Nieuw „Een verzoening houdt noodzakelijk de gedachte in van wederzijdse concessies" Franse regering verwerpt de eisen van de C.G.T. Vergeefse tocht van de „Dorus Rijkers Voor Alkmaar en omgeving Commissie van Goede Diensten nam geen toverkracht mee Belgische socialisten nog steeds tegen terugkeer van Leopold Zes schepen zochten, maar vonden niets Historische plechtigheid op de Renville Nieuwe partij Verklaring van de Koning ontijdig" genoemd Vele stakers hervatten weer het werk Anti-sabotagewet reeds toegepast Ook rechter Kirby tijdelijk afwezig Artsen, helpt Indonesië! Vredesconferentie moet familieraad zijn Engeland en Frankrijk achter onze eisen Prins-Regent Karei naar Nederland Gezichtsbedrog verwekte alarm HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stampei Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; ƒ1.20 per maand; incL incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm-; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 et Noordhollands Buiten God is *t nergens veilig (Vondel) DINSDAG 9 DECEMBER 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11400 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, TeL 2046 (adm.), 2047 (red-), K 2200 HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, TeL 459 (K 2240). Bank: Noorderbank MET VEEL PLECHTIGHEID zijn gisterenmorgen 10.20 Javatijd de onderhandelingen tussen de volledige Nederlandse en Republikeinse delegaties onder leiding van de Commissie van Goede Diensten, aan boord van de „Renville" te Priok geopend. Op het dek van het schip was een carré van groene tafels opge steld, welke plaats bood voor ongeveer 60 personen. Amerikaan se mariniers brachten aan de autoriteiten de militaire eerbewij zen. Ook had men de vlaggen van de drie naties van de Com missie van Goede Diensten aangebracht Toen allen hun plaat sen hadden ingenomen, stond de secretaris-generaal van de Commissie van Goede Diensten, de heer T. G. Narayan, van zijn zetel op en opende formeel de conferentie namens de Ver enigde Naties. Narayan herinnerde aan de op stelling van het Atlantic Charter, dat op een schip tot stand was ge komen, evenals de wapenstilstands overeenkomst met Japan. „Wij allen hopen, dat ook wij, aan boord van de „Renville", in staat zullen zijn in de habije toekomst de vrede voor Indonesië en zijn bevolking te kun nen bewerkstelligen", aldus Na rayan. De voorzitter van de week, Ray mond Horremans, die voor Paul van Zeeland optreedt, zeide als eerste spreker, dat hij pas sedert kort in Indonesië vertoefde en hier als plaatsvervanger optrad. Thans wilde hij het woord geven aan Kapitein Tyree, waarop deze een welkomst woord uitsprak, waarbij de hoop uitsprekend, dat hij spoedig zijn commandanten zou kunnen meede- ER IS WEER eens een nieuwe politieke partij opgericht. Weer door een groep personen uit het bedrijfsleven, die een speciale mid denstandspartij nodig vinden. Er zijn weer Kamerverkiezingen op til en dus neemt het zuiver-uitgespro- ken groeps.belang weer de ge daante van een partijformatie aan. Ondanks de slechte ervaringen, die met dergelijke verschijnselen bij vorige gelegenheden zijn opgedaan, vleien de organisatoren van de nieuwe formatie zich met de hoop, dat zij „met een eigen fractie(ü) de belangen van de Middenstand in het Parlement zullen behartigen". Daar komt natuurlijk niets van. Het hoogste, wat de partij zal kun nen bereiken, is een fractie van één man, die zich in het parlement zal voelen als een kat in een vreemd pakhuis. Want het parlement is er niet voor speciale groepsbelangen en we zijn hard bezig, de beharti ging van speciale sociaal-economi sche belangen over te dragen aan hopelijk spoedig! in te stellen Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisa ties. Het Parlement heeft een heel andere, veel algemener en veel be langrijker taak, van algemeen staat kundige aard! Zijn groepsbelangen in het alge meen en middenstandsbelangen in het bijzonder dan niet van belang? Natuurlijk! En zij moeten evengoed ter gepaster tijd behartiging vinden in de Volksvertegenwoordiging, in het kader van het algemeen belang. Niemand kan echter beweren, dat dit niet gebeurt of niet goed ge beurt. Dat niettemin veel te wensen blijft, is dan ook geen gevolg van het feit, dat de afgevaardigden van verschillende partijen, die zich meer in het bijzonder met de midden standsbelangen bemoeien, hun plicht niet doen. maar dat de regering, die tenslotte het voor en tegen van wensen met het algemeen belang moet afwegen, haar beslissingen neemt en nemen moet wel eens anders, dan bepaalde groepen graag zouden zien. Wij ontkennen geenszins, dat er niet bepaalde gevallen zijn, waarin ook wij wel eens andere besluiten hadden gewenst, mede in aanmer king genomen het grote belang, dat een bloeiende middenstand voor het algemeen welzijn van de volksge meenschap Heeft! Maar ook dat wordt niet bereikt door een nieuwe Middenstands partij. waarvan de heer Koops, de voorzitter van de Ned. Katholieke Middenstandsbond, in een pers- Interview dezer dagen terecht op merkte, „dat zij niet zou steunen op een grote groep van ons volk omdat de middenstand gelukkig ge wend is confessioneel te stemmen; een nieuwe partij zou daarom uiter mate klein en slechts van weinig betekenis zijn. zij zou hoogstens in de oppositie kunnen gaan en dat dan met twijfelachtig succes". Zeker, de heer Koops steekt het niet onder stoelen of banken, dat de N.R.K.M. niet voldaan is over wat in de Kamer tot nog toe voor de middenstand kon worden be reikt", maar van de andere kant ziet hij ook, dat er beperkte moge lijkheden zijn en hij verklaart, dat „met name de K.V.P.-fractie voor de middenstand doet, wat b.v. in het kader van de algemene loon- en prijzenpolitiek mogelijk is". De heer Koops maakte van de gelegenheid gebruik, zijn hart nog even te luchten over „de manier, waarop de Rijksbureaux met abso lute onoordeelkundigEeid en ondes kundigheid prijzen vaststellen; men zal daar, meende hij, bij de komen de behandeling van de begroting van Economische Zaken nog wel het een en ander over horen". En dat, terwijl er niet eens een sneciale Middenstandsparty is? Hoe het mogelijk!! len, dat de missie, waarvoor het schip was aangewezen, was vol bracht. De heer Horremans hernam het woord weder en zeide, dat het con tact, dat tot nu toe tussen beide partijen heeft plaats gehad, een gun stige sfeer heeft geschapen voor 't aanvangen van de constructieve be sprekingen. „Het uur is gekomen, waarop de kernpunten van het pro bleem zullen worden behandeld en de positieve kansen van de confe rentie zich op concrete wijze zullen aftekenen." Voorts zeide hij, dat de taak van de Commissie voor goede diensten van een verzoenend karakter is. Het woord „verzoening", aldus de heer Horremans, „houdt nood zakelijk in het denkbeeld van we derzijdse concessies. In de toe komst zal het dus aan beide par tijen zelf zijn om voor het ramp spoedige misverstand een verbond in de plaats te stellen, dat de wens inhoudt om tegemoet te komen aan gerechtvaardigde aspiraties van de een en van de ander en om aan allen welvaart en veilig heid te garanderen." Na de heer Horremans sprak het Amerikaanse lid van de Commissie voor goede diensten, de heer Frank Graham, die o.m. het volgende zeide: „Wij leden van de Commissie voor goede diensten brengen geen tover kracht mede uit Lake Success, wy zijn geen mensen, die wonderen verrichten, wij zijn gewone mensen. Toch hebben wij vertrouwen in de menselijke geest." Na Graham sprak de Australiër Kirby. Hij zeide, dat men rekening moest houden met de vele moeiiyk- heden, welke nog moesten worden overwonnen. Enkele had men reeds overwonnen, doch er liggen nog vele in het verschiet, aldus Kirby. Hij noemde voorts de „samenwerking" het voornaamste punt in de komen de besprekingen en zeide, dat een gemis aan samenwerking onherroe pelijk tot mislukking zou leiden. „Laten wij allen van goede wil zyn". Na Kirby sprak Adboelkadir, die o.m. zeide; „Met het aan boord gaan van dit schip gaan wjj een nieuwe faze van onze arbeid tege moet en het is onze welgemeende hoop, dat deze faze een succesvol verloop zal hebben en beslissend zal zijn en dat deze besprekingen tot resultaat zullen hebben, dat een regeling voor Indonesië tot stand zal worden gebracht, welke slechts een duurzame waarde kan hebben, indien zij rechtvaardig zowel ais bevredigend is, niet al leen voor de regeringen, doch te vens voor de betrokken volke ren", aldns Adboelkadir. Sjarifoeddin verklaarde o.m.: „Wij kunnen slechts betreuren, dat tot heden acht en dertig dagen voorbij zijn sedert het besluit van de Vei ligheidsraad met betrekking tot In donesië, want er heeft een aanzien lijk verlies aan mensenlevens plaats gehad en er heerst een wijdver breide teleurstelling, omdat de men selijke inspanning en de menseiyke geest dikwijls tekort schieten om lijden en haat te voorkomen". Sja rifoeddin zeide, dat deze onderhan delingen ten doel hebben het orga niseren der democratische mogelijk heden van het Indonesische volk in zijn pogen om een natie op te bou wen, welke gelooft in democrati sche beginselen, en deze mogeüjk- heden de structuur te geven, waar op het volk recht heeft. „Wij be ginnen deze onderhandelingen met dankbaarheid, omdat wij daarbij de weg van de rede en de goede wil volgen". Hij wilde niet trachten te verhelen, dat nog vele moeilijkhe den in de weg liggen en verwees nog naar de pogingen van Sir Ar chibald Clarkker en Lord Kïllearn, zeggend, dat het Indonesische volk deze twee „grote diplomaten" veel dank verschuldigd is. Tenslotte zeide Sjarifoeddin, dat de Indonesische delegatie thans ge reed is voor onderhandelingen, welke alle invloeden van 't kwaad in Indonesië zullen verslaan. De heer Horremans sloot de con ferentie en verdaagde deze tot Dins dag half tien (Javaanse tüd). Het door Amerika afgestane schip, de „Renville", waarop giste ren de besprekingen van de Commissie van Goede Diensten met de wederzijdse delegaties officieel zijn geopend, in de Baai van Priok. DOOR de verklaring van Koning Leopold Zondag te Pregny bij Genève tegenover een delegatie van Belgische koningsgezinden afgelegd, is de Koningskwestie in een nieuw stadium gekomen. Mede in verband met de deze week te verwachten verzoenende regeringsverklaring hebben Bu- set en Anseele, resp. voorzitter en vice-voorzitter der socialistische party een beroep gedaan op hun partygenoot, de eerste minister Spaak, om een bevestiging te geven van het „onwrikbare ver zet van de party tegen terugkeer op de troon van Koning Leopold", een verzet, dat slechts verstevigd is door wat in sommige rege ringskringen beschouwd wordt als een „geheel voorbarige ver klaring". Het Belgische kabinet kwam gis terenmiddag naar aanleiding van de bekende verklaring van Leopold Zondag gedaan, in spoedeisende zitting byeen. De verklaring van Koning Leo pold, waarin hij zyn bereidheid toonde om de grondwettelijke ver plichtingen en verantwoordelijk heden weer op te nemen en open heden weer op te nemen en openba re erkenning eiste van zijn integri- 1940, zou het voor Spaak moeilijk gemaakt hebben zyn voorgenomen FNANIEL MAYER, de Franse minister van Arbeid,, heeft te ken- nen gegeven, dat er tussen hem en de C.G.T. geen onder handelingen meer gevoerd worden op de basis van de huidige eisen, aldus werd gisteren medegedeeld door Louis Saillant, de secretaris-generaal van het wereldverbond van vakverenigingen. De regering heeft verworpen de eisen tot het garanderen van een loon, dat gebaseerd is op het minimum-bedrag, dat noodza kelijk Is om de levensstandaard te handhaven en de erkenning van het recht der vakverenigingen, maatregelen voor te stellen tot het met elkaar in verband brengen van lonen en koopkracht wanneer evenwicht tussen lonen en prijzen ontbreekt Daar dit jongste besluit van de regering een nieuwe toe stand heeft geschapen, is door het Centrale Stakingscomité verklaard, dat „toepasselijke verzetsmaatregelen genomen zullen worden. Vandaag zullen de vakverenigingen een bijeen komst houden. Leon Jouhaux, een der secretarissen-generaal van de C.G.T., leider van de nïet-communistïsche minderheid van de C.G.T., zeide nog op ontspanning te hopen. Naar zijn mening zullen daartoe bei de partijen een verzoenende houding aan de dag moeten leggen." De onderhandelingen worden nimmer afgebroken", aldus Jouhaux. Louis Saillant, de secretaris-generaal van het we reldverbond van vakverenigin gen zeide, dat de regering door haar jongste besluit een grote verantwoordelijkheid op zich laadt. Moment uit Jan de Hartog's nieuwe toneelstuk „Schipper naast God" met als schipper Cor v. d. Lugt Melsert. Daniel Mayer heeft de volgende regeringsvoorwaarden aan de C.G.T. voorgelegd: 1. Er zullen geen sancties we gens het staken zelf worden toege past. 2. Strafbare feiten, zoals sabota ge en vryheidsberoving, zullen ver volgd worden. 3. Over de dagen dat gestaakt is, wordt geen loon uitgekeerd. 4. Alle arbeiders, die van 10 Dec. af werken, ontvangen, onafhankelijk van de vraag, of zij gestaakt hebben, een som van 1500 francs per maand, welke bepaling geldt met terugwer kende kracht tot 24 November. 5. Alle arbeiders komen in aan merking (indien zij een gezin heb ben, dat daartoe in de termen valt) voor gezinstoelagen. 6. De regering zal onmiddellijk de grote nationale economische en sociale instellingen raadplegen om te komen tot een toestand, waarin tot Juni 1948 evenwicht tus sen lonen en prijzen bestaat als mede een evenwicht tussen alle delen der staathuishouding. 7. Hierbü zal meer in het byzon- der een minimumloon worden vast gesteld, dat zal gelden met ingang van 1 December 1947. 8. Een delegatie van de econo mische raad zal toezien op de uit voering der beslissingen en alle maatregelen nemen, die tot in standhouding van het evenwicht nodig zijn. 9. De regering kan aan deze delegatie adviezen vragen, nodig voor eventueel herstellen van het evenwicht, wanneer er belangryke wijzigingen in de productievoor- waarden, de monetaire situatie of de koopkracht plaats hebben. In de loop van Maandagochtend is de toestand door geheel Frank rijk verbeterd. Meer en meer fa brieken en winkels in streken waar gestaakt wordt openen hun deuren. Hoewel er nieuwe sta kingen begonnen zün werd hun aantal overtroffen door de geval len, waarin het werk weer her vat is. De toestand bij de spoor wegen in Parüs was Maandag ochtend „büna normaal". Een landelijk communiqué van de spoorwegen deelde mede, dat er geen ongevallen waren voorge komen sinds de ontsporing van de sneltrein ParqsLyon in de nacht van Zondag op Maadag. Ook de onderwijzers van het de partement van de Seine hebben zich bij referendum tegen staking uitgesproken. De vakvereniging van de Metro- politain, die onder controle van de C.G.T. staat, heeft zonder nadere uitleg medegedeeld, dat zij de sym bolische staking van 48 *Gr, die voor vandaag was uitgeroepen, heeft afgelast. De vakvereniging omvat bijna alle employé's van de onder grondse en autobusdiensten in het gebied van Parijs. In het kader van de door de door de Nationale Vergadering aangenomen anti-sabotagebepa- iingen heeft als eerste actie op grote schaal te Beziers (Z. Fr.) de arrestatie plaats gehad van 30 arbeiders. verzoenende verklaring omtrent het verleden van de koning af te leg- ge. Aldus schijnt de labiele overeen komst tussen de twee partijen, uit welke de huidige coalitieregering bestaat de socialisten, die zich tot dusverre krachtig tegen terug keer van de koning hebben verzet, en de christelijke volkspartij, die de koning steunt weer in gevaar ge bracht te zijn, hetgeen de mogelijk heid van ernstige politieke verwik kelingen inhoudt. Aan het einde van de spoedbqeen- komst van het Belgische kabinet heeft de minister van binnenlandse zaken, Vermeylen, zich beperkt tot de mededeling, dat het kabinet zijn houding heeft vastgesteld ten aan zien van de laatste ontwikkeling in de koningskwestie. De minister wei gerde iedere andere mededeling te doen. Naar verluidt zou in de regerings verklaring, die reeds zou zijn opge steld, worden meegedeeld, dat de koning in de oorlog zijn eer niet ver beurd heeft, doch enig voorbehoud gemaakt wordt voor enkele han delingen van de koning voor en tü- dens de oorlog, aldus meldt Reuter. In kringen, die in nauw contact staan met de regering, is men van mening, dat een ernstig geschil in het Belgische coalitiekabinet over de koningskwestie tot nogtoe is voor komen; men gelooft echter in poli tieke kringen, dat de verzachtende verklaring over het gedrag van de koning in het verleden, die de Bel gische regering klaar had voor de publicatie in deze week, nog niet zal worden uitgegeven. Dit zou een gevolg zijn van een versteviging der socialistische houding na de Zondag door de koning afgelegde verklaring die „ontijdig" werd genoemd. Nieuwe Secr.-Generaal van Economische Zaken Dezer dagen is een Kon./Besluit te verwachten, waarby dr. P. van der Kooy, directeur van de econo mische voorlichtingsdienst, be noemd wordt tot secretaris-gene raal van het ministerie van econo mische zaken. Rechter r. c. kirby, het Australische lid van de Com missie van Goede Diensten, zal heden, op verzoek van de minis ter-president van Australië, Chif- ley, voor een tijdeiyk bezoek aan zijn land uit Indonesië vertrek ken. Naast het Belgische lid, Paul van Zeeland, is Kirby dus al het tweede lid der Commissie van Drie, dat tü- delijk moet worden vervangen. De aanwezigheid van Kirby is in Australië vereist voor een zitting van het Hof van Arbitrage, waar van hij deel uitmaakt. Critchley, eerste adviseur van de Australische delegatie, zal als zyn plaatsvervan ger optreden. VRIENDSCHAPS VERDRAG tussen Hongarije en Joego-Slavië Maarschalk Tito, premier van Joego-Slavië en Lajos Dinnyes, pre mier van Hongarye, hebben Maan dag te Boedapest een verdrag van vriendschap en wederzijdse bij stand getekend. n TERWIJL in Nederland op 9 millioen mensen 6000 artsen zijn, heeft Indonesië er slechts 1000 op de 60 a 70 millioen zielen, zo zei Prinses Juliana op de aange kondigde bijeenkomst van artsen in het Indische Instituut te Amster dam. De medische en hygiënische toestanden zijn er vreselijk. De Prinses deed een beroep op de artsen, om Indië te helpen, hetgeen zeer zou bijdragen tot het scheppen van een sfeer van vertrouwen. Dokters, ga naar Indië, was de korte zin van de oproep van de Prinses, die de doktoren in Neder land eveneens opriep, de practijk hier te lande van de naar Indonesië vertrekkende artsen te helpen in stand houden. De oproep van de Prinses werd ondersteund door me dedelingen over de medische toe standen in Indië van dr J. M. Plan- teijdt en dr L. Benze, die uit eigen aanschouwing hadden meegemaakt, hoe dringend artsenhulp nodig is; met name dr Planteijdt betoogde, dat onmiddellijk ten minste 147 dokters voor Indonesië nodig zyn! „De Vredesconferentie moet een familieraad zijn." Dit advies werd door Z.Em. Kardinaal Griffin, Aarts bisschop van Westminster, gegeven op een bijeenkomst van katholieken te Kopenhagen, waar de Engelse Primaat van Zondag 30 November tot Dinsdag 2 December jl. op uit nodiging van de Deense Apostoli sche Vicaris, Bisschop Suhr, verbleef De Kardinaal reisde met een vlieg tuig. In zijn toespraak, op 2 Dec. j.l. gehouden, gaf Kardinaal Griffin de volgende vier beginselen als dien stig voor het vestigen van recht vaardigs, vreedzame internationale betrekkingen: 1. De rechten van de menselijke persoon zijn afgeleid, niet van haar lidmaatschap van enige staat of partij, doch van haar lidmaatschap van de gehele mensheid, die één ge zin vormt. 2. Alle gezag komt van God en de aangeprezen broederschap kan slechts een betekenis hebben, ifidien zij is gegrondvest op de erkenning van het vaderschap Gods over de mensheid. 3. Gods bemoeiing met de mens weerspiegelt niet louter Gods recht vaardigheid, doch in het bijzonder Gods liefde, en gezonde internatio nale betrekkingen moeten doordron gen zijn van en bezield zijn door naastenliefde. 4. Rechtvaardigheid en naasten liefde eisen, dat de machtigen de zwakken niet verdrukken en van deze eis uitgaand, moet het welziin en de welvaart van ieder ras of volk de daadwerkelijke belangstelling van allen hebben. De „New York Times" meldt uit Londen, dat Engeland en Frankrijk gunstig staan tegenover de Neder landse eisen ten aanzien van de grens met Duitsland. Marshall, de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, aldus het blad, heeft voorgesteld, dat de raad van mi nisters van buitenlandse zaken commissies van onderzoek zal in stellen, die aanbevelingen betref fende de grenzen zal indienen. Ne derland en België zijn bezorgd over het ontbreken van actie. Oost-Indonesisch kabinet ten val gebracht MAKASSAR, 9 Dec. (Aneta). In de zitting van hedenochtend heqtt het Oost-Indonesisch parlement 't kabinet-Waronw ten val gebracht. De door de minister-president in gediende motie van vertrouwen werd verworpen met 57 tegen 14 stemmen. Prins-Regent Karei, die de uitno diging van President Truman om kort na Pasen 1948 een officieel be zoek aan de Verenigde Staten te brengen, heeft aanvaard, zou, naar te Brussel verluidt, van plan zijn een officieel bezoek te brengen aan Nederland en Engeland. De reis naar Parijs zou plaats vinden, wan neer de Franse regering haar uit nodiging, die kortgeleden in verband met de toestand in Frankrijk werd ingetrokken. Hernieuwt. Te Den Haag kon men dit bericht niet bevestigen. (Van, onze Helderse redacteur) |N EEN POTDICHTE MIST vertrok de „Dorus Rijkers" gisteren morgen uit de haven. Radio-Scheveningen had aan alle kust- stations doorgegeven, dat op 52° 39' N.B. en 4° 33' O.L. noodsei nen waren gegeven door een onbekend vaartuig. Dus ging de Dorus er op uit, verliet de Neeltje Jacoba tezamen met de sleep boot Nestor de haven van IJmuiden en zond de firma Doeksen van Terschelling een van haar stoere zeeslepers ter assistentie. Er was een schip in nood. Dat betekende alarm voor iedereen die bij het Reddingwezen is betrokken. Dat betekende dat de mannen van de kustwacht en de opvarenden van de redding boten via de radio met elkaar contact hielden, om spoedig en zo doeltreffend mogelijk hulp te kunnen bieden, daar waar het no dig was. De „Dorus" Iaat zich horen Volgens de berekeningen moest die hulp een mijl of tien uit de Eg- mondse kust worden verleend. Meer wist men niet. En nu is het beroerd zoeken by een zicht van een paar honderd meter: Maar de reddingbo ten voeren uit en zij zonden hun berichten naar de wal. „Hallo, hallo, reddingboot Neeltje Jacoba, de reddingboot Dorus Rij kers roept u. We varen op het ogen blik in het Schulpengat. Vertel mij eens even wat er aan de hand is met het scheepje dat om hulp heeft geseind? Over!" Een onverstaanbaar gepruttel en gebrom op de 174 meter band was het antwoord. Doch de Dorus had het begrepen, want weer klonk de zelfde stem: „We hebben uw ant woord goed verstaan. Over!" Ook het betonningsvaartuig Barn- hurst werd op de hoogte gebracht. Al lag dit schip in de Engelse ha venplaats Chatham, de bemanning moest weten wat er op zee aan de hand was. „Hallo Barnhurst, de Dorus Rij kers roept u. We varen naar een onbekend schip, dat op 52° 39' Noor derbreedte en 4° 33' Oosterlengte om hulp heeft geseind. We hebben meneer Middendorp aan boord. Over!" Zo vernamen ook wij dus, dat overste Middendorp het Instituut voor een dagje had vaarwel gezegd, om de reddingpogingen van nabij te kunnen gadeslaan. Nog altijd ver keerden we aan de wal in het on zekere over de reden waarom het in nood verkerende schip assistentie had gevraagd. Niemand wist het. Op het havenkantoor waren geen nadere gegevens binnengekomen, de reddingboten verkeerden in het onzekere en ook de kustwacht kon niet meer vertellen, dan hetgeen Radio-Scheveningen had laten we ten. Intussen voer de Dorus verder. Nog eenmaal hoorden we door de radio een teken van leven. Niet zo als we hadden verwacht met be trekking tot het doel waarvoor de reddingboot was uitgevaren, maar als een komisch intermezzo, dat door de betrokkenen echter zeer serieus werd opgevat. „Hallo hallo, kustwacht Kyk- duin, we hebben bij ons vertrek uit Den Helder twee fietsen laten staan Wilt u het personeel van het Loods wezen verzoeken onze vehikels in veiligheid te brengen? Over!" „Hallo Dorus Rijkers, weest u ge rust, we zullen het Loodswezen waarschuwen. Zegt u maar dat de fietsen niet zullen worden gejat. Over!" Hallucinaties? Om half twee werd in de haven van IJmuiden sen Deens vaartuig binnengeloodst, dat het alarmerende bericht van de noodseinen aan Radio Scheveningen had doorgegeven. In een „blinkje" hadden de Denen van een rode lantaarn morseseinen waargenomen. Even maar, want vlak daarop had de mist ieder zicht, ver der dan een paar honderd meter, verhinderd. Het is een raadsel waarom de Deense kapitein niet onmiddeliyk zelf op onderzoek uitging, over tuigd als hy was dat huip hier noodzakelijk was. Maar hy vol stond met de radiografische me dedeling, die voor enkele uren het gehele reddingswezen in rep en roer bracht. Naarstig zochten zes schepen naar sporen van een scheepsramp. Want de vloot der zoekenden was inmid dels vermeerderd met de redding boot President Steyn van Egmond en de sleepboot Maas van de fa. Smit uit Rotterdam. Zij doorkruis ten het aangegeven gebied van Oost naar Noord, maar zy vonden niets. „Zelfs geen kokmeeuw viel daar te ontdekken," zoals een der opvaren den van de Dorus later verklaarde. Om half drie hielden de schepen radiografisch overleg. De schippers besloten de nasporingen te staken. Ze waren er van overtuigd dat van een scheepsramp geen sprake was geweest en dat de Deen zich moest hebben vergist. Om vijf uur was de Dorus Rijkers ln de haven teruggekeerd, na een vergeefse tocht. Maar opnieuw heb ben Piet Bot en zijn mannen ge toond paraat te zyn, bereid om op ieder moment en onder alle om standigheden hun plicht te vervullen l

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1