CG.T. capituleert voor krachtige houding der regering-Schuman Handelsbesprekingen met Frankrijk door Rusland verbroken Vondaag Nederlandse verklaring aan boord van de „Renville H Speldt minister Gielen de Kamer maar wat op de mouw? Voor Alkmaar en omgeving Staking in Frankrijk heden ten einde „De reactie heeft ons front op verscheidene plaatsen aangetast Zuivering der Franse veiligheidsdienst Het voorschot Dreigende kabinets crisis in België Amerikanen moeten buikriem inhalen Bewindsman met blij gelaat in regen van klachten Moskou nijdigover de rode nederlaag! Franse repatriëringscommissie moet de Sovjet-Unie verlaten Hoe is het weer morgen Feiten van vandaag Sombere woorden van Mackenzie King V.J De 50.000 is er uit Zaterdag bijzetting der urnen te Amsterdam De zaak-Rauter HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3-40 per kwartaal; 1.20 per maand; incL incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum ƒ2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum ƒ4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 et Noordhollands Buiten God is *t nergens veilig (Vondel) WOENSDAG 10 DECEMBER 1947 43e JAARGANG - NUMMER 11401 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red), K 2200 HOORN: Draaisingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank DE STAKING in Frankrijk is heden officieel ten einde. De C.G.T. heeft gisteren een communiqué uitgegeven, dat ondertekend was zowel door de communistische secretaris-generaal Benoit als door de leider van de niet-communistische minderheid, Jouhaux, en waarin bevel wordt gegeven met ingang van heden het werk te hervatten. Dit bevel tot hervatting van het werk kwam niet onverwachts, hoewel de C.G.T. daags te voren nog verklaard had de staking voort te zetten, toen Daniël Mayer, de minister van Arbeid, geweigerd had met de stakingsleiding op basis van de gestelde eisen verder te onderhandelen. Reeds enkele dagen was het merkbaar, dat de staking verliep. Het besluit tot hervatting van 't werk werd genomen na een spoed eisende bijeenkomst van het Na tionale Stakingscomité, dat thans besloten heeft zich te ontbinden. In het communiqué van het Na tionaal Stakingscomité wordt ge zegd, dat het comité op 9 December de vertegenwoordigers van het bij de C. G. T. aangesloten vakbonden heeft gehoord en dat het zijn plicht tegenover de arbeiders vervullend, besluit om met ingang van Woens dag het werk te doen hervatten. Voorts worden allen, die aan de strijd hebben deelgenomen of hem hebben gesteund, gelukgewenst. Er zal een verklaring aan de Franse arbeiders worden opgesteld, die al om gepubliceerd zal worden. De arbeiders dienen hun eenheid bin nen de C. G .T. te versterken. Er worden fondsen ter beschikking gesteld voor families van „helden, die gedurende de strijd gevallen of gearresteerd zijn." Het communiqué legt er de na druk op, dat op 9 December ruim één millioen vijfhonderdduizend personen in staking waren en dat de mijnen en de havens geheel stil lagen. Evenwel is de reactie er in geslaagd ons front op ver scheidene plaatsen aan te tasten. Zij hoopt een beslissende slag aan de arbeidersklasse en aan de C. G. T. toe te brengen. Wij zullen niet toestaan ,dat de strijdkrach ten der arbeiders een voor een verslagen worden. In het communiqué vindt men voorts een opsomming van de re sultaten van de staking: Er zal een nieuw minimumloon gelden met in gang van 1 December. Stakers en niet-stakers krijgen familietoelagen welke met 20 pet. verhoogd wor den. Er komt een maandelijkse duurtetoeslag van 1500 fr. voor alle arbeiders, met terugwerkende kracht tot 24 November. Tot Juni a.s. zal de regering het plan om salarissen te blokkeren laten va ren en er zullen maatregelen wor den genomen ter stabilisering van lonen en prijzen tot 1 Juni. Deze resultaten hebt gij zonder hulp van wie ook bereikt, door uw stakings comité, aldus het communiqué. De Franse minister van arbeid Daniel Mayer, drukte zijn tevre- De laatste stuiptrekkingen Gisteren, de laatste dag der sta king in Frankrijk, kwam het te Aries in Zuid-Frankrijk tot een botsing tussen stakers en de po litie. 1500 stakers boden weer stand toen de politie een verga dering wilde onderbreken. De commissaris van politie en acht agenten werden gewond. Vier stakers liepen ernstige verwon dingen op. Te Marseille waren sinds 27 November weer 80 pro cent der postboden gisteren weer aan het werk gegaan. Ook op de telefoon- en telegraafkantoren werd weer normaal gewerkt. Door de waakzaamheid van enige spoorwegarbeiders te Clermont Fer- rand belast met het onderhoud van spoorbanen, is de exprestrein Parijs- Nlmes voor ontsporing behoed. De mannen zagen, dat onbekenden een explosieve lading onder de spoor baan even buiten de stad aanbrach- ten. De sneltrein GeneveLyon is J J. Woensdag aan de ingang van een tunnel in het Franse departement Ain ontspoord, daar de rails waren losgeschroefd, drie andere personen werden gewond. Er werd geringe schade veroorzaakt, doch de tunnel was enige tijd versperd. denheid over de opheffing van de staking uit. Hij meende, dat de arbeid thans het economisch as pect van de staking scheidde van „de politieke exploitatie van hun aanspraken." Jouhaux, de leider der niet-com munistische minderheid in de C. G. T., heeft voor de radio verklaard, dat de regering thans het even wicht tussen lonen en prijzen zal moeten vinden en zal moeten zorg dragen voor voldoende koopkracht bij de arbeider. Jouhaux was te gen de staking geweest maar had de eisen van de arbeiders onder steund. Gehuwde vrouwen bij de P.T.T. vóór 1950 met ontslag Aan de gehuwde ambtenaressen en arbeidscontractanten bij de P.T.T. is medegedeeld, dat zij vóór 1 Januari 1950 als zodanig de dienst moeten verlaten. Voor zover en voor zolang de dienst dat nodig maakt, kunnen zij in dienst blijven. De Franse nationale vergadering heeft met 413 tegen 184 stemmen een wet aangenomen om de Republikein se veiligheidsdiensten, een speciale politiemacht, te zuiveren en het aan tal leden van deze organisatie van 12.845 op 11.752 te brengen. Officieel is bekend gemaakt, dat enkele eenheden van deze speciale politiemacht tijdens de jongste sta kingen en onlusten hebben bewezen aanhankelijker aan de communisti sche partij dan aan de staat te zijn. Deze organisatie is indertijd opge richt om leden van verzetsgroepen op te nemen, die na de bevrijding van Frankrijk onder de wapenen bleven. OP DE PENSIOEN VERHOGING Aangezien gebleken is, dat velen die gepensionneerd zijn ten laste van het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds niet weten op welke datum in December zij zich op de postinrichtingen moeten vervoegen ter bekoming van het voorschot op de toeslag op pensioen 1947 wordt er de aandacht op gevestigd, dat zij zich nog deze maand moeten aanmelden op de overeenkomstige werkdag, waarop zij in de maand November j.L hun gewoon pensioen kwartaal in ontvangst moesten nemen. Moest toen b.v. iemand op de tweede Woensdag in November ko men, dan kome hij thans op de tweede Woensdag in December, enz. ET HOOFD van de Nederlandse delegatie voor de onderhan delingen aan boord van de „Renville" zal in de bijeenkomst van heden een verklaring afleggen, aldus werd medegedeeld in het gisteren uitgegeven communiqué van de Commissie van Goede Diensten. Het hoofd van de republikeinse delegatie zeide zich het recht voor te behouden eveneens een verklaring af te leggen. Instelling van een gedemilitariseerde zone? De Commissie voor Goede Diensten stelde voor, dat het wenselijk zou zijn, dat heide de legaties afzonderlijke informele besprekingen met vertegen woordigers van de Commissie voor Goede Diensten houden. Beide delegaties stemden hier mede in. De eerste komende dagen zullen deze informele besprekingen plaats hebben. De technische commissies tot uitvoering van de wapenstil stand ontmoetten elkander Don derdagmiddag op de Renville, waar de hoofden van de beide delegaties met enkele leden voorlopig ook 's nachts verblijf houden. In kringen te Batavia is men van mening, dat de voorstellen van de Commissie voor Goede Diensten inhouden, dat zij van beide partijen verlangt een om schrijving der posities, welke deze op 4 Augustus j.L inna men, voordat de order om het vuren te staken tot uitvoering werd gebracht. Een demarcatie lijn zal worden getrokken en vervolgens zal een gedemilitari seerde zone worden ingesteld, die onder controle van waarne- Uit Batavia arriveerde op Schiphol vice-admiraal Pinke. De vloot voogd, die door zijn beide dochters werd verwelkomd, bij de douane. mers van de Veiligheidsraad zal staan. Reuter verneemt uit welinge lichte Republikeinse bron te Ba tavia, dat de Nederlandse en Republikeinse vertegenwoordi gers een overeenstemming be treffende de uitvoering van de order tot het staken der vijan delijkheden dichter zijn gena derd en dat zij de laatste voor stellen van de Commissie van Goede Diensten betreffende dit punt hebben aanvaard. HEDEN SOCIALISTISCHE INTERPELLATIE Tijdens een vergadering van de socialistische fracties van de Bel gische Kamer en de Senaat, waar in premier Spaak een rapport uitbracht over de Koningskwestie, is besloten, dat de socialist Buset heden de regering zal interpel leren, waarna Spaak de kwestie van vertrouwen zal stellen. Ook de liberale parlementsfractie is bijeen geweest. Na afloop der vergadering verklaarde de voorzit ter Devèze, dat de liberalen hun standpunt handhaven. De liberalen veroordelen de houding van de Koning niet, doch zij wensen, dat deze zich bescheiden zal terugtrek ken ten behoeve van zijn zoon Bou- dewijn. Van Zeeland heeft tijdens een contactbijeenkomst van de Ka tholieke Volkspartij verklaard, dat het belang van België eist, dat een regeringscrisis voorkomen wordt. Maandag: 1 dode en 4 gewonden De Nederlandse verliezen op 8 December bedroegen 1 gesneuveld en 6 gewonden. Op Java en Sumatra hadden weer gevechtshandelingen plaats tegen Nederlandse posten en patrouilles. De stoffelijke resten van generaal Leclerc, de bevrijder van Parijs, bij het verlaten van de Notre Dame. Generaal Leclerc kwam onlangs in Afrika bij een vliegtuigongeval om het leven. RANTSOENERINGSWET INGEDIEND De Amerikaanse regering heeft bij het Congres de wet tot rantsoe nering van vlees, olie en andere artikelen ingediend. Foster, de onderminister van handel, verklaarde tegenover de ju ridische sub-commissie van de Se naat, dat de wet de regering zou machtigen tot het opkopen van de gehele tarweoogst en andere arti kelen. Tevens verklaarde Foster, dat de president door de wet bevoegd zou worden bepaalde afnemers voorrang te verlenen bij de levering van schaarse goederen. Tevens zal de president bevoegdheid ontvangen tot het invoeren van distributie voor consumenten. (Van onze parlementaire redacteur) Al had de tweede kamer nu kokende olie over zijn hoofd uitgegoten, wellicht zou minister Gielen nog met een la chend gezicht achter de groene tafel zijn blijven staan om de begroting van onderwijs tot het uiterste te verdedigen. En hü zou dat hebben gedaan met een air alsof er geen vuiltje aan de lucht was. Die kokende olie goot de Kamer niet over zijn hoofd uit, maar het was toch wel een heet papje, dat hij te slikken kreeg. Daar heeft de P.v.d.A wel voor gezorgd. Die heren zijn gebeten op de minister, dat men er zich geen voorstelling van kan vormen. Vast en zeker een oud zeer, omdat de heer Gielen bij zijn optreden aan Onderwijs nou juist terstond datgene heeft afgebroken, wat de P.v.d.A. nauw aan het hart ligt. Maar ook vele andere partijen „lusten" hem niet. En telkens als de minister staat te praten en de vele vragen en op- Kerstmis is weer in aantocht Nauwelijks is de St Nico- laas achter de rug of de kerstbomen, worden al weer op de markt aange voerd ener zijn zelfs al gegadigden ook. MOSKOU, blijkbaar ontevreden, dat de pogingen, om door algemene stakingen Frankrijk tot een filiaal der Sovjet-Unie te maken, zijn mislukt door de krachtige houding van de regering- Schuman, heeft de handelsbesprekingen met Frankrijk afgebroken en verder bevel gegeven, dat de Franse repatriëringscommissie de Sovjet-Unie onmiddellijk moet verlaten. Radio-Moskou deelde mede, dat de Sovjet-regering de handelsbetrekkingen heeft afge broken „met het oog op de vijandige houding, die de Franse regering tegenover de Sovjet-Unie heeft aangenomen' Aan de Franse zaakgelastigde te Moskou werd gisteren een Nota overhandigd inzake de afbreking der handelsbetrekkingen. Op de Sovjet-Ambassade te Parijs werd verklaard, dat de Sovjet-regering in verband met door de Franse rege ring met betrekking tot het repa triëringskamp Beauregard getroffen maatregelen, en mede gezien de ver volgingen tegen de Sovjet-Russische burgers in Frankrijk, de Frans Sovjet-Russische repatriëringsover eenkomst van 29 Juni 1945 als ver broken beschouwt. De Sovjet-rege ring heeft haar repatriëringscommis sie in Frankrijk teruggeroepen. Door middel van de handelsbe sprekingen hoopte Frankrijk een contract af te sluiten voor de ver scheping van 300.000 ton graan uit de Sovjet-Unie in ruil voor Franse industrieproducten. In Franse rege ringskringen was men verrast over het afbreken van de handelsbespre kingen zo zei men gekoppeld aan de repatriëringskwestie. De Franse regering beschouwt de ze kwesties als twee geheel verschil lende. De Sovjet-nota, die door Radio- Moskou werd bekendgemaakt, ver wijst naar een Franse mededeling van 6 December, die „aantoont, dat de Franse regering de Sovjetrus- sischFranse repatriëringsovereen komst van 29 Juni 1945 annuleert en het werk van de Sovjet-repatri- eringscommissie wil beëindigen. Verder beschuldigt Frankrijk twee leden van deze commissie van re volutionaire acties tegen Frankrijk". JDe Sovjet-regering", zo gaat de nota verder, „beschouwt deze beschuldiging tegen twee leden van de Sovjet-repatrieringscom- missie als gemene laster, die moet dienen om de maatregelen t.a.v. Sovjetburgers in het kamp Beau regard en Sovjet-burgers in Frankrijk te rechtvaardigen en hef Franse volk om de tuin te leiden. De Sovjetregering be schouwt dergelijke daden van de Franse regering ais vijandig en in strijd met de geest van het verbond van wederzijdse bijstand tussen de Sovjet-Unie en Frank rijk. Zij stelt de Franse regering aansprakelijk voor de gevolgen hiervan". Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken heéït verklaard, dat de Sovjet-nota over de uitzetting der Franse repa triëringsmissie het ten onrechte voorstelt, alsof het initiatief zou zijn uitgegaan van de Sovjet-Unie. Frankrijk had, zo zei hij, reeds te voren het voorstel gedaan beide missies (de Franse in de S.U. en die der S.U. in Frankrijk) naar huis te doen terugkeren, daar twee jaar na beëindiging van de oorlog repatri- eringskwesties niet meer door mi litaire vertegenwoordigers maar via de gewone diplomatieke kanalen behandeld zouden moeten worden. De woordvoerder deelde voorts mee, dat „verscheidene leden der Sovjet-Repatriëringscommissie in Frankrijk daden hadden verricht in strijd met de Franse veiligheid." Nadat de S. U. de handelsbespre kingen met Frankrijk had afgebro ken, heeft de Franse regering de Sovjet-Repatriëringsmissie uitgewe zen wegens „handelingen, in strijd met de veiligheid van Frankrijk, door zekere landen bedreven". De woordvoerder van het departement verklaarde, dat hier niet bepaald sprake behoeft te zijn van spion- nage. De zaak had iets uitstaande met de stakingsgolf en de „door communisten geleide relletjes" in Frankrijk. Er is ook weer een Sovjet-burger, werkzaam aan de Sovjet-ambassade in Frankrijk, gearresteerd. Proces tegen Graziani uitgesteld Het proces tegen de voormalige opperbevelhebber van de Italiaanse weermacht, maarschalk Rodolfo Graziani, dat Dinsdagmorgen zou beginnen, is met het oog op de ge zondheidstoestand van de ex-maar- schalk, op het laatste ogenblik uit gesteld. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Donderdagavond. RUSTIG WEER Over het gehele land geleide lijk afnemende bewolking, maar in de avond en nacht op vele plaatsen vorming van ne vel of mist. Weinig wind. Iets kouder met hier en daar lichte vorst. merkingen der leden beantwoordt, ziet men oude parlementariërs be denkelijk het wijze hoofd schudden over de jonge broeder-in-de-poli- tiek. Anderen werpen elkaar een sneer of een spottend lachje toe. Maar Gielen zegt hoogstens: „Nou moet u me niet iedere keer in de rede vallen" en gaat met een blij gelaat door. Er zit in de hele behandeling van de Onderwijsbegroting, zoals die tot nu toe is afgewerkt, iets onbevre digends. Er zijn vele grieven en klachten, klachten die grond heb ben en klachten die de minister niet kan wegwerken. Er zijn ook klachten over dingen, die de minis ter schijnbaar niet aan kan en ten slotte klachten over de manier waar op hij de afgevaardigden maar wat op de mouw tracht te spelden. De ene groep reageert daar fel tegen, wordt hard en fitterig, en de ander zegt heel demonstratief, dat hij het boek der klaagliederen niet wil plunderen. En dan komt er een derde, die nu durft poneren, dat hij nog geen oordeel heeft over de minister. Nota bene na anderhalf jaar. Bij de fractie der K.V.P. schijnt evenzeer iets te wringen, maar als de heer Peters het woord voert be gint hij toch wat al te nadrukke lijk te verklaren, dat hij geen philip- pica tegen de heer Gielen wil hou den. En de minister zelf? Hij heeft in een voortreffelijk eerste deel van rede zijn gedachten laten gaan over de onderwijsvernieuwing, daarbij 3 principes (hij sprak alsmaar over „princieps") aangevend. Vooreerst zal hij de beginselen der gelijk stelling doortrekken naar het mid delbaar en het technisch onderwijs en tenslotte ook naar het kleuter onderwijs. Daarna zal hij de ge groeide nieuwe vormen als lyceum en het technisch L.O. en het avond onderwijs in de wet consolideren, om tenslotte het onderwijs zo te spreiden, dat niemand verstoken kan blijven van het onderwijs, dat voor hem geschikt is. Dat is con structief. En laat de heren van de P.v.d.A. niet beweren, dat ik niets bereikt heb, zo zeide de minister de wering van het schoolverzuim is aangepakt, er zijn toch maar succes volle maatregelen genomen tegen het onderwijzerstekort, er komt een 8e leerjaar, in Groningen is de tandartsenopleiding begonnen en in Leeuwarden een school voor letter kunde in oprichting. Conclusie: Er is gewerkt in de geest der vernieu wing. En daarin had hij gelijk. Hij had nog veel meer gelijk, toen hij zijn idealen van de verdere "ver nieuwing uiteenzette, idealen, die concreet wij zeggen niet onaan vechtbaar zijn tegenover de vele zwetserij die men daarover ver neemt. Mijn ideaal is zeide de heer Gielen niet de staat het werk der vernieuwing laten doen. maar de paedagogische centra zelf. De staat kan en mag slechts hulp verlenen, daaronder dus ook de Ka mer begrepen. En het doel dat voor ogen staat bij iedere vernieuwing de vorming van de harmonische mens. De kennis moet in haar sa menhang worden aangebracht en de lesroosters moeten niet knellen. Weg met de examencultus (daar over komt een K.B.), bevordering van de scholenbouw in harmonie met het kleuteronderwijs), weg met de centralisatie van vernieuwing, vrij baan voor de schoolopleiding met kern- en keuzevakken. En fla deze heldere doelstelling van zijn beleid had de minister weer de duizend en een vraagjes, de goedbedoelde en de hatelijke, te be antwoorden en toen zag men weer schuddende hoofden, toen hoorde men weer lastige interrupties, toen zag men weer geagiteerde groepjes, die de koppen bij elkaar staken. Dit is pas het begin, nog komen de hoofdstukken van L.O., de M.O.- salarissen, de radio, waarvoor geen behoorlijke begroting is, de ver minderde kunstsubsidies. Er zal nog menig hard woord vallen, terecht of ten onrechte. Kardinaal Pierre de Julleville, aartsbisschop van Rouaan en pri maat van Normandië, is in de afge lopen nacht overleden. In de bij gebouwen van het station van Amiëns is brand uitgebroken, die grote schade heeft aangericht. Onder Leersum in de provincie Utrecht is een uitgebreide clan destiene eierenhandci ontdekt. 10000 eieren, die in een vrachtauto wer den vervoerd zijn in beslag geno men en nog 20000 eieren werden verbeurd verklaard. Het leven in Parijs heeft zijn normale loop her nomen. De druk van het gas was sedert drie weken weer normaal en ook water was weer te krijgen. De New York Times heeft het einde der Franse staking een over winning genoemd van de Franse regering en de Franse Republiek op de communistische Internationale. Constantm Bratinu, lid van de nationale liberale partij van Roe menië is gearresteerd, terwijl hij trachtte illegaal de Roemeens-Hon gaarse grens te overschrijden. Mackenzie King, de Cana dese Minister-President, heeft voor het Canadese Huis van Afgevaardigden verklaard, dat de toestand in Europa „drei gender" is dan ooit voor het uitbreken van de tweede we reldoorlog het geval was. Hij hing een somber beeld op van de besprekingen te Londen over Duitsland en Oostenrijk en zeide, dat de communisten, onder leiding van Moskou, er op uit waren de onrust gaande te houden. Volgens Mackenzie King zijn er aanwijzingen, dat de Sowjet-Unie een centrale regering in Duitsland wenst, welke onder leiding van Mos kou zou staan. 's-GRAVENHAGE, 10 Dec. f 50.000 4457 f 10.000 9226 f 1500 10795 f 1000 10535 16655 16709 21725 f400 2824 4476 16427 21485 f 200 11527 15696 f100 8047 8448 13107 14872 15340 16035 17762 18156 19420 20270 21145 IN HET VOORLOPIGE NATIONALE MONUMENT Aarde uit alle provinciën zal Zaterdag door de Commissarissen der Koningin naar Amsterdam worden gebracht en om ongeveer drie uur op plechtige wijze in urnen worden bijgezet in het voor lopige monument in het Dam- plantsoen. In Noord-Holland heeft men grond ingezameld op de vol gende plaatsen: Te Amsterdam van de Amsteldijk bij Zorgvlied, de Apollolaan en het Wetering plantsoen, te Bloemendaal van de erebegraafplaats en in Den Helder van de Oostbatterij, de Rijkswerf en van het terrein achter de Wil- helminastraat. De plechtige bijeenkomsten in de Nieuwe Kerk en op het Damplant- soen zullen worden gehouden in te genwoordigheid van leden van de Koninklijke familie. De plechtig heid in de Nieuwe Kerk begint om half twee. Oud-minister Beelaerts v. Blokland zal een rede uitspreken. Om kwart over twee verlaat men de kerk om zich te begeven naar het Damplantsoen, gevolgd door de genodigden. Om ongeveer 3 uur volgt de plechtige bijzetting der urnen. De aarde zal later worden gebruikt voor de plaatsing van het nationale monument. thans bij de Procureur-Fiscaal Het politieonderzoek tegen S.S.- Obergruppenfuhrer Rauter, het welk is geschied door de inspecteur Th. J. van Dien, die ook het poli- tie-onderzoek tegen Mussert heeft geleid, is thans gesloten. Het wach ten op bepaalde documenten uit Duitsland was oorzaak, dat het on derzoek langer moest duren, dan werd verwacht. Het dossier is in handen gesteld van de procureur fiscaal bij het Bijzonder Gerechts hof te Den Haag. e

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1