s Nieuw ér/s BRANDEN IN JOODSE WINKELWIJK TE JERUZALEM OFFIE /ERS? ENTRALE Voor Alkmaar en omgeving Het tekort aan onderwijzers op het platteland Frankrijk toneel van botsingen tussen ordebewakers en stakers Sinterklaas en Zwarte Piet in de Tweede Kamer De samenstelling der delegatie van het Koninkrijk HELDERSE TERS rember a.s. i gevent. Speelgoederen Schaatsen Lederwaren Telefoon 2901 ïdse Scholen Willem Ruys" vertrok naar de Oost ONLUSTEN IN HET H. LAND Overvallen van Arabieren op Joden en hun eigendommen K.L.M. boekte in '46 acht ton winst Niet onhoudbaar, vindt minister Gielen Winkelbedienden leggen Vrijdag het werk neer De „Renville" te Priok aangekomen Critiek op de belastingpolitiek Feiten van vandaag Franse communist-en blijven provoceren grof 20.grote 19 .SO lingen 15.50—19.70. CHARWOUDE, 2 Dec. d: 133.000 kg witte kool 30 kg rode kool 916.40 e kool 6—6.40; 13.000 kg 11.30—20.70; 7.000 kg 27.90; 2.000 kg kroten ND, 1 Dec. Torna- witlof 6475; bloem- rode kool 413, sav. spruitkool 2367; boe- 16; andijvie 3241, bie- l'telen 5—9.50. Appels Bellefleur 1022; zoete —54; Bismarck-appel 10 ley Seedling 631; Pippin 1786; Pres. v. 56; Ananas Reinette 8 goud 1658. Peren Paris 1252; St. Ger- 22; Gieser Wildeman perveen 827; Winter- wijndrechtse Wijnpeer IK, 2 December. de kool 9—16,90; 22.000 6—6,50; 75.000 kg witte 30.000 kg. groene kool 20.000 kg andijvie 19 g uien 18.50—18,80; 400 rooi 4554. 1 Dec. Uien 1619 i7; Spruitkool 3541; 7,80—10,90; Gele kool lijvie 1728; Blauwe —175; Present v. Eng. Lreinette 4562; Bram- 2130; Vlaamse Zoet srence 4766; William 55; Zwijndrechtse Wijn- Sint Germain 2130; eman 2540; Wlnter- /interlouw 2735; Gra- Curé 2136; Beurré s 2961; Cox Orange 6; Allington Pippin 47 I in KOORN's xt gebrand - iden, - is ïlfde middag huis: BROS... oiüe op mijn 1 M.V. te Alkmaar, HET BESTUUR brengt U ook dit jaar weer een kerncollectie w.o. METACON- BOUWDOZEN en w.o. doorlopers, ren- schaatsen, schoonrij- ders, kinderschaatsen en schaatsenmonturen o.a. actetassen, porte- nonnaies, portefeuil les, tabakszakken enz ,AGES! mieten korting. >T 10 UUR GEOPEND we afdeling: BHRIJVEN FIE (NED.) [FTVERBETERING aanmelding gewenst, krijgen over een be- - Inschrijvingen dage- r en 's avonds vanaf 2, Alkmaar, tel. 4565 erge goeie man, hij zal me vast >n opzij. En wat boven op de om- ggen? Ja??? Een Toch zo'n leuk ein. Nog kleiner Gek hè? Hij had broekje aan en HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten- DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 e. p. mm-; minimum ƒ2.50; in alle edities 26 c. p. mm-; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) WOENSDAG 3 DECEMBER 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11395 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel- 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank Een vooroorlogs beeld gisteren aan de Lloydkade te Rotterdam. Nu geen troepenschip, dat gereed lag om de verre reis naar „de Oost" te ondernemen en dus niet die veelheid van mensen-in-uni- form, bekoorlijk in hun eenvoud, die in lange rissen over de loop brug aan boord stijgen, maar het honte gewemel van honderden burgerpassagiers, aanrijdende taxi's, zwoegende witkielen en ijverig met krijt werkende dou anebeambten. Er zat voor de Koninklijke Rot terdamse Lloyd nog een feestelijk tintje aan dit vertrek van de „Willem Ruys". Of mag zij niet trots zijn op haar nieuwe vlagge- schip, een kolos met gratie en ele gance, dat nu eindelijk zijn belang rijke taak gaat aanvangen? Dit feestelijke tintje was duidelijk te onderkennen, al was het alleen maar aan de glundere gezichten van de Lloydmensen en het feit, dat enige journalisten, die tot Southampton de reis meemaken, zich mede aan boord begaven. Tegen kwart voor drie trokken sleepbootjes de „Willem Ruys" los van de kant. Fladderende zakdoe ken in wuivende handen, vochtige ogen van achterblijvendenDe maidentrip van de „Willem Ruys" was begonnen. „De gebeurtenissen van vandaag vooral in Jeruzalem, brengen ons tot de overtuiging, dat de Palestijnse politie niet bereid is zich ten volle van haar taak te kwijten. De Pale stijnse regering moet de veiligheid verzekeren of deze taak overdragen aan hen, die haar willen en kunnen vervullen," aldus de woordvoerder. Driedaagse staking In geheel Palestina is Dinsdag morgen een staking, welke drie da gen duren zal, begonnen docv de Arabieren, uit protest tegen de aan vaarding van het verdelingsplan. In het centrum van Jeruzalem verza melde zich de Arabische jeugd om een opmars te maken naar de Joodse Ben Jehudastraat. Een Brits politie man loste een schot in de lucht om de menigte uiteen te drijven. Alle Arabische kantoren, winkels, restaurants en café's zijn gesloten. De Arabische employé's van de posterijen en andere Arabieren in dienst van de regering en bij de sleutelbedrijven waren op hun post. Bij ongeregeldheden in de stad kwamen afdelingen van de Haganah. de Joodse verdedigings-organisatie, de politie te hulp. Te gebouw van een Brits instituut door demonstranten in brand gestoken. De politie kwam niet tussenbeide en er verscheen geen brandweer. Te Alexandrië zijn meer dan tweeduizend textielarbeiders in sta king gegaan uit solidariteit met de stakende Arabieren in Palestina. Azziam Pasja, secretaris-generaal der Arabische Liga, zeide tot stu denten te Caïro, dat het de plicht van alle jonge Arabieren is in Pa lestina te gaan vechten. De studen ten, 5000 in getal, demonstreerden voor het gebouw van de Arabische Liga. DE ARABIEREN in het H. Land hebben uiting gegeven aan hun ontevredenheid over het besluit der Verenigde Naties tot het verdelen van Palestina, door het in brand steken van talrijke Joodse winkels en gebouwen en overvallen op Joden. In Jeruza lem stonden gisteren naar schatting vijftig winkels in brand. Tot nog toe is voor duizenden ponden sterling schade aange richt De Joodse verdedigingsorganisatie, de Haganah, heeft de bescherming van de Joodse winkelwijk op zich genomen. Te Jeruzalem maakte een me nigte Arabieren aanstalten zich naar het centrum van de stad te begeven om handgemeen te worden met een groep Joden. De politie loste schoten in de lucht ter waarschuwing. Joodse autobussen werden door de Arabieren met stenen bekogeld. Drie Joden werden gewond. Op de weg van Jaffa naar Jeruza lem en te Safad in Noord-Pa- lestina hebben Arabieren Jood se vrachtauto's overvallen, waarbij zij 2 Joden doodden en vier verwondden. In het Arabi sche centrum Ramleh werd een Jood door een woedende Arabi sche menigte gelyncht, terwijl te Lydda een Joodse medische en tandheelkundige kliniek door Arabieren bestormd en vernield werd. Ten Zuiden van Tel Aviv werden drie Joden uit een voer tuig gesleept. Een van hen werd gedood, terwijl twee anderen met messen werden gewond. Te Jaffa moest de politie tot tweemaal toe van de gummi stok gebruik maken om Arabie ren, die Joodse winkels overvie len, te verdrijven. Bij de giste ren te Jeruzalem voorgekomen onlusten zijn zes Joden en twee Arabieren gedood en 38 ge wond. Een woordvoerder van de Ha ganah heeft in een verklaring te Jeruzalem de Palestijnse politie beschuldigd van „opzettelijke in activiteit" tijdens de door Arabie ren te Jeruzalem veroorzaakte ongeregeldheden en „volkomen af zijdigheid" bij botsingen tussen Arabieren en Joden. „Urenlang stonden de politieagenten toe te kijken hoe winkels in brand ge stoken en geplunderd werden. Zij deden geen poging om de oproer lingen op een of andere manier te verdrijven." Het eerste winst-jaar voor de Maatschappij In het jaarverslag van de KLM over 1946 wordt medegedeeld, dat dit jaar sinds de oprichting van de maatschappij het eerste is, dat met een winstsaldo afsluit. In de jaren 1920 t/m 1938 werd wel met een geleidelijk groter wa dend percentage van de kosten (in clusief afschrijvingen) door vervoer- inkomsten gedekt, maar het stadium der rentabiliteit kon toen nog niet worden bereikt. De staat gaf toen tertijd jaarlijks een subsidie ter dek king van het verlies. Dit subsidie was in 1938 gedaald tot 4.5 van de kosten met inbegrip van de af schrijvingen. De verlies- en winstrekening sluit 821.985, w met een winstsaldo van Zagazig in Egypte werd het nadat v00r ruim 17.000.000 afschrij- IJ1N1STER GIELEN meent in ztfn Memorie van Antwoord op de begroting van Onderwijs enz. te moeten ontkennen, dat de voor ziening van leerkrachten bjj het lager onderwijs op het platteland be paald onhoudbaar en het tekort aan leerkrachten bij dat onderwijs even eens in de stad nijpend zou zijn. Sedert het vorig jaar is bij het onder wijs een aanmerkelijke verbetering inzake de voorziening met onderwij zers ingetreden. Dit bewijst wel het feit, dat op 16 September 1947 slechts in 354 vacatures onder de wettelijk verplichte onderwijzers r.et door tijdelijke krachten was voorzien, terwijl op die datum in 256 gevallen van tijdelijke afwezigheid wegens ziekte geen plaatsvervanger aanwezig was. De verbeterde salariëring der onderwijzers heeft een groot aantal bezitters van de akte van onderwijzer tot het onderwijs doen terugkeren. De berichten, die gisteren over de toestand in Frankrijk binnen kwamen, maken steeds meer mel ding van ernstige botsingen tussen politie en militairen enerzijds en stakers anderzijds. Verschillende fabrieken, waar nog gewerkt wordt, zijn door de stakers over vallen en werden door hen %'t lo ten. Voor het eerst sedert de be vrijding droegen de Parjjse poli tiemannen gisteren stalen helmen. Gisterennacht zijn in verschillende delen van Parijs 16 personen ge arresteerd, die communistisch pro- paganda-materiaal verspreidden. Volgens berichten van gisteren, scheen op de spoorlijnen 'het ver keer tot de normale toestand te rug te keren. Niettemin werd ge meld. dat stakers het station van Limoges hebben bezet, dat echter, na eel?. Sevecht van enkele uren, waarbij de politie van traangas gebruik maakte, weer werd ont zet. Winkel- en handelsbedienden over geheel Frankrijk hebben bevel gekregen van bij E.C.G.T. aange sloten vakverenigingen Vrijdag morgen in staking te gaan. In Noord- en Zuid-West-Frank- rijk en langs de Middellandse Zee zijn talloze mijnwerkers weer aan het werk gegaan. Tweeduizend stakers buiten Pa rijs hebben een tractor gebruikt om een bres te maken in de muur van de fabriek van Salmson, waar (an ders dan in de fabrieken van Re nault bij BoulogneBilancourt) niet gestaakt wordt. Troepen ver hinderden de arbeiders van Renault bij Salmson binnen te dringen. Te Marseille hebben de stakers drie telefoonkantoren doen sluiten. Zij hielden ze bezet. Een inspecteur van politie werd ernstig gewond. Te Saint Etienne is een werkwil lige spoorwegman door een staker met een mes gestoken en ernstig gewond naar het ziekenhuis over gebracht. Te Parijs hebben twintig arresta ties plaats gehad onder beschuldi ging van inbreuk op het recht om te werken en de verspreiding van opruiende pamfletten. Hierin wer den de Parijse arbeiders en het Franse volk o.m. aangespoord zich te verzetten. „Het fascisme zal niet slagen. Frankrijk zal nooit een volk van slaven zijn". Bij La Rochelle hebben politie en gemechaniseerde troepen traangas gebruikt tegen vijfhonderd stakers, die de mijnen, waar gewerkt werd, poogden binnen te dringen. De sta kers antwoordden met steenwor pen. Er werden geen ongevallen ge meld. Het centrale stakingscomité heeft bekend gemaakt, dat de Franse pers en radio „buitengewoon grove onwaarheden" aangaande hervat ting van het werk verbreid zouden hebben. In het Moezelgebied, aldus de verkarling van het stakingsco mité. zijn buitenlandse arbeids krachten onder bedreiging met ma chinegeweren uit hun bed gehaald en naar de mijnen gebracht. Hun werd gezegd, dat zij onmiddellijk uitgewezen zouden worden, indien zij niet meegingen. De leider van de niet-communis- tische minderheidsgroep in de CGT' Leon Jouhaux, heeft verklaard, dat men de moed om met de regering tot een vergelijk te komen niet heeft opgegeven. Zijn groep wil een einde zien aan de „spiraal van lo nen en prijzen, die inflatie moet veroorzaken". Verlangd wordt een „werkelijk minimum-salarisl' met doelmatig gegarandeerde koop kracht. „De stakingen", aldus Joehaux, „moeten eindigen. Zij kosten het land veel meer dan onze gerecht vaardigde eisen". Dinsdagmorgen in alle vroegte verscheen het transportschip der Amerikaanse marine „Renville", waar zo spoedig mogelijk de Ne derlands-Republikeinse bespre kingen onder auspiciën van de Commissie voor Goede Diensten gehouden zullen worden, voor de kust van Batavia. In de loop van de ochtend werd het schip ge meerd aan de boeien in de haven van Tandjong Priok. Om 11 uur gingen de Nederlandse haven autoriteiten aan boord. De „Renville" zal geregeld con tact met de wal onderhouden. Dit geschiedt telegrafisch, telefonisch en door middel van een bootje, dat waarschijnlijk om het uur naar het schip en terug zal varen. Naar ver luidt zou de „Renville" wel een of twee weken in de haven van Priok blijven liggen. Minister Neher vertrokken Dinsdagmorgen ca. kwart over elf is minister Neher met het K. L. M.- toestel, dat een dag wegens techni sche storing is opgehouden, van Schiphol naar Batavia vertrokken. vingen op de vloot en andere activa zijn toegepast, aan de reserve voor ontwikkelingskosten 800.000 is toe gevoegd en het registratierecht ad ruim 900.000 op nieuw geplaatste aandelen, alsmede de aanloopkosten voor het weder op gang brengen van het bedrijf, geheel ten laste van het boekjaar 1946 zijn gebracht. Dit gunstige resultaat is voorna melijk verkregen door vergroting van de omzet. Teneinde een verge lijking tussen 1938 en 1946 te kunnen maken is het vervoer van passa giers, vracht en post op de geregelde lijnen in beide jaren uitgedrukt in tonkilometers. Daarbij bleek, dat dit vervoer is toegenomen van 8.584.000 tonkilometers in 1938 tot 41.864.000 tonkilometers in 1946, ter wijl de inkomsten uit dat vervoer stegen van 10.132.000 in 1938 tot 66.649.000 in 1946. De KLM had op 31 Dec. 1946 75 toestellen, terwijl in aanbouw of om bouw 32 toestellen waren. VERLOVING VAN KONING MICHAEL? Volgens gezaghebbende Roemeen se kringen te Londen zou binnen kort de aankondiging te verwach ten zijn van de zes en twintig jarige koning Michaël van Roemenië met prinses Anne de Bourbon Parma, dochter van prins René de Bourbon Parma. Tijdens zijn verblijf in Londen is koning Michaël vaak in het gezel schap van dé- r'rie en twintig jarige prinses Anne -Vv/jn. Zij verblijft thans te nar koning Mi chaël zijn terugreis naar Roemenië heeft onderbroken om er twee a drie dagen te vertoeven. Ongetwijfeld aldus verder de uitvoerige memorie is de roep om vernieuwing bij het onderwijs thans een andere, dan in de perio de. die volgde op de bevrijding. Ten volle onderschrijft de minis ter de mening van verschillende leden, dat inhaerent aan iedere ver nieuwing, verbetering of ontwikke ling is een betere voorbereiding van de leerkrachten op hun toekomstige taak. De plannen te dien aanzien zullen geleidelijk hun vorm en hun verwezenlijking vinden. De nieuwe wet op het V.B.M.O. zal in haar ont werp binnenkort hiervan getuigen, terwijl de gedachten, die hierom trent in de reorganisatiecommissie voor het H.O. leven, eveneens tot hoop stemmen. Voor het schema-Bolkestein koes tert de minister inderdaad sympa thie. Aan de gedachten, waarvan het wetsontwerp-Bolkestein van '40 en het schema-Bolkestein van '46 uitgingen, zal de minister een en ander ontlenen bij de voorbereiding van zijn ontwerp van wet. Het ware echter foutief hieruit te conclude ren. dat hij zich met alle denk beelden van genoemd schema kan verenigen Ten aanzien van verschil lende principiële kwesties neemt hij een eigen standpunt in. Ook de minister is zeer teleurge steld over de wijze, waarop de be sprekingen betreffende de salaris verbeteringen bij het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs zijn verlopen. Hoewel ook hij van oor deel is, dat de salarisverhoging bij het lager .onderwijs consequenties voor de andere takken van onder wijs met zich mede brengt, moet hij er toch nadrukkelijk op wijzen, dat de verhoging van de salarissen bij het L. O. er primair toe strekte een sedert jaren bestaande achter stand in te halen. De verhoging van die salarissen impliceert niet een verhoging van de salarissen bij het overige onderwijs. Inderdaad is de toestand van het onderwijs over de gehele linie al- De nieuwe bankbiljetten van 10 gulden. •V -.46 De „Willem Ruys", het vlaggeschip van de Kon. Rotterdamse Lloyd. is toot rijn eerste reis uit Rotterdam vertrokken* (Van onze parlementaire redacteur) ZELFS GEEN DUIZEND zwart kijkers zullen mij uit het hoofd praten, dat er vandaag een Sinter klaasstemming in de Kamer hing. En het is veel belangrijker dat te constateren, dan dat minister Lief- tinck drie en een half uur doorge zaagd is over zijn belastingpolitiek en duizend andere kleine „misda den". En het is nog veel belangrij ker dan te constateren, dat de mi nister zelf door anderhalf uur te spreken zich volkomen tot een „zwarte Piet" heeft weten te praten. Het begon zo. De voorzitter zette als naar gewoonte zijn ingewikkelde metalen instrument, dat lorgnet schijnt te heten, op en deelde de rond hem geschaarde Kamerleden mede, dat er Vrijdag met het oog op de komst van Sinterklaas en de strooiavond geen Kamer zou zijn. En toen er daarna een kort gejuich opging, wisten allen van elkaar, dat hij nog aan Sinterklaas gelooft. Zoals gezegd, daarmede begon de Sinterklaasstemming. Maar zij ont wikkelde zich met ijzeren logica, zoals dat gemeenlijk heet, toen het tweegesprek tussen Kamer en mi nister een aanvang nam. Het was een eerbiedwaardige rij van spre kers, die achteraf geschat zo tussen de tien en de vijftien man ligt. En het begon er al terstond mee, dat de minister van financiën, oneer biedig ook in de wandeling wel eens amicaal Piet genoemd, ervan werd beschuldigd een zwarte Piet te zijn. Dat zwart zat hem hier in, dat hij zwart „handelt". In tegen stelling met art. 181 van de Grond wet heeft hij eigenmachtig de super dividendbelasting verlaagd, hoewel dat recht aan de Kamer is voorbe houden en nog veel erger is het, dat hij aan de gemeenten de plicht oplegt 50 pet. vermakelijkheidsbe lasting op te leggen. De Kamer kan het doen of de gemeente, maar de minister moet niet beginnen langs een achterdeurtje, dus clandestien de gemeenten te dwingen tot zulk een maatregel. Het was te voorzien, dat minister Lieftinck, die overigens, naar wij menen te hebben vernomen, wel trots is op zijn naam, zijn voornaam inbegrepen, zich dat „zwart" niet zou laten welgevallen. Hij toonde aan, dat de verlaging van de super dividendbelasting niet een zaak van belastingrecht was, maar de uit oefening van prohibitief recht. Bo vendien (en het leek wel of hij de Kamer geestelijk een knipoogje gaf), dat besluit heeft ons toch maar een aanzienlijke hoeveelheid devie zen bezorgd. Het was niet fraai dit verweer. Maar dat zou nog tot daar aan toe zijn geweest, ware het niet, dat de minister al pratend zich hoe langer hoe dieper in het moeras werkte en daardoor al maar „zwarter" werd. Totdat het 6 uur was en de Kamerleden ook wel trek kregen in een hapje eten. Waarom zo zwart? Vooreerst gaf de minister in het geheel geen antwoord op het ver wijt, dat hij mede die nieuwe ver makelijkheidsbelasting sanctioneert. Maar het ergste was, dat hij even daarna een beslist onhebbelijke houding aannam. Dat was in het geval-Mees. De minister handhaaft daar de voorzitter van de Vakgroep Makelaars in het Assurantiebedrijf en weigert tegen de wens van tien duizenden leden in deze man te ontslaan. Die vakgroep zeide de minister deugt niet en de secre taris deugt niet en de leden, die hen en het bestuur volgen, deugen niet. En daarom handhaaf ik Mees, ondanks zijn eigen tegenzin. En als het niet spoedig in orde komt, dan zal ik de hele vakgroep laten ont binden. U voelt, lezer, als een mi nister zo iets zegt, dan is de boot an! Daar was nog het fraaie antwoord aan de Kamerleden, die hadden ge vraagd om de onrechtvaardig door de Duitsers opgelegde belastingen te restitueren. Ik begin er niet aan, was het antwoord, dat is onmoge lijk. Maar helaas bleef de minister in gebreke aan te tonen, waarom de ene soort van rechtsherstel tot een nationale plicht wordt uitge roepen en de andere soort tot een onmogelijkheid geproclameerd. En de klap op de vuurpijl was dit: De heer v. Dis had het voorstel gedaan alle navorderingen van de belasting af te schaffen. En Lief tinck: „Origineel, mijnheer de voor zitter, die gedachte is heel belang rijk en daarom onaanvaardbaar". thans voor zover de gebouwen en materialen aangaat, weinig roos kleurig. De minister heeft bij her haling de aandacht van zijn ambt genoten gevestigd op de moeilijke situatie bij het onderwijs en van hen zoveel mogelijk medewerking verkregen. Nog onlangs heeft hij aangedrongen op het beschikbaar stellen van textiel voor de nuttige en vrouwelijke handwerken voor mèisjes. De benodigde hoeveelheid is echter zo groot, dat het zeer de vraag is of deze in haar geheel be schikbaar zal kunnen worden ge steld. Eveneens heeft hij bij zijn ambtgenoot van Wederopbouw en Volkshuisvesting de beschikbaar stelling van een hoger bedrag dan voor 1948 voor scholenbouw in het vooruifzTcht is gesteld, met kracht bepleit. Wat de voorziening van de leer krachten betreft moet, naar de me ning van de minister inderdaad van een zeer ernstige toestand worden gesproken. De voorziening in vaca tures gaat dikwijls met moeilijkhe den gepaard en bij het voorberei dend hoger en middelbaar onder wijs zijn een groot aantal plaatsen door onbevoegde leerkrachten bezet Vlees op Tweede Kerstdag in restaurants Onlangs heeft de Bedrijfshoreca de regering verzocht ontheffing te verlenen van de beschikking „vlees loze dagen" op 26 December (Twee de Kerstdag). Naar wij vernemen heeft de regering op dit verzoek welwillend beschikt zodat op Tweé- de Kerstdag in restaurants eri. vlees mag worden verstrekt. 294 DODEN in 3 maanden De Nederlandse verliezen In. Indonesië bedragen van 4 Augus tus de datum, waarop 't staakt het vuren is uitgevaardigd tot 18 November: 294 doden, 868 ge wonden en 24 vermisten, aldus een officieel Nederlands commu nique. Unilever maakte overwinst De N.V. Unilever had zich Dins dag te verantwoorden voor de tuchtrechter voor de prijzen te Rot terdam. Met de verkoop van extract olie was een overwinst van bijna 160.000.gemaakt. Nadat de verdediger, mr Wolter- beek, en een getuige het woord hadden gevoerd, werd de zaak door de tuchtrechter, mr Mertens, ge seponeerd. In Londen heeft Molotov zich tegen het deelnemen van China aan de vredesconferentie over Duitsland verklaard. Een Engels schip, ter hoogte van de Portugese kust, heeft assistentie gevraagd, daar zijn stuurinrichting was gebroken. De Franse autoriteiten hebben 't Sovj.- Russische repatriëringskamp Beau Regard bij Parijs overgenomen. Twee heftige sneeuwstormen be moeilijken het zoeken naar het in Duitsland neergestorte Amerikaanse vliegtuig. H.M. de Koningin heeft de leden van de Prins Bernhard- kapel in de burgerzaal op de Dam ontvangen. De Amsterdamse bond van oud-illegale werkers heeft aan de minister van justitie verzocht de gegeven instructies om het onder zoek naar de collaborateurs met de bezetting midden 1948 stop te zet ten, in te trekken. Saboteurs doen, nachttrein ontsporen De Franse Nationale Vergadering heeft gisteren een motie van ver trouwen voor Herriot aangenomen. Communisten en niet-communisten bleven elkaar in scherpe bewoor dingen toespreken, toen ook Dins dag de communisten de discussie over de „wet ter verdediging van de republiek" trachtten uit te stel len. De eerste twee uur van de zitting werden geheel besteed aan het geval Calas, de communistische afgevaardigde, die door Herriot dertig dagen geschorst is. De com munistische kamerleden hadden Cala's plaats versierd met de Franse driekleur. Met 404 stemmen vóór (587 leden brachten hun stem uit) besloot men over te gaan tot de bespreking van de artikelen van het wetsontwerp der regering, die betrekking heb ben op de vrijheid van arbeid. Hedenmorgen vroeg werd het eerste deel van het door de rege ring ingediende wetsontwerp door alle afgevaardigden met uitzonde ring van de communisten aangeno men. Een communistisch., amende ment, strekkende tot handhaving van het bestaande stakingsrecht zo als dit in de grondwet is neerge legd, werd eveneens aangenomen. René Mayer, Minister van Finan ciën, deelde de vergadering heden morgen mede, dat 7 personen bij een spoorwegongeluk op het tra ject AtrechtParijs om 't leven zijn gekomen. Hij voegde eraan toe, dat het ongeluk door sabotage veroor zaakt was. De verklaring van Mayer ontlokte hevige protesten van de zijde der communistische afgevaardigden, die uitriepen: „Jullie zijn de moordenaars". Van officiële zijde deelt men mede, dat Maandag, na gepleegd overleg met de luit. gouverneur- generaal, de aanwijzing heeft plaats gevonden van de delegatie, die besprekingen voert met de commissie van goede diensten en tevens besprekingen zal voeren met vertegenwoordigers van de republiek Indonesië tot oplos sing van het conflict met die republiek. De delegatie bestaat uit: 1. Als voorzitter: Raden Abdoel Kadir Widjojoatmodjo, directeur- generaal voor algemene zaken; 2. als plaatsvervangend voorzit ter: Jhr. Mr. H. L. F. K. van Vre- denburgh, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister, chef der directie politieke zaken van het mi nisterie van buitenlandse zaken; 3. als leden: a) Dr. P. J. Koets, directeur van het kabinet van de Gouverneur- Generaal; b) Mr. Chr. Soumokil, Minister van Justitie van de staat Oost-Indo- nesië; c) Mr. Tengkoe Dzoelkarnain, lid van de Voorlopige Raad van Oost- Sumatra; d) Adji Pangeran Kartanegara, voorzitter van de Raad van Zelfbe- stuurders van Oost-Borneo; e) Mr. Masjarif Gelar Lelo Ban- Engels schip op mijn gelopen 's-Gravenhage, 3 Dec. Dins dagavond is ter hoogte van Noord- wijk het Engelse s.s. Rajahstan, dat op weg was naar IJmuiden, op een mijn gelopen. Het schip wist even wel, met assistentie van het Noorse ss. Solhaven, veilig de haven van IJmuiden te bereiken. AANNEMERS IN WIERINGERMEER betalen geen, „zwarte" lonen meer De aannemers in het bouwbedrijf in de Wieringermeer hebben in een Dinsdagmiddag gehouden vergade ring de kwestie van de loonstop en de zwarte lonen besproken. Een stemmig werd besloten zich met ingang van de eerstvolgende werk week te houden aan de officiële contractlonen. dahare, voorzitter van de Bangka- raad; f) Mr. A. H. van Ophuysen, ver tegenwoordiger van het Indo-Euro pees Verbond; g) Thio Thiam Tjong, adviseur van de luitenant gouverneur-gene raal. 4. Als secretaris: Jhr. A. Th. Baud adviseur van de lt. gouverneur-ge neraal; als adjunctsecretaris: Mr. C. G. Stuyt, gezantschapssecretaris Ie klasse. Zo spoedig mogelijk zullen als leden dezer commissie worden aan gewezen een fïnanciëel en een eco nomisch deskundige. Overige wijzigingen in de samen stelling blijven voorbehouden. Het is de bedoeling, dat de commissie bij haar werkzaamheden voortdu rend overleg zal plegen met de lui tenant gouverneur-generaal en met de ministers, die in Nederlandsch- Indië aanwezig zijn of zullen zijn." 174 Vissers tijdens stormweer omgekomen Vier Portugese trawlers zijn tij dens stormweer in de buurt van Oporto vergaan, 174 vissers worden vermist. Enkele lijken zijn reeds aangespoeld. Tot dusver konden slechts 6 opvarenden gered worden Wat Nederland in 1946 aan zuivel produceerde Van de 625 zuivelfabrieken in ons land zijn er 425 coöperatief-werkend d.i. pl.m. 68 pet. De totale hoeveelheid in 1946 tot producten verwerkte melk was 277Ó millioen kg of pl.m. 4.43 millioen kg per fabriek. In de bij de F.N.Z. aangesloten bedrijven werd in 1946 3911 millioen K.G. melk tot pro ducten verwerkt of plm. per coöp. bedrijf 4.47 millioen K.G. In 1946 werd 69.2 pet. van de voor produc ten bestemde melk door de bij de F.N.Z. aangesloten bedrijven ver werkt. Het aantal melkkoeien be draagt thans ruim 1.258.000. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig tot Donderdagavond. VEEL BEWOLKING Zwaar bewolkt met plaatse lijk enige regen of sneeuw en hier en daar nevel of mist. Meest zwakke en verander lijke wind. Weer iets kouder.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1