, dat voor het tijdvak van 9 t.e.m. 22 November a.s. op bon R-03 vlees, 100 gram vlees of vlees waren te verkrijgen is. WEERSVERWACHTING medegedéfeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Vrijdagavond: RUSTIG WEER! In de nacht plaatselijke vor ming van nevel of mist en hier en daar lichte nachtvorst. In het uiterste Noorden van het land nog een enkel buitje, overigens droog weer en min der bewolking dan vandaag. Iets kouder. Weinig wind. Waar is Fiderkiewicz? Er is nog geen zekerheid omtrent de verblijfplaats van Dr. Alfred Fiderkiewicz, die volgens de eerste berichten uit Polen gevlucht zou zijn. Het Frans persbureau A.F.P. meldde gisteren, dat Fiderkiewicz in Italië gearriveerd is en het plan heeft zich in te schepen naar de Ver. Staten. Daarentegen berichtte radio-Boedapest, dat volgens het Hongaarse nieuwsbureau Fiderkie wicz zich in Boedapest bevindt en ontkend heeft uit Polen gevlucht te zijn. Dr. Fiderkiewicz zou hieraan toegevoegd hebben, dat hij de be richten oVeF zijn vlucht slechts wilde tegenspreken om degene te leur te stellen, die misschien me nen, dat hij een tweede Mikolajczyk was. Nederlands schip redt drie drenkelingen Het s.s. „Van dér Waals',' dat de Stoomvaart Maatschappij „Neder land" van de Nederlandse rege ring heeft gecharterd, heeft in de Rode Zee drie drenkelingen het leven gered. De „Van der Waals" had' via Radio Aden vernomen, dat een zeilprauw in aanvaring was gekomen met het s-s. „Africasa", waarna gezagvoerder B. Visser scherp naar schipbreukelingen liet uitkijken. Inderdaad konden Dinsdagmorgen drie drenkelingen aan boord worden genomen. De „Van der Waals" wordt Zaterdag 8 November in Suez verwacht. 300.000 ton Russisch graan naar Frankrijk? De Sowjet-Unie heeft zich bereid verklaard Frankrijk 200.000 ton tar we en 100.000 ton andere granen te leveren in ruil voor industriële pro ducten. De levering zal verdeeld worden over de periode tot Augus tus 1948. Het voorstel van de Sow- jets wordt thans door de Franse re gering bestudeerd, want men wil het huidige broodrantsoen ten min ste tot het einde van dit jaar hand haven. De Sowjet-Unie is niet in staat de gehele door Frankrijk gevraagde hoeveelheid anderhalf millioen ton te leveren als gevolg van de grote verplichtingen jegens an dere landen (Tsjecho-Slowakije, Polen en Finland). Hongaarse oppositieleider te Wenen aangekomen Amerikaanse autoriteiten te Wenen hebben bevestigd, dat Pheiffer, de leider van de Hon gaarse Onafhankelijkheidspartü, die Dinsdagavond onvindbaar was toen het zijn beurt was om in het Parlement het woord te voeren, te Wenen is aangekomen, waar hij bij vrienden een onderdak heeft gekregen. Het Weense blad „Wiener Kurier" meldt, dat Pheiffer vergezeld was van vrouw en dochter. Zowel te Wenen als te Boedapest gelooft men hardnekkig, dat de ontvluchting van Pheiffer door de Amerikanen is be raamd en uitgevoerd. In Weense politieke kringen gelooft men, dat de ontsnapping van Pheiffer en Mi kolajczyk het gevolg is van een door Moskou bevolen opruiming van alle „gevaarlijke" politieke t egen- standers in de Oost-Europese lan den. Het nieuws van Pheiffer's ontsnap ping heeft te Boedapest onrust ver- Vlak voor zijn vertrek van Schiphol heeft de Britse premier, Clement Attlee, voor een radio- microfoon de volgende boodschap tot het Nederlandse volk gericht; „Ik ben zeer verheugd de gele genheid te hebben gehad weer voor korte tijd naar Nederland te ko men en wel voornamelijk om het eiland Walcheren en het volk van Walcheren te bezoeken. Ik was 'n staat bet grootse werk te zien, dat reeds volbracht is: de wederop bouw sinds de oorlogsdagen, toen ik het eiland zag en het over stroomd was. Ik hoop, dat deze wederopbouw met succes zal wor den voortgezet, zodat het eiland zijn oude welvaart zal herkrijgen. Ik ben bijzonder verheugd ook de Nederlandse ministers te hebben ontmoet en ik neem levendige herinneringen aan vriendelijke gastvrijheid mede". oorzaakt in de gelederen van Pheif fer's Hongaarse Onafhankelijkheids partij. Volgens Reuter's correspon dent te Boedapest hebben verschil lende leden verklaard, dat zij uit de partij willen treden en zich willen aansluiten bij andere oppositiegroe pen, voornamelijk bij de partij van Pater Baloch. Pheiffer's vrienden in Wenen tref fen thans uitgebreide veiligheids maatregelen om te voorkomen, dat Pheiffer's verblijfplaats bekend wordt. Verschillende andere Hon gaarse emigranten, die om politieke redenen werden gezocht, zijn reeds uit Wenen verdwenen en men be weert, dat er vele geheime Hon gaarse agenten in de stad wonen. Dr. Loudon in de Raad van State Bij K. B. is met ingang van 1 December 1947 benoemd tot lid van de Raad^van State dr. A. Lou don, oud-buitengewoon en gevol machtigd ambassadeur. IERLAND FORCEERT GELIJK SPEL TEGEN ENGELAND In het Goodisch Park te Ever- ton forceerde Ierland een gelijk spel tegen Engeland. Het werd 22. Toen er nog tien minuten gespeeld moest worden stond Ierland met 10 voor door een doelpunt van Walsh. De ver slaggevers begonnen reeds de statistieken te raadplegen, die uitwezen dat Ierland sinds 33 jaar niet in Engeland had kun nen winnen, en dat de laatste Ierse zege in Ierland van 20 jaar her dateerde, toen Man- nion gelijk maakte, waarna Lawton het tweede Engelse doelpunt scoorde, daartoe in staat gesteld door een schitte rende ren van Matthews. Men meende dat het pleit beslist was maar in de laatste seconden bracht een fraaie kopbal van Doherty beide partijen weer op gelijke voet.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1