Mé Duizei door r JAN GROENHAAR Politiek) r NEDERLt rofing Waterschap Beemster voor 1948 goedgekeurd v. r GREGORY MYSTERIE" Vitesse kiept Hollandia in de laatste minuut Kocht regering duur betonijzer? West-lndië en de Rijksconferentie BEEMSTER EN OMSTREKEN Hardop gedacht J EEN MENSELIJK JAKHALS 200 voordeel per lijk Te koop: L. O. P. SLAGERSKNECHT Gebr. Huug, Laat 63, Alkmaar een tweede étaleur N.V. v.h. S. I. DE VRIES, Hoorn POORTERS' MEUBILESRINRICHTBNG ZATERDAG 11-12 uur 'N CADEAU VAN BLIJVENDE WAARDE DE ROVER'S ANTIEKHANDEL Staking te Velzen geëindigd Vliegtuig neergestort Generaal Leclerc Bij vliegramp omgekomen z< 5 O O- N Adverteert in dit blad Verlovingsringen W. van Geelen, BUITENGEWOON GOED Van Geelen's Geschenkenhuis, DISTRIBUTIEKRING ALKMAAR Het totaal a< l PAG. 4 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Maandag 1 December 1947 Het bestuur van het Waterschap de Beemster is Donderdag jl. in een openbare vergadering, onder voorzitterschap van Dijkgraaf Jb. Stolp, bijeengekomen. Ingetrokken werd het besluit van 25 September jl. tot het geven van een gratifi catie, waarbij tevens een nieuw be sluit werd genomen om een grati ficatie toe te kennen en wel van maximaal f 50. Besloten werd een geldlening pro resto f 10.806.04 af te lossen en daar voor een nieuwe geldlening te slui ten rentende 33V2 pet. Eveneens werd goedgekeurd om die werken, waarvan uitvoering in eigen beheer van belang moest worden geacht voor het Waterschap, voortaan in eigen beheer te houden en niet aan te besteden. Met de Boerenleenbank te Beemster werd een rekening- ccurant-overeenkomst aangegaan voor een maximum bedrag van f 50.000 voor debetposten. Voor cre- ditposten mag dit bedrag niet hoger gaan dan f 2000, terwijl zij daaren boven gedekt moet zijn door onder pand. Besloten werd vervolgens om van het Steun- en Herstelfonds 1945 uitkeringen te doen en wel tot een bedrag van f 4600 als slotuitkering aan het Waterschap, zulks ter ver goeding van het in de begroting 1948 uitgetrokken bedrag voor her stel van het voormalig geïnundeerd gebied. Zonder hoofdelijke stemming werd overgegaan de eigen kinderbijslag regeling, waartoe het waterschaps bestuur destijds had besloten, in te trekken, omdat het voordeliger zou zijn de rijksregeling in deze te volgen. Met het oog op de herstelwerk zaamheden aan de Purmerender Brug zal voor deze buitengewone uitgaaf een lening tot een bedrag van f 38.000 worden aangegaan. Het heffingspercentage voor ge bouwde eigendommen werd vastge steld op 4. De bestrijding van de kosten voor het onderhoud van de wegen zal uit dit bedrag 55 pet. ont- De Prins Bemhardkapel wordt ontbonden en ter gelegenheid van dit feit werd tijdens de wedstrijd Blauw-WitE.D.O. in het Olympisch Stadion afscheid genomen van Kees de Bok en de achtjarige geadopteerde Soendanees. Blauw-Wit's voor zitter zette beide in de bloemetjes. vangen en 45 pet. zal er bestemd worden voor de algemene water schapslasten. Vervolgens werd zonder discussie en zopder hoofdelijke stemming de begroting voor 1948 aangenomen met een ontvangst en uitgaven van f 310.021 voor de gewone dienst en f 50.100 voor de buitengewone dienst. De totale lasten werden vastgesteld op f 25.per ha en wel f 11.voor de wegenlasten en f 14.-voor de algemene water schapslasten. In de uitgaven is voor openbare werken- uitgetrokken f 128.200, voor bemaling f 119.500 (rond). Nog werd besloten om een stuk slootwerk, een z.g. molenkolk, in de Noord-Beemster aan de Midden weg over te dragen aan mw. Graft- dijk voor de som van f 4.Dit stuk slootwerk heeft voor de polder geen betekenis voor waterberging, terwijl om het perceel, waarin de sloot ligt, voldoende waterberging is. Op een vraag van de heer Mus wordt medegedeeV dat gereedschap, dat bij de inundatiewerken is weg gebleven, door 't waterschap wordt vergoed, hoewel de uitlening in feite is geschied aan de D.U.W.-werken. Men verkeerde echter in de mening, dat het voor het waterschap was, omdat het ophalen van dat gereed schap geschiedde met de auto van het waterschap. De heer Hogetoorn pleit voor het aanschaffen van een nieuwe sneeuwploeg, waarvoor hij een model aanprijst, dat voor een trekker geplaatst kan worden. Na openbare vergadering gaat het waterschapsbestuur nog even in comité, om enkele zaken nader te bespreken. Blijkens door het Tweede Ka merlid, de heer Korthals, aan de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting gestelde vragen zou door Nederlandse regeringsin kopers in Amerika beton-ijzer zijn ingekocht tegen prijzen, die hoger liggen dan de prijzen, waarvoor de Nederlandse handel elders placht te kopen. Bovendien schijnt de regering de maximumprijs voor alle beton ijzer verhoogd te hebben onder een bepaling dat een bedrag over elk geleverd kwantum een bedrag mget worden gestort in een egalisatie fonds, waarmee het verschil tussen de Amerikaanse en Europese prij zen te financieren. De heer Kort hals zou graag op betreffende vra gen antwoord zien. We veronder stellen dat dhr. Korthals in zijn verlangen niet alleen zal staan. De voorgenomen Rijksconferentie met West-lndië zal, zo vernemen wij, vermoedelijk niet voor half Januari kunnen plaats vinden. De moeilijkheden bij het benofemen van afgevaardigden, welke zich zo wel in Curacao als in Suriname hebben voorgedaan, maakten dit uitstel noodzakelijk. Teneinde de vertegenwoordiging der bevolking dezer gebiedsdelen zo democratisch en gelijkwaardig mogelijk te doen geschieden, heeft de Regering thans reeds enige wijzigingen in de staatsregeling van Curacao en Su riname aangekondigd en aan de Tweede Kamer voorgelegd. BURGERLIJKE STAND BEEMSTER Geboren: Theodo- rus Lourencius, zoon van Th. L. Boots en C. M. Twint; Johanna Ma ria, dochter van N. Bleeker en A. M. Appelman: Cornelis Hendrikus, zoon van H. A. Droog en M. Blauw; Johanna Wilhelmina, dochter van J. A. Kats en G. C. Dukel; Jan Pie- ter, zoon van J. P. Bregman en A. C. Jongens; Maria Geertruida, dochter van C. v. d. Gulik en P. C. Koning. Ondertrouwd: Gerrit Jan de Heer, oud 20 jaar en Aaltje Davids, oud 18 jaar. Overleden: Eeuw, zoon van S. W. Meurs en J. Piso, oud 7 dagen, over leden te Purmerend. HET HERSTEL VAN DE BRUG BIJ PURMEREND BEEMSTER Men is met de herstellingswerken van de Purmer ender brug begonnen. Voor het ver keer is een noodbrug aangelegd Men moet daarvan echter met veel beleid gebruik maken en het is niet overbodig, dat daar een politieman is geplaatst om het verkeer te regelen. GROENTENVEILING GAAT VERGADEREN BEEMSTER De Afslagvereni ging B. P. en O. zal op Zaterdag 6 December een vergadering beleg gen. Behalve de bestuursverkiezing komt aan de orde het bestuursvoor stel tot ruiling van gebouwen en terreinen met de gemeente Purmer end in verband met het stichten van een veilingsterrein in de Over- weerse Polder. BURGERLIJKE STAND GRAFT Geboren: Catharina Cornelia, dochter van H. Nibbering en Th. J. Schwering; Margaretha, dochter van N. v. d. Gragt en A. Zomerdijk. Gehuwd: Jan Bakker, oud 29 jaar, wonende te Ursem en Anna Louise Oudejans, oud 23 jaar, wonende te Graft. Overleden: Lourens Kaandorp, oud 63 jaar; Alida Cornelia Martina Mons, oud 8 maanden. AANBESTEDING PUINRUIMEN TE PETTEN ZIJPE Uitslag van de door het gemeentebestuur van Zijpe ge houden aanbesteding van het slopen van de nog aanwezige funderingen der door de Duitsers gesloopte wo ningen in het dorpje Petten. Inge schreven werd als volgt: J. Boots te Limmen voor f 9500. A. Kuin en P. Kuin te 't Zand voor f 13.950. D. P. Kuiper te Kolhorn voor f 13.990. J. Wieringa te Middelburg? voor f 14.700. A. de Clerk te Castricum voor f 18.160. R. Wiersrna te Castricum voor f 18.377. G. Boslamp te Amsterdam voor f 19.199. S. Kuiper te Aartswoud voor f 19.492. A. Dinar te Santpoort voor f 19.700 Firma Verheul Brouwer te Haarlem f 19.945. R. Luir te Gasselternijeveen voor f 21.000. P. Rooijers te Rotterdam voor f 27.775. K. Bakker te Schagen voor f 45.000 J. Bruin te Bobeldijk voor f 68.500 De gunning is aangehouden. Jobusina heeft Jobus doen doodschrikken met de vraag of Benelux op dt bon te krijgen is. In de waan, dat er een nieuw wasmiddel of nieuwe ha vermout op komst was, had de andere 50% van Jobus zich al lekker ge maakt. Jobus heeft het haar nu grondig uitgelegd. Benelux is Latijn en be tekent „het goede licht". De meneer, die zo heet, is een fantast, die denkt Ne- ierland zonder indijking jroter te maken. Jobusina vindt het waanzin, want il zou die meneer slagen in zijn pogingen dan zijn er toch maar weinig benen die de luxe kunnen dra gen. ""N Een jakhals noemde de advo caat-fiscaal van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, mr. M. H. Gelinck, de Amsterdamse begrafenisondernemer Bleekemo- len, die de stoffelijke overschot ten van door de Duitsers als repre saille gefusilleerde Nederlanders, gedurende de laatste 5 maanden van de oorlog, althans voor zover het de fusillades in Noord-Holland aangaat, ongekist op een vracht wagen stapelde, naar de duinen bij Overveen vervoerde om ze in een massagraf te begraven. Hij heeft getracht financieel voor deel hieruit te trekken, doordat hij de lijken van hun schoenen ontdeed en eventuele waardevolle bezittin gen voor zichzelf behield. Hij bracht vervolgens de gemeenten, waarin de slachtoffers woonachtig waren geweest, de kosten der begrafenis in rekening, waarop hij steeds een bepaald bedrag voor een kist (die niet gebruikt was) vermeldde. Zo ontving hij voor iedere gefusilleerde Nederlander gemiddeld een bedrag van f 200. Tijdens de zitting van gisteren kwamen nog enkele bijzonderheden ever dit sadistisch werk van de beklaagde te voorschijn. Met assis tentie van de garagehouder van Lee ging hij telkens weer naar de ver laten duinen van Overveen, die in de lange maanden der hongerwinter stille getuigen waren van het werk van twee Duitsers, Bleekemolen en van Lee, die steeds terugkeerden om de spade te hanteren en kuilen groeven, om vervolgens de lijken er in te deponeren. Alvorens het graf gedicht werd, bestrooide men de lijken met chloorkalk, waardoor men trachtte de sporen van hun misdrijven uit te wissen. Zo werden in totaal 422 overschotten aan de aarde toevertrouwd, waarvan er thans 418 konden worden geïden tificeerd. Personeel van het Crematorium heeft verklaringen afgelegd, waar uit duidelijk is gebleken, dat de beklaagde Bleekemolen zonder enige piëteit en op een ruwe manier de overschotten der ongelukkigen, die onder een dekzeil op een open vrachtwagen waren gestapeld, in de gereedstaande doodkisten had ge legd. Na het uitvallen van de gas- toevoer in November 1944 werden de gefusilleerden, zoals hierboven beschreven, in de Overveense dui nen begraven. Het betrof hoofd- Familieberichten )p Zaterdag 6 December zijn onze Pa en Moe R. LUITJES G. LUITJES-LENTING 12"'« jaar getrouwd. Dat D. L. Heer hen nog lang moge sparen, hopen Nico Bertus Japie Ria Greta iJrsem, November 1947. In het St. Jozefge sticht te Heel (L.) over leed op 28 November, na voorzien te zijn van ie laatste H.H. Sacra menten, onze beminde broer en zwager ENGELBERTUS VAN DEN IDSERT in de ouderdom van 43 jaar. Alkmaar, 28 Nov. 1947 Condoleantieadres: G. J. van den Idsert 2e Tuindwarsstr. 15 FAMILIE VAN DEN IDSERT De H. Mis voor zijn Uitvaart zal worden gehouden op Dinsdag 2 December om 9 uur in de St. Dominicuskerk te Alkmaar, waarna de begrafenis te 10.15 van uit de kerk in het fa miliegraf op het R.K. Kerkhof St. Barbara te Alkmaar. Advertenties Net-meisje zöekt op be hoorlijke stand te Alk maar ongem. zit-slaapka- mer, zonder pension. Br. no. 13246, bur. v. d. blad leeft met U mee 'Fe KOOP: Avondjapon en t p. br. d. schoenen mt. 38. I. v. Scorelkade 34, Alkm. z.g.a.n. driewielige kar en ;en Tilbury. Aan hetzelfde adres 6 ganzen en 1 geit te koou. Adres: P. DOL, Noorddijk N 15, Ursem. Te koop: prima kinderle dikant. grote maat, mooi beschilderd, prijs 22.50 Heul 26, Alkmaar. Te koop: z.g.a.n. oliebroek, -jas en zuidwester. Adres D. MANSHANDE, Jisper- veg 22, Beemster. KLEIN PAKHUIS TE HUUR Br. no. 13244 bur. v. d. bl. Aangeb.: mooie pop 1. 65 cm; aardappelschilmach.; z.a.n. meisjes regenmantel m. bijp. hoedje lft. 12-13 j. 2 witte en 1 grijs bontvel nw. Adres bur. v. d. blad. Gooi het oud papier niet weg. Bewaar het voor Liefdewerk Oud Papier U doet er een goed werk mee. Even een berichtje of te lefoontje aan: G. J. Gene- faas, Verdronkenoord 57, Alkmaar, tel. 2385 en het komt in orde. Voor spoedig gevraagd een bekend met alle voorkomende werkzaamheden. l Voor spoedige indiensttreding gevraagd: HET ,,'t IS HARCOURTI" Was Peter Davos in de vissershut geweest? Pleegde Bill Harcourt zelfmoord? De Gregory-aliaire ontrolt zich en de mysteries stapelen zich op. U heeit een theorie en Uw vrouw heeft er een. Met ongewone heftig heid laait het debat in de huiskamer op, want van zo'n griezelig hoorspel wordt een mens altijd een beetje opgewonden. Davos had U dadelijk al in de gaten. Aan die dr. Wiseman is misschien ook wel een steekje los. En Uw vrouw houdt zelfs Fred, de kellner, in het oog, want zij gaat uit van de beproeide stelling, dat mensen, die helemaal niet verdacht zijn het altijd gedaan hebben in detec tivestukken. „Maar zó bezien kun je de poes ook wel verden ken", heeft U uitgeroepen. Het gebruik van een heerlijk kopje VAN NELLE's koffie of thee tijdens de uitzending is echter een stimulans voor het trekken van de juiste conclusies inzake Mr. Gregory. Maar óók voor de conclusie„VAN NELLE een klasse op zichzelf". 3e episode„Madrid" I Helpt Paul Vlaanderen bij het opsporen van Mr. Gregory I Zendt Uw oplossing in vóór 15 Januari 1948, naar de Ervon Wed. VAN NELLE - Rotterdam. irsrechten „Paul Vlaanderen" Voorbehouden» MIENT 6—8, ALKMAAR Het éérst met het laatste nieuws is het Nieuw Noord hollands Dagblad Van 1 t.e.ra. 4 Dec. geopend Van half 9 tot half 1 en van half 2 tot 10 uur. was het uur van kopen voor halve prijs voor de a.s. ST. NICOLAAS koopt u bij Grote sortering gouden, zilveren en diamanten sieraden, antieke meubelen, Delft's porcelein, koper, tin, Perzische kleden en curiosa HOUTT1L 68. zakelijk de slachtoffers van de fu sillades te Alkmaar, Purmerend en Limmen. Volgens verklaringen van een Duitse SS-leider had de ver dachte hem eenmaal 12 ringen van slachtoffers overhandigd, die aan burgemeester Voute waren doorge geven. De advocaat-fiscaal betreurde het niet door de wet gemachtigd te zijn in dit geval de doodstraf te eisen, daar van verdachte niet gebleken is, dat hij ernstig verraad had ge pleegd of politieke moorden had begaan. Tegen de minder schuldige ex-groepsleider der NSB van Lee luidde zijn eis 6 jaar, terwijl de hoofdschuldige Bleekemolen 15 jaar tegen zich hoorde eisen. Uitspraak 12 December a.s. DE GROTE ZEGE in Hoorn door de zwart-witten in hun eerste wedstrijd in de 3e klasse behaald, gevoelde Vitesse steeds aan als een minder in vorm zijn .van de gastheren van toen, dan aan hun grote kracht. De doelpunten immers toen tegen de rood-witten gescoord, waren te goedkoop en dus de hoge score geflatteerd. Van meet af aan heeft Vitesse zich gisteren dan ook tot het uiterste gegeven en daar ook Hollandia haar beste spel speelde, is het een wedstrijd geworden die op hoog peil stond en waarin de zeer talrijk opgekomen voetballiefhebbers hebben genoten van uitstekend voetbal en grote spanning, welke tot in de laatste minuut, waarin de rechtsbuiten van Vitesse zijn club de zege bracht, voortduurde. Of deze zege de Vitessenaren vol ledig toekwam is een tweede vraag, temeer daar de bezoekers, vooral in de tweede helft, vrij sterk in de aanval waren. Hun aanval bleek echter niet het sterkste deel van de ploeg te zijn. Behalve uit Castricum en verre omgeving waren ook uit Hoorn vele voetlbalenthousiasten meegekomen om hun rood-witten aan te moe digen. Er heerste dan ook een ongewone drukte rond het Vitesse-sportpark. Na het aanvangssignaal van de scheidrechter bleek al aanstonds, dat Hollandia de smadelijke neder laag in Hoorn geleden, wilde wre ken en nadat beide doelwachters van hun talenten moesten blijk ge ven, dachten we Hollandia te zien scoren, doch het keiharde schot van haar rechtsbuiten belandde buiten bereik van de Vitesse-doelman juist tegen de lat. Een uiterst gevaarlijke situatie ontstond voor haar doel, en wan neer midvoor en rechtsbinnen el kaar niet in de weg hadden gelopen ongetwijfeld zou Vitesse de leiding hebben gehad. Nu wist Mulder van dit misverstand handig gebruik te maken en de bal te bemachtigen. Dan krijgen we een periode van Hollandia-overwicht, doch hoe uit stekend haar crack Westhoven het spel ook weet te verdélen, geen van zijn medespelers weet daarvan te profiteren. Inmiddels snorde de Vitesse-de- fensie op volle toeren en zo kwam het dat deze druk uitstekend werd doorstaan. Inmiddels werkte Vitesse zich los doch hield het spel te kort wat juist in de lijn bleek van de Hol landia defensie en zich zodoende wist te handhaven. Toch dachten we dat Vitesse vlak voor het ver strijken van de eerste helft nog de leiding zou nemen toen haar micL voor vrij voor de Hollandia-doel- man kwam. Ieder verwachte een goed gericht schot doch tot ieders verbazing gaf hij de bal aan zijn rechtsbuiten die mogelijk verrast door deze kans wel inschoot, doch juist in het bereik van de Hollan- dia-doelman die de bal ten koste van een hoekschop wist te keren. Vlak na 't nemen van deze hoek schop, bleek de eerste helft verstre ken. Na de rust De thee had Hollandia blijkbaar goed gedaan, want de roodwitten namen aldra het spel in handen en wisten gedurende geruime tijd het beste van het spel te houden. Inmiddels waren de snelle aan vallen van Vitesse geenszins onge vaarlijk en toen ongeveer een kwar tier voor het einde een uitstekende aanval over rechts werd gelanceerd werd deze besloten met een goed doch houdbaar schot. De Hollandia- doelman faalde deze keer en onder groot enthousiasme werd dit eerste doelpunt begroet (10). Heden zal de staking bij de aan nemersfirma Ribberink, die in Vei- zen-Noord aan de huizenbouw be zig is, tot het verleden behoren. Het overleg tussen arbeidsbureau, eenheidsvakcentrale, college van rijksbemiddelaren, en andere be trokken autoriteiten heeft tot re sultaat gehad, dat er 25% loonsver hoging is toegestaan, die, zodra de dispensatie van het College van Rijksbemiddelaars afkomt, met te rugwerkende kracht betaald zal worden tot Maandag 1 December. Een DC 4 van de Alaska Airlines is door een verkeerde manoeuvre bij de landing op het vliegveld te Seattle neergestort en in brand ge raakt. Het vliegtuig had 25 passagiers en een bemanning van drie koppen aan boord Drie personen zijn bij het ongeluk om het leven gekomen. De slacht offers zijn een vrouw en een baby van 21 maanden, inzittenden van het vliegtuig, en een blinde vrouw, inzittende van de auto, die door het vliegtuig werd aangevlogen. De -23 passagiers en de bemanning werden allen min of meer ernstig gewond. De uit de oorlog bekende Franse generaal Leclerc, wiens eigenlijke naam is Philippe de Hautecloque, is tezamen met elf andere inzittenden, bij een vliegongeluk nabij Oran in Frans Noord-Afrika om het leven gekomen. Generaal Leclerc was in specteur van de Franse troepen in Noord-Afrika en had tijdens de oorlog bekendheid verworven door zijn overvallen op de Duitsers in de Sahara. Vitesse is nu niet meer te houden en de aanvallen rollen herhaalde lijk op de Holalndia-defensie aan. Hollandia echter weert zich ge ducht, werkt zich los en komt weer in de aanval. Hoe er echter ook gezwoegd wordt, de Vitesse defen sie houdt stand, todat Westhoven eenmaal de bal vrij speelde en met een tam schot de Vitesse doelman passeerde. Nu was het de Hollandia aanhang dat juichte (11). Lang plezier van dit doelpuntje heeft Hollandia niet gehad, want nauwelijks was afgetrapt of de blauw-zwarten zitten voor het Hol- landia-doel en weten zowaar in de laatste minuut de zege nog op haar naam te brengen (21). Hiermede kwam het einde van 'n faire en goede strijd, uitstekend ge leid door scheidsrechter Goudswaard Hier een foto van he kranige Neptunus-elftal dat Ajax op eigen terreii met 10 versloeg. a> J 3 "öi w O ui s Q <x> Of) 09 c O» co CL) LU X eo 33 'O SB i s_ O u. UI O O z i Ui UI 1- 1 2 leveren wij uit voorraad in zilver, 8 en 14 karaats goud, zonder inlevering van oud goud en zilver, terwijl de prijs U heus mee zal vallen. Op gra veren kunt u wachten. Juwelier, Tel. 239, Schagen Van 1 tot 5 Dec. geopend van 9 tot 12,30, van 1,30 tot 6 en van 7 tot 10 uur. Laat anderen maar praten PHILIPS en voor Scheerapparaten slaagden wfl ook dit jaar wederom met onze inkopen. Onze winkel is wederom evenals vroeger rijk voorzien met het mooiste wat door de Sierkunstenaar wordt ontworpen. Het is ook heus niet moeilijk om een leuk cadeautje te zoeken als U maar eens bij ons kijkt. U slaagt dan zeker goed naar uw zin en let dan niet alleen eens op de grote keuze, maar ook op onze lage prijzen. LAAUZIJDE TELEFOON 239 SCHAGEN Scbagens grootste magazijn van uurwerken, goud, zilver en luxe artikelen. Van 1 tot 5 December geopend van 9 tot 12,30 uur en van 1,30 tot 6 uur en van 7 tot 10 uur. AFHALEN AANVRAAGFORMULIEREN In het tijdvak van 1 tot en met 10 December a.s. kun nen te ALKMAAR, kantoor Oudegracht (loket voor lichting) en in de tot de kring Alkmaar behorende aangesloten gemeenten op de bekende zitdagen, onder overlegging van de distributiestamkaart, aanvraagfor mulieren voor Textiel (o.a. voor opschuiving) en de kens (slijtage), rijwielen en transportrijwielbanden worden afgehaald en ingediend. Formulieren, welke na 10 December a.s. worden inge diend, of per post naar de distributiedienst worden ge zonden, zullen zonder meer terzijde worden gelegd. 2. Wat schrok die Jan! Hij liep alle kanten uit, maar kon niet meer uit 't bos komen. En 't werd aldoor maar donkerder, aldoor maar donkerder! Op 't laatst zag ie bijna niets meer. En hij werd zo moe, zo vreselijk moe. Zijn voeten deden zo'n pijn. Hij liep net zoals een oud mannetje. Daar zag ie eèn dikke, omgevallen boom lig gen. Daar ga ik eventjes op zitten, dacht Jan, heel eventjes uitrusten; want ik ben toch zo moe, zo verschrikkelijk moe. En toen begon Jan te huilen, heel erg te huilen. Want 't werd toch zo donker en hij werd toch zo bang. En hy kreeg zo'n honger en zo'n slaap. Was ik maar thuis, dacht Jan. Hij huilde maar door. Zqn ogen durfde hy niet meer open te doen, omdat 't zo donker was. Opeens schrok Jantje heel erg. Daar had je 't al. Daar tikte iemand op zqn schouder. Hij kneep zijn ogen stijf dicht, want hij wou niet zien wat 't was. Maar weglopen durfde hy ook niet. Wat was ie bang. Daar had je 't weer. Weer werd er op zqn schouder geklopt. Hij deed gauw zijn handen voor zqn ogen en bleef toen heel stil zitten. i »S> Hoofdredacteur rayonredacteur: DirecteurE. J. Abonnementsprijs kwartaal; 1.20 incl. incasso. Adv. 13 e. p. mm-; min in alle edities 26 minimum ƒ4.-; F p. mm.; in alle QE COM Ml SS duizenden I huizen en gevai ruimer voorzien voor publicatie heer K. Vorrink A. H. C. Boellaa der Illegaliteit) land bedroeg i vermist zijn opgeg Het aantal over c bedroeg 28.935, w overleden voor zc staan opgegeven i hier te lande werd waarvan slechts 6.( mars vertrokken o 900 Nederlanders. leven gekomen. N gehouden tellingen vangenen moet w groep niet meer d« Hulp had men mog van: a. het Nederlandse 's-Gravenhage; b. het Internationa: het Rode Kruiê 1 c. het London-Comi Ned. Rode Krui: d. de Nederlandse Londen. Het Nederlandse R< JSch hoofdzakeiyk bi verzorging van krij nen. Moeiiykheden met macht en het Duitse een korte stagnatie i tige verzending onts voorjaar 1942, mede i de reeds toen ter tij' stig wordende voeds Transportmoeilijkhc neerleggen van hun den in November 1! ïyks bestuur en secre band met de onwett van de heer Piek 1 generaal van het Ne waren oorzaak, dat van de krijgsgevange moment ophield. Aan de regering te via een geheime zent gedaan van het stopz> Kruis-werkzaamheder zocht werd de zorg 1 gevangenen zo mogel R. K. over te nemen Gedurende 1940-194 het Ned. Rode Kruis ke gevangenen i kampen in Duitsland familieleden en beke zenden. Bovendien zi Rode Kruis een aar ketten verzonden, die se instanties werden Hierop werd het zei ketten geheel gestaal Het London-Commi bijna uitsluitend be met de verzorging v; gevangenen. Hier volgens de ingekome het mogelijke gedaar Ten opzichte van verzending aan polii nen en gedeporteer het Londen-comité dat dit onmogeiyk 1 i De geweren aan gen. dagen! Maa gdtóedenis zich z divisies op< I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 4