DE VERRE STEM UIT DE KERMIS DER WERELD RADIO \REN er Ex-onderofficier der Kon. Marine ging in diensf bij de S.D. Nieuw dorp in de Wieringermeer? Belastingproblemen na de oorlog NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Donderdag 13 November 1947 PAG. 3 berichten Minstens dertig van zijn slachtoffers vónden de dood De beul van Wormshoeve De „Notenkraker" Voor 1200 mensen Bedekte aanval van Wysjinski op Truman Moeilijkheden voor boeren en tuinders De bonnenlijst Bieb J inen, 125 kg. ver te kopen in Am- een banketbakker plezier te kunnen verdediging was kers alle bij hem r vragen. Nu, geen nfin, de officier te suiker niet en ïaanden en twee ardelïjk met een tar om de bijsmaak geschiedenis kwijt oordeling was con- naap die in een it werkt, en daar- handje helpt, had 20 Kg. suiker ge zonder bon, later eens dunnetjes koffie, de suiker ar achterwege! Dit kocht aan een on- ren wel -yermoe- bekende was, maar officier het niet. t wat hij aan dit ïad. Andere onbe- jn ouders te zijn! een extra'tje ont weken gevangenis. f5Q0 of 3 maanden oorwaardelijk met 3 jaar voor C. Th. rancier van deze veest en dacht er te doen verstek te ïeens betrokken in J. O. uit Alkmaar had gekocht zon- was f100 of 60 da- voorwaardelijk. De het zo. niet een motor, lie met likdoorn- markt staat, meest want daar schijnen van te hebben dan n blikken boter en iel kostte hem f50 een maand voor van deze artikelen iet van de pleisters, ter en de worst, ld tot f60 of 26 da- en haar gezegd, „je hebben als je het zal nu wel meer oortaan worst eten vrouwtje! het edele span, B. menschap nog voor irten opgelicht. Zij tamkaart verloren, a prompt een nieu- en de verloren zoon ze er niets van beide kaarten bon had dus dubbel ge- ïcier die haar nu op genieten. Het genot twee maanden ge- RWACHTING >or het K.N.M.Ï. te g van Donderdag- agavond. D BEWOLKT og krachtige wind st en Noord-West. bewolkt met enkele lig verandering van >etering vallen van een paar erkeerde indruk ont- Kamerverslag van ie mededeling, dat Grondwetsherziening olgde de zin: Zijn direct een van groot 5it, en wat daar op chter op de rede van Schouten. 11 November. anders 9.80; 120 kg. 52; 40700 kg. witte 20850 kg. rode kool 00 kg. gele kool 2.40 groene kool 18.60 uiene gr. maat 18.40 1. 17.20—19.40; drie- 5.80; nep 18.8019.70; n I 7.20—8.80; id. II 0 kg. wortelen Flak- -8.90; 810 kg. andijvie 13 Nov. Aanvoer kool 8—13.60; 16.000 6.90—8.00; 55.006 kg 18—21.90; 100.000 kg 12.30; 7.000 kg andij- 800 stuks bloemkool Nov. 1500 kg rode 10, 650 kg gele kool itte kool 10.6012.10; re kool 16.1022.10; peen B 9.109.40; C 0 kg bieten A 8.10; ie 21.50—30.70; 210 kg 7; 2700 kg uien 16.10 vitkrop 10. ilIZEN, 13 November, vie 34.3034.80; 5800 4.20—5.70; 5200 kg —9.30; 26400 kg. witte 30. 12 November. An- 37; spinazie 6569; 019; wortelen 4.20 01 9.5020; spruitkool ooi 4—14; gele kool 2 21; uien 1220; bieten 1.17—1.87; witlof 68— 5.308.30; bloemkool 520; II 10; knolselde- ortelen 9—20; selderie e 14; sla 11.50—15; appels 1022. November aard- .60, spinazie 40, uien en 6.40, prei 21.25, sa- 0—15.50, gele bewaar- rode kool 612.60, spruitkool 3470, sla- snijbonen 1.301 50, tomaten 50, breekpeen ijvie 19—37, bloemkool lderie a 10, id. b 5, ali- 93, frankenthalers 1.66 inetten 20—57, present 1 15—45, cox oranje Groninger kroon 20 el 1520, jonatan 20 i Holland 2536, nota- -36, precent van Hol- emile d'herfst 18*7-48, nder lucas 1555, bu- 20—51, beurré duvan- comptesse deparis 11 e 2751, doyenne du legypont 2146, sol- r 23—58, gieser wilde- ivinterjan 1333, west- 1134, william duchëss :au poiteau 926, gra- sint germain 1419. RSPEL, 12 November, landers 10.50, eigenhei- 0 kg. andijvie 29.40, tene kool 17.4020.90, bloemkool I 0.140.26, stek 5—17.70, 5000 kg. —8.40, id. II 3.10—3.50. e kool 8.40—13.60, 2200 6.80—7, 5000 kg. witte ro, 45 baal uien grote Een Portugese vissersboot raakte lek en bij zeer onstuimige zee slaagde de bemanning van het Amerikaanse hospitaalschip „Charles A. Stafford" op de Oceapn erin de bemanning van de vissersboot met reddingboten in veiligheid te brengen. De Portu gese boot ging totaal verloren. O Voor het Bijz. Gerechtshof te Arnhem stond gisteren te recht de 37-jarige voormalige onder-luitenant van de staats politie Marinus Janssen, een Qjan, die in de Meidagen van 1940 als beroeps-onderofficier van de Kon. Marine verbeten gevochten had tegen de Duit sers, maar wiens nationaal- socialistische sympathieën hem spoedig na de capitula tie parten speelde. Men bood hem een baantje bij de S.S. aan, hetwelk gaarne door hem werd aangenomen. Geruime tijd heeft hij in Rotter- den, communisten en illegale wer kers arresteerde, hetgeen naderhand aan ongeveer 30 van deze .slacht offers het leven heeft gekost. De Rotterdamse illegaliteit besloot J. uit de weg te ruimen. Het revolver schot, dat een van de illegale wer kers op hem loste, was echter niet dodelijk, maar verwondde hem toch dusdanig ernstig, dat hij lange tijd in het ziekenhuis moest worden op genomen. De kogel zit nog in mijn hoofd, beweerde J. ter terechtzitting. Na zijn Rotterdamse periode ver dween J. naar de S.D. in Arnhem, waar hij opgenomen werd in de beruchte groep van Ekkelsroth, een Duitser, die op verbeten wijze de illegaliteit bestreed in Arnhem en omgeving. Na de evacuatie van Arnhem kwam J. na enige om zwervingen met de S.D. tenslotte in Lunteren terecht in de villa „Worms hoeve", waar zich de laatste'maan den voor de bevrijding ettelijke drama's hebben afgespeeld. Deze S.D.-groep zetelde vlakbij het sperr- gebied en trad rigoureus op tegen al diegenen, die zich in het door de Duitsers verboden terrein bevon- aam bij de S.D .gediend, in welke den en tegen de bewoners van het periode hij op zijn minst zestig jo- 1 Het is vooral gedurende de win termaanden, dat radiobezittend Ne derland meer aandacht aan het ra- dio-pogramma besteedt dan nor maal en vooral de zgn. lichte avon den zijn zeer populair. Reeds eer der is er in de Nederlandse katho lieke pers gereageerd tegen sommi ge programma's van AVRO's Bonte Dinsdagavondtrein en reeds eerder zijn bepaalde conferénciers en zgn„ grappenmakers aangevallen vanwe ge voor de radio gebezigde dubbel zinnigheden. En terecht, want de inhoud van dit aether-instrument, dat radio heet, is ontegenzeggelijk groot en doordat op het ogenblik langzaam maar zeker practisch in elk huisgezin een toestel aanwezig is, kunnen we gerust van 'n machts middel spreken. Daarom dient o.i. aan alle programma-punten de uiterste zorg te worden besteed. We grepen naar onze pen naar aanleiding van een nieuw Zaterdag avondprogramma van de VARA. Het is niet onze bedoeling in deze I UIT rubriek ons op po- EIGEN ütiek gebied te LAND gaan begeven, I i maar het lijkt ons V J wel wenselijk, om even zijdelings op te merken, dat deze radiovereniging de spreekbuis van de P. v. d. A. is. Welnu, na de meestal zoutelose inhoud der zgn. O.K.-avonden heeft men thans gegrepen naar een zgn. „notekraker", politiek weekblad voor oud en jong. Mochten we de principes der VARA afmeten naar de inhoud van dit nieuwe product, de conclusie zou verre van gunstig klinken. De grappen zijn dikwijls pervers en vallen direct bepaalde volksgroe pen in ons land aan. Hierdoor wordt niet alleen een onmacht op humanistisch gebied gedemonstreerd maar komt ook weer een zekere graad van anti-papisme naar voren dat reeds eerder werd gesignaleerd. Men kan niet beter het laag bij de grondse ontdekken dan de knop om te draaien en naar de woorden te luisteren van de Zeereerw. Heer Pater de Greeve. Het contrast is te fel om niet te worden opgemerkt. Ongetwijfeld zullen meerdere pro grammapunten in vergelijking met het .Lichtbaken" er slecht afkomen maar de manier waarop hier voor het goede der maatschappij wordt gesproken, doet de afbrekende in vloed der „Notekraker" bijzonder uitkomen. Het is daarom gewenst, dat van overheidswege de „Notekraker" spoedig gekraakt wordt. Deze werpt niet alleen een smet op onze goede naam, maar is boven dien een schandvlek voor de chris telijke beschaving en cultuur, waar voor ons land bekend staat. van E. zuidelijk deel van de Veluwe, die zich roerden in de strijd tegen de bezetter. Een zwaar lot heeft bijv. getroffen een groep van zeventien leden van de illegaliteit in Ede, die zich bij een mislukte wapendrop ping bloot had gegeven en in han den van de S.D. geraakte. De dagvaarding was summier ge houden en hield slechts in het ter dood brengen van de twee gebroe ders Steenbergen op 13 April 1945 in de bossen bij Bennekom en het van November 1944 tot Mei 1945 mishandelen van ettelijke willoze gevangenen van de S.D. De mishandelingen ontkende J„ althans zij waren lang niet zo erg als de vele getuigen, die in deze zaak werden gehoord beweerden. Deze getuigen, allemaal slachtof fers van J., vertelden hoe zij op „Wormshoevo" waren opgesloten en in een kamer of in een martel- vertrek, dat door S.D.-ers de naam van „Annie" had gekregen, op meer dan beestachtige wijze onderhanden werden genomen bij het verhoor. Daaraan maakte niet alleen J. zich schuldig, maar ook Ekkelsroth, de luitenant Kip, Rommers en anderen. Zij hingen hun slachtoffers met touwen onder de oksels op en sloe gen dan met gummiknuppels be kentenissen uit de weerloze slacht offers, of zij sloegen met de vuist, schopten met hun zwaar geschoeide voeten, bonden hun slachtoffers aan een paal vast en mishandelden hen dan. J. bleef ondanks de vele getui genverklaringen volhouden, dat hij zich aan deze ergerlijke mishande lingen niet te buiten had gegaan. Deze tenlastelegging, zo zeide de advocaat-fiscaal, mr. Sikkert, is ten zeerste beperkt en houdt slechts een kleine bloemlezing in uit zeer 7/ele wandaden van een man van wie het jammer is, dat de Rotterdamse ille galiteit hem niet van het leven heeft kunnen beroven. J. zelf las tenslotte een op schrift gestelde verklaring voor. Hij gaf toe, dat hij de gebroeders Steen bergen met nekschoten had gedood. Dat was opdracht geweest. „Ik deed niets anders dan mijn plicht" zo zeide hij welke volgens J. be stond uit het opvolgen van bevelen van zijn superieuren, in dit geval de Duitse S.D.-ers. Met het oog op zijn blanco straflijst vroeg J. aan het Hof een milde straf. Op 21 November volgt het vonnis. R-A-F. SLAAT BELGISCHE LUCHTMACHT Cp het paringterrein te Brussel behaalde het voetbalelftal van de R-A-F. een 61 overwinning op de Belgische luchtmacht- KAMERLID GROEN OVER DE REGERINGS LANDBOUW POLITIEK WIERINGERMEER. De afd. Wieringermeer der K.V.P. heeft voor a.s. Zondag een belangrijke bijeenkomst belegd in hotel Smit. De hoofdschotel wordt gevormd door een rede van de heer Groen, lid van de Tweede Kamer van de K.V.P., die zal spreken over de landbouw politiek van de regering. Het aanvangsuur zal u vanaf de kansel worden bekend gemaakt. NA DE RAADSVERGADERING WIERINGERMEER. In ant woord op de vragen van de heer Abbens en Zoodsma betreffende de verbouwing van de noodschool (deze verbouwing wordt n.l. uitgevoerd door buitenpoorters; de vraag dezer heren was „waarom niet door eigen aannemers?") verklaarde de voor zitter, dat de aanbiedingen der eigen aannemers niet in aanmer king kwamen. Nu antwoorden de gezamenlijke aannemers uit de Wie ringermeer: „Van de gewestelijke aannemers in de Wieringermeer is er geen enkele die een uitnodiging heeft ontvangen, om voor dit werk offerte te maken en er is er ook geen enkele, die een zodanige aan bieding heeft gedaan dat hij niet in aanmerking kón komen". (Aldus 't igezonden stuk iri Flevobode). We zijn nieuwsgierig naar het antwoord. De WIERINGERMEER heeft, naast de plannen voor herbouw, ook uitbreidingsplannen voor de dorpen. Met het ontwerpen hiervan is belast prof. Wieger Bruin te Am sterdam, die aan raadsleden zijn voorlopig ontwerp heeft voorgelegd. Volgens dit plan zal aan de dor pen Middenmeer, Slootdorp en Wieringerwerf een vierde dorp, voorlopig aangeduid als Dorp A, worden toegevoegd. Dit vierde dorp is het resultaat van overleg, dat in de loop van het vorig jaar werd gepleegd met de Raad van Advies voor de Wederopbouw van de Wie ringermeer. Als grondslag voor de uitbrei dingsplannen van de Wieringer- meerdorpen heeft men genomen de ^berekening van de bevolkingstoe name, zoals deze werd samenge steld door ir. W. A. C. Herman de Groot te Rotterdam, nadien in over leg met plaatselijke instanties ge wijzigd en aangevuld. Volgens deze berekeningen zal Wieringerwerf het hoofddorp van de gemeente worden. Hier ook zul len de officiële gebouwen worden geprojecteerd, zoals het nieuwe raadhuis, gebouw voor gemeente- werken, een polderhuis, een land bouwschool en een landbouwhuis- houdschool. Voor dit dorp wordt een bevol king van 2600 zielen geraamd, voor Middenmeer 2280, Slootdorp 1333 en voor het nieuwe dorp 1210. Voorwaarde voor een volledige exploitatie van de mogelijkheden, die het hoofddorp Wieringerwerf met zijn enorme achterland bieden is evenwel de indertijd om bezui nigingsredenen uitgestelde bouw van de Robbesluis ter plaatse van de dam in de Wieringerwerfvaart, waardoor dit dorp, dat over uit stekende verbinding te land be schikt, ook te water goed bereik baar wordt. Zowel voor de vestiging van in dustrie, als voor de handel is in elk der dorpen voldoende ruimte gelaten. EVEN ONDERVRAGEN Na een moord op een Duitse krijgsgevangene in Amerika zijn in één dag tijd 470 Duitsers met behulp van tolken ondervraagd. Arme tolken! GOED NIEUWS VOOR BABY Een nieuwe uitvin ding en ouders met babies kunnen rustig uitgaan. Het is een soort microfoon, waar door de buren kunnen horen als baby huilt. Droge luiers moet men echter bij de wieg klaar leggen. HARTELIJKE ONTVANGST Een Mexicaanse in breker ging er op uit. Een vrouw gooide hem een petroleumlamp in het gezicht en een Jiu Jitsu-expert gooide hem van de trappen. Voortaan blijft hij thuis. VOETBAL EN DE RADIO De Engelse radio, de B.B.C., zou een Engelse wedstrijd om 2 u. 30 uitzenden. De aftrap stond echter op 2 u. 45 vastgesteld en de direc tie van de thuisclub, die dit ontdekte, veran derde beleefd de tijd op 2 u. 30. De BBC, die echter ook de vergis sing had bemerkt ver anderde de zendtijd in 2 u. 45. Wat de suppor ters te zeggen hadden toen ze zagen dat de wedstrijd al 15 minuten stemd te zijn, J.aar om aan de gang was, kan Voor Wieringerwerf vinden we bovendien plaats voor een toekom stige tuinbouwveiling, een tehuis voor ouden van dagen, bankgebou wen, sportterreinen, een zwembad enz., het geheel aangevuld met uit gebreide bebossing. De voorlopige plannen, die bin nenkort in meer definitieve vorm aan de raad zullen worden voorge legd, houden fraaie dorpen in, die na verwezelijking een sieraad zul len vormen voor de nieuwe polder. Voorshands evenwel zal de opbouw van hetgeen in 1945 massaal werd vernield nog jaren in beslag nemen. Intussen zal aan nieuwe vestiging toch de nodige aandacht worden besteed. Dezer dagen is reeds een aanvang gemaakt met het herstel der R.K. Kerk te Wieringerwerf. Dit gebouw werd tijdens de onderwaterzetting zeer zwaar beschadigd. Met het herstel zal ongeveer anderhalve ton gemoeid zijn. „Soldatenmoeder" weer in vrijheid Het Bijzonder Gerechtshof te 's Gravenhage heeft dezer dagen op een desbetreffend verzoek van de verdediger de onmiddellijke invrijheidsstelling gelast van me vrouw Hiddink-Den Haan. meer bekend als „De Soldatenmoeder". Zij heeft elf maanden 'in voor arrest doorgebracht. Hoewel de instructie tegen haar nog steeds niet gesloten is, vond het Bijzon der Gerechtshof geen termen aan wezig haar nog langer in arrest te houden. o PROGRAMMA HEEFT IEMAND EEN SCHOEN VETER? Nabij Charbon stopte plotseling de trein en vroeg de conducteur of iemand voor de machi nist een schoenveter had. Later bleek deze niet voor de schoenen van de machinist be- kranten vast te binden in een kapot gespron gen stoompijp. De trein had een half uur ver traging. beter hier achterwege worden gelaten. SPULBAAS VRIJDAG 14 NOVEMBER HILVERSUM II (415 M.) K.R.O. 7.00 Nieuws; 7.30 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 10.15 „Uit 't boek der boe ken"; 11.00 Radio Ziekenbezoek; 11.35 Als de ziele luistert; 12.00 An gelus; 12.33 Lunchconcert; 13.00 Nieuws; 13.15 Boekbespreking; 13.20 Lunchconcert, 14.00 Uit Nederladns Glorietijdperk; 14.30 Omroep ka mer orkest; 15.30 Opera; 17.15 Rat dio Cembalo gezelschap; 18.00 Di- nermuziek; 18.25 Ned. Kath. Jeugd en jongeren; 19.00 Nieuws: 19.30 Cantus Populorum; 20.00 Nieuws; 20.12 De gewone man; 20.20 Noors programma; 21.50 „De dood van Mozes", luisterspel; 22.45 Avondge bed; 23.00 Nieuws en kath. nieuws; 23.20 Dansorkest. HILVERSUM I (301 M.) V.A.R.A. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.; 8.00 Nieuws en gram.pl.; 8.50 Voor de huisvrouw; 10.30 Voor de vrouw; 11.05 voordracht; 12.00 radio Dans orkest; 12.33 sportagenda; 13.00 nieuws; 13.15 Metropoleorkest; 15.00 ons volk en zijn dichters; 15.20 Pierre Palla; 16.00 The Ramblers; 18.00 nieuws; 18.30 Ned. Strijdkrach ten; 20.00 nieuws; 20.30 cursus; 21.30 radio-raket; 22.15 swing and sweet; 23.00 nieuws; 23.15 symphonisch Vrijdagavondconcert. Tijdens een diner te New Rork Tijdens een diner, dat te New- York door de Amerikaanse buiten landse persvereniging ter ere van de organisatie van de Verenigde Naties werd gegeven en door bijna alle leiders van de delegaties ter algemene vergadering werd bijge woond, heeft Wysjinsky, volgens de New York Herald Tribune, in een rede de meest directe persoonlijke aanval op president Truman gedaan welke ooit een Sowjet-functionaris vóór hem deed. Wysjinsky verklaarde, dat in 1941 een van de meest vooraanstaande Amerikaanse staatslieden adviseer de: „Als wij zien, dat Duitsland wint, moeten wij de Sovjet-Unie helpen, als de Sovjet-Unie wint, moeten wij Duitsland helpen. Op deze wijze zouden zij elkaar kun nen afslachten." Volgens de Herald Tribune zou Wysjinsky de toenmalige senator Truman deze woorden toeschrijven. „Het is bekend, dat dergelijke wén sen te dien tijde ook in Engeland werden gekoesterd", aldus Wysjins ky. Vervolgens betoogde hij, dat sommige leden der V.N. de laatste tijd de fundamentele beginselen van de V.N. het handvest volko men negeerden. Van zijn voorberei de tekst afwijkend, voegde hij er aan toe, dat deze landen Engeland, de V.S., Frankrijk en China waren. Sir Hartley Shawcross, de Britse procureur-generaal, zeide o.m.: Wij zullen ons niet laten ringeloren door het communisme, noch door het ongebreidelde kapitalisme. Ross, de perschsf van het Witte Huis te Washington, heeft ver klaard, dat President Truman zich desgevraagd niet wist te herinne ren, dat hij in 1941 zou hebben verklaard, dat de V-S- de verlie zende partij in de strijd tussen de USSR en Duitsland zou moeten steunen. De Hollandse jongen weet zich aan elk jaargetijde aan te pas sen. Zo gauw blaast niet de machtige herfstwind of de jeugd weet er door hun vindingrijk heid profijt van te trekken. Hun karretje wordt door de wind voortgedreven De enquête-commissie benoemd In de vergadering der Tweede Kamer heeft de voorzitter benoemd tot leden der commissie, ingesteld overeenkomstig besluit tot houden ener enquete naar het beleid der opeenvolgende kabinetten sinds Mei 1940, de volgende kamerleden: Schilthuis, Donker, Ruys de Bee- renbrouck, Algera, Jkvr. Wittewaal van Stoetwegen, Korthals, Stokvis, Koersen en van Dis. Tot plaatsver vangende leden werden benoemd de kamerleden van Walsum, Stuf- kens, Roolvink, Bruins Slot, Schmal, Hacke, Hoogcarspel, de Kort en Roosjen. Vooraf heeft de voorzitter o.m. medegedeeld, dat de commissie ge machtigd wordt voor het horen van getuigen en deskundigen zoveel saocommississ te vormen als zij no dig zal achten. Deze subcommissies zullen uit tenminste drie en ten hoogste vijf leden bestaan. De ^er- mijn w t et onder rd be paald op één jaar. Aan de regering zal verzocht worden voor ,1c com missie een bedrag van f50.000 op de begroting te brengen. Posities Nederlondse passagiersschepen Amstelland, 11 Nov. van Amster dam te Rio de Janeiro. Bloemfontein, 11 Nov. van Kaap stad naar Southampton. Boschfontein. MombassaAmster dam, 12 Nov. te Suez. Edam, 11 Nov. van Baltimore te Rotterdam. Indrapoera, JavaRotterdam, pas seert 9 Nov. Perim, wordt 14 Nov. 5 uur te Suez verwacht. Johan de Witt. AmsterdamJava, 11 Nov. te Tandjong Pendang. Kota Agoeng, RotterdamBatavia 11 Nov. pass. Malta. Sloterdijk, 11 Nov. van Southamp ton, wordt 12 Nov. 14 uur van Ba tavia aan de Hoek van Holland ver wacht. Stuyvesant, 11 Nov. van Trinidad (ParamariboAmsterdam Moffengriet verklaart nog niet bekeerd te zijn De typiste N. W. Bierlee uit Laren die o.a. stukken voor de Sicher- heitsdienst had vertaald en getypt, stond voor het Goois Tribunaal te recht. Toen de president zeide, dat zij toch uit een goed anti-Duits gezin kwam, antwoordde verdachte: „mijn ouders hebben mij niet kunnen be keren, het tribunaal behoeft dat ook niet te proberen". Toen haar de om gang met vele Duitsers werd verwe ten, zei ze: „ik zal zelf miin vrien den kiezen. Daar heeft 't Tribunaal adviseerde aanvankelijk tot haar internering voor de tijd van vijf jaar. In verband met haar slechte gezondheidstoestand werd het on voorwaardelijke gedeelte der straf beperkt tot de duur der voorinter nering, n.l. 17 maanden. De overige 3</s jaar werden voorwaardelijk op gelegd met een proeftijd van drie jaar. DRIEMAAL is scheeps recht, zei een Engelse vlieger op zoek naar het vliegveld Ypenburg en landde eerst tweemaal op Waalhaven eer hfj op Ypenburg neerstreek. ijs In Eindhoven streken een man en een vrouw neer, maar dan in een kanaal. Menhaalde ze op, de vrouw was reeds overle den. ;jj Een Duitse smok kelaar overleed eveneens. Hij wilde van Nederland naar „die Heimat" glippen, liep door en waarschu wingsschoten troffen hem. :j< In het Zuiden klaagt men over het te rigoureus optreden tegen de varkens. Niet de wilde maar de tamme. De C.C.D. blijkt zich hier nog gehater als het wilde zwijn gemaakt te hebben, tjt Om in het Zui den te blijven: door B. en een directeur van een Utrechtse fabriek, die on derdelen voor vliegende bommen had vervaardigd. Zes jaar kreeg hij. s[j Een paar meer dan een Laren- W. te Tilburg is het initia tief genomen om aan de werknemers in gemeente bedrijven sociale medezeg gingschap te verlenen. De kleine man krijgt dus iets in de pap te brokkelen. In ieder geval meer dan se koopman, die o.a. relle tjes bij de St. Jansproces sie veroorzaakte. Vijf jaar luidde het vonnis. Twee Beverwijkers wilden in een jeep gaan rijden. Ze kregen pech en belandden achter de tralies. ;j: Meer geluk hadden inbrekers in den Bosch, die een juwe lier ^000 gulden armer maakten. De politie stelt eenenz. Tragischer was het geval van een apothekers-assistente, die een recept niet begreep en teveel vergift gebruikte, waardoor de patiënt, een 9-jarig jongentje, was overleden. Men hield re kening met het feit dat ze nog geen 18 jaar was en eiste f100 of twee maan den hechtenis tegen haar. Door de Prinses-Regen tes is aan Mackenzie- King tijdens zijn bezoek aan ons land kapt. Theu- nissen toegevoegd. Onder de boeren en tuinders be staat grote ongerustheid over de ontvangen belastingaanslagen. Men twijfelt dikwijls aan de juistheid der aanslagen en verder mist men zelf de deskundigheid om hierover te kunnen oordelen. De vakbonden van boeren en tuinders Van de L. T. B. in de kring Hoorn zagen in een en ander aanleiding een verga dering te beleggen, waarop door de heer Verdonschot uit Haarlem een uiteenzetting werd gegeven van de na-oorlogse belasting wetgeving. In zijn openingswoord memoreer de de heer Slot de critiek, die door de boeren en tuinders op de belas tingdiensten wordt geleverd en hij meende, dat er veel verschil van optreden te constateren is bij de on derscheiden inspecteurs der belas tingen. Met klem betoogde spr. ech ter dat het niet de bedoeling is om actie te gaan voeren voor de zwart handelaren. Hierna was het woord aan de heer Verdonschot, die er op wees, dat in September 1945 toen een begin werd gemaakt met de geldsanering, de aanslagen over de jaren 1941, 1942 en 1943 practisch waren afgehandeld. Ook dq voorlopige aanslag over '44 was toen meestal in het bezit der belasting-plichtigen. In 1945 be hoorde dus nog te worden uitgereikt de definitieve aanslag over 1944 en de voorlopige aanslag 1945. Bij de geldsanering 1945 kreeg men ook de „buitengewone aangifte". De minister wilde de stand van het vermogen weten en tegelijk kreeg men ook de gelegenheid aan te ge ven in hoeverre men over de voor gaande jaren te weinig belasting had betaald. Velen zagen in dat bui tengewone aanslagbiljet niet veel bijzonders. Dat was het echter wel. Velen hebben bij de invulling van dit buitengewone belastingbiljet te weinig rekening gehouden met het geen zij hebben verbruikt. Men heeft dit niet opgegeven en daar door zijn de moeilijkheden gekomen. Men dacht door het opgeven van de bedragen op de verschillende' spaarbankboekjes en het vermelden van de afgesloten levensverzekerin gen moreel gedekt te zijn. De inspec teurs echter gaan zich afvragen: is het privé-gebruik wel juist? De in specteurs hebben krachtens het Machtigingsbesluit veel bevoegdhe den gekregen. De boeren en tuin ders moeten hun producten voor eigen gebruik berekenen volgens de kostprijs. Voorts heeft men eigen producten geruild tegen andere goe deren en diensten. Ook dit moet worden aangegeven. Niet alleen wat men overgehouden heeft, maar ook wat men heeft opgegeten en wat inen heeft geruild moet als inkomen worden aangemerkt. Vele inspecteurs rekenen f 300. als eigen gebruik voor ieder gezins lid. Spr. wees er op, dat als het bui tengewone aanslagbiljet onjuist is ingevuld, men voor 100 procent meer wordt aangeslagen. Heeft men door middel van het buitengewone aanslagbiljet „een generale biecht" gespreken, d.w.z. aangegeven in hoe verre men over de voorgaande ja ren te weinig belasting heeft be taald, dan krijgt men een verhoging van 10 procent als vergoeding aan de Staat voor geleden renteverlies en onkosten. De heer Verdonschot was verder van mening, dat de boeren en tuin ders zelf dikwijls schuld hebben aan de moeilijkheden met de belasting inspecties, doordat de aangifte-bil jetten te nonchalant, te gebrekkig, worden ingevuld. Anderzijds zitten ook de inspecties tot over de oren in het werk. Met nadruk vestigde spr. er de aandacht op, dat hij geen algemene richtlijnen kon geven be treffende de door de boeren en tuin ders te nemen stappen tegen huns inziens te hoge aanslagen. Want ieder geval moet op zichzelf be keken worden. Wel raadde spr. aan te gaan reclameren, maar men moet bij voorbaat zijn aanslag betalen. Helpt de reclame bij de inspecteur niet, dan kan men in beroep gaan bij de Raad van Beroep. Tijdens de hierop gevolgde dis cussie, waaraan door velen werd deelgenomen, zeide de heer Verdon schot nog, dat, bij onjuiste aangifte, men in ieder geval 100 pet. extra moet betalen. Het huidige stelsel blijft van kracht tot 1950. De be wijslast is thans omgekeerd, althans voor dit stelsel. Spr. adviseerde zijn hoorders voor zichzelf te becijferen, welk bedrag men voor eigen gebruik heeft besteed en welk bedrag men heeft aangewend om te ruilen. Rommel stierf door innemen van vergif Maisel, de voormalige luitenant- generaal van het Duitse leger, die gearresteerd is, beschuldigd, van medeplichtigheid aan de moord op veldmaarschalk Rommel, heeft in een brief aan de procureur-gene raal erkend, tegenwoordig te zijn geweest bij het bezoek van zijn chef, generaal Burgdorf, aan Rom mel's woning. Burgdorf beschul digde hierbij Romme van deelne ming aan het complot tegen Hit- Ier en vroeg hem, of hij bereid was de gevolgen van zijn daad. te dra gen- Romme hoorde hem met ver bazing aan, maar antwoordde, dat hij daartoe bereid was. Door een auto-ongeluk, was Rommel niet in staat een revolver te hanteren. Na enkele woorden voor zijn vrouw te hebben achtergelaten, vertrok ken Rommel, Burgdorf en Maisel in een auto. Na een rit van een ■ml? lil TT r1"> r»1-111 i cfrwv pen- Deze verwijderde zich met Maisel, even later gevolgd door Burgdorf. Na vijf minuten keerde het drietal terug en vond Rommel dood in de auto liggen. De eerste hulp te UJm constateerde, dat de dood veroorzaakt was door vergif tiging, aldus Maisel. Voor het tijdvak van 16 t.m. 29 No vember 1947 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Bonkaarten KA KB KC Til serie R R-04 div. 500 gram suiker, boter hamstrooisel of 1000 gr. jam, stroop enz. of 500 gram versnaperingen. R-05 div. 225 gram huishoudzeep of 180 gram toiletzeep. BONKAARTEN KD, KE 711 (serie R) R-ll, R-12 div. 250 gram suiker, bo terhamstrooisel of 500 gram jam, stroop enz., of 250 gr. versnaperingen. R-13 div. 450 gram huishoudzeep of 360 gram toiletzeep. R-16 res. 500 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kin dermeel (alle soorten of kinderbiscuits. BONKAARTEN MA, MD, MH 712 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken serie R) R-21 suiker 250 gram suiker, boter- terhamstrooisel of 500 g. jam, stroop, enz. of ,250 gram versnaperingen. TABAK- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN enz. QA, QB, QC 711 R-01, R-02 tabak 1 rantsoen cigaret- ten of kerftabak R-03 tabak 2 rantsoenen cigaretten of kerftabak R-01 versnap. 200 gram versnaperin gen of 200 gram suiker, boterhamstrooisel, enz. of 400 gram jam, stroop enz. R-03 versnap. 100 gr. versnaperin gen of 100 gram suiker, boterhamstrooisel, enz. of 200 gram jam, stroop enz. De reeds aangewezen bon R-03 vlees voor 100 gram vlees is geldig t.m. 22 November. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 14 November worden gebruikt. De niet aangewezen bonnen van serie Q kunnen worden vernietigd. GERAAMTE VAN NEDERLANDER In België gevonden Padvinders hebben in het Foret de Soignes, ter hoogte van het Fort Jaco, in België, het geraamte van een man gevonden, die volgens de op hem gevonden papieren, de 60- jarige Nederlander Martin Joseph de Vries zou zijn. Deze de Vries werd geboren te Aalsmeer en droeg tijdens de oorlog de naam Max Zu- rek, geboren te Polen. Men neemt aan dat de man, waarvan met het stoffelijk overschot heeft gevonden, •een natuurlijke dood is gestorven. Bij navraag in Aalsmeer wist de politie aldaar mede te delen, dat ongeveer 6 maanden geleden Max Zurek nog in deze plaats geweest is. Een nader onderzoek wordt in gesteld. De te De Nederlandse Vrouwenbeweging heeft op Klaprozendag een bloemenhulde gebracht op verschillende plaatsen in Nederland, waar slachtoffers van het verzet tijdens de Duitse bezetting zijn gevallen. De bloemenhulde aan het Weteringplantsoen te A'dam. U/EET V wat „bieb" is? bieb, om het helemaal zeggen. We leven in een periode, die voor de vorming van de taal ik wil niet beweren: van onze „Nederlandse" taal wel zeer merkwaardig is. Wij spreken niet meer met hele, volledige woorden, maar met halve, ver minkte uitdrukkingen, met en kele letters die we aaneenrijgen. „Japi" betekent geen jongens naam, maar „jeugd-actie-pa- pier-inzameling". Een vinding, officieel ingevoerd door de re gering in Den Haag. Mag ik u voorstellen: „Japi". En „bieb"? De bieb, wel dat wil zoveel zeg gen als bibliotheek, niet de gro te, echte, eigenlijke bibliotheek, de deftige, statige, wetenschap pelijke, literaire boekerij van geleerden en kunstenaars, maar zo'n winkeltje, waar je boeken kunt lenen vanaf de stuivers roman tot de wild-west en de tective-verhalen met alles wat daartussen ligt. Er wordt de laatste jaren veel „gezuiverd". Maar die „bieb"-winkeltjes moe ten ook nodig eens nagekeken worden. MARCUS FEUILLETON f door PETE FALCON 58. „Tot nu toe," zuchtte Burns. „Wat jammer, dat er een eind aan moet komen. Ik zal de Nederlandse Ge heime Dienst volledig op de hoogte stellen van het feit, dat u intieme relaties onderhoudt met spionnen. Ik heb zo het idee, dat u volledig wordt uitgerangeerd uw zaak, u- zelf 'en uw gezin. Wij zullen daar zelfs officieus namens de Ameri kaanse regering op moeten aandrin gen, omdat u in het bijzonder voor ons een gevaar betekent. Als inge wijde zal het u bekend zijn, heer Wilkers, dat Geheime Diensten om wille der veiligheid nogal radicaal zijn, want als u en uw trawanten de kans krijgen, zijn jullie ook radicaal tegen ons. Ik geef u twee minuten bedenktijd hebt u dan niet toege geven, dan neem ik mijn maatre- geleh." Burns keek demonstratief op zijn horloge en stak een sigaret op. Wil kers had veel van zijn zekerheid verloren en keek van de een naar de ander. Zowel de consul als Fred bewaarden het stilzwijgen en staar den als onverschillige toehoorders voor zich uit. „Vraag maar", zei Wilkers kort af, toen de tijd verstreken was. „Heel verstandig" prees Burns. „Ik moet u echter waarschuwen, dat we ons niet met een kluitje in het riet laten sturen. Hebben wij reden om aan te nemen, dat u ons om de tuin leidt, dan geldt mijn toezegging niet en komen daarvoor in de plaats de maatregelen tegen uw persoon. Waaruit die bestaan, zal ik u voorlopig besparen". De "ijzige kalmte, waarmede de inspecteur sprak, liet niet na indruk te maken op de heer Wilkers. „Was het de bedoeling, dat u de heer Finnemore en de zijnen zou vergezellen" stelde Burns als- eer ste vraag. „Ja", knikte Wilkers zonder aar zelen. „Waarheen?" Even wachtte Wilkers. Toen ant woordde hij: „Dat weet ik niet. Finnemore had ons niet op de hoog te gesteld. En u weet, dat men in zulk werk daar niet naar infor meert". „Inderdaad", glimlachte de in specteur. „In de spionnage-wereld is discipline een eerste voorschrift. Toch geloof ik, dat u ons op de hoogte kunt stellen heer Wilkers". „Het spijt me", verklaarde deze met nadruk. „Ik ben bereid mij aan de afspraak te houden, maar ik kan hierop niet antwoorden, omdat ik het eenvoudig niet weet". De inspecteur maakte een onge duldig gebaar. Hij keek naar de consul en zei: „Eigenlijk is dit het enige, wat ik wilde horen van deze medeplichtige. Ik achtte hem en acht hem nog een dergelijk be langrijk lid van de bende, dat hij op de hoogte moet zijn. Er is dus niets aan te doen we moeten hem een poos onder druk zetten vol gens de Amerikaanse methoden!'. Fred ging naast zijn vriend staan en vroeg: „Kost dat niet veel kost bare tijd?" Inderdaad knikte de inspecteur. „Maar ik zie geen an dere oplossing. We kunnen beter direct met onze methoden beginnen, dan dat we op deze manier een half uur laten voorbijgaan, waarschijn lijk zonder resultaat". „Mag ik het eens proberen?" fluis terde Fred. Burns zag hem verbaasd aan. „Zeg denk jij dat je meer ontzag inboe zemt dan ik? Omdat je hem een keer dubbel hebt gevouwen? Ga je gang. maar experimenteer niet te lang". Fred liep langzaam op Wilkers toe. die zich blijkbaar weer volko men op zijn gemak voelde, want hij nam een vrij uitdagende houding aan en zei: „Wou je me weer eens een keer verrassen?" Fred haalde de schouders op. „Och, waarom zou ik me inspan nen. Je hebt gemerkt, dat ik mijn ervaring als sportman nog niet heb vergeten. Maar ik wil terugkomen op de laatste vraag van de inspec teur. Ik ben ervan overtuigd dat jij weet waar Finnemore naar toe zou gaan of is gegaan". (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3