Nieuw HER INVOERING PRIJSCONTROLE om inflatie te remmen Verrassing te Washington Naar uitbreiding der wereldhandel r EILAND H Krijgt Voute lager straf? FILM iter Damioan „Dindua" Alkmaar DRUDEN Voor Alkmaar en omgeving Truman's voorstellen aan het Congres Tussentijdse hulp aan Europa dient snel te worden gegeven Veel critiek op Truman's plannen Grieks-Amerikaanse „Volendam" ramde brug in Suez-kanaal Wijziging in de Franse regering? Politieke arrestaties in Tsjecho-Slowakije R.K. Universiteit 23 landen der Verenigde Naties verlagen hun invoerrechten OPROEP aan Indonesiërs De eerste honderd Het communisme wordt: 3 bedrijven. idag 23 Nov. 11-13 uur DANSEN =1 zeer overtuigende and won. JTIELOOS BEELD OFFERVAARDIG LEVEN ;ld moet de poging der lmindustrie, om het le- ter Damiaan in het be eld vast te leggen, wor- ieerd. Bij het aanschou- e rolprent „De Pelgrim nden", geregisseerd door eider, is het niét de be- orm, die ons treft. Geen lent wekt een bepaalde voortvloeiende uit de der filmmiddelen. Het niet te ontkennen, dat een bepaalde eenvoud ikt, die dit verfilmde Pater Damiaan voor het publiek de aantrekke- ft van een pretentieloos, ct verhaal. ;n een beeld van de on trijd, die de Pelgrim der i, in de wereld Jef de on van eenvoudige Bel- rs, heeft gevoerd met de autoriteiten om verbe- irengen in de afschuwe- 'iënische toestanden op ïeiland Molokai. Treffend ie, waarmede deze pries ts de aanvankelijke af- van enige hulp, zich zet ;antische arbeid om het ongelukkigen te verlich- aanvaardt voor zichzelf er gevreesde ziekte, om- i eerst dan één voelt met en. len in deze film in de its een biografie willen m de inhoud in het bij belangstelling der katho- iient. Golifex brengt haar in Nederland en de ver tonnen binnenkort wor- oet gezien. P.'v. d. Valk. Boekbespreking ndere UITGAVEN itgever- Linssen en Derkx ijn verschenen 4 aantrek- rkboeken: De Katholieke De Katholieke Man ilieke Meisje en de Ka- rngeman in hun opgang Deze uitgaven werden i door Pater Hieronymus C.R. van het Trappisten- Tegelen. Zijn boeken mag t uniek noemen, want zij i geheel en al, wat inhoud g betreft, van alle andere n. In de allereerste plaats iheel aangepast aan de behoeften van deze „mo- met haar moderne op- Ze zijn boeiend en leer- daardoor een uitstekende ■oor een goed en sterk geloofsleven. Kortom, de- zijn samengesteld door die weet wat het leven ons vraagt! NTOV. a-s. des avonds in 't Gulden Vlies- aan de teugels te ipoedig los. Bles liet Druitrijden, om een n; vervolgens nam t, een aanloop en en op de auto! HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maar.d; incl. Incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordliollands Buiten God is t nergens veilig Vondel DINSDAG 18 NOVEMBER 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11382 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.j, 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank pRESIDENT TRUMAN heeft gisteren persoonlijk tot de verenigde zitting van de Senaat en het Huis van Afgevaardigden zijn aangekondigde boodschap ge richt. Het voornaamste van deze boodschap was wel een uit tien punten bestaand program van prijs controle en rantsoenering om inflatie tegen te gaan. Truman steunde het voorstel van Marshall om 597 millioen dollar alsonmiddellijke hulp voor Oostenrijk, Italië en Frankrijk-en de President beloofde binnen kort de volledige bijzonderheden bekend te maken van het hulpplan op lange termijn. De president verklaarde, dat „wfl wellicht de kans om een we reld te verkrijgen, waar vrije volken in blijvende vrede kunnen leven, zullen verliezen, tenzij het congres snel de tussentijdse nood hulp voor Europa goedkeurt." Hij stelde voor controle in te stellen op de prijzen van bepaalde be langrijke artikelen om de alar merende inflatie in de V. S. tot stilstand te brengen. Truman verzocht tevens om rantsoenering van producten, waar aan een tekort bestaat en welke de kosten van levensonderhoud fun damenteel beïnvloeden. Met klem steunde hij het verzoek van Mars hall om 597 millioen dollar om Oostenrijk, Italië en Frankrijk in de volgende vier en een halve maand op de been te houden. Dit was een onmisbare voorwaarde voor het wederopbouwprogram voor Europa op lange termijn. „Indien de West-Europese landen deze winter zouden instorten ten gevolge van het feit, dat het ver schil tussen hun hulpmiddelen en behoeften niet wordt overbrugd, er voor hen of voor ons geen kans be staat uit; te zien naar hun econo misch herstel." Truman zeide, dat de V. S. door critiek van bepaalde landen zich er niet van af kunnen laten schrik ken om op vriendschappelijke wij ze samen te 'werken met en steun te verlenen aan andere landen, „die evenals wij de vrijheid lief hebben en de vrede en stabiliteit van de wereld trachten te bevor deren." Trumans voorstel voor het weer Instellen van een zekere mate van prijscontrole meer dan een jaar geleden practisch afgeschaft is de belangrijkste maatregel In het uit tien punten bestaande program, dat hij indiende ter be strijding van de „onheilspellende inflatiebedreiging". Hij zeide, dat inflatie reeds in alarmerende mate dreigt. En zelfs alarmerender is het feit, dat de toe stand nog steeds slechter wordt. In zijn program vroeg de president: 1. Herstel van de controle op huur koop en beperking van het tot in flatie leidend verstrekken van bankcredieten. 2. Regeling van het speculeren op graan- en andere goederenbeurzen. 3. Uitbreiding en verscherping van de controle op de export, welke volgens de huidige wet in Maart a.s. eindigt. 4. Uit breiding van de huidige regerings bevoegdheid om transportfacilitei ten en materiaal ter verzekering van de aflevering van goederen voor de export toe te wijzen. 5. Het nemen van maatregelen om het op de markt brengen van vee en pluim vee te stimuleren, hetgeen bespa ring van graan tot gevolg zou heb ben. 6. Het verlenen van bevoegd heid aan het ministerie van land bouw om zijn program van aan moediging tot besparing in de V. S. uit te breiden en machtiging tot maatregelen die „er op gericht zijn de productie van voedsel in het buitenland te verhogen". 7. Mach tiging tot toewijzing van en voor- raadcontrole op schaarse producten, die een fundamentele invloed heb ben op de kosten van levensonder houd en de industriële productie. 8. Uitbreiding en verscherping van de controle op de huren. 9. Machti ging tot rantsoenering, voor consu menten, van producten, waaraan een tekort bestaat en welke de kosten van levensonderhoud fun damenteel beïnvloeden. 10. Het weer instellen van prijsplafonds voor es- sentiele producten, waaraan grote behoefte bestaat, alsmede het weer instellen van een loonstop. Hij ver klaarde echter: „Ik geloof, dat er weinig gevallen zullen zijn, waar in het instellen van een loonstop noodzakelijk zal zijn." Truman noemde de producten, die gerantsoeneerd moeten worden of wier prijzen gecontroleerd moe ten worden, niet bij name, hoewel voedsel en kleding naar zijn me ning de meeste moeilijkheden ver schaffen, voorzover het de consu menten betreft. Zjjn voorstellen zijn aanzienlijk veel radicaler dan verwacht werd. Hij legde voortdurend de nadruk op het verband tussen de binnen landse inflatie en de behoeften van Europa. „Indien wij onze binnenlandse kwalen verwaarlozen, indien wij de opmars der inflatie geen halt toe roepen, .zullen wij wellicht een de pressie veroorzaken, waarvan ons economisch systeem, zoals wij het kennen, wellicht niet meer zal her- sttellen. En indien wij de volkeren, die nog steeds worstelen om te her stellen. En indien wij de volkeren, oorlog en die nog niet in staat zijn om op eigen benen te staan, de rug toekeren, zullen wij wellicht voor alle tijden de kans missen om een wereld te verkrijgen, waar vrije vol ken in blijvende vrede kunnen le ven." Mr. B. Ph. Baron van Harinxma thoe Slooten is benoemd tot am bassadeur der Nederlanden te Brussel. Het bijna geheel uitblijven van applaus op de rede van Trumann voor het Congres vat men op als een teken, dat de drastische voor stellen ter voorkoming van inflatie als een verrassing voor de ver tegenwoordigers en Senatoren kwamen. Slechts de enige en dan nog niet directe verwijzing naar de Sowjet-Unie (landen die niet hetzefde doei als wij nastreven, of onze methoden niet goedkeuren) lokte het énige luide applaus uit. De leider der Republikeinse frac tie in het Huis van Afgevaardigden, Charles Halleck, zeide, dat Trumann slechts enkele dagen tevoren gezegd zou hebben, dat de prijsbeheersing leidde naar een politiestaat. Alles, zo zeide Halleck. duidt op de verwar ring. die in de kringen der uitvoe rende macht heerst en op de on macht, die de oorzaak is van de hui dige situatie. Hij verklaarde voorts, dat de vroegere prijsbeheersing de productie geremd had, een aanspo ring was geweest voor de zwarte handel en tot schaarste geleid had. Hij zeide, dat het Congres opbou wend werk kon verrichten zonder de staat 'over te leveren aan een totalitair regime. In kringen der Europese diplo matie werd de rede van president Trumann met geestdrift ontvangen Ervaren waarnemers menen, dat het Congres Trumann op vele pun ten zoals de instelling van con trole op de toewijzingen, de uitbrei ding van de controle op de export en dergelijke zal steunen, doch dat het in ieder geval voorlopig het verlenen van volmachten voor rant soenering en prijsbeheersing aan de regering zou tegenwerken. Deskun digen waren het erover eens, dat deze maatregelen niet eerder dan over zes maanden in werking zou den kunnen treden. Senator Joseph Ball, verklaarde, dat het erop leek, dat Trumann de voor Amerika gun stige economische vrijheid wilde li quideren ten gunste van de redding van Europa. Trumann's program voor de kosten van het levensonder houd was hetzelfde, zo zeide hij, als hetgeen twee weken geleden opge steld was door het C.I.O. (Congres van Industriële Organisaties). In kringen van het C.I.O. en de A.F.L. verklaarde men, dat het voor stel voor de toplonen een algehele verrassing was. De Voorzitter der Commissie voor Buitenlandse Zaken van het Huis van Afgevaardigden, Charles Eaton, zeide, dat het voorttel voor de prijs controle de aandacht zal afleiden van de tussentijdse hulp aan Euro pa, waarvoor het Congres eigenlijk vervroegd samengekomen was. en dat de wet voor de interim-hulp waarschijnlijk' vertraagd zou wor den. Senator Wherry verklaarde, dat het onmogelijk was de tussentijdse hulp toe te staan en het plan- Marshall uit te voeren zonder de kosten van het levensonderhoud in Amerika te verhogen. militaire staf gevormd De Griekse plaatsvervangende minister-president heeft aan het parlement medegedeeld, dat er een gezamenlijke Grieks-Amerikaanse staf is gevormd ter bestrijding van de guerilla-operaties'. Amerikaanse officieren zullen worden toegevoegd aan Griekse legereenheden. Het 15434 ton metende s.s. „Volen dam", dat op 5 November j.l. met 2100 militairen aan boord van Rot terdam naar Indië was vertrokken, is in het Suez-kanaal in aanra king gekomen met een draaibrug met als gevolg, dat het schip scha de opliep aan de voorsteven, ter wijl het oostelijk gedeelte van de draaibrug geheel vernield werd en de brug gesloopt moet worden. Er was eerst nog sprake geweest, dat de „Volendam" in verband met de cholera-epidemie in Egypte, om de Kaap de Goede Hoop naar Indië zou varen, maar op het laatste mo ment werd toch de route door het Suez-kanaal genomen. Het onmiddellijk ingestelde on derzoek heeft volgens Agence Fran ce Presse uitgewezen, dat het onge luk is toe te schrijven aan stroom en wind. Re.eds geruime tijd had de maatschappij, die het Suez-kanaal exploiteert de aandacht der Egyp tische regering gevestigd op het feit, dat de tijdens de oorlog ge bouwde metalen draaibrug gevaar opleverde voor de scheepvaart. Lich te botsingen tegen een der pijlers hebben verscheidene malen plaats gehad. Nu de brug onbruikbaar is, is ook het probleem van het verkeer tussen Palestina en Egypte weer ge rezen. Het is niet uitgesloten, dat men een tunnel onder het kanaal gaat bouwen. De draaibrug had militaire bete kenis. De brug diende voor de trein verbinding tussen Egypte en Pales tina over het kanaal. Na een onderhoud van anderhalf uur met Ramadier heeft Paul Rey- naud Maandagavond doen ver staan dat misschien binnenkort mededelingen gedaan zullen wor den over de uitslag van de bespre kingen over het vormen van een nieuwe Franse regering. Naar Reuters correspondent meldt verwacht men, dat er deze week een officiële verklaring zal worden af gelegd over de intensieve activiteit achter de schermen onder een aan tal leidende Franse politici, die een „sterke" regering willen vormen, ge baseerd op de centrumpartijen en welke weerstand zou kunnen bieden aan de druk van communisten en Gaullisten. Paul Reynaud, de laatste Franse minister-president voor de val van Frankrijk in 1940, zal, naar wordt verwacht, deel uitmaken van deze nieuwe regering, terwijl Blum vol gens de laatste berichten geen plaats in de regering zou nemen. Volgens een officieel communique zijn 36 personen, waaronder mili tairen, in hechtenis genomen, nadat in Bohemen een complot tegen de Tsjecho-Slowaakse Republiek werd ontdekt. Deze personen zouden in verbinding staan met vertegenwoor digers van een zeker vreemd land. In de loop van het onderzoek kwam aan het licht, dat zij gegevens van groot belang voor de verdediging van de staat aan de buitenlandse mogendheden verkochten, aldus het communique. Het merendeel van hen zou tij dens de oorlog gediend hebben bij het Tsjecho-Slowaakse leger in Engeland. LUSTRUMGAVE VAN KATH. NEDERLAND Het centraal comité voor de R.K Universiteit heeft het initiatief ge nomen om ter gelegenheid van de viering van het vijf en twintigjarig bestaan der R.K. Universiteit op 17 October 1948 een nieuw hoofd gebouw aan de Universiteit te Nij megen aan te bieden. Het centraal comité richt zich dan ook tot de katholieken van Neder land, opdat zij evenals vroeger reeds gebeurde, op tastbare wijze van hun belangstelling voor hun Universiteit zullen doen blijken. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling om bijdra gen te verzoeken voor de oprich ting van een medische faculteit, doch de geraamde kosten lopen momenteel zo hoog, dat deze wens niet vervuld kan worden, tenzij de tijden onverhoopt mochten veran deren. Gezien de omstandigheden komt daarom het centraal comité met een gepast en gematigd voorstel: het bijeenbrengen van een som voor een nieuw hoofdgebouw, dat het verbrande waardig kan vervangen, en geschikt is voor de groter wor dende behoeften aan les-, examens- en administratiezalen. In dit hoofd gebouw kunnen dan, wanneer het zover is, eveneens de voorziene medische en natuurphilosophische faculteiten worden ondergebracht. Als men nu bedenkt, dat de Vrije Universiteit dezer dagen verzocht om vier ton voor de bouw der vierde verdieping van haar Univer siteitsgebouw, zouden de Katholie ken van Nederland dan niet een half millioen als extra-lustrumgave willen en kunnen bijeenbrengen voor een waardig Universiteitsge bouw in Nijmegen? H.iv irnises jüiianu en n.K.n. rium „eiiiiiui-, <.iju m nny aangekomen om het huwelijk tussen Prinses Elizabeth en Lt. Philip-Mountbatten bij te wonen. De aankomst van het Prinselijk Paar op het vliegveld Northolt. Meer dan 100.000 personen verlieten hun werk om deel te nemen aan een demonstratie op het Kathedraalplein te Milaan, nadat op het communistisch hoofdkwartier een bom was geworpen. Na de demonstratie begaven enkele groepen zich naar de kan toren van het rechts georiënteerde nieuwsblad „II Mattino d'Italia" en richtten er een geweldige ravage aan. |EDEN zijn door het secretariaat van de Verenigde Naties in de hoofdsteden van alle deelnemende landen aan de inter nationale handelsconferentie te Geneve de geheel nieuwe tarief tabellen voor 23 landen gepubliceerd. Deze overeenkomst, die de ingrijpendste en veelomvattendste is in de geschiedenis van de wereldhandel, is het vruchtbare resultaat van de conferentie van Geneve. Te Washington interpreteert men de te Genève gesloten tarief overeenkomst als volgt: 1 Januari 1948 zullen de landen van Europa minder uitvoerrech ten moeten betalen voor de ex port naar de V. S„ dientengevolge meer geld voor hun goederen ma ken en meer dollars verkrijgen. Het Europees herstel zal in dit verband op twee wijzen bevorderd worden: 1. De V. S. zullen de tariefconces sies 1 Januari in werking laten tre den, zelfs indien de overeenkomst dan nog niet door de vereiste meerderheid is ondertekend. Grond wettelijk is de Amerikaanse rege ring daartoe gerechtigd zonder de toestemming van het congres af te wachten. De landen van Europa zijn niet verplicht hun importquota te ver minderen, totdat het evenwicht in de dollarsituatie aanzienlijk is her steld, dat wil zeggen, totdat het plan-Marshahll het dollar-tekort heeft opgelost. 2. De handel tussen de landen van Europa onderling wordt verbeterd, daar deze landen, hoewel zij een te kort hebben, niet noodzakelijkerwijs ook een tekort hebben aan devie zen van andere landen, zodat on derling tariefconcessies kunnen worden gegeven. De overeenkomst zal dus tot on middellijk gevolg hebben, dat de wederzijdse handel in de geest van de in het plan-Marshall gewenste eigen hulp toeneemt. Te Washing ton legt men er de nadruk op, dat het voornaamste doel van de over eenkomst is: op lange termijn de basis te leggen voor het terugbren gen van een voorspoedige wereld economie in normale banen. Het voordeel voor de Benelux- landen van de nieuwe overeen komst is, dat de importheffingen op tuinbouwproducten vermin derd worden en faciliteiten ver leend worden voor de export naar Engeland van linnen weefsels en ruw ijzer. 10.000 daklozen op Formosa Naar het Chinese persbureau „Central News" meldt, hebben drie weken van onophoudelijke stort regens op het eiland Formosa een overstroming veroorzaakt, welke de hevigste is van deze eeuw. 10.000 personen zijn dakloos en tot dusver heeft men 9 doden en 3 ernstig ge wonden geteld. PIERRE DE GAULLE Burgemeester van Parijs Pierre de Gaulle, de broer van de generaal en leider der R.P.F., is tot burgemeester van Parijs gekozen. Er hadden zeer heftige tonelen plaats toen onmiddellijk na de ver kiezing een communistisch raadslid het aftreden van de nieuwe burge meester eiste. De communisten be titelden de Gaullisten als Vichy- isten en collaborateurs, terwijl de aanhangers van de R.P.F. ant woordden met kreten als: „Ga naar Moskou terug". Eerst na een kwar tier keerde de rust terug, maar de 25 communistische raadsleden ver lieten daarna als één man de zaal. Pierre de Gaulle is vijftig jaar oud en vader van vijf kinderen. Hij begon zijn loopbaan als bediende bij een Parijse bank in 1921 en be kleedt er thans een directeursfunc tie. Zowel in de eerste als in de tweede wereldoorlog diende hij bij de artillerie. In 1943 werd hij ge arresteerd door de Gestapo en naar een concentratiekamp in Tsjecho- Slowakije gezonden, waaruit hij in 1945 door de Amerikanen werd be vrijd. BELGISCHE PASTOOR niet door Nederlanders vermoord De twee Nederlanders, die zich zonder papieren in de buurt van Luik ophielden, en er een ogenblik van verdacht werden schuldig te zijn aan de moord op de pastoor van de kerk Notre Dame de Neige te Borgerhout, zullen door de vreemdelingenpolitie wegens on wettig verblijf in België over de grens worden geleid. Het betreft hier Wilhelmus Vos, 21 jaar oud uit Utrecht en Marinus van Aarden, oud 19 jaar uit Den Haag. Mountbatten mag niet meer roken, of Luitenant Philip Mountbat- ten, de toekomstige prins-ge maal, heeft onlangs besloten het roken er aan te geven. Vermoed wordt, dat dit besluit een gevolg is van een belofte aan prinses Elizabeth Een Amerikaanse kennis van Mountbatten, de schrijfster mrs. Corbina Wright, die hem een gouden sigarettenkoker heeft aangeboden, heeft in middels dit geschenk vervan gen door een prachtige gouden vulpen. VAN ZEELAND EN KIRBY VOOR DE RADIO Namens de V:N. heeft de commis sie van goede diensten Maandag via de radio een beroep op het Indone sische volk gedaan om „gematigd te zijn en reëele zin te tonen, ten einde een rechtvaardige en duur zame vrede te bewerkstelligen". Paul van Zeeland, het Belgisch lid van de commissie van drie, deed dit beroep via Radio Batavia en rechter Kirby, het Amerikaans lid, vja Radio Djokja, waarvoor hij spe ciaal naar Djokja was gevlogen. Voor Raad van Cassatie thans vier jaar geëist De Raad van Cassatie besteedde gisteren bijna drie uur aan de zaak tegen de oud-burgemeester van de Hoofdstad, Voüte, die door het Bijz. Gerechtshof van Amsterdam ver oordeeld was tot een gevangenis straf van zes jaar. De Procureur fiscaal, prof. Langemeyer, vroeg gis teren vernietiging van dit vonnis en wilde Voüte's straf bepaald zien op vier jaar met aftrek van voorarrest. Nadat de verdediger, mr. A. W. Kymmell, een uitvoerig pleidooi had gehouden, bepaalde de presi dent de uitspraak op'8 Dec. a.s. KINDEREN UIT DUITSLAND KOMEN HIER ONDER DE OORLOG hebben allen die het begrip barmhar tigheid verstaan, in ons lanc^ samen gewerkt om de hongersnood te le nigen. Thans is na grondige voorbe reiding door het Interkerkelijk overleg een actie ingezet om kinde ren in Duitsland voor drie maanden in ons land op te nemen om hen even uit de sfeer van honger en ellende te halen. Op deze actie is door onze bisschoppen in een her derlijk schrijven Zondag gewezen. Nadere bijzonderheden zijn ons me degedeeld door Ds. Gravemeijer, de voorzitter van het Interkerkelijk Overleg. De organisatie is reeds zo ver ge vorderd, dat men op 24 November a.s. het eerste transport van 100 kin deren kan verwachten. De kinderen van dit proeftransport zullen voor een dag in een kamp te Horst in Noord-Limburg worden onderge bracht, waar zij medisch gekeurd worden en van het nodige voorzien. Tal van instanties, op de eerste plaats de overheid, vervolgens het Rode Kruis en vele andere particu liere organisaties staan gereed om de kinderen verder te verzorgen en in gezinnen te plaatsen, waarvoor ieder Nederlands gezin zich kan opgeven. Er zullen voorlopig 10.000 kinde ren in ons land komen. Het zijn vooreerst kinderen van Nederlandse ouders, die in Duitsland wonen, omdat het gemakkelijker is uit or ganisatorisch oogpunt hiermede ^.te beginnen. Het is echter geenszins de bedoeling van de Interkerkelijke organisatie om Duitse kinderen uit te sluiten. Integendeel, Ds. Grave meijer heeft dit heel duidelijk naar voren gebracht: er moet een golf van barmhartigheid los komen, die zich met geen ras of bloed bezig houdt. Juist deze echte naasten liefde, die geen onderscheid maakt, zeker niet wanneer het kinderen betreft, en die vriend en vijand omvatten wil, zal zijn waarde heb ben voor ons volk, aldus de voor zitter van het Interkerkelijk Bu reau in zijn toespraak tot de jour nalisten. Mgr. Dr. Verhoeven heeft na mens het Nederlandse Episcopaat zich hierbij met een woord van aanbeveling aangesloten. De Inter kerkelijke organisatie voor dit doel heeft een centraal Bureau in den Haag, van Speykstraat 50, telefoon 391676. Daar kan men zich als pleegouders voor drie maanden op geven. De kinderen, die de leeftijd heb ben, variërend van 6 tot 14 jaar, zullen hier niet langer blijven dan enige maanden, omdat er zeer velen zijn en zij slechts bij een kort ver blijf allen geholpen kunnen wor den. Een beeld van de schrijnende nood, die onder de kinderen in Duitsland heerst, werd ons op deze persconferentie gegeven door een van de leden van de Militaire Mis sie in Duitsland, die het contact met het Duitse Comité terzake onder houdt en die ter oriëntatie enige uren in de spreekkamer van de consul van Dusseldorf had doorge bracht. „De nood is zo groot, dat de kinderen in Duitsland, zoals bq ons in de hongerwinter, maar één gedachte hebben en dat is thans naar Holland te kunnen gaan om iets te kunnen eten!" Geweldige dingen zijn er, tot nog toe, in het debat in de Tweede Kamer, de algemene be schouwingen over de Rijksbegroting niet voorgekomen. Toch zijn er wel een paar belangrijke en interessante punten, welke mogelijk vandaag, bij de voortzetting van het debat, nog nadere uitwerking zullen vin den. Vandaag komen de leiders van de beide regeringsfracties nog aan het woord. Meer dan gewone belangstelling hebben wij voor het antwoord, dat prof. Romme zal geven op de me dedeling van dr. Beel inzake de al gemene Grondwetsherziening, nu Romme daarbij gevraagd heeft, spoed te betrachten met de herzie ning van de z.g. „grondrechten", in verband met de urgentie, om de de mocratie te verdedigen tegen het misbruik, dat het Communisme daarvan maakt. De Regering, zo bleek immers uit het antwoord van dr. Beel, wil eerst de Grondwets herziening in verband met de struc tuur van het Koninkrijk (Indië) in kannen en kruiken hebben, maar ze heeft er geen bezwaar tegen, dat „andere algemene Grondwetszaken" intussen onder het oog worden ge zien. De vraag kan gesteld worden, of dit voldoende is. Daar zit onmis kenbaar in, dat de algemene her ziening, en dus de regeling van de grondrechten en dus de practische bestrijding van het communistische gevaar, ietwat op de lange baan geschoven wordt. Is dat nu juist? Niet alleen Rom me heeft in zijn eerste begrotings rede duidelijk aangetoond, dat deze kwestie zeer urgent is, maar ook v. d. Goes van Naters stelde helder in het licht, dat de toestand ten aanzien van het communistische ge vaar zich „gevaarlijk verscherpt", waarbij hij de onwaarachtigheid van de communistische „volksdemo cratie" zoals dat wel genoemd wordt duidelijk aangaf. Wij hebben al meermalen aange toond, dat het Communisme niet al leen bestreden moet worden, maar ook voorkomen, dat dit vooral moet gebeuren door een christelijke le venshouding en een goede sociale politiek, dat overigens ook deze kwestie niet alleen beperkt is tot het terrein van de politiek, maar ook activiteit vraagt op godsdienstig (K.A.), sociaal en cultureel terrein. Maar, de staatkunde heeft hier ook een grote taak en als wij nu in de resolutie van het K.V.P.-congrps lezen, dat „het Communisme door zijn staatkundige strevingen een acuut gevaar oplevert voor de rech ten en vrijheden der burgers en een gezonde democratie. Terwijl er in de overwegingen van deze resolutie in zake het Communisme gezegd wordt, oat dit stelsel er principieel op uit is, de maatschappelijke te genstellingen te verscherpen, en zich van de politieke macht in alle landen meester te maken, terwijl het doel van al deze activiteit is, de ineenstorting van de huidige maatschappij en de vestiging van de communistische heilstaat dan is er toch alle reden, om met spoed te overwegen, of tegen deze bedrei ging ook in ons land geen praeven- tieve middelen moeten worden aangewend. Het antwoord op die vraag schijnt ons in het algemeen welzijn niet twijfelachtig, en wij weten natuur lijk, dat de moeilijkheid gelegen is in het antwoord op de vraag, hoe en in welke mate dit zal moeten gebeuren. Dat is inderdaad geen eenvoudige kwestie, maar daarom is er te meer reden, om dit degelijk en met spoed te onderzoeken! Wij hopen, dat daartoe een weg zal worden gevonden. INCIDENT ROND PRINS-RECENT KAREL Franse ambassadeur te Brussel teruggeroepen Zoals bekend zou prins-regent Ka- rel van België op 28 October j.l. een bezoek aan Parijs brengen, ten einde het bezoek, dat generaal De Gaulle eertijds aan Brussel had ge bracht, te beantwoorden. Geheel Pa rijs was reeds met Belgische en Franse vlaggen versierd en de we gen, waarlangs prins Karei zou rij den, waren in een lange weg van in drukwekkende triomfbogen her schapen. Op het laatste ogenblik maakte de Franse regering echter bekend, dat het bezoek als gevolg van de binnenlandse politieke span ning in Frankrijk tot een later tijd stip moest worden uitgesteld. Een communique in deze geest werd per radio uitgezonden en aan de pers toegezonden. De Franse ambassa deur te Brussel was van oordeel, dat door deze' wijze van kennis geving een grove fout was begaan tegenover de prins-regent terwijl hij het zijn regering eveneens ten zeer ste kwalijk nam. hem niet in de ge legenheid te hebben gesteld als eerste de Belgische regering van het uitstel der reis in kennis te stellen. De termen, waarin de ambassadeur zijn regering van zijn misnoegen in kennis stelde, waren volgens het blad „La Dernière Heure" zodanig dat de Franse Regering besloo' haar Ambassadeur door een ande" persoon te vervangen. Ook Krupp is „niet schuldig" Maandag is te Neurenberg hel proces begonnen tegen Alfred Krupp en 11 van zijn vroegere medewer kers. Zij worden beschuldigd van plundering van bezette gebieden, ge dwongen tewerkstelling en mishan deling van krijgsgevangenen en Hit- Ier te helpen geholpen bij de voor bereiding van een aanvalsoorlog. De beklaagden zeiden niet schuldig te zijn. De eerste Amerikaanse aankla ger Taylor en de verdediger ver zochten om technische redenen uit stel van behandeling, waarop de zaak tot 8 December werd ver daagd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1