Nieuw r NIEUWS De „Kota Inten" bracht 550 repatriërende» huistoe Gesneuveld in Indonesië 'S bakkerijen SEVELDT Missieschool voor jonge vrouwen De boterprijs wordt verhoogd Rode opmars in China S TBAL jnt :ZET! n van tenecker IIR TE 'T VELD eressante attrac- rende prijzen tRIJDEN Voor Alkmaar en omgeving Met veel luister op de „Tiltenberg" geopend Verkeerde „Actie" Donderdag: 5 doden en 7 gewonden Staven goud voor Nederland bestemd Leden Joodse Raad in arrest Winkels open tot 's avonds 10 uur Nieuwe Minister benoemd Extra kolen voor grote gezinnen Nationaal! jn na afloop van na. Prima orkest et ondergrondse Noorderkwartier. V., O. D. en B. S., jgovervallen, enz. >oek: Toezending na 5, van de drukkers >r Jr., den Helder. boekhandel. I DE POL's Moderne ral in Alkmaar, ze 1de tijd aan uw wo- op rekenen met de ludelijke bezigheden, iorger U op een be- brood bezorgd, dat in wordt. «ÏAAR - TELEF. 2355 >LAAS-GESCHENK is een CTIE-BOUWDOOS netalen uitvoering 4.75 age Langestr. 24 erkstuk, geheel n vervaardigd pen, om teleurstel- a, want beperkt 1 traat - Telel. 4170 GDORGANISATIES •an 311 en Zondag uur des namiddags. 't Veld van en naar Schagen om de 2 uur ek 't VeldProv.weg). EG ALKMAAR NEN. met 21 November a.s-. m hun beroep, in aan- oenen en na 31 Decem- erkschoenen (met inhe ien' hebben ontvangen, l. nvraagformulieren kan :n der bovengenoemde i d'e distributiestam- te ALKMAAR, kan- ichting). eenten op de bekende leer Pimpelmans uit iperend liet hij zijn ;rklui hem stom van hunner liet daarbij og steeds in de hand npelmans met hevig in het raam op z'n HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum ƒ2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 et- Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ZATERDAG 8 NOVEMBER 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11374 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank VIER EXCELLENTIES waren gisterenmiddag aanwezig bij de opening van de Missieschool voor Jonge Vrouwen op de „Tiltenberg", het huis der Vrouwen van Nazareth te Vogelenzang; het waren Zijn Hoogwaardige Excellentie Mgr. J. P. Huibers, bis schop van Haarlem, en Hunne Excellenties de minister-president, dr. Beel, de Gouverneur van Curacao, dr. P. Kasteel, en de oud- Commissaris-Generaal voor Ned.-Indië, Max van Poll. Het ruiterstandbeeld van St. Willibrord, dat gisteren te Utrecht werd onthuld. ACTIE heet het orgaan van het voorlopig Katholiek Comité van Actie inzake Indonesië. Het is jammer, dat wij dat een verkeer de actie moeten blijven noemen. Er staan verschillende artikelen in, die er op gericht zijn, het vertrouwen in de leiding van de K.V.P., spe ciaal wat Indonesië betreft, te on dermijnen. Dit geschiedt bovendien in termen, die wij maar slecht kun nen waafdefgn. In het bijzonder. of 1 ,lf rln 1- -1 11 stuit demethode van het gebruik "ken. Dé "chauffeur liét de auto even in de steek om een kop thee te gaan drinken. Van deze gelegenheid van valse rpllgieuse motieven te gen de borst. Zoals vroeger de K. D. P. dat deed. En typisch is het ook, dat wij in dit orgaan van stel lig zekere reactionaire richting een argument zien gebruikt, dat o.a. in de verkiezingsdagen van 1946 in linksradicale kringen opgeld deed: Al hebt je Romme, dan heb je Ro me nog niet! Waar wij al eens eer der in die dagen tegen hebben aan gevoerd, dat als je Romme neemt, Rom(m)e er vanzelf in zit! Er is echter nog iets anders. In een artikel tegen Romme en de Volkskrant schrijft een onbekende man geen enkel artikel, is gete kend, dus alles blijft voor rekening van de namen, die aan het hoofd van het orgaan vermeld staan, n.l. Weiter, mr. Witte en mr. Kauling- freks dat het machtige Partijor ganisme in de K.V.P. de vrije me ningsuiting in de K.V.P. onderdrukt met medewerking, op een enkele uitzondering na, van de katholieke pers, die zich door de partijleiding laat muilkorven. Dit is een aperte onwaarheid. Het gebeurt wel eens, dat de K.V.P., maar dan meestal op verzoek van de pers zelf, pers conferenties houdt. Daar worden de redacties dan ingelicht, ook wel eens over dessous van de overwe gingen, die de Partij bij haar poli tieke overwegingen leiden. De pers staat daartegenover volkomen vrij. Opmerkingen, en ook wel eens aanmerkingen, worden dan niet ge spaard. En er is nooit sprake van, dat de pers „opgelegd" schrijft. Wel dat soms te bemerken valt, dat be paalde inlichtingen op een bepaald punt een overtuiging versterken. Maar van een muilkorven van de pers is geen sprake en een derge lijke onware bewering treft dan ook bepaald stuitend in een orgaan, dat zich in allerlei uitdrukkingen zo beijvert, een zeker katholiek cachet er zeer dik op te leggen. Wij houden niet van die wijwater- politiek, en zeker niet, als daar naast grofheden en verdachtmaking schering en inslag zijn. Wij houden wel van gezonde en constructieve oppositie, en gunnen andere meningen recht van spre ken. Heeft met name de heer Wei ter ofschoon toen geen lid van de K.V.P., niet indertijd het aanbod gekregen, volop tijd ter beschikking te kunnen krijgen op de Partijraad van 29 Maart, om zijn contra-betoog tegen de mening van de fractie te stellen? Mag men dan nu van een muilkorftactiek en dergelijks fraais spreken? Het moge waar zijn, dat in de Indische kwestie veel gebeurd, dat ons sentiment in opstand brengt, maar daarnaast moet het verstand ook zijn woord meespreken. Zij geeft als antwoord op de vraag, in het Actie-orgaan gesteld: Waar blijft de K.V.P.?, deze verzekering: Met beide benen op de grond. De Actie van V.K.C. hangt in de lucht en bedient zich bovendien van de magogische argumenten en onzui vere motieven. Het is verkeerde actie. Jammer! Volgens de te Batavia tot dusver ontvangen berichten zijn op 6 Nov. vijf Nederlanders gesneuveld en zeven gewond. In West-Java hebben in de grens gebieden nabij Tjisaoek en Leuwi- liang schermutselingen met Repu blikeinse strijdtroepen plaats gehad. te Londen gestolen Het Londense blad, de „Daily Express" deelde gisteren mede, dat te Londen uit een vrachtauto van de K.L.M. een aantal voor Nederland bestemde goudstaven zijn gestolen, die een waarde ver tegenwoordigen van 1860 pond st. Het goud was op weg naar het vliegveld en zou met een K.L.M.- vliegtuig. naar Amsterdam vertrek- hebben de dieven gebruik gemaakt om het hangslot te verbreken en het pakket met goudstaven te ste len. Zij namen ook een baal wol mee. In totaal hebben de dieven ongeveer 15 minuten nodig gehad. Een woordvoerder van de K.L.M. te Londen verklaarde, dat het hier een handelslading betrof en dat de directie het onnodig had geoordeeld bijzondere voorzorgsmaatregelen te treffen, zodat de chauffeur zonder helper op de wagen was. De school is ontstaan op initiatief van leken en priesters, terwijl de Bisschop van Haarlem hieraan aan- stohds zijn volle toestemming heeft gegeven. Het doel is, om een spe ciale vorming te geven aan jonge vrouwen, die zich in een zelfstan dige werkkring in de Missielanden willen vestigen, om als ware leken apostelen de Missionarissen bij te staan in hun werk tot voortplanting van het geloof. Dat men het onder wijs, waarvan de geestelijke vor ming onder leiding staat van Pater Dr. B. Naaykens M.S.C., allereerst wil richten op het missiewerk in Indonesië, geeft aan het initiatief nog een bijzonder actueel en' goed vaderlands karakter en het was zeker oorzaak van een meer dan ge wone officiële belangstelling bij deze opening. De ene taak volgt steeds weer uit de andere en wanneer thans jonge vrouwen op de Tiltenburg gevormd worden, om in andere landen als leken in de missie apos- tolaatswerk te verrichten, dan be grijpt men waarom voor deze oe fentijd het moederhuis te Vogelen zang zo bij uitstek geschikt is. Men kent daar het vak in zijn meest moderne vormen! Dit lekenapostolaat zal voor som migen slechts bestaan in het conse quent beleven van het geloof in de missielanden, hetgeen in Indonesië vooral als een krachtig wapen in de strijd tegen de Islam gezien kan worden. Anderen zullen een werk kring men denkt aan rijksbetrek kingen vinden als verpleegster, of sociaal werkster en meer onmid dellijk bij het missiewerk worden ingeschakeld, wanneer een missie bisschop hen roept. Er zijn vele; vormen van dit lekenwerk moge lijk, zoals er ook in het onderwijs dat thans begonnen is, tal van mogelijkheden zijn. Een goede gees telijke vorming staat echter voorop, zoals pater Naaykens in zijn wel komstwoord vooral liet uitkomen. Het was welhaast vanzelfspre kend, dat Mgr Huibers, die na het Lof, dat hij in de kapel had gecele breerd, de aanwezigen, waaronder vele missievrienden met Mgr Bek kers uit Voorschoten aan het hoofd, in een hartelijke en fijne rede sprak van St Willibrord, de eerste missio naris van ons land, die op zijn feest dag gisteren te Utrecht door geheel Nederland als onze grote Christo- foor was geëerd, vindt in de Tilten- Een uitstekende reis met goede verzorging Het hospitaalschip „Kota Inten" met 550 repatriërenden aan boord, kwam Donderdagavond te Rot terdam aan, met voornamelijk leden van de Kon. Landmacht, van de L.S.K., de K.N.I.L., mari nemannen en mariniers aan boord. Ook kwam een klein aan tal burgers, dat zich te Priok had ingescheept, huistoe. Namens de Minister van Oorlog heeft de directeur van het Ver keerswezen, Generaal A. H. Nijhoff, de troepen begroet, de Prinses-Re gentes had een hartelijk welkomst telegram gezonden. Gistermorgen om half acht be gon de ontscheping. Deze verliep buitengewoon vlot. Volgens de eer ste berichten moesten er zich 240 zieken aan boord bevinden, maar tijdens de reis waren de meesten reeds in zoverre opgeknapt, dat ze tot de lopende patiënten gerekend konden worden. Dit was te danken geweest aan de zorgen van de ver pleegstertjes en ook enige jon gens verzochten ons dit speciaal te vermelden aan het voortreffelij ke eten door de Rotterdamse Lloyd verschaft. Van het totaal aantal re patriërenden moesten 74 per zie kenauto vervoerd worden. Onder hen bevinden zich psychopathen. Wat de gewonden betreft, deze hebben niet allen hun wanbof aan oorlogshandelingen te wijten: er kwam ook eigen onvoorzichtigheid bij. De troepen stonden aan boord onder bevel van luit.-kolonel G. A. L. Boissevain. Deze toonde zich uitermate tevreden over de reis. Het schip had te Belawan nog elf Japanse oorlogsmisdadigers aan boord genomen en te Batavia af geleverd, vertelde de overste. Hij weer was tijdens de gehele reis fantastisch mooi geweest, en in Cairo zowel als te Port Said waren speciale maatregelen getroffen om iedere besmetting buiten boord te houden. De houding der troepen onderweg was voorbeeldig geweest. Ook de Prins Bernhardkapel keerde met de „Kota Inten" in het vaderland terug. Natuurlijk was ze vergezeld van de bok Kees. Binan was ook meegekomen. Ook Binan was meegekomen. Wie Binan is? Een Soendanees jochie van een jaar of acht. Een lid van de kapel had het bij Depok in de solate toestand aangetroffen en zich het lot van de knaap, wiens ouders niet opgespoord konden worden, aangetrokken. Hij maakte in Indo nesië de gehele tournée mee en heeft intussen niet alleen behoor lijk Nederlands leren babbelen maar ook, hoe men „in dienst" de be leefdheidsvormen in acht neemt, zodat hij zich model komt melden als het pas geeft. Het leuke, lachen de joch zal door een der leden van de kapel in Nederland worden op gevoed en alle collega's hebben op zich geïiomen een deel in de kosten bij te dragen. Een van de mariniers, die zwaar aan de benen werd gewond, leed tijdens de overtocht nog 'een gevoe lig verlies. Op de patrouille-tocht, tijdens welke hij werd „uitgescho ten", was hij in gezelschap van een klein aapje, zijn vriend. Heel be grijpelijk, dat hij erop gestaan had zijn metgezel in lief en leed mee naar huis te nemen. Toen enige vrienden aan boord het diertje even „uitlieten", sprong of viel het over de reling en verdween in de golven. Naar wij vernemen is dit de laat ste reis geweest, welke de „Kota Inten" als hospitaalschip heeft ge maakt. De „Grote Beer", die te Am sterdam ligt, zal de taak gaan over nemen. berg zijn werk op merkwaardige wijze bevestigd, daar er een nieuwe bron van apostolaat wordt voorbe reid. Mgr sprak over de geestelijke vorming en karaktervastheid, die de leek zo hard nodig heeft, wan neer hij de zware missietaak op zich neemt zonder de bescherming van de kloosterregel. Er sprak een grote vreugde uit de woorden, waarmede hij dit werk toejuichte. Dr Beel heeft het initiatief na mens de regering vooral geprezen, omdat hij er een bewijs in zag van het grote idealisme en de levens kracht van ons volk, dat zijn beste jonge krachten naar de overzeese gebiedsdelen stuurt. De heer Max van Poll koesterde vooral grote verwachtingen van het feit, dat de fijne psychologie van de vrouw zich door dit lekenapostolaat op Indo nesië zal richten, waar men aan deze vrouwelijke gaven meer dan ooit behoefte heeft. De heren A. Asscher en prof. D. Cohen, die gedurende de be zetting deel uitmaakten van de z.g. Joodse Raad te Amsterdam, zijn in arrest gesteld op grond van hun activiteit in de bezet tingstijd. De arrestatie is geschied na een uitgebreid onderzoek van de P.R.A., waarbij verscheidene getuigen werden gehoord. Met St. Nicolaas en Kerstmis De minister van economische zaken heeft de Colleges van B. en W. gemachtigd van de wet telijke voorschriften inzake de winkelsluiting ontheffing te ver lenen tot uiterlijk 10 uur des avonds op de werkdagen val lende in de tijdvakken van 1 t.e.m. 5 en 22 t.e.m. 24 Dec. a.s. Deze beschikking is uitge vaardigd in verband met het feit, dat de bevoorrading van vele winkels verbeterd is en daardoor bij het publiek in rui mere mate dan vorige jaren de behoefte zal bestaan tot het doen van inkopen. Pfeiffer wordt bij verstek berecht Te Boedapest is bekend gemaakt dat de naar het buitenland gevluch te leider van de rechtse Hongaarse onafhankelijkheidspartij (oppositie) Zoltan Pfeiffer, aanstaande week in zijn afwezigheid berecht zal wor den. De openbare aanklager zal ver beurdverklaring van Pfeiffers bezit tingen eisen als bijkomende straf. Reuter verneemt verder, dat de fractie-leider van Pfeiffer's partij, Achay, tegelijk met Pfeiffer naar Wenen is gegaan. Spoorwegpersoneel schonk 10.000 gulden aan Walcheren Op de boomplantdag te Walcheren heeft de president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen, ir. F. Q den Hollander aan de stichting van Nieuw Walcheren een cheque aan geboden van f 10.009.Deze cheque is in tegenstelling met anderslui dende berichten aangeboden na mens het personeel der spoorwegen dat dit bedrag heeft bijeengebracht 4000 bomen zullen daarvoor op Walcheren worden herplant. Naar wij vernemen zal de prijs van de roomboter worden verhoogd met 23 cent per half pond. Deze verhoging zal in gaan voor de nieuwe periode, waarbij bonnen zullen worden aangewezen voor 375 gram margarine en naar keuze vogr 125 gram roomboter, margarine of vet. De prijs van de roombo ter komt dan op 88 cent per half pond. Het is een merkwaardig bericht, deze medede ling over de verhoging van de boterprijs. Merkwaardig, omdat wij gisteren een officiële be kendmaking konden opnemen over prijzen, die gaan dalen, en over maatregelen, welke dienaangaande op komst wa ren. Intussen dient men de ver hoging van de boterprijs niet al te tragisch op te nemen. Wij wisten dat er een en ander stond te gebeuren. Al geruime tijd geleden is aangekondigd, dat de verlening der millioenen- subsidies op het levensmidde lenpakket niet vol te houden is om redenen van algemeen wel zijn, die alle burgers ten goede komen. Wij weten ook, dat sindsdien verscheidene maat regelen van „aanvullende in komensvorming" genomen zijn. (Consumentencrediet, vacantie- toeslag e.d.l Ook is het bekend, dat eveneens redenen van al gemeen welzijn de regering er toe nopen, „in de agrarische sector" verhogingen toe te staan, welke onvermijdelijk moeten worden geacht. De doorwerking van de volkomen gerechtvaardigde invoering van de z.g. wintermelkprijs kan om redenen van algemeen-finan cieel beleid niet langer geheel voor rekening van het z.g. Land- bouwegalisatiefonds komen. Een „troost" maar letterlijk en fi guurlijk een..schrale" is ook, dat de boter de echte dan wel te verstaan chaars is, er is dus weinig dure boter te koop. Maar niettemin: de ver hoging is van betekenis en zij zal een aansporing moeten zijn voor de b ,oegde instanties, om op de meest-krachtige wijze ernst te maken met verdere prijsverlaging op andere gebie den. Anders zou het bij p r ij s - verlaging niet kunnen blij ven! NED.-INDONESISCHE BESPREKINGEN op Amerikaans schip BATAVIA, 7 Nov. (AFP) Offi cieel is bekend gemaakt, dat de Nederlands-Indonesische bespre kingen zullen plaats hebben aan boord van een schip, dat door de Amerikaanse regering aan de commissie van goede diensten ter beschikking is gesteld. Donderdagavond heeft de com missie van goede diensten geduren de twee en een half uur met de Nederlandse contactgroep verga derd. Het overleg is Vrijdagmorgen voortgezet. Bijzonderheden over het onderhoud zijn nog niet bekend. Tot Minister zonder portefeuille is benoemd de heer L. Götzen. De nieuwe minister zal belast worden met de behartiging van de financi ële en economische vraagstukken behorende bij het departement van Overzese Gebiedsdelen. 's-GRAVENHAGE, 8 Nov. - Het C.D.K. deelt mede, dat aan gezinnen, welke op 1 Nov. j.l. uit acht of meer per sonen bestonden, binnenkort rantsoenbonnen zullen wor den uitgereikt voor twee een heden brandstoffen. Deze rantsoenbonnen zijn te beschouwen als een toeslag op de reeds eerder verstrekte ge- zinskaart. Inwonenden, familie en personeelsleden mogen in dit minimum van acht personen worden medegerekend, mits aan deze personen niet reeds eerder een brandstoffenkaart voor kamerbewoners werd uit gereikt. Datum en plaats van uitreiking van deze toeslagban- nen zullen door de plaatselijke distributiediensten nader - wot den bekendgemaakt. Een grote strijdmacht Chinese communisten trekt op naar Ans- jan, vroeger de „ijzeren stad" van Mandsjoerije, die ongeveer 110 kilometer ten Zuiden van Moek- den ligt, aldus verluidt volgens officieuze berichten, die Nanking bereiken. Volgens sommige be richten hebben de communisten de stad reeds ingenomen, ter wijl volgens berichten van rege- ripgsgezinden de communistische versterkingen uit het Oosten naar deze streek oprukken. Aan de grens van de hoofdstad Tsjangtsjoen staan 100.000 man schappen van het nieuwe door de V.S. opgeleide eerste regerings leger tegenover 150.000 communis ten, onder wie een groot aantal Koreanen en Mongolen. Men ver wacht, dat hier een zeer hevige strijd zal ontbranden. Generaal Tsjen Toeng Koeo, plaatsvervangend opperbevelhebber in Mandsjoerije, die te Tsjangtsjoen is aangekomen om de leiding van de verdedigingsoperaties op zich te nemen, verwacht, dat de com munisten binnenkort, misschien de volgende week, een grote aanval op de hoofdstad zullen doen, doch geen succes zullen boeken. Mackenzie King ere-doctor De Amsterdamse Universiteit heeft het ere-doctoraat in de rechtsgeleerdheid verleend aan Mackenzie King, de eerste minis ter van Canada. De promotie zal op Vrijdag 14 November geschie den. Z. Em. Kardinaal de Jong, Minister-president Beel en andere hoogwaardigheidsbekleders bij de onthulling van het standbeeld van St. Willibrord. Hongaars Kafholiek blad geschorst Het Hongaarse weekblad „De Nieuwe Mens" zal gedurende een maand verboden zijn wegens publi catie van eeii brief van kardinaal Mindazenthy, welke brief gericht was aan de eerste minister. Lajos Dinnyes, als protest tegen „de druk, die door de communistische partij wordt geoefend op hen, die weige ren zich bij haar aan te sluiten". De brief bevatte ook een protest tegen de activiteit van de politieke poli tie en er werd in verlangd, dat „al le partijprivileges" afgeschaft zou den worden. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. ZACHT MET MEER WIND Matige, later vooral aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen ewst en zuidwes. Zwaar be wolkt met plaatselijk enige re gen, voornamelijk in het noor den van het land. Zacht voor de tijd van het jaar. In Parijs dirigeerde de 8-jarige Italiaanse jongen, Ferrucio Burco, het Concerto Colonnes Orkest, hetwelk 80 man groot is. De kleine dirigent, „een wonderkind", tijdens het dirigeren. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Kon. Marine: Mar. 3de kl. Z.M. J. J. G. M. Crousen uit Heerlen. Gesneuveld t.g.v. noodlottig ongeval 30 October 1947. Korp. mar. J. S. A. Kop-Jansen uit Haarlem. Overleden t.g.v. beko men verwondingen 2 Nov. 1947. Kon. Landmacht: Sold. 1ste kl. F. D. Baas uit Haar lem. Gesneuveld 3 November 1947 te Tjikandang. Sold. 1ste kl. W. Boll uit Gouda. Gesneuveld 1 November 1947 te Bendoengan. Korp. J. Bongenaar uit Amster dam. Gesneuveld 29 October 1947 te Paboewaran. Sold. F. Hoekstra uit 's-Graven- hage. Gesneuveld 1 November 1947 te Baroe. Sold. H. C. Krijnen uit Ooster hout. Gesneuveld 2 November 1947 te Kalipoetjong. Kapt H. Punter uit Nijmegen. Gesneuveld tussen 23 October en 3 November 1947 na vermissing. Sold. H. P. Reudink uit Lochem. Gesneuveld 31 October 1947 nabij Tigaras. Sold. 1ste kl. A. Smits uit Utrecht. Gesneuveld t.g.v. bekomen verwon dingen bij vijandelijke actie te Pa sar Oesang d.d. 24 October 1947. Sold. B. H. Smits uit Culemborg. Gesneuveld 1 November 1947 te Bcndoert^ang. Serg. H. A. Swinkels uit Beek en Donk (N.B.). Gesneuveld 31 Octo ber 1947 te Tjikoewit. Sold. A. de Vos uit Sneek. Ge sneuveld 30 October 1947 nabij kam- i pong Sadang t.g.v. oorlogsverwon ding. Korp. J. H. te Wiericke uit Hen gelo. Gesneuveld 29 October 1947 nabij Paboewaran. Kon- Ned.-Indisch Leger: Br. Ind. sold. 2ae kl. inf. Alega- pan uit Ned. Indië. Sold. 2de kl. genie F. J. Carli uit Ned. Indië. „NIEUW AMSTERDAM" neemt geschenken, mee uit Amerika NEW YORK, 8 Nov. (ANP-Aneta) De lading van de Nieuw Amster dam, die Maandag naar Rotterdam vertrekt, zal o.a. bestaan uit 214 kisten herstelgoederen met giften van Amerikaanse kerken, scholen, instellingen, gezinnen en particu lieren aan Nederlanders en Neder landse organisaties. Onder de zen ding bevinden zich 8 kisten met kieren, 1 kist met suiker en drie kisten met levensmiddelen en zeep, die een geschenk zijn van Brielle (New Jersey) aan het geadopteerde Brielle in Nederland. Verder zijn er giften van Schenectady (New York) aan Deventer, van Rutgers Univer sity aan de Leidse Universiteit en van de Friends Central School van Overbrook (Pennsylvania) aan de Mulo-school in Arnhem. Voorts zal het Bio-vacantie oord verrast wor den met een uitrusting voor bui tenspelen en gereedschappen. Ne derlandse bibliotheken zijn goed be dacht met 19 kisten boeken en ten slotte zijn er nog kerstcadeaux voor kinderen. De salarissen van het Overheidspersoneel In verband met de lopende ge ruchten, dat de salariscommissie ad hoe accoord zou zijn gegaan met een salarisverhoging van tien procent voor de rijksambtenaren, deelt men ons mede, dat de salariscommissie op het voorstel van de Centrale van Verenigingen van Personeel in 's Rijksdienst, om de salarissen met ruim 10 procent te verhogen en over 1947 een maand salaris ineens uit te keren, nog geen beslissing heeft genomen. DE ONTHULLING van het stand beeld van Sint Willibrord was een nationale gebeurtenis. De radio doktert nog aan het begrip „natio naal" en heeft het universele Ne derlandse karakter van de gebeur tenis in Utrecht, hangende de dis cussies, niet begrepen. Het komt meer voor, dat men door de bomen en door het bomen, het bos niet ziet! Men zou verwacht heb ben, dat de gezamelijke omroepen, die bij bepaalde gelegenheden van algemeen belang, en ook voor een deel van het culturele programma, „gezamenlijk" uitzenden, ook deze kans zouden hebben benut. Het ging hier tenslotte om de grond legger van onze beschaving! Het meest-opvallend is nu echter, dat er Vrijdagmorgen tussen elf en twaalf uur, op het tijdstip van de Willi- brord-plechtigheideen geza menlijke programma uitzendmg was! Deze was blijkbaar zo belang rijk, dat de Willibrord-onthulling er niet voor in de plaats kon komen. Over Hilversum II was er een zang recital van meneer Welbooren en om half 12 kwam er „damesparade" van het Musette-orkest. Daar kan de figuur van Willibrord vanzelf sprekend niet aan tippen. En Hil versum I zond, ook al „gezamenlijk" dus min of meer „nationaal", een fragment uit een werk over de ontdekking van het radium uit. die zonder twijfel zeer belangwekkend is geweest voor de ontwikke ling en de instandhouding van de christelijke beschaving, die hier niettemin door Sint Willibrord „ontdekt" en gebracht is. Men had dat gemakkelijk kunnen verschui ven, omdat de carillons en bazuinen van Utrecht zeker zo actueel-muzi- kaal geklonken hadden dan de gramofoon-muziek, die hier van half 12 af op het program stond. Conclusie: de nationale radio heeft Vrijdag 7 November, des morgens om elf uurde bus gemist. Ponny van prinses Beatrix overreden Toen de staljongen van het paleis Soestdijk gisteren Peggy, de ponny van Prinses Beatrix naar de weide achter het paleis wilde brengen, rukte het dier zich plotseling los en liep tegen het drukke verkeer op de rijksweg Amsterdam—Amers foort in. Peggy werd door een der passerende auto's gegrepen en dus danig verminkt, dat zij ter plaatse moest worden afgemaakt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1