Nieuw Hugh Dalton, de Britse minister van financiën, afgetreden GEEN LOSLATEN VAN DE LOON- EN PRIJZENPOLITIEK arm vest THEATER THEATER Italiaanse steden toneel van communistische relletjes STATEN-GENERAAL ontvangen Canada's premier WOLHUIS Den Helder BAKKERS .AN KEN DAAL TjE Nov. a.s. OUDE KANT HART DRIJDEN I &o Voor Alkmaar en omgeving MINISTER BEEL ANTWOORDT Waar zouden wij anders terecht komen? Indië blijft zorg baren. - Voedselsubsidies worden niet afgeschaft. - De sociale vrede Fascisten hebben zich opnieuw georganiseerd De Oekraine in de Veiligheidsraad Nederlandse regering geeft galadiner De ontslagaanvrage Nederlander Wegens voorbarige mededelingen aan een journalist over de begroting Sir Stafford Crips opvolger Feiten van vandaag Krijgen we weer #n koude winter? LLICHT SLAGEN! n met elkaar om Uw :o smakelijk en voed- ;elijk te maken- Het ital afnemers is het bewijs van appreciatie lARSE BROODFABR. AAR TELEF. 2869 St Annastraat 31 bezorgd ff lie PERPLEX- oorlijk stootje. L X-vloer komt PERPLEX tking, een zeer sbaar, geluid- eds vanaf f.4.- Koningsweg 70, 'elefoon 3730 b culturele uitwisse aar brengt de Vlij- Lging „Utile Dulci" a Felix Timmermans n het Gulden Vlies an CANTECLEER- Boekhandel Kühne, khandel Zonderhuis, le dag der uitvoering s zaal- 14 NOV. k Capra's come dia: (M.P-B-A.) iTE, JACK CARSON, [SClLLA LANE- Toegang 18 jaar- eeds een enorm suc- sgevens als film, zo it u en uw gehele fa- n van begin tot einde, uur; Zaterdag 7 uur 4,30 7, en 9,-30 uur matinée. 14 NOVEMBER: E HEART) LION) VE, MERVYN JOHNS ORD e-v-a- ng, hereniging. Met re spanning en actie. i onder geleide 8 uur; Zaterdag 7 uur 4,30 7, en 9,-30 uur. ir matinée. ;sen 11 en 1 uur. was, kwamen vest en ad echter jaren in de jd hadden de motten toen er dan ook zo vlogen, tot mijnheer lleen de kalkwolken, HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs '3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incL incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) VRIJDAG 14 NOVEMBER 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11379 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A. Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200. HOORN; Draafsingel 59, Tel., 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank DE REGERING heeft een uur moeten anti-chambreren, eer de Tweede Kamer voldoende leden bij elkaar had om met het vereiste aantal de vergadering te kunnen beginnen. Deze onaangename ge beurtenis vond waarschijnlijk haar oorzaak in een misverstand bij de leden, die niet wisten dat de Kamer om 11 uur reeds zou beginnen. Toen de klok reeds twaalf had dent met zijn antwoord aan de beschouwingen het woord hadden Niet bijzonder uitvoerig ging dr. Beel in op de bezwaren van de oppositie tegen het Indië-beleid; het was te veel oude koek, die werd aangesneden en daarom voor .de regering slechts aanleiding tot het herhalen van enige bekende stel lingen. Hernieuwd contact met de re publiek heeft altijd binnen de kring der mogelijkheden gelegen. Maar ik kan verzekeren, aldus dr. Beel, dat er ernstige bedenkingen bestaan bü het hervatten der on derhandelingen en dat de toe stand in Indië in vele opzichten ernstige zorgen baart. Het zal van de republiek afhangen of zij mede kan spreken in de federatieve op bouw. Er is nog niet beslist over het vraagstuk of één of meer ministers naar Indië zullen gaan. Eerst moet men het er met de Commissie van Drie over eens zijn, dat het conflict er niet een is: Nederland-Republiek, maar een intern Indonesisch con flict. De prijs, die de arbeiders voor het handhaven van de arbeidsvrede moeten ontvangen, bestaat in de verwezenlijking van hun sociale rechten. De regering heeft bericht ontvangen, dat de commissie-van der Ven in pleno een concreet ont werp van wet betreffende de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie bespreekt. De socialistische plannen van de mijnen zullen daarop moe ten wachten. Lonenprijzen Uitvoerige aandacht schonk de minister-president aan het vraag stuk der lonen en prijzen. De tot nu toe gevolgde politiek is niet onbevredigend geweest als men ons prijspeil met die van het buitenland vergelijkt. Afschaffing van subsidies op levensmiddelen wordt niet overwogen. De rege ring voelt niets voor het loslaten van haar politiek, want men weet niet waar men terecht komt. Bo vendien nemen wij een gunstige positie in op de wereldmarkt, welke ook bij het intreden van een crisis gehandhaafd kan wor den. Verhoging van lonen in de land bouw acht de regering niet gerecht vaardigd. Er zou wel door bespa ring twee cents aan de lonen kun nen worden toegevoegd. Het afromen van de hoge export winsten kan niet zonder meer ge schieden. Waar mogelijk wordt de industrie tot prijsverlaging gedwon gen. De kinderbijslag van het vierde kind af en die voor de kleine zelf standigen zal uit premiebetaling moeten worden gefinancierd. Is men het eenmaal over het systeem van heffing eens, dan zal de regering gaarne nadere voorstellen in over weging nemen. De prijzen van voedingsmiddelen zullen ten dele worden verlaagd, doch ook ten dele verhoogd. De jongste verlagingen zijn in het al gemeen gevolg van een verhoogde productiviteit. geslagen begon de minister-presi- vcle leden, die bü de algemene gevoerd. Andriessen beantwoordend, zeide dr. Beel, dat de regering zich dag en nacht met de loon- en prijspoli tiek bezig houdt. Niemand kan zeg gen, wanneer een daling zal intre den, maar zij komt automatisch na iedere oorlog. Meningsverschillen De minister-president erkende, dat er verschillen van mening zijn in het kabinet, maar dat die ver schillen door besprekingen tot op lossing komen. Ten aanzien van de nieuwe minister zonder portefeuille deelde hij mee, dat de Grondwet toelaat, zulk een minister met een deel van een departement te be lasten. Op grond van het feit, dat meer ministers voor één onderwerp inter- pcllabel zijn, verdedigde dr. Beel ook zijn verhouding ten opzichte van minister Jonkman. Tenslotte waarschuwde de minis ter-president tegen kleinzielige ver dachtmaking van de regering. Hij verklaarde tegenover de heer Schou ten, dat eenheid van beginselen, ook van christelijke beginselen, on voldoende is om een beleid te voe ren; daar is tevens eenheid over een program voor nodig. Toch bestaat er mogelijkheid tot nauwere samen werking te komen, als de oppositie zich maar gedraagt, zoals zij deed tegenover het eenmaal getekende Linggadjati. Het herstel van het Georganiseerd Overleg zo zeide dr. Beel nog komt op de eerstvolgende vergade ring van de Salariscommissie aan de orde. De salarissen zullen worden behandeld, maar bij een stijgende tendenz liggen die der ambtenaren steeds in het nadeel. De salarissen bij het M.O. zullen zeer spoedig worden herzien; het overleg is bijna beëindigd. Over het politievraag- stuk is binnenskamers overeenstem ming bereikt. Het beroepsgeheim van de journalist hoort thuis bij de betrokkenen zelf; de bedrijfsorgani satie zal deze zaak t.z.t. moeten regelen. De Grondwetswijziging bespre kend, zeide dr. Beel, dat de a.s. ver kiezingen wel degelijk het Indië- beleid mede tot inzet zullen hebben. Een algehele Grondwetsherziening kan volgens de regering beter wach ten tot het ogenblik, waarop de nieuwe structuur van het Konink rijk aan de orde is. De algemene vergadering der V. N. heeft gisteren de Oekraine met 36 stemmen gekozen tot lid van de Veiligheidsraad. Twee stemmen werden uitgebracht op India, 15 le den onthielden zich. Van de 57 le den waren er 3 afwezig. Nederland heeft zich van stemming onthouden, eveneens de Ver. Staten. De Philippijnen en Costa Rica werden tot leden van de beheers raad gekozen. TALRIJKE steden van Italië worden momenteel geteisterd door ernstige ongeregeldheden, die worden georganiseerd door de communisten en gericht zün tegen alles, wat „rechts" is en van neo-fascistische sympathiën verdacht wordt. Ook de bureaux van de sociaal-democraten moe ten het ontgelden. Te Milaan hebben Woensdag avond duizenden personen gede monstreerd voor het hoofdbureau van politie, na een grote meeting van arbeiders op het plein voor de kathedraal uit protest tegen het werpen van een bom naar het hoofdbureau van de communistische partij. De menigte vernielde ver schillende bureaux van rechtse bla den. Als protest is een algemene staking uitgeroepen. Enkele perso nen werden gewond. Pantserauto's rijden door de stad. Donderdag zün de demonstra ties overgeslagen naar verschil lende andere Italiaanse steden. Te Venetië, Bologne, Ferrara, Mo dena, Reggio en la Spezia werden door stakende arbeiders büeen- komsten gehouden. Verschillende bureaux van de ,,L' Uomo Qualunque" en de „Itali aanse Sociale Beweging", die men van neofascistische sympathiën be schuldigd, werden bestormd en ge plunderd .Bovendien werden recht se bladen verbrand. Tegen de avond keerde de rust terug. Vandaag zou een grote betoging in Turijn ge houden worden. In de provincie Como is een sta king van 24 uur afgekondigd naar aanleiding van incidenten, die zich de laatste dagen in Lombardije had den voorgedaan en waarbij enkele arbeiders gewond werden. Het algemene verbond van Itali aanse vakverenigingen heeft in een manifest aan de regering de ont binding geëist van de „Italiaanse Sociale Beweging" en alle neo-fas cistische bewegingen, „opdat het land niet in een burgeroorlog wordt gestort door fascistische provoca teurs." In de provincie Apulie is een sta king van landbouwers afgekondigd. Ook te Napels probeerde een grote menigte linkse demonstranten een aanval te doen op het hoofd bureau van politie. De politie moest een groot aantal traangasbommen gebruiken om de aanval af te slaan. Ook hier reden pantser-auto's door de straten om de demonstranten te weerhouden de bureaux van de rechtse bladen te verbranden. Het hoofdkwartier van de monarchisti sche partij te Napels werd bescha digd. Turijn en Aosta werden even eens het toneel van demonstraties. De minister van binnenlandse zaken Sceiba, heeft in de Itali aanse constituerende vergadering medegedeeld, dat er in Italië een zeer jonge fascistische organisatie bestaat, welke in het geheim werkt. Hoewel de regering de po litiek van verzoening zal voort zetten, zal zij alle pogingen van fascisten om zich te organiseren de kop indrukken. De vergadering was zeer rumoe rig zo zelfs, dat de communistische voorzitter van de Kamer een der communistische afgevaardigden, wegens „onbeschaamdheid" liet verwijderen. Ten slotte wees Sceiba er nog eens op, dat de regering de terug keer van het fascisme wil tegen gaan, doch ook besloten is het poli tieke terrorisme uit te roeien, dat een der kenmerken van het fascis me is. „Niet straatdemonstraties, doch parlement en verkiezingen zijn de wettige democratische mid delen om de politieke toestand te veranderen," zo zeide Sceiba. „De regering wenst zo spoedig mogelijk verkiezingen." Mackenzie King tijdens zijn rede in de Ridderzaal voor de ver enigde zitting der Staten-Generaal. Rechts de Engelse ambassadeur Sir Neville Bland en zijn vrouw. Gisteren was het de tweede dag van het verblijf van Mackenzie King in ons land. Daar de hoge gast zeer vermoeid was, ging het bezoek aan Dr Beel niet door en werd volstaan met een onderhoud met minister van Boetzelaer in het gebouw der ambassade te Wasse naar. In de middag werd Mackenzie King door de Verenigde Kamers der Staten-Generaal ontvangen. Vele officiële personen waren tij dens deze bijzondere zitting aan wezig. De voorzitter sprak de Ca nadese premier in het Engels toe en wees op het grote voorrecht een der leiders van onze gemeenschap pelijke strijd tegen' wrede agressie te kunnen begroeten. Hij verklaar de dat het Nederlandse volk de vele dappere mannen, wier bloed op Ne derlandse bodem is gevloeid, zullen blijven gedenken. Ingaande op de vele kwaliteiten van Mackenzie King zeide hij, dat Canada onder zijn bekwaam en ervaren leider schap in moeiijke omstandigheden in macht, roem en welvaart is voor uitgegaan. Na de premier en zijn land gedankt te hebben voor de gastvrijheid tijdens de oorlog aan de troonopvolgster en gezin bewe zen, verzocht hij dankbaar de gast de Vergadering toe te spreken. Hierna sprak Canada's grijze staatsman en gaf te kennen, dat nimmer meer een natie het zal wa gen de vrijheid en het leven in de democratische landen te bedreigen, indien de democratische naties de eenheid en de kracht tonen, die zij gedurende de oorlog aan de dag hebben gelegd. Mackenzie King bracht de grote dankbaarheid onder woorden, die het Canadese volk koestert wegens de liefdevolle zorg, die het Neder landse volk aan de graven van de Canadese soldaten geeft. De Nederlandse kinderen, die bloemen naar deze graven brengen, zag hij als een symbool van de kin deren der gehele wereld, die ver langden met liefde en medelijden te worden behandeld. Hij bracht hulde aan Koningin Wilhelmina, die door het Canadese volk als „een der grootste vrouwen aller' tijden" wordt beschouwd, „een toonbeeld van zielskracht", het ver heugde de premier te vernemen, dat zij thans in de gelegenheid was de rust te genieten, die zij zo zeer behoefde. Herinnerend aan het bezoek van de prinses-regentes aan Canada, zei Mackenzie King, dat naar zijn me ning nimmer enig land 'n zo schit terend ambassadrice had gehad. Men koesterde genegenheid voor de prin ses. Mackenzie King heeft voorts een brief van generaal H. Crerar, com mandant van het Canadese leger, voorgelezen, waarin de generaal de dank van het Canadese volk voor de verzorging der Canadese oorlogs graven in Nederland onder woor den brengt en de nadruk legt op de banden tussen de twee volken. Deze banden zijn versterkt door de emigratie van Nederlanders naar Canada. 's Avonds werd door „die Haghe Sanghers" een serenade gebracht, terwijl 's avonds door de Nederland se regering een gala-diner werd ge geven, bij welke gelegenheid dr. Beel een korte rede hield. Vandaag bezoekt Mackenzie King Amster dam. van de Minister van Marine De Minister-President heeft Don derdagmiddag in zyn antwoordrede op de algemene beschouwingen van de rijksbegroting medegedeeld, dat de Minister van Marine, Schagen van Leeuwen, hem inderdaad heeft medegedeeld voornemens te zün zijn ontslag als Minister van Ma rine aan te bieden. Aangezien over de aanvaarding van dit ontslag nog niet is beslist, stelde de Minister- President de Kamer voor op de mo tieven van dit ontslag niet nader in te gaan. „Kleine Algemene Verg. der V. N." De algemene vergadering der V. N. heeft gisterenavond met 41 tegen 6 sf&mmen besloten tot de vorming van de zogenaamde „Kleine Algem. Vergadering". De aanhangers van de Sowjet- Unie stemden tegen, de Arabische staten onthielden zich van stemming in Oostenrijk opgehangen WENEN, 13 Nov. (AFP) De „Volksstimme", een Oostenrüks communistisch orgaan, meldt, dat Nikolaus Been, die door een Brit se militaire rechtbank ter dood was veroordeeld wegens moord op vier joden in het kamp Schmiedhuette in Stiermarken, geëxecuteerd is. De veroordeelde is opgehangen. De P.R.A. bleek over de volgende gegevens te beschikken aangaande Nicolaas Been: Het betreft een 39- jarige Amsterdammer, die gedu rende de oorlog gescheiden heeft geleefd van zijn echtgenote en na dien wettig is gescheiden. Hij staat geboekt als lid van de N.S.B., de Germaanse S.S., de Waffen S.S., de Wach- und Schutzdienst en de N.S.K.K. Het bureau opsporing oorlogsmis dadigers bleek Nicolaas Been niet te kennen. Red. A.N.P.) BOMAANSLAGEN IN BRUSSEL. Tegen ontslagen politieke delinquenten In de nacht van Dinsdag op Woensdag zijn te Brussel vier bom aanslagen gepleegd, die alle gericht waren tegen vrijgelaten politieke delinquenten. Een der bommen ontplofte voor een bakkerij. De bakker was in Juni j.l. tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld, doch op 15 October weer vrijgelaten. Een andere bom ontplofte voor een grool pand, waar o.m. ook de Bulgaarse legatie is gevestigd. De glasschade ook aan omliggende huiden, 's zeer aanzienlijk. Grote schade werd ook veroorzaakt door de ontploffing van een bom in een café, waar ge regeld personen uit de Brusselse onderwereld bijeen komen. Een geheel nieuwe methode in de bouwvakken wordt door een Engelse firma in Kent toege past. Geen moeilijkheden meer met het vervoer van cement, omdat het cement vanuit de automatische mengmachine dooi middel van een pijpleiding naar elke vereiste plaats wordt ge pompt. Het „nieuwtje" aan het werk. In de Langedijk is men op het ogenblik druk bezig met het zgn. kooldoppen, d.i. het verwijderen van de slechte buitenste bladen, om daarna gedurende de wintermaanden te worden opgeslagen ia de koolschuren. HUGH DALTON, de Britse minister van financiën, is afgetreden als gevolg van „ernstige discretie", waaraan de minister zich tegenover een journalist had schuldig gemaakt. Dalton had na melijk aan de parlementaire redacteur van het Londense blad „De Star" mededelingen over zijn crisis-begroting gedaan vóór hij die begroting aan het Lagerhuis had voorgelegd. Sir Stafford Crips zal hem opvolgen. In de vergadering van gisteren van het Britse Lagerhuis, had Dal ton zijn fout toegegeven en zijn verontschuldigingen aan het Huis aangeboden. Churchill, de leider der oppositie, verklaarde hierop, dat hij acte nam van de „zeer openhartige wijze", waarop de minister had ge sproken en had zijn „deelneming" betuigd in verband met het mis bruik van vertrouwen, dat was voorgevallen. Donderdagavond kwam echter het Britse kabinet in spoedver gadering bijeen in de kamer van Attlee in het parlementsgebouw, terwijl de zaak ook werd bespro ken door een aantal conservatieve leden. Dalton heeft hierop in een schrijven aan Attlee zün ontslag aangeboden, onder de verzekering dat hü, hok buiten de regering staande, de uitvoering van het regeringsprogram zou blijven steunen. Attlee zond op zijn beurt aan Dalton een schrijven, waarin de premier toegaf, dat de begane in discretie op zichzelf geen benade ling van de staat tengevolge heeft gehad, maar dat het beginsel van de onschendbaarheid van de begro ting van het grootste belang is en dat de discretie van de minister van financiën, die noodzakelijker wijs veel vertrouwelijke gegevens ontvangt, buiten kwestie moet zijn. Commissie van onderzoek? Winston Churchill en andere le den van de oppositie hebben een motie ingediend tot het benoemen van een uit alle partijen bestaande commissie, die een onderzoek zal moeten instellen naar de omstan digheden van de 'ndiscretie. Chur chill heeft aan Dalton per brief medegedeeld, dat hij tot deze stap is gekomen onder invloed van de ontdekking, dat de journalist, aan wie Dalton mededeling der gegevens deed, een kwartier voor de bekend making in het Lagerhuis, niet be schouwd werd als onder verplich ting tot geheimhouding te staan. Reuter's correspondent wijst er op, dat Dalton's aftreden het heen gaan betekent van een der „grote vqf" in de hiërarchie van het kabinet en dat de samenstelling van het kernkabinet hierdoor ge heel gewüzigd wordt. De kern was thans uitgemaakt door Attlee met Bevin en Sir Stafford Cripps als zijn eerste assistenten en Herbert Morrison als vierde. Volgens Reuter's financiële redac teur zal het aftreden van Dalton onvermijdelijk de vraag opwerpen, of de indiscretie de werkelijke re den is, of dat de oorzaak dieper ligt, namelijk in het falen van zijn financiële politiek. In kringen van uiteenlopende richting is men reeds lang van oordeel, dat Dalton's finan ciële politiek rte economische poli tiek van Sir Stafford Cripps ver ijdelt. Het aftreden van Dalton be tekent in het biizonder, dat Enge land ernst maakt met het zoeken van het herstel. De persoon van Cripps is daar voldoende borg voor, aldus deze redacteur Het laatste geval van voortijdige mededelingen over de begroting kwam voor in 1936, toen de voor malige minister van koloniën Tho mas zich daaraan schuldig maakte. Thomas trad toen ook af als minis ter, doch bleef zijn zetel in het parlement behouden. Dalton's begroting ondervond ernstige critiek in de pers. Ver klaard werd, dat deze begroting on toereikend was om een oplossing te bieden voor de problemen van in flatie en uit het evenwicht geraakt* belans van in- en uitvoer. Sir Stafford Cripps zal de coör dinatie van economische aangele genheden blijven behartigen. DUITSE SPION stak de Normandië in, brand Uit New York wordt gemeld, dat de brand, die de reusachtige mail boot „Normandië" in 1942 te New- York vernielde, het werk was van een Duitse spion, Fritz Scheffer ge naamd, die thans, verdacht van moord, in Duitsland gevangen ge houden wordt. Scheffer zou ver klaard hebben, dat hij bevel had gegeven de reddingsboten van de Normandië in brand te steken. Op zijn beurt zou hij in opdracht ge handeld hebben van admiraal Ca- naris, hoofd van de voormalige Duitse inlichtingendienst. De fede rale recherche te Washington heeft aan de Amerikaanse autoriteiten in Duitsland nadere inlichtingen ge vraagd. Geschenk van de H. Vader aan prinses Elisabeth Z. H. de Paus heeft aan prinses Elisabeth van Engeland als huwe lijksgeschenk aangeboden een do zijn soepborden van Dresdener por selein, versierd met een bloemen- motief in rood en groen op een fond van wit en blauw Kard. von Preysing nog niet naar Engeland Kardinaal Conrad von Preysing, bisschop van Berlijn, die door de kardinaal-aartsbisschop van West minster, Mgr. Griffin, uitgenodigd was voor een bezoek aan Engeland, zal wegens gezondheidsredenen voorlopig hieraan geen gevolg kun nen geven. Hedenmiddag zullen te Batavia voor het eerst besprekingen plaats hebben tussen de Nederlandse en republikeinse commissies tot uit voering van de order tot staken van het vuren. Men is van mening, dat het onderwerp der besprekingen zal zün het vaststellen van een nieuwe demarcatielün. Mikolajczyk, de naar Londen gevluchte Poolse op positieleider, heeft een visum aan gevraagd voor de Ver. Staten. Dr. Wellington Koo, de Chinese ambassadeur te Washington, heeft verklaard niet tevreden te zijn met het tüdschema en de omvang van het Amerikaanse program voor hulp aan China, daar zijn land, evenals Europa, hulp op lange termün wenst. Prins Bernhard heeft gisteren op Schiphol met goed gevolg het exa men afgelegd voor 't vliegbrevet a. WEERSVERWACHTI NG Medegedeeld voor het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond: ENKELE BUIEN Aanvankelijk nog verder afne mende, doch later weer wat toenemende wind uit westelüke richtingen. Wisselend bewolkt met enkele buien, voornamelük in het Noorden van het land. Koudere nacht. Er zün enkele aanwijzingen, aldus de afdeling Klimatologie van het K.N.M.I. te De Bilt, dat de komen de winter nog koud zal zün, waar mede men dus rekening zou kunnen houden. Wü beieven een tüd met zeer zeldzame meteorologische om standigheden, waarvan in vele op zichten de oorzaak nog niet bekend is. Het is echter wei duidelük ge worden, dat dit tüdperk nog voort duurt. 35890 KG. GOUD VOOR NEDERLAND Donderdag heeft de „Commission Tripartite de la restitution de l'or monetaire" tegenover de Neder landse ambassadeur te Brussel, mr. B. Ph. Baron van Harinxma thoe Slooten, de officiële mededeling me dedeling bevestigd van een eerste toewijzing aan Nederland van 35.890 kg. door de Duitsers weggevoerd goud. OUD-MINISTER AALBERSE viert 18 Nov. zijn gouden doctoraat Op 18 November a.s. zal het vijf tig jaar geleden zijn, dat Mr. P. J. M. Aalberse, oud-minister van Ar beid en oud-lid van de Raad van State, aan de Rijksuniversiteit van Leiden promoveerde tot doctor in de rechtswetenschap. Hetzelfde jubileum vieren de oud-minister) van buitenlandse za ken, Mr. J. A. N. Patijn te Den Haag en Mr. A. M. Ledeboer te Overveen, oud-president van de Arrondissementsrechtbank te Alk maar, resp. op 25 en 26 November a.s. Pfeiffer mag in Amerika blijven Zoltan Pfeiffer, de leider van de Hongaarse oppositie, die Woensdag in gezelschap van zijn vrouw en dochter per vliegtuig te New York is aangekomen, heeft van het Ame rikaanse departement van buiten landse zaken toestemming ontvan gen in de Ver. Staten te blijven. De Urkers hebben, een bijzon der goed palingseizoen achter de rug en hun vrees, dat het afsluiten van de Zuiderzee het einde van hun broodwinning zou zijn, is dus niet bewaarheid. Naast de paling worden er ook grote hoeveelheden schol en wijting aan de afslag aange voerd. Een kijkje bij het lossen van een der juist aangekomen schepen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1