i DE VERRE STEM RADIO EEN UURTJE Suriname, een vruchtbaar deel van ons Koninkrijk Coöperatie sprong raar om met de distributiebepalingen r NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 18 November 1947 PAG. 3 Vlootaalmoezenier B. J. Wilmink vertelt: Gelezen H. Mis in volle zee Duizenden rantsoenen te Ruurlo zonder bon aan leden-verbruikers verkocht Katholieke Actualia J J J SOVJET Dammen Pil en poeder Telkens weer Palestina J M" de dokter kan men tot op zekere hoogte nog goede maatjes zijn, maar wanneer de man der wetenschap bedenke lijk zijn voorhoofd fronst en je veroordeelt tot een verblijf on der de wol, begint het er min der aardig uit te zien. Op een geheimzinnig papiertje heeft hij allerlei raadselachtigheden op getekend, die alleen maar door zijn handlangster ontcijferd kunnen worden. De jongedame die in het gewone doen als een lieftallige fee is, ontpopt zich tot een volleerd gifmengster. Zij is het, die de pillen en poeders als 't ware met een magische kracht samenstelt en door haar drank jes en flesjes de patiënten al maar zure gezichten doet trek ken. Met felle, venijnige hand staat het onbarmhartig op het etiket: vier maal daags een le pel. En al spoedig: gebruik be kend. Men heeft eenvoudig maar te slikken. Doch door al de wrangheid heen proeft men de zachte bezorgdheid die over het leven als een moeder waakt. Zó is vrouwen-aard: zorgen en beschermen. r Vrijdag 12 Sept. vertrok Hr Ms „Van Kinsbergen" tezamen met de beide onderzeeboten O 3 (de Zwaardvis) en O 23 vanuit Cu- cacao naar Suriname, de eerste dagen begeleid door Kr Ms „Van Speijck", de oorlogsbodem, die hier in de West is gestationneerd. Natuurlijk werden er gemeen schappelijke oefeningen gehou den, waarbij we zeker -wel enige keren getorpedeerd waren ge worden, als de onderjeëers inder daad oorlogstorpedo's op ons af gevuurd hadden. Nu voerden die onderwatermonsters geen dyna- mietlading in de kop, en boven dien Waren ze zo diep afgesteld, dat ze onder ons schip doorgin gen. Maar we zagen ze toch dui delijk aan de bcllenbaan met een snelheid van 40 K.M. per uur op ons afkomen, en onder ons door schieten. In oorlogstijd moet dat een allesbehalve plezierige ge waarwording zijn. Zoals op alle Zondagen in open zee hield ik ook nu, ija voor de Katholieken de H. Mis te hebben gelezen, een algemene godsdienst oefening, eerst op het eigen schip, en daarna, per sloep overge bracht, aan boord van Hr Ms van Speijck. Het is toch wel mooi, dat de bemanning op die Gods- dagen ook op zee het geestelijk voedsel ontvangt, waarvan de ziel moet leven, en dat te midden van de grootsheid van het wijde wa ter gesproken en gedacht kan worden over de majesteit van God. Bezoek aan Suriname Donderdag, 's morgens vroeg, kwam het lichtschip vóór Parama ribo in zicht, en even later, nadat de loods aan boord was gekomen, stoomden we de brede, grauw slij- kerige Surinamerivier op. Drie kwartier later vuurden we onze 21 saluutschoten af in de richting van de hoofdstad, die onze militaire groet prompt beantwoordde. De kade stond vol belangstellenden en in de nabijheid van de oude bas tions begroette ons de militaire mu ziekkapel met een statig Wilhel mus, dat door alle hens aan dek, keurig langs de reling opgesteld, stram saluerend, werd aangehoord. Daarmee hadden we onze glorieuze entré in Paramaribo gemaakt. In de komende dagen zouden we bemer ken, dat de welkomstgroeten op recht gemeend waren. Nergens an ders zijn wij zo gastvrij ontvangen en onthaald. Nergens ook heeft men zich zoveel moeite gegeven, om aan de bemanning van de drie oorlogsschepen het verblijf aan de wal aangenaam te maken als hier. In het kort vermeld ik o.a. een zeer goede muziekuitvoering van de mi litaire kapel, een receptie ten pa- leize van de gouverneur, een avond van kennismaking met de officie ren van de Landmacht en hun da mes, een vrolijke avond in drie par tijen, één voor de officieren, één voor de onder-officieren, en één voor de bemanning. Bovendien waren er diverse zwem- en voetbalwedstrijden ge organiseerd. Het leeuwenaandeel in de organisatie hiervan had de land macht,. die" op werkelijk voorbeel dige wijze voor ons marine-mannen heeft gezorgd, en aan wie wij bui tengewone dank verschuldigd zijn. Aldus hielden bandieten huis in het Brits-Indische klooster van Sint Joseph te Baramula. Een Britse kolonel, zijn vrouw en vier religieuzen werden er ge dood door de aanvallers, die het klooster gedurende zes da gen als hoofdkwartier gebruik ten. Er kwam zelfs een lucht aanval bij te pas om de ban dieten te verdrijven. Maar u wilt liever iets horen, naar ik veronderstel, van stad en land, en van de mensen, die deze kolonie bewonen. Laat ik beginnen met te zeg gen, dat de bevolking ons uiterst sympathiek was. Men voelt er veel meer Nederlands dan op onze West-Indische eilanden; spe ciaal het koningshuis is er zeer geliefd. Ook wordt er veel Neder lands gesproken, al is het ook van een ietwat kluchtig klinkend liooghaarlemmerdijks genre met complete volzinnen en met ver bindingen als „nademaal" en „vermits", woorden, die bij ons al lang in onbruik Zijn geraakt. Met de bevolking is het uit ras- senoogpunt zeer eigenaardig ge steld. De oorspronkelijke bewoners waren natuurlijk indianen, Caraï ben en Arawaken. Primitieve teke ningen, in rotswanden gevonden, wijzen dat wel uit. Maar van deze eigenlijke bevolking zijn er nog maar tussen 2 en 3000 over. Het grootste percentage wordt gevormd door de z.g. Creolen, de al of niet rasechte afstammelingen van de in 1863 vrijgeworden slaven, in totaal 70.000. Daarnaast staat een grote groep Brits-Indische emigranten uit Hindoestan, oorspronkelijk voor vrije plantage-arbeid aangeworven, thans echter werkzaam in de klein- landbouw en in de handel. De po sitie van deze Hindoestanen is vol gens veler mening thans reeds zo danig, dat ze financieel de krach tigste groep vormen, en ongetwij feld ook vroeg of laat in politiek opzicht een grote rol zullen gaan spelen naast de talrijker maar ge- makzuchtiger Creolen, die nu nog de baantjes op de gouvernements- bureau's in handen hebben, en de zetels in de staten. De Hindoesta- Te Heusden bij 's-Hertogenbosch werd een tweetal monumenten onthuld ter ere van de 134 slachtoffers, die bij de Stadhuisramp in de nacht van 5 op 6 Nov. 1944 het leven lieten. nen zijn echter Surinamers gewor den, die zich in dit land zeer goed thuis voelen. Ook de Javanen zijn onder aanmoediging van de rege ring in massa naar hier gekomen. Hun aantal bedroeg enige jaren ge leden nog 34.000. Verder ziet men er nog Chinezen, Madeirezen (van Portugees Madeira), en z.g. Syriërs van de Libanon, Noordelijk Pales tina, christenen, die in hun eigen ldnd van de fanatieke Mohame- daanse secte der Drusen zoveel ver volging en verdrukking te lijden hadden, dat ze naar het buitenland zijn uitgeweken, 't Is ook hier, juist als in Curacao, een staalkaart der volkeren, maar nog merkwaardi ger. omdat de raseigenschappen veelal zuiverder bewaard zijn ge bleven. (Wordt vervolgd) BIJ een onderzoek van de re cherche-afdeling van het Centraal Distributiekantoor in samenwer king met de plaatselijke politie te Ruurlo bij de coöperatieve dorps vereniging aldaar, is aan het licht gekomen, dat duizenden rantsoe nen distributie-artikelen zonder bon zijn verkocht. Het onderzoek wees uit, dat er gedurende de laatste jaren een grote wanorde bestond in het beheer van de coöperatieve winkel, zowel wat de boekhouding als wat het beheer van de distributie-bescheiden be treft. In Januari 1946 werd een nieuwe directeur benoemd, een zekere heer KI. L. Deze trof een verre van gun stige toestand aan en probeerde orde op de zaken te stellen, wat hem al leen bij de landbouwafdeling ge lukte. Langzamerhand begon L. ook zelf zich te vergrijpen aan de distri butiebescheiden, in hoofdzaak ta baksbonnen. Voor onregelmatigheden was er overigens gelegenheid te over. Met grote hoeveelheden bonnen, die werden opgeborgen in eeh siga renkistje en overdag gewoon in de winkel stonden,, werd allerminst zorgvuldig omgegaan. Zo kon het gebeuren, dat op een gegeven mo ment een hele doos met bonnen zoek was. Men vermoedt, dat deze gestolen zijn. De dader is echter, ook na het jongste onderzoek, nog onbekend gebleven. De winkelchef leverde belangrijke hoeveelheden goederen af aan de leden van de coöperatie, eveneens zonder bonnen daarvan te incasse ren. In hoofdzaak geschiedde dit Post' voor militairen op weg naar Indië De opvarenden van het m.s. „Ko- ta Baroe" kunnen in Algiers, Sa- bang en Koepang (Timor),post krij gen, mits deze uiterlijk op resp. i8 November, 2 December en 10 Dec. gepost wordt. Aan de opvarenden van het s.s. „Volendam" kan post verzonden worden ter uitreiking bij aankomst in Batavia. Posten: Uiterlijk 23 November. De papierprijsverlaging Onlangs is een bericht in de pers verschenen, dat „de papierprijs" verlaagd werd. Deze prijsverlaging geldt echter niet voor het rota tiepapier van de dagbladen. Pater Forestier, hoofdaalmoezenier van de Franse pad- in Augustus j.l. te Moisson gehouden „Vredesjamboree". In het blad „Le Chef" zal in September 1948 schrift „Protestant" te Mainz gehouden ingediend en onderte- worden. A De Spaan- kend door 1.275 pre- vinders, geeft "een se admiraal Montojo dikanten, drong on hard oordeel over de heeft in het bekende langs aan op de terug- Karthuizerklooster roeping van Myron Miraflores bij Burgos Taylor als persoonlijk in Spanje het Kar- vertegenwoordiger thuizerhabijt ontvan- van President Truman schrijft hij: „Het Sen- Tegelijk met hem bij de H. Stoel. De pe- schijnt, dat de inspan- werden in de orde op- titie werd door het ning van de geest er genomen zijn neef, Witte Huis zonder ten achter is gebleven Ignatio Montojo, die commentaar in ont- bij het vermogen tot reeds priester was, en vangst genomen, aldus organiseren. Een jam- boree als deze had uitdrukkelijker moe iten proclameren, dat er behalve economi sche noodtoestanden ook nog zoiets is, als de geest en de wil de Amerikaanse Be- Eben Ayers, tweede van de mens en dat de nedictijn Dom Tho- perssecretaris. Een liefde het imperialis- mas Moore, professor speciale correspon- me teboven gaat. Men aan de Katholieke dent van het K.N.P. had al deze jongens Universiteit van Wa- meldt, dat na de be- moeten inprenten, dat shington. Pater Moo- sprekingen met de alleen de bekrompen- re, die zich in Janua- regering nog een Ka- heid van hun eigen ri j.l. naar Spanje tholieke afgevaardig- hart een gevaar had begeven tot het de zitting heeft geno- vormt. Een eerste geven van weten- men in het parlement Duitse Katholieken- schappelijke voor- van Makassar. Het dag sedert de ineen- drachten, is de eerste aantal Katholieken is storting van het Nazi- Noord-Amerikaan, die zodoende op acht ge- regime, gfewijd aan is ingetreden in de bracht, waarmede zij het thema: De Katho- orde der Karthuizers. een tiende van het to- lièke Christenen te- Q> Een petitie, op tale aantal zetels in genover de heden- initiatief van het dit parlement bezet- daagse werkelijkheid, Amerikaanse tijd- ten. voor familiefeesten, waarbij dan de voorwaarde werd gesteld, dat deze bonnen later zouden worden ingele verd. In de meeste gevallen kwam hiervan niets terecht. Tegen de directeur, zijn assistent en de winkelchef, die alle zijn ont slagen, is proces-verbaal opgemaakt. Ook werd^erbaliseerd de Lochemse grossier A. H., die voor het tekort, dat de coöperatieve winkel aan ta baksbonnen had, voorschotten ver strekte. Verschillende ingezetenen van Ruurlo, leden-verbruikers, die distributiegoederen zonder bon hadden gekocht, kregen eveneens 'n proces-verbaal. De directeur heeft bekend ten eigen bate en voor repre sentatie tabaksartikelen gebruikt te hebben zonder bonnen in te leveren Prof. Strasser aan de R.K. Universiteit Aan de R.K. Universiteit te Nij megen heeft Prof. Dr. S. Strasser zijn ambt als buitengewoon hoogle raar in de wijsbegeerte, psychologie en anthropologic aanvaard met een rede over „objectiviteit en objecti visme". Prof. Strasser, die geboren is in Wenen, werd in 1934 katholiek. In 1938 vluchtte hij, daar hij onder de jodenwetten viel, naar België, waar hij onderdook met medewerking van Prof. van Breda. Na de oorlog werd hij, mede op advies van Prof. van Breda, benoemd aan de univer siteit te Nijmegen. Bij zijn inaugura tie waren verschillende professoren van de Hogeschool te Leuven te genwoordig. Eindelijk naar het beloofde land Vandaag vertrekt Dr. A. Neuwirth de laatste der 43 rabbijnen, die in. 1939 Duitsland verlieten en met toe stemming der Nederlandse regering in ons land werden toegelaten, uit Nederland naar Palestina. Dr. Neu wirth was ook de laatste Joodse godsdienstleraar, die in 1939 Berlijn verliet in de hoop in ons land een veilig toevluchtsoord te vinden. In- stede van een** rustig verblijf, maakte hij er alle verschrikkingen en ellende van de Duitse bezetting door. Dr. Neuwirth was een derge nen, die voor zijn ondergedoken geloofsgenoten godsdienstoefeningen hield en hen van voeding voorzag. In zijn woning werd ook het ritu ele paasbrood gebakken. In gezel schap van zijn vrouw en drie zijner kinderen twee zoons bevinden zich reeds in het beloofde land vertrekt de rabbijn thans na 8 jaar naar Palestina. PROGRAMMA WOENSDAG 19 NOVEMBER HILVERSUM II (415 M.): NCRV: 7.00 Nieuws; 8.00 Nieuws; 9.00 Och tendziekenbezoek; 11.00 Ouverture „De Hussieten"; 11.15 „Landverhui zers", hoorspel; 12.33 Mendelssohn- orgelcyclus; 13.00 Nieuws, 13.45 „De Varianten"; 15.00 Jeugdconcert door het Radio Philharmonisch Orkest; 16.15 Zingende jeugd; 18.30 Radio Volksuniversiteit; 19.00 Nieuws; 19.15 Departementen spreken; 19.45 Engelse Les; 21.30 Concertgebouw orkest; 22.303 Nieuws; 23.00 Swee- linck-k\vartet; 23.57 Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM I (301 M.): VARA: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym; 8.00 Nieuws; 8.50 Voor de huisvrouw, 11.00 Populair non-stop programma; 12.00 „Vincentius"; 12.33 Voor het platteland. 12.38 Accordeon-orkest; 13.00 Nieuws 13.20 Carlo Carcassola en zijn or kest; 14.00 Over kinderlectuur; 14.15 Jeugdconcert; 15.00 Jelle van Sipte- Froukjes, hoorspel; 15.45 Voor de zieken; 17.15 Beeth.,; 18.00 Nieuws; 18.15 Vara-Varia; 18.20 Radio-Koper kwartet; 18.30 Progr. Ned. Strijdkr.; 20.00 Nieuws; 20.25 Concertgebouw orkest; 21.10 „Het glazen Speelgoed" hoorspel; 22.10 Metropole-orkest; 22.45 Vlaamse dichters, 23.00 Nieuws 23.15 Omroep-Kamerorkest. Het internationale voetbalprogramma De volgende voetbalwed strijden zijn vastgesteld: Maart, Antwerpen: België —Nederland; April, Rotterdam NederlandBelgië. 26 Mei te Oslo: NoorwegenNederland 9 Juni te Amsterdam: Neder landZweden. De data van de wedstrijden te Antwerpen en Rotterdam zullen nog nader worden be paald. Het ligt verder in de be doeling, te beginnen met het seizoen 19481949 de data van de beide wedstrijden, tussen Nederland en België zo te kiezen dat de ene ontmoeting in het najaar en de andere ontmoeting in het voorjaar wordt gespeeld. Men zal dus breken met de gewoonte om de wedstrijden tussen beide landen met slechts een tus senruimte van ongeveer een maand vast te stellen. v__ Positie Nederlandse schepen „Aldabi", R'd'amBuenos Aires, 16-11 te Rio de "Janeiro. „Boschfontein", MombassaA'dam, pass. 16-11 Messina. „Duivendijk", VancouverRotter dam via Londen, werd 17-11 te Balboa verwacht. „Kota Agoeng", RotterdamBata via, 15-11 van Suez. „Maasland", Buenos AiresAm sterdam, 14-11 van Pernambuco. „Noordam", RotterdamNew York pass. 16-11 om 20 uur Scilly. „Oranjefontein", 16-11 van Tenerif- fe naar Kaapstad. „Tosari", 15-11 van Rotterdam te IJmuiden. „Volendam", RotterdamJava, 13-11 van Port Said. „Westerdam", 15-11 van New York naar Rotterdam „Willem Ruys", op proefvaart, pass. 15-11 24 uur Dover. „Oranje", Java-Amsterdam, 15-11 van Port Said. De drie Roemeense officieren, die onlangs per vliegtuig in Tur kije arriveerden, hebben aan de Turkse politie medegedeeld, dat 10.000 Roemeense officieren naar Siberië zijn gedeporteerd De chef van de Sovjet-Russi sche Missie tot Repatriëring der Russische krijgsgevangenen in de Amerikaanse zone van Duits land heeft geweigerd naar Mos kou teryg te keren en heeft aan het Amerikaanse Hoofdkwartier te Frankfurt am Main om asyl- recht gevraagd. Op bevel van Tito wordt, vol gens Kroatische bannelingen in Zuid-Amerika, gewerkt aan een documentaire film over Mgr. Stepinac. Een acteur, gekleed als de Aartsbisschop, zou de hoofdrol vervullen en zich uiten op een wij^fe, die de Prelaat on waardig is. De film zou deel uit maken van een algemene pro- paganda-campagne, eveneens gevoerd door middel van pers en radio, teneinde afbreuk te doen aan de populariteit, die de gevangen Aartsbisschop nog steeds bij het volk geniet. Men verwacht, dat binnenkort de Amerikaanse militaire missie in Albanië het lot zal delen van de Britse missie, die zeven maanden geleden werd uitgewe zen. De uitwijzing zou dan het gevolg zijn van „bekentenissen" gedaan door de beklaagden in het recente proces te Tirana. Volgens hun verklaringen zou den zij gelden van de Britse en Amerikaanse missies in ont vangst hebben genomen. Tito heeft de pers verboden te publiceren, dat te Zagreb zojuist 36 Joegoslavische kinderen van 14 en 15 jaar veroordeeld zijn tot 1 a 3 jaar dwangarbeid we gens anti-communistische acti viteiten. Dit nieuws .heeft een hevige reactie verwekt onder de studenten. Voorts heeft Milica Raditch, dochter van de beken de stichter der Kroatische Boe renpartij, zelfmoord gepleegd toen de politie zich bij haar aan diende. U. T. had gemeld, dat de Franse minister van On derwijs op 16, 17, 18 en 19 November een bezoek aan ons "land zou brengen. MaarNederland heeft pech, het gaat niet door. Want de onderwijzers in Frankrijk dreigen voor de verandering te gaan sta ken. Een melkhandelaar uit Terneuzen was Don derdag van een rijdende vrachtauto gesprongen. Hij bekwam een schedelbasis fractuur en overleed Za terdag in het Ziekenhuis. De heer Th. Schaap uit Soest reed, vermoedelijk door het slechte zicht mis leid, met zijn motor tegen een boom en was op slag dood. Uit de Hollandse Schouwburg te Amster dam hebben inbrekers een egaal blauw zijden toneel- voorhang ontvreemd. Het doek is 10 M2 groot en heeft een waarde van f3000. R. Wildeboer te IJmuiden werd tijdens een .motorrit door een hagelbui overvallen. De weg werd glad en hij slipte. Met een schedelbasisfractuur moest derduikers had verraden en doen arresteren en vele razzia's zelf organiseerde, ïj; C. K. Mol uit Hilver sum is een roofmoorde naar! Hij doodde een goudhandelaar in Hilver- hij in het Antonius zieken huis worden opgenomen. De ex-corps-comman dant van de Staatspolitie te Velsen P. J. A. S. is door het Bijz. Gerechtshof veroordeeld tot 15 jaar ge vangenisstraf en ontzetting uit de burg. en politieke rechten voor het leven. Deze pias stelde zich tij dens de bezetting aan als een nazi-paljas, die vele illegale werkers en 30 on- sum en beroofde deze van f18000! 20 jaar werd tegen hem geëist, tj; De voorma lige ambtenaar /an het O. M. bij het Kantonge recht te Utrecht, mr. I. H. van de R. is wegens ver raad veroordeeld tot 3 maanden voorw. en ont zetting uit de kiesrechten en het recht openbare ambten te bekleden, voor de tijd van 10 jaar. ij; De Rechter-Commissaris te Rotterdam krijgt binnen kort de zaak te behandelen van een vrouw, die haar man bij de Duitsers aangaf omdat hij zich niet voor de Duitse krijgsgevangen schap had gemeld! Hoe be staat het! 5 Jaar gevan genisstraf en ontzetting uit de bejde kiesrechten voor de tijd van het leven kreeg een 75 j. vishandelaar uit Rotterdam, omdat hij zijn Joodse buurman aan de S.D.had verraden, het geen voor de buurman de dood in een concentratie kamp tengevolge had. ij; Zaterdagmiddag werden te Heusden de monumenten onthuld op de graven van hen die als slachtoffers vielen van de stadhuis ramp aldaar in de nacht van 4 op 5 November 1944. De burgemeester van Delft sprak de herden kingsrede uit! PARTIJ EN VOLK Rede voor K.V.P.-afdeling Bergen BERGEN. De onder voorzitter schap van de heer Damhuis in het gebouw „St. Jan" gehouden verga dering van de Katholieke Volks partij hadden wij zeer graag beter bezocht gezien. Er was slechts een dertigtal van de ongeveer zeshon derd leden, welke de afdeling telt, aanwezig. Opmerkelijk is wel, dat de middenstand het belang van een bloeiende katholieke partij niet schijnt in te zien, want ook deze keer misten wij hen bijna geheel. Hoe kunnen de werkers aan de verdere opbouw en versteviging van de KVP slagen, als hun de morele belangstelling der leden ontbreekt? Op deze vergadering, waarmede het belangrijke werkjaar 194748 werd ingezet, sprak de heer H. N. Smits, hoofdredacteur van het „Nieuw Noordhollands Dagblad" over „Partij en Volk". Hij ging nog eens vluchtig het ontstaan en de op bouw van de katholieke partij na; het pionierswerk, dat Dr. Schaep- man, Ruys de Beerenbrouck, Gose- ling e.a. hadden verricht en hoe in 1934 het eigenlijke partijverband ^ontstond. Aan de hand van het verleden en de thans weer optredende invloeden en omstandigheden wees spreker op de noodzaak van een eigen partij oj> de plicht om op staatkundig ter- rein steeds waakzaam te zijn. Thans loopt door de politiek een gouden draad en géén rode. Zo moet het blijven en er dient steeds op geha merd te worden, dat ieder moet meewerken, om het doel te berei ken, hetwelk de Katholieke Volks partij zich heeft gesteld: te zijn een vooruitstrevende (geen kerkelijke) partij, gebaseerd op de christelijke beginselen van sociale rechtvaardig heid en naastenliefde. Hierna behandelde de heer Smits het organisatorisch verband van de partij. De nieuwe reglementen wer den besproken en het daarover be handelde in de op 8 Nov. j.l. gehou den Kringvergadering te Alkmaar. In zijn verdere rede ging spreker de hedendaagse politiek der katho lieke partij na, o.a. de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie,, de prijs- en loonkwestie, de classificatie, de gezinspolitiek en 't Indische vraag stuk. Aan het einde van zijn leer zame verhandeling gekomep, spoor de hij aan tot vertrouwen in onze leidende figuren in de door hen ge voerde politiek. Hierna werd gelegenheid gegeven tot vragen stellen, waar gebruik van werd gemaakt. Als aanvulling van twee open bestuursplaatsen werden met algem. stemmen gekozen de he ren Busker en J. de Koning Jr. Door het kiezen van de heer Bus ker is thans de middenstand tevens in het bestuur vertegenwoordigd. Weldadigheidszegels Ook dit jaar zullen weer welda digheidszegels met een toeslag ten behoeve van het kind worden uitge geven. Het ontwerp is van Mevrouw Eva Besnyoe terwijl de heer W. Brusse de typografische verzorging had, ze worden van 1 December a.s. tot en met 5 Januari op de post kantoren verkocht en zullen tot en met 31 December 1948 voor de frankering geldig blijven. Ze verschijnen in de volgende waarden en kleuren 2 cent (met een toeslag van 2 cent) roodbruin, 4 cent 2 cent) groen, 7'/s cent 2'/i cent') donkerbruin, 10 cent 5 cent) rood en 20 cent (+5 cent) blauw. CORRESPONDENTIE Op ons redactiebureau is, vermoe delijk in een enveloppe met copie verdwaald, een kwitantie van de Verzekeringsmaatschappij Providen- tia terecht gekomen, ten name van J. Bakker, waarvan ons overigens de herkomst onbekend is. Belang hebbende kan deze kwitantie, groot ten bedrage van 16.19 gld."na op gave terug bekomen. Voetbal in Engeland le Divisie: Aston VillaBolton Wanderers 31; Blackburnrover Arsenal 01; BlackpoolSheffield United 21; ChelseaStoke City 41; Derby CountyManchester United 11; EvertonBurnley 03; Grimsby Town Middlesbrough 0-5; HuddcrsheldPreston Northend 10; Manchester City Charton Athletic 40; SunderlandLiver pool 51; Wolverhampton Wan derersPortsmouth 31. 2e Divisie: BradfordNew Castle United 03; BuryPlymouth Ar- gyle 00; Cardif CityCoventry City 11; ChesterfieldBrentford 40; DoncasterroversWestbrom- wich Albion 21; Mill wallLei cester City 04; Nottinghamforest Birmingham City 02; Sheffield WednesdayFulham 20; Sout hamptonBarnsley 41; Tottenham HotspurLeeds United 31; West- ham UnitedLuton Town 00. Krantenbezorgster uitgenodigd aan het Engelse Hof. Mevr. J. Aardema-van der Goot te Drie bergen was "door de Engelse Koning uitgenodigd om Maan dagmiddag aanwezig te zijn op de partij welke de Kon. Familie 's middags ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Eliza beth en Philip Mountbatten in St. James-Palace geeft. Mevr. Aardema had Prinses Elizabeth een sierkussen geschonken ter gelegenheid van haar huwelijk. Rectificatie. In de damspel rubriek van Zaterdag 15 November 11. was de cijferstand van probleem no. 127 juist. In de diagramstand behoort dus de witte schijf van 42 op 44 te staan. Ontelbaar zijn de problemen in de diverse landen en onze rubriek kan overal een vruchtbaar terrein ontdekken. In het Brits-Indische Kashmir woedt de burgeroorlog, in Birma, dat onafhankelijk wefd, wordt eveneens een dergelijk con flict verwacht. Nieuwe regering in Denemarken, eerste verkiezingen in de Phillippijnen, ongeregeldheden in Frankrijk en Italië, ontslag Engelse Minister van Financiën enz. enz. De onderwerpen dringen zich steeds meer aan ons op en tochtoch komen we vandaag Weer terug op dat oude probleem, waar de wereld zich sedert het einde van de tweede wereldoorlog zich mee bezig houdt: Palestina. Immers, hier zullen we dan de eerste proeve van kunnen der Uno mogen aanschouwen, hoewel we ons'hart vasthouden, dat ook hier een burgeroorlog onvermijdelijk is. Een Russisch-Amerikaans samen gaan is een zo'n zeldzaam iets, dat een politiek, die zowel door Moskou als Washington gesteund wordt, wel een beetje zouteloos of beter ge zegd zwak moet zijn. Het Russisch- Amerikaanse voorstel komt hierop neer: 1. Het Britse man daat eindigt op 1 Mei 1948; 2. Alle Britse troe pen trekken zich terug; 3. 1 Juli HET WERELD GEBEUREN MARCUS 1948 is de overgangsperiode geëin digd; 4. Tijdens deze periode wordt Palestina bestuurd door 3 of 5 le den, te benoemen uit afgevaardig den der kleinere landen; 5. Tot 1 Mei moeten de Britten orde en vei ligheid in Palestina handhaven. Donderdag heeft de Britse afge vaardigde, Cadogan, in Lake Suc cess verklaard, dat het laatste plan voorstelt, dat Engelse strijdkrach ten gebruikt zullen worden voor het uitvoeren van de maatregelen, waarvoor Engeland zelf toch zeker niet op het eerste plan de verant woordelijkheid draagt. Gedurende bijna dertig jaar heeft Engeland door middel van het mandaat ver schillende soorten politiek toegepast en geen enkel heeft bewezen succes tc hebben, maar de verantwoorde lijkheid was toen voor rekening van de Britse regering. Het is en blijft jammer, dat de Engelsen er niet in geslaagd zijn een vreedzame oplossing voor de Joden en Arabieren te vinden. Door dit falen besloot Engeland dan ook haar mandaat op te geven. Het is begrij pelijk, datEngeland haar troepen, die elke dag steeds weer verliezen door terroristische daden lijden, niet ter beschikking wil stellen een plan uit te voeren, waarvoor een aantal landen de verantwoording dragen. De toestand op het ogenblik is nu zo, dat steeds meer nieuwe illegale immigraties worden georganiseerd en dat Arabische troepen zich gereed houden om elke vestiging van een aparte Joodse staat met gevleid te bestrijden. "Wanneer de beslissing van de Uno om Palestina te ver delen gepaard kon gaan met een internationale strijdmacht, overwel digend gezag en perfecte organi satie, dan zou de tegenstand mis schien te verwaarlozen zijn. Maar thans is er geen enkel- teken, dat er op wijst, dat de Arabische onrust alleen maar bluf is. Het is daarom duidelijk, dat de andere leden van de Ver. Naties iets meer concreets moeten bijdra gen tot oplossing van de kwestie, dan advies, critiek en commentaar te leveren. Sic transit. Meer meel voor Nederland? Een woordvoerder van het Ame rikaanse departement van land bouw maakte Vrijdag bekend, dat Nederland waarschijnlijk een aan vullende meeltoewijzing, overeen komende met 12.000 ton tarwe, voor de maand November zal worden toegekend. Hij voegde hieraan toe, dat het echter twijfelachtig is of ook een aanvullende tarwetoewij- zing aan Nederland zal worden toe gekend. FEUILLETON door PETE FALCON J 62. Even viel er een stilte. Het meis je keek zowel Fred als Burns aan. „Ik geef er de voorkeur aan met jullie mee te gaan" zei ze. „Mis schien kan ik me nog verdienstelijk maken". „Het lijkt mij, dat u veel beter hier kunt blijven. Het spijt me, maar ik moet me er werkelijk te gen verzetten, dat u ons zou ver gezellen", zei Burns. „Hebt u zoveel last van mij ge had?" vroeg Mary teleurgesteld. „In het geheel niet", antwoordde de inspecteur met nadruk. „Maar uw aanwezigheid kan voor de ke rels aanleiding zijn om opnieuw te proberen u in handen te krijgen". „Fred zal wel op me passen", lachte Mary. De jonge man staarde haar ver bluft aan, zodat ze vroeg: „Of niet soms?" „Natuurlijk, natuurlijk!" haastte Fred zich te antwoorden. „Het gaat er hier niet om of de heer Vandijke zijn bijzondere gave ontplooit om op u te passen", merk te Burns -bits op. „Wij moeten de handen vrij hebben". Mary Regan stond op en liep op de inspecteur toe. „Mr. William Burns", zei ze op 'n toon, waaruit verontwaardiging klonk. „Neemt u mij niet kwalijk, maar u suggereert nu toch wel heel sterk, dat ik u beiden tot last zou zijn. U vergeet, dat ik van het begin af zeer nauw bij deze zaak betrokken ben en dat het bovendien een af faire is, die tot op het ogenblik hoofdzakelijk mijn vader betreft. „Hoe bedoelt u dat?" vroeg de inspecteur onzeker. „Indien u er niet in slaagt, om de documenten in handen te krijgen, zal het mijn vader zijn, die openlijk of onder bedekte termen door de betreffende autoriteiten voor het verlies van deze papieren wordt aansprakelijk gesteld. Vandaar mijn bijzondere belangstelling en mijn wil om bij de opsporing te helpen. Daarom verzoek ik U nadrukkelijk mij te laten meegaan en mij des-, noods met een bepaalde taak te be lasten. Fred Vandijke en ik zullen^ geloof ik, uitstekend samenwerken onder uw leiding." „Ik vind, dat Mar.v niet helemaal ongelijk heeft, William", viel Fred haar bij. „Dat begrijp ik best", antwoordde Burns onwillig. „Die samenwerking met Fred is trouwens geen door slaand argufnent. want tenslotte ben ik het met wie U moet samenwer ken." Op deze manifestatie van leider schap volgde een pijnlijke stilte. Het was een ontboezeming, die ze van Burns niet hadden verwacht. Hij bleek die zelf te voelen, want hij voegde er spoedig aan toe: „Maar dat doet er allemaal eigenlijk wei nig toe. U kunt niet ontkennen miss Regan, dat mijn verantwoordelijk heid jegens uw vader door uw aan wezigheid op de tocht naar Apel doorn zal worden verzwaard. Maar ik wil niet de indruk vestigen on hoffelijk te zijn tegen u" dit laat ste sprak hij met nadruk uit „dus u kunt wat mij betreft meegaan. Ik hoop, dat we er ons zonder kleer scheuren doorheen slaan." „Dank u, inspecteur", zei Mary uit de grond van haar hart. „Ik had hier niet graag achtergebleven. Het is trouwens de vraag of het de laatste etappe is." „Heel verstandig van u opge merkt", prees Burns. Zich tot de consul wendende vervolgde hij: „Zullen we even de nodige maat regelen nemen, mr. Wheeler. Ik wilde graag zo spoedig mogelijk vertrekken. Fred en miss Regan wachten beiden hier ik ben zo terug." HOOFDSTUK VIII. Toen de deur achter Burns en de consul was dichtgevallen, liep Mary naar het hoge raam, dat uitzag op een park. Ze wipte in de venster bank, haalde haar cigaretten te voor schijn en vroeg: „Roken, Fred?" Hij knikte en nam zwijgend een cigaret. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3