EEN HALVE R.K. ONDERWIJZERSORGANISATIE In Memoriam Pastoor Mathot PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 19 November 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN ST. MICOLAAS TIPS P.O.A. n.v. PAYCjLOP VJ UIT OUDE TIJDEN J Veertig jaar géleden was het onderwijzers salaris f 600- per jaar Plechtige begrafenis te Boskoop Massale brand te Pontianak BEEMSTER EN OMSTREKEN Prijsvraag V.V.V. Een der belangrijkste vragen, die de Alkmaarse V.V.V. zich ieder jaar gesteld ziet is, hoe kunnen wij de grote stroom vreemdelingen, die in het seizoen de Kaasmarkt bezoekt, de gehele dag in Alkmaar vasthou den? In de loop der jaren heeft men verscheidene attracties be dacht om dat doel te bereiken. Het is voor de Alkmaarse zakenwereld van het allergrootste belang, dat dit doel ook in de komende jqren bereijct wordt. Voor de beste ma nier om deze vraag tot een oplos sing te brengen, heeft het bestuur van de Alkmaarse V.V.V. een prijs vraag uitgeschreven, die voor een ieder open staat. Onder de inzen ders van bruikbare en uit te voe ren oplossingen worden drie prijzen beschikbaar gesteld, een van'f50, egn van f 25 en een van f 10, uit te keren in waardebonnen, welke bij de Alkmaarse winkeliers be steed kunnen worden. Inzendin gen worden ingewacht op het kan toor van de V.V.V. Alcmaria, Waag gebouw en wel vóór 5 Dec. a.s. Oud-Alkmaar in licht beelden Aan de hand van ruim honderd lantaarnplaatjes, afkomstig van wijlen Mr. K. A. Cohen Stuart, heeft de gemeente-archivaris, de heer Th. Wortel, de leden van Oud- Alkmaar Dinsdagavond een beeld gegeven van de stad en hare bewo ners in vroeger tijden. Tal van plekjes, die in de loop der jaren verdwenen zijn, schilderachtige hoekjes en prachtige stadsgezich ten, waarbij natuurlijk de kaas markt in hare vele gedaanten niet ontbrak, geprojecteerd op het wit te doek, hielden de aandacht van de vele aanwezigen gespannen. Daarbij wist oe heer Wortel een duidelijke uitleg te geven, zodat Oud-Aljtmaar in de ware zin des woords weer leefde voor de leden van Oud-Alkmaar. De voorzitter, de hejer Ringers, deelde in zijn openingswoord nog mede, dat de penningmeester, de heer Moens, herstellende is en voorts, dat het ledental nog steeds stijgende is. Bij de ingezonden stukken was een mededeling van het gemeentebestuur, dat van de voorgenomen bouw van een klok- ketoren, waartoe reeds een ronds gevormd was, niets zou kunnen ko men, omdat anders de omgeving van de Grote Kerk een te .dorps aanzien zou krijgen. Een en ander was zeer teleurstellend voor de vergadering, waarvan het overgro te deel het herstel van een oude klokketoren ten zeerste zou toe juichen. r.k. oratoriumvereniging ALKMAAR. Er is hier in Alk maar een R.K. Oratoriumvereniging onder leiding van Leo Pielage. Wist U dat niet? Welnu, vraag dan u zelf af, is dat nu eens iets voor mij? Kunt u zingen? Ja? Dan heb ben wij u jujst nodig!! Er zijn nog plaatsen voor alle zangstemmen, sopranen, alten, teno ren of bassen. Iedere Vrijdagavond half facht voor de dames, acht uur voor de heren, houdt deze vereni ging haar repetitie in Café Centraal (bovenzaal). In studie zijn genomen en uitgevoerd met goed succes, de Requiem van Verdi. Te Deum van Bruckner en de Stabat Mater van Dvorak. De laatste twee werken zijn door de K.R.O. op gramofoonplaten opgenoihen tijdens de uitvoering van 5 October j.l. Thans worden wer ken van Brahms ingestudeerd. Wij hopen nu, dat al degenen, die zich voor onze vereniging interes seren, nu ook eens de stap onderne men en hun kracht geven door hun lidmaqjschap. In een stad als Alk maar mopt toch minstens eén be hoorlijke bezette R.K. Oratorium vereniging zijn en daar kunt u aan meewerken!! Verdere inlichtingen verkrijgbaar bij de heer J. H. de Swart. Ritse voort 15, en anders komt u eens kij ken op Vrijdagavend a.s. in Café Centraal, Hofplein. Het Propaganda Comité Eiken Jaloeziekastje met 9 laden Scbryfcassa Rubber Bureau Onderleggers "t* krijgt nu DE koningsweg nieuwe bestrating ALKMAAR. Zoals zich vooral de Koningswegbewoners zullen her inneren, heeft de gemeenteraad in het begin van dit jaar een adres van hen in behandeling genomen, waarin werd verzocht, om deze straat te verbeteren. Wegens de slechte materiaalpositie en de hoge kosten stelden B. en W. toen voor om de gevraagde verbetering uit te stellen tot 1948. Thans echter heeft de Dijk een nieuwe bestrating gekregen, terwijl ook de Paternosterstraat grondig is verbeterd. Zonder op een besluit van de vroede vaderen vooruit te willen lopen, geloven wij toch, dat ook de Koningsweg voor een nieu we bestrating in aanmerking komt. Deze straat mag zich overdag in een druk verkeer verheugen en het is voor de automobilisten u vraagt het hen zelf maar een ware ver schrikking, wanneer zij met hun kostbare wagens worden gedwon gen om over de kinderhoofdjes te rijden. Misschien zouden de Konings wegbewoners met een tweede adres succes oogsten! Dure ruzie 19 November. Deserteurs waren er ook in vroe ger tijd. Dat blijkt ondermeer uit een plakkaat van 19 Novembev 1784 waarbij amnestie werd ver leend aan weggelopen varensge zellen mits zij zich voor 1 Juni 1785 weer hadden gemeld. Waarvoor deze goedheid van de overheid? Men had ruzie met de Roomse Keizer en reeds steun ge zocht bij Frankrijk, maar daar raadde men tot voorzichtigheid. Overal werd evenwel bewapend. De gevolgen van deze ruzie wer den vastgelegd in de vrede te Fontaipebleau in November 1785, waaruit dus volgt dat wij spoedig waren overwonnen tussen de kei zer en de Republiek. De strijd om de uitgang van Ant werpen kostte onze voorouders, behalve afgifte van gronden e.a., een slordige negen en»een halve rmUioen guldens. Onze agenda CINEMA: „Anna Lans", 18 j. VICTORIA: „Arsenicum en oude kant", 18 j. HARMONIE: „Het gevangen hart", 14 jaar A.B.T.: „Vliegtuigdiefstal", 14 jaar GULDEN VLIES: 7.30 uur, 8 Octoberrevue STED. MUSEUM: Expositie „Schildersprenten" APOTHEKEN: Apotheek B. J. Schouten, Emmastr. 64 kV.- dierenbescherming Zwervend is te Alkmaar aange troffen een jong zwart hondje, reu, witte punt aan de staart en witte borst; een zwart-witte poes, omgev. Blekerslaan en een zwarte kater omg. veiling. Adres: Inspecteur O. Verwer, Baanstraat. Alkmaar. schilderij gewonnen Het door de Schildersvereniging „Doorwerken" jaarlijks te verloten schilderij onder de kunstlievende leden is thans gewonnen door de heer Zijlstra, alhier. burgerlijke stand Geboren: Willem P., z. v. C. Ploe ger en H. E. Steur; Catharina M„ d. v. A Oudhoff en A M. Zoon; Adrianus A. J„ z. v. P. C. Klaver en M. J. Meijssen. Getrouwd: Jacobus D. Hoep en Bregtje J. Koeman; Teye R. Marbas en Jannetje H. J. Erkamp; Johan S. Rol en Geertje de Vries; Adrianus A. Moesman en Anna G. C. T. Jonker Overleden: Cornelis Broersen, oud 72 jaar. (Ingezonden mededeling) APARTE LEDERWAREN en BYOUTERIEëN. LANGESTRAAT 21. Kunstkring Bergen BERGEN Mevrouw Rika Hop per vierde haar 50-jarig toneelju bileum en tegelijk haar 70ste ver jaardag. In Amsterdam en Haarlem is de vitale en sympathieke actrice op grootse wijze gehuldigd. Nu „Comedia" met een jubileum stuk, dat geschreven door Sidney Howard en voor deze gelegenheid is bewerkt door Jeanne van Schaik Willing, een tournee door het land maakt, is Bergen een van de eerste plaatsen, die de jubilaresse in haar sterk spel mogen bewon deren. Hierin wordt zij uitstekend bijgestaan door Ank van der Moer, Henk Rigters, Louis Hensen en Ge rard Rekers. „Het Glazen Paleis" is een oude geschiedenis, die altijd nieuw blijft en de tragedie van de goedbedoel de egoistische schoonmoeder, die de huwelijken van haar beide zoons op zodanige wijze beïnvloedt dat zij het ene reeds tijdens de ver loving ongelukkig maakt en het tweede ontsnapt nog maar juist aan haar funeste invloed. Het is 'n stuk harde en nuchtere realiteit uit het dagelijkse leven, dat ons hier wordt voorgezet. Het gegeven is niet gecompli ceerd van vorm, doch wel van dia loog en het stuk vraagt dan ook 't uiterste van de spelers. We mogen gerust zeggen, zegt de Maasbode o.m., dat Comedia weer met iets bijzonders voor de dag is gekomen en de phenomenaal knappe regie van Cor Hermus (woorden van Rika Hopper op de huldigings avond) was daaraan niet vreemd. Het kunstkring-bestuur prijst zich gelukkig deze bijzondere avond aan zijn leden te kunnen bieden. Men notere: Dinsdag 25 November acht uur (precies) in „De Rustende Jager". burgerlijke stand BERGEN. Geboren: Cornelis, z. v. Matthijs de Pee en Alida Cor nelia Nieuwland, Ruïnelaan 7a. Jacob Christiaan, z. v. Arie Buys en Elsa Heinzelmann, Kleine Dorps straat 15. Getrouwd: Willem Hartman, en Margaretha Cosman, Kanaaldijk 55. Johannes van Linge en Nelly Guurtje Hartland, Breelaan 19. Cornelis Dieckman en Eva Winter. Overleden: Anna Maria Pronk, 38 jaar.'ongeh. Jan Sman. 32 jaar, ongeh. Ida Bremer, 65 jaar, echtg. van Harm Mol. k. j. b. heiloo. HEILOO. Hedenavond, Woens dag, om half acht congregatie. Wij rekenen op een grote opkomst, ook de jongemannen van 2224 jaar, die zich al zo „groot" voelen. Die leef tijden ontbreken in de K. J. B. Die jongemannen kunnen door hun aan wezigheid een ruggegraat vormen en tot voorbeeld der jongeren zijn. Eerst dan beantwoordt de K. J. B. aan zijn doel. Na afloop verwachten wij alle congreganisten in het K.J. B.-huis, waar een leerzame avond ons te wachten staat. De bekende missiepater Van Schie, die jaren lang in China geweest is, zal ons met zijn aantrekkelijke lichtbeelden enige uren bezig houden. Ook de J.V.G. uit onze parochie zal hare belangstelling deze avond tonen. fancy fair HEILOO. Zoals wij reeds eer der mededeelden, zal op Vrijdag 21, Zaterdag 22 en Zondag 23 Nov. a.s. een grote fancy-fair gehouden wor den door Gidsen en Verkenners in het Bruno-Gebouw. Kosten noch moeiten zijn gespaard om er iets groots en moderns van te maken. Vrijdagavond 20 uur vindt de of ficiële opening plaats. Vervolgens Zaterdag geopend van 1518 uur en van 2024 uur."Zon dag van 1418 en van 2024 uur. Wij vertrouwen er op. dat alle Katholieken hun belangstelling zul len tonen en.... een goed gevulde beurs zullen medenemen. Het is voor de jeugd, dus geldt het devies: „Iedereen.. MINSTENS éénmaal naar de Fancy Fair, al woon je ook nog zo ver"!! toneel 't kruis HEERHUGOWAARD. In de parochie van de H. Familie Heer- hugowaard 't Kruis is opgericht het R.K. Gemengd Toneelgezelschap 't Kruis. Als voorzitter werd gekozen de heer S. Buis. Secretaris de heer Jan Beers Jozn. Penningmseeter mej. ,Jo Week, terwijl de twee andere bestuursfuncties zullen worden waargenomen door mej. Rie Berk hout en de heer P. Kok. Het gezelschap besatat uit onge veer 15 personen. Als regisseur is aangezocht de l^ger A. van Tooren. Met groot succes en veel publiek werd enige weken geleden het to neelspel Het verleden spreekt op gevoerd in het R.K. Verenigingsge bouw. Door toedoen van de Z.E. Heer Pastoor werd een mooie ste vige tribune gebouwd. Op 25 en 27 Januari a..s komt het gezelschap met een keurig blijspel voor het voetlicht. k. a. b. HEERHUGOWAARD. Op Don derdag 27 November a.s. zet de K. A. B. in Heerhugowaard haar win- terprogramma in met een film uit gaande van de culturele dienst der K.A.B. Als hoofdfilm zal draaien De sleutels van het Koninkrijk. De spr. op die avond is de heer Beumer v. de culturele dienst der K.A.B., met als onderwerp: De K.A.B. in de branding van deze tijd. Het is de bedoeling, dat de leden der K.A.B. met hun dames komen. Introducties en/of programma's worden zo spoe dig mogelijk thuis gestuurd. Er staan verder nog meer mooie ^avonden op het programma. Ook is er besloten om ééns per maand op Zondag een H. Communie te hou den tot een intentie, aangegeven door de G. A. Wij sporen de K.A.B.-ers in Heer hugowaard aan dq kans die hen thans wordt geboden te grijpen. VERGADERING V.V.V. EGMOND AAN ZEE Onder voorzitterschap van burgemeester M. Niele had in hotel Zeezicht de najaarsvergadering plaats van de V.V.V. De voorzitter heette de tal rijke aanwezigen hartelijk welkom en noemde de grote opkomst een teken van het medeleven met VVV. Egmond heeft een zomer gehad, waarvan velen hebben geprofiteerd. Een bijzonder woord van dank bracht spreker aan de ingezetenen, die hun spontane medewerking heb ben verleend door het storten van een bijdrage voor het t\yeede vuur werk, dat het eerste in grote mate overtrof. De kunsttentoonstelling heeft de naam Egmond op veler lippen, doen komen, want uit ver schillende delen van het land zijn bezoekers naar de Egmondse kunst tentoonstelling gekomen. In de kascommissie werden be noemd mej. de Graaff en de heer G. van der Schinkel. De penning meester, A. van der Steen, werd herkozen. De voorzitter deelde mede, dat er verschillende klachten bij het be stuur van de VVV zijn ingekomen en grondig zijn onderzocht. Blijkt nu, dat de klachten gegrond zijn, dan stelt het bestuur voor degenen, die hun gasten niet geven wat hun toekomt, of die hun huurders ver keerd behandelen, op de zwarte lijst te plaatsen. Egmond is bezig zich nu als badplaats te vestigen en die naam moet gevestigd blijven. Met applaus ging de vergadering met dit voorstel accoord. De heer de' Waard maakte een opmerking over de hoge tarieven voor electriciteit en stelde voor een gezamenlijke actie te voeren om vastrecht te verkrijgen. Besloten werd een verzoekschrift in te die nen bij het gemeentebestuur. Ver volgens werd de vraag naar voren gebracht, of de geruchten juist wa ren over de komst van een kam peergelegenheid. De voorzitter .deel de mede, dat dit juist in behande ling is bij B. en W„ maar dat hij toch gaarne de mening van de VW hierover hoorde. De heer Kockx had ernstige bezwaren tegen een kampeergelegenheid. Wij hebben, aldus de heer Kockx, het voorbeeld in Cjstricum. Laten wij hieraan in Egmond niet beginnen. Het houdt de ontwikkeling tot badplaats tegen. Ook meerdere leden verklaarden zich er tegen. Enkele leden maak ten nog de opmerking, dat er toch toezicht aanwezig is. De voorzitter zei, dat hij nu de mening van de vergadering gehoord had en zal de zaak verder behan delen waar .zij thuis behoort, nl. bij B. en W. en de raad. Op een vraag betreffende de ver boden parkeer-borden zegde de voorzitter toe, dat het in de bedoe ling ligt, om na het badseizoen het parkeerverbod in Egmond aan Zee op te heffen en de borden te doen verwijderen. Tijdens het badseizoen moeten aan het parkeren regels worden voorgeschreven, daar anders de auto's voor de terrassen van de café's worden neergezet en alle uit. zicht op zee wordt ontnomen. De heer de Goede vroeg om een behoorlijke verlichting bij de ver trekplaats van de Nacobussen. De voorzitter kon mededelen, dat de lantaarn, die aan het begin van' de Trompstraat staat, verplaatst zal worden. In zijn sluitingswoord herinnerde de voorzitter er aan, dat het ner- bouwplan is goedgekeurd, zodat nu do gemeente kan beginnen met her verkaveling en aanleg van straten. Er zal een begin worden gemaakt om het Pompplein het eerst in orde Het was tijdens de bezetting, dat de afd. Alkmaar-Buiten van de Diocesane Vereniging van R.K. Onderwijzers, de St. Augustinus- vereniging genaamd, haar mijl paal van 50 jaren bereikt had. Van een feestelijke herdenking kon toen niets komen, doch na de bevrijding werd al gauw besloten, om, wanneer" de omstandigheden dit toelieten, dit halve eeuwfeest alsnog feestelijk te vieren. Dit zal geschieden op Woensdag 26 November; na een gezongen H. Mis in de kapel van het St. Eli sabeth Ziekenhuis zal om half 12 in 't Gulden Vlies de feestvergadc- ring worden gehouden, gevolgd door een gemeenschappelijk diner. De feestdag zal worden besloten met de opvoering van „De Para dijsvloek" van Alplions Laudy door d£ Bergense Spelers, onder regie van de heer J. Haakman. 'n Stukje geschiedenis Het was op initiatief van Mgr.. C. J. M. Bottemanne, de Haarlemse bisschop, in Alkmaar geboren, dat in 1893 de Vereniging van Hoofden van R.K. Scholen, die toen al be stond als enige organisatie op on derwijsgebied, pogingen ondernam, om alle onderwijzers te organiseren. In haar vergadering van 3 Juli 1893 behandelde men reglement en sta tuten, die 29 Juli d.a.v. de bisschop pelijke goedkeuring verwierven. In de nieuwe diocesane vereniging wa ren hoofden en niet-hoofden gelijk berechtigd, welk principe zowel ih hoofdbestuur als in de afdelingen werd doorgevoerd. De eerste afde ling werd in Alkmaar opgericht op 21 October 1893 en telde 14 leden; het waren de heren P. H. Krekel- berg, M. G. Otten, C. Veltman, Doe- dens, Garritsen, Verheijen, Smal, v. d. Maat. Jansen, Gielen, v. d. Meu- len, Eeltink, Sernee en Ammerdorf- fer. Van deze eerste 14 leden is alleen de heer v. d. Maat, oud-le raar van de Bisschoppelijke Kweek school te Beverwijk, nog in leven. De eerste adviseur was de H.E. De ken Russcheblatt. De eerste vergaderingen, waarin eigen leden lezingen en voordrach ten hielden, de leermethodes, leer middelen, salarisactie en wetswijzi gingen bespraken, werden steeds gehouden in het Noordhollands Koffiehuis aan het Luttik Oudorp; in later jaren in 't Gulden Vlies. Krachtens bisschoppelijk besluit konden vanaf 1901 ook onderwijze ressen lid van de diosecane vereni ging worden, hetgeen van gunstige invloed was op het ledental. Personalia Achtereenvolgens" waren geeste lijk adviseur: Deken Russcheblatt, Kapelaan Mes, Deken Horning, De ken Ebbinkhuizen, Deken Ooms, Rector Jac. Boele, Rector C. Vis en thans Rector dr. F. Holthuizen. De voorzittershamer werd achter eenvolgens gehanteerd door de he ren Krekelberg, v. Schaick, Tromp en J. A. Haakman, welke laatste vanaf 1920 secretaris en vanaf 1938 voorzitter is, dus als bestuurslid zijn zilveren jubileum bij dit halve eeuwfeest viert. Secretaris waren achtereenvol gens: G. Jansen, Eeltink, H. Kenter, Overtoom, J. Haakman en M. v. d. Klundert. Verschillende acties Het klinkt voorwereldlijk, maar in de jare 1906 was het beginsalaris voor een onderwijzer zegge en schrijve f 600.plus twintig perio dieke verhogingen van f 25.Dat was vóór de gelijkstelling, toen de salarissen van de katholieke onder wijzers nog ten laste van de paro chies kwamen. Al spoedig begon de organisatie acties te voeren tot ver betering van de salarissen en voor de gelijkstelling van bijzonder met openbaar onderwijs. In 19171918 kwam er een duurtetoeslag, welke in 1920 gevolgd werd door de lang verwachte gelijkstelling. Telde de vereniging aanvankelijk nog secties voor hoofden en onder wijzers, deze verdwenen in dezelfde tijd, toen beslqten werd, dat ook een niet-hoofd voorzitter kon zijn. Omstreeks 1916 konden ook reli- gieusen lid van de organisatie wor den, hetgeen weer een stijging van het ledental tot gevolg had. In 1926 werd. omdat de Alkmaarse leerkrachten voor de vergaderin gen, die terwille van de buitenge meenten op Zaterdagmorgen wer den gehouden, geen verlof meer kregen, werd een nieuwe afdeling Alkmaar-Stad opgericht. In deze jaren maakten volkszang, retraite- werk, classificatie punten uit van het program voor actie, terwijl ook een godsdienstcursus en een Ward- cursus werden georganiseerd. In 1927 tref de vereniging een zware slag door het overlijden van de eminente voorzitter, de hear H. Ammerdorffer, wiens grote verdien sten voor het onderwijs door de werkelijke overheid erkend waren en gewaardeerd door de eervolle onderscheiding met het gouden ere- kiuis Pro Ecclesia et Pontifice. Op 1 Februari van genoemd jaar had hij zijn 50-jarig onderwijzersjubi- leum gevierd en op 4 Mei d.a.v. werd hij ten grave gedragen. Hij was een der meest verdienstelijke pioniers in de organisatie geweest. Het was ook ae Missie-actie en de actie voor het 7de leerjaar, waarvoor in dat jaar de bijzondere aandacht der leden werd gevraagd. In 1928 telde de vereniging 53 dames-leden en 44 heren-leden; in 1929 werd het 100ste lid ingeschre ven. In 1933 bedroeg het aantal le den 174, doch door de oprichting van een afd. Den Helder in 1936 daalde het aantal belangrijk; thans bedraagt het weer 160. In 1930 werd een Zuiderzee-ex- cursie gemaakt, een cursus in licha melijke opvoeding gehouden, een Missiekring opgericht, terwijl de schoolbioscoop enf de jeugdlectuur onderwerpen van studie uitmaak ten; ook werden dat jaar voor het eerst de recollecties gehouden. In samenwerking met andere af delingen werd in 1931 de eerste ge combineerde onderwijzersdag ge houden, die door meerdere werd gevolgd; eminente sprekers behan delden onderwerpen op het gebied van onderwijs en opvoeding en de opkomst liet nimmer te wensen over. 23 November 1933 werd met grote luister het 40-jarig bestaan gevierd. De volgende jaren kenmerkten zich door een opgewekt verenigings leven; wij stippen hieruit aan de actie voor de werkloze collega's, voor de Nieuwe Gemeenschap, voor de leerlingcnschaal, benoemingen en de geestelijke verdieping der leden door recollecties in het Retraiten- huis te Bergen. In het eerste oorlogsjaar overleed de voorzitter, de heer Joh. Tromp uit Schoorl. Gedurende de bezet tingstijd zette de vereniging haar werkzaamheden ondergronds voort. In samenwerking met Alkmaar-Stad werd de St. Willibrorduscongrega- tie opgericht. In 1945 herrees de vereniging weer, organiseerde een bedevaart naar Heiloo en hield in de St. Willibrordusstichting een goed geslaagde onderwijzersdag. Tot zover de geschiedenis van de voorbije 50 jaar. In de positie van de onderwijzers is sinds 1893 wel een grote verbete ring ingetreden; ongetwijfeld is dit mede te danken aan de thans jubi lerende organisatie en aan haar vele trouwe en actieve leden uit de loop der jaren. te brengen. Volgend jaar zullen er dan nog wel geen huizen gebouwd zijn, maar toch wel in 1949. Ook zijn er plannen om het Troelstra-oord weer te herstellen. vios WARMEN HUIZEN Zondag jl. speelde Vios 1 de wedstrijd tegen ZAP 1, met als resultaat een 53 zege voor Vios. Uit het verloop van deze, wed strijd dient te worden vermeld het 3e Viosdoelpunt, gemaakt door Hans Koot en het 5e, gemaakt door Sjaak. Ook een eervolle vermelding van beide vleugelspelers, Overpelt en Jongejan, mag niet achterwege^ worden gelaten. Tot slot nog een* hulde aan de gésten, in wie Vios zeer sportieve tegenstanders had. Na afloop der wedstrjjd had de Viosverloting plaats. De hoofdprijs, een fiets, werd gewonnen door W. Mosch, Fabr.straat. Door de successen van de dag aangemoedigd werd een supporters vereniging opgericht, onder voor zitterschap van Th. Smit Kz„ ter wijl de heer W. Mosch als secretaris in dit bestuur zitting zal nemen. Langedijker Groenten Centrale BROEK OP LANGEDIJK. In de Dinsdagmiddag gehouden be stuursvergadering van de veiling vereniging Langedijker Groenten Centrale te Broek op Langendijk werd medegedeeld, dat er voor tuin ders, die wegens breuk gebrek aan glas hebben, gelegenheid bestaat dit aan te vragen bij het Rijkstuin- bouwconsulentschap te Hoorn. Er is weer enig glas beschikbaar. In het begin van December zal de onderhandse aanbesteding van het nieuw te bouwen bloembollen gebouw worden gehouden. Men besloot het crediet bij de Coöp. Boerenleenbank te Broek op Langendijk te verhogen van f60,000 tot f120,000. Aandacht werd gevraagd voor de tuindersdagen, die op 26 en 27 No vember a.s. op de Volkshogeschool te Bergen worden gehouden. Als sprekers treden op ir. C. Rietsema, dr. Frietema en ir. Hooyakkers. De afzet van pootaardappelen wil nog maar niet vlotten. Van het Bedrijfschap voor Groen ten en Fruit is een circulaire ont vangen over de verdeling van de aanvoer voor binnenlandse consump tie en export. Voor sommige pro ducten geeft dit moeilijkheden. Het is nodig de aanvoer te regelen, of dat bijv. een minimumprijs wordt vastgesteld, om verkoop tegen af- braakprijzen tegen te gaan. Loopt het product lager dan zou men het voor export kunnen verkopen. Dit laatste verdient, vooral t. a. v. de groene kool wel de voorkeur, om dat wanneer de. vorst invalt, de kool verloren is. Breedvoerig werd van gedachten gewisseld over het instellen van een garantiefonds om eventuele tegen slagen in de tuinbouw te kunnen opvangen. Op de vergadering van de Prov. Commissie zal hierover verder worden gesproken. De door het Centraal Bureau voorgestelde regeling, het instellen van goedkope groentenwinkels in de steden, om een maximumprijzen- regeling te voorkomen, vond in stemming bij de meeste bestuurs leden. Enkelen hadden critiek. „broeker damclub" ontmoette „damlust" BROEK OP LANGENDIJK. In zaal Weder vond de ontmoeting plaats tussen bovengenoemde clubs, waarvan de le en 2e tientallen speelden voor de competitie le en 2e klasse. Het le tiental van de Broeker club moest in Damlust haar meer dere erkennen en verloor met 515, terwijl de uitslag van de 2e tien tallen in het voordeel was van de Broeker club met 137. De gedetailleerde uitslagen waren als volgt: Broeker Damclub 1 Damlust 1 Fr. SlotTh. de Haas 11 W. StrijbisP. Beers 02 D. v. d. MadeA. v. d. Welle 11 Jst. BakJoh. Huytema 02 K. KaasC. Schuifelen 11 J. WagenaarA. Goudsblom 02 C. Koedijk Sr.P. Schuffelen 0—2 Jb. BakkerP. Grootjes 11 P. Otto—N. Jol 1—1 C. BakP. v. d. Molen 02 Broeker Damclub 2 Damlust 2 P. den HartighG. Vroling 02 P. Bakker—J. Weel 0—2 P. de KroonJ. Pluister 11 J. BakA. Floris 20 Mw. den HartighP. Balder 02 J. VeenstraC. Zijp 20 J. VroegopW. de Jager 20 P. TimmermanH. Engeringh 20 C. TimmermanJ. Engeringh 20 C. Koedijk—K. Buur 2—0 vergadering middenstand LIMMEN De R.K. Midden standsvereniging St. Cornelius hield onder leiding van waarnemend voorzitter P. Duikersloot een leden vergadering in Café A. J. W. de Swart. De heer Duikersloot dankt voor de toenemende belangstelling der vergaderingen. De heer Jac. Valkering brengt verslag uit van de vergadering van de Centrale Raad. Dan kwam ter sprake de St. Nj- colaasviering voor kinderen van "3 jaar tot en met het vijfde school jaar. Was het 't vorige jaar alleen de Volksbond, dit jaar zal men ge zamenlijk met de L.T.B. en de Volksbond (dus de 3 standsorgani saties) het St. Nicolaasfeest voor kinderen vieren. Ook de kinderen van de niet-ge- organiseerden zullen in de gele genheid worden gesteld hieraan mee te doen. Het bestuursvoorstel om de con tributie te verhogen tot fl.50 per maand, werd aangenomen. De secretaris hield dan een cau serie over het onderwerp „Wat is de taak van de R.K. Middenstands- Organisatie? Men ziet onze taak in een te kortzichtige zin, dit geschiedt on bewust, 'maar is funest voor de Standsorganisatie. Wij moeten op een hoger peil, dit is onze taak. Wij moeten ons oriënteren op ze delijk, maatschappelijk en cultureel gebied. Wij moeten kernen vormen, waarvan kracht uitgaat. Hierna sprak de Geestelijk Advi seur Kap. v. d. Stap nog een mooi woordje tot de vergadering, met als onderwerp: „Wat moeten wij Middenstanders in deze dagen doen tegen de stroming van het Commu nisme, die hand over han4 toe-rf neemt. Als katholieke mannen moeten wij een behoorlijke Godsdienstken nis bezittel:. Dit 'behoort bij onze uitrusting, en verkrijgen wij door lezingen en goede lectuur. Ten tweede moeten wij Rechtvaardig heid bezitten. Ieder in zijn eigen vak. Het past de Katholiek niet, mee te doen aan toonbankpolitiek en zwarte handel. Ten derde moeten wij daadwerke lijke naastenliefde beoefenen. Dit hebben wij nodig in deze tijd. Door en voor elkander. Dit brengt bloei in het verenigingsleven. (Van onze eigen verslaggever) Oud-pastoor mathot van Spanbroek stierf Vrijdag, zo als wij meldden, tijdens de voor bereiding tot de h. Mis in de kerk van de h. Johannes de Doper te Boskoop, op 58-jarige leeftijd, nog tijdig voorzien van het h. Oliesel. hu was op het ogenblik rustend en voor herstel van gezondheid bü familie te Boskoop. Dinsdag is zijn stoffelijk overschot begra ven op het r.K. Kerkhof aldaar. Maandagavond werden de plech tig^ Metten gezongen door pastoor D. 'Schoenmaker van Dordrecht. Hoe troostend klinkt het gebed der Kerk voor de zielen van haar gestorven kinderen! „Het lichaam wordt gezaaid in bederf, maar on bederfelijk zal het verrijzen; ge zaaid wordt het lichaam in oneer, in heerlijkheid echter zal het op staan; het wordt gezaaid in zwak heid, in kracht zal het verrijzen. Waar is, o dood, uw overwinning. God zij dank, die ons de overwin ning schonk door onze Heer Jezus Christus!" Dinsdagmorgen werden door pas toor D. Schoenmaker van Dord recht, exec, test., de plechtige Lau- de ngezongen, waarin de H. Kerk^ bidt, dat de overledepe zijn Schep per, die hij heel zijn ftven heeft gezocht, ontmoeten zal in de eeuwig heid. „God, schenjc 'aan de ziel van uw dienaar de vergiffenis van alle zonden, opdat zij door onze smekin gen de kwijtschelding moge ver krijgen". Nauwelijks zijn de smekende klanken van dez.e gebedszangen ver storven. of de priester bereidde zich reeds voor het H. Offer op te dragen. Om 10 uur begon de plechtige H. Mis van Requiem. De celebrant was Deken Bots uit Gouda; als diaken en subdiaken fungeerden resp. kap. C. van Oosterom en pater Harte- veld. Ceremoniarius was kapelaan overplaatsing LIMMEN. De heer S. P. v. d. Peet, assistent land- en tuinbouw- consulent, bij de voorlichtingsdienst voor het rayon Limmen en omstre ken wordt per 1 Januari 1948 over geplaatst naar het rayon Katwijk. geel zwart i—svw i 2—2 In een vrij slecht gespeelde wed strijd is het SVW gelukt een kost baar puntje aan Geel Zwart te ont futselen. En wij moeten zeggen, dat hoewel Geel Zwart over het geheel een sterkere indruk maakte, toch enkele SVW-ers deze gelijke stand voor hun club volkomen verdienden. Een gróte pluim voor de prima spelende S-rechtsbuiten, die keer op keer de grootste ver warring stichtte in onze verdedi ging. De wedstrijd is nog nauwelijks enkele minuten oud of een onver wachte cross-pass brengt de bal bij L. Baltus, die hard inschiet. De S- doelman laat de bal echter vallen en K. Driehuis geeft hem dan geen schijn van kans meer. We zien nu voortdurend Geel Zwart in de meerderheid. Bij een aanval over links wordt de bal door het mid den gespeeld en belandt bij G. Doe- dens, die na een korte ren fel in schiet. Wederom is de keeper niet in staat hem voor de lijn te keren, doch om alle twijfel weg te nemen kogelt L. Baltus hem in de touwen. 2—0. Na de thee (die we er maarbij dachten) tapte SVW echter uit een ander vaatje; er werd goed op de bal gezeten en 't was dan ook niet te verwonderen dat men door de anders zo hechte G-verdediging wist heen te breken. De groene rechtsbuiten was een blijvend ge vaar voor onze jongens. Voor lukte het ook niet meer, maarer werd te weinig gewerkt ook. Dat SVW tenslotte ook nog wist gelijk te maken was een bitterë pil voor ons, jongens, maar misschien ge neest deze pil weer heel wat. Laat dit ongelukkige weekend maar gauw helemaal tot het verleden be horen. Koppen op, er zijn er meer, die weieens met moeilijkhe den te kampen hebben! Duijn, vroeger kapelaan van Wog- num. Onder de aanwezigen zagen we, behalve de vele familieleden van de overledene, de deken van Alphen a. d. Rijn, L. Nieuwenhuizen, eer tijds deken van Wognum; pastoor Berlage en kapelaan Naastepad uit Spanbroek en tal van geestelijken uit het dekenaat Alphen a.d. Rijn. Het koor zong o.l.v. de dirigent G. v. d. Vliet de tweestemmige Requiem van Haller waaronder de driestemmige Dies Irae van Perosi. Bij het einde van de Voormis be klom deken Bots de preekstoel en sprak ons over de eenvoud van deze heilige priester, over zijn liefde tot •God en zijn liefde voor de mensen. Over zijn zwoegen voor zijn paro chianen en zijn "opofferende leven voor de zielen. „Wij zien de dood altijd als een verschrikking, die ons van het le ven komt beroven. Maar de eerste christenen zagen de dood als een engel, een dienaar van God, de heiligen zagen de'dood als een tijd van de ontmoeting met God, zoals het leven in hun ogen was de tijd van het zoeken naar God. Dan krijgt de dood iets schoons. En zo moeten ook wij de dood zien. Wij zoeken God naarmate we minder hechten aan het aardse. Daarom maakte God deze overle dene los van het aardse, ontnam hem zijn gezondheid, zijn parochie en alle genoegens van dit aardse bestaan. Hij gaf hem een rust, maar een rust die een kruis voor hem betekende: hij telde niet meer mee en sleet zijn dagen in grauwe een zaamheid. Zo leerde God hem de onthechting van alle aardse dingen. Nu wij hem'begeleiden ngar zijn graf, laten wij hem in onze gebe den dan niet vergeten, opdat hij zijn Schepper moge vinden, die hem tot Zich nam". Dan werd de Offermis ingezet, opgedragen en voltrokken voor de zielerust van deze dierbare dode. In Paradisum deducant te Angeli. En terwijl de baar naar het kerk hof werd gedragen, zong de H. Kerk dat de engqlen hem mochten de hemel binnenhalen en begeleiden tot voor Gods troon. Terwijl zijn lichaam langzaam aan de schoot der aarde werd toever trouwd en het sombergrauw van de herfstochtend hoog daarboven zich spande, steeg zijn ziel op naar de hemel, die zich wijd naar alle kan ten openscheurde, om hem op te nemen in de eeuwige woontenten. Gisterennacht is in Pontianak een grote brand uitgebroken, tengevol ge waarvan 80 huizen en toko's, een pasarloods en het moderne bios cooptheater zijn verwoest. De schade van de brand, welke in het 'amusementscentrum Happy World begon, wordt op f 2.000.000 geraamd. Dit is de tweede brand in Pon tianak na de oorlog. BU de eerste werden 160 toko's verwoest. Aan het opbouwen kon men toen we gens materiaalgebrek nog niet be ginnen. Ook nu is het brandweer materiaal onvoldoende. HET GOUDEN FEEST VAN PROF. AALBERSE De minister van staat, prof. mr. P. J. Aalberse, herdacht Dinsdag het feit, dat hij 50 jaren geleden te Leiden promoveerde. Van talrij ke zijden had de heer Aalberse gis teren gelukwensen in ontvangst te nemen. De vice-president van de Raad van State zond namens die Raad, waarin prof. Aalberse zitting heeft gehad, een gelukwens, terwijl enkele leden hem te zijnen huize kwamên complimenteren. Ook ver schillende ministers zonden hem ge lukwensen. Uit Leiden mocht prof. Aalberse eveneens blijken van be langstelling ontvangen, ondermeer van curatoren der universiteit. De senaat zond hem een gouden bul. Ernstig auto-ongeluk In de Beemster werd dezer da gen de heer Erdsieck uit Alkmaar, hoofdopzichter van het Hoogheem raadschap N. H. Noorderkwartier, zo ernstig door een vrachtauto van J. de B. aangereden, dat hij met een zware hersenschudding in het Stadsziekenhuis te Purmerend op genomen moest worden. Zijn toe stand is vrij ernstig. De chauffeur van de vrachtwagen, die in deze voorrang had moeten verlenen, vernielde de luxe wagen bijna geheel. kring l.t.b. PURMEREND Alhier verga derde de Vakgroep Akkerbouwers kring Purmerend, onder voorzitter schap van de heer van Saase. De spreker, de heer J. Ch. Pee- raer, had tot onderwerp „De toe komst van de landbouw". Spreker schetste de ups en downs van de tachtiger jaren tot nu toe, betref fende de landbouw. Voor de land bouw zou deze na-oorlogse tijd een voortvarende tijd moeten zijn, nu 6r bijna overal in de wereld gebrek, zo geen honger is, maar het is niet zo. De landbouworganisaties en de Stichting moeten blijven aandrin gen op een lonend ,en zelfs winst gevend bedrijf. Het L.C.I. werkt nuttig, volgens spr. Verder liet spr. de toekomst der verschillende agra rische vakken de revue passeren, nl. de tuinbouw. IJijn exportgebied, Duitsland, richt zich zeer moeilijk op; het zal een tijd duren voor de export weer gunstig wordt. Op het gebied van de veehouderij zag spr. nog wel perspectieven. Het bedrijf zal zich zoveel mogelijk op zelfvoorziening om moeten schake len. De akkerbouw achtte spr. nog wel het meest gunstig. Hieraan is over al groot gebrek. De rem is alleen een prijsregeling, van overheids wege. Men moet een zodanig teelt plan opstellen, dat met de vaste kern van arbeiders en met mecha nisatie aangepast wordt. Nu schetste spr. de grote macht van de gezamenlijke inkoop en ook zeker de verkoop. Het is van zeer groot belang een sterke economi sche L.T.B.-instelling te hebben. Daarom is de In- en Verkoopcoöpe ratie L.T.B. opgericht. De eisen zijn miniem: f 50.ledenkapitaal en f 100.aansprakelijkheid. Het geeft nog lr pet. korting in contant van de omzet. De toekomst is alleen gun stig als wij ons allen aansluiten. Hierna gaf de heer P. C. Com mandeur nog een rapport uit over de aardappelrooimachines. Voor de volgende vergadering staat op het programma een lezing over het be waren van poot- en consumptie aardappelen. D.R.E.O. NIEUWS Het zag er slecht uit, toen de D.R.E.O. mannen, nadat het begin- signaal gegeven werd, de kleedka mer weer op gingen zoeken, om te schuilen voor een hagelbui. Toch was het een goedé voètbalmiddag. D.R.E.O. I speelde tegen W.B.S.V, goed en alhoewel van beide kanten energiek getracht werd de doel man te passeren, was de stand met de rust nog steeds 00. De verdedi ging vooral van DREO verrichtte goed werk. Toen na de thee de heel goed leidende scheidsrechter Kalb- fleisch het sein tot de aanval gaf, werd direct weer enthousiast ge speeld, toch bleef de stand tot voor een kwartier voor het einde 00. Er werd door de DREO-mannen een schepje opgelegd. We kregen ouder, wetse goed opgezette aanvallen te zien. Berkhout wist de bal vrij te krijgen, brak door, een pracht schot en de stand is 10. Even daarna was het J. Verdonk die, uit een door de hele voórlinie prachtig op gezette aanval, zijn ploeg een vei lige voorsprong wist te bezorgen, 20, waarmee het einde kwam. DREO 2 wist tegen Kwadijk ook als overwinnaar uit de strijd te komen, terwijl DREO 3 in Graftdijk met 40 de meerdere moest erken nen. De junioren wisten de puntjes te behouden. Een 26 overwinning tegen Purmerend jun. wisten zij te behalen. A.V.V. NIEUWS DE RIJP AVV I komt er beter in. Verleden Zondag speelde zij te gen LSVV een goede wedstrijd. Met 34 wisten zij hun tegenstanders te verslaan. De veranderde opstelling bleek een goede te zijn. Voor de rust waren beide partijen aan el kaar gewaagd. Na een voorsprong van AVV, welke spoedig weer te niet ging, wisten zij vlak voor de rust de voorsprong te heroveren. Na de rust was AW steeds in de aanval, er werden goed opgezette aanvallen ondernomen zodat de voorsprong kon worden vergroöt tot 14.. De scheidsrechter blies het einde van een door AVV verdiend gewonnen wedstrijd. AVV 2 kon er tegen KW 5 niet in slagen de doel. man te passeren evenals hun tegen standers. De stand bleef 00. De Rqper Welpen wisten eeil overwinning te behalen op Beem ster Welpen. De uitslag was 20.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2