De „Willem Ruys" op eerste reis naar Iridië De Tribunalen zullen doorwerken 1 SINT NICOLAAS DE VERRE STEM r Een nacht lang hebben wij thans gevaren UIT DE KERMIS DER WERELD RADIO NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Vrijdag 5 December 1947 PAG. o Opening van zaken van het Beheers instituut gevraagd Weldoener der mensen en strijder voor God Sint Nicolaas Geheimzinnigheid rond een moord Teken tot in verre tijd Oproep van de Enquête-commissie Pakjes-avond J Stok achter de deur? C Hef toveroog en de automatische deur Southampton, 3 Dec. Aan boord m.s. „Willem Ruys", op de eerste reis naar Indië. ALS DE „WILLEM RUYS", de dag na het feestelijk vertrek uit de Rotterdamse haven, met de cirkelende tweedekkertjes van Ypenburg rond zijn schoorstenen, de afscheidsspeech op de valreep en de persfotograaf in een lege bananenkist aan de staaldraad van een hijskraan zwevend over het dek, het concert van scheeps toeters en het spel der knipper lichten in de Nieuwe Waterweg, waaraan zelfs auto's meedoen, als na dat alles het schip de volgende morgen prompt om 8 uur de ha ven van Southampton binnen loopt, is het opgèdoken in een andere wereld. De mist is zo vriendelijk geweest de aankomst met haar afwezigheid op te sieren en hier ligt het nu tussen de reu zen van de Engelse lijnrederijen, de gigantische zeekastelen, zoals de „Queen Mary", waarin een handige Engelse cargadoor wel drie tot vier Ruyzen weg zou kunnen stouwen. Hetgeen overi gens aan de eer en de faam van het nieuwe vlaggeschip van de Lloyd niets afdoet. Ook de Engel sen hebben hun bewondering voor dit sierlijke schip, waarvan de geschiedenis vandaag p de voor pagina's van hun bladen te le zen is. Een nacht lang hebben wij het zoemen van de zware motoren ge hoord. Wij hebben onze zeebenen schrap gezet tegen de zware deining van de Noordzee, waaraan zelfs de grootste oceaanreus, al of niet met anti-slingertank, zoals de Ruys, on derworpen blijft en wij hebben ons trots gevoeld. Trots om dit grootste schip, dat na de oorlog ter wereld van stapel is gelopen en gebouwd op de verwoeste hellingen van het kleine Nederland. In zaken, die ons technisch en commercieel vernuft en onze goede tradities van zeeman schap betreffen, is ons land onver woestbaar. Al breekt men de ge reedschappen onder onze handen kapot, dan nog zullen de klink hamers ratelen en zullen onze scheepsbouwers laten zien wat zij waard zijn. Eerder dan het buiten land had durven vermoeden hebben zij het passagiersvervoer op onze Oost met dit grote nieuwe schip op nieuwe toeren gebracht. Een nacht lang heeft het schip thans gevaren ert het is alsof het zich op de brede golven van de Noordzee eens langzaam heeft uit gerekt. Ieder schip, dat zijn maiden trip maakt, komt eerst geleidelijk QP toeren. Het leven aan boord moet zijn juiste gang nog vinden en er zijn voor een kenner vele kleine dingen in dit wonderlijk gecompli ceerde bedrijf van een moderne mailboot, die nog wat stroef verlo pen. Ik zie de chef van de civiele dienst een Javaan aan zijn jasje trekken, die met een serveerblad vol schotels tegen de draad in wil Jopen. De roltrap van de keuken naar het restaurant is erg handig, maar je moet hem niet in omge keerde richting gebruiken. Dan zou je er wel eens een half uurtje voor nodig kunnen hebben, djongo! De jongen grijnst met zijn witte tan den in het donkere gelaat en in eens zie ik hoe voortreffelijk de verstandhouding tussen blank en bruin kan zijn. Geen zweem van hooghartigheid tussen de chef-res taurateur en deze knaap met zijn sierlijke gebatikte doek om het hoofd. Drie maanden geleden liep hij nog op zijn blote voeten in de rimboe rond. Nu jongleert hij op de cadans van de golven alsof het hem aangeboren is. Zo zijn er meer van die dingen, die de finishing touch nodig hebben de verbetering kan echter ook van zelf komen, zoals een djongo on dervond toen hij in Oosterse be wondering voor de automatisch openslaande deuren met zijn neus op de deur op onderzoek uitging. Hij had niet begrepen waar de clou te vinden was. Dit zit n.l. in het „toveroog", een tweetal lampjes op een meter afstand van de deur tegenover elkaar aangebracht, waar een lichtstroom doorheen gaat. Loopt men er tussen door, dan on derbreekt men die stroom en de deur klapt open. Tery/ijl de djongo nu met zijn neus op de deur stond te turen, kwam er een tweede, die de lichtstroom onderbrak en als ge ooit op een schip van de Lloyd van de 225 bedienden er een in een keu rig wit jasje maar met een onbe grijpelijke platte neus tegenkomt, denk dan aan de finishing touch van deze eerste reis. Van de djongo's overigens niets dan goeds. Zij zijn in alle diensten sterk, maar vooral in het poetsen van schoenen en deurknoppen. Maar ook de nurse in de kinderkamer heeft hem ontdekt. Er is op deze eerste tocht al een baby, die bij haar niet stil wilde worden, gezwicht voor de vriendelijke ogen van een jong Soendanees. Het suizen van de motoren is nog bijzonder rustig en ook dit heeft Zijn'zin. Het schip loopt zijn snel heid van ruim 40 km. als het moet met gemak, maar het gaat eerst nog wat kalm aan, om de zaak niet te forceren. Dit behoort dan tot de details, die wel kloppen, zoals ook de vernuf tige veiligheidsinstallatie middels glazen buisjes, die op iedere paar meter over het hele schip aan de waterleiding zijn aangesloten. Wan neer er ergens wegens brand een hoge temperatuur zou ontstaan, dan springt dat buisje, en onmiddellijk staat alles onder water. Of de airoonditioning, waardoor warme of koude lucht in alle hoeken van het schip wordt rond geblazen, naar gelang het jaargetijde of de streek waar men vaart. Ge staat op en vindt in uw hut een douche met koud en warm wa ter, die de beste masseur vervangt. Ge vindt de bakker beneden met zijn warme en zijn koude bakkerij, waar ieder deeg gekneed en iedere taart geconserveerd wordt. Ge vindt er de rotissier bezig in de keuken met zijn houtskoolvuur en de sau cier, de grillardin en de potager, die met hun koksmagts de electrische fornuizen bedienen. Er is een elec trische melkinrichting, die in de kokswandeling de „ijzeren koe" ge noemd wordt, er zijn wijn en bier pantry's, toastmachjnes en moderne installaties voor het automatisch af wassen van de vaat, waarvan een hele straat vol huismoeders (en va ders) tegelijk zouden kunnen profi teren en als ge in deze keuken met zijn duizend vierkante meter opper vlakte met uw verslaggever in de geest hebt rondgewandeld, dan zal het U wel duidelijk zijn, dat een dergelijk 'drijvend paleis een eerste reis nodig heeft om het even „in te lopen". A. De umen-bewaarplaats op het Damplantsoen te Amsterdam, waar op 13 Dec. de Commissa rissen der Koningin in tegen woordigheid van alle leden van het Kon. Huis de urnen met aarde uit alle provincies zullen bijzetten, bestaat uit een open Colonnade, half elliptisch van plattegrond, met open zijde front makende naar de Dam. ZO GEMAKKELIJK als het eerst scheen, kwam minister Maar- seveen er bij de voortzetting van de behandeling van zijn Justitiebegroting toch niet af. Er was nog heel wat te verhapstuk ken. De Minister heeft medegedeeld, dat de Tribunalen zullen doorwerken tot 1 Juni 1948. De idee, om het vraagstuk van de organisatie der politie opnieuw aan een onderzoek te onderwer pen, heeft hij met beslistheid afgewezen. Er werden nog al harde noten gekraakt over het gratiebeleid, dat de bewindsman met feiten en cijfers heeft verdedigd. Geruchtmakend was de zaak van de arrestajie van de heren Asscher en Cohen door de procu reur-fiscaal te Amsterdam. En heftig was van verschillende kan ten het verzet tegen het voornemen van de Minister, om de op sporing en berechting van economische collaborateurs na 1 April te doen beëindigen en de P.R.A.'s en P.R.A.C.'s op te heffen. Vooral de oud-illegalen waren al lesbehalve gesticht over deze maat regel en er hing al een motie in de lucht, die tenslotte ook kwam, en wel van de heer Scheps, P.v.d.A. De motie vroeg maatregelen, die waarborgden, dat de berechting van economische collaborateurs onge stoord voortgang kon hebben. Ze werd verworpen met 44 tegen 25 stemmen, omdat de meerderneid blijkbaar voldoende waarborg zag in de toezegging van de minister, dat grote collaborateurs ook zullen worden vervolgd na 1 Juli 1948; het is geenszins de bedoeling, de klei ne collaborateurs te straffen en de grote te ontzien; de politiek van de minister is altijd een andere ge weest. De opvattingen over de bijzonde re rechtspleging zijn aan een ge stadige verandering onderhevig. De zaken, die vóór 1 October 1946 door de Bijz. Gerechtshoven waren be handeld, worden herzien. Overwo- Op heft Concilie van Nicea zat hij tussen de Vaders en gold als een der meest eerbiedwaardigen. Want de bisschop van Myra was een Con fessor. Hij had marteling en kerker ondergaan om Christus wil, toen keizer Licinius in een laatste en verbeten strijd het stervend paga nisme wilde handhaven tegenover het jonge, opkomende Christen dom. De onverwacht snelle over winning van Constantijn in de vel den van Adrianopel (318) opende duizenden. om Christus' wil ge vangen gehoudenen. de poorten en ook Nicolaas keerde terug Naar Myra ging hij, waar hij de bis schopsstaf weer opnam. Door een wondere beschikking Gods -was hij daar vele jaren geleden bisschop geworden. Hoewel hij schatrijk was en een patriciërsloopbaan voor hem openstond, was Nicolaas priester geworden en leefde met enkele an deren samen in kloosterlijke ge meenschap. Wel was het Christen dom nog niet officieel toegelaten, maar rond 275 heerste er rust en vrede voor de Kerk in Klein Azië. Men had daar wel andere proble men op te lossen, dan het organi seren van een jacht op christenen; de Perzen aan de Eufraat, de Go- then aan de Beneden-Donau en de mysterieuze koningin Zenobia in het Zuiden bedreigden het Rijk. Zo leefden Nicolaas an zijn gezellen ongemoeid en hij was spoedig alge meen bemind. Zijn groot vermogen deelde hii volgens Christus' woord uit aan de armen, aan >oeden en kwaden, zoals God ook Zijn zon laat opgaan voor alle mensen ge lijk. Toen hij alles had opgegeven, meende de jonge priester, dat God hem naar de woestijn van Opper- Egypte riep, naar Thebaïs, waar Paulus yi Antonius leefden. Nico laas vertrok, maar onderweg leerde hij Gods wil kennen niet in de eenzaamheid, maar in het volle leven moest hij Christus dienen. Daarom keerde hij terug naar Ly- cië en kwam te Myra juist op het ogenblik, dat de bisschop was ge storven. Op rechtstreekse aanwij zing van God werd Nicolaas tot bisschop gekozen. Zijn wondere goedheid maakte hem spoedig tot de meest beminde figuur in Asia Minor. In deze jaren was hij voor al de grote Kindervriend naar het voorbeeld van Christus. Ontelbaar zijn de legenden over zijn zorg en milddadige goedheid voor kinderen. Lang duurde zijn pontificaat, dertig jaren gingen voorbije keizers kwa men en gingen, de gruwelijke ver volging van Diocletianus kwam over Gods Kerk, maar in het verre Lycië zag men er weinig van. Toen na de overwinning van Constan tijn. toen in heel het Westen de Kerk de lang verbeide vrede en erkenning kreeg, was hier de kerk vervolging plotseling begonnen. Li cinius, eens Constantijns vriend en bondgenoot, wilde de alleenheer schappij en deed een beroep op alle heidense elementen tegen Constan tijn en tegen het Christendom. Ook Nicolaas werd gegrepen, gekerkerd en gefolterd. Na maanden van lichamelijke en geestelijke kwelling werd hij verlost, Licinius was ver slagen en gedood en nu was de bisschop weer in Myra. Maar er was iets veranderd vóór zijn gevangenneming was de bisschop de goede man, de weldoener, die nooit weigeren kon. Allen hadden van hem geprofiteerd, goeden en kwaden, de goeden hadden hem bedankt en waren nog beter ge worden, voor sommige kwaden was het een aanleiding tot bekering ge weest, en Nicolaas had God daar voor gedankt, maar voor de meeste kwaden was het slechts bij profi teren gebleven, terwijl ze in hun hart de spot dreven met die dood goede bisschop, die hebben en hou den weggaf, zonder te vragen of hij soms niet werd bedrogen. En toen de trawanten van Licinius de heilige man in boeien hadden ge klonken en opgesloten, zodat zijn machtige welsprekendheid niet meer de kudde kon beschermen tegen afval en misleiding, toen weer afgodsbeelden in heilige plaatsen werden opgericht, waren juist die kwaden, de zwarte schapen zijner kudde, naar voren gekomen en hadden de trouwgeblevenen feller gesard en meer intensgekweld dan welke heiden ook. Dat had Nico laas in de ziel getroffen en zijn op treden was nu anders naast een grote goedheid en mildheid toonde hij een onverzettelijke strijdersmoed zoals hij in de gevangenis lijdens- en offerzin had getoond. Nog steeds was hij de goede Vader voor al len die van goede wil waren, maar daarnaast werd hij de grote ver dediger van Christus' Kerk en de onvermoeide bestrijder van valse broeders vooral. En die waren tal rijk, onder leiding van Arius durf den zij de Godheid van Christus loochenen. Nicolaas verdedigde hartstochtelijk en welsprekend dit fundament van het Christelijk ge loof en toonde geen neiging tot toegeven of door de vjigers zien op dit punt. Er uit moesten ze, weg uit zijn diocees en hij rustte niet voor de hardnekkigen verdre ven waren. Van het ras „Wolven in schaapskleren" had Nicolaas eens en voorgoed genoeg gekregen. En nu was hij te Nicea en verde digde daar de geschonden eer van zijn Meester, die hij had nagevolgd in Zijn goedheid, maar ook in zijn toorn tegen de schenners van het heilige. Machtig klonk zijn stem; „God van God, Licht van Licht, Waarachtig God en Waarachtige God". De bejaarde pontifex zag reeds de triomf der Kerk, toen de jonge, geestdriftige Athanasius al len meesleepte door zijn magistraal betoog Gods Zoon ter ere. Met een „Laat nu Uw dienaar gaan in vre de, want mijn ogen hebben Uwe zege aanschouwd" keerde hij naar Myra terug. Het was zijn laatste optreden in het openbaar geweest, want kort daarna waren zijn krachten zo afgenomen, dat hij het bestuur van het bisdom aan ande ren liet en in het klooster van zijn jonge priesterjaren de stilte vond die hij eens had willen zoeken in de woestijn van Tebaïs. Een jaar later (327) stierf Nicolaas onder 't fluisteren der woorden: „In te Do- mine speravi Op U o Heer heeft mijn ziel gehoopt, neem haar nu op in Uwe heerlijkheid". (Naar een schilderij van fr. Andreas Bosteels, Minderbroeder te Gent.) gen zal worden, of er sprake van gratie zal-kunnen zijn. Deportatie, waarom gevraagd was, acht spr. on juist, en vrijlating op grote schaal niet verantwoord. De Minister wil bevorderen, dat doodstraffen in le venslange gevagenisstraffen worden veranderd, tenzij de adviezen van de rechterlijke macht tot een ande re straf adviseren. Er zijn 1200 ver zoeken om uitlevering van Duitse oorlogsmisdadigers ingediend, velen zijn echter niet te vinden. ,Naar schatting zullen op 31 De cember a.s. nog 8500 personen in de kampen zijn. Toen de Minister zijn ambt aanvaardde, waren er 70.000! Hij acht 8500 echter nog te veel. De houding van de Procureur fiscaal inzake de arrestatie van de heren Asscher en Cohen deelt de minister. De preventieve hechtenis is geen aanwijzing van iemands schuld. De P.C. heeft opdracht ge kregen om, als de stand van het onderzoek het toelaat, de preventie ve hechtenis te beëindigen. Het on derzoek zal wellicht deze week ge reed zijn. Naar aanleiding van desbetreffen de vragen deelt spr. mede, dat te gen de Duitse medewerkers van Seyss Inquart, dr. Wimmer, geen •aanklacht is ingediend, ook tegen dr. Fischboeck niet; een uitvoerig onderzoek tegen Ritterbusch heeft geen oorlogsmisdaad opgeleverd. Als op 1 Juli de P.R.A,C.'s wor den afgeschaft, heeft men drie jaar de gelegenheid gehad, collaboratie- gevallen te onderzoeken. Er moet toch een eind aan komen, verzucht te de Minister! Als er na 1 Juli een ernstig geval aan de orde komt, zal dit worden onderzocht door de po litie en berecht door de organen. Voor het werk, dat de P.R.A. heeft verricht, is de Minister vol lof. Tenslotte was er nogal wat cri- tiek op de Beheersinstituten. De heer Terpstra, A.R., vroeg met vaste hand in te grijpen. Ook mej. Ten- deloo van de P.v.d.A betoogde, dat er met de vermogens van politieke delinquenten op voor Nederland be schamende wijze is geknoeid. De klachten zijn weliswaar vooral van vroeger, uit de dagen van B.S., M.G., P.O.D. en het Militair Com missariaat Rechtsherstel, dat het Beheersinstituut voorafging, maar er waren en zijn ook nu nog ern stige klachten. De kaarten moeten op tafel komen, vond mej. Tende- loo. In een rechtsstaat moet de Overheid fouten herstellen! De honderden klachten moeten ge meentelijk en landelijk onderzocht worden. Er zijn beheersinstituten, die'in beslag genomen geld in ba- chanalen verteren! Een afdoend onderzoek is een erezaak van het Nederlandse Volk. De Minister zei, dat er klachten zijn, die alle grond hebben. Niet alle klachten echter worden op de juiste wijze kenbaar gemaakt, dit kan geschieden bij de Raad voor Rechtsherstel. De topleiding lijkt de Minister in goede handen. Wan neer er kort na de bevrijding gesto len en geroofd is, dan moet men bedenken, dat het totale staatsap paraat verdwenen was. De Minister zou willen aangeven, dat het be heer over één jaar geëindigd moet zijn, maar dat zal wel niet gaan en hij heeft dit niet alleen voor het zeggen. Het beste was, dat er één Minister voor het Beheersinstituut verantwoordelijk was. (Nu zijn dat er notabene vijf!) Mej. Tendeloo (P.v.d.A.) diende daarna een motie in, waarin de Ka mer als haar mening uitsprak, dat openbaarmaking der jaarstukken van het Beheersinstituut noodzake lijk is; over het beleid van het In stituut en zijn plaatselijke verte genwoordigingen dient regelmatige controle te geschieden door van re geringswege in te stellen commis sies van toezicht. De Minister verklaarde tegen het eerste deel der motie geen bezwaar te kunnen maken. Van het tweede deel vreesde hij vertraging in het werk van het instituut. De motie werd daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De begroting werd gekeurd. z.h.s. goed- Zoals gemeld, werd vorige week in een perceel in de Nieuwe Ebbin- gestraat te Groningen de heer C. de Boer dood in zijn woning aangetrof fen. Het bleek dat de overledene verschillende wonden had. Het on derzoek in deze zaak levert de Gro ninger recherche vele moeilijkhe den op. Werd aanvankelijk door getui genverklaringen aangenomen, dat het misdrijf in de nacht van Woens dag op Donderdag was gepleegd, welke mededelingen werden ver sterkt door de bevindingen van de medici, thans moet de recherche hierop hoe langer hoe meer terug komen. Er hebben zich namelijk verschillende personen gemeld, die het slachtoffer Donderdagavond zeer laat en Vrijdag zowel 's morgens als 's middags hebben gezien. Spo ren van een worsteling zijn niet gevonden, hoewel de heer de B. een krachtig persoon was. Op het lichaam werden zeer vele, doch niet diepe wonden gevonden en één do delijke wond. Het lichaam werd gevonden on der een wollen deken, die er als een sprei overheen lag. Er werd geen enkel voorwerp ge vonden, waarmede de verwondin gen toegebracht kunnen zijn. Bo vendien bleek, dat er althans een persoon bij de vermoorde op be zoek was geweest. Aan een roof moord wordt niet gedacht, omdat geen enkel spoor van braak in de woning te vinden was. Een portefeuille met een behoor lijk bedrag, die het slachtoffer bij zich droeg, was nog aanwezig. Wel echter werden zijn portemonnaie, een zegelring, een gouden polshor loge en een nikkelen horloge niet gevonden. Het Nationale monument op de Dam De urnenbewaarplaats in het Damplantsoen in de hoofdstad, het voorlopig nationaal monument, na dert haar voltooiing. Zij bestaat uit een open colonnade van 11 traveeën half elliptisch van plattegrond. De ruimte binnen de half-elliptische colonnade ligt twee treden ver hoogd boven het aansluitende pad in het plantsoen en wordt belegd met dezelfde onregelmatige tegels van rode weser-zandsteen. Het materiaal hiervoor was in het plantsoen zelf aanwezig en werd opnieuw gebruikt. In een boogopening is een laag voetstuk geplaatst, gemaakt in breuksteenmetselwerk van Lim burgse zandsteen, op welk voet steen de urn met de aard uit de desbetreffende provincie zal wor den geplaatst. Ter aanvulling en verduidelijking van het uit de aard der zaak kleine opschrift op de urn is het^ bovengedeelte van het muur- veld versierd met het provincie wapen, uitgevoerd in terra cotta. Op de voorzijde Van een dekplaat wordt in eenvoudige blokletters de volgende tekst gehakt: „Aarde, door het offer gewijd, samengebracht uit gans het land, teken tot in verren tijd van heugenis en vasten band". De urnenbewaarplaats wordt uit gevoerd in geelgrijze baksteen. WIE WIL WORDEN GEHOORD? In de Staatscourant is een op roep gepubliceerd vim de enquête commissie regeringsbeleid 1940- 1945. Zij zal gaarne zo spoedig mogelijk en in elk geval vóór 22 December 1947, opgave ontvan gen van de namen en adressen van alle personen, die er prüs op stellen door de commissie te wor den gehoord, met nauwkeurige opgave van het onderwerp, waar over zij verklaringen zouden wil len afleggen. Voorts verzoekt zij allen, die stukken, betrekking hebbende op het onderwerp van haar onderzoek, aan haar zouden willén inzenden, dit te doen binnen dezelfde ter mijn. De commissie zal uiteraard zelf beslissen, wie zij al dan niet wenst te horen. De stukken, welke aan haar worden toegezonden, zal zij desgewenst na afloop van het on derzoek terugzenden, doch alleen indien bij de toezending uitdrukke lijk daarom gevraagd wordt. Zij behoudt zich het recht voor, Van alle aan haar teegezonden stukken afschrift te maken. Het onderzoek strekt zich uit tot het regeringsbeleid der kabinetten- De Geer, -Gerbrandy en -Sehermer- hornDrees sedert de Duitse inval in Nederland van 10 Mei 1940 en de oorlog met Japan tot aan de opening van de zitting der voor lopige Staten-Generaal op 20 Nov. 1945, alsmede tot het daaraan voor afgaande beleid, voor zóver dit on middellijk verband houdt met de gebeurtenissen in de vorenbedoelde tijdvakken. ZIJN LAATSTE WIL Een graaf, die als Zondagskind geboren was, wilde op Zondag begraven worden. Een Zondagslijk dus. 42 JAAR Een Duitser en een Engelsman hielden een toespraak. „Hoe lang denkt U, dat het zal duren eer Duitsland volledig weer op de been is?" „42 jaar", antwoordde de Duit ser. „Waarom 42 jaar?" „Wel", legde de Duit ser uit, „de geallieer den zullen Duitsland na 40 jaar bezetting waarschijnlijk verlaten Dan zullen wij nog een paar jaar nodig hebben om weer op de been te komen." Geen commentaar. MET TWEE R's Het was reeds laat in de nacht of beter gezegd vroeg in de morgen toen twee Am sterdamse studenten in een ietwat vrolijke toestand Zijne Excel lentie Minister Dr. Gie- len opbelden. Onze na tionale onderwijsleider kwam aan de telefoon en de studenten ver telden hem, dat er 'n heftig dispuut was ontstaan over de vraag of de naam van de plaats, waar men meestal alleen ver toeft, en welk woord met de letter p begint al of niet met een of dubbele e geschreven wordt. De minister, schijnbaar reeds goed uitgeslapen, antwoord de dat een dergelijke kwestie door hem eerst aan de kamers voorgelegd moest wor den, maar dat hij ze ker wist dat „verr..t" met twee r's geschre ven werd. Hierna leg de een ministeriële hand de telefoon neer. De studenten heb ben niet opnieuw ge beld. ZOUT EN STEEN Een 10-jarig jon getje is door een nieuw geneesmiddel genezen van een eigenaardige ziekte, waardoor het lichaam langzaam in steen verandert. Variatie dus op de vrouw van Lot en de zoutkolom. SPULBAAS. Korporaal .Stumpertje" deserteerde De scheepshond der bemanning van H.M. „Jan van Galen", momen teel op weg naar Indië, „Korporaal Stumpertje", sloop in Lissabon van boord om op eigen houtje de stad te gaan bezichtigen. Hij was niet op tijd voor het vertrek van de Neder landse bodem aanwezig. Een van de officieren van de „Jan van Galen" schreef het droevige verhaal aan zijn vader. Deze begreep dat gehandeld moest worden. Na kort beraad belde hij de K.L.M. op en de vertegenwoordiger van deze maatschappij in Lissabon begreep onmiddellijk het belang en zette een campagne op touw. Het gevolg was, dat het kantoor in Lissabon door tientallen Portugezen met alle mo gelijke vormen van het specimen canis familiaris werd bezocht. Tot op een goede dag een Portugees binnentrad met aan een touwtje, hongerig en moe. „Stumpertje", die zich op afgesleten voetzooltjes voort sleepte. „Stumpertje" komt morgen om 7.40 uur v.m. op Schiphol aan. Hij zal hier verder worden verzorgd door de vader van de officier. Met de autoriteiten zal worden overlegd hoe en wanneer „Korporaal Stum pertje" bij zijn onderdeel kan terug keren. ZATERDAG, 6 DECEMBER. HILVERSUM H (415 M.) K.R.O. 7.00 nieuws, 7.30 morgengebed, 8.00 nieuws en gr. pl„ 9.00 Weense wal sen, 10.00 voor de kleuters, 10.15 de Globetrotter, 11.00 radio zie kenbezoek, 12.00 Angelus, 12.33 lunchconcert, 12.55 de zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.15 boekbespreking. 13.20 lunchconcert, 13.40 filmpraat je, 14.00 de toneelkijker, 15.15 voor de jongeren, 15.45 K.R.O.okiosk, 16.00 musette en Hawaiïklanken, 16.30 schoonheid van het Gregori aans, 18.30 het 10e avontuur upn Lord Jumpatit, 19.00 nieuws en net kath. nieuws, 19.45 banden die bin den, 20.00 nieuws. 20.12 de gewone man, 20.30 lichtbaken Henri de Greeve, 21.40 een koets vol verha len, 22.45 avondgebed, 23.00 nieuws, 23.15 gr. pl. HILVERSUM I (301 M.) V.A.R.A. 7.00 nieuws, 7.15 ochtend gym., 8.00 nieuws, 10.20 radio-feuilleton, 11.25 licht orkestwerk, 12.00 Virtuoso- trio, 12.33 orgel door Johan Jong. 13.00 Ned. Strijdkrachten, 14.15 Harmonieorkest, attentie, 16.15 kleinkunst-programma, 17.15 volks concert. 18.00 nieuws, 18.30 Ned. Strijdkrachten. 18.15 sportpraatje, 20.00 nieuws. 20.05 Vara-Varia, 20.15 De Notenkraker, 22.00 Adriaan en Olivier, hoorspel, 23.00 nieuws, 23.15 hobby-hoek voor puzzelaars, 23.30 lest-best (gr. platen). UET HEERLIJK AVONDJE, het bekende en veel-bezon- gene van het Sinterklaas-lied, is gekomen. De gezelligheid is vanavond in onze gezinnen. Ja, laat het er gezellig zijn.' Laat er ongedwongen vreugde en blij heid, echte pret en gul lachen wezen! Laat het blijken uit de verrassingen wat er in ons hart schuilt: oprechte, wei-gemeende hartelijkheid, liefde, welwil lendheid, dankbaarheid. De mooiste geschenken zijn niet die, welke het duurst in de winkel gekost hebben. Z ij zijn het, waaruit iets spreekt, waaruit we iets voelen en besluiten: Juist daarom brengt de St. Ni- colaas-avond ons weer dichter tot elkaar, en worden banden gelegd of hersteld. We voelen ons één, ook met die niet bij ons kunnen zijn, jnet onze jongens in Indië of waar dan ook. Laat het vanavond gezellig bij u zijn! MARCUS HET WERELD GEBEUREN v.- De wereldpoltiek schudt op zijn grondvesten. Berichten overstromen de wereld en grote koppen melden het een na het ander. Onenigheid in de Lonpense conferentie. Ver haasten van de tussentijdse Ameri kaanse steun aan Italië, Frankrijk en Oostenrijk. Bloed vloeit in Pa lestina. Devaluatiegevaar van de Russische roebel. Sowjetleger telt 4 millioen man. De slagen schijnen met de regelmaat van de klok el kaar op te volgen. Zoals gezegd gaat Molotov in Londen door met zijn vertragings- politiek en langzaam maar zeker vervliegt het klein beetje hoop op een verbetering der verhouding tussen de twee grootmachten, Amerika en Rusland. Allereerst hebben Molotov Wisjinski en Schdanof verklaard, dat de Sovjets de opbouw van Eu ropa door middel van onderlinge samenwerking en steun uit de Ver enigde Staten tot elke prijs zullen trachten te verhinderen. Een ver deeld, verzwakt Europa immers zal eerder rijp zijn voor communisti sche invloed dan een sterk econo misch en sociaal gezond Europa. Hier ontmoeten Amerika, met het plan-Marshall, en Rusland elkaar. Hulp aan het zich doodstakende Frankrijk zal de enige kans zijn uit de impasse te geraken. In Frank rijk zal het eerste slagveld te vin den zijn van de „koude"-oorlog. Wie zal als overwinnaar te voorschijn komen, de op de voorgrond treden de communist Thorez of de zich op de achtergrond houdende De Gaulle? Uit Palestina worden de eerste bloedige botsingen gemeld. In de Veiligheidsraad heeft Cadogan dui delijk Engeland's standpunt uiteen gezet en verklaard, dat zijn land niet van plan is de Britse soldaten bloot te stellen aan de gevolgen der Uno-beslissing. Rusland is bereid troepen te zenden. Amerika houdt 250.000 man gereed. Ook hier ont moeten de twee groten elkaar. In Londen speelt intussen Molotov zijn spelletje en telkens weer vragen we ons af, op grond waarvan de Rus sische minister zijn bedreigingen kan blijven uiten, met welke kracht hij zijn vuist kan ballen. Een rap port van de Amerikaanse commissie voor buitenlandse aangelegenheden geeft hierop het antwoord. Rusland heeft nog 4 millioen man onder de wapenen, in Duitsland en Oostenrijk bevinden zich bovendien 1.702.000 soldaten. Hier hebben we dus de stok achter de deur, die we zo vaak in de redevoeringen van Russische vertegenwoordigers hebben horen rammelen. Terecht daarentegen vraagt men zich af. hoe het moge- 's Riiks kosten op de been te hou- 's Rijks kosfen op de been te hou den, terwijl de arbeidskrachten in een door de oorlog toch ook ge troffen land als Rusland hard ge bruikt kunnen worden voor de we deropbouw en de opvoering der pro ductiviteit, waarmee de Russen, wat dit laatste betreft, zo graag scher men. Het bovengenoemde rapport geeft hierop een duidelijk antwoord, als het spreekt over de rage, die er onder het Russische volk schijnt te heersen om geld voor duurzame goederen in te wisselen. Geruchten over een op komst zijnde devaluatie of een mogelijk- invoering van nieuw geld. Indien deze mededelingen en wie trekt ze in twijfel? waar zijn, dan denben we terug aan de enkele maanden geleden afgelegde verklaring van de bijna legendari sche figuur. Churchill, die zeide dat Rusland door het uiterlijk vertoon, de bluf en vooral de eisen, zijn bin nenlandse moeilijkheden wil ver doezelen. In dit licht bezien verliezen de 4 millioen soldaten zelfs hun waar de als stok achter de deur. SIC TRANSIT Zuinig met benzine! De K.N.A.C. wekt het automobiel- verkeer op bij het wachten voor open bruggen, bij veren, gesloten spoorwegovergangen enz. de motor af te zetten, ter besparing van ben zine. FEUILLETON door PETE FALCON i In een overdreven, maar toch gemeende opwelling, had hij jegens zichzelf de belofte ge daan alles in het werk te stellen om de eigenares van deze stem te achterhalen en voor minstens een jaar geen andere vrouw zijn spe ciale belangstelling te schenken. Deze concessie aan de romantiek had hij zelfs gehandhaafd tegenover Mary Regan. En nu nu klonk als de gewoon ste zaak ter wereld, het lied, gezon gen door dezelfde stem in de stilte van de avond in een voor hem vreemd land. Hij vergiste zich niet, want nadat hij de pas versnelde in de richting van het kampvuur, klonk de melodie hem steeds dui delijker in de oren. Het bleek een kleine groep van vijf jongelui te zijn, die gezeten voor een tent ge- noegelijk zaten mee te neuriën met de muziek, die werd geproduceerd door een kofferpathefoon. Fred zag dit reeds op een afstand van onge veer tien meter bij het schijnsel van het vuur. Het was dus een gramo- foonplaat het moest dus niet moeilijk zijn de naam van de zan geres te achterhalen, indien hij slechts gelegenheid kreeg naar het nummer en het fabricaat van de plaat 4e vragen. Deze ontdekking greep hem zo aan, dat hij al, het overige vergat. Hij begroette de kampeerders in zijn gebroken Nederlands en infor meerde of hij straks door een zij weg in te slaan, weer op de hoofd weg naar het dorp kon komen. De oudste van de kampeerders sprong onmiddellijk overeind wees de weg en vervolgde: „U bent nog laat aan de wandel." „Ja", antwoordde Fred, die zich met moeite tot kalmte moest dwin- ggn, „ik had pech met mijn auto en moest blijven overnachten. Alvo rens naar bed te gaan besloot ik van de avond te genieten." „Zo dachten wij er ook over," knikte de jonge man. „U zit hier rustig," vervolgde Fred „En met muziek, dat geeft altijd een bijzondere bekoring op dergelijke zomeravonden. Het was een aardi ge plaat, die u zoiuist draaide. Engels, hoorde ik, hè?" „Ja", lachte de jongeman, „heel eigenaardig hebben we pas ge kregen. Als ik me niet vergis, bent u ook Engelsman niet, al spreekt u Nederlands." „Ja", knikte Fred. „Of liever, ik ben Amerikaan." „Dat is eigenaardig." merkte een van de anderen op. Straks hebben we ook al Amerikanen ontmoet. Bent u soms uw gezelschap kwijt?" „Hebt u Amerikanen ontmoet?" herhaalde Fred gejaagd. Ineens her innerde hij weer de zware taak, waarvoor hij stond. „Ja", vervolgde de jongeman, met wie hij het eerst had gesproken. „Een uurtje geleden zaten we met onze pathéfoon vlak bij de grote weg en toen stopte er plotseling een auto. De bestuurder vroeg ons de weg, het kostte nogal moeite om het hem aan het verstand te brengen, maar toevallig wisten We het. Onze pathéfoon speelde en voordat ze wegreden, zei iemand, die binnen in zat, dat hij nog een plaat voor ons had of we die als tegenpre statie wilde hebben. Vandaar, dat u zo juist deze melodie hoorde." Fred had met intense belapgstel- ling geluisterd allerlei mogelijk heden schoten hem door het hoofd, waarbij hem vreemd genoeg als voornaamste opvallende factor door het hoofd zweefde, dat juist de ben de van Finnemore want die moest het zijn geweest een gra- mofoonplaat met die „verre stem" in baar bezit had. „Ik vermoed, dat het mijn vrien den zijn geweest, die ik vandaag ben kwijt geraakt, doordat ik ach terbleef om ergens te kiiken," ver telde hü luchtig. „Waar zijn ze heen gegaan?" ,.7e vroegen ons de wee naar het landgoed „Mellow Place" en dat ligt hier ongeveer een uur lopen vanda-m waar de weg splitst met een klinkerweg naar rechts. Wordt vervolg'

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3