1 Textielpunten-zwendel te Den Haag ontdekt De nieuwe encycliek „Mediator Dei DE VERRE STEM onie- ri Worden de verpachters rechtvaardig behandeld? De moedigen geëerd Gebruik van het Missaal UIT DE KERMIS DER WERELD r NftEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 10 December 1947 PAG. 3 Motie-Groen heeft kalmerend gewerkt maar dat kan niet duurzaam zijn 18-jarige jongen stal 23.000 punten Prins Bernhard reikt militaire onder scheidingen uit Eucharistische devoties De H. Schrift Een land en een koning J r 5 kunnen ontwik- neutrale Bond, te zan ons bloeiend ;1 Katholiek orga an misplaatst en den tijd is; oddoener „muziek s met het Kartho- of uit te staan" t van een kinder achtigheid; want iu dat van de mo ld kunnen worden ïuzikanten zelf m niet; muziekgezelschap, uiten de KathoEe- houdt een rem en i-de-weg is voor opgang tot een :iekleven in onze dorpen, rïesters veel kun- tot een juist in- en tot het volko- caardigd vertrou- heerlijke opgang iziekleven, durven heilzamen invloed ■en beroep op hen men eindelijk te een Katholiek zich hoort te organise- :r vele gezelschap- Aartsbisdom zijn ngesloten bij de ond. t op alle gebied; katholieken in on streken flink aan reiken wij steeds trote bloei dan de Vat hebben katho- n dorpen zich toch 1 berokkend door met die neutrali- en voortsukkelen, ut dient hersteld errein, tot groter 3 muziekleven, anuari 1947. Sard. De Jong, chop van Utrecht 5m. Kardinaal De het Aartsbisdom voor het Bisdom h. van der Meer, ?n van Hoorn, saan Adviseur. RAADSCHAP HOLL. KWARTIER ioging lercentage 22 dezer te hou- rgadering van het t Hoogheemraad- nds Noorderkwar- orde de benoe- enieur in de vaca- 'oppens, aan wien ken van de 65-ja- >1 ontslag zal wor- voordracht luidt: s, ingenieur van aat van Overijssel; ingenieur Prov. kroningen; 3. Ir. C. ingenieur Rijks- ilshorst, gem. Er- 948 wordt aange- uitg. voor de g<?- 1.922.300 en voor t op f601.070. ateriaalprijzen en ken het noodzake- ercentage met 0.5 2.5 op 3) hetgeen arengst van rond rdt het personeel, >g geen gratificatie ontvangen tegen een gratificatie te ier wordt voorge- der Hoogheemra- van f1200 tot f1500 -iet ingang van 1 iresentiegeld der van f12.50 tot f15 niging „Vrienden emuseum te Enk- ubsidie van f100. rdt voorts in de leringen aan oude un nagelaten be- n verandering te Izigingen van de wordt voorgesteld mde reis-onkosten ronden) STER EENS! larvergadering van de algemeen voor- 5. W. Kampschoër, rote morele kracht andsbevolking, katholieke boeren, ers, met hun mooie, vormen een bron het behoud van iloof in het gehele et ziende-blind is, igen, dat hier ook aren en moeilijk- e sociaal-economi- vormen daarvan oed deel de onder- 3 het verdienstelijk tier verbetering in lijke en godsdien- moeten zelf ook den aangepakt en is dit op de eerste van de geestelijke r.B. zal, als zoda- en helpen, haast geen mooier ddel om onze plat- moreel gezond te retraite. op de rede van de ter moge dan door jesluit worden ge- het winterprogram >p te nemen, ■n boeren, tuinders an Noord-Holland traitehuis: Bergen, elmatig? Zijn velen a weer de plaatse- iringen. Wordt ook afel gebracht? Een actie voor de gees- s en het bestuur, en pater van Ber- tgenodigd om een ?en. Alle retraiten 1316 December, 31 Jan.3 Febr„ ist in de winter- e op het program imt, dan gaat beter ulling: Onze platte- blijve moreel ge- (Van onze eigen verslaggever) WORDT OP HET OGENBLIK tegenover de groep van verpach ters wel de rechtvaardigheid betracht? Het was deze vraag oja., welke de voorzitter van de Vakgroep Veehouders van de L.T.B. heden, Woensdagmorgen, behandelde in zijn openingsrede ▼oor de jaarvergadering, die deze Vakgroep te Haarlem houdt, onder leiding van het Tweede Kamerlid M. P. v. d. Weyden. Na een woord van dank gebracht te hebben aan de afgetreden G. A., prof. Cleophas, wees de heer v. d. Weyden erop, dat vele van onze veehouders twee-en-eenhalf jaar na het einde van de oorlog weer in betalingsmoeilijkheden verkeren. In de vroegere jaren waren rente en pacht mede sterk bepalend voor het kostenpeil ïn de bedrijven, thans maken zij verhoudingsgewijs minder in de exploitatierekening uit. Is het rechtvaardig, dat de pacht is vast gelegd, maar de verpachter aan dezelfde ondragelijke lasten onderhevig is als de boer-eigenaar De grondlasten zijn verdubbeld, de onderhoudskosten verdriedub beld, zijn levensonderhoud evenals voor ieder evenredig verhoogd, schijnwinsten berekend 10% hoger dan de boer-eigenaar. voor V.A.B., door hoger waarde-taxatie. Hier wordt de weg van de minste weer stand gevolgd, dat sociaal evenmin gerechtvaardigd is, als wanneer de boer of arbeider wordt tekort ge daan. Kapitalen aan gebouwen gaan door verwaarlozing op deze wijze verloren. Is de verpachter minder-kapitaalkrachtig of laat hij zich aan onderhoud niet veel ge legen liggen, dan draait de pachter er voor op, zonder dat deze lasten officieel kunnen worden berekend in de bedrijfsuitgaven. Door de zelfde oorzaak kunnen tal van de oude boeren hun bedrijf niet aan jongeren verhuren, zonder in bit tere armoede te geraken. De heer v. d. Weyden wees er verder op, dat het voederprobleem voor de a.s. winter grote zorgen baart. Over het algemeen genomen zijn de omstandigheden in de vee houderij, uitzonderingen daargela ten, financieel gezien zeer teleur stellend. Dit is volgens spreker vooral het gevolg van een schriel prijsbeleid der regering. Daarover deelde de heer v. d. Weyden nog eens de verschillende nu langza merhand wel genoeg bekende bij zonderheden mede. Hij betoogde, dat evenals het begrip rechtvaar dig loon ook het begrip rechtvaar dige prijs gemeengoed moet wor den. Wij houden, aldus spr. ondanks alles, met grote vastberadenheid vast aan ons recht, wat voortvloeit uit afcze plicht, om de productie ten behoeve van het Nederlandse volk, zo hoog mogelijk op te voe ren. Het H.B. stond zonder onder breking op de brés voor dit recht. Toen men enige tijd in de Stichting Zuidholland meende, de verant woordelijkheid voor de gang van zaken niet langer te kunnen dragen, heeft men de diverse organisaties geadviseerd, zich terug te trekken uit het bestuur, omdat men de me de-verantwoordelijkheid voor het prijsbeleid van de Regering niet langer meende te kunnen dragen. De hoofdbesturen van de resp. or ganisaties konden dit standpunt van hun vertegenwoordigers in1 de Stichting niet delen. De koers van de Regering moet veranderen, de politieke fracties zijn ingeschakeld, er kwam een interpellatie, die eindigde met de aanneming met algemene stemmen van de bekende motie-Groen. Dit heeft de stemming onder de boe ren en tuinders gekalmeerd. Het is nu, of er een zekere moeheid over hen gekomen is. Men ziet nu wel algemeen in, dat de regering de moeilijkheden met haar loon- en prijspolitiek niet op de ruggen van de boeren en tuinders mag uitvechten. De berusting zal echter slechts tijdelijk zijn, als de bespre kingen tussen de regering en de De wichelroedeloper Hulsegge uit Gorssel, die er in slaagt met behulp van zijn roede verbor gen onontplofte projectielen, welke een ernstig gevaar voor de omgeving opleveren, te ontdekken. georganiseerde landbouw niet vol doende resultaten zouden opleve ren. Spr. ontkende niet, dat de re gering eerlijk streeft naar een bil lijke verdeling van de lasten en dat zij daarbij stuit op vele eigenaardi ge moeilijkheden, maar wij willen gelijkberechtigd behandeld worden, ook wat betreft de gelijkstelling van de lonen in de landbouw met andere groepen. Bij de tot dusver gevolgde politiek voelt de boeren stand zich allesbehalve behagelijk. De taak van minister Mansholt in zonderheid is moeilijk, de teugels zijn deze jaren te strak gehouden, ze zijn nu even gevierd, maar het is de vraag, of met name ten aan zien van de melkprijs de rechtvaar dige kostprijs wordt behaald. De overheid moet er ook toe mede werken, dat de boerenstand stands eer en standsbewustzijn kan be houden! Na dit openingswoord begon de vergadering aan de lijvige agenda. (De vergadering duurt voort) Directeur Ned. Talen Inst. misleidde de fiscus De 29-jarige A. van L., directeur van het Ned. Talen Instituut in Rot terdam stond gisterenmiddag voor de Rotterdamse Rechtbank terecht wegens overtreding van het Navor- deringsbesluit en het door middel van een gefingeerd Rechtskundig Bureau, genaamd „Acta", uitvaar digen van dwangbevelen. In de gegevens, die hij de Inspec teur van de Dir. belastingen ver strekte in een brief, daar hij zijn buitengewoon aangiftebiljet beweer de kwijt te zij'n, had hij vermeld in 1941 en '42 f 2000.— en in '43 f 3000 aan inkomsten te hebben ontvangen in dienst van het Ned. Talen Insti tuut en in '44 en '45 f 4000.per jaar. Een accountant van de belas tingen berekende echter, dat hij in 1941 f 4000.—, in 1942 f 8500.—, in 1943 f 15.000.— en in 1944 f 22.000.— moest hebben verdiend, maar dan als eigenaar van het N.T.I., terwijl in 1945 deze verdiensten nog hoger zouden zijn geweest. Aan inkom stenbelasting zou hij f 26.000.en aan vermogensbelasting f 13.000 te weinig hebben betaald. Bij het onderzoek bleek, dat de administratie van het N.T.I. zo in de war lag. dat totaal geen overzicht was te krijgen van wie er op de cursussen hadden ingeschreven en wie wel of niet betaald hadden. De officier van Justitie eiste een gevangenisstraf van een jaar, (waar van drie maanden voorwaardelijk en een proeftijd van drie jaar. Vice-admiraal Pinke in ons land Dinsdagmorgen is met de Constel lation uit Batavia o.m. vice-admi- raSl A. S. Pinke op Schiphol aan gekomen om op uitnodiging van de minister van Marine a.i. besprekin gen te voeren. Over de aard van deze besprekingen zeide de admi raal zich niet te kunnen uitlaten. Hij zal ongeveer 14 dagen in Nederland verblijven. Met het Ned. motorschip „Kuwi" zijn uit Hamburg te Rotterdam veel kerkklokken in ons land teruggekeerd. Zij jvaren echter alle aan scherven. Het klokkenbrons is echter een kostbaar materiaal voor het gieten van nieuwe klokken. 25 VERDACHTEN IN ARREST TE DEN HAAG is een omvang rijke verduistering van tex tielpunten ontdekt, waarbij de politie niet minder dan 25 arres taties heeft verricht. Aanleiding tot deze arrestaties vormde het onderzoek tegen een 18-jarige kantoorbediende van een Haagse stoffenzaak, K. F., waarbij deze bekende de laatste 12 maanden ruim 23000 textielpunten te heb ben verduisterd. Begin October ontdekte de eige naar van de stoffenzaak, dat hij een groot aantal textielpunten te kort kwam. Hij kwam tot de conclusie, dat zijn kantoorbediende de meeste gelegenheid had de punten te ver duisteren. De eigenaar maakte een afspraak met een huisvriend, die recherciïeur van politie is. Toen er weer een grote hoeveel heid punten aanwezig was, telde de eigenaar ze nauwkeurig na en gaf ze aan K. met de opdracht de pun ten te tellen en op te plakken. Na dat hij dit werk had volbracht ver telde de jongen, dat er 5100 punten waren. Dit was 200 minder dan de eigenaar had overhandigd. Direct werd de rechercheur op de hoogte gebracht, die zich direct naar de stoffenzaak begaf en de jongen bui ten opwachtte. Toen K. de zaak ver liet, vertelde de rechercheur hem, waarvan hij werd verdacht. De jon gen ontkende aanvankelijk iets van de verdwenen textielpunten te we ten. Na hem echter grondig te heb ben gefouilleerd kwamen de 200 punten uit een van zijn kousen te voorschijn. K. werd overgeleverd BOUWVAKARBEIDERS TE NIJMEGEN tegen de C.A.O.-lonen Te Nijmegen is Maandag een sta king uitgebroken onder de bouw vakarbeiders bij de bouw van hon derd arbeiderswoningen aan de Floraweg. De reden van de staking was het invoeren van de C.A.O.- lonen, waardoor de „zwarte" ionen kwamen te vervallen. Door bemoei ingen van de katholieke vakorgani satie en de aannemers gingen de arbeiders weder aan het werk, naar zij zeiden in het belang van de volkshuisvesting. Zij verklaarden zich evenwel met de huidige loon regeling niet te kunnen verenigen en eisten loon naar prestatie bij be hoorlijke tarieven. De onderhande lingen worden voortgezet. aan de Kinderpolitie. Hij bekende de laatste 12 maanden ruim 23.000 textielpunten te hebben verduisterd. Hij verklaarde dit gedaan te heb ben, omdat hij veel geld nodig had. In verband met deze zaak arresteer de men verder o.a. H. J. D. te 's Gravenhage, die 6000 punten van K. had betrokken. Toen de politie D. in zijn woning wilde arresteren, bleek D. echter niet aanwezig. De moeder van D. vertelde, dat haar zoon voor een paar dagen naar Pa rijs was. Een der intussen gewaar schuwde posten aan de Belgische grens kon D. nog grijpen. Tijdens het onderzoek in deze zaak kwam de politie tot de ont dekking dat in het filiaal van de stoffenzaak eveneens een tekort aan textielpunten was. In dit verband werd de filiaalhouder H. C. M. S. aangeHbuden, die bekende ongeveer 1000 punten ten eigen bate te heb ben aangewend. In totaal werden 25 bij deze beide zaken betrokken verdachten aangehouden. Toen het kolenschip de „Geranto" door het kanaal door Walche ren werd gesleept, wilde W. Honcoop uit Raams- donk de staaldraad, welke het schip met de sleep boot verbond, wat aan trekken. Zijn voeten ge raakten in een lus en toen de sleepboot manoeu vreerde, werden zijn bei de voeten afgekneld. ij; Een bewoonster van een villa in Haarlem vertiet haar woning, terwijl de dienstbode alleen achter bleef. Toen werd er ge beld; een gewapende jon geman drong het huis bin nen en onderwierp ver schillende kamers en kas ten aan een nauwkeurig onderzoek, klaarblijkelijk op zoek naar geld. Zijn speurtocht leverde hem echter niets op en hij ver dween weer even snel en geheimzinnig als hij ge komen was. Te Nijme gen werd gisternacht in een winkel ingebroken en f 4000 ontvreemd. ïj< Te Enschedé heeft de po litie 3 inwoners van de Glanerbru gearresteerd, die een aantal zakenlie den voor duizenden gul dens hebben opgelicht. Zij beloofden bergen van goud, lieten flink betalen en daarna verdwenen ze van het toneel. Uit het duurt voort, Gisteren morgen heeft op het schip „Onderneming 3" der Hil- versumse expeditie-firma S., brand gewoed. Een partij garens en vaten benzine waren door een onbekende oorzaak in brand geraakt. De brand werd spoedig geblust Het distributiekantoor te Lei den werd een geldkistje inhoudende f 25,000 ont vreemd. Naar wij thans vernemen heeft de politie de auto, welke de 26-jari- ge H. H. uit Valkenburg Zondagavond heeft aange reden, gevonden in Maas tricht. De chauffeur be kende op de bewuste avond op de plaats van 't ongeluk te zijn geweest, maar gaf te kennen, dat hij niets bijzonders had op gemerkt. Het onderzoek meeste kon worden gered. De 63-jarige schipper J. is gisterenmiddag in de Poelsluit te Wormer van zijn schip gevallen en ver dronken. ij; Onlangs was als commandant van het bewaringskamp in de Ka- rel Koenraadpolder, ont slagen, J. A. V. Er zezen reeds geruimen tijd klach ten over het beheer van dit kamp en in 't bijzon der over 't optreden van V. die allerlei verduiste ringen van materialen zou hebben gepleegd. Hij is een dezer dagen voorge leid voor de rechtercom missaris te Groningen, ij; Het vliegveld van Mar seille, dat in verband met de stakingen tijdelijk was gesloten is thans weer voor het luchtverkeer opengesteld. Nadat Za terdagnacht de garage houder A. P. J. te Rotter dam zijn wagen in de ga rage had gezet, werd hij kort daarop gealarmeerd dat zijn auto gestolen was en in pijlsnele vaart was verdwenen. De eigenaar ging met twee van zijn chauffeurs er achteraan. De chauffeur, die de weg naar Dordrecht insloeg had succes. Hij achter volgde de dieven in een wilde rit. Plotseling stop ten de dieven, sprongen uit de auto en gingen er vandoor. De auto was de fect geraakt. De chauf feur alarmeerde direct de Dordrechtse politie, die alle wegen afzette. BOVEN VOOR OORLOGS PEIL! De industriële productie in Nederland is in October j.l. voor het eerst sinds de be vrijding boven vooroorlogs peil gekomen. Dit resultaat is wel is waar ten dele toe te schrijven aan seizoensinvloe- den en ook aan de omstan digheid, dat October een werkdag meer had dan Sep tember, nl. 25 tegen 24, doch desniettemin is het een bewijs van de herstelkracht van onze industrie. Het productie-indexcijfer van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg op basis van 1938 100 voor October 103 tegen 95 in September, 84 in Augustus en 83 in Decem ber 1946. VJ De perszuivering Naar wij vernemen zijn bij de Raad van Beroep voor de perszui vering tot dusverre vijfti| zaken in beroep aanhangig gemaakt. De eer ste zaak zal 27 December in behan deling worden genomen. GISTERENMIDDAG vond op het Vrijthof te Maastricht de plech tigheid plaats van de uitreiking der Militaire Willemsorde 4e klasse aan ir. A. Paulen, reserve-kolonel in algemene dienst uit Heerlen en van een groot aantal oor' rsonderscheidingen als Bronzen Leeuw, Bronzen Kruis en Kruis van Verdiensten aan leden der Nederlandse koopvaardy en K.N.I.L., aan Nederlandse strijdkrachten en enige burgers voor betoonde daden van dap perheid. De uitreiking welke door Prins Bernhard werd verricht trok gro te belangstelling, niet alleen van de zijde der autoriteiten maar ook van ue Maastrichtse bevolking. Op het Vrijthof stond het 5e ba taljon van het 6e regiment infan terie in open carré-vorm opgesteld met op de rechterflank 't muziek corps van de stoottroepen uit Vught, dat bij de aankomst van de Prins het Wilhelmus speelde. De hoge gast wps vergezeld van luite nant-admiraal C. E. L. Helfrich, Schout bij Nacht Rost van Tonnin gen. chef militair tehuis en mr. dr. F. van Houben, commissaris der koningin. De Prins inspecteerde het bataljon, waarna hij de militaire geestelijke en burgerlijke autori- n (slot) Doch hier volgt niet uit, dat een H. Mis, door een priester alleen, zelfs zonder misdienaar, opgedra gen. niet een ware offerande is, of schoon niet temidden der gelovi gen. Niettemin moet het aan de gelovigen onderwezen worden, dat zij op alle mogelijke wijzen deelne men aan het opdragen der H. Mis door het missaalgebruik, door tezamen hun deel van de gedialo- geerde Mis luide op te zeggen of ten minste door het zingen van kerkelijke liederen, die overeenko men met de gang van de H. Mis. De Paus zegt dit woordelijk al dus: „Zij zijn geprezen, die trachten, het gebruik van het Romeinse Mis saal aan te moedigen, opdat het VERSTANDIGE STAKERS In Tennessee zijn de arbeiders van een atoombomfabriek gaan staken. De enige ver standige stakers ter wereld. Hopenlijk doet dit goed voorbeeld goed volgen. brrb In een Zweeds stadje spookt het. Een „in het grijs geklede" vrouw zweeft door gesloten deuren; drie andere vrouwenspoken zitten nu en dan op een cana- pée te breien; als men op een stoel gaat zitten wordt deze plotseling achteruit getrokken. O, die vrouwen. WREED Een zekere papa in een zeker land wenst rustig te slapen en zijn nachtrust niet te laten verstoren door baby, die huilt. Daarom hyp notiseert hij het kind elke avond in slaap. De, geleden bloot gelegd, vader zal nu ook zon der hypnotiseren kun nen maffen want hij werd tot 2 maanden ge vangenisstraf veroor deeld wegens.wreed- jieid. Die zat! HET BEWIJS Spulbaas heeft een bewijs gevonden voor de stelling, dat de men sen dieren nadoen. Bij opgravingen heeft men versterkingen met uit kijktorens van 6000 jaar die dienden als be scherming tegen wilde dieren. In onze twintigste eeuw bouwde men ver sterkingen tegen al of niet wilde.»., mensen. NIEUWE VINDING Amerikaanse scheeps artsen zijn erin ge slaagd honden 90 mi nuten lang in leven te houden, zonder dat deze dieren adem haal den. Een adembene mend avdntuur. KOMETEN Spulbaas is een lief hebber van astrologie oftewel sterrenkunde. Toen Spulbazin hem dan ook „kometen" toe riep, ging hij eerst zijn verrekijker halen, niet beseffend dat zijn gade niet „kometen" maar „kom-eten" had geroe pen. Het gevolg was dat Spulbaas met de. kijker aan tafel ver scheen. SPULBAAS volk gemakkelijker en met meer vrucht zou deelnemen aan het Eucharistisch Offer en zodoende, verenigd met de priester, zou bid den met de woorden en de bedoe ling, aan de Kerk zelve eigen. Evenwel is een groot deel der gelovigen niet in staat om het mis saal te gebruiken, zelfs wanneer dit vertaald is; noch is iedereen in staat, om genoegzaam de liturgi sche handelingen en vormen te be grijpen. De mensen verschillen in geestelijk vermogen dusdanig van elkander, dat zij niet allen in de zelfde mate geroerd kunnen wor den door de gebeden, gezangen en heilige handelingen, welke ge meenschappelijk geschieden Daarom kunnen dezulken me thoden aanwenden, die hun beter liggen, zoals bijv. het overwegen van Christus' geheimen of het verrichten van andere godvruch tige oefeningen, of het zeggen van andere gebeden, in overeenstem ming met de aard der heilige han delingen, zelfs wanneer zij hier van naar de vorm afwijken. Aangezien dus niet allen gelijke lijk vermogen of wensen deel te nemen aan het H. Offer, en eer bied voor persoonlijke voorkeur behouden moet worden, beveelt de Encycliek het aan, diocesane Ra den te stichten om te waken over de liturgische gebruiken, die toege past worden, of welker toepassing overwogen wordt. De Cpmmunie is een integrerend bestanddeel van het Misoffer; de Communie tijdens de H. Mis is ver kieslijker wanneer zij geschiedt door middel van hosties, welke ge consecreerd zijn in diezelfde H. Mis; doch Communies „buiten" de H. Mis of geestelijke communies mo gen niet veroordeeld worden. De Encycliek legt voorts de na druk op een geëigende dankzegging na de H. Mis; Eucharistische „de voties", de zegening met het Aller heiligste en het Veertigurengebed worden geprezen. De H. Vader prijst hierna het H. Officie, de inachtneming van de kerkelijke getijden, de wijding van de Zondagnamiddag, evenzeer als van de Zondagochtend, en Hij ver maant diegenen, die erop wijzen, dat de herdenking van Christus' leven op aarde niet langer onze zaak is en dat het er slechts om gaat, zijn geestelijk verheerlijkt le ven te vereren, uit welke idee de door sommigen gewenste af schaffing der kruisbeelden voort komt. De Encycliek beveelt de ver ering ook van de Heiligen, en bo venal van O. L. Vrouw. aan. Z. H. de Paus keurt dan de han delingen goed, die buiten de H. Mis verricht worden en Hij staat erop, dat de kerken de gehele dag geopend blijven voor persoonlijke godsvrucht; Z. H. beveelt de veel vuldige biecht aan, alsmede retrai tes. in het bijzonder die volgens de methode van de H. Ignatius van Loyola, en spoort aan tot gepaste versiering der kerkgebouwen door middel van kunstwerken, die niet louter oude formules herhalen, doch ook niet vervallen in het zoe ken van vernieuwing om haarzelfs wille; de kunst moet ook in over eenstemming zijn nqet de nationale of regionale traditie. Z. H. zegt over de gewijde kunst letterlijk het volgende: „Nieuwe vormen van beelden en versieringen, die meer in overeen stemming zijn met de grondstof fen. waaruit zij zijn samengesteld, kunnen ,in het algemeen en zonder nadeel, niet worden geringschat of verworpen. Voor zoverre het de juiste maatgeving en de geschikte compositie betreft, die niet willen trachten om ultra-realistisch noch ultra-symbolisch te zijn, en voor zoverre zulk een kunst eerder in overeenstemming is met de be hoefte van de gemeenschap der gelovigen dan met de uitdrukking van een eigen kunstmatig oordeel en smaakgevoel, is het alleszins juist, dat de kunst van onze tijd vrij zij om de H. Handelingen te dienen met gepaste eerbied en eer." De H. Vader beveelt het Grego riaans warm aan, doch eveneens andere muziek, zo deze godsdien-' stig is; doch zij dient door allen gezongen te worden. Z. H. spoort tot slot aan, om de liturgie gron dig te bestuderen; Hij betreurt het, dat velen niet in staat zijn om de Mis te dienen, berispt opnieuw iedere neiging tot quietisme, huma nisme of misplaatste zin voor het antieke. De Encycliek werd ongetwijfeld in het leven geroepen door be kende neigingen, om te komen tot een soort „nationale" kerk als mede door overhaaste, alhoewel goedbedoelde pogingen,, teneinde de Liturgie begrijpelijk te maken voor de onontwikkelde massa en door een herleving op enigerlei wij ze, van de modernistische doctr., nes, ,die het „immanisme" voor staan. teiten begroette, waarbij wij op merkten luitenant-generaal H. J. Kruis, chef van de generale staf, vice-admiraal baron Van Asbeck, generaal (buiten dienst) M. G. Winkelman, oud-opperbevelhebber van land- en zeemacht, generaal- majoor ir. M. Tans, commandant van de koninklijke marechaussée, reserve-generaal majoor H. Koot en generaal-majoor (buiten dienst) K. N. I .L., J. C. J. Bongers, gene raal-majoor Behrens en kapitein ter zee Hettema. vertegenwoordi gende het kapittel der Militaire Willemsorde. Mgr. dr. G. Lemmens, bisschop van Roermond, die de geestelijkheid vertegenwoordigde, was eveneens aanwezig. Indrukwekkend was het moment toen Prins Bernhard na het 5e bataljon, dat binnenkort naar In- dië zal vertrekken, een goede reis toegewenst te hebben het Kon. Besluit voorlas, waarbij ir. A. Pau len om zijn uitstekende daden van mqpd, beleid en trouw door H.M. de Koningin werd benoemd tot ridder 4e klasse der Militaire Wil lemsorde. Met nadruk las de Prins de passage, welke melding maak te van de grote dapperheid, waar mede ir. Paulen in September 1944 door de vijandelijke linies heenge broken was en contact had gelegd met de Tweede Amerikaanse Tank divisie, waardoor deze eenheid aan de hand van zijn inlichtingen niet alleen snel kon doorstoten, maar ook de mijnstreek voor ernstige verwoestingen heeft kunnen vrij waren. Prins Bernhard sloeg hierna, na mens de Koningin, de nieuwe M. W. O.-drager tot ridder, waarop de aanwezige leden van de M. W. O.- broederschap en de ridders der M. W. O. hun nieuw medelid kwamen begroeten. Na dit deel van de plechtigheid volgde de uitreiking van oorlogsonderscheidingen aan de overige gedecoreerden. Pindakaas voor houders van B-kaarten Binnenkort zal een hoeveelheid van ongeveer 350 ton grondnoten worden beschikbaar gesteld aan de fabrikanten van pindakaas, ten einde deze in staat te stellen voor het eerst sinds 1940, een beperkte hoeveelheid van dit voedingsmiddel te produceren. De pindakaas zal op bon aan de rijpere jeugd (houders van levens middelenkaarten b) worden be schikbaar gesteld, t.w. een potje van ongeveer 370 gram per persoon. Winter in de Ardennen In de Belgische Ardennen heerst de winter reeds in al zijn hevigheid. De meeste plaatsen liggen onder 'n kleed van sneeuw, dat hier en daar 60 cm dik is. Aan de houtstand is veel schade aangericht daar meer dan een millioen dennen onder het gewicht van de vochtige sneeuw bezweken zijn. Positie Ned. schepen Aalsum: 8 Dec. van Kaapstad naar Lobito. Abbedijk: Rotterdam Golf van Mexico, 6 Dec. te Tampico. Andijk: HavannaRotterdam, 9 Dec te Antwerpen. Anth. Leeuwenhoek; 7 Dec. van Walvisbaai naar Dakar. Averdijk: 7 Dec. van Havanna te Tampa. Bengkalis: 8 Dec. van Hol- landia naar San Francisco. Boskoop CuraqaoAmsterdam, 10 Dec. te Antwerpen verwacht. Delft; Ant werpenCuragao, pass. 8 Dec. St. Michaels. Groote Beer: 8 Dec. van Sabang te Balik Papan. Jaarstroom: RotterdamWest Afrika, 9 Dec. van Antwerpen. Kalianda; Rotterdam Batavia, pass. 8 Dec. Ouessant. Kota Baroe: RotterdamJava, 7 Dec. van Aden (16 uur). Mamoeran: 7 Dec. van Los Angelos naar Kaapstad; Mariekerk: 8 Dec. van Fremantle naar Adelaide. Merwede; 8 Dec. van kerk, AntwerpenGenua, pass. 9 Dec. Gibraltar. Nel Bruynzeel: Rot terdamBorneo, 7 Dec. van Aden. Nigerstroom: 9 Dec. van West Afrika te Amsterdam. Prins. Willem van Oranje: 8 Dec. van Jaffa naar Tel Aviv. Tarakan: 8 Dec. van Batavia te Cheribon. Sloterdijk: Rotterdam Java, pass. 8 Dec. Sagres. Tawali: 6 Dec. van Bima te Makassar. Tosari: AmsterdamJava, 6 Dec. van Aden Westerdam: 8 Dec. 17 van Rotter dam te New York. Willem Ruys: Rotterdam—Batavia, 7 Dec. 24 uur van Malta. Streefkerk: Rotterdam Calcutta, pass. 9 Dec. Finisterre. Vo- lendam: 9 Dec. v. m. van Rotterdam te Batavia. Zonnewijk: Buenos Aires —Holland, pass. 8 Dec. Fernando Noronha. yOOR de St. Nicolaas en Kerstmis hebben de boek handelaren hun best gedaan, onze brievenbussen vol te stop pen met dikke catalogi, vol allerlei aantrekkelijke nieuwe werken, die zij ons kunnen le veren, ware het niet dat onze beurs zich daartegen verzette. Er wordt veel, heel veel gelezen, k,ranten, weekbladen, tijdschrif ten, brochuren en boeken. Daar is veel kunst- en vliegwerk on der, één-dags-vlinders, dingen die men maar één keer, en dik wijls nog maar half-uit leest en dan voorgoed opzij zet. Er is in die onov er zienlijke massa van eeuwen en eeuwen boeken-pro- ductie maar één boek dat stand houdt, dat altijd en altijd op nieuw gelezen en overwogen wordt, hét boek bij uitstek want dat betekent het woord „Bij bel"): het boek van God, het geschreven Woord van God, de Heilige Schrift?Staat die ook in uw boekenkast? En leest u er geregeld uit? Herlees dan nog eens het begin van het Epistel van Zondag. MARCUS Het is ongetwijfeld de economi sche moeilijkheden, die in België de koningskwestie weer aan de or de hebben gesteld. Het land met de propvolle winkels, de oase in de West-Europese woestijn, is in wer kelijkheid economisch ongezond en de hoge of beter gezegd officieel toegestane zwarte prijzen doen de armoede van België wel degelijk vermoeden. Van de grote innerlijke moeilijkheden maken de royalis ten gretig gebruik en de strijd is ontstaan tussen de socialisten, die nationalisatie voorstaan en hun te genstanders, die heil zien in het volledig herstel van het particuliere initiatief. Het kabinet heeft verklaard dat het zijn houding ten aanzien van de koningskwestie heeft bepaald. Bij zonderheden liet men niet los. Ko ning Leopold verlangt een officiële verklaring, dat zijn houding tijdens de jaren 19401945 geen afbreuk heeft gedaan aan zijn eer. De socia listen willen erbij vermeld zien, dat er een verschil van mening tussen koning en regering heeft bestaan. Hier kwamen de Katholieken weer tegenop en hoewel nu wel verklaard is dat er overeen stemming in het kabinet is, zal toch degelijk de interpellatie Buset, die vanmiddag in de kamer zal worden behandeld en waarna Spaak de kwestie van vertrouwen zal stel len, moeten uitwijzen in hoeverre dat bereikte compromis de finitieve be sluiten inhoudt en in welke mate deze voor het parlement als acceptabel worden beschouwd. Mocht haar vertrouwen WERELD- HET GEBEUREN kunnen de kamer niet uitspreken in de regering, dan lijkt ontbinding van het parlement on vermijdelijk, aldus verklaarden ook zelfs sommige fractie-leden. Dit zou er op wijzen, dat men van konings gezinde, dus Katholieke zijde, bij verwerping der vertrouwenskwes tie, de kamer niet meer represen- tief acht en men nieuwe verkiezin gen wil houden. Reeds eerder vroegen de royalis ten om een referendum inzake de koningskwestie en nu zou eventu eel algemene verkiezingen hen de kans kunnen geven op een meer derheid pro-rege. Dat de socialisten water in de wijn doen men zou Leopold's zonen naar België willen laten komen komt misschien wel voort uit angst voor dergelijke al gemene verkiezingen. Immers een deel van hun aanhang zou alleen en dan ook zuiver en alleen om de koning op de royalisten kunnen stemmen, daarmee de socialistische partij de kans ontnemend ook in de oplossing van de andere problemen een rol te spelen. Spaak is een te groot diplomaat om dit niet in te zien en juist de economische crisis die België bedreigt, doet hem over hellen naar het accepteren van de koning. De brief, die hij aan de koning heeft gestuurd, is een aan wijzing in die richting. Wanneer 't comDromis, dat in het kabinet is bereikt nu nog het vertrouwen van de kamer weet te behalen, dan kunnen Spaak en zijn socialisten zich veilig wanen en nadert de reeds langslepende koningskwestie de nodige ontknoping. Sic transit. Operatie aan boord van de „Willem Ruys" Aan boord van het Nederlandse passagiersschip „Willem Ruys" is een 9-jarige jongen geopereerd aan de blinde darm, terwijl het schip zich op ongeveer 100 km. van Mal ta bevond. De minister van gezond heid van Malta, dr. P. de Bon, voer in een kleine vissersboot naar de Willem Ruys, in gezelschap van een assistent en een narcotiseur. De toestand van het patiëntje is be vredigend. FEUILLETON door PETE FALCON J 81. Maar dat is mislukt we zijn Wilkers kwijtgeraakt ik ver moed, dat ze hem vasthouden en ik moet bekennen, dat ik nu zit met dit onderdeel van de opdracht. „Dan heb ik het volgende voorstel zei Wozodsky. Hij aarzelde even, doch begon toen te glimlachen. „Ik zal me maar niet laten leiden door overwegingen van morele aard. Ik ben er in geslaagd de vriendschap te winnen van een geleerde hier in Nederland." „Ja, mijne heren, dat is nu een maal mijn taak relaties aan te knopen, die op een gegeven ogen blik waardevol blijken te zijn. Deze man kan ik de papieren voorleggen en laten beoordelen, want hij geldt hier voor dé'radio-expert. Ik ver tel hem, dat die uitvinding mij toe vallig in handen is gekomen en dat ik graag zijn mening hoor". Finnemore had met gefronst voor hoofd geluisterd. „Dat is alles goed en wel", merk te hij op. „maar ik begrijp niet wat U dan bedoelt met onmiddellijk handelen". Wozodsky gebaarde kalmerend. „Deze man is een excentrieke fi guur. Je kunt hem midden in de nacht uit zijn bed halen en dan gooit hij zich met enthousiasme op het probleem, dat je hem voorzet. De wetenschap beheerst hem en 't is nu eenmaal een onderdeel van mijn psychologische taak om voor zulke gevallen openlijk bewonde ring uit te spreken, m.a.w. ik speel opzettelijk mee. En U ziet, hoe dat op een bepaald ogenblik van pas komt. Mijn verhouding tot hem is zo, dat ik hem nu kan telefoneren en zeggen, dat ik zojuist een feno menale wetenschappelijke ontdek king in handen heb gekregen. Dan loopt hij warm en is bereid er zich midden in de nacht in te verdiepen. Van hetgeen hier in werkelijkheid achter schuilt, heeft hij niet het minste benul en krijgt hij ook niet. Als het helemaal nodig is, ne men we hem een poosje mee zo als U met miss Regan thans doet en zodra voor onze regering de zaak in orde is, kan hij weer vrij terug keren". „Dus, als ik het goed begrijp", informeerde Finnemore, „stelt U voor nu, op dit ogenblik, met de do cumenten naar die simpele geleerde te gaan en hem een rapport te laten opstellen als een soort vrienden dienst voor u." „Juist", knikte Wozodsky. „Ik kan hem direct bellen. Met de auto is het een rit van een uur. Op die manier is het ongemak, veroorzaakt door 't verdwijnen van Wilkers, waarschijn lijk verholpen en kunnen we de pa pieren afleveren met een gedocu menteerd rapport. Fred had onder hevige spanning naar dit gesprek geluisterd. Hij overwoog wat hij zou kunnen doen. Waarschijnlijk zouden enkele van de kerels binnenkort vertrekken in een auto met de documenten en zou voor hem het arbeidsveld dus in tweeën worden gesplitst. Mary zou in dit huis blijven althans tot de och tend en de waardevolle documen ten zouden zich ergens anders be vinden. De samenzweerders waren het spoedig eens. Wozodsky zou met zijn auto naar de geleerde gaan en daarbij worden vergezeld door een van Finnemore's helpers. Zij spra ken af. dat hij in de vroege morgen zou terugkeren met een voorlopig rapport ten aanzien der deugdelijk heid en practische uitvoerbaarheid der uitvinding. „Miller", zei Finnemore tot een van de drie, „jij gaat met mr. Wozodsky mee. J«llie kunt verder naar bed gaan", vertelde hij de beide anderen. Vervolgens wendde hij zich tot Mary: „Wij maken samen nog een gezellig babbeltje en dan sluit ik je tot morgen op. Het spijt me wel, maar ik moet nu eenmaal zuinig op je zijn." Wozodsky keerde uit de andere kamer terug en vertelde, dat zijn kijk op zijn geleerde vriend volko men juist was geweest. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3