ncras :rug Om de macht van „Lords" en „Commons MODERNE VRIJHEID IN ONS GEZIN DE VERRE STEM Onverkwikkelijkheid rond het Prinselijk huwelijk KINDERPOSTZEGELS en Radio-prijsvraag De vijf en half millioen bereikt ~xV\ til Honderd jaar geleden stelde de Paus de gemeenteraad in NIEUW WOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zaterdag 15 November 1947 PAG. 3 - KATHOLIEKE STEM UIT ENGELAND Constitutie in het geding Politie te Marseille krijgt versterking Het verhaal van Sinterklaas Motie-Groen moet worden uitgevoerd M.R.P. wil een „derde macht f in het bloembollen de meeste L.T.B.-leden kwekers zijn, was de iet twijfelachtig. Voor stemmen, tegen 0 en aardigde naar de alge- iering werden benoemd en G. J. Vink. erd besproken om in ïg met de Volkshpnd en tand te komen tot het van een St. Ni.colaas- 3e kinderpn vaij 3 jaar iet vijfde schooljaar. De aan verbonden, zulten orden door een lijstcöl- ?n eventuele aanvulling Ivraag werd nog gespro- slechte stro-aflevering verkrijgen van fiets- Dliejassen, T MAAKTEN [JK. Dinsdagavond .angedijker jeugd het linte Maanten. Toen de begon de tocht van de !s de huizen. Met flam- ïtaarns, uitgeholde bie- ikken zij al zingende imen de (snqfp)gaven :en blijde in ontvangst, s het dat het weer zo as. Door de harde wind lenige flambouw. Ook ele in vlammen op. 't een. nocht door hpt d echter de feeststem- ord. In de huizen van n Moeders lag 's avonds met pepernoten, mop- en centen. 1. B. (HEILOO) ondere omstandigheden dag 15 November plAm. ?n interessante film in gedraaid, ichten, dat vele leden men van nieuwe ge en profiteren van deze filmavond. ERLIJKE STAND Geboren: Maria Se- mina, d'^v. Wilhelmus Maria Emma Ruijter; v. Bernardus Jacobus ir en Elisabeth de Moei; v. Theodorus Dekker en kker; Steven Torren.ce, Tymchushyn en Annie ivd: Johannes Hendrik. Sonnaville en Joanna ristina" Schmidt te Ber- Nicolaas Gelder en Jo- tina Middeldorp. Cornelis Johannes Ad- jaar, echtgenoot van donderen. LANGENDIJK CHT KRUIDENIERS ZAAK ernemen is de kruide- n de heer M. v. d. Mo- i op Langendijk onder- cht aan de heer G. ens te Br.oek op Lan- et zou in de bedoeling het kruideniersbedrijf a en daarvoor in de ladwinkel te openen. V. HOLLANDIA IORN Programma 16 Nov. Hollandia I uur; W'waard IIIHol- uur; LSVV Jun. a 12 uur; Hugo Boys adsp. adsp. a 1 uur; ïloll. 1. adsp. c en d combina- CRLIJXE STAND Ft Geboren: Marius, Ernsting en K. Borsjes; ran H. van der Heide ma; Aaltje, dochter van en J. A. v. d. Merbel; na, dochter van W. C.. en C. J. Greuter; Ja- van G. Bijster en A. Otto Adrianus Brand, en Antje Boomsma, oud ÏRLIJKE STAND Geboren, Thea, doch- ïelder en A. Lakeman. vd: Jan Bakker, oud ?nde te Ursem, en Anna jans, oud 23 jaar, wo- aft. Petrus Marie Kramer, c komt er, en dat is lenbare lagere school lacht binnengekomen ,e slechte toestand der De druk is te weinig, zogenaamde „K^euter- oet echter verbetering t het mag niet meer t de kinderen gelijk de inter, in de koude zit- ïfoofdonderwijzer hen 1de sturen in verband der ouders over te in geheel nieuwe ver log te duur, toch zullen len genomen worden, zijn. Tevens zullen ewege telkens controles en uitgeoefend, zodat ik voortaan de wereld emeente Koedijk was binnengekomen mede an het doen van stap- snelle wegverbetering ig te krijgen met Lgn- atale kaspositie van de oord-Holland zal wel er van zijn, dat deze t Geesterambacht voor- oorgaat. nen gaarne dit verzoek eente Koedijk onder- De kermis komt terug ituk van de kermis, ste stoot toe werd ge- gemeenteraadsvergade- t September J.I., kwam prake. Weer dezelfde ?nstanders. De Vries en De Waal van instemming. We geen scheiding bren- inks en rechts waren oorden. Het kwam tot g en hierbij werd het het invoeren van de momen met viel- tegen n. Aan B. en W. is de vergunning voor s Zondag voor de ker- idsdienstige bezwaren, leren, 2ijn hier vaji antie, want de kermis den op Maandag en de eerste week van as kan dus gerust zijn. de kermis weer terug. f» (Door onze medewerker M. de la Bedoyere, .hoofdredacteur van de Catholic Herald) HET ZIET er in Engeland nogal somber uit, met de vooruitzich ten van lege winkels, arbeiders die in ongewone betrekkin gen worden gedirigeerd, zoals in de textielbranche, teneinde de uitvoer te bevorderen, en nieuwe belastingen om verdere inflatie tengevolge van de goederen-schaarste in het land te voorkomen. Daartegenover kan het volk niet nalaten over het Kanaal heen te ,zien naar de stakingen en politieke spanningen in Frankrijk en de onzekerheid van Italië en God te danken, dat het leven hier nog kalm verloopt Maar men is nu paraat voor de harde tijden die voor de boeg liggen, ook al zijn er nog niet voldoende tekenen van een wil om de moeilijkheden te boven te komen. De Engelsman wordt gemakke lijk afgeleid, door iedere maatregel die de constitutie raakt en de La- bour-regering heeft hem heel wat stof gegeven om over te denken en te praten in haar voorgestelde (en inmiddels aangenomen - red.) wij ziging van de bevoegdheden van The House of Lords, het Hogerhuis. Tot 1911 waren de leden van dit huis even machtig als de „com mons", de leden van het Lagerhuis, maar een liberale regering dwong de conservatieve Hogerhuisleden toe te geven aan de liberale Lager huis-leden, door te dreigen, dat ze de koning zouden adviseren vol doende nieuwe liberale Lords te be noemen om de conservatieve Lords te overstemmen. Tengevolge daar van verloren de Lords, 36 jaar ge leden, het recht om over financiële wetsontwerpen te stemmen en an dere wetsontwerpen langer dan twee jaar tegen te houden. Compromis oplossing Met het Britse genie om er het beste van te maken wat er van te •maken valt is het Hogerhuis se dertdien uitgegroeid tot een college van achtenswaardige lieden uit allerlei gebieden van het maat schappelijk leven, die tot Lord werden benoemd wegens hun ver diensten voor het land. Zij alleen wonen regelmatig de vergaderingen van het Huis bij en zij onderzoeken en herzien in een onpartijdige geest de wetsontwer pen die door het Lagerhuis zijn aangenomen. Zelfs onder de La- bour-regering heeft het Hogerhuis zich van deze waardevolle taak be wonderenswaardig gekweten. Van daar de verrassing en verontwaar diging van velen toen in de afgelo pen crisis-maand werd aangekon digd, dat de regering van plan is zich op zijpaden te gaan begeven en de geldigheidsduur van de stem der Lords te besnoeien tot één jaar. De zaak is nog erger gemaakt omdat deze zet het gevolg was van In de stad wordt gestaakt TROEPEN en versterkingen van de militaire politie zijn Donderdag morgen te Marseille aangekomen. De politie-prefect heeft alle sa menscholingen verboden. Tijdens de onlusten van Woensdag werd één persoon gedood en 21 perso nen gewond. Inmiddels wordt in de stad algemeen gestaakt. Het havenbedrijf lag Donderdag morgen volledig stil. Door de staking der zeelieden worden een paar dui zend passagiers in de stad opgehou den. Ook de metaal- en bouwvak arbeiders en de arbeiders in de chemische industrie hebben het werk neergelegd. De employe's van de levensmiddelenfirma's zijn even eens naar huis gegaan. De Gaullistische burgemeester van de stad, Carlini, is herstellen de, maar mag nog niet het zieken huis verlaten. Hij verklaarde niet te zullen aftreden. De onder-burge meester van Marseille, Milani, be vindt zich nog in ernstige toestand in het ziekenhuis. De gebeurtenissen te Marseille werden Donderdagavond bespro ken in de Franse Nationale Verga dering. Over en weer klonken de scheldwoorden. De communistische oud-minister Billoux gaf de schuld van de relletjes aan de beweging van de Gaulle en aan de regering. Hij verklaarde, dat de regering bloed aan haar handen heeft. Ra- madier sprong hierop van zijn stoel en riep: „Ik ken de bijzonderheden niet, maar ik weet, dat de betogers geinspireerd waren door een poli tieke organisatie, waarvoor gij de verantwoordelijkheid draagt. Wij zullen een volledig onderzoek in stellen" zo ging Ramadier verder. „Als gij een dictatuur wilt, zullen wij die bestrijden". Toen Ramadier ging zitten, werd hij door allen, be halve de communisten, luide toege juicht. verdeeldheid tussen rechts en links in Labour: rechts accepteerde deze constitutionele wijziging in ruil voor de linkse bereidheid om de nationalisatie van kolen en staal nog een jaar op zolder te zetten! De gewone man voelt dat de aartsbisschop van Canterbury voor hém sprak toen hij zei, dat dit geen tijd was om onnodige strijdvragen op te werpen en het is waarschijn lijk, dat Labour heel wat stemmen heeft verloren door te trachten een onnodige oplossing af te dwingen. Katholieken achtergesteld Misschien heeft het feit, dat deze kwestie van het Hogerhuis juist vóór het prinselijk huwelijk gere zen is de publieke ergernis nog doen toenemen, want.onze toewij ding aan het koninklijk huis is ge weldig en nagenoeg algemeen. Wanneer de koninklijke familie in de nieuwskolommen verschijnt, voelt iedereen zich een beetje meer conservatief, een beetje meer tradi tioneel. Voor de katholieken echter heeft het prinselijk huwelijk weer een reeds lang bestaand en onrecht vaardig onvermogen aan de opper vlakte gebracht, waarover zij in hoge mate verontwaardigd zijn. Het is het voorrecht van bepaalde lichamen persoonlijk aan de Souve- rein een gelukwens te mogen aan bieden bij bepaalde gelegenheden, zoals een troon-opvolging, jubileum of een huwelijk. Alle godsdienstige lichamen in het land, behalve de katholieken, mogen in dit privilege delen. Waarom de katholieken niet? Dat is moeilijk te zeggen, maar het ver bod wordt algemeen in verband gebracht met een wet, die in 1851, na de restauratie van de hiërarchie, werd aangenomen en welke de bis schoppen verbood territoriale titels te voeren. M.a.w. de wet verbood X. zichzelf de bisschop van Y. te noemen. De wet werd nooit van kracht en werd spoedig herroepen, maar de herroeping verzekerde niet de rechtspositie van de bisschoppen; alleen de straffen werden herroe pen. Vandaar schijnt het bezwaar te gen een aanbieding door katholie ken van een Trouw-Betuiging nog steeds te zijn gebaseerd op het feit, dat de bisschoppen de titels van hun zetel voeren. Kardinaal Vau- ghan bood, bij de opvolging van Edward de Vilde een wens aan on der de naam van Dr. Vaughan. Sindsdien hebben de bisschoppen geweigerd dit te doen en tengevol ge daarvan is aan de katholieken van Engeland een voorrecht ont zegd, dat alle andere religies genie ten. Door de ruchtbaarheid, die thans weer aan deze grief gegeven is, kan misschien bij een volgende gelegenheid een verandering wor den aangebracht. (Inmiddels is be kend geworden dat het Hoogw. Episcopaat van Engeland daarop zal aandringen. Red.) (Van onze eigen redacteur) HET ZIEKE, zwakke, misdeelde en geestelijk ontspoorde kind is als gevolg van de na-oorlogse omstandigheden veel meer dan vroeger aan zijn lot overgelaten. Niet alleen zijn de kosten van levensonderhoud aanmerkelijk gestegen, zodat het budget van de inrichtingen, die zich met de verwaarloosde jeugd bezig houden, uit zijn evenwicht is gebracht, maar ook begint het par ticulier initiatief van de kleine keurtroep, die zich vroeger dit bijzondere jeugdvraagstuk aantrok, te tanen. Hier moet een op lossing gevonden worden. Toezicht op interneringskamp De minister van Justitie heeft op voordracht van de directeur-gene raal voor bijzondere rechtspleging benoemd tot lid van de commissie van toezicht bij het internerings kamp Fort Erfprins, te Den Hel der A. N. van Riel, 'hoofd van het bijkantoor Den Helder van het ge westelijk arbeidsbureau te Alkmaar G. Ritmeester, burgemeester van Den Helder, mr. A. Schenkeveld, president van het Tribunaal te Alk maar. mr. H. Scholten, advocaat en procureur te Alkmaar, P. S. v. d. Vaart wethouder der gemeente Den Helder. Gemeente Huizen schoft belastingen af Huizen, een der eerste gemeenten die de gemeentebegroting voor '48 gereed heeft, verblijdt zijn belas tingbetalers met goed nieuws. De begroting kon niet alleen op reëele wijze inevenwicht worden ge bracht, doch zelfs wordt belasting verlaging in uitzicht gesteld. B. en W. stellen de raad algehele afschaf fing der reinigingsrechten, verla ging der straatbelasting met 25% en algehele afschaffing der woonforen- senbelasting voor. ,De begroting voor 1947 ving aan met eén nade lig saldo van de dienst 1945 van bijna f 45.000.De begroting voor 1948 mag als openingspost een voor delig saldo van de dienst voor 1946 vermelden van rond f 58.000. De Trolley-bus, welke in Neder land gemaakt is, staat op het ogenblik in het middelpunt van de belangstelling, daar ver schillende gemeenten in ons land overwegen de trolley als vervoermiddel te gaan gebrui ken. Daar Groningen de enigste stad is met een trolleyboven leiding, werd er in Groningen proef gereden met deze eerste Nederlandse trolleybus. NOORDERMARKTBOND Het bestuur van de Veilingvereni ging „De Noordermarkt" vergaderde Woensdagmiddag ten betaalkantore Voorzitter Jan Kliffen opende met een woord van welkom en gaf 'n kort overzicht over het beeld aan de veiling sinds de vorige bestuurs vergadering. Dit beeld is alleszins gunstig. De producten uitgezon derd gele kool brengen allen 'n flinke, ja hoge prijs op. De afzet van pootaardappelen liet op zich wachten. In September en October zijn maar weinig pootaardappelen verladen, maar thans komt er schot in de afzet. De vorige week zijn heel wat poters verladen. Spr. hoopt dat de winter nog enige tijd op zich zal laten wachten, zodat nog vele poters kunnen worden afgezet. Medegedeeld werd dat de goot in April—Mei 1948 zal worden uitge baggerd. De verhuur van de kisten van de Noordermarktbond aan de heren A. Zut en KI. Zijp Jzn. alhier voor Op andere grondslag Het moet langzaam aan tot het Nederlandse volk beginnen door te dringen, dat kinderbescherming op basis van liefdadigheid een ver ouderd begrip is geworden, en dat dit werk ten spoedigste op sociale grondslag moet opgebouwd wor den. Niet alleen een kleine groep particulieren moet zich het lot der verwaarloosde jeugd aantrekken maar in brede lagen van het volk moet de nood dezer kleinen weer klank vinden. Op deze gedachte steunt de jaarlijkse uitgifte der Kinderpostzegels, welke ook thans weer van 1 December t/m 5 Januari te koop zullen worden aangeboden. Zoals men weet, worden deze zegels reeds 23 jaar door het Nederl. Co mité voor Kinderpostzegels uitge geven. Doch dit is slechts één der hulpmiddelen, waarvan de waarde bovendien nog maar heel betrekke lijk is. Wanneer men b.v. de op brengst van het vorig jaar eens vergelijkt met die van de Zwitserse Kinderpostzegels in dezelfde loop tijd en in hetzelfde jaar, dan blijkt dat tegen een millioen gulden op brengst in Zwitserland, hier te lande slechts f275.000 werden bij eengebracht, een pover resultaat, in aanmerking genomen, dat de nood hier onnoemelijk groter is dan in Zwitserland. Alleen de Katholieke en Protestantse inrichtingen hebben een jaarlijks tekort van 4 millioen! De oorzaak van dit mislukken van een zo bij uitstek noodzakelijk en nuttig werk, moet grotendeels bij het comité zelf gezocht worden, dat naliet door een behoorlijke pu bliciteit er voldoende ruchtbaar heid aan te geven. Dat gaf de heer Bailer, chef van de afdeling Propa ganda van het Comité voor Kin derpostzegels, zelf volmondig toe tijdens het onderhoud, dat wij dezer dagen in Amsterdam met hem mochten hebben. Maar die fout zal hersteld worden en men zal niet langer stilzitten alvorens alle men sen weten waarvoor de Kinderze gels dienen en het zich tot een goede gewoonte gemaakt hebben deze in de maanden December en Januari te kopen. Luister-wedstrijd Een ander, en op dit gebied nog v .'u„ y •-j Een geslaagde parachutesprong van een Amerikaans soldaat in de sneeuw. Dit is een klein onderdeel van de oefeningen, welke momenteel door het leger van de V.S. worden gehouden om uitrusting en techniek te beproeven bij operaties op besneeuwde velden. niet aangewend hulpmiddel is de grote Nationale St. Nicolaas Luister wedstrijd, die op 21 November zal worden gehouden onder de naam: „Sinterklaas is er al!" Eenieder kan aan deze luisterwedstrijd meedoen en behoeft daartoe slechts een be drag van 30 ets. aan gewone post zegels op de briefkaart te plakken, waarop hij de uitslag schrijft. Voor de leerlingen van de 3e klas van de Lagere School tot de hoogste klas van de Middelbare School is een aparte regeling getroffen. Zij kun nen classicaal aan de wedstrijd deelnemen, en de klas waarvan twee derde der leerlingen een goe de oplossing inzendt, wint een prijs. Daarvoor is nodig, dat zij ieder af zonderlijk op een briefkaart van 5 ets. tenminste 10 ets. bijplakken en deze bij onderwijzer of leraar inle veren. De prijzen zijn niet mis. Een klas-reis van 14 dagen naar Zwit serland, een klas-reis van 7 dagen door Nederland, verschillende dag reizen, radiotoestellen voor school gebruik, en als extra prijs voor de klas met de hoogste frankeer- waarde: een drie-daagse klas-reis naar België. Wetenswaardigheden Als voor-reclame voor geheel deze actie voor het verwaarloosde kind, zal Polygoon gedurende vier weken een propaganda-filmpje draaien in alle bioscopen van Ne derland. Men wilde daarin de vier kinderen laten meespelen, die op een der ontwerpen voor de kinder postzegel voorkomen. Maar jammer genoeg moest men hiervan afzien. Eva Besnyö, die van het Comité de opdracht had gekregen, fotografi sche opnamen te doen vcor de uit voering van de zegels, had op een middag vier kinderen gefotogra feerd in het Vondelpark, doch zij had er niet aan gedacht hun adres te noteren, weshalve het thans niet meer mogelijk is uit te vinden, waar deze kinderen zich bevinden en wie zij zijn. Ook de baby, een neefje van de fotografe, dat op een ander ontwerp voorkomt, kan niet meer in aanmerking komen voor de film, daar dit kind waarvan drie kwart jaar geleden de foto genomen werd, inmiddels geen baby meer is. Een andere wetenswaardigheid is, dat de reportagewagen van de Om roep naar de winnende school zal gaan om er een reportage te maken. Een reden *te meer voor de school gaande jeugd, om haar best te doen bij de luisterwedstrijd, waarvan Sint Nicolaas zelf op surprise avond de uitslag bekend zal maken. V. de J. Het bestuur van de M.R.P., de partij van de vooruitstrevende Franse katholieken, heeft met alge mene stemmen een motie aanvaard, waarin de oprichting van een „der de macht" gevraagd wordt, tot her stel van de orde en verzekering van de voorziening in de behoeften aan voedsel en andere onmiddellijk no dige zaken in Frankrijk. Het beroep was gericht tot „alle republikeinen in de regering, in het bijzonder tot alle leden van de socialistische par tij en van de M.R.P." Het bestuur van de M.R.P. besloot tevens met 14 tegen 13 stemmen geen bespre kingen te beginnen met de partij van de Gaulle. Ook Leon Blum had reeds in een brief, gepubliceerd in het Franse blad „Liberation" gezinspeeld op de eventuele vorming van een der de macht in Frankrijk, die alle burgers tot zich moet trekken, die zowel het Gaullisme als het commu nisme verwerpen. Voorkomen is beter dan genezen en daarom zal de Rijnbrug bij Arnhem nu reeds versterkt worden met in de grond geheide palen, om de brug tegen eventuele ijsgang te beschermen. VOOR DE VROUW In de ziel van ieder mens leeft eën drang naar geluk. De vreugde reeds van het kleine meisje op school, wanneer ze haar eerste let ters heeft gezet, evenals de vervoe ring van de moeder bij de wieg van haar kindje. Heel ons doen en denken is ver vuld naar volmaaktheid. Daarom staan we dikwijls stil bij de vraag stukken, die we nooit kunnen op lossen; want er is veel verdriet, ziekte, lijden, zorgen, dood en armoede. Niemand is in staat dit tegen te gaan. Daarom is het een plicht van iedere vrouw haar plaats in te nemen in het levensgeheel. Onze moderne tijd vraagt om vrou wen en moeders, die met hun tijd willen meegaan en de noden van hun evenmens helpen verzachten. De winter staat weer voor de deur met z'n vinnige koude, z'n schaarste, z'n duurte. Juist de vrouw weet wat dat betekent. Hoeveel ge zinnen zijn er nog, die leven in zorgen en treurige omstandigheden. Dit moet voor de vrouw een aan sporing zijn, om ieder in eigen kring de christelijke naastenliefde te gaan beoefenen, want juist de sociale en algemene liefde is het middel tegen de maatschappelijke kwalen van onze tijd. Het is de plicht van iedere vrouw, de we reld te helpen redden, de wereld te winnen voor Christus. Dit is ge makkelijk gezegd, maar ook ge makkelijk gedaan. Onze H. Vader de Paus rekent op de vrouwen, vooral op de moeders. Wij vrou wen en moeders moeten gaan wer ken in ons eigen gezin en er geen moderne vrijheid toelaten. Toch is er in vele gezinnen die vreemde geest binnengeslopen, er is als het ware een verwildering ontstaan, een probleem, waaraan Goddank gewerkt wordt van alle kanten en met alle krachten, maaf wat toch nog gebleven is een complex van zoveel moeilijkheden, van zoveel zorgen, dat men er zich toch over verwondert, dat er nog zovele moe ders zijn, die maar net doen alsof er geen wolkje aan de lucht is. Mede door de oorlogstijd, die achter ons ligt, hebben de meeste moeders hun kinderen te veel vrij heid gegeyen en hebben de ouders hun gezag verloren. De vrije op voeding heeft de godsdienstige "te ruggedrongen. Die moderne geest is niet gebleven in de grote stad, maar is doorgedrongen in .de dorpen en op het platteland. Het leven van de moderne mens is geworden een streven naar wensvervulling. Een groot gevaar voor ons gezin is wel de literatuur en het bioscoopbe zoek. In de vrije opvoeding schuilt een gevaar voor het gezin. De moeders hebben de toekomst van de maatschappij in handen. Wij hebben vrouwen en moeders nodig, die zich vol liefde wijden aan de opvoeding van de kinderen. De ernst van deze tijd doet ons de ogen openen, iedere vrouw, iedere moeder kan de wereld helpen red den, als ze maar bezield is met een groot ideaal. We leven in een moeilijke tijd. machtige organisaties voeren met alle moderne propagandamiddelen een strijd tegen het christendom. Ook het goede, katholieke gezin is een struikelblok voor de doorwer king van hun beginselen. Dit nu moet voor iedere moeder een aansporing zijn om in haar ge zin ten strijde te trekken tegen de moderne geest, die het gezin be dreigt. We bevinden ons momenteel in een tijd, zo diep en breed als de mensheid nog nooit heeft beleefd, maar 't is ook een tijd van gewel dige mogelijkheden. Het gezin is de maatschappij van vader en moeder zelf, in godsdienst en liefde saam verbonden, om samen te zorgen voor het lichaam, maar ook voor de ziel van de kinderen. Het zijn juist de moeders, die hun kinderen moe ten vormen. De tijd, die voor ons staat, is moeilijk, ook voor onze kinderen. Wij moeders hebben geen tijd te verliezen. Doelbewust moe ten we onze beste krachten geven in ons gezin. Wij moeten de draag sters zijn van de liefde. Niet de liefde, die praat en vergadert, maar de liefde die handelt, de liefde die de hongerigen spijst, de dakloze een onderkomen verschaft, de gevalle nen opricht, de liefde, die de vurig sprekende advocaat is van allen, die behoren tot de bedrukten en be lasten. Wij moeten gezinnen vor men met wilskracht en offerliefde, waar de kinderen bezield zijn met werklust. De oorzaak van de vrije geest in de gezinnen zijn wel de tijdsomstandigheden, de lectuur, de 20 ct. per kist, is doorgegaan. De verhuur is contractueel geregeld. De omzet over het tijdvak van 1 tot 27 September 1947 bedroeg f 756.188.03 en van 29 Sept. tot 25 October 1947 f 824.272.06. De omzet over de gehele maand October was f 975.953.23. De marktomzet van 1 Jan. 1947 tot en met heden overschrijdt de 5Vt millioen gulden. Op 30 Sept. is 'n conferentie ge houden op het Bedrijfschap van groenten en fruit over de witte kool. Aan de fabrikanten werd op gedragen om 85.000 vaten zuurkool in te maken voor binnenlandse con sumptie. Tussen de vertegenwoor digers van de koolveilingen en de zuurkoolfabrikanten is toen de volgende regeling getroffen: 70 pet. van de totale aanvoer wordt bestemd voor fabricage tot zuurkool voor f 9.per 100 kg de overige 30 pet. wordt vrij verkocht voor directe consumptie. Het perceel van de familie Trom petter is plm. 14 dagen geleden in eigendom overgegaan aan de Noor dermarktbond. Het oudeboeren huis zal worden gesloopt bij onder handse aanbesteding en het terrein zal worden ontruimd. De nieuwe emballageloods is on der de kap. De bouw is zeer voor spoedig gegaan. De veiling heeft zelf de gehele ruimte niet nodig. Er zal 'n gedeelte worden verhuurd aan de Coöperatie van Afzet voor pootaardappelen uit de Noorder marktbond. Over de regeling zal men nader in overleg treden. Pogingen zijn ondernomen om te komen tot het verven van de ge bouwen. Het D B. hoopt dat hier toe in de naaste toekomst kan wor den overgegaan. Enige schilders hebben de toezegging gegeven dat ze de nodige verf hebben. Met ingang van 10 Nov. 1947 wordt op alle prijzen van de poot aardappelen 10 ct bewaarloon ge geven. Bran dassur antie. Gebleken is dat de gebouwen etc. veel te laag verzekerd zijn tegen brandschade. In overleg met de Maatschappij stelt het D.B. voor om tot verhoging over te gaan. Het betaalkantoor zal worden verzekerd voor f 51.000.het meu bilair voor f 9000.de nieuwe emballageloods voor f 20.000.en het woonhuis van de veilingleider voor f 20.000.tezamen f 100.000.- voor 'n premie van 60 ct. per f 1000 per jaar. De premie zal voor 5 jaar vooruit worden betaald, waardoor een reductie zal worden genoten van 1 jaar. De overkappingen met de paar denstal en de pakhuizen zullen in totaal worden verzekerd voor f 250.000.tegen een premie van f 240.50. Het bestuur verenigt zich hier mede. Voorstellen Prov. Commissie. De Prov. Commissie zal binnen kort haar jaarvergadering houden, waarvoor eventueel voorstellen kunnen worden ingediend. Een voorstel zal worden ingediend waar in wordt aangedrongen op spoedige ten uitvoerlegging van de motie- Groen, speciaal om over te gaan tot uitbetaling van de prijzen van die producten, welke deze zomer zijn doorgedraaid. A.s. Vrijdag zal in het „Wapen van Heemskerk" te Alkmaar 'n vergadering worden gehouden van de veilingbesturen betreffende de afzetten van de winterproducten. De veilingleider, de Heer J. Kos, bracht de afzet van de pootaardap pelen ter sprake. Er zijn telers die hun partijen hebben opgegeven contractueel bij de B.E.A. Thans nu de poters worden gevraagd zijn deze onvindbaar. Hierdoor gooien we onze eigen ramen in. Medegedeeld werd nog, dat het vanaf heden mogelijk is om gele kool ruig te veilen als veldgele. De kool moet van l'/s tot 4 pond zwaar zijn en zal door de handel worden afgenomen voor minimum f 8. per 100 kg. Na nog enige besprekingen volgde sluiting onder dank. Rome heeft weer een burgemeester (Van onze bijzondere correspondent) Rome, November 1947. DE PATARINA, de klok in de toren van het Kapitool, heeft dezer dagen, om half negen des avonds, met haar melodieus zachte klank verkondigd, dat Rome zijn burgemeester weder heeft, een ge beurtenis, die sedert 1922, het jaar van de instelling van het fascistisch regiem, niet meer heeft plaats ge vonden. Bij het betreden van de perstri bunen in de vergaderzaal van de Romeinse Senaat waren onze ge dachten nog bij de senatoren in hun met goud afgezette toga's, in wier midden we de consuls van het Romeinse Rijk trachtten te ontdek ken. De figuren waren er, 80 in totaal. Te midden van 79 deftig aan geklede heren gesticuleerde heel druk d'Onofrio, een der 27 afge vaardigden van het volksbloc en als oudste raadslid in jaren voor zitter en leider van deze eerste ver gadering, bijeengeroepen tot het kiezen van burgemeester en wet houders. Maar waarom zouden we onze herinneringen alleen vastklampen aan deze voor-christelijke vergader zaal van de Romeinse Senaat, daar we niet de vergadering van een senaat, maar van een gemeenteraad bijwoonden. Daarom dwaalden al zeer spoedig onze gedachten af naar die historische audiëntie, door Pius IX verleend op 24 November 1847 (waarvan het honderdjarig jubi leum dus in deze maand valt) in het toen Pauselijk paleis van het Quirinaal aan de 100 leden van de eerste gemeenteraad van Rome, geïllustreerde bladen, de dancings, de film, de straat met haar recla mes, de etalages en vooral de vrije omgang van beide 'geslachten met elkander. Ja, de moeders staan wel voor een zware taak, want die leuke jongens en die aardige meis jes, het zijn onze kinderen, maar wij moeders moeten er van maken Godskinderen. Toch mogen we niet vergeten, dat het Adamskinderen zijn en dat er een erfzonde is en een Paradijsvloek, die ook gevallen js op die schatten, die ons zo dier baar zijn. Toch is het nog niet te laat. Ook wij kunnen de wereld helpen red den door te zorgen, dat we krijgen een echt, goed katholiek gezin. Met dat ideaal voor ogen zullen we onze zware taak vervullen. De moeders zullen de vuur- en fakkel draagsters zijn voor het Rijk van God. Dan zullen we kunnen dragen: „ons heilig geloof als een zon, gaan veilig en vast door de tijden. Geen macht en geen kracht, die die pracht overwon zij glans over liefde en lijden." M. E. STEYGER-ASPERSLAGH. door dezelfde Paus bij Motu Pro- prio van 1 October 1847 in het tweede jaar van zijn Pontificaat in gesteld. Van deze 100 leden waren er 64 gekozen uit de gegoede bur gers, wier jaarlijkse inkomsten min stens 200 soudi 500 gulden moesten bedragen, 32 uit de am bachtslui en kooplieden, ingeschre ven in het register van de Kamer van Koophandel en de laatste vier vertegenwoordigden de geestelijk heid. Na de audiëntie beklommen de 100 raadsleden, na een lange rijtoer in 25 versierde rijtuigen door de stad gemaakt te hebben, de trappen van het Kapitool om hun eerste vergadering te houden. Hoe moeten de redevoeringen in deze nieuwe Pauselijke gemeente raad, waarin het verschil van het mandaat der leden niet in de ver scheidenheid van politieke kleur gelegen was, verschild hebben van alles, dat we nu te horen kregen. De leden van de Katholieke Volks partij hebben bezit genomen van hun zetels met het onwrikbare be sluit Rome een katholieke burge meester te geven met een over grote meerderheid van katholieke wethouders. Het volksbloc, uit de communistische en socialistische partij samengesteld, had van te vo ren de afgevaardigden van de repu blikeinse partij voor zich weten te winnen, door hun stemmen voor het burgemeestersambt af te staan aan een candidaat uit deze laatste partij. Tweemaal moest er gestemd wor den, voordat de christen-democra ten hun wens vervuld zagen en hun burgemeester met blijmoedige glim lach op zijn zetel troonde. Maar nauwelijks had dé nieuwbenoemde zijn zetel ingenomen, of de ver tegenwoordigers van het volksbloc verlieten kwaad, met hoogrode ge zichten van opwinding en veront waardiging, de historische raads zaal. Wat zullen de muren van die zaal deze houding kinderachtig ge vonden hebben bij de herinnering aan de veelvuldige intriges van de. Romeinse keizers, waarbij in de regel over het levenslot van de een of andere mededinger naar de rege ringsmacht of van een medeminnaar beslist werd. De dolksteek, die Bru tus in die zelfde zaal in hethart van Julius Caesar wrong, was voor zeker hardere mannentaal dan het op de vlucht slaan van dat stelletje overmoedige raadsleden. Het was dan ook na deze vlucht kinderspel voor de overgebleven katholieke raadsleden om met de leden van de coalitiepartijen 15 van de 18 wethouderszetels voor zich te reser veren. In 1847, toen de nieuwe raads leden op de Piazza Venezia aan kwamen, konden zij op een groot aanplakbord lezen: „Afgevaardig den van het Kapitool, Rome juicht u nog niet toe, maar bewaart haar applaus totdat ge dit verdiend zult hebben". Zo dit aanplakbord be waard zou zijn gebleven, had het ook nu ten volle dienst kunnen doen. FEUILLETON door PETE FALCON 60. „Zeg Mary, deze meneer hier wil ons wijs maken, dat ze van plan waren met de documenten een stu diereis te ondernemen naar Fre mont in Zuid-Frankrijk. Hij is zo onnozel te verwachten, dat wij hem zullen geloven" Burns staarde zijn assistent vol verbazing aan. Hij wist niet waar de jonge man op aan stuurde, doch moest tegelijkertijd erkennen, dat hij Wilkers toch tot op een zekere hoogte vrees had aangejaagd. „Je meent dus, dat hij onwaar heid spreekt?" vroeg hij. „Natuurlijk doe ik dat", grinnik te Fred „Deze man wil ons op een dwaalspoor brengen. Als ik niet beter wist, dan „Waarom vraag je het dan?", viel Wilkers hem brutaalweg in de re de. „Mond houden", zei Fred drei gend. „Controle vriend, niets dan controle of jij in aanmerking komt voor een rustig onbekommerd leven na enige tijd. of dat je nu om wille van onze veiligheid, reeds van deze aarde moet verdwijnen. Begre pen? Wij doden niet graag als er nog een kans bestaat om iemand tot andere inzichten te brengen. Maar nu „Goed." Wilkers maakte een moe deloos gebaar. „We zouden per auto naar een villa gaan, vijf kilometer van Apeldoorn en daar zou ik met enkele eh buitenlandse ex perts de documenten bestuderen op hun waarde," Burns deed onmiddellijk enige stappen vooruit. „Kan dat waar zijn?" vroeg hij aan Fred. Deze knikte. „Ik twijfel er niet aan." „Heb jij wel eens van die plaats gehoord?" informeerde Burns ver der. „Ja. Een van de hobbies van mijn vader was om met mij de land kaart van Nederland te bestuderen. De oude Vandijke werd volbloed Amerikaan, maar kon het land van zijn jeugd toch niét vergeten. Zo heb ik practisch alle steden geleerd en dit is er een op de Veluwe in een van de middenprovincies van het land. Onze vriend Wilkers moet de plaats van die villa meer nauw keurig omschrijven, dan is aan de afspraak, die we met hem hebben gemaakt, voldaan." Verder verliep 't onderhoud vlot. De Nederlander gaf een nauwkeuri ge omschrijving en werd toen weg geleid, met de belofte, dat hij zo dra alles achter de rug was," zou worden vrij gelaten. De consul zou zorg dragen voor een plek, waar hij zonder inmenging van de politie, veilig was opgeborgen. De contra- spionnage maakte dergelijke maat regelen nodig en bij voorkomende gevallen was met deze noodzaak rekening gehouden. Wilkers kon er van overtuigd zijn, dat hij niet in een gevangenis terecht kwam, doch dat anderzijds zijn kans op ont snapping tot nul was gereduceerd. Toen de deur achter de twee ge heime agenten, die zich over Wil kers ontfermden, was dicht geval len. ging William Burns recht voor Frcd Vandijke staan en zei: „Jij hebt me met stukken geslagen bij de poging, om uit die vent iets los te krijgen. Maar jouw verhoor wekte de indruk, dat je heel wat wist. Hoe ben je daarachter geko men?" Fred lachte en klopte Burns op de schouders, terwijl hij gelijktijdig knipoogde naar Mary. „Kijk eens, oude jongen, je bent detective of je bent het niet. Jij wilde met alle geweld, dat ik me die allures aanmeette. Dat heb ik gedaan en zie hier het resultaat ik heb je met lengtes geslagen* „Dat hebben we al een keer ge constateerd," zei Burns ongeduldig. „Maar hoe wist jij iets en wat wist je?" „Ik wist." vertelde Fred thans ernstig, „dat deze man een expert moest zijn op het gebied der radio golven-techniek." (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3