DE VERRE STEM De nieuwe encycliek „Mediator Dei" Volkstaal in de liturgie alleen met toestemming van de H. Stoel Nieuwe voorstellen van Molotof Een nieuw Amerikaans plan voor vooruitstrevende politiek NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdag 9 December 1947 PAG. 3 Rusland eist van Duitsland 10 Milliard dollar als herstelbetaling Verzet van Engeland Russische protesten te Parijs Onderhoud tussen Dulles en de Gaulle NIWIN-pakketten Waarom verloor de Franse M.R.P.? Verjonging f J Een korte samenvatting gaven wij bereids over de nieuwe encycliek „Mediator Dei". Bier volgen nog enige treffende passages. De nieuwe encycliek kan be- aohouwd worden als een tweede hoofdstuk van „Mystici Corporis", verschenen in 1943. „Mediator Dei" werd uitgegeven, omdat er in de Latijnse Kerk een nieuwe litur gische beweging is, welke talrijke uitmuntende vruchten heeft voort gebracht. De encycliek zegt hier over: „Deze beweging juist omdat zQ is ontstaan als reactie tegen hén, die beschuldigd worden van verstarring en nalatigheid is niet steeds gebleven binnen ge- eigende grenzen, en heeft dienten gevolge nieuwe reacties verwekt, in het bijzonder van de zijde van hen, die tegen iedere nieuwigheid zijn. Dit document zal allen wak ker schudden, die lui en vrees achtig zijn, waar het enigerlei ge paste vooruitgang betreft, doch het zal de onvoorzichtigen weer houden". De nieuwe encycliek handelt over de „unieke beweging inzake litur gische studie", die eigen was aan de laatste jaren der vorige eeuw en aan het begin van deze eeuw, een beweging welke inderdaad in Oost en West uitnemende vruchten van Eucharistische godsvrucht heeft gedragen: doch de H. Stoel, welke haar heeft bevorderd, ziet zich ge noodzaakt te waken voor mogelijke misbruiken in deze. De mens is verplicht om God te vereren; in deze eredienst werken God en de mens samen; de christe lijke eredienst begon in de persoon van Christus, die wil dat Hij steeds Zal worden voortgezet in Zijn Kerk, voornamelijk door middel van al hetgeen betrekking heeft op de H. Eucharistie. Deze eredienst moet dan ook zo wel inwendig als uitwendig zijn; individueel zowel als sociaal; „ob jectief", hetgeen bedoeld is voor de intrinsieke kracht en activiteit van de gestelde liturgische daad; en „subjectief" voor wat betreft de eigenschappen, alsmede hun gevolg in het hart van de verrichter dezer daad. Aldus wil de gehele encycliek stilstaan bij het „evenwicht", dat gevonden wordt in het Mystieke Lichaam van Christus, hetwelk geen enkel bestanddeel ten koste van een ander verwaarloost of overschat. De bijzondere rol van het pries terschap bij het scheppen en hand haven van dit „evenwicht" wordt benadrukt, en Z.H. de Paus maakt duidelijk, dat terwijl aan de ene kant de liturgie openbaart wat ge loofd wordt, zij aan de andere kant het Geloof niet schept; de formule: „lex orandi, lex credendi" (de re gels voor het gebed zijn de regels voor het Geloof) kan met zelfs nog groter waarheid worden omgedraaid de Wet, in het Geloof neergelegd, bepaalt de Wet van het Gebed. De Liturgie werd langzaam ont wikkeld en hield gelijke tred met de ontwikkeling van het dogma, doch het is de Kerk, die de leiding heeft van deze beide ontwikkelin gen; individuele proefnemingen zijn niet toegestaan; alhoewel, het Latijn van groot nut is bij het celebreren van de H. Mis, heeft de volkstaal bij niet weinig ceremoniën een grote waarde voor het volk: het is aan de H. Stoel er over te beslissen, wan- Voorrang voor telefoons langs de verkeerswegen De A.N.W.B. heeft aan het hoofd bestuur der P.T.T. verzocht, bij de plaatsing van nieuwe telefoon-aan sluitingen voorrang te willen verle nen aan het betrekkelijk gering aan tal aansluitingen, dat nodig is om de grote verkeerswegen en meer in het bijzonder de speciale autowegen te voorzien van een net van telefoon cellen, omdat van belang is, snel medische en technische hulp te kun nen inroepen bij ongevallen en sto ringen en ook voor nachtservice, hulp met takelwagens enz. enz., van garages en reparatie-inrichtingen. De film „Fantasia" Binnenkort zal Walt Disney's schepping „Fantasia" in de Neder landse bioscopen worden vertoond. In deze rolprent speelt Micky Mouse slechts een klein rolletje, want Dis ney en zijn staf creëerden voor deze technicolor een kleine 70 nieuwe figuren. De muziek voor deze film werd onder leiding van Leopold Sto- kowsky, de dirigent van het Phila delphia Symphony Orchestra, ge speeld. Men zal te horen krijgen: De Toccata en Fuga in Mineur van Bach, de Notenkrakerssuite van Tschaikowsky de Tovenaarsleerling van Paul Dukas, de Sacre du Prin- temps van Strawinsky, de Pastorale van Beethoven, de Dans der uren van Ponchielli, De Nacht op een naakte berg van Moussorgsky en het Ave Maria van Schubert. De post voor Indië met de a.s. feestdagen In de komende weken zal de post voor Indië door de Kerst- en Nieuwjaarscorrespondentie belang rijk groter in omvang zijn, dan nor maal. Wil men echter verzekerd zijn van een tijdige aflevering, dan poste men de stukken met Kerst groeten uiterlijk in de week van 713 December en met Nieuw jaarswensen in die van 1420 De cember. Houdt men zich hieraan, dan zal de beperkte laadruimte in de vliegtuigen zo nuttig mogelijk besteed kunnen worden. De smaak van de melk Naar aanleiding van klachten, welke de laatste tijd door het pu bliek worden geuit over de smaak van consumptiemelk speciaal in de provincies Noord Holland, Zuid Holland en Utrecht, herinnert de afdeling voorlichting van het Mi nisterie van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening eraan, dat ten gevolge van de langdurige droogte de melkproductie zeer belangrijk beneden de verwachtingen is geble ven. Teneinde in de distributiebe hoefte te kunnen voorzien, is het onvermijdelijk, dat nu en dan melk met een afwijkende smaak, ten ge volge van het gebruik van melk poeder, in consumptie wordt ge bracht, wat bij een normale pro ductie niet zou geschieden. De voe dingswaarde van de melk wordt door een en ander evenwel niet beïnvloed. neer de volkstaal gebruikt kan worden. De H. Vader zegt hierover; „Het gebruik van het Latijn, zoals dit geschiedt in het grootste deel der Kerk, onderscheide zich als een gepast teken van eenheid, alsmede als een doelmatige sanctie tegen de verwording der heilige Leer. In niet weinig ceremoniën ech ter is de volkstaal zeer nuttig voor het volk en mag zij gebruikt wor den. Niettemin is het het uitsluitend voorrecht van de Apostolische Stoel, om dit toe te staan; zonder Hem te raadplegen of te handelen met Zijn goedkeuring mag niets in deze aan gelegenheid ondernomen worden". De Kerk treedt niet op louter als oudheidkundige, die de oudheid vereert om haarzelfs wille door b.v. te wensen, dat alle altaren er uitzien als tafels; dat zwart nooit gebruikt worde voor de liturgische gewaden; dat beelden en afbeeldin gen van Christus aan het kruis, waarop Hij ook als lijdend wordt voorgesteld, verwijderd worden. Het is aan de bisschoppen om, in eenheid met de H. Stoel, alle ont wikkelingen te leiden. Daarna vat Z.H. de Paus in het kort de gehele Leer samen omtrent de centrale Daad der christelijke eredienst, de H. Eucharistie, met inbegrip van het priesterlijk ambt, en Hij veroordeelt hen, die alle christenen als evenwaardige pries ters beschouwen en de gewijde priester als de afgevaardigde van de gemeenschap der gelovigen; evenwel dragen de gelovigen waar lijk de H. Mis mede op, en Z.H. verheugt zich erover, dat dit tegen woordig zoveel beter begrepen wordt. De Nederlandse ploeg schaatsenrijders is naar Noorwegen ver trokken om deel te nemen aan de Europese kampioenschappen. V.l.n.r.: Broekman, v. d. Voort, de Koning, Huiskens, Kortenoever, trainer Nap en Langedijk. molotof heeft op de gisteren gehouden bijeenkomst der Grote Vier, waar Bevin wegens onge steldheid vervangen werd door Lord Pakenham, nieuwe voorstel len aan de Raad van Ministers overhandigd. Dit in antwoord op het verzoek van Marshall, Zater dag gedaan, om een samenhan gend document, daar de drie do cumenten. die Molotof Zaterdag ter tafel bracht, volgens de Wes telijke mogendheden het probleem slechts „ten dele" behandelen. De economische principes van de nieuwe Russische voorstellen hou den onder meer in: L Verhoging .van de Duitse Staalproductie tot 10 of 12.000.000 ton per jaar. 2. Opheffing van de zonegrenzen, nadat de bestuursraad zo spoedig mogelijk centrale Duitse bestuurs departementen zal hebben ingesteld, welke de aangelegenheden zullen moeten behandelen, waarover cen traal genomen beslissingen dienen te vallen. 3. Gemeenschappelijke controle der vier mogendheden op het Ruhr- gebied. 4. Hervorming van het mone taire systeem in het gehele land. 5. Overdracht van de eigendom men van kartels en trusts aan de Duitse staat. 6. Ongeldig verklaring van de overeenkomst tot economische sa mensmelting der Britse en Ameri kaanse zone. Betreffende de herstelbetalingen zijn o.m. de volgende punten opge nomen: L Vaststelling van de herstel betalingen aan de U.S.S.R. en Polen op 10 milliard dollar. 2. Betaling door ontmanteling van fabrieken, welke niet nood zakelijk zijn voor de Duitse vre deseconomie, met goederen, Duit se activa in de vreemde en in diensten. 2. De ontmanteling in de Wes telijke zones, zoals bepaald bij de overeenkomst van Potsdam, moet einde 1948 zijn voltooid. De ministers besloten het Britse document als basis voor de bespre kingen te aanvaarden en het para graaf voor paragraaf tezamen met het Sovjetrussische document te behandelen. De Britse afgevaardigde Lord Pakenham, wees er op, dat Enge- De Sowjet-Russische regering heeft de Franse regering twee nota's doen toekomen, waarin wordt geprotesteerd tegen de „vervolging" van Sowjet-Russi sche burgers in Frankrijk en te gen de behandeling van „repa triërende Sowjct-Russen". In het Sowjet-protest wordt mel ding gemaakt van het onderzoek, dat door de Fransen in het Sow jet-Russische repatrieringskamp Beauregard was ingesteld, 'waar van „noch de kampleiding, noch de Sowjet-Russische ambs-^ie te vo ren in kennis was gesteld". De tweede Sowjet-nota had be trekking op de arrestatie van een aantal leiders van het verbond van Sowjet-Russische burgers in Frank rijk. De arrestaties zouden gepaard zijn gegaan met geweld en beledi gende uitlatingen van de politie agenten, aldus de nota. De nota voegt hieraan toe, dat het thans „uitlekt" dat de arrestanten in het geheim naar de Sowjet-Russische bezettingszone van Duitsland zijn vervoerd. land het nog steeds onmogelijk acht, de aanspraak der U.S.S.R. op 10 billioen dollar aan herstelbetalin gen te aanvaarden. De ministers konden niet tot overeenstemming komen over het tweede gedeelte van het Britse do cument, dat over de verdeling van de bezettingskosten handelt. Lord Pakenham verklaarde, dat de uitga ven billijk over de bezettende mo gendheden moeten worden verdeeld. Molotof wilde deze kwestie naar de plaatsvervangers wijzen, daar de ministers zouden moeten weten om welke bedragen het gaat, alvo rens zij een beslissing kunnen ne men. Nadat de ministers der Westerse mogendheden de beschuldigingen hadden tegengesproken, die Molotof in zijn verklaring na de opening der vergadering had geuit, werd de vergadering verdaagd. Volgens Reuter's correspondent te Parijs beschouwt men aldaar het onderhoud van l'/i uur, dat John Foster Dulles, de republi keinse adviseur van de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Marshall, met generaal De Gaulle heeft gehad, als de belang rijkste diplomatieke gebeurtenis van de laatste maanden. Men acht het onderhoud, dat ge kenmerkt werd door wederzijdse hartelijkheid en wederzijds begrip, een erkenning van het ministerie van buitenlandse zaken, dat men met De Gaulle moet rekening hou den als met de mogelijke minister president in een niet al te verafge legen toekomst. Bijzondere beteke nis hecht men aan het feit, dat Dulles en De Gaulle het eens wer den over de kwestie Duitsland, daar het verschil van mening tussen Frankrijk en de Westelijke <»5alli- eerden over de behandeling van Duitsland een hinderpaal is geble ken voor gezamenlijke actie in West-Duitsland. Terwijl De Gaulle zich enkele weken geleden op een pers-confe rentie tegen de fusie van de Franse zóne met de Engels-Amerikaanse zóne van Duitsland had verklaard, zou hij zich thans tegenover Dulles bereid hebben verklaard zijn goed keuring te hechten aan een volle dige economische eenheid van W. Duitsland. Distributie-ambtenaren beklagen zich Het hoofdbestuur van de vereni ging van distributie-personeel in Nederland, dat op 29 November een telegram aan de ministerraad ver zond, waarin op de ontstemming onder het distributie-personeel werd .gewezen, heeft in een aanvullend schrijven daarop een toelichting ge geven. Hierin wordt er op gewezen, dat een delegatie van het hoofdbe stuur na de oprichting van de ver eniging in Januari 1946 besprekin gen op het ministerie van binnen landse zaken heeft gevoerd, waarbij de sociale positie van de distributie ambtenaren is behandeld. Ook met andere departementen zijn soortge lijke onderhandelingen gevoerd, doch, constateert het schrijven, „na twee jaren heerst nog dezelfde ver warring dezelfde onzekerheid, de zelfde ongelijkheid". Met de meeste klem dringt? het hoofdbestuur aan op onverwijlde af kondiging en inwerkingtreding van de toegezegde wachtgeldregeling en het treffeh van voorzieningen tot overneming in dienst bij het rijk, provincie of gemeenten van een kern van het overblijvend perso neel, die met de liquidatie van het distributie-apparaat zal worden be last Opoe Herfst' werd 106 jaar De oudste inwoonster van Rot terdam, tevens de oudste inwoonster van Nederland, vierde gisteren haar 106e verjaardag. Een unieke gebeur tenis, die dan ook niet ongemerkt voorbijging. Een groot aantal fami lieleden en kennissen had zich ter gele'genheid van dit feit in het huis van de krasse oude dame verzameld om haar geluk te wensen en hun geschenken aan te bieden. Er waren veel bloemen en gelukstelegram men. De Rotterdamse militairen aan boord van de „Kota Inten" telegra feerden haar: „Amsterdam heeft z'n Dam-paleis; Den Haag zijn Ridder zaal, maar wij Rotterdammers zijn trots op onze Opoe Herfst. Langs deze weg onze hartelijke geluk wensen, en nog vele jaren". Ook de heer G, van Nus, chef van het kabinet van de burgemees ter, kwam namens de burgervader feliciteren. De gehele dag was het druk met bezoekers en tot laat in de avond was het krasse oudje het middelpunt van alle sympathie en belangstelling. S Koningin bezoekt het Muiderslot Zondagmiddag heeft H. M. de Koningin met haar hofdame Freule Roell een bezoek gebracht aan het oude Muiderslot te Muiden. De concierge, de heer T. Geuze- broek, die van het bezoek niet °P de hoogte was, ontving de Lands vrouwe. H.M. vroeg hem haar be zoek als onofficieel te beschouwen en toen onmiddellijk daarop een troepje van 5 andere bezoekers het slot betrad, verzocht zij de heer Geuzebroek haar met deze 5 het gebouw rond te leiden. Drie kwar tier wandelde de gids met zijn gasten, waartussen zich H.M. mef haar hofdame bewoog, door de gangen en zalen van het slot en beantwoordde de vragen, die ieder van hen stelde, lag. VRIJ VAN INVOERRECHTEN Tot dusverre waren voor pakket ten, gezonden door de militairen in Indië naar hun familie of vrienden in Nederland, de normale invoer rechten verschuldigd. Na overleg met het ministerie van financiën is de „Niwin" er in geslaagd voor deze pakjes vrijstelling van invoerrech ten etc. te verkrijgen, waarbij ech ter moet worden voldaan aan ver schillende voorwaarden. Zo moet uit de zendingen blijken, dat de goederen uitsluitend met het oog op familie- of vriendschapsbanden als geschenk zijn verzonden. Voorts moeten de goederen rechtstreeks vanuit Ned. Indië, Suriname of Curagao naar Nederland worden gestuurd. Het gewicht per voor één geadresseerde bestemde zending mag niet hoger zijn dan 4 kg, de waarde van de inhoud niet meer dan f 25. bedragen en het bedrag, dat nor maal aan invoerrecht, invoerbelas- ting en/of accijns zou zijn verschul digd, niet meer dan f 10.zijn. Post1 voor H. Ms. „Evertsen" Hr. Ms. torpedobootjager „Evert- sen" die van Tandjong Priok op weg naar Nederland is zal op zijn reis de haven Trincomali (op Cey lon) aandoen. Post voor de opva renden kan daar worden uitgereikt mits deze uiterlijk 11 December a.s. gepost wordt. Geen, algemene staking te Rome De algemene staking, die Dins dag te middernacht in Rome zou uitbreken is gisterenavond afgelast daar de regering de eisen om een werkverschaffingsplan voor de werklozen heeft aanvaard. Posities Nederlandse passagiersschepen Aalsdijk 6 Dec. van Philadelphia te Rotterdam; Al Cyone 7 Dec. van Takoradi naar Accra; Alderamin 6 Dec. van Rio de Janeiro naar Per- nambuco; Andijk HavanaAntwer pen pass. 7 Dec. Scillies; Arkeldijk 6 Dec. van New York naar Ant werpen; Aversdijk 5 Dec. van Ha vana naar Tampa; Boissevain Sin gaporeRio de Janeiro (via Kaap stad) 2 Dec. van Port Swettenham; „Congostroom" 7 Dec. van Freetown naar Takoradi; „Cottica" 7 Dec. van nambuco naar Trinidad; „Filips v. Marnix" 6 Dec. van Baltimore te Rotterdam; „Haarlem" 4 Dec. van Callao naar Valparaiso; „Helder" 5 Dec. van Guayaquil naar Callao; „Joh. de Witt Dec. van Port Said naar Algiers Java-A'dam); „Ka- merlingh Onnes" van New Orleans Batavia 6 Dec. te Penang; „Kota Angoeng" 7 Dec. van Batavia naar Makassar; „Kota Gde" Rotterdam- Java 7 Dec. van Antwerpen naar Lissabon; „Kota Inten" 7 Dec. van Suez naar Aden; „Lemsterkerk" RotterdamBahrein 7 Dec. te Ant werpen; „Lievevrouwekerk" Rotter damBasra, pass. 7 Dec. Quessant; „Maaskerk" AmsterdamWest-Afri- ka 7 Dec. 15 mijl Oost van Start- point; „Madoera" 6 Dec. van Madras te Rangoon; „Meliskerk" 7 Dec. v. Haifa naar Marseille; „Merwede" Buenos AiresAmsterdam 7 Dec. te Bahia; „Modjokerto" JavaRotter dam pass. 6 Dec. Gibraltar; „Nw.- Amsterdam" New York—Havana 9 Jan. te St Thomas verwacht; „Ni- gerstroom" LobitoAmsterdam 7 Dec. bij Vilssingen geanlcerV „Nor- dam" 8 Dec. van New York te Rot terdam; „Nijkerk" LobitoAntwer pen 7 Dec. te Dakar; „Oranjefon tein" 4 Dec. van East Londen te Durban; „Poeoe Laut" Amsterdam- Batavia 7 Dec. te Genua; „Roepat" 7 Dec. van Lourenzo Marquez naar Mombassa; „Ruys" 7 Dec. van Bue nos Aires naar Santos; „Rijnland" AmsterdamBuenos Aires 6 Dec. te Rio de Janeiro; „Salawati" 4 Dec. van Lourenzo Marquez naar Beira; „Sloterdijk" RotterdamBatavia pass. 7 Dec. Finisterre; „Sommels- dijk 7 Dec. van New Orleans te Rotterdam; Straat Soenda 4 Dec. van Rio de Janeiro naar Durban; Streefkerk Rotterdam-Calcutta pass 6 Dec. Dover; Talisse 7 Dec. van Algiers naar Halifax; Tasman,, wordt 10 Dec. van Soerabaja te Brisbane verwacht; Westerland, Buenos AiresAmsterdam, 7 Dec. te Santos; Willem Ruys, Rotterdam Java, pass 7 Dec. 12 uur Kaap Bon; Algoreb. 6 Dec. van St. Vin cent naar Antwerpen; Alkaid, Per- nambucoAntwerpen, pass 7 Dec. Madeira; Alphard, Rotterdam Buenos Aires, pass 6 Dec. Madeira; Grootekerk, RotterdamSydney, 6 Dec. van Suez; Prins Alexander. 5 Dec. van Alexandrië te Jaffa; Prins Maurits. Chicago—Rotterdam, pass 6 Dec. Cape Race; Prins Wil lem II, QuebecAntwerpen, 7 Dec. op 650 miil west van Scillies; Pr!"s Willem IV. HarlingenVaxx C: t - nia, pass 6 Dec. Algiers; Ridderkerk ShanghaiRotterdam, 6 Dec. van Aden. De Amerikaanse organisatie voor democratische actie heeft een plan gepubliceerd voor een vooruit strevende Amerikaanse politiek, die de volgende punten zou moe ten omvatten: Bespoediging van het plan-Marshall, ondersteuning van de niet-communtstische lin kerzijde in Europa, economische sahcties tegen het Spanje van Franco door middel van de orga nisatie der V. N., stopzetting van alle „onbevoegde" militaire hulp aan de regering van Tsjang Kai Sjek in China. De voornaamste ondertekenaars van het plan zijn: Mevrouw Eleanor Roosevelt, Graham Summer Wel les, voormalig onderminister van buitenlandse zaken, Paul Porter, voormalig kabinetsminister en lei der van de Amerikaanse economi sche missie in Griekenland, Archi bald Macleish, voormalig toege voegd minister van buitenlandse zaken en Herbert Lehmann, ex- directeur-generaal van de UNRRA. Volgens deze verklaring zou een verwerping door het Congres van het plan-Marshall Europa groter ellende brengen dan de Duitse be zetting heeft gebracht. Het plan Prof. Meyers ere-doctor der Sorbonne In tegenwoordigheid van Vincent Auriol, President der Franse Repu bliek, en van vele vooraanstaande figuren, onder wie de Nederlandse Ambassadeur, is een plechtige zit ting der Sorbonne gehouden. In deze zitting werd o.a. tot Doc- tor-Honoris causa bevorderd: Prof. M. Meyers van de juridische facul teit te Leiden. Prof. Meyers was bij de plechtigheid aanwezig. Incasseerder verduisterde duizenden guldens De politie te Nispen bij Roosen daal is er in geslaagd de hand te leggen op de 30-jarige J. C. te Veghel, die juist op het punt stond de grens over te vluchten, nadat hij een belangrijk bedrag, vele duizen den guldens, had verduisterd. C. had het geld, dat hij van enkele winkeliers had ontvangen, niet aan de Rijksmeelcentrale afgedragen. MARGARINE mag goedkoper worden In verband met een gerucht, vol gens hetwelk van O verheidszij de een door een bepaalde firma vrij willig in te voeren prijsverlaging van 10 procent van het door haar gevoerde merk margarine zou zijn verboden, deelt het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoor ziening mede, dat er geen sprake is van een verbod tot prijsverla ging. Voor margarine geldt slechts een maximum-prijs en het staat fabrikant en handelaar vrij tot prijsverlaging van margarine over te gaan. Het' regeringsjubileum van Koning Gustaaf De 89-jarige Koning Gustaaf van Zweden heeft Maandag zijn 40-jarig regeringsjubileum gevierd. Het was een nationale feestdag. Het ge hele land vlagde en in de kerken werden Te Deums gezongen. In de Grote Kerk te Stockholm had een plechtige dienst plaats, die door de koninklijke familie werd' bijgewoond en waarbij schoolkin deren en leeftijdgenoten van de Ko ning uitgenodigd waren. verwerpt zowel het voorstel van Wallace, het verzet tegen commu nistische expansie te staken, als een politiek, die uitsluitend berust op de theorie van het alternatief: kwaadwilligheid of welwillendheid der Sowjet-Unie. Ook wordt ern stig gewaarschuwd tegen elke po ging, de hulp der V. S. afhankelijk te stellen van de economische po litiek der andere landen. Geslaagde noodlanding van onbestuurd vliegtuig In Texas werd bij een landing van een vliegtuig de piloot uit het toestel geslingerd. Het vliegtuig vloog onbemand verder en bleef 2 uur en 20 minuten in de lucht. We gens benzinegebrek daalde het uit zichzelf %en liep bij deze landing slechts geringe beschadigingen op aan het landingsgestel en de vleu gels. De piloot, die bij de eerste landing uit het vliegtuig geslin gerd werd, brak zijn ruggegraat. Handgranaat in een fornuis Terwijl drie kinderen der fam. L. te Cuyk aan de Maas rond het fornuis zaten, sprong deze plots met een geweldige knal uiteen. Al le kinderen werden slechts licht gewond. Het onderzoek wees uit, dat op onverklaarbare wijze een handgranaat in het fornuis is te rechtgekomen, welke dus vooraf in de kolenvoorraad verzeild is ge raakt. Zaandijk gaat bouwen ZAANDIJK De bouw van 22 woningen voor de Woningbouwver eniging „Zaandijk" is opgedragen aan de aannemers B. Finke en J. Kaaiyer te Zaandam v. f 287.201. Drie en, een half jaar voor oud-burgemeester Voüte De Bijzondere Raad van Cas satie veroordeelde Maandag de oud-burgemeester van Amster dam E. J. Voüte tot drie en een half jaar gevangenisstraf met af trek. De procureur-fiscaal had geconcludeerd tot vier jaar ge vangenisstraf. Voute was door het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam tot zes jaar veroordeeld. Na enige juridische overwegingen verklaarde de Raad van Cassatie van mening te zijn, dat de gedra gingen van de gewezen Amsterdam se burgemeester ten voordele van de vijand een ernstig karakter dra gen en dat in de wijze, waarop hij het burgemeestersambt heeft we ten te verkrijgen, een bedenkelijke gezindheid tot uiting is gekomen. Deze daden heffen binnen het gehele kader zijner ambtelijke werk zaamheden weliswaar zijn strafbaar heid niet op en mogen ook niet wor den overschat, maar leggen toch wel zoveel gewicht in de schaal, dat de opgelegde gevangenisstraf van zes jaren te hoog moet worden geoordeeld. In het bijzonder de kleinering door het Hof van wat Voüte vooral in de laatste jaren van zijn burge meesterschap ten goede van de bur gerij van de hoofdstad heeft trach ten te bereiken en ten dele ook wel heeft bereikt, komt de raad voor de billijkheid jegens hem eniger mate uit het oog te verliezen, omdat zijn aanhoudend streven in die richting van meer betekenis is voor de totale beoordeling van zijn per soonlijkheid. dan de vraag, welk fei telijk aandeel zijn optreden heeft gehad in het geheel der Duitse motieven. De verdeling van Palestina had ernstige ongeregeldheden tot gevolg van de zijde der Arabieren, te Jerusalem. Een grote hoe veelheid Joodse goederen worden tijdens een demonstratie door Arabieren in brand gestoken. ONDANKS haar nederlaag bij de laatstgehouden Franse gemeen teraadsverkiezingen, toen zij onge veer twee derde van haar kiezers verloor, houden de leiders der MRP staande, dat hun hoofdidee nog van kracht is, dat het zijn vruchtbaarheid bewezen heeft en nog steeds even noodzakelijk is. Maurice Schumann, de voorzitter der MRP, beschreef in zijn blad „1' Aube" deze „hoofdidee" als „de poging om een noodlottig tête-a- tête tussen Socialisten en commu nisten te voorkomen, omdat dat spoedig zou leiden tot overspanning van de macht en tot dictatuur". Schumann eist voor zijn partij de eer op, de thans tot stand ge komen breuk tussen socialisten en communisten te hebben bewerkt en aldus een dreigende coalitie tussen deze twee partijen te hebben ver hinderd. Aangezien zulk een coalitie ster ker zou geweest zijn dan De Gaulle's R.P.F., is Schumann van mening, dat de -MRP nog steeds een belangrijke rol in de Franse politiek heeft te vervullen. Het is echter de vraag, of de MRP geheel verantwoordelijk kan geacht worden voor de breuk tus sen socialisten en communisten in Frankrijk. Ongetwijfeld werd deze breuk in de hand gewerkt door het communistisch beleid, in het bij zonder door de oprichting van de Kominform. Doch alleen reeds het feit, dat erover gesproken wordt dat de socialisten en de MRP thans gemene zaak maken ter verdedi ging van de Republikeinse cen trum-partijen tegen de communisti sche en Gaullistische uitersten, pleit voor Schumanns betoog. Eerder was de hoofdoorzaak van de nederlaag der MRP haar eigen houding inzake het communistisch probleem. Deze houding werd voor de gemeenteraadsverkiezingen door een politicus van de MRP, de schrijver Robert Lecourt, aldus be schreven: „Een anti-communisme, dat zich slechts in woorden uit, zonder enig constructief program ma, kan het communisme niet om verwerpen. Integendeel, tenzij de wortel van het kwaad wordt aan getast, kan niets gedaan worden. Het kwaad ligt in de sociale on rechtvaardigheid." In overeen stemming hiermede heeft de MRP zich van het begin af geconcen treerd op de sociale en economi sche hervorming als het beste tegengif tegen het communisme. De hervorming is echter een langzaam en geleidelijk in >vacht toenemend proces, hetwelk vaak niet in het oog loopt. Dit laatste bracht er dan ook talrijke MRP- kiezers toe, op de RPF te stemmen, omdat deze een directer en openlij ker anti-communisme voorstaat. Evenwel neemt dit niet weg, dat het communisme moet worden aan gepakt op de wijze, door Lecourt aangegeven. De MRP heeft alles zins bewezen, in dat opzicht een belangrijke functie te vervullen door het handhaven van haar cen trale positie tussen heide genoemde uitersten. GOUDEN DOCTORAAT Op 17 December a.s. zal mr. A. Moens, notaris te Beverwijk, het feit herdenken, dat hij voor 50 jaar aan de Leidse Universiteit promo veerde. IEUW BLOED, nieuw leven. Dit ondermaanse is nu een maal vergankelijk. Het gaat noodzakelijk voorbij. Geslach ten en dingen volgen elkaar op, ononderbroken. We kunnen daarover philosopher en. We kunnen er ons ook practisch tegen verzetten. Dat moeten we zelfs. We moeten eten om ons leven in stand te houden. Zo is het ook met ons verenigings leven, met onze jeugdbeweging. Die mogen op de duur niet en kel uit veteranen en adspirant- oudgedienden gaan bestaan. Daar is geregeld nieuwe toe voer van verse krachten nodig. Want dan blijft de levenskracht, de vitaliteit, de activiteit en werkzaamheid. In Alkmaar be staat bij de St. Vincentiusvere- niging en wie kent dit prach tige, nuttige werk niet? ook een jeugd-afdeling, de St. Pau- lusconferentie. Laat die haar grote, vurige Patroon waardig kunnen blijven, doordat vurige, edelmoedige, echt apostolische jonge mensen zich laten vinden, zich bij haar aan te sluiten. MARCUS FEUILLETON dooi PETE FALCON 80. Dank zij de gastvrijheid in deze woning van mr. Wozodsky, die aan onze kant staat en die, door zijn in vloedrijke relaties in dit land, buiten elke verdgnking valt. Hij knikte vriendelijk in de richting van een der vijf mannen, die zich verheugde in een vrij omvangrijke lichaams bouw en in een minzaam gezicht, dat alle vertrouwen inboezemde. De bezitter van deze physieke eigenschappen, die door Finnemore •was aangesproken als mr. Wozodsky knikte eveneens en zei: „Ik sta vol komen tot uw beschikking. Maar als ik het goed begrijp vindt u zich op dit ogenblik in de volgende moei lijkheid: Er is geen volkomen zeker heid, dat de documenten, waarvan u zich in New-York heeft kunnen meester maken, slaan op een uitvin ding, die practisch verwezenlijkt kan worden. Als ik me niet vergis, dan bestond er ten aanzien hiervan twijfel bij de autoriteiten in Ame rika en bestaan deze ook bij onze regering. Om echter geen risico te lopen, dat een machtig wapen exclu sief in handen zou komen van een mogelijke tegenstander, heeft onze regering opdracht gegeven de docu menten te bemachtigen." „Juist", antwoordde Finnemore. „En dat is ons gelukt, al moet ik moet ik zeggen, dat het op het kantje af is geweest. Zoals gezegd, ben ik er thans van overtuigd, dat wij onze achtervolgers voor een poos kwijt zijn. Het blijft echter geboden om hier niet te lang te blijven en de documenten zo spoedig mogelijk af te leveren. „Dan komt het mij het beste voor", zei Wozodsky, „dat u morgen weer vertrekt. Maar wat bent u van plan te doen met deze jongedame. Hij keek met bewonde ring naar Mary Regan, die geen van de mannen een blik waardig keurde en onbewogen voor zich uit staarde. „Zij is tot dusverre een onderpand geweest, dat men ons niet te hard aanpakte" sprak Finnemore grim mig. „En ik meen, dat het is gelukt. Verder behoeven we ons over haar geen zorgen te maken", voegde hij i er glimlachend aan toe, „want ze staat onder mijn persoonlijke be scherming. Nietwaar, Mary!" I Fred zag, dat Mary opkeek. Felle minachting klonk er in haar stem, toen ze zei: „Over jouw bescherming heb ik een eigen mening. Hoe ik over je denk, zal je wel bekend zijn. Hoe zeer ik het ook verafschuw, ik kan mij voorstellen, dat sommige men sen zich bezig houden met spion- nage. Maar dat zij daarbij nodeloos aan mensen leed berokkenen, vind ik laag en stempelt ze tot het ge meenste soort misdadiger." Finnemore ging staan. In plaats van te antwoorden wendde hij zich tot de drie mannen, die kennelijk tot zijn handlangers behoorden en zei: „Jongens, het gesprek neemt een particuliere wending. Ik geloof, dat jullie er het beste aan doen naar bed te gaan. Laten we afspreken, dat we morgen om half zeven present zijn, dan zal ik jullie verdere in structies geven." „Houd je haar ook in het oog voor de nacht", vroeg een van hen. „Want als ze de benen neemt, heb je de kans, dat ze er in slaagt contact op te nemen met haar vrienden en dan zitten we nog in de boot." „Geen nood," stelde Finnemore hem gerust. „Ik regel haar bewaking met mr. Wozodsky." „Een ogenblik, heren". merkte deze op. „Misschien kan ik een mo gelijkheid aan de hand doen, dat er nu nog wordt gehandeld." Finnemore keek hem verrast aan en Fred zag, dat Mary op deze op merking angstig reageerde. „U hebt de opdracht, nietwaar mr. Finnemore, vervolgde de gast heer der bende, om te zorgen, dat de documenten in handen van onze chefs komen met een volledige uit werking van de al of niet-praetische mogelijkheden der uitvinding?" „Inderdaad", knikte de oud-pro grammachef van mr. Regan „Alles was zo geregeld, dat de Ne derlander Wilkers. een radio-expert van de bovenste plank, de papieren in de korst mogelijke tijd zou be studeren. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3