Wederopbouw heeft nog een traag tempo De geteisterde gebieden zijn nog Song niet gered! O DE VERRE STEM RADIO Mr. Cremers geïnstalleerd als burgemeester van Haarlem UIT DE KERMIS DER WERELD r de LT.B. Prins Bernhard-kapel nam afscheid van Prinselijk gezin De Koningin in de hoofdstad Ei.smr* i Standaard-fietsen op komst! NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdog 2 December 1947 PAG. 3 DE WONINGBOUW IN NEDERLAND IN 194 6 IN DE EERSTE 9 MAANDEN VAN 1947 y\r\r\r\ Zij hebben duizen den noodwoningen H' De Nederl. mijnen op volle kracht T.B.C. en het vee j Draaiende wieken in nood Distributiepersoneel vreest- ontslag Socialisten bijeen J Prijsverlaging voor kachels, fornuizen en metalen huishoudelijke artikelen Vol verwachting ine kwekers veinzen, om te handhaven. :nd flitste het woord ;r het toneel. Het werd :nd duel van „ja" en ene partij vet weet de ze ae chaos wilde. In groenland van Obdam, ons rnaar 1 man tegen elen, nu moet men de s met een lantaarntje heffing 1946 dreigde het een opstand te worden, aal, zei Obdam, de klei- voor de zwarte teelt de figuranten juichten, in uit Haarlem, die vóór pleitte, noemde deze „vervloekte vergissing", zonder meer, dat de afd. algemene stemmen de 1 handhaven. (Ja, ja, in 2 klassieke bollenstreek, d de voorstanders!). De zei, dat de anti's in tar duizenden uren heb- >ken. De voorstanders ok op een ruim spreek- ij zei: jullie overdrijven. slecht? Van wie zijn al auto's bij het kantoor B.C.", bij de Beurs en an op de Markt, des Waarom zitten alle vei- rol met kooplustige ko- i, zóveel narigheid is er vóór de sanering was schitterend niet! En toen le voorzitter Gods zegen, I en Salomon's wijsheid. betoogde nog even, dat eine kwekers de dupe den van de afschaffing, andsorganisaties moeten ïg ingeschakeld, anders ster weg. gevierde matador der ie het vooral over de boeg: zie eens, hoe iltures zich uitbreiden! zelfs de Britse minister uw, Morrisson, die de geland wilde aanmoedi- nd van de Nederlandse En Vink, van Limmen, inen niet meer met het concurreren, door de van de maatregelen, enlijk de adviseurs van ik niet, zei de voor- )k even meespeelde, (tl ren? Maakt de regis- e opvoering??) En hij e verder alleen: denk :fing van alle maatrege- óók afschaffing van de izen-regeling voor het Let zou echter wel eens dat de regering die de slag: 89 vóór, 1,73 anco. n nog even napraten vrijwillige inkrimping >s federatie van mpeerclubs vele congressen, die in a jaar in ons land wer- :n, was" ook dat van de e Federatie van Iiam- p het landgoed „Groe- Heemstede. s, met de daaraan ver- ïpeerders-rally van 1 tus, is een eclatant suc- n. Vooral veel Engelse belangstelling en een ne voo» Nederland als Wil van Es heeft van k toeristisch gebeuren 'eluidsfilm vervaardigd, i Zaterdag jl. de pre- in Heemstede. Dat er ly veel werk vast zat, n talloze beelden, die te besprekingen in de 1947 toonden, de admi- ■oorbereidingen en de et kampterrein. Dan de le aankomst der deel- ursies naar Alkmaar, nkhuizen, tochten over en uitstapjes naar de rally een succes was, ,pn wij als zodanig niet is veel werk aan be lt wel wat te veel. De a lang, veelal overbe- camera-afstelling niet genoeg, wellicht door afstand van het object, ie werkelijk hinderlijk le goede momenten, die ins schonk, waren te ngen in de massa van al verloren. Wellicht ners aan de rally als lardig, voor buitenlan- uitenstaanders, de film export bestemd, komt kijken. Goed gemon- lort tot de helft, des- i derde van de tegeu- ,gte, kan het nog wat muzikale illustratie, bestaande uit kampeer- led en voldeed uitste- L. S. ;concours 1948 Westwoud Nov. j.l. kwam de an Harmonie- en Fan- n de provincie Noord- ükmaar bijeen. In zijn rd spreekt de voorzit- Ph. Landsdaal een spe- van welkom tot de sadviseur, de Hoogeer- in P. v. d. Meer uit jaarverslag en finan- it wordt medegedeeld, gn groot internationaal irs in Amsterdam zal ganiseerd ter gelegen- regeringsjubileum van lingin. Met "®t bureau auteursrechten te Am- den opnieuw bespre- rd om tot een collec te geraken. >zen woorden spreekt eestelijk adviseur de toe en spoort aan tot en het belijden van itholieke levensmoraal. r. Engel en Adr. Sluyt euw in het bestuur voorstel om het bonds- 3 in Westwoud door rps „Dr. Nuyens" te seren wordt goedge- dato op 6 en 13 Juni eld. ;1 van het bestuur om e te verhogen wordt genomen. en voor het bondscon- orden gekozen de he in Leeuwen, Ant. van ussel en W. J. A. van aatsvervanger). >rr.t de rondvraag met geschikte problemen te worden door de af- van Bovenkerk de ldaar werden behaald, voltooid ÖO 7„ gereed 60 7, gereed 407. gereed 20 7» gereed Üi stèkéh&m ieder figuurtje stelt SOO weningen voor minder dan 207» gereed TE KLEIN VOOR GROTE GEZINNEN |ET WOORD „wederopbouw" heeft sinds de eerste dagen na de bevrijding alreeds een ge heel andere klank en betekenis gekregen dan het aanvankelijk had. Als men nagenoeg gereed is ge komen met het herstel van de nog herstelbaar uit de óorlogsverwoes- ting te voorschijn gekomen woon ruimte en In plaats van de niet- herstelbare woonruimte noodwo ningen óf semi-permanente wonin gen gebouwd hééft, begint er een tendenz te komen, die suggereert, dat de verwoeste gebieden nu voor lopig gered zijn en dat nu eerst maar eens gedacht en gedaan moet worden aan de nieuwbouw van wo ningen in de dichtbevolkte centra, waar een nijpend tekort aan wo ningen zich doet gevoelen. Na een driedaags bezoek aan de verwoeste gebieden: Zeeland, Zeeuws Vlaanderen, Noord-Lim burg en de Betuwe, is echter, dat herstel en nieuwbouw in deze ge bieden niet minder urgent, ja ur genter is dan de nieuwbouw in het Westen, waar zulks in tegenstel ling met de verwoeste gebieden, nog tal van niet-benutte mogelijk heden tot inwoning en samenwo ning bestaan. De 13.000 gereed gekomen nood woningen en hoodboerderijen, die veel te klein zijn voor de over het algemeen kroostrijke gezinnen in 't Zuiden, dienen zo spoedig mogelijk door definitieve, meer ruimte bie dende woningen te worden vervan gen. Geldt voor de meeste noodwo ningen, zelfs voor de semi-perma nente woningen, de z.g. bungalows, dat zij beslist te klein zijn, de nood- boerderijen, meestal verbouwde schuren, stallen of kippenhokken, zijn door de boeren en hun huisge noten betrokken in de hoop, dat herbouw van de verwoeste boerde rij niet lang meer op zich zal laten wachten. En in deze hoop mag de boerenbevolking van Brabant en Limburg niet teleurgesteld worden; daarvoor is de landbouw een te be langrijke factor in ons volksbestaan Verschillende oorzaken hebben er toe geleid, dat de arbeidsproducti viteit in de bouwnijverheid en daarmede het resultaat van de we- deropbouwplannen voor 1946 en 47 Op een conferentie te Dordrecht hebben vertegenwoordigers van de Nederlandse mijnen verklaard, dat men na de bevrijding door de uit schakeling van Duitsers, Polen, N.S.B.-ers, onderduikers en oorlogs vrijwilligers, in dit meest vitale bedrijf van ons land van de 33.000 ondergrondse mijnarbeiders er in een slag 15.000 Verloor. Hierdoor en doorroof van materiaal is de productie per jaar van 13 a 14 mil- lioen ton kolen teruggebracht op 6 millioen. Er is thans 12''= millioen per jaar nodig en misschien dat de mijnen dit jaar een productie van 10 a 11 millioen ton zullen halen. De werving van mijnwerkers wordt onverminderd voortgezet. WOENSDAG 3 DECEMBER HILVERSUM II (415 M.): NCRV: 7.00 Nieuws; 8.00 Nieuws en gram.; 9 00 Ochtendziekenbezoek; 11.30 „Esther", hoorspel; 13.00 Nieuws; 13.45 Concert; 15.30 Slavische Rhap- sodie; 15.45 Amati-trio Meisjeskoor „Harpe Davids"; 16.45 Voor onze jongens en meisjes; 18.00 Nederl. Kamerkoor; 19.00 Nieuws; 19.15 De partementale uitzending; 19.45 En gelse les; 20.00 Nieuv/s; 20.15 Con cert; 21.00 Instrumentale Solt; 21.4.) Nederl. Strijkorkest, 23.30 Avond- P°HPILVERSUM I (301 M.): VARA: 7.00 Nieuws, Ochtendgym; 8.00 Nieuws; 8.50 Voor de Vrouw; 10.20 Voor de vrouw; 10.45 „De legende van St. Nicolaas"; 11.00 Populair nonstop-programma; 12.00 „Vincen- tino"; 12.33 Voor het platteland 12.38 The Kilima Hawanans; 13.UU Nieuws; 13.20 Dolf van der Linden en zijn Metropole-orkest; 14.00 Be spreking nieuwe kinderboeken, 15.00 Jelle van Sipke Froukjes; 15.45 Voor de zieken; 17.30 Ned. Volksherstel, 17.35 Jan Vogel en zijn orkest; 18.00 Nieuws; 18.15 Vara- varia; 18.30 Ned. Strijdkrachten, 20.00 Nieuws; 20.25 M.S. Willem Ruys", klankbeeld over voorgeschie denis van dit schip; 21.15 "Het on bewoonde eiland"; 22.30 A- de Raaff en Jacq. Schutte. 22.45 Bijdetuin der'poëzie; 23.00 Nieuws, 23.T5 Dansmuziek. op slechts 66 kan worden ge steld. Van de 429 millioen over deze jaren geraamd voor herstel, werd vóór 346 millioen uitgevoerd. Van de 730 millioen, geraamd voor nieuw (her) bouw, werd slechts voor 403 millioen uitgevoerd. Gereed kwamen sinds Mêi 1945 slechts 6.688 permanente woningen (in aanbouw 38.000); semi-perma nente woningen 350 (in aanbouw 536); boerderijen 82 (in aanbouw 820); van de 8212, die herbouwd moeten worden. Als men in aanmerking neemt, dat de normale jaarlijkse behoefte op grond van de bevolkingsaanwas rond 38.000 woningen en het acute woningtekort op 31 Mei 1947 300.000 woningen bedroeg, dan is het niet moeilijk om te constateren, dat er nog maar weinig schot in de .wo ningbouw zit. Dat is echter niet alleen te wij ten aan onze eigen mensen in lei ding en uitvoering van de bouw nijverheid. De materiaal-voorziening verloopt nog niet zonder stagnatie; de be schikbare hoeveelheid bleef vooral voor hout, metselsteen en dakpan nen ver beneden de behoefte. "De lage waterstand op de rivieren stag neerde in grote mate de aanvoer. Dat daarnaast de „zwarte" bouw en niet-urgente verbouw en onder houdswerken heel wat materiaal verbruikten, die beter aan nieuw bouw in de verwoeste gebieden ge bruikt had kunnen worden behoeft geen betoog; alleen al aan onder houd werd honderd millioen uit gegeven. Voor 1948 zal het vooral van de hulp van Amerika in het kader van het Marshall-plan afhangen, of de 38000 in aanbouw zijnde woningen geleed zullen komen en een be hoorlijk aantal op stapel gezet kan worden. Na deze algemene beschouwingen zullen wij in een volgend artikel op enkele détailkwesties ingaan. Fr. O. In een buitengewone raadsver gadering is Maandagmiddag de nieuwe burgemeester van Haar lem, mr. P. O. F. M. Crmners, als zodanig geïnstalleerd. De raadsvergadering werd o.m. bijgewoond door de Commissarissen van de Koningin in de provincies Noord Holland, Zuid Holland en Utrecht, resp. dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, mr. L. A. Kes- per en M. A. Reinalda; de burge meester van Amsterdam mr. A. J. d'Aiiiy, de oud-burgemeester van 's Gravenhage mr. S. J. de Monchy en voorts door burgerlijke en ker kelijke autoriteiten. De loco-burge meester van Haarlem, wethouder D. J. A. Geluk, sprak de nieuwe bur gemeester toe en memoreerde het ongeduld, waarmede Haarlem de benoeming heeft afgewacht. „Ik kan daarbij niet onvermeld laten'aldus de heer Geluk, „dat de benoeming, teleurstelling en zelfs misnoegen heeft gewekt in brede kringen der Haarlemse bevolking. Deze teleur stelling en de bezwaren gelden ech ter niet de persoon of de bekwaam heid, doch slechts de richting, waar toe de nieuwe burgemeester behoort Wij zijn van mening, dat bij benoe mingen de geschiktheid en de ca paciteit van de gegadigde de be langrijkste factoren zijn, doch een uitzondering daarop vormt de be noeming van een burgemeester. Diens bijzondere bevoegdheden ma ken het gewenst, dat er harmonie bestaat tussen zijn opvattingen en die van de meerderheid der bevol- kihg. Naar de mening van zeer ve len is daarmede niet voldoende re kening gehouden. De heer Geluk gaf vervolgens een overzicht van de his torische, culturele en sociale aspec ten der Spaarnestad en wenste ten slotte mr. Cremers de kracht toe om zijn moeilijke taak te volbrengen. De heer Geluk hing vervolgens mr. Cremers de ambtsketen om en over handigde hem de voorzittershamer. In zijn antwoordrede zeide de nieuwe burgemeester, dat hij het vertrouwen der Haarlemse burgerij hoopte te winnen, doch dat hij er zich van bewust was, het thans nog niet te kunnen vragen, zeker niet van hen die betreuren, dat er een bur- gemeester is benoemd, die niet hun beginselen is toegedaan. Mr. Cremers bracht tenslotte dank aan de loco-burgemeestor, die acht zware maanden achter de rug had en hoopte in nauw contact te gera ken met alle geledingen van het Haarlemse leven, waarvoor het pad hem zo uitstekend is bereid. Vervolgens werd de burgemeester toegesproken door het oudste raads lid, de heer H. J. L. Klein Schip horst. Na de plechtigheid werd een drukke receptie gehouden voor de gemeenteambtenaren en de deputa ties van de Haarlemse verenigingen en' organisaties. De besprekingen tussen P. v. d. V, en Mr. Oud Het hoofdbestuur van de partij van de vrijheid, en het bestuur van het „Comité tot voorbereiding van de oprichting van een democrati sche volkspartij" hebben goedkeu ring gehecht aan het resultaat van de besprekingen tussen de delega ties uit beide besturen. De' voorstellen zullen thans wor den voorgelegd aan de hogere par tijinstanties. Deze zijn bij de par tij van de vrijheid de partijraad, die op 13 December a.s. zal bijeenkomen en tenslotte de algemene vergade ring. terwijl het bestuur van het comité-Oud de voorstellen zal voor leggen aan de vergadering van het volledig comité, dat eveneens op 13 December zal vergaderen. VOORTAAN MET CONSTELLATIONS naar Zuid-Afrika Met Ingang van 18 December zal de K.L.M. Lockheed Constellation' vliegtuigen gebruiken om haar we kelijkse dienst Amsterdam—Johan nesburg. in plaats van de tot dusver gebruikte Douglas DC4 machines. In verband met de grotere snel heid en vliegbereik van de Constel lations zullen van eerdergenoemde datum af de vliegtuigen op de heen reis 's nachts doorvliegen, zodat de reisduur van de 9298 km. lange rou te op de heenreis van 48 tot 30 uur wordt teruggebracht. Op de terug reis echter zullen de toestellen voor lopig nog te Kano en Tunis over nachten. Vliegramp in Montenegro eist 23 doden Een twee-motorige Douglas van de Joegoslavische Luchtvaartmaat schappij is vorige week Donderdag in de bergen van Montenegro tij dens een sneeuwstorm verongelukt. Alle inzittenden 23 personen kwamen daarbij om het leven. De ramp is een van de ergste in de geschiedenis van het luchtverkeer in de Balkan en het tweede onge luk. waarbij de Joegoslavische Luchtvaartmaatschappij in een pe riode van tien jaar is betrokken. Nuth eert Catharina de Lahouré Zaterdag zijn in Nuth. waar het provinciaal huis van de Orde van de dochters der Liefde ih Nederland is gevestigd, op plechtige wiize de feestelijkheden gehouden worden ter herdenking van de Heiligverklaring van Catharina de Laboure. Alle plaatselijke verenigingen hadden zich in de ochtenduren op gesteld bij het klooster der zusters. In optocht gingen de zusters en Paters Lazaristen naar de kerk, waar een Hoogmis werd opgedragen door Mgr. Lemmens, Bisschop van Roer mond, geassisteerd door Mgr. Lê- bouille en Mgr, Verhoekx. De plech tigheid werd o.m. bijgewoond door de Commissaris der Koningin in Limburg, Mr. dr. F. J. M.Houbem de burgemeester en de raad vaS Nuth. Een zeer druk bezochte receptie volgde. In de middaguren werd door Mgr. Verhoekx een Pontificaal Lof opgedragen. In de avond brachten de plaatselijke verenigingen nog eeh serenade aan de zusters. MIARKA-BEWEGING Voor steurs aan anti-nazi- Duitsers Een onder leiding van Pater L. Notermans S.C.J., die nu weer in het klooster Leyenbroek te Sittard vertoeft, is tijdens de oorlog voor de Nederlandse jongens, die in Berlijn werkten, een vereniging gesticht, de zn. „Miarka-beweging" welke deze jongens in donkere uren van hun verblijf in de Duitse hoofdstad veel geestelijke en stof- felijke_ steun heeft verschaft. Toen deze jongens in Nederland terugkeerden, hebben zij besloten iets te ondernemen voor de anti nazi-Duitsers, die hun in Berlijn bij stand hadden verleend. Zo werd een half jaar geleden de „Miarka-vrien. denkring" gesticht, welke, blijkens een mededeling van een hoofdbe stuurslid, de heer D. Lesker, op de eerste Limburgse propagandabijeen komst, Zaterdag te Heerlen gehou den 500" leden telt. Men heeft de doelstelling van de kring thans ver breed tot eeh collectieve actie, om van de regering gedaan te krijgen, dat Nederlandse levensmiddelen pakketten en kleren naar bona fide Duitsers mogen sturen. Tijdens een studiedag voor jonge boel-en van de kring Helmond heeft dr. Kirch verklaard, .dat ruim 18% der geslachte dieren in Noord-Bra bant met T.B.C. blijkt besmet te zijn, terwijl ln 1926 dit aantal am per 10% was. In Friesland is het percentage sinds 1926 van 21 tot 3% teruggevallen. Gemeentebesturen stel een kat aan! Het is nu de tijd van de gemeentebegrotingen, ook in de gemeente Hellen- doorn. Weken achtereen hebben de gemeente-amb tenaren gewerkt om deze op papier te zetten, nadat B. en W. de concept-be groting hadden samenge steld. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben een aantal muizen, die steeds een vaste woonplaats heb ben, in, om en onder het gemeentehuis van Hellen- doorn, dat door zijn slech te staat, waarin het ver~ keert, een ideaal onderdak is voor deze dieren, een bezoek gebracht aan het bureau, waarin deze con cept-begroting, verborgen lag. De muizen hebben zich verzadigd aan de be groting en hebben een groot gedeelte daarvan opgepeuzeld. De ambtena ren zullen nu opnieuw weer aan de slag moeten en naar we vernomen hebben is een der raads leden van plan in de eerst komende raadsvergade ring voor te stellen een officiële gemeente kat aan te stellen, zolang er nog geen nieuw gemeentehuis gebouwd kan worden. De Prins Bernhard-kapel, die Woensdag a.s. wordt ontbonden, heeft Maandagmiddag op het Paleis Soestdijk met enige vro lijke marsen afscheid genomen van Prinsgs Juliana en Prins Bernhard. Prinses en Prins inspecteerden de op het gazon vóór het Palcis opgestelde kapel, die de onafschei delijke Kees de Bok en de Ben gaalse geit Miky ln haar gelede ren had medegevoerd. Gedurende 4e marsen kwam Prin ses Margriet aan de hand van haar verzorgster, mevr. Penning op de maat van de muziek aangehuppeld. Het Prinsesje maakte daarop ken nis met het jongste lid van de ka pel: Jan Binan, het Indonesische jochie, dat door een van de leden van de kapel is geadopteerd. Jan Binan bleek niet verlegen te zijn toen Ma^griqt hem in zijn prach tige uniform, met de blinkende hoorn op de heup gedrukt, bewon derde. Prinses Juliana onderhield zich enige ogenblikken met Jan Binan en toen ook Prins Bernhard zich bij hen voegde, was h t ogenblik voor het bruine ventje aangebro ken. Zonder schroom verzocht hij de Prins hem toestemming te geven als tweede naam Bernhard te mo gen dragen, hetgeen werd ingewil ligd. Miky de geit werd aan Prins Bernhard overgedragen met het verzoek de geit op zijn beurt aan de Prinsesjes te willen geven. De Prins sprak de leden van de kapel toe. „Uw contact-officier, de Kapitein Homan, zal zonder enige twijfel uw belangen uitstekend be hartigen en als hij me .ooit nodig Heeft zal ik altijd Voor hem klaar staan", aldus de Prins. Het afscheid werd besloten »iet het spelen van het volkslied .en een défilé voor Prinses en Prins. Hedenavond zal van dit afscheid een reportage in het programma voor de strijdkrachten worden uit gezonden. Truman met vacantie De pers-secretaris van President Truman, Ross, heeft meegedeeld, dat het nu vaststaat, dat Truman het plan tot hulpverlening op lan ge termijn niet op de speciale zit ting van het Congres zal indienen. De President zal met vacantie naar Florida vertrekken. De geit Miki werd cadeau ge daan aan de Prinsesjes, en Prinses Margriet mactkte kennis met het Soendanese pleegjon- getje van de kapel, Jan Bern hard Binan. In de eerste van een serie bijeen komsten, onder het motto „Draai ende wieken", georganiseerd door de actie „Molenaars in nood" werd medegedeeld, dat er van de 7000 molens, die er aan het begin van de eeuw in Nederland bestonden er nü nog slechts 1350 over zijn. De mogelijkheid om de molens in de kleine plaatsen weer in te schake len in het maalproces werd onder het oog gezien. In December en Januari a.s. zal in verschillende plaatsen van ons land de geluidsfilm „Draaiende Wieken" woelen vertoond. Telegram aan Ministerraad Het hoofdbestuur van de Ver eniging van Distributiepersoneel in Nederland heeft een telegram ge zonden aan de Raad van Ministers, de Minister van Economische Za ken en die van Binnenlandse Za ken, waarin de aandacht wordt ge vestigd op de onder het distributie personeel heersende ontstemming. In verband met de op korte ter mijn door te voeren drastische in krimping van de personeelssterkte van de distributiedienst wordt met klem aangedrongen op het onver wijld afkondigen van de reeds lang toegezegde definitieve wachtgeld regeling en verbetering van de rechtspositie van dit personeel, daar bij voortduring van deze on bevredigende toestand ernstige moeilijkheden niet kunnen uitblij ven. Een afschrift van dit telegram is gezonden aan de directeur van de Centrale Distributiedienst en de voorzitter der Tweede Kamer. VLIEGENDE MAN Een Amerikaan (na tuurlijk) zal voor „vlie gende man" gaan spe len. In een rugzak zal hij een motor meevoe ren, die een boven zijn hoofd bevestigde pro peller in beweging brengt.- Als hij ze niet ziet vliegen, dan zien wij hem vliegen. KOUDBLOEDIG Twee honderd kik kers maakten dezer dage/i de vlucht van hun leven. Ze werden per vliegtuig van Boe dapest naar Malmö vervoerd. Bij aan komst bleken de kik kers zich in uitsteken de conditie te bevin den. Koudbloedig. VISSERSLATIJN In Chicago ving een hengtlaar een snoek van een meter. De hen gelaar brak een been. Er werden twee auto s besteld. Een ambulance en een vrachtwagen. PENICILLINE Penicilline, het won derbaarlijke genees middel schijnt de ge neeskracht te verliezen, doordat de bacterieën zich er tegen schijnen te wapenen. Slimme bacterieën. SCHIETEN VOOR BLINDEN Een blinde kan thans ook prijsschieten. Hij krijgt een koptelefoon op en de zoemtoon wordt zachter naarmate hij beter mikt. Het ge luid houdt op wanneer hij recht op de roos richt. Vele blinden hebben reeds roos ge schoten. DECEMBRR December heeft zich met sneeuw aangekon digd. De vraag is nu waar deze maand mee heengaat. EEN REISJE EN BANANEN Twee jongetjes uit Wimbledon verborgen zich aan boord van een schip, dat naar Jamaica opstoomde. Na de reis, die een maand duurde, kregen ze f 100 boete maar brachten ieder een kilo bananen mee. Alles bij elkaar een niet al te dure tocht. NA 25 JAAR Een krankzinnige, die in een gesticht 25 jaar doorbracht, is na een hersenoperatie als vol komen normaal ontsla gen. Een lang niet gek ke gekkenoperatie. SPULBAAS MAANDAG, op de dag, waar op Zij het Regeringsgezag weer in handen heeft genomen, is H.M. de Koningin in de Hoofd-' stad van het land gearriveerd. Precies om half één kwam de hofauto, waarin zich de Koningin en Haar hofdame, Mevr. L. Th. de Beaufort gezeten waren? uit de richting Bussum bij de Hartveld- sebrug, de grens van Amsterdam, aan. Hier Werd de Koningin verwel komd door de burgemeester, mr. A. J. d'Ailly, de Hoofdcommissaris van politie, kolonel Kaasdrager en de Kamerheer in gewone dienst, Jhr. F. J. E. van Lennep. Het 13-jarig dochtertje van de Wethouder van Onderwijs, Ansje de Roos, bood H.M. bloemen aan. Hierna stapte H.M. over in een open hofauto en ging de stoet stadwaarts. Via de Berlagebrug, waar reeds velen op de Koninklijke stoet ston den te wachten, de Amsteldijk, Stadhouderskade, Vijzelstraat, Rokin werd de Dam bereikt, waar een grote mensenmenigte op de komst van H.M. stond te wachten. Toen de stoet de Dam opreed, ging een gejuich op, waarmede de Amsterdammers enerzijds hun blijd schap toonden over het feit, dat H.M. wederom Haar intrek in de hoofdstad des lands neemt en an derzijds hun vreugde, dat H.M. na een korte onderbreking op deze dag Haar hoge ambtsbezigheden weer heeft opgenomen. De Koninklijke Studenten-Schiet vereniging, onder commando van de le Luit. R. C. Hietink opgesteld, bracht H.M. de eerbewijzen. De Marinierskapel van de Kon. Ma rine speelde het Wilhelmus, terwijl H.M. de Koningin de erewacht, die de eerste 24 uur de wacht op het Paleis zal betrekken, inspecteerde. Nog even verscheen H.M.. die in een grijze bontmantel van Indisch lam gekleed was, op het balcon, weer juichten de Amsterdammers en toen ging ieder zijns weegs met de gedachte, dat H.M. ongestoord in Amsterdam wil verblijven. In Frankrijk, Italië en op de Lon- dense conferentie razen nog steeds de stormen voort en een goed over zicht is nog steeds niet samen te stellen, nu alles met het uur een grondige wijziging kan ondergaan. We richten daarom onze blikken naar Antwerpen, waar de socialis tische afgevaardigden van 20 landen zijn samengekomen. Verschillen van mening zullen, naar wel duidelijk is geworden, de vorming van een groot bloc tegen houden. Een dergelijk bloc zou de tegenligger kunnen zijn van de Kominform, die te Belgrado zetelt en openlijk de oorlog aan ,,'t Ameri kaanse imperialisme en zijn Engelse en Franse bondgenoten" Verklaard heeft. Inplaats van samenwerking tus sen de socialisten, sociaal-democra ten en andere partijen, die de rege ringen van -West-Europa vormen, schijnen nu individuele acties tegen de „koude oorlog" der Sowjets in gezet te worden. Dit is duidelijk geworden uit de eerste bespre- -s. kingen op de - conferentie, waarin de Fransen en Belgen de in formatie- en verb'indings- HET WERELD GEBEUREN EN - JWM H.M. de Koningin, die gisteren de uiloefening van het Koninklijk G«zag weer in handen heeft genomen, en voor enige weken Haar intrek nam op het Paleis op de Dam, inspecteerde'bij het Paleis de wacht van de Studentenweerbaarheid. Eerstdaags zal een régeling tót stand komen, waarbij de fietsen- industrie verplicht wordt een ge deelte van haar productie ln standaard-fietsen te vervaardigen. Deze zullen dan voor heren 108.25 en voor dames 111.25 gaan kosten. De gemiddelde prijs voor alle andere fietsen, wordt met ongeveer 10 pCt. verlaagd. Automobilisten zullen hun auto- accu's binnenkort 10 pCt. tot 20 pCt. voordeliger kunnen kopen. Auto accu's worden voor het grootste ge deelte geïmporteerd, doch een han delsmarge-regeling maakt een ver laging van de binnenlandse prijzen mogelijk. Voor kachels en fornuizen is een nieuwe prijsregeling ingegaan, waardoor een gemiddelde prijsda ling van ongeveer 10 pCt. tot stand zal komen. Een aantal huishoude lijke artikelen, zoals gascomforen, kachelonderdelen en draadartikelen zullen ongeveer 5 pCt. in prijs dalen Door een wijziging in de handels kortingen voor de belangrijkste electrische huishoudapparaten, zoals smeltpatronert straalkachels, was machines, strijkijzers, waterkokers, theeketels, comforen, broodroosters, zaklantaarn-batterijen en stekkers, kan, door het vaststellen van alge mene maximum-prijzen, een prijs- van 10—50 pCt. worden CEN KINDERHAND is gauw gevuld. Zie dat stralende gezichtje, als die kleintjes des morgens iets in hun kous,~ in hun schoen of klomp vinden, dat Sinti Nicolaas er in heeft gelegd des nachts! Een kind lééft van verwachting, het gaat er helemaal in op, het is in spanning en telt de dagen, het brandt van verlangen en nieuwsgierigheid, of zijn wen sen vervuld zullen worden. Heerlijke naïeviteit! Laten wij de kinderen kind zijn! Het is nu zo'n mooie gelegenheid oih de vorm Willen zien omgezet in een „socialistische internationale". De afgevaardigden der andere landen echter achtten het gunstige ogenblik hiervoor nog niet gekomen. Een geheel andere richting sloeg de Nederlandse afgevaardigde Vor- rink in, die voor een breuk pleitte tussen de socialisten van de Oost- Ëuropese landen en die van West- Europa. Hij beschouwde het nutte loos, overeenstemming trachten te bereiken met delegaties, die geen vrije vertegenwoordigers zijh. Hij wil de Europese socialistische poli tiek baseren op het plan-Marshall en de oppositie tegen de communis ten. -.Vanzelfsprekend was dit lijn recht in strijd met datgene wat de Oost-Eüropese socialisten wensen. Deze gingen zelfs Zover een ge meenschappelijk informatiebureau van socialisten en communisten te propageren. Tot slot heeft de Conferentie een aantal resoluties aan kunnen nemen waarvan de voornaamste zijn, - het in principe goedkeuren van de Ame rikaanse hulpplannen en het doen van een beroep op de vier ministers te Londen om kost wat kost een verdeling van Duitsland in West en Oost te vermijden. De socialisten kunnen met het resultaat der Antwerpse conferentie al dan niet tevreden zijn, voor de buitenwereld is het weer duidelijk geworden, dat de afscheiding Oost en West, pro- of anti-communistisch, niet door de beginselen van het so cialisme is te overbruggen. De belangen der diverse landen verschillen te veel om een brede basis te kunnen Vormen, steunend op principen, die de socialisten be weren te bezitten. Om landen ih een groot verband samen te kunnen bundelen moet de politiek in de landen afzonderlijk een zelfde grondslag hebben. Een andere dan een christelijke internationale is daardoor zeker tot mislukken gedoemd. SIC TRANSIT. kinderen het bewustzijn bij te brengen, hoe zij thuis, in de hui selijke kring, alles vinden wat hen bevredigt en plezier doet. Het behoeven heus geen waar devolle dingen te zijn, die de Sint voor hen rijdt: een kinder hand is gauw gevuld. Gevuld vooral door de Liefde en wai ra te en hartelijkheid, die het thuis ondervindt. Vaders en Moedprs, toont U in deze dagen op Uw best! MARCUS FEUILLETON door PETE FALCON J 74. „Aanpakken,.Donkey! riep hij. Tegelijkertijd wierp hij zich met znn volle gewicht op zijn bewaker, die totaal verrast, het Evenwicht ver loor en tegen de grond sloeg. Hij had zelfs geen gelegenheid om een schot te lossen. Terwijl hij de kerel met enkele vuistslagen dermate be werkte, dat hij het bewustzijn moest verliezen, riep Fred: „Naar de wa gen, Donkey!" Hij gaf het voor beeld, rende de paar meters terug en sprong door de nog geopende portier achter het stuur. Hij startte de wagen onmiddellijk, maar tot op dat ogenblik was Donkey hem nog niet gevolgd. Fred trok de auto langzaam op. passeerde de bocht in de weg, doch hij zag niets. Alleen lag nog in het gras de kerel, die hij buiten westen had geslagen. Snel keek Fred naar de villa. Ook daar was het aspect veranderd. Er heerste rust en stilte, dochde auto, die voor het oprijhek had ge staan, was verdwenen. Fred's hart begon te bonzen zou de kans zijn verkeken zouden ze zijn verdwe nen? Hij tuurde voor zich uit de weg volgde op dit gedeelte een réchte lijn. Hij meende in de verte iets roods te zién. Achterlicht van een auto? Dan moest het de wagen zijn geweest, die voor de villa stond, want er was in die tijd geen andere auto gepasseerd. Fred aarzelde geen ogenblik. Hij gaf vol gas de wa- gen schoot weg en hij zette de ach- tervolging in. Hij durfde het niet te riskeren om geheel zonder licht te rijden, omdat de route hem totaal vreemd was. Daarom schakelde hij de stadslampen in. Snel kroop do snelheidsmeter omhoog. In «steeds sneller tempo schoten de bomen voorbij. Tachtig, negentig, honderd kilometer. Hij onderscheidde nog immer het rode licht in de verte, maar hij kon niet merken, dat de afstand verminderde. De wagen trilde onder 'zijn handen. Honderd tien! Honderdtwintig! Commissaris Veerman had een uitstekende auto ter beschikking gesteld daar kon iets worden uitgehaald. Fred meen de thans, dat het rode licht duide lijker zichtbaar werd. Hij waagde het om op de hem onbekende weg de snelheid nog tien kilometer op te yoeren. Nu en dan maakte hij 'rf bocht en was het licht aan het oog onttrokken. Doch zodra hij de bocht doorgierde en het licht opnieuw in het vizier kreeg, stelde hij met vol doening vast, dat hij inliep. Indien de achtervolgden hun snelheid niet opvoerden, schatte hij, dot hij de auto biimen vijf minuten kon heb ben bereikt. En wat dan? Alles hing er van af, of Flnnemore en zijn mannen de achtervolging reeds had den bemerkt. Bliksemsnel schoot het Fred door het hoofd, dat hij er eigenlijk niet verstandig aan zou doen om ze in te halen. Hij moest ze blijven volgen en een gunstig ogenblik afwachten om ze de pas af te snijden en ze, zo mogelijk met de hulp van anderen, tot overgave te dwingen. Fred glimlachte bij het woord „overgave". Deze kerels had den getoond, dat ze tot alles in staat waren en het behoefde geen verwondering te wekken, dat dit woord voor hen niet bestond. Strak hield hij de blik gericht op het rode achterlicht. Het was nu heel duidelijk zichtbaar. De wagen zelf kon hij nog niet onderscheiden doch het was waarschijnlijk ver standig om niet zo dicht te nade ren. Ze passeerden een dorp, dat stil en rustig lag in de zomeravond. Hoewel de weg zich tussen de hui zen slingerden en dus menige bocht moest worden gemaakt, minderde geen van de beide wagens vaart. Totdat het lot voor Fred een spaak in het wiel stak. Juist bui ten het dorp voelde Fred een hevige schok. Zich bewust van het gevaar bij een dergelijke hoge snelheid remde hij werktuigelijk. Onmiddel lijk daarop hoorde hij een hevige knal, waarvan de oorzaak niets aan duidelijkheid te wensen overliet. Bovendien werd op dit ogenblik aan Fred's chauffeurskunst de hoog ste eisen gesteld, want de wagen be gon hevig te slingeren CWordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3