Nieuuu Prof. Brouwers waarschuwt tegen overmatige illusies TUNIS, HET LAND Franse spoorwegmannen roepen op tot algemene staking Spaak tot de communisten: VAN ZON EN BLOEMEN Voor Alkmaar en omgeving Prijsverlaging nog weinig invloed op de kosten van levensonderhoud Minder schillen minder melk Minder dollars als tussentijdse hulp? Nederland wil UNO ontvangen f J Als Amerika ons niet helpt wie zal ons dan helpen Minister van Marine eervol ontslagen Minister Neher weer naar Indië Schoenwinkeliers protesteren Verdelingsplan voor Palestina goedgekeurd De aflossing Mef de K.L.M. naar Zuid-Afrika Grote sociale tegenstellingen HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten- Directeur: E. J. m. Stumpei Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm-; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) WOENSDAG 26 NOVEMBER 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11389 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200 HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 32, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank ,(Van onze eigen redacteur) pROF. BROUWERS, de Directeur-Generaal van de prijzen, had gisteren de pers om zich verzameld in het Departement van Economische Zaken, waar hij het nog steeds actuele onderwerp de verhouding tussen lonen en prijzen in het algemeen en het prijsbeleid in het bijzonder onder de loupe nam. De prïjsver- lagings-actie, die momenteel in een aantal bedrijfstakken aan de gang is, was de directe aanleiding voor deze persconferentie. Maar de professor waarschuwde echter met klem tegen het op komen van overmatige illusies door deze verlagingsactie. Want de kosten van levens onderhoud bestaan voor een derde deel uit vaste lasten en voor ruim een derde uit levensmiddelen, die ten dele in prijs omhoog zijn gegaan. In de practijk zal de span ning tussen prijzen en lonen door de aangekondigde of voorge nomen prijsverlagingen dus weinig worden verminderd. Dit be sef gaf aan de conferentie een onbevredigend karakter, dat, noch door het lange debat, noch door de woordenstroom van Prof. Brouwers, verdween. Veel nieuws werd er door prof. Brouwers niet gezegd. Het waren allemaal de bekende argumenten, waarmede de .handhaving van het loonpeil en de beheersing van de prijzen werden verdedigd. Met na druk werd ook nog eens betoogd, dat het bestaande loonpeil in het algemeen moet worden gehandhaafd met het oog op een te verwachten internationale concurrentie. Loons verhoging zou bovendien weer tot prijsverhoging leiden en zo opnieuw een opwaartse druk van het loon niveau teweeg brengen. Uitkomst is alleen te verkrijgen door prijsver laging. En prof. Brouwers was dan ook verheugd over het feit, dat ver schillende ondernemingen het voor beeld van Philips hebben gevolgd of zullen volgen om hun prijzen te verlagen. Maar de directeur-gene raal van de prijzen smoorde ons optimisme al onmiddellijk in de kiem door zijn mededeling, dat het effect van deze verlagingen slechts beperkt kan zijn, aangezien deze verlagingen grotendeels betrekking hebben op artikelen, die niet be horen tot het dagelijks levensonder houd. De kosten van levensonder houd zullen eigenlijk in de practijk stijgen, gelet op de recente prijs stijgingen van boter, kaas en melk. Ook voor, de toekomst gaf prof. Brouwers ons weinig hoop. Op ver dere prijsverlagingen moeten we maar niet rekenen. Want als het bedrijfsleven „zijn offer" heeft ge bracht, dan is, volgens prof. Brou wers, de grens van het mogelijke bereikt. Eerlijk gezegd, begrijpen wij niet hoe het te verklaren is, dat prof. Brouwers zo een slechte naam heeft in de kringen van het bedrijfs leven. Want wat hij ons gisteren al lemaal vertelde, was geheel in het directe belang van het bedrijfsleven zij het dan ook, dat de zuchtende huisvrouw nog een wissel van de professor voor de toekomst kreeg gepresenteerd. Immers de winsten, die in een groot deel van het be drijfsleven thans worden gemaakt, zijn voor een groot deel nodig voor de toekomst. Het apparatuur moet worden gemoderniseerd. Onze be drijven moeten „mee kunnen". En als dij; pu is bereikt, dan wordt het de goede tijd voor de Nederlandse huisvrouw. Bij de prijspolitiek van het ogenblik moet dan ook om het economisch te zeggen reke ning worden gehouden met de hui dige investeringsbehoefte. Wat de winsten van het bedrijfs leven betreft, betoogde Prof. Brou wers verder, dat deze veelal wor den gemaakt in ondernemingen, die met de kosten van levensonderhoud weinig te maken hebben. Voorts kan de professor met het hem ten dienste staande apparaat onmogelijk de prijzen van scheepsbouwonderne- mingen en van de luxe-industrie in de hand houden. En verder was hij van mening, dat het met die grote winsten, vooral de laatste tijd, nog Een kilo schillen kan een halve liter melk opleveren. 20% van de veestapel kan gevoederd worden met onze eigen schillen. Onder het motto „onthoudt uw kinderen de melk niet, geeft schil len, minder schillen minder melk", zal een landelijke actie wor den gehouden om de aardappelen- halers mee te geven. Als de actie slaagt betekent het een besparing van 6 millioen gulden aan deviezen. al losliep. Voor de vele bedrijfstak ken is "de winstverwachting onzeker met name in die bedrijven, die wer ken voor de export. Ook gaan vele bedrijven over tot de noodzakelijke reservering. Prof. Brouwers verdedigde ook het huidige prijsniveau met het motief, dat als straks de interna tionale prijzen omlaag gaan, de over gang voor ons lichter zal zijn en met minder schokken gepaard zal gaan, niet in de laatste plaats wat de mate van werkgelegenheid be treft. Tijdens de langdurige discussie, die op het betoog van prof. Brou wers volgde, wees deze er nog op, De zo tragisch om het leven gekomen taxichauffeur A. C. Globius is onder enorme belangstelling begraven. Deputaties van taxi bedrijven uit Den Haag, Rotterdam en Amsterdam bevonden zich in de stoet. dat de Maandag ingegane prijsver lagingen van agrarische producten niet ten bate van de schatkist ko men maar van de producenten. Verder verweet de professor het publiek alleen de dure artikelen te kopen. Luxe brood, diepgevroren groente, dure koffie en jam, alle maal artikelen, waarin de omzet het grootst is. Hierop kreeg de professor van een der journalisten die zeide een viertal jongens te hebben dat zijn vrouw bij de inkoop van schoenen, koffie, enz. uiteraard ook rekening houdt met de duurzaamheid en1 de qualiteit dus ook een grote rol speelt juist bij de huidige beperkte rant soenering. Prof. Brouwers vond tenslotte het nog maar het beste, dat we het hui dige systeem nog maar moeten vast houden. Ambtenaren, stellen ultimatum Het Franse Nationale Verbond van spoorwegarbeiders heeft alle vakverbonden tot deelneming aan de staking uitgenodigd om deze effectief en algemeen te doen zijn. In de uitnodiging tot algemene staking worden de volgende eisen gesteld: 1. Een voorlopige duurtetoeslag van 20 pet. met een minimum van 2500 francs per maand. 2. Herziening van de loonklassen. De eisen zullen hedenmorgen door de regering besproken wor den. De Centrale Bond van Frans Overheidspersoneel, die meer dan 2.000.000 ambtenaren vertegenwoor digt heeft de regering een ultima tum doen toekomen, waarin wordt verklaard, dat de bond Woensdag 20.30 uur (Ned. tijd) bijeen zal ko men om „alle nodige maatregelen te nemen", indien de regering niet onmiddellijk gevolg wil geven aan het verzoek van de bond „om on- mtddellijk té worden gehoord". De Centrale Bond omvat zeven verenigingten van ambtenaren en zeven verenigingen van werknemers in overheidsinstellingen, waaronder genationaliseerde bedrijven, zoals P.T.T., Spoorwegen, Gemeentedien sten, en de Gas- en Electriciteitsbe- drijven. De Centrale Bond is ver bonden met de C.G.T. Het programma voor tussentijdse hulp aan Europa wordt, naar men te Washington meent te weten, ernstig bedreigd, doordat de com missie voor buitenlandse betrek kingen uit het Huis van Afgevaar digden zal adviseren het totale be drag hiervoor te reduceren van 597 millioen dollar tot 549 millioen, terwijl bovendien zowel hulp aan China als .hulp aan Italië en Oos tenrijk, Frankrijk en Italië van dit bedrag moet worden geboden. De commissie stelt voor, dat 60 millioen dollar van het fotaal aan China zullen worden toegewezen en 489 millioen aan de drie Europese landen. De commissie is van me ning, dat de herziene cijfers voor zien in alle goederen, die beschik baar zouden zijn. Het nieuwe Franse kabinet dat door Rob. Schuman is gevormd. Op de voorste rij van links naar rechts zijn te zien: André Marie, Jules Moch, Rob. Schuman, Vincent Auriol, Bidault en Teitgen. De staking te Parijs heeft zich thans ook tot de Universiteit uitge breid. De bibliotheek van de Sor- bonne is gesloten en het administra tieve personeel van de letterkundige faculteit is in staking. Aan de medische faculteit staakt nog slechts het laboratoriumperso- neel van de anatomische afdeling. Op de wis- en natuurkundige fa culteit staakt 50 procent van de hoogleraren en het hogere perso neel. Slechts de juridische faculteit functioneert' normaal. - Kardinaal Suiiard, aartsbis schop van Parijs, heeft de eisen van de Franse arbeiders om een hoger minimumloon ondersteund en hun recht op staking erkend. Hij voegde er echter aan toe, dat „stakingen een gevaarlijk wapen vormen, dat slechts als uiterste middel gebruikt dient te worden". „Van ganser harte hopen wij op een spoedig einde van de stakingen, die nieuwe slagen betekenen voor onze nationale economie en ver schrikkelijke hindernissen op de weg naar ons herstel. Doch wij wensen evenzeer van harte, dat aan de rechtvaardige eisen van de ar beiders gehoor gegeven zal worden en wij doen een vurig beroep op de verantwoordelijke personen geen poging na te laten om de arbeiders bevrediging te schenken." Zo men weet, is aan verscheidene landen in Europa gevraagd of men bereid zou zijn, de volgende alge mene vergadering dfer Verenigde Naties te ontvangen. Naar het A.N.P. verneemt heeft de Neder landse regering geantwoord, dat Nederland tot zodanige ontvangst gaarne bereid zou zijn. In België worden de practische mogelijkheden nog onderzocht. Post' voor militairen op weg naar Indië Opvarenden van het m.s. „Kota Inten" kunnen in Sabang en bij aankomst in Batavia post krijgen, mits deze uiterlijk op resp. 9 en 16 Dec. a.s. gepost wordt. De mogelijk heid bestaat, dat nog in een andere tussenhaven post uitgereikt wordt. Daarom wordt het publiek aangera den tijdig te posten. DEMOCRATIE EN ZWARTE HANDEL! N ITALIË, zo vertelt een correspondent van de B.B.C., hebben de straat venters en zwarte hande laren een vakbond opgericht, om zich te ver weren tegen de nieuwe en vergrote activiteit van de politie, die deze heren tot nog toe nogal met rust liet. Zij dreigen, zoals het een goede democratische vakbond betaamt, met sta king, en rekenen erop, dat ze de andere vakbonden achter zich zullen hebben! Dan zal een algemene sta king volgen Toen al dit schoons gezegd en be praat was, sloot de voor zitter de vergadering met de uitroep: Leve de demo cratie! V- helpen, ten eerste door het systeem der verbrande aarde, dat het heeft toegepast tijdens de oorlog, en ten tweede doordat het zich geheel met eigen problemen bezig houdt. „Bel gië heeft sedert anderhalf jaar po gingen in het werk gesteld om tot een samenwerking met Rusland te geraken," aldus Spaak, „doch de USSR heeft hierop nimmer gerea geerd. Slechts de laatste weken, zijn wij er in geslaagd een overeen komst te sluiten met de Sowjet- zöne in Duitsland en hebben wij een delegatie naar Moskou kunnen sturen, teneinde te onderhandelen over een ruil van materialen tegen tarwe." SPAAK, de eerste minister van België, heeft gisteren de communisten in de Belgische Se naat op krachtige wijze de les gelezen en de ultra-rode heren er voor gewaarschuwd, dat, indien zij zich niet houden aan de re gels van het democratische spel, de regering een manier zal vin- «den om de orde te bewaren. Spaak noemde de Kominform een „broertje" van de Komintern en verklaarde, de ongeregeldheden in Frankrijk en Italië voornamelijk te wijten aan de werkzaamheden van deze Kominform. Verder beschul digde Spaak de communisten er van, dat zij de democratie gebrui ken om tweespalt te veroorzaken. „Zijt gij aanhangers van de vrij heid of van de onderdrukking?" zo vroeg Spaak de communistische senatoren. „Of wilt gij misschien bewferen, dat er in Rusland vrij heid bestaat?" „Na de oprichting van de Kom inform heb ik hiervan de activiteit kunnen waarnemen," aldus Spaak, „doch wat België betreft, kan ik verzekeren, dat dit land geen vruchtbaar terrein zal zijn voor de experimenten der communisten". „Op het ogenblik is er nog geen sprake van de communistische partij buiten de wet te stellen," zo zeide Spaak, „doch indien gij u echter niet aan de regels van het democratische spel houdt, dan zullen wij evenwel een manier vinden om de orde te bewaren, waarover wij liever niet willen spreken." De eerste minister stelde hierna in het licht, dat de-Kominform op gericht is om het plan-Marshall een échec te doen lijden. „Wanneer wij de Amerikaanse hulp niet zouden krijgen," zo riep hij de communis tische oppositie toe, „wie zal ons dan helpen?" Spaak wees er in dit verband op, dat de USSR in de on mogelijkheid verkeert, Europa te Bij besluit van H.K.H. de Regentes van 24 Novem ber 1947, nr. 42, is met ingang van 25 November op de meest eervolle wijze ontslag verleend aan J. J. A. Schagen van Leeuwen als Minister van Marine. Als Minister van Marine a.i. is benoemd de Minister van Oorlog. De Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, de heer L. Neher, .zal zich Maandag a.s. naar Batavia begeven, waar hij besprekingen zal voeren in het bijzonder ter voor bereiding van het Collegiaal Orgaan. Gedurende zijn afwezigheid zal Mi nister Neher worden vervangen door ir H. Vos, de Minister van Verkeer en Waterstaat. Tegen verlaagde winstmarge Uitgaande van d_e Federatie van Schoenwinkeliers, waarin verenigd zijn de drie erkende bonden, werd Dinsdagmiddag te Zwolle de eerste protestvergadering in den lande ge houden in verband met de verlaging der winstmarge voor schoenenver koop. Ongeveer 200 detaillisten uit de Oostelijke en Noordelijke pro vincies waren op deze vergadering bijeen, welke spoedig door soortge lijke bijeenkomsten in Brabant en Noord-Holland gevolgd zal worden. De heren De Jong en Strating, resp. voorzitters van de r.k. en- chr. bond, protesteerden tegen de gang van zaken op het gebied der prijsvor ming. Ook de schoenwinkeliers zijn bereid de gevolgen van de oorlog te dragen, maar er wordt door het ministerie van economische zaken, met de werkelijke lasten van de detailhandel geen rekening gehou den. De heer Strating spoorde de leden aan alle medewerking te ver- -lenen bij het verzamelen van het, nodige cijfermateriaal, dat door het instituut voor de middenstand zal worden verwerkt en „waardoor ze ker zal kunnen worden aangetoond, dat de huidige winstmarge te laag is". Tik ben de overtuiging toege daan," aldus de Belgische eerste minister, „dat aan het plan-Marshall geen politieke beweegredenen ten grondslag liggen. Wel ben ik van oordeel, dat de Amerikanen niet wensen dat de communisten zich in Europa vestigen en ik juich dit toe. Het zou belachelijk zijn indien de Amerikanen hun hulp gaven aan landen, die zich tegen hen zouden keren. Zou Rusland het Spanje van Franco helpen?" De „Holland" weer op oude kracht Op de meelfabriek „Holland" te Amsterdam heeft men gisteren om geschakeld van de kleine op de grote molen. Deze komt heden, Woensdag, in bedrijf in twee ploegenstelsel en de fabriek kan dan ongeveer 170 ton per dag produceren in plaats van de 70 ton die de kleine molen per dag kon leveren. Dit houdt in, dat van heden af de meelvoorziening van de hoofdstad niet langer afhan kelijk is van aanvoervan buiten, doch geheel door het Amsterdamse bedrijf kan worden gedekt. Naar de directie van de „Holland" mede deelde, werken er thans circa 90 man in de fabriek. Met 25 stemmen voor, 13 tegen en 17 onthoudingen heeft de com missie voor Palestina het verde lingsplan aanvaard. Na nog over verscheidene onder delen van het plan te hebben be raadslaagd, besloot de commissie, dat Jeruzalem gedurende 10 jaar, in de zin van het V.N. handvest, moest komen, waarna de bevolking bij referendum zou kunnen uitma ken, in hoeverre verandering van bewind gewenst wordt. Nederland heeft zich van stem ming onthouden. Syrië hield zich het recht voor de zaak voor het intern, gerechtshof te brengen. Verlangd wordt, dat de Veilig heidsraad de nodige stappen zal nemen om het plan uit te voeren. De resolutie moet nu nog een meer derheid van tweederden der stem men in de alg. vergadering verwer ven., Vlootaalmoezenier onderscheiden, Na de Zeereerw. heer G. v. Ra- venstein C.M., die sneuvelde in de slag van de Javazee, onlangs pos- thuum het Kruis van Verdienste verkreeg, is thans een tweede laza rist en vlootaalmoezenier op Java koninklijk onderscheiden. Aan pa ter Wessels, die na een drie-jarige internering zonder nog op verlof te zijn geweest thans weer de func tie van vlootaalmoezenier bekleedt te Soerabaja, werd eveneens het Kruis van Verdienste toegekend op grond van zijn moedig gedrag aan boord van de flottieljeleider Tromp in de bekende slag van Straat Ban doeng in 1942. Tijdens die slag werd de „Tromp" getroffen, doch pater Wessels aarzelde niet met eigen le vensgevaar doden en gewonden bij te staan; bij deze gelegenheid werd hij zelf ook gewond. De onderscheiding werd hem op het terrein van het marine-hospi taal Karamendjangan (Soerabaja) uitgereikt door de Maritiem Com mandant van Soerabaja, kapitein ter zee C. J. W. van Waning, onder grote belangstelling zowel van de marine als van geestelijken en bur gers van de stad. Prins Bernhardkapel wordt ontbonden De bekende Prins Bernhardkapel, die onlangs uit Indonesië terug keerde zal op 3 December a.s. gede mobiliseerd worden. De 70 vrijwilligers hebben volgens verklaring van kapt. L. Homan van 1010 R.I. te weinig tijd om hun te rugkeer in de burgermaatschappij voor te bereiden. De reden van ontbinding is bezuiniging. Burgemeester van Westzaan. gerehabiliteerd De ereraad, die destijds te West- zaan was ingesteld, naar aanleiding van een ingekomen schrijven van de voormalige gemeentesecretaris, de heer B. Schoenmaker, betrekking hebbende op het gedrag van de bur gemeester, de* heer W. F. Jantzen, heeft thans een uitvoerig rapport uitgebracht. De conclusie van dit rapport is, dat de heer Schoenma ker op de voor toelichting bestemde ruimte van het formulier tot aan vraag van rechtsherstel zijn gemoed heeft gelucht op een wijze, die ten zeerste onverantwoord moet wor den geacht. Burgemeester Jantzen is door deze conclusie tevens geheel gerehabiliteerd. Bezinning op Kerstmis Volkihogeschooldagen op „Drakenburgh" Aan het programma der Bezin ningsdagen voor Kerstmis welke van 20 tot 24 December op „Dra kenburgh" plaats vinden, zullen de diverse inleidingen, verband hou dende met het hoofdthema „De Mes- siasverwachting in en buiten Israël" gehouden worden door prof. dr. Alfrink, prof. M. Goemans, dr. B. A. G. Vroklage S.V.D. en Pater Th. v. Kampen O.F.M. Aan de uitvoering van het artis tiek programma zal worden meege werkt door Truus Kloos (liederen op de luit), André Jurres en Kees van der Star (fluit en piano), Ben van Hest en Bernard Verhoeven de clamatie, alsmede door „Die Liet- ghesellen" o.l.v. Joop Schouten. Nadere inlichtingen aan het se cretariaat Landgoed „Drakenburgh" te Baarn. Rijwielstalling bleek clandestiene slachting In een rijwielstalling in Rotter dam werd een clandestiene slach terij ontdekt. Een grote partij vlees van ongeveer 1000 kg werd aange troffen in omstandigheden, die iemand de eetlust zouden doen ver gaan. Het vlees werd voor 8.per kg en het vet voor 10.per kg. verkocht. Een wijdvertakt complot is gearresteerd. Marshall (links) in gesprek met president Truman voordat eerst genoemde zich per vliegtuig naar Londen begaf voor de con ferentie van de Grote Vier. HET BLIJFT een eigenaardige geschiedenis met de aflossing van de troepen in Indonesië. De Regering heeft blijkbaar inderdaad voorheen meer beloofd dan ze geven kon en dat Js mede de oorzaak van de onaangename stemming die on der de betrokkenen heerst. Er zijn te vroeg verwachtingen gewekt. ',y aar bij politieke wensen mogelijk de militaire noodzakelijkheden heb ben doorkruist. Eigenaardig is nu, dat terwijl Generaal Spoor thans voor radio- Batavia heeft gezegd, dat de OVW- ers allen in 1948 naar huis gaan, en in Maart een belangrijk contingent repatrieert, de Nederlands-Indische regering gisteren nog liet bekend maken, dat nergens tot ontruiming van bezet gebied zal worden over gegaan en Nederlandse troepen zullen blijven waar zij zijn, terwijl aflossing niet zal plaats hebben, voordat de aflossenden hun taak volledig hebben overgenomen. Daar aan werd toegevoegd, dat tot ont ruiming niet kan worden overge gaan „onder de huidige omstandig heden". Nu kan men dat verschillend uit leggen, het is niet duidelijk, of de verklaring een aanvulling dan wel een voorafgaande mededeling op de boodschap van Generaal Spoor ge weest is, in welk laatste geval wij dan maar aannemen, dat de bood schap van de Generaal als een toe lichting op de verklaring is bedoeld. In de hoop en het vertrouwen, dat de „ontwikkeling van de toestand" niet opnieuw een spaak in het wiel zal steken, noteren wij dus, dat Spoor eerst heeft vastgesteld, dat alle thans bestaande posten en een heden volledig gehandhaafd moeten worden voor de Nederlandse taak: de blijvende beveiliging in de door Nederland gecontroleerde gebieden te waarborgen. Volgens het nieuwe schema zal let wel, zal! het personeel van het K.N.I.L. tussen midden Decem ber 1947 en midden Maart 1948 wor den afgelost met behulp van verse troepen, die uit Nederland komen. Na hen zullen de O.V.W.-ers, die in 1945 van Nederland uit naar In dië zijn gegaan, worden afgelost. Hun thuiskomst zou dan ook einde Maart voltooid zijn, maar op dit punt zijn de berichten niet geheel duidelijk. Dienstplichtigen worden voorlopig niet afgelost. Voor enige bijzonderheden mogen wij verwijzen naar een bericht over deze rede elders in dit nummer. Twee conclusies mogen naar aan leiding van deze boodschap van Generaal Spoor worden getrokken: ten eerste, dat Nederland er te recht niet aan denkt, zijn taak van bescherming en veiligheid in Indonesië te verloochenen, ten tweede, dat binnen het kader van die plicht al het mogelijke gedaan wordt, om vroegere beloften van aflossing en demobilisatie in te los sen, en daarmee aan het gerecht vaardigde verlangen te voldoen van duizenden, die langdurig een zware plicht hebben vervuld. En tenslotte: hier ligt niet alleen voor de militaire leiding en voor de regering een taak, maar voor geheel ons volk, dat de thuisvaren- den straks hartelijk en dankbaar dient te ontvangen, ook door hen in het maatschappelijk verkeer weer die plaats te geven, waar ze recht op hebben! Een noodlanding onderweg in een onherbergzaam Savanna-land mag de K.L.M.-reiziger boven Afrika in een romantisch ogenblik aanlokken, de gezagvoerder van de K.L.M. geeft je er geen schijn van kans op. „Safety First" is zijn devies en eert kleine storing in een der motoren van onze Constellation was voor onze Wittkampf reden ons een dag in Tunis op te bergen. Tunis, het land der Muselmannen geniet in de herfst, zoals in het voor jaar, van een heerlijk klimaat. Hel dere zon overgoot de heuvels en de bergen aan de horizon van., ons vliegveld en spiegelde stil in het water van de zeearm die de stad Tunis en Carthago omsluit te mid den waarvan El Aloina, het vlieg veld gelegen is. Het landschap tooit zich er nu met bloemen in diep zwarte kleuren. Sporen van de oorlog Tunis dat weinig groter is dan Nederland heeft ongeveer drie mil lioen inwoners onder wie zich kleine minderheden van enige honderddui zend Fransen, Italianen en Joden. Het is een Frans protectoraat dat vooral door economische banden met het Franse rijk verbonden is. In de oorlog werd Tunis door de strijd van Alexander tegen de Duit sers, die, zoals bekend is, het Zes maanden bezetten, zwaar getroffen en het heeft enige tijd gekost, voor dat de bevolking deze verwoestin gen te boven kon komen. De laatste tijd begint men er weer aan een nieuwe toekomst te geloven. Herinnering aan een ver verleden Op een heuvel aan de kust van de zeearm ligt Carthago van landzijde gekarakteriseerd door de kathedraal, daar door de Pères Blancs gebouwd. Deze missionarissen van de organi satie door kardinaal Lavigerie op gericht in het midden der vorige eeuw tot kerstening van het jongt, nieuwe land, Afrika, ncboen zich hier met andere archeologen toege legd op net ontrukken van de vele herinneringen aan historiseer, tijden van grote betekenis. De opgravin gen brachten een overvloed van ge tuigenissen aan het licht van de grootheid van Carthago in de oud heid en van de kerstening van Augustinus. Sociale tegenstellingen Wij hebben hier voor het eerst overtuigde aanhangers van de Islam en de Arabische kuituur ontmoet, die ons uitvoerig inlichtten over hun scholen en universiteit. De sociale tegenstellingen tussen de welgestelden en de landelijke bevolking, die voor een deel nog in lemen hutten woont, schijnen er nog bijzonder groot en het is aan alles merkbaar dat het een nog afgeslo ten land is, dat in verstarde tradi ties voortleeft. Ongetwijfeld was het Carthago dat op mij de diepste indruk heeft gemaakt, als was het maar doordat het de herinnering opriep aan de Romeinse politicus Cato, die bleef herhalen, dat in de strijd tussen de twee grootmachten van zijn tijd, Cartago en Rome, de eerste ver woest moest worden. Staande op de ruïne van de stad drong de vraag zich aan mij op welke van de groot machten van deze tijd het eerst dit lot zal treffen.? 15.000 boete voor kledinghandelaar Voor de economische politierech ter heeft terecht gestaan de Dordtse kledinghandelaar J. B. O., die er van beschuldigd werd 23.000 valse textielpunten te hebben gekocht. Verdachte had er 10.000 voor zich zelf gehouden en de rest aan een vriend in Amersfoort geleverd. O. verklaarde voor de rechter, dat door diefstal tekorten waren ontstaan in de puntenvoorraad van z'n zaak. Dit excuus werd echter niet aanvaard. De eis was 5 maanden gevangenis straf. De politierechter veroordeel de O. tot 3 maanden voorw. met 2 jaar proeftijd en een geldboete van 15.000.—. Engels-Nederlandse handelsbesprekingen Op 10 December a.s. zullen te Londen veel omvattende Engels Nederlandse financiële- en handels besprekingen beginnen. De export van Ned. landbouwproducten naar Engeland in 1948 zal o.m. een punt van behandeling uitmaken. De Ne derlandse behoeften zullen indu striële producten en machinerieën omvatten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1