Nieuw Somber geluid van Minister Neher REGERING HANDHAAFT LOONPOLITIEK Nationale Vergadering stelt vertrouwen in Schuman r Voor Alkmaar en omgeving Het doel van zijn reis naar Indië De hoge toon van Louv/es! Regering zal energiek handelen om de stakingsgolf te breken Overbevolkt Duitsland bedreigt de wereldvrede, aldus Bidault MINISTER VAN MARINE slachtoffer van Indië-politiek Wij zijn echt arm Verklaringen van Minister Drees Maar geweld slechts als uiterst middel Franse politie blijft orde handhaven Franse ambtenaren tegen staking J 10.000 Nederlanders naar Canada Altaar aan boord van de „Willem Ruys" Feiten van vandaag Na Nieuwjaar weer echte Jaffa's Grens met Polenbron van menings verschillen Schuman met kracht begonnen Arrestanten tijdens treinreis overleden HoofdredacteurH. N. Smits, rayon redacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpèl Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum ƒ2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam-ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 et Buiten God is t nergens veilig (Vondel) VRIJDAG 28 NOVEMBER 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11391 ALKMAAR: Langestraat 42 A Tel. 2046 (adm.), 2047 (wsd), K 2200 HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 450 (K 2240). Bank: Noorderbank DE H. VADER Zondag J.I. heeft Zijne Heiligheid Pans Pius XII in een bewogen radio-toe- spraak een beroep gedaan op het Amerikaanse volk om het ideaal van christe lijke naastenliefde in prak tijk te brengen door zoveel mogelijk mede te werken met de groots opgezette hnlpactie voor Europa. (Van onze eigen redacteur) DOORWERTH, 27 November MINISTER NEHER, die, zoals bekend. Maandag a.s. met een regeringsopdracht naar Indië vertrekt, beantwoordde heden avond een aantal vragen, welke hem werden gesteld namens een dertigtal journalisten, die, na een driedaagse excursie naar de Wederopbouw-gebieden, hedenavond hun laatste bijeenkomst hadden in Hotel Groot Doorwerth te Renkum. 0 In antwoord op de het laatst ge stelde vraag of Zijne Excellentie niet bevreesd was, dat bij de be volking de indruk zou worden ge wekt, dat de primaire taak t.a.v. de Volkshuisvesting en Wederopbouw op het tweede plan zou komen ten gevolge van zijn belangrijke werk zaamheden op ander terrein, waar mee de reis naar Indië bedoeld werd, antwoordde de minister, dat de oplossing van het Indonesische probleem, in het raam van de we deropbouw van ons land, een be langrijke factor is; mede door de vrede en welvaart in Nederland en Indië zal de wederopbouw moge lijk zijn. Het is dan ook mede in het belang van de wederopbouw, dat hij deze regeringsopdracht heeft aanvaard om in Indië enige besprekingen te voeren, waarmee de belangen van de Volkshuisves ting ten nauwste zijn betrokken. Hoelang zijn verblijf in Indië zal duren kon de minister niet zeggen. Hij zal besprekingen voeren met de luit. gouverneur-generaal over de mogelijke samenstelling van het College; waarover de minister-pre sident heeft gesproken in de Sta- ten-Generaal, die hierover uitein delijk zal beslissen. Wij zijn echt arm Naar aanleiding van de ervaring, tijdens de excursie opgedaan, dat er wel veel nieuwbouw op stapel staat doch nog maar weinig is ge reed gekomen, vroegen de journa listen naar de het bouw-volume be palende factoren. De minister zeide in antwoord hierop, dat behalve werkkrachten en materiaal, ook de factor geld meespreekt. Het is nog niet tot de massa doorgedrongen, dat wij echt arm zijn. De geldbe hoefte, waarmee de deviezenkwes- tie samenhangt, werkt zeer belem merend. En er is in geen jaren kans, het gestoorde evenwicht in de handelsbalans te herstellen. Er is geen geld om de nodige materialen in het buitenland te kopen. Daarom moeten wij lenen. Doch wordt de leningsmogelijk heid overtroffen, dan gaan we failliet. Als er geen geld uit het buitenland komt, wordt het zelfs een fiasco. De hulp van het Marshall-plan kan aan het eind van het eerste halfjaar 1948 ver wacht worden. Maar het is ook mogelijk, dat deze niet komt. Daar hebben we rekening mee te houden. En daarin ligt opgesloten de plicht tot een enorme beperking. Willen we het algemeen niveau van 1947 handhaven, dan zullen we veel achterwege moeten laten en ons maximum aan arbeidsproductivi teit volledig moeten gebruiken. Als in elke branche is het tekort aan arbeidskrachten eveneens een remmende factor. Het aantal is ge lijk aan vóór de oorlog, circa 150.000 doch zou het dubbele moeten be dragen om te kunnen doen, wat we zouden willen doen. De jonge ge neratie bouwvakarbeiders is nog te gering in aantal en mist vakbe kwaamheid, mede ook doordat het leger een groot aantal opeist en scholing en herscholing de nodige tijd vraagt. De minister deelde in dit ver band nog mede, dat geprobeerd wordt arbeiders uit Italië te krij gen en deze in bepaalde streken van ons land, in groepsverband te werk te stellen; deviezen en andere regelingen belemmeren echter deze onderhandelingen. Elan niet groot genoeg De individuele prestatie van de arbeider is te laag, depls door fac toren, onafhankelijk van het indi vidu, zoals onvoldoende aanvoer van materiaal. Middenstandspartij opgericht Te Utrecht is Woensdag door per sonen uit het bedrijfsleven een middenstandspartij opgericht, wel ke ten doel heeft de middenstands- belangen door eigen fractie in het parlement te laten behandelen. Het dagelijks bestuur wordt ge vormd door de heren: A. Th. van Engh, Den Haag, voorzitter; W. M. Hartman, Scheveningen, secretaris; T. de Bruijn, Gouda, penningmees ter; G. de Jager, Leidschendam; J. L de Sterke, Amsterdam. Maar, aldus de minister, ook het élan van de arbeider is niet groot genoeg, omdat men niet overal in vrü tarief kan werken, zonder dat het tarief door een plafond wordt afgeremd; anderzijds bestaat de ongemotiveerde vrees voor latere werkloosheid en richten de vak bekwame arbeiders hun producti viteit naar die van de niet-vol- waardige arbeidskrachten. Door al deze factoren is het ren dement van het werk lager dan verwacht mocht worden. Alleen het besef, dat we uit deze noodtoestand kunnen geraken door een zich zelf volledig geven aan zijn arbeid, kan leiden tot verho ging van productiviteit. Stopzetting onderhoudswerk Voorts kondigde de minister vóór 1948 een langere periode dan in 1947 aan, gedurende al het onder houdswerk zal worden stopgezet. zn, die toch onderhoudswerk laten uitvoeren zonder vergun ning, zullen niet met een geldboe te gestraft worden, doch het ge bouwde zal worden afgebroken, zoals reeds geschied is met een bar te Amsterdam en een gym nastieklokaal aan de school voor buitenlandse opleiding in Breu- kelen. In onderhoudswerk werd tot dus verre over de 100 millioen gulden gestoken. Dit geld en materiaal had beter besteed kunnen worden. Ten aanzien van de verwachting voor 1948, was de minister niet erg op timistisch. Alle arbeidskrachten uilen nodig zijn om de zgn. „over loop" (de 29000 woningen, die thans onderhanden zijn, gereed te krij gen). De toename van de bevolking en de handhaving van onze posi tie op de wereldmarkt maken uit breiding van de industrie nodig. Alle bouwaanvragen hiervoor kun nen niet worden ingewilligd; niet- direct urgente gevallen moeten ter zijde gesteld worden, hetgeen door de betrokkenen als fout wordt aan gemerkt, hetgeen begrijpelijk is. Er zijn voorts 800 nieuwe scho len nodig. Doch ook op dit ge bied als wat betreft de bouw van kerken ,zal grote beperking moe ten worden opgelegd. Verschil van mening met zijn ambtgenoot van O., K. en W. bestaat niet. Tenslotte ontkende de minister, hoewel hij toegaf, dat er nog slechte woningtoestanden zijn, dat er zgn. krepeergevallen zijn. Op andere punten uit de rede van Minister Neher komen wij nader terug in reportage-artikelen over deze ex cursie. (Van onze parlementaire redacteur) rjE LOON EN prijspolitiek blijft ons bezig houden, we raken er nooit over uitgepraat naar het schijnt. Er kan geen begroting aan de orde zijn of de minister, die haar te verdedigen heeft wordt als het ware met de lonen om de oren geslagen en de prijzen worden hem als een stok tussen de benen gestoken. En merkwaardigerwijze, ieder wil meer ver dienen, de arbeiders, de boeren, de ambtenaren, de middenstanders, de gepensioeneerden en de oorlogsslachtoffers. Maar op de keeper beschouwd hebben de ministers geen welvaart uit te delen, hoogstens wat papieren guldens. Maar dat is nu juist hetgeen de Regering niet wil doen, want dat betekent draaien van de inflatiepersen. Wat de Regering wèl kan is een stukje welvaart hier wegnemen en het daar plaatsen, maar dan is het steeds: de een z'n dood de ander z'n brood. Wie welvaart kan scheppen zo zeide Minister Drees Donderdagmiddag, toen hij het slachtoffer van aanvallen was dat is het volk zelf. Het volk moet door hard werken en door export zorgen dat er voedsel, textiel, kolen dus welvaart komt. f 43.05, zodat het totaal gemiddelde met even boven de f 41.niet onder het gemiddelde van de overige be drijven ligt. Ja, Drees wist natuurlijk niet hoe het precies zat met de werk tijden. Hij verzette zich tegen „de hoge toon van de heer Louwes"! En: de conclusie van de minis ter was toch wel vérstrekkend. Er heerst, zo verklaarde hij, volstrekt geen bijzondere toestand in de landbouw. Wel zijn er zekere span ningen, maar dat komt in bepaalde takken van het bedrijf ook voor. Er is geen reden de afspraken van het voorjaar niet te houden. De Regering kan voor de noodgeval len dus haar aanbod handhaven door de pensioenpremie te brengen op 4 cent, zoals bij het bedrijfsle ven en de resterende 2 centen aan het loon toe te voegen. In zijn verder betoog heeft Drees de nadere plannen voor de bedrijfs- pensioenen ontwikkeld. Men zal be ginnen met een algemene wet, die de regering bevoegdheid geeft be- drijfspensioen in het leven te roe pen, waarbij alle gegadigden ver plicht zijn zich aan te sluiten. Daar naast zal op advies van een com missie een indeling van de bedrijven tot stand komen, b.v. bouwvakken, metaalnijverheid, textiel enz. Tenslotte sprak de Kamer geruime tijd over de Volksgezondheid, die veel meer geld van de overheid krijgt dan vroeger. In overweging is de verlaging van de Ziekenfonds premie. Laat in de middag nam de Kamer de begroting voor Sociale Zaken z.h.s. aan. Het waren bevattelijke woorden, waar de communisten zelfs niet veel tegenin te brengen hadden. Drees verwachtte voorts nog een stukje welvaart van een prijsdaling. Merk waardigerwijs deelde hij hierin het standpunt van prof. Brouwers niet, hij geloofde nl. niet dat die grens al ongeveer was bereikt. En hij had daarvoor een populair argument. Kijk maar eens naar de „papieren prijzen", de kostprijsberekening, waarop de Prijsbeheersing bouwt en vergelijk dan maar eens welke de prijzen van'het leven zijn. Daar zit muziek in. Nochtans ontkwam ook hij niet aan de poging om hem met de lonen van de landarbeiders in de hoek te drij ven. Maar Drees (hij zou anders Drees niet zijn) kwam er weer glans, rijk uit. En gedocumenteerd ook. Daar was hem voorgerekend dat de lonen in de bouwvakken tot ong. 75 cent waren gestegen. Een verschil mocht er zijn met de landbouw, dat was afgesproken in het voorjaar. Maar nu waren de eerste lonen op getrokken, dus mo- sten ook de an dere volgen. Maar )rees kwam met andere cijfers op taiol, die men tevo ren geheim had gehouden. Waarom? Wie zal de kronkelige wegen van de politiek kunnen volgen? Het gemid delde uurloon in de akkerbouw heeft in de afgelopen 47 weken niet min der dan bijna f 0.86 bedragen en het gemiddelde weekloon f 40.In de gemengde bedrijven kwam het op Nadat de Franse Nationale Vergadering gisteren bijeen was gekomen om kennis te maken met de nienwe regering-Schuman, heeft zij hedenmorgen vroeg met 322 tegen 186 stemmen haar vertrouwen uitgesproken in het program van de nieuwe regering ter oplossing van de stakingen. De pre mier Schuman had tevoren toegezegd, dat heden (Vrijdag) definitieve maatregelen tot het breken der stakingen zullen worden genomen. „Bin nen 24 uur," aldus Schuman, „zult gij het bewijs hebben, dat de regering voornemens is energiek en effectief te handelen." Het Franse kabinet zal hedenmorgen bijeenkomen om de anti-stakingscampagne te bespreken. In zijn rede, waarin Schuman om vertrouwen vroeg voor zijn rege ring, verklaarde hij, dat; de rege ring slechts in het uiterste geval haar toevlucht tot geweld zal ne men. Voorts betoogde hij, dat de regering de staking, waarbij reeds 2 millioen man is betrokken, van haar ergste gevolgen wil beroven door „met alle ter beschikking staande middelen de diensten door gang te doen vinden, die voor het leven van het land onmisbaar zijn". Schuman stelde verdere onder handelingen met de vakverenigin gen in het vooruitzicht en verklaar de, dat de regering eerst door over reding en daarna met gezag te werk zal gaan. Alle sabotagedaden zullen worden gestraft. „De regering zal alles doen ten gunste van de arbei ders" zo verklaarde Schuman, doch hij voegde er aan toe, dat zekere personen van de houding der arbei ders gebruik willen maken. Hij waarschuwd „deze ophitsers" en verklaarde, dat de regering vastbe sloten is de openbare orde te hand haven. De voormalige communistische minister van arbeid, tevens leider van de metaalbewerkersbond, viel Schuman aan, daar deze naar zUn mening de oorlog heeft verklaard aan de arbeidersklasse. Meer dan een millioen metaalbewerkers, aldus spreker, zijn thans in sta king. Een reeks communistische spre kers van wie elk een der belangrijke vakbonden vertegenwoordigde, ver hief in de Assemblee haar stem te gen Schuman. Allen verklaarden, dat de stakers niet zouden ophou den. voordat aan al hun eisen vol daan was. Deze srpekers werden hevig bestreden door de socialisti sche minister van vervoer, Pineau. Hij beschuldigde de communisten van ophitsing tot sabotage en stel de hen verantwoordelijk voor sa- botage-daden, die, naar hij zei, heb ben plaats gehad. De regering zal maatregelen tegen deze methoden nemen. Pineau werd herhaaldelijk door de communisten geïnterrum peerd en moest met luide stem zijn rede voleindigen. De onafhankelijke radicale af gevaardigde Paul Giacohbi, lid van de Gaullistische parlements- fractie, die Dinsdag nog met de Gaulle heeft geconfereerd, ver klaarde, dat het huidige systeem van politieke partijen moet wor den veranderd door nieuwe ver kiezingen. Hierdoor alleen kan een burgeroorlog worden afge wend. Deze burgeroorlog staat voor de deur, aldus Giacobbi. Doch onder protest Het Nationale Vakverbond der Franse politie heeft zich Donder dagavond onthouden van de stem ming, die werd gehouden door het Ambtenarenverbond over de vraag of tot onmiddellijke staking zou worden overgegaan. Niettemin pro testeerde de politie tegen „de on toereikendheid der regeringsvoor stellen ten aanzien van de loon- kwestie", maar verklaard werd, dat de politie de openbare orde zal blij ven handhaven. Nog kleiner kranten Het Nationale Franse Ambtena ren verbond, dat 11 ambtenarenorga- nisaties met 2.000.000 leden omvat, -\ Ook de beul staakt Desfourneaux, de Franse officiële beul, is Donderdag ook in staking gegaan. Hij weigerde 8 ter dood veroor deelden te guillotineren. Hij verlangt het salaris van een afdelingschef in Rijksdienst en een toelage voor elk hoofd, dat hij doet vallen. heeft Donderdagavond tegen on middellijke staking gestemd. Zes organisaties stemden voor en vier tegen, terwijl het Politieverbond zich van stemming onthield. Hoewel de Federatie van Franse ambtenaren besloten heeft niet on middellijk tot staking over te gaan hebben de vier bonden, die voor staking waren, het besluit genomen buiten de federatie om te staken. Het betreft o.m. de beambten van de P.T.T. Naar in 'n officieel regeringscommu niqué is meegedeeld, zullen de Fran se kranten wegens moeilijkheden met de papiervoorziening van Vrij dag af elke dag met slechts twee pagina's verschijnen. In Verband met de stakingen in het verkeerswezen zal een aantal voetbalwedstrijden Zondag a.s. waarschijnlijk niet doorgaan. De Franse voetbalbond zal nadere data vaststellen. Het volgend jaar kunnen 10.000 Nederlanders (boeren en hun ge zinnen) naar Canada emigreren om er op boerderijen te werken, terwijl hen zo spoedig mogelijk een eigen stuk land zal worden toegewezen, aldus is te Ottawa bekend gemaakt. Dit aantal van 10.000 is onafhan kelijk van de 20.000 verplaatste personen, die Canada uit de Euro pese landen zal opnemen. De Ne derlandse regering heeft twee sche pen gecharterd, die de reis dertien maal zullen maken. De eerste groep wordt begin Maart in Canada ver wacht. door Mgr. Huibers geconsacreerd Donderdagmorgen heeft Z. H. Exc. Mgr. Huibers, de bisschop van Haarlem het altaar aan boord van de „Willem Ruys" geconsa creerd. De plechtigheid werd bij- woond door talrijke vertegen woordigers van verschillende missie-orden en missie-congrega ties alsmede door de besturen van het Nederlandse Missie-con gres en het „Apostolaat ter Zee". De bisschop werd bij de consecra tie en de H. Mis geassisteerd door Deken Niekel uit Rotterdam en de directeur-aalmoezenier pater P. Koevoets. Het altaar, geplaatst te gen een met bladgoud beklede wand, was met witte anjers ver sierd. In de aangrenzende „Social Hall" was de sacristie ingericht, die eveneens door de bisschop werd in gezegend. In zijn toespraak zeide Mgr. Hui bers, dat het treffend is hoe op dit schip, waar alles aanwezig is wat de menselijke geest kan uitdenken op het gebied van techniek en com fort, met evenveel vernuft en lief de dit altaar is opgericht. Niet al leen zullen bemanning en reizi gers ver van huis daardoor in staat zijn hun godsdienstplichten te ver vullen, doch de missionarissen, die naar Indië zullen trekken, om het Evangelie te verkondigen, zullen hier in staat zijn te bidden en zich at te zonderen. „Het is een heer lijke en schone gedachte, dat de directie de mooiste plaats van dit schip voor de kapel heeft willen bestemmen", aldus de bisschop. De Belgische oud-minister Paul van Zeeland, die in de Commissie van Drie voor Indonesië zit, confereer de vandaag met de ministers Beel, Jonkman en van Boetzelaer. Er komen enige nieuwe beschikkingen inzake de afwikkeling van de geld- zuivering, welke ruimere mogelijk heden voor aanwending van ge blokkeerd geld zal bieden. Vol gens een mededeling van het „Vrije Volk" zal het heffingspercentage van de vermakelijkheidsbelasting door de gemeenten tot 50 pet. moe ten worden opgevoerd! Ook Spaanse sinaasappelen Kort na Nieuwjaar zijn in ons land weer sinaasappelen uit Spanje en Jaffa-sinaasappelen uit Palestina te verwachten, die op de bon komen, zowel voor kinde ren als volwassenen. Men heeft acht millioen kilogram Jaffa-sinaasappelen in Palestina ge kocht terwijl in ons handelsverdrag met Spanje de aankoop van veertig millioen kilogram sinaasappelen is begrepen. Hoewel op de Spaanse markt nog niet gekocht is en het van de prij zen zal afhangen of het gehele kwantum zal worden afgenomen, kan men tussen Januari en April Spaanse sinaasappelen in de Neder landse winkels verwachten. Het restant van de Surinaamse sinaas appelen, die thans te koop zijn, zal tot eind December vrij mogen wor den verkocht. Daarna worden ook deze sinaasappels gedistribueerd. Bidault, de Franse minister van buitenlandse zaken, heeft in de gisteren gehouden bijeenkomst van de Grote Vier gewaarschuvvl tegen de gevaren, die een overbe volkt Duitsland opleveren. Een overbevolkt Duitsland vormt een gevaar voor de wereld, zo zei hij. Daarom moest er geen massa overbrenging van Duitsers naar hun land meer plaats hebben, terwijl voorts de veiligheid van Duitslands buren gegarandeerd behoort te zijn. Bidault betoogde in zijn rede verder, dat het vraagstuk der emi gratie uit Duitsland onder het oog moest worden gezien. Als de krijgs gevangenen terugkeren, zal de be volkingsdichtheid van Duitsland tweehonderd inwoners per vierkan te kilometer zijn. De in Duitsland verblijvende verplaatste personen moesten naar elders worden over gebracht, bijv. naar Frankrijk. Bi dault stelde tenslotte voor. dat de territoriale eisen ten opzichte van Duitsland, voor -zover in beginsel aanvaard, door deskundigen verder bestudeerd worden en dat er in geen band hield met het door de Rege ring gevolgde Marinebeleid. Inte gendeel daarover bestond, hetgeen de heer Schagen in een laatste on derhoud met hem had bevestigd, volledige overeenstemming. De reden waarom de heer Scha gen heenging ligt in de Indië-poli tiek. Dr. Beel zeide daarna het vol gende: „Inderdaad hangt dit heen gaan samen met het oordeel dat de minister van Marine had over de situatie in Indië. Hoewel hij het zelf in strijd met 's lands belang achtte dat nader op de motieven van dit aftreden zou worden inge gaan, kon toch wel het volgende worden meegedeeld. De heer Scha gen van Leeuwen voelde zich in hoofdzaak bezwaard door de om standigheid, dat niet bij voorbaat een grens werd gesteld aan de tijd, gedurende welke Nederland reke ning houden met de wensen van de Veiligheiodsraad, militair een afwachtende houding aanneemt." Na deze korte verklaring had de heer Tilanus niets meer te vragen en de Kamer hervatte haar gewone arbeid. PARIJS, 28 Nov. (Reuter). - Enkele van de door Schuman aan gekondigde maatregelen om de staking in Frankrijk tegen te gaan zijn reeds 'getroffen. Verschillen de telefoon- ep postkantoren te Parijs zijn door militairen bezet, „sitdown"-stakers zijn uit de ge bouwen van de voornaamste openbare diensten verdreven. (Van onze parlementaire redacteur) Waarom is de minister van Ma rine, de heer Schagen van Leeu wen ontslag verleend? zo vroeg de heer Tilanus van de Chr. Hist. Unie Donderdag aan de minister president Dr. Beel. De gelegen heid om deze vraag te stellen had de Kamer hedenmiddag overhaast geschapen en daarbij maar weer eens een afwijking van het Regle ment van orde gepleegd. Men vond de kwestie blijkbaar wel zo belangrijk, dat men daarover maar terstond klaarheid van de Regering verlangde. Dr. Beel moest overhaast van een reünie uit Roermond terugkeren. Hij arriveerde met geruime tijd vertraging in de Kamer en ver klaarde, nadat hem de bewuste vraag was gesteld, dat de heer Schagen van Leeuwen op de meest eervolle wijze op zijn eigen verzoek ontslag had gekregen. De minister president ontkende, dat dit ver- De consecratie van het altaar van het nienwe vlaggeschip van de Rot terdamse Lloyd, de „Willem Ruys" te Rotterdam, gisteren verricht door Z.H.Ex. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem. nieuwe bevolkingsgroepen Duitsland worden overge- geval naar bracht, - Aangaande de eisen van de Bene lux en Tsjecho-Slowakije was door de raad der vier ministers nog geen uitspraak gedaan. De eisen van Bel gië en Tsjecho-Slowakije zag Bi dault als uiting van het streven om de grenzen tussen genoemde landen en Duitsland te rectificeren. De aanspraken van Nederland en Luxemburg zijn daarentegen hoofdzakelijk gebaseerd op de scha de, die deze landen door toedoen van Duitsland in de oorlog hebben geleden. De minister van buitenlandse za ken van Groot-Brittannië, Bevin, legde de nadruk op het Brits ver langen tot vorming van een centra le Duitse regering. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Marshall, gaf toe, dat het Britse plan als basis voor de discussie aanvaard diende te worden. Maar alvorens hierom trent eenstemmigheid was bereikt, kwam men over Duitslands Ooste lijke grens met Polen te spreken. Daarbij traden wederom me ningsverschillen aan de dag. Zo wel Bevin als Marshall richtten zich tegen de bewering van de Sowjetminister van buitenlandse zaken, Molotof, die op het stand punt staat, dat de te Potsdam vastgestelde Oder-Neisse-grens tussen Duitsland en Polen defini tief is. Volgens de V.S. en Groot- Brittannië betreft het een voor lopige grens, waaromtrent ter vredesconferentie verder beslist moet worden. Molotof deed de volgende voor stellen: 1. Men erkenne, dat de vor ming van een democratische rege ring voor geheel Duitsland in over eenstemming is met de te Potsdam genomen besluiten; 2. Men stelle vast, dat ter vredesconferentie een Duitse regering de gelegenheid zal hebben zich uit te spreken over het verdrag; 3. Men ga er van uit, dat het vredesverdrag ondertekend moet worden door een Duitse regering en door een Duits parlement gerati ficeerd moet worden; 4. De vredes conferentie zal bestaan uit verte genwoordigers van China, Frank rijk, Groot-Brittannië, de Sowjet- Unie en de Verenigde Staten, als mede van de landen, die aan Duits land grenzen en de landen, die met Duitsland in oorlog zijn geweest; 5. De besluiten van Yalta en Potsdam moeten de basis vormen voor een vredesverdrag met Duitsland. Vreemd geval op Java De Nederl. regering heeft Don derdag volgende mededeling ver strekt: „Op 23 November vertrok vanuit Bondowoso op Oost-Java 'n trein, o.m. bestaande uit een 3-tal goederenwagens met een transport arrestanten. Bij aankomst van de trein in Soerabaja (ongeveer 13 u. later Red. Aneta)bleken 46 van de arrestanten te zijn overleden tengevolge van het ontbreken van de nodige verzorging gedurende de reis. De regering heeft met leedwe zen, afschuw en verontwaardiging van genoemde feiten kennis geno men. Naar de oorzaken van dit ge beuren is terstond een gestreng onderzoek ingesteld. Alle aanspra kelijke personen zullen op voor beeldige wijze worden gestraft. Enige arrestaties hebben reeds plaats gehad. Er zullen maatrege len genomen worden tot schade loosstelling van de nabestaanden der slachtoffers". I i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1