Nieuw Oppositie in Amerikaans Congres bedreigt herstel van Europa Aan de vooravond van de grote dag van Prinses Elizabeth Rotterdamse taxi-chauffeur bij Sassenheim vermoord De financiële positie van ons land is verbeterd Kinderbijslag voor zelfstandigen r Voor Alkmaar en omgeving Republikeinen en rechtse democraten tegen prijscontrole Politiek spel van Truman? In opspraak Roof vermoedelijk de aanleiding Lieftinck rammelt met miUioenen „Vorstelijke" geschenken van vorstelijke personen Overvolle hotels met stakend personeel Noodvoorziening op komst Spoor-abonnementen 15 pet. goedkoper Verdere inpoldering! Hoe zit het met de rapporten Van Zeeland tijdelijk naar België terug Staatkundige plicht Marshall-plan VJ Nog geen beslissing HooicredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten- DirecteurE. J, M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incL incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig Vondel WOENSDAG 19 NOVEMBER 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11383 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank EEN BEDREIGING van het Europese herstelprogram op lange termijn heeft zich Dinsdag in het Amerikaanse congres ont wikkeld, toen een aanzienlijk aantal democraten zich aansloten bij de Republikeinen om een hecht blok te vfihnen tegen het anti- inflatieprogram van president Truman. De radicale en onver wachte voorstellen, die Truman Maandag t.a.v. prijsbeheersing en rantsoenering uiteengezet heeft, schijnen in de afgelopen 24 uur het zwaartepunt in de huidige speciale zitting van het Congres van de buitenlandse aangelegenheden naar de bin nenlandse verlegd te hebben. 't Schijnt, dat Trumann opnieuw voedsel gegeven heeft aan de bewe ringen, dat de ontzaglijke Ameri kaanse export in verband met het huipprogram zo niet de voornaam ste, dan toch een van de oorzaken zou zijn van de inflatie. Het heeft er ook de schijn van, dat de eis van senator Taft, dat het plan- Marshall maximaal niet meer moet kosten dan de huidige uitgaven voor het buitenland, meer steun ondervindt. Eovendien blijkt Tru mann een atmosfeer van bittere politieke tegenstellingen geschapen en een krachtige beweging aan de gang gebracht te hebben tegen het verbinden van hc-t land aan ieder hulpplan op lange termijn, voordat de kwesties van binnenlandse eco nomische aard zijn geregeld. Er was Dinsdag niets, dat er op wees, dat deze reacties een snelle behandeling van het wetsontwerp voor tussentijdse hulp in de weg zullen staan. Er was eveneens wei nig te bespeuren van een vermin dering van de steun voor het. be ginsel van het plan-Marshall op zichzelf. Welingelichte kringen zijn van mening, dat de voorstellen van Trumann voor een wederinvoering van een controle op lonen en prij zen en een rantsoenering van ver- bruiksgoederen „ten dode zijn op geschreven". De vakverenigingen verzetten zich vierkant tegen de invoering van een loonstop, terwijl de zakenwereld, republikeinen en PUBLICATIES uit een rapport van het Rode Kruis vertellen ons verbijsterende bijzonderheden over tekortkomingen van leidende functionarissen en ambtelijke dien sten, onder verantwoordelijkheid van de z.g. „Londënse" Regering, in bezettingstijd. Er zouden door onverschilligheid, zwak beleid, kortzichtigheid en ambtelijke overdaad (lees: bureau cratie) geen voedselpakketten ver zonden zijn aan politieke gevan genen in Duitse concentratiekam pen. Pogingen van Zweden, om hon derden van deze ongelukkigen be vrijd te krijgen, zouden tot misluk king gedoemd zijn wegens de ge schetste houding van de bedoelde functionarissen en diensten. Indiscreties zouden oorzaak zijn, dat dergelijke publicaties zijn ge schied. Nu beklaagt het Rode Kruis zich, dat door halve publicaties ver keerde indrukken zijn gewekt. Men zal het rapport nu publiceren, zegt men, maar dat zei men zes weken eerder ook al. De vraag is nu allereerst, of men het rapport in zijn geheel zal publiceren. Het gerucht ging al, dat men er stukken zou uitlaten, die bepaalde „hoge omes" al te zeer in opspraak zouden brengen. Dat mag niet geobeuren: het publiek heeft recht op de volle waarheid. En een tweede vraag is: Moet de behandeling van deze zaak, nu zij op deze wijze publiek geworden is, wachten op de parlementaire en quête, welke ingevolge de pas-ge nomen beslissing van de Tweede Kamer, zal worden ingesteld naar het „Londense" beleid en alles wat daar aan vast zit? Geheel onredelijk zou dat niet zijn. Maar helemaal redelijk ook niet. Die enquête immers dreigt wel een jaar te duren. En .daarop kan en mag het schenken van klaarheid over deze zaak, waarbij o.a. een onzer ambassadeurs bij een buiten landse mogendheid in opspraak is gekomen, niet wachten! rechtse democraten, zich onverbid delijk tonen tegenover de andere twee voorstellen. De situatie wordt nog vertroe beld door de bewering, welke de ronde doet, dat Trumann met der gelijke drastische voorstellen te doen een „politiek spel" wil spe len, op een wijze, welke de groot ste belangen van de natie schade zou gaan berokkenen. Volgens hen, die deze bewering ondersteunen, zou Trumann zich terdege be wust geweest zijn van de ont vangst, welke zijn boodschap ten deel zou vallen; hij zou de tegen stand uitgelokt hebben om de blaam voor een voortdurende in flatie op zijn tegenstanders te kunnen werpen. Ervaren waarnemers bij het Ame rikaanse Congres verklaarden gis teren, dat het Congres Trumann op vele punten van zijn program voor het bestrijden van inflatie zou steu nen, doch zij waren van mening, dat de leden van het Congres niet te vinden zouden zijn voor prijs controle en rantsoenering. Martin, de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden liet na een conferentie met republikeinse lei ders doorschemeren, dat Trumann's program voor economische controle weinig kans had om in de speciale zitting te worden aangenomen. Ook de leider der republikeinen in het Huis van Afgevaardigden, Halleck, verklaarde, dat het Congres „con structieve maatregelen" zou nemen, zonder „het land onder een totali tair bewind" te brengen. De voorzitter van de commissie voor buitenlandse zaken van het Huis van Afgevaardigden, Eaton, was van mening, dat het te berde brengen van de „veelomstreden prijscontrole" waarschijnlijk een belemmering zou worden voor het wetsontwerp tot hulp aan het bui tenland. De „New York Times en de Chi cago Tribune keren zich fel tegen de door Trumann aanbevolen anti- inflatiepolitiek en de New York Ti mes verklaart, dat Trumann door voorstellen in te dienen, die het Congres toch niet zou aanvaarden, de republikeinen verantwoordelijk wil stellen voor de stijging der prijzen. lantaarns een onvoorziene handicap bij de ten uitvoerlegging van hun plannen, welke die dan ook geweest mogen zijn. Hun wagen slipte naar het linkergedeelte van de weg, sloeg over de kop, maar kwam weer op de wielen op het zachte gedeelte tussen de twee wegen in terecht, echter nu met de neus in de richting Den Haag. De wagen was onklaar geraakt, zodat zij deze, met het stoffelijk overschot van de taxichauffeur er in, in de steek lieten en naar Amsterdam liften. Naar het motief van deze aanslag kan men voorlopig slechts gissen. Een der veronderstellingen is, dat roof de aanleiding is geweest. Uit de verklaringen van de auto mobilist, die de twee daders van de aanslag een lift gaf naar Amster dam, heeft de rijkspolitie te Sas senheim het volgende signalement getrokken: de eerste is een jonge man van naar schatting 18 a 19 jaar oud en 1.75 m. lang, sjofel gekleed in een colbertcostuum, zonder hoed en waarschijnlijk een donkerblauwe regenjas. De tweede is een beter geklede man van ongeveer 24 jaren oud. zeer slank postuur, klein snorretje, bruin costuum. Bij de bij het via duct achtergebleven taxi heeft de politie een hoed aangetroffen, die vermoedelijk aan de jongste dader toebehoort en waarin de initialen W. B. zijn bevestigd. Naar de automobilist voorts ver klaarde, heeft hij de beide mannen gisteravond omstreeks 21.15 uur op het Rembrandtplein te Amsterdam afgezet. Om kwart over zes gisteravond stond het slachtoffer met zijn taxi bij het D. P. station in Rotterdam Voor het laatst heeft men hem daar gezien, toen 3 heren in zijn wagen stapten en hij wegreed. Gisteravond is eegi aanslag ge pleegd op de 62-jarige taxichauf feur A. G. Clobus, uit Rotterdam, die met zijn wagen op de Rijks weg AmsterdamDen Haag reed. Ter hoogte van Sassenheim is hij ten gevolge van een revolverschot om het leven gekomen. Uit de voorlopige door de Rijks politie te Sassenheim in samenwer king met de burgemeester opge stelde reconstructie van de aanslag blijkt, dat er waarschijnlijk twee daders zijn geweest. Gisteravond omstreeks 9 uur vroegen twee nog onbekende, en ietwat verfomfaaid uitziende, jonge mannen bij het viaduct nabij Sassenheim op de weg Den HaagAmsterdam een passe rend automobilist of hij hun een lift wilde geven tot Amsterdam. On derweg deden zij hem een verward verhaal, waaruit bleek, dat zij zelf met een wagen op weg waren ge weest naar de Hoofdstad, maar ter hoogte van het viaduct, waar het wegdek is opgebroken en afgezet, met hun wagen twee maal over de kop waren gevlogen, doordat zij de omlegging niet tijdig hadden be merkt. De gastvrije automobilist zette zijn lifters later af, maar keerde terug naar Sassenheim, omdat hij het verhaal niet geheel vertrouw de. 'Zijn wantrouwen bleek toen gerechtvaardigd te zijn, want in de inderdaad over de kop gesla gen Chevrolet 1946 had de rijks politie te Sassenheim intussen het lijk aangetroffen van de taxi chauffeur. Men gelooft nu, dat de ongeluk kige chauffeur reeds van het leven was beroofd nog voor de auto bij het viaduct verongelukte. Waar schijnlijk heeft een der daders de wagen bestuurd. Dat hij in zijn agitatie de omlegging bij de opge broken weg niet tijdig in het oog kreeg, behoeft geen verwondering te wekken, want de noodverlichting, die bevestigd was aan de afzetting, was gisteravond weer eens ont vreemd. Behalve de taxi zijn dan ook andere automobilisten gister avond in moeilijkheden geraakt, doordat zij de afzetting niet tijdig opmerkten. Verscheidene van hen glipten door het harde remmen rechts van de dubbele weg de berm af, anderen reden tegen de onver lichte afzetting op. Voor de beide daders van de aan slag betekende de diefstal van de Revolvers, stenguns, geweren en granaten werden in een Rus sisch kamp te Beauregard (nabij Parijs) ontdekt, toen in dit kamp op last van de regering een onderzoek werd ingesteld naar drie Franse kinderen, die door hun Russische moeders zouden zijn ontvoerd. De ingang van het kamp, waarboven de beeltenis van Stalin. (Van onze parlementaire redacteur) „Ik kan met mijn hand op mijn hart verklaren aldus minister Lieftinck Dinsdag in de Tweede Kamer dat de financiële positie van ons land sinds de bevrijding is verbeterd, ondanks het feit, dat de deviezenpositie nog steeds zor gen baart en de hulp van Amerika dringend nodig is". Daarmede liet de minister eigenlijk het eerste duidelijke woord van lof horen, sinds de Kamer zich met de finan ciële aspecten van het regerings beleid was gaan bezig, houden. Jammer dat de minister zichzelf die pluim op zijn hoed moest steken. Maar niemand zal zich over deze charmante zelfverhef fing ergeren. Want deze lofprijzing werd in de eenvoud des harten, een minister van financiën eigen, uitgesproken, en bovendien gestaafd door een schat van bewijzen en begeleid door een passend gerammel van vele milliarden. De rente van de staats schuld, zo zei de minister, is ge daald van zeven honderd millioen gulden tot f 570 millioen, we heb ben buitenlandse leningen weten te verwerven tot een bedrag van twee en een half milliard en dat tegen een matige rente. De vrijwillige liquidatie van het effectenbezit ver loopt vlot, voor het eind van dit jaar zullen we al weer de f 100 millioen hebben bereikt. De goud voorraad van de Nederlandse Bank is maar matig teruggelopen sinds de bevrijding, eer toegenomen door de laatste aanwinsten uit Duitsland. En tenslotte loopt het tekort op de begroting toch maar jaarlijks terug met gemiddeld een half milliard per jaar. Hoewel de minister dus zeer schone en overtuigende argumenten kon aanvoeren voor onze toestand, toch kon hij de keerzijde van de medaille niet verborgen houden: de deviezenpositie. Als er nu niet op korte termijn hulp komt door het plan-Marshall, dap komen we toch aan de grond te zitten. Het kan mislopen. De heer Lieftinck gaf dat toe en zei: Daarom heb ik het tele gram voormobilisatie reeds uitge zonden (en hij bedoelde daarmede, dat hij het Centraal Planbureau de toekomstige maatregelen bij een eventuele- slechte wending had laten onderzoeken). Toch bleek de Kamer niet helemaal gerust op de voor stelling, welke de minister van de stand van zaken gaf. De heer Kort hals (P.v.d.V.) betoogde, dat de minister liever nu reeds moest be ginnen met een harde bezuiniging. Maar de heer Lieftinck is daar weer rustig overheen gestapt. Zodat we tenslotte toch weer niet aan de in druk kunnen ontkomen, dat de mi nister door zijn ambtgenoot en door onze gezant beter over de pers pectieven van het "plan-Marshall is ingelicht, dan wij met onze kranten. Later in de middag (wij koppe len deze zaak maar meteen vast aan de speech van Lieftinck) heeft er zich nog een kort debat ontwik keld tussen de minister en onze K.V.P.-afgevaardigde Teulings. Hij voerde een warm pleidooi voor de rentevoet van 3Vü pet. en meende zich te kunnen beroepen op de bankwereld. Maar Lieftinck zeide, dat de heer Teulings alleen een kleine groep van banken achter zich had. nl. die groep, welke be oogt winst te maken. Maar hij. Lief tinck, kon zich beroepen op de grote groep van banken, die het algemeen belang voorrang gaven. En bovendien, internationaal is de rentevoet van 3 pet. aanvaard. Minister Beel heeft de punten, voor zover ze de regering aangin gen, behandeld en meegedeeld, dat het Centraal Stembureau onderzoekt hoe de soldaten in Indië met de a.s. verkiezingen mee kunnen doen. Hij vertelde voorts, da) bij het M.O. gedeeltelijke overeenstemming was bereikt over de salarissen, maar dat de regering doorgaat verbetering na te streven, ook al lopen sommige mensen uit het Overleg weg. Even wel, er is een plafond. Romme kreeg de belangrijke toezegging, dat zijn idee om een noodvoorziening te treffen voor de kleine zelfstandigen weerklank vond aan de groene ta fel. Men zal een kinderbijslag trachten te ontwerpen, die via de omzetbelasting wordt verrekend. In verband met Indië kwamen nog een paar punten ter sprake. Dr. Beel verzekerde, dat de militaire actie beslist haar doel had bereikt, al was hij misschien persoonlijk van mening, dat zij niet geheel ge slaagd was. De hoofdstukken L, VII en de wet op de middelen werden aange nomen. Bij de laatste stemden de communisten tegen, vanwege „de koloniale oorlog"!! Langzamerhand begint de industrie op Java weer op gang te ko men, al moeten nog dagelijks talrijke moeilijkheden overwonnen worden. Hier ziet men Javaanse jongens aan de radiomontage- band in de Philipsfabrieken te Soerabaja, die een dezer dagen met haar werkzaamheden begonnen is. MAANDAG Zijn de huwelijks geschenken voor prinses Eli zabeth en luitenant Mountbatten, onder strenge bewaking van de-' tectives aan de pers getoond. Van haar vader heeft de prinses een halsketting van diamanten en robijnen gekregen en haar moeders geschenk is een dubbel snoer rose paarlen en twee diamanten oorhan gers van 10 c.m. lengte. Koningin Mary heeft haar klein dochter bedacht met twee diaman ten tiara's, twee diamanten hals snoeren, paarlen oorknoppen en een diamanten armband. Behalve verschillende geschen ken, waarvan reeds melding is ge- maakt, ontving de prinses van lco- ^ningin Marie van Joego-Slavié een gouden poederdoos, bezet met dia manten en van de Griekse regering een exquise Griekse vaas. Van haar zuster, prinses Marga ret, kreeg prinses Elizabeth een picnicmand en enig glaswerk, ter wijl de aanstaande prinsgemaal van koningin Mary vier zilveren presen teerbladen kreeg. Onder de geschenken van het Britse gemenebest bevonden zich een halssnoer van diamanten zo groot als kersen uit Zuid-Afrika, een antieke zilveren kandelaber van Canada en een antiek zilveren diner-servies van Gibraltar. De ma- haradja van Bikaner zond een ivo ren lamp, die een zacht rose licht geeft en uit Burma kwam een robijnen halssnoer. De Litause verplaatste personen in Duitsland schonken de prinses een paar avondmuiltjes van zwarte suede met gouden randen, terwijl een Parijse caféhouder een kunstige ijstaart zond. Ook de Britse inwoners van Cuba lieten zich niet onbetuigd en stuurden een reusachtige doos met corona-sigaren, en een stam hoofd uit Nigerië zond twee olifants tanden. Stakend hotelpersoneel De betrokken vakverenigingen hebben het keuken- en bedienings personeel in de grote hotels Cla- ridge, Berkeley en Savoy, die over vol zijn met koninklijke en andere hoge, gasten voor het huwelijk van prinses Elizabeth, bevel gegeven Woensdag in staking te gaan uit protest tegen het ontslaan van een kellner in hotel Savoy, waar reeds 13 dagen een geschil over is. Arthur Lewis, socialistisch parle mentslid en leider van het staken de personeel van het Savoyhotel te Londen, is Maandagavond tezamen met een 25-tal postende stakers ge arresteerd. Later is hij onder borg stelling vrijgelaten. Hij zou gisteren voor de rechtbank verschijnen. Aanbod van Koning George Koning George heeft het Britse parlement medegedeeld, dat hij bereid is gedurende twee jaar na hun huwelijk de kosten voor het IN DE TWEEDE KAMER heeft prof. Romme gisteren bij de replie ken nog eens aangedrongen op regeling van de kinderbijslag voor zelfstandigen, waarvan uiteraard op de eerste plaats de z.g. kleine zelfstandigen zullen profiteren. Hij opperde het, reeds vroe ger ook in dit blad, nog zeer onlangs bepleitte denkbeeld, om ten aanzien van deze zaak tot een noodvoorziening te komen. Inder daad zouden de zelfstandigen niet geholpen zijn met een toezeg ging tot overweging van deze aangelegenheid, omdat dit meestal betekent, dat het nog heel lang duurt, voor en aleer er resultaten te zien zijn. Opmerkend, dat hij deze bijslagregeling zou willen zien op verzekeringsbasis, eventueel in verband met de opbrengst van de voor vele artikelen verhoogde omzetbelasting, bepleitte Romme een Noodvoorziening. Minister dr. Beel heeft nu gisterenmiddag een belangrijke toezegging gedaan: de mogelijkheid van een Noodvoorziening voor de kinderbijslagregeling voor zelfstandigen, in afwachting van de herziening van de gehele sociale verzekering, zal in het Kabinet aan de orde worden gesteld. Daarbij zou dan inderdaad met de opbrengst van de Omzetbelasting verband kunnen wor den gezocht. Moge na deze stuwing van de Katholieke Fractie de werk kracht van het departement van minister Drees ook ten aanzien van de zelfstandigen spoedig tot een heilzame maatregel leiden! De kostbaarheden, in een aparte vitrine tentoongesteld. onderhoud van prinses Elizabeth en luitenant Philip Mountbatten uit eigen middelen te betalen, om op het ogenblik geen last te laden op de schouders van het volk, dat met zulke grote economische moeilijkheden te kampen heeft. Prinses Elizabeth zelf heeft mede gedeeld, dat zij 20 van de 25 japon nen en andere kleding, die zij als huwelijksgift van het New Yorkse instituut van kledingontwerpers heeft ontvangen, aan twintig Britse bruiden, die op 19, 20 of 21 Nov. in het huwelijk treden, zal geven. Ten einde mede te werken aan het streven der regering om tot zo laag mogelijke prijzen te gera ken, hebben de Nederl. Spoorwe gen thans besloten de prijzen van alle abonnementskaarten met in gang van 1 Jan. 1948 te verlagen met ongeveer 15%. Het betreft hier dus de algemene abonnementskaarten, de maandtra- jectkaarten, de weektrajectkaarten, de weekkaarten en de jeugdkaarten Voor talrijke personen betekent deye verlaging een belangrijke besparing op de uitgaven. Als gevolg van de afronding der eindbedragen zullen de verlagingspercenten een weinig kunnen verschillen van 15%. De definitieve bedragen zullen zo spoedig mogelijk worden gepubli ceerd. Ook goedkopere briefkaarten Het porto voor briefkaarten voor interlocaal verkeer zal worden ver laagd van Th cent tot 6 cent. Men verwacht, dat deze verlaging per 1 Jan. a.s. van kracht zal worden. ZEER VELE LEDEN zijn, vol gens het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de Zuider- zeefondsbegroting, van oordeel, dat de inpoldering zo spoedig mogelijk weer ter hand genomen zal moeten worden. Hoe staat het met de vor- bereiding van de Zuid-West- en met die van de Zuid-Oost-inpol- dering, werd gevraagd. Dat nu nog weer verwezen werd. zoals in de Memorie van Toelichting gebeurde, naar de motieven voor uitstel, die in 1946 golden, werd onjuist ge acht. Gevraagd werd of de Rege ring inderdaad voornemens is, de Zuidoostpolder voorrang te verle nen bij de Zuidwestpolder. Ook vroeg men, hoe het zit met de ge ruchten, dat er een brugverbinding tot stand zal komen tussen Z.O. en N.O.-polder. Verder werden inlich tingen gevraagd over de wederop bouw van de Wieringermeer. Gisterenavond begon de Tweede Kamer met de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken. De heer Serrarens verdedigde het standpunt van de K.V.P. ten aan zien van het buitenlandse beleid in een forse rede. Hij en vele andere sprekers vroegen publicatie van verschillende rapporten, die de laatste tijd mensen en dingen in op spraak brengen, zo o.a. het rapport an het Rode Kruis over de be- veerde 'tekortkomingen jegens de lolitieke gevangenen in Duitse tampen en over gebrek aan mede werking met de Engelandvaarders. Geert Ruygers van de P.v.d.A. hield een pleidooi voor Weit-Euro- pese samenwerking, met inbegrip van Duitsland. De Minister kreeg nogal wat te horen over onvol doende medewerking tot democra tisering van de buitenlandse dienst. Vandaag gaat de Kamer met deze begroting verder. Paul van Zeeland, de Belgische vertegenwoordiger in de Commissie voor goede diensten, zal dezer da gen tijdelijk naar België terugke ren, aangezien de aanstaande be sprekingen in de Belgische Senaat, waarvan Van Zeeland lid is, zijn aanwezigheid te Brussel vereisen. Hij zal worden vervangen door de heer Taymans. Volgens berichten in de Belgische pers zou de heer Van Zeeland a.s. Zondag in België worden verwacht in verband met een belangrijke vergadering be treffende de koningskwestie. Door een en ander gaat ook de reis van Van Zeeland naar Bali en Makas sar niet door. Ook het andere lid van de commissie voor goede dien sten, Kirby, zal zijn voorgenomen reis naar Sumatra niet maken. Maandag: 1 dode en 2 gewonden Maandag bedroegen de Neder landse verliezen 1 gesneuvelde en 2 gewonden. IN DE TWEEDE KAMER heeft I de leider van de P. v. d. A.- fractie er nog eens opgewezen, dat het onjuist is te beweren, dat een Katholiek per sé.^h eigenlijk in geweten verplicht, lid zou moe ten zijn van de Katholieke Volks partij. Prof. Romme heeft hem uit de droom geholpen: het gaat hier, al thans aanvankelijk, niet om een ge wetensvraag. De tijd zou kunnen komen, dat het daar wèl om gaat, maar zover zijn we niet. De vereniging van katholieken in een eigen politieke partij is een kwestie van staatkundige orde. Het welzijn van het land uit staatkun dig oogpunt vordert dat wil dus zeggen: eist in de huidige om standigheden. dat de katholieken in Nederland zich in eigen milieu or ganiseren. Dit was indertijd het gevoelen van het Katholiek Centrum voor Staatkundige Vorming, dat was de conclusie van de oude Partijraad der oude Katholieke Staatspartij. En het staat buiten twijfel, dat, hoe de „omstandigheden" van toen ook veranderd mogen zijn, de eigen lijke zin daarvan thans niet gewij zigd is. Hetgeen betekent, dat ook nu nog de staatkundige plicht voor de Ne derlandse Katholieken bestaat, om zich in hun eigen katholieke staat kundige organisatie te verenigen. Men hefinnere zich dit in de komen de weken, nu de K. V. P. haar leden-actie inzet. In het voorjaar maakt de K.V.P. weer het proces door van de candidaatstelling voor de Tweede Kamer. In deze proce dure spelen alleen die katholieken een rol, die op 1 Januari a.s. als lid zijn ingeschreven. Dat zij zich hun staatkundige plicht herinneren'! WIJ VESTIGEN de aan dacht op een serie van drie artikelen van een ter zake kundige bijzon dere medewerker over de voorgeschiedenis, de bete kenis en de gevolgen van het belangrijke en ingrij pende plan-Marshall, dat nu en in de naaste toe komst de politiek van Europa beheerst. Het eer ste artikel plaatsen wij he den op pag. 3. Over de textieldistributie Naar aanleiding van het telegram van het N.V.V. aan de minister van Economische Zaken, in verband ,met de geruchten over een in over weging genomen opheffing der ge hele textieldistributie, deelt het ministerie mede, dat van een be slissing inzake het vrijkomen van de distributie van textielgoederen geen sprake is en voorlopig geen sprake zal fijn. Het is begrijpelijk, dat, zo lang er goederen gedistribueerd worden, de overheid zich van tijd tot tijd moet afvragen, of deze distributie nog langer verantwoord is. Uit de aard der zaak wordt momenteel eveneens bestudeerd, in hoeverre de textieldistributie in haar huidi ge vorm gehandhaafd moet blijven. Vermeld zij, dat de hierbij betrok kenen overwegend de mening zijn toegedaan, dat deze distributie niet zou moeten worden opgeheven. Het comité „Hollandse Schouw burg", dat een jaar geleden een beroep op het Nederlandse volk deed om gelden bijeen te brengen voor de aankoop van de Hollandse Schouwburg, is er dezer dagen na langdurige onderhandelingen in ge slaagd, deze aankoop tot stand te brengen. Men zal zich beraden over de te nemen stappen, om het aan gekochte gebouw de bestemming te geven, die het comité voor ogen stond een bestemming, waardig aan de nagedachtenis van de vele joden, die er gedwongen verroerden en die na hun deportatie niet te rugkeerden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1