De n ie Financiële toestand van Oudorp is niet hopeloos Volkstaa ALKMAAR EN OMSTREKEN Candida UIT OUDE TIJDEN Hoe is het weer morgen Volksherstel doet verantwoording 41 voor onkosten Het Zuiderzeemuseum te Enkhuizen kJ PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 9 December 1947 ii u 'N SUCCESSTUK VAN COMEDIA Dat 'n team van slechts vijl tone listen de opvoering van 'n goed stuk tot 'n groot artistiek succes kan maken, bewees gisteravond het vijftal „Comedianten" dat de abonné's van Covoto gisteravond iii 't Gulden Vlies op een succesvolle vertolking van Shaw's „Candida" vergastte. Het was ons 'n waar feest Mary Dresselhuys weer eens op de Alk- maarse planken te zien en dat nog wel in een rol, die haar bizonder lag. Maar ja, welke rol ligt deze begaafde actrice niet? Op het thema van schijn en we zen borduurt Shaw in dit stuk een huwelijksdrama, dat dank zij de fijne humor, waarmee Shaw het be handelt, niet zó dramatisch ver loopt, als het begin zou doen ver moeden. Shaw werkt, als zovele kunstenaars met Telle ditmaal earicaturale contrasten; hij plaatst een zelfbewuste geëxalteer de predikant, die opgaat in eigen liefde en schijnberoemdh die slechts spreken kan in holle rede- naarstrant tegenover 'n simpele dichtersnatuur, 'n haast-onaards wezen, die 'n dwaas lijkt, doch nog niet zó dwaas is, of hij ziet de verwaande domine in zijn ware gedaante. Tegenover 'n eerlijk- beminnende vrouw, die 'n open oog heeft voor de vele en grote fouten van haar man, plaatst Shaw de in dwepende adoratie versmeltende typiste, die wèg is van de mooie woorden, die de redenaar haar en de aan haar kwaal lijdende massa toespreekt. Een stuk van Shaw boeit meer om de geestige dialogen en de rake toespelingen dan door de inhoud en het is 'n grote verdienste van de acteurs van Comedia, dat zij door hun vlotte en levende spel die dia logen zo genietbaar weten te ma ken. Tersteeg tekende de zelfbewuste Domine Morell ten voeten uit; zijn wèloverwogen spel bereikte de cli max bij de ontknoping in het derde bedrijf, toen hij tenslotte zijn fou ten inzag, waarop zijn liefhebbende vrouw hem met zoveel geduld en strengheid had gewezen. Mary Dresselhuys speelde een sympa thieke Candida, die waar nodig het verstoorde evenwicht her stelde. Fons Rademakers gaf van de jonge dichter een geheel-eigen creatie, die nu en dan wel wat zon derling aandeed, maar niettemin aanvaardbaar was. Ellen de Thou- ars typeerde het dweperige typis- tetje uitstekend. Cor Hermus, in de rol van de afwisseling brengende Burgess, die eigenlijk naast de overige figuren staat, zorgde voor de note comique, jammer, dat hij zich nu en dan wel wat al te veel liet gaan, waardoor hij in dit fijn-geestige stuk iets dé- toneerde. Het décor van Elly van Stekelen burg was weer aardig gevonden, zoals we dat van Comedia gewend zijn. Het publiek was gul met applaus en "t was mooi op tijd af gelopen ditmaal. Fr. O. Het leven van Vincent van Gogh Voor de Volksuniversiteit hield Maandagavond de heer J. Ponsteyn een lezing over het leven en de werken van de bekende, veel om streden figuur in het kunstleven van de vorige eeuw, Vincent van Gogh. Het is ook hier moeilijk, mens en kunstenaar van elkaar te scheiden. Van Gogh is eigenlijk heel zijn leven, ondanks de hulp en steun van zijn broer Theo, en de liefde die hij andere mensen toedroeg, een eenzame gebleven, in wie de hunkering naar liefde en verzor ging nooit werd bevredigd. Is deze teleurstelling misschien indirect oorzaak geworden van zijn ver troebeling des geestes? Wie zal het zeggen. Ook d,e jaren, waarin hij normaal kon werken en handelen, waren niet gelukkig. Somber was zijn leven, daarvan getuigen de meeste zijner werken, ook een en kele zonnige Parijse periode kon daaraan niet veel-veranderen. Wat een leven anders. Hoeveel schilders hebben het niet oneindig veel mak kelijker gehad, weinigen hadden het zwaarder dan Vincent. Denken wij maar eens aan zijn jaren in de Haagse kunsthandel. Dat was niets voor de jonge, gevoelige man. Handel, vooral kunsthandel is dief stal. Geef hem eens ongelijk! Dan de zware jaren in Londen in de zeventiger jaren. Daarna zijn apos tolaat in de Borinage onder de mijnwerkers en dan zijn Franse jaren. Eigenlijk heeft hij maar on geveer tien jaren geschilderd, maar hij maakte meer dan een ander in heel zijn leven. Soms leverde hij drie schilderijen per dag af. Is het wonderlijk dat deze man tot razer nij verviel? Etten, Nuenen, Parijs, Auvergnes, Arles. Hij heeft er ge werkt, maar meer nog geleden. Mauve, Weissenbruch, Breitner, zij kenden zijn werk, maar lieten hem alleen. Is het te verwonderen dat de bewoner van het gele huis, waar o.a. Gaugin een veel geziene gast was, in heel Arles voor een dwaas werd gesleten? Zijn dood was al even ongelukkig als zijn leven. Hij maakte er op de 27ste Juni 1890 met een revolver een eind aan. Met een serie mooie lichtbeelden beëindigde de heer Ponsteyn zijn lezing die bij velen een dieper begrip zal hebben gekweekt voor deze, min of meer zonderlinge figuur in de kunstgeschiedenis van Europa. EEN DOODVONNIS. 9 Dec. Op de binnenplaats van het stadhuis werd op 9 Decem ber 1801 aan Pieter Dirksz Kaat het doodvonnis aangezegd. De heren die tot dit vonnis wa ren besloten namen gezamenlijk nog een ander besluit. Met het gehele gezelschap zou men de avond-godsdienstoefening in de Kapelkerk bijwonen. Deze dienst stond onder dominé Van den Berg uit Egmond aan Zee. Aan v. d. Berg zou dan een brief je worden overhandigd waarbij een gebed verzocht werd voor een door de wereldlijke rechter ter dood veroordeelde misdadi ger. Of de heren van een en ander ook aan de ter dood veroordeel de melding hebben gemaakt, vertelt de geschiedenis niet. Allen in het „Wit-Gele Kruis" II. Er zijn katholieken die niets voelen voor standsorganisaties of voor jeugdbeweging of voor kies verenigingen of voor missiegenoot schappen, dat komt voor. Maar zouden er ook katholieken zijn, die niets voelen voor zielzorg? Dat moet dan wel een heel raar soort zijn, maar u hoort er beslist niet bij. U weet dat onze wereld alléén een bewoonbare plaats kan zijn door het christendom, en dat het hiernamaals alleen bewoonbaar zal zijn door de resultaten der ziel zorg. En nu is natuurlijk de aan gewezen pérsoon voor dit edele werk de priester. Maar wat zou u zeggen van een wijkverpleegster, een kraamverzorgster, die ovei/il komt waar hulp nodig is, óók in gezinnen, die hun deur sluiten voor de pastoor en de kapelaan? Ze komt er op tijdstippen, dat door zorg en nood, of door blijdschap en dank baarheid de harten gevoelig zijn voor een goed woord. Ze is er de reddende engel, de vertrouwde der moeders, de vraag baak der vaders. Een wijkverpleeg ster kan een gezin redden voor de godsdienst, de kraamverzorgster kan. juist op het intieme gebied van haar werk een macht van goed doen ten opzichte van de huwelijks moraal. En hoeveel respect we ook hebben voor verpleegsters van wel ke levensbeschouwing ook, dit werk kunnen wij katholieken alleen maar overlaten aan dergelijke^ godsdien stig gevormde verpleegsters en kraamverzorgsters. Want wij weten, dat het Wit-Gele Kruis er niet al leen als hulp voor het lichaam, maar dat het een verlengstuk der zielzorg is. En daarom horen wij, allen, alle katholieke gezinnen, thuis in het Wit-Gele Kruis. Dan ook kan overal het Wit-Gele Kruis zijn werkzaamheden uitbrei den zuigelingenzorg, moeder cursussen, kleuterzorg, hulp bij op- voedings- en huwelijksmoeilijkhe den, hulp bij geestelijke afwijkin gen, enz. Daarom: alle R.k. gezinnen in het Wit-Gele Kruis en allen dragen bi; naar vermogen tot heil van allen. SINT NICOLAASFEEST BIJ N.V. S. KROM Zaterdag j.l. vierde de personeels vereniging van de Chem. Wasscherij en Ververij S. Krom N.V. in haar cantine een Sint Nicolaasfeest. Namiddags om 2 uur begon zij met het kinderfeest, dat onder goe de leiding van enkele dames van het personeel stond. Er werd goed ge zongen tot de goede Sint aankwam. Deze werd met een lied verwel komd. Vele kinderen moesten bij de Sint komen en Piet deelde ruim versnaperingen uit. Veel hebben ze ontvangen van de Sint en Piet. Vele ouders en ook de directie waren hierbij aanwezig. Deze middag was zeer geslaagd en ieder ging voldaan naar huis. 's Avonds had de vereniging zelf haar feestavond, die de voorzitter om 8 uur opende. De ruime en ge zellige cantine was geheel bezet door de directie met de dames en haar leden. Het ging er gezellig toe. muziek, zang. enz. Toen circa 10 uur Sint Nicolaas zijn intrede deed, steeg de feestvreugde ten top. Dat ging door tot de voorzitter de directie en allen bedankte voor het slagen van deze avond, welke nog lang in gedachten zal blijven. PERSONEELSAVOND FIRMA ECKMANN Zaterdagavond werd in Het Gul den Vlies de jaarlijkse personeels- avond gehouden van de firma H. Eckmann Corsetfabriek, alhier. Bij deze gelegenheid presenteerde de personeelsvereniging „Adola" een revue, die zowel wat tekst als spel betreft, geheel door eigen krachten was opgebouwd, en zeer in de smaak viel. VEILIGER VERKEER,... DOOR MINDER LAWAAI Voetganger kies als plaats om een rijweg over te steken een punt, waar vrij uitzicht op het rijver- keer is. Houd een parkerende auto steeds aan Uw rechterhand. Als er een „oversteekplaats" is of een vluchtheuvel dient U daar van gebruik te maken. Helpt mede het verkeer een or delijk aanzien te geven en het aantal ongevallen te verminderen. BUURTVERENIGING „ROLIEA" Zaterdagmiddag hebben de kinde ren van de buurtvereniging Ropjes- kuil, Liefdelaan, Akerslaan, hun St. Nicolaasfeest gehad. Het was een middag, die de kinderen niet gauw zullen vergeten. Behalve de Sint en Piet, was ook aanwezig de poppen kast van Martin Vroom. Alzo een geslaagde middag. WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS EN KAARTEN VOOR HET KIND ALKMAAR. De actie voor de verkoop der Kinderzegels en Prent kaarten te Alkmaar e.o. draait weer op volle toeren. De eerste dagen kwam men schier handen te kort om alle verzamelaars en de postzegelhandel te voorzien van series en zegels „en bloc". De bedrijven, banken en kantoren kregen afzonderlijk een bezoek en ook daar wordt heel wat geplaatst. Maar het leeuwendeel van de voor raad is bestemd voor de particu lier en voor u lezer en voor mij. Er is heel wat te verzenden in December en op iedere brief, op elke briefkaart, op elk pakket be hoort in deze maand een echte Hol landse Kinderpostzegel. Deze geeft aan uw correspondentie al aan stonds een persoonlijk cachet en spreek van warme en milde gevoe lens. Bovendien brengt hij licht en vreugde in het bestaan van de vele misdeelde kinderen die u om hulp vragen. Hulp die gij geven kunt door kinderzegels te gebruiken voor al uw correspondentie. De stand in de hall van het Post kantoor is dagelijks geopend van 912 voorm. en van 1,304 uur nam. Voorts zijn er agentschappen te Heilo bij jkvr. Ph. van Foreest; Limmen, Burgem, J. Nieuwenhui- zen; Oudkarspel: Mevr. J. Eecen- Schipper; Koedijk: Mevr. Pesman- v. d. Tak; Schoorl: de heer P, Maars; Schermerhorn: Mevr. Ple vier; Warmenhuizen: Mevr. Klant; Stompetoren: Mevr. Posch. Draal niet langer, maar Koopt Kin derzegels en Kaarten. Zij brengen geluku zelf en de kinderen. NED. BILJARTBOND (N.B.B.) Stand per 7 December 1947: Klasse A Onder Ons A. 2268 380 13 7 26 Drie Ruiten 2615 462 11 12 22 Optimisten 2335 348 8 12 16 Klasse B Excelsior 5160 1136 32 18 64 Onder Ons C. 3969 1051 26 1 18 53 Driesprong 4121 1064 23 2 25 48 Alcm. Victrix 4235 1389 23 2 30 48 Volharden 4260 1042 17 3 30 37 Klasse C Excelsior A. Optimisten Onder Ons A. Excelsior B, Z.E.K.Z.? Gekr. Valk Drie Ruiten Volharden 3886 1034 31 2 12 64 3611 1239 25 2 18 52 3450 1214 25 1 19 51 3412 1192 23 2 20 48 3093 1217 23 2 20 48 3102 1099 16 29 32 3310 1074 14 1 28 29 2645 1053 14 29 28 Klasse D, groep 1 Drie Ruiten A. 2699 1199 24 1 15 49 Alcm. Victrix 2752 1441 22 23 44 Optimisten 2234 1114 20 2 13 42 Driesprong A. 2411 1176 20 20 40 Excelsior 2209 1294 19 21 38 Lindehoek A. 2209 1070 17 18 34 Harmonie A. 2658 1418 16 1 28 33 Klasse D, groep 2 Driesprong B. 2146 1447 23 1 16 47 Onder Ons A. 2187 1368 23 17 46 Drie Ruiten B. 2285 1363 22 18 44 Harmonie B. 1822 1412 19 1 20 39 Alcm. Victr. B. 1711 1553 19 21 38 Volharden 1925 1113 15 20 30 Lindenhoek B. 1478 1288 13 22 26 Panthatlon J Moejes 1276 80 675 56 1540 75 605 166 86 163 27 G. Wessels 959 63 728 91 1600 70 547 178 100 167 25 A. J. Wit 920 107 825 118 775 71 697 223 118 208 20 C. Honing 733 76 712 85 932 92 373 121 104 186 14 H.V.Z. OPGELET! ALKMAAR. Het contact, dat wij altijd met zoveel zorg tussen de leden en het bestuur bewaard heb ben, zal vanavond op een buitenge wone wijze worden verstevigd. De leden, donateurs, oud-leden en verder alle belangstellenden, die in het bezit van een toegangskaart zijn worden, om precies 8 uur in pavil joen „Kinheim" verwacht. BENOEMD Bij K B. van 29 October j.l. werd benoemd tot leraar in vaste dienst aan de Rijks H.B.S. te Alkmaar, de heer W. A. Barten. K.V.P. staaf wefhouders- xefre! af aar de P. v. d. A. Maandagavond i.l. kwam de ge meenteraad van Oudorp in verga dering bijeen. Na wijziging der gemeentebegro ting 1946 gaf de voorzitter een klein overzicht van de algemene finantiele toestand der gemeente. De gewone dienst heeft een voor delig saldo van ruim f5000,Na verrekening van meerdere posten van vorige boekjaren ontstaat een nadelig saldo van f3767,73. De ka- nitaaldienst heeft een nadelig sal do van ruim f28000, De gemeente heeft echter nog diverse grote vorderingen, die weg vallen tegenover deze schulden, zodat dan een voordelig saldo res teert. Verder heeft men nog recht op diverse verhoogde subsidies, doch die moeten verantwoord en doeltreffend worden besteed, want in 1948 moeten de gemeenten zich zelf verder bedruipen. Toch noemde de voorzitter de finantiele toestand der gemeente Oudorp niet slecht en in het ge heel niet verontrustend. Besloten wordt over 1945 en 1946 resp. de volgende vergoedingen toe te kennen aan de scholen der ge meente Oudorp: Jongensschool f 1855.14 en f2812.25, Meisjesschool f 1909,08 en f3540.40. Bij stemming werd besloten de stem der gemeente uit te brengen op de heren Breebaart en Pesman als regent van het Centraal Zieken huis te Alkmaar. De raad besluit eveneens ge hoor te geven aan de oproep van de minister van binnenlandse za ken om mede te werken aan de incorporatie. Hierdoor ontstaat een zeer vereenvoudigd systeem wat betreft salariëring en vooral ge meente-administratie. Ook aan het verzoekschrift met de stok achter de deur be treffende de verhoogde vermake lijkheidsbelasting wil men gevolg geven. Voor louter vermakelijkhe den wordt deze vermakelijkheids belasting voortaan 50 pet. Dit punt behoefde niet op de agenda te staan, meende enkele raadsleden, want als de gemeente er niet naar luistert, wordt het toch afgetrokken van de subsidie, die de gemeente krijgt van het rijk. Grondaankopen. De gemeente Oudorp is in de laatste tijd op doeltreffende wijze bezig geweest met wegverbeterin- gen en dergelijke. Hiervoor moes ten perceeltjes grond worden ge kocht. De raad gaat accoord met deze voorstellen van B. en W. Al leen als de grondaankoop van Vet- haak te Oudorp aan de orde komt maakt het raadslid Buren bezwa ren. Het betreft hier een aankoop van 1420 m2 voor f 1,per vier kante meter. Maar wat wil de ge meente er mede doen? De voorzitter vindt het zeer ge schikt voor een plantsoentje en voor versiering van het dorps aanzicht. De raadsleden gaan bij de stemming accoord met deze aan koop. Buren stemt echter tegen, want hij ziet er een warboel in en een eldorado voor schooljongens en deugnieten. Besloten werd tot het aangaan van een kasgeldlening tot een be drag van f 60.000. Voorts werd me dedeling gedaan van de bouwplan nen voor een ambtswoning en voor enkele andere huizen. De voorzit ter laat de schetsen zien. De raads leden kunnen aan een en ander hun goedkeuring hechten en ho pen,. dat er nu snel gebouwd wordt in Oudorp. Een nieuwe wethouder Wethouder Groot heeft in over leg met de K. V. P.-fractie afstand gedaan van de wethouderszetel, om deze ter beschikking te stellen van de P. v. d. A. De burgemeester vindt deze geste sympathiek, en dankt de heer Groot voor zijn op bouwende werkzaamheden en voor zijn klare kijk op de zaak. Bij de stemming uit een voordracht van twee wordt met zes stemmen tot wethouder gekozen de heer Van der Post. Deze aanvaardt de be noeming en zegt zijn medewerking toe voor het welzijn der gemeente. Bij de rondvraag werd de ver lichting en de toestand der wegen nog even te berde gebracht. De voorzitter zal al het mogelijke doen, om met de wensen der le den rekening te houden en sluit, nadat de heengaande wethouder Groot nog enkele woorden van op rechte dank heeft gesproken, de vergadering. Onderscheiding voor Dr. A. Henneman Het heeft H.M. de Koningin be haagd, onze oud-stadgenoot, de Weled. Zeergel. Heer Dr A. J. Hen neman, geneesheer-directeur van 't R.K. Sanatorium „Dekkerswald" te Groesbeek, wegens zijn vele en zeer grote verdiensten te benoemen tot Officier in de Orde van Oranje- Nassau. Moge hij deze hoge onder scheiding nog vele jaren dragen en nog lang zijn zegenrijk werk in „Dekkerswald" voortzetten. De onderscheiding werd dr. Henneman uitgereikt bij gelegen heid van de officiële ingebruikna me van een elftal Zweedse barak ken, die Zondag door de directeur- generaal voor de Volksgezondheid, dr. Van den Berg namens de re gering aan „Dekkerswald" wer den aangeboden en waarbij aan dr. Henneman hulde werd ge bracht voor zijn uitstekende pres taties op medisch gebied en zijn belangwekkende medische publi caties. Hedendaagse actuele politiek De afd. Alkmaar van de K.V.P. houdt Woensdag 17 dezer een grote vergadering in Hef Wapen van Heemskerk, waarin enige punten van huishoudelijke aard zullen worden behandeld, doch waarin ook het Tweede Kamerlid, de heer Jac. Groen, zal spreken over de Heden daagse actuele politiek. Het bestuur vertrouwt, dat velen deze avond voor de K.V.P.. die niet zo dikwijls de aandacht vraagt, zullen reserveren. A.F.C.-NIEUWS ALKMAAR. De Sint Nicolaas- avond van Woensdagavond a.s. is toegankelijk voor de leden met da mes Dus neemt allen uw vrouw of meisje mee. Ook medewerking van een Hawaian-ensemble. Dus allen Woensdag aanwezig bij Beemster, Kaasmarkt. Volop gezel ligheid en attractie. Het wordt Oké. Uitbreiding St. Martha-tehuis Het bestuur van de R.K. Vereni ging ter Bescherming van Meisjes, die al sinds 1909 haar zegenrijk werk in Alkmaar verricht, en sinds 1924 het Martha-Tehuis aan de Nieuwlandersingel 70 beheert, i" met zijn tijd meegegaan, door de grote ontspanningszaal van het Te huis te doen .ombouwen tot een aan tal slaapkamertjes en een huisk mer, waardoor aan een groter aan tal meisjes dan tot dusver huisves ting kan worden verleend. Gister werd deze nieuwbouw in tegen woordigheid van enkele genodigden door de H.E. Deken J. Jacobs in gewijd. Behalve de Z.E. Heren Pas toors van de stad en de Geestelijk Adviseur van de vereniging, Pater Keyser O.P., waren er vertegen woordigsters van het hoofdbestuur, enkele sociale werksters en een ver tegenwoordiger van de kinderpoli tie. De voorzitster van de afdeling,, mevr. Smal—Tönis, heette de geno digden welkom en schetste het ver loop van de geschiedenis der ver eniging, sinds de Martha-vereniging in 1909 zich met het werk ter be scherming van meisjes belastte. Niet alleen preventief, doch ook, zo nodig, door morele en daadwerke lijke steun, verrichtte de vereni ging haar nuttig werk voor de wer kende meisjes. Door deze verbou wing. waardoor aan de eisen des tiids werd tegemoetgekomen, kan het Tehuis nu 14 meisjes huisves ten, terwijl ook een sociale werkster naast de directrice in het huis aan wezig is. Mevr. Smal dankte de aan wezigen voor hun belangstelling en hoopte, dat hiervan een nauwer contact met het werk der vereni ging het gevolg mocht zijn. Nadat de H.E. Deken het nieuw bouw had ingezegend, wenste hij het bestuur van harte geluk met deze uitbreiding van het Tehuis, waardoor het toont de eisen van deze tiid te begrijpen; hij was dank baar, dat de dames van de Vereni ging dit stukje zielzorg willen uit oefenen, door de meisjes, die hier geen tehuis hebben een gezellig te huis aan te bieden; hij wenste het bestuur Gods zegen over dit werk, terwijl hij de dames, die hun zorg en toewiiding aan dit werk geven, ook Gods zegen toewenste voor hun eigen gezinnen, als dank voor hun zorg voor het opkomend ge slacht. Ook namens het hoofdbestuur van de centrale vereniging werden ge lukwensen aangeboden, welke ver gezeld gingen van een „bloemetje onder couvert". Nadat de nieuwbouw bezichtigd was, werd er een kopje thee aan geboden. BONNENHANDELAREN ALKMAAR. Tegen iemand, die de bonkaarten van zijn gezin van de vorige periode en gedeeltelijk van deze periode verkocht had, als ook tegen een 7-tal kopers van deze bonkaarten, is door de politie pro ces-verbaal opgemaakt. HET WEEKLOON VAN EEN ARBEIDER ALKMAAR. Een arbeider, werkzaam bij de „Stad Alkmaar", deed Zaterdag aangifte van vermis sing van zijn loonzakje; bij de po litie was intussen iemand komen vertellen, dat hij in zijn brievenbus twee verscheurde bankbiljetten van f 10.had gevonden; een ander had de snippers van enkele zilverbons van f 2.50 in zijn bus aangetroffen. Dit geld was blijkbaar afkomstig uit het vermiste loonzakje, dat vermoe delijk in de buurt van Luttik Oudorp verloren werd. Er worden hiervan nog 14 zilverbons van f 1. vermist. Is dit jongenswerk? Of het werk van een of andere ontoere kenbare? Mocht iemand in zijn brie venbus de zilverbons hebben gevon den, dan wordt hij verzocht hiervan aangifte bij de politie te doen. KOOPT U OOK EEN STUKJE „DAMGROND"? EGMOND AAN ZEE. In Eg- mond aan Zee heeft zich een plaat selijk comité gevormd, bestaande uit de heren: dr. Belonje, voorzit ter; Bos, penningmeester-secretaris; A. Blok, R. v. d. Pol en H. Wijker dat zich ten doel stelt mede te wer ken aan de verkoop van certifica ten van de volgende waarden: 1 'vierk. cm. voor 50 cent; 2 vierk. cm. voor f 1,en 10 vierk. cm. voor f 10,Certificaten van gro tere waarden kunnen speciaal wor den aangevraagd. De Nationale Monumentencom missie wil monumenten oprichten voor de gevallenen en de verzor gers zijn van de nagelaten betrek kingen van al diegenen, die hun leven offerden en wier gezinnen en familie zich in de strijd om het be staan van hun steun en zorg zagen beroofd. In de bladen heeft u reeds kun nen lezen, waar de commissie zich denkt dat monumenten opgericht kunnen worden. Begin dezer week is in Egmond aan Zee de verkoop begonnen. Enkele sigarenwinkeliers Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Woensdagavond. OVERDRIJVENDE WOLKENBANKEN Overdrijvende wolkenbanken met hier en daar in de nacht en ochtend nevel of mist en matige tot zwakke wind nit Noordoostelijke richting. Kou de nacht met plaatselijk lich te vorst. Morgen overdag on geveer dezelfde temperatuur als vandaag. die kenbaar zullen zijn aan een raambiljet, hebben zich beschik baar gesteld om aan de verkoop mede te werken. Laat Egmond niet achterblijven en laten wij hopen, dat er zoveel vierk. cm. verkocht mag worden, dat het plaatselijk comité een flink bedrag kan over maken. LANGEDIJK. Het bestuur van Nederlands Volksherstel, afdeling Langedijk stelt er prijs op bij de beëindiging der werkzaamheden verantwoording over het beheer af te leggen gedurende het tijdvak Mei 1945 tot October 1947, opdat de bevolking kan zien op welke wijze het door haar afgestane geld is be steed. Het overzicht volgt hier onder: Collecten en bijdragen in 1945 f28606,74; Idem in 1946 f 2415,76; Inkomsten van diverse in stellingen in 1945 tot en met 1947 f 4677,22; totaal f 35699,72. Uitgaven in 1945 tot en met 1947: Hulpbetoon aan de bevolking van Langedijk f 12745,82; Vrachten: f 74,25; Goederen ten behoeve van de bevolking f 1961,92; Kosten Hark- bureau en algemene onkosten van de afd. Langedijk f2540,09; Bijdrage^, aan het Landelijk Bureau f6417,93; Idem v. Gezinszorg Langedijk f 800,Idem aan de HARK f 500; Idem aan het Witte Kruis, Lange dijk f 500,Idem voor bouwfonds tbc-fonds Witte Kruis f 100; Idem sociaal adviesbureau f 1121,08; Idem medisch opvoedkundig bureau f 100 Idem Teh. ouden van dagen, Oud karspel f300; Idem sociaal werk f4538,63; totaal f35699,72. Door de afdeling Langedijk zijn verder de volgende collecten ge houden en afgedragen: Collecte Stichting 1940-1945 f 1507,41: Coll. Nederland helpt Indië f7588,85; Kaartenverkoop Zweden f 189,09. Verder is door het rayon Lange dijk, omvattende de gemeenten; Langedijk, St. Pancras, Koedijk, Warmenhuizen, Harenkarspel en St. Maarten voor de geadopteerde gemeenten Ammerzoden en Sluis in Zweeus Vlaanderen gecollecteerd en bedroeg de hulp aan de gem. Ammerzoden f 50098,88; en aan de gem. Sluis f9380,20. HEEFT U OOK AL EEN CM2. LANGEDIJK. Het plaatselijk comité van de Nationale Monumen tencommissie voor Oorlogsgedenk tekenen, dat zich op initiatief van de Burgemeester heeft gevormd vergaderde dezer dagen ter verde ling van de werkzaamheden. Huis aan huis zullen de cm2 van het Midden-Damplein ,4er verkoop wor den aangeboden. De, aldus op ori ginele wijze, ter beschikking geko men gelden zullen worden besteed voor de oprichting van een negen tal nationale oorlogsmonumenten, terwijl het daarna resterende geld zal worden uitgekeerd aan de ver enigingen welke zich het lot aan trekken van de nagelaten betrek kingen van de oorlogsslachtoffers. De komende maand zal geheel staan in het teken: Iedere Nederlander een vierk. cm. van het Midden- Damplein. VERGADERING K. A. B. LANGEDIJK. De afd. Lange dijk van de K.A.B. hield een bijeen komst, waar de heer Dominicits te Alkmaar een inleiding hield over Indië. De spreker belichtte in het hij zonder de taak, die Nederland heeft ten opzichte van het uitgestrekte tropische gebied. Hij ging de ge schiedenis na vanaf 1600, toen de eerste betrekkingen tussen Neder land en Indië ontstonden, tot op heden, nu er een grote gedachte ge boren is van gelijkwaardigheid. DAMMEN HEILOO. De uitslagen van de 10e ronde in de competitie zijn als volgt: A. KroonJ. Geuzebroek 11 C. de GraafJ. de Geus 2—0 J. Spreukeling-C. Adriehem 20 A. DekkerS. de Geus uitgesteld De afgebroken partij uit de 9de ronde: A. KroonA. Dekker werd 'n overwinning voor Dekker. De stand is thans: J. Geuzebroek 11 pt.; J. de Geus 11 pt.; A. Dekker 11 pt.; C. de Graaf 11 pt.; H. Verwer 9 pt.; K. Tuinman 9 pt.; J. Spreukeling 9 pt.; C. Adri ehem 7 pt.; A. Kroon 6 pt.; S. de Geus 4 pt. De spanning-stijgt! Geuzebroek heeft thans de kop bereikt. Tuinman De Graaf en Verwer hebben ieder echter nog 'n afgebroken partij, A. Dekker en J. de Geus ieder nog één partij te spelen. Er kan van alles gebeuren en van een definitieve „koploper" is dus nog niets te zeg gen. Bij de onlangs gespeelde clubwed strijd AlkmaarHeiloo voor de kringcompetitie werd de partij Krui- der—Geuzebroek afgebroken. Deze partij is thans bij arbitrage beslist en voor Geuzenbroek gewonnen ver klaard. BURGERLIJKE STAND OUDE NIEDORP. Geboren: Adrianus Franciscus Maria, z. v. B. Ruiter en H. C. Alders. Afra Cornelia Maria, d. v. J. P. de Boer en van A. A. Wester. Getrouwd: H. Busker en F. A. Wijnker. C. Bay en S. Boehmer. Overleden: J. van der Klooster, oud 63 jaar. M. Groenewoud, oud 77 jaar. „BLOEMBOLLENCULTUUR" LIMMEN. De algem. vereni ging voor bloembollencultuur, afd. Limmen-Heiloo, hield een leden vergadering in café Centrum. Bij de ingekomen stukken, was een circulaire van de commissie voor een -goede waterregeling in Kenne- merland". Het is de bedoeling .van deze commissie om naat middelen en wegen te zoeken om aan de steeds verder gaande waterrpnt- trekking aan de Duinstreek, vooral door het Prov. Waterleidingbedrijf, paal en perk te gaan stellen. De commissie is samengesteld uit ver tegenwoordigers van Groenten- en Bloembollenkwekers uit de streek tussen Santpoort en Alkmaar. De commissie heeft al zeer diepgaan de besprekingen gevoerd met de Stichting voor Bodemkartering te Wageningen (prof. dr. Edelman) en enkelen Hydrologen van naam en reputatie. Er zijn zeer grote kansen op een succesvolle actie, als de commissie maar kan komen met gedegen rap porten en gefundeerde waarnemin gen. Het belang van de Duinstreek eist, dat het vraagstuk van de steeds verder gaande wateronttrek king aangepakt moet worden en de commissie wenst zich daarom in het bezit te stellen van gedocumen teerd bewijsmateriaal. Om hierover te beschikken en om aan deskun dige personen div. opdrachten tot wetenschappelijk en practisch werk te geven, zijn financiën nodig. Er wordt door de voorz. dan ook een beroep gedaan op allen, om deze urgente zaak met geldmiddelen te steunen. Door middel van een for mulier wordt een ieder daartoe in de gelegenheid gesteld. Hierna ging men over tot be handeling van de Beschrijvings brief van de 204e alg. vergadering. In de vacature D. v. Egmond werd gekozen met 37 van de 71 stem men Jac. P. Th. de Brabander, ex porteur te Hillegom (anti-sanering) En in de vacature G. v. Marei Da niël v. Egmond Nz., kweker te Rijnsburg (anti-sanering). Daarna volgde een bespreking over de motie van de afd. Bever wijk, inhoudende een opdracht aan het hoofdbestuur, om met al haar ten dienste staande middelen in de kortst mogelijke tijd afschaf fing van alle maatregelen te be werkstelligen. Mocht-dit geen vol doende succes opleveren, dan zul len de hoofdbestuursleden en de leden van de organisatie die in het B. V. S. of een harer onder delen zitting hebben, zich vanaf 1 Jan. 1948 uit het B. V. S. of een harer onderdelen terug te trekken, desnoods op straffe van boycot. De heer Swart, pleitte tegen de motie-Beverwijk. Wij als Nederl. Staatsburgers mogen niet tegen de beslissing van de minister indrui sen. De a.s. handelsbesprekingen met Engeland worden dan met stag natie bedreigd. De heer A. Nuijens (anti) hield dan een helder, maar scherp geformuleerd betoog, voor de motie-Beverwijk, hetgeen de gemoederen danig verhitte. Tot slot ging men tot stemming over, waarin de motie Beverwijk verwor pen werd. Tot afgevaardigden voor de alg. verg. werden benoemd de heren D. de Jager en A. Nuijens. EEN WOORD VAN DANK HEERHUGOWAARD. Op 12 Dec. om half 5 's morgens, zal ik van Schiphol naar Batavia vliegen, waar we na 3 dagen zullen arri veren, met bestemming Tegal; waar ik al zoveel jaren als missiezuster heb mogen werken. Na ruim lVi jaar onderbreking in ons goede va derland, waar ik met mijn familie lief en leed heb gedeeld ga ik weer graag terug naar ons dier baar, zwaarbeproefd Java, om mee te helpen weer op te bouwen, wat door oorlogsdaden werd vernield. Met oprechte dankbaarheid denk ik terug aan de vele blijken van belangstelling en missieliefde in H. Hugowaard, mijn vroegere woon plaats, ondervonden. Onvergetelijk blijft me de indruk van Zondag 30 November, toen ik in de St. Dionisiuskerk de lange rij van milde gevers langs me heen zag trekken. Als oud-parochiane van deze kerk heeft de collecte van die Zondag mij diep gepakt, te meer, omdat ik wist, hoeveel er tegenwoordig van Heer Hugowaard's goedheid wordt ge vraagd. Aan allen die mij een blijk van hun warme belangstelling gaven, mijn hartelijke dank en een laatste groet uit Nederland dat O.L. Heer u mag lonen! Dat Hij u behoude in ons heer lijke katholieke geloof en uw fa milie blijve zegenen en bescher men! Ik bid voor u allen, voor uw jongens op Java en voor hen vooral die daar vielen in dienst van 't va derland. Ik mag zeker ook wel op 'n gebedje uwerzijds rekenen, om 'n goede reis en Gods zegen over ons missiewerk. Zr. M. Ceciliana Does, Dochter van O.L.V. v.h. H. Hart, Bredascheweg 291, Tilburg. VOOR DE POLITIERECHTER Het was Maandag weer eens een drukke dag bij de politierechter, mr Alblas, die, tezamen met de Offi cier van Justitie, mr Holsteyn, te oordelen had over de kwade nei gingen in de mens. Het was weer diefstal en verduistering wat de klok sloeg, daarbij ter afwisseling een enkele heling en een paar mis handelingen, A. A. Br uit Alkmaar vond het maar beter om niet te verschijnen, toen hij Maandagmiddag voor moest komen voor mishandeling. Men maakte korte metten met hem en veroordeelde hem bij verstek tot 25.of 10 dagen. Het delict van S. J. O. was van geheel andere aard; in normale tij den zou het zelfs geen delict ge weest zijn. Deze man had n.l. ge bouwd, en hersteld, maar dan zon der de vereiste vergunningen. Had hij de moéd niet om de strijd met St Bureaucratius aan te binden? De politierechter vond het schijnbaar niet zo erg als de Officier, want hij deed de helft van de eis, 300.of 60 dagen, af. G. v. d. H. uit Alkmaar had al eens een veroordeling achter de rug. Nu stond hij weer voor de politierechter voor het stelen van een jas bij dorswerkzaamheden. Toen de jas vermist werd, hield hij zich van de domme. Niet erg spor tief! Nu kost hem dit spel 40. of 20 dagen. Duizenden valse textielpunten PURMEREND. Door de politie alhier zijn enkele Purmerenders en een Amsterdammer gearresteerd, die valse textielpunten verhandelden. In verband daarmede zijn aangehouden J. V. en diens echtgenote, P. H. J. K. en Th. de L., eveneens alhier. Be halve de vrouw zijn allen gevanke lijk naar Haarlem overgebracht. Ver schillende Purmerenders hebben textielpunten gekocht en tegen hen is proces-verbaal opgerpaakt. A.V.V.-NIEUWS DE RIJP AW 2 speelde tegen GVO 2 en verloor met 1^-0. Erger was, dat een van de spelers, door ongelukkige samenloop van om standigheden, zijn enkel brak. We zullen hopen, dat Jan weer spoedig genezen mag. De junioren verloren van Monnikendam junioren in een goed gespeelde wedstrijd met I2. AFSLUITING STOOMWEG BREEZAND. Wij maken er onze lezers op attent, dat het ge deelte van de Stoomweg, gelegen tussen Middenvliet en Zandvaart, sinds 8 December, gedurende hoog stens veertien dagen voor het rij- verkeer afgesloten is, wegens ver nieuwing van de in dat wegge deelte gelegen duiker. Bij onderzoek naar de gedragin gen van de stichting „Wereldactie voor Zeeland" te Amsterdam, die in de herfst 1946 werd opgericht, is gebleken, dat de ontvangsten tot 31 Mei jl. f 16.640.14 bedroegen en de onkosten niet minder dan f 6820.72, d.i. 41 pet.! De Commis saris der Koningin in Zeeland heeft de wens te kennen gegeven, dat de burgemeesters zich uit de plaatse lijke comité's terugtrekken. Het beginselprogram van de K.V.P. Op het Algemeen Secretariaat der K.V.P. installeerde de voorzitter der partij, de heer W. J. Andriessen, de door het partijbestuur ingestelde commissie tot herziening van het Beginselprogram. Deze commissie heeft tot taak de samenstelling van een ontwerp al gemeen staatkundig program en een program van richtlijnen. Als voorzitter der commissie werd gekozen Pater Mag. Dr S. Stokman O.F.M.; als leden traden toe: Dr L. A. H. Albering, Pater Dr L. J. G. Beaufort O.F.M.; Prof. Mr A. L. de Block, Mr W. C. L. v. d. Grinten, Mr E. M. J. A. Sassen, Mr A. A. M. Struycken en A. de Wolf. Als secretaris zal optreden de 2e secretaris der K.V.P., de heer Mr Chr. Rutten. De stichting van het Zuiderzee museum te Enkhuizen is thans een feit geworden. Gisteren verzamel den' zich ten stadhuize aldaar mr. J. K. v. d. Haagen namens het Rijk, Burgemeester Haspels namens de gemeente Enkhuizen, directeuren van de N.V. Sluis en Groot's Ko ninklijke Zaadteelt en Zaadhandel, als eigenaresse van het peperhuis, het dagelijks bestuur van de com missie van advies voor een Zuider zeemuseum, als eigenaresse van verschillende panden aangekocht uit bijdragen van de burgerij en het dagelijkse bestuur van de Vereni ging „Vrienden van het Zuiderzee museum" ter tekening v;an de acte van schenking van het Peperhuis en een achttal belendende percelen, waar het binnenmuseum zal wor den ondergebracht. Om utiliteitsredenen zijn deze gebouwen bij deze acte voorlopig overgedragen aan de Vereniging „Vrienden van het Zuiderzeemu seum", die de restauratie zo spoe dig mogelijk zal ter hand nemen en uitvoeren, waarna overdracht van de gerestaureerde panden aan het rijk zal volgen. Het rijk heeft zich bij deze acte verbonden vóór 1 Juli 1949 een ge deelte van deze gebouwen en vóór 1 Juli 1952 het gehele complex als Zuiderzeemuseum in te richten en voor het publiek toegankelijk te stellen, en voorts dit museum te voltooien met een buitendijks gele gen openluchtmuseum, wanneer het westelijk deel van het XJselmeer wordt drooggelegd. H.S.V. I-C.S.V. I 2-3 HEILO. In een vooral na de rust door H. S. V. zeer matig ge speelde wedstrijd heeft C. S. V. verdiend gewonnen. Voor de rust had H. een veldmeerderheid en wist dit in een doelpunt uit te druk ken. Na de rust zat C. fanatiek op de bal en zette de 1—0 achter stand in een 23 overwinning om. Bij H. was de linksbuiten P. Kraakman zeer goed. De zwakke punten in de voorhoede zijn de middenvoor en de rechtsbinnen. Beiden zijn niet doortastend ge noeg en hebben geen schotvaardig heid. C. speelt geen groots voetbal maar er wordt goed geplaatst en geschoten. De scheidsrechter leidde correct. Over de wedstrijd het vol gende: Direct na de aftrap gaat H. er "van door en stelt de C.-achterhoe de ter dege op de proef. Als er 10 minuten gespeeld zijn geeft P. Kraakman een pracht voorzet wel ke ingeschoten wordt. Dit doel punt wordt wegens off-side afge keurd. Dan zien we de H.-voorhoe de diverse opgelegde kansen „om hals" brengen. Plotseling gaat Bol- ten snel langs de lijn, zet voor en na veel heen en weer getrap kopt Schuijt in, 10. Na de rust is het C. dat de toon aangeeft. Als er 23 minuten ge speeld zijn krijgt C. een strafschop te nemen, keeper Dekker stopt de bal onvoldoende en de middenvoor van C. is er als de kippen bij om de partijen op gelijke voet te bren gen, 11. Vier minuten later breekt de C.- voorhoede door en brengt de stand op 12. Nadat 37 minuten in de tweede helft gespeeld zijn, krijgt C. weer een strafschop te nemen en ook deze wordt onberispelijk in een doelpunt omgezet, 1—3. Dan komt plots v. d. Peet met de bal van achteren plaatst hoog voor het doel, de keeper kan de bal niet onder controle krijgen en Bolten kopt keurig in, 23. Enige minuten later fluit de scheidsrechter het eindsignaal. GRASSHOPPERS 1—R.K.A.F.C. 1 1—3 Gr. heeft zijn eerste nederlaag geleden. Na de aftrap was Gr. in de aanval en bleef dit tot na 10 min. spelen de Gr.-rechtsbuiten het le doelpunt maakte, 't Spel ging even meer gelijk op, tot Gr. weer gere geld op A's helft speelde. Een mooi doelpunt werd gemaakt, doch de scheidsrechter liet een doelschop nemen. Bij een aanval van A. werd een mooi doelpunt gemaakt. Met 11 gaat de rust in. Daarna is er weinig moois meer te zien. A. speelt veel te stevig; 't regende strafschoppen. Bij een A.- aanval scoort een der Gr.-spelers in eigen doel (12). Dit werkt ont moedigend op Gr. Daarna is A., dank zij 't forse spel, in de aanval en scoorde no. 3. Gr. was niet ge lukkig. Tot tweemaal juichten haan supporters reeds, maar op 't nip pertje werd gered. Eindstand 13. KATHOLIEK THUISFRONT 'T VELD Hedenavond (Dins dag) worden alle parochianen boven 16 jaar, die meeleven met onze jon gens in Indië en enig belang stellen in het werk van het Kath. Thuis front, om half acht in café Zomer dijk verwacht. Vertoond wordt de buitengewoon mooie kleurenfilm „Sprookjesachtig Indië". Ook hoofd aalmoezenier Goossens zal aanwezig zijn en zal spreken over onderwer pen, die voor alle Thuisfronters van het grootste belang zijn. Hij rekent op een propvolle zaal!! De bus van Slijkerman gaat om kwart voor zeven rond (ook in de Oosterkam pen tot Blom). Zorgt dus op tijd klaar te staan. Een korte SA gaven wij be nienwe encycliek Hier volgen nog De nieuwe encj aohouwd worden i hoofdstuk van „Mj verschenen in 1943. werd uitgegeven, c Latijnse Kerk een gische beweging is, uitmuntende vruchl gebracht De encyc over: „Deze beweging zij is ontstaan alt hen, die beschuldl; verstarring en na! niet steeds geblev eigende grenzen, er gevolge nieuwe re in het bijzonder va hen, die tegen iede zijn. Dit document ker schudden, die achtig zijn, waar h paste vooruitgang het zal de onvoon houden". De nieuwe encycli de „unieke bewegii gische studie", die de laatste jaren d en aan het begin een beweging well Oost en West uitne van Eucharistische i gedragen; doch de haar heeft bevordei noodzaakt te waken misbruiken in deze. De mens is verpl vereren; in deze e: God en de mens sa: Uike eredienst bego van Christus, die w zal worden voortgez voornamelijk door hetgeen betrekking Eucharistie. Deze eredienst mi wel inwendig als individueel zowel a jectief", hetgeen bei intrinsieke kracht e de gestelde liturg! „subjectief" voor eigenschappen, alsm in het hart van de daad. Aldus wil de g stilstaan bij het gevonden wordt ii Lichaam van Christ) enkel bestanddeel te ander verwaarloost De bijzondere rol terschap bij het sch haven van dit „ev benadrukt, en Z.H. duidelijk, dat terw kant de liturgie opi loofd wordt, zij aan het Geloof niet schi „lex orandi, lex cr gels voor het gebe< voor het Geloof) ka groter waarheid woi de Wet, in het Ge bepaalt de Wet van De Liturgie werd wikkeld en hield f de ontwikkeling v doch het is de Kerl heeft van deze bei gen; individuele pro niet toegestaan; alh( van groot nut is bi. van de H. Mis, hei bij niet weinig ceren waarde voor het vol H. Stoel er over te Voorrang vooi langs de verk De A.N.W.B. heeft bestuur der P.T.T. plaatsing van nieuv sluitingen voorrang nen aan het betrekk< tal aansluitingen, dal grote verkeerswegen bijzonder de special voorzien van een m cellen, omdat van t medische en technisi nen inroepen bij on ringen en ook voo hulp met takelwagei garages en reparati De film „Fi Binnenkort zal schepping „Fantasia landse bioscopen w In deze rolprent spe slechts een klein ro ney en zijn staf creé technicolor een klei figuren. De muziek voor d onder leiding vai kowsky, de dirigent delphia Symphony speeld. Men zal t« De Toccata en Fugt Bach, de Notenki Tschaikowsky de T van Paul Dukas, de temps van Strawins van Beethoven, de van Ponchielli, D< naakte berg van Mo: Ave Maria van Sch De posf1 voor I a.s. feest In de komende wi voor Indië door Nieuwjaarscorrespoi rijk groter in omvat maal. Wil men ec zijn van een tijdige poste men de stukk groeten uiterlijk ir 7—13 December er jaarswensen in die cember. Houdt men dan zal de beperkt de vliegtuigen zo j besteed kunnen woi De smaak va Naar aanleiding welke de laatste ti; bliek worden geuit van consumptiemelli provincies Noord Holland en Utrecht, afdeling voorlichtin nisterie van Landbi Voedselvoorziening gevolge van de lan de melkproductie beneden de verwacl ven. Teneinde in di hoefte te kunnen v onvermijdelijk, dat met een afwijkende volge van het gebr poeder, in consumi bracht, wat bij een ductie niet zou gesc dingswaarde van door een en ander bajnvloed- te

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2