L DISTRIBUTIE-ZONDAREN voor de Politierechter Ex-ondei ging r De geschiedenis van de Abdij van Egmond Hoe staat het met het baggeren? r UIT DE A AG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Donderdag 13 November 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN Sint Nicolaas is weer gekomen Honderden kinderen haalden hem in ST. NICOLAAS TIPS P.O.A. n.v, Payg UIT OUDE TIJDEN J Iedere dag met 'n lach Een lijvige agenda onder de hamerr Ingezonden Marktberichten Minster De bei „Worms De „Nofer Aan de grens der gemeente, ter hoogte van de Regulierslaan, ston den de mannen van de Post- harmonie klaar, om de Sint te ont vangen en door de stad te begelei den. Om ongeveer kwart voor twee arriveerde Sinterklaas, vergezeld van twee zijner Zwarte Pieten. De Postfanfare slingerde een vrolijke mars de lucht in en de stoet zette zich in beweging. Op weg naar V. D. onderbrak de Sint nog enige malen zijn reis, om bij enkele zieken op bezoek te gaan. Voor de zieken had Sinterklaas een prach tige mand Spaans fruit meegeno men en deze buitengewoon vrien delijke geste werd ten zeerste op prijs gesteld. Vervolgens f>ig het regelrecht naar de Laat. waar honderden kin deren stonden opgesteld. Voor ieder kind had de Sint een vriendelijke blik en vele gezichtjes keken ang stig naar de twee Zwarte knechten. Toen Sinterklaas in de Ridderstraat uitstapte, wendde hij zjch nog enige ogenblikken tot de grote kinder schare, waarna hij zich naar het bordes op de tweede etage begaf. Alvorens zich op het bordes te be geven werd pinterklaas welkom geheten door Pastoor Biesta, de loco-burgemeester v. Slingerlanden de Gemeentesecretaris mr. Veen- dorp. Daarna richtte hij zich met enige vriendelijke ■"/oorden tot dc kinde ren, die in dichte drommen buiten stonden. Aan het eind van zijn toe spraak wierp de Sint eigenhandig handen vol strooimoppen naar be neden; bijna overbodig om op te merken, dat dit door de kinderen op hoge prijs werd gesteld. Nadat de Sint zich nog enige tijd met de aanwezigen in de Lunch room had opgehouden, begaf hij zich naar zijn troonzaal, waar hij direct aan zijn verjaardags-receptie begon. Reeds deze_ eerste middag SPROOKJESACHTIG INDIë „Grootvader is gekomen" ALKMAAR. Het was een even origineel als uniek idee van de Fa. Chatillon uit Alkmaar om in „Het Wapen van Heemskerk" te Alkmaar voor de vele cliënten dier zaak Woensdagav. j.l. de film „Sprookjes achtig Jndië" te vertonen. De toelichting hierop werd ge geven door de oud-Alkmaarder R. Adolf, die als inspecteur van onder wijs Indië door en door kent en er niet minder dan 23 jaar heeft ver toefd en gereisd. Na de opening door de heer Kra- jo, die de vele bezoekers hartelijk welkom heette, werd eerst een kleine inleiding gehouden door de spreker van deze avond. Hij ver telde ons iets over de reusachtige afmetingen der zeeboten, over de tolgelden door het Suezkanaal, die voor de oorlog soms een ton 100.000.), bedroegen en leidde ons in in het leven dier mensen, die geen haast hebben, vele talen spre ken, wel 250 talen worden er ge sproken in ons Indië, en een geheel ander leven leiden dan wij gewend zijn. Typerend was het voorbeeld, dat de heer Adolf gaf. Sluipt er 'een tijger rond door de streken, dan vermijdt men angstvallig het woord „tijger", doch men waarschuwt el kander door te zeggen, dat Groot vader komt. Hierna werd de film vertoond. Deze was in één woord magnifiek te noemen; de schitterende kleu ren, de fraaie fragmenten, de beel den, de steden, ze hebben ons allen diep geroerd en getroffen. Nadat de pauze gehouden was, waarin een tas werd verloot, viel vooral te genieten van het filmpje over Bali, een der schoonste oorden van de wereld. Geheel voldaan keerden de vele zieners en bezoekers huiswaarts. Door de firma Chatillon was In dië weer meer een stukje van ons zelf en van ons verlanglijstje ge- •worden. DOZEN POST MET MONOGRAM Bestellingen wojjden dagelijks aangenomen jUlevering vanaf 25 Nov. CHEF TER HOH'T VOOR HET HOF Op Donderdag ze dezer zal A. J. Ter Horst, voorheen chef vgn de administratie bij de politie alhier, later Commissaris van Politie te Hoorn voor het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam terecht staan. Een twaalftal feiten wordt hem ten laste gelegd, waarbij sprake is van huis zoeking en arrestatie door hem of ingevolge een door hem verstrekte opdracht verricht; het zijn voorna melijk feiten, die hij gedurende zijn politieloopbaan te Hoorn heeft ge pleegd. UITBREIDING FA. P.O.A. ALKMAAR. De Fa. P. O. A. N.V. in de Payglop, opende Woens dagmiddag ter gelegenheid van de as. St. Nic.feesten, de achter de winkel liggende kantoren, als ver koopruimte. Daardoor is het weer mogelijk geworden een grotere sortering aan te bieden. In deze kantoren, welke zeer fraai geïnstalleerd zijn, zijn onder gebracht de afdelingen: Boeken, Postpapier, Foto-albums en luxe artikelen. Met dit al een aanwinst voor de stad Alkmaar. Maatregelen tegen pestziekte 13 NOVEMBER; Een der gevaar lijkste ziekten was wel de pest. Ook Alkmaar had meerdere ma len hiervan te lijden, zo ook in 1602, togn de verkoop en het ven ten van rode en blauwe pruimen werd verboden. Was iemand ge storven aan de ziekte, dan mocht men het huis gedurende 6 weken niet openen. De overgeblevenen mochten in die tijd niet met an deren omgaan en ook hiervoor werden allerlei maatregelen ge nomen. Meer dan ooit werd er op aangedrongen vooral de stra ten en riolen zuiver te houden. kreeg Sint Nicolaas druk bezoek en het was een buitengewoon leuk gezicht, om te zien, op welke wijze Sint NK'olaas met de kinderen om ging. Er was één jongetje bij, dat blijkbaar erg stout was geweest. Dit knaapje moest zelfs op z'n knieën een berisping in ontvangst nemen en naar het zich liet aan zien, zal hij het volgend jaar wel beter opgepast hebben! Ten gerieve van onze lezers delen wij nog mee, dat Sint Nicolaas iedere middag van half drie tot half zes bij V. D. aanwezig is en hij hoopt, dat hij vele Alkmaarse kinderen wederom de hand mag drukken. Zestig jaar kaaszetter ALKMAAR. Op 20 Nov. a.s. viert de heer B. J. Geels, wonende Prinses Julianalaan, zijn 72ste ver jaardag. Dit is op zich niet een ver meldenswaardig feit; het is echter die dag zestig jaar geleden, dat de heer Geels als „kaasjongen" zijn kaaszettersloopbaan begon, daarmee een traditie voortzettend, die zijn vader reeds van zijn grootvader had overgenomen en die zijn beide zoons op hun beurt weer hebben voort gezet. Toen de heer Geels 60 jaar geleden als kaasjongen begon, gaf de Alk maarse kaasmarkt een heel ander beeld. De industrie had zich nog niet van de kaasproductie meester gemaakt en het waren meest boe ren, die de zelf-gemaakte kaas aan voerden; de aanvoeren waren heel wat groter en reeds Donderdag middag begonnen de kaaszetters de stapels te rijen. De taak van de ..kaasjongens" was de stapels te dekken en de dekken van en naar de boerenwagens te sjouwen. Na 2 jaar als „kaasjongen" te hebben dienst gedaan, werd de heer Geels kaaszetter en in die 60 jaar, die sindsdien verstreken zijn, heeft hij heel wat Edammertjes in zijn stevige knuisten gehad. Naast de traditie van vader op zoon in de kaaszettersfamilie was er ook 'n traditie bij het zetten der kaas; het waren de voorvaders van de tegenwoordige Gebr. Frans uit Heiloo, wier kaas steeds door de zetters uit de fam. Geels werd ge zet; ook deze band bestaat 60 jaar, terwijl de kaas van diverse fabrie ken, zoals de „Vooruitgang" te Julianadorp, die te Warmenhuizen, Schoorl, Baarsdorpermeer en elders ook sinds jaar en dag door zetters, die de naam Geels dragen, werd gezet. Wij twijfelen er niet aan of dit zeldzame jubileum op de kaasmarkt zal niet onopgemerkt voorbijgaan en het zal de jubilerende kaaszetter niet aan belangstelling ontbreken. Onze agenda CINEMA: „Tien dagen in Pa rijs'" 14 jaar. VICTORIA: „Zanzibar", 14 j. HARMONIE: Gevaarlijk Spel, 18 jaar. A.B.T.: „Het recht neemt zijn loop", 18 jaar. GULDEN VLIES: 8 October- revue. ATELIER „DOORWERKEN" (Geest hoek Kanisstraat): Tentoonstelling. led. werk dag geopend van 25 uur en Zondag van 10 uur v.m. tot 5 uur n.m. Geopend tot en met Zondag 16 Nov. APOTHEKEN: Apoth. Schou- ten-Oele, Koorstraat 47. V.. Anna Lans ALKMAAR. Men verzoekt ons opname van het volgende: Vanaf Vrijdag wordt in de Cine ma Americain de film vertoont „Anna Lans", de roman van een boerenmeisje, dat naar de grote stad gaat en door de verlokking ten onder wordt gebracht. Wanneer zij op het dieptepunt van haar leven staat, wordt zij liefderijk opgenomen door het Le ger des Heils, waardoor zij in staat wordtrgesteld een nieuw leven, maar ditmaal een leven waarin ■>zlj vrede vindt, te beginnen, vol ver trouwen in de toekomst. Kortom, een film vol spanning en avontuur! Het Leger des Heils, dat in de oorlog zo zwaar in haar werk werd getroffen door het verlies van tal rijke gebouwen, waardoor zij in staat werd gesteld haar charitatief werk te verricmen, is door de Di rectie van de Cinema in de gele genheid gesteld, tijdens de voor stellingen een beroep te doen op de naastenliefde van de bezoekers, speciaal voor de opbouw van haar Landkolonie te Lunteren, waardoor zij wederom in staat zou worden gesteld haar reclasseringswerk met hernieuwde ijver voort te zetten. In verband met het 60-jarig be staan van het l^eger des Heils in Nederland, heeft zij een beroep ge daan op de burgemeesters om haar werk te willen steunen. Wij willen hieraan gaarne vol doen en sporen daarom allen aan, .deze fraaie film te bezoeken en tevens met milde hand de collecte voor het Leger des Heils te ge denken. De Burgemeesters voornoemd, Mr A. KOELMA, burg. van Alk maar, Voorzitter. A. G. BAKKER, burg. van Oudorp, Secretaris. Dr HUIJGENS, burg. van Bergen. J. J. NIEUWENHUIJSEN, burg. van Limmen. M. T. NIELEN, burg. van de Egmonden. Pater van Boven voor de K.J.M.V. ALKMAAR. In „Kinheim" hield de K.J.M.V. Dinsdagavond haar wekelijkse bijeenkomst, die deze keer een bijzonder karakter droeg door de aanwezigheid van de Z.Ew. Pater Dom H. van Boven, OSB die zijn gehoor zou- bekendmaken met de resultaten der recente op gravingen te Egmond-Binnen. De vice-voorzitter, de heer J. Kühne, deelde mede, dat er binnen kort een propaganda-actie op touw zal worden gezet. Een voornaam punt daarbij is het aantrekkelijk maken van - de bijeenkomsten. Aan de andere kant dienen de katho lieke jongeren zich evenmin onbe tuigd te laten en het werk der K.J.M.V. te steunpn, hetgeen het beste kan geschieden door zich als lid op te geven. Daartoe is er iedere week op Woensdagavond gelegen heid in „Kinheim". Pater van Boven begon zijn inte ressante lezing met te wijzen op 't feit, dat wij katholieken mensen van traditie zijn. Zo was het dan ook een verheugend verschijnsel, dat in 1935 de Benedictijnen, na een on derbreking van eeuwen, weer naar Egmond kwamen.. Om het leven der Benedictijnen te begrijpen, dient men iets van de geschiedenis dier orde te weten. Pater v. Boven gaf derhalve een overzicht van het leven van St. Be- nedictus, de vader der westelijke beschaving en van zijn regel. Nederland werd door de Benedic tijnen gekerstend, dat ging met vele moeilijkheden gepaard. Wij denken b.v. aan de tijd der Noormannen. Vanuit Egmond werden onze stre ken gekerstend. Het was Dirk I. die met monniken uit de St. Pieters abdij te Gent, het klooster hebben gesticht. Het werd opgetrokken uit steen, hetgeen in die tijd iets bij zonders was. De kunst stond in dit klooster in hoog aanzien; daarvan getuigen nog 35 WIENERINNEN IN ALKMAAR De Directie van Ringers' Choco lade-fabrieken schrijft ons: Teneinde in het tekort aan vrou welijke werkkrachten te voorzien, heeft de Directie van Ringers' Cho coladefabrieken in samenwerking met diverse Rijksinstanties 35 meis jes uit Wenen laten komen. Het zijn bijna allen wat men in Oostenrijk „Angejstellten" noemt. Deze meisjes worden onderge bracht in een speciaal ingericht tehuis. Behalve de meisjes is er ook een Kokkin medegekomen. die het eten naar 's lands wijs zal kunnen be reiden. De komst der meisjes heeft lang op zich laten wachten, omdat in Wenen diverse dossiers moesten worden doorzocht, of de meisjes nazi-vrij waren. Alleen zij, die aan deze voorwaarde voldeden, moch ten in ons land worden toegelaten. Al deze meisjes, die haar land en familie hebben verlaten, zijn dus eigenlijk nog slachtoffers van het Hitler-regiem. Het werk, waarvoor deze meisjes zijn aangenomen, bepaalt zich hoofdzakelijk tot de luxe verpak king van bonbons en chocolade voor export. Voor het binnenland is de luxe verpakking nog van geen belang, omdat wij ons nog niet zulk een luxe kunnen permitteren. Een en ander zal er ongetwijfeld toe bijdragen, onze deviezen-positie te verbeteren. De Directie zet haar pogingen om nog meer buitenlandse werkkrach ten te verkrijgen, voort. vele overblijfselen her en der ver spreid, die zich nog in ons land be vinden. Een tympanon in 't Rijks museum te Amsterdam is het eerste voorbeeld van de Nederlandse beeldhouwkunst. Er was een grote bibliotheek, een kloosterschool; ook werd er landbouwonderwijs gege ven. De Abdy heeft een groot aan deel gehad in de bloei van de La tijnse school; Murmellius werd hier benoemd door toedoen van een Egmonder abt. Op geschiedkundig terrein heb ben de monniken hun sporen wel verdiend. De Hollandse geschiedenis is grotendeels uit de Egmonder abdy afkomstig. Ook was er nog eèn gasthuis in Egmond. Met Alk maar had de abdij vele contacten. De twaalfde eeuw, de bloeitijd der kloosters, was ook voor Egmond zeer gunstig. De abdij is verschei dene malen ggplundyd en gedeel telijk verwoest alvorens in 1572 het definitieve einde kwam. Kwade- jaren waren o.a. 1367, 1420, 1444 en 1450, waarin overvallen, meest door hun buren, plaats vonden. Ook de Geldersen lieten het klooster niet met rust. Na de verwoesting deed nog een der torens dienst als zee baken, in 1697 stortte ook deze in. Rond 1800 werden de stenen naar Alkmaar gevoerd. De laatste opgravingen hebben echter slechts enkele graven opge leverd. Irï 1820 werden ryds de laatste stenen uit de grond gehaald. De 8 October-Revue 1947 ALKMAAR. Het twintig num mers tellende programma, dat de Bonte Spelers en hun medewerkers gisteravond in ,,'t Gulden Vlies" brachten onder de naam van de 8- October-revue, met als devies: Iede re dag met 'n lach, is met het woord „revue" wel wat al te hoog gewaar deerd; daarvoor was er te weinig samenhang in de vele nummers, die overigens in een vlot non-stop tempo elkander opvolgden. Wat niet wegneemt, dat het pu bliek zich van half acht tot kwart voor t.waalf uitstekend heeft ge amuseerd. Alle nummers afzonderlijk be spreken, zou teveel plaatsruimte vergen; wij cjocn dus higr en daar een greep. De Bonte Spelers brachten een aantal schetsen, waarin Guus Ver hoeve de grote komiek was, die al spoedig de lachers op zijn hand had. Een bijzonder aardig nummer was dat van De Minnagrs, waarin hoeden, wandelstokken en thee kopjes op mysterieuse wijze over het toneel zweefden. Jammer, dat de humor niet altijd even fijn was, soms zelfs te grof naar onze smaak, zoals b.v. in De Veiling. Aardige vondsten kregen wij in De Dubbel ganger te zien, terwijl wij in de schets, die op de Waagtoren speel- ■de, de actuele Alkmaarse trekjes kregen, waar wij al de hele avond op hadden zitten wachten. De Ver- keerspuzzle in de binnenstad, het onvindbare postkantoor en het nog steeds niet-verdwenen tonnenstelsel passeerden hier de revue, terwijl ook aan de kaasmarkt de nodige aandacht werd besteed. Piet Cloeck onthield het publiek zijn aardige levensliedjes niet en oogstte met zijn Glazenwasser, de Tuinman, „Men confereert" en de rood-wit-blauwe vlag veel succes. De balletten werden uitstekend en met gratie gedanst; vooral het pin- guin-ballet in het slotnummer ge noot veel bijval. Nel Rus slaagde beter in haar liedjes dan irj, de schetsen; Rie Wit is in het voor drachtgenre een goede kracht. Een uitstekend nummer was de dans door de tijden, dat in een frappant décor gebracht werd. Trouwens, over de décors van Theo Groothuizen niets dan lof; zij droe-. gen niet weinig bij tot de juiste sfeer van de verschillende num mers. De Silva's brachten verschil lende swing-nummers, die ons op een enkele uitzondering na ('t Maantje) maar matig konden beko ren. Een aardige vondst was ook die van de verlichte lantaarn in het winternummer. De Alkmaarse Operettevereniging kwam met de verschillende koor nummers goed voor de dag; voor de muzikale illustratie van het geheel o:l;v Joh. Gerritsen niets dan lof. Voor de balletten komt mevrouw Jonker, die zelf 'n gratievol num mer gaf, een bijzonder woord van lof toe. Ook de costuums waren met zorg gekozen en droegen vooral in het dansnummer bij tot het succes. Al kunnen we over het gehalte en over de revue in zijn geheel niet enthousiast zijn, wij hebben waar dering voor de Bonte Spelers en hun vele medewerkers, die met deze 8-October-revue zovele honder den de revue is acht avonden uitverkocht enige vrolijke uren bezorgen. Fr. O. „LEONTIENTJE" VAN FELIX TIMMERMANS ALKMAAR. Het Vlijmens to neelgezelschap „Utile Dulci", in Alkmaar niet onbekend, wij den ken b.v. aan de goede opvoering van het vorig jaar, zal op 22 Nov. a.s. in het „Gulden Vlies" onder auspiciën van „Canteclaer" een op voering geven van Felix Timmer mans" bekoorlijke toneelstuk „Le- ontientje". Met deze opvoering draagt Vlij men weer een steentje bij tot het culturele conlact tussen het Bra bantse dorp en Alkmaar, een con tact dat steeds prettig is geweest en dat waard is te blijven voort- lD6Stclcin Voor bijzonderheden betreffende de opvoering verwijzen wij naar de advertentie in ons nummer van heden. UITSLAG EXAMEN GODS DIENSTKENNIS DIPLOMA A. Voor de dezer dagen hier ter stede gehouden examens Gods dienstkennis Diploma A slaagden de dames J. Geels, A. Kalb, W. Kroon, R. v. d. Lee, T. Nimzat, M. Rasch en E. Smit, allen te Alkmaar. Inschrijving voor de nieuwe cur sus, dames en heren, kan nog ge schieden op Dinsdag 18 Nov. a.s. 's avonds om 7 uur in het St. Vin- centiusgebouw op de Laat. AANRIJDINGEN ALKMAAR. Een vrachtauto, die op de Kennemerstraatweg slipte, reed gisterenmorgen het trottoir op en reed daarbij de tuinmuurtjes omver voor de percelen van nos. 171173. De auto reed door. Op de Paardenmarkt werd een luxe wagen aangereden door een vrachtauto. De luxe wagen werd zwaar beschadigd. De bestuurder van de vrachtauto kreeg een proces verbaal. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR Geboren: Karei E. M., z. v. J. J. van Os en M. A. J. Benner; Elisabeth M. J., d. v. L. Rietveld en A. E, Roodt; Anna M„ d. v. Tinus W. Schoenmakers en M. Kaandorp; Jan G„ z. v. G. C. J. W. v. Doorn en A. C. Wester; Wil helmus C., z. v. A. Westerhof en C. H. Groenevelt; Anna-A., d. v. J. C. de Goede en A. C. Hassing. Gehuwd: Hermanus Hemels en Geertruida H. v. Kooten; Jacob Schering en Neeltje Breve; Hendrik ten Hoeve en Catharina Weel; Pe trus Koopman en Cornelia Beentjes. Overdeden: Andries M. Boots, 55 jaar, gehuwd met J. T. Ippen; Nico laas Blom, 28 jaar, gehuwd met A. Bouma. OME JAN AT OOK MEE Voor de Alkmaarse bijzondere politierechter stond Dinsdagmiddag terecht J. L. M. M. E. uit Amster dam die in Juni '46 in de omgeving van Alkmaar betrapt was op het ongeoorloofd vervoeren van een vrachtje aardappelen. Op 8 Januari was hij voor dit feit veroordeeld tot een boete van f100 maar dat was hem toch te machtig geweest. Dus kwam hij in verzet. Het ambtelijk apparaat had wat langzaam ge werkt en zodoende kwam de zaak nu pas voor. Het ging om 325 kg., die op een carrier vervoerd was. „Pardon, het was maar een dood gewone handkar". Er waren in Amsterdam geen aardappelen geweest en E. had dus voor zijn gezin, dat uit-vier perso nen, bestond en Ome Jan, die ook mee at, wat opgescharreld. Er ontspon zich een gezellig debat tus sen de politierechter en de verdach te, de eerste vroeg belangstellend naar des mans werkzaamheden die hoofdzakelijk schenen te bestaan uit vissen. Nu deze keer had hij achter het net gevist. Overigens had hij nog een hele straflijst af te werken, zo'n dikke vier jaar. De Officier noemde het een typisch Amsterdamse mentaliteit om voor Jan en alleman maar eten op te scharrelen op de buiten. Het vei- haal liep af met veertien dagen brommen en verbeurdverklaring van de aardappelen. Hoe zouden die er na l'/i jaar uit zien? FANCY-FAIR 'T VELD. De fancy-fair welke alle medewerk (st)ers en in het bij zonder Aalmoezenier Brans heel wat hoofdbrekens heeft bezorgd be hoort weer tot het verleden en er kan niet anders gezegd worden dan dat het in alle opzichten goed geslaagd is. Ondanks het minder gunstige weer heerste er vanaf Za terdagmiddag een levendige en ge zellige drukte, zowel in het „patro naat" als in café Zomerdijk, waarin o.m. het smulhuis was onderge bracht. Talloze bezoekers hebben zich voor weinig geld te goed ge daan aan koffie, limonade, gebak en belegde cadetjes. De in dit spiul- huis werkende meisjes werd niet .zonder reden menig pluimpje ge- geven, zowel voor de uitstekende kwaliteit als voor de keurige en vlotte wijze waarop een en ander werd geserveerd. Het rad van avon tuur bleek bijna overbelast. Tot laat in de avond heeft het onop houdelijk gedraaid om de vele en schitterende prijzen te distribueren. Vooral de jongens van de griezel kamer hebben bewondering afge dwongen voor de wijze waarop zij zich achter de coulissen van hun taak hebben gekweten. De hoofd prijs van de verloting, een com pleet damesrijwiel, viel op lot no. 3793. Naar wij vernemen staat dit lot op naam van oud-burgemees ter Pluister van Nieuwe Niedorp. Naar wij van de penningmeeste- resse vernemen, heeft deze fancy- fair inclusief de verloting circa 2.200.netto opgebracht. Namens de jeugd onzer parochie hartelijk dank aan allen, die door hun onvermoeide ijver en buiten gewone toewijding of door hun hooggewaardeerde belangstelling een of meer steentjes hebben bij gedragen aan de bouw van ons aanstaand parochiaal jeugdhuis. NAAR HET OER KATHOLIEKE GEZIN SCHERMERHORN. Pater van Kampen O.F.M. zal heden over dit onderwerp spreken te Schermer- horn, aanvang 7.30 uur. Het zal wel aan nijmand vreemd voorkomen, dat wij deze avond, in aller belang stelling aanbevelen. Het is hard no dig, dat er over dergelijke aangele genheden wordt gesproken. GEMEENTERAAD LANGEDIJK LANGEDIJK. Maandagavond kwam de raad in voltallige zitting bijeen. Van de heer D. Mantel te Broek op Langedijk was bericht ingeko men, dat hij zijn benoeming tot concierge van het gemeentehuis en gvmnastiekgebouw aanneemt. Medegedeeld werd, dat door B. cn W. is verpacht 'n perceel bouw land, gelegen te Heer Hugowaard bij de ringdijk en de overhaal ter grote van 78 snee aan Gb. Gootjes te Heer Hugowaard voor de jaar lijkse pachtsom van 312. Aan de orde kwam de vaststel ling van 'n „precario-verordening" volgens welke verordening men gelden kan invorderen voor het hebben van voorwerpen onder, op of boven gemeentegrond, of ge- meeritewater, voor de openbare dienst bestemd of door of vanwege de gemeente bewezen diensten. Naar aanleiding van opmerkin gen van de heren P. Been en W. Balder deelde de voorz. mede, dat geen gelden zullen worden gevorderd voor vaartuigen etc. die ligplaats hebben in gemeentewater. De verordening is vanaf 1943 van kracht en gelden worden practisch alleen ingevorderd van de gemeen telijke gasfabriek. De heer v. Dijk wees hier al op en vroeg of het niet beter was om de rechten niet meer in te vorde ren. De gasfabriek heeft het vorige jaar 'n tekort geboekt, hetgeen de gemeente toch weer moet bijdra gen. De voorzitter ontraadde om de verordening niet meer toe te pas sen. Tot plaatsvervangende leden van de commissie van advies voor vor dering van woonruimte, werden be noemd de heren A. Dirkmaat en J. Heeringa. Aan de heer M. P. N. Meijer werd 'n vergoeding van 10.per maand per kind gegeven, zijnde de bus- kosten naar Alkmaar voor zijn twee kinderen. Met de gemeente Hensbroek zal 'n gemeenschappelijke regeling worden aangegaan betreffende het bezoeken van leerlingen uit die ge meente aan de Openbare ULO Sch. te Noord-Scharwoude. B. en W. werden door de raad gemachtigd om voorbereidende maatregelen te nemen voor de bouw van 'n nieuwe Openbare Ulo- School te Noord-Scharwoude. De oude Ulo-School voldoet niet meer aan redelijk te stellen eisen. De heer Balder maakte bezwaar om deze machtiging te verlenen. De Voorzitter ontzenuwde dit bezwaar. De 8e suppletoire begroting 1947 werd hierna vastgesteld. De kosten van wegverbreding hadden bedragen 2600. De gemeenterekening 1945 was onderzocht door 'n commissie, be staande uit de heren Jac. Bruin, W. Balder en P. K. Volkers en in orde bevonden. De rekening werd voorlopig vast gesteld met in ontv. 698.953.69 en in uitgaven ƒ571.177.68 en 'n batig saldo groot 127.776.01. Onder de ontvangsten werd op genomen het batig saldo 1943 groot ƒ58.255.65, zodat de dienst 1945 'n voordelig slot oplevert v. 69.520.36. De kapitaaldienst sloot in ont vangsten en uitgaven resp. met ƒ203.288.69 en ƒ220.410.87, zodat hier 'n nadelig saldo was groot 17.122.18. De rekening fonds Armengoede- ren 1945 werd vastgesteld met in ontvangsten ƒ5393.35 en uitgaven ƒ7004.86, zodat er 'n nadelig saldo was groot 1611.57. Aan de Ministerraad zal 'n adres worden gericht inzake de classifi catie der gemeenten in overleg met het plaatselijk comité „Actie rechts gelijkheid stad en platteland". Het adres zal door B. en W. wor- dgn samengesteld en in 'n volgende raadsvergadering definitief worden vastgesteld. 'n Afschrift zal worden gezonden aan de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Het ambtenarenreglement en het arbeidsovereenkomstenbesluit wer den gewijzigd in die zin, dat de ter mijn voor uitkering van ziekengeld van 26 weken op 52 weken wordt gebracht. Vastgesteld werd om 'n verplaat- singskostenbesluit vast te stellen. Bij eventuele vacatures in de ge meente Langedijk kan 'n nieuw be noemde ambtenaar hieruit zijn ver huiskosten etc. betalen. Van de heer P. Hessing, zal 'n perceel worden gekocht, bestaande uit huis en erf ter grootte van 7.30 are, gelegen in de Diepsmeer voor 200.—. Het huis zal worden gesloopt en het perceeltje grond verhuurd. In de commissie van beheer der gemeenschappelijke gasfabriek wer den benoemd de heren M. Kuiper en Jac. Weel en tot plaatsvervan gers de heren L. Kalverdijk en P. Drijver. Ofschoon de rondvraag tot het verleden behoort, hadden toch nog enige raadsleden wat op hun hart. O.a. vroeg de heer Jac. Bruin Dz. naar de stand van zaken bij .de baggerwerkzaamheden. De Voorzitter deelde mede, dat de baggermolen reeds enige tijd aan het werk is geweest. Het toegezegde crediet ad 4000.is opgeteerd. Wanneer het gehele werk wordt gedaan, zal hiervoor pl.m. 8000. nodig zijn. De Voorzitter stelde daarom na mens het College voor om aan B. en W. machtiging te verlenen tot over schrijding van het crediet, daar an ders het werk stilgelegd zal moeten worden. Dit was wel 'n zeer ver strekkend voorstel, maar de raad aanvaardde het, gezien de nood zaak ervan. Dinsdagmiddag kwamen er 'weer verscheidene zwarte pieten voor de bijzondere politierechter. Het ging er niet mals aan toe en de straffen die de meeste heren, ook enkele dames opliepen waren dan ook van dien aard dat de meesten hunner zich voortaan nog wel eens beden ken zullen aleer zij er toe zullen overgaan hun vrienden eji kennis sen „eens een pleziertje" te doen. Want dat liedje zingen ze allemaal, het is altijd om een ander te hel pen dat men die zwarte practijken uitoefent, althans zo verklaart men als de zaak eenmaal voorkomt. De expediteur B. van E. uit Heemskerk wist nergens van toen hij een vrachtje vlees en vet te ver voeren kreeg waar een luchtje aan zat. Het rook n.l. kennelijk naar zwart. De man liet verstek gaan hetgeen niet verhinderde dat hij tot een boete van f30 of 10 dagen werd veroordeeld. Th. C. B., die in Castricum op economisch gebied geen al te beste naam heeft, had op 9 Mei schapen vlees en rauw rundvet in de slage rij van haar man, die ook al niet brandschoon was, in voorraad ge had. Zij deed dapper mee als het zwarte praktijken betrof en nu is het zover gekomen dat de zaak naar de haaien is. Daarom werd zij dan ook veroordeeld tot een voor waardelijke straf van 2 maanden met een proeftijd van 3 jaar. Weglopen bij je baas is niet net jes, ook al heb je er over gespro ken zoals H. M. Z. die ongeveer een jaar had gewerkt bij de firma Kus- ter in Alkmaar. Op een goede dag, of liever een kwade, vatte hij het plan op elders te gaan werken. Met zijn patroon kon hij niet in over eenstemming komen t.a.v. de op zegtermijn. Desondanks nam hij de kuiten zonder het G.A.B. ervan in kennis te stellen. Gevolg: een bon en nu een boete van f10 of 6 dagen. „Blijf nou bij die bakker" riep de politierechter, Mr. Stoffel, W. P. H. uit Koedijk na, die terecht gestaan had voor het feit dat hij zomaar bij zijn werkgever, de Alkmaarse Ijzergieterij aan de Voormeer, was weggelopen. Deze werkgever had de jongen nog wat laten leren, maar ook hier bleek ondank weer 's werelds loon. De knaap was al verscheidene malen van stiel ver anderd en een stimulans om nu maar eens bij een en dezelfde baas te blijven, mocht niet ontbreken. Deze werd toegediend in de vorm van een boete van f5. Ook Alkmaar was op deze zitting vertegenwoordigd. Allereerst in de persoon van J. B. die het bestaan had in de afgelopen zomer een St. Maarten in, De Rijp DE RIJP. Het is een lust om te zien, als men om zes uur op 11 November in De Rijp .gen straatje om gaat. Daar wordt het oude St. Maartenfeest door de kleinere jeugd in ere gehouden. Men denkt soms te doen te hebben met een lam pionoptocht, als niet op verschillen de toonaarden, de bekende deuntjes van de St. Maarten-liedjes weer klonken. De pastorie wordt bestormd, om eindjes kaars". De bakker moet er een nacht voor over hebben om moppen te bakken. Maar om ongeveer half acht, dan wordt het anders. Een hels lawaai donderbussen en voetzoekers. Hier en daar een klamp stro in brand, of een réeds lang van te voren op gespaarde hoeveelheid papier. Een vesterkte politiemacht in actie. Nu is het feest (geen St. Maarten feest) voor de opgeschoten Rijper- jongens. De Dam stond vol belangstellen den, het politiecorps patrouilleerde, de donderbussen werden in stelling gebracht, er suisde een voetzoeker door de lucht, even verder een brandje op straat. Aan de andere kant weer brand, een voetzoeker knalt, en een don derbus ontploft vlak bij een van de politiemannen. De politieman wordt kwaad, grijpt een van de belhamels en stopt hem in de cel. Dit is het sein tot de algehele aanval. De andere politieman wordt bestookt met voetzoekers, vier, vijf tegelijk, afgewisseld door het ont ploffen van de donderbussen, het wordt een hels lawaai. Het doel is bereikt. De politie is op kookpunt, ze slaat er op in, links en rechts, sommigen krijgen rake klappen, in een ommezien is de Dam leeg. In de Kerkstraat wordt een voet zoeker in huis gegooid, midden op tafel. Het toppunt is bereikt. De politie is wit heet; een burger kreeg de stuipen op zijn lijf; ergens ligt een gesneuvelde te brullen van de pijn, vanwege kennismaking met de gummiknuppel. Zo toont de Rijp wat nu eigenlijk niet de bedoeling is van het Sint Maarten-feest. Herziening Pensioenwetten Op de daartoe gestelde vragen door het.Tweede Kamerlid E. Ver meer, heeft Minister Beel geant woord, dat spoedig de herziening van deze wetten bij de Kamers der Staten Generaal zullen worden ingediend. Tevens deelde Zijne Excellentie mede dat het niet in de bedoeling van de regering ligt. over 1947 een extra kwartaal pensioen uit te keren, als in '45 en '46, dpidat de eerstvolgende verbeteringen een terugwerkende kracht zullen heb ben tot 1 Januari 1947. Het is zo goed als zeker, dat de eerstvolgen de verbeteringen niet voor 1948 voor uitbetaling vatbaar zullen zijn. Dit zou betekenen, dat de gepensionneerden en wel speciaal de oud-gepensionnneerden en we duwen met hun zeer lage pensioe nen, een winter moeten ingaan in zorg en kommer. Tenzijtenzij de regering alsnog directe maat regelen neemt, om deze zorg en kommer weg te nemen. Met een klein beetje goede wil kan zulks, endoor in afwachting reeds thans een voorschot te verstrekken op de eventuele verbeteringen, die zeker door de beide Kamers zullen worden toegestaan. De groep oud- gepensionneerde mensen van 70 en 80 jaar en ouder, wachten reeds 25 jaar op deze daadwerkelijke ver beteringen. Het is langzamerhand welletjes. EEN GEPENSIONNEERDE stelletje suikerbonnen, 125 kg. ver tegenwoordigende, te kopen in Am sterdam teneinde een banketbakker in Alkmaar een plezier te kunnen doen. Zijn enige verdediging was •dat de banketbakkers alle bij hem naar zwarte suiker vragen. Nu, geen fraaie reclame! Enfin, de officier lustte deze zwarte suiker niet en eiste f150 of 3 maanden en twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar om de bijsmaak van deze zoete geschiedenis kwijt te raken. De veroordeling was con form. G. P. K. een knaap die in een café of restaurant werkt, en daar bij zijn broer een handje helpt, had 75 Kg. koffie en 20 Kg. suiker ge kocht, natuurlijk zonder bon, later deed hij het nog eens dunnetjes over met 2'/i kg. koffie, de suiker liet hij toen maar achterwege! Dit alles had hij verkocht aan een on bekende! Er waren wel ijermoe- dens wie die onbekende was, maar bewijzen kon de officier het niet. De man wist niet wat hij aan dit zaakje verdiend had. Andere onbe kenden bleken zijn ouders te zijn! Ook die hadden een extra'tje ont vangen. Straf: 3 weken gevangenis. De boete werd f5Q0 of 3 maanden en 1 maand voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar voor C. Th. S. die de leverancier van deze spullen was geweest en dacht er verstandig aan te doen verstek te laten gaan. Eveneens betrokken in deze zaak was P. J. O. uit Alkmaar die 50 kg. suiker had gekocht zon der bon. De eis was f100 of 60 da gen en 1 maand voorwaardelijk. De politierechter liet het zo. B. S. A., dat is niet een motor, maar een man die met likdoorn pleisters op de markt staat, meest in het Zuiden want daar schijnen ze er meer last van te hebben dan hier, deed ook in blikken boter en worst. Die handel kostte hem f50 of 30 dagen en een maand voor waardelijk. J. E. die weer van deze artikelen gesnoept had, niet van de pleisters, maar van de boter en de worst, werd veroordeeld tot f60 of 26 da gen. A. had tegen haar gezegd, „je zal er spijt van hebben als je het niet koopt". Ze zal nu wel meer spijt hebben. Voortaan worst eten met bonnen mevrouwtje! De laatste van het edele span, B. K., had de gemeenschap nog voor een stel bonkaarten opgelicht. Zij had nl. haar stamkaart verloren, dat opgegeven en prompt een nieu we gekregen. Toen de verloren zoon terugkeerde had ze er niets van gezegd maar op beide kaarten bon nen gehaald. Ze had dus dubbel ge noten zei de officier die haar nu op zijn beurt liet genieten. Het genot zal bestaan uit twee maanden ge vangenisstraf. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag avond tot Vrijdagavond. WISSELEND BEWOLKT Tijdelijk nog krachtige wind tussen West en Noord-West. Wisselend bewolkt met enkele buien. Weinig verandering van temperatuur. Yerbetering Door het wegvallen van een paar regels is een verkeerde indruk ont- stdan uit het Kamerverslag van gisteren. Na de mededeling, dat prof. Romme Grondwetsherziening nodig achtte, volgde de zin: Zijn start was niet direct een van groot formaat enz. Dit, en wat daar op volgde, sloeg echter op de rede van de ArR.-leider Schouten. AVENHORN, 11 November. 1200 kg. bevelanders 9.80; 120 kg. spruitkool 4652; 40700 kg. witte kool 612.60; 20850 kg. rode kool 5.10—10.50; 21400 kg. gele kool 2.40 —5.90; 800 kg. groene kool 18.60 19.80; 14550 kg. uiene gr. maat 18.40 —19.80; gew. m. 17.20—19.40; drie lingen 11.60—12.80; nep 18.80—19.70; 16900 kg. bieten I 7.208.80; id. II 3.804.80; 36200 kg. wortelen Flak- kee verb. 5.70—8.90; 810 kg. andijvie 25—35. LANGEDIJK, 13 Nov. Aanvoer 10.000 kg rode kool 813.60; 16.000 kg gele kool 6.90-r8.00; 55.006 kg groene kool 1821.90; 100.000 kg witte kool 9—12.30; 7.000 kg andij vie 29.40—34.00 800 stuks bloemkool 16.00. OBDAM, 12 Nov. 1500 kg rode kool 7.60—10.90, 650 kg gele kool 7; 5000 kg witte kool 10.6012.10; 8300 kg savoye kool 16.1022.10; 6100 kg breekpeen B 9.109.40; C S.20—9.60; 2000 kg bieten A 8.10; 220 kg andijvie 21.5030.70; 210 kg spruiten 29—47; 2700 kg uien 16.10 18; 800 kg witkrop 10. WARMENHUIZEN, 13 November. 1700 kg. andijvie 34.3034.80; 5800 kg. gele kool 4.205.70; 5200 kg rode kool 6.40—9.30; 26400 kg. witte kool 10.10—13.30. ALKMAAR, 12 November. An- dijviri 20 5037; spinazie 6569; boerenkool 8.5019; wortelen 4.20 24; groene kool 9.5020; spruitkool 1670; rode kool 414; gele kool 2 5; prei 1221; uien 12—20; bieten 410; druiven 1.171.87; witlof 68 80; winter jan 5.30—8.30; bloemkool Ia 26—40; I 15—20; II 10; knolselde- rie 37.50; wortelen 920; selderie 14; peterselie 14; sla 11.5015; peren 1538; appels 10—22. ZWAAG, 12 November aard appelen 910.60, spinazie 40, uien 1720.30, bieten 6.40, prei 21.25, sa voye kool 7.6015.50, gele bewaar- kool 35.10, rode kool 612.60, boerenkool 10, spruitkool 3470, sla- bonen 2.30, snijbonen 1.301 50, witlof 4495, tomaten 50, breekpeen 3.807.70, andijvie 1937, bloemkool 1721, knolselderie a 10, id. b 5, ali- canten 681.93, frankenthalers 1.66 1.88, goudreinetten 2057, present Van Engeland 1545, cox oranje pippin 1897, Groninger kroon 20 45, zoete appel 1520, jonatan 20 71, glorie van Holland 25—36, nota ris appel 2036, precent van Hol land 2044, emile d'herfst 18rr48, beurré alexander lucas 15—55, bu- ré changeau 2051, beurré duvan- deau 15—34, comptesse deparis 11 25, conference 2751, doyenne du comice 3293, legypont 2146, sol dat laboureur 2358, gieser wilde man 1543, winterjan 1333, west- landse louw 1134, william duchëss 1862, nouveau poiteau 926, gra- tiool 1026, .sint germain 14—19. BOVENKARSPEL, 12 November. 85 baal bevelanders 10.50, eigenhei mers 9.30, 450 kg. andijvie 29.40, 12000 kg. groene kool 17.4020.90, 145000 stuks bloemkool I. 0.140.26, afw. 7.60—18, stek 5—17.70, 5000 kg. bieten I 7.80—8.40, id. II 3.10—3.50. 4800 kg. rode kool 8.40—13.60, 2200 kg. gele kool 6.807, 5000 kg. witte kool 3.708.70, 45 baal uien grote 18—19.30. Een Portugese v slaagde de be „Charles A. Stal vissersboot met Voor het Bijj te Arnhem ston recht de 37-jaric onder-luitenant politie Marinus man, die in de 1 1940 als beroep van de Kon. Mc gevochten had 1 sers, maar wip socialistische hem spoedig nc tie parten speelt hem een baantj aan, hetwelk hem werd aant Geruime tijd heei aam bij de S.D .ge periode hij op zijn Het is vooral ged termaanden, dat rac derland meer aanda dio-pogramma beste maal en vooral de z den zijn zeer popul der is er in de Ned lieke pers gereageer ge programma's van Dinsdagavondtrein e zijn bepaalde confer grappenmakers aang ge voor de radio ge zinnigheden. En teri inhoud van dit ae dat radio heet, is groot en doordat oj langzaam maar zek elk huisgezin een ti is. kunnen we gerust middel spreken. Da: aan alle program; uiterste zorg te wor We grepen naar aanleiding van een n avondprogramma va Het bed rub litie gaa ma: wel eve te merken, dat deze de spreekbuis van di Welnu, na de mei inhoud der zgn. O.K. men thans gegrepen „notekraker", politi voor oud en jong. principes der VARA de inhoud van dit n de conclusie zou ver klinken. De grappen zijn d en vallen direct bepa pen in ons land wordt niet alleen ee humanistisch gebied j maar komt ook wee: graad van anti-papisi dat reeds eerder wer Men kan niet beter grondse ontdekken d; te draaien en naar i luisteren van de Ze Pater de Greeve. Het fel om niet te word Ongetwijfeld zullen r grammapunten in vei het .Lichtbaken" er s maar de manier waai ■het goede der maats gesproken, doet de vloed der „Notekral uitkomen. Het is daarom gev overheidswege de spoedig gekraakt woi Deze werpt niet al op onze goede naam, i dien een schandvlek telijke beschaving en voor ons land bekent UIT EIGEN LAND even ondervragen Na een moord op ei Duitse krijgsgevangei in Amerika zijn in éi dag tijd 470 Duitse met behulp van tolki ondervraagd. Arme., tolken! goed nieuws voor baby Een nieuwe uitvii ding en ouders m babies kunnen rust uitgaan. Het is ee soort microfoon, waa door de buren kunne horen als baby hui] Droge luiers moet me echter bij de wieg kla: leggen. hartelijke ontvangst Een Mexicaanse it

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2