De „V VOETBALDRAMA Lang gepraat over de heffing van „reinigingsrechten" Jaarverslag Noordhollandse Consumptiemelkvereniging Slfr NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Vrijdag 5 December 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN Sport-colberts Gerard Worm UIT OUDE TIJDEN Een prachtig St. Nicolaas-Cadeau! over voetbal en avontuur Dammen Een na the Weldoener i Het St. Nicolaasfeest der Lagere Scholen De jongens en meisjes uit de laag ste klassen der openbare lagere scholen stonden gistermiddag inder. daad vol verwachtingop de Bier kade uit te zien naar de komst van Sint Nicolaas, die zoals elk jaar, met de boot zou arriveren. Een paar mi nuten over tialftwee kwam de boot dan met de Sint en zijn zwarte knecht aan. Of het nu door de kou kwam, of door het wederzien van Sinterklaas, een feit is het. dat op talloze gezichtjes de bleke l^jeur overheerste. In optocht met me dewerking van „Excelsior" ging het toen via de Laat, Boterstraat, Langestraat en Schoutenstraat naar de Breestraat, waar de Sipt zich enige ogenblikken onderhield met de intussen toegestroomde menigte. Vervolgens stapte hij met zijn ge volg het Wapen van Heemskerk binnen. Ook de kinderen zochten onder leiding van hun onderwij zeressen en onderwijzers een plaats je op. Daarna beklom de heer Mol, hoofd van de Bosboom Toussaint- school het podium, om de kinderen even toe te spreken. Ook heette hij welkom de loco-burgemeester van Alkmaar, G. van Slingerland, de gemeente-secretaris, Mr. R. Veen- dorp, de inspecteur van het lager onderwijs, de heer G. Chr. Dun en verder de andere genodigden en het onderwijzend personeel. Daarna be trad Sint Nicoïaas de zaal, terwijl de kinderen uit volle borst het wel komstlied ..Dag Sinterklaasje, dag. dag!" zongen. Dit deed de Grote Kindervriend kennelijk goed en glimlachend betrad hij het toneel. vanwaar hij de kinderen hartelijk toesprak. Sint Nicolaas vertelde, dat hij ontzettend blij was, dat de kin deren hem allemaal hadden verwel komd op de Bierkade. Aan de mu ziekvereniging ..Excelsior" bood hij ter gelegenheid van het voor kort gevierde jubileum een enveloppe met inhoud aan. Ook richtte Sint Ni colaas zich tot de heer Dun, die het lager onderwijs binnenkort gaat verlaten. Sinterklaas hoopte echter, dat de heer Dun bij de volgende verjaardagen van de Sint aanwezig zou zijn. Nadat Sint Nicolaas de kinderen nog eens had toegesproken verraste hii zijn kleine vriendjes en vriendinnetjes on een vertoning van de poppenkast, waarna de kinderen enige versnaperingen en een flesje limonade kregen Het spreekt van zelf. dat de kinderen aan het eind van dit mooie feest uiterst- voldaan en tevreden huistoe keerden. En nu maar wachten, watyie Sint in de komende nacht voor jullie door de schoorsteen zal werpen! IN DE HOUTTIL Herenmodes - Herenhoeden Herenkleding V.J jusfitia en Sr. Nicolaas Toevallig kwam St. Nicolaas Huize Voorhout binnen, toen de zitting druk bezig was en jammer genoeg, konden president, toegevoegde le den, Raadsheren, beschuldigden en wat al meer asyi aanwezigen bij een zitting kan zijn, niet de blijdschap genieten hem te verwelkomen in dit gestrenge overigens blijkbaar zonnige huis gezien het vele vrou welijke personeel huis van Vrou we Justitia, die zich nu belast met de Bijzondere Rechtspleging. Wij betreuren deze samenloop van om standigheden, want misschien had de goedheilige Man nog wel enige ljartige woordjes gesproken over dit geheel apart soort justitiewerk. Nu kqn de goede Sint niets anders doen, dat de vele, vele kamers en kamertjes afgaan, waar zich de ambtenaren van P.R.A. en overige instance's verdiepen in dossiers en papiermassa's. VEILIGER VERKEER DOOR MINDER LAWAAI Voetgangers maakt van de rijweg alleen ggjaruik bij oversteken. Als het volstrekt noodzakelijk is'dat U op de rijweg loopt, loopt dan aan de uiterste kant. Stelt er een eer in een „Veilig Voetganger" te zijn en maak dus geen verkeersfouten meer. AAN ALLE MEISJES VAN DE H. DOMINICUS-PAROCHIE Meisjes, as. Zondag vieren we feest! Pater Berendsen. de mode rator en aalmoezenier van 't vrou welijk jeugdwerk in onze parochie viert dan zijn verjaardag. Laten wij allen deze dag herden ken: 's Morgens om half negen is de H. Mis „uit dankbaarheid" en we vertrouwen, dat alle meisjes in die H. Mis tegenwoordig zullen zijn. Lqten wij door een gezamenlijk gebed onze dank betuigen voor al het werk dat Pater Berendsen voor het meisjesjeugdwerk verzet. Veel hebben wij aan hem te danken. De katholieke actie, de congregaties, de gidsen, zij kwamen onder zijn be zielende leiding tot bloei. Daarom, meijjes van de H. Domi- nicus, allen om half negen a.s. Zon dag naar de H. Mis (de.gidsen in uniform) om onze moderator en aal moezenier op ziin verjaardag een massaal geesteliik cadeau aan te bieden, n.l. onze H. Mis en H. Com munie. en egn vurig gebed, oodat God door de voorspraak van Maria de middelares van alle genade hem Ziin rijkste zegen moge schenken in alle opzichten. SCHUTTERSERETEKEN 5 Dec. De wet van 11 April 1827 regelende de schutterij werd aan gehaald in een K.B. van 5 Dec. 1851. Wie onder deze wet 15 jaar of langer schutter was geweest en zich aanhoudend onberispelijk had gedrageij kon in aanmerking komen voor een ereteken. Men nam het nogal ruim want dienst bij de mobile schutterij buiten de woonplaats werd dub bel gqaekend. Zij. die dienst hadden gedaan onder de Wet van 27 Februari 1815 kwamen ook in aanmerking als zij de dienst hadden voort gezet. Er zit voor onze opvatting om trent eretekens een klein hiaat in deze aangelegenheid. Had men naar eigen mening aan het K. B. voldaan, dan moest men naar de secretarie gaan en zich voor dit ereteken opgeven. Was de administratie zoek of niet in orde? Tentoonstelling Schildersprenten Op 7 December a.s. sluit deze tentoonstelling in het Stedelijk Mu seum. Breedstraat, waarop men het werk van Andrea, Eyck, Fern- hout, Radecker, Schumacher en an dere modernen kan zien en voor een bescheiden bedrag eigenaar kan worden van een schildersprent. Men ga in ieder geval eens kijken om met dit interessant werk kennis te maken. Zondagmiddag van 24 uur is daartoe de laatste gelegen heid. V. D. EN DE CONSUMENTEN- CREDIETBONNEN De heer R. Bakker, voorzitter van de Districtsraad voor het Consumen- tencrediet te Alkmaar maakt be kend, dat van af 1 December 1947 de firma Vroom Dreesmann, te Alkmaar, niet meer gerechtigd is tot het in betaling nemen van Con- sumentencredietbonnen. ST NICOLAASFEEST DER K.A.V. Wat een vreugde voor al die kin deren toen ongeveer half drie de deuren van „het Jeugdgebouw" zich openden. Deze middag was immers hun middag. Hier zouden zij het Sint Nicolaasfeest gaan vieren. Heel spoedig trad statig de goe de Sint binnen gevolgd door zijn trouwe knecht. De ontvangst was geweldig en gezongen dat er werd. Enige tijd daarna moesten ver schillende kinderen bij de Sint ko men en werden over een en ander onderhouden. Meestal viel het nog al mee. dch óók onder tranen werd beterschap beloofd. Ondertussen gingen enige dames rond en tracteerden de kipderen op limonade en meer lekkere din gen. Maar hun vreugde kon n grenzen toen ze één voor één bij Sinterklaas mochten komen om een cadeautje: een prentenboek en nog een zakje met lekkers te ontvan gen. GEVONDEN VOORWERPEN OVER NOVEMBER Gedeponeerd aan het Bureau van Politie te Alkmaar en aldaar te be vragen op Maandag, Woensdag en Vrijdag van 11.3012.30 uur: Rantsoenbonnen; schoenenbon, kindermuts. diverse wanten, diver se portemonnaie's met inhoud, bo terhammenzak, shawl, glas van 'n polshorloge, een houten kist, kachel zeiltje, aantal losse levensmidde lenbonnen, diverse handschoenen, bril in doos. drie lijsten met op- plakvellen, diverse sleutels, vulpot lood. capuchon, gedeelte van een koplamp van een autolicht, leer boek meetkunde, toewijzing eieren, geëmailleerde bak. gouden ring. bon voor ijzerstaai, ceintuur, jekker, motorhandschoen, notitieboekje, 'n gezichtsbeschermer voor motorrij der, 1 oorbelletje. Als gevorjden aan het Bureau van Politie aangegeven, alwaar op bovengenoemde tijden het adres van de vinder is te bekomen. Pakje, inh. loper en bezems, bol- hamer, leren riem. diverse porle- monnaies met inhoud, vulpotlood, tas met quitantie(s), diverse munt biljetten van verschillende \yaarde, postduif, diverse vulpennen, wol- len muts, paar kinderklompjes, een groot model oorbel, gestreepte das, bankbiljet, ceintuur van gummi jas, 1 pr. gymn. schoenen, zakmes, he ren handschoen, maandkaart N.S., kleine zaklantaarn, broche (zilv.), div. handschoenen, broche, sleutel ring met sleutels, gekl. hoofddoek, gestreept zeil van zonnescherm, een jongenspet, zilveren broche, dames shawl, hondenpenning, autoped, hondenriem, badpak, handdoek, een kam. herenschoen, rijwieltas, zak eendenvoer, lampekap, inlegvel GA 605, pr. zw. damesschoenen, dames portefeuille, abonnementskaart voor autobusvervoer, koperen broche, 'n lap stof, rozenkrans, vulpotlood, 'n zilveren vulpotlood, radiateurdop, koperen dasspeld, boodschappentas, regencape, geruite meisjesregen mantel, rijwielslot. gebreide pols jes, aangeklede pop, wollen muts, schoolétui. zilveren armband, twee tassen inh. boodschappen, hand- PARTIëLE HERZIENING UITBREIDINGSPLAN „OVERDIE EN ACHTERMEER" Het hoofd van 't gemeentebestuur van Alkmaar brengt ter algemene kennis, dat van 5 December 1947 tot en met 2 Januari 1948 voor een ieder ter inzage is gelegd een ontwerp tot partiële herziening van het uitbrei dingsplan „Overdie en Achtermeer" vastgesteld bij raadsbesluit van 18 November 1937 nr 28. goedgekeurd door Ged. Staten ^an Noord-Holland bij hun besluit van 16 Februari 1938 nr 59, zoals dit besluit sedert is ge- gewijzigd. welk herzieningsontwerp betrekking heeft op het gebied der gemeente, begrensd door de lijn van het hoekpunt Oostzijde der Vondel straat met Zuidzijde der Hooftstraat in Oostelijke richting langs de Zuid zijde van de Hooftstraat tot aan het einde van deze straat en na een kleine ombuiging in Noordelijke richting verder doorgaand in Ooste lijke richting langs de Zuidelijke uiteinden resp. van de Catsstraat, het Baanpad, de le, 2e en 3e Ooster straat, le Kanaalstraat, verder vol gend de Zuidelijke begrenzing van de achtertuinen der woonhuizen ge legen aan de Zuidzijde van de tJi- tenboschstraat tot 145 M Zuid- Oostelijk van de le Kanaalstraat, van hier ombuigend in Noordelijke richting tot aan de Zuidelijke be grenzing van de achtertuinen der woonhuizen aan het Zeglis, van hier in Oostelijke richting tot aan de De Ruyterstraat, verder ter lengte van 120 M in Zuidelijke richting langs de Westzijde van de De Ruyterstr.. daarna in Oostelijke richting naar de Trompstraat, verder na een klei ne ombuiging in Zuidwestelijke en Noordwestelijke richting, 120 M in Zuidwestelijke richting en van daar in Noordwestelijke richting, tot 30 M ten Zuidoosten van de Zuid-Oosthoek van het terrein van de Vondelschool, verder ombuigend in Noordwestelijke richting om de Vondelschool naar het punt van uit gang, zoals een en ander op de bij het ontwerp behorende kaart en toelichtende beschrijving is aange geven, benevens de bebouwings voorschriften, zoals deze voor bo vengenoemd terrein zijn ontworpen. VERMOGENS ONDERZOEKINGEN De zitting van de 2e Kamer van het Tribunaal te Alkmaar was ge wijd aan het onderzoek van vermo gens van verschillende in vrijheid gestelden. Zij waren in verzet geko men tegen de hun opgelegde boeten, omdat zij meenden deze boeten niet te kunnen betalen. C. Visser te Blokker, conserven fabrikant was enige tijd geleden reeds voor geweest, doch zijn zaak moest worden geschorst, omdat men geen hoogte kon krijgen van de ver mogensopstelling. Het onderzoek heeft nu uit gewezen, dat het be drijfskapitaal ettelijke duizenden guldens bedroeg, doch het meren deel stond vast in distributieartike len en bij dubieuze debiteuren. Het Tribunaal zal zich over een en ander beraden en dan over veertien dagen uitspraak doen. I. de Vries uit de Beemster was NSB-ster geweest, maar zulk een zwak lid, dat ze desondanks toch in een gunstig daglicht was blijven staan bij buren en verdere omge ving. Haar man was geen lid van de partij geweest en het tragische van dit alles lag hierin, dat hij door zijn overspannen zenuwen de dood gevonden heeft. Besch. werd toen onmiddellijk uit internering ontsla gen. hoewel de procureur-fiscaal te voren te druk bezet was, om dit ge val onder ogen te zien. Het bedrijf is nu weer met grote inspanning op gebouwd en het bedrijfskapitaal blijft dringend nodig. Ook in deze zaak doet het Tribunaal over veer tien dagen uitspraak. Tenslotte nog Gr. Timmerman uit de Beemster, die' in verzet was ge komen tegen de haar opgelegde boete van 2500.—. Een en ander bleek een wonderlijke geschiedenis, want haar man had reeds 7500. boete betaald en hoewel zij eerder uit internering was ontslagen, bleef de aanzegging van de opgelegde boete veel langer uit, zodat het over geschoten kapitaal, dringend nodig voor het bedrijf, daarvoor weer was gebruikt. Het gevolg is nu, dat deze boete van 2500.zwaar drukt op de zieh langzaam herstellende werkzaamheden op de boerderij. Uitspraak eveneens over veertien dagen. Uitspraken Tribunaal V. P. Reus te Hoogkarspel, inter nering voor de duur van detentie, hedpn vrij. J. W. Harmsen te Hoorn, interne ring 3 jaren met aftrek van de in detentie doorgebrachte tijd, het overige voorwaardelijk. J. Roele te Castricum, detentie tot Mei 1946, is reeds in vrijheid, ver beurdverklaring van 1000. H. J. Th. Kragt te Medemblik, 6 maanden voorw. met een proeftijd van 2 jaren en toezicht Stichting Pol. Delinquenten. D. C. Bruin te Texel, internering tot Juni 1946, is reeds in vrijheid, verbeurdverklaring van 1000.en radiotoestel. De zaak-Marinus In het verslag van de strafeaak tegen de beruchte journalistt Mari- nus voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam staat, dat vijf flinke redacteuren de aanstelling van M. als hoofdredacteur van het voorma lige Dagblad voor Noordholland wisten te voorkomen. Billijkheids halve moet daaraan worden toege voegd, dat deze aanstelling van M. als hoofdredacteur van dat blad mede voorkomen is door de hou ding van de toenmalige directeur F. Butter, die, als getuige gehoord, mededeelde, aan de betrokken Duit se instantie tte hebben verklaard, dat t,t,Marinus niet dan over zijn lijk een kans zou krijgen". Daarna kreeg B. van de Presse-referent Ditman en van Blokzijl opdracht een andere hoofdredactetur te be noemen, welke opdracht B. volgens zijn verklaring „noodgedwongen aanvaardde, onder beding, dat,-hij zelf een keuze zou doen en het de partement alleen de sanctie zou ge ven". Deze verklaringen van B„ die in de vroegere euiveringszaak tegen deze directeur ook al naar voren waren gekomen, werden door ver schillende getuigen bevestigd. MOOIE OVERWINNING VOOR DAMLUST ZUID-SCHARW OUDE. Maan dagavond vond in de „Rode Leeuw" de ontmoeting plaats tussen twee tientallen van Damlust en Excel sior uit Anna Paulowna. Deze wed strijd werd gespeeld in het kader voor de club-competitie van dis trict N.H. Noorderkwartier van de Prov. N.H. Dambond. Damlust wist dat zij voor een zware opgave stond, maar iedere speler gaf zich tot het uiterste en met succes, want het eerste tien tal behaalde een 128 overwin ning, terwijl het tweede tiental met 137 zegevierde. BURGERLIJKE STAND SCHOORL. Geboren: Marie Maartje. dochter van P. Hakof en H. Vollmuller; Anna J. M„ dochter van J. P. Bakker en H. Roosje. Ondertrouwd: A. Ruis en W. B. Wagtemionk. - Overleden: H. A. Meijer, 72 jaar; C. Opdam, 63 jaar; J. Baltes, oud 73 jaar. BURGERLIJKE STAND DE RIJP Geboren: Maria Ca- tharina. dochter van J. Noë en G. Molenaar. OPBRENGST COLLECïtt CASTRICUM. De liefdadig heidscollecte ten bate van de Sint Elisabethvereniging welke Zondag j.l. werd gehouden, bracht f 1335.80 op. Dit is een mooi resultaat, weljc bedrag ten goede komt aan de zie ken te Castricum. K. J. B. HEILOO. Onder grote belang stelling deed St Nicolaas met zijn zwarte knecht zijn intrede in het KJB-gebouw. Na een welkomstlied sprak de goede Sint zijn goed ver zorgde toespraak uit en gaf menig KJB-er een nuttige wenk of ern stige waarschuwing. Wij hopen dat deze woorden hun nut mogen af werpen. KJB-ers doet je best, komt trouw op de clubavond en congre gatie. Het moet zo worden, dat de goede Sint het volgend jaar in alle opzichten tevreden is. Vele cadeaux gingen door zijn hand, die met een toepasselijk rijmpje aan de verschil lende leden uitgereikt werden. Vooral de tafeltennisclub was de goede Sint dankbaar, want hij ver rijkte hen met een nieuw spel, bats en balletjes. Ook de versterking van de inwendige meps werd deze avond niet vergeten. Onze „KJB-stars" wisten daar wel raad op en ver gastten ons op chocolademelk en de nodige speculaas. Met een kleine verloting werd deze onvergetelijke avond gesloten. KJB-ers, denkt aan de afspraak voor a.s. Zondag 8 uur. BRUTALE HONDEN HEERHUGOWAARD NRD. -r Het aantal honden in onze ge meente wordt steeds groter maar ook brutaler. In verschillende op eenvolgende nachten vielen honden schapen aan en ze hebben er zo al verschillende om het leven ge bracht. Ja het gaat zelfs zover dat er op een nacht bij een boer drie verscheurd werden. De houders van honden worden dan ook met klem verzocht de honden vast te houden en vooral 's nachts. HUGO BOYS-NIEUWS HEERHUGOWAARD. Voor a.s. Zondag staat de 4de uitwedstrijd op het program voor het eerste elf tal. Nu gaan we op bezoek bij de leiders van onze afdeling n.l. Kaagvogels 1. Het zou zeker de no dige spanning verhogen, als we de leiders eens klop gaven. De thuis club is nog steeds ongeslagen en zeker op eigen terrein zullen ze het niet gauw verliezen. Toch hopen we dat Hugo-Boys 'n waardige tegenpartij zal zijn en zich niet dan na zware strijd ge wonnen zal geven als het nod^g is. We hebben twee weken rust gehad, laat zie'n, dat je allen weer fit bent en werp je vol geestdrift in de strijd om de kleuren van Hugo Bovs hoog te houden. Vertrek 1.15 i/tr per auto. Het tweede en de junioren zijn vrij, terwijl de adspiranten naar Kolping Boys op bezoek gaan. Ver trek 11.15 per bus of per fiets om 11.30 uur. NIEUWE BRANDWEER COMMANDANT ANNA PAULOWNA Op diens verzoek is aan de heer L Taillie tegen 1 Januari a.s. eervol ontslag verleend als commandant van de brandweer. Tot zijn opvolger is be noemd de heer D. J. Doets. Een spannend boek voor jongens van 1020 Een goed boek, 'n gaaf gezond verhaal, dat boeit van voor tot achter. Prijs 2.40 laar. Voor onze sportlezers ontvingen wij bovenaangekondigd boek. Koop dit boek. Het is verkrijgbaar aan onze bureaux in Alkmaar, Hoorn, Den Helder en Schagen en bij alle agenten GEMEENTERAAD HEILOO De heer K. Hareman als raadslid beëdigd HEILOO. Donderdagavond kwam de voltallige gemeenteraad onder voorzitterschap van burge meester Kalff bijeen. Op de notplen van de vergade ring d.d. 24 October j.l. werden aanmerkingen gemaakt door de heren H. Groot en P. Kraakman. De heer Groot zeide. dat hij in de notulen niets vermeld vond over zijn opmerkingen betreffende de bouwobjecten van gemeentewege boven de f 1000.—. Hij had voorge steld deze publiek aan te besteden en dan vooral rekening te houden met de belanghebbende in de ge meente. Voorzitter zegt toe, dit op te doen nemen. De heer Kraakman zegt, dat hij bij de bespreking van de bouw der schoorstenen van de noodschool, 't woord „ondeugdelijk" niet gebruikt heeft. Hij verzoekt de alinea waar dit in voorkomt te doen schrappen. De heer Rus (P.v.d.A.) merkt op dat de heer Kraakman dit woord wel degelijk gebruikt heeft en bo vendien nog zeide dat „het werk nergens voor deugde", m.a.w. dat de heer Kraakman het werk van de gemeente-architect afkamde. De heer Bolten (R.K.) merkt op dat de heer Kraakman gezegd heeft „Ik zou me schamen om zulk werk af te leveren". Het woord „ondeugdelijk" komt te vervallen en de door de heer Bolten aangehaalde woorden zullen hiervoor in de plaats komen (Sic!) Ingekomen stukken Het verzoek van mejuffrouw A. Vahl, om per 1 Maart 1948 ontslag te verkrijgen als onderwijzeres aan de U.L.O.-school, werd verleend. De heer Bosma (C.P.N.) merkt op dat hierbij aangetekend moet worden, dat het ontslag door de raad zéér tot haar leedwezen en eervol wordt gegeven. Vervolgens werden rapporten voorgelezen van de commandant der Alkmaarse brandweer, de di recteur der openbare werken te Alkmaar, de directeur van open bare werken te Bergen en de aan nemer van Steeg te Heiloo, over de schoorstenen welke gebouwd zijn op de noodschool. Uit deze rapporten blijkt zéér duidelijk dat de bouw zéér goed is geschied! Voorzitter zegt dat het hem spijt, de discussies over gpnoemde schoor stenen op de vorige vergadering niet eerder afgebroken te hebben. Omdat uit de rapporten van de deskundigen blijkt dat het werk uitstekend is uitgevoerd. Door deze rapporten is de gemeente-architect de heer Forche volledig gerehabili teerd. Voorzitter merkt nog op dat men er goed aan doet om gevallen waar het gemeentepersoneel bij betrok ken is, niet direct in het openbaar te behandelen. Dan kunnen, aldus spr. zekere elementen en de pers er ook geen verkeerde munt uit slaan. De heer Kraakman zegt sportief te willen zijn en betuigt zijn spijt. Hij legt er echter de nadruk op dat bij hem absoluut niet de bedoeling voorgezeten heeft iemand persoon lijk te betichten. Hij gaf alleen zijn eigen mening weer. De heqr Bosma had nog enige vragen ingezonden Hij wenste inlichtingen omtcent de uitvoering van het rioleringsplan. De voorzitter zegt dat de Basalt-Mij. te Zaandam zo spoedig mogelijk zal beginnen. De tweede vraag welke betrekking had op het niet branden van enige lichtpunten in de zéér vroege ochtenduren, zal met het P. E.N. opgenomen worden. Hierna volgde beëdiging van de heer K. Hareman (R.K.). Na de be ëdiging wenst de voorzitter hem ge luk mét de benoeming en hoopte, dat de heer Ij-Iareman in het belang der gemeente zal mogen werken. De heer Hareman zegt z'n uiterste best te zullen doen. Het voorstel van B. en W. tot con versie van een tweetal geldlenin gen werd aangenomen. Het betreft de lening met de N.V. Noord-Bra bant. die op 1 Januari 73.950. bedraagt, waarvan de rente 3'/; is en de lening van de Coöp. Boe renleenbank Heiloo per 1 Jan. groot 17.510. met een rente van 3 De rente van beide leningen wordt te ruggebracht op resp. 3 en 2i/s De rentebesparing, die uit deze conver sie voortvloeit, bedraagt voor 1948 405.22. Een voorstel van B. en W. om een kasgeldlening aan te gaan 150.000) en het sluiten van een rekening-courant-overeenkomst voor het jaar 1948 werd aangenomen. Ook het voorstel van B. en W. om over te gaan tot de verkoop van grond voor woningbouw, behorende tot 't gemeentelijk grondbedrijf, aan de heren D. Rooy te Heiloo en L. Mo lenkamp te Santpoort, werd na am pele besprekingen aangenomen. De vaststelling van een verorde ning ter voorkoming van ongeoor loofd schoolverzuim door leerplich tige kinderen, ging niet van een „leien dakje". De heer Bosma was het er wel medp eens, maar kon zich niet verenigen met de redactie der verordening. De heer De Jager (PvdV) zegt, dat het schoolverzuim zéér gering is en acht de verorde ning overbodig. De heer Bolten stelt voor eerst advies in te winnen bij de commissie voor schoolverzuim der bijzondere school. De heer Schuyt (R.K.) betoogt, dat de ver ordening z'n nut kan hebben. Is het niet nü, dan in ieder geval als het schoolverzuim toeneemt. De voor zitter wenst de verordening meer te zien als „een stok achter de deur". Het punt werd aangenomen. Heel lang werd gepraat over het opnieuw vaststellen van de verordening op de heffing van reinigingsrechten, ingaande 1 Ja nuari 1948. De heer Kraakman zegt voorstan der te zijn voor een heffing naar draagkracht. De heer Olivier (Pvd A) wenst dit te doen naar gelang personele belasting betaald wordt. De heer Bosma zegt dat vorig jaar besloten was om voor één jaar de heffing te doen, ingaande 1 Januari 1947. Hij verwijt B. en W. dat er dit jaar niets van gekomen is en vindt dat de gemeentenaren al zwaar genoeg belast zijn. Hij stelt voor de heffing geen doorgang te doen vinden en de 'Jaten. die geschat zijn op 8 a 9000 op andere wijze bijeen te brengen. Hij merkt ook op, dat vorig jaar besproken is om een eventuele progressieve hef fing te doen. De voorzitter zegt, dat het nood zakelijk is deze heffing doorgang te doen vinden, t Is in de begroting opgenomen. Men kan nu wel de 9000 laten „schieten", maar dan moet 'n „hap" uit de reserve geno men worden. Er is al een grote „hap" uitgenomen en als deze er nu bijkomt, is de gemeente weer een stap dichter bij de noodlijdendheid! De heer Schuyt merkt op, dat het maar voor één jaar is en dat men volgend jaar altijd nog kan zien. De heer Bosma houdt er aan vast dat de raad de heffing aangenomen had voor het jaar 1947 en dat voor 1948 een nieuwe regeling zou voor gelegd worden. Stelt voor dit punt te bespreken na de bespreking van de begroting. De voorzitter verdedigt B. en W. en zegt. niet eerder toestemming ontvangen te hebben van de be voegde instanties om deze heffing te mogen doen. Het blijft toch het zelfde volgens de voorzitter of de heffing geheven wordt over 1947, duj van terugwerkende kracht, óf dat deze nu van af 1 Januari 1948 geheven wordt. De heer Rus geeft Bosma gelijk wat progressiviteit betreft, maar er is geen raadslid, ook de heer Bosma niet, aldus spr., die aangeeft hoe men dat moet doen. De heer Bosma persisteert bij z'n voorstel om dit punt na de begro ting te behandelen en wenst 't punt in stemming te brengen. De uitslag van deze stemming was dat het voorstel van B. en W. met 112 stemmen werd aangenomen; tegen stemden de heren Bosma en Magolée (PvdA). Ingevojge art. 103 der L.O.Wet '20 werd voer het 4de kwartaal '47 aan de chr. school 224.44 voorschot verleend. Een plan tot onteigening der gronden, gelegen in het uitbrei dingsplan „Centrum" werd goedge keurd; verder werd tot aankoop besloten van 'n perceel tuingrond, toebehorend aan de heer Stofberg. De heer Bosma merkte op dat er meer behoefte was aan arbeiders woningen, zodat plan-Centrum zo'n haast niet had, omdat dit niet ge schikt is voor de bouw van arbei derswoningen. De voorzitter zegt het in dit geval met de heer Bosma eens te zijn. Hij stelt echter voor aan de raad om in principe te besluiten tot aankjop van de tuingrond van de heer Stof berg. Hierop kunnen 28 woningen gebouwd worden. Vervolgens werd de gemeentebe groting, alsmede die van het grond bedrijf en het Fonds Armengoede- ren voor het jaar 1948 aangeboden. De begroting zal de raadsleden toe gezonden worden en de voorzitter hoopt deze over 14 dagen te kunnen behandelen in een raadsvergadering. Een voorstel van B. en W. om bevoegdheid te verkrijgen van de raad, om gronden, gelegen in het gemeentelijk grondbedrijf te dele geren aan B. en W. onder voor waarden dat de vastgestelde priizen van diverse bebouwingen zullen worden aangehouden en dat B. en W. van elke verkoop in eerstvol gende vergadering aan de raad me dedeling zullen doen, werd niet zonder méén aangenomen. De heer Bosma stelt voor B. en W. eerst deze bevoegdheid te geven voor plan-West. Aldus werd besloten. 'n Bezwaarschrift betreffende de hondenbelasting vond genade, aan gezien de desbetreffende hond in- 't Beestje krijgt nu een penning derdaad 'n waakhond bleek te zijn. voor 2.50. Een verzoek van een ingezetene om vergoeding van reiskosten voor een kind dat de BLO-school te Alk maar bezoekt, werd op voorstel van B. en W. voor 50 toegewezen. De N.H.C.M.V. hield Donderdag middag in „Het Gulden Vlies" haar algemene jaarvergadering, onder leiding van dr. D. Mol. Het jaaiyerslag vermeldt o.m. dat het aantal melkslijters is vermin derd van 550 in 1940 tot 477 op 30 April 1947. Het aantal veehouders- melkslijters is in die periode terug gelopen van 259 tot 37, meestal ten gevolge van het verbod van melk- slijten door veehouders. Van de 809 bedrijven, die op 30 April 1940 be stonden zijn er intussen 295 opge heven. Van een overbezetting van de melkhandel in het werkgebied van de N.H.C.M. is geen sprake meer. Noord-Holland Noord heeft zijn aandeel in de sanering wel ver richt. De winstmarge is in vergelijking met 1938/41 in de A-gemeenten ver minderd van 4 tot 3.87 cent, voor de B-gemeenten verhoogd van 3 tot 3.54 cent per L. In vele gevallen heeft de vereni ging bemiddeling verleend bij de overdracht van melkzaken. T.a.v. de pogingen om te komen tot één prijsklasse voor N.-Holland boven het Y werd medegedeeld, dat een voorstel van het Bedrijfschap voor Zuivel aan het Directoraat voor de Prijzen is ingediend voor het hele land. De voorzitter hoopte, dat dit tot gevolg zal hebben, dat er voor N.-Holland één prijsklasse komt. De kans daarop is groot. De rekening 1946/47 werd goed gekeurd op een totaal van f 19.107.03 met een winstsaldo van f 3234.21. De balans had als eindcijfer f 18.61,1.72. Er werd f 737.18 in het Noodfonds gestort. De begroting 194748 werd goed gekeurd op een totaal bedrag van f 17.025.—. De omslag is geraamd op f 16.000. Bij de bestuursverkiezing werden de heren J. Veldstra en G. Nes herbenoemd. Het bestuur stelde voor 't bestuur te doen bestaan uit 5 vertegenwoor digers der slijters en 5 van de stan- daardisatiebedrijven, waarbij de coöperatieve bedrijven, die 3/4 van de melk leveren, drie en de parti culiere bedrijven twee vertegen woordigers zouden kunnen aanwij zen, waarover geen overeenstemming is bereikt. Nu er geen overeenstemming is wil het bestuur de zaak maar laten zoals ze was. Het idee om de consumenten in het bestuur te vertegenwoordigen werd ondersteund, doch dit zal later aan de orde komen. Men liet de zaak nu zoals ze was en benoemde de heren W. Hoornsman en P. Blaauw. Naar aanleiding van een voorstel van de heer C. Broersen uit Aker sloot, om aan te dringen op het vrijgeven van de melk in de pro ducerende gebieden, 'door de slij ters aan een bepaald kwantum te binden, hetgeen de bonnenhandel kon tegengaan, merkte het bestuur op, dat dit thans niet het juiste moment was. In Maart achtte voor zitter de kans op succes groter, hoe wel de heer Ten Cate van het Be drijfschap weinig hoop gaf op een gedeeltelijk vrijgeven van de melk- distributie. De heer Bleeker (Venhuizen) be pleitte een procent meer voor bon- nenverlies, om moeilijkheden te voorkomen. Hieraan wordt, blijkens de heer drs. Rijven van de Vak groep, reeds hard gewerkt. Men ging met het prae-advies van het bestuur accoord. Competitie-uitslagen De Kroonschijf (Hoorn)O.N.D. (Gbdam). N. SmitJ. Koopman 11. A. NieuwboerW. Timmerman 11. J. KoppiesA. Dekker 20. J. EekenV. Commandeur 11. B. MakJac. Commandeur 02. J. Vis P. Obdam 2—0. P. Mak—J. Dek ker 02. N. Mak,N. Wenker 20. J RoosP. Bakker 11. N. Penne- kampP. Koopman 20. J. Koppies Sr.Th. Wester 11. Th. VisetJ. Groot 20. W. v. d. ZeiJ. Konijn 20. T. PeerdemanC. Obdam 11. Totaal-uitslag: De Kroonschijf 19 tegen O.N.D. 11 punten. Met een niet onbelangrijke over winning is De Kroonschijf ögunstig gestart. Allicht is de overwinning tegen het sterke O.N.D., dat zeer gunstige papleren in portefeuille heeft, iets geflatteerd. Dit zal in middels de returnwedstrijd wel na der kunnen uitwijzen. J.H.V. (Nrd-Scharwoude)D.I.D. (Zijdewind). A. RijkesW. Schouten 11. J. GoudsblomC. Wijnker 11. J. ZijpJ. Blankendaal 20. H. Quax—Th. Broersen 1—1. Th. de Lange—I,. Valk 0—2. W. Glas-J. Dekker 11. J. MolenaarN. Spaans 2—0. P. BakkerP. Broersen 11. J. Stoop—A. Broersen 02. Totaal uitslag: J.H.V. 9 tegen D.I.D. 9 pun ten. Een uitslag, die de onderlinge krachtsverhoudingen vrijwel heel goed weergeeft. Met deze ontmoe ting werden de meeste partijen remise. Het programma Als gevolg van enkele wijzigingen volgt onderstaande het volledige programma van de bondscompetitie- wedstrijden. 11 Dec.: De KroonschijfS.N.A. en D.E.Z.D.I.D. 18 Dec.: Volharding—J.H.V. en O.N.D.De Kroonschijf. 8 Jan.: De Kroonschijf (H) D.E.Z. en S.N.A.—O.N.D. 15 Jan.: D.E.Z.De Kroonschijf (II) en O.N.D.—S.N.A. 22 Jan.; D.E.Z.Volharding en De Kroonschijf (II)—D.I.D. Zij stal damestassen in de kerk De Haarlemse politie heeft de hand gelegd op een 28-jarige Am sterdamse, die op zonderlinge wijze aan de kost kwam. Zij stal dames tassen in kerken. Zij nam die tassen weg op het moment, dat de eigena ressen zich naar de Communiebank begaven. Op die manier pleegde zij ongeveer tien diefstallen, waarbij zij eenmaal 300 gulden buitmaakte. De bonkaarten, die zij in de tassen aantrof, verkocht zij op de zwarte markt. Russen nemen rede van Marshall in beslag De Russische autoriteiten te Leip zig hebben 17.000 exemplaren van n rede van Marshall over de Ameri kaanse politiek in Duitsland in be slag genomen en de verspreiding van die rede in de Sovjet-zone verbo den. Het Amerikaanse militaire be stuur in Duitsland beschouwt deze daad als een grove schending van de Viermogendhedenovereenkomst inzake de vrije uitwisseling van nieuws en zal bij de Sovjet-autori teiten protesteren. Voorzover aan drs. Rijvers be kend is, zal op 1 Januari a.s. de melkslijter ook voor bedrijfskleding in aanmerking komen. Het voorstel van de heer Jos. Lub na de minimum-contributie van f 1 tot f 10.per jaar, om de verkoop van flessenmelk uit kruideniers winkels te weren, ontmoette be zwaar van verschillende zijden. Sommigen vonden het bedrag te hoog, anderen meenden, dat men de kleine slijters hiermee zou treffen. Anderen juichten het voorstel toe. De heer Kieft, Alkmaar, zou het bedrag wel op f 50.willen stel len. Dan heeft men enige kans dat kruideniers hun vergunning laten schieten. De heer Konijn. Beemster, meen de, dat de veehouders-leden van de N.H.C.M.V. wel bezwaar zullen hebben tegen een verhoging van de contributie. Na ampele besprekingen werd besloten de contributie te verhogen tot f 10.per jaar. SLACHTOFFER VAN ZIJN GOEDHEID Manufacturier uit Ursem dupe van puntenhandel „Deze man is een slachtoffer van zijn goedheid. De gehele bevolking van Ursem (bij Alkmaar) heeft daarvan profijt getrokken", aldus mr. W. Broqrtjes, die plettte voor de handelaar in textielwaren C. A. van 't H. uit Ursem, die zich voor de economische politierechter had te verantwoorden voor het zonder punten afgeven van textiel. Verdachte had door zijn hulp aan de bewoners van Ursem een grote bonnenachterstand gekregen. Via de Amsterdamse reizende koopmun B„ die in oorlogstijd twee zoons van 't H. bij zich liet onderduiken, had hij in deze achterstand kunnen voorzien. B. had namelijk op het Waterlooplein in de hoofdstad een 70.000 punten gekocht in de zwarte handel, niet wetende, dat deze af komstig waren van de grote, in Augustus gepleegde diefstal in een textielfabriek te Bolsward, waarbij 1.500.000 punten verdwenen. Van 't H. had niets verdiend aan deze actie. De Officier van Justitie noemde de handelwijze knoeierij en wilde dienovereenkomstig eisen. De verdediger voerde aan, dat Van 't H„ die drie maanden gele den zijn vrouw verloren had en van wien twee zoons in een Duits concentratiekamp om het leven kwamen, een betrouwbaar man is. die slechts uit medelijden met zijn klanten geholpen had. In het huis van bewaring, waar hij reeds elf weken zat opgesloten, was verdach te door de slechte hygiënische tóe standen aldaar bijna het licht uit zijn ogen kwijt geraakt, aldus de pleiter. Mr. Hassoldt veroordeelde Van 't H. tot negen maanden met af trek. De Amsterdammer B. hoorde zich tot zeven maanden veroordejen. Hij heeft een gezin met twaalf kinde ren. De in beslag genomen goede ren werden verbeurd verklaard. Het gezin van B. moet nu leven van de opbrengst van 3000 punten. De diefstal te Bolsward, met wel ke Van 't H. noch B. iets te mak'en heeft, komt 9 December voor de rechter. TER INZAGE De passagierslijsten van het s.s. „Johan de Witt"'en het m.s. „Modjo Kerto" liggen op onze bureaux voor een ieder ter inzage. Ned. Kath. Vrouwen beweging AFD. ALKMAAR (Ingezonden) Naar aanleiding van de laatste alinea van het verslag in het „Nw. Noordhollands Dagblad" van 2 Dec.: „Mej. Stringa sprak voor de KAB", deel ik u het volgende mede: 1. Op de diocesane vergadering van de Ned. Kath. Vrouwenbewe ging (toen nog R.K. Vrouwenbond), gehouden najaar 1946 in Hotel Vic toria te Amsterdam, heeft mej. Stringa uitdrukkelijk gezegd, niet te komen spreken in plaatsen waar een R.K. Vrouwenbond bestaat, ten zij in overleg met het bestuur van deze vereniging. 2. Bij het bekend worden van haar voorgenomen optreden in Alk maar in Januari (of Februari) 1947 heeft- ondergetekende haar hierop attent gemaakt. Zij kreeg hierop antwoord van mej. Stringa, geda teerd 23 Januari 1947, waaruit de volgende alinea's woo r dei ij k zijn overgenomen: „Zeer zeker heb ik op de ver gadering te Amsterdam zelf beloofd om overal, waar wij voor de vrou wen van onze leden een afdeling gingen oprichten, eerst met het bestuur van de bestaande vrouwen bond te praten. Daar echter de daaropvolgende besprekingen in de vergaderingen van het Diocesaan bestuur en een schrijven van Zijne H. Excellentie Mgr. Huibers mij noodzaakten om niet over te gaan tot oprichting van een zelfstandige vrouwenbewe ging voor de arbeidersvrouwen, valt er dus niets moer te overleggen. De Vrouwenbond kan haar werk ge woon blijven verrichten, zoals voor heen; de K.A.B. kan dat „ook. Ge zien wij a 11 ij d vrouwenavonden gaven en onze diensten en instel lingen de vrouwen evengoed dan de mannen ten dienste kwamen, moet het u niet verwonderen, als wij de vrouwen van onze leden voor een avondje bijeen roepen. Ik zie niet in, waarom de K.A.B. dat niet ongevraagd kan doen. Van een vrouwenorganisatie is immers geen sprake, wel van een losse dienst aan haar; een contact, dat er nu eenmaal is, als vrouw van een georganiseerd lid of door eigen lidmaatschap der K.A.B. van de werkende vrouw in loondienst." 3. Dat de daaropvolgende bespre kingen van mej. Stringa in Alkmaar niet van te voren in de pers aan gekondigd werden en dat het be stuur van de plaatselijke afdeling van de Ned. Kath. Vrouwenbewe ging hier niet in gekend is. 4. Dat het voorlopig bestuur van de K.A.V. mededelingen heeft gedaan, waaruit wel degelijk een zelfstandige organisatie blijkt, o.a. contributieregeling. 5. Dat het Ned. Episcopaat zich uitgesproken heeft voor één Ned. Kath. Vrouwenbeweging, eventueel onderverdeeld naar de standen. Het geen duidelijk blijkt uit 't boven aangehaalde schrijven van mej. Stringa en uit het stukje in dit blad van Maandag 24 Nov. jl. U dankend voor de plaatsing, M. A. J. KAMPHUIS, seer. Ned. Kath. Vrouwen beweging Alkmaar. Het toveroo automatiscl Southampton, 3 I m.s. „Willem R eerste reis naar ALS DE „WILLE1 dag na het fees uit de Rotterdamse cirkelende tweede! Ypenburg rond zijn de afscheidsspeech i en de persfotograai bananenkist aan van een hijskraan het dek, het concert toeters en het spel lichten in de Nieu' waaraan zelfs auto's na dat alles het schi morgen prompt om ven van Southamp loopt, is het opgèdc andere wereld. De vriendelijk geweest met haar afwezighei en hier ligt het nu zen van de Engelse de gigantische zeel de Queen Mary", handige Engelse ca drie tot vier Ruyze kunnen stouwen. F gens aan de eer en het nieilwe vlagge Lloyd niets afdoet. sen hebben hun bew dit sierlijke schip, geschiedenis vandaa pagina's van hun zen is. Een nacht lang h zoemen van de zwaï hoord. Wij hebben schrap gezet tegen de van de Noordzee, w; grootste oceaanreus, anti-slingertank, zoal derworpen blijft en trots gevoeld. Trots i schip, dat na de ooi van stapel is gelopc op de verwoeste hel kleine Nederland. In technisch en comm en onze goede traditi schap betreffen, is c woestbaar. AI brcel reedschappen onder kapot, dan nog zu hamers ratelen en scheepsbouwers latei waard zijn. Eerder c land had durven ver zij het passagiersve Oost met dit grote op nieuwe toeren g Een nacht lang t thans gevaren ert h zich op de brede Noordzee eens lang2 gerekt. Ieder schip, c trip maakt, komt e qp toeren. Het leven zijn juiste gang nog zijn voor een kenn dingen in dit wondt ceerde bedrijf van mailboot, die nog wi pen. Ik zie de chef dienst een Javaan trekken, die met e Op heit Concilie hij tussen de Vaders der meest eerbiedw de bisschop van Myr fessor. Hij had mart ondergaan om Chr keizer Licinius in verbeten strijd het nisme wilde handh het jonge, opkomei dom. De onverwacl winning van Consta' den van Adrianope duizenden, om Cl vangen gehoudenen, ook Nicolaas keerd Myra ging hij, wa schopsstaf weer op; wondere beschikkini daar vele jaren gt geworden. Hoewel h en een patriciërslooj openstond, was N geworden en leefde deren samen in kli meenschap. Wel wa dom nog niet offic maar rond 275 hee: vrede voor de Kerk Men had daar wel men op te lossen, seren van een jachi de Perzen aan de 3 then aan de Benedt mysterieuze koningi het Zuiden bedreigd leefden Nicolaas a ongemoeid en hij w meen bemind. Zijn deelde hij volgens uit aan de armen, kwaden, zoals God laat opgaan voor a lijk. Toen hij alles meende de jonge pi hem naar de woest Egypte riep, naar Paulus yi Antoniu: laas vertrok, maar i hij Gods wil kenne eenzaamheid, maa leven moest hij Cl Daarom keerde hij cië en kwam te Mj ogenblik, dat de bi storven. Op rechts zing van God we; bisschop gekozen, goedheid maakte h de meest beminde Minor. In deze jare al de grote Kinder voorbeeld van Chr zijn de legenden o\ milddadige goedheic Lang duurde zijn pi jaren gingen voorb men en gingen, de volging van Dioc over Gods Kerk, mi Lycië zag men er v na de overwinnii tijn, toen in heel Kerk de lang ver erkenning kreeg, w; vervolging plotselin cinius, eens Constai bondgenoot, wilde schappij en deed ee heidense elementen tiin en tegen het C Nicolaas werd gegr en gefolterd. Na lichamelijke en gee

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2