WAT IS EN WAT DOET HET WIT GELE KRUIS? R.K. Bond van Harmonie- en Fanfarekorpsen PU ROL ALKMAAR EN OMSTREKEN PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 10 December 1947 UIT OUDE TIJDEN V.J Ontvangen: Prachtige wollen SHAWLS KöSTER Een kostbare monstrans (Ingezonden) BEEMSTER EN OMSTREKEN ZONDAG 30 NOVEMBER is on dergetekende op de vergade ring van bovengenoemde Bond geïnstalleerd als Geestelijk Advi seur. Met deze benoeming heeft Z. Hoogw. Excell. Mgr. J. P. Hui- bers, deze reeds lang bestaande Bond van R.K. Muziekgezelschap pen officieel als een R.K. Bond wil len erkennen. Maardaarmede is tevens te kennen gegeven de wens van onze Bisschop dat alle daarvoor in aanmerking komende corpsen lid zullen worden van onze R.K. Bond. 32 gezelschappen zijn reeds aangesloten, maar wij zijn veel rijker en kunnen dus veel meer bereiken als ook de overige Har monie- en Fanfarecorpsen zich aan sluiten. Onder de stevige leiding van de heer Lansdaal uit Pyrmerend, bij gestaan door z'n wakkere secreta ris de heer Horio uit Langendijk en de penningmeester Stuijt van Ursem heerst er een goede geest en waait er een gezonde wind in de Bond, die echter nog groeien kan en tot nog groter bloei kan komen. Vooral 't feit dat we in een lan delijke federatie zijn samengebon den geeft de Bond zo'n grote be tekenis. Beter echter dan ik 't zou kun nen doen laat ik hier onder de aan beveling volgen van niemand min der dan onze Nederlandse Kardi naal, Joannes Kardinaal De Jong, Aartsbisschop van Utrecht. Katholieken behoren zich Katholiek te organiseren Er bestaat in ons Aartsbisdom sinds 1935 een Aartsdiocesane Bond van Harmonie en Fanfare gezelschappen, federatief ver bonden met de Diocesane Bon den van Breda, 's-Hertogen- bosch, Roermond, Noord-Holl. 'en Zuid-Holland. Er bestaat ook een Neutrale Nederlandse Federatie. Deze heeft zich in de bezettingstijd zeer gecompromitteerd door aansluiting bij de Kultuurkamer en door sterke propaganda daarvoor. Het is voor ieder onzer duide lijk dat: 1. een Katholieke Bond 'en een Nationale Federatie zich tot iets groots kunnen ontwik kelen; 2. dat een Neutrale Bond, te midden van ons bloeiend principieel Katholiek orga nisatieleven misplaatst en geheel uit den tijd is; 3. dat de dooddoener „muziek heeft niets met het Katho liek Geloof uit te staan" blijk geeft van een kinder lijke kortzichtigheid; want zelfs al zou dat van de mu ziek gezegd kunnen worden van de muzikanten zelf in alle geval niet; 4. dat ieder muziekgezelschap, dat zich buiten de KathoBe- ke Bond houdt een rem en een sta-in-de-weg is voor de snelle opgang tot een goed muziekleven in onze steden en dorpen. Daar onze priesters veel kun nen bijdragen tot een juist in zicht in deze en tot het volko men gerechtvaardigd vertrou wen in een heerlijke opgang van ons muziekleven, durven wij op hun heilzamen invloed rekenen en een beroep op hen doen. Vooral diene men eindelijk te beseffen, dat een Katholiek zich Katholiek behoort te organise ren. Want zeer vele gezelschap pen in ons Aartsbisdom zijn nog niet aangesloten bij de Katholieke Bond. Men ziet het op alle gebied: wanneer wij katholieken in on ze katholieke streken flink aan pakken, dan bereiken wij steeds veel sneller grote bloei dan de neutraliteit. Wat hebben katho lieke steden en dorpen zich toch al een nadeel berokkend door maar steeds met die neutrali teit te blijven voortsukkelen. Die oude fout dient hersteld ook op dit terrein, tot groter bloei van ons muziekleven. Utrecht, 18 Januari 1947. Joh. Kard. De Jong, Aartsbisschop van Utrecht Tot zover Z. Em. Kardinaal De Jong. Wat voor het Aartsbisdom geldt, geldt ook voor het Bisdom Haarlem! P. L. Ch. van der Meer, Deken van Hoorn. Diocesaan Adviseur. Bij de opening van de Kruisweek in Alkmaar vraagt het bestuur van het Wit-Gele Kruis te Alkmaar uw aller aandacht voor het kruiswerk in uw stad. Het bestuur meent dit het beste te kunnen doen, door u allen nog eens uit te leggen, wat het Wit-Gele Kruis wil en doet in uw stad, in uw provincie, in uw land. Wat is het Wit-Gele Kruis, wat doet het Wit-Gele Kruist Het Wit-Gele Kruis is een kerke lijk en koninklijk goedgekeurde r.k. vereniging, welke zich ten doel stelt A. in het algemeen: het behartigen van de volksge zondheid op katholieke grondslag; B. in het bijzonder: 1. de verpleging van zieken in huis; 2. de zorg voor moeder en kind; a) praenatale zorg; b) kraamzorg; c) zuigelingenbescherming; d) kleuterbescherming; e) zorg voor het schoolkind. 3. de bestrijding van de tubercu lose als volksziekte. 4. de bestrijding van geslachts ziekten. 5. de zorg voor de geestelijke volksgezondheid. 6. de zorg voor lichamelijk ge- brekkigen. 7. de organisatie van de Eerste Hulp Bij Ongelukken. 8. organisatie van gezinshulp. Waarom willen wij. katholieken, dit alles in eigen verband, in onze eigen vereniging, in ons Wit-Gele Kruis? Waarom onze eigen gezins hulp. waarom onze eigen wijkver pleging, waarom onze eigen kraam zorg? Deze vragen zijn gemakkelijk en afdoende te beantwoorden. Wij hebben als katholieken nu eenmaal een eigen kijk op het leven en deze steunt op natuur en boven natuur, op de rede en op de open baring! Wij als katholieken zien ons leven hier op aarde in een zeer concrete verhouding tot het hiernamaals: wij hebben onze eigen gedachten over geboorte en huwelijk, over leven en dood! En deze gedachten en wel heel in het bijzonder over de voortplan ting grijpen diep in ons denken, in ons doen en laten. Dit alles schept ons problemen, waar wij niet buiten kunnen blij ven; wij staan er dagelijks midden tussen in en bij de oplossing ervan moeten wij ons steeds onze eeuwige eindbestemming voor ogen houden. Daarom ook wensen wij bij ge boorte, bij ziekte, bij dood, hulp om ons heen, die ons begrijpt, die ons steunen kan. En deze hulp geeft u en wil u geven het Wit-Gele Kruis. In Alkmaar bestaat het Wit-Gele Kruis reeds tal van jaren. Met haar vier wijkzusters heeft het Wit-Gele Kruis in al die jaren nuttig werk verricht en het is moei lijk in woorden uit te drukken, hoeveel invloed onze zusters op het geestelijk leven naast de zorg voor het lichaam van haar zieken heb ben gehad. Dit weet God alleen! Waar het dagelijks contact of al thans het veelvuldig contact met edele vrouwen als zij moeten zijn, die het beroep van verpleegster hebben gekozen, richt vanzelf het denken van haar patiënten in de richting, die zij over ziel en lichaam hebben. De zusters, die voor het lichaam komen zorgen, moeten dan ook een groot en juist begrip heb ben voor de belangen der ziel. Zoals gezegd, reeds tal van jaren wordt dit werk in onze stad ver richt. Toch heeft de katholieke bevol king dit allemaalals doodgewoon beschouwd. Het Wit-Gele Kruis be stond nu eenmaal en als je het no dig had of kon hebben bij ziekte of geboorte, was ie er lid van, maar verder ging de belangstelling niet. Op de laatste algemene vergade ring was EEN lid. zegge EEN lid aanwezig! En toch vraagt het Wit-Gele Kruis nu uw belangstelling! Na langdurige onderhandelingen is tussen het Wit-Gele Kruis en het Witte Kruis te Alkmaar een nieuwe overeenkomst tot stand gekomen. Aan deze overeenkomst nu ont lenen de Wit-Gele-Kruis-leden van 1 Januari 1948 af het recht, dat zij op vertoop van de W.-G. Kruis-lid- Inaatschapskaart verplegingsartike- len kunnen krijgen aan het Centra le Magazijn in de Gasthuisstraat. Hiermede is dus de moeilijkheid van het dubbele lidmaatschap ver vallen. Verder wil het Wit-Gele Kruis aan zijn leden naast de wijk- en kraamverpleging GEZINSHULP ge ven. De bedoeling is niet om hiermee het vraagstuk der huishoudelijke hulp in de gezinnen op te lossen, maar bij ziekte der moeder of om andere redenen wil het Wit-Gele Kruis u hulp geven door flinke, met idealisme bezielde r.k. jonge vrouwen, die daarvoor aan de R.K. Huishoudschool te Bergen N.H. door de zusters Ursulinen een speciale opleiding hebben ontvangen. Tevens geeft u het Wit-Gele Kr. verpleging bij ziekte en hulo bij de uitbreiding van uw gezin door zijn volledig bevoegde r.k. verpleegsters en onder haar leiding door r.k. kraamverzorgsters en r.k. leerling kraamverzorgsters. Het Wit-Gele Kruis vraagt hier voor uw aller aandacht en uw aller HET VIJVERTJE 10 Dec. Het Vijverstraatje was voor het tot straat verheven was een sloot welke uitmonde in de Oudegracht nabij de tegenwoor dige melkinrichting. De synagoge in de Hofstraat bestond toen nog niet, maar toen het eenmaal straat was geworden moest het ook af en toe ver straat worden. In 1861 kwam in de raadsver gadering van 10 December het Vijvertje aan de orde en publieke werken in opspraak. Wat was er gebeurd? Men had het Vijvertje zo verstraat dat sommige bewoners geen water lozing meer hadden en anderen konden de deur van hun perce len niet meer naar buiten ope nen. De oorzaak hiervan was dat men bij het verstraten van de Ridderstraat en Hofstraat geen rekening had gehouden met het tussenliggende Vijvertje dat daar door op dezelfde hoogte moest komen, maar voor de bewoners te hoog. B. en W. stellen de Raad voor de straat mear op de oude laagte te brengen. steun. Door vijftien tot twintig cen ten per week af te zonderen voor het Wit-Gele Kruis kan nu elk r.k. gezin wijkverpleging, wijkkraam- hulp, gezinshulp en verplcgingsarti- kelen krijgen en deze hulp moet uit een oogpunt van volksgezondheid in het bereik van ieder gezin zijn. Zegt u niet, ik heb dit alles niet nodig. Misschien is het waar en dan is het gelukkig voor u, maar wilt dan bedenken, dat u een nuttig en noodzakelijk werk kunt steunen door toch lid te worden van het Wit-Gele Kruis. U kunt zelfs dona teur of donatrice worden! Uw gemeenschapsgevoel doe u be grijpen, dat u steunt: het behartigen van de volksge zondheid op katholieke grondslag in uw stad; dat u steunt: de goede verpleging van uw even -naaste bij ziekte; dat u steunt: de goede verzorging van moeder en kind. Nu het Wit-Gele Kruis in uw stad dan ook alles kan bieden, wat momenteel binnen het bereik is van een goede verzorging van onze zie ken en jonge moeders, rekent het Wit-Gele Kruis er op, dat alle r.k. gezinnen zich onder de Wit-Gele vaan zullen scharen en het werk der r.k. volksgezondheidszorg hel pen uitbreiden en steunen. Het is nodig! U ontvangt allen een aanmel dingsformulier, vult het allen in, geeft u op voor het Wit-Gele Kruis en wordt lid van het Centrale Ma gazijn van de afd. Wijkverpleging en van de afd. Gezinshulp. Veiliger verkeer door minder lawaai Als op een kruispunt het ver keer geregeld wordt behoort de voetganger over te steken, als het rijverkeer in de te kruisen straat stop staat. Hij steekt dan vóór de file langs over, en tracht niet zich daar tussendoor te wringen. De enige manier om een kruispunt goed over te steken is door eerst de ene en dan de anderestraat over te steken. NIEUWE BONKAARTEN Voor de uitreiking van de nieu we bonkaarten 802, schoenenbon nen en kaarten voor a.s. en jonge moeders zijn morgen aan de beurt, zij, wier familienaam begint met de letter K tot Koomen. VRIJSTELLING De Minister van Oorlog heeft aan onze stadgenoot Paul Pauling van de lichting 1947 wegens persoon lijke onmisbaarheid vrijstelling van de dienstplicht voor één jaar ver leend. HINDERWET Op de gemeente-secretarie is ter inzage gelegd een verzoek van de heer P. H, J. Koorn, alhier, om ver gunning tot het oprichten van een timmermanswerkplaats (inrichting voor machinale houtbewerking) waarin zullen worden gebezigd 2 motoren resp. van 3 en l'/2 P.K., in het perceel Ramen nr. 13. Bezwaren tegen deze oprichting uitbreiding kunnen wprden inge diend ten stadhuize, mondeling op Dinsdag 23 December a.s., voormid dags te 11 uur en schriftelijk vóór of op die tijd. 4 SCHAKEN Hoofdklasse-competitie K.N.S.B. N.R.S.V. 1 (Rotterdam)— V.V.V. 1 (Alkmaar) 3«/=—6>/J Dat het Alkmaarse schaakgezel schap van plan is een hartig woord je in de hoofdklasse-competitie mee te spreken, bewijzen bovenstaande cijfers! Het sterke Rotterdamse schaak tiental N.R.S.V. 1 werd Zondagmid dag jl. op eigen „terrein" (Rotter dam) met 6V23'/2 geklopt. Dit bewijst wel, dat het schaak- peil van de Alkmaarse club V.V.V. langzaam maar zeker vooruit gaat. B.S.G. 1 (Bussum) ontkwam ter nauwernood aan een nederlaag. In dien V.V.V. in de wedstrijd tegen B.S.G. 1 het geluk wat meer aan haar zijde had gehad, wellicht had zij de wedstrijd met 5V2i'/i ge wonnen. De wedstrijd in kwestie eindigde in een gelijk spel: 55. De gedetailleerde uitslag luidt: N.R.S.V. 1—V.V.V. 1 Dr. M. BergsmaAppel Jr. 10 A. BroerP. Seewald 01 G. KoenraadsP. Hoekstra 01 W. J. WezenesC. Kieft 01 C. FeitersW. Kwak 01 H. ManneeE. Kayzer 01 J. ZandstraW. v. d. Veen 10 J. ManneeG. Boon 10 A. WapP. Deugd 01 GabbelsP. Vreeken '/zVs 31/2—6V2 De heer P. Hoekstra speelde een korte brillante partij. Hier volgt zij: KoenraadsP. Hoekstra 0—1 Oost-Indische verdediging 1. d2d4. Pg3—f6. 2. Pgl—f3. g7— g6. 3. c2c4. d7d6. 4. Pbl—c3. Lc8—f5. 5. g2—g3. Dd8c8. 6. Lfl— g2. Lf5h3. Zwart speelt op ver eenvoudiging. 7. 00. Lh3xg2. 8. Kglxg2. Pb8d7. 9. b2—b4. c7—c6. 10. Lel—b2. Lf8g7. 11. Ddl—d3. 0—0. 12. e2e4. Pf6—h5. 13. Tal— dl. f7—f5. 14. Pf3—g5. Lg7—h6ü Deze loper blijkt hier zeer sterk te staan. 15. Pg5—f3. e7—e6. 16. d4—d5. c6x d5. 17. c4xd5? e6—e5. 18. Pf3—d2. f5—f4. 19. f2—f3. Pd7—f6. 20. g3— g4. Pf6xg4ü Er volgt nu een fraai slot. 21. f3xg4. Dc8—g4f. 22. Kg2— hl. Ph5—g3fü 23. h2xg3. Dg4—h3f. 24. Khlgl. f4xg3. 25. Pd2—f3. (25. De2? Le3fü en mat). Tf8xf3. 26. Tf 1X f3. Dh3—h2-j". 27. Kgl—fl. g3— g2f. 28. Kfl—el. g2—glDf. 29. Tf3— fl. Dh2—h4f. 30. Kei—e2. Dgl—g2f. 31. Tfl—g2. Dg2xf2f mat. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren: Adria- nus M„' zoon van L. Bekker en A. G. Ottenbros; Harmen J„ zoon van H. Slof en A. Krist; Agatha M., dochter van J. T. J. M. Groefsema en E. M. Beemster; Henrica, doch ter van J. Dammuller en M. Kok; Robert A., zoon van A. Mienis en A. Timmerman. Gehuwd: Jan A. Narold en Ja cobs de Waard; Jan Stafecki en Janke de Waard; Dirk Ruiter en Antonia Zeehuisen. Overleden: Ada Schoen, 5 mnd. Onze agenda CINEMA: „Avonturen op Mar tinique", 14 jaar. VICTORIA: „Het portret", 14 jaar. HARMONIE: „De lafaard", 14 jaar. A.B.T.: „De Panterklauw", 14 jaar. GEBOUW WAAKT EN BIDT: Genootschap Ned.Frank rijk, 8 uur. Voordracht door M. Claude Aveline. Onder werp „Anatole France et la liberté d'esprit". APOTHEKEN: Mevr. de Wed. C. M. B. Wanna, Mient 11. „APOSTOLAAT TER ZEE" FILMAVOND Notre Dame de la Mouise Op 16 en 17 December a.s. zal in het Gulden Vlies door de K.F.A., in samenwerking met het Apostolaat ter Zee, vertoond worden de film „Nötre Dame de la Mouise", een product van de Fiat-film te Parijs en de Gofilex. Deze film is niet alleen belangrijk, omdat het een dei- eerste en beste producten is van de jonge katholieke filmindustrie, maar vooral om het gegeven, ontleend aan het gelijknamig toneelstuk. Het is de geschiedenis van de bouw van eeh kerkje, in een der armste buur ten van Parijs, een beruchte zóne. De bouwer, een jong geestelijke, werd er ontvangen met een regen van stenen, hij raapte ze op als de eerste bouwstenen voor zijn kerkje. Het is een strijd op leven en dood. die de jonge priester moet voeren cm zijn kerkje gebouwd te kunnen krijgen, maar na veel ontmoedigin gen en teleurstellingen komt hij er. En niet alleen de bouw komt ge reed, hij weet ook de armsten der armen, die al lang hebben gebro ken met alle menselijke gevoelens en leven van de ene dag in de andere, slechts oog hebbend voor de strijd om het bestaan, tot zich te trekken. Een film zonder grote spanningen, maar van ontroerende eenvoud en hartelijkheid en, men zou het haast niet zeggen, ook van grote heldenmoed. Het is geen weeïg, zoetig werk, maar een stuk levensgeschiedenis, fors en sterk. „Nötre Dame de la Mouise" is een film, die het zien ten volle waard is. En zij, die iets voor onze zee varenden gevoelen, kunnen het nuttige met het aangename vereni gen door deze filmavond te bezoe ken. Voor kaartenverkoop verwijzen wij naar de advertentie in dit num mer. Kledingmagazijnen LANGESTR. 20—22, ALKMAAR „POLLETJE PIEKHAAR" De veel gelezen roman van Wil lem van Iependaal „Polletje Piek haar" is door Jan Lemaire omge werkt in een toneelstuk en wordt door zijn toneelgezelschap „Het Vrije Toneel" genaamd al maanden lang met veel succes ten tonele ge bracht. Dit betrekkelijk jonge ge zelschap waarvan Jan Lemaire de artistieke en Willy Kohier de zake lijke leiding heeft, werkt zeer se rieus en treedt Zondagavond op in het Gulden Vlies. KINDERMIDDAG IN 'T GULDEN VLIES Zondagmiddag om 2 uur wordt door het Vrije Toneel o.l.v. Jan Le maire een leuke kindervoorstelling gegeven n.l. De Dappere Janklaas sen. Met deze voorstelling heeft Jan, Lemaire veel succes gehad. Het wordt vertoond in aardige décors en costumes. De kinderen zullen er ongetwijfeld een prettige middag door hebben. Onbekende handelaar en eerlijke dief In het kleine drama van de Eg- monder H. S. en de meervoudige kamer te Alkmaar overheerste de figuur van de grote onbekende, die telkens opdook, om fietsen te ver kopen en toevallig S. ontmoette en overheerste ook de engelachtige eerlijkheid van deze S., die zo maar voor de Arbeidsbeurs in Alkmaar een fiets wegnam en er een bood schap mee ging doen. Toevallig had een rechercheur hem in de gaten en de boodschap liep uit op aanhouding en tenslotte voor geleiding. Tijdens het onderzoek krees toen de grote bekende onbekende zijn rol te spelen, weliswaar op de achter grond. omdat zijn naam niet bekend was, maar toch had hij de aanwinst van drie fietsen van S. op zijn on bekend geweten. Verd. hield zich dapper tegen de dialogen van de president en spon eigen dialogen om deze woorden heen, die zwpef- den van trouw en onnozele bedoe lingen en die de blanke onschuld van zijn fietsendieverige geweten voor de dag moesten brengen. Helaas zonder gevolg, want een getuige kwam te voorschijn, die ook zijn deel in dit kleine drama had, een moeilijk tegenspel voor verd., want aan het licht kwam, dat hii een fiets op afbetaling nog niet had afgedaan en dit karretje toch maar aan een derde had verkocht. Deze derde kwam ook even voor de groene tafel, maar werd wegens gebrek San bewijs vrijgesproken, zodat hij spoedig achter de cou lissen verdween. Tenslotte sprak de officie! ziin monoloog uit met als eindconclusie, dat hii hem 2 iaar en zes maanden mot aftrek wilde zien toegedeeld. Verd. had het laatste woord, dat echter niet kwam. Uitspraak over veertien dagen. Van een boom zo vol geladen Voor de meervoudige kamer te Alkmaar stond terecht J. H. H. uit Winkel, die in de loop van 1943 t.m. 1947 uit de zuivelfabriek te Winkel boter ten eigen bate had meegeno men. Het begon met kleine brok jes, die in de oorlog nodig waren, om er mee rond te komen, maar na de bevrijding werden de brokjes langzamerhand groter en ging verd. er een zoet winstje van mgken. Een en ander om zijn niet al te hoog loon wat aan te vullen. Merkwaardigerwijs staat hij aan de fabriek heel goed aangeschreven als 2e botermaker en de directeur N. als getuige gehoord, vertelde dan ook, dat, wanneer hij geen andere betrekking zou kunnen vinden, hij waarschijnlijk wel bij de fabriek zou kunnen blijven, In de loop van de jaren had hij niet kunnen merken, dat er boter ver dween, want wie kan nu ontdek ken, dat van een stapel van 1000 kilo een paar pond verdwijnt? Hij vond het trouwens van de overheid helemaal niet goed. dat de arbeiders niets extra's mocht worden gege ven, in de andere bedrijven, zoals suiker, textiel, enz., mag dit wel. Waarom hier niet? Op deze manier worden de mensen slecht gemaakt. De man heeft zijn goede karakter getoond door 520 schadevergoeding aan de fabriek te betalen. De officier eiste 3 maanden ge vangenisstraf onvoorwaardelijk, ter wijl de verdediger aandrong op een voorwaardelijke straf, gezien de clemente houding, die de directeur tegen hem aanneemt. Uitspraak over veertien dagen. I. v. R.. eveneens uit Winkel, had van H. wel eens wat extra boter gekregen boven ziin rantsoen en in ruil daarvoor gaf deze kaasmaker ziin collega een kaasje cadeau, als stilzwijgende dank voor deze vori ge geste. De schenking van weers kanten was natuurlijk wel goed be doeld. maar mag nu eenmaal niet. De officier eiste tegen deze verd. 1 maand onvoorwaardeliik. Een te snelle bestuurder Th. B. uit Hoorn scheen op die Septemberdag van dit jaar wel erg hard gereden te hebben met zijn auto. Verschillende getuigen voor de meervoudige kamer te Alkmaar verklaarden dit tenminste. Os die bewuste dag had verd. ter hoogte van Oudorp een vrouw aangereden en wel zodanig, dat zij naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Door een haak van de auto werd een stuk uit haar bovenarm gesla gen en wel zo erg, dat de arm nog steeds niet genezen is, terwijl de kans niet gering is, dat de arm niet meer beter kan worden en moet worden geamputeerd. Verd. B. was zelf niet verschenen maar een tweetal getuigen hadden hem links van de weg zien vliegen met zijn wagen, zodat een aanrij ding practisch genomen onvermij delijk was. De vrouw had trouwens op de rijweg gefietst, inplaats van op het fietspad (dat echter behoor lijk slecht is). De officier eiste tegen de afwe zige snelheidsmaniak slechts een boete van f 50 of 25 dagen. Uitspraak over veertien dagen. Eerste steenlegging Wijkgebouw HEILOO Jl. Zaterdag vond de eerstesteen legging plaats voor het Wijkgebouw, dat door de plaatselijke afdeling van het Witte Kruis zal worden op gericht. De bouw en exploitatie zullen geschieden onder auspiciën van de stichting „Badhuis van het Witte Kruis". De voorzitter van genoemde stichting, de heer G. Hoetjes, open de de bijeenkomst met een kort woord, dat hij besloot met een uit nodiging aan de secretaris-penning- meester der stichting, de heer J. v. Gemeren, om tot de symbolische daad der eerste-steenlegging over te gaan. Gaarne verklaarde deze, aan de uitnodiging te willen vol doen. Spr. memoreerde, hoeveel moeilijkheden hadden moeten over wonnen worden, vóór tot de bouw kon worden besloten, maar dankte tevens voor de vele hulp en bij stand van verschillende zijden daar bij ondervonden. Tevens bracht hij een woord van lof aan de architect, de heer Rus Jr. en ook aan de aan nemer, de heer A. de Geus. Met al deze medewerking zal het mogelijk zijn, indien de weersomstandighe den gunstig blijven, dat in de eerste helft van 1948 Heiloo zal kunnen beschikken over een inrichting, een gemeente van 10.000 inwoners waar dig. Als bestuurslid van de afd. Heiloo van het Witte Kruis sprak mevr. Rus-Klomp haar grote ingenomen heid uit met het initiatief, dat van daag tot een belangrijk resultaat kwam. Verder bracht spreekster in herinnering haar eigen ervaring met de verschillende gelegenheden, die min of meer tot Wijkgebouw waren geïmproviseerd. Deze kon den bij lange na niet voldoen aan de eenvoudigste eisen, welke aan een dusdanige inrichting mogen PURMEREND, De parochie Purmerend is in het bezit van een prachtige, zwaar verguld zilveren monstrans. Deze dateert uit de zestiende eeuw. Men vermoedt dat deze is gered bij de hervorming. De volksmond wil dat hij tijdelijk is opgeborgen geweest in een huis bij trouw gebleven katholieken. Doch de geschiedschrijvers hebben daarvan geen zekerheid kunnen krijgen. In de loop der tijden is deze monstrans op onderscheidene tentoonstellingen geëxposeerd ge weest. D.a. op de tentoonstelling van kerkelijke kunst in 1913 in 's Hertogenbosch, de tentoonstelling ten tijde van 't Euch. Congres te Amsterdam, enz. Zeer vermoede lijk heeft deze monstrans Joost v. d. Vondel geïnspireerd tot enkele regelen in zijn gedichten. Zeker is dat Vondel meerdere keren in Purmerend in de kerk is geweest, als hij op bezoek was op een bui ten van de familie Cromhout in de Beemster, waar de heer Cromhout Hoofdingeland en grootgrondbezit ter was in de nieuw drooggelegde polder. Blijkens het oordeel van deskundigen is in de loop der eeuwen deze monstrans verfraaid. Zo is er eind vorige eeuw een luna in aangebracht waarin een aantal kostbare juwelen zijn verwerkt afkomstig van een voornaald van een gouden kap, afkomstig van Mevr. Nic. Brantjes-Stuyt. Deze monstrans is gerestaureerd en geheel opnieuw verguld. Daar voor hebben vele parochianen goud bijeen gebracht, terwijl er door het parochiaal kerkbestuur verder veel aan ten koste is gelegd, om haar weer in de oude glorie terug te brengen. Deze restauratie is nu gereed gekomen en Zondag j.l. kon den de parochianen de monstrans in het verenigingsgebouw van na bij bezichtigen, terwijl de zeer- eerw. heer pastoor Deken L. J. J. Schamper aanwezig was om uitleg van een en ander te geven. Zeer velen hebben dit kostbaar kerk sieraad kunnen bewonderen. worden gesteld. Daarom stemde het haar tot grote voldoening, dat thans een gebouw in wording was, waar op elke kruisvereniging trots zou kunnen zijn. Tot slot sprak burgemeester Kalff. Hij sprak zijn vreugde er over uit, dat thans de eerste steen was ge legd voor een degelijk Wijkgebouw, waaraan toch zeker in de gemeente grote behoefte bestond. Spr. had uiteraard de moeilijkheden om tot de bouw te komen, niet meege maakt; daarom hoopte hij van de totstandkoming van het Wijkgebouw de gunstigste resultaten te kunnen zien en hij zegde reeds bij voorbaat de krachtige steun van 't gemeente bestuur toe bij de exploitatie, zodat de plaatselijke afdelingen, zowel van het Witte als van het Wit-Gele Kruis, op de meest gunstige wijze van het Wijkgebouw gebruik zou den kunnen maken. MIJHHflRPT. I Poel Uw handen goed K.J.B. HEILOO Na de uitstekend ge slaagde St. Nicolaasavond staat ons hedenavond wederom een mooie leerzame avond te wachten. Pater Veldkamp zal met zijn lezing „De Witte Dood" zijn belevenissen voor dragen, die hij bij de Russen in het koude Siberië doorstaan heeft. Ook de vrolijke noot ontbreekt vanavond niet. K.J.B.-ers, wij hebben jl. Woensdag allen een goed voorne men gemaakt. Laat nu zien wat je waard bent. Rond de woningkwestie CASTRICUM Gebruik makend van de bevoegdheden, neergelegd in de Woonruimtewet 1947, had de burgemeester van Castricum inwo ning gelast van een ander gezin voor het pand aan de Prins Bern- hardstraat te Castricum, bewoond door mevr. Paardekoper-Muhleiser. Deze hoofdbewoonster nam daar echter geen genoegen mede. Ze deelde mede, dat inwoning van een ander gezin haar schaden zou, wijl ze dan belemmerd werd in haar bestaan als pensionhoudster. Deze kwestie heeft aanleiding ge geven tot een botsing tussen de burgemeester en bedoelde hoofd bewoonster. Het kwam tot een pro cedure, die de gemeente in eerste instantie verloren heeft. De burgemeester had te dien ein de de leden van de gemeenteraad Dinsdagmiddag in vergadering bij eengeroepen, om hun mening te horén aangaande deze belangrijke kwestie. Op advies van de raadsman der gemeente, mr. H. Scholten, heeft toen de raad met algemene stem men besloten in cassatie te gaan tegen deze uitspraak. Later werd met algemene stemmen besloten 'om de zaak van gemeentewege verder te laten onderzoeken en deze daar na aanhangig te maken bij de Hoge Raad. De hoofdbewoonster, die als raadsman heeft mr. H. Schuurman, schijnt vroeger geen pensionhoud ster te zijn geweest. De verdere uitspraken der rechts colleges zullen in deze moeten uit maken, hoever de bevoegdheden der gemeente in deze Woonruimtewet 1947 zich uitstrekken. CASTRICUM Het Sint Nico- laasbal. dat ten bate van de Niwin gegeven werd, heeft opgebracht de somma van f 164.90. MEERVOGELNIEUWS AKERSLOOT. M.eervogels 2 speelde tegen USW 2 en daar het le een vrije dag had bestond er tamelijk veel belangstelling voor deze wedstrijd. Uitgeest gaat in het begin met snelle aanvallen op het M.-doel af, doch kan niet ver der komen dan de achterhoede, vooral de rechtsback ruimt resoluut op. Het spel golft op en neer. We denken M. de leiding te zien ne men, maar het schot gaat rake lings naast. Dan komt Uitgeest weer opzetten en met succes, daar de M.-keeper de bal niet klemvast heeft en de midvoor U. met een klein tikje de leiding geeft. Even voor de rust weet U. de voorsprong te vergroten (20). Na de rust zet M. alles op de aanval met gevolg een grote druk op het U.-doel. Een mooi opgebouwde aanval van M. wordt dan ook in een doelpunt omgezet. De ene corner volgt op de andere, echter zonder succes. M. W.B.S.V -NIEUWS BEEMSTER, Het is W.B.S.V. niet mogen gelukken Limmen de le nederlaag toe te brengen. Met on even goal 21 werd eervol verlo ren. Verdiend heeft Limmen ge wonnen, doch als het een gelijk spel was geweest, was de verhouding ook goed geweest. Vanaf de aftrap ging Limmen er meteen vandoor. Onze backs waren er echter goed in en al ging het niet altijd even vlot, in het eerste kwartier bleef het dubbel blank. Toen beging onze linkshalf een overtreding even buiten het beruch te gebied, waarbij Limmen de lei ding kon nemen. WBSV raakte even de kluts kwijt en L. bleef aanvallen, doch met be hulp der binnenspelers ging het nu toch op het L-doel af. Enige cor ners werden keurig genomen, doch de verdedigers waren in het koppen onze aanvallers de baas. Na .dé rust kreeg WBSV een klein overwicht, waarin zij gelijk wisten te maken 1—1. ,Het schot tegen de paal hierna had een beter lot ver diend. Na 15 min. spelen werd de bal vanaf de linkervleugel voor gezet en de naar binnen gekomen rechtsbuiten Roet kogelde ineensin. 12. Een hoog hard schot van de L-midvoor werd netjes tot corner verwerkt, die niets opleverde. W. veranderde de opstelling, doch dit was geen verbetering. Met deze stand kwam het einde, waardoor Limmen iets meer kreeg dan haar toekwam. Het 2e elftal kraakte Oosthuizen III door een dozijn doelpunten te maken, waartegen O. niet één, alzo 12—0. Voor Zondag a.s. voor W. I een zeer belangrijke ontmoeting. Wij krijgen nl. Kwadijk I op bezoek, die evenals W. onderaan de ranglijst bengelt. De winnaar van deze strijd is nog wel niet helemaal „safe", maar staat toch in ieder geval iets beter. Broek in Waterland staat on deraan en heeft jl. Zondag van P.S.C.K. verloren (4—1). Boys, de kans is er nog, nu of nooit. Het 2e elftal is vrij. is niet voor het doel weg te slaan. Het volgende doelpunt wordt we gens buitenspel niet toegekend, waarna dan met Meervogels sterk in de aanval het einde komt. Hier bij kreeg Uitgeest dus iets meer dan haar toekwam. N.K.J.B. 'T VELD In de laatstgehouden bijeenkomst van onze jongerenbe weging vormde de verzorging van de Duitse kinderen, welke de ko mende maanden bij vele (niet alle!) parochianen zullen worden onder gebracht, een punt van bespreking. Het kleden dezer kinderen blijkt voor meerdere parochianen een on- overkomenlijk bezwaar te zijn, waarop het aannemen van een kind afstuit. Naar wij vernemen is de J.V.G. voornemens met grote ijver te gaan naaien, verstellen enz., om zoveel mogelijk kledingstukken van aller lei aard te vervaardigen, nog voor dat de kinderen misschien voor altijd de terugreis weer moeten aanvaarden. De N.K.J.B.-ers hebben afge sproken hun best te zullen doen om de hiervoor benodigde gelden ie verzamelen, teneinde het werk van de J.V.G. zoveel mogelijk te ver lichten. Van zekere zijde is f 25.voor dit doel beschikbaar gesteld. Dit grondkapitaaltje werd met de op brengst van de onder de jongeren gehouden collecte verhoogd tot f 35.51. Enkele jongens, waaronder (tot nog toe!) twee, die zich tijdens en direct na de oorlog persoonlijk van de toestand in Duitsland hebben overtuigd, hebben hun beste krach ten voor deze mooie actie beschik baar gesteld. Ook van de N.K.J.B.- ers, die niet op deze bijeenkomst aanwezig waren, wordt verwacht, dat zij naar best vermogen deze actie zullen steunen. Ons motto is: „Beste vrind, kleed dit kind". BURGERLIJKE STAND EGMOND-BINNEN. Geboren: Agatha Catharina Maria, dochter v. Joh. Kool en Jansje Klaver; Wil helmus Cornelis, zoon van W. Dek ker en Fr. M. Steeman; Evelina Cath. Martina, dochter van R. Groot en Marg. M. Pepping; Anna Wilhel- mina Alida, dochter van Petrus N. Bakkum en Afra Lute; Maria Jo hanna, dochter van Joh. Hopman en Joh. Cl. Bakkum; Maria Johanna Petronella, dochter van Alb. Herm. van den Berg en E. G. de Jong. Overleden: Marinus Gerrit Jan Simmelink, 17 jaar, zoon van H. W. Simmelink en G. J. Visscher. ZUID-SCHERMER Het polder bestuur van de Schermer heeft een begin gemaakt met de beplanting langs de wegen. Donderdag a.s. zul len in de Zuid-Schermer de eerste bomen geplant worden. De kinderen van de Sint Michaëlschool zullen daartoe een handje heiVn en door hen worden Donderdag a.s. om tien uur des morgens de eerste bomen geplant tegenover kerk en school in Zuid-Schermer. UITSPRAKEN MEERVOUDIGE KAMER W. S. te Zijpe, het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld, veroordeeld tot f 20.of 10 dagen. S. K. te Castricum, f 20.of 10 dagen. C. J. J. K. te Broek op Langedijk, wegens diefstal veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf met af trek. B. B. te Enkhuizen, wegens op lichting en verduistering veroor deeld tot 10 maanden gevangenis straf met aftrek. G. M. te Den Helder, wegens ver duistering meermalen gepleegd ver oordeeld tot 6 maanden met aftrek. 282ste verjaardag Korps Mariniers Op 10 December is het 282 jaar geleden, dat het korps mariniers werd gesticht. Ter herdenking hier van zullen Woensdag 10 December om 12 uur op de Begraafplaats Crooswijk te Rotterdam kransen ge legd worden op graven van mari niers. De commandant van het korps mariniers, Generaal-Majoor der ma riniers H. F. J. M. A. vom Freytag Drabbe, en de chef-staf van dat korps, Luit.-Kolonel der Mariniers L. Langeveld, alsmede deputaties van afdelingen mariniers in Neder land zullen daarbij tegenwoordig zijn Mariniers zullen des middags een mars door Rotterdam maken en voor de burgemeester van Rotter dam op de Coolsingel defileren. HOOGHEEMRAADSCHAP NRD.-HOLL. NOORDERKWARTIER Verhoging heffingspercentage In de Maandag 22 dezer te hou den algemene vergadering van het bestuur van het Hoogheemraad schap Noordhollands Noorderkwar tier komt aan de orde de benoe ming van een ingenieur in de vaca ture Ir. P. Tj. Poppens, aan wien wegens het bereiken van de 65-ja- rige leeftijd eervol ontslag zal wor den verleend. De voordracht luidt: 1. Ir. J. Hooijkaas, ingenieur van de Prov. Waterstaat van Overijssel; 2. Ir. J. Bruins, ingenieur Prov. Waterstaat van Groningen; 3. Ir. C. J. H. Felperlaan, ingenieur Rijks waterstaat te Hulshorst, gem. Er- melo De Begroting-1948 wordt aange boden in ontv. en uitg. voor de ge wone dienst op fl.922.300 en voor de kapitaalsdienst op f601.070. De gestegen materiaalprijzen en hogere lonen maken het noodzake lijk het heffingspercentage met 0.5 te verhogen (van 2.5 op 3) hetgeen een meerdere opbrengst van rond flOO.OOO betekent. Voorgesteld wordt het personeel, voor zover het nog geen gratificatie over '47 heeft ontvangen tegen Kerstmis alsnog een gratificatie te verstrekken. Verder wprdt voorge steld het salaris der Hoogheemra den te verhogen van f1200 tot f1500 per jaar, zulks met ingang van 1 Jan. en het presentiegeld der hoofdingelanden van f12.50 tot f15 per vergadering. Aan de Vereniging „Vrienden van het Zuiderzeemuseum te Enk huizen" zal een subsidie van f100. worden verstrekt. Voorgesteld wordt voorts in de regeling der uitkeringen aan oude werklieden en hun nagelaten be trekkingen geen verandering te brengen. In enkele wijzigingen van de reisverordening wordt voorgesteld de daarin genoemde reis-onkosten te verhogen. L.T.B., LUISTER EENS! Op de grote jaarvergadering van de L.T.B. is door de algemeen voor zitter, de heer G. W. Kampschoër, gewezen op de grote morele kracht van onze plattelandsbevolking. Inderdaad. De katholieke boeren, tuinders en kwekers, met hun mooie, flinke gezinnen, vormen een bron en reserve voor het behoud van het christelijk geloof in het gehele Nederlaftdse volk. Wie echter niet ziende-blind is, zal moeten getuigen, dat hier ook reeds grote gevaren en moeilijk heden rijzen. De sociaal-economi sche problemen vormen daarvan zeker voor een goed deel de onder grond. Daarom is het verdienstelijk van de L.T.B., hier verbetering in aan te brengen. Maar de zedelijke en godsdien stige problemen moeten zelf ook rechtstreeks worden aangepakt en opgelost. En al is dit op de eerste plaats de taak van de geestelijke overheid, de L.T.B. zal, als zoda nig, hierbij moeten helpen. Welnu, er is haast geen mooier en krachtiger middel om onze plat telandsbevolking moreel gezond te houden, dan de retraite. Als antwoord op de rede van de algemeen voorzitter moge dan door de L.T.B. het besluit worden ge maakt om in het winterprogram ook de retraite op te nemen. Onze honderden boeren, tuinders en kwekers van Noord-Holland kennen hun retraitehuis: Bergen. Komen zij er regelmatig? Zijn velen er ooit geweest? Binnenkort zijn weer de plaatse lijke jaarvergaderingen. Wordt ook de retraite ter tafel gebracht? Een pracht punt van actie voor de gees telijke adviseurs en het bestuur. Desnoods kan een pater van Ber gen worden uitgenodigd om een woordje te zeggen. Alle retraiten staan nog open: 1316 December, 2427 Januari, 31 Jan.3 Febr„ 710 Febr. Juist in de winter maanden. Als de retraite op het program van de L.T.B. komt, dan gaat beter de wens in vervulling: Onze platte landsbevolking blijve moreel ge zond.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2