Inzake de uitvoering van de motie-Groen moet belofte worden ingelost Wat zal Marshall doen? t! DE VERRE STEM |j r Sociale lasten drukken zwaar op de bedrijven RADIO EEN UURTJE TELEX Palestina geen eenheidsstaat NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 25 November 1947 PAG. Vermindering van grondlasten gevraagd De vier ministers te Londen Russische vertragingspolitiek niet geduld Nylon Amerikaanse senaat Russische aanval op Engelse houding Mannen gevraagd Frankrijk's crisis Zwemmen Nederl. Dames superieur r VANZtL,rc>PREKEND is op de jaarvergadering van de L.T.B. ie Haarlem gisteren ook een en ander in het midden gebracht over de prijzenpolitiek in de land- en tuinbouw. Het prae-advies van het Hoofdbestuur herinnerde aan de motie- Groen en wees op het onbevredigende, dat nog steeds een zeer grote afstand is gelegen tussen de prijs, die de boer en tuinder ontvangt en die de consument moet betalen. Het overleg tussen de Regering en de Stichting van de Landbouw i% nu voor bereid. Iedere dag en ieder uur moet deze kwestie niettemin in de gaten gehouden worden, betoogde de Kring Hoorn (Sjerps). Het H.B. kreeg hulde voor zijn actie in deze, en het advies luidde: ga zo door en sleep er de politieke instanties voortdurend bij. met het prae-advies van het be stuur accoord. Het was ruim vijf uur, toen de voorzitter de vergade ring sloot. Tot de aanwezige gasten op deze vergadering behoorden o.a. de heer A. de Goey, voorzitter van de Aarts diocesane Boeren- en Tuindersbond, de irs v. d. Helm uit Beverwijk, v. Alphen uit Hoorn en Dykema uit Haarlem, de rector Brans van de L.T.Jongerenbeweging, de heer Sal man namens de Katholieke Land- arbeidersbond, later nog de heer Roborgh, secretaris van de KNBTB en anderen. Aan pastoor A. Cleo- phas, afgetreden adviseur, wegens ziekte verhinderd, werd een tele gram van dank en een bede voor spoedig herstel gezonden. De nieu we adviseur, rector A. G. M. v. d. Hoogte, werd met enige opwekken de woorden door de voorzitter ge ïnstalleerd, en aan het einde van de vergadering dankte rector v. d. Hoogte voor de hartelijke ontvangst, hopend, dat hij met wijsheid en geest en kracht de taak van prof. Cleophas zou kunnen voortzetten. De aanbieding van het jaarver slag deed de secretaris, de- heer ir Kromwijk, vergezeld gaan van een toelichting, waarin hij o.a. deed uit- De Kring Leiden gispte, dat nog altijd ongelijke maatstaven tussen landbouw en andere groepen wer den aangelegd. Hij wees op het te kort aan arbeidskrachten en vroeg overleg tussen middenstand en arbeiders, om dit onderdeel van de geleide economie nader onder het oog te zien. De afd. 't Kald vroeg nu eindelijk eens een definitieve melkprijs, Langeraar wilde mini mumprijzen op de basis van een kostprijs van 100%! Dat is onhoudbaar, zei de heer Groen, die nog geen bevredigend antwoord vermocht te geven op de vraag, hoe het nu staat met de uit voering van de motie-Groen. De Stichting heeft practische voor stellen geformuleerd, maar 14 da gen geleden „zou het nog wel en kele weken duren" alvorens met de Economische Haad uit het ka- binet-Beel geconfereerd zou wor den. De Stichting heeft er nog eens op aangedrongen, dat dit nu spoedig zou gebeuren. De staart van de motie-Groen houdt echter in, dat de regering het resultaat van het overleg aan de Kamer moet mededelen, en het komende debat over de Landbouwbegroting zal wellicht gelegenheid bieden, nader op de zaak in te gaan. De tuinbouw heeft in het algemeen de kostprijs gehaald, de Fondsvor ming staat er nu weer niet zo* goed voor, dan twee maanden geleden. De heer v. d. .Weyden voegde hieraan toe. dat er inderdaad nog ongelijke maatstaven gehanteerd worden.Er is wel iets veranderd* de Kamer heeft zich met algemene stemmen uitgesproken voor 't prin cipe, dat de beloning van de land bouw met andere groepen gelijk moet zijn. Het ongeduld in agra rische kringen is verklaarbaar Wij mogen daarom gerust nog eens van hier uit met grote nadruk aan dringen op inlossing van de gege ven belofte. Men mag voor moei lijkheden niet terugschrikken, de berekeningen van het L.E.I. moe ten richtsnoer zijn. De voorzitter wees er op, dat in de Stichting van de Landbouw ook de arbeiders vertegenwoordigd zijn. Belastingproblemen Niet minder dan 17 voorstellen waren ingediend inzake belastin gen en sociale lasten. Hazerswou- de stelde voor, de sociale lasten als volgt te verdelen: een derde ver halen op de bedrijven, een derde op de inkomens en een derde op de vermogens. De afgevaardigde Wes- seling betoogde, dat de lasten voor het bedrijfsleven alleen niet meer te dragen zijn. Het H.B. achtte het wenselijk, naar verlichting der lasten te streven. Speciale regelin gen voor de sociale'lasten van de landbouw te vergen, lijkt Xiet re delijk, wel is het H.B. ervoor, dat, nu ook de Ondernemingsbelasting voor de landbouw geldt, de grond belasting tenminste tot de helft wordt verminderd. In het algemeen dienen sociale lasten in de prijs ver disconteerd te worden. Het H.B. zal ten dezen aanzien diligent blijven. Het voorstel-Hazerswoude acht het bestuur onuitvoerbaar. In het totaal van lasten dient een rechtvaardige verdeling toegepast te worden. Ge streefd zal worden naar vereenvou diging van de uitvoering der hef fingen, welke voor de landbouw ondragelijk wordt. De kring Hoorn wees op de ver schillen in toepassing door belas tinginspecties, waarover wij onlangs een uitvoerige beschouwing hebben opgenomen naar aanleiding van een bijeenkomst in Hoorn. De heer v. d. Weyden deelde mede, dat deze zaak reeds in de afdelingen is be handeld. De uitvoeringsbesluiten worden niet toegepast zoals de mi nister dit heeft toegezegd. Uit de algemene beschouwingen is overi gens gebleken, dat de regering de kwestie van de kinderbijslag voor zelfstandigen urgent acht. Op voorstel van de heer Paarde- koper zeide de voorzitter toe. dat de belasting- en lastenproblemen nog eens nader in het H.B. aan de orde zullen komen. In tal van an dere punten ging de vergadering Positie Nederlandse passagiersschepen Aldabi, 22 Nov. van Rio de Ja neiro te Montevideo. Alhena, 23 Nov. van Rotterdam te Antwerpen. Indrapoera, wordt 24 Nov. om 17,30 aan de Hoek van Holland ver wacht. Kota Baroe, Rotterdam Java, pass. 23 Nov. 23 uur Sagres. Kota Agoeng, RotterdamBata via, 23 Nov. 15 uur van Aden. Nieuw Holland, Amsterdam—Java 24 Nov. te Sabang. Randkerk, Amsterdam—Z. Atri. ka. pass. 23 Nov. Finisterre. Westerdam, 24 Nov. voorgaats Nieuwe Waterweg. De prijs der eieren Van mening zijnde, dat het be staan van maximum prijzen in de eierenhandel belemmerend werkt op een regelmatige afzet, heeft het bedrijfschap voor pluimvee en eie ren de maxin^umprijsregeling voor producent, verzamelaar en nanae- laar opgeheven. D,e maximumprij zen van detaillist aan consument zyn echter o.m. gehandhaafd, zodat de eieren voor de bevolking nog even duur blijven. Raad van Beroep Perszuivering De minister van Onderwijs, K. en W. heeft gistermiddag de raad van Beroep Perszuivering geïnstalleerd de minister wees er daarbij op, dat welbewust aan de zuiverende in stantie een grote mate van in de beoordeling van de betrokke nen is gelaten. De voornaamste ricni- snoer van deze raad wordt gevormd door de algemene rechtsbeginselen. komen, dat ten aanzien van de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie de daad nodig is, maar als de boeren en tuinders zelf de zaken in handen willen nemen, dienen zij zich af te vragen, of ze voldoende geschoolde krachten hebben, om dit te kunnen doen. Ook omdat vor ming en ontwikkeling nodig is, zal de LTB in begin 1948 studiedagen gaan houden. Ten aanzien van het zevende en achtste leerjaar merkte de secretaris op, dat indien men meent, dat deze jaren nutteloos zijn men de kinderen naar de Mulo moet zenden, zodat ook de kinderen van boeren, tuinders en kwekers iets meer algemene ontwikkeling krijgen. Namens de afdeling Hillegom deed de heer Murk mededeling van een motie van afkeuring, op de af delingsvergadering aldaar aangeno men, tegen de houding van de kring Bloembollenstreek, die te Lisse ver gaderd heeft en waar men een be slissing over de saneringskwestie genomen heeft, zonder dat dit punt op de agenda stond! Spreker meen de, dat door een dergelijke gang van zaken de belangen van de LTB ern- «stig werden geschaad. De voorzitter zeide. dat het standpunt van het hoofdbestuur kenbaar gemaakt zou worden op de algemene vergadering van de vakgroep kwekers, welke a.s. Maandag 1 December te Haar lem zal worden gehouden. Bij de behandeling van de begro ting en de contributie probeerde de afdeling Alkmaar (Klaver) de mi nimumcontributie tgrug te brengen op 6 gld. in plaats van op 7.50, welk voorstel o.a. door Blokker (Bot) krachtig bestreden werd. De voor zitter zei desgevraagd, dat men van zuinig beheer overtuigd kon zijn. Op de begroting is een post van 9000 gld. uitgetrokken voor pro paganda en voorlichting, waarvoor o.a. een vast propagandist voor de buitendienst zal worden aangesteld. De tijd voor het loslaten van een maximum voor de contributie acht het H.B. nog niet aangebroken. Ver schillende afgevaardigden uitten be zwaren tegen de post subsidie voor landelijke rijverenigingen, waarmee het bestuur rekening zal houden. Over de gewijzigde (verhoogde) af dracht aan de KNBTB zal het H.B. zich nader beraden. In dit Londense herenhuis, Lancester House, wordt in de komende weken door de vier ministers van buitenlandse zaken gedelibe reerd over de toekomst van Duitsland en mogelijk zelfs over die van Europa. Vandaag zullen in het Londense Lancaster House de vier ministers samenkomen om over de toekomst van Duitsland en Oostenrijk te beslissen. De plaatsvervangers, die de voorbereidende besprekingen hielden, zijn er niet in geslaagd het eens te worden over de agen da van de conferentie, zodat deze waarschijnlijk zonder vastgesteld schema zal moeten beginnen. Het enige, dat vaststaat is, dat de Westerse mogendheden met de Oostenrijkse kwestie willen be ginnen, terwijl Rusland het eerst het Duitse probleem wil aanvat ten. Een der voornaamste moeilijkhe den in de Oostenrijkse kwestie is de definitie van de term „Duitse activa''. Dr. Gruber, de Oostenrijkse mi nister van financiën, is eveneens te Londen, om onmiddellijk bij de hand te zijn, indien de ministers hem willen consulteren. Ondanks de gespannen atmosfeer, waarin de conferentie begint, hoopt men op resultaten. Deze hoop is minder gebaseerd op tekenen, die op resultaten wijzen, dan op de mening, dat geen der grote mogend heden het tot het openlijke breuk zal laten komen. In Washington verwacht men, dat de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, George Marshall, en zijn delegatie „zeer spoedig" naar huis zullen terugkeren, indien Molotof, de Sowjet-Russische mi nister van buitenlandse zaken, weer zal beginnen met wat men be schouwd als „de gebruikelijke Rus sische vertragingstactiek". Niemand in Washington gelooft, dat Marshall er veel voor voelt om weken achter een naargeestige debatten over de Internationale Bank te Amsterdam? Dc „New York Herald Tribune" van Zaterdag meldt, uit financiële kringen vernomen te hebben, dat de burgemeester van Amsterdam, mr d'Ailly, met functionarissen van de Internationale Bank te Washington onderhandelingen heeft gevoerd over eventuele vestiging van het Europees kantoor dezer bank te Amsterdam. Naar verluidt zou Ne derland er prijs op stellen, dat de Internationale Bank haar kantoor in de Nederlandse hoofdstad ves tigt, en is men zelfs bereid hier voor gratis kantoorruimte ter be schikking te stellen.1 Tot dusverre hebben de functionarissen der bank zich tot niets verbonden. procedure-kwesties aan te horen of te voeren, indien Molotof niet met voorstellen komt, die een redelijke kans bieden om de huidige impasse te verbreken. Zowel in officiële als in perskringen verwacht men, dat de aanstaande zitting der ministers van buitenlandse zaken de langver wachte ontknoping zal opleveren. Men gelooft, dat Marshall gekant is tegen de gedachte aan een afzonder lijk vredesverdrag met West-Duits- land, zelfs als de vier ministesr niet tot overeenstemming mochten ko men. De" Fransen hebben echter nu reeds te kennen gegeven, dat zij hun zóne met de Brits-Amerikaanse zul len verenigen, in geval de conferen tie geen positieve resultaten ople vert. Velserpont weer normaal Nadat de veerdienst over het Noordzeekanaal nabij Velsen twee weken geleden slechts door twee ponten was uitgevoerd doordat een van de havens aan de Zuid zijde in reparatie was, is vanmor gen de normale dienst met drie ponten hervat. Nog geen serviespunten! De Minister van Economische Zaken heeft op een vraag van dhr. Andriessen medegedeeld, dat sinds Augustus 1945, behalve huwenden, ook een aantal overige verbruikers categorieën, die gedacht werden daarvoor in de eerste plaats in aan merking te komen o.m. oorlogs slachtoffers, repatriërenden, hore cabedrijven, scheepvaartmaatschap pijen in de distributie van ser viesgoederen betrokken zijn. Bo vendien is, vooral met het oog op de gezinnen met kinderen, aan alle ingezetenen tot de leeftijd van 21 jaar een aantal punten voor de aan. koop van serviesgoederen ver strekt. De Minister erkent, dat ondanks hierboven genoemde maatregel zich vooral in gezinnen met kinderen moeilijkheden als gevolg van een tekort aan serviesgoederen kunnen voordoen. De beschikbare hoeveel heid van deze goederen heeft even wel tot dusverre geen ruimere voorziening toegelaten. Het is dan ook voorshands niet mogelijk het distributiesysteem te wijzigen in die zin, dat meer punten worden verstrekt. Niettemin is de minister van oordeel, dat deze voorziening ver betering behoeft. De moeilijkheden te dezer zake hebben dan ook bij voortduring zijn aandacht. voor visserij en scheepvaart Reeds sedert enige tijd worden in het Nederlandse Visserij Proef station te Utrecht proeven genomen met nylon-kabels en -garens als, materiaal voor de visserij en de scheepvaart. Hoewel nog niet kan worden gezegd in hoeverre nylon in de toekomst bij scheepvaart en vis serij een rol zal gaan spelen zijn de vooruitzichten voor dit materiaal zeer hoopvol. Zeker is in ieder ge val wel, dat nylon zeer sterk is, veel sterker b.v. dan katoen. Bovendien is het zeer soepel, wat vooral voor vislijnen e.d. van veel belang is, De „Willem Barendsz" o.a. gebruikte voor het eerste' deel van haar har- poenlijnen Nylon en als zodanig heeft het zeer goed voldaan. Nyion moet geïmporteerd worden en ge zien het gebrek aan deviezen zal het derhalve nog wel enige jaren duren, alvorens men vislijnen, fui ken e.d. vervaardigd uit nylon, in onbeperkte mate zal kunnen krij gen. en de tussentijdse hulp Senator Vandenberg, de gezag hebbende Republikeinse autoriteit op het gebied van de Amerikaan se politiek, heeft bij de opening van het debat in de Senaat over het wetsvoorstel tot tussentijdse hulp aan Frankrijk, Italië en Oos tenrijk, ervoor gewaarschuwd, dat een afwijzing van deze 597 mil- lioen bedragende hulp door het Congres zou kunnen uitlopen op een oorlog, „die anders nimmer had behoeven plaats te hebben en die men nimmer had moeten ge dogen". Vandenberg drong aan op onmid dellijke goedkeuring van het wets voorstel. Voorts beschuldigde hij de Sowjet-Unie van het voeren van 'n „ongelooflijke lastercampagne" te gen de V.S. Vandenberg somde de drie rede nen op, die de Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen en waarvan hij voorzitter is, ertoe had den gebracht het wetsontwerp una niem goed te keuren. Zij waren: 1. de traditionele Amerikaanse menslievendheid. 2. <je onontkoombare noodzaak van de hulp, wilde men Europa de kans geven zijn eigen vrijheid te herwinnen en 3. het onvermijdelijke Ameri kaanse belang bij een vrije wereld, had de oorlog beëindigd in de vaste overtuiging „een rechtvaardige vre de voor vrije mensen in een vrije wereld" te scheppen. De voorspelling, dat de wet voor tussentijdse hulp zonder veel tegen stand goedgekeurd zou wórden, won aan betekenis, toen na Vandenberg's verklaring vrijwel alle critiek uit bleef. Slechts de republikeinse senator Morse kwam in directe op positie. Morse was van mening, dat het niet gerechtvaardigd was het oog naar Europa te richten, wanneer men tegenover de „communistische omsingeling" in de Stille Oceaan geplaatst werd. Prinses Elizabeth en gemaal danken Nederland Aangezien de Engelse kroonprin ses met haar gemaal niet in staat zijn om het groot aantal telegram men en brieven, die zij bij gelegen heid van hun huwelijk uit Neder land mochten ontvangen, niet per soonlijk te kunnen beantwoorden, hebben ze de Britse ambassade in Den Haag verzocht hun grote dankbaarheid 'over te brengen. Gaskachel veroorzaakte de brand in Vlaardingen Door de politie wordt als oorzaak van de catastrophale brand in Vlaardingen aangenomen, het ver zuim van een personeelslid om des avonds een pas gerepareerde gas kachel uit te draaien. Deze kachel bleef branden en heeft zulk een warmte verspreid, dat daardoor vermoedelijk het houtwerk is gaan schroeien en vlam heeft gevat. Algem. UNO-vergadering in België? In verband met het besluit van de V.N., de volgende algemene ver gadering in Eurupa te houden, heeft de Belgische regering zich in beginsel bereid verklaard haar land desgewenst voor het houden van deze algemene vergadering open te stellen. De Belgische delegatie heeft opdracht gekregen de uitvoerbaar heid van het plan te bestuderen. Geen familiebezoek aan Canada Naar wij vernemen, zijn de kan sen op een spoedige overtocht voor ouders, die hun in Canada verblijf houdende dochters willen bezoeken, zeer klein. Een van de moeilijkhe den is ook hier het vervoer, terwijl de overtocht zeer kostbaar is. De vereniging „Nederland-Cana da" heeft plannen, om door een spaarsysteem deze bezoeken moge lijk te maken. PROGRAMMA' WOENSDAG 26 NOVEMBER HILVERSUM II (415 M.): NCRV: 7.00 Nieuws; 8.00 Nieuws; 9.00 Och- t o ndzi eken bezoek: 11.00 „Landver huizers", hoorspel; 12.33 Mendels- sohn-orgelcyclus; 13.00 Nieuws; 15.00 Solisten uit 't Omroeporkest; 16.00 Voor postzegelverzamelaars; 16.45 Voor onze jongens en meisjes; 17.30 Concert citerspel; 18.30 Radio- Volksuniversiteit; 19.00 Nieuws; 19.45 Engelse les; 20.00 Nieuws; 20.25 Con certgebouw-orkest; 22.30 Nieuws; 23.00 Sweelinck-kwartet; 23.57 Slui ting en Wilhelmus. HILVERSUM I (301 M.)'VARA: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym; 8.00 Nieuws; 8.50 Voor de huisvrouw; 10.20 Voor de huisvrouw; 11.00 Po pulair non-stop-programma; 13.00 Nieuws; 13.50 „The Prairie' Ram blers"; 14.00 Bespreking nieuwe kinderboeken; 15.00 „Jelle van Sip- ke Froutjes", hoorspel voor de jeugd; 15.45 „De Regenboog" voor de zieken; 17.15 Orgel; 17.30 Ned. Volksherstel; 17.35 The Ramblers; 18.00 Nieuws; 18.15 Vara-varia; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 20.00 Nieuws: 20.15 Metropole orkest; 21.00 „Uit .Neerlands Verleden"; 21.50 „Malan- do" en zijn tango-rumba orkest; 22.45 Boekbespreking; 23.00 Nieuws en gram. De Reina Prinsen-Geer- lings-prijs is toegekend aan de Amsterdamse student Simon van het Reve, voor zijn bundel „De Avonden". Het Griekse stoomschip „Evros" is bij Ostende aan de grond gelopen. Assis tentie wordt reeds ver leend. ;jc 6 Zeeuwse ge meenten ontvingen iedgr f6000 van de Stichting „Wereldactie voor Zee land", als resultaat van de „Stenen actie" die beoog de de woningbouw in Zee land financieel te steunen. De kolenproductie op de dominiale mijn te Kerkrade moet voor een week ingekrompen wor den wegens een ernstige bedrijfsstoornis. De Ne derlanders k.-egea van de Engelsen een mijnenveger de „Fuday" en gaan er nu een modern uitgeruste trawler van maken. In Bergen op Zoom is een in brekersbende ontmaskeid, die gedurende een half jaar de streken aldaar onveilig maakte. s|s Gen. v. streken. Generaal von Freitag Drabbe, comman dant van het corps man- vlak voor zijn woning. Alle Amstelveners kwa men het wonder bewonde ren. En nog steeds worden er alle proeven en experi menten geoleegd met deze hefschroefvliegtujgen. :j: Het gewone traditionele niers, zal met pensioen gaan en opgevolgd worden door generaal-majoor M. R. de Bruyne. sj; Te Am stelveen gisteren grote op schudding! Met een héli- coptèr werd de heer Steensma, werkzaam op het vliegbedrijf der K.L.M. op Schiphol, voor een rus tig koffieuurtje thuisge bracht. Het toestel landde lijstje kunnen we weer aanleggen voor de beruch te N.S.B.er, G. H. Holla te Roermond: Lid v. d. N.S.B. de W.A., de Germaanse S.S., onderduikers verra den, razzia's, huiszoekin gen en arrestaties verricht en verschillende personen gefusilleerd. Levenslang werd tegen hem geëist. ;j: Tegen de Hilversumse N.S.B.er J. Holtgreve, die zijn Vader aan de Moffen verried werd 6 jaar geëist en ontzetting uit de rech ten, en 8 jaar tegen de 51- j. vrouw J. Breek te Rot terdam die haar Joodse man verraadde, sjc In den Haag werd een officiële openingsvoorstelling gege ven van de Rode Kruis- film: „Melodie der Barm hartigheid" in de bios coopwagen van het Ned. Rode Kruis. Op veel vuldig verzoek lieéft net Nederlands comité voor Kinderpostzegels besloten de termijn van inzending voor de Sint Nicolaas- luisterwedstrijd „Voor het Kind" te wijzigen. Oplos singen dienen thans te worden verzonden uiter lijk op Donderdag 27 No vember a.s. aan Sint Nico- laas, Keizersgracht, Am sterdam. DE SOVJET-RUSSISCHE afgevaardigde in de commissie der V.N. voor Palestina, Tsarapkin, heeft gisteren een bittere aanval op Engeland gelanceerd wegens de „eigenaardige hou ding" van dit land ten opzichte van het verdelingsplan voor Pa lestina, Tsarapkin zeide, dat de door Engeland gestelde voor waarden een „achterdeurtje" vormen voor degenen, die zich tegen de verdeling van Palestina willen verzetten. Hij verklaarde, dat de Britse houding van ernstige tweeslachtigheid blijk gaf, daar Engeland de Palestijnse kwestie aan de V.N. voorlegt, doch aan de andere kant door allerlei voorwaarden de oplossing der kwestie saboteert. „Daarom moeten wij alle door de Britse gede legeerde afgelegde verklaringen verwerpen", aldus Tsarapkin, „daar deze onverenigbaar zijn met de verplichtingen, die Enge land als mandataris op zich genomen heeft." Een Egyptische afgevaardigde, Hejkal Pasja, zeide, dat, indien er Arabisch bloed in Palestina zou vloeien, er overal in de Arabische wereld Joods bloed vergoten zal worden. Geen enkele regering kan woedende volksmenigten beletten te moorden. Hejkal Pasja zeide, dat er meer dan een millioen Joden in het Verre Oosten woonden en hij vroeg, of het verantwoord was, om een millioen mensen aan levensgevaar bloot te stellen om de paar duizend Joden in Europa te redden of om een Zionistische droom te bevredi gen. Sir Zafroellah Chan (Pakistan), meende, dat een verdelingsvoorstel aan vier voorwaarden moet voldoen: het moet wettig geoorloofd, prac- tisch uitvoerbaar, rechtvaardig en afdoend zijn. De V. N. zullen op de vraag, of het plan aan die voor waarden voldoet, volgens Zafroellah Chan slechts ontkennend kunnen antwoorden. Tenslotte diende Zafroellah zijn amendementen in .en sprak* de hoop uit, dat God degenen, die de ver antwoordelijkheid dragen, tot he'J juiste besluit moge inspireren. De Arabische vertegenwoordiger Tsjamoen verklaarde, dat de ver deling gunstig was voor de Joden, ongunstig voor de Arabieren, wat betreft de waarde en productiviteit van het land. Een verdeling, waar bij 54 Arabische dorpen afgesneden zouden worden van hun akkers, mochten de V. N. niet bekrachtigen. Een Arabische resolutie, waarin wordt glvraagd, dat de juridische kwesties, die met de verdeling van Palestina verband houden, naar het Internationaal Gerechtshof zullen worden verwezen, werd met twin tig tegen achttien bij elf onthou dingen verworpen. Drie delegaties waren afwezig. De resolutie betreffende het stich- WJAAR blijven onze jonge ren? Ze zijn toch zeker niet allemaal in Indië? Hoe komt het dan, dat men ze met de lamp moet zoeken om ze te vinden als leiders van onze jeugd-be- weging, als kern-leden van onze Katholieke Actie, van onze or ganisaties, van onze Vincentius- vereniging e.a.? Is het slapheid, ingeslapenheid, futloosheid, ge brek aan bezieling en verant- woordelijhheidsbesef, aan wer kelijk gevoelde naastenliefde Dan is het hoogtijd uit deze rust en lijdelijkheid op te staan. On ze tijd heeft mannen nodig op elk gebied! Schuif het niet af op anderen. Verberg je niet laf achter allerlei gemakkelijke uit vluchten. Maar steek de honden uit de mouwen! Pak aan! Doe mee! Strijd mee voor Christus en onze medemensen. Er is zo veel nood, geestelijk en stoffe lijk. Ook op V, jonge man, jonge vrouw, wordt gerekend. Op de inzet van Uw persoon. MARCUS ten van een eenheidsstaat werd verworpen met twaalf stemmen voor. Eveneens werd 't Arabisch voor stel tot instelling van een speciale commissie voor het ontwerpen van een vluchtelingenquota-systeem verworpen. Aangenomen werden de Arabische voorstellen een beroep te doen op de landen van herkomst van Jood se vluchtelingen om deze mensen weer op te nemen. Het Arabische voorstel tot oprich ting van een ongedeeld onafhanke lijk Palestina werd verworpen met 29 tegen 23 stemmen, bij 14 onthou dingen. De Nederlandse delegatie stelde een amendement voor, dat de V. N. inzake de 54 Arabische dorpen, welke door de voorgestelde grens van de Arabische staat zou den worden afgesneden, geen uit eindelijke beslissing zou nemen, doch dit zou overlaten aan een com- missie-in-loco. Dit amendement werd zonder tegenstemmen aan vaard. Nadat nog verschillende amende menten betreffende de heilige plaat erden a êswU.Cb.aGKvanhe-yyk sen waren aanvaard, werd de ver gadering tot Dinsdagmiddag ver daagd. De eerste foto van het Engels Prinselijk Paar. Prinses Elizabeth en de Duke of Edinburgh gedu rende een wandeling door de bossen in Broadlands tijdens het begin van hun wittebroods weken. Post voor de „Kota Inten" Opvarenden van het motorschip „Kota Inten" kunnen in Sabang en bij aankomst post krijgen, mits de ze uiterlijk op respectievelijk 9 en 16 DecéMóer a.s. gepost wordt. De mogelijkheid bestaat, dat nog in een andere tussenhaven aan de militairen post wordt uitgereikt. Daarom wordt het publiek aangera den tijdig te posten. „Frankrijks negende premier na de bevrijding is aan het bewind ge komen," hebben gisteren de bladen met een soort sarcasme gemeld en toch is een vleugje optimisme, dat aan dit optreden verbonden wordt, niet ongerechtvaardigd. Zaterdag morgen scheen het alsof de boven Marianne's vaderland samengepak te wolken zich los zouden barsten en slechts een enkel teken Frank rijk in een burgeroorlog zou kun nen storten. Blum, de 75-jarige so cialist had zich bereid verklaard het offer te brengen en te trachten een regering te vormen. Hij ver kreeg niet de meerderheid en kon gaan. Onverwachts werd de man der M. R. P„ niet geheel zonder Gaullistische invloed, Schuman, ge roepen en of het nu zijn bekende eerlijkheid of zijn goed finantieel beleid tot op heden de doorslag ga ven, is niet bekend, doch hij werd niet te licht bevonden en staat thans voor de moeilijkheid Frankrijk uit een van de grootste depressie's te redden, die het gekend heeft. En de berichten, die met de regelmaat van de klok toestromen, melden steeds meer stakingen, steeds meer chaos in het economische 'leven. Vooral deze laatste gebeur- ""V tenissen heb- 1 ben de partijen WERELD- b?Lhtkaar Srf" GEBEUREN I ™ng6n een regering mogelijk ge maakt. Leon Blum heeft ondanks de aanvankelijke teleurstelling zijn kracht aan het kabinet gegeven en in zijn functie vah vice-president zal de nieuwe regering aan hem, die in het buitenland, vooral in En geland en Amerika, zeer goed ge zien is, een reuze steun hebben. We zien thans een bredere basis in het nieuwe kabinet dan in de re gering Ramadier. De M. R. P., de partij die ondanks de grote neder laag bij de laatst gehouden gemeen teraadsverkiezingen, in de Assem- blée een aanzienlijk aantal leden heeft, al of niet met sympathieën voor de Gaulle, heeft evenals de an dere regeringspartij, de socialisten, water in de wijn moeten doen en toe moeten sfeian, dat de radicaal socialisten enkele posten in het ka binet toegewezen kregen. En deze posten sluiten de belangrijke por tefeuille van financiën in. Het is duidelijk dat over alles de grote lange schaduw van de Gaulle drukt en het eerste optreden van de re gering zal moeten bewijzen of men zonder de generaal er in zal sla gen de moeilijkheden uit de weg te ruimen. Leon Blum als minister van sociale zaken ziet zich geplaatst voor wellicht de grootste opgaaf van zijn leven. Een strakke hand zal Frankrijk redden, zo wordt vaak gemeend. Of de nieuwe re gering hiervoor sterk genoeg is ge centraliseerd is zeer aan twijfel on derhevig. De wereld wacht eerder de eer ste daden dan de aankondiging van een regeringsprogram af en ver wacht wordt zelfs dat Bidault of Blum de kans zal grijpen om Marshall, die momenteel in Londen vertoeft nogmaals uiteen te zetten hoe dringend de noodhulp van Amerika aan Frankrijk nodig is. Gissingen kunnen genoeg ge maakt worden, de dag van morgen dient beter eerst afgewacht te wor den. Sic transit Bij de zwemwedstrijden, welke gisterenavond in Aalst zijn gehou den, behaalden de Nederlandse zwemsters wederom uitstekende successen. Hannie Termeulen, die eergisteren van Fernande Caroen had verloren, werd nu eerste op de 400 meter borstcrawl in 5 min. 29 sec. Dicky Ekris legde de 100 meter rugslag af in de uitstekende tijd van 1 min. 18 sec. Nel van Vliet werd eerste op de 200 meter schoolslag en de Rotten wonnen de 3 x 50 meter wisselslag damesestafette. FEUILLETON door PETE FALCON 68. „Nog een paar straten en we zijn bij het hoofdbureau," deelde de chauffeur mede. „Dan moest je hier maar stop pen, Mhrky," gebood Burns hem. „Je kent je Nederlands, dus jij gaat even naar het hoofdbureau en legimiteert je daar." „Uitstekend, mr. Burns." Minky wilde al uitstappen. „Hé, hé" riep de inspecteur. „Wat wou je daar gaan doen?" Precies de plaats vragen, waar die villa ligt, die Wilkers u heeft opge geven en waarvan u mij de ligging hebt omschreven", antwoordde de chauffeur. „Juist. Drie kilometers ten zuiden van deze stad langs de hoofdweg, dan linkSkJafslaan en twee kilometer rijden tot aan een landhuis Lucky Hill, gebouwd op een hoge heuvel. Maar dat is nog niet alles. Na je te hebben gelegitimeerd, vraag je de commissaris of hij voor zogenaamde verkeerscontróle een uur na je be zoek alle wagens op dat traject wil laten aanhouden. Hij moet dan even tuele auto's met buitenlanders spe ciaal laten signaleren, opdat ze altijd gevolgd kunnen worden. Begrepen?" „Volkomen, mijnheer", antwoordde Minky, die zich onder de scherpe, straffe toon van Burns weer de agent uit Chicago voelde. „Mocht de commissaris zich er over verwonderen, dat ik zelf niet ver schijn, dan zeg je maar, dat ik me nu liever niet nodeloos laat zien. Zeg hem maar, dat ik na afloop van het feest mijn opwachting bij hem hoop te kunnen maken." Minky verdween. „Je bereidt je op alles voor, merk ik", zei Fred. „Natuurlijk, mochten de kerels, als we ze vinden, er toch nog in sla gen om te ontkomen, dan hebben we door die zogenaamde wegcontrole altijd de mogelijkheid, een spoor te kunnen volgen. Bliksems, wat rijdt die kerel met scherpe koplampen. Ze hebben hier in Nederland ai net zulke wegproleten als bij ons in Amerika." Er naderde van de andere kant in snelle vaart een auto, die hét schijnsel van zijn koplichten vol had ingeschakeld en hierdoor het drietal in de wachtende auto totaal ver blindde. Het wonderlijke was echter, dat de wagen vaart minderde zonder de lampen te dimmen. „Bukken!" schreeuwde Burns eens klaps, terwijl hij zich bliksemsnel op zii liet vallen op de ledige plaats van Minky. Fred had geleerd in de wei nige weken onmiddellijk te reageren. Hij greep Mary vast, rukte haar schuin naar voren, zodat ze beiden vrij onzacht terecht kwamen in de ruimte die de achterzitplaatsen scheidde van de twee voorste ze tels. Het was geen seconde te vroeg, want op hetzelfde ogenblik knalden er schoten en doorzeefden de kogels van een stengun de voorruit. Het zelfde werd in Eet voorbijrijden herhaald en vervolgens schoot de vreemde wagen met grote snelheid weg. Wat zich toen afspeelde was slechts het werk van luttele secon den. Hoewel de auto zich met min stens zeventig kilometer verwijder de, bleek ze niet onbereikbaar voor enkele revolverschoten. Toen ze on der een grote booglamp doorreed, knalde er opzij van Burns' auto twee schoten, die blijkbaar doel troffen, want de wagen slingerde even en vloog toen in volle vaart met een hevige slag tegen een lan taarnpaal, die onmiddellijk afknap te en met een doffe slag op het as phalt terecht kwam. Even heerste er een vreemde stilte. Toen ontstond dat bij zo'n sensationele gebeurtenis steeds op vallende, langzaam 1 aanzwellende rumoer, van opengeworpen ven sters, naderbijsnellende mensen en snel toehlende fietsers. William Burns en Fred Vandijke verschenen gelijktijdig achter hun beschoten auto. De inspecteur hield een zakdoek tegen het voorhoofd. Wordt vervolge

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3