Nieuw Ka bi net-Ra mod ier afgetreden HET BRUIDSKLEED Achthonderd burgemeesters pleiten voor gemeentepolitie Vuurzee teistert Vlaardingen DE CLASSIFICATIE: Heuseveldt Voor Alkmaar en omgeving 4- Huidige regeling is van Duitse oorsprong „systeem van foefjes en kunstgrepen VAN EEN KONINGSDOCHTER ii, FINANCIËN rSBEWIJZEN VOERTUIGEN DIT BLAD! Zal Blum het roer overnemen? Winkeljuffrouw sprong ju weiend ief op de rug Relletjes op Sicilië Amerika contra Roemeense regering FRANKRIJK industrieel verlamd Boter of margarine Ruhr-mijnen weer onder Duits beheer Warenhuis en andere winkels in de as gelegd Politie is geen justitie Vliegramp in Italië eist twintig doden Grenadiers en Jagers naar Indonesië Extra levensmiddelen De macht van het gewest ivoer op de runderonmarkt nmorgen groter dan men had verwacht, daar er n een flink kwantum voor ïg bestond maar ook de kt was naar de tijd van "t goed gevuld. De kwaliteit echter niet beter op. Dit ook zien op de levering en vooral de dubbele A schaars voor komt. Op de lkkoeienmarkt staan ech- vel hele goede gebruiks- naar de gang was maar Op de gelde markt is goed gebruiksbeest met de keuze niet zo groot meeste missen het ge- n dat is melk. De beesten ie eis voldoen zijn spoedig in de man gebracht maar •e komen bij de R.V.V. te rn leveringsprijs. De bon- a vrij graag en deden vlot In de kalfpinken ging het heel kalm aan daar was raag na het aanbod. Er an ook heden weer heel :n aan de levering ge- ok voor de graskalveren noeilijk daarvoor kopers voor 't leven. Op de wol- was het een heel stille volgens berichten er geen was. Enkele echter voer- tend voor dat doel toch ar er ook enkele in beslag ïenomen, werd tenslotte leze voor de levering aan Voor 't leven was dan weinig animo. Op de bok- ■itenmarkt een stugge boel goede vette waren graag, gen was iets meer vraag jzen vaster. De paarden- ook weer een stugge be zien. maf 0.85 a? Hersengym- iskamer 1.95 11.25 ■getrouwe figu- 0.55 uitvoering 10.50 litvoering, v.a. 1.10 is 13— 2.85 4.95 ranaf 0.95 met pannen 4.90 an, compleet 1.25 tig, vanaf 1.75 2.50 18.50 1-45 -78 ALKMAAR citeerde zaak sn omgeving pogingen hoopte zich en een file van auto's iden. De bestuurders indelijk kozen ze de n een handje helpen, ie van belang en de npel langs de wangen en, te beginnen met thans bestaande motorrijtuigen, bepalen datum hun iezen, te vervangen its bewijzen. oertuigen waarvoor een q is, alsmede zij die alsnog ot en met 13 December onmiddellijk, onder van het merk van hriftelijk mededeling doen rrechten over hun woon- cteur over de standplaats gewoonlijk bevindt. iber 1947 zullen de ge- schriftelijk worden opge- ■voertuig en het daarbij s te verschijnen op de plaats. HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten- DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incL incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig Vondel DONDERDAG 20 NOVEMBER 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11384 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red), K 2200 HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank KI ADAT het Franse kabinet gis- - terenavond in vergadering bijeen was geweest, kwam het bericht, dat Ramadier het ontslag van zijn gehele kabinet aan pre sident Auriol had aangeboden. In een officiële verklaring van het bureau van de President der Re publiek wordt gezegd, dat Rama dier is afgetreden opdat „stappen mogen worden gedaan, waarbij de gehele republiek en alle partijen hun verantwoordelijkheid kunnen inzetten. Het aftreden van het kabinet-Ra- madier zou verhaast zijn door de ontevredenheid onder de radicale afgevaardigden, die generaal de Gaulle vrienschappelijk gezind zijn. Zij hadden bezwaar tegen de „ma noeuvres achter de schermen" met de bedoeling een alternatieve rege ring samen te stellen alvorens de kwestie aan het parlement voor te leggen. De radicale fractie van de Nationale Vergadering weigerde al dus in overleg te treden met de so cialisten. Men verwachtte gisterenavond, dat president Auriol aan Leon Blum, de leider der Franse socia listen, zal verzoeken een nieuwe regering de negende sedert de bevrijding te vormen. De president is onmiddellijk be gonnen met besprekingen met het oog op de benoeming van een nieu we minister-president. Hij had eerst een onderhoud met de voorzitter van de Nationale Vergadering, Edouard Herriot, en zou daarna confereren met de voorzitter van de Raad van de Republiek ende voorzitters van de fracties der lei dende partijen. Tussen Blum en de leiders van de voornaamste middenpartijen, met inbegrip van de MRP onder Bidault zou nog voordat Ramadier zijn ont slag indiende, een overeenkomst tot stand zijn gekomen over een toe komstige coalitie en haar program. Wanneer Blum een meerderheid in het parlement zou kunnen ver krijgen zou hij wellicht zelf de portefeuille van buitenlandse zaken nemen en aldus als vertegenwoordi ger van Frankrijk optreden op de komende conferentie van ministers Een grote juwelierszaak aan het Koningsplein te Amsterdam kreeg Dinsdag een telefoontje van een Fransman. Hij wilde de platina ring bezet met briljanten, welke reeds enkele dagen in de etalage lag, be zichtigen. De Fransman verscheen prompt op tijd en liet zich de ring tonen. Het viel de verkoopster ech ter op, dat, nadat de Fransman het doosje met de ring in de hand had gehad, de ring van uiterlijk ver anderd was. De Fransman had met een „franse slag" de platina ring in zijn vestjeszak gestopt en een zil veren ring met een glazen steentje, die als twee druppels water op de echte leek, in het doosje gedepo neerd. Met kennersblik bemerkte de winkeljuffrouw echter het ver schil onmiddellijk en met een rus tig gebaar drukte zij op een knop, waardoor de voordeur automatisch gesloten werd. De Fransman kon deze kloeke geste van de verkoop ster kennelijk niet appreciëren en hij trachtte langs andere wegen de winkel te verlaten. Ook deze po ging wist de juffrouw echter te verijdelen. Ze sprong de Fransman op de rug en wist hem zo lang vast te houden tot personeel, dat zich achter in de zaak bevond, haar te hulp kwam en de Fransman overmeesterde. De ring had een waarde van vijf en twintig duizend gulden. In Caltanisetta op Sicilië hebben ernstige ongeregeldheden plaats. Landarbeiders vielen de bureaux der rechtse partijen aan en in de stad zou een groot tumult heer sen. De commissaris van politie werd ernstig gewond, toen hij de landarbeiders wilde tegenhouden. Krachtige politieversterkingen zijn Woensdag naar de stad vertroKKen. Op het vasteland van Italië schijnt de algemene staking, die Dinsdag in het gebied van Bari werd uitgeroe pen, zich tot de gehele provincie Bari Delle Puglie uit te breiden, als protest tegen „neo-fascistiSche" acti viteit. Volgens onbevestigde berich ten hebben rechtse groepen de com munistische bureaux en die van de plaatselijke vakverenigingsraad te Serracapriola nabij Roggia in brand gestoken. Er werd nabij Bari tevens een poging gedaan om een bom te werpen op een auto, die communis tische vakverenigingsfunctiofiarissen vervoerde. De Amerikaanse regering heeft aan het Roemeense ministerie van buitenlandse zaken een nota doen overhandigen waarin in krachtige bewoordingen geprotesteerd wordt tegen het „niet-representatieve ka rakter" van de huidige Roemeense regering en het „negeren van de mensenrechten en de fundamentele vrijheden". De Amerikaanse gezant, Rudolph Schoenfeld, die de nota overhandigde, laakts tevens de be schuldigingen van Roemeense zijde, volgens welke Amerikaanse func tionarissen betrokken geweest zou den zijn bij een samenzwering tegen de Hbemeonse regering. van buitenlandse zaken te Londen. Blum is gekant tegen een aan de macht komen van De Gaulle. Reeds voor het aftreden van Ra- nadier had Leon Blum zich bereid verklaard een nieuwe regering te vormen, .indien president Auriol hem dit opdraagt, aldus een mede deling van Guy Mollet, algemeen secretaris van de Franse socialisti sche partij. Mollet voegde er aan toe, dat een geheel socialistische regering niet uitgesloten zou zijn. De huidige situatie, aldus Mollet, eist maatregelen, die niet populair zijn doch wel streng. Naar zijn me ning is het noodzakelijk, dat een nieuwe man, die door zijn persoon lijke invloed de publieke mening hiervoor weet te winnen, aan het hoofd der regering komt te staan. Op de vraag, wat het program ma der nieuwe regering zou zijn, antwoordde hij, dat verhoging der minimum-lonen, bepaling van een nieuw prijspeil en het instellen van een prijs- en loonstop op het nieuwe niveau over zekere perio de het eerst zou moeten geschie den. Mollet meende, dat zowel de so cialisten als alle meer rechtse groe pen voorstanders zijn van het in voeren van geheime stemming bij de beslissing over het al dan niet authoriseren van stakingen door vakverenigingen. Het aantal stakers in geheel Frankrijk is tot 600.000 gestegen en Frankrijk staat thans voor een industriële verlamming. Te Parijs zijn 350.000 metaalarbeiders in staking, waardoor zes grote auto- fabrieken worden getroffen. In het gebied van de hoofdstad zijn 15,000 arbeiders in de meelfabrie ken in staking. Technische experts houden de machines gaande en le- gervrachtwagens vervoeren meel naar de hoofdstad, fe Marseille staken 35.000 arbeiders. De ha venarbeiders van Dieppe hebben uit sympathie met hun collega's te Marseille gisterenmiddag het werk neergelegd. In de bonnenlijst van deze week zijn bonnen aangewezen, welke het recht geven op het kopen van Groter, waarop desgewenst margarine/vet kan worden gekocht. Het is niet toegestaan zich op de uitsluitend voor margarine/vet aan gewezen bonnen boter te verschaf fen. In de villa „Huegel", het oude be zit van de familie Krupp te Essen heeft gisteren de overdracht plaats gehad van de leiding en het be heer van de mijnen in het Ruhr- gebied aan de Duitsers. De offi ciële overdracht geschiedde door William Ashbury, de Britse gou verneur van Noordrijn-Westfalen. Bij de overdracht werd een bood schap van Bevin voorgelezen, waar in deze zijn waardering uitdrukte voor het herstel van de Duitse steenkoolproductie tot het huidig „bemoedigend" peil. De „Duitse raad voor de steenkoolproductie" zal nu verantwoordelijk zijn voor productie, distributie, outillage en mijnwerkersbelangen. Over zijn be sluiten kan een veto worden uitge sproken door het Brits-Amerikaans controlebureau, dat ook de binnen landse prijzen en de prijzen voor de export zal vaststellen alsmede de export-quota. Geen Amerikaanse hulp aan Spanje Een woordvoerder voor Marshall, de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, heeft de berichten in linkse bladen, dat de V. S. van plan zijn Spanje op te nemen bij de zestien landen, die Amerikaanse hulp zullen verkrijgen krachtens het plan-Marshall, tegengesproken. In Den Haag werd de eerste vergadering ge houden van de Parle mentaire Enquete Com missie. V.l.n.r. Ir. v. Dis, Jhr. Ruijs de Beeren- broeck, Schilthuis, Freule Wittewaal van Stoetwe gen, Mr. Donker (voorzit ter), Schepel, Mr. Algra, Mr. Stokvis, Koersen en Korthals. IN VERBAND met de vele be zwaren, welke in gemeente lijke kring blijken te bestaan te gen de huidige politie-organisatie, hield de Vereniging van Neder landse Gemeenten in „Tivoli" te Utrecht een bijzonder congres onder presidium van mr. P. J. Oud, burgemeester van Rotter dam. Bijzonder werden op dit congres verwelkomd de heer Meynen, chef der afd. openbare orde en veilig heid, namens de minister van bin nenlandse zaken; jhr. v. Aseh v. Wijck, namens de minister van justitie en de heer Hermans, na mens de minister-president, de heer M. A. Reinalda, commissaris van de Koningin in de prov. Utrecht en Ridder v. d. Schueren, commissaris van de Koningin in de prov. Over- ijsel. Politie; geen justitie!! In zijn inleidend woord zette mr. Oud o.a. uiteen, dat politie, krach tens de historie en de beginselen, niet vereenzelvigd moet worden met de justitie, al heeft men de minister van justitie gedurende een reeks van jarèn een bevoegdheid gegeven, welke hem eigenlijk niet toekomt. Politie, zo betoogde spr., is bestuur en beveiliging van de maatschappij tegen allerlei gevaren; en redelijk zou het zijn, dat de po litie gerangschikt wordt onder bin nenlandse zaken. Vandaar dat de Vereniging van Ned. Gemeenten na de beJHjding ook ernstige bezwaren gevoeld heeft tegen het feit, dat men aan de over grote meerderheid der gemeenten een eigen politie heeft ontnomen. Vreemd is in dit verband dan ook, dat de burgemeester ter beschikking staat een politie-apparaat, waarvoor hij de verantwoordelijkheid draagt, maar waarover hij eigenlijk geen zeggingschap heeft, doordat het apparaat onder toezicht staat van rijksambtenaren. De burgemeester moet niet verworden tot een ambte naar in dienst van de centrale rege ring; hij eist de positie terug, die hem rechtens toekomt als herder der gemeente, daar hij vertrouwensman der regering dient te zijn. Een viertal burgemeesters hebben daarna nog het woord gevoerd. „Verlengstuk" Mr. dr. A Romijn, burgemeester van Winschoten, zette uiteen, dat hij geen bewondering kan hebben voor het politiebesluit 1945, uit een gemeentelijke gezichtshoek bezien. Spr. beroept zich hierbij uitvoerig op de theorieën van Thorbecke, volgens welke de politie moet be schouwd worden als een verleng stuk van het binnenlands bestuur. Te zeer is het belang van het Rijk bij de politie*" toegenomen, zodat reorganisatie dringend nodig is, om de band tussen politie en burgerij weer te versterken, zoals deze dient te zijn en waardoor een betere bur gerzin kan bereikt worden. Zelf standig gemeentebestuur dient na gestreefd te worden. „Onmisbaar" De heer J. C. Haspels, burgemees ter van Enkhuizen, zette uiteen, dat de specitieke taak van de politie zo omvangrijk is, dat het bestuurs apparaat dit corps onmogelijk kan pussen. Talrijke wetten, vergunnin gen e.d. dienen door de politie ge controleerd te worden., Spr. acht het dringend nodig, dat de Kroon als enige beroepsinstantie beslist, welke gemeente voor rijkspolitie of voor gemeentepolitie in aanmerking komt. De politie vraagt geen rust, maar recht. Het Staatspoiitienood- recht worde spoedig vervangen door een in Nederland passende, waar dige politie-organisaue, welke reke ning houdt met de juiste taak oer politie. Geen politiestaat Mr. J. P. D. N. Banning, burge meester van Schaesberg, wil terug naar de rechtstaat en niet naar een gecentraliseerde politiestaat. Wat thans voor „tucht" doorgaat, zou menig burgemeester vóór de be zettingstijd niet hebben aanvaard. De heer J. v. d. Haar, burgemees ter van Mijdrecht en Wilms, illu streert met voorbeelden uit de prac- tijk, hoe de handelingen van de politie vaak kunnen leiden tot een minderwaardigheidscomplex bij de burgemeester. In de strijd om cen tralisatie en decentralisatie moet gewaakt worden tegen een over wicht van de Rijkspolitie. Bij de gedachtenwisseling werd o.m. gepleit voor eigen politie in iedere gemeente, met gewestelijke inspecties onder toezicht van de commissaris van de Koningin. Tweeslachtig De voorziter veroordeelt de hui dige politie-organisatie, omdat deze Een Zweeds vliegtuig, dat, naar men aanneemt, officieren van de Zweedse luchtmacht uit Addis Abe ba naar Rome bracht, is Dinsdag avond in de mist tegen een berg bij Salerno gevlogen en verongelukt. Van de 25 personen, die zich aan boord bevonden, zijn er twintig om het leven gekomen. De vijf andere inzittenden, waaronder een burger, werden gewond. lijdt aan het euvel der tweeslachtig heid. Voorop moet staan, dat de politie bestuur is. Zoals .het momen teel is, kan het niet blijven. De re gering moet inzien, dat verandering noodzakelijk is. Wij wensen in ons land niet het systeem van de „Po lizei-president". Tenslotte werd een resolutie aan genomen, .waarin namens de meer dan 800 burgemeesters als conclu sie werd voorgesteld, bij de rege ring het verzoek in te dienen om de onderhavige kwestie ernstig in stu die te nemen. VLAARDINGEN is door een grote ramp getroffen. Een enorme brand, die hedennacht ge durende drie uren heeft gewoed, heeft het Kofa-warenhuis en vele andere winkels in de as gelegd, waardoor de stad een troosteloze aanblik heeft gekregen en herin nert aan de gevolgen van een bombardement tijdens de oorlog. De schade is niet bij benadering te schatten, doch loopt in de tonnen. Omstreeks drie uur hedennacht werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in het Kofa-waren- huis aan de Hoogstraat, hoek Brede Havenstraat. Met ontzaggelijke snelheid greep het vüur, dat in de winkel was ontstaan en daar èen overvloed van voedsel vond, om zich heen, zodat binnen 10 minuten dit pand in lichterlaaie stond. De brandweer, die spoedig met volle dig materiaal ter plaatse kwam, zag zich dan ook vrijwel voor een hope loze taak geplaatst. Het vuur sloeg al spoedig over naar de panden aan de Breede Havenstraat, en wel het schoenenmagazijn van v. Haren en de sigarenwinkel van de heer Ger- ritsma. De brand nam zulk een enorme omvang aan, dat assistentie werd gevraagd van de brandweer van Rotterdam, Schiedam en Maas sluis. Niet alleen genoemde panden werden aangetast, maar ook het Meelpakhuis van de fa. Hoogendijk, de goudsm ids winkel van de heer v. Roon, de kapperszaak van de heer Starre, de panden van het Kofa- meubelmagazijn aan de overzijde van de Hoogstraat, een particuliere Informele besprekingen te Batavia Een communiqué van de commis sie van goede diensten meldt, dat de commissie Woensdag wederom in formele besprekingen heeft gevoerd met de leden van de technische commissies tot uitvoering van het bestand. Er werd overeengekomen, dat de technische commissies Vrij dag naar Djogja zullen vertrekken en de vergaderingen aldaar zullen voortzetten. Van Zeeland vertrekt heden voor een dag naar Makassar. Kirby, die thans door ziekte ver hinderd is, zal op een latere datum een bezoek aan Sumatra brengen. Graham zal eveneens andere delen van de archipel bezoeken. Deze rei zen worden namens de commissie van goede diensten gemaakt om be ter met de situatie bekend te raken. Uit de Merwehaven te Rotterdam vertrok Woensdagmiddag wederom een troepenschip naar Indonesië en wel de „Kota Baroe" met 1500 man grenadiers en jagers aan boord. Tij dens het inschepen heerste er in de Loodsen en op de kaden de gebrui kelijke bedrijvigheid, terwijl vrolij ke marsen weerklonken. Tijdens een onderhoud met een der leden van de rederij vernamen wij, dat de „Kota Baroe" vlotten en reddingsboten aan boord heeft, voldoende voor 2000 personen terwijl er 20% meer zwem vesten aanwezig zijn, dan eventueel nodig zouden zijn. woning, Hoogstraat 222, het Levens- middelenbedrijf van de fa. Zijlstra en het Lampenkappen-atelier van de heer Post. Met niet minder dan 20 stralen werd de enorme vuurmassa bestreden. De brand werd zoveel mogelijk ingesloten, zodat verdere uitbreiding voorkomen kon worden. De panden brandden bijna geheel uit, vooral van de Kofa-magazijnen, v. Haren, Gerritsma, Zijlstra en Starre, bleven slechts zo goed als alleen de muren staan. Ook vele andere panden in de nabijheid kre gen brand- en waterschade. Tegen 6 uur was het gevaar voor uitbrei ding geweken en kon met de na- blifssing gorden begonnen. Omtrent de oorzaak van de brand is niets bekend. voor deelnemers aan Olympische spelen Officieel is medegedeeld, dat aan de eventuele Nederlandse deelne mers aan de komende Olympische Spelen in bescheiden mate en tot een beperkt aantal personen extra toewijzingen voor levensmiddelen zullen worden verstrekt. 't Nederlands Olympisch Comité zal onder zijn verantwoordelijkheid en in overleg met medici voor de verdeling van deze trainingstoesla gen zorgdragen. Deze verstrekking van extra-levensmiddelen geschiedt uitsluitend en op het speciale en enige motief van de deelneming aan de Olympiade en brengt geen wijziging in het algemeen geldende standpunt van het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoor ziening, dat voor sportbeoefening, al dan niet professioneel, geen extra-levensmiddelen worden ver strekt. (Van onze parlementaire redacteur) MEN KRIJGT geen beter beeld van de verscheidenheid onzer fractie dan juist bij de behandeling van de begroting. Men leert dan zien hoe zij een collectie is van vo gels, die geheel verschillend gebekt is. Woensdagmiddag waren het de heren Peters en Maenen, die hun stemmen lieten horen, ieder op hun eigen wijze, maar beiden om de mi nister van Binnenlandse Zaken in te luiden in de politiek van Binnen landse zaken zoals de K.V.P. die wenst te zien behartigd. Vooral de heer Peters toonde zich origineel (progressief mogen we misschien wel eens in dit verband zeggen) door een grote landkaart op zijn spreekgestoelte te prikken alvorens hij dat ging betreden. Hier verried zich de afgevaardigde ging er een beetje trots op de oude schoolmeester. Maar het paedago- gisch succes bleek 100 proc. want m een minimum van tijd verdringen de Kamerleden voor zover nog aanwezig, voor het spreekgestoelte terstond gevolgd door de minister zelf. Net bijen om een klont suiker. Peters had daarmede zijn inlei ding op een geslaagde manier afge werkt en kon nu met des te meer felheid van leer trekken tegen het systeem der classificatie, waarover deze eerbiedwaardige Kamermuren al eens eerder de banvloek van Dr. Moller hadden horen uitspreken. Ook nu bleef er geen spaan van heel. Het systeem is destijds met allerlei foefjes en kunstgrepen in elkaar gezet om het passend te ma ken, het houdt geen rekening met het prestatiebeginsel, dat heeft het nooit gedaan en op dit ogenblik houdt het bovendien geen rekening met het „loon naar behoefte". De heer Peters vond de niet onaardige klinkende definitie; de methode van het Rijk om aan het platteland te verdienen. De heer Maenen heeft de herzie ning van de wet op de Zondagsrust bepleit, de openbare zedelijkheid verdedigd en de bevordering van de goede film aan de Overheid aange- geprezen. Hij bestreed de opkomst van de publieke bouwkassen die het particuliere initiatief concurrentie aandobn. De provincies. Van christelijke en katholieke zij de hebben stemmen geklonken, die de herrijzing van de provinciale autonomie warm verdedigden. Dit streven is zeer merkwaardig, waar de oudere en zelfs de hedendaagse staatsrechtsgeleerden om strijd de ontwikkeling naar het gecentrali seerde Nederland bezingen. Deze ontwikkeling heeft zich met enige onderbreking voortgezet van de Unie van Utrecht tot heden. Waar om deze teruggang? Het schijnt dat de randprovincies in reactie korri-n tegen het overheersende Den Haag, zoals destijds dezelfde provincies de centralisatie eeuwenlang hebben te gengehouden. En dat uit vrees voor hetdominerende Holland. Bij de verdere beschouwingen van Binnenlandse Zaken zullen we nog veel meer critiek vernemen op de lage bezoldiging van de gemeen teambtenaren, op de centralisatie van de politie enz. Heel fel, maar zeer gedocumenteerd sputterde men tegen de enorm-trage ambtenarij van Den Haag en tegen het uitblij ven van een verbetering der pen sioenen. De minister kan het -er voorlopig mee doen, al schijnt veel wat hier werd gezegd als een post- hume critiek op de heer Beel te kunnen worden opgevat. HET VERSLAG van de plechtigheden in Lon den vindt men, voor zo ver het bij het afsluiten van onze krant binnen wqs, op pagina drie. V.. „De sluier zal 15 voet lang worden!" „Ja, dat heb ik ook gehoord! Maar.weet je dat er satijnen bloemen op gewerkt worden hele maal langs de rand in de rondte, van hele grote aan de sleep tot aan hele, hele kleintjes op de schouders!"„Echte parels en christal- letjes! Ja, daar is mee geborduurd' ileus!" Hoeveel meisjes in het Engelse Koninkrijk zullen dit elkander ademloos toefluisteren on der de lessen van de High School. „Zeg, het bruidstoilet draagt een type bor duurwerk, dat de laatste tijd niet meer werd toegepast". „En ze zal een oversluiertje dragen van stijf uitstaande witte tule, onder een tiara van parelen en diamanten", vertellen de jonge Engelse vrouwen elkander als ze bij elkaar gaan thee drinken. „De costumes van de bruidsmeisjes zijn ge ïnspireerd op de schilderijen van Winterhalter, Tuxen en Sir George Hayter, weet je wel, die in het Buckingham Palace hangen. Mooi! Ten minste niet zo modern en geraffineerd zake lijk. Echt lieftallig en vrouwelijk, zoals vroe- "ger!" stellen de Engelse matrones vast, op hun debatingclubs, hun parochiekransje of op een vergadering. Het bruidstoilet van Prinses Elizabeth vormt het onderwerp v»n gesprek voor de Engelse vrouwen; eén onderwerp zo boeiend, dat zij er de stijgende prijzen, de schaarste aan lekkere dingen, de textielpunten en de dreigende po sitie van de brandstoffen helemaal door ver geten. Ja, ze zijn zelfs niet te imponeren door het bericht, dat er ergens in fingeland nu al sneeuw gevallen is. „De koninklijke bruid!" dat is belangrijk! Hoe zal een jong meisje, dat tot de best ge- kleden der wereld behoort, er wel uitzien, als ze trouwt, waarbij kosten noch moeite gespaard zullen worden, om haar tot de mooiste bruid te maken die ooit het altaar beklom! „Zij krijgt maar dertig paar handschoenen inplaats van zestig paar, dank zij het bezuinigend oor deel van de regering?" „Nu ja, dat is ge noeg! Enhet gaat toch feitelijk om het bruidstoirit! Hoe zal dat zijn?" Het bruidstoilet zal van ivoor-Duchess satijn zijn, klassiek model. Het lijfje helemaal nauw sluitend. lange strakke mouwen, een hele wijde rok. De wijde hartvormige halsuitsnijding zal heel voornaam geborduurd zijn met parelen en kristalletjes, in een bloemenpatroon. Vanaf de hoge puntige taille, die geaccentueerd wordt door een borduursel van sterachtige bloemen uitgevoerd in parels, golft de rok naar be neden, prachtig met de hand geborduurd, vol gens een ontwerp geïnspireerd op een schil derij van Botticelli, voorstellend toeven van rozen en zaadhalmen, uitlopend in een rand langs de gehele wijdte van de rok van onderen, die is afgewerkt met een guirlande van oranje bloesem en sterre-bloemen, met doorschijnende tule, geappliqueerd en weer met parelen en flonkerende steentjes geaccentueerd. De hof- sleep, vijftien voet lang, van doorschijnende ivoor-zijden tule, is op de schouders bevestigd, afgezet met satijnen bloemen, die aan de voet van de sleep een border van bloemen vormen. Hieroverheen golft een bruidssluiertje, dat als een wolk uitstaat en gevat is in een tiara van parelen eri diamanten. De bruidsmeisjes dragen toiletten in gelijke stijl, ook van ivoor-kleur zijden tule; zij dragen rond de schouders en de halsopening een fichu van met parelen bestrooide tule, afgezet met een applique van witte satijn en syrinca. De deinende Victoriarok van witte tule is bedekt met toeven syrincabloemen, speciaal er op ge borduurd om het motief van de bruidssleep te herhalen. Lange handschoenen tot over de elle boog voltooien het. toilet!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1