nsen.' Nieuw C.G.T. DOET BEROEP OP PRESIDENT AURIOL De uitvoering van de motie-Groen r :N Voor Alkmaar en omgeving GEBREK AAN VERSE LUCHT Producten uit bloem en zetmeel komen 3 Januari weer op de bon berichten hun roor g bal ran mskerk Waagplein Na vijf jaar Stakers voeren het bewind te St. Etienne i veroorzaakte dood der 46 Indonesiërs Sergeant-majoor vreesde ontvluchting Conservatieve overwinning Demonstraties van werklozen te Rome Asscher en Cohen in vrijheid Land bouw-stichting zendt uitvoerige nota aan Minister Mansholt J Inkrimping personeel Nederlands Beheersinstituut- Ongeval of misdrijf? A.T.O.-personeel stal voor één ton goederen Zeven militairen op Sumatra verdronken C1HARWOUDE, 4 Dec. d: 20.000 kg witte kool 30 kg grode kool 9 kg gele kool 66.40; toene kool 11.9020.60; dijvie 1 17.60—22.80; 2 )0 kg uien 17.70; driel. K, 4 Dec. Aange- kg rode kool 919.10; Ie kool 6—6.90; 54.000 J—24.30; 14.000 kg witte 12.000 kg andijvie 10 kg uien 15.5019; II 8.30—9.30; HI 9.40— bloemkool 60. N, 4 Dec. 1315 kg 47, 165 st. bloemkool 75 kg witte kool 8.60 rode kool 9.2013.30; kool 6—6.60; 17200 kg 1.010—19.30; 6700 kg iaat 20.6021.20, gewo- 50, drielingen 17.20 .20—19.80; 8200 kg bie- 60, II 6—6.30; 28450 kg lakkee verb. 811.20, 19, II 25—30; 825 kg an- RSPEL, 4 Dec. 125 kg 110.40, 350 kg Chinese )00 kg groene kool 8.80 St. bloemkool le srt w. 0.21—0.47, stek 4,10 kg bieten I 6.707,80; kool 8.20—12.40; 42000 1 6.00; 8000 kg witte .30; 4 baal breekpeen 0 baal uien grof 18.40, 10, drielingen 1717.60. IUIZEN, 4 Dec. 15300 1 9—12.90; 15000 kg gele 18000 kg rode kool 9 groene kool 16.8018; jvie 16.50—19.80; 1800 0, grove 19.10, drielin- 0 kg bieten 8. vergadering er K.L.M. erdag onder voorzitter - r. F. H. Fentener van 1 de luchthaven Schip- i algemene ledenverga- Coninklijke Luchtvaart N.V. zijn de jaarstuk- jaren 1940 t. m. 1945, aarstukken over 1946 Over het boekjaar '46 leelhouders vier pCt. den uitgekeerd. !l tot wijziging der sta- ele punten werd goed- rts werden tot lid van Bestuur benoemd ir. F. mder en op voor st Rijk dr. A. Treep. voordracht van het rijk id van de Raad van en benoemd de heren M. A. H. Houben, mr. en M. Ruppert. cu geen partij- ider meer de vroegere Roemeen lier heeft het voorzit- i de nationale liberale elegd. Men beschouwt terugtrekking uit het en. .I.W.LN. 1. 2862, Den Helder D 7 DECEMBER. en zijn zijn •ND r<-^- LG voorbeh. Zondagavond houden geen flink huis?" •oom. Maar waar lemaal geen huis stapte naar voren worteltje, ,dat uit it er toen gebeur- ran! Opeens ging lein deurtje open. on gewoon in de HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten- Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incL incasso. Adv.-pr. p. editie 13 C. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig Vondel ZATERDAG 6 DECEMBER 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11398 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200 HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank MORGEN is het vijf jaar gele den, dat HM. de Koningin van Londen uit de befaamde rede over de toekomstige verhoudingen tussen Nederland en Indiê uitsprak. Dat was dus op 7 December 1942 en de eerste divisie van ons leger, die ruim een jaar geleden naar In- donesië vertrok, om daar orde en rust te helpen handhaven, is er naar genoemd, om uit te drukken, dat de taak van onze soldaten berustte op de beginselen van die Konink lijke rede, derhalve niet op koloni ale verovering uit was. Er is sinds 1942 over de beginse len van die rede heel wat te doen geweest. Vóór- en tegenstanders van de Regeringspolitiek hebben ze gebruikt als argument voor hun standpunt, dat dikwijls lijnrecht tegengesteld was. Dit zou de gedachte in de hand kunnen werken, dat er in die rede maar algemeenheden waren gedebi teerd iets, waaraan vroegere re geringen zifch ten opzichte van In- die wel eens hebben schuldig ge maakt. Dit was een van de redenen, waarom de Koninklijke rede in In donesië niet die indruk heeft ge maakt, welke er niettemin van mocht worden verwacht. Bovendien heeft het zeer lang geduurd, voor en aleer inhoud en strekking van de rede tot het, door Japan bezette Indië kondendoordringen. Zo is er een complex van om standigheden, dat de grote indruk van de Verklaring van 1942 teniet gedaan heeft, maar dat is natuurlijk nog geen motief, om de eerlijke be doeling ervan in twijfel te trekken. Het merkwaardige is bovendien, dat de constitutionele verantwoor delijkheid er voor berust bij het duo Gerbrandyvan Mook, twee minis ters uit het „Londensekabinet, die men overigens op het gebied van de Indictie politiek eütanders te genpolen kan noemen. Ook wan neer men let op hetgeen prof. Ger brandy na Mei 1945 allemaal heeft gezegd en geschreven, kan men wel aannemen, dat de beide ministers in 1942 wel hetzelfde „deden", maar niet precies hetzelfde wilden Dus aan zou een van hen toch met vaagheden hebben gewerkt en het schijnt ons toe, het karakter en de politiek van dr. van Mook kennen de, dat niet hij dat wasHij wist wat hij wilde en ging recht op zijn doel af. Het doet er thans niet zoveel meer toe, of dat niet allemaal an ders had gekund, met name, of niet een. andere en betere methode had moeten worden gevolgd. Sinds 1942 todh hebben zich een aantal feiten ontwikkeld, die Neerland onmoge lijk negeren kan. En zelfs in het laatste jaar is er een zodanige ont wikkeling van feitelijke omstandig heden geweest, dat de beoordeling van de mogelijkheid en wenselijk heid van de toepassing der 7-De- cember-beginselen in een nieuw licht komen. Vooral gaat het hier om het in ternationale aspect van de zaak. En het niet te weerleggen feit blijft ook, dat heel de Indië-politiek be heerst wordt door de fouten, die met welk doel dan ook onmid dellijk na de capitulatie van Japan door onze bondgenoten zijn ge maakt, en de houding in het al gemeen die Amerika en Engeland ten opzichte van het Indië-probleem aannamen! Bij de herdenking van het eerste lustrum van de Koninklijke rede dient o.i. te worden vastgesteld, dat de beginselen er van richtgevend blijven voor de Nederlandse poli tiek ten aanzien van Indië. Dat wil zeggen, dat wij ons houden aan het Koninklijk woord, dat wij, Neder land en Indië, bij het uitbreken van de vijandelijkheden met Japan, na een historische verbondenheid van eeuwen, waarin het tijd- perk van koloniale ver houding reeds lang tot het verleden behoorde, (spatie van ons, red.) aan de voor avond van een samengaan op voet van gelijkheid stonden. Na de be vrijding wilde H.M. de gelegenheid scheppen, om gezamenlijk te over leggen over een voor de veranderde omstandigheden passende bouw van het Koninkrijk en zijn delen. (Hier mee was dus wel degelijk de her vorming van het Koninkrijk aange kondigd.) Dat moest echter worden uitgewerkt in vrij overleg, waarbij de gebiedsdelen \>an elkanders denk beelden kennis zullen nemen (iets wat natuurlijk tijdens de Japanse bezetting onmogelijk was). De rede kende voorts uitdrukkelijk óók aan de bevolking van Nederland het recht toe, om mede te beslissen over de vorm, welke zal worden gege ven aan de verantwoordelijkheid van het gehele volk tegenover de wereld, en van de verschillende be volkingsgroepen tegenover elkander en tegenover zichzelf. En dan deed de Koningin deze belangrijke uit spraak: „Ik weet, dat geen politieke eenheid en verbondenheid op de Öuur kunnen blijven bestaan, die niet gedragen worden door de v r ij- willige (spatie van ons, red.) aanvaarding en de trouw van de overgrote meerderheid der bur gerij". Ook wij zouden ten aanzien van de wijze, waarop de nieuwe ver houding tussen Nederland en Indië geregeld moet worden, veel dingen graag anders hebben gezien, maar het was duidelijk, dat er nu niet langer meer gepraat mpcht worden, maar dat er een en ander moest worden gedaan. Om meer dan één reden en in meer dan één opzicht. De beginselen van de Koninklijke rede van 7 December 1942 blijven daarbij de koers bepalen, waarbij wij dan open oog Kouden voor het eveneens niet te miskennen feit, dat er in de nu verlopen vijf jaar veel is gebeurd, dat aan de beslissende punten van die rede thans wel eens een ander aspect geeft! Kominform vóór 15 Dec. bijeen Van betrouwbare zijde wordt ver nomen, dat de eerste bijeenkomst van de Kominform (waarin negen landen vertegenwoordigd zijn) vóór 15 December a.s. te Belgrado zal worden gehouden. Ondanks het feit, dat de staking van de bemanning der vissers boten te IJmuiden is, opgeheven, blijft de vloot voorlopig thuis. Het weer en de weerberichten zijn n.l. zo ongunstig, dat van uitvaren geen sprake is. ANETA verneemt van bevoegde zijde te Batavia, dat Jhr. van VRIJPAGMIDDAG heeft het bestuur van de C.G.T., het grootste Franse Vakverbond, met algemene stemmen besloten een onderhoud te vragen met Presi dent Auriol. In een communique van de C.G.T. wordt gezegd, dat het Vakverbond bereid is de on derhandelingen met de regering te hervatten. Hieruit zou kunnen worden afgeleid, dat de invloed van het Vakverbond op de sta kers vermindert. Later werd gemeld, dat Auriol Vrijdagavond zowel de communis tische als de niet-communistische leiders van de C.G.T. zou ontvan gen. Zij zouden Auriol's tussen komst hebben gevraagd in verband met de wetten, die de regering bui tengewone volmachten verlenen. Kringen, die in nauw contact staan met de C.G.T. zouden ver klaard hebben, dat Auriol geen pre cedent wil scheppen in verband met het tot hem gerichte verzoek. Hij zou zijn gezag willen voorbe houden voor ernstiger gevallen. De winkelbedienden hebben langs vreedzame weg inwilliging van hun eisen verkregen, aldus een communiqué van de C.G.T. Dit opent de.mogelijkheid, aldus het communiqué, van beëindiging der stakingen. Volgens een speciale correspon dent van het rechtse blad „Fran ce Soir", wordt Saint Etienne, het grootste ijzer- en staalcentrum in Midden-Frankrijk, practisch door de stakers bestuurd. Met stokken en knuppels gewapende mannen patrouilleren langs de straten. Voorbijgangers moeten zich iden tificeren. Deze nieuwe „autoritei ten'" reiken zelfs speciale door rijvergunningen aan automobilis ten uit. De dagbladen te Saint Etienne kunnen alleen met toe stemming van een speciale com missie voor de censuur verschij nen, die uit stakers in het kran- tenbedrijf is samengesteld. Naar gemeld wordt, hebben zich tussen de duizend en vijftienhon derd manschappen van het leger op weg begeven naar Saint-Etienne. De spanning aldaar is -het hoogst nabij het tuighuis en het station, beide door de stakers bezet. Welis waar hebben de stakers géén wa- penvoorraden uit de depots te hun ner beschikking maar mèn vreest voor botsingen bij enigerlei poging om de stakers te verwijderen. Het centrale stak'ingscomité heeft een communiqué uitgegeven, waar in de stakers worden aangespoord zich gedurende de spanne tijds, die „aan de overwinning voorafgaat", krachtig staande te houden. Een woordvoerder van het Franse Russische tarwe voor Frankrijk? Een delegatie van Franse deskun digen zal naar Moskou vertrekken om te onderhandelen over de in voer van 300.000 ton Russische tar we in Frankrijk. In ruil voor deze tarwe zou Frankrijk industrie-arti kelen leveren. ministerie van binnenlandse zaken heeft gisteren medegedeeld, dat de toestand te St. Etienne, „gaandeweg is verbeterd". De plaatselijke pre fect" van politie heeft de verzeke ring gegeven, dat hij volkomen meester van de situatie is. Een 'bericht van de R.P.F., de partij van de Gaulle, volgens het welk de generaal op 21 December te St. Etienne, de plaats, waar de stakers het bewind uitoefenen, een rede zal houden, is later, zonder opgave van redenen, ingetrokken. Volgens „Paris Presse" is gene raal de Gaulle, die Donderdagmor gen te Parijs is aangekomen, ver trokken naar zijn woonplaats Co- lombey-les-deux-Eglises en zal hij Zaterdag naar Parijs terugkeren. Verscheidene Belgische grensar beiders die zich gistermorgen naar Frankrijk begaven, werden toen zij op Frans grondgebied waren, door stakingsposten tegengehouden en gedwongen naar België terug te keren. BIJ TUSSENTIJDSE VERKIEZING De conservatieve candidaat Mal colm Mc Corquodale heeft bij de tussentijdse verkiezing te Epsom in Surrey (Engeland) de meerderheid behaald en is daarmede in het par lement gekozep. Hij kreeg 33.633 stemmen, de Labourcandidaat 17.339 De conservatieve meerderheid is meer dan 150 pet. groter dan in 1945. Reuters politieke correspon dent 'schrijft, dat de regering .alle plaatsen, die zij voor de tussentijdse verkiezingen reeds bezette, welis waar behouden heeft, maar dat de meerderheid bij de verschillende verkiezingen kleiner is geworden, terwijl de meerderheid der conser vatieven in de verschillende geval len aanzienlijk groter is geworden. Epsom is het treffendste voorbad van dit laatste. Vredenburgh, Generaal Spoor en de heer Abdoelkadir, persoonlijk ter plaatse een onderzoek hebben ingesteld naar de oorzaak van het overlijden van de 46 Indonesische gevangenen tijdens het transport Bondowoso—Soerabaja op 23 Nov. j.l. Hierbij is gebleken, dat de be geleidende sergeant-majoor uit vrees voor ontvluchting geen verse lucht heeft toegelaten en geneeskundig onderzoek heeft dan ook uitgewezen, dat gebrek aan verse lucht als de waarschijnlijk ste doodsoorzaak moet worden aangemerkt. Van opzet is echter geen sprake geweest doch het gebeurde is het resultaat van een samenloop van omstandigheden. Het transport, dat een dag later vertrok dan in de bedoeling lag in verband met het feit, dat Soerabaja niet tijdig kon worden verwittigd, had een min of- meer geïmproviseerd treingeleide onder commando van een sergeant-majoor. Voor hem zou deze reis de laatste zijn, omdat hij i te Soerabaja met groot verlof naar Nederland zou vertrekken. Sedert 1 Augustus zijn er 53 soortgelijke transporten van Oost-Java naar Soerabaja overgebracht met totaal 2826 gevangenen, zonder dat zich daarbij ongevallen hebben voorge daan. Een van de wagens was op 22 November afgekeurd en wegens on reinheid vervangen door een andere wagen. Gebrek aan ventilatie op deze uitzonderlijke warme 23 Nov. wordt door de dokters, die het on derzoek instelden, als de waar schijnlijkste doodsoorzaak opgege ven. De wagens waren niet overvol. De instructies voor de sergeant- lajoor waren echter onvoldoende. ULTIMATUM AAN DE REGERING De Kamer van Arbeid der stad Rome heeft de Italiaanse regering een ultimatum gesteld tot het ne men van maatregelen ter verlich ting van de toestand op het gebied der werkloosheid in Rome, daar anders a.s. Dinsdag een algemene staking in Rome zal worden afge kondigd. 4 Het ultimatum kwam na afloop van de ongeregeldheden, die zich Vrijdag in Rome afspeelden. Vol gens de berichten werd een betoger gedood terwijl 13 personen, waar onder een politieagent, verwondin gen opliepen. Citroenen voor jeugdige personen Voor personen, geboren in een der jaren 1928 t. m. 1933 zullen 250 gram Italiaanse citroenen verkrijg baar worden gesteld. Uiterlijk op 13 December a.s. dient bon „reserve 045" te worden ingeleverd bij een detaillist, die gewoon is citroenen e.d. te verkopen. Aflevering zal ge schieden, zodra de detaillisten be voorraad zijn. Onderweg heeft de treingeleider uit vrees voor ontvluchting, welke zijn niet-afzwaaien tot gevolg zou kun nen hebben, geen maatregelen ge nomen om de wagens te openen om verse lucht toe te laten en voedsel en water te verstrekken. Het feit, dat hij zijn orders op deze zonder linge wijze letterlijk uitvoerde, is de belangrijkste oorzaak van deze calamiteit. Zo zijn door de commis sie van onderzoek vergrijpen ge constateerd, die in geen enkele ver houding staan tot het gebeurde en de betrokken personen en instanties blijven verantwoordelijk, aldus ver neemt Aneta van bevoegde zijde. De heren A. Asscher in prof. D. Cohen die op 6 Nov. j.l. op grond van hun activiteit in de bezettingstijd als leden van de z.g. Joodse Raad, werden gearres teerd, zijn gisterenmiddag uit hun voorlopige hechtenis ontslagen. De procureur-fiscaal bij het Am sterdams bijzonder gerechtshof, mr N. J. G. Sikkel, heeft de beide heren persoonlijk van hun invrijheids- stelling in kennis gesteld en hieraan de drie volgende voorwaarden ver bonden: le. Zij mogen voorlopig niet met getuigen spreken tot het tijdstip door de procureur-fiscaal aan te geven dat het vooronder zoek in een dusdanig stadium is ge komen, dat het geen' schade meer aan de zaak kan berokkenen. 2e. Zonder voorkennis en toestemming van de procureur-fiscaal mogen zij het land niet verlaten en 3e. Beide heren mogen tot het in punt 1 ge noemde tijdstip geen contact met elkaar onderhouden. De heren As scher en Cohen aanvaardden deze drie voorwaarden en beloofden mondeling zich hieraan te zullen houden. De verdedigers, die bij het onderhoud aanwezig waren, stelden zich garant voor de naleving door hun cliënten van de aan hen ge stelde voorwaarden. Zo zich getui gen bij een van de heren vervoegen, mogen zij deze naar een van de verdedigers verwijzen. De bijna achttien jarige zoon van Koning Leopold van België, Kroonprins Boude wijn, waar over geruchten de ronde doen dat hij zijn vader zal opvolgen. NAAR AANLEIDING van het aannemen van de motie-Groen door de Tweede Kamer heeft minister Mansholt aan de Stichting voor de Landbouw verzocht om een uiteenzetting van de wensen van de land- en tuinbouw, wAke als basis van de te voeren besprekingen zal dienen. Deze uiteenzetting, die de vorm van een nota heeft, is thans aan de minister verzonden. De nota gaat uit van het principe, dat bij de thans vigerende geleide economie de overheid de prijzen, de richting en omvang der productie in de landbouw kan beheersen. Het is haar dus mogelijk, door het stellen van rechtvaardige prijzen een behoor lijke rentabiliteit te verzekeren. Voor het Gooise Tribunaal te Hilversum verscheen de acteur Jacques van Tol, beter bekend als Paulus de Ruyter, die gedu rende de bezettingsjaren voor de radio het Zondagmiddag cabaret bracht. Op deze wijze zal ook voldaan kunnen worden aan het gerecht- i vaardigde verlangen, dat het land- arbeidersloon gelijk gesteld wordt met de beloning in vergelijkbare takken van het overige bedrijfsle ven. Het is noodzakelijk, dat de overheid een zekere stabiliteit in de prijzen waarborgt, op een zodanig peil, dat boer en landarbeider een redelijk bestaan is verzekerd. Deze prijzen zullen in de toekomst beter dan tot nu toe kunnen worden ge baseerd op de kostprijsberekeningen van het Landbouw-e I nomisch In stituut, welke thans nog een te smalle basis hadden. Dit is een van de redenen, waarom de bedrijfs resultaten over het boekjaar 1946- 1947 zijn tegengevallen. Niettegen staande de landbouw de prijszetting te laag acht, heeft deze toch zijn volledige medewerking verleend aan de loon- en prijspolitiek. Het komt de landbouw echter voor, dat de gevolgde loon- en prijspolitiek niet consequent bij het gehele bedrijfsleven is toegepast. Een gevolg hiervan is geweest, dat de landbouw over de gehele linie te lage prijzen heeft ontvangen. De nota wijst er op, dat vooral op de veehouderijbedrijven en de ge mengde bedrijven het inkomen van zeer veel boeren beneden dat van de landarbeiders ligt. Zulks in schrille tegenstelling tot de resultaten van vele onder nemingen in industrie en handel. slagen op de consumentenprijs een goedkoopte-eiland te vormen in een drnre wereld, ziet de Stichting voor de Landbouw als een rem op de mogelijkheid de prijzen der land bouwproducten te verhogen. Voor het boekjaar 1947-1948 ver wacht de Stichting voor de Land bouw mede door de catastrophale weersomstandigheden een vermin dering van het agrarisch inkomen. Verder waren de kostprijzen der akkerbouwproducten in 1947 hoger dan in 1946, terwijl niettegenstaande dit de richtprijzen zijn verlaagd. In 1946 heeft de landbouw extra in komsten verkregen door de premie op de inlevering van tarwe en rogge. Uit de resultaten over het boekjaar 1946-1947 en uit de nieuwe kost prijsberekeningen blijkt, dat ook de zomermelkprijs te laag is vastge steld. Op grond van deze overwegin gen dringt de Stichting aan op correctie der prijzen. De compensatietoeslag voor de lichtere gronden De wens om compensatietoeslag voor lichtere gronden argumenteert de Stichting met de uitputting van de bodem tijdens de oorlog, die voor de lichtere gronden funester was dan voor de zware gronden, terwijl het pachtprijsverschil gelijk is ge bleven. Tevens betoogt zij, dat de bedrijfsvoering op deze gronden, welke in normale tijd voor het over- Het streven der regering, door toe- grote gedeelte afhankelijk- is van varkens- en kippenhouderij, thans nog in genen dele vergeleken kan worden met de bedrijfsvoering van ,voor de oorlog. Een belangrijke factor hierbij is de verplichte leve ring van een groot gedeelte der eigen geteelde granen. De Stichting vraagt een voor lopige compensatietoeslag van f 50 per ha. De definitieve toeslag voor 1946 en 1947 wil zij laten afhan gen van de uiteindelijke bedrijfs resultaten. Overbruggingstoelage De hierboven aangehaalde argu menten voor de lichtere gronden gelden in verhoogde mate voor het kleine bedrijf, mede omdat van de geringe uitbreiding van de varkens- en kippenstapel het kleine bedrijf te weinig kon profiteren. De Stich ting voor de Landbouw verzoekt voor alle bedrijven, welke kleiner zijn dan 8 ha en welke niet in het zeekleigebied liggen, een toeslag, welke oplopen kan tot f 90.per ha en welke afhankelijk is van de grootte van het bedrijf, alsmede van het aantal melkkoeien, kippen en van de oppervlakte tuinbouw. Vergoeding voor groenten T.a.v. de groenten vraagt de Stichting een vergoeding van die standaardproducten, welke 70 pet. van de kostprijs van 1945 niet heb ben opgebracht en voor die meer speculatieve producten, welke 50 pet. niet hebben gehaald. Zij sluit hier aan op de afzetregeling, welke in 1946 voor groenten heeft bestaan. Bij deze regeling was vrije prijs vorming mogelijk, doch er waren ophoudprijzen vastgesteld, welke door de regering als vergoedings- prijzen werden gegarandeerd. In dien ook in 1947 deze regeling had gegoldep, zou de teler voor al' zijn producten een zodanige prijs ont vangen hebben, dat voortzetting van zijn bedrijf bij een matige le vensstandaard mogelijk zou zijn geweest. Om deze reden verzoekt de Stichting om bovengenoemde vergoeding. In haar argumentatie wijst ze er nog op, dat de consu mentenprijs relatief hoog is geweest door de groothandelsmarges. Voorts acht de Stichting het wenselijk, dat de kosten worden vergoed, welke door het bedrijfsleven zelf gemaakt zijn om onverkoopbare groenten te doen conserveren, teneinde het ver nietigen van voedsel te voorkomen. „Stumpertje" gearriveerd!^ Stumpertje, de korporaal- scheepshond van H. M. tor pedo-jager Jan van Galen, is Vrijdagmorgen vroeg met het K.L.M.-vliegtuig uit Lissabon op Schiphol gearriveerd. Na te zijn bekomen van de emo ties zijner eerste luchtreis, heeft de K.L.M. autobus hem netjes aan de Kalvermarkt te Den Haag afgezet, waar de vader van een der scheeps officieren hem afhaalde. Stumper zond het volgende telegram naar de „Jan van Galen", op weg naar Java: „Miste van Galen eindelijk Cvonden KLM thuisge bracht vreugde thans beroemd kranten vol wacht order promotie alles wel Stumper" OPOE HERFST WORDT 106 JAAR Een historische figuur De oudste inwoonster van Neder land. Opoe Herfst, wordt Maandag a.s. 106 jaar. Ze werd dus geboren onder het regiem van Koning Wil lem 2, beleefde de gehele droog legging van de Haarlemmermeer, het graven van de Nieuwe Water weg. het uittreden van Nederlands Limburg uit de Duitse bond. Zij maakte het afschaffen en het we- der-invoeren van de doodstraf mee, twee geheel verschillende spoor wegstakingen, twee wereldoorlo gen om van de kleinere maar niet te spreken .drukte leden van het Koninklijk Huis de hand en is dus in zekere zin een nog in leven zijnde historische figuur. „Ze wordt nu langzamerhand 'n dagje ouder," verklaarde haar schoonzoon, die dit 30 jaar geleden ook al zei. Daarom is haar slaap plaats nu meer in de nabijheid van haar familie gebracht. Ze distancieert zich van het al te ^drukke wereldse gewoel. Na dit meer dan een eeuw in verschei dene variaties te hebben meege maakt, wenst zij thans haar rust en doet daarom 's middags een dut je. Verleden jaar nog kwamen honderden bezoekers feliciteren, maar Opoe Herfst hoopt niet on heus te zijn als ze vriendelijk ver zoekt haar komende verjaardag wat kalmer te laten passeren. Ten slotte is gezondheid een grote schat, ook wanneer men 106 wordt. In verband met het feit, dat de afdeling „Roerende goederen" van het Nederlands Beheersinstituut haar werkzaamheden bijna beëin digd heeft, zullen binnenkort on geveer 240 leden van het perso neel, verspreid over verschillende kantoren in het land, ontslagen worden. Het N.B.I. had aanvankelijk van het M.G. 62 kantoren plaatselijke en provinciale vertegenwoordigin gen overgenomen. In 1946 en be gin 1947 konden er daarvan 35 op geheven worden, zodat thans 27 kantoren hun arbeid voortzetten. In 1948 zullen wederom enige kantoren verdwijnen, terwijl an dere kantoren haar personeel, mede tengevolge van de opheffing der af deling „roerende goederen", zullen zien verminderen. Het gehele personeel van het N.B.I. telde op 1 Januari 1947 2308 man, op 1 Nov. 2129. Dit cijfer daalt nu spoedig tot omstreeks 1900. Vliegtuig in Wales verongelukt Een Handley Page vrachtvliegtuig dat op weg was van Rijssel naar Li verpool is tegen een 'berg in Noord- Wales te pletter gevlogen. Tot nog toe zijn vier lijken gevonden. Vrijdagmorgen is op de spoor baan tussen Amersfoort en Soest 't deerlijk verminkte lichaam gevon den van een inwoonster van Amers foort, de 29-jarige mevr. V. Z. De politie van Amersfoort en Soest stelt een uitgebreid onderzoek in, daar de mogelijkheid niet uitge sloten wordt geacht dat misdrijf in het spel is. HET WEERBERICHT STAAT VANDAAG OP PAGINA 2 COMPLOT TE APELDOORN ONTMASKERD De recherche der Ned. Spoor wegen heeft in samenwerking met die van de gemeentepolitie te Apeldoorn een complot ontmas kerd, dat zich zeer geruime t(jd vermoedelijk een jaar lang aan diefstallen van met de A.T.O. vervoerde goederen heeft schul dig gemaakt. De voornaamste schuldige is H. van L., eerste loodsknecht bij de A.T.O. te Apeldoorn, die met de A.T.O.-agent te Eerbeek, G. J. H. een plan tot ontvreemding van goederen in elkaar had gezet. Van de stukgoedzendingen, bij de A.T.O. Apeldoorn ten vervoer aangeboden, zocht van L. uit wat van zijn ga ding scheen, deponeerde dit in de wagon, bestemd voor Eerbeek, in welke plaats G. J. H. niets anders had te doen, dan de „abusievelijk gezonden" colli té laten verdwijnen. Van L. die een bekend zwarthan delaar is, haalde geregeld met zijn eigen auto de buit af en zorgde voor het te gelde maken ervan. Een broer van H. trad als heler op. Later, toen van L.. die gewan trouwd werd, tot stalknecht werd gedegradeerd, kocht men vier an dere mensen van het loodsperso- neel om. Na aanhouding van de zeven bij dit complot betrokkenen, zijn vier hunner in arrest gesteld en naar Zutphen overgebracht. Hoeveel achterover is gedrukt, zal. het voortgezette onderzoek nog moeten uitmaken, doch een bedrag van circa f 100.000.wordt niet onwaarschijnlijk geacht. Van het gestolene vooral ster ke drank, als ook goud en zilver is bij huiszoeking voor een ge schatte waarde van f 7000.a f 8000.teruggevonden. Tijdens een nachtelijke patrouille- vaart op de rivier de Ogan in de omgeving van Nadjongradja op Zuid-Sumatra zijn twee prauwen omgeslagen. Zeven militairen wer den hierbij vermist. Vermoedelijk zijn zij verdronken. Van Meegeren wil werken in. de gevangenis De kunstschilder Han van Meege ren zal via zijn advocaat een ver zoek indienen, zijn straftijd van één jaar door te mogen brengen in een inrichting waar hij met licht kan slapen en slaapmiddelen mag ge bruiken en waar hij zo kan werken, dat hij aan zijn financiële verplich tingen kan voldoen. Naar zijn echtgenote verzekerde, zal hij internering in een gewone gevangenis, gewone cel en gewone gevangenisarbeid, door zijn slechte gezondheid, o.m. zwak zenuwgestel, niet overleven. Intussen ontvangt de kunstschil der, die nog steeds in de Valerius- kliniek te Amsterdam verpleegd wordt, voortdurend verzoeken voor het vervaardigen van schilderijen, in de meeste gevallen van opdracht gevers, die hun portret willen laten schilderen. Daar van Meegeren ech ter niet mag werken, kan hij, naar zijn zeggen, tot zijn spijt niet aan de verzoeken voldoen. HET WILDE ZWIJN En wandeling door Maastricht! Donderdagmorgen heeft een wild zwijn in zijn eentje van Beugen af een wandeling gemaakt naar de voet van de St Pietersberg. Het dier zwom daarvoor eerst over de Maas, balanceerde over een sluisdeur en maakte een duik om het kanaal over te zwemmen. Hierna bracht het beest een bezoek aan een oud St Lambertuskapelletje, maar koos, toen de menselijke nieuwsgierigheid het hem wat al te benauwd maakte, dezelfde weg naar Heugem terug. Daar geraakte het wilde zwijn bijna onder een gemeenteautobus, welke voor bet dier beleefd stopte, waar na enkele jagers tevergeefs jacht op het zwijn maakten, bedacht als ze waren op een hartig boutje voor Sinterklaasavond. Het dier is ge wond, zodat de een of ander het toch dezer dagen hoopt te krijgen. AANGEZIEN de verwachting van een ruimere graaninvoer niet in vervulling is gegaan, ziet de Regering zich genoodzaakt het verbruik van bloem en zetmeel te regelen. Vanaf 3 Januari a-s. kun nen de volgende producten weer uitsluitend tegen bonnen aan het publiek afgeleverd worden: Vermicelli, vermicellisoep, mar- caroni, spaghetti, noedels, mie, tarwegriesmeel, alle soorten pud dingpoeder, custard, maizena, aardappelmeel, aardappelsago, aardappeltapioca, biscuits, wafels, crackers, matzes, beschuit, toast, koekjes, speculaas, stroopwafels, ontbijtkoek en taai-taai. Het ligt in de bedoeling het broodrantsoen eveneens ingaande 3 Januari 1948 tê brengen op gemid deld 2100 gram per week, nl. afwis selend 2000 gram en 2200 gram. Ech ter zal voor een gedeelte van deze hoeveelheid nl. voor 400 gram elke week een kbuzebon worden aange wezen, waarop naar wens ofwel 400 gram brood of een nader te bepa len overeenkomstige hoeveelheid van de bovengenoemde producten verkrijgbaar zal worden gesteld. Daar het noodzakelijk is bij het begin van de distributie van deze producten over een voldoende werk- voorraad bij de winkelier te be schikken, moet de aflevering van deze artikelen aan de consument gedurende enige tijd worden stil gelegd: Dit verbod tot aflevering geldt voor de volgende producten voor het tijdvak van 8 Dec. 1947 tot 2 Jan. 1948: vermicelli, vermicelli soep, marcaroni, spaghetti, noedels, mie, tarwegriesmeel, alle soorten puddingpoeder, custard, maizena, aardappelmeel, geoxydeerd aardap pelmeel, aardappelsago en aard appeltapioca. In het tijdvak van 25 Dec. 1947 tot 9 Jan. 1948 voor: biscuits, wafels, crackers, matzes, beschuit, toast, koekjes, speculaas, stroopwafels, ont bijtkoek. taai-taai, behalve, indien deze producten zijn bereid van door consumenten ingeleverde grond stoffen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1