UIT DE KERMIS DER WERELD EEN OUDE ORDE HERLEEFT IN ONS LAND NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdog 18 November 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN ALKMAARSE JEUGDGEMEENSCHAP Officieel opgericht EEN SCHEEPSARTS vertelt over walvissen UIT OUDE TIJDEN EN WATERMAN VULPENHOUDERS Prijs f 15.50 P.O.A. n.v. PAYGLOP „OVERSCHOTJE" bleek een overschotje WEERSVERWACHTING Ernstig auto-ongeluk nabij Den Oever Een Seminarie te Sluis (Zeeland) 'AG. 2 Het,heeft lang geduurd, aleer de organisatie van de Alkmaarse jeugd gemeenschap in kannen en kruiken was. Reeds tijdens de bezetting werd aan het voorbereidende werk be gonnen, na de bevrijding werd met élan gewerkt, maar er waren heel wat moeilijkheden die moesten wor- dqn overwonnen. Nu is het dan ein delijk zover. In een bijeenkomst van een aan tal vertegenwoordigers der Alk maarse jeugdverenigingen, Maan dagavond in ..Kinheim" gehouden, is de officiële oprichting van de Alkmaarse jeugdgemeenschap een feit geworden. Voorlopig zijn bij de A:J.G. aangesloten de Arbeiders Jeugd-Centrale, de Katholieke Ar beiders Jeugd, de Christelijke Jonge Mannenvereniging, het Nederlands Padvindsters Gilde, de Ned. Pad vinders Vereniging, de Kath. Jeugd beweging, het Leger des Heils en de Vrijzinnig Chr. Jeugd Centrale. De heer K. de Wilde, voorzitter der A.J.G., zette het werk der nieuwe organisatie uiteen. Dit zal voornamelijk bestaan uit overkoe pelende werkzaamheden, waarbij de A.J.G. coördinerend, stimulerend en activerend t.a.v. de jeugdvereni gingen zal optreden. Het ligt derhalve niet in de be doeling van de A.J.G. om zich op 't terrein van de aangesloten vereni gingen te bewegen. Men, wil de sa menwerking bevorderen' en zo no dig de helpende hand toesteken. Nadat het bestuur der A.J.G. met enige leden was uitgebreid, sprjik de heer Hof over het werk van de stichting Federatie voor sociaal- cultureel contact. Hii wees erop dat het gezinsver band steeds losser wordt en dat alle middelen moeten worden aange wend om het gezin weer haar oude goede aspect te geven. De stichting geeft voorlichting op filmgebied en geeft adviezen be treffende het schriftelijk onderwijs. Ook de zgn. Budlin-karqpen werden besproken. De stichting 'is daar niet voor. Vooral voor dit werk vroeg dhr. Hof de medewerking van de aan wezigen. Met een dankwoord van de voor zitter werd deze eerste gemeen schapsavond besloten. De .,St Augustinusvereniging" had geen betere keuze kunnen doen. om het winterprogramma in te leiden, toen' Dr Melchior, de befaamd-ge- worden scheepsarts van de „Willem Earendz" werd uitgenodigd te ko men spreken over het wel en wee ter walvisvaart. Deze dokter heeft na de terugkeer van de walvisvaarder bepaalde kan ten van de eerste expeditie belicht, die om het zacht uit te drukken, nu niet bepaald aangenaam waren voor de maatschappij „Nederland". Hoe dan ook, de hele affaire, ge voerd in woord en geschrift, heeft toch dusdanig effect gehad, dat nu bij de 2de tocht veel is verbeterd, waarover de scheepsarts oorspron kelijk zo fel werd aangevallen. De minder-prettige kant van de expeditie werd op deze avond ter loops aangeroerd bij het vragen stellen, maar voldoende belicht, om te kunnen ontdekken, dat het dokter Melchior uitsluitend te doen is ge weest de wantoestanden naar voren te brengen en op deze manier een zekere morele dwang uit te oefenen ter verbetering van deze toestanden. De inleiding bestond in een gees tige en uitermate vlotte weergave van de levenstoestand en -standaard van het zoogdier, dat de naam wal vis heeft gekregen. Spreker ging djep in op het bestaan, de groei, de ontwikkeling en de eigenschappen van dit grootste aller dieren, die met zijn lengte van 24 meter en zijn vraatzucht van 4000 kg garnalen p. dag toch eigenlijk niets meer en minder is dan een dom wezen, dat zijn 8 kg verstand hard en hard nodig heeft, om natuur en mens de baas te blijven, hoewel dit alles hem maar matig afgaat. De eigen schap van het dier is een soort noodlotsbestemming. Immers hier door wordt het beestje gedwongen, om het kwartier boven water te komen, om een flinke dosis lucht op te snuiven, die later weer in fontein-vorm wordt uitgespuid. Juist daardoor geeft het zich gewonnen aan de voortdurend loerende jagers en de uiterst waakzame harpoe nier. De „Willem Barendz" verwerkte in continubedrijf negen vissen per dag, waarbij met man en macht moest worden gewerkt om het dier klein te krijgen, letterlijk, zowel als figuurlijk. Dat dit werkje allerminst prettig was, schilderde ons deze reiziger-scheepsarts humoristisch en realistisch, maar met op de achter grond van zijn betoog toch de op zet, om dit werk voor de bemanning gezonder en hygiënischer te maken. Want om vier maanden lang in on gelooflijke vervuiling te moeten rondwandelen en doorglibberen is zelfs voor de meest-onverschillige flenser geen aangename bezigheid. Met talrijke zelfvervaardigde teke ningen verduidelijkte dokter Mel chior zijn betoog over de aparte schoonheid van de stille Pool en de werkwijze van het walvis „villen". Deze zeldzaam boeiende beschou wing over een van Nederlands grootste zee-werkzaamhoden heeft de aanwezige landrotten, die gewend zijn aan alle mogelijke comfort en uiterste zindelijkheid, duidelijk ge maakt. dat een expeditie naar het jachtgebied der walvissen geen pret- GEZONDHEID 18 Nov. Reeds vroeg had men een reglement waarin de gezond heid werd behandeld. Artikel 37 van dit reglement van 1519 be handelde wat men had te doen of na te laten bij besmettelijke ziekten e.d. Zo moest men bij pest een strowis voor de deur hebben ter grote van een 'f> gruit. Wanneer de huisgenoten door de stad gingen moesten zij in de hand hebben een witte stok, lang l'/t el en wel voor de tijd van zes weken nadat de zieken uit huis of de doden begraven waren. Na tuurlijk was er een strafbepaling voor het niet nakomen van dit artikel n.l. een boete van 1 pond. Het volgende artikel (38) zorgde voor Godsdienstige aangelegenhe den. Men mocht alleen ter kerke gaan om de mis te horen in het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis, waar ook arme doortrekkende reizigers enkele nachten konden verblijven. tig en opwindend avontuur is, maar een harde school van werkzaamheid en mannelijke offers. „St Augustinus" had de leden van A.R.K.A. eveneens voor deze avond uitgenodigd en de voorzitter hier van vertolkte de gevoelens van de toehoorders, toen hij dokter Mel chior de dank van geheel Neder land toezwaaide voor zijn bitter ge vecht om de noodzakelijke verhef fing van dit bedrijf. KAJOTTERS-NIEUWS ALKMAAR. Hoewel er regel matig Kajotters in dienst gaan, of naar „de gordel van smaragd" ver trekken, is er toch absoluut geen achteruitgang in het ledental te be speuren. Integendeel, steeds zien we nieuwe gezichten. Dat is een goed teken. Zou het dan toch 'n klein beetje resultaat hebben, dat ge schrijf in de krant? Zou het dan toch waar zijn: „De aanhouder wint?" Niet dat ik er nu mee stop hoor, want er zijn er nog velen die ook bij ons thuis horen, maar niet (dur ven) komen. Net zo goed als: „Kij ken is kopen bij Cloeck" geldt bij ons: „Kijken is blijven bij de kajot ters..' En heel binnenkort zullen we zingen: „Oh, kom er 'ns kijken, wat een massa nieuwe leden er gekomen zijn!" Kajotters tot Woensdag 19 Nov. a.s. 7e Congregatie! J. B. zijn bijna niet te leveren. Toch verkopen wij een vulpen houder met gouden pen onder volle garantie Beperkt verkrijgbaar. Om dan direct met de deur in huis te vaijen, heeft het p'ubliek, dat Zondagavond in het Gulden Vlies met „Overschotje" kennis heeft gemaakt, een overschotje in de volle zin van het woord gezien. In de eerste plaats konden wij de inhoud van het stuk, gebracht door het Nederlands Nationaal Toneel, maar matig waarderen. Vervolgens werd één der actrices Marjan Bollinger plotseling door ziekte overvallen, waardoor Hetty1 Berger, die de hoofd- en tevens titelrol ver tolkte, haar plaats moest innemen, hetgeen een merkbaar hiaat in het stuk teweegbracht. Maar ook al was dat oijgelukje er niet bijge komen; de strekking van het stuk leent zich toch niet, om een publiek voldaan huiswaarts te doen keren. Wat tenslotte de spelers aangaat, Hetty Berger heeft het publiek la ten genieten van meesterlijk spel. Haar partner (Jan van Osell) kon blijkbaar niet erg op dreef komen, doch dat is misschien aan de inhoud van het stuk te wijten! Mies Ver steeg bereikte evenals John de Freese de middelmaat, terwijl Fred Z uitwijk, die drie rollen naar vo ren bracht, vooral in de rol van Bu- retti goed spel liet zien. EEN KNAPPE PRESTATIE Niet iedereen is gelukkig met zijn toom jonge kippen; de heer v. d. Tocht echter kan in dit geval van geluk spreken. In zijn toom jonge kippen kwam althans een exem plaar voor, dat hem verraste met een ei van 100 gram en het was nog wel een z.g. „dubbeldooier". HEILOOëR DAMCLUB HEILOO. De uitslagen van de eerste kringcompetitie, van het eerste en tweede tiental, gespeeld tegen W.D.O. Alkmaar zijn als volgt WDO, Alkm. Damcl. Heiloo H. Kruider—J. Geuzebroek afgebr. A. Burger—H. Verwer 1—I E. Hofman—K. Tuinman 1—1 P. VeerJ. de Geus 11 M. v. d. Pavert—J. Sprenkeling 0—2 Jb. Hartog(res)A. Dekker 02 C. BooyJ. de Goede (res) 20 J. v. BerkumC. Adrichem 11 H. ToepoelC. de Graaf 11 C. DammerS. de Geus 20 9—9 De afgebroken partij wordt door arbitrage beslist. De heer Geuze broek stond in betere positie. 2e tiental WDO Damclub Heiloo W. VrolingJ. Spaans 20 J. DikA. Winterinck 20 A. BosmanP. Beukers 02 C. Fok—C. de Geus 2—0 R. ZaadnoordijkP. Oud 11 J. Schipper—A. Alleman (res.) 1—1 Jb. StrijbisB. Hofman 02 J. KaalC. de Jong 20 D. DavelaarP. Houtenbos 11 J. VeermanJb- Helder 02 11—9 VOOR DE POLITIERECHTER Een drietal ondernemende kna pen uit Alkmaar, Wilhelmus W„ Fokke J. en Frederikus W„ verkocht aan een garagehouder T. in Heiloo een stelletje motor-onderdelen. T. betaalde niet contant en toen het drieal hoorde, dat T. niet zo'n erge vlugge betaler was, kregen zij arg waan en gingen het geld halqn. T. zei, dat hij het niet had. Dit her haalde zich nog enige malen en toen wilden de drie handelaars hun spul len terug hebben, tenzij T. direct be taalde. Geen van beiden kon goed schiks gelukken, zodat er een kleine worsteling ontstond, met het gevolg, dat T. naar de politie rende, omdat het drietal volgens hem huisvrede breuk pleegde. Terwijl T. wegxwas. pakten de drie knapen hun eigen dommen bij elkaar en gingen huis toe. Voor de politierechter had gis teren de laatste uitvoering plaats. De Officier van Justitie eiste 10 of 10 dagen. Hiermede was T„ die als getuige was gedagvaard, het niet eens, doch de Politierechter bracht hem afdoende aan het ver stand. dat hij hiermede niets te ma ken had. De uitspraak luidde^ con form de eis. Elisabeth H. uit Castricum had zich schuldig gemaakt aan valsheid in geschrifte. Toen haar echtgenoot als politieke gevangene was gedeti neerd, schreef zij cheques voor de Rijkspostspaarbank, voorzag die van haar man's handtekening en incas seerde het geld. De eis luidde drie maanden. Dat vond verdachte ge meen, doch desondanks veroordeel de de Politierechter haar tot 6 w. HOOFDKLASSE-COMPETITIE V.V.V. I (Alkm.—B.S.C. I (Bussum) 44V1 Zondagmiddag j.l. hebben de eer ste tientallen van VW I en BSC I elkaar in het Wapen v. Heemskerk ontmoet. De wedstrijd had een zeer span nend verloop en eindigde in een draw. Het is jammer, dat de heer v. Veen (Alkmaar) in een moment van schaakblindheid zijn partij opgaf. Hij stond n.l. dik gewonnen!! De heren Appel Jr en Kieft, bei den van VW, leverden een - goede prestatie door remise te spelen te gen de bekende cracks, resp.: v. Doesburgh en Hartingsveld. De volledige uitslag luidt: 1. Appel Jrv. Doesburgh "s 2. SeewaldSchrijver V*V; (vermoedelijk) afgebroken 3. HoekstraDr Donker 10 4. C. KieftHartingsveld 5. KwakM. v. Epen V» R. E.KayserDekker 7. W. v. d. VeenJ. v. Weering 01 8. G. BoonWiegers 9. DeugdLommenberg 01 10. P. VreekenBreevoord 10 BILJARTBOND (N.B.B.) Uitslagen dezer week zijn: D-klasse groep 1. ExcelsiorAlcmaria A. 4—6 Harmonie A.Optimisten 19 Lindenhoek A.Driespr. A. n. bek. D-klasse groep 2. Drie Ruiten B.Lindenhoek B. 6—4 Alcmaria B.Harmonie B. 4—6 VolhardenOnder Ons 46 C-klasse. Gekr. ValkDrie Ruiten 46 Onder OnsVolharden 46 OptimistenExcelsior B. n. bek. Excelsior A.Z.E.K.Z.? 10—0 B-klasse. O.O.C'cumDriesprong n. bek. VolhardenO.O.C'cum 64 A-klasse. OptimistenO.O. Alkmaar 26 Panthatlon cadre 35/2. J. MoejesC. Honing n. bek. G. WesselsA. J. de Wit 20 Panthatlon libre. G. WesselsC. Honing 20 J. MoejesA. J. de Wit 20 Stand per 16 November 1947: A-klasse: Onder Ons A. 1718 292 10 6 20 Optimisten 2021 266 7 9 14 Drie Ruiten 1825 292 7 9 14 B-klasse: Excelsior 2641 560 17 8 34 Driesprong 2436 639 14 2 14 30 Alcm. Victrix 2371 760 13 2 15 28 Volharden 2582 615 11 2 17 24 Onder Ons C. 2095 556 12 13 24 O-klasse: Excelsior A. 2625 675 19 1 10 39 Excelsior B. 2000 623 16 2 7 34 Onder Ons A. 2375 861 16 1 13 33 Optimisten 2031 691 15 1 9 31 Z.E.K.Z.? 1975 826 13 2 15 28 Volharden 1975 776 13 17 26 Drie Ruiten 2356 787 11 1 18 23 Gekr. Valk 2017 729 8 22 16 D-klasse groep 1: Drie Ruiten A. 1663 766 15 1 9 31 Optimisten 1603 782 14 2 9 30 Driesprong A. 1444 707 13 12 26 A. Victrix A. 1545 777 11 14 22 Harmonie A. 1458 745 10 1 14 21 Lindenhoek A. 1282 602 10 10 20 Excelsior 1331791 10 15 20 D-klasse groep 2: Onder Ons A. 16581005 19 11 38 Drie Ruiten B. 1428 878 16 9 32 Harmonie B. 1154 871 13 1 11 27 A. Victrix B. 1078 969 13 12 26 Driesprong B. 1290 986 11 1 13 23 Volharden 1394 788 10 15 20 Lindenhoek B. 993 875 7 18 14 Panthatlon: G. Wessels 659 52 576 62 1200 59 347 106 75 123 19 600 34 675 56 1140 59 355 102 61 129 18 C. Honing 450 41 573 67 675 76 283 86 60 121 12 A. J. de Wit 470 53 402 71 724 60 322 102 75 133 9 K.J.M.V.-ERS, OPGELET!! Alle K.J.M.V.-ers, let wel allen, worden a.s. Woensdagavond half 9 precies in Paviljoen Kinheim ver wacht, met nog vele van jullie vrienden en belangstellende jonge mannen, die iets meer willen weten van de Kath. Jonge Middenstands- Vereniging. Wij gaan deze avond op bezoek bij de kolenmijnen in ons land, door een lezing met lichtbeelden, gehou den door onze secretaris, Jan Kuhne. Wij rekenen stellig op jullie aller opkomst. Vier nieuwe leden zijn de vorige week ingeschreven. Wie volgt??? BURGERLIJKE STAND Geboren: Jan, z. v. G. F. Hart en J. Rol; Marijke, d. v. J. Jansen van Jorksveld en J. E. de Rover; Ru- dolphus J„ z. v. H. G. Untied en A. Mak; Regina A. d. v. P. Kam- minga en H. van der Harm; Jo- sephus M, z. v. J. Zonderhuis en H. A. Taman; Adrianus C. M. z. v. L. J. van Jaarsveld en C. W. M. Kok. Gehuwd: Petrus A. Boots en Eva A. M. Verhagen. ALKMAAR. Geboren: Alida W. Ac, dochter van A. Nuyens en W. P. Berkhout; Antoon, zoon van F. M. Wisman en J. Schoonman; Jo hannes J„ zoon van A. J. W. Wen- sink en J. P. Opdam; Henry T„ zoon van M. C. Beernink en A. Baron; Naja C„ dochter van H. Obdam en E. A. de Haas. Overleden: Janna W. van Won- denberg, 63 jaar, geh. met J. Bult; Maria Sijs, 29 jaar, gehuwd met A. J. Huybers. SCHOORSTEENBRANDJE ALKMAAR. Door de politie is met een brandblusapparaat een schoorsteenbrandje geblust in het perceel in de le Landdwarsstraat te Alkmaar. BOTSING ALKMAAR. Twee vrachtauto's, waarvan de ene chauffeur niet lette op het hem tegemoetkomende ver keer, raakten met elkander in bot sing op de Kennemerstraatweg bij de Heilooërbrug. De chauffeur van de ene vrachtauto moest verbonden worden in het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar. Tegen hem is proces verbaal opgemaakt. De beide vrachtauto's bekwamen ernstige beschadigingen aan de voorzijde. BURGERLIJKE STAND LIMMEN. Geboren: Nelly A„ d. v. D. Koeman en A. H. Wiedijk; Agatha M„ d. v. A. J. Mooy en C. Min; Barnardus B. M„ z. v. B. B. Beentjes en A. A. M. C. Veeken; Engelbert C. J„ z. v. N. C. Aafjes en W. A. Holtes; Johanna C. M„ d. v. J. Pepping en C. Glorie; Gerar- dus P., z. v. G. Driesen en C. W. Nuijens. Ondertrouwd: Johannes Ligthart te Warmenhuizen en E. Admiraal. Getrouwd: Theodorus Hof en Franciska M. Jansen. DIENSTREGELING N.A.C.O. 'T VELD Met ingang van Maandag 17 November heeft de NACO een gewijzigde dienstrege ling ingevoerd. Daar de nieuwe dienstregeling slechts in zeer be perkte mate verkrijgbaar is, geven wij hieronder, ten gerieve van onze lezers <yan Waarland, Zijdewind en 't Veld, de vertrektijden vanaf café Burger aan de Weel in de richting J. Moejes Alkmaar-Hoorn en Schagen. De bus Schagen-Hoorn vertrekt nu om 7, 10, 13, 16 en 19 uur vanaf café Burger en de bus Hoorn-Scha- gen vertrekt om 7.25, 10.25, 13.25, 16.25 en 19.25 uur vanaf deze halte. De bus Schagen-Alkmaar ver trekt van café Burger om 7.15, 9.15, 11.15, 13.15, 15.15, 17.15 en 19.15 en die van Alkmaar-Schagen vertrekt vanaf dit punt om 8.45, 10.45, 12.45, 14.45, 16.45, 18.45 en 20.45. Zondags 's-avonds naar Alkmaar om 21.15 en naar Schagen om 22.45 eveneens van café Burger. RATTENBESTRIJDING ZIJPE Ook in deze gemeente zal worden deelgenomen aan de actie inzake de rattenbestrijding welke onder leiding van de Plan- tenziektenkundige Dienst te Wage- ningen in de komende winter zal worden gevoerd. In verband hier mede heeft het Gemeentebestuur de gemeente in een 5-tal wijkqn ver deeld en voor elke wijk bereids een commissie van uitvoering samenge steld, welke commissie dezer dagen een beroep zal doen op een groot aantal ingezetenen om aan de actie ve bestrijding deel te nemen. Nadere bijzonderheden worden t.z.t. bekend gemaakt. VRIJSTELLING DIENSTPLICHT ZIJPE De Minister van Oorlog heeft aan een 2-tal ingeschrevenen van de dienstplicht uit deze ge meente voor één jaar vrijstelling van de dienstplicht verleend wegens persoonlijke onmisbaarheid, t.w. aan Johannes Dapper te Burger- brug, van de lichting 1945, aan Pe trus Adrianus Bakker te St. Maar tensbrug van de lichting 1946. OMZET GROENTEVEILING PURMEREND. In de gehouden bestuursvergadering van de Afslag vereniging „Beemster, Purmerend en Omstr.", werden o.m. de agenda vastgesteld voor de komende jaar vergadering van de vereniging. Op deze vergadering zal tevens een beslissing moeten worden ge nomen in zake de stichting van een nieuw terrein, waarover onlangs de gemeenteraad van Purmerend een besluit voor samenwerking heeft genomen, en waaromtrent eenstem migheid moet bestaan tussen be stuur Groenteveiling en gemeente Purmerend. De omzet van de veiling bedroeg tot 6 Nov. jl. f 1.913.191.04 tegen f 2.434.046.08 in 1946, alzo f 520.855,04 minder in 1947. BURGERLIJKE STAND BEEMSTER Geboren: Marius, zoon van P. Ernsting en K. Borsjes; Dirk, zoon van H. van der Heide en B. Engelsma; Aaltje, dochter van K. de Vries en J. A. van de Merbel; Anna Johanna, dochter van W. C. van Baarsen.en C. J. Greuter; Jacobus, zoon van G. Bijster en A. Lange. Getrouwd: Otto Adrianus Brand, oud 23 jaar en Antje Boomsma, oud 23 jaar. „ST. BARBARA" IN HET ZILVER SCHOORL De begrafenisver eniging „St. Barbara" te Schoorl zal in Januari 1948 haar 25-jarig be staan herdenken. Om te komen tot vaststelling van de plannen betref fende een waardige viering van dit feit, belegde het bestuur een ver gadering in het R.K. Verenigings gebouw te Catrijp. De voorzitter, de heer A. Dongel- mans, verzocht de vergadering aller eerst een gebed te storten voor de zielerust van de overleden drager C. Opdam, hetgeen staande ge schiedde. Wat de herdenking van het zil veren jubileum betreft, deelde de voorzitter mede, dat de dag wordt begonnen met een plechtige H. Mis van Requiem, voor de overleden leden der vereniging, 's Avonds Zielevespers, waarna een algemene vergadering wordt gehouden. Hier bij zal de zangvereniging worden uitgenodigd een paar toepasselijke liederen te zingen, terwijl enkele ïeden zullen worden verzoght een declamatie ten gehore te brengen, in stijl met het geheel. Behalve de vereniging zelf, zullen ook de voor zitter, de penningmeester en enkele dragers hun zilveren jubileum als zodanig vieren. De juiste datum zal nog nader worden bekend gemaakt, doch in ieder geval zal deze her denking in Januari geschieden. Behandeld werd voorts een schrij ven om te komen tot oprichting van een R.K. Federatie van Begrafenis verenigingen. De vergadering vond geen termen aanwezig om daarbij toe te treden. Een federatie kan voor Schoorl slechts nadeel opleve ren. Immers bij lidmaatschap van een federatie moet men leden van andere verenigingen, die hier ko men wonen, als lid opnemen. Dit is voor «Schoorl niet doenlijk, daar het een plaats is, waar vele ge- pensionneerden en renteniers komen wonen, die voor een paar rijksdaal ders contributie, op kosten van onze vereniging moeten worden begra ven. Andere verenigingen zijn hier door meermalen de dupe geworden. Reglementen zullen worden ge maakt en op de herdenkingsverga dering worden uitgereikt. ROOKT HERSTELSIGARETTEN! WIERINGERMEER Van Ned. Volksherstel afd. Noodgebieden is bericht ontvangen, dat voor de Wie ringermeer een bedrag van f 11.000 is beschikbaar gesteld. Dit bedrag zal dan de volgende bestemming moeten krijgen: f 2000 voor de stichting „Land-, Tuinbouw en Landbouwhuishoud- school", vooral ter dekking van de exploitatiekosten, die niet uit een of andere rijkssubsidie voldaan worden; f 4000 voor het gemeentebestuur ter stichting van een fonds voor een wijkgebouw, dat dienst zal doen als bestuurscentrum, voor wijkverple ging, als consultatiebureau en als vergaderlokaal voor verenigingen op sociaal en cultureel gebied; f 1500 voor het kleuteronderwijs ter vervanging van het door de inundatie verloren gegane mate riaal; f 1000 voor de vier sportvereni gingen, t.w. V.V. Flevo, De Wierin- germeerruiters, de vereniging DWO en de gymnastiekvereniging Vlug en Vaardig, eveneens ter vervanging van verloren gegaan materiaal en aanschaffing nieuw materiaal; f 500 voor dh Vereniging van Vak onderwijs, ter aanschaffing van werktuigen en materialen; f 2Ö0 voor het Witte Kruis, om door de inundatie verloren maga zijngoederen te kunnen aanschaffen. Het is te begrijpen, dat een der gelijke steun voor de getroffen ver enigingen uitermate welkom is. WIERINGERMEER Uit een groot aantal sollicitanten is de heer E. Vogelzang benoemd als bode voor de afd. Wieringermeer van het Ziekenfonds Alkmaar en Omstre ken. De heer Vogelzang was voor heen fotograaf te Wieringerwerf en werkte nu bij de fa. Hamstra, even eens te Wieringerwerf. N.K.J.B. AFSCHEID BERTUS DE BONT WIERINGERMEER. Vrijdag avond had de N.K.J.B. weer haar gewone bijeenkomst. Na het Bonds lied en het gebed van de Aalmoe zenier werd het woord gegeven aan de technische adviseur, die deze avond gebruikte om de ledën de schoonheid te laten proeven van 't gedicht. Ieder mens is dichter, zo betoogde spreker, in zoverre hij schone gedachten kan hebben cn die in zijn geest kan uitbeelden; de dichter in engere zin heeft boven dien de gave aan deze gedachten vorm te geven in woorden en wel in een schone vorm. Na enige frisse liederen gezongen te hebben stonden de leden voor een afscheid. Bertus de Bont gaat naar Indië. Ons trouwste lid gaat ons verlaten, maar, zoals de Mode rator in zijn afscheidsrede zei, slechts voor onze ogen neemt hij afscheid, want in ons leeft hij bij ons. De Moderator wenste Bertus Gods beste zegen en hem kennende, wist hij zeker, dat B. als een nog beter mens terug zou keren. Bertus dankte én wenste de NKJB een rijke bloei toe. Hij hoopte re gelmatig het contact te handhaven, want eerlijk gezegd, leek 't hem on danks kameraden, wel eens eenzaam toe. Nu Bertus, wees gerust, we zul len je niet vergeten! MELDT UW ONDERDUIKER! WIERINGERMEER Stelt u ge rust, lezer! Geen hernieuwd drama uit de oorlogsjaren. Het is slechts een vreedzaam verzoek van een groep ex-onderduikers uit de Meer, die als blijk van dankbaarheid een blijvende herinnering willen schen ken. U kunt uw naam en het adres van uw ex-duiker opgeven bij J. de Graaf, Fazantstraat, Wieringerwerf en Th. J. van Vegten, N. Niedorp. VERTROKKEN PERSONEN WIERINGEN C. A. Blom naar Oudeschild; H. Blauw naar Oss; P. J. Voorthuisen en gezin naar Warmenhuizen; C. W. Grevinga en gezin naar Texel; M. Schenkeveld en gezin naar Rheden; mevr. G. de Ridder naar Den Haag; A. Dijk naar Wieringermeer; Th. C. C. van Liempt naar Eindhoven; mevr. A. C. Jansen naar Eindhoven; mevr. J. M. Bontje naar Ter Aar; mevr. E. P. Lindenbergh naar Wie ringerwerf; W. de Vogelaar en gezin naar Wieringermeer; N. Diere naar Slootdorp; H. Moes naar Tiel; R. Wiersma naar Valkenburg; P. Kooij en gezin naar Amsterdam; A. Bra- ber en gezin naar Zierikzee; A. Kuiper naar Vlagtwedde: H. Engel naar Heel en Panheel; C. de Jong naar Leeuwarden; R. J. G. Notten naar Waddinxveen; mevr. G. H. W. Momborg naar Vorden; Th. v. Hoe- sel naar Heiloo; H. K. Veenbaas en gezin naar Texel. RADIO'S VOOR WIERINGER JONGENS WIERINGEN Wij ontvingen van de Band Nederland-Indië, afd. Wieringen, een verslag over de op Wieringen door de afd. gevoerde acties. In dit verslag wordt -medege deeld dat de radio actie op Wierin gen -heeft opgebracht de somma van f1045.00. Het bestuur heeft er f27.50 aan toegevoegd waardoor er voldoende was voor het aanschaf fen van drie toestellen. Aan het hoofdbestuur is verzocht deze toe stellen te zenden naar die plaatsen in Indië waar de meeste Wieringer jongens verblijven, n.l. Batavia, Palembang en Soerabaja of evt. Se- marang. Ook de Kerstpakkettenactie van de afdeling is zeer goed geslaagd. Heel veel materiaal werd bijeen ge bracht, benevens aan geldelijke bij dragen de somma van f1230.35. Het bestuur erkent dat haar verwach tingen verre werden overtroffen. Aan elke Wieringer jongen in Indië en aan iedere verloofde van een Wieringer meisje, werd een pakket gezonden, inhoudende diverse arti kelen als boeken, versnaperingen, toiletbenodigdheden, conserven enz. In totaal gingen in elk pakket ge middeld 17 artikelen. Er werden 72 pakketten verzonden waarmede een bedrag van pl.m. f 1200.was gemoeid. Alleen de vracht bedroeg al ruim f 250.i Het bestuur verzoekt ons tenslotte langs deze weg haar hartelijke dank over te brengen aan allen, die er aan hebben medegewerkt, deze actie zo schitterend te doen slagen. RATTEN Volgens berekening van de betrokken ste delijke dienst leven thans in de ruïnes van Berlijn 3 millioen rat ten. Een paar jaar werkverschaffing voor de rattenvanger van Hameln.' WARE ZUSTERLIEFDE Een 16-jarig meisje uit Baltimore liet uit haar linkerbeen een 20 cm lang stuk been weg nemen om over te la ten brengen op haar broertje, dat door kin derverlamming niet kan lopen. Het meisje zal over 6 weken weer kunnen lopen. Of de behandeling bij haar broertje succes heeft zal over een half jaar blijken. 4» HIJ WAS NIET DOOD Een auto-lijkwagen was met het stoffelijk overschot van de Mexi caan Zarate op weg naaf het kerkhof. Door het springen van een band reed de auto te gen de boom en de chauffeur werd gedood. Twee doden dus! Nee, want na het ongeluk hoorde men Zarate roe pen „begraaf mij niet, ik ben niet dood". Hij bleek schijndood te zijn geweest. De ene zijn dood, enz. STEEDS MAAR VERDER Volgens een New Yorkse krant beschikt de Amerikaanse Marine binnenkort over een nieuw robot-vliegtuig met straalaandrijving, dat een atoombom kan vervoeren en sneller gaat dan het geluid. Wat een bof, dan is de wereld er bovenop! - MONKEY JACKET Volgens de Engelse kranten zal bij de a.s. koninklijke bruiloft de bruidegom zijn „Mon- key-jacket" dragen. Vertaald betekent dit zijn „aapjesjas" maar we veronderstellen dat hij toch wel niets met de Amsterdamse aapjes te maken heeft. JAARVERGADERING RK. KERKKOOR. ANNA PAULOWNA. Dezer dagen hield het R.K. Kerkkoor haar jaarvergadering in loka'al Alkemade. Wegens ziekte van de president, de zeereerw. heer pas toor, werd de vergadering geleid door de vice-voorzitter de heer J- A. Smit- Na opening sprak hij de wens uit dat de zeereerw. heer pastoor weer spoedig gezond en wel in hun midden mocht zijn. Vervolgens memoreerde de voor zitter de twee goede krachten, die in het afgelopen jaar het koor wa ren ontvallen, de heren gebr. Th en C. Smiers. De notulen werden goedgekeurd en het jaarverslag van de penningmeester aangeno men. Tot leden der controlecom missie werden gekozen de heren H- Ebbink en T. Vlaar; als nieuw lid werd aangenomen de heer J. Schuit. De penningmeester, de heer Jac. Winnubst was nu aan de beurt om af te treden en wenste wegens zijn leeftijd niet meer in aanmer king te komen In zijn plaats werd benoemd de heer J. van der Berg Jzn. Getracht zal worden om nog enige jonge krachten te werven voor het zangkoor. Van de rond vraag werd een druk gebruik ge maakt. De voorzitter dankte ten slotte uit naam van het koor de heren Kuis en Verver resp. direc teur en organist voor alles wat zij in het afgelopen jaar voor het koor hadden gedaan. BILJARTNIEUWS. BREEZAND-De kortgeleden opgerichte biljartclub van de N. K. J. B. alhier," speelde dezer da gen een .wedstrijd tegen de ploeg van café Mereboer. Na een mooie en spannende wedstrijd na de 9e partij, was de stand 4%4% wist de N- K- J. B.-groep de laat ste partij te winnen en zo de match te winnen met de eindstand 5 41/2. Een goed begin is het halve werk. DE CULT. CONTACT COMMISSIE BREEZAND- Omtrent de op richting van de CCC blijkt nog enig misverstand te heersen. Of schoon deze commissie is opge richt uit de Kath. Stands- en Vak organisaties ter plaatse, zal in de naaste toekomst iedereen zich als abonnée kunnen opgeven en ook kan iedereen thans kaarten be stellen voor de eerste uitvoering: Cranje-Hotel, welke op Dinsdag 25 November in zaal Veerburg gege ven zal worden. Kaarten zijn ver krijgbaar bij de commissieleden en ook aan de zaal, alwaar tevens gelegenheid bestaat tot plaatsbe spreken. Hiermede, hopen we, is 't misverstand uit de wereld gehol pen. PATER MOOY KOMT- BREEZAND- Donderdag avond zal de weleerw- Pater Mooy weer komen spreken voor de leden van onze Jongemannenvereen-, de NKJB, met als onderwerp: De Medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig tot Woensdagavond. KOUD Aanvankelijk meest zwaar be wolkt, later tijdelijke opkla ringen. Plaatselijk enige lichte regen of sneenw en hier en daar nevel of mist. Verander lijke wind. Koud met plaatse lijk liente vorst in de nacht christelijke beleving van het hu welijk- Om 8 uur vangt de bijeenkomst aan en alle leden worden weer ver wacht en ook op tijd- Z.A.P.-UITSLAGEN BREEZAND. De uitslagen van de j.l. Zondag gespeelde wedstrijden luiden: VIOS I—ZAP I 5—3 DFS III—ZAP II 3—2 ZAP III—SCHAGEN III 1—3 Jun.: ZAP b—Hugo Boys a 22 Vriendsch.: Adsp.: ZAP b—BKC b 0—0 'n Donkere dag voor ZAP. 't Eerste zag zich door VIOS twee punten afgesnoept. En de naaste concurrenten? Ber gen was „still going strong" ter wijl Geel-Zwart 1 punt verspeelde. Ook Z II en Z III verloren terwijl alleen de Junioren 1 puntje veroverden. Maar gelukkig naar wij ver nemen, is de gezellige avond in Zaal Veerburg toch geslaagd zo dat van 'n down-stemming in ons ZAP-kamp nog niet direct sprake is. Hopen we de volgende week op betere resultaten. DEN OEVER. Gisterochtend omstreeks half acht vond op het begin van de Afsluitdijk in de na bijheid van Den Oever een auto botsing plaats, waarbij 4 perspnen min of meer ernstig werden ge wond. Een luxe-wagen met 4 inzittenden en bestuurd door dhr. G. Dijkstra uit Groningen, botste tegen een ter hoogte van de spuisluizen stilstaan de vrachtwagen van de fa. Beitsma. De met een snelheid van pl.m. 60 km rijdende auto schoof gedeelte lijk onder de laadbak der vracht wagen, waarbij de voorzijde geheel in elkaar werd gedrukt. Twee der inzittenden, de dames M. R. Spanjaard en M. P. van So meren, beiden uit Groningen, wer den ernstig aan het hoofd gewond en kregen inwendige kneuzingen. De heer J. Kuipers, eveneens uit Groningen, bekwaip minder ernstige hoofd- en beenwonden. De bestuur der verloor enige tanden uit zijn bovenkaak en brak een van zijn vingers. De gewonden zijn per zie kenauto naar het ziekenhuis in Gro ningen vervoerd. Omtrent de oorzaak van het onge val vernemen we nog. dat de be stuurder met gedempt licht onver antwoordelijk snel heeft gereden, waardoor hij de stilstaande auto te laat in de gaten kreeg. Van de vrachtwagen werd een der achter assen geheel ontzet. II. (Slot) Het machtige klooster Windesheim is een sieraad voor de Nederlandse Kerk; haar hulp werd gevraagd voor de kloosterreformatie in Frankrijk; vandaar uit ook kwam de enige specifieke Nederlandse mystiek, de Moderne Devotie, welke ze uitdroeg over bijna geheel Europa; zij voerde de nu nog in alle kloosters gebrui kelijke methodische meditatie in. Reeds in 1395 ontstond met Win desheim als centrum de Windes- heimse Kongregatie omvattende de kloosters van Windesheim, Arnhem, Nieuwlicht (Wester-Blolcker) en Eemstein in de Biesbos. Dit aantal breidde zich snel uit; in J432 waren er reeds 50 en in 1511 had de Kon gregatie haar grootste uitbreiding en telde toen 97 kloosters, waarvan 37 in Nederland. Geheel onafhankelijk van Win desheim ontstonden in Nederland nog 2 andere kloosterverenigingen; het zgn. „Hollands Kapittel" waar onze beroemde Erasmus deel van uitmaakte en het Algemeen Kapit tel van Kanunnikessen. Alles bijeen bestonden er in Ne derland in 1560 108 kloosters waar van 35 mannen- en 73 vrouwen kloosters. Voor het jaar 1590 luid den deze getallen resp. 4 en 22; één klooster, Soeterbeek bij Deur- sen, gesticht in 1458, bestaat nog heden ten dage. Het is natuurlijk ondoenlijk in dit kort bestek dieper in te gaan op de levenswijze, de werkzaam heden en de invloed door deze dui zenden kloosterlingen in ons land uitgeoefend. We moeten volstaan enkelen hunner te vermelden, die zowel hun Orde als hun vaderland tot eer gestrekt hebben. Dan denken we op de eerste plaats aan Thomas a Kempis, de meest bekende mystieke schrijver ter wereld. Voorts mogen we niet vergeten de kroniekschrijver en kloosterhervormer Jan Busch (1399 -1479), die vooral in Duitsland werkzaam was; de verheven mysti cus Gerlach Peters (1378-1411); de apocalyptische ziener Hendrik Man de (ca. 1360-1131) bijgenaamd „de Ruusbroeck van het Noorden"; de theoreticus van de Moderne Devo tie Jan Monbaer (ca. 1460-1501). kloosterhervormer in Frankrijk, wiens Rosetum tot het verschijnen van de Exercitia van St. Ignatius het officiële meditatieboek bleef, enz. Voegen we hier echter aan toe, de enige heiligverklaarde Neder landse confrater de H. Joannes Lee- naertz van Oisterwijk, één van de Martelaren van Gorkum. De Nederlandse tak van de Orde heeft een geweldige klap gekregen door de invoering van het pro testantisme. De kloosters, die dit overleefd hadden, werden ontvolkt in de jaren 1797/98 behalve, zoals we reeds zeiden, de Reguliere Ka nunnikessen te Soeterbeek bij Deursen. De mannelijke afdeling was dus jammer genoeg verdwe nen; tot nu toe wachtte ze op her stel in het land, dat meer dan welk ander ook ertoe heeft bijgedragen om haar in de late Middeleeuwen een tweede bloeitijd te doen bele ven. Om tot dit horstel te kunnen overgaan was het vooreerst nodig Nederlandse kloosterlingen aan te werven. Hiermee werd na de eerste wereldoorlog een begin gemaakt en wel-met zulk een gunstig gevolg, dat, hoewel het Missieveld van de Kanunniken in de Kongo met uit sluitend Nederlandse priesters be werkt wordt, er niettemin voldoen de werkkrachten overschieten om ook het herstel van de Orde in Ne derland ter hand te nemen. De eerste vestiging zal geschieden te Sluis. Nu zal tot slot de lezer wel de vraag beantwoord willen zien; wat is dan toch wel het doel van deze Orde? Ook hier staan we weer voor de moeilijkheid, dat deze Orde geen stichter heeft gehad. Was dat wel zo, dan hadden we slechts de be doelingen na te gaan, die voorzaten bij de vestiging van zijn instelling. Nu moeten we ons weer richten naar het vage verschiet, waarin we langzamerhand de Regulierenorde tot stand hebben zien komen. Al terstoni kunnen we (Jan dit dubbele feit vaststellen: het betreft hier kloosterlingen, die door plech tige geloften gebonden zijn, maar die tevens dit eigenaardige ken merk hebben, dat ze oorspronkelijk deel uitmaakten van de diocesane geestelijkheid. Hieruit kunnen we onmiddellijk besluiten: als plechtig geprofeste kloosterlingen zijn de Regulieren Kanunniken gebonden aan een zekere graad van Litur gisch leven, dat voor alles het ge meenschappelijk koorgebed vereist maar tevens, naar gelang van om standigheden, een min of meer in tensieve beleving van de kerkelij ke liturgie oplegt. Tot hiertoe zagen we alleen de functie, die de Reguliere Kanunnik gemeen heeft" met alle kloosterlin gen van dezelfde aard. Wat hen van de anderen onderscheidt, is zijn oorsprong: deel uitmaken van de diocesane clerus. Nu is in verloop van tijd een grote verandering in getreden. Heden is diocesaan pries ter synoniem met wereldpriester, maar toch moet uit deze oorsprong het doel van de Orde worden afge leid. Zijn bedoeling is dus nog steeds een aanvulling te zijn van de we reldgeestelijkheid, met andere woorden neemt ze op zich dezelfde taak, die rust op de diocesane gees telijkheid. Men zal hem dus aan treffen als pastoor in de parochie, zoals dat op vele plaatsen, speciaal in Italië en Engeland, sinds enige tijd ook in België, het geval is. El ders zal hij zich belasten met het bestuur van seminaria of gymna sia, of de parochiegeestelijkheid bij staan in de leiding van jeugdorga nisaties en dergelijke. Bovendien bezit de Orde missies in de Kongo, in Thibet en Brits Indië. Dit zal ook een doel zijn van het seminarie, dat te Sluis is opge richt: de vorming van Missionaris sen. En we twijfelén er niet aan, of deze oude Nederlandse Orde zal ook in de 20e eeuw weer de vroe gere sympathie terugwinnen, nut tig voor de Kerk van Nederland en haar deel hebben in de bloei van de missiegeest onder de Nederland se jeugd. Dom Fr. Even, die met deze stich ting belast is en voorlopig in de R.K. Pastorie te Sluis verblijft, staat voor geweldige moeilijkheden: de opbouw van een Seminarie, in een zeer verwoeste streek, West Zeeuws Vlaanderen. Deze stichting zal on getwijfeld in de belangstelling der Katholieke bevolking staan, welke zich zeker ook in een geldelijk of fer zal uiten. Giro no. 513571 van het Seminarie St. Augustinus te Sluis (Z.-VU. J. MAK

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2