terswald ©meerde eegsters I Het Marshall-plan in veilige haven? De beloning der ambtenaren Wat te doen met politieke delinquenten? 1 DEVERRESTEM Egoïsme speelde Europa parten EEN UURTJE TELEX UIT DE KERMIS DER WERELD r f-\ 5SEN Koninklijke" doet beroep op de kapitaalmarkt d W o r m iar jfabr. N.V i MEISJES ATTENTIE! AAGD HOKIPAS J ;t met o.m. ïys Voorbergh NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Vrijdag 21 November 1947 PAG. En Molotof profiteerde „Concordia bestond veertig jaar Belastingconsulent Minister Witteman debuteert Vaste koers inzake burgemeesters benoemingen J GENEVE'S TARIEVEN een massief zil- inscriptie. Boven- de echtgenoten nger en de heer :men aangeboden, tal sprekers vol- bestuursleden van n uit Langedijk en van plaatselijke irgemeester Posch welke gemeente de 1 enige jaren ge veest, huldigt niet ;ing, doch ook de ilijk. wordt dan uitge- jre „Le Nouveau ige van F. Boiel- nger, alsmede de m te besluiten met mneth. J. Alford. leden van Bergens t op deze avond in inen ervaren, welk men de vereniging standen toedraagt, kan het niet an- ■gens Harmonie zal n en streven naar e kleuren en liteiten o u t t i 1 - Herenhoeden ïkleding ig zich gaarne ge- e verkoper bij goed ureau van dit blad. ekkerswald te endst nodig tstekende voe- tige werkkring melden bij de reeks 15 jaar voor mheden (bediening ichines en verpak- Alkmaar Aanmelden aan n de afdeling en OMSTREKEN dat zij met ingang ;n. WIJKINDELING iicale maatregel te overheid hun tot gestaan, welke nog an levensonderhoud 'estegen. .verking vragen, en neerde Melkslijters ar en Omstreken. zal voorlopig van van 's avonds 7 uur actie der Water- en drijven, Den Helder ïdag en Maandag alzicht" Rustenburg de voor U bij MTIEKHANDEL. en dia- ;ubelen. erzische HOUTTIL 68 ■n, fotostandaards. DEN HELDER iO November 8 uur gramma van het (Van onze bijzondere medewerker) n. HADDEN de zestien landen van Parijs wél gemaakt, wat men had kunnen noemen „het Euro pese ontwerp van het Marshall plan", dan had dat twee voordelen kunnen hebben. Ten eerste had de voorbereiding aan Amerikaanse kant dan korter kunnen duren; men had dan in Amerika dat plan kun nen onderzoeken en eventueel wij zigen. Nu moest men niet alleen wat anders ook nodig zou zijn ge weest de gegevens van Parijs on derzoeken, maar men moest óók nog zoals een Amerikaanse afgevaar digde het noemde „het plan zelf schrijven". Was het in Parijs'anders gelopen, dan zou men en dat was dan het tweede voordeel geweest aan Amerika hebben kunnen tonen, dat men in Europa niet alleen de handen uit de mouwen wilde ste ken, maar ook, dat men de handen in elkaar wilde slaan om gezamen lijk in één grootse onderneming de Amerikaanse hulp te beantwoorden teneinde de oorlogsramp te bov.en te komen die Europa ook gezamen lijk als één grote slag had getrof fen. Een nog niet overwonnen ik zucht een overdreven zucht tot handhaving van eigen souve- reiniteit als beste middel om elk zijn eigen belangen te behartigen neett Europa daarbij parten gespeeld. En Molotof heeft daar met demonische slimheid gebruik van gemaakt. Het Marshallplan, zo vermaant hij, tast de souvereini- teit der Europese landen aan. Nu is het ons nooit bijzonder op gevallen, dat de Sowjet-Unie kam pioen was voor de souvereiniteit van de Europese landen. Estland, Letland en Lithauen bestaan als souvereine staten eenvoudig niet meer, omdat Rusland ze opgeslokt heeft. Wat de Sovjets op de Balkan doen en in Polen en Hongarije en wat zij proberen in Tsjecho-SIowa- kije en Oostenrijk, overal met be hulp van de plaatselijke communis tische partijen, is niets anders, dan op de meest flagrante manier „de souvereiniteit van Europese landen aan te tasten". Het doel daarbij is deze landen te maken tot gewillige werktuigen van de politiek van Sta lin en zijn Polit-bureau. Daarvoor moet alle oppositie in die landen worden onderdrukt en zo nodig of gewenst, hangt men zo als in het geval van Petkof in Bul garije de oppositieleiders eenvou dig op. De waard en zijn gasten ALS Molotof beweert, dat Ame rika met het Marshallplan de Europese landen aan zich wil onderwerpen, dan kan men daar niet beter op antwoorden dan met op te merken: „Zo de waard is ver trouwt hij zijn gasten". Natuurlijk zou een hechte economische samen werking tussen de Europese landen •II DE VIERING van haar 40-jarig bestaan is de Coöp. Levensver- zekeringm-, „Concordia te Utrecht begonnen met een H.-Mis, welke in de St. Willibrorduskerk werd op gedragen. In de kantoorgebouwen aan de Drift had een korte herdenkings plechtigheid plaats in tegenwoordig heid van de raad van commissaris sen en het personeel, welke ge opend werd door de directeur, de heer C A. van Dieten. Namens het personeel bood de heer E. Carrée een bronzen pla quette aan, met de beeltenis van de eerste directeuren van Concor dia, de heren Grundmeyer en v. d. Linden. Dit zeer gewaardeerde aan denken zal een plaats krijgen in de hall van het gebouw. Namens de buitendienst sprak de heer Lansing, die een wel uiter mate origineel cadeau aanbood, te weten: een haas, gevuld met polis- formulieren voor nieuwe verzeke ringen, het resultaat van een in verband met dit jubileum groots opgezette actie; de verzekerde som bedroeg niet minder dan 827.000. Bij ontstentenis van de heer A. C. de Bruyn sprak de heer H. J. Kuij- per namens de K.A.B. enige woor den van gelukwens, evenals de houder van polis no. 1, de heer N. P. de Jager te'Amersfoort. Voor ai deze waarderende woor den en fraaie cadeaux dankte de president-commissaris, de heer Jos. Veldman, met enkele hartelijke woorden. Des middags was er in het Jaarbeursrestaurant een druk bezochte receptie. Ambtenarengerecht verklaart beroep gegrond Het Ambtenarengerecht te Am sterdam heeft gegrond verklaard 't beroep van H. de R.. inspecteur der gemeente-financiën te Bussum, die, na een diensttijd van ruim 30 jaren door de gemeenteraad aldaar ont slagen, was. De inspecteur zou on geveer 13 jaar geleden als beheer der van een federatie van met over heidssubsidie gebouwde woningen handelingen hebben gepleegd, welke hem ongeschikt zouden maken als inspecteur van financiën. Hét Amb tenarengerecht vernietigde nu het besluit van de Raad. elk hunner een stukje, eigen onbe perkte souvereiniteit kosten. Maar om twee redenen zien wij daar geen bezwaar in. Ten eerste past Ame rika daartoe geen dwang toe, zoals Rusland op zijn satellieten. Het prijsgeven van een deel der eigen souyereiniteit zou vrijwillig ge schieden, uit.... souvereine vrij heid. Maar ten tweede: alleen op eigen kracht kan vrijwel geen enkel Europees land meer de ellendige economische gevolgen van de oorlog te boven komen. Handhaving der on beperkte souvereiniteit nu is alleen nuttig, als het een nuttig doel dient, b.v. verzekering van welvaart en veiligheid. Als deze hoogst voorna me doeleinden van elke staat niet meer door handhaving van de vol strekte souvereiniteit worden ge diend, ja daardoor zelfs worden ge schaad, doet men beter van dit al wat oude stokpaardje af te stap pen. En men moet het zeker niet meer blijven berijden, om^at de heer Molotof, die zijn eigen satel lieten er allang afgerukt heeft, ons daartoe uitdrukkelijk aanspoort. 's Heren Molotof's vermaningen zyn immers maar al te begrijpe lijk. Hij wil het herstel van Euro pa niet. want een sterk Europa acht hij een gevaar voor het nog zeer verzwakte Rusland. Zeker mogen dus de Oost-Europese lan den niet meedoen aan het herstel van Europa. Want dan zou dat herstel er eerder komen en daarmede zou juist dat, wat de Sovjet-Unie als een gevaar ziet, worden verhaast. En bovendien zou Rusland dan zijn greep op de satellieten gaan verliezen, wat dus dubbel nadelig zou zijrf'voor de Sovjets. Deze satellieten zouden n.l. juist als andere mensen ook liever vrij en welvarend wor den, in plaats van wat zij nu zijn: onderdrukt en in nood, tot meer dere macht van de Sovjet-Unie. Te Den Helder is Hr. Ms. Korvet „Batjan" aangekomen. Nauwe lijks was de loopplank uitgelegd of de matrozen, waarvan er sommigen in geen acht jaar waren thuis geweest, renden naar de wachtende familieleden. hielp slagers fraude plegen voor ae Amsterdamse Recht bank stond terecht de accoun tant-belastingconsulent J. P. J. Braakman tot voor kort wethou der van de gemeente Bussum. De verdachte heeft voor enige Am sterdamse slagers valse opgaven gedaan aan de fiscus. De slagers hadden grote winsten gemaakt op bepaalde worstsoorten. Daar zij deze winst niet wilden ver antwoorden, met het oog op de vermogensaanwasbelasting, zochten zij naar een methode om deze pos ten in hun administratie weg te werken. B„ die hun boekhouding verzorgde, deed de oplossing aan de hand: een hem bekende juwelier had zich bereid verklaard gefingeer de nota's af te geven, waaruit zou blijken, dat de slagers juwelen te gelde gemaakt zouden hebben. De opbrengst van de zgn. gerealiseerde juwelen zou de worstwinst camou fleren. De accountant en de juwelier kre gen voor hun bemiddeling tien pro cent van het zgn. verkoopbedrag der juwelen. De officier van justitie, mr. B. Kist eiste tegen de verdachte, die het tenlaste gelegde bekende, een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden. De officier zeide dat hij een zo hoge straf moest requireren, in verband met de generale preven tie en zeide voorts te vrezen, dat collega's van verdachte de staat voor onnoemelijke bedragen hebben be nadeeld. Marinebericht Aan Schout bij Nacht J. E. Meyer Ranneft is met ingang van 1 Nov. eervol ontslag verleend, wegens langdurige dienst. Schout bij Nacht Meyer Ranneft was tot voor kort Nederlands Marine-Attaché in Was hington en is als zodanig opgevolgd door Kapitein ter Zee F. Stam. Post voor de MVan Galen" Van 5 tot 7 Decemher a.s. zal Hr. Ms. Torpedo-jager „Van Galen" de haven van Ceylon, Trincomaly, aan-' doen. De opvarenden kunnen daar gewone en aangetekende brieven en briefkaarten ontvangen, Smits deze uiterlijk 27 November gepost wor den. De frankering kan geschieden volgens binnenlands tarief. De N.V. Koninklijke Neder landse Maatschappij tot exploita tie van petroleumbronnen in Ned. Indië heeft voor het eerst sedert 1928 weer een beroep gedaan op de kapitaalmarkt. Gisteren is bekend gemaakt, dat de 'inschrijving is opengesteld op nominaal 302.174.400.— aandelen aan toonder verdeeld in aandelen van nominaal f 1000.en onder aandelen vanfnominaal f 100.tot de koers van 100 procent ten volle delende in de winst over het boek jaar 1948 en volgende. De inschrij ving moet geschieden op 30 Dec. a.s. terwijl de storting op de toe gewezen aandelen moet plaats hebben in vrij geld op 15 Januari 1948. Voorts is bekend gemaakt, dat op 28 November a.s. de inschrijving is opengesteld op f 100.000.000. 3'W/o obligatiën in stukken van nominaal f 1000.aan toonder ten laste van de „Koninklijke" tot de koers van 101»/». De betaling der toegewezen obligatiën moet ge schieden op 17 December a.s. In de toelichting op deze emissie verklaart de „Koninklijke" am.„ dat de opbrengsten varj^deze uitgif ten met de aanwezige middelen de Koninklijke in staat stellen groten deels te voorzien in de tot het ein de van 1949 benodigde gelden. De wederopbouw van het bedrijf werd reeds in 1941 voorbereid, waardoor het mogelijk werd direct na de beëindiging van de vijandelijkhe den daadwerkelijk in Nederlands- Indië en elders te beginnen. De financiering hiervan heeft tot nu toe kunnen plaats vinden uit ge durende de oorlogsjaren getroffen voorzieningen. Behalve op de wederopbouw is onze blik gevestigd op de grote toekomst der olie-industrie en de noodzaak om hiervan, in een met de positie der Koninklijke Shell- groep overeengekomen mate ge bruik te maken. Ondanks het wegvallen der oor logsbehoeften en het slechts lang zaam op gang komen van indus trie, handel en verkeer heeft de phenomenale stijging der wereld vraag naar olieproducten, welke reeds voor de oorlog begon, zich voortgezet. De wereld-omzetten stegen van 176 millioen kg/t in 1928 tot 255 millioen kg/t in 1938, welke cij fers in 1946 opliepen tot 353 mil lioen kg/t, terwijl voor 1947 op 400 millioen kg/t gerekend kan worden. Verwacht wordt, dat deze gun stige ontwikkeling door de toene ming der gebruiksmogelijkheden en gesteund door een voortgezet herstel der wereldhuishouding zich ook in de toekomst zal voortzetten. Deze verwachting is onder andere gegrond op de recente ontwikke ling der olie-industrie in chemische richting, met name op de vervaar diging van wasmiddelen voor het ontvetten van wollen weefsels, van harde plastics voor de productie van huishoudelijke en industriële voorwerpen, van welke plastics voor de verf-, kleding- en luxe- goederen-industrie, van kunstmatig bereide glycerine en alcoholen, van oplosmiddelen voor de rayon-fabri- cage, enz. In verband met de toekomstige olieverkopen van de Koninklijke Shell-groep noemen wij de over eenkomst welke in het begin van het «jaar 1947 tussen de Shell Pe troleum Company en de Gulf Ex ploration Company gesloten werd. Dit langjarige contract, een der grootste in de geschiedenis der olie-industrie, behelst de levering aan de groep van ruwe olie uit het Kuwaitijgebied waarvan de olie reserves geschat worden op pl.m. 750 millioen kg waardoor de po sitie der groep wederom in belang rijke mate zal worden versterkt. De toenemende ruwe olie-voorzie ning der groep, tezamen met de nieuwe gebruiksmogelijkheden van olieproducten in het algemeen, brengen Aet zich mede, dat de groep in de komende jaren tot be langrijke nieuwe investeringen op het gebied van raffinaderijen, che mische fabrieken, tankschepen, enz. zal moeten overgaan. Deze investe ringen zullen wil de groep haar aandeel in de bovengeschetste, te verwachten gunstige ontwikkeling der vraag naar olieproducten ten volle kunnen opeisen op korte termijn moeten geschieden. Om alleen Nederland te noemen zij medegedeeld, dat de bouw van fabrieken voor synthetische was middelen en kunststoffen (plas tics), beide te Pernis, reeds een aanvang heeft genomen, terwjjl het ook in ons voornemen ligt de raffinage-capaeiteit te Pernis aanzienlijk uit te breiden. Uiter aard bestaan voor de overige groepsgebieden eveneens grote plannen. Vier jaar voor oud-commandant N.A.D. De Utrechtse Kamer van het Am sterdams Bijzonder Gerechtshof ver oordeelde de 63-jarige L. A. C. de Bock, oud-Kolonel van het Neder landse leger, die van Aug. 1941 tot Sept. 1944 eerst waarnemend com mandant, later commandant van de Nederlandse Arbeidsdienst was, overeenkomstig de eis, tot vier jaar met aftrek, ontzetting uit het recht van het bekleden van openbare ambten en uit het recht bij de ge wapende macht te dienen en ont zetting uit de kiesrechten voor de tijd van tien jaar. TEXTIELKAARTEN VA t./m. VF 605 1 Januari a.s. ongeldig Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de textielkaarten VA, VB, VC, VD, VE en VF 605 met ingang van 1 Januari 1948 ko men te vervallen. De van deze kaarten geldig verklaarde nummer-' en letterbonnen verliezen derhalve met ingang van genoemde datum hun geldigheid. De geldig verklaarde bonnen van de thans in gebruik zijnde textielkaarten VA 705 blijven tot nader aankondiging hun geldig heid behouden. Een van de daders van de roofoverval op 'n Am sterdamse sigarenwinke lier heeft zijn veroorde ling te pakken. Het is 'n Drentenaar, A. F. v. d. Brink. Hij mag 1 jaar en 6 maanden in een gevan genis ronddrentelen. jjs We kunnen zo langzamerhand een rubriek „Wilde Zwij nen" invoeren. Een vijftal evers zijn in de buurt van Lochem gesignaleerd. En geen van de vijf liet zich door de jagers verschal ken. Ze waren te slim. „Ze missen geen van de vijf'. In de bossen tus sen Bakel en Milheeze in Brabant is een begin ge maakt met de bouw van een nieuw sanatorium „St. Josephheil". De pastoor van de St. Josephparochie te Helmond, de initiatief nemer, heeft de eerste spade in de grond gesto ken. Meneer N. Ooster- baan te Den Haag was in de oorlog N.S.B.-perschef. Dat zal hij weten. Het tribunaal adviseerde hem te geven een internerings- straf voor de duur van 5 jaar met aftrek waarvan onvoorwaardelijk tot den ook even behandeld. De eerste werd veroor deeld tot 12 jaar; de twee de tot 20 jaar. Nu houdt men zich bezig met de vraag hoe het nu zit met de vermogens van deze 7 heren. We vrezen het erg- Mei 1948 en twee jaar voorwaardelijk met bij zondere voorwaarden. En voorts ontzetting uit de kiesrechten, ontzetting uit het recht als publicist nog werkzaam te zijn en ten slotte verbeurd verklaring van f 500.en zijn radio toestel. ïj; De burgemees ter en waarn. burgemees ter van Den Haag tijdens de oorlog, prof. Westra en mr. van Maasdijk wer- ste. ï}c De „Vasom", Tra ding Company in Tilburg organiseert een Tilburgse Rijwielbeurs ten gerieve van de 2500 rijwielhan delaren in het Zuiden. Op Dinsdag 25 November a.s. wordt in het gebouw „Scala" de eerste rijwiel- beurs gehouden. :j: Het vliegveld Valkenburg is voorlopig gesloten voor alle luchtverkeer. De brandblusmiddelen ver keren in een gebrekkige staat, zodat men niet doeltreffend kan optre den tegen eventuële vliegongevallen op het vliegveld zelf. Het Griekse stoomschip „Ly ras" is ter hoogte van de Springer Plaat hedennacht aan de grond gevaren. In de ochtend is het schip met behulp van 8 sleepboten vlot gesleept. Drie ma trozen uit Antwerpen en een uit Roterdam. opvaren den van 't s.s. „Sonja" za gen dat er 12 rollen stof aan boord werden ge bracht. Ze besloten deze rollen in Rotterdam te ste len. En dat deden ze ook. Tijdens een taxirit waarin de rollen geladen waren, werden ze aangehouden en dat was het einde. Nu zit ten ze achter slot en gren del. De rollen vertegen woordigen een waarde van f 10.000. Classificatie wordt wetenschappelijk onderzocht (Van onze parlementaire redacteur) HET MOGE DAN al waar zijn, dat de minister van Binnen landse Zaken pas twee maanden geleden in zijn departementale bootje is gestapt, hjj heeft tijdens het debat in de Kamer over de begroting van zijn ministerie blijk gegeven weinig uit de koers te worden gebracht door de heftige winden en stormen, die opgesto ken schenen. Wat hij te zeggen had zeide hij, maar dan met een vervaarlijke stentorstem en op een manier, dat ieder Kamerlid een klein mannetje moest worden tegenover deze Regent-van-ge boorte. Hij gaf blijk diverse pro blemen breed en rigoristisch te bezien. Hij moet daardoor wel een voortreffelijke indruk naar alle kanten hebben gemaakt. Laten wij hem op de voet volgen. Hij voelde er niet veel voor de Zon dagswet in een richting te wijzigen, die van „rechtse" zijde als de al leenzaligmakende werd aangepre zen. Wij leven in een land met ge mengde bevolking, de een wil zijn Zondag heiligen, de ander wil rus ten en een derde wil sport beoefe nen. De Overheid moet ieder het zijne geven. De minister hield te genover zijn katholieke geloofsger noot Maenen vol, dat hij geen gro te excessen op het gebied der ze denverwildering heeft geconsta teerd, en tot grote hilariteit voegde hij eraan toe: „Vergeten we niet da deze zomer buitengewoon warm was en dat er ook een tekort aan textiel bestaat". De kluif van de debatten was: het loonvraagstuk van de ambtenaren. Zeer resoluut verklaarde de minister dat hij niet bereid is tot een algehele loonsver hoging van de ambtenaren mee te werken, vooreerst omdat zulk een stap de loon- en prijspolitiek zou jjerpedcren en vervolgens omdat uit de vele klachten van hoog tot laag gebleken is, 'dat de armoede thans vrij gelijkmatig over allen is verdeeld. Dat nu was het doel van de Regering, niet zoals men veel al verkeerd meent de verdeling van de welvaart. Het Georganiseerd Overleg is een punt, dat de volle aandacht heeft. Eind Januari zullen de Regering daarover de eindvoor stellen bereiken, waarna spoedig een beslissing zal volgen. De classi ficatie had de heer Peters over zijn arme hoofd gegoten. Waarom nu EEN KOUDE GESCHIEDENIS Drie dieven gingen op excursie naar een groot levensmiddelen- bedrijf. Zij begonnen hun meegebrachte zak ken te vullen met de inhoud van een koelcel. Een politieman pas seerde. hoorde leven en sloot de koelcel. Daar na ging hij hulp halen. De drie zeer afgekoel de niet mijn en diin- kenners werden rustig in warmere cellen la ter opgeborgen. ZE KWAM TE LAAT Een boerendochter uit Winnipeg, Bethy White, stuurde een paar Nylonkousen aan prinses Elizabeth van Engeland. Hierop werd ze uitgenodigd om met Elizabeth thee te drin ken. Het vliegtuig en zo ook Betty arriveerde te laat voor de thee. Zonde van de nylons. AARDAPPELEN EN ESKIMO'S De regering van Groenland heeft aan alle eskimo's een cir culaire verzonden, waarin wordt aange drongen op het verbou wen van aardappelen, tomaten en koolraap. Dan zullen ze toch eerst een stelletje sneeuwploegen moeten laten aanrukken. EEN KIND WERD GERED Een operatie op een keukentafel in een boerderij, uitgevoerd bij twee petroleumlam pen redde op het nip pertje het leven van de 18 maanden oude Pa tricia Wagg. Het was een zware keeloperatie en na 45 minuten kon het kind naar het zie kenhuis vervoerd wor den. Modern Amerika! DE STERKE MIJNWERKERS In Schotland werd voor de mijnwerkers een zeer sentimentele film vertoond. Drie vielen er flauw Wat flauw! SPULBAAS Tijdens de algemenevergade ring van de Districtsarmenraad ten stadhuize te Alkmaar bield de heer K. de Wilde, sociaal wer ker van de „Stichting Politieke Delinquenten" een belangrijke in leiding over de vraag: „Wat doen wij met onze politieke delinquen ten?"; een inleiding, die om de bijzondere beweegredenen, er in vervat, wel de aandacht verdien de. Juist ook, omdat de „Stich ting Politieke Delinquenten" haar ontstaan dankt aan het initiatief van enkele vooraanstaande figu ren uit anti-nazikringen en om dat procureurs-fiscaal van de Bijzondere Gerechtshoven er sterk mee sympathiseren, van welke personen men toch niet kan verwachten, dat ze dit doen uit bepaalde genegenheid voor dit soort delinquenten. Na de bevrijding werden globaal genomen 120.000 personen gearres teerd en opgesloten in internerings kampen, afwachtend hoe B. G. en tribunaal' over hun gedrag en hou ding zouden oordelen. Daarmee was dus onmiddellijk een geheel nieuw probleem in de Nederlandse rechtspraak geschapen, want, toen, in November 1945 het „Besluit Politieke Delinquenten" af kwam werden mogelijkheden ge opend, om bepaalde ge-interneer den (on-) voorwaardelijk buiten vervolging te stellen. Gezien de 300.000 dossiers, die in korte tijd werden aangelégd, was dit besluit een noodzakelijk gevolg van de te ruggekeerde rechtstaat. Evenals de nazorg van gewone delinquenten een plicht is van deze staat, valt deze norm ook vast te stellen voor de categorie der poli tieke delinquenten en zo werd de „Stichting Politieke Delinquenten" Positie Nederlandse schepen „Aldabi", 19-11 van Rio de Ja neiro te Santos. „Amstelland", 19-11 van Santos te Montevideo. „Delftdijk", 19-11 van Vancouver te Rotterdam. „Indrapoera", JavaRotterdam, pass. 19-11 Algiers. „Kota Baroe", 19-11 17.15 uur van Rotterdam naar Ambon. „Oranje", JavaAmsterdam, pass. 20-11 Kaap Finisterre. „Stuyvesant", ParamariboAm sterdam. 20-11 van Ponta del Gada. „Tawali", 19-11 van Aden naar Batavia. „Kota Baroe", RotterdamJava, pass. 20-11 9 uur Dover. geboren uit particulier initiatief een belangrijke schakel in deze nazorg. De regering zag in, dat zij zich niet aan de consequentie van her stelde orde kon onttrekken, maar de morele en geestelijke reactie van een volk tegen een systeem bleef en blijft nog nawerken. Ge volg: wanbegrip van het publiek voor dit werk en achterdocht voor de instelling, die ziCn niet alleen door de morele plicht van barm hartigheid liet leiden, maar ook en dit als orgaan op de eerste plaats door de natuurlijke overwegin gen van het menselijk recht, dat beoogt niisstappen te straffen en na de straf de afgebroken verhoudin gen te herstellen. Reclassering in de vele interne ringskampen was tot mislukken gedoemd door gebrekkige outillage, onverschilligheid, depressie en ma teriële wantoestanden en daarom is en blijft de nazorg van de inmid dels 40 tot 50.000 reclasserenden, die onder toezicht van de stichting is gesteld een dwingende noodzake lijkheid. Het rayon Alkmaar om vattende het gebied ten Noorden van Uitgeest, met inbegrip van Texel heeft 1400 personen onder toezicht, waarvoor ongeveer 700 toezichthouders zijn aangesteld. Deze controleren de gedragingen van de teruggekeerden en zien toe op de bepalingen, die ze na te leven hebben ingevolge het besluit waar bij ze buiten vervolging worden ge steld. Het grote publiek ontvangt deze mensen" met wantrouwen, maar één ogenblik nadenken zal ditzelfde grote publiek 't inzicht brengen, dat de grote oorzaak van dit vrese lijke verschijnsel 1930-1945, dat na- tionaal-socialisme genoemd wordt, zijn diepste oorzaak vond in de men sen zelf en in de regeringen, die geen plossing konden vinden van 't enorme werklozenvraagstuk. Van die millioenen werklozen zijn er duizenden gretig overgeheveld naar de N.S.B. met alle gevolgen van dien. Naast deze materialisten zijn er de idealisten, waarvoor de heropvoeding even moeilijk, maar even noodzakelijk is. Niet de poli tieke, maar de geestelijke reciasse- Van Zeeland vertrekt Zaterdag Het Belgische lid van de com missie van goede diensten, Paul van Zeeland, vertrekt Zaterdag a.s. naar België, voordien zal hij nog een eendaags bezoek aan Oost-Indonesië brengen. ring, die is het meest nodig. Zij allen moeten leren, dat de normen van'goed en kwaad in alle geledin gen van de maatschappij moeten gelden. Zij hebben een arbeidsplicht meegekregen bij hun buiten ver volgingstelling en verblijfsplicht. Dan moet er voor huisvesting «wor den gezorgd en huisraad moeten ze even goed hebben, na de massale roof vlak na de bevrijding. Wan neer ze hiertoe niet in staat zijn en wanneer de gemeenten geen huis vesting kunnen verschaffen zijn er nog de doorgangshuizen in Over- veen, Steyl en Delft. Gelukkig zijn de werkgevers goedwillend en ze geven hun steun zo veel dit moge lijk is. Is dit het voornaamste? Nee, het voornaamste is, dat de ex-politieke delinquenten worden opgenomen in de normale gemeen schap, omdat hun straf is afgelopen en omdat ze door hun normaal ge drag weer alles kunnen goedmaken, wat in 'n paar jaar werd afgebro ken. juist over mijn hoofd, vroeg de mi nister? Zij geldt voor onderwijs, Sociale Zaken en voor het particu lier bedrijf. Afschaffen zou onzin zijn, want er is verschil tussen de grote stad en het platte land. La ten we de zaak dus wetenschappe lijk onderzoeken. Een felle aanval op de politiek der burgemeesterbenoemingen vond in het betoog van de minister een brillante weerlegging. Dr. Witte man verklaarde, dat er aan een burgemeester eisen van bekwaam heid en van geschiktheid worden gesteld. Als men er eenmaal in ge slaagd is een bekwaam man te vin der.. staat men voor de vraag of hij naar pclitieke overtuiging en naar geloof past in een bepaalde gemeen te. Nu levert die vraag voor het zuiden en het noorden, waar de gemeenten eenzijdig zijn samenge steld geen moeilijkheden op. Maar in het midden van ons land met zijn gemengde bevolking wel. Daarom heeft spr. twee richtlijnen: ten eer ste er bestaat geen enkele reden om continuiteit vast te houden, integen deel het lijkt beter van tijd tot tijd de afzonderlijke groepen aan het roer te laten komen en vervolgens heeft de regering de verdelende rechtvaardigheid te betrachten. Zo wel de Partij van de Arbeid als de Katholieken hebben een achter stand in te halen. Vroeger kwamen zij niet in aanmerking! Het geval-Haarlem besprekend zeide de minister: „De heer Scheps van de P. v. d. A. heeft betoogd, dat Haarlem 15 socialistische raadsle den kent, het meest van alle frac ties, dus had er een socialist moeten zijn. De heer v. Dis (St. Ger.) had beweerd dat er een protestantse meerderheid was, dus had het een protestant moeten zijn. Mijne heren, dat alles is onjuist. Er zijn op iedere 10ü inwoners 38 katholieken, tegen over 38 protestanten verdeeld over 8 groepen, 22 zonder geloof en 2% onbekenden. Wat is er dan nog voor bezwaar tegen, dat een katlioliek benoemd is, terwijlde politieke samenstelling toch voor sommige partijen erg labiel is! De minister heeft zich tenslotte voor grotere activiteit van de pro vincies uitgesproken, maar zó, dat de provincies zelf initiatief moeten ontwikkelen. De gemeenten wil hij zelfstandig laten en niet dan inci denteel samenvoegen. Maar ze mo gen niet beslissen over de salaris sen van het personeel en de wet houders dan binnen zekere gren zen. De kwestie der gemeentesecre tarissen zal spr. beziën, dit schijnt wel ernstig. Oud-rector Dr. Vloar onderscheiden Bij K. B. is benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau, de Zeereerw. He,er dr. N. Th. Vlaar, oud-rector van het R.K. Lyceum voor jongens (Triniteitslyceum) te Haarlem, wonende te Venlo. CENSUUR IN ROEMENIE Op Amerikaanse films Te Boekarest zijn tijdelijk alle Amerikaanse films aan de circulatie onttrokken. De Amerikaanse film verhuurkantoren hebben opdracht gekregen alle zich in Roemenië be vindende Amerikaanse films op nieuw te laten censureren. Films met Ginger Rogers, Wallace Beery, Clark Gable, Robert Taylor, Adol- phe Menjou, Barbara Stanwyck en Greta Garbo behoeven niet eens voor herkeuring te worden ingele verd, daar deze automatisch worden verboden. Het merendeel van bo vengenoemde filmspelers- en speel sters is voor de commissie voor on Amerikaanse activiteit van het Amerikaanse Congres verschenen. Naar verluidt behoren Walt Disney en Cecil de Mille tot de regisseurs wier films verboden zijn. HET WERELD GEBEUREN Als we het belang der tarieven- overeenkomst van Genève met de grote schema's en tabellen zouden moeten afmeten naar de hoeveel heid papier, die ervoor gebruikt is dan zou het een van de voornaam ste internationale overeenkomsten zijn, die ooit van een conferentie tafel is gekomen. Of echter de potentiële waarde voor het mensdom evenredig is met de grote materiële afmetingen is moeilijk te zeggen. Om een gezond oordeel te kunnen vellen, moeten we de details grondig bestuderen. Allereerst is het een aanzienlijke stap in de richting van de vrijheid in de handelsbetrekkingen. Alleen werden hierbij uitgezonderd de Europese landen van het „IJzeren gordijn" op Tsjecho-Slowakije na en Latijns Amerika, behalve Chili en Brazilië. Voor de 23 deelnemende landen bevat de overeenkomst zeer gun stige bepalingen, reductie van de tarieven en de preferentiële rechten voorkoming van zijdelingse handels beperking en aanpassingen aan de nieuwe tijden. Terwijl alles in ptrincipe- vorm is neer gelegd, is het moeilijk vast te stellen in hoeverre de bestaande pro blemen worden opgelost. De voor naamste hiervan is het dollar-te kort. De Ver. Staten hebben ver schillende concessies gedaan, waar onder b.v. het verlagen van de ta rieven tot de helft op bepaalde goe deren. De vraag is en blijft echter of zelfs gehalveerde tarieven nog laag genoeg zijn om in de verschil lende landen de export aanzienlijk te vergroten. Sommige landen gaan zelfs door met het sluiten van bila terale handelsovereenkomsten, ter wijl door de besluiten van Genève toch duidelijk de mogelijkheid voor het sluiten van multilaterale over eenkomsten in het leven is geroe pen. De preferentiële rechten van het Britse rijk werden opgeheven, doch op grond van een clausule in de overeenkomst zullen alle ovei^ge 22 landen automatisch dezelfde voordelen verwerven. Engeland verliest wel de preferentiële rech ten op een aantal artikelen, die naar landen van het Gemenebest worden «aëxporteerd, zoals b.v. op sigaretten naar Nieuw Zeeland. Vele landen zullen tot 1952 de V.S. beperkingen van de import- quanta kunnen opleggen ten einde zich te kunnen vrijwaren tegen een toevloed van niet-essentiële artike len. Hoewel de uiteindelijke verlagin gen waarschijnlijk niet zo groot zijn als men oorspronkelijk in economi sche kringen gehoopt had, is na 6 maanden van besprekingen te Ge nève toch genoeg bereikt om het op timisme onder de uitvoerende lan den te doen herleven. Hoewel de be trokken landen bilateraal hebben onderhandeld, daar de onderhande ling steeds door het voornaamste importerende land van een bepaald artikel werd gevoerd, zullen toch alle 23 landen van de concessies hun voordeel hebben. En juist dit en de bevordering van de vrije handel kan voor de uitvoe ring van het plan Marshall en hier mee direct verbonden Europa's her stel, een enorme steun zijn. Sic transit. Gouverneur Kasteel naar New York Dr. P. Kasteel, gouverneur van Curaqao is Woensdagavond per KL M naar New York vertrokken. Hij zal contact opnemen met de Neder landse ambassade te Washington en zijn kinderen, die in de V. S. ver blijven, bezoeken. Gouverneur Kasteel is heden te New York gearriveerd. Gouverneur Kasteel gaf uiting aan zijn grote tevredenheid over het resultaat van zijn besprekingen in Europa. FEUILLETON door PETE FALCON 65. In heb sindsdien de stem niet meer op die golflengte kunnen vinden, maar ik beken het eer lijk, dat lied en die melodieuze stem klinken mij nog steeds in de oren en ik ben nog niets vergeten, ondanks de avonturen die ik met jullie en vooral met jou in de laat ste weken heb beleefd. Hij zweeg enige ogenblikken. Mary staarde voor zich uit. „Als je nu bedenkt, Mary", ver volgde Fred, met nadruk, „dat ik het gemis aan een dosis romantiek een der grootste tekorten vind in onze generatie, is het dan zo dwaas, dat* ik mij, met mijn. mentaliteit ge noodzaakt voel, trouw te blijven aan de belofte, die ik heb gegeven aan die onbekende zelfs al zou jij voor mij heel veel betekenen?" De sfeer tussen de beide jonge mensen, begon nu een diepe span ning te krijgen. Mary - had met grote aandacht naar hem geluisterd. „Kom Mary", drong Fred aan. „Zeg mij dat je me begrijpt. Het zal mij mijn beslissing heel wat lichter maken. „Heb je er dan spijt van, dat je toen die beslissing hebt genomen, om trouw te blijven aan die onbe kende stem?" vroeg zij. „Spijt is het misschien niet", ant woordde Fred, „maar ik zou nu niet meer tot een dergelijke belofte in staat zijn met jou naast me. Geloof dat, Mary! Ik vind echter dat we trouw moeten blijven tot in de kleinste dingen, zelfs tegenover ons zelf. En je vindt het' misschien vreemd, maar ik zou het als een soort verraad beschouwen, als ik de belofte, die ik destijds met veel na druk heb afgelegd aan die onbe kende verre stem, nu ineens zou breken." Hij sprong van de vensterbank en ging weer voor het meisje staan. „Ik zou het zelfs zó willen zien", voegde hij er aan toe, „dat ik jou ook iets moet zeggen, en dat ik mij onder alle omstandigheden weet ge bonden aan een belofte. Is dat niet de practische, maar de goede zijde van deze vorm van romantiek?" Mary keek hem aan, en sloeg in eens de armen om zijn hals en kuste hem. „Fred, eerst was ik vreselijk te leurgesteld maar nu ben ik gewel dig trots op je. Dat zelfs een vrouw die in de phantasie bestaat, al zó op je trouw kan rekenen, belooft het beste voor de vrouw, die tastbaar naast je zal staan." Ze bleef een ogenblik zwijgen en ging toen voort op zachte toon: „Vind je het onvriendelijk van me, als ik hoop, dat je haar nooit zult vinden, die onbekende?" Fred schudde nadrukkelijk het hoofd. „Nee, Mary", zei hij. „Dat is niet onredelijk." Hij draaide zich om en liep het vertrek op en neer. Er heerste stilte. Van buiten klonk het geluid van een auto-claxon. Op nieuw wendde hij zich tot het meisje „Ik vermoed, dat Burns direct terugkomt", sprak hij. „Voor hij er is, Mary, nog een enkel woord. Als je er straks over nadenkt, zou je mij misschien belachelijk kunnen vin den met mijn zogenaamde trouw zou je kunnen denken, dat zoiets absurd is, vooral nu ik heb gezegd, dat jij ook veel voor mij betekent. Je zou het kunnen beschouwen als een offer, dat ik als een dwaas nu eenmaal wil brengen voor een over dreven romantische hersenschim. Mary gaf geen antwoord zij luisterde als verwachtte zij, dat hij verder zou spreken. „Laat ik het eerlijk zeggen", ver volgde Fred. „indien ik op dit mo ment handelde naar mijn gevoel voor jou, dan zou niets ons in de weg staan. Maarmaarhij maakte een hulpeloos gebaar", mijn bewondering voor die onbekende stem had tijdens de eenzame uren op mijn kamer zo'n afmeting aangeno men, dat ik dwaas genoeg heilige eden zwoer en ik zou mijn roman tisch principe moeten verzaken, omWordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3