"I 1 Veehouders zijn nog rumoerig en onrustig Sovjets eisen aftreden van Jacob Kaiser voorzitter der Chr. Dem. Unie DEVERRESTEM r r Hoe staat het nu met de veelevering? Ook tweespalt in de partij zelf UIT DB KERMIS DER WERELD RADIO Socialisten en Openbare School Stro-perikelen De bonnenlijst POLITIEKE SPANNING TE BERLIJN Langs een omweg naar Neutraal Bijzonder Onderwijs Waarschuwing van pater Stokman J DE LAATSTE KANS J NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Donderdag 11 December 1947 PAG. 3 (Van onze eigen redacteur) KENMERKEND DE GEEST, waarin de veehouderij momenteel verkeert was de algemene vergadering van de vakgroep veehouders in Haarlem: rumoerig en onrustig. De openingsrede van de voorzitter, M. P. v. d. Weyden, was er eigenlijk een voorbode van. want waar in landbouwkringen de prijzenpolitiek der regering ter sprake komt worden er hele harde noten ge kraakt En over prijzen is er gisteren weer duchtig gesproken; voor veelevering, stro- en hooidistributie, melk en kunstmest en wat dies meer zij. Strijdvaardigheid was er de ganse dag meer dan voldoende en het regende voorstellen, prae-adviezen, afkeu ringen en aanmerkingen, maar de stevige hand (en de niet min der stevige hamer) van de voorzitter kon de ergste zijsprongen bedwingen oi opruimen. De veelevering had het heel begrij pelijk zwaar te verduren en de kring Hoorn kwam met wel omschreven plannen en gefundeerde voorstellen te voorschijn die in grote lijnen overeenkwamen met het prae-advies van het bestuur. In het bestuur werden allereerst herkozen de heren A. C. Paarde- koper te Zoeterwoude en J. J. van Schie te Haarlem, terwijl de heer Paardekoper eveneens in het hoofd bestuur werd herkozen. De vraag of de L.T.B. een eigen afzetcoöperatie moest hebben, of de toestand van nu moest voortduren (gezamenlijk met andere organisa ties), gaf aanleiding tot de eerste grote discussie in de lange reeks. Men kwam uiteindelijk tot de con clusie, dat een en ander in het hoofdbestuur grondig moest wor den onderzocht en besproken en dat na overleg moest worden be slist. Prae-adviezen-regen Er waren zoveel veehouderij-voor stellen binnengekomen van prac tised alle kringen, dat hierdoor de agenda aanmerkelijk werd verlengd, niet het minst door de hieruit ont stane besprekingen en discussies. Allereerst de stikstofvoorziening, die, zo betoogde men, veel te gering bleek. De klacht kwam naar voren, dat andere cultures veel meer (zelfs te veel) kregen, doch dit betwistte de heer Paardekoper, die met de Veehouderijcommissie Zuid-Holland deze kwestie ernstig had onder zocht. Hij ging zelfs zo ver door de hand op eigen veehouderijhart te leggen, waar ook schuld te vinden was voor bepaalde vreemde toe wijzingen van stikstof. Het bestuur zal nu bij de Stich ting voor de Landbouw aandringen op een onderzoek naar de totale stikstofverdeling, omdat, zoals boven is omschreven, hieraan wel eens wordt getwijfeld. De voorzitter meende zelfs te kunnen zeggen, dat in 't komende voorjaar de voor- Voor het tijdvak van 14 t.m. 27 December 1947 geven elk der. vol gende bonnen het recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 713: 055 Algemeen: 750 gram suiker, bo terhamstrooisel of 1500 gram jam stroop, enz. of 750 gr. versnape ringen. 053 Algemeen: 250 gram zachte zeejp 052 Algemeen: 2000 gram brood (gel dig t.m. 20 December). 050 Algemeen: 1 ei. 044 Reserve: 800 gram brood (gel dig t.m. 20 Dec.) 045 Reserve: 250 gram citroenen (reeds aangewezen voorinleve- ringsbon) 047 Reserve: 400 gram brood (geldig t.m. 20 Dec.) Bonkaarten KD, KE 713: 555, 556, 557 Algemeen: :!50 gram sui ker, boterhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram versnaperingen. 553 Algemeen: 500 gram zachte zeep 552 Algemeen: 800 gram brood (gel dig t.m. 20 Dec.) 550 Algemeen: 1 ei. 544 Reserve: 400 gram brood (gel dig t.m. 20 Dee.) 546 Reserve: 500 gram bloem of zelf- rijzendbakmeel of kindermeel of kinderbiscuits. Bonkaarten MA. MB, MC, MD, MH 713 (bijz. arbeid, a.s moeders en zieken) 1015 Suiker: 250 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram versnaperingen. Tabak- en Versnap'ringenkaarten enz. QA, QB, QC 711: T01, T02 tabak: 1 rantsoen ciga- retten of kerftabak. T03 tabak: 2 rantsoenen cigaretten of kerftabak. T01 versnaperingen: 200 gram ver snaperingen of 202 gram suiker, boterhamstrooisel, enz. of 400 gram jam, stroop t-nz. T03 versnaperingen: 100 gram ver snaperingen of 100 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 200 gram jam, stroop enz. Bovengenoemde hennen kunnen reeds op Vrijdag 12 3 cember wor den gebruikt. De regds aangewezen bon 045 Reserve voor citroenen moet uiterlijk op 13 December bij een handelaar in citroenen worden inge leverd. De niet aangewezen bonnen van serie R van de [bonkaarten 711 kunnen worden vernietigd. Voorts zijn niet aangewezen en kunnen worden vernietigd van de bonkaar ten 713 de bonnen: 029, 526 t.m. 529 Algemeen, 010 t.m. 012, 018, 517, 518 Reserve: Ó02, 003, 503 melk. ziening wat ruimer zou kunnen ge schieden. De afd. Zoeterwoude vond verder, dat het Bedrijfschap voor Zuivel een oorlogsproduct was, dat met bekwame spoed moet verdwijnen, of moet worden gereorganiseerd. Zolang echter de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie nog op zich zal laten wachten, zal ook de vee houderij met dit instituut voorlopig genoegen moeten blijven nemen, al dus het prae-advies van 't bestuur. Maar de vergadering hield er toch aan vast, dat dit bedrijfschap zo snel mogelijk dient te verdwijnen met z'n bepaalde dictatuur en geheim zinnigheid. Voltallige eensgezindheid En daar was men het allemaal mee eens. Ook met de moeilijke kwestie van de veelevering. Veehouders willen geen verplichte veelevering. Zo luidden de voorstellen van 15 afdelingen: geen verplichte vee levering, maar vrijwillig, met een redelijke terugbetaling voor de levering. Daarbij kwamen nog 'n paar bijkomstigheden, zoals de vetweiders een aanslag in de vleeslevering opleggen en zoals een meer rationeler vervoer en plaatsing van slachtvee. Het bestuur stond in het uitge brachte prae-advies afwijzend te genover de voorstellen tot af schaffing van de veelevering. Want zolang er een tekort is aan vlees, zal de regering de voe- levering niet kunnen missen, luidde het verder. Maar de vergadering bleef bij haar mening: geen verplichte vee- levering. maar vrijwillig, met rede lijke prijsmarge. Hoorn kwam met een uitgebreid voorstel, Ursem bracht oppositie en tenslotte kwam de formulering, dat er op eigen veelevering moest worden aange drongen. De voorzitter waarschuwde nog en bracht de jaren 1911 en 1929 in herinnering en herinnerde aan de moeilijkheden, die er kunnen ont staan met betrekking tot groot- en kleinhandel. Ook de stro-distributie ontlokte veel tegenwerpingen. Geen wonder, want de stro-positie is nijpend. De industrie vraagt er dringend naar, wederopbouw zit er om te springen, maar de veehouders eveneens. Het afgelopen jaar bracht 90.000 ha minder graan, met tot gevolg, dat er 300.00(1 ton minder stro is. De cartonindustrie kreeg maar 225.000 ton, inplaats van 450.000, die nodig bleek. Verschillende fabrieken werken niet en zo kreeg de veehouder inplaats van 300 kg, 240 kg per rund. De regering kreeg van een en ander wel de schuld, ook al om de prijzenpolitiek en de mening over heerste, dat de oorzaak moest wor den weggenomen, waardoor dan geen stro-distributie nodig was. Er kan echter van overheidswege geen enkele garantie op 't komende veevoeder worden gegeven. Dit was dan het feitelijke antwoord aan 16 afdelingen, die met voorstellen wa ren gekomen. O wee, Excellentie Bij de vaststelling van de melk prijs, waarvoor maar liefst 21 afde lingen voorstellen hadden ingediend, kwam de volle orkaan los op de prijzenpolitiek van minister Mans- holt. Voorzitter v. d. Weijden, die nogal wat moest aanhoren over be paalde richtlijnen, bracht echter de interpellatie-Vondeling en de over bekende motie-Groen in herin nering, waarbij in de Kamer met algemene stemmen dit beleid van Zijne Excellentie werd afgekeurd, De K.V.P. gaf hiertoe de stoot, dus deze fractie heeft gedaan wat zij kon. Sommige ministers zou den dit niet hebben genomen en zijn heengegaan, maar deze minis ter denkt er blijkbaar anders over. Ir. G. Veldink, die een inleiding hield over het Landbouw Econo misch Instituut met betrekking tot de melkprijs-positie, kreeg het ook al zwaar te verduren, omdat hij werd aangezien voor een departements ambtenaar, welk misverstand nogal verhitte gemoederen veroorzaakte. Tenslotte werd toch het prae- advies van het bestuur aangeno men, dat alle voorstellen onder streept en voor de volle 100 pet. steunt, omdat verhoging van de melkprijs voor de veehouders nood zakelijk is. Het bestuur blijft te vens van mening, dat acties posi tief moeten worden gevoerd met argumenten en cijfers. Hiervoor was dan ook de inlei ding van ing. Veldink bedoeld, om de werkzaamheden van het Land bouw Economisch Instituut volledig te steunen, om tot juiste kostprijs berekening te kunnen komen. Dit was wel de hoofdzaak en de belang rijkste bron van deze langdurige vergadering, met een agenda, die bij volledigheid kolommen vol zou eisen. WIE WEET IETS van H. P. M. Rosmalen? Het Hoofd van de P.R.A. te 's-Gravenhage verzoekt ieder die inlichtingen kan geven betreffende H. P. M. Rosmalen, geboren 18, 5, 1891, wonende te 's-Gravenhage, zien te vervoegen op kamer 63, Lange Voorhout 13 te 's-Graven hage. Rosmalen was gedurende de be zettingstijd werkzaam voor de S.D. en spoorde partijen achtergehouden goederen op, welke goederen dan later door de S.D. in beslag werden genomen. Positie Ned. schepen Alamak: Amsterdam Perzische Golf, 9 Dec. van Suez. Amstelkerk: 10 Dec. van Monrovia naar Free town. Averdijk: 9 Dec. van Tampa naar Panama City. Molenkerk: Rot terdamOost Azië, 11 Dec. te Ge nua verwacht. Nieuw Amsterdam: New YorkHavanna, 10 Dec. te La Guaira. Prins Willem II: Quebeck Antwerpen, pass. 10 Dec. Scilly. Randkerk: AmsterdamZd. Afrika, 10 Dec. te Port Said. Anti-muziek-beunhazen Vanwege het Departement van Sociale Zaken is aan de Stichting voor de Arbeid advies gevraagd, welke maatregelen genomen zouden kunnen worden tegen beunhazerij op hef gebied der amusementsmu ziek en der amusementskunst. Teneinde een advies te kunnen uitbrengen heeft de Stichting voor de Arbeid een commissie benoemd om deze materie te bestuderen. Binnenkort is het rapport van deze commissie te verwachten. De gedetineerden in de bedrijven De N.V. Philips heeft evenals de andere industrieën, die politieke delinquenten te werk Btellen, pro test aangetekend tegen de wer vingsactie van een ander bedrijf, waarbij aan politieke delinquenten voorwaardelijke invrijheidstelling in het vooruitzicht wordt gesteld. Bij dit protest gaat men van het standpunt uit, dat wat voor het ene bedrijf geldt vanzelfsprekend ook voor het andere bedrijf moet gel den. |N DE SOVJET-ZONE van Berlijn bestaan momenteel politieke spanningen, die een der laatste bolwerken der politieke vrij heid in deze zone, de Christelijk Democratische Unie, bedreigen. Het Russische bestuur schijnt thans definitie! met de leider dezer partij, Jacob Kaiser, gebroken te hebben. De Duitse nieuwsdienst in de Britse zone heeft medegedeeld, dat Zaterdag en nogmaals Dinsdag j.L de Russische kapitein Kratyn, verbindingsofficier voor de C.D.U., aan Kaiser verzocht heeft af te treden, daar Kaiser niet meer het vertrouwen der Sovjet-bezettingsautoriteiten zou ge nieten. Kaiser is sinds 1946 leider der partij en hij heeft zich steeds doen kennen als een krachtig voorstander van de herziening van de Oder- Neisse-grens zodat hij herhaaldelijk met de Sovjets in conflict is geko men. Geen wonder, dat de Russen al lang zochten naar een gelegen heid om Kaiser van ziin voetstuk te stoten. De Russen heffoen nu in de rijen van de C.D.U. zelf mensen ge vonden, die zich wel willen belas ten met de taak Kaiser tot heen gaan tedwingen. Opmerkelijk is, dat de leider der oppositie in de C.D.U., die tegen de wens van het bestuur van zijn partij in, deel heeft genomen aan het in wezen commu nistische Volkscongres, dat Zondag te Berlijn werd gehouden, een der Duitsers is, die hun politieke scho ling hebben genoten in het comité „Freies Deutschland" te Moskou. Deze man, Steidle, is direct na de capitulatie door de Russen met de hoogste posten in de cen trale organen der zone belast. Hij heeft nog tijdens het volkscongres de leiding genomen van een ge organiseerde oppositie tegen Kai ser en steunt daarbij op een deel van de C.D.tl.-leden uit de Sow- jet-zone, die het congres, naar EVEN NAAR DE SOOS In een Engelse ïso- ciëteit kreeg 'n vroiry een klap met een fits op haar hoofd en ge raakte een man be wusteloos. Sociëteit- leven oftewel leven n de sociëteit. originaliteit Een boer won uitgeloofde prijs de meest ,orig„ manier van reizen. tij reisde in een doods kist. Ja, wel erg ar:, gineel. drukfout. Een buitenland: krant schreef Je-, „Willem Luis" toe ons nieuwste pass; giersschip „Wille:- Ruys" bedoeld were Spulbaas vindt 40 kir per uur niet er: „hrlzfg". TECHNIEK Douane-beambten zullen binnenkort draagbare X-stralen- toestellen bezitten, waarmee men koffers met dubbele bodems kan ontdekken. Het beste is, dat smokke laars zich radar aan schaffen om naderend gevaar te melden. NA 2 JAAR. v Een Engelse luite nant zocht 2 jaar naar een huis. Einde lijk kon hij een bun galow huren. 24 uur nadat hij deze met zijn gezin betrok, brandde het huis tot de grond toe af. Zo gewonnen,.., zo ge ronnen. RATTEN BESTRIJDING Een Amerikaans professor heeft een si rene uitgevonden, die zoveel lawaai maakt, dat genoeg hitte wordt veroorzaakt om een rat of muis na een mi nuut te doden. Spul baas wil nu de ratten in Nederland bestrij den door middel van een per radio-gecon troleerde val. Als de rat nabij de val komt maakt deze genoeg lawaai om hitte te kunpen veroorzaken, waardoor een stuk „electrische kaas" te voorschijn komt. Zo dra de rat de kunst matige kaas aanraakt gaat er een belletje, waardoor de rattenbe- strijdingsdienst ge waarschuwd kan wor den. In 't geval dat 't een muis is, waar schuwe men de poes. 'SPULBAAS men aanneemt, onder dwang der Russen bezocht hebben. Steidle heeft Dinsdag de leiders der oppositie bijeengeroepen. Daar bij is gebleken, dat zich van de 280 leden, die voor de Russische druk gezwicht zijn, 30 achter hem ge schaard hebben. Steidle heeft bij de Dinsdag gehouden besprekingen zich openlijk als spreekbuis der Russen geuit en namens de bezet ting aan de deelnemers aan de par tijrevolutie hoge, zelfs ministeriële functies in een te vormen regering voor de Oost-zone in uitzicht ge steld. De oppositie-groep zal van daag, Donderdag, in een bijzondere zitting van het partijbestuur for meel de aanval inzetten op Kaiser, wiens positie nog kort geleden door een overweldigende meerderheid is bevestigd. Inmiddels heeft het rode blad „Berlin am Mittag" Dinsdag bericht, dat Kaiser zich in samenwerking met Amerikaanse autoriteiten op een vlucht naar het Westen voor bereidt. Partijkringen verklaren echter dat dit bericht volledig ver zonnen is en dat Kaiser er niet aan denkt zijn functie vrijwillig op te geven. Naar men zegt zijn er uit alle landen overvloedig bewijzen, dat leden der partij nog in bijna gesloten front achter hem staan. „Het zou absurd zijn te denken, dat ik thans de partij in de Oost zone in de steek zou laten en zou vluchten", zeide Kaiser Dinsdag. Hoewel de Russen zich bij deze aanval op Kaiser veilig achter de schermen houden, is hun regie dui delijk gebleken uit de nieuwe po gingen, die aan het partijorgaan zijn opgelegd. Ook acht het Berlijnse stadsbe stuur het belangrijk, dat de Russen voortgaan hun onwelgevallige figu ren uit te schakelen. Dat niet alleen C.D.U.-leden de grond der Sowjet-zone te warm onder de voeten wordt, blijkt uit berichten uit Mecklenburg, die De bouwvakarbeiders in de Wieringermeer Teneinde de bouwvakarbeiders van veraf in de gelegenheid te stel len toch hun aantal uren te laten maken en ter bevordering van een vlotte gang van het werk, werd Maandagavond begonnen met het werken bij kunstlicht. Met behulp van een aantal grote booglampen kunnen de metselaars en timmer lieden bij de woningbouw in Wie- ringerwerf rustig doorwerken. melding maken van nieuwe ont vluchtingen van vooraanstaande S.E.D.-leden in Westelijke richting. Alles bijeen laat het zich aanzien, dat de Russen er niet langer tegen op zien, de laatste schijn van de mocratische vrijheid geheel prijs te geven in ruil voor een blinde volg zaamheid der aan het roer gelaten politici. Hoe ver zij het met deze politiek reeds gebracht hebben, is gebleken uit het feit, dat op het Volkscongres vrijwel met geen woord gerept werd over de zorg, die practiseh alle Duitsers met be trekking tot de vredesvraagstukken het meest beroert: de toekomst van het voorlopig aan Polen afgestane vierde deel van het voormalig rijk. 7.15 8.18 de te VRIJDAG 12 DECEMBER. Hilversum II (415 m.) K. R. O.: 7.00 Nieuws; 7.30 Mor gengebed; 8.00 Nieuws en gr.pl.; 9 00 Het Omroeporkest; 10.15 Uit het Boek der Boeken; 11.00 Radiozie kenbezoek; 11.35 Als de ziele luis tert; 12.00 Angelus; 12.33 Lunch concert; 13.00 Nieuws; 13.15 Boek bespreking; 13.20 Lunchconcert; 14.00 Serie uit Nederlands glorie tijdperk; 14.30 Een reisje door Eu ropa; 16.10 Van baby tot grijsaard; 17.15 Concert door het ensemble „Alma Musica"; 18.00 Volksliede- renkwartet; 18.25 Nederlands Kath. Jongeren; 18.40 Henk Orthman en zijn rythm. sextet; 19.00 Nieuws; 19.30 Piano-duo André de Raaf en Jacques Schutte; 20.00 Nieuws; 20.12 De gewone man; 20.20 „De verzoe king van Boeddha"; 21.50 „Saul", bijbels luisterspel; 22.45 Avondge bed; 23.00 Nieuws en Katholiek Nieuws; 23.30 Gr.pl. Hilversum I (301 m.) V. A. R. A.: 7.00 Nieuws; Ochtend gym; 8.00 Nieuws; ►Operaprogramma; 8.50 Voor vrouw; 11.05 „Boefje", voor dragen door Jan Apais. A. V. R. O. 12.00 Pierre Palla, orgel; 12.33 'Sportagenda: 12.38 „The Skymas- ters"; 13.00 Nieuws, 14.00 Voor de vrouw; 15.00 Ons volk in zijn dichters; 16.30 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 De Vara feliciteert; 18.30 Progr. Ned. Strijdkrachten; 19.15 Accordeon orkest. V. V. R. O. 20.00 Nieuws. V. A. R. A. 21.30 Radiorakel; 22.00 Buitenlands Weekoverzicht: 22.15 Swing and Sweet; 23.00 Nieuws; 23.15 Symph. Vrijdagavondconcert. De prijzen, van kerstbomen In de vastgestelde maximum prijzen van kerstbomen is sinds verleden jaar geen verandering ge komen. Zij luiden als volgt: tot 49 cm f 0.75, van 5089 cm f 1. 70—99 cm f 1.50, 100—124 cm f 2.—, 125—149 cm f 2.50, 150—174 cm f 3.-, 175—199 cm f 3.50, 200—249 cm f 4.25 250—300 cm f 5.—. Deze prijzen gelden inclusief steunmiddel en vergoeding voor 't aanbrengen van een steunmiddel. Indien geen steunmiddel aanwezig is, dienen de prijzen met f 0.35 per boom te worden verminderd. De Nederlandse Vereen, van fokkers en lief hebbers van katten, houdt Zondag 14 Decem ber in de Houtrusthallen te Den Haag een nationa- de kampioenschaptentoon stelling. Verschillende personen te Goirle ont vingen dezer dagen een heerschap, die beweerde door het episcopaat ter in formatie uitgezonden te zijn of er bij een familie een pleegkind kan wor den opgenomen. Tenslotte vroeg hü om een finan ciële bijdrage, waaraan door sommigen werd vol daan. Maar meneer ging met de centen strijken, 'n Oude oplichterstruc in 'n nieuwe gedaante! jjs Gis termorgen werd een 66-j. man. werkzaam bij het provinciaal ziekenhuis te Santpoort door een auto uit Katwijk aangereden en gedood. In Delftzijl werden 2 Amerikanen en een Nederlandse dame aangehouden, die een plunjezak bij zich droe gen waaruit 15800 Ameri kaanse smokkelsigaretten te voorschijn kwamen. De eigenaar van de cigaretten ook een Amerikaan kreeg een boete van f 300, terwijl de sigaretten verbeurd werden verklaard. B. en W. van Amsterdam hebben de gemeenteraad voorgesteld, aan de Stich- van een winstaandeel voor het personeel. Sedert ja ren bestond dit aan deze fabriek, totdat het in de crisisjaren is komen te vervallen. Eergisteren- middag botste een grote vrachtauto beladen met 6000 lege flessen te Zen deren tegen een gepar- ting „Nederlandse Opera" te Amsterdam, een subsi die te verlenen van 60 duizend gulden. Tevens stelden B. en W. voor een bedrag van f 55.000, door de burgemeester van Am sterdam op 7 Nov. 1941 beschikbaar gesteld aan de Stadsschouwburg voor de aankoop van toneelap paraten, te verhogenmet f 140.890,jjs Door de di rectie der machinefabriek Gebr. Stork en Co te Hen gelo (O.) is overgegaan tot het wederom invoeren keerde wagen. De geslo ten laadbak werd van de trailer gerukt en kwam met een smak op de straatweg terecht. De fles sen werden scherven. 2 arbeiders van een wijn centrale uit Almelo, die het transport begeleidden werden ernstig gewond naar het ziekenhuis te Al melo overgebracht. s|s Door het te heet stoken van een kachel brak brand uit in een blok van vijf arbeiderswoningen aan de Beekstraat te Hengelo. Door het ontbre ken van brandmuren deel de de brand zich snel aan alle woningen mee .zodat vijf gezinnen dakloos wer den. sf; Het vijfde batal jon, zesde regiment infan terie dat te Maastricht op geleid is voor de dienst in Indonesië, zal zich 30 Jan. a.s. op het ss Nieuw Holland te Amsterdam in schepen. ij; Eergisteren avond heeft de Bever- wijkse politie 2 passagie rende Finse zeelieden aangehouden, afkomstig van een Finse bark, die in het Noordzeekanaal bij de Papierfabriek gemeerd ge legen heeft. Zij hadden door hun amusement in Beverwijk het vertrekuur van hun schip vergeten. De politie breekt zich het hoofd over het probleem hoe deze twee Finnen te repatriëren. In verband met het herstel van Mid delburg als garnizoensstad is aldaar een R.K. Militair Tehuis ingericht en in te genwoordigheid van tal van autoriteiten geopend. Van onze parlementaire redacteur. OOK ONS PARLEMENT zou in staat zUn als het dat wilde, te sabotteren. Doch men pleegt hier zo iets niet te doen althans niet in grote stijl. Wel licht evenwel en het leek er des avonds wel een beetie oo zou men het eens kleintjes kun nen proberen. B.v. door de tac tiek der vijf-minuten speecb'es Immers het al te nadrukkelijk opponeren tegen minister Gielen werd verhinderd door de sterke rantsoenering van de toegewezen spreektijd. Die was nogal dras tisch. Maar de Kamerleden hadden er wat tegen gevonden: zij gingen waar mogelijk bij elk artikel af zonderlijk het woord voeren en op die manier zullen zij er in slagen nog een naar dagen aan elkaar te praten. Dat zal zeker lukken, in dien men bedenkt, dat na elke groep weer een nieuwe afdeling aan de orde komt en de welspre kendheid weer eens extra in alge mene beschouwingen kan over vloeien. En tenslotte vergeten we niet, dat deze begroting 426 arti kelen heeft, plus nog de nodige toe lichtingen en bijlagen. Ach. die arme voorzitter en zijn drie griffiers. Hun brede tafel we melt van de lijsten met sprekers in verschillende assortimenten. Er be hoeft niet veel te gebeuren om die door elkaar té laten raken. De Kamerleden zelf hebben er nu reeds last mee om uit te zoeken, waarop zij zich moeten laten in schrijven. Een heel zonderlinge situatie deed zich in het begin van de avond voor, toen de arme minister Gielen zo in het nauw werd ge bracht, dat hij bijna een fiasco leed. Hij wist op een vraag-met- bedoeling van de heer Tilanus zich niet eens meer te herinneren wie hij dit jaar als zijn raadsadviseur had aangesteld en nog veel minder hoeveel die man wel verdiende. De Kamer liet hem welwillend be denktijd tot morgen, maar als hij het dan nog niet weet, wordt de post met f 1,verminderd. In de Kamer is dat een symbool, maar in het gewone leven is het een wens, dat het nooit verder moge komen. Deze overigens nogal agrressleve heer Tilanus wilde de minister nog een paar straten verder weer in het nauw brengen en nu met alle 8 de auto's waarover het departe ment beschikt. Maar de minister wist een pracht van een bureau cratische uitvlucht, die hem redde. Hij zeide dat de Rijksverkeers inspectie, dat had voorgeschreven. En maar lachen de Kamer en maar doorhameren de voorzitter. Later op_ de avond kreeg het de bat een somber karakter, toen de schaduwen van een voorbij gewaan de onderwijsstrijd over de zaal streken. Links tegen rechts. Pater Stokman ontwikkelde in een lo gisch betoog zijn stellingen tegen over de Partij van de Arbeid om trent de plaats van de school in de wetgeving. Het gaat niet aan zo betoogde hij dat de socia listen door een achterdeurtje trach ten het openbaar onderwijs te be machtigen ten bate van het bijzon der neutraal onderwijs. Openbare school is die,' welke toegankelijk is voor alle kinderen, beheerd door de overheid. Iedere Nederlander Is daar als onderwijzer benoembaar. Hier passen geen ouderverenigin gen die een schoolbestuur gaan kie zen om het program te bepalen. En de finantiele gelijkstelling dient objectief te geschieden en volgens gelijke normen, wil men de pacifi catie niet lit het gedrang brengen. De heer Terpstra viel hem namens de anti-revolutionairen daarin bij. Tweede Kamerlid gaal1 heen De heer F. J. M. Smits van Oyen te Eindhoven heeft ontslag genomen als lid van de Tweede Kamer, in welk college hij zitting had voor de Katholieke Volkspartij. het wereld gebeuren V.. Door de Nederlandse ambassadeur te Londen, Jhr. Michels van Verduynen, werd te Londen een tentoonstelling geopend van werken van de Nederlandse schilder Vincent van Gogh. Tijdens de opening, links zittend, John Rothenstein, directeur van de Tate Gallery. Molotov schijnt eindelijk op het verzoek van de andere 3 ministers van buitenlandse zaken meer bij zonderheden en verduidelijking te willen geven van het Russische voorstel inzake ""eiisland Het document, dat hij Dinsdag aanbood, is niet meer dan een be werking van datgene, dat hij ver leden week in Londen en in Mos kou vorig jaar heeft verklaard. Het was echter voldoende de vol ledige mislukking der conferentie, die dreigde, even af te wenden. Tot nu toe heeft Molotov hoofd zakelijk de conferentie gebruikt en beter nog misbruikt om de stelling te propageren, dat de Sowjet-Unie alleen eerlijk een verenigd en onverdeeld Duitsland voor stond. De Duit sers mogen daarentegen wel dankbaar zijn voor de plannen van Bevin, die Zaterdag j.l. door Molotov zo heftig werden bekriti seerd maar die nu door evenals die van hemzelf als basis voor de be sprekingen zijn aangenomen. In 't kort komen de Russische plannen neer op het vormen van centrale Duitse organen onder con- tróle van de vier mogendheden, zowel voor het centrum als de be staande zönes. Rusland blijft het ge weldige bedrag van 25 milliard gulden aan herstelbetalingen eisen. De Duitse productie moet hierin bijdragen, evenals het surplus aan uitrusting ,in de Duitse industrie. Deze Duitse industrie dient gena tionaliseerd te worden, In dit ver band is Rusland van mening, dat de Duitsers practiseh zoveel kun nen produceren als zij zelf wensen, indien het land één economie heeft. Gezien de cijfers ziet het er niet naar uit dat Duitsland veel kan produceren en toch zeker niet veel voor zichzelf. We mogen zeker niet in de Russische gewoonte verval len en onnodig achterdochtig wor den. Laten we de laatste zet van Molotov zien als een poging om vorderingen te maken. Meer waar de mogen we ook weer niet eraan toekennen. De atmosfeer van de Russische activiteit tijdens derge lijke conferenties én ook elders ver oorzaakt nu eenmaal altijd twijfel. Zelfs Dinsdag viel Molotov na zijn Voorstellen op zeer beledigende wijze de andere geallieerden aan. De pogingen van zijn land schijnen nu eenmaal te bestaan uit achter docht hebben en strikken zetten. Tot nu toe hebben we slechts tegenwerking gezien op internatio nale bijeenkomsten en de poging om chaos te verwekken in Frank rijk en Italië zijn evenmin verbor gen kunnen blijven als de Russische onderdrukking in de landen van Oost-Europa. Laat ons hopen, dat Moskou be sloten heeft de tegenwerking stop te zetten en dat de gebeurtenissen in Frankrijk een eind zullen ma ken aan het chaos scheppen. Rusland moet in ieder geval trachten het normale leven in Duitsland te herstellen en het moet ook een begin maken met het her stel van de eigen economie. Op de drie andere grote mogend heden rust de plicht om voorzie ningen te treffen, die een samen werking met Rusland, wanneer 't onwillige masker wordt afgeworpen mogelijk te kunnen maken. We hopen, maar we zijn er lang niet zeker van, dat Molotov's nieuwe voorstellen de schemering van een dergelijke samenwerking moge in houden. Sic transit. Brandstaffenbon 75 B.V. na 13 Dec. ongeldig Het C.D.K, deelt mede, dat bon 75 BV der brandstoffenkaart TA 707 na 13 Dec. a.s. niet meer geldig zal zijn. Deze bon is destijds aangewe zen voor drie eenheden vaste brand stoffen. FEUILLETON door PETE FALCON 82. t)e oude heer had alle aanvechting om nog te slapen verloren, toen hem werd verteld, dat er waarschijnlijk sprake was van een opzienbare uitvinding op radiogebied en reageerde onmid dellijk op de suggestie, dat hij er nü nog kennis van kon nemen. Fred verkeerde in hevige twee strijd. Kon hij het vertrek verhin deren? Hij zag hoe Finnemore aan Wozodsky een grote tas overhan digde, Waarin de documenten zich bevonden. Eerst toen hij hoorde, dat de auto uit de garage zou worden gehaald en hij dus een besluit moest nemen, ging hij tot handelen over. Heel voorzichtig, doch zo snel mo gelijk legde hij de weg weer af naar het inrijnek. Hier stelde hij zich op in de schaduw van een boom. Hij hoopte de gelegenheid te krijgen achter op de auto te wippeh en mee te rijden. De verdere kansen moest hij dan maar afwachten. Hij be greep dat hij zich aan het grootste gevaar bloot stelde en er in feite sprake was van een soort wan hoopsdaad. De assistent Van inspec teur Burns, die nu geheel alleen stond, zag echter geen andere oplos sing ep werd slechts gedreven door de vastberadenheid, waarmee hij de zaak tot een bevredigende op lossing wilde brengen. In een toe stand van de grootste spanning en bijna overtuigd van zijn weergaloze roekeloosheid, stond Fred schuil achter de boom. Hij zag 2 mannen naar buiten komen voor de open staande deuren, en over het bordes naar de zijkant van 't landhuis lo pen. Vermoedelijk lag daar de garage. Drie minuten later brandden de lichten der autokoplampen in het nachtelijk duister en reed een mo derne gestroomlijnde wagen lang zaam de garage uit om met een bocht langs de oprit naar het brede inrijhek te zwenken. Fred hield zich volkomen in de schaduw. Tot op het ogenblik, dat de auto hem tot op 5 meter was ge naderd, wist hij nog niet hoe hij er in zou kunnen slagen om achterop te springen. De door Finnemore aangewezen handlanger Muller zat achter het stuur en naast hem ze telde Wozodsky. Langzaam gleed de auto voorbij de plek waar Fred stond. Hij wilde reeds achter de boom te voorschijn komen, toen hij tot zijn verbazing en tevens tot zijn ontsteltenis omdat hij meende ontdekt te zijn zag, dat de auto met een schok stopte. Hij merkte dat het portier openging, en er iemand uitstapte. Op alles voorbe reid hield Fred zijn revolver ge reed. „Ik ben zo terug", hoorde hij Wo zodsky zeggen, tot de man achter het stuur. Snel liep de eigenaar van het landhuis terug, en eensklaps zag Fred zijn grote kans. De tegen partij had zich verdeeld. Hij kreeg nu de gelegenheid om ze een voor een onder handen te nemen. Hij aarzelde geen ogenblik. Behoed zaam sloop hij achter de boom te voorschijn, om de auto heen. Het geluk was met hem, het portier was open blijven staan. Met de herinnering aan de knock-out-slag, die hij fn zijn sportieve periode van zijn boksleraar had geleerd, wierp Fred zich naar voren en trof de niets vermoedende Muller met een hevige vuistslag tegen de slaap. Het resultaat was afdoende. De handlanger van Finnemore zeeg achterover zonder ook maar een kreet te laten horen Bliksemsnel ging het nu verder te werk. Hij sleepte de man uit de wagen en deponeerde hem achter de boom, die hem tot schuilplaats had gediend, na dit bendelid eerst zijn jasje te hebben uitgetrokken en zich zijn hoed te hebben toege ëigend. Met deze kledingstukken sprong Fred op zijn beurt achter het stuur en wachtte op de terugkomst van Wozodsky. Dit duurde niet lang. Binnen 5 minuten verscheen hij. (Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 5