Djogja vreest Amerika DE VERRE STEM (j RADIO UIT DE KERMIS DER WERELD r r Tien jaar geëist tegen de Boer Lieftinck maakt er zich voorlopig met grapjes af NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Vrijdag 14 November 1947 PAG. 3 tberichten amilieberichten Willig werktuig van de vijand ij kan geen ijzer met handen breken Hij De rijkdommen van Oostenrijk Reactionnairen" schijnen de overhand op de progressievente verkrijgen J J Eigen haard Olie en pijpleidingen ter Veilings- loverzicht n 'n vorig overzicht dat spoedig met de e pootaardappelen op du worden begonnen, ig gegaan. De afgelo- tientallen spoorwa- ippelen verladen. Het a is, dat de mensen waar krijgen en, wat dat ze ontheven zijn ewaren gedurende de n deze beide redenen m de laatste hoopt de met de afzet nog wat Dorgegaan en dat het tot het volgende voor- en worden ingekuild, gelijk is. e schaal afzetten van haar stempel op de e veiling. Verschillen- werden in veel ge- heden aangevoerd dan •aren. De prijzen der ven hoog. arieerde van f 9.tot aag was over het al en de handel vlot. :akte iets in prijs, of- toegegeven moet wor- Dteringen er nog best n Prijs van f 12.a kg voor 3 ponds kool 1 gesneden is toch ze iede beloning voor dit )it product ondervindt entie van haar zuster >1 en van de andijvie. liepen van f 4.tot 1 werd over het- ge kocht. In het midden stegen de prijzen tot per 100 kg. De laatste wel wat minder maar f 18.is een beste noot stijgende mark inde van. de week wa- noteringen tot f 23.50 n weinig aangevoerd, ochten er zijn en lie ven f 20.per 100 kg. Dok weinig aangevoerd i voor prijzen tussen per 100 kg. n bieten was ook goed. bracht zeer redelijke foor ronde bieten le 1 f 7.40 tot f 8.20 en ig rond f 4.per 100 eten bleven hier wel r inzage rslijsten van het m.s. op 22 November te il aankomen en de m.s. „Indrapoera" dat jer te Rotterdam aan- op onze Bureaux ter HARWOUDE. 13 Nov. tte kool 7—12.80, 8000 1 6.70—11,90, 3000 kg. 1—7.90, 3000 kg. veld- L2000 kg. groene kool kg. uien 1617.90, id. 50—13.40, 160000 kg. id. Ill 8.80, 6000 kg. 7.20, id. II 2.30—2.80, vie 25.70—34.40. 3PEL, 13 Nov. 15000 I 9.60—10.50, 1500 kg. -7.20, 1500 witte kool 100 stuks bloemkool I I—14, stek 4—13.40. K, 12 November. kroten 38, spruiten andijvie 2539, groe- waspeen 623, toma- 412, soep 3, boeren de kool 510, knollen ;en 48, schorseneren 1123, spinazie 48, iruiven 1.152.05. visserij N. 69 vaartuigen ren en eergisteren aan loekbaars 5863, 2329 -20, 2464 pOnd bot 53 irper 4553, 115 pond 3.56 per pond. UIZEN, 13 Nov. ijvie 25.10—25.50, 4200 ooi 15.40—19 20, 3600 4—5.10, 2600'kg. rode '0, 54100 kg. witte kool kg uien 19, nep 14.g0, 30.' RSPEL, 13 Nov. 150 noordelingen 12. 40. blauwe 14.30—10.40, 9.40; 2000 kg kool- 7500 kg groene kool 000 stuks bloemkool: afw. 8.30—18.10; stek kg bieten: I 8.308.50, modjo 1.90; 9500 kg 06.70; 3500 kg witte 60; 80 baal uien: grof ;rote 1820—18.80, drie- K, 14 November. kool 6.50—10.20; 12000 6—7.50, 50000 kg groene 350000 kg witte kool 0 kg andijvie 23.1Q uien 19.20—19.90; 700 :ool 14.70—21.90. N, 13 November. mkool: I 1925.II kg witte kool 69.40; 1 kool 4.50—12.80; 4500 1 3.20—6.20; 24700 kg B.40—20.10, gew. 17.10— :g beiten: I 7.209. 700 kg wortelen: Flak- de 6.20—8.60; 380 kg 39.—. or de vele blijken van Ineming, in het bijzon- de Z. Eerw. Heer toor Polder en de Ew. ter Margaretha van lorp. ondervonden bij overlijden van onze efde Man, Vader, Be- 'd- en Grootvader iornelis Groothuizen ligen wij onze dank. Wed. C. Groothuizen- Oud en kinderen Pancras, 13 Nov. 1947. >r deze betuigen wij namens onze kinderen e oprechte dank voor vele blijken van be- gstelling, ondervonden ons 50-jarig huwelijk 7 Nov. j.l. H. HOUT C. J. HOUT- JONGBLOED maar, Nov. 1947 vr. DUN, Wilhelmina- n 23, Alkmaar, vraagt ike hulp voor de mor- luren. •rouw SNIJDERS, Ge- aal de la Reijlaan 22, :sum, zoekt voor haar n gezin z kinderen een flink zelf standig meisje 1. en n., voor het ver- iten van huishoudelijke igheden. Behoorlijk n. Huiselijk verkeer. John Buil zit op de wagen. Ter gelegenheid van de plechtige intocht van de nieuwe Lord Mayor van Londen rijden praalwa gens door de Engelse hoofdstad, die onder het motto „Het platte land komt naar de stad" 1900 jaar agrarische vooruitgang in beeld brengen. Deze wagen, waarop John Buil de leidsels van het vierspan houdt, stelt de fruitverwerkende industrie voor. Donderdagmorgen behandelde het Bijzonder Hof te Amsterdam de zaak tegen de Alkmaarder G. A. de Boer, die tijdens de be zetting als politie-ambtenaar een willig werktuig was van de Duit sers, in het bijzonder van de s.D. Wat dat betekende hebben helaas maar al te veel Nederlanders on dervonden. Het operatiegebied van deze verdachte lag in Heem stede, Haarlem, Amsterdam, Hoorn, Venhuizen en Grootebroek. Het waren tal van arrestaties en overbrengingen van gevangenen, die hem ten laste werden gelegd. Zo heeft hij te Heemstede aan net lid der N.S.B. Hagen, inspecteur van politie, medegedeeld, dat een col lega moppen over Seys Inquart tapte. Een andere inspecteur, Be- rondsen, die goed was, wist hij op slinkse manier in handen van de S.D. te spelen. Voorts heeft hij een zekere Coster gearresteerd, deelge nomen aan de arrestatie var mr. van Dam, een jood, te Amsterdam, en tal van huiszoekingen en arresta ties verricht bij onderduikers. De getuigenverhoren. Meer dan een dozijn getuigen ver schenen voor de balie om te ver tellen hoe De Boer zich tijdens de bezetting tegenover hen gedragen had. De getuige Hagen, thans ge detineerd, wist weinig positiefs mede te delen. Hij vertelde dat er een Duitser, Engelsman genaamd!, geregeld op zijn bureau verscheen, die belast was met de „liquidatie" van de „Getuigen van Jehova". Hiermede had verdachte nogal eens contact gehad. Aan deze kerel zou Steysel zijn overgeleverd, de agent die de bewuste moppen had getapt. Verdachte ontkende dit en zeide de mop doorgegeven te hebben op een feestje van volksgenoten onder el kaar. Ook Berendsen zou hij niet hebben aangegeven. De schriftelijke verklaring van Berendsen was ech ter verpletterend. De pensionhoud ster v. Daim verklaarde hoe'zich de arrestatie van mr. v. Dam had toegedragen. Ook Hier bleek De Boer een lelijke rol te hebben ge speeld. De Hoornse periode nam het Hof verdachte erg kwalijk. Hier had hij zich gedragen als een slaafs werk tuig van machten, die vijandig tegenover ons volk stonden. Getuige Duinmayer had twee broers, die onderduiker waren, het geen 'de President de opmerking ontlokte: „Het zat zeker in de fa milie!" Deze werden gezocht, niet gevonden en daarom liet verdachte getuige maar arresteren! Sikking is door verdachte ge arresteerd en heeft 18 maanden in een concentratiekamp gezeten. Ver scheidene andere getuigen, die alle- PROGRAMMA zaterdag 15 november HILVERSUM II (415 M.) KR.O. 7.00 nieuws, 7.30 morgengebed, 8.00 nieuws, 9.00 ochtendconcert, 10.00 voor de kleuter, 11.00 radio-zieken bezoek, 12.00 angelus, 12.33 lunch concert, 13 00 nieuws, 13.15 boekbe spreking, 13.20 lunchconcert, 13.40 filmkwartier, 14.Q0 toneelkijker, 14.20 Engelse les, 15.45 concert der jongeren, 16.30 De schoonheid van het gregoriaans, 18.30 Het zevende avontuur van Lord Gumpatik, 19.00 nieuws en katholiek nieuws, 19.45 Banden die Binden, 20.12 de gewone man, 20.30 lichtbaken Henri de Greeve, 21.00 negen heit de klok, 22.10 dansles, 22.45 avondgebed, 23.00 nieuws, 23.15 avondconcert. HILVERSUM I (315 M.) V.A.R.A. 7.00 nieuws, 7.15 ochtendgym.,' 8.00 nieuws, 10.20 radio-feuilleton, 12.00 Vaudeville-orkest, 13.00 Ned. Strijd krachten, 14.00 Het Nederlandse lied 14.15 harmonie-orkesten, attentie! 15.00 lezing, 16.00 lezing, 16.15 de sport, 17.00 volksconcert, 18.00 nieuws, 18.15 sport, 18 30 Neder landse strijdkrachten. 19'.30 voor de jeugd, 20.05 Vara-Varia. 20.45 In de balzaal, 22.00 Don Quichotte (hoor spel), 22.35 Malando en zijn tango rumba-orkest. 23.00 nieuws, 23.15 Geraldo en zijn orkest. maal door De Boer gearresteerd waren, verklaarden dat verdachte zich bij de Duitsers meldde met de woorden: „Heil Hitier, hier Polizei Hoorn". Hef bleek dat het initiatief bij verscheidene arrestaties van ver dachte was uitgegaan. Dan kwam nog uit de doeken de arrestatie van de kapper Schneiders uit Hoorn en zijn bediende Rohof, waarbij De Boer eveneens een le lijke rol speelde. Dat dit geen ge volgen heeft gehad kwam doordat het hele span, gearresteerden en politiemannen, onderdook. De taak der politie. Leden van het Hoornse politie corps, dat tijdens die periode 23 man telde, werden ondervraagd over de taak, die de politie was toebedeeld bij de acties der Duit sers. Deze bestond hoofdzakelijk uit het verlenen van assistentie, daar voor werden meestal NSB-ers ge kozen. De ex-kapitein van politie, Ter Horst, vertelde hoe verdachte m het corps was gekomen en hoe deze aan zijn rang kwam. Deze ver klaringen werden door inspecteur Veenstra bevestigd, in grote trek ken althans. Het bleek voorts dat Ter Horst alle opdrachten op poli tiek gebied, gaf. Enkele getuigen a decharge ver telden hoe verdachte zich als col lega goed gedragen had. Hij wist dat er naar de Engelse zender werd geluisterd op het politiebureau, maar hij gaf dat niet aan. Ook heeft hij mensen gewaarschuwd voor razzia's, doch dat bleken men sen te zijn, die hij nog van vroeger kende! De eis. Mr. Keunen, de procureur-fiscaal, schetste verdachte als een willig werktuig van de vijand. Het alge meen beeld van deze man noemde hij allerminst gunstig. Als lid van de N.S.B. moest hij weten, bij het aanvaarden van een functie bij de politie, wat daar aan vast zat; hij heeft het echter zonder aarzelen aangenomen. De Procureur-fiscaal meende dan ook zijn eis 10 -jaar met aftrek en ontzetting uit de rechten te kunnen rechtvaardigen, gezien het kwaad dat verdachte ge sticht had. De verdediger, mr. Smal. trachtte aan te tonen, dat zijn cliënt in vele gevallen werd gebruikt in efcn spel tussen hogere machten die elkaar een baan betwistten. De schuld lag in vele gevallen volgens hem bij Hagen en Ter Horst en verdachte zou slechts een werktuig zijn ge weest. Vele daden zouden volgens mr. Smal ook door anderen zijn ge daan, maar zijn cliënt wordt het verweten, omdat hij NSB-er was. Met het oog op de slechte gezond heidstoestand van zijn cliënt, de man zat vlak voor de groene tafel met een grote hoorn aan zijn oor, bepleitte mr. Smal de uiterste cle mentie. Uitspraak op 24 November. HET LONDENSE BELEID En de ex-politieke -gevangenen De Nederlandse vereniging van ex-politieke gevangenen is van me ning, dat de Nederlandse regering in ballingschap op ergerlijke wijze tekort is geschoten in de zorg, die besteed had moeten worden aan de in Duitse gevangenschap verkeren de Nederlandse politieke gevange nen, zulks in tegenstelling met alle andere regeringen in ballingschap. Het aantal Nederlanders dat hier door is gestorven, wordt op 10000 geschat. Daarom heeft de vereniging aan de leden der Tweede Kamer verzocht om het onderzoek naar het beleid van de Nederlandse re gering te Londen ook uit te strek ken tot het verwaarlozen van deze zorg. (Van onze parlementaire redacteur) Het is misschien erg gewaagd, maar men zou geneigd zijn het woord van prof. Lieftinck Donder dag in de Tweede Kamer gespro kén, in antwoord op de algemene beschouwingen, te betitelen als een reeks van fraaie ontwijkingen en schone leugentjes-om-bestwil. Een man als Lieftinck met zijn onmis kenbare capaciteiten en verdiensten voor de nationale zaak kan zich een dergelijke luxe natuurlijk gerust eens veroorloven. En van de andere kant kan de man ook geen ijzer met handen breken en moeten de genen die het toch van hem ver langen, maar op de koop toe nemen, dat zij met een kluitje in het riet worden gesuurd. De opposiie had Lieftinck maar achtervolgd met he&t verwijt, dat hij niet zuinig beheert. Deze per tinente onjuistheid nam hij natuur lijk helemaal niet, vooral niet waar het juist de Tweede Kamer is, die er voortdurend bij de Regering op aandringt om gelden voor alle mo gelijke goede en wenselijke dingen beschikbaar te stellen, zonder dat zij aangeeft waar die gelden van daan moeten komen. En daarom re ageerde Lieftinck dan ook met wat hij noemde „een weinig aggressieve verdediging". Hij vertelde daarbij, dat hij enorm zuinig was geweest en onthulde dat de departementen voor het jaar 1948 maar eventjes 1.8 milliard meer hadden aange vraagd, dan op de begroting is toe gestaan. Maar hij vertelde er niet bij, dat de ministers evengoed kooplieden zijn, die spelletje van loven en bie den op alle gebieden beoefenen. En over het verwijt, dat de secretaris sen tonnen gouds verslinden, merkte hij op: „Ik heb getracht door een enquête bij de departementen een beeld te krijgen van de omvang van dit vermeende euvel. Maar hoe bereidwillig de departementen ook waren, zij zijn er niet in geslaagd mij de gewenste gegevens te doen toekomen." En terwijl Lieftinck dat met een zijden stem en een uitge streken gezicht vertelde, zaten de ministers naast hem te schudden van het lachen. Om te bewijzen, dat de ambtenarij niet veel geld ver slindt van onze kostbare deviezen vertelde hij, dat maar 10 pet. van de 3.5 milliard, die bij de invoer betrokken zijn, door de departe menten wordt verbruikt. En voorts: wat betekenen 25.000 ambtenaren op 3 millioen mannen, indien het er Zij kookt zeli al is ze ook een prinses, dit is de in Tokio ver blijvende prinses Mary Visakah Svaste, een nicht van de tegen woordige koning van Siam. GOEDE VANGST van Amsterdamse politie De Amsterdamse politie heeft dezer dagen een goede vangst ge daan met de arrestatie van een tweetal mannen, die zich verdacht ophielden bij een villa in de Wag- neriaan te Amsterdam-Zuid. Een van hen, een Bussumer, werd reeds geruime tijd gezocht, ver dacht van inbraken te Bussum. Prinses Elisabeth krijgt „de Kousenband" De Britse koning heeft Prinses Elizabeth in de Orde van de Kou senband opgenomen- Deze orde telt, buiten de mannelijke leden, slechts vier vrouwelijke: de Ko ningin van Engeland, Koningin Mary, Koningin Wilhelmina van Nederland en thans Prinses Eliza beth. kinderen en de atoom 160 Engelse school kinderen zullen onder wijs krijgen in de atoom-energie. Er werd niet bij vermeld of het voor vredes- of oorlogs doeleinden was. koninklijke deviezen Engeland zal flink dollardeviezen verdie nen aan een kleuren film, die van de Ko ninklijke bruiloft zal worden gemaakt voor Amerika. Jammer dat •r maar twee prinses sen zijn. roken maar De vrouwen, die in een Londense fabriek sigaretten maken, mo gen gratis tijdens het werk roken. Zeer goe de opvoeding.... edelmoedigheid Bewoners van Oxford stonden hun snoepbon- nen af om Duitse krijgsgevangenen in staat te stellen choco lade naar hun familie te wenden. Een voor beeld van kwaad met goed vergelden. belasting en rode lippen Een gerucht als zou de belasting op luxe artikelen met 100% ver hoogd worden, deed gis teren de Londense vrouwen naar de win kels haasten om volop lipstick te kopen. Dwa ze vrouwen. beter laat dan nooit Een twge en zeventig jarige dame wil gaan trouwen. Ze is pas 49 jaar verloofd. SPULBAAS De Bussumer, een zekere P. B. gaf toe half October ingebroken te heb ben in éèn confectiefabriek te Bus sum en daar 47 japonnen te hebben ontvreemd, die hij aan een zwart handelaar te Amsterdam had ver kocht. Enkele dagen na deze inbraak had hij opnieuw zijn slag geslagen in een dameseonfec(%;-magazijn te Bus sum, waar hij 9 bontmantels ter waarde van f8500 ontvreemdde. Bij het vervoer per auto van deze laatste buit, waren de dieven döor een C.C.D. ambtenaar aangehouden. Daar de twee inzittenden geen deugdelijke papieren konden overleggen en ook de herkomst van de bontmantels niet konden verklaren, bracht de ambte naar de heren over naar het politie bureau te Amsterdam. Vlak bij het bureau wierpen de beide mannen de pakken met bontmantels voor de voeten van de ambtenaar en namen de vlucht. De ambtenaar loste een schot, dat een der mannen trof, doch deze scheen hiervan geen hinder te ondervinden, want hij wist eveneens te ontkomen. De namen van de da ders waren echter bekend. Bij hun arrestatie werden de beide mannen in het bezit gevonden van een groot aantal inbrekerswerktuigen. B. had bij de inbraak in het damesmodema gazijn nog hulp van een ander. Deze mededader is echter nog voortvluch tig- Banketbakkersarbeid in Sinterklaastijd In banketbakkerijen, die niet te vens broodbakkerijen zijn, mogen van 17 t/m 28 November mannelijke arbeiders van 18 jaar of ouder elf uur per dag en ten hoogste zestig uur per week werken, aldus heeft de Minister van Sociale Zaken be schikt. De arbeidstijd moet in zijn geheel gelegen zijn tussen 7 en 20 uur (op Zaterdag 22 uur). om gaat, de nationale arbeidsreser ve te verhogen? Terecht zal de op positie hem 'verwijten, dat hij het grote niet weert is, omdat hij het kleine niet eert. Zeker geldt dat voor een financier. Op een vraag tenslotte of de Re gering paraat is als onverhoopt geen hulp van het Marshall-plan zou ko men, antwoordde de minister met een volmondig ja. Maar wat bleek? De Regering heeft nog geen enkele maatregel genomen tenzij deze ene dat zij het Centraal Planbureau op dracht heeft gegeven te onderzoe ken, wat er in zulk een geval zou moeten gebeuren. Men moet dus dat hartgrondige ja ook weer met een korreltje zout nemen. Maar het ware niet fair te ver zwijgen, wat de minister dan wel aan positieve mededelingen heeft gedaan. Hij zegde toe, dat het vraagstuk tot restitutie van de om zetbelasting bij export in onderzoek is en weigerde pertinent de inkom stenbelasting te verhogen. Voorts wilde hij alle medewerking verle nen, om de controle op de begro ting voor de Kamer te vergemakke lijken en tenslotte uitte hij er zijn spijt over, dat hij niet in staat was zelf zware boetes op te leggen aan deviezensmokkelaars. Helaas was dat aan de rechterlijke macht over gelaten: de bloeddorstige, zou men denken als men niet beter wist. De rest van de vragen zal de heer Lieftinck later beantwoorden, nu moest hij weg naar Mackenzie King. vloeien naar hef Oosten zonder tegenwaarde „Oostenrijks rijkdommen vloei en Oostwaarts weg op een zeer eenzijdige manier, zonder dat geljjke waarde er voor in de plaats ontvangen wordt" en „zonder dat Oostemjjk in staat is er toezicht op te houden", al dus heeft dr- Karl Gruber, de Oostenrijkse minister van bui tenlandse zaken, te Wenen ver klaard- Hij zeide verder, dat het plan- Marshall geen enkele politieke voorwaarde inhield, en dat de Ver enigde Saten zich nimmer in de binnenlandse aangelegenheden van Oostenrijk gemengd hadden, doch aan Oostenrijk de mogelijkheid hadden gegeven twee essentiële dingen te verkrijgen, namelijk steenkool en voedsel. Van de an dere kant zou Oostenrijk geen vijf dagen lang kunnen leven op „wat de Oostelijke staten aanbie den". Dit zeide Gruber in ant woord op critiek van communisti sche zijde op zijn politiek, tijdens het debat over de begroting. Rode inmenging in Finland? De Neue Zuericher Zei tuil g meldt dat naar te Helsingfors verluidt, een opvallend grote Finse delegatie ter viering van de dertigste verjaardag van de Octoberrevolutie te Moskou aanwezig was, welke delegatie thans belangrijke onderhandelingen voert. Men zou van Finse zijde pro beren verlichting van de schade- vergoedingsverplichtingen te ver krijgen. Anderzijds neemt men aan, dat ook politieke kwesties te berde gebracht worden. De nederlaag, welke de communisten onlangs ge leden hebben bij de vakbondsver kiezingen in Finland, schijnt een aanwijzing te zijn van een verschui ving der machtspositie in de bin nenlandse politiek. In het zicht van de komende gemeenteraadsverkie zingen vraagt men zich niet zonder enige ongerustheid af, hoe Moskou op een algemene communistische nederlaag zal reageren. Lustrumviering van de Kath. Econ. Hogeschool Ter gelegenheid van het vierde lustrum der Kath. Econ. Hogeschool te Tilburg en de achtste Tilburgse Hogeschooldag, zal de bisschop van Den Bosch, Z. H. Ex. Mgr. W. Mut- saerts, Vrijdagmorgen 21 November in de parochiekerk van de H. Jozef een pontificale H. Mis opdragen. Om 4 uur in de namiddag volgt een openbare zitting van de Senaat in de grote zaal van de Metropole- Schouwburg, waarin Prof. Kaag een rede zal uitspreken. Deze plechtige zitting wordt gevolgd door een re ceptie. Zaterdagmiddag vindt om kwart voor twaalf in dezelfde schouwburg de ere-promotie plaats van Mgr. Dr. H. A. Poels, welke zal worden bijgewoond door Z. Em. Kar dinaal de Jong. Promotor is Prof. Mag. Dr. F. A. Weve. Secretaris van, Mikolajczyk in Zweden Stefan Karbonski. de secretaris van Mikolajczyk, de naar Groot- Brittannië gevluchte Poolse boe renleider, is met zijn vrouw in Zweden aangekomen. „Wij zijn ge vlucht om ons leven te redden", aldus heeft Karbonski verklaard- Volgens mededeling van autoritei ten te Stockholm zou Karbonski, die ongeveer een week geleden in Zweden arriveerde, binnenkort naar Engeland gaan. Karbonski zeide, in 't geheim vernomen te hebben, dat men hem van zijn par lementaire onschendbaarheid wil de beroven en voor het gerecht brengen op aanklacht van verraad en collaboratie met vreemde mo gendheden. Positie Nederlandse passagiersschepen Donderdag, 13, 11: Aldabi, Rotter damBuenos Aires, pass. 12/11 St. Paulsrock. Alhena, wordt 15/11 middernacht van Buenos Aires te Rotterdam verw. Amstelkerk, Am sterdamWest Afrika, 13/11 van Accra. Groote Beer, 13/11 van Am sterdam naar Batavia. Jaarstroom, West Afrika-Havre, pass. 12/11 Fi- nisterre. Nigerstroom, 11/11 van Port Amboin te Boma. Oranje, Ja vaAmsterdam, 12/11 van Aden. Oranjefontein, AmsterdamZd. Afrika, 12/11 van Southampton. Slo- terdijk, JavaRotterdam, 13/11 voorgaats Nwe Waterweg. Volen- dam, RotterdamJava, 11/11 22 u. van Algiers. Dat mag in U. T. Een witte leghorn van de fam. K. Eckhardt te Delft hééft een ei gelegd, dat een ge wicht heeft van 120 gram. Wiens kip legt grotere eieren? Dat hij schrijve. Niet allemaal tegelijk. U. T. is maar zo klein! ïj; Een spoorarbeider in Dord recht werd door een losse locomotief gegrepen. Hij is zwaar gewond in het Diaconessenhuis te Dordt opgenomen. Minister Neher, minister van Volks huisvesting en Wederop bouw gaat 27 November naar Middelburg om over de wederopbouw te spre ken. Hij zal een vlag hij sen bij de plaatsing van de le spant op het dak van het Gothische gedeelte van het stadhuis, dat onder de oorlogshandelingen zwaar geleden heeft en nu her steld wordt. Het Zui derpark in Den Haag heeft van de Engelse koning een geschenk gehad 2 Hagel witte zwanen en twee Ma- gelhaanse ganzen. De vo gels maakten gebruik van een der stalen vogels van Mijnheer Plesman om van Engeland naar hier te ko men. Met een geestig speechje overhandigde Sir Neville Bland, de Engelse ambassadeur, de vier vo gels aan de waarn. burg. van Den Haag, de heer L. J. M. Feber. „Voor de bloembollen die Nederland stuurde" zei hij. In de len voor die officieel te doen worden. Het aantal kopers en verkopers neemt aanzienlijk toe, ook het aantal C.C.D. ambtenaren, douane en politie! :J: Te Hijkerswiele is een bruids auto, waarin het bruids paar en de moeder van de bruid gezeten waren, op buurtschap Gaanderen, bij Doetinchem werd een bom opgegraven, van 250 kg. en uit een woonwagenkamp aldaar een granaat van 30 kg. Tte waren nog niet ontploft. Dat komt wel weer!! Het is donker in Tilburg. 40 Smokkelaars doen hun lugubere werk. Daar komen ambtenaren. Kwamenzagenweg de 40 man. En lieten 14 tapijten achter en twee zakken katoen uit België. 3 Mensen werden later nog aangehouden, Nog eens Tilburg. Daar is een automarkt. B. en W. stel- een vrachtauto gereden. De moeder werd op slag ge dood. De anderen liepen onbetekenende verwondin gen op. Men was op weg naar het gemeentehuis, waar het huwelijk, na het droevige ongeval werd voltrokken. Een vreemd geval. Het gebeurde in het landelijk Limburgse dorp Haelen. Daar woont een landbouwer, en die heeft een varken. Maar het var ken deed zo vreemd. Men zou zeggen: „Alsof hij zijn eienz." Hij maakte zijn nest zoals vogels dat plegen te doen, en 's mor gens, waarachtig had hij een ei gelegd, tot grote verwondering van zijn baas. Hij naar huis en toonde het aan zijn huis genoten. Maar toen ze het gingen wassen (het ei, niet 't varkentje) bleek het een stenen ei te zijn. Het vailken is nu weer rustig. De Franse am bassadeur Jean Rivière, die de herbeplanting van Walcheren op 4 November heeft bijgewoond, heeft ten bate van de bomen- actie van de stichting Nieuw Walcheren een schenking gedaan van f300. Na West-Kapelle, Vlissingen en Middelburg heeft thans ook Souburg een begin gemaakt met de herbeplanting. De burge meester was de eerste, die een spade nam en een boom voor het gemeente huis in de grond zette, ter wijl daarna een honderd tal schoolkinderen strui ken plantten. Zij werden beloond met een oorkonde en een tractatie. ;J; Door de grote droogte is dit jaar de melkgift van de koeien 32$, minder dan in 1938. De republikeinse vice-minister van buitenlandse zaken, M, Tam- zil heeft tijdens een vergadering van het werkcomité van het Kni- pom verklaard, dat de a.s. Neder lands-Indonesische onderhande lingen onder invloed zullen staan van een toenemende Amerikaan se invloed, vooral op economisch gebied. „De republiek kan slechts hopen op steun van de over de gehele we reld verspreide progressieve ele menten. Wat dit betreft is het be treurenswaardig, dat deze elemen ten een zo kortstondig leven heb ben en dat er talrijke aanwijzingen zijn, dat de „reactionnairen" bezig zijn de overhand op de „progressie ven" te verkrijgen, vooral in de Ver. Staten. Vervolgens constateerde Tamzil met bitterheid, dat Indonesië slechts een „kleine cel is in het internatio nale organisme en dat zij dienten gevolge rekening dient te houden met de betrekkingen tussen de grote mogendheden". Tijdens de voortgezette zitting van het werkcomité van het KNIP, zeide Tamzil dat de vooruitzichten voor de republiek afhangen van de houding van de grote mogendheden, in het bijzonder van Amerika. Voorts van de activiteit van Neder landse zijde om de republikeinse economische en politieke activiteit te verhinderen door separatistische actie en economische blokkade en van de mate, waarin de republiek haar positie kan versterken, naar binnen als „stable government" en naar buiten in haar politieke rela ties. Tamzil zeide verder, dat de re publiek in het buitenland een goede Lesvliegtuig neergestort Donderdagmorgen is te Huis ter Heide in de gemeente Zeist een tweemotorig lesvliegtuig van de Rijksluchtvaartschool uit Gilze- Rijen, bemand met twee leerling vliegers, neergestort, vermoedelijk wegens gebrek aan benzine. Het vliegtuig werd zwaar beschadigd, doch de beide inzittenden liepen slechts onbetekende kwetsuren op. Een onderzoek naar de toedracht van het ongeval wordt ingesteld. Hardop gedacht Deze keer snapt Jobu- sina er niets van. De rege ring kondigt prijsverla ging aan in de naaste toe komst en nu gaat ineens de roomboter met 46 cent per pond omhoog. Jobus vindt echter dat je alles nu niet kunt haas ten. Eer al die papieren voor de prijsverlaging zijn ingevuld en al die com missies en subcommissies hebben vergaderd zullen toch wel een paar weken verstreken zijn en boven dien een Philips scheerap- paraat is toch al f 4 om laag. Dan verdien je toch op zo'n apparaat en een pond boter 3,54. Die vrouwen denken niet erg goed na, volgens Jobus. naam had dank zij Sjahrir en Agoes Salim. Hij verklaarde, dat de repu bliek thans reeds vertegenwoordi gers heeft in plaatsen in Pakistan, in India, Australië en Londen. Voor Manilla, Bangkok, Nangking en voor de landen in Midden-Europa worden voorbereidingen getroffen. Tevens wordt gestreefd naar ver volmaking van de'voorlichting naar het buitenland, waarvoor de op richting van een „information office" in voorbereiding is. Sjari- foeddin verklaarde dat de Veilig heidsraad geen aandacht aan het Nederlandse „witboek" zou beste den, omdat hier slechts gruwelen in waren opgenomen. Het republikein se zwartboek zal aantonen waartoe de republiek in staat is in het al gemeen belang van de wereld. Distributie-ambtenaar stal rantsoenbonnen Te Bergen op Zoom is een dief stal van ongeveer 3000 distributie- rantsoenbonnen aan het licht geko- men Deze diefstal werd gepleegd door de kassier van het distributie kantoor. De bonnen verkocht hij ge deeltelijk aan twee familieleden te Rotterdam en verder aan enkele restaurants te Bergen op Zoom. In totaal werden acht personen aan gehouden, die allen een volledige bekentenis hebben afgelegd. Proces verbaal is opgemaakt. Banketbakker liet suiker bederven De Bussumse banketbakker U. V. kwam bij controle niet minder dan 11.000 rantsoenen suiker tekort. Voor de tuchtrechter verklaarde hij 1105 kilo suiker tot paaseitjes te hebben verwerkt, welke niet werden afgeno men. Men heeft de partij toen laten staan en deze is bedorven en wegge gooid. De rechter noemde dit een schande en verhoogde de eis van duizend tot drieduizend gulden boete. Hij stelde sluiting van het be drijf in uitzicht. HET WERELD GEBEUREN |^ET IS ZEKER niet te veel gezegd wat het spreekwoord tot uitdrukking brengt, dat eigen haard goud waard is. Of dat andere: Oost W.est, thuis best. Woorden geven eigenlijk nog maar heel zwak de werke lijkheid weer. Maar de sfeer van een huiselijke kring, van een echt „thuis" overtreft alles. De ziel, het hart daarvan is de J vrouw. Het is haar taak, haar mooie opdracht te zorgen dat haar woning de veilige haven is voor haar man, waar hij graag terugkeert na zijn werkzaam heden buiten, waar hij zich al tijd veilig voelt in de uitstraling van haar warme, zorgende lief de. Zij hebben samen hun nest je opgebouwd en verwezenlij ken er nu al wat zij zich aan schone idealen hebben voorge steld. Het gezin rond de haard, het goede familie-leven in eigen haard is waarlijk nog méér dan goud waard! MARCUS Amerika heeft in de verdeling van Palestina toegestemd. Dat be tekent," dat ze zich tegen het ver langen verklaart, dat de Arabische Liga in deze koesterde. Om Ame rika dit nu betaald te zetten zal de Liga alle moeite doen om de aanleg der oliepijpleiding vanaf de Arabische wingebieden dwars door de woestijn naar een of ander punt van de Syrische kust te verhinde ren. Deze pijpleidingen zijn van heel groot belang. Olie, Waarvan men alle mogelijke bijproducten fabri ceert, heeft sedert 1905 een belang rijke invloed op de wereldpoli tiek uitge oefend. In de oliewereld heb ben twee grote machtige maat schappijen de leiding en wel de Amerikaanse Standard Oil Combinatie (Esso) en de Nederlands-Engelse Combinatie, de Shell-groep (Koninkl.). Achter de eerste staat Amerika, achter de tweede Engeland. Rusland kan slechts als een klein olie-magnaatje beschouwd worden, daar de Kauka- sus-bronnen maar 10 pet. van de wereldproductie opleveren. Thans wordt ook in de Arabische landen een belangenstrijd gevoerd tussen de Standard en de Shell, waarvan de laatste vaste voet heeft in Perzië (Iran) en de Standard de andere landen der Arabische Liga binnendringt. De oppermachtige Wahabietenvorst Ibn Saoed staat aan de zijde der Amerikaanse Stan dard. Dit alles is van belang, door dat de pijpleidingen, waarlangs de olie over lange afstanden verplaatst wordt, door de Arabische landen lopen. Nu de Amerikanen, zoals hier boven reeds werd gezegd, van plan zijn een nieuwe pijpleiding aan te leggen, neemt de Liga een zeer af wijzende houding aan. Twee landen staan aan de zijde van de Ameri kaanse Standard en wel Syrië, dat economische voordelen en nieuwe industrie verwacht en ten tweede de machtige Ibn Saoed, die een slordige 100 millioen dollar tijdens de oorlog aan de olie heeft ver diend, doordat de olie te duur aan de Amerikaanse Marine werd ver kocht. Daarom wordt verwacht dat een mogelijke grootscheepse actie ven de Liga tegen Amerika wel zal doodlopen, tenzij, en hier ligt een zeer belangrijk punt, Rusland zich in de zaken zal gaan mengen. Het is tenminste nu eenmaal dui delijk dat overal ter wereld waar Amerika's macht kan worden aan gevallen, Rusland present is. We dienen daarom in het kader van het wereldgebeuren die olie- strijd in het oog te houden. SIC TRANSIT Nobelprijzen toegekend STOCKHOLM, 13 Nov. (Reuter). De Nobelprijs voor Litteratuur is toegewezen aan de Franse schrijver Andre Gide. De Nobelprijs voor Natuurkunde kreeg Sir Edward Victor Appleton te Londen, voor zijn onderzoekingen ten aanzien van de atmosfeer. De Nobelprijs voor Chemie werd toegekend aan Sir Robert Robinson, professor te Oxford, voorzitter van de Royal Society, voor zijn onder zoekingen over het biologisch be lang van plantaardige stoffen, in 't bijzonder alcaloiden. Donderdag 82 cholera-slachtoffers Donderdagavond is officieel te Cairo bekend gemaakt, dat er in de laatste 24 uur 82 personen aan de cholera zijn gestorven, terwijl 125 nieuwe gevallen werden gemeld. FEUILLETON f door PETE FALCON 59. je „Amice Vandijke, dan weet meer dan ik" spotte Wilkers. „Jij weet het bliksems goed Wil kers", vervolgde Fred dreigend. „Want jij bent de man, die een plek voor ze heeft uitgestippeld. Jij bent de man, die het geval eêns haarfijn voor ze zou uitpluizen jij bent de man, die de geheime documenten zou bestuderen". Even heerste er een diepe stilte. Zowel Burns als de consul keken verrast naar de jonge man, die zo pertinent de gevangene beschuldig de. Wilkers zelf staarde zijn tegen stander in stomme verbazing aan en begon toen gedwongen te grin- neken. .Man, hoe kom je er bij wat heb ik als handelaar in pelterijen nou verstand van radio-golven". „Jij bent een expert op dat ge bied", hield Fred vol. Hij richtte zich nu tot Burns en zei: „Ik vind hem zo'n groot gevaar, dat hij bin nen de kortst mogelijke tijd on schadelijk moet worden gemaakt. Hij weet te veel over die radiogol- venmaterie. Slechts als die docu menten door ons vernietigd kunnen worden, zou hij een kans mogen krijgen om te blijven leven. Anders is en blijft hij een internationaal gevaar". Onmerkbaar had hij naar de inspecteur geknipoogd. Deze zette een bijzonder ernstig gezicht. „Ik aanvaard je mening, Fred. Jij bent juist meegegaan als mijn expert in deze zaken en ik heb volmacht om in dit verband overeenkomstig jouw advies te han delen. Moet je hem nog iets vra gen of Hij wil niet antwoorden, dus on middellijk uitschakelen! Nogmaals hij is te gevaarlijk". „Wat betekent dat?" riep Wilkers gejaagd uit. „Geheime spionnen verdwijnen, in het geheim. In uw geval wil dat zeggen, dat u spoorloos eclipseert en niet meer terugkomt", legde Burns rustig uit. En tot de consul vervolgde hij: „Wilt u misschien de mannen even binnen roepen? Dan kunnen we deze zaak laten afhan delen. Het is toch de bedoeling dat het onmiddellijk gebeurt, nietwaar Fred?" „Geen minuut uitstellen", ant woordde deze. „Wij moeten onze nieuwe plannen ontwikkelen". „Hoe weet u mr. Vandiike, dat ik expert ben?" vroeg Wilkers met bevende stem. De snelle ontwikke ling in de voor hem ongunstige richting bleek diepe indruk op hem te hebben gemaakt. „Geheim van de smid", antwoord de Fred lakoniek. Hij wenkte Burns: „Laten we met hem van wal steken." „Wacht even", zei Wilkers ge jaagd. „Misschien kunnen we tot overeenstemming komen". „Ik ben niet bereid tot onderhan delen", weerde de onverbiddelijke Fred af. „U geeft ons alle inlich tingen of „Goed vraag maar op", stemde Wilkers toe. „Waar zou U met Finnemore en zijn vrienden heengaan om de do cumenten te bestuderen?" Burns en de consul wachtten vol spanning op het antwoord. „Naar het dorpje Fremont in Z.- Frankrijk", vertelde Wilkers vlot. Fred voelde zich ineens heer en meester van het terrein het ver vulde hem met rrots, dat hij de taak van Burns had overgenomen. Een gevoel van overmoedigheid maakte zich van hem meester. En wonderlijk genoeg ging dit gepaard met een scherpzinnigheid, waar over hij zichzelf verbaasde. Deze toestand van zeer aangename gees telijke spanning werd nog verhoogd door de binnenkomst van Mary Regan. Zij doorzag onmiddellijk wat er aan de hand was en nam zonder iets te zeggen plaats. Fred betrok haar op jongensach tige wijze in het verhoor door zich tot haar te wenden en te vertellen: (Wordt vervolgd.) I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3